"Алтан хөхүүл"-ийн сургамж. Хичээлийн хураангуй "Хохлома" Татьяна Сергеевна Воронежская

урлаг

Воронежская Татьяна Сергеевна

1 анги

Новый тосгоны MBOU 6-р дунд сургууль

Приморскийн хязгаар Надеждинскийн дүүрэг

Сэдэв: "Болцсон жимсний баглаа. Хөхлома бүтээгдэхүүний зурагтай танилцах.”

Хичээлийн зорилго:Хохломагийн урлагийн гар урлалтай танилцах; хохлома зургийн элементүүдийг (жимс, навч, өвс) тодруулж, гоо үзэсгэлэнг нь харах чадвар; дугуй цаасан хавтанг чимэглэх чадварыг нэгтгэх; хуруугаараа зурахдаа өнгөний ойлголт, нарийвчлалыг хөгжүүлэх

Төлөвлөсөн үр дүн:

УУД мета-субъектив: урлагтай харилцах хүсэл эрмэлзэл, урлагийн бүтээлийн агуулга, илэрхийлэх арга хэрэгслийн хэлэлцүүлэгт оролцох; уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагааны үр дүнг үнэлэх чадвар.

Сэдэвт суурилсан УУД: Хүний амьдрал, нийгэм дэх урлагийн утга учрыг ойлгох.

Хувийн UUD: ертөнцийг уран сайхны аргаар ойлгох чадвар, олж авсан мэдлэгээ өөрийн уран сайхны болон бүтээлч үйл ажиллагаанд ашиглах чадвар.

Тоног төхөөрөмж: гуаш (хар, улаан, шар, ногоон), сойз, усны сав, хуудас цаас, "Хохлома зургийн элементүүдтэй ургамлын хээ" танилцуулга.

I. Оршил хэсэг

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Ажлын байрыг шалгах.

1. Сэдвийн мессеж.

Манай Оросын үндэсний урлаг, гар урлал нь уламжлалаараа алдартай. Аяга таваг, хувцас, тоглоом, янз бүрийн сийлсэн эд зүйлс байдаг - та бүгдийг тоолж чадахгүй! Орос улсад ардын гар урлалын төвүүд эрт дээр үеэс байсаар ирсэн бөгөөд гар урчууд гайхалтай гоо үзэсгэлэн, өвөрмөц зүйлийг бүтээдэг газрууд юм. Эдгээр нь Хохлома, Жостово, Городец, Гжель, Полхов-Майдан, Палех юм.

“Ид шидийн хохломын ертөнц” шүлгийг унших

Гайхалтай нь навч улаан болж,

Соёолж, сийрэгжүүлэх биш

Өвлийн амьсгалаас ямар нэгэн байдлаар баяр хөөртэй.

Залуу минь, бид Берендейн хаант улсад орлоо -

Хэцүү, ид шидийн Хөхломын ертөнцөд.

Хар ба улаан өвс. (Б. Дубровский)

2. “Хохлома зургийн элемент бүхий цэцэгсийн хээ” илтгэл.

Эрт дээр үед Нижний Новгород Транс-Волга мужид модон сав суулгаг будгаар чимэглэх заншил бий болжээ. Ой модоор бүрхэгдсэн энэ бүсэд бараг бүх зүйл модоор хийгдсэн байв. Бүс нутгийн бүх нутаг дэвсгэр хэдэн зуун тосгонд тархсан нэг цех шиг байв. Оршин суугчид тохиролцсон мэт модон эдлэлийн бүх төрлийн үйлдвэрлэлийг хооронд нь хуваажээ. Бүлэг тосгон бүр төвтэй байсан бөгөөд тариачид долоо хоног бүр зах дээр ирж бүтээгдэхүүнээ зардаг томоохон худалдааны тосгон байв. Модон сав суулга хурцалж, буддаг тосгонууд нь уран зургийн урлагт нэрээ өгсөн томоохон худалдааны Хохлома тосгоны эргэн тойронд байрладаг байв. Эндээс л аяга, халбаганууд галын шувуу шиг дэлхий даяар тарсан байв. Худалдаачаас: "Ийм гайхамшиг хаанаас гардаг юм бэ?" гэж асуухад тэрээр "Хохломагаас" гэж бардам хариулав. Тэгээд ийм зүйл болсон: Хохлома, Хохлома. Өнөөдрийг хүртэл будсан хоолыг Хохлома гэж нэрлэдэг.

III. Хөхлома бүтээгдэхүүний зурагтай танилцах.

Өнөөдөр бид Хөхлома зургийн мастерууд болж, "өвс" хээ урлахыг хичээх болно. Хөхлөгийн урлаг бол манай соёлын бахархал юм. Хөхломын алтан хээ нь Оросын газар нутгийн бүх гоо сайхныг өөртөө шингээсэн.

Асуулт: Гар урчууд ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Хариулт: Улаан, хар, бага зэрэг шар, ногоон өнгөтэй.

Асуулт: Та аяга таваг дээр ямар хээ харж байна вэ?

Хариулт: Навч, жимс, буржгар, цэг.

Асуулт: Эдгээр зургуудыг юутай харьцуулж болох вэ? Гар урчууд өөрсдөө зохион бүтээдэг үү, эсвэл хаа нэгтээгээс зээлдэг үү?

