Презентація на тему "Кінь з рожевою гривою" В. Астаф'єв

«Усі ми родом із дитинства…»

Антуан де Сент-Екзюпері


Батьківщина письменника…

Річка Єнісей

Село Овсянка


Скільки років минуло! Скільки подій минуло! А я все не можу забути бабусиного пряника – того чудового коня з рожевою гривою.

В. П. Астаф'єв


«Життєві уроки героя» за оповіданням В. Астаф'єва

«Кінь з рожевою гривою »


Доброта чуйність, душевне прихильність до людей, прагнення робити добро іншим


Сюжет

  • Обіцянка бабусі купити пряник
  • Збір ягід
  • Настанови Саньки
  • Переживання
  • «Звіт та розрахунок»

  • спокуса
  • спокуса
  • злочин
  • злочин
  • муки совісті
  • муки совісті
  • покарання
  • покарання
  • прощення
  • прощення

Завдання кожної групи -

знайти в тексті відповідний епізод,

важливу цитату для переказу.


« День був ясний, літній. На довгих стеблах бовталися з боку на бік сині дзвіночки і, мабуть, тільки бджоли чули, як вони дзвеніли. Біля мурашника на обігрітій землі лежали смугасті квіти грамофончики, і в їхні блакитні рупори сунули голови джмелі. Вони ненадовго завмирали ... мабуть, заслуховувалися музикою. Березове листя блищало, осинник сомлів від спеки, сосняк по валах був весь у синьому куреві. Над Єнісеєм сонячно мерехтіло ... Тіні скель лежали нерухомо на воді ... Залізничний міст коливався тонким мереживом ... »


Мудрість глибокий розум, що спирається на життєвий досвід


«І живе у серці вина. Гнітюча, тиха, вічна.

Винен перед бабусею, я намагаюся воскресити її в пам'яті,

розповісти про неї іншим людям, щоб у своїх бабусь і дідусів, у близьких і улюблених людях знайшли вони її, і було б її життя безмежне і вічне, як вічне сама людська доброта

Немає в мене таких слів, щоб змогли передати всю мою любов до бабусі, виправдали б мене перед нею.

Я знаю, бабуся вибачила б мене. Вона завжди і все мені прощала.

Але її нема. І ніколи не буде. І нема кому прощати».


Синквейн «Бабуся»

  • Іменник
  • Прикметник (два)
  • Дієслово (три)
  • Пропозиція з чотирьох слів
  • Іменник (висновок, узагальнення)

Слайд 1. Тема: Урок моральної доброти з розповіді В.П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою»

Цілі уроку:

1. Дидактичні:

    знайомство з художнім світом В. П. Астаф'єва

    аналіз оповідання «Кінь з рожевою гривою»

2.Розвиваючі:

    удосконалювати діалогічну та монологічну мову учнів

    розширювати та збагачувати словниковий запас школярів

    удосконалювати навички роботи з текстом

3.Виховні:

    виховувати уважного читача

    виховувати почуття доброти прагнення залишатися людиною в будь-яких ситуаціях

4.Комунікативні:

    удосконалювати вміння об'єктивно оцінювати себе та товариша.

Хід уроку.

Слайд 2 – що ви можете розповісти про автора твору? Твори багато автобіографічних. Що таке автобіографія?Розповідь «Кінь з рожевою гривою» відкриває добрий та світлий світ народного життя, побачений дитячими очима, показує живий та спостережливий дитячий характер.

Наше з вами завдання сьогодні: проаналізувати зміст розповіді та з'ясувати, які уроки він несе.

Слайд 3. Давайте розберемося у назві твору. Чому твір так називається?

Слайд 4. Як ви вважаєте їсти по-справжньому коні з рожевими гривами? (так)

Слайд 5,6,7. Хлопці, а чому пряник у формі коня?

( Вибір форми пряника не випадковий. Кінь - символ сільського, селянського, життя. Кінь для селянина в той час був годувальником: це і засіб пересування, і орач, і перевізник вантажів, і головний герой селянських свят, і друг - селянин доглядає коня, як за людиною, спілкується, як з другом.

А що даємо нам колір рожевий? (Колір дитинства, чистоти, наївності, невинності, радості)

Слайд 8. Яке ключове слово у назві? (Пряник)

Давайте складемо асоціативний ряд до слова пряник. (Учні на окремих листах)

Уроки життя

Прощення

Каяття

Давайте зачитаємо опис пряника у тексті.

Слайд 9. Що лежить в основі оповідання?

Чому хлопчик вирушив у ліс? (Своєю працею заробити пряник)

З ким хлопчик вирушив у ліс?

Слайд 10. Давайте назвемо дієслова, якими автор описує похід за суницею.

Слайд 11. Який посуд взяли із собою Левонтьєвські діти? Про що говорить опис посуду (безгосподарність)

У що збирав Вітя суницю? (акуратненький туєсок)

Слайд 12. Ми повинні визначити для себе назви деяких слів. Словникова робота.

Увал-

Туїсок-

Шаньга-

- Із яких сімей діти?

Хто їхні батьки?

