Цэцэг баримал хийх хичээл. Боловсролын чиглэл: "Уран сайхны бүтээлч байдал" (Загварчлал) Сэдэв: "Добра Лепка ягаан" цэцэг дунд бүлэг

GCD: "Загварчлал"

БОД: Уран сайхны бүтээлч байдал

Сэдэв: "Нил ягаан"

Cel б: доторх ургамлын талаархи санаа бодлыг нэгтгэх, өргөжүүлэх - ягаан.

Зорилго: ургамлын гадаад төрх байдал, түүнийг арчлах онцлог шинж чанаруудын талаархи мэдлэгийг өргөжүүлэх. Сэдвийн үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх (ургамал, иш, навч, цэцэг, үндэс, ягаан;

Аман харилцааны ур чадвар, харилцан яриа, ярианы амьсгал, нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: цэцэглэж буй нил ягаан, хуванцар, картон бүхий сав.

Хичээлийн явц:

1. Org. мөч: Та манай бүлгийг чимэглэдэг тасалгааны ургамлуудыг маш сайн мэддэг. Өнөөдөр бид тэдгээрийн нэг болох нил цэцгийн тухай ярих болно (цэцэглэж буй нил цэцгийн савыг тавьдаг).

2. Яриа. (Харилцан яриа хөгжүүлэх. Дотор ургамлын тухай санааг тодруулах - нил.)

Та энэ ургамлыг таньж байна уу? Энэ нь зөв, энэ бол нил ягаан юм. Violet бол тасалгааны цэцэглэдэг ургамал юм. Нил ягаан ямар цэцэгтэй болохыг хараарай? (Үзэсгэлэнтэй, эелдэг.)

Тэд ямар өнгөтэй вэ? (Ягаан.) Цэцгийн дунд хэсэг нь юу вэ? (Шар.)

Тийм ээ, манай нил ягаан нь шар төвтэй ягаан цэцэгтэй. Нил ягаан нь цагаан эсвэл нил ягаан цэцэгтэй байж болно. Зураг луу хар.

Violet-д өөр юу байдаг вэ? (Навч, иш.)

Нил ягаан ямар навчтай вэ? (Ногоон, шүүслэг, нялцгай биетэй.)

Нил ягаан ямар төрлийн иштэй вэ? (Богино.)

Ургамал ийм сайхан цэцэглэхийн тулд та бид хоёр арчилж тордсон. Үүнийг яаж хийхийг санацгаая?

Бид тэднийг услах саваар усалдаг. Нил ягаан нь нялцгай навчтай тул арчих боломжгүй тул тоосыг сойзоор цэвэрлэв. Шүлэг сонс:

Өглөө эрт би шинэ услах сав авдаг.

Би ус уухад дургүйцэхгүй байна уу, ягаан минь!

Нил цэцгийн хөрсөнд юу байдаг вэ? (Үндэс.) Ургамлын үндэс амьсгалах ёстой бөгөөд үүний тулд бид хурц модоор хөрсийг суллах ёстой.

Манай нил ягаан хаана амьдардаг вэ? (Саванд.) Ямар өнгөтэй вэ? (Хүрэн өнгө.)

3. Гадна тоглоом "Саванд байгаа цонхон дээр" (Ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.)

Савны цонхон дээр хүүхдүүд дугуй хэлбэртэй харан сууна.

Цэцэг өссөн. Тэд аажмаар босдог.

Тэд нар руу гараа сунгаж, хөлийнхөө хурууг сунгаж, гараа дээш өргөв.

Тэд нар руу инээмсэглэв.

Навч нар руу чиглэн гараа хажуу тийш нь сунгаж, алгаа дээшлүүл.

Цэцэг эргэв.

Нахиа нээгдэж, тэд гараа толгой дээрээ нийлүүлж, аажмаар найгадаг.

Тэд наранд живэх болно.

4. "Цэцэг" хурууны дасгал

Манай нарийхан цэцэг Гар нь босоо байрлалтай.

Дэлбээ нээгдэж, хуруугаа дэлгэ.

Салхи бага зэрэг амьсгалж, хурууны хэмнэлтэй хөдөлгөөн.

Дэлбээ нь найгаж байна.

Манай сайхан цэцэгс

Дэлбээ хаагдана. Хуруугаа хооронд нь холбоно.

