Хөгжмийн хөрөг зургийн сэдэвт мессеж. "Хөгжмийн хөрөг" урлагийн хичээл

Урьдчилан үзэх:

Хөгжмийн сэдвээр хичээлийн арга зүйн хөгжил

3-р анги, 7-р хичээл ("Хөгжим" Г. П. Сергеева, Е. Д. Крицкая)

Сэдэв: Хөгжим дэх хөрөг зураг

Зорилго:

Боловсролын

  • хөгжимд сэтгэл хөдлөлийн хандлагыг төлөвшүүлэх, хөгжмийн ойлголтыг бий болгох;
  • ярианы соёлыг хөгжүүлэх;
  • хөгжмийн дүр төрхийг харьцуулах, дүрүүдийг үнэлэх.

Боловсролын

  • хөгжмийн дүр төрхийг ойлгох;
  • хөгжмийн хэсгүүдийг ялгах чадвар;
  • баримтыг харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх, үзэл бодлоо илэрхийлэх чадвар.

боловсролын

  • хөгжмийн илэрхийлэх хэрэгслийн талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх - динамик сүүдэр, цус харвалт, тембр, аялгуу;
  • олж авсан мэдлэгээ хөгжмийн хөрөг зураг бэлтгэхэд ашиглах.

Хичээлийн зорилго:

  • сонсогчийн соёлыг төлөвшүүлэх;
  • илэрхий ба зургийн интонацын тухай ойлголтыг өгөх;
  • хөгжмийн илэрхийлэл (тембр, динамик, цус харвалт), дүр, дүр төрхийг бий болгоход гүйцэтгэх үүрэг зэргийг танилцуулах;
  • хүүхдэд эерэг зан чанарыг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл: олж авсан мэдлэгээ ашиглах, нэгтгэх

Төлөвлөсөн үр дүн

Сэдэв:

  • бүтээлийн интонаци-дүрслэлийн дүн шинжилгээ хийх чадварыг бий болгох.

Хувийн:

  • бусдын алдаа болон бусад үзэл бодлыг хүлээцтэй хандах;
  • өөрийн алдаанаас бүү ай;
  • түүний үйлдлийн алгоритмыг ойлгох.

Мета субьект:

Зохицуулалтын

  • хөгжмийн илэрхийлэл, дүрслэлийн онцлогийг бие даан таних;
  • суралцах даалгавруудыг хүлээн авч, хадгалах;
  • асуудлыг шийдвэрлэх үйл явцад оролцох.

танин мэдэхүйн

  • багшийн тусламжтайгаар мэдлэгийн системээ чиглүүлж, шинэ мэдлэгийн хэрэгцээг ухамсарлах;
  • хөгжмийн бүтээлийн уран сайхны болон дүрслэлийн агуулгыг ойлгох;

Харилцааны

  • бусдыг сонсох, сонсох, ойлгох, хамтын тоглолтод оролцох чадвар.
  • хөгжмийн хөрөг зургийн дүрслэл, илэрхийлэлтэй байдлыг ялгах;
  • дүрүүдийн хөгжмийн дүрслэх хэрэгслийг бие даан илчлэх.

Хичээлийн явцад танилцуулах буюу нэгтгэх ойлголт, нэр томъёо:

хөгжим дэх хөрөг, аялгуу, илэрхийлэл, дүрслэл.

Хичээл дэх ажлын хэлбэрүүд:

сонсох, аялгуу-дүрслэлийн шинжилгээ, найрал дууны дуулалт.

Боловсролын нөөц:

  • Сурах бичиг "Хөгжим. 3-р ангийн "зохиогчид Э.Д. Крицкая, Г.П. Сергеев; 2017 он
  • CD-ROM “Хөгжмийн хичээлийн цогцолбор. 3-р анги"
  • Фонохрестомати. 3-р зэрэг;
  • төгөлдөр хуур.

Хичээлийн технологийн газрын зураг

Хичээлийн үе шатууд

Тайзны даалгавар

Багшийн үйлдэл

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Зохион байгуулалтын үе (1-2 минут)

  • мэндчилгээ;
  • ангийн бэлэн байдлын шалгалт
  • оюутнуудыг урьж байна
  • хичээлд бэлэн байдлыг шалгана
  • багш нартай мэндчилье
  • ажлын байраа зохион байгуул

2. Боловсролын даалгаврын мэдэгдэл

  • ангид ажиллах сэдлийг бий болгох;
  • хичээлийн сэдвийг тодорхойлох
  • Нэр томъёоны давталт: илэрхийлэл, дүрслэл
  • Сүүлчийн хичээлээр бид байгаль дээрх өглөөг хөгжим хэрхэн дүрсэлдэг талаар ярилцсан.
  • Бүтээлүүдийн нэг нь өглөөний байгалийн сайхныг дүрсэлсэн бол нөгөө нь өглөөний хүний ​​мэдрэмжийг илэрхийлсэн байна. Хөгжим тухайн хүнийг дүрсэлж чадах уу?
  • Хэрэв бид зураач байсан бол дүрслэгдсэн хүнийг юу гэж нэрлэх вэ? Мөн хөгжимд?
  • оюутнууд багшийг сонсож, асуултуудад хариулдаг
  • оюутнууд хичээлийн сэдвийг томъёолдог

"Хөгжим дэх хөрөг"

3.Мэдлэгээ шинэчлэх

  • олж авсан мэдлэгээ давтах;
  • хичээлийн явцад мэдлэгээ ашиглах
  • Бидний хичээлийн эпиграф эсвэл оршилыг уншина уу: Интонац бүрт хүн нуугдаж байдаг.
  • Хөгжим хүнийг хэрхэн төлөөлж чадах вэ?
  • оюутнууд сурах бичгийг уншиж, асуултанд хариулна уу

4. Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны арга барилыг өөртөө шингээх

  • хөгжмийн ажлын шинжилгээний алгоритм
  • "Chatterbox" шүлгийг уншиж, зохиогчийг нэрлэ, энэ охины хөргийг өөрийн үгээр дүрслэхийг хичээ.
  • Ямар хөгжмийн аялгуу нь түүний хөдөлгөөн, дуу хоолойг илэрхийлж чадах вэ?
  • "Chatterbox" дууг сонсож байна
  • Хөгжим түүний хөргийг хэрхэн бүтээсэн бэ?
  • оюутнууд шүлгийг чангаар уншиж, охины зан чанар, зан төлөвт дүн шинжилгээ хийдэг.
  • багшийн асуултанд хариулж, Лидагийн дүрслэл, дууны хөргийг зохио
  • хөгжим сонсох, дүн шинжилгээ хийх
  • шийдвэр гаргах, шийдвэр гаргах

5. Олж авсан мэдлэгээ бодит болгох

  • мэдлэгийг ашиглах, нэгтгэх
  • Жульетта шиг сонсогдож байна
  • Энэ нь хэний хөрөг вэ: эрэгтэй эсвэл эмэгтэй, хүүхэд эсвэл насанд хүрсэн, хөгжимд ямар хөдөлгөөн, дуу хоолой сонсогдох вэ, ямар сэтгэл хөдлөл, зан чанар?
  • оюутнууд хөгжим сонсож, дүн шинжилгээ хийх,
  • багшийн асуултанд хариулна уу
  • дүгнэлт гаргах

6. Гэрийн даалгаврын талаархи мэдээлэл

  • гэрийн даалгаврын заавар
  • Хэний хөрөг илүү таалагдсаныг тааварлах оньсого зур.
  • оюутнууд өдрийн тэмдэглэлд гэрийн даалгавраа бичдэг

7. Дууны болон найрал дууны ажил

  • оюутнуудын дууны болон хөгжмийн чадварыг хөгжүүлэх
  • "Хөгжилтэй гөлөг"-ийн тухай дуу-хөрөгийг санацгаая.
  • Үүнийг бид яаж биелүүлэх вэ?
  • оюутнууд дууны үг, аяыг санаж,
  • гүйцэтгэлийн арга зам, хөгжмийн илэрхийлэлд дүн шинжилгээ хийх
  • дуу дуулах

8. Дүгнэж байна

  • тусгал
  • Хичээл юугаараа ялгаатай байсан бэ?
  • Бид бүх даалгавраа дуусгасан уу?
  • Оюутнууд багшийн асуултад хариулж, хичээл дээр хийсэн ажилд дүн шинжилгээ хийдэг.

