Які групи складнопідрядних. Теоретичні відомості

Розділи: Російська мова

Загальноосвітня мета:

  • Дати загальне уявлення про групи складнопідрядних речень за їх значенням;
  • Закріпити вміння визначати місце придаткового у складнопідрядному реченні, способи його зв'язку з головним;
  • Удосконалювати вміння правильно розставляти розділові знаки, складати схеми СПІ.

Виховна мета:

  • Виховання мотивів вчення, позитивного ставлення до знань.

Розвиваюча мета:

  • Формувати вміння виділяти суттєві ознаки та властивості;
  • Розвивати вміння частково-пошукової пізнавальної діяльності.

Обладнання:підручник з російської мови, листи з текстом для кожного учня, таблиці.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Лірична хвилина ( постановка виховної мети):

Відколи світ виник у темряві,
ще ніхто на всій землі
не вдавався на жаль
про те, дав життя вченню.
Відколи існує світобудова –
Такого немає, хто б не потребував знання.
Якою ми не візьмемо мову та вік,
Завжди прагне знання людина.

3. Постановка теми та мети уроку.

  • Ми продовжимо прагнути знань.
  • Про що говорили на минулому уроці?
  • Сьогодні продовжимо знайомство зі складнопідрядними пропозиціями та поговоримо про основні групи СПП за значенням.
  • Мета нашого уроку навчитися визначати основні групи придаткових, визначати межі головного та придаткового, правильно розставляти розділові знаки.

4. Повторення пройденого матеріалу.

А зараз ми згадаємо, що знаємо про СПП. Якщо ви згодні з висловлюванням, то ставите на полях зошита плюс, якщо не згодні, то ставите мінус. Отже,

  1. Складнопідрядним пропозицією називається складне речення, частини якого пов'язані з допомогою підпорядкових спілок і союзних слів.
  2. СПП має дві частини, у своїй жодна частина залежить від інший.
  3. Додаткова частина СПП може стояти лише після головної.
  4. Підрядні спілки та союзні слова перебувають у придатковій частині.
  5. Підпорядницькі спілки СПП є членами пропозиції.
  6. Союзні слова є членами речення.
  • Перевірте відповідь: 1.+; 2-; 3-; 4+; 5-; 6+.
  • Хто помилився у першому, другому тощо. затвердженні. Озвучимо правильні відповіді.

5. Нова тема.

– Молодці. Повернемося до теми уроку. Додаткові виконують велику смислову роботу, тому їх ділять на кілька груп відповідно до тих смислів, які вони виражають. Ці сенси легко зрозуміти, якщо навчитися порушувати питання.

– Розберемо три пропозиції та поставимо запитання від головної частини до придаткової.

- Виділити граматичну основу, пояснити постановку комою.

– Що поєднує ці пропозиції? ( Це СПП, є головна та підрядна частини.)

- Чим відрізняються? ( Запитанням.)

– Випишемо запитання. ( Який? Навіщо? Що?)

– Які члени пропозиції відповідають на такі самі питання? ( Другі члени речення.)

– За назвою другорядних членів дали назву групам придаткових: визначальні, витлумачальні та обставинні.

(Під час роботи на дошці поступово створюється таблиця)

Групи придаткових

Який? Навіщо? Що?
Визначні Обґрунтовані Пояснювальні
Належать до іменника, даючи йому характеристику або розкриваючи його ознаку Відносяться в головному реченні до слів зі значенням мови, думки і почуття і уточнюють зміст цих слів Належать до дієсловів або слів з обставинним значенням у головному реченні та уточнює місце, час, причину, мету.
Запитання: який? Відмінкові питання Питання обставини
Приєднуються за допомогою союзних слів -займенників, прислівників: що, хто, який, де, куди, звідки та ін. Приєднуються за допомогою спілок чи союзних слів що, як, ніби та ін. Приєднуються за допомогою спілок та союзних слів
Завжди перебувають після головного або всередині головного Завжди перебувають після головного Можуть бути на будь-якому місці по відношенню до головного.

- Отже, що впізнали?

- Як визначити вид придаткового? ( Потрібно поставити запитання від головного до підрядного.)

6. Закріплення.

