"Урлагтай танилцах. Өөрийгөө хөрөг" ахлах бүлгийн урлагийн хичээлийн хураангуй.

Зорилго: хүүхдүүдэд идэвхтэй сонирхол, урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, зургийг сайтар судлах хүслийг бий болгох. Хүүхдүүдийн натюрморт, ландшафт, хөрөг гэх мэт дүрслэх урлагийн төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Хүүхдэд өөрийн хөрөг зурахыг заах, нүүрний хувирал, нүдний илэрхийлэл, өнгө, хувцаслалтын хэв маягаар харуулсан өөртэйгөө төстэй байдлыг анзаарах чадварыг хөгжүүлэх; будагтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Материал: ландшафт, натюрморт, хөрөг зураг, өөрийн хөрөг зургийн дээж, усан будаг, бийр, ус, салфетка, цомог, хүүхэд бүрт зориулсан толь.

Урьдчилсан ажил: хуулбар, гэрэл зураг, хөрөг зураг үзэх

Нөхөр минь, хүмүүсийг зурж байна.

Хичээлийн явц.

I. Хичээлийн сэтгэлийн байдал.

II. Хэл яриа, зураг зурах, аппликейшн, загварчлалыг хөгжүүлэх хичээлүүдэд бид дүрслэх урлагийн янз бүрийн төрлүүдтэй танилцаж эхлэв.

Зураг зурдаг хүний ​​мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (зураач).

Та уран зургийн ямар төрлийг мэддэг вэ? (ландшафт, натюрморт, хөрөг).

Надад газрын зураг үзүүлэх үү? Та яаж мэдсэн бэ? (ой, талбай, хот, тосгон, далай, уулс).

Та ландшафтыг хэрхэн зурах вэ? (байгалиасаа, гэхдээ та өөрөө үүнийг гаргаж чадна).

Ландшафтын зураг зурахдаа юуг мартаж болохгүй вэ? (ойролцоо (урд) ба хол (арын).

Зураг зурахаас дээр үү? (гуаш эсвэл усан будаг).

Хэрэв та зураг дээр харвал

Голыг зурсан

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,

Эсвэл цэцэрлэг, үүлс

Эсвэл цасан талбай

Эсвэл талбай, овоохой, -

Заавал зургаа татаарай

Үүнийг ландшафт гэж нэрлэдэг.

Натюрмортын зургийг үзүүл. Та яагаад үүнийг натюрморт гэж бодож байна вэ? (цэцэг, жимс, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, гэр ахуйн эд зүйлс).

Натюрморт хэрхэн бүтдэг вэ? (зураач эхлээд объектуудыг сайхан зохион байгуулдаг

Та үндсэн объектуудыг бусад нь нөхөж, чимэглэх байдлаар байрлуулахыг хичээдэг. Зураач нь зөвхөн объектуудын тухай төдийгүй тэдгээрийг бүтээсэн, өсгөсөн хүмүүсийн тухай өгүүлдэг).

Натюрморт зураг юунд зориулагдсан бэ? (хураасан цэцэг хатаж, жимс жимсгэнэ хүмүүс идэж, зураачийн зурсан нь мөнх амьдрах болно)

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээр аяга кофе

Эсвэл том саванд хийсэн шүүс,

Эсвэл болор сарнай

Эсвэл хүрэл ваар

Эсвэл лийр, эсвэл бялуу,

Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор

Энэ бол натюрморт гэдгийг мэдэж аваарай.

Бидний хөрөг хаана байна?

Тэгэхээр хөрөг зураг гэж юу вэ? (хүмүүсийг дүрсэлсэн зураг).

Хэрхэн хөрөг зурах вэ (байгалиас, өөрөөр хэлбэл хүн эсвэл гэрэл зургаас).

Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал

Хэн нэгэн бидэн рүү харж байна

Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,

Эсвэл дээл өмссөн уулчин,

Нисгэгч эсвэл балерина

Эсвэл Колка бол таны хөрш, -

Заавал зургаа татаарай

Үүнийг хөрөг зураг гэдэг.

Ш.Физкультминутка:

Нэг хоёр гурав дөрөв-

Бид хөлөө дэвсдэг.

Нэг хоёр гурав дөрөв-

Бид алгаа ташиж байна.

Гараа өргөн сунга

Нэг хоёр гурав дөрөв.

Бөхийх - гурав, дөрөв,

Тэгээд байрандаа үсэр.

Хөлийн хуруун дээр, дараа нь өсгий дээр,

Бид бүгд дасгал хийдэг

Бид бүгд оймс шиг харагддаг

Бид өсгий дээрээ алхдаг.

Энд биеийн байдлын шалгалт байна

Мөн мөрний ирийг хамтад нь авчирсан.

Хөрөг зурахдаа юу мэдэх хэрэгтэйг санацгаая (хөнгөн цус харвалтаар бид үндсэн хэлбэрүүдийг - толгой ба мөрийг тодорхойлдог; бид тухайн хүний ​​нүд хаана байрлаж, ямар хэмжээтэй байгааг тодорхойлж, тэдгээрийг тодорхойлж, хөмсөг, хамар, амаа зурдаг. болон нэмэлт мэдээлэл: нүдний шил, ээмэг, үс, хувцас зурах ... Зөвхөн үүний дараа бид бүх зүйлийг будгаар болгоомжтой будна.) .

IV. Өөрийнхөө хөрөг зурагтай танилцах.

Би хүүхдүүдийг толин тусгалаар нүүр, нүд, хөмсөг, хамар зэргийг сайтар шалгаж, толинд харж зурахыг зөвлөж байна. Уран бүтээлчид өөрсдийн хөрөг зургаа ингэж зуржээ.

Цомгийн ажил.

Ажлын явцад би хүүхдүүдэд жижиг нарийн ширийн зүйлийг мартаж болохгүй гэж сануулж байна: хөмсөг, сормуус, үс засалт гэх мэт, учир нь зураг зурахад бүх жижиг зүйл чухал байдаг. Тэд хүний ​​өвөрмөц зан чанарыг илэрхийлдэг.

V. Эцсийн хэсэг.

Өнөөдөр бид юу зурсан бэ? (өөрийн хөрөг)

Бүтээлүүд хатаж дуусмагц бид тэдгээрийг харж, тэдгээрт хэн дүрслэгдсэнийг таахыг хичээх болно.

