Төмөрчүүдийг сонсох хичээл бол цагаан толгойн түүх юм. Железников "Цагаан толгойтой түүх

Хичээлийн технологийн газрын зураг

Зүйл:

Уран зохиолын унших (сонсох хичээл)

Анги:

1

Хэсгийн сэдэв

Захидлын хугацаа

Судлах сэдэв

Л.Пантелеев "Захиа чамд"

Зорилтот

Л.Пантелеевийн хошин шогийн бүтээлийн агуулгатай танилцах, өгүүллэгийн онцлогийг ("инээдтэй", "гунигтай") тодорхойлох нөхцөлийг бүрдүүлэх.Тэгээд гэх мэт), хариултыг боловсруулах чадварыг хөгжүүлэхажлын агуулгын талаархи асуултуудтүүхүүдийг харьцуулах,ижил сэдэв боловч өөрзохиогчид;

Дүрс уншигчтэнгэрийн ур чадвар.

Хүндэтгэлийг төлөвшүүлэхнасанд хүрэгчдэд.

Төлөвлөсөн сургалтын үр дүн

сэдэв

мета субьект

хувийн

сурах болно түүхийг сонсох, ижил сэдэвтэй, гэхдээ өөр зохиолчдын бүтээлүүдийг харьцуулах.

Тэд инээдмийн бүтээлийн агуулгатай танилцаж, үлгэрийн онцлогийг тодруулж, текстийн төрлийг ялгаж, боловсролын даалгаварт тохирсон текстийг сонгодог.

Тэд сургалтын даалгаврыг хүлээн авч, хадгалж, багш, нөхдийн үнэлгээг зохих ёсоор хүлээн авч, үйл ажиллагаагаа төлөвлөдөг.

Тэд ярианы ёс зүйн шаардлагын дагуу харилцан яриа хийдэг.

Оюутны нийгмийн үүргийг хүлээн зөвшөөрөх, хөгжүүлэх, суралцах үйл ажиллагааны сэдлийг хөгжүүлэх, суралцах хувийн утгыг бий болгох.

Хичээлийн төрөл :

Шинэ материал сурах хичээл

Оюутны үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр

урд талын, бие даасан ажил

тоног төхөөрөмж

Багшийн хувьд

Оюутнуудад зориулсан

Сурах бичиг, танилцуулга

Сурах бичиг, ажлын дэвтэр, барилгын хавтас хийх загварууд.

Хичээлийн агуулга

Хичээлийн үе шат

Цаг (мин)

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Арга зүйн тайлбар

Сурах үйл ажиллагааны сэдэл. Үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх.

    Сурагчдын хичээлд бэлтгэхэд хяналт тавьдаг

    Хичээлийн сэдвийг танилцуулж, судалсан материалыг давтах ажлыг зохион байгуулдаг.

Оньсого таагаарай: хархуудас бүр дээр шувуудчимээгүй, хүлээж байна- ДЭМБтэр тэднийг унших уу?

Хэдэн ширхэгүсэгВОрос цагаан толгой?Тэднийг нэрлэхийг хичээцгээе.найрал дуу.

Үүнд би баяртай байната нар тийм шүүчи бүгдийг сайн мэднэ33 үсэг. Тэд- чиний жинхэнэ найзууд батуслахууд.

    Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох:

Ажил -тай тухай номнууд хүүхдүүд Тэгээд сар Дели .

Самбарын загвар бүрхэвч дээр, А.Бартогийн "Сургуульд", В.Железниковын "АВС-тай түүх" номууд.

    Хавтасны дизайныг анхаарч үзээрэй. Эдгээр загвар дээр суурилсан бүтээлүүдийн талаар та юу хэлэх вэ?

Загварт тохирсон бүтээлүүдийг санаж, нэрлээрэй.

Залуус аа, бидэнд ямар асуудал тулгарч байна вэ?

Асуудлыг шийдэхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Ажлын байрыг зохион байгуулах

Оньсого таавар.

Тэд үсгүүдийг нэрлэнэ.

Багшийн асуултад хариулна уу.

( Хоёр бүтээл хоёулаа хүүхдийн тухай: а) яруу найраг, б) түүх.)

(a) Хүүхдийн тухай шүлэг: А.Барто "Сургуульд";

б) Хүүхдийн тухай түүх: В.Железников "Цагаан толгойтой түүх". )

Та энэ ажилтай танилцаж, төрлийг тодорхойлж, дүрүүдийг олж мэдэх хэрэгтэй.

Үзүүлэнгийн слайдтай ажиллах (слайд 1, 2)

Самбар дээр "кластер" дүрслэгдсэн байна

слайд 3

Хичээлийн сэдэв, зорилгыг тодорхойлох

    Хичээлийн сэдвийг боловсруулах, зорилгоо тодорхойлох ажлыг зохион байгуулах.

Багш нь оюутнуудын анхаарлыг "кластер" руу хандуулж, зорилгоо тодорхойлоход хүргэдэг.

"Кластер"-ийг дурдаж байна

Тодорхойлох: гунигтай эсвэл хөгжилтэй, энэ нь юу заадаг, асуултанд хариулах, төрлийг тодорхойлох, хавтас хийх, гарчгийг тодорхойлох.

Кластер нэмэгдэж байна.

Шинэ материалыг судлах ажил.

"Зогсоор унших" техникийг ашигладаг.

1-р хэсгийг дараах үгсээр уншина.

“...Эцэст нь би нэг юм бодож оллоо….”

Гол дүрийн нэр хэн байсан бэ?

Тэр хэдэн настай байсан бэ?

Цаашид юу болно гэж та бодож байна вэ?

2-р хэсгийг дараах үгсээр уншина.

“... За, хатагтай, надад нэг юм уншаарай ...”

Таны таамаглал батлагдсан уу?

Охин руу эргэж хараад түүнийг хатагтай гэж дуудлаа. Үүнийг яаж ойлгох вэ? Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

3-р хэсэг

Багш түүхийг эцэс хүртэл уншсан.

    Танд түүх таалагдсан уу? Түүхийг сонсоод ямар сэтгэл хөдлөлтэй болсон бэ? Яагаад?

    Иринушкад заасан бүтээлийн зохиогчийг юу гэж нэрлэж болох вэ?

Зохиолч Леонид Пантелеев бүтээлдээ ямар нэр өгсөн гэж та бодож байна вэ?

Бүтээлийн төрлийг тодорхойлох.

Тэд асуултанд хариулдаг.

Хатагтай - эмэгтэй хүнд хандсан уриалга.INЭнэ түүхийн хүрээнд энэ нь урам зоригтой сонсогдож байна.

тэвчээртэй

Физминутка

Анхдагч бэхэлгээ.

S. 13 ажлын дэвтэрт.

Хавтасны загварчлал

Залуус 2, 4-р даалгаврыг гүйцэтгэнэ.

Оюутнууд хавтасны загварыг гаргадаг.

Дараа нь залуусын бие даасан бүтээлийг дээжтэй харьцуулна.

Хувь хүний ​​ажил

Слайд 5.

Хичээлийн хураангуй. Тусгал.

Багш нь кластерт хандаж, аль асуултад хариулаагүйг тодорхойлдог.

Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? Хамгийн хэцүү нь юу байсан бэ?

Тэд санал бодлоо илэрхийлдэг.

слайд 6

Хичээл нь унших, бичих замаар шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэх технологи дээр суурилдаг. Техникийг ашигладаг: "кластер", "зогсоолтой унших".

Ном зүй:

    З Агашев И.О., Заир-Бек С.И. Шүүмжлэл сэтгэлгээ: хөгжлийн технологи. - Санкт-Петербург: Альянс-Дельта, 2003 он.