Ми невипадково заговорили про сім'ї хлопчаків. Ви погоджуєтесь зі мною, що життя і долю людини багато в чому визначає виховання.
- Як тебе виховували у дитинстві, на що звертали увагу, чому вчили, з тим ти й ідеш життям. Підростаючи, людина може займатися самовихованням, але у молодому віці виховну середу представляє ЩО? Родина, сім'я.

Слайд 13. Як виховували Вітю? Як виховували у сім'ї Левонтія? (обговорення: цитати.)

Слайд 14. Диспут.

Якщо є провина, значить є і покарання.

Що таке покарання? (обговорення з батьками)

Яке може бути покарання?

Слайд 15.Прокинулася у хлопчика совість, сором за вчинене?

- А чим бабуся закріплює моральне пробудження СОВЕСТИ? (Дає пряник).

- Чим став цей пряник для героя оповідання? (Символом совісті). А ЩО ТАКЕ СОВЕСТЬ? (Відповіді дітей)

Слайд 16. Чи здійснилася мрія хлопчика?

Слайд 17.Так все-таки, чим же в цьому оповіданні є Кінь з рожевою гривою? (Іграшкою? Ласощами? Символом?)

Слово вчителя .Так, ця розповідь про дитинство - чудову пору пізнання світу, перших зіткнень з життям, часу, коли ти бував неможливо щасливий і безнадійно самотній. Є такий вислів: «Усі ми родом із дитинства». Воно підкреслює, що дитинство дуже важливо у становленні характеру, у формуванні уявлень про мир та людей. Цей час зігріто любов'ю і турботою рідних людей, їх нескінченним терпінням і добротою, тому згадується як щаслива пора в житті будь-якої людини. А якщо воно припало на суворі, голодні роки? Але й тоді воно було чудовим, тому й пам'ятається.

Анкети для батьків.

Дайте відповідь, будь ласка, на запитання. Потрібне відзначте позначкою √.

1. Ваші стосунки із сином (дочкою) Ви оцінюєте як:

а) благополучні

б) неблагополучні

в) важко відповісти

2. З якими проблемами у вихованні дорослого сина (дочки) Ви стикаєтесь?

3. Чи часто вступаєте у конфлікт із дитиною?

а) так б) ні в) важко відповісти

4. З якого приводу у Вас трапляються конфлікти з дитиною?

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5. Чи можете Ви попросити вибачення перед сином (дочкою), якщо відчуваєте, що були неправі?

а) Так б) ні в) важко відповісти

    Яку допомогу у вирішенні сімейних проблем Ви хотіли б отримати від спеціалістів закладу освіти?

Інформацію про _____________________________________________

Індивідуальну консультацію (у кого) ___________________________

Щось ще (що саме) ______________________________________________________________________

    На Вашу думку, з якими проблемами стикається Ваш син (дочка)?

а)

б) важко відповісти _____________________________________________

в) у нього (ні) немає проблем ___________________________________________

Дякую за співпрацю.

Шановні батьки!

Варіант або варіанти вибраних відповідей, будь ласка, натисніть на ручку. Дякую за співпрацю.

Анкета

1. Чи добре ви знаєте свою дитину?

Так
- Не дуже
- Погано
2. Чи багато уваги ви приділяєте вихованню своєї дитини?

Цілодобово
- 5-6 годин на добу
- 1-2 години на добу
3. Чи часто ви хвалите свою дитину за її успіхи?
- Завжди
- Іноді
- Ніколи

4. Як ви заохочуєте свою дитину?

Радієте разом з ним його успіхам
- Намагаєтеся спільно організовувати дозвілля
- Просто хвалите
- Купуєте дорогі речі, подарунки, даєте гроші
5. Як ви караєте свою дитину?

Всім своїм виглядом показуєте, що засмучені, не розмовляєте з ним
- Лаєте, кричите на нього, іноді навіть обзиваєте
- Не дозволяєте дивитися телевізор, грати на комп'ютер і т.д.
- Караєте працею
- Не дозволяєте гуляти, спілкуватися із друзями
- Застосовуєте фізичну силу (потиличник, а іноді й ремінь)

Бабуся - онукові: "Повезу свої ягоди в місто, твої теж продам і куплю тобі пряник конем".

Бабуся ніколи не дозволяла тягатися зі шматками хліба. Їж за столом, інакше буде погано”.

Бабуся тримала гроші – “запас” на чорний день”.

Бабуся докоряла Левонтію за неробство, перераховувала роботу, яку він мав зробити в будинку та навколо будинку”.

Бабуся - онукові, який намагається прорватися до будинку Левонтія: “Нічого шматки виглядати. Нема чого цих пролетарів об'їдати, вони самі в кишені - воша на аркані”.

На рожевих копитцях скакав кінь з рожевою гривою. „Бери, бери, чого дивишся?“”

Коли даєш Левонтьєвському Саньку або Таньці відкушувати, треба тримати пальцями те місце, яке відкусити належить”.

Якась неспокійність, лихоманка, чи що, охоплювали в день зарплати не лише левонтьєвський будинок, а й усіх сусідів”.

Сполохана тітка Васеня примудрялася обрахуватися на карбованець, а то й на трійку, коли повертала борг”.