Хариулт: Байгаль нь мөчир, навч, өвстэй.

Багш: Зөв! Мастер ойн талыг мэддэг, хайрладаг: энд viburnum, rowan, lingonberry байдаг - бүх төрлийн жимс, цэцэг, ургамал эрх чөлөөтэй байдаг.

Таны өмнө өөр өөр өнгөтэй (шар, хар) 2 тойрог байна. Тавагныхаа дэвсгэрийг сонго. Ширээн дээр Хөхлома элементүүдийн стенкууд байдаг. Та тойрог дээр үзэсгэлэнтэй загвар гаргах хэрэгтэй (хэлэлцүүлэг).

IV. Зурах арга зүйн багшийн тайлбар, үзүүлэх.

1. Эхлээд та тавагныхаа дэвсгэрийг сонгох ёстой (үүнийг будах, тайван хөгжим сонсогдох).

2. Одоо хамгийн чухал зүйл болох жимсийг зурахдаа орцгооё. Бид тэдгээрийг хуруугаараа зурах болно. Хуруугаа улаан гуашаар дүрж, тавган дээрээ нухаж, тойргийн төвд байрлуулна (үзүүлэх).

3. Дараа нь бид нимгэн сойзоор ажиллаж, навч зурж, ногоон гуаштай мөчир зурдаг. Та өвс нэмж болно, хавтангийн ирмэгийн эргэн тойронд хүрээ (шоу).

V. Хүүхэдтэй хийх практик ажил

Бие даасан ажлын явцад багш нь хүүхдүүдэд бүтээлч эрх чөлөөг өгч, бие даасан тусламж үзүүлдэг. Та ардын зөөлөн хөгжмийг асааж болно.

VI. Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн, хэлэлцүүлэг. Тусгал.

Хичээлийн төгсгөлд үзэсгэлэн гардаг. Хүүхдүүд тавагаа тусгай тавиур дээр байрлуулж, багштай хамтран шилдэг бүтээлүүдийг сонгодог. Багш сурагч бүрийг магтаж, хамгийн сайн хийсэн зүйлийг нь тэмдэглэхээ мартдаггүй.

П.Синявскийн шүлэг сонсогдож байна

Хохлома зураг, Цүүсэн гоо

Час улаан жимс, саравчтай саравч,

Ногоон зүлгэн дотор. Дарвуулт онгоцнууд шатаж байна.

Гровс, хов жив, ямар илбэчид вэ

Торгоны цацрал, Хөхлома хувцасласан

Үгээр хэлэхийн аргагүй нарлаг зөгийн бал

Алтан навчис. Баярын хувцас?

2013 оны зургадугаар сарын 16

Хөхлома зураг - Час улаан жимсний тарсан...

НОГООН ЗҮЛСЭН ДЭЭД ЗУНЫ ЦУУРВАР.
ГРОВЕС-КОПЛЕС.
ТОРГОН ШҮРҮҮЛЭХ
НАРНЫ ЗАГИЙН БАЛИЙН АЛТАН НАВЦС
BEAUTY'S CHAPPED - BROCADE SDRESS
ДАВИЛГАНЫ ДАВАЛГААНД дарвуулт завь шатдаг.
ЯМАР ХӨХЛӨМӨГ ХУВЦАСЛУУЛСАН БЭ
ЭНЭ ХЭЛЭХГҮЙ БАЯРЫН ХУВЦАСНЫ ДЭЭ?
ХӨХЛӨМӨГ ШУЛАМ ШИГ БУРДАГ
ӨӨРӨӨ ҮЛГЭРИЙН ДУУ ГУЙЖ БАЙНА.
ТЭГЭЭД ДЭЛХИЙД ИЙМ ЦЭЦЭГ БАЙХГҮЙ
МАНАЙ ХӨХЛӨМИЙН БҮХ ГАЙХАМШИГ!
П.Синявский

Игорь Белковский
Төрөлх нутгаа чин сэтгэлээсээ хайрлаж, биширдэг оросууд эрт дээр үеэс түүний гоо үзэсгэлэнг дуу, үлгэрт дуулаад зогсохгүй гэр ахуйн энгийн эд зүйлсийг бүтээж, гэрэл гэгээтэй уран зургаар чимэглэж, тэдний дуртай байгалийн хээ угалзыг амилуулж ирсэн.


Хохлома уран зургийн урлаг маш эрт дээр үеэс үүссэн. Мод бол богино хугацааны материал учраас хэзээ, хэдэн зуунд ийм зүйл болсныг хэлэхэд хэцүү байгааг та өөрөө ойлгож байгаа байх. Мастерууд гэр ахуйн эд зүйлсийг будсан - тавилга, аяга таваг, гэр ахуйн хэрэгсэл. Тэдний гоо үзэсгэлэн, дэгжин байдлыг үргэлж үнэлдэг байсан ч хэн ч тэднийг урлагийн бүтээл гэж үздэггүй байв.



Хөхлома уран зураг нь модыг алтан өнгөөр ​​будаж, алт хэрэглэхгүйгээр анхны арга барилаар тодорхойлогддог. Модоор хийсэн эд зүйлсийг (ихэвчлэн аяга таваг) шавар, түүхий маалингын тос, цагаан тугалга нунтаг (орчин үеийн бүтээгдэхүүнд - хөнгөн цагаан) уусмалаар түрхэж, түүний давхарга дээр ургамлын хэв маягийг чөлөөт сойз хэлбэрээр бичиж, дараа нь бүрсэн байв. маалинган тосны лакаар (одоо синтетик) зууханд өндөр температурт хатууруулсан.