Чимээгүй унт, хуруугаа зангидсан гараа бага зэрэг сэгсэрнэ.

Тэд толгой сэгсэрнэ.

5. “Violet”-ийг загварчлах

Навч, цэцэг, ваарны өнгийг сонго.

Бид шавар хийж, хатуу даралтаар картон дээр хавсаргаж ажлаа эхэлдэг.

Евгения Карочкина
"Саванд байгаа цэцэг" бэлтгэл бүлгийн загварчлалын GCD-ийн хураангуй.

"Саванд байгаа цэцэг" бэлтгэл бүлгийн загварчлалын GCD-ийн хураангуй.

Даалгаварууд:- дугуй, зууван, диск хэлбэртэй объект эсвэл эд ангиудыг сийлбэрлэх чадварыг нэгтгэх;

Цэцгийн бүтэц, өнгөний онцлог шинж чанарыг илэрхийлж сурах;

Цэцгийн сүр жавхланг нэмэхийн тулд ишийг ашиглан навчис дээр зүсэлт хийх дасгал хийх;

Бүтээлч байдал, тэсвэр тэвчээр, үнэн зөв байдлыг хөгжүүлж, эхлүүлсэн зүйлээ дуусгах;

Амьд байгалийг сонирхох сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Материал ба багаж хэрэгсэл:янз бүрийн өнгөт хуванцар, стек, загварчлах самбар, салфетка, амьд цэцэг - ягаан.

Арга, техник:шалгалт, тайлбар, яриа, үзүүлэх, заавар.

GCD шилжих:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, надад хэлээч, та гэртээ ургадаг тасалгааны ургамал байна уу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүмүүс яагаад тасалгааны ургамал ургадаг вэ?

Хүүхдүүд:Цэцэг нь ая тухыг бий болгож, агаарыг хүчилтөрөгчөөр баяжуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм шүү залуусаа, манай бүлэгт ямар төрлийн тасалгааны ургамал ургадаг вэ?

Хүүхдүүд: Begonia, Geranium, chlorophytum, зуун настын.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та аль хэдийн ойлгосноор доторх ургамал нь цэцэглэдэг эсвэл цэцэглэдэггүй байж болно. Би маш үзэсгэлэнтэй цэцэг хийхийг санал болгож байна - нил. Violet бол тасалгааны цэцэглэдэг ургамал юм. Үүнийг сайн харцгаая. Нил ягаан ямар цэцэгтэй вэ?

Хүүхдүүд:Сайхан, зөөлөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэд ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд:Ягаан.

Хүүхдүүд:Цэцгийн дунд хэсэг нь юу вэ?

Хүүхдүүд:Шар.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, манай нил ягаан нь шар төвтэй ягаан цэцэгтэй. Нил ягаан нь цагаан эсвэл нил ягаан цэцэгтэй байж болно. Violet-д өөр юу байдаг вэ?

Хүүхдүүд:Навч, иш.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нил ягаан ямар навчтай вэ?

Хүүхдүүд:Ногоон, нас бие гүйцсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нил ягаан ямар төрлийн иштэй вэ?

Хүүхдүүд:Богино.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Манай нил цэцэг ийм сайхан цэцэглэхийн тулд түүнд анхаарал халамж тавих хэрэгтэй. Үүнийг яаж хийхийг санацгаая?

Хүүхдүүд:Услах савтай ус. Навчны тоосыг сойзоор арилгана, учир нь нил ягаан нь гөлгөр навчтай тул арчих боломжгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Нил цэцгийн хөрсөнд юу байдаг вэ?

Хүүхдүүд:Үндэс.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ургамлын үндэс амьсгалах ёстой бөгөөд үүний тулд бид хурц саваагаар хөрсийг суллах ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Манай нил ягаан хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд:Нэг саванд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд:Цагаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ургамал сайхан сэтгэл, хайрыг мэдэрдэг. Ургамал сайхан сэтгэлтэй хүнд татагддаг, тэд түүнээс айдаггүй. Жаахан амарцгаая.

Биеийн тамирын хичээл "Намайг март".

Анюткагийн цонхны доор Гараа тохойгоор нь бөхийлгөж, гараа урд нь тавь

"Намайг март" цэцэглэжээ. хоёр гарны хурууг хавчих,

Цэцгийн дэлбээн дээр - гараа нээ, хуруугаа дэлгэ -

Тэнгэрийн цэнхэр хэсгүүд дэлбээнүүд хажуу талдаа.

