Zadania dla dzieci o pippi w pończochach. Scenariusz programu wakacyjnego dla pierwszoklasistów „Pożegnanie z ABC

Pożegnanie z ABC w 1 klasie. Scenariusz

Panova Natalya Yuryevna, nauczycielka szkoły podstawowej, MBOU „Liceum Shakhovskaya”
Opis pracy: Ten rozwój metodologiczny jest szczegółowym scenariuszem wakacji organizowanych na koniec badania przez pierwszoklasistów pierwszej książki edukacyjnej „ABC”. Skrypt może być przydatny dla nauczycieli szkół podstawowych, rodziców i wszystkich osób zaangażowanych w organizację wakacji szkolnych. Scenariusz zawiera gry, ekscytujące zadania, piosenki, ditties, wiersze.
Cele:- stwarzać warunki do powtarzania i utrwalania wiedzy dzieci na kursie „Literation”, podtrzymując zainteresowanie nauką;
- kształtowanie umiejętności komunikowania się, rozwijanie zdolności twórczych uczniów;
- kształtowanie pozytywnego nastawienia do czytania; szacunek dla nauczycieli i rodziców.
Wyposażenie: odświętnie udekorowana sala lekcyjna: balony, napis „Żegnaj, ABC!”, litery wykonane przez dzieci z różnych materiałów