Хохлома зургийн ердийн өнгө нь улаан, хар өнгийн алтны хослол юм. Уран зургийн нийтлэг төрлүүд нь "уул" (алтан дэвсгэр дээр улаан, хар), "арын дэвсгэр дор" (өнгөт дэвсгэр дээр алтан дүрс) юм.

Сийлсэн халбага, шанага
Цаг гаргаад үзээрэй.
Тэнд өвс ногоо, цэцэг ургадаг
Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн.
Тэд алт шиг гялалздаг
Нарны туяанд усанд орсон мэт.
Бүх навчнууд навч шиг,
Энд хүн бүр алтан байна.
Ийм сайхан хүмүүс
Тэд үүнийг Хохлома гэж нэрлэдэг.


Оросын ардын урлагийн гар урлал болох Хөхлома модон зураг нь Оросын хамгийн алдартай зургуудын нэг юм. Урлаг судлаачид Хөхлома гар урлалын гарал үүслийг 17-р зууны 2-р хагаст тооцдог. Горькийн мужийн орчин үеийн Ковернинскийн дүүргийн нутаг дэвсгэр дээр; Загас агнуурын нэрийг худалдааны тосгон өгсөн. Тухайн бүс нутгийн Хохлома бол 18-20-р зууны эхэн үеийн Хөхлома уран зургийн бүтээгдэхүүний борлуулалтын төв юм.

Эхэндээ тариачид өөрсдөө бүтээгдэхүүнээ зардаг байсан ч энэ нь маш их цаг хугацаа шаардсан тул худалдан авагчид удалгүй худалдаж авч эхлэв: будаагүй, "цагаан" бүтээгдэхүүнийг будагчдад зарж, бэлэн бүтээгдэхүүнийг агуулахад аваачиж, дараа нь худалдаанд гаргав. худалдааны тосгон, хотууд. Хохлома бол хуучин Нижний Новгород мужийн эртний худалдааны томоохон тосгон юм.

Хөхломад будгийн агуулахууд, агуулахууд, худалдааны төвүүд байсан бөгөөд тэд "Хохлома бараа" -ыг тэргэн дээр авчирсан гоёмсог нэхмэл хайрцагт - гоёмсог алтан аяга, халбага, хангамж, бурлацкийн аяга, ах дүүс - өргөн задгай амсартай бөмбөрцөг савнууд байв. - хүзүү.

Энэ тосгон таны таамаглаж байсанчлан загас агнуурыг бүхэлд нь нэрлэжээ.
Хохлома бүтээгдэхүүнийг Городецын захууд болон Оросын хамгийн олон хүн цуглардаг үзэсгэлэн худалдаа - Нижний Новгородын ойролцоох Макарьевскийн хийдийн хананы ойролцоо байрладаг Макарьевскаяд зардаг байв. 19-р зууны төгсгөлд Макарьевская үзэсгэлэнг энэ хотод шилжүүлж, Нижний Новгородын үзэсгэлэн гэж нэрлэгдэх болжээ.


Хөлөг онгоцны тавцан дээр Волга хөлөг онгоцууд өнгөлөг далбаа, тугнуудаар дүүрэн байсан бөгөөд дараа нь өнгөт, олон дуут хоолой бүхий уурын хөлөг онгоцоор солигдов.
Эндээс “Хохлома” нь Ижил мөрний уруудаж, өгсөж Оросын тосгон, тосгон, хотуудаар дамжин Төв Ази, Иран, Турк, Энэтхэгт хүрч, Европ руу оржээ. 19-р зууны төгсгөл, 20-р зууны эхэн үед Хөхлома загасчлал дэлхий даяар алдар нэрийг олж авсан. Оросын гар урчуудын бүтээгдэхүүнийг Румын, Болгар, Норвеги, Францад худалдаж авч, Америк, Африк, Австралийн эрэг рүү аялав.


Гоёмсог, хямдхан Хөхлома эд зүйлсийг тариачны овоохой, гар урчууд, дунд ангийн худалдаачдын гэр, цэрэг, барж зөөгч нарын энгийн эд зүйлсээс олж болно. Эдгээр энгийн бүтээгдэхүүний гоо үзэсгэлэнг уран бүтээлчид, эрдэмтэд үнэлж, хотын иргэд худалдан авч эхлэв.