Дунд доод - Хоёр гарынхаа хурууг дугуй, холбоно.

Бяцхан нар.

Зөгий хажуугаар нисэв

алтан үслэг,

Цэцэг дээр суугаад: Сууж, гараа өвдөг дээрээ тавиад,

Алив, зөгийн бал хаана байна? толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүл.

Нар гарч ирэв Босоод, тохойгоо бөхийлгөж, гараа өндөрт барина

Доод тал нь дулаарсан, тэднийг өсгөж, туяа шиг хуруугаа дэлгэ.

Зөгийн бал чанаж болгосон - Баруун гараараа дугуй хөдөлгөөн хийх.

Зөгий хооллосон. Далавч шиг гараа богино хугацаанд хийсгэх.

Анютка бол хурдан хүн Хялбар гүйлт.

Би бүх зүйлийг цонхоор харсан. Толгойгоо зүүн, баруун тийш эргүүлээрэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хамгийн түрүүнд сав хийх хэрэгтэй. Бор хуванцараас бөмбөгийг өнхрүүлж, дотор нь хонхорхой хийж, ирмэгийг нь сунгана. Навчны хувьд ногоон хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэж, бөмбөлөг болгон өнхрүүлж, бөмбөг бүрийг тэгшлэнэ. Дараа нь навчны гадаргуу дээр венийн судсыг шахаж ав. Ягаан эсвэл нил ягаан өнгийн хуванцарыг аваад, таван жижиг хэсгийг чимхэж, хавтгай дэлбээ үүсгэж эхэлнэ. Дараа нь бид тэдгээрийг давхцуулж, нэг бүтээгдэхүүн болгон нэгтгэдэг. Үүссэн цэцгийн дунд шар цэг тавь.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, ажил эхлэхийн өмнө хуруугаа сунгацгаая.

"Цэцэг" хурууны гимнастик.

Цэлмэг газарт өндөр цэцэг ургаж, Алгатай гар нь босоо

Хамтдаа дарж, хуруугаа дугуйл

Хаврын өглөө би дэлбээ нээв. Хуруугаа хажуу тийш нь тараана.

Бүх дэлбээний гоо сайхан, тэжээллэг байдал Хурууны хэмнэлтэй хөдөлгөөн

Хамтдаа - тусдаа.

Тэд хамтдаа газар доор үндэс ургадаг. Алганыхаа ар талыг тавь

ширээ, хуруугаа дэлгэ.

Хүүхдүүд ажилдаа орно.

Дүгнэж хэлэхэд:Цэцэг харах, хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Би саванд байгаа цэцгийн мастер ангиудыг та бүхэнд хүргэж байна. Дунд бүлгийн хүүхдүүд эдгээр цэцэгсийг баяраар хайртай ээжүүддээ бэлэглэжээ.

"Нарны шидэт цэцэг" бэлтгэл бүлгийн нэгдсэн GCD-ийн хураангуй."Нарны шидэт цэцэг" бэлтгэл бүлгийн шууд боловсролын нэгдсэн үйл ажиллагааны хураангуй. Зорилго: нэгтгэх.

"Гайхамшигт цэцэг" бэлтгэл бүлгийн загварчлалын GCD-ийн хураангуй.Хөтөлбөрийн агуулга: Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил: Хуванцар хэрэгслээр өнгөт найрлагыг бүтээхийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах.

"Намрын цэцэг" бэлтгэл сургуулийн бүлгийн гадаад ертөнцтэй танилцах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хүүхдүүдийн хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцах тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Намрын цэцэг" Сэдэв: Боловсролын салбар.

"Ээждээ зориулсан цэцэг" бэлтгэлийн бүлэгт уламжлалт бус аппликейшн ашигласан GCD-ийн хураангуйЗорилго: Эх үрсийн баярын мэндчилгээний карт хийх. Зорилго: - уламжлалт бус хэрэглээний ур чадварыг нэгтгэх; - ажлын ур чадварыг нэгтгэх.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын бэлтгэл бүлэгт "Үхэр" загварчлах боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Хөтөлбөрийн агуулга: заах: гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх, тэдний гадаад төрх байдал, зан үйлийн онцлог шинж чанарууд; үүсгэх.