Радионова Марина Борисовна - Дүрслэх урлагийн багш, MADOU CRR, "Звездочка", Ленск, Саха (Якут)
Уралдаанд ирүүлсэн бүтээлийг хүлээн авсан огноо: 2017.04.23.

Урлагтай танилцах ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг урлагийн төрөл зүйлтэй танилцуулах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын. Дүрслэх урлагийн нэг хэлбэр болох уран зургийн санааг нэгтгэх, төрөл бүрийн онцлог шинж чанарууд (хөрөг, ландшафт, натюрморт) Төрөл бүрийн жанрын зургийн зарим хуулбартай танилцах.

Хөгжиж байна. Алсын харааг өргөжүүлэх, хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх.

Үгийн санг идэвхжүүлэх (ландшафт, натюрморт, хөрөг, зураач, аялал, хөтөч)

Боловсролын. Хүүхдийг урлагтай танилцуулах, сонирхлыг хөгжүүлэх, урлагийн бүтээлд анхааралтай хандах, уран сайхны амтыг бий болгох.

Урьдчилсан ажил: Төсөл "Ми-музей байгуулах" бэлтгэл бүлэг, урилга карт.

Цус харвалт:

Багш:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд гэнэтийн бэлэг байна! - Өнгөлөг урилгатай урилга үзүүлж, "Бид ахлах бүлгийн залуусыг манай бяцхан музейд аялалд урьж байна. Бэлтгэл бүлэг.

Музейд юу үзэх боломжтой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Уран зураг, шавар тоглоом, төрөл бүрийн эртний эдлэл, баримал.

Багш:Үнэн, гэхдээ аялалд явахаасаа өмнө ёс зүйн дүрмийг санацгаая. Музейд хүн хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ?

Хүүхдүүд:Тайван, хашгирах хэрэггүй, бүх зүйлийг анхаарч үзэхийн тулд бусдад саад болохгүй.

Багш:Музейд тусгай үйлчлэгч - хөтөч нар ажилладаг.

Хэрэв та музейд очвол

Энэ нь танд ойлгоход хэцүү байх болно

Шинжлэх ухааны хатуу авга эгчгүйгээр,

Таны хяналт шалгалтыг хаанаас эхлэх вэ?

Нагац эгч удаанаар дагаж явав

Бүхэл бүтэн бүлгийг тэргүүлдэг.

Түүнийг анхааралтай сонс

Эцсийн эцэст тэр аяллын хөтөч юм.

Өнөөдрийн хөтөч нь бэлтгэл бүлгийн залуус байх болно. Тэд бидэнд музейн үзмэрүүдээ танилцуулна. Тэднийг анхааралтай сонсож, асуултанд хариулцгаая. Бид бэлтгэлийн бүлэгт очдог.

Бэлтгэл бүлэгт зураг өлгөдөг.

Багш:Биднийг анхны хөтөч угтаж байна.

Хөтөч:Сайн байна уу, намайг Соня гэдэг, манай музейд та алдартай зураачдын зургуудын хуулбарыг үзэх болно. Бид урлагийн өрөөнд байна. Энэ нэр нь "тодорхой бичих" гэсэн утгатай бөгөөд энэ нь зурган дээрх бүх зүйл амьд мэт байх болно. Зураачдын тухайд тэд зураг зурдаг гэж ярьдаг. Та юу зурж болохыг мэдэх үү?

Хүүхдүүд:Цаасан дээр, даавуу.

Хөтөч:Тиймээ, мөн мод, цайруулсан ханан дээр ийм зургийг монументал гэж нэрлэдэг. Зураачид уран зурагтаа дэлхийн гоо сайхныг илэрхийлдэг. Хэрэв зураач байгаль, эсвэл хот, тосгоныг зурдаг бол ийм зургийг юу гэж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:Үзэсгэлэнт байдал

Хөтөч:Тийм ээ, энэ төрлийн уран зургийн төрлийг илүү сайн санахын тулд шүлгийг сонсоорой.

Хэрэв та зураг дээр харвал

Голыг зурсан

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,

Эсвэл цэцэрлэг, үүлс

Эсвэл цасан талбай

Эсвэл талбай, овоохой, -

Заавал зургаа татаарай

Үүнийг ландшафт гэж нэрлэдэг.

Хөтөч:Иван Шишкиний "Нарсан ой дахь өглөө" зургийн хуулбарыг харцгаая. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд:Ойд баавгайн гэр бүл.

Хөтөч:Зургийг нь харахад амьд юм шиг байгаа юм. Баавгайн бамбаруушнууд өглөөний ойд зугаацдаг. Тиймээс тэд унасан модонд авирч, эм баавгай тэднийг хамгаалав. Нэг бамбарууш хажуу тийшээ гараад нэг юм харав.

Хөтөч:Гэхдээ энэ зураг танд танил байх болно. Энийг юу гэдэг вэ?

Хүүхдүүд:"Алтан намар"

Хөтөч:Тийм ээ, зураач Исаак Левитаны энэ зураг. Үүн дээр бид мод алтан өнгөтэй намрын эхэн үеийн дүр төрхийг хардаг. Зотон дээр Оросын ландшафт - талбайнууд, төгөл, гол мөрөн байдаг. Хурц нар гэрэлтэж, тэнгэр үүлтэй цэнхэр байна.

Багш:Түүхийн төлөө Соня-д баярлалаа гэж хэлье, одоо өөр хөтөч биднийг хүлээж байна.

Хүүхдүүд:Баярлалаа Соня!

Багш:Бусад зургууд руугаа орцгооё.

Хөтөч:Сайн уу, намайг Паша гэдэг. Би ямар зургуудын тухай ярьж байгааг таагаарай:

Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал

Бидний нэг нь харж байна

Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,

Эсвэл дээл өмссөн уулчин,

Нисгэгч эсвэл балерина

Эсвэл таны хөрш Колка, -

Заавал зургаа татаарай

Энэ нь гэж нэрлэгддэг...

Хүүхдүүд:Хөрөг зураг!

Хөтөч:Хөрөг гэдэг нь хүн эсвэл хэсэг хүмүүсийг дүрслэн харуулахад зориулагдсан төрөл юм. Илья Крамскойгийн зургийг харцгаая. Бид тэнд хэнийг харж байна вэ?

Хүүхдүүд:Бид эртний хувцастай охиныг харж байна.

Хөтөч:Дараагийн зураг дээр хэсэг хүмүүс байгаа. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:Эдгээр нь баячууд юм!

