Užduotys su raidėmis l i moksleiviams. Užsiėmimai su logopedu

Žaidimai paveikslėliuose 4-5 metų vaikams

Užduotys vaikams vidurinėje darželio grupėje tema „Mokymasis skaityti“

1 pratimas

Pavadinkite kiekvienos grupės objektus. Suderinkite juos su raide, kuria prasideda jų vardai.

2 užduotis

Kokia raide prasideda šie žodžiai? Kiekvienoje grupėje užpildykite elementą, kurio pavadinimas prasideda norima raide.

3 užduotis

Prijunkite objektus, kurių pavadinimai prasideda ta pačia raide.

4 užduotis

Sujunkite objektus, kurių pavadinimai baigiasi ta pačia raide.

5 užduotis

Nuspalvinkite papildomą paveikslėlį kiekvienoje grupėje. Kokia raide prasideda paveikslėlių pavadinimai?

6 užduotis

Pasirinkite ir nuspalvinkite tik tas nuotraukas, kurių pavadinimuose yra raidė „W“.

7 užduotis

Nuspalvinkite tik tuos objektus, kurių pavadinimuose yra raidė „L“.

8 užduotis

Nuspalvinkite tik tuos objektus, kurių pavadinimuose yra raidė „P“.

9 užduotis

Nuspalvinkite tik tuos objektus, kurių pavadinimuose yra raidė „K“.

10 užduotis

Pavadinkite paveikslėlius. Sujunkite juos grandine: pirmame žodyje - paveikslėlio pavadinimas, garsas [M] yra žodžio pradžioje, antrajame garsas [M] yra žodžio viduryje, trečiame garsas [M] yra žodžio gale.

11 užduotis

Kurio objekto pavadinime girdimas garsas [D], o kurio - garsas [T]?

12 užduotis

Kurio objekto pavadinime girdimas garsas [B], o kurio - garsas [P]?

13 užduotis

Kurio objekto pavadinime girdimas garsas [Z], o kurio - garsas [S]?

14 užduotis

Kur yra garsas [R] žodžiuose: žodžio pradžioje, viduryje ar pabaigoje? Suderinkite diagramas su atitinkamais žodžiais.

15 užduotis

Kiek garsų yra kiekviename žodyje – paveikslėlio pavadinimas? Pavadinkite juos. Suderinkite paveikslėlius su tinkamais skaičiais.

16 užduotis

Kokiais garsais prasideda šių objektų pavadinimai? Jei pašalinsite pirmuosius šių pavadinimų garsus, gausite skirtingus žodžius. Kuris?

Patikrinkite save.

Meškerė - dukra; musė - ausis; karoliukai - ūsai; perkūnija – rožė.

17 užduotis

Pasakykite šių objektų pavadinimus. Kuriuose žodžiuose pirmasis garsas skamba sunkiai? Nuspalvinkite kvadratą šalia šio žodžio mėlynai. Kuriuose žodžiuose pirmasis garsas skamba švelniai? Nuspalvinkite kvadratą žaliai.

18 užduotis

Suderinkite kiekvieną paveikslėlį su skiemeniu, kuriuo prasideda jo pavadinimas.

19 užduotis

Vieno skiemens žodžius derinkite su vienu kvadratu, žodžius su dviem skiemenimis su dviem kvadratais ir žodžius su trimis skiemenimis su trimis kvadratais.

Pamokos tikslas: mokomės L raidės, skaitymo įgūdžių formavimo, kalbėjimo įgūdžių ugdymo, foneminio suvokimo tobulinimo, elementarių grafinių įgūdžių pagrindų.

  • supažindinti ikimokyklinuką su raide L ir teisingu garso tarimu;
  • išmokyti rašyti L raidę kvadratais;
  • sukelti susidomėjimą mokytis eilėraščių ir mįslių.

Pavadinkite tai, kas parodyta toliau pateiktose nuotraukose:

Valdovas lankas palieka lapę

Lada labai linksma mergina. Ji vaikšto ir dainuoja:
- La-la-la!

  1. Kaip dainuoja Lada?
  2. LLLA – koks čia pirmas garsas?
  3. Koks buvo linksmos merginos vardas?
  4. Koks yra pirmasis žodžio LADA garsas?
  5. Sakyk, koks garsas skamba žodyje LEMPA, žodyje KĖDĖ ir žodyje DRAMBLIS?
  6. Pradžioje, pabaigoje ar viduryje yra [l] garsas žodžiuose LAMP? KĖDĖ? INJEKCIJA? dramblys? LĖLĖ?

Kai tariame garsą [l], liežuvio galiukas pakyla už viršutinių dantų ir prisispaudžia prie jų. Sakyk: LLL. Liežuvio galiukas prisispaudžia prie viršutinių dantų ir neleidžia orui laisvai išeiti iš burnos, kai tariame garsą [l].

  • Balsio ar priebalsio garsas [l]?
  • Ar šis garsas garsus ar nuobodus?
  • Kodėl?
  • Kokius dar žinote garsinius priebalsius?

Užduotis: atspausdinta L raidė ikimokyklinukams

Ištirkite raidę L. Įsiūkite L raidę ore ir sąsiuvinyje atsargiai paprastu pieštuku ar tušinuku į langelius.

Tais atvejais, kai vaiko prašoma parašyti visą raidės, skiemens ar žodžio eilutę, suaugęs eilutės pradžioje pateikia rašymo pavyzdį.
Jei ikimokyklinukas turi sunkumų, tada suaugęs žmogus gali nubrėžti dvi apytiksles linijas arba įdėti atskaitos taškus, kuriuos vaikas sujungs linijomis, arba parašyti visas raides, o vaikas tiesiog apves jas kita spalva. Šiame mokymo etape kaligrafijos nereikia.

Tęskite sakinį

Ši Lina yra gera mergaitė,
Viską lipdo iš... (plastilino).

Tyliai sninga,
Baltas sniegas, gauruotas.
Valysime sniegą ir ledą
Kieme... (su kastuvu).

Lėktuvas paruoštas.
Jis išvyko toliau... (skrydis).

Lietus lyja, linksma,
Mes su tavimi draugai!
Mums gera bėgti
Basomis kojomis... (balos).