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй
Зохиогч: MBDOU-ийн багш "Тундровичок 8-р цэцэрлэг"
Кондря Виктория Игоревна
Норильск, Красноярск муж

Зорилго:

· Хүүхдүүдэд хуванцараас цэцэг баримал хийхийг заах, түүний онцлог шинж чанарыг илэрхийлэх: дэлбээний муруй ирмэгүүд.

· Бүхэл бүтэн гар, хурууны хөдөлгөөнийг ашиглан эд юмс эсвэл тэдгээрийн хэсгийг дугуй, зууван хэлбэрээр сийлбэрлэх чадварыг бэхжүүлэх. Цэцгийн сүр жавхланг нэмэхийн тулд ишийг ашигла, навч дээр зүсэлт хий.

· Харилцан уялдаатай, илэрхийлэлтэй яриаг хөгжүүлэх.

· Үе тэнгийнхнийхээ эерэг, сөрөг үйлдлүүдэд хандах хандлагыг үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

· Бусадтай найрсаг, эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

· Хөгжлийн үйл ажиллагааны найрсаг уур амьсгалыг бүрдүүлнэ.

· Бүтээлч, тууштай, үнэн зөвийг хөгжүүлж, эхлүүлсэн зүйлээ дуусга.

Урьдчилсан ажил:В.Катаевын "Цэцэг - долоон цэцэг" бүтээлтэй танилцах, дахин ярих, бүтээлийн чимэглэлийг шалгах.

Арга зүйн техник:Цэцэг харах; уран сайхны илэрхийлэл, асуулт, харилцан яриа; багшийн тайлбарын дагуу хүүхдийн ажил; хурууны гимнастик; тойм, дүн шинжилгээ, хураангуй.

Хичээлийн материал:Цэцэг - долоон цэцэгтэй ; үсэг бүхий бөмбөлөг; өнгөт картон, 7 өнгийн хуванцар, салфетка, стек, хүүхэд бүрт зориулсан самбар, дээж.

Хичээлийн явц:

Багштай хүүхдүүдийг бүлэгт оруулсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хэн нэгний зохион бүтээсэн

Энгийн бөгөөд ухаалаг.

Уулзахдаа тэд "Өглөөний мэнд" гэж хэлдэг!

Нар, шувуудад өглөөний мэнд,

Инээмсэглэсэн царайнд өглөөний мэнд,

Мөн хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болдог!

Өглөөний мэнд орой болтол үргэлжлэх болтугай!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манайд хичнээн зочин байгааг хараарай. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье.

Хүүхдүүд зочдод очиж, алгаа сунган мэндчилнэ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зочдын тань алга дулаахан уу? (хүүхдийн хариулт)

Тийм ээ, манай зочид эелдэг, халуун дулаан сэтгэлээ та бүхэнтэй хуваалцаж, бидний хүн нэг бүр өөрийн гэсэн "Сайн" замтай. Таны "Сайн" зам таныг хааш нь хөтөлж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт...) Миний "Сайн" зам намайг өдөр бүр танай цэцэрлэг рүү хөтөлдөг. Энэ замд би энэ бөмбөгийг олсон. Бөмбөг нь энгийн биш, үсэгтэй. (Захиаг тайлаад уншина)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний хувьд "Үг хэл" гэсэн даалгавар энд байна. Би эхлэх болно, та дуусаад дуу нэгтэй хариул.

· Халуухан үгнээс мөс хүртэл хайлна... (баярлалаа)

· Хөгшин модны хожуул нь сонсоод ногоон өнгөтэй болно... (Өдрийн мэнд)

· Чамайг шоглоомоор загнуулахдаа... (уучлаарай, гуйя) гэж хэлдэг.

· Найз нь асуудалд орвол... (түүнд тусал)

· Маргааныг үгээр шийдвэрлэх...(нударга биш)

Эелдэг, эелдэг үгсийг хэзээ ч мартахгүй байцгаая. Тэднийг бие биедээ илүү олон удаа хэлье. Эелдэг, зөөлөн, чимээгүйхэн ярь. Хүний нүд рүү хараад инээмсэглэх нь гунигтай өдрийг гэрэл гэгээтэй болгодог учраас инээмсэглэл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр би танд гэнэтийн бэлэг бэлдсэн! Аль нь болохыг мэдмээр байна уу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ! Мэдээжийн хэрэг!