Дім їх стояв сам собою, на просторі, дивився на світ білий сяк-так засклені вікна. Весною сімейство колупало трохи землю навколо будинку, зводило огорожу з жердин, хмизів, старих дощок. Але взимку все це зникало в утробі грубки, що розкорялася серед хати”. “Дядько Левонтій курив на чурбаку, що зображав ганок”.

Ходив дядько Левонтій у штанях на одному гудзику, а сорочка і зовсім без гудзиків”.

Залізли в чийсь город, напластали тягар цибулі-бутуна, наїлися до зеленої слини, а недоїдений покидали”.

Роздерли рибину за негарний вигляд. Куляли камінням у пролітаючих пташок і підбили стрижа.

Санька вчить обману: "Ти в туєс трави наштовхай, а зверху ягід - і готова справа".

Урок моральної доброти

з розповіді В.П. Астаф'єва

«Кінь з рожевою гривою»

-Зізнайся в скоєному

-Поспішати робити добро

Урок моральної доброти

з розповіді В.П. Астаф'єва

«Кінь з рожевою гривою»

- Не піддавайся чужому впливу, можна зробити поганий вчинок

-Зізнайся в скоєному

-Каяття приносить полегшення

-Поспішати робити добро

-Треба бути милосердним завжди

-Люби ближнього свого як самого себе

Сертифікат

учасника


В.П. Астаф'єва

«Кінь з рожевою гривою»

10.03.2014р

Сертифікат

учасника

відкритого уроку моральної доброти з розповіді
В.П. Астаф'єва

«Кінь з рожевою гривою»

10.03.2014р.

1.Якщо ми караємо дитину через власну нетерплячість або поганий настрій, напади злості, то своє самопочуття ми трохи покращуємо, але з погляду виховної наша поведінка не тільки розходиться з метою, а й завдає шкоди. Дитина з хвилину страждає, може, і плаче, просить вибачення, але в його поняття про справедливість це не вкладається, і вона не відчуває за собою необхідного почуття провини, немає і полегшення, і уроку на майбутнє.

2.Якщо за будь-яку помилку дитини чекає покарання і нічого більше, дитина не навчиться правильної поведінки. Крім того, він боятиметься того, хто карає, намагатиметься обдурити його, щоб уникнути покарання.

3. Заохочення та покарання – основні виховні засоби. Це означає, що з допомогою ми досягаємо певної виховної мети. Мета покарання таким чином не потопити грішника, а врятувати і витягнути! Спосіб для цього – прощення.

4.Прощення - це нагорода, а звільнення від напруги провини, очікуваного чи вже отриманого покарання. Це насправді примирення. Як будь-яке визволення, прощення породжує добрі почуття до визволителя.









Включити ефекти

1 із 9

Вимкнути ефекти

Дивитись схожі

Код для вставки

ВКонтакті

Однокласники

Телеграм

Рецензії

Додати свою рецензію


Анотація до презентації

Презентація на тему "В.П, Астаф'єв "Кінь з рожевою гривою" дає характеристику друзів головного героя, риси характеру головного героя. Як шаблони використані фотографії, що демонструють життя в селі. Зображення покликані проілюструвати основні події в оповіданні.

  1. Зав'язка
  2. Характеристика друзів головного героя
  3. Риси характеру головного персонажа
  4. Кульмінація
  5. Розв'язка
  6. Висновки

    Формат

    pptx (powerpoint)

    Кількість слайдів

    Немілов М., Рябов Ю.

    Аудиторія

    Слова

    Конспект

    Присутня

Слайд 1

  • Текст - Михайло Немілов
  • Оформлення - Юрій Рябов

Слайд 2

У цьому творі розповідається про сільського хлопчика-сироту, якому бабуся пообіцяла привезти «Пряник конем» за те, що той збере ягід, а бабуся їх продасть. Про цей пряник мріяли всі сільські хлопчаки. Пряник цей: «білий-білий; А грива в нього рожева, хвіст рожевий, очі рожеві, копита теж рожеві. .

Слайд 3

Один із друзів хлопчика, Санька, давав погані поради і спонукав на погані вчинки. Спочатку Санька на суперечку змусив хлопчика викинути з туеска, наповненого наполовину ягоди. Хлопчик так і вчинив. Потім порадив заповнити спустілий туїсок травою, а зверху присипати ягодами; хлопчик знову послухався поради.

Слайд 4

Від радості бабуся не стала перевіряти ягоди, похвалила за роботу та лягла спати. Вночі хлопчина не міг заснути. Він міркував про те, що з ним буде і вирішив рано зізнатися у всьому бабусі.

Слайд 5

Вранці, коли хлопчик прокинувся, бабусі вже не було вдома (поїхала до міста). Хлопчик дуже засмутився. Він пішов із друзями порибалити на озеро. Надвечір побачив бабусю, що пливла з іншого берега на човні. Він побіг до будинку, але, коли побачив бабусю, що йде від човна, вирішив втекти подалі звідти. Хлопчик ще довго чув бабусю, що кричала вслід, але незабаром крик затих. Він біг так довго, що сам не помітив, як опинився на верхньому кінці села.