Виконаємо вправу № 8. Позначте межі пропозицій складових. Вкажіть: 1) граматичні основи; 2) спілки чи союзні слова, якими пов'язуються придаткові речення з головним; 3) якими членами речення є союзні слова; 4) задайте питання та визначте вид придаткового.

  1. Праворуч він побачив велику галявину, де стояв кряжистий дуб.
  2. Останні роки життя Опекушин провів у рідному селі на березі Волги, де він народився та провів дитинство.
  3. Їхні ноги вимокли до колін так, наче хлопці щойно перетнули вбрід струмок.
  4. До річки підійшли, коли сонце за їхніми спинами хилилося до далекого лісу.
  5. Розумний бачить, що за чим іде.
  6. Не зрозумію, з чого мені стало супроводжувати надзвичайне везіння.

7. Самостійна робота.

№ 11. Вставте пропущені літери, відсутні знаки пунктуації. Виділіть межі головного та придаткового. Вкажіть, союзом чи союзним словом пов'язані частини складної речення. Складіть схему речення. Поставте запитання та визначте групу придаткового.

  1. Вже зовсім стемніло, коли ми вирушили в дорогу.
  2. Ми спустилися в д..ліну, де р..їли р..кішні квіти і химерні дерева і влаштували привал.
  3. Угре..ня роса залишила на пелюстках кілька сльозинок, у яких грало сонце.
  4. Скільки разів твердили світові, що лестощі гнус..на шкідливі.
  5. Я не знав, що потрібно робити в подібній ситуації і трохи розгубився.

8. Підбиття підсумків.

§ 1 Основні групи складнопідрядних речень

Мета цього уроку - розширити знання про складнопідрядну пропозицію, про її будову та структуру; дати загальне уявлення про групи складнопідрядних пропозицій, при цьому особливу увагу приділити додатковим визначальним пропозиціям.

Нам відомо, що складна пропозиція, в якій одна проста пропозиція за змістом і структурою залежить від іншого (підпорядковується йому) і пов'язана з нею на основі підрядного зв'язку, називається складнопідрядним. Частини складнопідрядного речення нерівноправні за змістом: головна пропозиція підпорядковує собі підрядне, від головного до підрядного можна поставити смислове питання. Крім того, зв'язок між головною та підрядною пропозицією здійснюється за допомогою підрядних спілок та союзних слів, а також за допомогою інтонації.

Наприклад:

У цій пропозиції підрядна частина відноситься до граматичної основи головної частини «чутно було», і саме від основи ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «що».

Складнопідрядні речення, що складаються з двох простих, за смисловим значенням придаткового поділяються на три основні групи. Ці групи носять назви, подібні до назвами другорядних членів (залежно від того, який член пропозиції був заміщений цим підрядним):

Складнопідрядні речення з підрядними визначальними,

Пояснювальними (подібні до доповненнями)

І обставинними.

Групи придаткових речень можна подати у вигляді таблиці

Що позначають

Прикріплюється до головного

Вказівні слова

Підрядні спілки

Союзні слова

Визнач-

Характеристика предмета чи явища, названого у головній частині

Який, який, де, чий

Той такий, такий, кожен, кожен, кожен, все

Пояснювальні

Характеристика головного члена речення зі значенням мови, думки, почуття, названого у головній частині

Відмінкові питання

Що, щоб, як ніби, частка ЛИ

Що, коли, як, куди

Обов'язкові

Характеристика члена речення зі значенням місця, часу, способу дії, ступеня, умови та ін, названого в головній частині

Де? Як? Куди? Навіщо?

Коли, поки, якщо, щоб, так що

Куди, коли, звідки та ін.

Там, туди, звідти, скрізь, скрізь,

доти,

у тому випадку, зважаючи на

Таким чином, групи складнопідрядних речень визначаються за такими ознаками:

1. по смисловому питанню, яке відповідає підрядне речення;

2. із засобів зв'язку придаткового речення з основним (підрядні спілки, союзні слова, вказівні слова).

Наприклад:

У цій пропозиції додаткова частина відноситься до іменника «будинок» у головній частині, і саме від цього слова ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується союзне слово «в якому». Перед нами складнопідрядна пропозиція з підрядним означальним.