Сурган хүмүүжүүлэгч: За тэгээд хараарай! (Нөмрөгийг тайлж, дэлбээтэй ишийг нээв) За, хөө! Цэцэг нь дэлбээгээ алдсан байна. Энэ цэцэг ямар үлгэрээс гаралтай болохыг та таах уу?

Хүүхдүүд: ТИЙМ "Цэцэг - долоон өнгөтэй"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо шалгацгаая! Энд олон өнгийн дэлбээнүүд шалан дээр тархсан бөгөөд тэдгээрийн дээр үсэг байдаг. Тэдгээрийг цуглуулж, бид ямар үг олж авсныг харцгаая (НИГНЭЛ).

Биеийн тамирын минут:

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Хүн бүр маш хэрэгтэй

Дэлбээ нь тодорхой дарааллаар байдаг гэж та бодохгүй байна уу? Аль нь? (Солонгын 7 өнгө). Тэднийг нэрлэе: (улаан) анчин (улбар шар) бүр (шар) (цэнхэр) цөгц (ягаан) хаана сууж байгааг (ногоон) мэдэхийг хүсдэг.

Та хэнд ийм сайхан сэтгэлийн цэцэг өгөх вэ?

Хүүхдүүд: Найзууд, эмээ, ах, эгч......

Сурган хүмүүжүүлэгч: Найзууд бол гайхалтай, гэхдээ таны хамгийн чухал найз бол ээж чинь! Түүнд ийм сайхан нинжин сэтгэлийн цэцэг хийж өгье?!

Хүүхдүүд: Хүүхдүүд ширээн дээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хуванцараар гоёмсог долоон цэцэгтэй цэцэг хийцгээе. Энэ нь ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ? (Цөм, дэлбээ, иш, навч). Цэцгийн голыг авахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? бид ямар техник ашигладаг вэ? (Хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэж, бөмбөлөг болгон өнхрүүлэн, дараа нь тэгшлэнэ). Бид үүнийг картон дээр хавсаргана.

Манай цэцгийг жинхэнэ цэцэг шиг болгоход өөр юу дутагдаж байна вэ? Навч ямар хэлбэртэй вэ? (Урт, нимгэн). Бид тэднийг яаж баримал болгох вэ? (Бид нарийхан урт навчийг гараараа шулуун хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн тэгшлээд тэгшлэнэ. Одоо дундаас ирмэг хүртэл нь гүехэн зүсэлт хийж байна.) салбарууд.

Бидэнд дутагдаж байгаа өөр зүйл байна уу? Юу? Энэ нь зөв, иш. Бид үүнийг яаж баримал болгох вэ? (нимгэн урт "хиам" -ыг шулуун хөдөлгөөнөөр өнхрүүлж, тэгшлээд картон дээр наа.

"Сайн" цэцэг өгөхдөө ямар үг ашиглахаа бодоорой (2-3 хүүхдээс асуу)

Дүгнэж хэлэхэд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо та бид хоёр ээжүүддээ гараар хийсэн “Сайн” цэцэг бэлэглэж баярлуулах болно. Сайн хийлээ!

Дууссан ажлыг зочдод үзүүлж байна. Цэцэг харах, хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн.

Загварын хичээл "Цэцэг".

Даалгаварууд:

Цэцгийн элементүүдийг сийлбэрлэж сурах; 1) хуруугаараа загварчлах: бөмбөгийг өнхрүүлж, диск болгон тэгшлээд, дарж, тэгшлэх; 2) стек болгон зүсэх;

Сэтгэн бодох чадвар, бүтээлч төсөөлөл, хэлбэрийн мэдрэмж, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх; гоо зүйн амтыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Цэцэг, цэцэгсийн тухай оньсого таавар тааварлах;

Ээжийн тухай шүлэг уншиж байна.

Материал, багаж хэрэгсэл, тоног төхөөрөмж.

Давстай зуурмаг, цэцгийн суурь, усан будаг, аяга ус, салфетка, тосон даавуу, биетийн дэлбээ. минут.

  1. Org. Агшин.

Залуус аа, өнөөдөр би та нарыг ид шидийн хичээлд урьж байна, бид хичээлийнхээ төгсгөлд яагаад ид шидтэй болохыг олж мэдэх болно.