Хөтөч:Та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд:Тэд морьтой, хуягтай, зэвсэглэсэн байдаг.

Хөтөч:Баатруудын нэрийг мэдэх хүн байна уу?

Хүүхдүүд:Илья Муромец, Добрынья Никитич, Алёша Попович.

Хөтөч:Богатирууд манай газрыг хамгаалж байсан. Тэд хүчирхэг морин дээр суудаг, хүчтэй хуяг дуулга, байлдааны дугуй, нум сумтай. Баатрууд эргүүлд явж байгаа тул дайсныг нэвтрүүлэхгүй.

Багш:Түүхийн төлөө Пашад баярлалаа, бид цаашаа явна.

Хүүхдүүд:Баярлалаа, Паша!

Хөтөч:Сайн уу, намайг Ира гэдэг. Би ямар зургуудыг танд хэлэхийг таахыг хичээгээрэй:

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээр аяга кофе

Эсвэл том саванд хийсэн шүүс,

Эсвэл болор сарнай

Эсвэл хүрэл ваар

Эсвэл лийр эсвэл бялуу,

Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор, -

Энэ нь юу болохыг мэдэх ...

Хүүхдүүд:Натюрморт!

Хөтөч:Натюрморт бол аяга таваг, хоол хүнс, цэцгийн баглаа зэрэг амьгүй зүйлсийн дүрс юм. Өмнө нь чинээлэг хотынхон тансаг амьдралын дүр төрхөөр байшингаа чимэглэх дуртай байсан: ширээн дээр тавьсан ширээ, үнэтэй аяга таваг, үнэтэй үнэт эдлэл. Илья Машковын "Хоёр хар сарнай, гүзээлзгэнэтэй таваг" натюрмортыг харцгаая. Зургийн голд час улаан сарнай бүхий тунгалаг ваар, түүний хажууд улаан боловсорсон жимснүүд байна. Жимс бүр ногоон сүүлтэй байдаг. Натюрморт гэрэл гэгээтэй, дэгжин. Ингээд зураач Г.Кончаловскийн "Сагсан дахь голт борын" бас нэгэн натюрмортыг толилуулж байна. Зурган дээрх голт борын өнгө өөр өөр өнгө: ягаан, цагаан, цэнхэр. Зураач голт бор зурах дуртай байсан бөгөөд түүнд голт бор бүхий олон натюрморт бий. Будсан цэцэг мөнхөд оршин тогтнож, жилийн аль ч үед хүмүүст баяр баясгаланг авчрах болно.

Хөтөч:Бид танд бэлэг бэлдлээ. Эдгээр нь натюрморт будах хуудас юм. Та дараагийн удаа манайхаар зочлохдоо өнгөт зураг авчрах боломжтой.

Багш:Бид эдгээр зургаар сонирхолтой цомог гаргаж, танай музейд авчрах болно.

Хөтөч:Бид таныг дахин хүлээж байна! Уулзъя, анхаарал тавьсанд баярлалаа!

багш: Өгүүллэгт баярлалаа, баяртай, бүлэг рүүгээ явцгаая.

Бүлэгт хүүхдүүд аяллын талаархи сэтгэгдлээ хуваалцдаг - "аль зургийг бусдаас илүү санаж, дуртай байсан", натюрморт зурж, багштай хамтран цомог хийдэг.

« Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг урлагийн бүтээлтэй танилцуулах

урлаг."

Зорилтот: Хүүхдүүдийг олон янзын ертөнцтэй танилцуулах

дүрслэх урлаг. Урлагийн нэг хэлбэр болох урлагийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх

хүмүүсийн үйл ажиллагаа.

Даалгаварууд: Дүрслэх урлагийн төрлийг тодорхойлох: уран зураг, график, уран зохиолын бүтээлийн чимэглэл, уран баримал,

урлаг, гар урлал

Хүртээмжтэй хэлбэрээр уран зургийн төрлүүдийн талаар ярина уу: хөрөг, уран зураг, натюрморт, ландшафт, жишээг өг. Хүүхдийг уран зургийн агуу бүтээлүүдтэй танилцуулах: И.И.Шишкин “Өвөл”, И.И.Левитан “Том ус”, А.К.Саврасов “Рэгүүд ирлээ”, Г.Г.Мясоедов “Хүсэл тэмүүлэлтэй цаг”

Материал: Т.Н.Дороновагийн "Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд урлагийн тухай" харааны тусламж (том хүүхдүүдэд). Зургийн материал V. V. Коноваленко, С. В. Коноваленко. Холбоотой ярианы хөгжил.

Багш хүүхдүүдэд:

Өнөөдөр бид дүрслэх урлагийн бүтээлүүдтэй танилцах болно. Урлаг биднийг хаа сайгүй, бүр энэ өрөөнд ч хүрээлж байдаг. Бидний үүрлэсэн хүүхэлдэй, Гжель үйлчилгээ, будсан торго зэргийг хараарай - энэ бол урлаг. Тэнд байгаа тэр будсан тавиур бас урлаг. Манай тоглоомын ширээн дээрх зураг бол урлаг юм. Дүрслэх урлагт уран зураг, график, уран баримал, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлаг орно. Бид дөнгөж сая урлаг, гар урлалын объектуудыг нэрлэв. Зураач уран зураг, график, уран баримал, гоёл чимэглэлийн болон хэрэглээний урлагийн бүтээлүүддээ хүний ​​дүр төрхөөр дамжуулан өөрийн бодол санаа, мэдрэмжээ илэрхийлдэг тул зураглал гэж нэрлэдэг.амьтад, байгаль, зүйл, хэв маяг - бодит ертөнцийн олон янзын үзэгдэл, объектын дүрслэлээр дамжуулан энэ урлагийг нүдээр хүлээн авдаг. Дүрслэх урлаг нь хамгийн эртний үед үүссэн. Анхан шатны хүмүүсийн уран бүтээлийн олон дурсгал, тухайлбал хадны урлаг хадгалагдан үлджээ.

Уран зураг нь хатуу гадаргуу дээр (зураг, мод, хана гэх мэт) хэрэглэсэн будаг ашиглан бүтээгддэг. Зориулалтын дагуу уран зураг нь монументаль, гоёл чимэглэлийн, театрын болон бяцхан зураг байж болно. Бид бүгдээрээ метроны буудлуудад монументал уран зураг, мозайкийг харсан. Энэ нь үнэхээр маш үзэсгэлэнтэй юм. Магадгүй бараг бүх хүн театрт байсан бөгөөд тоглолтын үеэр байгалийн үзэсгэлэнг харсан байх - энэ бол театрын зураг юм. Мөн жижиг будсан хайрцагнууд нь бяцхан зураг юм.