У цій пропозиції підрядна частина відноситься до присудка головної частини «передчувало», і саме від нього ставиться питання до підрядного пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «що». Перед нами складнопідрядна пропозиція з додатковим пояснювальним.

У цій пропозиції додаткова частина відноситься до всієї головної частини «ми дісталися мети нашої подорожі», і саме від усієї головної частини ставиться питання до підрядної пропозиції, як засіб зв'язку між частинами використовується підрядний союз «коли». Перед нами складнопідрядна пропозиція з підрядною обставиною.

Осібно стоїть ще один вид придаткових речень - це придаткові приєднувальні, які містять додаткове повідомлення, пояснення з приводу того, про що йдеться в головному реченні; вони прикріплюються за допомогою союзних слів: що, де, куди, коли, як, чому, чому, навіщо, внаслідок чого?

Особливістю таких пропозицій є те, що від головної частини до придаткової не можна порушити питання, оскільки немає слова чи словосполучення в головному реченні, які вимагали б наявності придаткового речення.

Наприклад:

Призначення придаткового у цій складній пропозиції - дати додаткове пояснення щодо повідомлення у головній частині.

§ 2 Складнопідрядні речення з підрядними визначальними

Зупинимося докладніше на групі складнопідрядних пропозицій з підрядними визначальними. Такі придаткові містять характеристику предмета чи явища, названого у головному реченні, і відповідають питання «який?», вони ставляться до члена головного речення, який виражений іменником чи іншим словом у значенні іменника.

Підрядне означальне прикріплюється до обумовленого слова в головному реченні за допомогою союзних слів - займенників і прислівників: який, який, чий, що, де, куди, звідки, коли.

Наприклад:

Щоб правильно виділити обумовлене слово у головному реченні, можна використати вказівне слово.

У таких реченнях підрядна частина прикріплюється до поєднання іменника з вказівним словом, яке не є обов'язковим і може бути опущене.

Підрядне означальне завжди знаходиться після головної або всередині головної речення, причому слід суворо за визначальним словом, характеризуючи саме його.

З огляду на таку особливість подібні придаткові що неспроможні перебувати до головного пропозиції.

Наприклад:

У цьому необхідно помітити, що союзні слова який, який, чий обов'язково узгоджуються з визначальним словом у роді і числі, які відмінкові форми залежить від цього, яким членом речення є ці слова у придаткової частини.

Наприклад:

У цьому реченні союзне слово який, як і визначуване слово «джерело», стоїть у чоловічому роді й у однині, а придаткової частини союзне слово є підлягаючим, оскільки у формі називного відмінка.

Нерідко порушується порядок слів у реченнях з підрядними визначальними. За правилом, союзні слова (який, який, чий) заміняють найближче попереднє іменник.

Це положення не дотримано в наступному прикладі. Незмінним успіхом користуються книги наших письменників, які відображають сучасність. Для усунення мовної помилки можна ввести в головну пропозицію вказівний займенник той чи такий, що відповідає союзному слову який:

Часто складнопідрядні речення з підрядними визначальними можна замінити синонімічні простими реченнями з відокремленими визначеннями, вираженими причетними оборотами.

Порівняйте:

До придаткових визначальних близькі придаткові, що відносяться до займенників той, кожен, кожен, всі, будь-які, такі, такі (місцеіменно-визначальні).

Вони відповідають питання «Хто саме?», «Що саме?».

Наприклад:

(Хто з користю вітчизні працює), [той з ним легко не розлучиться].

Займенниково-визначальні придаткові можуть стояти і до визначуваного слова, до всієї головної частини.

Схема (Хто…), [місць. Той…].

У таких реченнях підрядне конкретизує, наповнює змістом значення займенника в головному реченні, до якого належить. Термін «визначальний» по відношенню до підрядного використовується в даному випадку умовно, у значенні «розкриває зміст».

Підсумовуючи, можна назвати, що вміння грамотно і правильно використовувати різні групи складнопідрядних пропозицій потрібно кожному, хто розмовляє російською, це дає можливість удосконалювати граматичні знання та пунктуаційні навички.