Wystawa rysunków „Na kartach ABC”, aranżacja muzyczna, rzutnik, komputer, kostiumy Pippi, Dunno, Kota Matroskina, ABC, Baby Jagi i Kikimory.
Przebieg wakacji
Część wprowadzająca.
Brzmi piosenka „Czego uczy się w szkole”, dzieci siadają.
Nauczyciel: Dzień dobry, drodzy goście i gospodarze wakacji. Dziś żegnamy pierwszą książeczkę edukacyjną - ABC. Ale nasze rozstanie nie jest smutne, ale wesołe, ponieważ nauczyliście się czytać i możecie czytać każdą książkę.
Rozbrzmiewa piosenka „Pippi Pończoszanka”, Pippi wychodzi.
Głównym elementem.
Pełen werwy: Witajcie dzieci, chłopcy i dziewczęta. Jestem Pippi Pończoszanka, najzabawniejsza i najfajniejsza dziewczyna na świecie. Dziś święto ABC, które przeczytaliście od deski do deski. Gratuluję ci tego wydarzenia! Przy okazji, widziałeś mojego przyjaciela Dunno?
Pełen werwy: Tak jest zawsze! Jak tylko zacznie się szykować - przebierać, aż włoży czapkę, włoży szorty i zawiąże buty, ominie go całe wakacje! Czy to ja - raz, dwa i gotowe.
nie wiem: Czy to jak brak wakacji? A ona powiedziała, że ​​jesteśmy przyjaciółmi.
Pełen werwy: Och, chłopaki, spójrzcie, to jest mój przyjaciel Dunno! Witaj mój przyjacielu! (Witam)
Pełen werwy: I powiedz mi, Dunno, dlaczego jesteś taki niegrzeczny?
nie wiem: Czy jestem niewykształcony?
Pełen werwy: Tak ty. Przyszedłeś i nie przywitałeś się z chłopakami.
nie wiem: Och, ilu facetów się tu zebrało. Tak, nie przywitałem się, teraz pójdę się przywitać. (idzie się przywitać, Pippi idzie za nim).
Pełen werwy: Co robisz? Więc do emerytury będziesz się witać.
nie wiem: Ale jako? Nie mogę tego zrobić w żaden inny sposób.
Pełen werwy: Naucz się: wyjdź na środek i głośno krzyknij: Halo! Jest jasne?
nie wiem: Cześć! Jest jasne?
Pełen werwy:
nie wiem: Zrozumiałe było nie mówić.
Pełen werwy: Tak, nie mówię do niego, ale do ciebie.
Niepznajka: Tak, nie mówię do niego, ale do ciebie. (wskazując na jedno z dzieci)
Pełen werwy: Tak, nie mówię do niego, ale do ciebie.
nie wiem: Tak, nie mówię do niego, tylko do ciebie (wskazuje na jedno z dzieci)
Pełen werwy: Ty, Dunno, ty.
nie wiem: Oh rozumiem! Dlaczego tak często patrzysz na zegarek?
Pełen werwy: Zaprosiłem tu innego przyjaciela, a on jakoś się spóźnia.
nie wiem: A kto to jest?
Pełen werwy: Ten…. Pozwól, że odgadnę o nim zagadkę.
Tajemnica: To najmądrzejszy kot, mieszka w Prostokvashino.
Ma na wsi dom, w którym jest czysto i wygodnie.
Jak w kamizelce, jest w paski.
To mądry kot…… (Matroskin)
nie wiem: Kot Leopolda.
Dzieci: Matroskin.
Matroskin: Wow, ledwo się udało. Jestem kotem Matroskin, takie nazwisko. Wybaczcie spóźnienie, w ogóle nie starcza czasu: krowa, moja ulubiona Murka, farma, a właściwie jestem jasnowidzem.
nie wiem: Dobra, nie wierzę.
Matroskin: Jeśli chcesz, pokażę, co potrafię, teraz odgadnę myśli chłopaków. I pomóż mi z tym... ...tak, przynajmniej twoim kapeluszem.
nie wiem: Mój kapelusz? Co jest w niej takiego magicznego?
Matroskin: Teraz zobaczysz. (chodzi z kapeluszem po klasie, w tym czasie nauczyciel włącza różne piosenki-myśli chłopaków, na przykład „Czy będzie więcej”, „Komputer” z kreskówki „Fixies”, „Tato, daj mi LALKA!")
Matroskin: Ja też kocham prezenty.
nie wiem: A co ze mną, prezent dla mnie?
Pełen werwy: Dlaczego to prezent dla ciebie?
nie wiem: Sama powiedziała, że ​​\u200b\u200bdzisiaj jest święto, a na wakacjach zawsze dają prezenty.
Pełen werwy: Czy ty w ogóle wiesz jakie mamy dzisiaj święto?
nie wiem: Nowy Rok.
Matroskin: Nowy Rok zdarza się tylko zimą.
nie wiem: Następnie 23 lutego wszystkim chłopcom wręczane są prezenty.
Pełen werwy: Znowu nie zgadłem, więc chłopaki i ja powiemy ci teraz.
(Dzieci czytają poezję)
1 uczeń:
Jesteśmy dziś bardzo szczęśliwi
Wszystkim dzieciom, tatusiom, mamom!
Zapraszamy gości
Drodzy nauczyciele!
Pierwsza klasa, pierwsza klasa
Zaprosił cię na imprezę!
2 uczennice:
W jesienny dzień, w cudowny dzień
Nieśmiało weszliśmy do klasy.
„ABC” – pierwszy podręcznik
Znaleźli je na swoich stołach.
3 uczeń:
Zapomnieliśmy o piłce
Nie jesteśmy gotowi do gierek z tobą,
ABC nas do magicznego świata
Poprowadzi wszystkich!
4 uczeń:
Litery, sylaby i zagadki
Żyją w dobrym ABC.
Krok po kroku, stopniowo
Wprowadzają nas w świat baśni.
5 uczniów:
To mój pierwszy raz z tą książką.
Przyszedłem do mojej pierwszej, jasnej klasy,
Kochałem tę książkę
Nauczyłem się w nim wszystkich liter.
I jakże się cieszę, że mogę powiedzieć:
„Teraz mogę czytać!”
6 uczniów:
Przeczytałem tę książkę
uczniowie wczoraj,
A dziś dzień pożegnania
z alfabetem, przyjaciele!
nie wiem: Brawo! ABC wakacje! Świetnie!
nie wiem: Och, chłopaki, zupełnie zapomniałem, mam dla was list od Królowej Alfabetu. (zagląda do kieszeni) Nogi, mam dziury w głowie, znowu zapomniałem zaszyć kieszenie i zgubiłem list.
Pełen werwy: Znowu wszystko pomieszałeś, Dunno.
Matroskin: I zgubiłem tak ważny list. Co teraz zrobimy?
(Baba Jaga i Kikimora wchodzą do muzyki)
Baba Jaga: Och, dokąd nas to zaprowadziło? Tak, masz tu wakacje ... Jakie dzieci są mądre i prawdopodobnie mądre. Czy nie to właśnie straciłeś? (macha listem)
nie wiem: Oddaj to teraz, ten list jest dla chłopaków! (próbuje zabrać)
Pełen werwy: Czekaj, Dunno, pozwól mi spróbować: babciu, Yagulechka, nasza piękna, proszę, daj nam list.
Baba Jaga: Zobacz, co chcesz! Po prostu daj im list! Sami tego potrzebujemy. (szepcze) Cóż, w każdym razie, dobrze, damy list, jeśli poradzisz sobie z naszym testem.
nie wiem: Zajmijmy się tym! Chłopaki, czy możecie nam pomóc?
Kikimora: Mamy dla was zagadki do sprawdzenia, czy to nie na próżno chodziliście do szkoły przez prawie rok, czy znacie wszystkie litery na pamięć?
1) Aibolit wszystko najpierw
Przemówił list...
(A)
2) obręcz, piłka i koło,
Przypomnij sobie list...
(O)
3) Od dawna znane wszystkim dzieciom:
Krowa zna literę... (M)
4) Buczy już cała godzina
List na kwiatku...
(I)
5) Stanie na jednej nodze,
Gęsi kochają literę...
(G)
6) Dobry do syczenia
Litera w alfabecie...
(W)
7) Poznasz ją od razu -
List z dwojgiem oczu...
(Siema)
8) Niestety chodzi z różdżką,
List po stronie...
(S)
Pełen werwy: Brawo chłopaki, brawo!
Baba Jaga: Niech tak będzie, przeczytaj swój list, tylko i tak zrujnujemy ci wakacje. (Zostawić)
Dunno, Peppy, Matroskin przeczytali list.
Pełen werwy: Och, ludzie, co za kłopot! Baba Jaga i Kikimora porwali królową ABC! Ale co z naszymi wakacjami bez ABC?
nie wiem: Ja wiem! Musimy uratować ABC, w tym celu musimy sprostać zadaniom Baby Jagi i Kikimory! Czy możecie nam pomóc?
Pełen werwy: A więc pierwsze zadanie: odgadnij zagadkę:
Aby utrzymać porządek w swoim zdrowiu
Nie zapomnij o ……. (ładowanie)
nie wiem: Cóż, oczywiście, oczywiście, o ładowaniu!
Abyśmy stali się silni
zręczny, zręczny,
Aby rosnąć zdrowo
Ładujemy. Zobacz, jak to robimy. (ćwiczyć)
Pełen werwy: Brawo chłopcy! Zadanie drugie: Gra „Wybierz-ka”.