Хичээлийн үеэр

  1. Зохион байгуулах цаг.

Багш: Сайн уу залуусаа!

Инээмсэглэл, баяр хөөртэй харцыг харахын тулд -

Энд аз жаргал гэж тэд хэлдэг!

Бүгд хичээлдээ бэлэн байгаа эсэхийг шалгаарай.

  1. Боловсролын даалгаврын мэдэгдэл.

Багш: Сүүлчийн хичээлээр бид байгаль дээрх өглөөг хөгжим хэрхэн дүрсэлдэг талаар ярилцсан.

Бүтээлүүдийн нэг нь өглөөний байгалийн сайхныг дүрсэлсэн бол нөгөө нь өглөөний хүний ​​мэдрэмжийг илэрхийлсэн байна. Эдгээр хөгжмийн хэсгүүдийг юу гэж нэрлэдэг байсныг та санаж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: П.Чайковский "Өглөөний залбирал", Э.Григ "Өглөө"

Багш: Хөгжим хүний ​​мэдрэмжийн тухай өгүүлдэг бол ....

Хүүхдүүдийн хариулт: илэрхийлэх чадвар.

Багш аа : Хэрэв бид хөгжим сонсож байхдаа байгалийн зургийг "хардаг", түүний дуу хоолойг "сонсдог" бол ....

Хүүхдүүдийн хариулт: дүрслэл.

Багш: Хөгжим тухайн хүнийг дүрсэлж чадах уу?

Хүүхдүүдийн хариулт...

Багш: Зураачийн зурсан хүний ​​нэр хэн бэ? Хөгжимд?

Хүүхдүүдийн хариулт: Хөрөг зураг.

Багш: Зөв. Бидний хичээлийн сэдэв бол Хөгжмийн хөрөг зураг юм.

  1. Мэдлэгийн шинэчлэл

Багш: Үзэсгэлэнт хөрөг зургийг хар, тэр бидэнд юу хэлж чадах вэ?

(Хөгжмийн зохиолч С. Прокофьевын хөрөгтэй ажиллах)

Хүүхдүүдийн хариулт: хүний ​​гадаад төрх, нас, хувцас, сэтгэлийн байдал ...

Багш: Хөгжим хүний ​​гадаад төрх, нас, хувцас хунарыг дүрсэлж чадах уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: Үгүй ээ, зүгээр л сэтгэлийн байдал.

Багш: Хичээлийн эпиграф эсвэл оршилд: "Хүн интонация бүрт нуугдаж байдаг." Хөгжим хүнийг хэрхэн төлөөлж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Интонацтай.

Багш: Гэхдээ бид тэднийг ойлгохын тулд тэд маш илэрхийлэлтэй байх ёстой.

"Өөр өөр залуус" дууг дуулах (бүлэгүүд тоглодог)

  1. Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны арга барилыг өөртөө шингээх

Багш: Өнөөдөр бид хөгжмийн зохиолч С.Прокофьевын бүтээсэн хоёр хөгжмийн хөрөгтэй танилцах болно (тэмдэглэлийн дэвтэр). Тэдний нэгнийх нь үндэс болсон шүлгийг уншъя.

Агниа Бартогийн "Чатр хайрцаг" шүлгийг уншиж байна

Тэр ярилцагч Лида гэж тэд хэлэв.
Үүнийг Вовка зохион бүтээсэн.
Тэгээд би хэзээ ярих ёстой вэ?
Надад ярих цаг алга!

Драмын дугуйлан, гэрэл зургийн дугуйлан,
Хоркружок - Би дуулмаар байна,
Зурах тойргийн хувьд
Бүгд саналаа өгсөн.

Марья Марковна хэлэхдээ:
Би өчигдөр үүдний танхимаас алхаж байхдаа:
Драмын дугуйлан, гэрэл зургийн дугуйлан
Энэ нь хэтэрхий их зүйл юм.

Сонголтоо хий, найзаа
Зөвхөн нэг тойрог."

За, би зурагнаас сонгосон ...
Гэхдээ би дуулахыг хүсч байна
Мөн зургийн дугуйлангийн хувьд
Бүгд саналаа өгсөн.

Яригч Лидагийн тухайд тэд хэлэв.
Үүнийг Вовка зохион бүтээсэн.
Тэгээд би хэзээ ярих ёстой вэ?
Надад ярих цаг алга!

Багш: Шүлгийн баатрыг дүрсэл!

Хүүхдүүдийн хариулт: Бяцхан охин, сургуулийн охин, хөөрхөн, хөгжилтэй, гэхдээ хэтэрхий яриатай, түүнийг Лида гэдэг.

Багш: Лидагийн зан чанарыг ямар хөгжмийн аялгуу илэрхийлж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: хөнгөн, тод, хурдан ...

Багш: Ямар хөгжмийн аялгуу нь түүний хөдөлгөөн, дуу хоолойг илэрхийлж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: маш хурдан, яаран, хэл эргүүлэх шиг.

Багш: Хөгжмийн зохиолчийн хийсэн дууг сонсоцгооё.

Дуу сонсож байна.

Багш: Хөгжим Лидагийн хөргийг хэрхэн бүтээсэн бэ? Тэр ямар зан чанартай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Сайхан сэтгэлтэй, хөгжилтэй, маш хурдан яриа.

Багш: Энэ дууны нэр юу вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: Хөгжилтэй яриач ...

Багш: Тэмдэглэлийн дэвтэрт тэмдэглэе (Тэмдэглэлийн дэвтэрийн оруулга: "Chatterbox Lida", охины яриаг харуулав)

  1. Олж авсан мэдлэгээ бодит болгох

Багш: Тэгээд хөгжимд үг байхгүй, зөвхөн хөгжмийн зэмсгээр тоглодог юм бол хүний ​​дүр төрхийг бүрдүүлж чадах уу?

Хүүхдүүдийн хариулт...

Багш: Одоо бид өөр хөгжмийн хөрөг сонсох болно, энэ нь хэнийх болохыг та таах болно. Хөгжим бидэнд хэлэх болно - хэрэв тэр эрэгтэй хүний ​​тухай яривал жагсах, эмэгтэй хүний ​​тухай бол бүжиглэх, хэрэв баатар нь насанд хүрсэн бол хөгжим нь ноцтой бөгөөд хүнд сонсогдох болно, хэрэв хүүхэд бол хөгжилтэй бөгөөд амархан сонсогдоно.

С.Прокофьевын "Жульетта - охин" хөгжмийн фрагментийг сонсож байна.

Хүүхдүүдийн хариулт: Хөгжим нь эмэгтэй хүний ​​тухай ярьдаг, бүжиглэх чадвар байдаг, баатар нь залуу эсвэл бяцхан охин, хөгжим нь хурдан, хялбар, хөгжилтэй сонсогддог.

