що не набагато більше діаметра людського волосся.

Цілі:

  • ознайомити із біографією письменника; дати уявлення про жанр оповіді;
  • розвивати вміння роботи з текстом;
  • зацікавити незвичайністю оповідання;
  • виховувати почуття патріотизму.

Обладнання:мультимедійна дошка, картки з кросвордом.

ХІД УРОКУ

1. Вступне слово вчителя

– Сьогодні ми приступаємо до знайомства з найцікавішим письменником, Миколою Семеновичем Лєсковим та героями його твору. ( Додаток 1 , слайд 1) Я дуже сподіваюся, що ви не залишитеся байдужими до творчості письменника, отримаєте естетичну насолоду, пізнаючи та відкриваючи нове ім'я в літературі, а герої його творів допоможуть вам знайти життєві орієнтири у цьому величезному світі.

– Я запрошую вас здійснити подорож до міста Орел – міста дитинства та юності М.С.Лєскова. Не виходячи з класу, подумки долаючи час і відстань, ми пройдемо місцями, пов'язаними з життям «самобутнього письменника російського», відвідаємо будинки, в яких він жив або бував, помилуємося видами, що привернули його увагу.

З чорної рами дивиться мені у вічі
Очами жадібними обличчя Лєскова,
Як прихована гроза,
У зображенні розумного Сєрова. ( Додаток 1 , слайд 2)

2. Заочна подорож до міста Орел

– Отже, ми у рідному місті Лєскова – Орлі, заснованому у злитті річок Оки та Орлик ще у 16 ​​столітті Іваном Грозним як фортеця, яка мала захищати підступи до Москви. Пристрасний патріот рідних місць, Лєсков до глибини душі любив і пишався своєю малою Батьківщиною.

Тут, в Орлі, було поставлено пам'ятник Лєскову, який не перестає захоплювати орловців та гостей міста. ( Додаток 1 , слайд 3) У центрі – постать письменника, відлита у бронзі. «Розумний, темпераментний, з колючими чорними очима, з душею складною і химерною, повною пристрастей, що бунтують» – таким бачився Лєсков сучасникам, таким зобразили його творці пам'ятника. А довкола, підняті на колонах на висоту людського зросту, оживають лісківські герої. ( Додаток 1 , слайд 4)

Серед них і знайомий нам тульський зброяр Левша, він чаклує над ковадлом із молоточком у лівій руці. Ми помічаємо тисочки – робочий інструмент Лівші. Сам герой показаний якраз у той момент, коли зумів покувати дивовижну заводну блоху з «агліцької вороненої сталі, спрацьованої в Лондоні». Колона, на яку піднятий Левша, єдина в ансамблевій композиції пам'ятника має гарне мереживне різьблення. Це і зрозуміло: Шульга – уособлення талановитості нашого народу.
Місце, де зводили пам'ятник, обрано невипадково. Ця частина міста пов'язана з життям та творчістю Лєскова. Майбутній письменник жив неподалік, у будинку міщан Хлєбнікових. Звідси він щодня ходив на службу до Орловської кримінальної палати через річку Орлик повз церкву. ( Додаток 1 , слайд 5)

Поруч із пам'ятником знаходиться будівля чоловічої гімназії. ( Додаток 1 , слайд 6) Як згадує Лєсков про навчання: «Хто нас навчав і як нас вчили - про це смішно згадувати ... В орловській гімназії класні кімнати були до того тісні, задуха була страшна, і ми сиділи рішуче один на одному. Серед наших вчителів був Василь Олександрович Функендорф, який часто, приходячи до класу, засинав, схиляючи голову на стіл, то схоплюючись з лінійкою в руках, бігав класом, б'ючи нас кого потрапило і за яким потрапило місцем». Не дивно, що Лєсков залишив гімназію, не закінчивши курсу.