2. Хичээлийн явц.

Залуус аа, над дээр ирээд хагас тойрог хэлбэрээр зогсоод эдгээр гэрэл зургуудыг хараарай.

Тэд хэнийг дүрсэлсэн бэ? (ээжүүд)

Та бүгд ээждээ хайртай юу? (Тийм)

Залуус аа, ээжид зориулсан шүлгийг сонсоорой.

Ээж ээ, маш их

Би чамд хайртай!

Шөнөдөө би чамд маш их хайртай

Би харанхуйд унтдаггүй

Би харанхуй руу харна

Би яарч байна Зорка,

Би чамд үргэлж хайртай

Ээжээ хайраа!

Үүр цайж байна.

Аль хэдийн үүр цайж байна

Дэлхий дээр хэн ч байхгүй

Илүү сайн ээж гэж байхгүй!

Шүлэг таалагдсан уу? Манай шүлэг хэний тухай бэ?

Залуус аа, манай ээжүүд юу бэлэглэх дуртай гэж бодож байна вэ? (цэцэг).

Мөн ээжүүддээ өгөх хамгийн үнэтэй, дуртай бэлэг бол өөрийн гараар хийсэн бэлэг байх болно.

Тиймээс өнөөдөр та бид хоёр хичээлдээ хайртай ээжүүддээ бэлэг болгон шидэт цэцэг сийлнэ.

(Бүгдээрээ суудалдаа сууцгаая.)

Хайртай ээждээ зориулж ямар ид шидтэй цэцэг хийснээ хар даа.

Чиний дуртай? (Тийм)

Залуус аа, би яагаад үүнийг ид шид гэж нэрлэсэн гэж бодож байна вэ? (Яагаад гэвэл өөр өөр өнгийн дэлбээтэй).

Эдгээр өнгийг хамтдаа нэрлэе, үүний тулд та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй. Би чамд хүслийг дэвшүүльеид шидийн оньсого, мөн та тэдгээрийг таах хэрэгтэй болно.

Энэ бол ийм сайхан өнгө юм

Энэ нь илүү гэрэл гэгээтэй, дулаахан болдоггүй.

Гэхдээ тэр аюултай байж магадгүй юм

Та таамагласан уу? Энэ…. (улаан)

Энэ өнгөөр ​​бид нарны туяа зурдаг.

Мөн бид элсийг ижил өнгөөр ​​будна.

Dandelion ийм өнгөөр ​​цэцэглэнэ!

Тэгэхээр энэ ямар өнгөтэй вэ?

Охид, хөвгүүд ээ, та үүнийг тааварласан уу? Энэ бол... (шар)

Эрдэнэ шишийн нүд шиг,

Энэ өнгө нь маш үзэсгэлэнтэй юм.

Гэхдээ жавар шиг жавартай,

Тэгээд бид түүнийг дууддаг ... (цэнхэр)

Тэр цэвэр ус шиг

Гол мөрөн дээрх мөсөн хэсгүүд шиг,

Тэр тэнгэр шиг, тэр тийм л хүн

Зөөлөн зөөлөн .... (цэнхэр)

Боловсорсон жүрж шиг

Энэ өнгө нь цорын ганц юм.

Тэр маш, маш чухал

Түүний нэр... (жүрж)

Сайн байна, та манай шидэт цэцгийн бүх өнгийг таасан.

Бид цэцгээ юугаар бариулна гэж бодож байна вэ? (зуурсан гурилаас)

Одоо суудалдаа суугаад ид шидийн цэцгээ зуурсан гурилнаас сийлцгээе.

Цэцгийг хараад ямар хэсгүүдээс бүрддэгийг надад хэлээч? (дунд, дэлбээ, иш, навч).

Сайн байна, одоо сийлбэрлэж эхэлцгээе.

Таны өмнө зуурсан гурил, аяга ус, салфетка, цэцгийн суурь байна.

Бид юунаас цэцгээ урлаж эхлэх вэ? (дундаас)

Бид зуурсан гурилынхаа нэг хэсгийг аваад, бөмбөг болгон өнхрүүлж, тэгшлээд, дунд хэсгийг нь авдаг. Дунд хэсгийг нь хуруугаараа усаар норгоод манай сууринд түрхэнэ.