Багш: Та хөгжимтэй юу хийж чадах вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: бүжиглэх, тоглох, үсрэх эсвэл гүйх.

Багш: Зүгээр дээ. Энэ баатрын нэрийг Жульетта гэдэг бөгөөд бид маш залуу баатруудын хайрын түүхийг өгүүлдэг “Ромео Жульетта” балетын хэсгээс сонслоо. Жульетта бол амрагтайгаа уулзах мөчийг хүлээж байгаа тэр мөчид дүрслэгдсэн байдаг, тиймээс тэр зүгээр суудаггүй, тэр үнэхээр гүйж, үсэрч, тэвчээргүй бүжиглэдэг. Та сонсож байна уу?

Хэсгийг дахин дахин сонсох

Багш: Хөгжим юуг илүү дүрсэлсэн бэ: баатрын хөдөлгөөн эсвэл яриа юу?

Хүүхдүүдийн хариулт: Хөдөлгөөн

Багш: "Жульетта", хөдөлгөөнийг харуулав (тэмдэглэлийн дэвтэр оруулах)

  1. Гэрийн даалгавар

Зурах нь нууцлаг зүйл юм. Чаттербокс Лида эсвэл Жульетта хоёрт хамаарах нэг зүйлийг зур.

  1. Дуу, найрал дууны ажил

Багш: Мөн найрал дуунд бид хэн нэгний хөргийг бүтээж чадах уу?

Хүүхдүүдийн хариулт...

Багш: Алхаж явсан бяцхан гөлөгний тухай дуу дуулъя.

Дууны үгийг бүлгээрээ давтах:

1-р бадаг - 1-р мөр, 2-р бадаг - 2-р мөр, 3-р бадаг -3-р мөр, 4-р бадаг - бүгд.

Шүлэгт аяыг кантилена гүйцэтгэл, найрал дуунд эгшиглэх зэрэг дээр ажиллана.

Дууны гүйцэтгэл.

  1. Дүгнэж байна. Тусгал

Багш аа. Хичээлийн ер бусын/сонирхолтой зүйл юу байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт...

Багш аа. Бид бүх даалгавраа дуусгасан уу?

Хүүхдүүдийн хариулт...

Багш аа. Танд хамгийн их таалагдсан эсвэл юунд дургүй байсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт...


>>Хөгжмийн хөрөг

Хөгжмийн хөрөг

Уран зохиол, дүрслэх урлаг, дуу хөгжимд хүний ​​дүр төрхийг сэргээх онцлогийг харьцуулах нь сонирхолтой юм.

Хөгжимд тодорхой хүнтэй адил төстэй зүйл байж болохгүй, гэхдээ үүнтэй зэрэгцэн "Хүн аялгуунд нуугдаж байдаг" гэж санамсаргүй хэлдэггүй. Хөгжим бол түр зуурын урлаг (энэ нь цаг хугацааны явцад нээгддэг, хөгждөг) тул уянгын яруу найргийн нэгэн адил сэтгэл хөдлөлийн төлөв байдал, хүний ​​​​туршлага, түүний бүх өөрчлөлтийн биелэлд захирагддаг.

Хөгжмийн урлаг, тэр дундаа хөгжмийн зэмсгийн хөтөлбөр бус хөгжимтэй холбоотой "хөрөг" гэдэг үг нь зүйрлэл юм. Үүний зэрэгцээ дууны бичлэг, түүнчлэн хөгжмийн үг, тайзны үйл ажиллагаа, хөгжмийн нэмэлт холбоо бүхий синтез нь түүний боломжийг өргөжүүлдэг. Хүний мэдрэмж, сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх, түүний янз бүрийн төлөв байдал, хөдөлгөөний мөн чанар, хөгжим нь бидний өмнө ямар хүн байгааг төсөөлөх боломжийг олгодог харааны аналоги үүсгэдэг.

Дүр, уянгын баатар, өгүүлэгч, өгүүлэгч - эдгээр ойлголтууд нь зөвхөн уран зохиолын ажилд төдийгүй хөгжмийн зохиолд чухал ач холбогдолтой юм. Эдгээр нь хөгжмийн хөтөлбөр, театрт зориулсан хөгжим - дуурь, балет, түүнчлэн багажийн симфони зэргийг ойлгоход зайлшгүй шаардлагатай.

Дүрийн интонац нь хүний ​​​​амьдрал дахь гадаад шинж тэмдгүүд, илрэлүүд: нас, хүйс, даруу байдал, зан чанар, ярианы өвөрмөц байдал, хөдөлгөөн, үндэсний шинж чанарыг илүү тод илэрхийлдэг. Энэ бүхэн хөгжимд шингэсэн байдаг бөгөөд бид ямар нэгэн байдлаар хүнийг хардаг.

Хөгжим нь өөр үеийн хүмүүстэй уулзахад тань тусална. Багажны бүтээлүүд нь янз бүрийн дүрийн дүр төрхийг бий болгодог. Ф.Гайдн хүний ​​онцлог шинж чанарыг дурдаж, үргэлж хөгжим зохиодог гэдгээ хүлээн зөвшөөрсөн. “Моцартын сэдвүүд нь илэрхий царай мэт... Та Моцартын хөгжмийн зэмсэгт эмэгтэй дүрүүдийн тухай бүхэл бүтэн ном бичиж болно” (В.Медушевский).

Төрөл бүрийн хөгжмийн зохиолчдын бүтээлүүдээс эшлэлүүдийг сонсоорой: В.-А. Моцарт ба С.Прокофьев, А.Бородин ба Б.Тищенко, Ж.Бизе ба Р.Щедрин, А.Шнитке, В.Кикта нар. Та хөгжимд ямар хүмүүсийг “үзсэн” бэ? Баатруудын дүр, дүрийн онцлогийг харуулах боломжийг илэрхийлэх ямар хэрэгсэл танд олгодог вэ?

Уран сайхны болон бүтээлч даалгавар
Өөрийн дуртай хөгжмийн зохиолын дүрүүдийн хөрөг зургийг зурж, тэдэнд аман тайлбар өг.

Хичээлийн агуулга хичээлийн хураангуйдэмжих хүрээ хичээл танилцуулга хурдасгах арга интерактив технологи Дасгал хийх даалгавар, дасгалууд өөрийгөө шалгах семинар, сургалт, кейс, даалгавар бие даалтын асуулт Зураглал аудио, видео клип, мультимедиагэрэл зураг, зургийн график, хүснэгт, бүдүүвч хошигнол, анекдот, хошигнол, комик сургаалт зүйрлэл, хэллэг, кроссворд, ишлэл Нэмэлтүүд хураангуйөгүүлэл, эрэл хайгуулд зориулсан чип, сурах бичиг, бусад нэр томьёоны үндсэн болон нэмэлт тайлбар толь Сурах бичиг, хичээлийг сайжруулахсурах бичгийн алдааг засахсурах бичгийн хэсэгчилсэн хэсгийг шинэчлэх, хуучирсан мэдлэгийг шинэ зүйлээр солих хичээл дэх инновацийн элементүүд Зөвхөн багш нарт зориулагдсан төгс хичээлүүджилийн хуанлийн төлөвлөгөө арга зүйн зөвлөмж хэлэлцүүлгийн хөтөлбөрийн Нэгдсэн хичээлүүд

Хотын боловсролын байгууллага

Большевская №6 дунд сургууль

сэдвүүдийг гүнзгийрүүлэн судлах замаар

уран сайхны болон гоо зүйн мөчлөг

__________________________________________________________

Москва муж, Королев, Комитецкийн ойн гудамж, 14, утас. 515-02-55

"Хөгжмийн хөрөг"

6-р ангид нээлттэй хичээл

Семинар

"ХЕХ-ны хичээл дээр хувь хүний ​​бүтээлч хөгжил"

Хөгжмийн багш

Шпинева V.I.,

Королев

2007 он

Хичээлийн СЭДЭВ: Хөгжмийн хөрөг зураг (6-р анги).