    Уран зохиолын уншлага: сонсох хичээл: 1-р ангийн сурагчдад зориулсан боловсролын уншигч / ed. Л.А. Ефросинина.-М.: Вентана-Граф, 2013.

    http://biblioman.org

Хэн ч хариу өгөхгүй. - Цамхагт хэн байна? Хэн өндөр вэ? Дахиад л хариу алга. Энд хэн биднийг зовоож байна вэ? Бид энд ямар нэгэн хов жив биш, харин аянгын ялаа, шумуул, алаг согог, морин ялаа юм. Дээр хариулж болохгүй. - Бид хөөрөөд харах ёстой! гэж бүгд нэг дуугаар хашгирав. "Би эхлээд нисэхгүй, би хамгийн эрхэм хүн" гэж ялаа хэлэв. "Би эхлээд нисэхгүй, би хамгийн чанга нь" гэж шумуул хэлэв. "Би эхлээд нисэхгүй, би хамгийн ухаантай нь" гэж соно хэлэв. "Би эхлээд нисэхгүй, би бүхнээс илүү хүчтэй" гэж морин шувуу хэлэв. Тэгээд тэд маргаж эхлэв: хэн ч үзэхийн тулд нисэхийг хүсэхгүй байна. Гэнэт харшуудад харанхуй болсон бололтой. -Ямар мунхаг хүн бидний гэрлийг хааж байна вэ? Тэд бүгд хашгирав. "Яагаад ч юм аа, аалз тороо сүлжчихсэн юм байна" гэж шумуул хэлэв. - Аа, нээрээ! - бүгд шуугив. - Бид яаж байж чадах вэ? Юу хийх вэ? Бид хурдан гарах хэрэгтэй! Сүлжээ сул хэвээр байгаа ч бид эвдэх болно. "Надад эхлээд" гэж ялаа хашгирав, - Би хамгийн эрхэм хүн! "Надад хамгийн түрүүнд" гэж соно дуугарав, - Би хамгийн ухаантай нь! - Надад эхлээд, - шумуул жиргэж, - Би хамгийн чанга нь! "Надад эхлээд" гэж морин шувуу дуугарав, - Би бүхнээс илүү хүчтэй! Тэгээд тэд дахин маргаж эхлэв. Бараг л хэрэлдэх шахсан. Тэд маргалдаж, хэрэлдэж байх хооронд аалз сүлжилдэн сүлжсэн. Тэгээд тэд хэний араас нисэх вэ гэдгээ тохиролцоод бүгд суув. Хичээлийн талаархи сэтгэгдэл 1. Үлгэрийн ном, загвартай ажиллах. 2. М.Михайловын "Ойн харш" үлгэртэй ажиллах (7-р хичээлтэй ижил аргаар явуулсан). 3. Сурах бичгээс унших дасгал, дэвтэр дээрх даалгавруудыг гүйцэтгэх. 4. Сурах бичигт байгаа чимэглэлийг шалгах. 5. Яриа (М.Михайловын үлгэрийг Оросын ардын "Теремок" үлгэртэй харьцуулсан нь): - "Ойн харшууд" үлгэр танд таалагдсан уу? -Оросын ямар ардын үлгэр шиг харагддаг вэ? - Харш, хайрцагны загас гэдэг үг ямар утгатай болохыг тайлбарла. 61 - Зохиолч Михайловын үлгэр хэрхэн эхэлдэгийг санаарай. Ардын үлгэр хэрхэн эхэлдэг вэ? - Хайрцагт хэн суусан бэ? Яагаад бүх баатрууд вэб рүү унасан бэ? 6. Гар хийцийн ном, эцсийн яриа хийх. 7. "Номын тавиур" сурах бичгийн гарчиг дээр ажиллах: хавтас үзэх, даалгавар гүйцэтгэх. Ухаан ухаанд суралцах нь Хичээл 10. Хүүхдийн тухай шүлэг А.Барто. "Сургуульд" Сурах зорилго: зохиогчийн нэр, нэрийг тодруулж сурах; үлгэр, өгүүллэг, шүлгийг харьцуулах. Сурах ур чадвар: шүлэг сонсох; бүтээлийг зөв нэрлэх; Сонссон шүлгийн талаар санал бодлоо илэрхийл. Боловсролын материал: А.Бартогийн "Сургуульд" шүлэг. А.Барт сургуульдаа Өнөөдөр Петя яагаад айж, арван удаа сэрсэн бэ? Хичээл аль хэдийн эхэлчихсэн байна. Учир нь тэр өнөөдөр нэгдүгээр ангид орох гэж байна. Тэр хоёр минутын дотор хувцаслаж, Ширээн дээрээс харандаа аван, Тэр зүгээр л хүү байхаа больсон, Аав араас нь гүйж, Одоо тэр эхлэгч болжээ. Би түүнийг үүдэнд нь гүйцэв. Тэр шинэ хүрэм дээрээ эргүүлдэг захтай. Хананы цаана хөршүүд босч, цахилгаан асч, харанхуй шөнө сэрлээ. Хананы цаана хөршүүд босч, дөнгөж гурван цаг болж байв. Тэгээд тэд дахин хэвтэв. 62 Тэр бүхэл бүтэн орон сууцыг сэрээсэн, Тэр газрын зураг дээр чадахгүй өглөө болтол унтаж чадсангүй. Москва голыг олоорой. Эмээ хүртэл хичээлээ давтаж байна гэж мөрөөддөг байсан. Петя яагаад өнөөдөр арван удаа сэрэв? Өвөө хүртэл мөрөөддөг байсан, учир нь тэр өнөөдөр самбар дээр зогсож байгаа бөгөөд нэгдүгээр ангид орох гэж байна. Хичээлийн тайлбар 1. Бүтээлийг ойлгох бэлтгэл. Багш: Сургууль гэдэг үгийг сонсоод юу санаж, төсөөлдөг вэ? (Хүүхдүүд өөрсдийн санаа, мэдрэмж, сэтгэгдлээ ярьдаг.) ​​2. А.Бартогийн "Сургуульд" шүлэгтэй ажиллах: сонсох, харилцан яриа. -Та есдүгээр сарын 1-нээс өмнө сайхан унтдаг байсныг санаж байна уу? Та Петя шиг сэтгэл хөдөлсөн үү? Тэр яагаад "арван удаа сэрэв"? Петр юунаас айсан бэ? Энэ шүлэг юу вэ - аз жаргалтай эсвэл гунигтай юу? 3. Хавтасны загварчлал. Зохиогчийн овог Жел. Хүүхдийн тухай шүлэг Гарчиг 4. Давталт. Загваруудыг харьцуулж, бүтээлийн төрөл, сэдвийг тодорхойлж, гарчгийн жишээг өг. a) b) c) Cr. Ногоон Хүсэл. 63 Хариултууд: а) Эх орны тухай шүлэг: Дрожжин. "Сайн уу"; Серов. "Миний байшин"; Павлычко. Дэлхий дээрх хамгийн үзэсгэлэнтэй газар хаана байдаг вэ? б) Байгалийн тухай шүлэг: М.Гали. "Дэлхийн өнгө"; ардын дуу "Березонка". в) Хүүхдийн тухай шүлэг: А.Барто. "Сургууль руу". Анхаарна уу. Загвар өмсөгчтэй ажиллах нь хүүхдүүдэд судалсан бүтээлээ давтах, өөрийгөө шалгах чадварыг бий болгох (би мэдэх эсвэл мэдэхгүй), унших туршлагыг баяжуулахад тусална. Энэ ажилд та "хөгжлийн номын сангаас" гар хийцийн номуудыг ашиглаж, загваруудыг номтой харьцуулж болно: "Эдгээр нь эх орны тухай шүлгүүд юм. Тэднийг Дрожжин бичсэн" эсвэл: "Дрожжин. "Сайн уу". Энэ шүлэг Эх орны тухай, анхны загварт хамаарах гэх мэт 5. Сурах бичгээс унших дасгал. Үг: сургууль, оюутан, оюутан, суралцах, багш. Эхний бадаг (дуу [p] бүхий үгсийг тодорхой хэлэх, мэдрэмжийг илэрхийлэх: сэтгэлийн хөөрөл, түгшүүр гэх мэт): Петя яагаад өнөөдөр арван удаа сэрэв? Учир нь тэр өнөөдөр нэгдүгээр ангид орох гэж байна. 