А це будинок на Третій Дворянській вулиці, де колись мешкав письменник, зараз тут будинок-музей М.С.Лєскова. ( Додаток 1 , слайд 7) Ми можемо побувати у його робочому кабінеті, ретельно відтвореному з фотографії, зробленої 5 березня 1895 року. Кабінет відбив не лише смаки, уподобання, а й характер свого господаря. Кімната строката, яскрава, своєрідна. ( Додаток 1 , слайд 8) Численні старовинні годинники, якими вставлена ​​і обвішана його кімната, перегукуються кожні чверть години. Численні портрети, картини в знімках і оригіналах, довгий, вузький образ Божої Матері, що висить посеред стіни – все це рясніло перед очима з усіх боків. На столах – безліч різнокольорових ламп, маса дрібничок, окремо в маленькому футлярі, просте, все поцятковане відмітками та нотатками, Євангеліє.

Здається, що стіни кажуть: «...попрацьовано, пописано, шановано. Час і відпочити». І годинник будь-якого виду і розміру мирно підтакує: «Так, час, час, час». А птах у клітці задерикувато і різко кричить: «Повоюємо ще, чорт забирай…».

А в душу просяться рядки орловського поета Олександра Бєльського:

Дух виріс безприкладний
У тихих окських хвиль,
Своїм осмислений часом
Наполовину він.
З неправдою соціальною
Художник був у боротьбі,
Коли Лівшу писав він,
Писав він себе.
Оповідач зачарований,
Великий фантазер,
Він і чарівник слова,
І слів гіпнотезер.
І сили в ньому такі,
І в ньому такий талант –
Талант любити Росію,
Любити народ рідний.

Лєсков був глибоко переконаний у тому, що жодне російське місто не може існувати, якщо в ньому немає хоча б трьох праведників.
– Хто вони, праведники, що то за люди?
По Лєскову праведники – люди, які прожили життя, «не збрехавши, не обманувши, не злукавив, не засмутивши ближнього і не засудивши упередженого ворога». А ще праведник – завжди патріот.
І пішов Лєсков шукати праведників по землі російській, і ми разом з ним вирушимо на пошуки у твір М.С.Лєскова – оповідь «Лівша».

3. Ознайомлення з новим літературним терміном

Запис у зошиті: Оповідь - це жанр епосу, що спирається на народні перекази та легенди. Розповідь ведеться від імені оповідача, людини з особливим характером та складом мови.

– Які елементи фольклору ви помітили у творі?

4. Робота з ілюстраціями

- Оповідь Лєскова викликав відгук відомих ілюстраторів, звернемося і ми до ілюстрацій. Перед вами ілюстрація, яка була розташована зі сторінковою назвою книги. ( Додаток 1 , слайд 9) Придивіться в ілюстрацію.

– Чому художник зобразив у назві портрет Лівші?
- Як ви думаєте, які риси характеру та зовнішності відображені?
– За якою справою зображено Лівшу?
– Що говорить про те, що Льовша робить «сорому для аглицької нації» роботу? Які інструменти зображені на робочому столі майстра? Чому на столі немає мікроскопа?

5. Робота з текстом твору

- Але свій твір Лєсков почав не з історії про Левша. Давайте прочитаємо початок твору.
- Які почуття ви відчуваєте, читаючи ці рядки?
Відблиск російської слави забарвлює розповідь: Росія – держава-переможниця, російські воїни у Вітчизняній війні 1812 року як свою Батьківщину захистили, а й народам Європи звільнення принесли. Є чим пишатися! Захоплюватися! Є чим підкріпити почуття національної гордості. Можна уявити, яке почуття гордості відчуває російський імператор, мандруючи Європою.
– Як поводиться Олександр I під час поїздки? Чи відповідає це нашим читацьким очікуванням?
– Знайдіть у розділі 1 слово, що визначає суть характеру імператора? Як поясните це слово?
- Підберіть епітети до образу російського імператора.
- Підемо і ми за Олександром I і відвідаємо музей, в якому зберігаються рідкісні речі, тобто. кунсткамеру. Уявіть, що ви екскурсоводи у музеї, проведіть екскурсію у кунсткамері. А допоможе вам текст твору та наступна ілюстрація. (слайд 10)

– А тепер я пропоную вам побувати в ролі перекладачів: ви повинні «перекласти» сучасною російською мову такі слова з лісківського твору.