Mūsų sode yra pavyzdinė tvarka:
Kaip parade buvo statomos sodo lysvės.
Kaip gyva tvora aplinkui -
Pastačiau žalias viršūnes... (svogūną).

Gudrus apgaulė
raudona galva,
Pūkuota uodega graži.
Kas čia? ... (Lapė.)

Ant suoliuko prie vartų
Lena karčiai ašaroja... (avelės).

Andreyka savo sode
Laistė gėles iš... (laistytuvo).

Privertė visus aplinkinius verkti.
Nors jis ir ne kovotojas, bet... (lenkiasi).

Pilkas vilkas tankiame miške
Sutikau raudoną... (lapę).

Mažasis sūnus atėjo pas tėvą
Ir mažasis paklausė:
- Kas yra gerai
O kas yra... (blogai)?

Pasaka apie raidę L

Lapė ir varlė

Miške, didelėje baloje, gyveno varlytė, kuri labai mėgo lipdyti iš molio. Jis iššliaužia iš balos, pasiima molio ir sėdi lipdydamas. Iš pradžių gamino tik plokščius pyragus. Tada jis pradėjo gaminti kolobokus ir citrinas. Tada jis padarė dramblį, o po to – liūtą ant slidžių ir arklį valtyje.

Gyvūnai žiūrėjo, juokėsi ir meiliai glostė varlei nugarą. Atėjo tik viena lapė (ar pavydėjo, ar kaip?), viską sulaužė ir net erzino:

Žaliausia iš visų yra didžiaakė varlė!

Ir tai tęsėsi tol, kol lapė užaugo. Vieną dieną jis priėjo prie balos, atsisėdo šalia varlės, ilgai žiūrėjo, kaip lipdo, ir liūdnai pasakė:

Aš irgi lipdydavau, bet man tai nepasiteisino...
- Nieko! - tarė varlė.
- Nenusimink! Bet tu kasi gudriausias duobes.

Mįslės vaikams, prasidedančios raide L

Einu šalia sargo,
Kastuvu sniegą aplinkui
Ir aš padedu vaikinams
Padaryk kalną, statyk namą.
(Kastuvas)

Senelis sėdi apsirengęs šimtu kailinių.
Kas jį nurengia?
Jis lieja ašaras.
(svogūnai)

Virš namų palei taką
Kabo papločio gabalas.
(Mėnulis)

medinis kelias,
Lėtai kyla aukštyn,
Kiekvienas žingsnis yra praraja.
(kopėčios)

Kaip pušys, kaip eglės,
O žiemą be adatų.
(Maumedis)

Kritimas nuo šakos
Auksinės monetos.
(Lapai)

Aš pats nevalgau, bet maitinu žmones.
(Šaukštas)

Patarlės ir posakiai, prasidedantys raide L

Melagį lengviau sugauti nei luošą.
Melas nepadaro žmogaus gražaus.
Melas vaikšto ant tarakonų kojų.
Kai meluoji, tampi melagiu amžinai.
Atidėkite dykumą, bet neatidėliokite darbų.
Mažas poelgis geriau nei didelis dykinėjimas.

Juokingi eilėraščiai apie raidę L vaikams

Lipka
Aš užaugau, lipnus,
Plonas ir lankstus
Nelaužyk manęs!
Medaus spalva
Aš žydėsiu vasarą -
Apsaugok mane.
Vidurdienį žemiau manęs
Paslėpk nuo karščio -
Užaugink mane.
Aš atmetu tave
Apsaugosiu tave nuo lietaus -
Laistykite mane.
Kartu, mano brangus drauge,
Pasisemkime jėgų -
Tu myli mane.
Ir laukti termino
Išeisite į platųjį pasaulį,
Nepamiršk manęs!
(P. Voronko)

Lapės loja.
Užmiestyje.
Guli lapijoje po liepa.
Lynai šaltų vandenų gelmėse
Tingi, bet lengvai plaukia.
Mėnulis šviečia kaip žalvaris
Harieris vaišinasi varle.
Skrenda pasiklydusi bitė.
Nakties tamsa užklupo mišką.
(V. Luninas)

Kas tu esi?
- Mes lapės,
Draugiškos seserys.
Na, kas tu toks?
- Mes irgi lapės!
- Kaip, su viena letena?
- Ne, vis tiek su kepure...
(A. Šibajevas)

Lapų kritimas
Miškas atrodo kaip nudažytas bokštas.
Alyvinė, auksinė, tamsiai raudona,
Linksma, marga siena
Stovi virš šviesios proskynos.
(I. Buninas)

Lapų kritimas
nukritę lapai
Pokalbis vos girdimas:
- Mes iš klevų...
- Mes iš obelų...
- Mes iš guobų...
- Mes iš vyšnių...
- Nuo drebulės...
- Iš paukščių vyšnių...
- Nuo ąžuolo...
- Nuo beržo...
Lapų kritimas visur:
Šaltis jau ant slenksčio!
(Ju. Kapotovas)

Martynas
Lietus lyja, visur pliaupia.
Jaunikliai laimingi lizde:
- Mama sėdės namie,
Jis niekur neskris!
(G. Vieru)

Liūtas gaudė uodą
Aš susilaužiau kaktą letena!
(B. Timofejevas)

Martynas

Ir ji atsakė:
- Aš skubu!
Snapu semiu molio
Ir ji skrido po stogu.
Visa diena kupina rūpesčių
- Ji pastatė namą.
Dienos praėjo. Vėl klausiu
Ir ji atsakė:
- Aš skubu!
Minutės skaičiuojamos!
Turiu mažylių.
Aš gaudau midžus
Aš maitinu mažuosius.
Lankantis lietus lijo dažniau.
Senoji tuopa buvo liūdna.
„Dainuok man, nuryk“, – prašau,
Ir ji atsakė:
- Aš skubu!
Pakuosiu šeimą į kelionę.
Pavasarį grįšiu ir dainuosiu.
(V. Bardadimas)

Girininkas
Taigi, kad pušys, liepos, eglės
Jie nesusirgo, tapo žali,
Į naujus miškus
Kyla į dangų
Juos į paukščių garsą ir dūzgimą
Saugomas draugo – girininko.
(V. Stepanovas)