Семёново тосгонд
Оросын бүс нутагт,
Овоохой байсан
Намайг тэнд байхад...
Шувууд тэнд дуулж,
Дэлхий тэжээдэг.
Мөн шар хөх тариа
Талбайг энхрийлж байв.
Ой мод тэнд төрсөн
Роуэн, цэцэг.
Тэгээд тэнд хүмүүс амьдардаг байсан
Хүсэл мөрөөдлөө эрхэмлэдэг.
Амьдралыг илүү үзэсгэлэнтэй болгохын тулд
Техникийн оршин суугчдын хувьд
Тэд аяган дээр бичжээ
Хөгжилтэй загвар.
Загвар бичсэн
Тэдний гар, сэтгэл.
Сүм хийдэд залбирав
Ингэснээр суши байхгүй болно.
Мөн эдгээр загварт
Rowan усан үзмийн мод.
Зөвлөлүүд захирч байв
Ой мод, хадах.
Тэнд тэр музаа тоглов
Бийртэй орос хүмүүс.
Тэгээд тэр үлгэр зохиож,
Нарийхан бичээстэй жимс.
Тэнд үлгэр нэхсэн
Хувин, гэртээ.
Ингэж л төрсөн
Бидэнд Хохлома бий.
Л.Ларкина


Урлагийн түүхчид Хөхлома гар урлалын гарал үүслийг 17-р зууны хоёрдугаар хагаст тооцдог бөгөөд үүнийг Ижил мөрний ой руу дүрвэн ирсэн эртний итгэгчидтэй холбодог. Домогт өгүүлснээр тэдний анхны суурин гайхамшигтайгаар босчээ. Хойд зүгт, Соловецкийн арал дээр Зосима, Савватийн хийд зогсож байв. Түүний оршин суугчид Nikon-ийн шинэлэг санааг хүлээж аваагүй бөгөөд бослого гаргасан. Энд хаадын армийг илгээсэн бөгөөд урт бүслэлтийн дараа "Соловецкийн хоригдлууд" арлаас эх газар руу дөнгөлөв.


Зөвхөн нэг ахлагч хааны харуулын доороос зугтаж чадсан. Тэрээр ойн шугуй руу ороход өмнө нь хийдэд байсан дүрсийг агаарт харав. Тэр дүрс нь ойн дээгүүр нисч, хөгшин хүнд замыг заажээ. Тэр түүнийг дагаж, моднууд түүний өмнө салж, гарцгүй намаг ширгэж, үхсэн мод нь хажуу тийшээ тархав.
Тиймээс ахлагч Кержений ойд ирж, анхны схизмат суурин болох хийдийг байгуулжээ.
Энэхүү домог нь Хөхломын урлагт асар их нөлөө үзүүлсэн Транс-Волга ба хойд эртний итгэгчдийн хооронд нягт холбоо үүссэнийг тайлбарлав.

Волга руу нүүхдээ хуучин итгэгчид зөвхөн дүрс, ном төдийгүй гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн гайхалтай жишээ болох гэр ахуйн хэрэгслийг авчирсан.
Тиймээс Волга мөрний эрэг дээрх Транс-Волга ойд эхлээд нэг эсвэл хоёр хашааны жижиг тосгонууд өсч, дараа нь бүхэл бүтэн тосгонууд баригдаж эхлэв. Байршил нь тохиромжтой байсан. Голын эрэг дээр үзэсгэлэн худалдаа зохион байгуулагдаж, Оросын хойд болон өмнөд хэсгээс бараа бүтээгдэхүүн авчирдаг байв.
Бүтээгдэхүүнийг Уралаас, Украин, Сибирь, Азиас авчирсан.
Том голын ойролцоо, үзэсгэлэн худалдаа нь төрөл бүрийн гар урлал, худалдаа эрхлэх таатай нөхцлийг бүрдүүлсэн.



Илбэчин Галт шувуу шиг,
Миний толгойноос гарахгүй байна
Илбэчин бол гар урлаач,
Алтан Хөхлома.
Мөн баян, үзэсгэлэнтэй,
Зочноо чин сэтгэлээсээ харж байгаадаа баяртай байна.
Аяга, аяга, шанага.
Мөн энд юу дутагдаж байна:
Баглаа галт уулын үнс,
Нарлаг зуны намуу цэцэг
Мөн нугын сарнай цэцэг.
Би бүх зүйлийг дурсамж шиг шингээсэн:
Улаан туяаны үүр
Мөн хээтэй чимэглэл
Эртний Суздаль brocade.
Навч нарийсахгүй улаан болж,
Өвлийн амьсгалаас.
Бид Берендей хаант улсад орж,
Ид шидийн гоо үзэсгэлэнгийн ертөнцөд.









liveinternet.ru/users/novaya_skazka/post 193008790/

Дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй “ГОЁЛЫН ЗУРАГ. АЛТАН ХӨХЛӨМИЙН ЕРТӨНЦ" 1-р анги

Багшийн үйл ажиллагааны зорилго: Хөхломын гар урлал, Хөхлом хээний элементүүд, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн бүтээлийн талаархи ойлголтоо өргөжүүлэх; "Хэмнэл", "чимэглэл" гэсэн нэр томьёоны агуулгыг илчлэх, хээ зохиохыг заах, гоёл чимэглэлийг бүтээхдээ эд зүйлийн эзэлхүүний хэлбэрийг хэрхэн харгалздагийг ойлгох, гоёл чимэглэлийн элементүүдийг бийрээр будах арга техник Хохлома зургийн ургамлын хэв маяг; гуаштай ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх, ардын урлагийн сонирхлыг хөгжүүлэх нөхцлийг бүрдүүлэх

Үзүүлэн үзүүлэх материал:
Мультимедиа цуврал: Хөхлома зураг бүхий бүтээгдэхүүн. Алчуур. Гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн бүтээлүүд (Гжель, Городец, Дымково гэх мэт)