Аболон піввідерський– Аполлон Бельведерський
Буреметри морські– барометри морські
Мерблюзі мантони– верблюжі манто
Величезні бюстри– величезні бюсти
Преламут– перламутр
Верояції- Варіації
Дрібноп – мікроскоп
Єгипетська кераміда– єгипетська піраміда
Німфозорії- інфузорії
Валдахін- Балдахін
Смолеві непромокаблі.

– Навіщо Лєсков «спотворює» звучання цих слів?
– Справді, багато сцен у творі змушують усміхнутися. Наприклад, ось ця. ( Додаток 1 , слайд 11)
– Яку назву ви придумали б для цієї ілюстрації?
– Як зображені герої? як передано настрій та поведінку героїв твору?
– Чи часто ви посміхалися, читаючи «Лівшу»? Може, розповісте епізод, що запам'ятовується?
– А мені запам'ятався і сподобався донський козак Платов, що лежить на укушетці. Згадайте, який епітет «встав» поруч із словом «укушетка»? Чому саме цей? (слайд 12)
– Зіставте малюнок із заключними рядками 3-го розділу. Що митець додав нового?

6. Словникова робота

- Спробуйте вгадати слова-предмети, які я віднося до образу Платова. (Див. Додаток 2 )

7. Проблемне питання

- Як ви думаєте, чи схожий Платов з Лівшею? Чи можна його назвати праведником?

8. Підбиття підсумків

– Отже, хлопці, сьогодні на уроці ми познайомилися з талановитим російським письменником, М.С.Лєсковим, спробували поринути у світ його героїв, почали говорити про тульського майстра. Хочеться вірити, що герої Лєскова знайдуть відгук у вашій душі. І знову повторюю рядки з вірша:

Коли писав Лівшу він,
Писав він себе.

Слайд 2

«Лівша» (повна назва: «Оповідь про тульського косого Левша і про сталеву блоху») - повість Миколи Лєскова, написана та опублікована в 1881 році. Автор включив повість до своєї збірки творів «Праведники»

Слайд 3

Вперше надруковано в журналі «Русь», 1881, № 49, 50 і 51 під назвою «Оповідь про тульський косий Левше і про сталеву блоху (Цехова легенда)». Окремим виданням вперше надруковано 1882 року. При публікації в «Русі», а також в окремому виданні повість супроводжувалась передмовою:

Слайд 4

Я не можу сказати, де саме народилася перша заводка казки про сталеву блоху, тобто чи завелася вона в Тулі, на Іжмі чи в Сестрорецьку, але, очевидно, вона пішла з одного з цих місць. У всякому разі оповідь про сталеву блоху є спеціально зброярська легенда, і вона виражає собою гордість російських майстрів рушничної справи. У ній змальовується боротьба наших майстрів з англійськими майстрами, з якої наші вийшли звитяжно і англійців зовсім осоромили і принизили. Тут з'ясовується деяка секретна причина військових невдач у Криму. Я записав цю легенду в Сестрорецьку по тамтешньому оповіді від старого зброяра, тульського вихідця, що переселився на Сестру-річку за царювання імператора Олександра Першого. Оповідач два роки тому був ще в добрих силах та у свіжій пам'яті; він охоче згадував старовину, дуже вшановував государя Миколу Павловича, жив «за старою вірою», читав божественні книги та розводив канарок. Люди до нього ставилися з повагою.

Слайд 5

Слайд 6

Критики перших видань визнали, що внесок Лєскова у створення повісті мінімальний і що він нібито тільки переказав легенду, яка ходила серед тульських майстрів. Лєсков з цією думкою сперечався і пояснював, що твір практично повністю вигаданий їм: Все, що є суто народного в «казці про тульського шульга і сталеву блоху», полягає в наступному жарті або примовці: «англійці зі сталі блоху зробили, а наші туляки її підкували та їм назад відіслали». Більш нічого немає «про блоху», а про «шульга», як про героя всієї історії її і про виразника російського народу, немає жодних народних оповідей, і я вважаю неможливим, що про нього хтось «давно чув», тому що, - Доводиться зізнатися, - я все це оповідання написав у травні місяці минулого року, і шульга є обличчя мною вигадане.