Apsilankykite vasarai
Einame miško taku,
Ir mes nežinome kur.
Dėl aviečių?
Dėl aviečių!
Dėl grybų?
Už grybus!
Šviečia auksinė saulė
Pro žalius langus.
Gal sekame saulę?
Ką!
Gal už saulės!
Gal voverė susidurs
Gal ežiukas mūsų kažkur laukia...
Einame linksma minia
Giedrą rytą sveiki atvykę į vasarą!
(V. Viktorovas)

Baltos pjuvenos skraido,
Jie skrenda iš po pjūklo.
Taip daro stalius
Langai ir grindys.
(G. Satir)

Pamokos santrauka:

  1. Naujų žodžių tarimas didina ikimokyklinuko žodyną, lavina kalbą ir atmintį.
  2. Ląstelių pratimai lavina smulkiąją rankų motoriką.
  3. Mįslės ugdo vaikų intelektą, gebėjimą analizuoti ir įrodyti. Mokytojai užduoda mįsles, mokydami vaikus, kad padidintų susidomėjimą atliekant sudėtingas užduotis.
  4. Eilėraščiai turi įtakos ne tik atminties raidai. Įrodyta, kad jei kasdien išmoksite keletą eilučių, smegenyse atsiras naujų nervinių jungčių ir padidės jūsų bendri mokymosi gebėjimai.

Raštingumo pamoka: „Skamba [l], [l"]; raidė L"

Tikslas: įtvirtinti įgūdžius atskirti ir aiškiai tarti garsus [l], [l"]; pažinti raidę L.

Korekcinės edukacinės užduotys:

Susistemintivaikų žinios apie priebalsių garsus [L], [L], atsiminti jų ypatybes ir pavadinimus. Pristatome raidę L.

Užtikrinti praktinį gebėjimo rasti šių garsų vietą žodžiuose /žodžio pradžia, vidurys, pabaiga/ ir „Namai“ pritaikymą.

Gebėjimas sugalvoti žodžius su šiais garsais skirtingose ​​padėtyse / žodžio pradžioje, viduryje, pabaigoje /.

Išmokyti girdimąjį-tarimą diferencijuoti garsus: [L] - [L], (kietųjų ir minkštųjų priebalsių diferencijavimas) d/ir „Semaphorchiki“. Žodžių sudarymo ir skaitymo iš skiemenų, žodžių rašymo įgūdžių tobulinimas A užrašų knygelėje, taip pat atlikti visą garso analizę iš šių žodžių..

Mokantis mintinai eilėraštį apie raidę L.

Skaitymo įgūdžių tobulinimas: vieno ir dviskiemeniai žodžiai.

Korekcinis ir vystomasis užduotys: :

Lavina nuoseklią kalbą, kalbos klausą, regimąjį suvokimą ir dėmesį, artikuliacinius, smulkiąją ir stambiąją motoriką, kalbos derinimą su judesiu.

Pataisomoji ir auklėjamoji užduotys:

Skatinti bendradarbiavimo įgūdžių, tarpusavio supratimo ir geranoriškumo ugdymą.

Įranga: temų paveikslėliai, „namukai“, semaforai, sąsiuviniai, pieštukai

Pamokos eiga:

I. Organizacinis momentas

Žaidimas su kamuoliu „Mano, mano, mano, mano“ (vartokite žodžius su garsais [l], [l"])

II. 1. Logopedas paaiškina: garsas [l]- lūpos šiek tiek šypsosi; dantys yra arti vienas kito; siauras liežuvio galiukas pakeltas už viršutinių dantų link gumbų, o liežuvis remiasi į viršutinius dantis; - kaklas „veikia“.

Garso simbolis : skrenda didelis lėktuvas: LLLLL... (žr. spalvų intarpą).

Charakteristika garsas: priebalsinis garsas (liežuvis sukuria barjerą orui), kietas, skambus. Pavadinimas: mėlynas ratas su varpeliu.

Garsas [L"]: Garso simbolis: skrenda mažas lėktuvas: llll... (žr., spalvotas intarpas).

Charakteristika garsas [L"]: priebalsis, švelnus, balsinis.

Paskyrimas : žalias apskritimas su varpeliu.

Logopedas pateikia lyginamąjį garsų aprašymą[l], [l’]:

garsas [l] - priebalsis, balsinis, sunkus; žymėjimas: mėlynas apskritimas su varpeliu

garsas [l"] - priebalsis, balsinis, švelnus; žymėjimas - žalias ratas su varpeliu.

Logopedė sako, kad rašant šiuos garsus nurodo raidė LPristatome raidę L

*L spoksojo į garnį:

„Esame kaip du lašai:

Garnio kojos ilgos,

Kaip raidė L, ar ne? O. Hofmanas

*-Abėcėlė tęsis tavo

Raidė L yra miško trobelė. V. Stepanovas

2. Atlikote / atlikote pratimą „Paplokite rankomis, jei girdite garsą [L“], trypkite koja, jei girdite garsą [L]“:

l, m, b, l...; la, lu, mano, al, la...; al, am, pla, uly...; lapas, laukai, automobilis, kampas...

3. Prisiminkite kuo daugiau vardų, kurie baigiasi skiemeniu

LA: Mila, Angela, Alla, Kamila

LYA: Kolya, Va..., Ga..., To...

Prisiminkite kuo daugiau vardų, prasidedančių skiemenimis LI, LE, LYU:

Liza, Lina...; Lioša, Lenija...; Luda, Liusė...

4. Pakartokite grynus posakius:

Lo-lo-lo – lauke šilta.

Lu-lu-lu – stalas yra kampe.

Ul-ul-ul – sulūžo mūsų kėdė.

La-la-la – žali laukai.

Li-li-li – vežėme avietes.

Lu-lu-lu – aš mėgstu avietes.

Le-le-le – aš joju ant asilo.