Список використаної литературы:

  1. Єгорова Н.В. Поурочні розробки з російської: універсальний посібник. 9 клас. - М.: ВАКО, 2007. - 224с.
  2. Богданова Г.А. Уроки російської мови у 9 класі: книга для вчителя. - М.: Просвітництво, 2007. - 171с.
  3. Баранов М.Т. Російська мова: Довідкові матеріали: посібник для учнів. - М.: Просвітництво, 2007. - 285с.
  4. Розенталь Д.Е. Практична стилістика російської: Підручник для вузів. - М.: Вища школа, 1977. - 316с.

Основний принцип діяльності на навчальному занятті – проблемність, що забезпечує інтелектуальний розвиток учнів, допомагає організувати творчий процес самостійного пізнання.

Технологія проблемного навчання та проектно-дослідницька технологія дозволяють активізувати пізнавальну діяльність учнів, удосконалювати їх навички роботи з інформацією, представленою в різних видах, розвивати кругозір, культуру, самосвідомість учнів, розвивати творчі та комунікативні здібності школярів.

Завантажити:


Попередній перегляд:

МОУ «Погромська середня загальноосвітня школа імені О.Д.Бондаренка Волоконовський район Білгородська область»

Конспект уроку з російської мови у 9 класі

« Основні групи складнопідрядних пропозицій»

підготувала

вчитель російської мови та літератури

Морозова Алла Станіславівна

с. Погромець

2011

УРОК РОСІЙСЬКОЇ МОВИ В 9 КЛАСІ

Основний принцип діяльності на навчальному занятті – проблемність, що забезпечує інтелектуальний розвиток учнів, допомагає організувати творчий процес самостійного пізнання.

Технологія проблемного навчання та проектно-дослідницька технологія дозволяють активізувати пізнавальну діяльність учнів, удосконалювати їх навички роботи з інформацією, представленою у різних видах, розвивати кругозір, культуру, самосвідомість учнів, розвивати творчі та комунікативні здібності школярів.

Розминка за технологією Ю.А. Поташкіної – складова частина кожного уроку, яка дозволяє актуалізувати та систематизувати знання учнів на етапі підготовки до атестації з російської мови у новій формі.

Послідовність етапів уроку, узагальнених кроків щодо організації пошукового навчального процесу відповідає логіці проблемного навчання: постановка проблеми → пошук шляхів вирішення проблеми → формулювання висновку.

Застосування комп'ютерної презентації забезпечує сприйняття, засвоєння, осмислення матеріалу, що відображає результати навчальної дослідницької діяльності.

Високий темп заняття, зміна видів діяльності підтримують інтерес учнів до уроку протягом усього його протягом.

Домашнє завдання на вибір учнів – це елемент різнорівневого навчання, що відбиває ситуації:

  1. "вибираю → зрозумів" ("Діагностика успішності");
  2. «вибираю → хочу зрозуміти» («Діагностика труднощів»).

Даний урок при хорошій організації проблемного та дослідницького підходів у навчанні передбачає ситуацію успіху для кожного учня, що є основною вимогою будь-якого сучасного уроку.

ТЕМА УРОКУ: «Основні групи складнопідрядних речень».

МЕТА УРОКУ:

  1. забезпечити сприйняття, засвоєння та осмислення нового матеріалу через створення проблемної ситуації → її дослідження → рішення → аналіз → узагальнення;
  2. створити умови для розвитку умінь формулювати навчальну мету, самостійно виявляти зв'язки та відносини між досліджуваними поняттями, робити самостійні висновки;
  3. викликати в учнів зацікавленість у вирішенні проблемних, дослідних, пізнавальних навчальних завдань

ТИП УРОКУ: вивчення нового матеріалу

ВИКОРИСТАНА ТЕХНОЛОГІЯ: проблемне навчання, проектно-дослідницька технологія.

ОБЛАДНАННЯ: персональний комп'ютер, мультимедійний проектор, проекційна дошка, магнітофонний запис.

НАГЛЯДНІСТЬ: Презентація Microsoft PowerPoint «Основні групи складнопідрядних пропозицій».