Слайд 6

Паренек згадав, що саме там живе його двоюрідний братик Кеша. Тітка Феня - Кешина мама, нагодувала хлопчика, але на ніч залишитися не дозволила. Тітка відвела його до бабусі. Бабуся дуже лаялася і сердилася, тому хлопчик швидко заліз у комору. А бабуся ще довго розмовляла з тіткою Фенею.

Слайд 7

Вранці, коли прокинувся, він виявив, що приїхав дідусь. Хлопчик довго боявся вийти, але увійшов дідусь, вони поговорили і дідусь надав юнакові впевненості. Хлопець вийшов із комори; бабуся все ще злилася. Він сів за стіл і почав їсти приготовлену йому їжу. Бабуся ще довго бурчала і лаялася. Він не сперечався, бо знав, що буде гірше. Дивишся, зате ще коли обдуриш бабусю ... »- Проснула онуку коня з рожевою гривою.

Слайд 8

***Твір Астаф'єва дуже повчальний,т.к. у ньому описуються як погані риси характеру: обман, шахрайство; так і добрі риси: доброта, довірливість, поблажливість.

  • Слайд 9

    Кінець!

  • Переглянути всі слайди

    Конспект

    Цілі уроку

    Завдання уроку:

    Устаткування

    Методичні прийоми

    План уроку:

    3. Словникова робота. 1 хв.

    6. Фізмінутка. 1 хв.

    9. Тестування. 7 хв.

    10. Домашнє завдання 1 хв.

    ХІД УРОКУ

    1. Слово вчителя.

    2. Фронтальне опитування.

    3. Словникова робота: увал, туєсок, шаньга.

    4 . .

    5. Інсценування епізодів. Робота у групах.

    Фізхвилинка

    7. Робота з ілюстрацій.

    8. Тестування.(Додаток 1)

    9. Висновки. Узагальнення.Оцінки з коментуванням .

    Додаток 1

    1. Як звати бабусю героя?

    а) Альоша; б) Мишко; в) Коля.

    Література




    4. Оповідання В.П.Астаф'єва.

    Цілі уроку: поглибити розуміння ідейно-художнього багатства оповідання, вчити розгадувати задум автора, добре орієнтуватися у тексті.

    Завдання уроку:

    1. Навчання аналізу вчинків героїв через слова, дії (дієслова).
    2. Формування у школярів таких моральних якостей як чесність, доброта, борг.
    3. Виховання почуття співчуття та любові до всього живого в учнів, викликати інтерес до уроків літератури.

    Устаткування: Ілюстрація до оповідання, тести, комп'ютер з проектором, словникові слова (увал, туєсок, шаньга).

    Методичні прийоми: бесіда з питань, переказ епізодів, виразне читання, аналіз тексту, сценки.

    План уроку:

    1. Вступне слово вчителя. Повідомлення мети та теми уроку. 1 хв.

    2. Фронтальне опитування щодо перевірки засвоєння змісту учнями. 5 хв.

    3. Словникова робота. 1 хв.

    4. Переказ епізодів з використанням опорних – слів дієслів. 8 хв.

    5. Робота у групах. Інсценування окремих епізодів. 5 хв.

    6. Фізмінутка. 1 хв.

    7. Робота з текстом (вибіркове читання). 5 хв.

    8. Робота з ілюстрацій. 5 хв.

    9. Тестування. 7 хв.

    10. Домашнє завдання 1 хв.

    11. Підбиття підсумків уроку. Оцінки із коментуванням. 1 хв.

    ХІД УРОКУ

    1. Слово вчителя.

    Основна тема багатьох оповідань Астаф'єва – тема дорослішання, становлення особистості людини. Письменник показує, як один, здавалося б, незначний випадок може вплинути на все життя людини, що робить людину старшою, змінює її. Випадок, описаний у оповіданні, якраз із таких.

    Клас поділено на дві групи, де одна група шукає слова, що характеризують позитивні якості героя-оповідача, а інша група - негативні якості його, дієслова, супутні слова знаходять і підтверджують прикладами з тексту. Наприкінці уроку учні становлять повну характеристику героя-оповідача.

    2. Фронтальне опитування.

    Що є зав'язкою оповідання?

    (Епізод, у якому розповідається, як бабуся послала героя по суницю і пообіцяла йому "пряник конем". Це майже казкове начало.)

    Чи здійснилася мрія хлопчика - отримати "пряник конем"? (Так, виповнилася. Це був казковий кінь: "По скобленому кухонному столі, як по величезній землі з ріллями, луками та дорогами, на рожевих копитцях скакав білий кінь з рожевою гривою")

    Здавалося б, щасливе завершення історії. Але якою ціною дістався хлопцеві цей кінь? Чому через багато років після багатьох подій автор пише: "А я все не можу забути бабусиного пряника - того дивного коня з рожевою гривою"? Спробуємо відповісти на ці запитання слідом за автором,

    Як герой сподівається здійснити свою мрію? (Герой вирушає за суницею разом з левонтьєвськими дітлахами, щоб "працею своєю заробити пряник". Звернімо увагу на інверсію "працею своєю", яка виділяє слово. "Праця" - хлопчик розуміє, що задарма нічого не дістається)

    Які важливі деталі ви наголосили в описі дороги на увал? (Сусідські хлопці "несли келихи з відбитими краями, старі, наполовину подерті на розпалювання берестяні туєски... ковшик без ручки". Бита посуд не лише ознака бідності, а ознака ставлення до речей, до праці взагалі. Такі люди й самі не люблять працювати Звернемо увагу, з яким посудиною йде за суницею герой-оповідач: "Я брав старанно і незабаром покрив дно акуратненького туеска". У цій сім'ї знають ціну праці)

    Як поводяться дорогою сусідські хлопці? Які дієслова допомагають зрозуміти ставлення автора до їхньої поведінки?