5 .Atspėk mįsles, įvardink, koks garsas yra atsakyme ([L] - [L"]), ir nustatykite jo vietą žodyje.

medinis kelias,

Lėtai kyla aukštyn,

Kiekvienas žingsnis yra praraja.(kopėčios)

Virš namų palei taką

Kabo papločio gabalas.(Mėnulis)

Kritimas nuo šakos

Auksinės monetos.(Lapai)

Po stogu yra keturios kojos,

O ant stogo – sriuba ir šaukštai.(Lentelė)

Uodega pūkuota,

Auksinis kailis,

Gyvena miške

Jis vagia viščiukus iš kaimo.(lapė)

Gyvena įduboje, graužia riešutus.(Voverė)

6. Fizminutka

Išskėkime kojas raide L,

Tarsi šoktų, rankos ant klubų.

Pasviro kairėn, dešinėn,

Kairė Dešinė.

Pasirodo puiku.

Kairėn, dešinėn, kairėn, dešinėn.

7. D/i "Mėlyna - žalia"./darbas su semaforais/

Vaikai rodo „semaforą“, paryškindami garsą adresu ki [l], [l’] eilėraštyje:

Ežiukas, ežiukas, tu dygliuotas?

Tai aš tik tuo atveju

Ar žinai, kas yra mano kaimynai?

Vilkai, lapės ir lokiai. B.Zakhoderis

8. D/i „Namai“

Vaikai turi išdėstyti paveikslėlius į namelius (mėlyna ir žalia): su garsu [l] - mėlyna, su garsu [l "] - žalia; suskirstykite visus žodžius į skiemenis, nustatykite garsų vietą [L] ir [L' ] žodžiuose.

9. Pirštų gimnastika:

Rankos aukštyn, kumštyje,

Atsegti, ant šono.

Rankos į šonus, kumštyje,

Atsegti, ant šono.

Rankos žemyn, į kumštį,

Atsegti, ant šono.

10. Vaikai pakartoja l raidės rašybą ir prisimena eilėraštį.

Ant kasos deda žodžius: svogūnas, citrina, lapė ir užsirašo į sąsiuvinius.

Skamba L, L" . Laiškas L.

Tikslas: - lavinti bendruosius kalbos įgūdžius

Žmogaus ekologinės kultūros formavimasis

Pedagogai:

Ugdykite meilę ir pagarbą gėlėms ir gamtai.

Ugdykite susidomėjimą pamokomis.

Ugdykite elgesio kultūrą klasėje.

Švietimas:

Ugdykite regimąjį suvokimą, foneminę klausą, loginį mąstymą.

Ugdykite dėmesį ir gebėjimą aiškiai ir kompetentingai atsakyti į klausimus.

Lavinti smulkiąją rankų motoriką.

Švietimas:

Išplėskite vaikų supratimą apie gėles (jų išvaizdą, kur jos auga) ir nykstančias rūšis.

Praturtinkite savo žodyną naujais daiktavardžiais ir būdvardžiais.

Išsiaiškinkite foneminę naujo garso sampratą.

Išmokite apibūdinti garsus (priebalsius, kietus, švelnius, skambius).

Pristatykite spausdintų ir mažųjų raidžių vaizdą ir kt.

Tobulinti garsinės skiemeninės žodžių analizės įgūdžius.

UUD susidarymas:

Reguliavimas: mokyti priimti ir išlaikyti mokymosi veiklą.

Kognityvinis: ugdykite gebėjimą rasti ir pateikti informaciją.

Bendravimas: ugdykite gebėjimą klausytis ir suprasti vienas kitą, mokėti reikšti savo mintis pagal bendravimo užduotis ir sąlygas.

Asmeninis: ugdykite gebėjimą vertinti save, remiantis sėkmingo darbo kriterijumi.

Įranga: veidrodžiai, rašikliai, pieštukai, mėlynai-žaliai-raudonų drožlių rinkiniai, spalvoti magnetukai, gėlių atvaizdai (violetinė, varpelis, lotosas, tulpė), iškirptas gėlių paveikslas pievoje, atvirutės su gėlių atvaizdais ( violetinė, tulpė) pagal skaičių vaikai, spausdintos L raidės atvaizdas, didžiosios L atvaizdas, skiemenys LO TOS (pagal vaikų skaičių), kortelės „Surask raidę L“ pagal vaikų skaičių, nuotraukos - mergina, laistytuvas, gėlė, pieva, vyras bėga, berniukas ir mergaitė (darbui pagal pasiūlymą), vokai su gėlės dalimis – šaknimis, stiebu, lapais, žiedlapiais, pumpuru, gėlių kontūrais (po 3 vienam mokiniui) apmąstymui.

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Visiems, laba diena visiems!
Pašalinkite mūsų tinginystę!
Netrukdyk man dirbti
Netrukdyk savo studijoms!

2. Žinių atnaujinimas. Mokymosi probleminės situacijos kūrimas.

Vaikinai duoda paveikslo dalis (arba jau guli ant stalų) – paveikslą reikia susidėti visiems. Nuotraukoje pavaizduotos gėlės.

Logopedas skaito eilėraštį:

Įjungta pieva, yra begalė gėlių!
Yra rugiagėlių, ramunėlių,
Aušros spalvos raudonos,
Aguonose yra antklodė.
mėlynas varpas,
Visi kraipo galvą,
Brangioji klaida,
Atsisėdo ant ramunėlės.
Drugeliai ir kamanės laimingi,
Kad gėlės pražydo!

(L. Aleynikova)

"Gėlės"
Jei nuskinsiu gėlę,
Jei nuskinsi gėlę.
Jei viskas: ir aš, ir TU -
Jei renkame gėles,
Jie bus tušti
Ir medžiai ir krūmai...
Ir grožio nebus.

Vaikinai, kas atspėjo, kokia šiandien mūsų tema? (Gėlės). Kalbėsime apie gėles, bet ne apie visas, o tik apie tas, kurių labai pristigo ir kurios įrašytos į Raudonąją knygą.

Įdėmiai klausykite, koks garsas girdimas kiekviename gėlės pavadinime – lotosas, pakalnutė, žibuoklė, varpelis, lelija, lotosas? Žodžiuose „lotosas“, „slėnio lelija“ tai pradžioje, žodyje „violetinė“ viduryje, žodyje „lelija“ pradžioje, viduryje – garsas švelnus?