График гэдэг нь зураачийн цаас, картон дээр харандаа, үзэг, нүүрс, бийрээр хийсэн дүрс (зураг) мөн түүнийг олон тоогоор хэвлэдэг тусгай төхөөрөмж, машин механизмын тусламжтайгаар зурсан зураг юм. График ажил нь зураг, сийлбэр, номын чимэглэл, шүдэнзний шошго, сонин, сэтгүүлийн хүүхэлдэйн кино, зурагт хуудас, номын фонт, зурагт хуудас, марк, бүтээгдэхүүний сав баглаа боодол юм. Энэ нь ямар ялгаатай болохыг эндээс харж болнографик урлаг.

Зураглал - текстийг тайлбарласан дурын зураг. Та ямар ч номыг үзэсгэлэнтэй зураггүйгээр төсөөлөхгүй байх.

Уран баримал бол ихэвчлэн хүн, амьтны гурван хэмжээст дүрс юм. Тэр тохиолддогдугуй мөн тухайн объектыг эзлэхүүнээр харуулах бөгөөд түүнийг тойрон алхаж болно. Загварын хичээл дээр бид мэдээж уран баримал хийдэг.Тайвшрах - Энэ бол хавтгай дээрээс хэсэгчлэн цухуйсан гурван хэмжээст дүрс юм.

. Чимэглэлийн болон түрхсэнурлаг - энэ нь уран сайхны дизайнтайхүний ​​өдөр тутмын амьдралд байнга тааралддаг эд зүйлс (хувцас, тавилга, аяга таваг гэх мэт). Урлаг, гар урлал нь ардын урлагийн уламжлалыг тусгасан байдаг.

Одоо би танд уран зураг, түүний төрлүүдийн талаар илүү дэлгэрэнгүй ярихыг хүсч байна.

Натюрморт - гэр ахуйн эд зүйлс, баглаа цэцэг, багаж хэрэгсэл, ном, аяга таваг, хоол хүнс зэргийг тусгасан дүрслэх урлагийн төрөл. хүн ба байгалийн бүтээсэн бүх зүйл. Зураач нь хүрээлэн буй ертөнцөөс ямар нэгэн объект эсвэл бүлэг объектыг ялгаж, үзэгчдэд танил болсон зүйлсийн гоо сайхныг илчилдэг.

Дүрслэх урлагт натюрмортын өөр нэг төрөл бий. Үүнд объектууд өөрсдийнхөө тухай биш харин эзнийхээ тухай ярьдаг. Түүнд ямар нэгэн шинж чанарыг хэрхэн өгөх вэ. Та зургуудыг хараад эдгээр зүйлсийн эзэн нэг минут явсан, одоо эргэж ирнэ гэж бодож байна.

Эдгээр натюрмортуудыг хараарай. Та тэдний талаар юу хэлж чадах вэ? Тэд таны дотор ямар сэтгэл хөдлөлийг төрүүлдэг вэ? Тиймээ. Мөн цэцэг, жимс жимсгэнэ, гэр ахуйн эд зүйлс - жинхэнэ зүйл шиг. Бид цэцгийн анхилуун үнэрийг мэдэрч, шүүслэг жимсний амтыг төсөөлж, эд зүйлсийг авахыг хүсдэг.

Хөрөг бол зөвхөн түүнийг дамжуулаад зогсохгүй хүний ​​дүр төрх юм

гадаад төрх, гэхдээ бас дотоод, сэтгэл зүйн шинж чанаруудыг илчилдэг. Хүний зан чанарын онцлог, дотоод байдлыг нүүрний хувирал, нүдний хувирал, алхах, хувцаслах гэх мэтээр харж болно. Хэд хэдэн төрлийн хөрөг зураг байдаг.

Дотно (И. Н. Крамской Н. А. Некрасов "Сүүлчийн дуунууд" -ын үед), зөвхөн явцуу хүрээний хүмүүст танигдсан хүний ​​шинж чанарууд илчлэгдсэн;

ёслолын (В. А. Тропинин, генерал А. И. Горчаковын хөрөг), эдгээр нь нийгэм дэх гавьяа, үүргийг харуулсан нэр хүндтэй хүмүүсийн хөрөг зургууд юм;

нийгэм, бүхэл бүтэн ангиудын амьдралын тухай ярих;

- сэтгэл зүйн(О.А. Кипренский, А.С. Пушкины хөрөг), тэд агуу илэрхийлэлтэй хүний ​​зан чанарыг илчилдэг;

өөрийн хөрөг (I. E. Repin) - зураач өөрийгөө дүрсэлсэн.

- Бас байдагхүүхдийн хөрөг зураг. Хэрэв та В.А.Серовын "Мика Морозов" хөрөг зургийг харвал та гайхсан нүдийг харж, хүүхдийн найдваргүй байдал, эмзэглэл, сэтгэлийн хөдлөлийг мэдрэх болно.

Төрөл бүрийн уран зураг нь янз бүрийн хүмүүсийн амьдрал, ажил, тэдний амжилт, баяр баясгалан, зовлон зүдгүүрийн тухай өгүүлдэг (Г. Г. Мясоедов "Хүсэл тэмүүллийн цаг").

Ландшафт - байгалийн болон хүний ​​гараар өөрчилсөн байгалийг хуулбарлахад зориулагдсан дүрслэх урлагийн төрөл. Ландшафт нь архитектур, хот суурин, цэцэрлэгт хүрээлэн, тэнгис байж болно. Ландшафт нь бусад уран зургийн төрлөөс илүү гэрэл гэгээтэй байдаг

мэдрэмжийн янз бүрийн сүүдэр, нюансууд, зураачийн сэтгэл хөдлөл, хүрээлэн буй байгальд хандах хандлага. Ландшафтын бүтээлүүд нь хөгжим, яруу найрагтай нийцдэг. Ландшафт бүрийн хувьд та хөгжмийн хэсгийг сонгож болно. В.Д.Поленовын "Алтан намар" уран зургийн талаарх ойлголтыг А.С.Пушкины мөрүүд сэтгэцийн хувьд дагалдаж болно.