ЕПІГРАФ УРОКУ: «Дослідження – це шлях до творчої праці»

Хід уроку

I. Розминка (за системою Ю.А. Поташкіної).

  1. Скандування слів:етимологія, класика, територія, література, дослідження.
  2. Підбір слів – родичів до слова«Дослідження» (слідувати, дослідницький, слідство).
  3. Діагностика: особливість, і дослідження, розмовлятися.
  4. Фонетична частина розминки:

у якому слові букв менше, ніж звуків:відокремлення, політ, поллє.

  1. Розвести за значенням та написанням:

світить по-весняному, по весняному лісі.

6. Визначення початкової форми:

відокремлює, з нами, що висить.

  1. Ускладнити просту пропозицію:Будьте завжди уважні.
  2. Визначення кількості простих речень у складі складного: [Теплий вітер проходить ліниво над полем, перебирає важкі колосся, що наливаються.] і [ у житі відкриваються, вдивляються на мене і знову тьмяніють мило-сині, блакитні, добіла вицвілі волошки] ; [ далеко попереду, (де губиться в хлібах путівець), стоять над землею нерухомо білі та щільні липневі хмари] .

Упорядкування схеми пропозиції: , і ; [..., (Де), ...].

  1. Повернути пропозицію зі знаками:

Трава, що згинається ударами вітру та дощу, лягала на землю.

[сущ., | ~~~~~~~ |, ...].

ІІ. Введення у ситуацію уроку

Синхронне включення слайду №1 «Про що сьогодні йтиметься?» (див. додаток 1, слайд №1) та магнітофонного запису.

Магнітофонний запис:

«Хлопці, ці три пропозиції поки що для нас є незнайомцями. Вони ретельно маскуються від нас. З'ясувати їхню справжню сутність у розділі «Складна пропозиція» нам з вами поки що не вдалося.

Потрібні знавці для ретельного слідства щодо встановлення особи незнайомців!»

ІІІ. Здобуття нових знань. Дослідження

Постановка проблеми

Запуск слайду №2 «Основні групи складнопідрядних речень». (Див. додаток 1, слайд №2).

Вчитель:

Попрацюємо над заголовком теми навчального заняття. Вчитаємось у звучання теми. Враховуючи проблемну ситуацію, що виникла під час прослуховування магнітофонного запису, сформулюємо навчальну мету, навчальну проблему.

/учні формулюють питання-завдання:

«Які основні групи складнопідрядних речень існують у російській мові?»/

Вчитель:

Нам необхідно виробити основні кроки щодо визначення основних груп складнопідрядних пропозицій».

Пошук шляхів вирішення проблеми

Вчитель:

Для вирішення проблеми потрібен пошук. Робота ця нелегка, що вимагає наполегливості, уваги, самостійності, накопичення знань по крихтах. Але це дорога до творчої праці.

/звертаємось до епіграфу/

Почнемо навчальне дослідження:

1)(див. додаток 1, слайд №3)

Запишемо пропозиції та визначимо в них другорядні члени, поставивши відповідні питання:

Серце передчувало (що?) недобре.

- (Чий?) Мій будинок знаходиться в новому районі.

Ми дісталися мети нашої подорожі (коли?) увечері.

(запуск слайду №4)

2) (див. додаток 1, слайд №5)

Підберемо до цих пропозицій синтаксичні синоніми – перебудуємо пропозиції так, щоб вони стали складнопідрядними:

Серце передчувало, що станеться щось недобре.

Будинок, у якому я живу, знаходиться у новому районі.

Ми дісталися мети нашої подорожі, коли настав вечір.

3) (див. додаток 1, слайд №6)

Поставимо питання до підрядних пропозицій:

Передчувало (що?)

Будинок (який?)

Дісталися (коли?)

IV. Порівняння, зіставлення, висновки.

Порівняємо прості та складнопідрядні пропозиції та зробимо висновки (див. додаток 1, слайд №7):

  1. Придаткові речення подібні за змістом із другорядними членами речення.
  2. Три основні групи придаткових речень відповідають трьом групам другорядних членів: доповненням, визначенням, обставинам.

Вчитель:

Узагальнений матеріал дослідження. Сформулюємопершу версію вирішення проблемно-пошукового завдання.

Учні самостійно формулюють результати навчальної роботи над проблемою«Які основні групи складнопідрядних речень існують у російській мові?»