3. Naujų žinių atradimas

Vaikinai, paimkime veidrodžius ir ištarkime garsus L, L, kad suprastume, kuo jie panašūs ir kuo skiriasi:

Ištarkite pirmąjį žodžio „slėnio lelija“ garsą. Ką pastebėjai?

Burnoje yra oro barjeras, o tai reiškia, kad garsas [l] yra priebalsis

Uždengė ausis. Ką girdi: daugiau triukšmo ar balsų?

Ką dar gali pasakyti?

Garsas [l] žodyje „slėnio lelija“ yra sunkus

rodant ranka – nuleista liežuvio užpakalinės dalies vidurinė dalis. Ir dabar

ištarti pirmąjį garsą žodžiuose „lelija“. Kas pasikeitė?

Garsas [l,] žodyje „lelija“ yra švelnus. (rodoma ranka - liežuvio užpakalinės dalies vidurinė dalis pakelta)

Apibūdinkite garsus [l], [l,]

Garsas [l] yra priebalsis, balsingas, kietas, garsas [l,] yra priebalsis, balsingas, švelnus.

Kuo skiriasi garsų tarimas? - Kai išleidžiame garsą LH, liežuvis labiau prispaudžiamas prie gumbų.

Norėdami kalbėti aiškiai ir suprantamai, atlikime pratimus liežuviui.

"tvora"

Šypsokitės, atidengdami viršutinius ir apatinius dantis, kurie stovi vienas ant kito kaip tvora. Pasakykite „aš“ sau. Skaičiuokite nuo 1 iki 10.

„Nubauskime neklaužadą liežuvį“

Šiek tiek atidarykite burną, ramiai uždėkite liežuvį ant apatinės lūpos ir, trinktelėdami ją lūpomis, ištarkite garsus: „penki-penki-penki“, o tada įkandę dantimis: „cha-ta-cha“.

"Blynas"

Platus liežuvis guli nejudėdamas, nedreba ant apatinės lūpos, liečiant burnos kampučius, matomi viršutiniai dantys. Skaičiuokite nuo 1 iki 10.

"adata"

Atidarykite burną, iškiškite liežuvį toli į priekį, įtempkite ir susiaurinkite. Laikykite šioje pozicijoje 15 sekundžių, tada išimkite ją už apatinių dantų, neuždarykite burnos, pakartokite 5 - 10 kartų.

Alternatyvus „blynas - adata“

"Skanus uogienė"

Uždėkite platų liežuvį ant apatinės lūpos, tada laižykite viršutinę lūpą iš viršaus į apačią, perkeldami liežuvį už viršutinių dantų. Nejudinkite žandikaulio.

"Sūpynės"

Liežuvio galiukas pakaitomis remiasi į viršutinius ir apatinius dantis. Nejudinkite žandikaulio.

"Garlaivis dūzgia"

Nusišypsokite, prikąskite liežuvio galiuką ir ilgai tarkite garsą „Y“. Tuo pačiu metu girdimas kietas „L“ garsas.

4. Naujų žinių taikymas

Vaikinai, pažiūrėkite į tai

PERSIKO LAPŲ VARPAS

Aukštis 30-110 cm.Rūšys mažėja. Įtrauktas į Smolensko Raudonąją knygą. Mažėja dėl gyventojų masinio žydinčių augalų rinkimo . Mėlynieji varpeliai yra vienas mylimiausių augalų tarp žmonių. Tai matyti bent jau iš meilių vietinių pavadinimų: zvontsy, zvonochki.

Kai sunoksta raudonos braškės, šviesiuose miškuose ir proskynose pražysta tikrasis mūsų miškų grožis – persikų lapė varputė. Jo šviesiai mėlyna, didelė, klasikinės formos gėlė atrodo nulieta iš skambančio metalo. Iš visų varpų tipų jis yra vienas didžiausių. Mėlynos arba alyvinės-mėlynos (rečiau baltos) vainikėliai, išskaidyti į 5 skilteles trumpais dantimis, kabo ant stiebų nuo liekno aukšto stiebo viršūnių, pritraukiant bites. Varpai uždaromi naktį ir lyjant. Šių varpų mūsų miškuose lieka vis mažiau – jie kenčia dėl savo patrauklumo ir nesaugumo.

Darbas skiemens lygiu

O dabar žaisime žaidimas "Atspėk, kuris varpas skamba?"

Didysis varpas skamba taip: „la-la-la“, o mažasis skamba „la-la-la“. Spėkite, kuris varpas suskamba (didelis ar mažas), kai išgirsite: lu-lu-lu?
Taip pat žaisti su kitomis onomatopoejų poromis: lo-lo-lo ir le-le-le; lu-lu-lu ir lu-lu-lu; ly-ly-ly ir li-li-li; le-le-le ir le-le-le.

Vaikinai, ar žodyje varpas yra garsų „L“, „L“?

Dabar pirštais nupieškime varpelius, kurie užsidaro naktį ir lyjant, o paskui atsidaro.

„Švelnios gėlės“ (pirštų gimnastika)

Mūsų mėlynos gėlės (palmės sujungtos tulpės pavidalu.)

Žiedlapiai žydi. (Pirštai lėtai atsiskleidžia.)

Vėjas šiek tiek kvėpuoja, žiedlapiai siūbuoja. (Jie sklandžiai siūbuoja.)

Mūsų gležnos gėlės dengia jų žiedlapius. (Lėtai uždarykite.)

Jie tyliai užmiega, purtydami galvas. (Rankos siūbuoja.)

Darbas žodžių lygyje

Labai mielos gėlės – melsvai violetiniai žiedlapiai!

Jos auga pievose ir ten gražiai žydi.
Būk šiek tiek protingas, tos gėlės skambina...

(Atsakymas: žibuoklės)

Violetinė yra viena iš subtiliausių ir gražiausių gėlių. Priklauso violetinių šeimai, mieliau auga upių pakrantėse, spygliuočių miškų pakraščiuose, akmenuotuose šlaituose, pievose. Violetinė dauginasi pjaunant sėklas, kurios neauginamos kasmet. Todėl nenuostabu, kad šis gležnas augalas įrašytas į Raudonąją knygą. Auga Irkutsko srityje, Krasnojarsko srityje.