Тоног төхөөрөмж: Гуаш, цомог, палитр, багс, харандаа, аяга ус, салфетка

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн: Сэдэв(хөгжлийн хэмжээ, чадамжийн түвшин): Хохлома загас агнуурын талаархи ойлголтыг өргөжүүлнэ; "Хэмнэл", "чимэглэл" гэсэн ойлголтын мөн чанарыг олж мэдэх, Хөхлома бүтээгдэхүүний гоёл чимэглэлийг юугаар хийдэг, хээний найрлагыг бий болгох дүрмийг сурах; Хөхлома хээг хэрхэн бүтээх, тодорхой бүтээгдэхүүний хээний найрлага зурах, түүний тохиргоог харгалзан үзэх, гуашаар зурах.
Мета субьект(соёлын чадамжийн туршлага / олж авсан чадамжийн бүрэлдэхүүн хэсэг): хичээлийн боловсролын даалгаврыг ойлгох чадварыг эзэмших; асуултанд хариулах; ярилцагчаа сонсож, харилцан яриа өрнүүлж, хичээл дээрх амжилтаа үнэлэх; өөрийн бодол санаа, үйлдэл, мэдрэмжийг шинжлэх; нөхдийнхөө хариулт, ажил, гүйцэтгэсэн даалгаврыг харьцуулж, өөртөө шүүмжлэлтэй хандах.
Хувийн: боловсролын үйл ажиллагаанд урам зоригтой байх; Байгаль, урлагийн өнгөт гоо үзэсгэлэнд хариу үйлдэл үзүүлэх янз бүрийн нөхцөл байдалд насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах ур чадвар

Хичээлийн бүтэц

I. Зохион байгуулалтын мөч
Би сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг шалгадаг.
(Ширээн дээр ороолтоор хучсан Хөхлома зурагтай зүйл байна.)

- Өнөөдөр бид юу хийхээ тааж чадах уу?
ангидаа хийх үү? Энэ сэжүүр миний ороолт дор нуугдаж байна. Энэ юу вэ?
Навч, жимс, цэцэг,
Иш, буржгар,
Энд эзэд нь гурван өнгөтэй байна:
Хар, улаан, алт.
Энэ бүтээгдэхүүнийг хэн авчирсан бэ?
– Ороолтны доор Хөхломагийн бүтээгдэхүүн бий.
- Хичээл дээр бид юу хийнэ гэж бодож байна вэ?
Хөхлома зургийн элементүүд хэрхэн хийгдсэн бэ?
Одоо төсөөлж, зурах нь танаас хамаарна
аливаа бүтээгдэхүүний гоёл чимэглэл.
II. Шинэ материал сурах
"Орчин үеийн ертөнц дэх Хөхлома бүтээгдэхүүн" ярианы элементүүдтэй аман болон дүрсэлсэн түүх. "Алтан Хөхлома" сэдвээр мультимедиа үзүүлэнг үзэх"
Үзэсгэлэнд тавигдсан гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн бүтээлүүдийг хараарай. Тэднийг бүлгүүдэд хуваарил.
– Хөхлөгийн бүтээгдэхүүн бусад гар урлалаас юугаараа ялгаатай вэ? (Тэдгээр нь модон, тусгай хээтэй, хээ нь улаан, хар, алтлаг гурван өнгөтэй.)
– Хохлома бүтээгдэхүүн нь орчин үеийн амьдралд органик байдлаар амьдардаг бөгөөд Оросын хамгийн дуртай бэлэг дурсгалын зүйл юм. Тэд дотоод, гадаадын үзэсгэлэнд амжилттай оролцож, өндөр шагнал хүртдэг.
Слайд 2-4.


– Эртний гар урлалаас Хөхлома нь модон эдлэлийн сонгодог хэлбэр, гоёл чимэглэлийн тод хэмнэлийг өвлөн авсан. Эртний Оросын уран зургийн ур чадвар нь үүнийг ургамлын хээ, сойзоор чөлөөтэй зурах техникээр баяжуулсан. Энэ нь мөн Хөхломыг бусад гар урлалаас ялгаж, бүтээгдэхүүний "алтаар будах" анхны техникийг бий болгоход хувь нэмэр оруулсан. Хөхломагийн модны "алтадмал" техникийн үндсэн зарчмууд өнөөг хүртэл хадгалагдан үлджээ. Хагас боловсруулсан модон бүтээгдэхүүнийг праймераар будаж, гялалзсан мөнгөн гадаргуу дээр металл хөнгөн цагаан нунтаг нимгэн давхаргаар түрхэж, буддаг. Будгийг хатаах үед бүтээгдэхүүнийг лакаар будаж, зууханд "хатууруулдаг" бөгөөд энэ үед лакны хальс нь харанхуйлж, шаргал хүрэн өнгөтэй болж, түүний давхарга дор харагдах бүтээгдэхүүний мөнгөлөг гадаргуу нь алт шиг болдог. слайд 5-6.



Хохлома хэв маягийн элементүүд. Хэмнэл, чимэглэл.
– Хөхломын гоёл чимэглэлийн янз бүрийн төрлүүд - "өвс" үсгээр унах, "арын дэвсгэр дор", "кудрина" зурах зэрэг нь эртний Оросын урлагт буцаж ирдэг. Өвс хээ нь алтлаг дэвсгэр гадаргуутай улаан, хар өнгөөр ​​хийсэн хээг хослуулан хийснээрээ онцлог юм. Түүний хэв маягийг хөнгөн, сунасан зураасаар хийсэн бөгөөд хэмнэлтэй зохион байгуулалт нь тэдгээрийг навч, өвсний иштэй төстэй болгодог. Хохлома хээ нь объектын гурван хэмжээст хэлбэрийг хэрхэн илчилж байгааг анзаараарай.
– Хөхлөг хээ нь ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?
(Навч, жимс, өвс.)
слайд 7-9.