Хичээлийн зорилго : оюутнуудын хөгжмийн хөрөг зургийн тухай ойлголтыг бий болгох, урлагийн янз бүрийн төрлөөр хөрөг зурах урлагийн арга хэрэгсэл.

Даалгаварууд:

    оюутнуудын соёлын ерөнхий ойлголтыг өргөжүүлэх;

    дуулах соёлыг төлөвшүүлэх;

    урлагийн бүтээлийн талаархи гүн гүнзгий, ухамсартай ойлголтыг бий болгох;

    урлагийн амтыг хөгжүүлэх;

    бүтээлч үйл ажиллагааны боловсрол.

Хичээлийн маягт : нэгдсэн хичээл.

Тоног төхөөрөмж : төгөлдөр хуур, хөгжмийн төв, урлагийн хуулбар, проектор, дэлгэц.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД.

    Зохион байгуулах цаг. Хөгжмийн мэндчилгээ.

Багш аа. Залуус аа! Урлагийн ертөнц ямар олон янз байдгийг бид нэг бус удаа харсан. Өнөөдөр бид урлагийн нэг төрөл болох хөрөг зургийн талаар ярих болно.

    Энэ жанрын онцлог юу вэ?

    Хөрөг зураг бүтээхэд ямар төрлийн урлаг ашиглаж болох вэ?

    Жишээ хэлнэ үү.

Оюутнууд асуултад хариулж, өөрсдийн жишээг өгдөг.

Багш аа. Италийн нэрт зураач, уран барималч, архитектор, эрдэмтэн, инженер Леонардо да Винчи "Уран зураг, хөгжим хоёр эгч дүүс шиг, хүн бүрийн хүсдэг, ойлгомжтой" гэж хэлсэн байдаг. Эцсийн эцэст та Бетховен эсвэл Рафаэлийн ярьдаг хэлийг мэдэхгүй, зүгээр л харж, сонсож, бодох хэрэгтэй ...

Энэ бодлоо үргэлжлүүлж, Оросын зураач М.А.Врубелийн "Хун гүнж" зургийг хуулбарлан авч үзэхийг танд санал болгож байна.Дэлгэц дээр М.А.Врубелийн "Хун гүнж" слайд байна.

Уран зурагт зориулсан асуултууд :

    Михаил Врубелийн бичсэн Хун гүнжийг дүрсэл.

    Зураач ямар урлагийн хэрэгсэл ашигладаг вэ?

    Энэ зураг танд ямар сэтгэгдэл төрүүлж байна вэ?

Оюутнууд асуултад хариулдаг гайхамшигт шувууны охины нууцлаг, бардам гоо үзэсгэлэнг онцолж, гайхалтай амьтны хөргийг бүтээсэн зураачийн ер бусын бэлгийг тэмдэглэ. Энэ бол гайхамшигт шувууны охин бөгөөд түүний сүр жавхлант гоо үзэсгэлэн нь ардын үлгэрийн онцлог юм. Өнөө маргаашгүй бүхнийг харж байгаа юм шиг нүд нь томоотой. Түүний уруул хаалттай: тэр ямар нэг зүйл хэлэхийг хүсч байгаа бололтой, гэхдээ чимээгүй байна. Кокошник титэм нь маргад эрдэнийн хагас үнэт чулуугаар чимэглэгдсэн байдаг. Агаартай цагаан хөшиг нь нарийн ширийн зүйлсийг бүрдүүлдэг. Асар том цасан цагаан далавч, далай цаанаа л санаа зовж байна. Гайхамшигтай уур амьсгал, бүх зүйл илбэдсэн мэт санагддаг, гэхдээ бид Оросын амьд үлгэрийн цохилтыг сонсдог.

Багш аа. Хун гүнжтэй бид ямар уран зохиолын бүтээлээр уулздаг вэ? Зохиогч үүнийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ?

Оюутнууд асуултанд хариулдаг А.С.Пушкиний "Цар Салтаны үлгэр". Хун гүнжийн хөргийг дүрсэлсэн энэ бүтээлийн мөрүүдийг багш эргэн санав.

    Багш аа. Бид үзэсгэлэнт хөрөг зургийг үзэж, уран зохиолын бүтээл дэх дүрийн дүр төрхийн тайлбарыг уншсан. Гэхдээ олон хөгжмийн зохиолчид энэ зохиол руу хандсан. Би одоо та бүхэнд 19-р зууны Оросын хөгжмийн зохиолчийн бүтээлээс тоглох болно. Энэ ямар ажил вэ?

Багш нь төгөлдөр хуур дээр Н.А.Римский-Корсаковын "Цар Салтаны үлгэр" дуурийн хэсгээс тоглодог.

Оюутнууд энэ бүтээлийг таньж, Хун гүнжийн хөргийг ч мөн бүтээсэн гэж ярьдаг.

Багш аа. Францын хөгжмийн зохиолч C. Saint-Saens "Амьтдын багт наадам" хэмээх амьтан судлалын агуу уран зөгнөлийг бичсэн бөгөөд үүнд Хунгийн сэдэв мөн сонсогддог.

Сен-Саенсын "The Swan" дууг сонсож, хөгжмийн мөн чанарыг тайлбарлана уу.

Багш төгөлдөр хуур тоглодог.

Оюутны хариултууд : Тайван хэмнэл, дагалдан давалгааны бага зэрэг найгаж, түүний эсрэг ер бусын сайхан аялгуу сонсогддог. Энэ нь маш илэрхийлэлтэй тул санахад хялбар байдаг. Эхлээд нам гүм сонсогдож, дараа нь аажмаар динамик эрчимжиж, аялгуу нь гоо сайхны дуулал мэт сонсогддог. Энэ нь долгион цацрах мэт өргөн сонсогдож, дараа нь аажмаар тайвширч, бүх зүйл хөлддөг.

Багш аа. Өөр нэг зүйлд анхаарлаа хандуулаарай: дүрслэх урлагийн нэгэн адил хөгжимд зөвхөн дүр төрх, гадаад үзэмжийг шилжүүлэх төдийгүй зан чанарын гүн гүнзгий, оюун санааны мөн чанарт нэвтрэх нь чухал юм. Энэ жүжиг бол үүний тод жишээ.

    Оюутнуудад В.Л.Боровиковскийн "М.Лопухинагийн хөрөг", А.П.Рябушкин "Москвагийн охины хөрөг" гэсэн хоёр хөрөг бүхий слайдыг үзүүлж байна. XVII зуун."

Багш аа. Залуус аа, одоо энэ хоёр хөрөг зургийг харж, хөгжим сонсоод энэ хөгжим аль хөрөгт хамгийн сайн тохирох, яагаад гэдгийг бодоорой.

Ф.Шопены В минорын вальс.

Асуултууд :

    Хөгжмийн мөн чанар, түүний хэмнэл, илэрхийлэх хэрэгсэл, сэтгэлийн байдал юу вэ?