Гунигтай цаг! Өө сэтгэл татам!

Таны салах ёс гүйцэтгэсэн гоо үзэсгэлэн надад таатай байна -

Би хатах гайхамшигт мөн чанарт дуртай,

Час улаан, алтлаг хувцастай ойд...

уянгын ландшафтбайгалийн гоо үзэсгэлэнг тусгаж, тодорхой мэдрэмжийг төрүүлдэг - уйтгар гуниг, баяр баясгалан, эх орноо хайрлах мэдрэмж. Жишээлбэл, "Өвөл" зураг нь байгалийг хамгийн тайван байдалд нь харуулж байна. Зураач биднийг эртний өтгөн ойн булан руу аваачдаг ч энэ үед ой унтаж, эзгүй, нам гүм байдаг. И.И.Шишкин энэхүү сүр жавхлант тайван байдлыг чадварлаг илэрхийлжээ: Дэлхий хүнд цагаан хөшигөөр бүрхэгдсэн байдаг. Ямар ч ул мөр хаана ч харагдахгүй, хүчирхэг гацуурын мөчир дээр ганц хөлдсөн шувуу л сууна. Асар том сэвсгэр гацуур сарвуу дээр цас хөдөлгөөнгүй хэвтэж байна. Өвлийн ой нь үзэсгэлэнтэй, сүр жавхлантай боловч дуу хоолой сонсогдож байх шиг байна: "Чимээгүй! Байгалийн нойрыг бүү алдагдуул!" Ийм зурагнууд нь уянгын шүлэг унших хүслийг төрүүлдэг. Г.Г.Мясоедовын "Хүсэл тэмүүлэлтэй цаг" (Хадасчид) зураг нь С.А.Есениний мөрүүдийг эргэн санах хүслийг төрүүлдэг.

Хайрт ирмэг! Зүрх нь хэвлийн усанд нарны стекийг мөрөөддөг. Би төөрчихмөөр байна

Чиний хонхны ногоонд.

Хилийн дагуу, гарам дээр, Реседа, Риза будаа.

Айвиг rosary-д дууддаг - эелдэг гэлэнмаа нар ...

романтик ландшафтбиднийг гэрэл гэгээтэй, хүчтэй, хүсэл тэмүүлэлтэй болгодог. Ийм ландшафтанд тусгагдсан байгаль нь хүний ​​мэдрэмжтэй холбоотой байдаг. И.И.Левитаны "Хавар бол том ус" хэмээх зурган дээр хавар бол амьдралын сэрэлт боловч эргэн тойрон дахь бүх зүйл маш тайван, хөдөлгөөнгүй, тайван байдаг; Амьдралыг гаднаас нь эргэцүүлэн бодоход уран бүтээлчийн сэтгэл амар амгалан байх шиг санагддаг.

гайхалтай ландшафтандбүх зүйл өөрчлөгдөж, хурцадмал, шуурга, аадар бороог илэрхийлдэг. Ийм зураг нь үргэлж сэтгэлийн түгшүүр, төөрөгдөл, түгшүүрийн мэдрэмжийг төрүүлдэг. Жишээлбэл, И.К.Айвазовский Бригийн "Меркури" зураг Туркийн хоёр хөлөг онгоцоор дайрчээ.

Одоо бид А.К.Саврасовын "Рокууд ирлээ" зургийг хамтдаа үзэх болно. Зураач уран бүтээлдээ хаврын эхэн үеийг дүрсэлсэн байдаг. Цагаан их биетэй хусууд эгнүүлэн эгнэв. Тэдний нүцгэн мөчир дээр олон тооны дэгээ үүр байдаг бөгөөд энэ шувууны "тосгон" -ын эзэд шуугиан дэгдээж, хүрээлэн буй орчныг дүлийрүүлдэг.

няцашгүй бужигнаан. Хаврын тунгалаг, цэнгэг агаар нь өндөр цайвар хөх үүлс, мөн тэнгэрийн хаяанд байгаа хөхөвтөр ойн зурвас, нарны бүдэг туяанд мэдрэгддэг. Зургийн бүх нарийн ширийн зүйлд Оросын байгалийг шүтэн бишрэгч, сонирхогчийн сэтгэл гарч ирэв. Тэр хаврыг зөвхөн дэгдээхэйний дууг сонсоод зогсохгүй хөдөлгөөн, шинэчлэлт, хаврын үнэрийг мэдэрдэг байдлаар дүрсэлсэн гэж хэлж болно.

Одоо энэ бүтээл ямар жанраар бичигдсэн бэ? Дүрслэх урлагийг хэрхэн жолоодохыг мэдсэнээр та жинхэнэ урлагийн галерейд зочилж, олон сонирхолтой зүйлийг олж мэдэх боломжтой!


Дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй зорилго:хүүхдийн бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

Уран зөгнөл, төсөөлөл, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

санаачлага, идэвх, бие даасан байдлын илрэлийг өдөөх;

Энэрэн нигүүлсэх сэтгэл, нинжин сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдтэй хийх урьдчилсан ажил:"Талх" тоглоомыг сурах, "Үдэшлэг дээр хэрхэн биеэ авч явах вэ" яриа.

Багшийн урьдчилсан ажил:Урьдчилсан ажил: тухайн сэдвээр уран зохиол сонгох, судлах, тоглоом, арга, техник сонгох, хураангуй бичих, материал бэлтгэх.

Дүрслэх урлагийн хичээлийн хураангуй материал:урьдчилан бэлтгэсэн давстай зуурмаг - зузаан бялуу хэлбэрээр талхны суурь; хэд хэдэн олон өнгийн лаа, шүдэнз (багш нуусан); өнгөт картоноос хийсэн амьтан, шувуудын дүрс.

Залуус аа, би танд Маша хүүхэлдэйг үзэхийг санал болгож байна. Та санал нийлж байна уу? Гэхдээ эхлээд зочлохын өмнө юу хийх хэрэгтэйг надад хэлээч? (Угаах, үсээ самнах, сайхан хувцаслах.) Тэгээд үдэшлэгт хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ? (Бүү заваар, дуу чимээ гаргахгүй, томчуудад дуулгавартай бай.) За, та нар бүгд мэднэ! Тэгээд бид зочилж болно.

Багштай хүүхдүүдийг бөмбөлөгөөр чимэглэсэн бүлэгт оруулдаг.