6. Тэмдэглэлийн дэвтэрт дасгал хийх. 7. Гар хийцийн ном хийх, ерөнхий яриа. Хичээл 11. V. Железниковын тухай хүүхдүүдийн тухай түүхүүд. "ABC-тай түүх" Боловсролын даалгавар: сонссон бүтээлийн төрөл, сэдвийг тодорхойлж сурах; хүүхэд, насанд хүрэгчдэд хариу үйлдэл үзүүлэх, эелдэг хандлагыг төлөвшүүлэх; бүдүүвчилсэн төлөвлөгөө гаргаж, төлөвлөгөөний дагуу хэлж сурах; унших чадварыг дадлагажуулах. Сурах ур чадвар: үлгэр ба үлгэрийг ялгах; бүтээлийг зөв нэрлэх (зохиогчийн нэр, гарчиг); 64 бэлтгэсэн төлөвлөгөөний дагуу хэлэх; бие даасан үг, өгүүлбэрийг унших. Боловсролын материал: В.Железниковын "Цагаан толгойтой түүх" өгүүллэг. V. Железников Цагаан толгойн түүх Хичээлийн дараа би нэгдүгээр ангид очсон. Би тэдэн дээр очихгүй, харин хөрш нь хүүгээ харж байхыг захисан. Тэгсэн мөртлөө есдүгээр сарын нэг, хичээлийн эхний өдөр. Би үсрэн орж ирсэн ч анги аль хэдийн хоосон байв. Бүгд явсан. За тэгээд эргээд явмаар санагдсан. Тэгээд гэнэт би олж харлаа: сүүлчийн ширээн дээр ямар нэгэн товчлуур сууж байна, энэ нь ширээний ард бараг үл үзэгдэх болно. Миний хайж байсан хүү биш охин байсан. Нэгдүгээр ангийн сурагчдын хийх ёстой байсан шиг тэр цагаан хормогчтой, толгойноосоо яг арав дахин том цагаан нум зүүсэн байв. Тэр ганцаараа байсан нь хачирхалтай. Бүгд гэртээ харьсан, магадгүй тэнд аль хэдийн шөл, сүүний вазелин идэж, эцэг эхдээ сургуулийнхаа тухай гайхамшгийг хэлж байсан ч энэ хүн сууж, хэн мэдэхийг хүлээж байна. - Охин, - би, - чи яагаад гэртээ харьдаггүй юм бэ? Анхааралгүй. Магадгүй тэр ямар нэг зүйл алдсан уу? Хөшөө шиг суудаг, хөдөлдөггүй. Би юу хийхээ мэдэхгүй байна. Гарах нь эвгүй юм шиг санагддаг. Би самбар дээр гарч, энэ "хөшөөг" хэрхэн яаж хөдөлгөхөө бодож, самбар дээр аажмаар шохойгоор зурав. Би сургуулиасаа ирээд өдрийн хоол идэж байгаа нэгдүгээр ангийн хүүхдийг зурсан. Дараа нь аав, ээж, хоёр эмээ. Тэр зажилж, хоёр хацрыг нь гөвж, ам руу нь хардаг. Энэ нь инээдтэй зураг болж хувирав. - Тэгээд чи бид хоёр өлсөж байна. Бид гэртээ харих цаг болоогүй гэж үү? - Үгүй, - тэр хариулав, - Би гэртээ харихгүй. -Тэгэхээр энд хонох уу? -Мэдэхгүй ээ. Түүний хоолой нь гашуун, нимгэн. Шумуулын чимээ биш, дуу чимээ биш. Би зураг руугаа эргэж хартал гэдэс минь шуугилдав. Би идэхийг хүссэн. 65 За, тэр, энэ галзуу хүн. Би ангиасаа гараад явлаа. Гэвч дараа нь миний мөс чанар гацаж, би буцаж ирэв. "Чи" гэж би "Хэрэв чи яагаад энд сууж байгаагаа хэлэхгүй бол би яг одоо сургуулийн эмч рүү залгая" гэж хэлэв. Тэгээд тэр - хоёр удаа! - түргэн тусламж, дуут дохио - тэгээд та эмнэлэгт байна. Түүнийг айлгахаар шийдэв. Би энэ эмчээс айж байна. Тэр үргэлж: "Амьсгалах, бүү амьсгал" гэж хэлдэг бөгөөд термометр нь түүний гар дор байдаг. Сулка шиг хүйтэн. -За сайн байна. Би эмнэлэг явна. Үнэнийг хэлэхэд тэр галзуу байсан. "Чамд юу тохиолдсоныг хэлж чадах уу" гэж би хашгирав. Ах маань намайг хүлээж байна. Тэр хашаанд сууж байна. Би хашаа руу харлаа. Үнэхээр сандал дээр жаахан хүү сууж байсан. - Тэгээд юу гэж? -Тэгээд би түүнд өнөөдөр бүх үсгийг сурна гэж амласан явдал. - Хүчтэй амлаж байна! - Би хэлсэн. - Нэг өдрийн дотор бүх цагаан толгой! Магадгүй та нэг жилийн дараа сургуулиа төгсөх болов уу? Худал хэлэх хүчтэй! Би худлаа хэлээгүй, зүгээр л мэдээгүй. Тэр одоо уйлж байгааг би харж байна. Тэр нүдээ доошлуулж, толгойгоо үл ойлгогдох байдлаар сэгсрэв. - Үсгийг бүтэн жил заадаг. Энэ амаргүй. - Манай аав, ээж хоёр хол явсан, миний дүү Сережа их уйдсан. Тэрээр эмээгээсээ өөрөөсөө захидал бичихийг хүссэн ч түүнд одоо болтол зав гарахгүй байна. Би түүнд: Би сургуульдаа явж, үсэг сурч, ээж, аавдаа захидал бичнэ. Тэгээд тэр хашаан дахь хөвгүүдэд хэлэв. Тэгээд бид өнөөдөр бүтэн өдөржин бичлээ. Одоо тэр уйлах ёстой байсан. - Саваа, - би хэлье, - энэ бол сайн, гайхалтай! Па локоос үсэг үүсгэж болно. - Самбар дээр очоод "А" үсэг бичсэн. Хэвлэсэн. - Энэ бол "А" үсэг. Энэ нь гурван саваагаар хийгдсэн байдаг. Шалашик үсэг. Би хэзээ ч багш болно гэж бодож байгаагүй. Гэхдээ уйлахгүйн тулд түүний анхаарлыг сарниулах шаардлагатай байв. - Тэгээд одоо, - би хэлэхдээ, - ах руугаа явцгаая, би түүнд бүх зүйлийг тайлбарлая. Бид хашаанд гараад ах руугаа явлаа. Тэд яг л жаахан хүүхдүүд шиг гараас нь хөтлөн алхаж байв. Тэр миний гарт гараа шургуулсан. Алга нь зөөлөн, дулаан, хуруу нь дэвсгэр юм. 66 Одоо бодоход залуусын нэг нь харвал инээх байх. Гэхдээ та түүний гарыг хаяж болохгүй - эрэгтэй хүн ... Тэгээд энэ гунигтай баатар Серёжа сууж, хөлөө унжуулж байна. Тэр биднийг харахгүй байгаа дүр эсгэдэг. "Сонсоорой" гэж би "Өвгөн. Та үүнийг хэрхэн тайлбарлах вэ? За тэгээд ер нь цагаан толгойг бүхэлд нь сурахын тулд бүтэн жил сурах хэрэгтэй. Энэ тийм ч амар зүйл биш. Тэгэхээр та сураагүй юм уу? Тэр эгч рүүгээ үл тоомсорлон харав. -Амлах зүйл байгаагүй. Бүсгүй цөхрөнгөө баран "Бид өдөржин саваа шээсэн." - Мөн саваанаас үсэг үүсдэг. Гэвч тэр түүнийг сонссонгүй. Тэр вандан сандал дээрээс гулсаж, толгойгоо доошлуулж, нугас шиг алхав. Тэр зүгээр л намайг анзаарсангүй. Тэгээд би залхаж байна. Би үргэлж бусдын ажилд хутгалддаг байсан. -Би "А" үсэг сурсан. Түүнийг овоохой гэж бичсэн байна! гэж охин дүүгийнхээ араар хашгирав. Гэвч тэр эргэж ч харсангүй. Тэгээд би