    Уран бүтээлчдийн дүрсэлсэн охидын дүрүүд юу вэ?

    Энэ хөгжим аль хөрөг зурагт хамгийн тохиромжтой вэ, яагаад?

Хариултууд: Хөгжим нь романтик, "нэхсэн тор", тайван, бодолтой мэдрэмжийг илэрхийлдэг. Үүнтэй ижил мэдрэмжийг Лопухинагийн хөрөг зурдаг.

    Багш аа. Бид зурган хөрөг үзэж, түүнтэй гийгүүлэгч хөгжмийн хөргийг сонсов. Одоо бид танд зааж өгсөн А.Зарубагийн “Багшийн вальс” дууг хамтдаа дуулах болно.

Оюутнууд ширээнээс босч, найрал дуунд жагсаж, өмнөх хичээлүүд дээр сурсан дуугаа дуулна.

Багш аа. Энэ хөгжим бидэнд ямар хөрөг зурдаг вэ?

Хариултууд: Бидний өмнө багшийн хөрөг байна. Хөгжмийн мөн чанар нь багшийн зан чанар шиг жигд, хэмжсэн, тайван байдаг.

Оюутнууд суудалдаа сууна.

    Багш аа. Одоо нэг хэсгийг сонсоод асуултанд хариулахыг хичээгээрэй: энэ хөгжимд хөрөг зураг үзэх боломжтой юу? Хэрэв тийм бол хэнийх вэ?

А.Петровын "Цэргийн дуу" фонограмм эгшиглэж байна .

Хариултууд: Хөгжмийн тоглоомын мөн чанар нь тулалдаанд оролцож, амьд үлдсэн эрэлхэг дайчдын хөргийг илэрхийлдэг.

Гэрийн даалгавар : энэ цэргийн хөргийг зур.

    Багш аа. Эцэст нь хэлэхэд, бид Оросын сүлд дууг дуулж, эх орныхоо дүр төрхийг бий болгохын тулд хөгжмийн хэрэгслийг ашиглана.

Залуус бос.

Багш аа. Дуулал бол сүр жавхлантай, бардам дуу юм. Энэ нь манай эх орны өргөн уудам нутаг шиг уужим юм; яаралгүй, бидний урсах голуудын урсгал шиг; манай толгод, уулс шиг эрхэмсэг; гүн, яг л бидний хамгаалагдсан ой мод шиг. Бид Оросын сүлд дууг дуулж, Улаан талбай, Гэгээн Василий сүм, Кремль, төрөлх хот, гудамж, гэр...

Оюутнууд Төрийн дууллаа дуулна.

    Багш хичээлээ дүгнэхийг санал болгож байна.

    Та энэ хичээлээр юу сурсан бэ?

    Ямар хөгжим танд хамгийн их таалагдсан бэ?

    Аль зураг танд хамгийн хүчтэй сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ?

    Урлагийн ямар хэлбэрээр хөрөг зурмаар байна, хэнийг яаж дүрслэх вэ?

Хичээлийн төгсгөлд оюутнуудыг нөхдийнхөө хамгийн сонирхолтой хариултыг тэмдэглэхийг урьж, оюутнуудын санал бодлыг харгалзан үнэлдэг.

Хөгжим, дүрслэх урлаг дахь хөрөг зураг

1. Дүрслэх урлагийн бүтээл дэх хөгжим

Ихэнхдээ зураач, уран барималчид хөгжимчид, хийл зэрэг хөгжмийн зэмсгийг бүтээлдээ дүрсэлдэг. Хийлчдийн хөрөг зураг, хийлч хөгжимчидтэй хийсэн жанрын үзэгдэл, хийлтэй натюрморт зэргийг мэддэг. Хийл хөгжмийн дуугаралт их илэрхий. Түүний хоолойг ихэвчлэн хүнийхтэй харьцуулдаг. Хийл хөгжим дуулж, уйлж, ярьж чаддаг ...

Хийл хөгжим нь хүний ​​хоолойны эгшигний гоо зүйг шингээсэн бөгөөд түүнд байгаа хамгийн сайн сайхан бүхнийг дамжуулах чадвартай. Хийлийн ур чадварыг дээд зэргээр магтдаг нь тохиолдлын хэрэг биш юмча нь хүний ​​хоолойгоор тоглож буйг нь харьцуулсан нь:хийл дуулж, уйлж, хүснэ. Roux-д амилдаг хийл бүрбагшаа өөрийн гэсэн зан чанартай.

15-р зууны төгсгөлд хийл Европт гарч ирэв. Тэрээр баяр ёслол, үзэсгэлэн худалдаа, хурим, таверна, таверанд хүмүүсийг хөгжөөдөг тэнүүчлэгч хөгжимчдийн дуртай зэмсэг байв. Ардын хөгжмийн зэмсгийн хувьд хийл нь Болгар, Унгар, Польш, Румынд өнөөг хүртэл хадгалагдан үлджээ.

Мөн хийл нь язгууртны хүрээлэлд - ордон, цайз, баян байшингууд, сүм хийдэд тоглодог байв. Францын ордонд хийлчдийн чуулга бий болсон бөгөөд тэд хааны сэрэх, хоолны үеэр тоглож, мэдээжийн хэрэг ордны бөмбөгөнд бүжгийн хөгжим тоглодог байв.

Шилдэг хийлүүдийг Италийн мастер Амати, Страдивари, Гуарнери нар бүтээжээ.

Натюрмортуудыг хар хийл - хийлийн анхны хөрөг.

Сандро Боттичелли (1445-1510 Итали). Тэнгэр элч нар





















Рауль Дюфи (1877-1953) Франц, хийл

Дмитрий Жилинский (1927 ЗХУ) хийлч


Зөвшөөрч байна эдгээр зураг бүр духтайолон зууны туршид тэдний сэтгэгдэл төрдөг. Эдгээр зургуудыг хараад хүн бүр өөр өөр му сонсдогхэл. Юу? Уран бүтээлч хийлчний гарт байгаа хийлийг дүрслэх үед хийлийн хоолой онцгой сонсогддог. Unity instРумент ба жүжигчин нь урлагийн өндөр ур чадварыг бий болгодогурам зориг гэж хэлж болох туршлага, бодол санаа.Энэ мэдрэмж бүх уран зурагт байдаг.

Янз бүрийн үеийн хөгжмийн зохиолчдын хийл хөгжимд зориулж зохиосон хөгжмийн бүтээлийн эгшигийг сонсоорой.

Асуултанд хариул:

Энэ хөгжим танд юу гэж хэлсэн бэ? Зургуудын аль нь энэ эсвэл өөр бүтээлтэй нийцэж байгааг тодорхойл.

Дасгал 1.

Дахин сонсох:

1."Чакон" И.-С. Бах.

2. "Аялгуу I" П.Чайковский

3. Сопсег t o g th ss o Хоёр хийлийн №1,клавесин, төгөлдөр хуур, чавхдас А.Шниттке. Дээрх холбоосуудыг үзнэ үү.

Тодорхойлохаль зураг таарч байнанэг эссэ эсвэл өөр. Одоо хамтдаа дүн шинжилгээ хийцгээемюзикл зохиолын шинэ хэл, дахин сонссоны дараа.

Бахын Чаконыг (Partita No 2-ын төгсгөл) сонсохдоо анхаарлаа хандуулаарай. Энэ зохиолыг хөгжмийн зохиолч бичсэн соло хийл.Энэ баннерхүч нь эрхтэн, бүр найрал хөгжимд хүрдэг тэр бүтээлtrovo sounding, хөгжим судлаачдын нэг (F. Wolfrum) cf.Нил нь "зөөлөн биеийг эвдэх аюул заналхийлж буй дууны аваргахийл." Жүжгийн мөн чанарыг тодорхойлох.