Залуус аа, Маша яагаад эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг бөмбөлөгөөр чимэглэсэн гэж та бодож байна вэ? (Баярын өдөр учраас.)

Та ямар баяр гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Машагаас өөрөөсөө асууя.

Маша надад түүний төрсөн өдөр гэж чимээгүйхэн хэлэв. Тиймээс эргэн тойрон дахь бүх зүйл маш үзэсгэлэнтэй, баяр ёслолтой байдаг. Гэхдээ та нар мэдэж байгаа, хүүхдүүд ээ, тэр баярын уур амьсгалтай байдаггүй. Тэр гунигтай царайтай. Энэ гунигтай илэрхийлэлийг картанаасаа олцгооё. (Хүүхдүүд зөв картыг олдог.)

Маша яагаад гунигтай байгаа талаар бодоцгооё? (Хүүхдийн хариулт.)

Хэн ч түүнд бэлэг өгөөгүй тул Маша гунигтай байна. Бид хүүхэлдэйдээ бэлэг авчирсан уу? (Үгүй.) Тэгээд бид энэ байдлыг хэрхэн засах вэ? (Та бэлэг хийх хэрэгтэй.) Машад ямар бэлэг өгөх вэ? (Хүүхдийн сонголтууд.)

Мөн бид төрсөн өдрийн бялуу хийх болно. Би энэ бэлэгэнд бага зэрэг бэлдсэн - би ийм бялуу хийсэн. Та энэ бялуунд дуртай юу? (Үгүй яагаад? (Энэ нь цагаан, өнгөт биш, үүнийг чимэглэх хэрэгтэй.)

Энэ нь зөв, бялууг баярын болгохын тулд үүнийг чимэглэсэн байх ёстой. Бялуу дээр юу хийж болох вэ? (Жимс жимсгэнэ, жигнэмэг, чихэр, цэцэг гэх мэт)

Одоо та нарын хүн бүр ямар гоёл чимэглэлийг сохлож байгаагаа бодож, ажилдаа орох болно. (Хүүхдүүд суугаад баримал хийж эхэлдэг. Юуг сийлэхээ өөрсдөө шийднэ. Хүүхэд юу, яаж хийхийг багш л зааж өгдөг. Ямар өнгийн хуванцараар хийх вэ).

Загварын төгсгөлд хүүхдүүд багшийн хамт бялуу дээр гоёл чимэглэлийг тавиад хүүхэлдэйнд өгдөг.

"Каравай" тоглолт болж байна(2-3 удаа)

Дараа нь хүүхдүүд тойрог дээр сууж, багш бялуу дээр лаа асааж, хүүхдүүд Машад хүслээ хэлдэг. Хүүхэлдэй нь хүн бүрт бэлэг өгдөг - шидэт барималууд. Хүүхдүүд амьтан, шувуудын баримал дээр таамагладаг.

Хөтөлбөрийн агуулга:ард түмэн үргэлж хамгаалагчдаа магтаж, тэднээр бахархдаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах; харсан зүйлийнхээ талаар ярих хүслийг хөгжүүлэх; дайчин баатруудын хувцасны онцлог, гоёл чимэглэлийн байдал (хувцас нь дайчинг хамгаалж, үзэсгэлэнтэй байсан) сонирхлыг төрүүлэх; дүрүүдийн дүр төрх, тэдний бодлыг тодорхойлоход туслах илэрхийллийн хэрэгслийг олох; .

Тоног төхөөрөмж:В.М.Васнецовын "Баатрууд" уран зургийн хуулбар, "Цэргүүдийн дуулга малгайг чимэглэцгээе" сэдвээр хэрэглэх материал.

Хичээлийн явц

Улс оронд яагаад дайчид хэрэгтэй байгаа талаар хүүхдүүдтэй ярилцах. Энгийн хүмүүсийн дунд дайчин хүнийг яаж ялгах вэ? Дайчин бүр ялахын тулд ямар байх ёстой вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч (В.).Хамгаалагч ард түмэнд ямар ч үед хэрэгтэй байсан. Тэд зүгээр л арай өөр харагдаж байсан. Та олон жилийн өмнө Орост байсан дайчдыг харахыг хүсч байна уу?

Багш В.Васнецовын "Баатрууд" зургийн хуулбарыг өлгөв.

IN.Тэд өндөр толгодоос бууж, гурван дайчин - гурван баатартай тэгш талбайн дунд зогсов. Дунд нь хар (хар) морьтой Илья Муромец байна. Тэр илүү сайн харахын тулд алгаа нарны туяагаар бүрхэж, алсыг ширүүн, хурц харцаар харав. Цагаан морьтой - Добрынья Никитич. Тэр ч бас алсыг ширтэнэ. Тэд зүгээр нэг хардаггүй, алсад ямар нэг зүйлийг хардаг. Дамаск сэлэм хүртэл хуйнаас нь хагас суга татагддаг. Тэд юу харж чадсан гэж та бодож байна вэ? Тэднийг юу тэгтлээ бухимдуулж болох вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Гурав дахь баатрын талаар та юу хэлэх вэ? Тэр бусдаас юугаараа ялгаатай вэ? Илья Муромецын царайг харахад түүнийг хүчтэй, тайван, Добрынья Никитич бол зоримог, халуухан, Алёша Попович залуу, эелдэг зөөлөн, өөрийнхөө тухай бодож байгаа юм шиг санагдаж байна. Тэр зөвхөн зодолдоод зогсохгүй дуу дуулж, ятга тоглож чаддаг. Сайн хар, тэгвэл чи түүнтэй хамт ятга олох болно.

Хүүхдүүд ээ, та нарын хэд нь дайчдын хувцас, зэвсгийн нэрийг мэддэг вэ?

Хүүхдүүдэд хэцүү байвал багш нь баатрын толгой дээр дуулга өмсөж, цээжийг нь төмөр гинжээр хамгаалдаг болохыг тэмдэглэжээ. Зэвсэг - жад, хүнд цохиур, бамбай, сэлэм, нум сум. Эрдэнийн чулуун шигтгээтэй хөөж, хуурамчаар хийсэн гоёл чимэглэлийн гоёл чимэглэлийг анхаарч үзэх хэрэгтэй. Энэ бүхэн дайчид болон тэдний морьдыг чимдэг. Илья Муромецын хүчтэй хар морь, уралдахад бэлэн цагаан морь, Алеша Поповичийн тайван, бүр хүлцэнгүй, алтан морь зэрэг баатруудын хувьд морьд нь таарч байна.