түүнийг гүйцэв. "Сонсооч" гэж би "түүний буруу юу вэ? Шинжлэх ухаан бол нарийн төвөгтэй бизнес юм. Сургуульд явахдаа өөрөө л мэдэх болно. Гагарин эсвэл Титов нэг өдрийн дотор цагаан толгойг бүхэлд нь эзэмшсэн гэж та бодож байна уу? Бас өө, чи яаж хөлөрсөн юм бэ! Тэгээд чи гараа унав. Тэрээр “Би ээждээ өдөржин захидал бичсэн. Тэр ийм гунигтай царайтай байсан бөгөөд аав ээж нь түүнийг уйтгартай байгаа тул дэмий л аваагүй гэж би бодсон. Бид Сибирь явах гэж байна, хүүхдүүдээ дагуулаад явна. Тэд хол зайд, муу хяруунаас айдаггүй. -Бурхан минь, ямар эмгэнэл вэ! - Би хэлж байна. -Өнөөдөр оройн хоолны дараа би чам дээр ирж, таны бичвэрийн дор цаасан дээрх бүх зүйлийг хамгийн сайн дүрслэн харуулах болно. - Сайн байна! - гэж охин хэлэв. - Бид энэ байшинд, төмөр хашааны ард амьдардаг ... Үнэхээр Серёжа, зүгээр үү? "За" гэж Серёжа хариулав. - Би хүлээж байя. Тэдний хашаанд хэрхэн орж ирснийг би харсан бөгөөд хашааны төмөр тор, ногоон бутны хооронд тэдний дүрүүд гялсхийж байв. Тэгээд би чанга, ёжтой хүүгийн дууг сонслоо. - Серёжа, эгч чинь бүх үсгийг сурсан уу? Серёжа зогсоход эгч нь орц руу гүйж орсныг би харав. 67 - Цагаан толгойн үсгийг сур, хэр их сурахаа мэдэх үү? - гэж Сережа хэлэв. -Бүтэн жил сурах ёстой. "Тиймээс таны захианууд уйлсан" гэж хүү хэлэв. - Тэгээд Сибирь чинь уйлсан. "Би огт уйлаагүй" гэж Серёжа хариулав. - Би нэг найзтай, тэр удаан хугацаанд нэгдүгээр ангид ороогүй; тэр өнөөдөр бидэн дээр ирээд захидал бичнэ. "Та нар бүгд худлаа ярьж байна" гэж хүү хэлэв. - Өө, чи үерлэх хүчтэй юм! За найзыг чинь хэн гэдэг вэ? Чимээгүй байлаа. Дахиад хоромхон зуур, хорон санаат хүүгийн ялалт, ялалтын дууг сонсох ёстой байсан ч би ийм зүйл хийхийг зөвшөөрөөгүй. Үгүй ээ, энэ нь миний мөн чанарт байгаагүй. Би хашааны чулуун суурь дээр авирч, төмөр торны завсар толгойгоо гацсан. "Дашрамд хэлэхэд түүнийг Юрка гэдэг" гэж би хашгирав. -Дэлхийд алдартай ийм нэр бий. Энэ хүүгийн ам ангайсан нь яг л туулай санасан нохой шиг. Сережа юу ч хэлсэнгүй. Тэр хэвтэж байсан хүмүүсийг зоддог хүмүүсийн нэг биш байсан. Тэгээд би газар үсэрч гэртээ харьсан. Яагаад гэдгийг нь мэдэхгүй ч сэтгэл санаа сайхан байсан. Зүрх сэтгэлдээ хөгжилтэй, энэ л байна. Сэтгэл санаа нь гайхалтай байсан. Би бүр дуулахыг хүссэн. Хичээлийн тайлбар 1. А.Бартогийн "Сургууль руу" шүлгийн яруу найргийн ном, чимэглэлтэй ажиллах, сурах бичиг, дэвтэрээс унших. 2. В.Железниковын "АВС-тай түүх" өгүүллэгийг сонсох. 3. Яриа: - Хүүхдүүдэд хэн тусалсан бэ? Түүхийн аль хэсэг нь танд гунигтай санагдсан бэ? -Та хэзээ баярласан бэ? Зохиолын дүрүүдээс аль нь танд хамгийн их таалагдсан бэ? Зохиогчийн овог 4. Хавтасны загвар. Хүсэл. Хүүхдийн тухай үлгэр 5. Үлгэрийг давтан сонсох (шаардлагатай бол). Гарчиг 68 6. ​​Тексттэй ажиллах: хэсэг болгон хуваах, "орлогч" тэмдэгтүүдийг оруулан бүдүүвч төлөвлөгөө гаргах. Төлөвлөгөө боловсруулахдаа багш текстийг хэсэгчлэн уншдаг. "Орлогч нар": охин - Д, Серёжа - С, хөвгүүн - М, Юра - Ю М Ю 7. Сурах бичиг, дэвтэр дэх даалгаврын биелэлт. 8. Зөвлөмж (заавал биш): хүүхдийн тухай ном олох; гэртээ В.Железниковын "АВС-тай түүх" түүхийг дахин ярьж, зургуудыг авч үзэх; 1-р ангийн сурагчийн амьдралаас нэг түүх зохио. Хичээл 12. Хүүхдийн тухай хөгжилтэй түүхүүд Л.Пантелеев. "Захидал" та "" Боловсролын даалгавар: хошин түүхийг танилцуулах; насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх; унших сэдвийг тодорхойлж сурах. Сурах ур чадвар: сэдэв дээр ижил боловч өөр өөр зохиолчдын түүхийг харьцуулах; бүтээлийн дүрүүдэд хандах хандлагаа илэрхийлэх; бүтээлээ зөв нэрлэ. 69 Боловсролын материал: Л.Пантелеевийн өгүүллэг "Захидал" чамд ""; хүүхдийн тухай номууд. Л.Пантелеев "Чи" гэсэн үсэг Би нэг удаа бяцхан охинд уншиж, бичиж сургасан. Охиныг Иринушка гэдэг, дөрвөн настай, таван сартай, маш ухаалаг нэгэн байжээ. Аравхан хоногийн дотор бид түүнтэй хамт орос цагаан толгойг бүхэлд нь даван туулж, "аав", "ээж", "Саша", "Маша" -г чөлөөтэй уншиж чадсан бөгөөд зөвхөн хамгийн сүүлчийн үсэг нь бидэнд сураагүй үлдсэн - " Би ". Энд, энэ сүүлчийн захидал дээр Иринушка бид хоёр гэнэт бүдэрсэн. Би урьдын адил түүнд захидлыг үзүүлж, зохих ёсоор нь хараад: - Иринушка, энэ бол "Би" үсэг юм. Иринушка над руу гайхсан харцаар хараад: - Чи? - Чи яагаад"? Та юу юм"? Би чамд хэлсэн: энэ бол "Би" үсэг. - "Чи" гэсэн үсэг үү? -Тийм ээ, "чи" биш, "би". Тэр улам их гайхаж: - Би: чи. -Тийм ээ, би биш, харин "Би" үсэг. -Чи биш, харин "та" гэсэн үсэг үү? - Өө, Иринушка, Иринушка. Хонгор минь, бид бага зэрэг дахин сурсан байх. Энэ бол би биш, харин "би" гэж нэрлэгддэг үсэг гэдгийг та үнэхээр ойлгохгүй байна уу? "Үгүй" гэж тэр хэлэв, "яагаад би ойлгохгүй байна вэ? Би ойлгож байна. - Юу ойлгож байгаа юм бэ? - Энэ бол та биш, гэхдээ энэ захидлыг "та" гэж нэрлэдэг. Өө! Нээрээ чи түүнийг яах гэж байгаа юм бэ? Тэр яаж би би биш, чи чи биш, тэр бол тэр биш, ерөнхийдөө "би" бол зүгээр л үсэг гэдгийг яаж тайлбарлаж чадах вэ? - За, тэгсэн юм, - гэж би эцэст нь хэлэв, - за, өөртэйгөө хэлье: би. Ойлгож байна уу? Өөрийнхөө тухай. Та өөрийнхөө тухай яаж ярих вэ. Тэр ойлгосон бололтой. Тэр толгой дохив. Тэгээд асууна: - Ярих уу? - За яахав ... мэдээж. 70