Слайд 7

Повість «Лівша» - це приклад російської оповіді, традиції якої було закладено ще Гоголем. Оповідання виглядає як усне оповідання, в якому автор, незнайомий з іноземними словами, перекручує їх несподіваним чином. Справжнє багатство твору - це особлива мова повісті, яка пересипана каламбурами та словами, що виникли у фантазії письменника, своєрідною народною етимологією: німфозорія, дрібноскоп, наклепон та ін.

Слайд 8

Шульга в російській мові стало загальним ім'ям, що позначає талановитого вихідця з народу, майстра із золотими руками.

Слайд 9

Як ви вважаєте, навіщо Лєсков посилався на розповідь старого зброяра? Що таке оповідь? Оповідь - жанр епосу, що спирається на народні перекази та легенди. Розповідь ведеться від імені оповідача, людини з особливим характером та складом мови.

Слайд 10

Робота над першим розділом

Які елементи фольклорних творів ви помітили? Як ви вважаєте, ким міг бути оповідач, оповідач? Коли і де відбувається дію оповіді?

Слайд 11

Характеристика героїв

Знайдіть та прочитайте цитати, що характеризують Олександра Павловича та Платова. Зверніть увагу на нові, незвичайні слова оповіді. Як вони утворюються? Яка роль подібних слів?

Слайд 12

Характеристика персонажів

Як автор зображує Олександра Павловича та Платова? Знайдіть у виносках роки життя Платова. Знайдіть невідповідність у тексті 4 розділу. Як ви вважаєте, на боці якогось з героїв – Олександра Павловича та Платова – перебуває симпатія автора? Як зображується життя царської сім'ї?

Слайд 13

Характеристики героїв

Зачитайте цитати – характеристики Миколи Першого та Платова. Зачитайте історичну довідку про Платова у підручнику. Чим відрізняється це повідомлення від зображення Платова у оповіді?

«Лєсков Старий геній» - Микола Семенович Лєсков «Старий геній». Микола Семенович Лєсков. «Моральні проблеми оповідання «Старий геній». 1) Вищий ступінь творчої обдарованості; Ге?ній. Вигук – викликає крайнє обурення, абсолютно неприпустимий. Кричуща несправедливість Франт - людина, що любить вбиратися, щілину.

«Про Лєскова» - Перша проба пера – «Нариси гуральні» (1861р.). "У науках далеко не зайшовся", - скаже про себе Лєсков. "Леді Макбет Мценського повіту". Голован – праведник. "Лівша". Лєсков - автор "Лівші", "Зачарованого мандрівника", "Соборян". "Зачарований мандрівник". Дитинство стало для Лєскова джерелом світлих і втішних «пам'ятей».

«Лєсков Н.С.» - Шульга та імператор Микола Павлович біля дрібноскопа. Государ із Платовим у кунсткамері. "Місце дії - Орел ...". Платів на «прикрий укушетці». І.С.Тургенєв, Ф.І.Тютчев, А.А.Фет, І.А.Бунін, М.М.Пришвін та інші. Кукринікси. Н.С.Лєсков перший вказав місце, де слід спорудити пам'ятник І.С.Тургеневу.

«Микола Лєсков» - Відносини особливо ускладнилися після смерті первістка Лєскових – Міті. Російський письменник-етнограф. У 10 років Миколу відправили навчатись до Орловської гімназії. З роками різниця у смаках та інтересах виявлялася у подружжя дедалі більше. Мати, Марія Петрівна Алферьева, належала дворянського роду Орловської губернії.

«Лєсков Людина на годиннику» - В образах праведників Лєсков втілив християнську концепцію людини. Страшний час. Жорстокі закони. Або. Проблема: Як вчинити? Н.С. Лєсков (1831-1895). Постніков – герой-праведник». Чим усі стурбовані? Друг. Чи гідний Постників покарання чи заохочення? Врятувати людину та порушити військову присягу.