IN.Баатруудын дүрд зураач Виктор Васнецов улаан, алтан өнгийг маш их ашигласан. Энэ нь санамсаргүй биш, учир нь улаан бол ялалт, баяр баясгалангийн өнгө юм. Зураач металлын гялалзсан байдлыг хэрхэн илэрхийлж чадсан бэ? (Тэр гинжин шуудангийн дээгүүр нэг өнгөөр ​​будсангүй, харин цайвар онцлох хэсгүүдийг үлдээсэн бөгөөд үр дүн нь металл гинжний шуудангийн гялбаа байв.)

Та юу гэж бодож байна, Эх орон баатруудын ард байна уу, урд байна уу? Зураач биднийг таамаглахыг үнэхээр хүсч, тэнгэрийг цагаан, ягаан өнгөөр ​​дүрсэлсэн.

Зурган дээрх хамгийн хамгаалалтгүй зүйл юу вэ? Хамгийн залуу зул сарын гацуур модыг олоорой. Бусдаас эрт ургасан гацуур мод. Энэ мөчид гацуур мод юунд санаа зовж байна гэж та бодож байна вэ? Тэд бие биедээ юу гэж хэлдэг вэ? (Эмпатийн хүлээн авалт.) Гэвч дэмий л гацуур моднууд морины хүчтэй хөл тэднийг авах вий гэж санаа зовдог. Дахиад нэг минут - тэгээд баатруудтай морьд цэргүүдийн анхааралтай харж байсан газар руу яарах болно: та дайсныг харж байна уу, тэд хэн нэгнийг гомдоож байна уу?

Баатруудыг юу хүлээж байгаа тухай түүхийг гаргацгаая.

Үүний дараа багш хүүхдүүдэд дуулганы дүрсийг тод өнгийн цаас ашиглан "үнэт чулуу" -аар чимэглэхийг урьж байна. Энэхүү урлагийн үйл ажиллагааны суурь нь Оросын дайчны тухай эртний Оросын ардын дуу байж болно.

В.А.Серовын "Тортой охин" зургийн хуулбарыг судлах.

Хөтөлбөрийн агуулга:хөрөг зургийн дүрслэлийн хэлний ур чадвар, гоо үзэсгэлэнгийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх; урлагийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, хөрөг зургийн уран сайхны илэрхийлэлийн хэрэгслийг ойлгох хүслийг өдөөх.

Тоног төхөөрөмж: В.А.Серовын хөрөг, "Тортой охин" зургийн хуулбар. », "Нараар гэрэлтсэн охин", "Мика Морозовын хөрөг".

Хичээлийн явц

IN.Хөрөг зураачид уран зурагтаа алдартай хүмүүсийн: жанжин, хөгжмийн зохиолч, яруу найрагч, зураач гэх мэт хөрөг зургийг бүтээдэг.Харин зураач Валентин Серов охины хөргийг маш богино хугацаанд зурсан нь энэхүү хөрөг нь түүний хамгийн шилдэг бүтээл болсон нь хүмүүсийн сэтгэлийг баясгадаг. бидний өдрүүд. Та биширмээр байна уу?

Багш нь "Тортой охин" зургийн хуулбарыг харуулж байна.

IN.Таны анхаарлыг тэр даруй юу татсан бэ? Та энэ охины талаар юу ч мэдэхгүй, гэхдээ зураач түүний талаар юу хэлэхийг хүссэнийг олж мэдье? Тэр зургийг зурахдаа мэдэрч байсан амьдралын баяр баясгаланг бидэнд мэдрүүлэхийг хүссэн. Юу биднийг аз жаргалтай болгодог вэ? (Гэрэл дулаан, элбэг дэлбэг зуны нарлаг өдөр цонхны гадаа, охины тайван эелдэг царай, үл ялиг инээмсэглэлээс, ширээн дээрх боловсорч гүйцсэн хилэн тооруудаас.) Хэрэв өнгө нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх хэрэгсэл юм бол ямар сүүдэртэй байсан бэ? зураач баяр баясгаланг өнгөөр ​​илэрхийлэхдээ ашигладаг уу?

Бид ямар өнгө нь чидун шар гэж хэлж болох вэ? Хайж ол. Цайвар ягаан уу? Зурган дээрх ягаан өнгийн сүүдэрийг олоорой (хамгийн цайвар, бараан). Бүсгүйн цамцны дэгжин байдлыг илэрхийлэхийн тулд зураач ихэнх цагаа зөв өнгийг эрэлхийлдэг байсан нууцыг хэлье. Улаан цэцэгтэй хар нум нь ялгаатай.

Уран бүтээлчид яагаад энд цэнхэр саарал, голт бор саарал өнгө хэрэгтэй байсан бэ? (Сүүдэр дамжуулахын тулд.)

Сүүдрийн ул мөрийг хэн илүү олох вэ? Нарны ул мөрийг хаанаас харж байна вэ?

Цонхны гадна мод байгаа гэж бид таамаглаж байна, магадгүй энэ цэцэрлэгт хүрээлэн байх. Гэхдээ бид аль хэдийн мэддэг болсон: гол мөрөн, тэнгэр, мод зурахын тулд зураачид зөвхөн ногоон, цэнхэр өнгийн будаг авдаггүй. Цонхны гадна ийм цайвар өнгийг зураач юу харуулахыг хүссэн бэ? (Нартай өдөр.)

Энэ охин яаж энд ирснийг та гайхаж байгаа байх. Түүнийг Вера Мамонтова гэдэг. Тэрээр эцэг эхтэйгээ зуслангийн байшинд байдаг. Тэр энд дуртай. Тэр зураач руу харанхуй, тайван нүдээрээ хардаг. Магадгүй тэр зураач хацар дээрээ улайсан будсанаас болж бага зэрэг ичиж байгаа байх.

Та түүний талаар юу мэдмээр байна? Хэрэв та энэ өрөөнд байсан бол түүнээс юу асуух байсан бэ? Та зураач Валентин Серовоос юу асуух вэ? (Хөрөг зураг бүтээх үе шатуудыг харуул: харандаагаар зурах, анхны өнгөт толбо, өнгөт нарийвчилсан ажил.)

Та энэ зургийг юу гэж нэрлэх вэ? (Хүүхдүүдийн мэдэгдлийн дараа багш зохиогчийн нэрийг дууддаг.)