Хийлийн дуунд аялгуу хэрхэн нийлдэгийг анхаарч үзээрэйаккордтой хамт ирдэг. Энэхүү полифоник бүтэц нь нэг зэмсэг - хийлээр хийгддэг бөгөөд сонсогчдод сэтгэгдэл төрүүлдэгнэгэн зэрэг эгшиглэх ая болон дагалдан.

Бүтээлийн төгсгөл хүртэл үндсэн сэдвийн сэтгэл хөдлөлийн байдал хадгалагдан үлдсэн эсэхийг бодоорой? Мэдээжийн хэрэг, та хөгжмийн хөгжлийн явцад янз бүрийн мэдрэмж төрж байгааг анзаарсан - уй гашуу, сэтгэлийн хөөрөл, сэтгэлийн түгшүүр. Анхны аялгуунаас ургасан мэт хэд хэдэн аялгуу гадаад төрхөө байнга өөрчилж байдаг. Зургийн хөгжлийн шугамыг том долгионтой харьцуулж болно. Энэхүү зохиолын хөгжмийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх гол зарчим бол өөрчлөлт юм.

Чакон - анх 16-р зууны сүүлчээс хойш Испанид алдаршсан ардын бүжиг, дуулж, кастанет тоглодог амьд дүр төрхтэй. Цаг хугацаа өнгөрөхөд чакон Европ даяар тархаж, сүр жавхлантай удаан бүжиг болжээ. Францад чакон нь балетын бүжиг болж, тайзны бүтээлийн эцсийн шатанд нэвтрүүлдэг. XVII-XVIII зуунд. олон хэсгээс бүрдсэн багажийн найруулгад (илүү, партита) багтсан. Чаконы сэдэв нь жижиг, тодорхой бүжиг хэмжүүртэй. Хийлийн хувьд Бах янз бүрийн жанрын бүтээлүүд - найрал хөгжимтэй концерт, сонат, партита бичсэн.

П.И.Чайковскийн хийл, төгөлдөр хуурд зориулсан "Аялгуу" нь уянгын драмын дүрслэлийн жишээ юм. Энэхүү эссэ нь зохиогчийн хадмал гарчигтай ("Уугуул нутгийн дурсамж").

Уянгын үгийн чичирхийлэл, илчлэлт нь зөвхөн гол аялгууны давталт (ижил бодлын эргэн ирэлт), түүний давалгаа мэт хөдөлгөөн, хийлийн дэгдэмхий хэсгүүдээс гадна синкоп хэмнлээр онцлон тэмдэглэдэг. төгөлдөр хуур дээрх дагалдан.

Мэдээжийн хэрэг, та "Аялгуу" дууны дунд хэсгийн ялгаатай байдлыг сонссон: хэмнэл хурдасч, хэмнэлтэй хөдөлгөөн улам бүр нэмэгдэж, бүжгийн элементүүд гарч ирдэг, аялгуу нь хамгийн нарийн нэхсэн тортой төстэй (өндөр регистр, уянгалаг хэв маяг), илэрхийлэл төгөлдөр хуурын аялгуу нь хийлийн аяыг дуулж (дуусгах) мэт санагддаг. Энэхүү бүтээлийн оргилд - хийлийн илэрхийлэлтэй трилли - төгөлдөр хуур гол сэдвийг гүйцэтгэж, хийл хөгжимтэй харилцан яриа өрнүүлдэг. С.Рахманиновын "Vocalise"-д үүссэн гоцлол дуучин ба төгөлдөр хуурын хэсгийн хоорондох ижил төстэй яриаг эргэн санацгаая.

Бүхэл бүтэн бүтээлийн туршид өөрчлөгдөөгүй гол горим нь тодорхой илэрхийлэлтэй байдаг.

Яагаад хөгжмийн зохиолч уг бүтээлийн гурван хэсгээс бүрдсэн хэлбэрийг ашиглан цайвар мажор өнгийг өөрчлөхгүй орхидог вэ?

Чайковскийн "Аялгуу"-г Д.Жилинскийн "Виолист" зурагтай зүйрлэж болно.

Хөгжим, уран зургийн нийтлэг шинж чанарууд байдаг уу?

Эдгээр хоёр уран сайхны дүр төрх юугаараа ялгаатай вэ?

3. Sonsegto ggosso No1 by Alfred Schnittke



ss-д тохируулна уу o Хоёр хийлийн №1,Альфред Шниткегийн клавиатура, төгөлдөр хуур, утсан хөгжим -орчин үеийн хөгжмийн зохиолчийн хөгжим.

Хийл хөгжим эгшиглэдэг Шниттке концертын нээлтийн бааруудыг сонсож, дараа нь энэ дууг Бахын Чаконны гол аялгуутай харьцуул. Тэдний хооронд ижил төстэй зүйл бий юу? Энэ хоёр сэдэв нь хүсэл тэмүүлэл, сэтгэл хөдлөл, эрч хүч, жүжиг байдлаараа бие биетэйгээ төстэй юм. Нөгөө л эмгэнэлтэй минор, нөгөө л уншлага аялгуу.

Хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй, зорилготой анхны сэдэв (Шнитткегийн хэлснээр энэ сэдвийг А. Вивалдигийн хэв маягийн нөлөөн дор бүтээсэн) хөгжмийн зохиолч өөр ертөнцийг - бузар муу, дайсагнасан ертөнцийг эсэргүүцдэг гэдэгт та итгэлтэй байна. Цэвэр хийлийн тембрийн дууг гажуудуулах "хүн амын шилжилт хөдөлгөөн" нь сонсогчид гол сэдвийн үйл ажиллагааг эсэргүүцдэг хүчний нэвтрэлт гэж үздэг.

Шнитткегийн концертыг Пугнийн "Хийл" уран зурагтай харьцуулахдаа нийтлэг (эсвэл өөр) юуг олж хардаг вэ?


Концерт, уран зураг гэсэн орчин үеийн хоёр урлагийн бүтээлийн дүрслэлийн бүтэц өөр байдгийг та анзаарсан байх. Цайвар дэвсгэр дээр хийлийн ганцаардал, цэнхэр, цайвар шаргал, ногоон (загвартай) өнгөний тодосгогч байдал. Зургийн хөдөлгөөнгүй, хөдөлгөөнгүй байдал нь динамик, эрчим хүчээр дүүрэн орчин үеийн интонаци, хөгжмийн хэмнэлээс ялгаатай.

4. Хөгжим, уран зураг, уран баримал дахь Никола Паганинигийн хөрөг

С.Коненковын (1874-1971 ЗХУ) уран барималд дүрслэгдсэн Итали хүн Никкола Паганини (1782 - 1840) -ийн хөргийг авч үзье.


мөн уран зураг дээр E. Delacroix (1798-1863) Франц

Түүний гадаад төрхийн ер бусын байдал нь түүний мөн чанарын гол чанар болох дуртай хөгжмийн зэмсэг тоглох хүсэл тэмүүлэлтэй холбоотой юм.