    3. Словникова робота: увал, туєсок, шаньга.

    4 . Переказ епізоду з використанням опорних слів-дієслів.

    ("Левонтьєвські орли кидали один в одного посудом, борсалися, рази два приймалися битися, плакали, дражнилися"; "заскочили в чийсь город", "напластали тягар цибулі-батуна" (означає, нарвали стільки, скільки помістилося в підлогу сорочки)). "Наїлися до зеленої слини, а недоїдений покидали". Дієслова дії показують, що поводяться ці хлопці нерозумно, як маленькі звірята: хапають, скільки можуть урвати, при цьому ще й б'ються)

    Як протиставлені герої в епізоді збирання ягід? (Герой оповідання працює старанно, навіть не тому, що йому хочеться пряника - він по-іншому не вміє: "Я брав старанно". Згадує слова бабусі: "Головне - закрити дно посудини", це допомагає йому, підганяє: "став збирати ягоди швидше ". Герой не наважується йти на річку, поки не зібрані ягоди, "не набрав повний посуд". "Лев онтіївські" ж хитрі, ліниві, до того ж біди. Старший "надавав стусанів" і братові, і сестрі за те, що " жерли" ягоди. Тут знову автор використовує значні дієслова: "розсердився", "кинув", "жеруть", "валяються", "підскочив", "тиснув", "завив", "кинувся", "б'ються", "катаються" , "роздавили")

    Як герой опинився залежно від Саньки?

    5. Інсценування епізодів. Робота у групах.

    (Санька використовує безпрограшний прийом - піддражнює героя: "Бабусі Петрівни злякався! Ех ти!", і той промовляється про пряник. Санька "щось швидко збагнув": "Скажи вже краще - боїшся її, і ще жадібний!" Тут герой і трапляється "на уду": "А хочеш, всі ягоди з'їм?" насилу зібрану хлопчиком)

    Які слова передають внутрішню боротьбу героя, як він відмовився від цього, чому вчила бабуся? (Ці слова: "покаявся", "хорошився я", "згасаючим голосом", "напустив на себе відчай", "махнув на вагу рукою". стає таким же, як Левонтьєвські хлопці)

    Як після цього розважалися хлопці та дівчата? Переказ епізоду та узагальнення після цього. (Розваги їх були жорстокими: роздерли рибину "за некрасивий вигляд", "куляли камінням у пролітаючих пташок і підбили стрижа", той помер. Поховавши стрижа, незабаром забули про нього, бо знайшли нову розвагу: "забігали в гирло холодної печери, де жила... нечиста сила")

    Як левонтьєвські хлопці та оповідач ставляться до своїх вчинків? (Левонтьєвським все ніщо: Санька "заржав", він зловтішався: "Нам-то ніштяк! Ха-ха! А тобі хо-хо!" Оповідач розуміє, що йому провина з рук не зійде, розуміє, що винен. Герої протиставлені. через дії: "тихо плентався я за левонтьєвськими хлопцями" - "вони бігли поперед мене юрбою і гнали дорогою ковшик без ручки")

    Фізхвилинка

    Чому герой вирішив обдурити бабусю? (По-перше, "біс" Санька навчив, як обдурити бабусю, по-друге, герой був уже підготовлений до цього обману всіма дурними і поганими вчинками, скоєними за день. До цих вчинків додалися ще крейда пакості, на які підбив героя Санька - герой краде калачі, щоб задовольнити шантажиста і ябеду Саньку. До того ж він боявся покарання і хотів уникнути неприємностей)

    Чи тільки страх перед бабусею мучить героя? Як він змінюється під час своїх роздумів? (Хлопчикові нелегко дався обман: він "навіть мало не сплакав", потім "приготувався до кари за скоєне лиходійство". Тобто він розуміє, що скоїв "лиходійство". Тому його мучить совість: "Бабусю надув. Калачі вкрав. Що тільки буде?" "А що якщо розбудити її і все-все розповісти?" Навіть на рибалці хлопчик думає: "І навіщо я так зробив? тепер?" Хлопчик згадує і про бабусю, і про матір, і про дідуся, шкодує себе: "І пошкодувати мене нема кому". Але коли Санька знову починає вчити його, як обдурити бабусю, передражнює її, герой вирішує: "Не буду так робити. ! І слухатися тебе не буду! " Коли показується човен з бабусею, сором жене героя геть)

    6. Робота з текстом (вибіркове читання).