Хэрэв хүүхдүүдийн сонирхол арилаагүй бол та "Нараар гэрэлтсэн охин", "Мика Морозовын хөрөг" зургуудыг тэдний анхаарлыг татаж болно.

Зургийн сэтгэл санааг энд харуулахын тулд нарны гэрэл, модны дулаанаас амар амгалангийн мэдрэмж төрж, дүр, хүүгийн дотоод ертөнцийг гайхалтай шилжүүлж байгааг тэмдэглэх нь зүйтэй (“Мика Морозовын хөрөг”).

И.Е.Репиний "Соно", "Намрын цэцгийн баглаа" зургуудын хуулбарыг судлах

Хөтөлбөрийн агуулга:хөрөг зургийн төрлийг мэдрэх чадварыг хөгжүүлэх; зураачийн зорилгыг тайлах, хөрөг дээр дүрслэгдсэн хүний ​​зан чанар, дотоод агуулгыг тодорхойлох хүслийг төрүүлэх; өнгө гэх мэт илэрхийлэх хэрэгслийн хүчийг харуулах; , "хөрөг унших" чадвараас баяр баясгалангийн мэдрэмж.

Тоног төхөөрөмж:И.Е.Репиний "Соно", "Намрын баглаа" зургуудын хуулбар, И.Е.Репиний бага нас болон амьдралынхаа сүүлийн жилүүдэд өөрийн хөрөг зургууд.

Хичээлийн явц

IN.Одоо та зураач И.Е.Репиний "Соно" гэж нэрлэсэн зургийг харах болно. Энэ нь юу харуулж магадгүй гэж та бодож байна вэ? (Зургийг дээрээс нь доош нь аажим аажмаар нээж болно.) Магадгүй зураач нэрээр ямар нэгэн зүйл хольсон юм болов уу? Хэрэв тийм биш бол тэр ийм нэрээр юу хэлэхийг хүссэн бэ?

Тэнд нэг охин амьдардаг байв. Түүнийг Верочка гэдэг. Тэрээр зураач И.Е.Репиний охин байв. Тэр хурдан, хөгжилтэй, хөнгөн охин байсан бөгөөд нарлаг өдөр, халуун дулаан, улаан зун, хөгжилтэй хөгжилтэй бүх зүйлд сэтгэл хангалуун байв. Өө, бас Верочка залхуу байсан! Өдрийн турш өмссөн, соно шиг нисдэг. Одоо тэр алганан дээр үсэрч, дараагийн мөчид тэр тэнд байхаа больсон ч зураач энэ бүхнийг дамжуулахад нэг л хором хангалттай. Зураачид биднээс илүүг хардаг, өнгөний нууцыг мэддэг, уран зурагтаа ихийг тусгаж чаддаг. Үүнийг ойлгохыг хичээцгээе. Зураг дээр ямар өнгө хамгийн их байна вэ? (Цэнхэр өнгө нь цайвар, дуугүй.) Өнгө хэрхэн сонсогддогийг та мэдэх үү?

Хурц, дулаан өнгө нь хөгжилтэй, баяр баясгалантай, чанга сонсогддог. Хүйтэн - шинэхэн, тайван, хөгжилтэй; цайвар, дуугүй өнгө нь зөөлөн, зөөлөн сонсогддог.

Тийм ч учраас зурган дээр маш их цэнхэр байдаг. Үүгээрээ зураач охиндоо хайр, эмзэглэлийг онцолжээ.

Бид нарыг хардаггүй, гэхдээ зурган дээр маш их байдаг. Хайж ол. Малгай нь түүний нүүрийг нарнаас халхалсан ч дотогшоо орж, охины хацрыг илбэв. Бид нар аль талаас нь тусаж байгааг ч тааж чадна.

Бид зургийн өмнө зогсож байгаа ч бидний хувьд охин өндөрт байгаа юм шиг санагдаж, бид доороосоо дээшээ харж байгаа юм шиг санагддаг. Бид яагаад ингэж бодож байна вэ? (Уран зураач хөрөг зургийг тэнгэрийн арын дэвсгэр дээр байрлуулсан. Газар бараг харагдахгүй, өвсний ирний орой харагдаж байна. Бидний догдлол агаарт хөвж байх шиг байна.)

Верочка бол залхуу гэж өөр юу хэлж байна вэ? (Трико (оймс) дээрх атираа.

Тэр том болоод ямар байх бол гэж би гайхаж байна уу? Та түүнийг хэрхэн төсөөлж байна вэ? (Хүүхдийн мэдэгдэл.)

Олон жил өнгөрч, Вера өссөн. Тэгээд тэр ийм болсон ("Намрын баглаа" зураг өлгөөтэй байна). И.Е.Репин насанд хүрсэн Верагийн хөргийг зуржээ.

Насанд хүрсэн Вераг соно гэж нэрлэж болох уу? Яагаад? Тэр юу болсон бэ? Үгсийг сонго.

Хэрэв "Соно" зураг дээр цайвар боловч хүйтэн цэнхэр өнгийг наранд дулаацуулж байсан бол "Намрын цэцгийн баглаа" зураг дээр олон дулаан өнгө байдаг. Намрын ул мөрийг олоорой. (Итгэлийн хувцас нь намрын өнгийг хослуулсан) Зурган дээр нам гүм, тайван байдал, тэр ч байтугай уйтгар гуниг сонсогддог. Итгэл яг бидэн рүү хардаг. Тэр бидэнд юу хэлэхийг хүсч байна гэж та бодож байна вэ? Эсвэл тэр бидэнд энэ гайхалтай намрын баглааг өгөхийг хүсч байгаа болов уу?

И.Е.Репин бяцхан Верагийн хөргийг зурахад тэр залуу байсан (өөрийгөө хөрөг зургаа харуулжээ). Гэвч Репин маш урт насалж, амьдралынхаа сүүлийн жилүүдэд хөрөг зургаа зуржээ. Он жилүүд хүний ​​нүүр царайг өөрчилдөг ч урлагт дуртай нь өөрчлөгдөөгүй. Түүнд зураг зурахаас илүү үнэ цэнэтэй зүйл байсангүй.

Хэрэв хүүхдүүд сонирхолоо алдаагүй бол та Репиний бусад зургуудын хуулбарыг үзүүлж, "Палитр дээрх зургийг олох", "Схемийн дагуу зургийг олох", "Ноорогоос зураг олох" дидактик тоглоомуудыг хийж болно.


Топ