  1. Основні групи складнопідрядних пропозицій носять назви, схожі з назвами другорядних членів: СПП з підрядними визначальними, з'ясувальними (подібними до доповненнями) та обставинними, які у свою чергу діляться на підгрупи.
  2. Щоб визначити вид СПП, потрібно правильно поставити запитання.

Вчитель:

Проведемо спостереження-аналіз.

Ціль:

  1. з'ясувати, чого ставляться придаткові пропозиції, яких слів у головному реченні ставиться питання до придаткового?
  2. Яким чином придаткові прикріплюються до головного?

Запуск слайду №8 «Пропозиції для спостереження та аналізу» (див. додаток 1, слайд №8).

1) Кімната (яка?), куди мене привели, була схожа на сарай.

2) Батько вимагає (чого?), щоб я їхала з ним.

3) Я прийшов додому (коли?), коли вже сутеніло.

Вчитель:

  1. До чого відносяться додаткові пропозиції? (1 - до іменника в головному, 2 - до дієслова в головному, 3 - до всієї головної пропозиції).
  2. Яким чином придаткові прикріплюються до головного? (за допомогою спілоккуди, щоб, коли).

Формулювання висновку

Вчитель:

Узагальнений матеріал спостереження-дослідження. Сформулюємо версію №2 розв'язання проблемно-пошукового завдання.

Учні самостійно формулюють результати навчальної роботи над проблемою, визначаючи основні кроки щодо визначення основних груп складнопідрядних речень».

1 крок: знайти головну пропозицію;

2 крок: визначити, від чого ставитимемо питання;

3 крок: згадати, який другорядний член відповідає на таке запитання:

4 крок: зіставити та зробити висновок (це додаткове означальне, витлумачальне чи обставинне);

5 крок: визначити засіб зв'язку.

Синхронне включення слайду №9 «Основні кроки щодо визначення основних груп складнопідрядних речень».

(див. додаток 1, слайд №9) та магнітофонного запису:

«Ваша версія вірна. У російській мові існує три основні групи складнопідрядних речень: СПП з підрядними визначальними, з'ясувальними та обставинними).

Слайд №10:

V. Заключний етап уроку

  1. Рефлексія: складання синквейну.
  2. Домашнє завдання: підручник, §22, вправи 109, 110, 111, 112 – на вибір учнів.

Додаток 1

1 слайд:

2 слайд:

3 слайд:

4 слайд:

5 слайд:

6слайд:

7 слайд:

8 слайд:

9 слайд:




Гра - розминка: Плуталися прості пропозиції у складі СПП. Розплутайте їх та запишіть правильно Єдина краса, неможливо лікувати її. Чим їжа несмачна, ніж хвороба, що обкрадає життя. Немає гіршого за ворога і злодія, який я знаю, - це здоров'я. Якщо хвороба не визначена, то вона корисніша для здоров'я.


ПЕРЕВІР СЕБЕ! (самоперевірка) Єдина краса, яку я знаю, – це здоров'я. Г. Гейне Чим їжа несмачна, тим вона корисніша для здоров'я. А. Лесаж Немає гіршого ворога і злодія, ніж хвороба, що обкрадає життя. Якщо хвороба не визначена, неможливо лікувати її. Самарканді










Алгоритм "Порядок розумових операцій при аналізі СПП" Визначити тип речення; скільки простих пропозицій входять до нього (знайти і підкреслити граматичні основи). Знайти головну пропозицію. Прочитати додаткову пропозицію та визначити її місце по відношенню до головного. Визначити, що пояснює підрядне (все головне, слово чи словосполучення); поставити питання від головної пропозиції до підрядного. Назвати тип придаткового. Вказати спосіб поєднання придаткового речення з головним (союзи, союзні слова, інтонація). З'ясувати, чи є у головному реченні вказівне слово. Пояснити розділові знаки. Скласти графічну схему пропозиції Поповнюємо методичну скарбничку «Школяря»




ПОРІВНЯЙТЕ: Серце передчувало недобре. Мій будинок знаходиться у новому районі. Ми дісталися мети нашої подорожі ввечері. Серце передчувало, що станеться щось недобре. Будинок, у якому я живу, знаходиться у новому районі. Ми дісталися мети нашої подорожі, коли настав вечір. Порівняльний аналіз








Top