– Хэрэв та болгоомжтой байсан бол хээний элементүүд давтагдаж байгааг харсан. Ийм давталтыг хэмнэл гэж нэрлэдэг. Элементүүдийг тодорхой хэмнэлээр сольж урласан хээг гоёл чимэглэл гэнэ.
Уран зургийн үе шатуудыг тайлбарласан үзүүлэн.
- Аливаа зохиолын үндэс нь бие биенээсээ ургасан мөчир мэт жигд муруй шугамуудаас бүрддэг бөгөөд үүнийг уран бүтээлчид өөрсдөө "тэргүүлэх" эсвэл "язгуур" гэж нэрлэдэг. Удирдагчийн эргэн тойронд зургийн бусад нарийн ширийн зүйлс байдаг: навч, жимс, өвс, янз бүрийн цэцэг, ээлжлэн солигдох нь тодорхой хэмнэлээр явагддаг. Том гол элементийг төвд байрлуулна (жишээлбэл, олон тооны сарнай жимс, сарнай гэх мэт), жижиг хэсгүүдийн эргэн тойронд хоёрдогч дэлгэрэнгүй мэдээлэл (өвс, бие даасан жимс, навч) байрладаг. Хамгийн эртний сонголтуудын нэг бол "өвс" - том жижиг иртэй өвсний хээ нь тэргүүлэх нэг ба бүх элементүүдийг бүрдүүлдэг. Слайд 10.


Өвснөөс гадна жимс, навч, цэцэг агуулсан гоёл чимэглэл нь "жимсгэний дор", "навчны доор" гэсэн нэртэй байдаг. Хэдийгээр хатуу дүрэм журамтай ч зураач уран сэтгэмжийн асар их зайтай хэвээр байна.

Биеийн тамирын минут
Хэн надад хэлээч, хүүхдүүд ээ, эдгээр хөдөлгөөнийг давтаж чадах вэ?
Би гараа дээшээ өргөж, зүүн, баруун тийш тараана.
Шувуу шиг би нисч, толгойгоо эргүүлнэ,
Тэгээд би суугаад босч, огт ядрахгүй.
Жаахан харайгаад явган замд гарна.
Шаардлагатай бол би гүйнэ, би энэ дэлхий дээр юу ч хийж чадна!
III. Бүтээлч практик үйл ажиллагаа
Ажлын байрны зохион байгуулалт.Бүтэц
Би практик ажлын явцад оюутнуудын үйлдлийг хянадаг - гартаа сойз барих зөв арга, будагтай ажиллах арга техник, үйлдлийг засч залруулах, зөвлөгөө өгөх.

– Ширээн дээр чинь халбаганы загвар бий, та уран зургийн мастер.
- Хөхломыг будах алхмуудыг дагаж Хөхлома халбагаар чимэглэх хээ зур. Слайд 11-12/


IV. Хичээлийн хураангуй.
Тусгал
Мэдээллийг нэгтгэн дүгнэх, ажлын үр дүнг үнэлэх
Шилдэг бүтээлийг тодруулах зорилгоор бүтээлийн үзэсгэлэн, зургийн хэлэлцүүлэг, мөн асуудлын талаар ярилцах болно.

- Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?
-Таны бодлоор ямар зураг хамгийн үзэсгэлэнтэй вэ? Яагаад?
- Зураг зурах явцад ямар бэрхшээл тулгарсан бэ? Та тэднийг хэрхэн даван туулсан бэ?
-Та зурсан зургаа хэрхэн үнэлдэг вэ?
-Одоо сэтгэл санаа ямар байна?
– Чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг хэдэн зууны турш бий болсон. Ахмад үеийн гар урчууд ардын урлагийг үеэс үед уламжлуулахыг хичээсэн. Өнөөдрийг хүртэл эцэг эх тань өөрийн гараар урласан эд зүйлсийг гэртээ хадгалсаар байна.Урлаг урлал олон жил хөгжиж, цэцэглэн хөгжихийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?
(Бид бүгд өөрсдийн гараар ямар нэгэн зүйл хийхийг хичээх хэрэгтэй, гэр, сургуулиа чимэглэх хэрэгтэй
- Бидний гар маш их зүйлийг хийж чадна. Гараа зүрхэн дээрээ тавь. Чи юу мэдэрч байна? (Бид зүрхээ цохилж байгааг мэдэрдэг.)
– Миний зүрх том, чинийх нударга шиг жижигхэн. Заримдаа тэд хүнд: "Чи сайхан сэтгэлтэй", "Чи том зүрхтэй" гэж хэлдэг.
Та бүхний зүрх сэтгэл сайхан сэтгэл, гоо үзэсгэлэн, сайн үйлсэд нээлттэй байгаасай гэж хүсч байна, үүний тулд та маш сайн туслахууд - таны эелдэг, хөдөлмөрч, хүчтэй гарууд байна. Таны ажилд баярлалаа!
Слайд 13

"Хохлома будах хээ" - Туслах үгс. Хохлома зургийн гарал үүсэл. Хар нэхсэн тор. Хөхлома зурагтай бүтээгдэхүүн. Хохлома. Загварлаг кафе. Матреона. Фото зургийн жааз. Хохлома зургийн дүр төрхийн тухай домог. Ардын гар урлалын тархалт. Оросын гар урчууд. Хохлома зургийн элементүүд. Модон. Ид шидийн гоо үзэсгэлэн.