    Знайдіть опис риболовлі, опис літнього дня: "День був ясним, літнім". Прочитаємо виразно. Яка роль пий зажной замальовки? (Спочатку герой просто насолоджується теплом, запахами трав, квітів: "клонилися до землі рябенькі зозуліні слізки", "на довгих хрустких стеблах бовталися з боку в бік сині дзвіночки", "лежали смугасті квіти-грамофони". Поступово його погляд піднімається листя берези, осинник, сосняк... Він вдивляється в далечінь, бачить мереживо моста, звідки має припливти бабуся... Він внутрішньо готується до зустрічі та пояснення з нею, його мучить сором. був залучений хлопчик, якому не вистачило мужності не піти на поводу у "левонтьєвських")

    Яка розв'язка історії? (Розв'язка розтягнута, все ніяк не дозволяється внутрішній конфлікт героя з самим собою, болісно тягнеться усвідомлення провини. Герой чує, як бабуся розповідає про свою та його ганьбу дідуся: "Тут я провалився крізь землю разом із бабусею і вже не міг розібрати, що казала вона далі, тому що закрився кожушком, забився в нього, щоб померти швидше. мимоволі обдурила покупців суниці.Нарешті, напруга досягає кульмінації: дідусь пожалів хлопчика, і сльози, що накопичилися, "хлинули нестримно". Дідусь допоміг онукові вийти з нестерпного становища: "Попроси прощення...")

    7. Робота з ілюстрацій.

    Який епізод зображений на ілюстрації до оповідання? Опишемо малюнок.

    Чому бабуся купила все-таки "пряник конем" обдуривши її онука? (Бабуся вірила в нього, розуміла, що він мучиться і кається у своїх "злодіяннях". Милосердя, доброта і прощення зробили те, чого не зробило б найтяжче покарання. Тому і пише через багато років

    8. Тестування.(Додаток 1)

    9. Висновки. Узагальнення.Оцінки з коментуванням . Які моральні якості ми маємо виховувати у собі?

    Додаток 1

    Тест з розповіді В.П.Распутіна "Кінь з рожевою гривою"

    1. Як звати бабусю героя?

    а) Михайлова; б) Миколаївна; в) Петрівна.

    2. Що просив шантажем у головного героя його найкращий друг?

    а) калач; б) булку; в) шаньга.

    3. Як звали брата героя, якого тітка Августа забрала із собою на лісову ділянку?

    а) Альоша; б) Мишко; в) Коля.

    4. Що сталося з матір'ю героя?

    а) Вона потонула; б) Її збила машина.

    5. Як звали тітку, яка після втечі героя з річки від бабусі нагодувала його?

    а) Васяна; в) Петрівна; в) Феня.

    6. Як називався предмет, який хлопці взяли до лісу?

    а) кошик; б) цебро; в) туєсок.

    Література

    1. Поурочні розробки з літератури 6 клас. (На допомогу шкільному вчителю). В.Я.Полухіна, В.П.Журавльов.
    2. Підручник для загальноосвітніх установ (у двох частинах) 2008 р.
    3. Критичні статті з журналу "Література у школі" 2005 р. № 6.
    4. Оповідання В.П.Астаф'єва.










    Назад вперед

    Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

    Цілі і завдання:

    Пізнавальні:

    • познайомити учнів із життям та творчістю В.П.Астаф'єва;
    • показати автобіографічний характер оповідання;
    • відпрацювати вміння давати характеристику персонажам твору, робити порівняльну характеристику персонажів, переказувати близько до тексту;
    • вміння формулювати проблемні питання та відповідати на них;
    • визначати тему та основну думку літературного твору;
    • розглянути моральні проблеми, порушені в оповіданні.

    Розвиваючі:

    • розвивати усне монологічне та діалогічне мовлення учнів;
    • розвивати вміння вести дискусію;
    • розвивати вміння зіставляти, аналізувати.

    Виховні:

    • виховувати інтерес до творчості В.П.Астаф'єва;
    • виховувати патріотизм та любов до Батьківщини;
    • виховувати моральне світосприйняття учнів.

    Обладнання:

    • виставка книг В.П.Астаф'єва;
    • фотографії, що ілюструють життя письменника;
    • проектор;
    • презентація до уроку

    Випереджаюче домашнє завдання:

    • малюнки учнів до оповідання;
    • план оповідання.

    Хід уроку

    1) Організаційний момент.

    Повідомлення теми та мети уроку.

    Сьогодні на уроці ми познайомимося з розповіддю чудового сибірського письменника В.П.Астаф'єва, поринемо у світ сибірського села 30-х років минулого століття, спробуємо зрозуміти зміст цього твору і собі відповісти на споконвічні питання моральності та моралі.

    2) Виступ заздалегідь підготовленого учня з невеликим повідомленням життя В.П.Астафьева.

    "Віктора Петровича Астаф'єва по праву називають істинно російським письменником. Народився 1 травня 1924 року в д.Овсянка Красноярського краю, в сім'ї селянина. Батьки були розкуркулені, Астаф'єв потрапив у дитячий будинок. Під час Великої Вітчизняної війни пішов на фронт добровольцем, воював простим добровольцем, воював простим солдатом Повернувшись з фронту, Астаф'єв працював слюсарем, підсобним робітником, учителем у Пермській області. )."