Никколо Паганини (1782-1840) - Италийн хөгжмийн зохиолч, уран хийлчний нэр. XIX В. бүх дэлхийд танигдсан. Түүний хийл хөгжим дээрх ур чадвар маш төгс бөгөөд давтагдашгүй байсан тул түүний бүтээлүүдийн хамгийн хэцүү хэсгүүдийг гүйцэтгэхэд нь муу ёрын сүнснүүд тусалсан гэсэн цуу яриа байдаг. Жүжгийн нэг болсон нь санамсаргүй хэрэг биш юмПаганиниг "Чөтгөрийн уйтгар гуниг" гэж нэрлэдэг байв.

Паганинигийн хамгийн алдартай зохиолуудын нэг бол Caprice No24 юм. Caprice франц хэлнээс орчуулсанхүсэл тэмүүлэл.Түүний аялгууг янз бүрийн хөгжмийн зохиолчид хийлч - виртуозын дурсгалд хүндэтгэл үзүүлж, зохиолдоо олон удаа давтсан. Мөн түүнчлэн
Паганинигийн гоцлол хийл хөгжимд зориулан бичсэн Бахын Чакон, Каприз No24. Гоцлол дууны хөгжмийн зэмсгийн илэрхийлэх боломжууд ялангуяа тод илэрдэг.
Идэвхтэй хэмнэлийн хэв маяг бүхий богино анхны аялгууг давтах нь үүнийг хурдан цээжлэх боломжийг олгодог.

Та бага сургуульд байхдаа энэ бүтээлтэй танилцсан. Дахин сонсох

Паганинигийн тод ер бусын зан чанарыг зураач, уран барималчдын бүтээлүүдэд тусгасан байв. Паганинигийн хөгжмийн хөргийг С.Рахманинов бүтээж, “Паганинигийн сэдэвт хувилбарууд” зохиолоо бичжээ. Энэ хөгжимд зориулсан балетыг Москвагийн Большой театрт тавьсан.

С.Рахманиновын "Паганинигийн сэдэвт хувилбарууд" эсвэл "Паганинигийн сэдэвт рапсоди" (1934 онд бичсэн) зохиолоос төгөлдөр хуур, найрал хөгжимд зориулсан концерт гэх мэт жанрын онцлогийг сонсох болно. Сонсооч Нэгдүгээрт, хоёр зураг тодорхой харагдаж байна. Эхнийх нь Паганинигийн сэдвийн өөрчлөлт дээр суурилдаг бөгөөд энэ нь заримдаа шинэ хэлбэрээр сонсогддог - заримдаа хөнгөн, дэгжин, заримдаа итгэлтэй, заналхийлсэн байдаг. Хоёрдугаарт, энэ сэдвийн гүйцэтгэл нь найрал хөгжим, түүний бие даасан бүлгүүдээс (хийл) төгөлдөр хуур руу шилждэг. Хоёр дахь зураг - уянгын - жинхэнэ орос, дуу, Рахманиновын сэдэв дээр бүтээгдсэн. Энэхүү сэдэв - сүнслэг нөлөө бүхий гэрэл гэгээтэй дууны үгийн дүр төрх - тайван, тайван байдлаар эхэлдэг. Та түүний хөгжлийг өөрөө сонсох боломжтой болно. Аажмаар энэ нь хүч чадлыг олж, Гоо сайхан, Хүнд зориулсан тод сүлд дуу шиг хүсэл тэмүүлэлтэй, тансаг сонсогддог. Төгсгөлд ньсэдвийн дуу чимээ нь хайлж, хөлдөж буй мэт санагданагурван талт бүтээн байгуулалт. Энэ бол энэ хөгжмийн балетыг бий болгох шалтгаан болсон дүрүүдийн ялгаатай байдал, тэдгээрийн симфони хөгжил байв.

С.В.Рахманиновын хөгжмийн "Паганинигийн сэдэвт рапсоди" балетын хэсэг



Асуултанд хариул:

1. Каприсын тайлбарыг ямар хэлбэрээр бичсэн бэ?

(1913 онд төрсөн)

Паганинигийн Caprice No24-ийн гол сэдэвтэй ижил төстэй болон ялгаатай талуудад анхаарлаа хандуулаарай. "Хувилбарууд"-ын эхлэл нь аймшигтай бөгөөд шийдэмгий сонсогддог бөгөөд дараа нь хөгжмийн зохиолч үндсэн сэдэв нь Паганинигийнхтэй ижил сонсогдох эсвэл шинэ шинж чанаруудыг олж авах янз бүрийн хөгжлийн арга техникийг ашигладаг. Caprice №24-ийн сэдвийг хөгжүүлэх онцлог шинж чанар
Энэ ажил нь түүний байнгын хүлээн зөвшөөрөлт юм. Оркестр ба гоцлол төгөлдөр хуурын дуугаралт нь төгөлдөр хуур, найрал хөгжимд зориулсан концертын төрөл юм (Рахманиновын адил) гэж үзэх үндэслэлийг бидэнд өгдөг.

"Вариаци" кинонд бид маш их жүжигчилсэн тоглолтыг сонсдог
дүрс, идэвхтэй хэмнэлийн дуунд нэвтрэн орж, хөгжимд сэтгэлийн түгшүүр, ширүүн байдлыг өгч, найрал хөгжмийн шинэ өнгө, хатуу чанга дуу чимээ (гармони) гарч ирэв.
Caprice №24-ийн сэдвийн уянгын хэрэгжилт бараг байхгүй. Ийнхүү хөгжмийн зохиолч Лутославски Паганинигийн алдарт "Каприз No24"-ийг шинэ хэлбэрээр "уншиж", өөрийн цаг үеийн нөлөөгөөр 20-р зууны амьдралын хурцадмал хэмнэлийг өөр хувилбараар бүтээжээ.
хөгшрөлтгүй сонгодог аялгууны тайлбар.

Асуултуудад хариулна уу:

2. Паганини сэдвийн ямар онцлогийг онцолсон бэ
Өөрийнхөө хувилбараар хөгжмийн зохиолч?

3. Түүний дуу чимээнд юу шинэлэг авчирдаг вэ?

В.Зинчук дэлхийн хөгжмийн сонгодог бүтээлийг хэрхэн сонсож, хэрхэн тоглосон бэ? Caprice No24-ийн аялгууг гоцлол гитараар яг давтахыг анхаарна уу. Үүний зэрэгцээ зогсолтгүй хөдөлгөөнийг рок боловсруулахад сайжруулсан бөгөөд энэ нь хөгжимд итгэлтэй, ихэвчлэн түрэмгий шинж чанарыг өгдөг.Дууны сэтгэл хөдлөлийн эрчмийг хурдан хэмнэл хөнгөвчлөх бөгөөд энэ нь зохиолын төгсгөлд улам бүр хурдасдаг. Уг бүтээлийн сэтгэл хөдөлгөм шинж чанар нь цохилтот хөгжмийн функцийг онцолсон хатуу уян хатан хэмнэлээр дэмжигддэг.хэрэгсэл.

Юутай харьцуулахад өөрчлөгдөөгүй хэвээр байна
Каприз Паганини? Хувилбарын хэлбэр. Жүжгийн эцсийн хэсэг болох кодыг анхаарч үзээрэй. Үүнд хэд хэдэн зохицуулагч байдаг
удаа тоник, цэгийн дууг онцлон давтдаг. Ийм дүгнэлт нь тодорхой утгатай байж магадгүй: сонгодог хөгжим орчин үеийн сонсогчдод ойлгомжтой байдаг!
Зинчук хэд хэдэн CD гаргасан нь тохиолдлын хэрэг биш юм
"Неоклассик". Нео гэдэг нь "шинэ", сонгодог нь "үлгэр жишээ" гэсэн утгатай.