Žodžio skambesio schemą panaudokime lustais

- Kita mįslė

Augalo aukštis 15-40cm. Žydi gegužės mėnesį. Auga stepėse, Kryme. Nuostabus stepių grožis. Įtrauktas į Raudonąją knygą. Spalva svyruoja nuo grynai baltos, geltonos iki rausvai bordo, alyvinės ir beveik violetinės, su geltona arba juoda dėmė centre arba be jos. Kultūrinių veislių protėvis.

Įdėkime žodį „tulpė“ su traškučiais (kur yra garsas L? - žodžio viduryje)

Apskritimas ir eskizas, atspalvis, gėlė, kurios pavadinime yra minkšta, su kuria mes šiandien susipažįstame. (tulpė)

Fizminutka (Bendrųjų motorinių įgūdžių ugdymas.)

A) - O dabar aš siūlau tau šiek tiek pailsėti. Kartok paskui mane.

Vieną, du, tris kartus gėlės augo

Jie siekė aukštai link saulės:

Jie jautėsi maloniai ir šiltai!

Vėjas praskriejo, stiebai drebėjo

Jie pasisuko į kairę ir žemai pasilenkė.

Jie pasuko į dešinę – žemai pasilenkė.

Vėjas bėga! Nelaužyk gėlių!

Tegul auga, auga, džiugina vaikus!

(Judesiai - pritūpimas, atsistojimas, tiesimas ant pirštų galiukų, žvilgsnis aukštyn, rankų svyravimas į kairę - dešinėn, virš galvos, pasilenkimas į kairę, pasilenkimas į dešinę, piršto purtymas, pritūpimas, lėtas rankų pakėlimas į viršų, pirštų atskleidimas)

B) Žaidimas su kamuoliu

Jei miške auga gėlės, kokios jos? (Miškas)

Jei pievoje auga gėlės, kokios jos? (Pieva)

Jei gėlės auga lauke, kokios jos? (Laukas)

Jei sode auga gėlės, kokios jos? (Sodas)

Jei gėlės auga kambaryje, kokios jos? (Kambarys)

Skirtumas l, l žodžiais:

O dabar įvardinsiu kitus augalus, su kuriais galime susidurti miške, o žalio ir mėlyno apskritimo pagalba nustatysite, koks jų garsas – švelnus ar kietas. Ant stalo išdėliosime ilgą traukinį

Žodžiai: lotosas, žibuoklė, lelija, pakalnutė, liepa, rugiagėlė, tulpė, eglė, eglė

Žaidimas „Surinkite gėlių dalis“ Ant vaikų stalo yra vokai su gėlės dalimis (šaknis, stiebas, lapai, žiedlapiai, pumpuras)

Kokia yra svarbiausia gėlės dalis? (Šaknis). – Kas ateina po šaknies? (Stiebas) - Ar gėlė turi?... (Lapai.) - Toliau po lapų? (Bud) – Kas yra pumpuras? (Neatsegta gėlė) - Ir jie liko?... (Žiedlapiai)

Taip pat reikia pasakyti, ar žodyje yra garsų L, L.

Pristatome laišką

Šauniai padirbėta. Vaikinai, jūs žinote, kaip gerai atskirti L ir L garsus. Dabar susipažinkime su raide L. Raidė L – garsų L ir L namas

Kaip atrodo raidė L?

Pirštais nupieškite raidę L.

Atsistokite ir poromis suformuokite raidę L.

Raskite raidę L

Žaidimas „Surinkite žodį“

Kiekvienas vaikas turi ant stalo skiemenis LO TOS, jiems reikia surinkti žodį

Riešutas LOTUS yra daugiametis vandens augalas. Lotoso lapai plūduriuoja ant ilgų smailių stiebų ir turi skydo formą. Žiedai keičia spalvą nuo ryškiai rožinės žydėjimo pradžioje iki beveik baltos prieš nukritus žiedlapiams. Vaisių dėžutė. Sėklos kietos ir didelės, lazdyno riešuto dydžio. Lotoso žiedai stambūs, 25-30 cm ir iškyla aukštai virš vandens ant tiesia žiedkočio. Jie turi silpną, bet labai malonų aromatą. Lotosas yra plačiai paplitęs Azovo ir Kaspijos jūrų pakrantėse bei Azijoje. Lotosas nyksta, nes užteršti ir išdžiūti vandens telkiniai, o šakniastiebiai gaudomi iš dugno dekoratyviniais ir maistiniais tikslais. Prie lotoso krantų jį mielai valgo šernai ir gyvuliai.

Užrašykite gautą žodį

Darbas pasiūlymų lygiu

A) Žaidimas „Pasakyk žodį“ – pasakykite veiksmą atvirkščiai

Pavasarį gėlė pražydo, o rudenį...

Lotosas turi didelius žiedlapius, o žibuoklės turi...

Yra violetinė - kambarinė gėlė, ir yra...

Mergina pasodino gėlę, o berniukas pasodino...

B) Sudarykite sakinius pagal paveikslėlius. Kokie žodžiai turi garsus L, L?

Nuotraukos: - mergina, laistytuvas, gėlė (Katya laisto varpą)

Pieva, bėga vyras, berniukas ir mergaitė (pievoje (gėlių pievoje) laksto (žaidžia) vaikai)

5. Pamokos santrauka. Atspindys

Su kokiais garsais susipažinome pamokoje?

Vaikinai, ar manote, kad nuskinta gėlė yra gerai ar blogai? (ir gerai, ir blogai)

Ką matote gerai? (Puošia namus. Sukuria džiaugsmą) – Kas yra blogai? (Skintos gėlės greitai žūva. Jei visi pradės skinti gėles, aplink mus nebus gražios gamtos.)

Jei nuskinsiu gėlę,

Jei nuskini gėlę,

Jei viskas: ir aš, ir tu,

Jei skiname gėles,

Jie bus tušti

Ir medžiai ir krūmai.

Ir grožio nebus

Ir nebus gerumo

Jei tai tik aš ir tu

Jei skinsime gėles.