1-р ангийн сурагчдад зориулсан "В.Железниковын бүтээлийн уран сайхны ойлголтыг хөгжүүлэх" ABC-тэй түүх "" уран зохиолын уншлагын хичээлийн хураангуй.

"XXI зууны бага сургууль" боловсролын тогтолцооны хичээлийг боловсруулах

Зүйл : унших, сонсох хичээл, 1-р анги, Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэгийг нээх Багшийн үйл ажиллагааны зорилго:В.Железниковын "АВС-тай хийсэн түүх" бүтээлийн агуулгатай танилцах нөхцлийг бүрдүүлэх. Даалгаварууд:Ажлын агуулгын талаархи асуултанд хариулах чадварыг хөгжүүлэх; - бүдүүвч төлөвлөгөө гаргаж, түүний дагуу дахин ярих; - харилцан туслалцах, харилцан туслах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх. UUD маягт:- Боловсролын үйл ажиллагааны амжилтын шалгуурт үндэслэн өөрийгөө үнэлэх (Хувийн UUD); - Өөрийн бодлоо амаар илэрхийлэх чадвар; бусдын яриаг сонсож, ойлгох; Сургуулийн зан үйл, харилцааны дүрмийг хамтран тохиролцож, дагаж мөрдөх (Харилцааны UUD); - багшийн тусламжтайгаар хичээлийн зорилгоо тодорхойлж, томъёолох чадвар; зурагтай ажил дээр үндэслэн өөрийн таамаглалыг (хувилбар) илэрхийлэх; Үнэлгээнд тулгуурлан, хийсэн алдааны шинж чанарыг харгалзан дуусгасны дараа арга хэмжээнд шаардлагатай засварыг хийх; багшийн санал болгосон төлөвлөгөөний дагуу ажиллах (Зохицуулалтын UUD); - хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах чадвар: амьдралын туршлагаа ашиглан асуултанд хариулт олох (Танин мэдэхүйн UUD). UUD-д төлөвлөсөн үр дүн:Хувийн:уран зохиолын баатруудын үйлдлийг сэтгэл хөдлөлөөр мэдрэх; Уран зохиолд тусгагдсан ёс суртахууны үзэл баримтлалын талаар анхны ойлголттой байх;— Мета субьект: Зохицуулалтын- загвар, өгөгдсөн дүрмийн дагуу арга хэмжээг хэрэгжүүлэх; танин мэдэхүйн- уран зохиолын бүтээлийн агуулгыг ухамсартайгаар хүлээн авах; Харилцааны- уран зохиолын бүтээлийг уншихдаа хүлээн авсан сэтгэгдлээ дамжуулахын тулд ярианы бэлэн хэрэгслийг ашиглах; Сэдэв:бүтээлийг зөв нэрлэж сурах (зохиогчийн нэр, гарчиг), номын хавтасыг загварчлах; уншсан бүтээлийн ёс суртахууны агуулгыг ойлгож сурах боломж бүрдэнэ. Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэрүүд:- урд талын; - уурын өрөө;

- хувь хүн.

Тоног төхөөрөмж:

Сурах бичиг “Уран зохиолын уншлага. Сонсох хичээл "1-р ангийн хувьд, зохиолч Л.А. Ефросинина;

- уран зохиолын унших ажлын ном;

- мультимедиа суурилуулалт, компьютер.

Хичээлийн бүтэц1. Сурах үйл ажиллагаанд өөрийгөө тодорхойлохСайн уу? Уран зохиолын унших хичээлээ эхэлцгээе.Тэгээд хичээл болгондоо юу хийх ёстой вэ? (Хичээл болгонд бид өөрсдөдөө шинэ зүйлийг олж нээх хэрэгтэй.) Мөн шинэ зүйлийг анзаарахын тулд та өөртөө ямар чадварыг хөгжүүлэх хэрэгтэй вэ? (Төсөөлөх, сонсох, ажиглах, яриагаа хөгжүүлэх чадвар.) Та бидний хичээл хэрхэн болоосой гэж хүсэж байна вэ? (Сонирхолтой, хөгжилтэй, сургамжтай) Бид бие биедээ хэрхэн тусалж байгаагаас шалтгаална.Тэгвэл бидний хичээл юу болох вэ? (Шинэ сурах) 2. Сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгох. Хичээлийн сэдэв рүү ор"Ид шидийн цээж" тоглоом. Анхааралтай хар. Ширээн дээр миний цээж байна. Цээж нь юунд зориулагдсан вэ? (юм хадгалах ...). Хэрэв та даалгавраа гүйцэтгэвэл цээжин дотор юу байгааг олж мэдэх болно Сонсох: “... Папа Карло толгойгоо маажив. Ганц хуучин хүрэмээ мөрөн дээрээ шидээд гадаа гарав. Тэр удалгүй буцаж ирэв. Гэхдээ хүрэм байхгүй. Тэр гартаа барьсан ... "(ном, цагаан толгой) Цээжинд юу байгаа вэ? (цагаан толгой) Цагаан толгой гэж юу вэ? (хүүхдийн хариулт) Цагаан толгойг хэн харсан бэ? Яагаад бидэнд цагаан толгой хэрэгтэй байна вэ? Бид амьдралынхаа хаана нь цагаан толгойтой тулгардаг вэ? (хүүхдийн хариулт. Сонголтуудын нэг: үсэг сурах, уншиж сурахын тулд бидэнд цагаан толгой хэрэгтэй) 3. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах3.1. В.Железниковын "АВС-тай түүх" өгүүллэгийг сонсож байна.Залуус аа, сонс. Өнөөдөр бид Владимир Карпович Железниковын түүхтэй танилцах болно. Владимир Карпович Железников гэж хэн болохыг та мэдэх үү? (хүүхдийн таамаглал: түүх бичдэг хүн, зохиолч.). Би танд Владимир Карповичийн тухай ярих гэсэн юм.Железников Владимир Карпович 1925 онд хилчний гэр бүлд төрсөн. Хүүхэд байхдаа аав, ээжтэйгээ байнга нүүдэллэдэг байсан. Тэрээр хүүхдийн "Мурзилка" сэтгүүлд зохиолчоор ажиллаж байсан. Владимир Карповичийг Орос төдийгүй Япон, АНУ, Дани, Польш болон бусад оронд мэддэг.Владимир Железниковын бичсэн цөөн хэдэн бүтээлийг энд оруулав. (слайд эсвэл самбар дээр харуулах) Өнөөдөр таны уулзах ажлын нэр юу байж болох вэ? (хүүхдийн таамаглал) Слайдыг хар (слайд дээрх хавтасны чимэглэл) Эдгээр зургуудад юу нийтлэг байдаг вэ? Бидний ажлын нэр юу вэ? (номын нэр, цагаан толгой). Багшийн зөв үг: "АВС-тай түүх". (өгүүллэг унших) Танд түүх таалагдсан уу? Яагаад? Хүүхдүүдэд хэн тусалсан бэ? Түүхийн аль хэсэг нь танд гунигтай санагдсан бэ? Та хэзээ баярласан бэ? Танд үлгэрийн аль дүр хамгийн их таалагдсан бэ? (боломжтой бол текстээс баталгаажуулсан хүүхдүүдийн хариулт) 3.2. Хавтасны загварчлал (хосоор ажиллах)Харилцааны УУД: Бодлоо тодорхой, чадварлаг илэрхийлэх Дараах даалгаврыг гүйцэтгэхийн тулд та хоёр хосоороо ажиллах шаардлагатай. Чиний ширээн дээр хоёр цаас байна. Таны даалгавар бол ухуулах хуудастаа дүн шинжилгээ хийх явдал юм. Асуултынхаа хэсгийг ширээний хамтрагчдаа хэлж, бүрэн асуулт зохиож, даалгавраа гүйцэтгээрэй (Хуудас дээр: 1 - өгүүллэгийн хавтас хийх; 2 - зохиогчийн нэр, овог, гарчиг зэргийг ашиглан хавтасыг бөглөнө үү. Ажлын хэсэг) ажилд 5-7 минут хуваарилдаг.Ажлыг дуусгасны дараа хүүхдүүд нүүрээ (хүсвэл 3-4 хос) танилцуулж, слайд дээр шалгана. Физминутка (ерөнхий)3.3. Түүхийг давтаж байнаӨгүүллийн баатруудыг нэрлэ. Өгүүллийн баатруудыг дүрсэл (гадна талаас нь, тэдгээр нь төлөөлдөг; зан чанар). Танд аль дүр нь таалагдсан бэ? Яагаад? (хүүхдийн хариулт. Жишээ хувилбар: Юра надад таалагдсан, учир нь тэр эелдэг, өрөвдөх сэтгэлтэй хүү юм. Тэр хүүхдүүдэд хэцүү үед тусалдаг)