"Хохлома зураг" - "навч" хээ. II Үндсэн хэсэг. "Ид шидийн загвар" Загвар нь тодорхой дарааллаар давтагдсан элементүүдээс бүрдэнэ. I Оршил үг. "Алтан таваг" Шувуу өд нь улаан, харин хүн ур чадвараараа улаан байдаг. Хохлома. "Алтан таваг" Та хүмүүсийн сүнс шиг үзэсгэлэнтэй юм! III Туузан дээр хээ урлах. Энэ нь улаан алт шиг үнэтэй биш, харин сайн гар урчуудаар хийгдсэн байдаг.

“Хохлома зураг” - 1. Барзгар модон хөнжил хийх 2. “Маалинга” хийх 3. Лаваар түрхэх 4. Хатаах, хэд хэдэн давхаргаар хатаах тос түрхэнэ. Өвсний чимэглэл хийх үе шатууд. Эндээс л "Хохлома зураг" буюу энгийнээр "Хохлома" гэдэг нэр гарсан. Өвснөөс гадна навч, жимс, цэцэг зэргийг багтаасан захидлыг "навчны дор" эсвэл "жимсгэний дор" гэж нэрлэдэг.

"Хохлома" - Ийм сайхан Хөхлома!!! Эхэндээ Хохлома гэдэг үг нь худалдааны тосгонуудын нэгний нэрийг илэрхийлдэг байв. Уран зохиол. Хөхлома чимэглэл. Бэлэг дурсгалын зүйлс. Модыг дараах төрлийн модноос бэлтгэдэг: линден, улиас, хус. Хатаасан модыг тогших нь чимээгүй биш, чанга байх ёстой. Хохлома зургийн чимэглэл нь маш олон янз, гоёл чимэглэлийн шинж чанартай байдаг.

"Хохлома хоол" - Шанага. Орешница. Халбага. Хун бол том юм. Саатал бэлтгэх. Ваар. Жижиг шил. Аяга нь дунд зэргийн хэмжээтэй. Дарсны шил. Жижиг лааны суурь. Жижиг аяга. Шар аяга. Давсны наймаачин. Ширхэг. Сокет. Хохлома. Дарсны багц. Хохлома хоол. Жижиг аяга. Креманка. Чимэглэл. Зөгийн балны багц. Салфетка эзэмшигч. Таваг. Түрсэнд зориулсан багц.

"Алтан Хөхлома" - Суурь захидал. Хөхломагийн уран зурагт жанрын үзэгдэл бараг байдаггүй. Алтан Хөхлома гэж юу вэ? Хохлома зураг. Чимэглэлийн элементүүд. Аяга таваг хэрхэн бүтээгдсэн бэ. Алтан Хөхлома. Энэ зураг хаанаас ирсэн бэ? Модон аяга таваг будсан. Уран зураг. Хоёр төрлийн уран зураг. Хөхлома зургийн ABC. Мастеруудын бүтээлүүд. "Өвс" загвар.

Нийт 8 илтгэл байна

Дүрслэх урлагийн үйл ажиллагааны хичээлийн тэмдэглэл

1-р ангийн хичээлийн тэмдэглэл:

"Ид шидийн навч, жимс" (Хохлома зураг).

Хөтөлбөрийн агуулга:

Хөхлома бүтээгдэхүүн дээр зураг зурах;

Хөхломын хэв маягийн элементүүдийг (навч, жимс, өвс) тодруулж, гоо үзэсгэлэнг олж харах;

Өнгөний мэдрэмж, хэмнэлийн мэдрэмж, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;

Хөхлома зургийн ургамлын хэв маягийн гоёл чимэглэлийн элементүүдийг бийрээр будах арга техникийг сурах;

Ардын урчуудын хөдөлмөрийг хайрлах, хүндлэх сэтгэлгээг төлөвшүүлэх;

Тоглоом, аяга таваг болон бусад гар урлалыг будах онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Хохлома, Гжель, Дымкагийн бүтээгдэхүүн (бүтээгдэхүүний хуулбар); хуудас цаас (аяга тавагны дүрс), улаан, шар, хар, ногоон өнгийн усан будаг (гуаш), сойз, лонхтой.

Хичээлийн явц:

Өнөөдөр бидний онцгой өдөр,

Би найзуудаа урьж байна.

Чи надтай хамт явахад бэлэн үү?

Би чамайг гайхалтай ертөнцөд дуудаж байна.