(T. Sobakinas)

Kokiomis gėlėmis, jūsų nuomone, geriausia grožėtis? Tie, kurie auga, gyvena pievoje, miške, miesto gėlyne ar stovi vazoje namuose?

Atspindys

Ant jūsų stalų yra gėlių.

Nuspalvinkite gėlę raudonai, jei atsimenate viską iš pamokos ir galite pasakyti kitiems. Nuspalvinkite gėlę geltonai, jei jums viskas buvo aišku.

Nuspalvinkite gėlę mėlynai, jei pamoka jums atrodė sunki ir daug ko nesupratote

Baigdamas norėčiau pasakyti:

Neskink gėlių, neskink jų,

Tegul Žemė būna elegantiškesnė,

Vietoj puokščių dovanokite

Rugiagėlės,

Nepamirštamieji

Ir ramunėlių laukai! (Ju. Antonovas)
















Atgal į priekį

Dėmesio! Skaidrių peržiūros yra skirtos tik informaciniams tikslams ir gali neatspindėti visų pristatymo funkcijų. Jei jus domina šis darbas, atsisiųskite pilną versiją.

Tikslai:

  • Supažindinkite vaikus su priebalsio garsu [l] ir raide L, toliau mokykite vaikus pagal ausį nustatyti garsų [l] vietą trijose žodžių pozicijose: lempa, valtis, plaktukas, stalas, kėdė ir kt. mokyti vaikus sudaryti žodžius iš raidžių ir skiemenų.
  • Išmokykite vaikus analizuoti paprasčiausias diagramas (vyrų figūras skirtingomis pozomis).
  • Toliau mokykite vaikus padėti tiems, kurie atsiduria bėdoje.

Vystymosi aplinka: suskaidyta abėcėlė, skiemenų lentelė, didelio formato raidės; kortelių rinkinys su schematiškais skirtingų pozų žmogaus atvaizdais.

Pamokos eiga

Laiko organizavimas

Pedagogas:Šiandien prie darželio sutikau saulę (3 skaidrė), kuri užsuko pas mus. Tačiau saulė nėra paprasta, o stebuklinga. Kas paims jį į rankas, tas taps meiliausiu ir maloniausiu vaiku pasaulyje. Patikrinkime! (Praleidžiame balioną – saulę, tardami vienas kitam gerą žodį). Tiesa, mes tapome patys maloniausi ir meiliausi. Vaikinai, žiūrėkit, saulė atnešė mums dovaną – raidę L. (Ant baliono parašyta L raidė).

Pedagogas: Kaip manote, apie kokį laišką šiandien sužinosime?

Vaikai: Su raide L.

Pedagogas: Gerai padaryta, tiesa, šiandien mes susipažinsime su raide L. (dėstytojas rodo raidę ekrane - 4 skaidrė).

Vaikinai, raidę L galima padaryti iš skaičiavimo pagaliukų (skaičiavimo pagaliukus ant stalo turi visi). Pabandykime iš jų padaryti raidę L (vaikai daro raidę iš skaičiavimo pagaliukų).

Šią raidę galima pavaizduoti ir atskiriant plaštakos vidurinį ir rodomąjį pirštus (vaikai rodo L raidę ant pirštų, šiuo metu beldžiasi į duris).

Pedagogas: Vaikinai, žiūrėk: kažkas beldžiasi į duris.

(grupėje yra lėlė Lusha - 5 skaidrė)

Lusha: Sveiki bičiuliai. Mano vardas Lusha.

Vaikai: Sveiki.

Lusha:Ėjau gatve ir netyčia atėjau tavęs aplankyti.

Pedagogas: Kodėl tu toks liūdnas?

Lusha:Šiandien mama išmokė mane sudaryti vardą iš suskaidytos abėcėlės, bet štai problema: eidama pamečiau pirmąją savo vardo raidę. (rodoma suskaidyta abėcėlė „...USHA“ – 6 skaidrė).

Pedagogas: Vaikinai, ar galime padėti lėlei?

Vaikai: Taip.

Pedagogas: Vaikinai, parodykime savo iškirptą abėcėlę lėlei Lušai. (rodykite padalintą abėcėlę).

Lusha žiūri ir verkia

Pedagogas: Lusha, kodėl tu verki?

Lusha verkdama: Pamiršau, kokia raidė turi būti mano vardo pradžioje.

Pedagogas: Vaikinai, ar galime padėti Lušai?

Vaikai: Taip.

Pedagogas: Kas prisimena lėlės vardą?

1 vaikas: Luša.

Pedagogas: Gerai padaryta, tiesa. Dar kartą išgirskime lėlės vardą: „Lusha“. (mokytoja sako vardą Luša). Kokį garsą girdi jos vardo pradžioje?

Vaikai: garsas[l].

Pedagogas: Tada kokį laišką Luša pametė?

Vaikai: raidė L.

Mokytojas kreipiasi į vaiką: Ant kilimo raskite L raidę, kurią padovanosime lėlei Lušai.

(Vaikas suranda raidę L ir duoda lėlei – 7 skaidrė)

Lusha: Ačiū. Prisiminiau, kurią raidę pamečiau, tai L raidė.

Oi, atrodo, mama skambina, laikas man eiti namo vakarienės. Atsisveikink vaikinai (lėlė Lusha palieka).

Pedagogas: Vaikinai, prisiminkime, koks buvo mūsų mergaitės vardas?

Vaikai: Lusha.

Pedagogas: Koks pirmasis garsas žodyje „Lusha“?

Vaikai: Tai garsas [l].

Pedagogas: Kas mums padeda tai ištarti?

Vaikai: liežuvis

Pedagogas: Taigi, koks tai garsas?

Vaikai: Tai priebalsio garsas.

Pedagogas: Negalima šaukti ar garsiai ištarti.

Koks antrasis garsas žodyje „Lusha“?

Vaikai: Tai garsas [u].

Pedagogas: Ar garsas [u] yra balsis ar priebalsis?

Vaikai: Tai yra balsių garsas.

Pedagogas: Koks yra trečiasis garsas žodyje „Lusha“? Balsė ar priebalsė?