3.4. Сурах бичигт зурагтай ажиллах

Танин мэдэхүйн UUD: янз бүрийн төрлийн мэдээллийг уялдуулах

Эхний жишээг авч үзье (х. 19). Зурагт тохирсон текстийн хэсгийг дахин ярина (уншиж байгаа хүүхдүүд текстийг өөрөө өөртөө найдаж, шаардлагатай мэдээллийг уншиж болно. 22-р хуудасны зурагтай ижил төстэй ажил)

3.5. Тексттэй ажиллах: хэсэг болгон хуваах, "орлогч" тэмдэгтүүдийг оруулан схемийн төлөвлөгөө гаргах.

Зохицуулалтын UUD: үр дүнд хүрэх хүртэл үйл ажиллагааны зорилгыг хадгалах, шаардлагатай үйлдлүүдийн дарааллаар барих.

Хувийн UUD: багш, ангийнхны яриаг хүлээн авах

УУД мета-субъект: судалж буй объектын загварыг бий болгохын тулд мэдээллийг дүрслэх тэмдэгтийн хэрэгслийг ашиглах.

Түүхийн баатруудыг "орлогчдын" тусламжтайгаар томилно (хосоор ажилла).

Түүхийн эхлэлийг сонсоорой. Би юуны тухай уншсан бэ? Бид түүхийн энэ хэсгийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (түүхийн үлдсэн хэсэгтэй ижил төстэй ажил)

Үйл явдлын гинжин хэлхээний төлөвлөгөө-схем (хосоор ажиллах):

Физминутка (нүдний хувьд)

3.6. Сурах бичиг, дэвтэр дээрх даалгавруудыг гүйцэтгэх

Сурах бичиг: хуудас 24

Үгүүдийг унш. Тэд яагаад том үсгээр бичигдсэн бэ? Бүтэн нэрийг уншина уу.

"Найз" өгүүллэгийг уншина уу. Та нарын хэн нь ийм найзтай болохыг хүсдэг вэ? Яагаад? (хүүхдийн хариулт)

Тэмдэглэлийн дэвтэр: хуудас 11

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээрх бүрээсний загварыг авч үзье. Өөрөө гүйцээх (өмнө нь гүйцэтгэсэн даалгавраар өөрийгөө шалгах) Үгсийг уншиж, мэддэг үсгийнхээ доогуур зур. Даалгаврыг бие даан гүйцэтгэх, дараа нь харилцан баталгаажуулах Зохиогчийн сэтгэл санааг илэрхийлсэн үгсийн доогуур зур. Өгүүлбэр дээр хамтран ажиллана.Үгийг сумны чиглэлд уншина. 4. Нэмэлт мэдээлэл (заавал биш)Танин мэдэхүйн УУД: сонссон зүйл дээрээ үндэслэн бүтээлийн баатрыг тодорхойлох, хүлээн авсан мэдээллийг боловсруулах чадвар: амьдралын туршлагаа ашиглан асуултанд хариулт олох Юра яагаад бидэнд энэ түүхийг хэлсэн гэж та бодож байна вэ? (Түүхийг Юрагийн хэлсэн байдаг. Тэрээр нэгдүгээр ангийн охин, түүний ах Серёжа нартай санамсаргүй танилцсан бөгөөд эелдэг хүү байсан тул хүүхдүүдэд шийдэгдэхгүй асуудал үлдээгээгүй. Юра түүний үйлдэлд сэтгэл хангалуун байна, энэ нь хоосон зүйл биш юм. зохиол нь гол баатрын дараах үгээр төгсдөг: "Яагаад гэдгийг мэдэхгүй ч сэтгэл санаа сайхан байсан. Сэтгэлд минь хөгжилтэй байсан, тэгээд л болоо. Би сайхан ааштай байсан. Би бүр дуулахыг хүссэн. "Сайн байна. Үйлс нь хийдэг хүмүүст үргэлж тааламжтай байдаг) Та сайн хийж, тусалж, өөртөө сайхан, тааламжтай байх үед ийм үйл явдал тохиолдож байсан уу. (хүүхдийн амьдралаас авсан хариулт) 5. Хичээлийн хураангуйТа ямар түүх авсан бэ? Зохиогч нь хэн бэ? Владимир Карповичийн талаар та юу хэлэх вэ? Хичээл дээр юу санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт) Ялгах даалгавар: Уншаагүй хүүхдүүд: үлгэрийн баатрын "орлогч"-ыг өгөгдсөн үгтэй холбоно Уншиж буй хүүхдүүд (сонголт 2): үлгэрийн баатарыг өгөгдсөн хэллэгээр холбоно уу.

1 сонголт 2 сонголт

Юра охин Юра охин

ангидаа сайхан сэтгэлээр сурч байна

Серёжа хүү Серёжа хүү

Зохицуулалтын UUD: боловсролын үйл ажиллагааг эзэмшсэн түвшинг үнэлэх.

6. Тусгал

Самбар дээр та шатыг харж байна. Хэдэн алхам вэ? (3) Та бүгдэд инээмсэглэл бий. Өөрийнхөө сэтгэлийн байдалд тохирсон гишгүүр дээр өөрийгөө тавь.

Дээд - Би ганцаараа ажилласан (a), би амжилтанд хүрсэн.