"Урок Лєсков" - М. Горький. Прототип- реально існуюча особа, уявлення про яку послужило автору основою створення літературного характеру. Микола Семенович Лєсков. Пробуємо свої сили у різних жанрах: Тема. Словникова робота: Праведник-1. Віруюча людина, що живе праведним життям. 2. Людина, яка ні в чому не грішить проти правил моральності, моралі.

Всього у темі 29 презентацій

Дитинство стало для Лєскова джерелом світлих і втішних «пам'ятей» і дозволили йому з гордістю говорити: «Я не вивчав народ з розмов з петербурзькими візниками, а я виріс у народі… Я з народом був своєю людиною…»

  • Будинок, у якому народився Н.С.Лєсков
  • Панин хутір
  • «Я виріс у народі, на гостомльському вигоні, з казанком у руці, я спав з ним на росистій траві нічного… та на душистому панінському товкотні, за колами запорошених замашок…серед російської природи, яку відразу й не описати…»
  • Н.С.Лєсков
  • 1841р. Орловська гімназія
  • "У науках далеко не зайшовся", - скаже про себе Лєсков і назве себе "малонавченим" для літературної справи.
  • Орловська гімназія, в якій навчався Н.С.Лєсков
  • Орел «запоїв на своїх дрібних водах стільки російських літераторів, скільки не поставив їх на користь батьківщини жодне інше російське місто».
  • Н.С.Лєсков
  • Тургенівський бережок
  • Лєсков перший вказав своїм землякам місце у місті, де слід спорудити пам'ятник Тургенєву, який «прославив свою батьківщину доброю славою у всьому освіченому світі».
  • Пам'ятні місця
  • вул.Болховська,
  • Карачівська,
  • міст через річку Олік,
  • церква Михайла Архангела
  • Будинок-музей Н.С.Лєскова
  • вул. Жовтнева
  • Будинок-музей Н.С.Лєскова
  • Кабінет
  • Будинок-музей Н.С.Лєскова
(1831 – 1895)
  • (1831 – 1895)
  • У своїх книгах Лєсков оспівав красу душі та талановитість простої людини, її прагнення до правди та справедливості, гуманність та любов до людей.
В Орлі є дуже цікава пам'ятка Н.С.Лєскову на тлі храму Михайла Архангела: у центрі сидить сам письменник, а довкола розташувалися композиції з п'яти його творів: Левша; Тупий художник; Соборяни; Леді Макбет Мценського повіту; Зачарований мандрівник. Шульга – це символ російського народу
  • Тула - старовинне російське місто,
  • прославився своїми зброярами та самоварами
  • Тульська зброя
  • Тульські самовари
  • Тульські пряники
Оповідь «Лівша» (1881г)
  • Оповідь - епічний жанр, що спирається на народні перекази та легенди.
  • Його відрізняє поєднання точного опису народного побуту та казково-фантастичного світу.
  • В основі оповіді - легенда, що виникла на основі реальної події.
  • Оповідач – оповідач, проста людина з особливою мовою та народним поглядом на світ.
  • Знайдіть прикмети оповідного жанру в тексті.
Ідея оповідання:
  • показати, що наші, росіяни, не гірші за заморських майстрів
  • викликати в читачі почуття гордості за Росію, її умільців
Микола I
  • Олександр I
Отаман Платов
  • Платов Матвій Іванович
  • (1751-1818)
  • -граф, генерал, отаман донських козаків, герой війни з Наполеоном.
  • Поясніть, що означають слова.
  • тугамент бюстри буреметри морські
  • дрібноскоп преламут смолеві непромокаблі
  • німфозорія кераміда мерблюзі мантони
Значення виразів
  • Значення виразів
  • Буреметри морські– барометри морські
  • Німфозорії- інфузорії
  • Дрібноп – мікроскоп Мерблюзі мантони– верблюжі манто
  • Преламут– перламутр Величезні бюстри– величезні бюсти Верояції- Варіації Єгипетська кераміда– єгипетська піраміда
  • Долбиця-таблиця
  • Аболон піввідерський– Аполлон Бельведерський
  • Платів та імператор Микола Павлович
  • Государ Микола Павлович розглядає сталеву блоху
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
«Пан Микола Павлович був у своїх людях дуже впевнений і ніякому іноземцю поступатися не любив».
  • «Пан Микола Павлович був у своїх людях дуже впевнений і ніякому іноземцю поступатися не любив».
  • «Я на своїх сподіваюся, що вони нікого не гірші. Вони мого слова не промовлять і щось зроблять».