Vaikai: Tai garsas [sh], tai priebalsis.

Pedagogas: Koks yra ketvirtasis garsas žodyje „Lusha“? Balsė ar priebalsė?

Vaikai: Tai garsas [a], tai balsis.

Pedagogas: Plojimais parodysime žodžio „Lusha“ skiemenų skaičių.

(vaikai du kartus ploja rankomis)

Pedagogas: Koks yra pirmasis vardo Lusha skiemuo?

Vaikai:„Lou“ (8 skaidrė).

Pedagogas: Kas yra antrasis skiemuo?

Vaikai:"sha".

Pedagogas: Sudarykite sakinį šiuo pavadinimu.

Vaikai:„Lusha išėjo pasivaikščioti. Lusha pabudo ir nuėjo nusiprausti.

Žaidimo pratimas „Nustatykite garso vietą žodyje“

Pedagogas: Pagal klausą nustatykite garsų [l] ir [l"] vietas trijose padėtyse:

  • Žodžio pradžioje: LEMPAS, VALTIS, BANKAS, LAPĖ, MĖNULIS, KASTUKAS.
  • Žodžio viduryje: PLAKTUKAS, VOVVERĖ, POVAS, ORANŽINĖ, ŽAIBAS, KAILLIS.
  • Žodžio pabaigoje: STALAS, KĖDĖ, GRINDYS, BAUDŲ BYLA, SKIRTUKAS, FUTBOLAS, SAVIVARKAS, BINOKULIAI. (9, 10, 11 skaidrė)

(vaikai kartu su mokytoju ištaria tai, kas rodoma ekrane, ir nustato, kurie garsai šiame žodyje [l] ar [l "], kur jis yra žodžių pradžioje, viduryje ar pabaigoje)

Kalbėjimo liežuvis sukosi

Pedagogas: Vaikinai, sakykime, kad liežuvis susuka kartu išraiškingai ir aiškiai:

Ignatas nuėjo
Pirkite kastuvus.
Pirko Ignatas
Kastuvai ant kulnų (12 skaidrė)

Pedagogas: Pažiūrėkite, kokios prekės mus pasiekė.

Vaikai: Lėktuvai (13 skaidrė)

Kūno kultūros minutė

Lėktuvai dūzgia, (sukimas prieš krūtinę sulenktomis rankomis per alkūnes)
Lėktuvai skrido, (rankos į šonus, pakaitomis pasvirę į šonus)
Jie tyliai sėdėjo proskynoje (rankos ant kelių)
Ir jie vėl skrido. (Rankos į šonus, lenkiamos į šonus)
La-la-la, (3 plojimai)
Mila plūduriavo valtyje. (Lenkitės į priekį, pasukite rankas į šonus)
Lu-lu-lu (3 plojimai)
Slava paėmė pjūklą. (Judesys kaip pjaunant medieną)
Ul-ul-ul (3 plojimai)
Michailas užmigo. (Sėdi, rankas po skruostais)

Žaidimo pratimas „Pasakyk žodį“

Pedagogas: Puiku, vaikinai, taip gerai žaidėte. Pažiūrėk, kas rodoma ekrane? (mokytojas rodo į ekraną – 14 skaidrė).

Vaikai: Raidės, skiemenys.

Pedagogas: Pabandykime perskaityti, kas čia parašyta. (vaikai skaito skiemenis)

Vaikai: MA, USH, LU, SHA, SHU, LA.

Pedagogas: Dabar pabandykime sudaryti žodžius iš skiemenų.

Vaikai: MAŠA, LŪŠA, dingo, banguoja.

Pedagogas: Kokius gerus žodžius tu sukūrei. Dabar pabandykite sudaryti paprastus sakinius iš šių žodžių.

Vaikai: Maša nuėjo į darželį. Lusha geria arbatą. Mama išvažiavo į darbą. Tėtis myli Mašą.

Pedagogas: Kaip sekasi kurti sakinius?

(Individualus darbas atliekamas su mažo formato abėcėlėmis.)

Pedagogas: Sudarykite žodį „motina“ iš raidžių, o žodžius „Lusha“, „Masha“, „Sama“ iš skiemenų. (Vaikai sugalvoja žodžius)

Pedagogas: Klausykite mįslės – (vaikai naudoja raides, kad sugalvotų atsakymą į mįslę)

Jis gyvena pačiame baseine,
Gelmių meistras.
Jis turi didžiulę burną
O akys vos matosi. (15 skaidrė)

Vaikai: Som.

Pedagogas:Šauniai padirbėta. Ką tu žinai apie šamą?

Vaikai: Tai žuvis, ji gyvena upėje.

Pedagogas:(Išdalina korteles) Turite pakartoti judesį arba užimti tą pačią pozą, kaip ir kortoje pavaizduotas asmuo.

(Vaikai atlieka pratimą, o po to kelis kartus keičiasi kortomis. Taip kiekvienas vaikas pakartoja 3-5 skirtingas pozas. Žaidimo metu mokytojas atkreipia vaikų dėmesį į mažųjų žmogeliukų rankų ir kojų padėtį, prašo apibūdinti poza žodžiais, siekiant patikslinti pastebėjimus ir nukreipti dėmesį į svarbiausius).

Pedagogas: Vaikinai, kaip jūs, padarė gerą darbą. Žiūrėk, mūsų saulė prašo išeiti į lauką. Prieš išleisdami saulę į gatvę, pasidalinkime tuo, ką sužinojome apie jo raidę L. Vaikinai, ar raidė L yra balsė ar priebalsė?

Vaikai: Priebalsio raidė.

Pedagogas: Kiek pagaliukų galime panaudoti raidei L suformuoti?

Vaikai: Iš dviejų.

Pedagogas: Kaip galite parodyti raidę L?

Vaikai: Viduriniai ir rodomieji plaštakos pirštai. Išmoko formuoti žodžius, prasidedančius raide L.

Pedagogas: Padėjome ir į bėdą pakliuvusiai lėlei Lušai.

Vaikai: Padėjome jai surasti jos raidę L.

Pedagogas: Dabar, vaikinai, eikime į lauką ir leiskime saulei pasivaikščioti.


Į viršų