Бид яагаад зуурсан гурилаа усаар норгодогийг хэн хэлж чадах вэ? (цавууны оронд бидний дундыг наахын тулд)

Эхлээд бид бөмбөгийг өнхрүүлж, дараа нь бага зэрэг тэгшлээд, нэг төгсгөлийг хавчих, хавчих, багасгах хэрэгтэй.

Бид үүссэн хуудсыг хавсаргана. Тэгш тохируулна. Навчийг түрхэхээсээ өмнө усаар чийглэхээ бүү мартаарай.

Түрхэж, хуруугаараа тэгшлээд, навчийг тэгшлээрэй.

Залуус аа, манай цэцэг бэлэн болсон гэж хэлж болох уу? (Үгүй)

Юу дутагдаж байна вэ? (иш)

Зуурсан гурилаа аваад нимгэн хиам болгон өнхрүүлээрэй - энд иш байна.

Бид үүнийг цэцэгт хэрхэн яаж хэрэглэх вэ? Дээрээс доош эсвэл доороос дээш? (дээрээс доош)

Бид ишээ усаар чийглээд түрхэнэ.

Манай цэцэгт бүх зүйл байгаа эсэхийг харцгаая? Өөр юу дутагдаж байна вэ? (навч)

Зуурсан гурилаа аваад өнхрүүлээд тэгшлээд чийглээд ишэнд түрхэнэ.

Залуус аа, бид ямар гайхалтай цэцэг авсныг хараарай.

Гэхдээ үүнийг ид шид гэж нэрлэж болох уу? (Үгүй)

Үүнийг ид шидтэй болгохын тулд бид юу хийгээгүй юм бэ? (бид будаагүй учраас боломжгүй)

Зөв, бид цэцгээ будах хэрэгтэй хэвээр байгаа бөгөөд үүний тулд бидний ажил хатах ёстой бөгөөд дараагийн хичээл дээр бид үүнийг будах болно.

4. Дүгнэж байна.

Өнөөдөр бид юу хийснээ санацгаая? (цэцэг хийсэн)

Бид үүнийг ямар материалаар урласан бэ? (зуурсан гурилаас)

Сайн байна залуусаа! Та маш сайн ажилласан. Манай хичээл таалагдсан уу? Одоо сэтгэл санаа ямар байна?

Энэ сайхан сэтгэлээр бид одоо тантай тоглох болно. Бид ширээн дээр дэлбээтэй, тэдгээрийг аваад хивс рүү яв.

5. Тоглоом.

Нис, нис, дэлбээ,

Баруунаас зүүн тийш,

Хойд талаараа, урагшаа,

Тойрог үүсгэсний дараа буцаж ирээрэй

1,2,3 - өөртөө хосыг олоорой!

Хараач, залуусаа, бид тоглож байтал бидний дэлбээнүүд нийлж ид шидийн цэцэг болжээ. Энэ нь дараагийн хичээл дээр цэцэгээ будахад ашиглах бүх өнгийг агуулдаг.


Даалгаврууд.

1. Боловсролын: ижил объектын дүрсийг янз бүрийн, хувьсах аргаар бүтээж сурах, хуванцараар ажиллах дүрмийг бататгах: хуванцарыг өнхрүүлэх, навчны судсыг чимэглэхдээ стек ашиглах, зуурах, дэлбээний ирмэгийг хэлбэржүүлэх, тэдэнд өвөрмөц хэлбэрийг өгдөг.

2. Хөгжүүлэх: хамтын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн төсөөллийн санааг өргөжүүлэх.

3. Хүмүүжлийн: Бусдад таалагдах, тэдэнд сайхан зүйлийг бүтээх хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх. Бүтээсэн дүр төрхөөс баяр баясгалангийн мэдрэмжийг төрүүл.

Хичээлийн материал.

Багшийн хувьд: үзүүлэхэд бэлэн дээж.

Хүүхдэд: янз бүрийн өнгөт пластилин, стек, тосон даавуу, нойтон салфетка, тараг аяга.

Урьдчилсан ажил:

Байгалийн буланд байгаа доторх ургамлыг ажиглах.

"Урьд нь хэзээ ч байгаагүй гоо үзэсгэлэнгийн цэцэг" цомгийн талаар авч үзэх.