Эдгээр бүтээгдэхүүнийг хараарай залуусаа. Та алийг нь мэддэг вэ? Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ? (Дымково, Гжель бүтээгдэхүүнүүд)

Тэднийг бүлгүүдэд хуваа. Анхааралтай ажиглаад ижил төстэй зүйлийг олоорой. Аль бүтээгдэхүүнийг тусдаа бүлэгт нэгтгэж болохыг харуул. Бидэнд танил бус бүтээгдэхүүнийг харцгаая (Хохлома). Тэдэнд нийтлэг зүйл юу вэ, юу тэднийг нэгтгэдэг вэ? (эдгээр бүтээгдэхүүн нь модоор хийгдсэн, ижил хэв маяг: жимс, навч, гоёл чимэглэлийн цэцэг, "өвс", мөчир). Бусад бүлгийн бүтээгдэхүүнээс юугаараа ялгаатай вэ? (Хохлома бүтээгдэхүүнийг модоор, үлдсэнийг нь шавар, шаазангаар хийдэг. Хөхлома бүтээгдэхүүнийг хар, шар дэвсгэр дээр хээ угалзаар чимэглэсэн, Дымково, Гжель бүтээгдэхүүнүүд цагаан дэвсгэр дээр)

Хараач, эдгээр нь ер бусын модон аяга, халбага, шанага, аяга шиг боловч алт юм!

Ургамлууд, навч, цэцэг, навч, гайхалтай галт шувууд, гайхалтай загаснууд дээр зурсан байдаг. Ийм хоолыг хааны ширээн дээр тавих нь ичгүүртэй зүйл биш юм. Энэхүү гайхамшигт гайхамшиг - "алтан Хөхлома" хэрхэн үүссэн бэ?

Хөхлома хээ нь ямар ургамлын элементүүдээс бүрддэгийг хэн хэлж чадах вэ? (жимс, навч, буржгар).

Хараач, час улаан баглаа, боловсорсон гүзээлзгэнэ, буржгар ургамал, навчнууд байна. Хамгийн гол нь гялалзсан алтан дэвсгэр. Өнөөдөр бид ийм хэв маягийг зурж сурах болно.

Загвар хийхэд ямар өнгө хэрэгтэй вэ? (хар, улаан, ногоон)

Эхлээд та сойзны төгсгөлтэй муруй мөчир зурах хэрэгтэй. Дараа нь мөчир дээр жимс, навчийг дүрсэлсэн (навчнуудыг сойзны үзүүрээр, дүрж, жимсийг сойзны үзүүрээр эсвэл нудрах замаар зурж болно). Дараа нь жимс, навчны дэргэд та (нуман хэлбэртэй) шугам ашиглан өвсний ирийг зурж болно. Мөн та зүүлт авах болно.

Би чамайг ядарч байгааг харж байна. Одоо чи босч, бид жаахан амарч болно

Биеийн тамирын минут.

Хэрэв дэлхий дээрх бүх зүйл байсан бол

Ижил өнгөтэй

(Толгойг эргүүлэх хөдөлгөөн)

Энэ нь таныг уурлуулах болно

Эсвэл чамайг аз жаргалтай болгосон уу?

(толгой урагш хойш хазайдаг.)

Хүмүүс ертөнцийг харж дассан

Цагаан, шар, цэнхэр, улаан

(Бүсэн дээр гараа зүүн, баруун тийш хазайлгана)

Бидний эргэн тойрон дахь бүх зүйл байх болтугай

Гайхалтай, өөр!

(Зүүн, баруун, хоёр хөлөөрөө байрандаа үсрэх).

Сайн хийлээ! Суу!

Залуус аа, хараарай. Энд надад аяга таваг байна: аяга, халбага, ваар. Энэхүү хоол нь алтан шар өнгийн дэвсгэртэй.

Одоо та Хохломагийн мастерууд болох зураач болж, бүтээгдэхүүнийг хээгээр чимэглэх болно.

Загвар бүтээхдээ гол дүрэм юу вэ? (загварын элементүүд нь хэмнэлтэй, ижил зайд байрлаж, элементүүдийг жигд давтах ёстой).

Хүүхдийн ажил.

Одоо эдгээр бүтээгдэхүүнийг хараад надад хэлээч, Хөхлома хоол ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ?

Хамгийн гоё халбага сонгоод үзүүлээрэй. Энэ тухай бидэнд хэлээрэй: энэ нь ямар өнгөтэй, ямар өнгөөр ​​будсан, ямар жимсгэнэ хээ дээр байгаа, яагаад энэ халбага бусдаас илүү дээр вэ.

Одоо надад хамгийн сайхан аяга эсвэл ваарыг үзүүлээрэй

Залуус аа, харагтун, одоо манай үзэсгэлэн Хөхлома бүтээгдэхүүнээр дүүрэн байна.

Одоо Хөхломын тухай шүлгийг сонсоорой:

Илбэчин Галт шувуу шиг,

Миний толгойноос гарахгүй байна

Илбэчин-дархан,

Алтан Хөхлома.

Мөн баян, үзэсгэлэнтэй,

Зочноо чин сэтгэлээсээ харж байгаадаа баяртай байна.

Аяга, аяга, шанага.

Мөн энд юу дутагдаж байна:

Баглаа галт уулын үнс,

Нарлаг зуны намуу цэцэг

Мөн нугын сарнай цэцэг.

Би бүх зүйлийг дурсамж шиг шингээсэн:

Улаан туяаны үүр

Мөн хээтэй чимэглэл

Эртний Суздаль brocade.

Навч нарийсахгүй улаан болж,

Өвлийн амьсгалаас.

Берендей хаант улсад орж,

Ид шидийн Хохломагийн ертөнцөд.


Топ