Эцэст ньбид үзэл баримтлалд хүрсэнтайлбар.
Эцсийн эцэст энэ бол урлагийн бүтээлийг тусгай, сонгон уншихтай холбоотой бүтээлчээр шингээх явдал юм: боловсруулалт, транскрипц, уран сайхны уншлага, найруулагчийн скрипт, жүжиглэх үүрэг, хөгжмийн гүйцэтгэл.
Та өөрөө хөгжмийн зохиолч, зураач хүний ​​санаа руу орох гэж оролдохдоо тэр бүтээлийг бас тайлбарладаг.

Энэ хичээл дээр таарсан тайлбарууд нь бусад хөгжмийн зэмсгүүдэд зориулсан хөгжмийн зохиолын (Паганинигийн Каприз) транскрипци юм:
төгөлдөр хуур, найрал хөгжим, рок хамтлагууд "хөгжмийн зохиолч - жүжигчин - сонсогч" гэсэн гурвалыг хослуулсан. Чухамдаа эдгээр нь янз бүрийн орны хөгжмийн зохиолчдын хөгжмийг өөр өөрийнхөөрөө сонсож, амилуулж байсан гарамгай хийлч Н.Паганинигийн дүр-хөрөг бөгөөд энэ тохиолдолд тэд мөн жүжигчид юм.

5. Даалгавар 2

Та Н.Паганинигийн Caprice No24-ийн тайлбарыг сонссон.

Н.Паганинигийн 24-р Caprice-ийн гурван тайлбарыг харьцуул.

Асуултуудад хариулна уу:

1. Хөгжмийн зохиолч, жүжигчид Н.Паганинигийн шилдэг бүтээлийн ямар онцлогийг онцолсон бэ?

2. Гурван тайлбарын аль нь танд хамгийн их таалагдсан бэ, яагаад?

6. Даалгавар 3

УншихК.Паустовскийн "Утас" өгүүллэгээс хэсэг.

Бүрхүүлийн хэлтэрхий хийлийн утсыг таслав. Ганц л үлдсэн, сүүлчийнх нь. Хөгжимчин Егоровт нөөц утас байхгүй байсан бөгөөд 1941 оны намар Балтийн тэнгис дэх бүслэгдсэн арал дээр цэргүүд германчуудын тасралтгүй довтолгоог эсэргүүцэж байсан тул түүнийг авах газар байсангүй.

Дайн Эзелд эрэгтэй, эмэгтэй хэд хэдэн жүжигчдийг олжээ. Өдрийн цагаар эрчүүд байлдагчдын хамт траншей ухаж, германчуудын довтолгоог няцааж байхад эмэгтэйчүүд шархадсан хүмүүсийг боож, дайчдын дотуур хувцсыг угааж байв. Шөнөдөө хэрвээ зодоон байхгүй бол жүжигчид ойн жижиг хөндийд концерт, тоглолт хийдэг байв.

За, - та хэлэх нь, - Мэдээжийн хэрэг, харанхуйд та чадна
хөгжим сонсдог ч жүжигчид шөнийн ойд хэрхэн жүжиг тоглож чадсан нь тодорхойгүй байна. Үзэгчид энэ харанхуйд юу харж чадах вэ? ... Тоглолт эхлэнгүүт үзэгчид халаасны цахилгаан гар чийдэнгийн нарийхан цацрагуудыг жүжигчид рүү чиглүүлэв. Эдгээр туяа нь бяцхан галт шувууд шиг нэг нүүрээс нөгөө рүү байнга нисч байв ...

Үзэгчид Егоров руу гар чийдэнгийн цацрагийг хэзээ ч зааж байгаагүй. Тэр үргэлж харанхуйд тоглодог байсан бөгөөд түүний өмнө байнга харагддаг цорын ганц гэрлийн цэг нь том од байв. Тэр мартагдсан гэрэлт цамхаг шиг далайн эрэг дээр хэвтэж байв.

Хийлийн чавхдас тасарч, Егоров тоглохоо больжээ. Шөнийн анхны концерт дээрээ тэрээр үл үзэгдэх үзэгчдэд энэ тухай хэлсэн. Гэнэт ойн харанхуйгаас залуу дуу хоолой эргэлзээтэй хариулав:

Паганини нэг утсан дээр тоглов ...

Паганини! Агуу хөгжимчин Егоров түүнтэй яаж тэнцэх билээ!

Гэсэн ч тэр хийлийг мөрөн дээрээ аажуухан өргөв. Од булангийн ирмэг дээр тайван шатав. Түүний гэрэл анивчсан боловч урьдын адил гялалзсангүй. Егоров тоглосон. Гэнэт нэг чавхдас бүх чавхдас дуулж чаддаг тийм л хүч, эмзэглэлтэйгээр дуулжээ.

Тэр даруй цахилгаан гэрэл асав. Тэдний цацраг анх удаа Егоровын нүүрэнд тусахад тэр нүдээ анилаа. Паганинигийн хуурай, хөнгөн хуруунууд нумыг зэрэмдэглэсэн хийлийн дээгүүр хөдөлгөж байгаа мэт тоглоход хялбар байв.

Дайны богинохон завсарлагаан дунд, битүү ойд, хацар үнэртэж, шатаж байсан ч Чайковскийн аялгуу эгшиглэж, томорч, намуухан аялгуунаас нь зүрх нь тэсэх шиг болж, тэсэхгүй байв. Тэгээд сүүлчийн утас нь үнэхээр дууны хүчийг тэсвэрлэж чадалгүй тасарчээ. Тэр даруй гар чийдэнгийн гэрэл Егоровын нүүрнээс хийл рүү нисэв. Хийл хөгжим удаан хугацаанд чимээгүй болов. Тэгээд гэрэл унтарлаа. Цугласан сонсогчид зөвхөн санаа алдлаа.

Егоровт тоглох зүйл байсангүй. Жирийн отрядын жирийн тулаанч болсон. Тэгээд нэг шөнийн тулалдаанд эх орныхоо төлөө амиа өгсөн. Түүнийг барзгар элсэн шороонд оршуулав. Сөнөөгчид Егоровын хийлийг Ленинград руу ниссэн нисгэгчид өгчээ. ...Нисгэгч хийлийг нэг алдартай удирдаачид аваачиж өгсөн. Тэр хоёр хуруугаараа барьж аваад агаарт жинлээд инээмсэглэв: энэ бол Италийн хийл, хөгшрөлтөөс турж, олон жил дуулж байсан.

Би үүнийг манай найрал хөгжмийн шилдэг хийлчдэд өгнө гэж удирдаач нисгэгчид хэлэв.

Энэ хийл одоо хаана байна - би мэдэхгүй. Гэхдээ тэр хаана ч байсан Пушкин, Шекспир, Гейне нарын үг болгон шиг бидэнд танил, бидний хайрладаг сайхан аялгууг тоглодог. Тэрээр П.И.Чайковскийн аялгууг тоглож, сонсогчдын зүрх сэтгэлийг эх орныхоо суут ухаантны төлөө, хүний ​​суут ухаанаар бахархах сэтгэлийг төрүүлдэг.

Асуултуудад хариулна уу:

1. Шөнийн концертод П.Чайковскийн зохиолуудаас танд танил болсон ямар аялгуу эгшиглэж болох вэ?

2. Италийн хийлч Паганинигийн талаар та юу мэдэх вэ?
3. Та түүний алдартай бүтээлүүдээс алийг нь сонссон бэ?

4. Хөгжим нь гол дүрүүдийн нэг болох уран зохиолын бүтээлүүдийг санаарай.


Топ