Шүлэг унших:В.Федоров “Цагаан сарнай”, А.Фет “Хөндийн анхны сараана”, И.Бунин “Зэрлэг цэцэг”.

Цэцгийн сэдвээр GCD хийж байна.

Хичээлийн явц.

1 хэсэг. Зохион байгуулалтын.

Гэнэтийн мөч - "Чавгар цэцэг" үлгэрийн Настенкагаас имэйл хүлээн авах.

"Сайн уу хүүхдүүд ээ! Настенка танд "Чавгар цэцэг" үлгэрээс бичиж байна. Танай бүлэгт тасалгааны ургамал их ургадаг гэж сонссон. Би бас далайн цаана байгаа алс холын хаант улсад үзэсгэлэнтэй цэцэг ургуулахыг хүсч байна. Би нил цэцэгт үнэхээр дуртай, тэд маш өнгөлөг, жилийн турш цэцэглэдэг. Та надад нэг нил ягаан өгч чадах уу?"

2-р хэсэг. Тоглоом."Цэцгийг нэрлэ" үгийн тоглоом.

Багш нь доторх ургамлын зургийг үзүүлж, хүүхдүүд тэднийг нэрлэнэ.

3-р хэсэг.Асуудлын нөхцөл байдлыг шийдвэрлэх: Настенкад хэрхэн туслах вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид Настенкад хэрхэн туслах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би үлгэрийн орноос ирсэн зочиндоо олон өнгийн хуванцараас нил цэцэг хийхийг санал болгож байна. Одоо бид жаахан амрах болно.

4-р хэсэг Биеийн тамирын минут

Би чамайг энэ удаад босохыг гуйж байна.

Толгой эргэх - энэ бол хоёр.

Гараа дээш өргө, урагшаа хар - энэ бол гурав.

Гараа дөрвүүлээ өргөн дэлгэе.

Хуруугаа хүчээр шахаж, тайл - энэ бол тав.

Бүх залуус чимээгүйхэн сууна - энэ бол зургаа!

5-р хэсэгДууссан дээжийг шалгах. Багшийн тайлбар.

Сурган хүмүүжүүлэгч. ХАМТОдоо миний авсан нил ягааныг харцгаая. Нил ягаан өнгийг хэн дүрсэлж чадах вэ: энэ нь ямар хэсгүүдээс бүтсэн, хэдэн дэлбээтэй, навч нь ямар хэлбэртэй, ягаан цэцэг өөрөө ямар өнгөтэй хуванцар авах ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай саванд нил цэцэг ургахын тулд бидэнд аяга хэрэгтэй

тарагны доороос. Бид үүнийг үрчийсэн цаас эсвэл сониноор дүүргэж, дээрээс нь хар эсвэл хүрэн хуванцараар бүрхэнэ. (үзүүлэх). Мөн бид нил цэцэг ургах жинхэнэ хөрстэй савтай болно. Цаашид юу хийх хэрэгтэй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, та эхлээд навч, дараа нь цэцэг баримал хийх хэрэгтэй.

Хэдэн хүүхдийг дуудаж үзүүлбэр үзүүлээрэй

6-р хэсэг Хүүхдийн бие даасан ажил.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ажилдаа хуруугаа бэлдээрэй.

Хурууны гимнастик:

Саванд өндөр нахиа ургав (Гар нь "нахиа" шиг эвхэгддэг.)

Зөөлөн өглөө би дэлбээ нээв. (Хуруунууд нь янз бүрээр тархсан

тал нь дэлбээ шиг)

Бүх дэлбээний гоо сайхан, тэжээллэг байдал (Дараа нь гар нь сойзоор эргэлддэг

Тэд хамтдаа газар доор үндэс ургадаг. Доош.)

Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны явцад багш нь бие даасан байдал, үнэн зөв, бүтээлч байдлыг дэмждэг. Багш нь ажиллахад хэцүү байгаа хүүхдүүдэд тусалдаг.

7-р хэсэгДууссан бүтээлийн үзэсгэлэн.

Бие даасан ажлын дараа хүүхдүүд дууссан ажлыг шалгана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар сайхан ягаан цэцэг авсан бэ? Би тэднийг хэсэг хугацаанд бүлэгт үлдэхийг санал болгож байна, дараа нь бид тэднийг Настенка руу бэлэг болгон явуулах болно.


Топ