    Хочу додати, що Розповідь "Кінь з рожевою гривою" входить до збірки під назвою "Останній уклін", яку письменник створював упродовж кількох років. Розповідь "Кінь з рожевою гривою" була опублікована в 1963 році і має автобіографічний характер.

    Отже, а зараз перевіримо вашу увагу. Опитування:

    Як називалося село, де народився письменник? (Вівсянка).

    Абсолютно вірно. Село Овсянка знаходиться у Красноярському краї, на березі Єнісея, у дуже мальовничому куточку сибірської природи. З цим місцем у Астаф'єва пов'язані і найгірші, і світлі спогади. До останніх днів життя Віктор Петрович не залишав свою малу батьківщину, яка дарує йому сили та натхнення. Давайте зараз подивимося на презентацію і представимо те місце, де письменник осягав уроки життя.

    Перегляд презентації.

    Який настрій виникає під час перегляду? Чи допомагають зорові образи осягнути зміст твору?

    Чому дитинство маленького Віті можна назвати трагічним? (Він рано втратив матір; йому було всього сім років, коли вона потонула в Єнісеї)

    Які спогади зберіг Астаф'єв про бабусю Катерину Петрівну? (Через все життя проніс письменник найтепліші і добрі спогади про свою бабусю. Вона залишила незабутній слід у житті онука, вплинула на формування найкращих моральних якостей. Це істинно російський характер, що увібрав у себе всі моральні начала.)

    З якою розповіддю Астаф'єва ви вже познайомилися минулого року? Чим схожі ці оповідання? ("Васюткіно озеро". В обох оповіданнях піднімаються моральні проблеми: становлення особистості, загартування характеру, розуміння непростих життєвих істин.)

    Висновок: оповідання "Кінь з рожевою гривою" автобіографічний; через особисті переживання письменника відтворено розповідь про ціле покоління людей, чиє дитинство випало на важкі передвоєнні роки; саме в такий скрутний час кувався народний російський характер, формувалися моральні підвалини.

    3) Давайте звернемося до тексту оповідання та озвучимо його план, складений вами вдома.

    (Обговорення плану оповідання). А зараз на основі вашого плану складіть таблицю-характеристику кожного пункту плану.

    Орієнтовний план:

    1. Левонтьєвське сімейство.
    2. За суницею (пряник конем).
    3. В лісі.
    4. Сварки.
    5. Жаль ягід.
    6. Витівки на річці.
    7. Санька радить обдурити бабусю.
    8. Крадіжка калача.
    9. Бабуся їде на ринок.
    10. Риболовля.
    11. Переживання хлопчика в очікуванні бабусі.
    12. Обман розкритий.
    13. Бабуся вибачила.
    14. Дивовижний кінь з рожевий грива.
    15. Урок все життя.

    Таблиця-характеристика епізоду.

    № п/п ЕПІЗОД ПОЗИТИВНЕ НЕГАТИВНЕ
    1. Левонтьєвське сімейство.
    2. За суницею (пряник конем).
    3. В лісі.
    4. Сварки.
    5. Жаль ягід.
    6. Витівки на річці.
    7. Санька радить обдурити бабусю.
    8. Крадіжка калача.
    9. Бабуся їде на ринок.
    10. Риболовля.
    11. Переживання хлопчика в очікуванні бабусі.
    12. Обман розкритий.
    13. Бабуся вибачила.
    14. Дивовижний кінь з рожевий грива.
    15. Урок все життя.
    ВИСНОВОК

    Обговорення таблиці.

    4) Творча робота – характеристика персонажа.

    Клас поділити на п'ять груп (бабуся, Вітя, дядько Левонтій, тітка Васеня, Санька). Представник групи вибирає картку з ім'ям персонажа, потім герой оповідання обговорюється групи. Через 10 хвилин група представляє свого персонажа; решта повинні вгадати, про кого йдеться.

    5) Розмова із класом.

    Яка тема та основна думка оповідання Астаф'єва?

    Коли та де відбуваються події оповідання?

    Хто розповідає про ці події?

    Чому Вітя любив бувати в сім'ї дядька Левонтія?

    Чому бабуся забороняла онукові спілкуватися з левонтьєвськими дітлахами?

    Розкажіть, які моменти ви зобразили на малюнку. Поясніть, чому саме ці епізоди вам найбільше сподобалися?

    (Учні представляють свої роботи)

    Спробуйте самі сформулювати проблемні питання цієї розповіді (запис у зошитах). Учні ставлять одне одному питання.

    6) На закінчення зробимо висновки про найголовніше (з питань підручника):

    Яким постає перед нами герой оповідання? Намалюйте усно його портрет.

    Чому бабуся, незважаючи на обман онука, купила йому пряник конем?

    Які моральні уроки витяг герой із цієї історії?

    Прочитайте останні слова оповідання. Поясніть їхній зміст.

    7) Рефлексія.

    Склади "синквейн" на тему уроку. Учні працюють 2-3 хвилини, потім озвучують свої "сінквейни". Наприклад,

    • Російський характер.
    • Загартований, щирий, сибірський.
    • Любить, страждає, пам'ятає.
    • Послання майбутнім поколінням.
    • Астаф'єв.