Хичээл тараад нэгдүгээр ангидаа орлоо. Би тэдэн дээр очихгүй, харин хөрш нь хүүгээ харж байхыг захисан. Тэгээд ч есдүгээр сарын нэг, хичээлийн эхний өдөр. Би үсрэн орж ирсэн ч анги аль хэдийн хоосон байв. Бүгд явсан. За тэгээд эргээд явмаар санагдсан. Тэгээд гэнэт би олж харлаа: сүүлчийн ширээн дээр ямар нэгэн товчлуур байгаа бөгөөд ширээнээс болж бараг үл үзэгдэх болно. Миний хайж байсан хүү биш охин байсан. Нэгдүгээр ангийн сурагчдын хийх ёстой байсан шиг тэр цагаан хормогчтой, толгойноосоо яг арав дахин том цагаан нум зүүсэн байв. Тэр ганцаараа байсан нь хачирхалтай. Хүн бүр гэртээ харьсан, магадгүй тэд аль хэдийн шөл, сүүний вазелин идэж, эцэг эхдээ сургуулийн тухай гайхамшгийг хэлж байсан ч энэ хүн сууж, хэн мэдэхийг хүлээж байна.

Охин, - Би: - Чи яагаад гэртээ харьдаггүй юм бэ?

Анхааралгүй.

Магадгүй тэр ямар нэг зүйл алдсан уу?

Хөшөө шиг суудаг, хөдөлдөггүй. Би юу хийхээ мэдэхгүй байна. Гарах нь эвгүй юм шиг санагддаг. Би самбар дээр гарч, энэ "хөшөөг" хэрхэн яаж хутгахыг бодож, самбар дээр шохойгоор аажмаар зурав. Би сургуулиасаа ирээд өдрийн хоол идсэн нэгдүгээр ангийн хүүхдийг зурсан. Дараа нь аав, ээж, хоёр эмээ. Тэр зажилж, хоёр хацрыг нь гөвж, ам руу нь хардаг. Энэ нь инээдтэй зураг болж хувирав.

Чи бид хоёр өлсөж байна гэж би хэлж байна. Бид гэртээ харих цаг болоогүй гэж үү?

Үгүй ээ, - тэр хариулав, - Би гэртээ харихгүй.

За тэгээд энд хонох уу?

Мэдэхгүй ээ.

Түүний хоолой нь гашуун, нимгэн. Шумуулын чимээ биш, дуу чимээ биш. Би зураг руугаа эргэж хартал гэдэс минь шуугилдав. Би идэхийг хүссэн. За, энэ хэвийн бус зүйл. Би ангиасаа гараад явлаа. Гэвч дараа нь миний мөс чанар гацаж, би буцаж ирэв.

Чи, - би хэлэхдээ, - хэрэв чи яагаад энд сууж байгаагаа хэлэхгүй бол би одоо сургуулийн эмч рүү залгая. Тэгээд тэр - хоёр удаа! - түргэн тусламж, дуут дохио - тэгээд та эмнэлэгт байна.

Түүнийг айлгахаар шийдэв. Би энэ эмчээс айж байна. Тэр үргэлж: "Амьсгалах, бүү амьсгал" гэж хэлдэг бөгөөд термометр нь түүний гар дор байдаг. Мөс шиг хүйтэн.

За сайн. Би эмнэлэг явна.

Үнэнийг хэлэхэд тэр галзуу байсан.

Чамд юу тохиолдсон юм бэ гэж хашгирав.

Ах маань намайг хүлээж байна. Тэр хашаанд сууж байна.

Би хашаа руу харлаа. Үнэхээр сандал дээр жаахан хүү сууж байсан.

Тэгээд юу гэж?

Тэгээд би түүнд өнөөдөр бүх үсгийг сурна гэж амласан явдал.

Та амлах хангалттай хүчтэй! - Би хэлсэн. - Нэг өдрийн дотор бүх цагаан толгой!

Магадгүй та нэг жилийн дараа сургуулиа төгсөх болов уу? Худал хэлэх хүчтэй!

Би худлаа хэлээгүй, зүгээр л мэдээгүй.

Тэр одоо уйлж байгааг би харж байна. Тэр нүдээ доошлуулж, толгойгоо үл ойлгогдох байдлаар сэгсрэв.

Жилийн турш үсэг заадаг. Энэ амаргүй.

Манай аав, ээж хоёр хол явсан бөгөөд миний дүү Серёжа их уйдаж байна. Тэрээр эмээгээсээ өөрөөсөө захидал бичихийг хүссэн ч түүнд одоо болтол зав гарахгүй байна. Би түүнд: Би сургуульдаа явж, үсэг сурч, ээж, аавдаа захидал бичнэ. Тэгээд тэр хашаан дахь хөвгүүдэд хэлэв. Тэгээд өнөөдөр бид өдөржин саваа бичлээ. - Одоо тэр


уйлах ёстой байсан.

Саваа, - би хэлж байна, - энэ бол сайн, гайхалтай! Саваагаар үсэг хийж болно. - Самбар дээр очоод "А" үсэг бичсэн. Хэвлэсэн. - Энэ бол "А" үсэг. Энэ нь гурван саваагаар хийгдсэн байдаг. Захидлын овоохой. Би хэзээ ч багш болно гэж бодож байгаагүй. Гэхдээ уйлахгүйн тулд түүний анхаарлыг сарниулах шаардлагатай байв.

Тэгээд одоо, - би хэлэхдээ, - ах руугаа явцгаая, би түүнд бүх зүйлийг тайлбарлая.

Бид хашаанд гараад ах руугаа явлаа. Тэд яг л жаахан хүүхдүүд шиг хөтлөлцөн алхаж байв. Тэр миний гарт гараа шургуулсан. Алга нь зөөлөн, дулаан, хуруу нь дэвсгэр юм. Энд нэг залуу харвал инээх байх гэж бодож байна. Гэхдээ та түүний гарыг хаяж болохгүй - эрэгтэй хүн ... Тэгээд энэ гунигтай баатар Серёжа сууж, хөлөө унжуулж байна. Байна

биднийг хараагүй мэт дүр эсгэж байна.

Сонсооч гэж би хэлье, хөгшөөн. Та үүнийг хэрхэн тайлбарлах вэ?

За тэгээд ер нь цагаан толгойг бүхэлд нь сурахын тулд бүтэн жил сурах хэрэгтэй.

Энэ тийм ч амар зүйл биш.

Тэгэхээр та сураагүй юм уу? Тэр эгч рүүгээ үл тоомсорлон харав. -Амлах зүйл байгаагүй.

Бид өдөржин саваа шээж байсан" гэж охин цөхрөнгөө барав. - Мөн саваанаас үсэг үүсдэг.

Гэвч тэр түүнийг сонссонгүй. Тэр вандан сандал дээрээс гулсаж, толгойгоо доошлуулж, нугас шиг алхав.

Тэр зүгээр л намайг анзаарсангүй. Тэгээд би залхаж байна. Би үргэлж бусдын ажилд хутгалддаг байсан.

Би "А" үсгийг сурсан. Түүнийг овоохой гэж бичсэн байна! гэж охин дүүгийнхээ араар хашгирав.

Гэвч тэр эргэж ч харсангүй.

Тэгээд би түүнийг гүйцэв.

Сонсооч, - Би хэлье, - түүний буруу юу вэ? Шинжлэх ухаан бол нарийн төвөгтэй бизнес юм. Сургуульд яв, чи өөрөө л мэдэх болно. Гагарин эсвэл Титов нэг өдрийн дотор цагаан толгойг бүхэлд нь эзэмшсэн гэж та бодож байна уу? Бас, өө, ямар их хөлөрсөн юм бэ! Тэгээд гар чинь унав.

Би ээждээ дурсамж болгон захиа бичиж бүтэн өдрийг өнгөрөөсөн” гэж тэр хэлэв.

Тэр ийм гунигтай царайтай байсан бөгөөд аав ээж нь түүнийг уйтгартай байгаа тул дэмий л аваагүй гэж би бодсон. Бид Сибирь явах гэж байна, хүүхдүүдээ дагуулаад явна. Тэд хол зайд, муу хяруунаас айдаггүй.