  • «Був жахливо якийсь чудовий і пам'ятний – нічого не забував».
  • «Я знаю, що мої мене не можуть дурити. Тут щось понад поняття зроблено».
  • «Дивіться, будь ласка, адже вони, шельми, агліцьку блоху на підкови підкували».
Імператор Микола Павлович вірив у свій народ
  • Государ Олександр Павлович розглядає блоху через дрібноскоп
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
Імператор Олександр Павлович
  • «Об'їздив він усі країни і скрізь через свою лагідність завжди мав міжусобні розмови з усякими людьми».
  • "Ми, росіяни, зі своїм значенням нікуди не годимося".
  • «Пан на все це радіє».
  • «Государ глянув на пістолю і надивитися не може».
  • «Будь ласка, не псуй мені політики».
  • "Ви є перші майстри на всьому світі, і мої люди проти вас зробити нічого не можуть"
  • «Государ так розумів, що англійцям немає рівних мистецтво».
  • Государ та англійці
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
  • Платів на прикрий «укушетці»
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
  • Платів та тульські зброярі
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
Герой війни козак Платів
  • Хоробрість на війні та повага до простої людини – різні речі. Платов завжди ратував за російських майстрів, за талант народу, але тільки на словах.
  • Виявляється, що любити весь народ простіше, ніж конкретного,
  • некрасивого майстра Лівшу. Дії Платова - це беззаконня, неповага до простих людей, свавілля.
  • Тульські майстри за роботою
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
  • Майстри несуть Платову царську скриньку
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
  • Шульга в государевому палаці
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
  • Шульга та імператор біля дрібноскопа
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
  • Шульга серед англійців
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
Російська зброя
  • Рушниці чистили товченою цеглою, і начальство вимагало, щоб стволи виблискували зсередини.
  • А всередині - різьблення... От і знищували її солдатики від надміру старанності.
  • Смерть Лівші
  • Завдання: знайди в оповіді рядки, що відповідають ілюстрації
  • Головний герой оповідання – тульський умілець Льовша
  • У цьому оповіданні два головних героя: блоха і шульга. Порівняйте їх. Що спільного? Чим відрізняються?
  • Загальне:
  • -в обох імені немає
  • обидві безправні дрібні істоти
  • обох перевозили з країни до країни і назад, не питаючи згоди
  • обидва представляють національну майстерність (англійська та російська)
  • кожен набуває за кордоном свій секрет (підковування та таємниця чищення рушниць)
  • обидва гинуть (блоха не танцює, шульга спивається)
  • Різне:
  • -шульга -жива людина, блоха -реч
  • блоху зробили, шульга - сам майстер
  • шульга живе почуттям, блоха – продукт точного розрахунку
  • вони представляють різні культури (європейську та російську)
  • ставлення до них влади різне (блоху купили за мільйон та футляр
  • за п'ять тисяч, а шульгу голодного і без документів, як пуделя, везли)
Шульга – це …
  • головний герой
  • талановитий майстер
  • герой з "чоловіччиною душею"
  • душа народу, його совість
  • лицар добра
  • уособлення народного таланту
  • збиральний образ народу
  • виразник російського народу
  • талановитий майстер
  • безіменний майстер
  • на ньому тримається Росія
  • носій трудової доблесті
  • носій всесвітньої слави Росії
  • символ російського народу
  • Якості головного героя
  • - патріотизм
  • - талант
  • - старанність
  • - Наполегливість
  • - цілеспрямованість
  • - невибагливість
  • - скромність
  • - працьовитість
  • Головна думка
  • твори
  • Багата на таланти Російська земля. Такої майстерності є люди, що навіть блоху підкувати їм по плечу. Несолодко їм живеться, але для них головним завжди були улюблена робота та батьківщина. А мисливців бачити «здивування» лише у заморських країнах завжди було чимало.

Top