    8) Заключне слово вчителя.

    Мені хочеться закінчити наш урок словами Віктора Петровича Астаф'єва:

    "І не тільки на захист себе, для порятунку своєї душі в цьому метушливому житті трудиться поет, він вірить, що слово його врятує світ від бур та потрясінь: І так було завжди - поезією рухала віра в доброту і милосердя:"

    З нами залишилося Слово Астаф'єва, нетлінні уроки життя, які ми черпаємо з його творів.

    8) Виставлення оцінок.

    Домашнє завдання.

    Письменно скласти словник сибірських діалектизмів, місцевих слів. Подумати, як ці слова допомагають охарактеризувати героїв оповідання.

    Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


    Підписи до слайдів:

    1 Уроки доброти в оповіданні Віктора Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою»

    1. Як звати бабусю героя? а) Михайлова; б) Миколаївна; в) Петрівна. 2.Як звуть головного героя? а) Санька, б) Гришка, в) Ведмедик. 2. Про що мріяли всі сільські хлопчаки? а)про пряник конем; б) про іграшковий конь; в) про справжнього коня. 3. За що бабуся обіцяла купити герою оповідання пряник? а)прибирання у будинку; б) робота на городі; в) зібрані у лісі ягоди. 4. Як називався предмет, який хлопці взяли до лісу? а) кошик; б) цебро; в) туєсок 5 . Через що сталася сварка між левонтьєвськими дітлахами в лісі? а) через з'їдені ними ягід; б) через героя оповідання; в) просто так. 6 . Що порадив зробити Санька героєві оповідання, щоби тому не потрапило від бабусі? а) взагалі не ходити додому; б) все чесно розповісти бабусі; в) накласти в туїсок трави, а зверху засипати ягодою. 7 . Що просив шантажем у головного героя його найкращий друг? а) калач; б) булка; в) шаньга. 3

    4 “Я ще не усвідомив тоді всю величезну втрату, що спіткала мене. Якби це сталося, я б повзком дістався від Уралу до Сибіру, ​​щоб заплющити бабусині очі, віддати їй останній уклін. І живе у серці вина. Гнітюча, тиха, вічна. Винен перед бабусею, я намагаюся воскресити її в пам'яті, розповісти про неї іншим людям, щоб у своїх бабусь і дідусів, у близьких і улюблених людях знайшли вони її, і було б її життя безмежне і вічне, як вічне сама людська доброта, - так від лукавого ця робота. Немає в мене таких слів, які могли б передати всю мою любов до бабусі, виправдали б мене перед нею. Я знаю, бабуся вибачила б мене. Вона завжди і все мені прощала. Але її нема. І ніколи не буде. І нема кому прощати...”

    5 У який час і де відбуваються події оповідання? Назвіть прикмети того часу та місце дії. Від чиєї особи ведеться оповідання в оповіданні? Що ви можете розповісти про героя оповідання? 3.Чому хлопчикові дуже хотілося, щоб йому купили пряник конем? Дайте відповідь текстом.

    6 “Пряник конем! Це ж мрія всіх сільських малюків. Він білий-білий, цей кінь. А грива у нього рожева, хвіст рожевий, копита теж рожеві. Бабуся ніколи не дозволяла тягатися зі шматками хліба. Їж за столом, інакше буде погано. Але пряник – зовсім інша справа. Пряник можна сунути під сорочку, бігати і чути, як кінь лягає копитами у голий живіт. Холодіючи від жаху – втратив, – хапатися за сорочку і з щастям переконуватись – тут він, тут кінь-вогонь! З таким конем відразу пошану скільки, уваги! Хлопці Левонтьєвські до тебе так і так лащаться. І в чижа першому бити дають, і з рогатки стрільнути, щоб їм дозволили потім відкусити від коня чи лизнути його. Коли даєш Левонтьєвському Саньку або Таньці відкушувати, треба тримати пальцями те місце, по яке відкусити належить, і тримати міцно, інакше Танька або Санька так цапнуть, що залишиться від коня хвіст та грива”.

    7 Чому герой оповідання любив бувати у родині сусіда дядька Левонтія? Чому хлопчик вирушив у ліс? Чому цьому плану не судилося збутися, адже спочатку все складалося добре?

    9 Завдання кожної групи - знайти у тексті відповідний епізод, важливу цитату для переказу.

    10 Чому ж бабуся Катерина Петрівна всім, кого зустрічала цього ранку, розповідала про провину онука? Чому, вже знаючи про обман, бабуся все ж таки купує онуку пряник - коня з рожевою гривою?

    11 іграшка ласощі символ

    12 Написати міні-твір: Як я розумію сенс назви оповідання «Кінь з рожевою гривою»

    13 Домашнє завдання: Вивчити напам'ять опис літнього дня.

    14 ВИКОРИСТАНІ РЕСУРСИ: http://www.bgshop.ru/Details.aspx?id=9524680 http://lit.1september.ru/articlef.php?ID=200600907 http://www.cultnord.ru/Severnye_kozuli. html


    
    Top