Бурхан минь, ямар эмгэнэл вэ! - Би хэлж байна. -Өнөөдөр оройн хоолны дараа би чам дээр ирж, таны бичвэрийн дор цаасан дээрх бүх зүйлийг хамгийн сайн дүрслэн харуулах болно.

Энэ сайн байна! - гэж охин хэлэв. - Бид энэ байшинд, төмөр хашааны ард амьдардаг ... Үнэхээр Серёжа, зүгээр үү?

За, - гэж Сережа хариулав. - Би хүлээж байя.

Тэдний хашаанд хэрхэн орж ирснийг би харсан бөгөөд хашааны төмөр тор, ногоон бутны хооронд тэдний дүрүүд гялсхийж байв. Тэгээд би чанга, ёжтой хүүгийн дууг сонслоо.

Серёжа, эгч чинь бүх үсгийг сурсан уу?

Серёжа зогсоход эгч нь орц руу гүйж орсныг би харав.

Цагаан толгойгоо сур, хэр их сурахаа мэдэх үү? - гэж Серёжа хэлэв. -Бүтэн жил сурах ёстой.

Захидлууд чинь уйлсан гэж хүү хэлэв. -

Тэгээд Сибирь чинь уйлсан.

Би огт уйлсангүй, - гэж Серёжа хариулав. - Би нэг найзтай, тэр удаан хугацаанд нэгдүгээр ангид ороогүй; тэр өнөөдөр бидэн дээр ирээд захидал бичнэ.

Та нар бүгд худлаа ярьж байна гэж хүү хэлэв. - Өө, чи цутгахад хүчтэй юм! За найзыг чинь хэн гэдэг вэ?

Чимээгүй байлаа.

Дахиад нэг хором, хорон санаат хүүгийн ялалт, ялалтын дуу хоолой байх ёстой байсан ч би ийм зүйл хийхийг зөвшөөрөөгүй. Үгүй ээ, энэ нь миний мөн чанарт байгаагүй.

Би хашааны чулуун суурь дээр авирч, төмөр торны завсар толгойгоо гацсан.

Дашрамд хэлэхэд түүнийг Юрка гэдэг, - гэж би хашгирав. -Дэлхийд алдартай ийм нэр бий.

Энэ хүүгийн ам ангайсан нь яг л туулай санасан нохой шиг. Сережа юу ч хэлсэнгүй. Тэр хэвтэж байсан хүмүүсийг зоддог хүмүүсийн нэг биш байсан. Тэгээд би газар үсэрч гэртээ харьсан. Яагаад гэдгийг нь мэдэхгүй ч сэтгэл санаа сайхан байсан. Зүрх сэтгэлдээ хөгжилтэй, энэ л байна. Сэтгэл санаа нь гайхалтай байсан. Би бүр дуулахыг хүссэн.

Даалгавруудыг гүйцээнэ үү:

Энэ зохиолын төрлийг тодорхойл.

 Текст юуны тухай вэ? Жич:

Юра ба бяцхан охины нөхөрлөлийн тухай;

охин хэрхэн сургуульд явсан тухай;

охин дүүдээ хэрхэн туслахыг хүссэн тухай.

Текстийг хэсэг болгон хуваа. Энэ текстийг төлөвлө.

Энэ төлөвлөгөөний дагуу ямар давтан ярих боломжтой вэ (товч, сонгомол, дэлгэрэнгүй).

Охинд ямар зан чанар байсан бэ? Үүнийг бичээрэй.

Асуултанд хариулна уу: Би ийм охинтой найз болохыг хүсч байна уу, яагаад?

Владимир Железниковын "АВС-тай хийсэн түүх" өгүүллэгийн гол дүрүүд нь сургуулийн сурагчид юм. Сургуульд нэг жил гаруй суралцсан хүү Юра есдүгээр сарын нэгэнд нэгдүгээр ангидаа оржээ. Нэгдүгээр ангийн хүүгээ харж байгаарай гэж гэрийн хамтрагч гуйжээ.

Анги аль хэдийн хоосон байсан, зөвхөн гунигтай охин сүүлчийн ширээнд сууж байв. Юра яагаад гэртээ харьсангүй гэж асуув? Сургуулийн ойролцоо хүлээж байгаа дүүдээ нэг өдрийн дотор цагаан толгойг бүхэлд нь сурна гэж амласан гэж охин хэлэв. Гэвч тэр амлалтаа биелүүлж чадсангүй, учир нь өнөөдөр бүх анги зөвхөн хуулбарын дэвтэрт саваа бичдэг.

Юра охинд уншиж, бичиж сурахад бүтэн жил шаардлагатай гэж тайлбарлав. Дараа нь нэгдүгээр ангийн сурагч түүнд эцэг эх нь хүүхдүүдээ эмээдээ үлдээж, удаан хугацаагаар явсан гэж хэлэхэд түүний ах Серёжа тэдэнд захидал бичихийг хүсчээ. Тиймээс охин дүүдээ нэг өдрийн дотор цагаан толгойг бүхэлд нь сурна гэж амлав. Тэгээд ах маань хашаандаа энэ хөвгүүдэд сайрхав. Одоо охин дүүгээ урд нь яаж харуулахаа мэдэхгүй байв.

Энэ түүхийг сонссон Юра охины гараас хөтлөн ах руугаа хөтлөв. Юра Сережаад цагаан толгойн үсгийг нэг өдрийн дотор сурах боломжгүй гэж тайлбарласан ч Юра оройн хоолны дараа тэдний гэрт ирж, Сережагийн хэлснээр эцэг эхдээ захидал бичнэ гэж хүүхдүүдэд амлав.

Баярласан хүүхдүүд Юрад амьдардаг байшингаа үзүүлэн явав. Энэ байшин сургуулиас холгүй байсан бөгөөд Юра Серёжа хашаан дахь хөвгүүдэд шинэ найзынхаа тухай ярьж байхыг сонсов. Хөвгүүд түүнд итгэхгүй, найзыг нь хэн гэдэг вэ? Дараа нь Юра байшингийн хашааны завсраар тэдэнд үзэгдэж, түүний нэрийг хэлэв. Үүний дараа Юра гэртээ харьж, сэтгэл санаа нь маш сайн байв.

Энэ бол түүхийн хураангуй юм.

Түүхийн гол санаа бол хүнд хэцүү үед хүмүүс бие биедээ туслах ёстой гэсэн санаа юм. Юра нэгдүгээр ангийн сурагч болон түүний дүү Серёжа нарт эдгээр хүүхдүүдийг огт танихгүй байсан ч хүүхдүүдийн эцэг эх рүү захидал бичихийг амлав.

Энэ үлгэр нь хүүхдүүдэд анхааралтай хандаж, шаардлагатай бол тэдэнд туслахыг заадаг.

Энэ үлгэрт бага зэрэг нэгдүгээр ангийн сурагч болон түүний ахын асуудлыг үл тоомсорлодог сургуулийн сурагч Юра надад таалагдсан. Юра хайхрамжгүй хүн болж хувирав. Нэгдүгээр ангийн хүүхэд яагаад гэртээ харьдаггүй, ах нь хашаан доторх хөвгүүдтэй хэрүүл маргаанаас хэрхэн гарах нь түүнд огтхон ч санаа зовсонгүй. Юра бүх зүйлийг байранд нь тавьсан: тэр цагаан толгойн үсгийг нэг өдрийн дотор сурах боломжгүй, үсгийн хувьд өөрөө бичнэ гэж хэлэв. Дэлхий дээр илүү халамжтай хүмүүс байвал энэ дэлхий илүү аз жаргалтай болно.

Железниковын "АВС-тай хийсэн түүх" өгүүллэгт ямар зүйр үгс тохиромжтой вэ?

Хурдлаарай, хүмүүсийг инээлгээрэй.
Az yes beeches - шинжлэх ухааны эхлэл.
Тэр өөрийгөө найз гэж нэрлэдэг - асуудалд туслаарай.


Топ