,

,


Matroskin: Dobra robota chłopaki, wykonaliście zadanie! Zadanie trzecie: „Zgadnij bajkowego bohatera”
Czekam na mamę z mlekiem
I wpuścili wilka do domu ...
Kim byli ci
Małe dziecko? (Siedmioro dzieci)
pożeranie bułek,
Facet jechał na piecu.
Przejedź przez wieś
I ożenił się z księżniczką. (Emelia)
I zając i wilk -
Wszyscy biegną do niego na leczenie. (Aibolit)
Pojechałam odwiedzić babcię
Przyniosła placki.
Szary Wilk podążał za nią,
Oszukany i połknięty. (Czerwony Kapturek)
W pobliżu lasu, na skraju,
Trzech z nich mieszka w chacie.
Są trzy krzesła i trzy kubki,
Trzy łóżka, trzy poduszki.
Zgadnij bez pojęcia
Kim są bohaterowie tej opowieści? (trzy niedźwiedzie)
Urodziła się córka matki
Z pięknego kwiatka.
Dobrze, mała!
Dziewczynka miała około cala wzrostu.
Jeśli czytałeś bajkę
Znasz imię córki? (Calineczka)
Ten wspaniały bohater
Z kucykiem, wąsami,
Ma piórko w kapeluszu
Wszystkie w paski,
Chodzi na dwóch nogach
W jasnoczerwonych butach. (Kot w butach)
Pełen werwy: Brawo! Wykonaliśmy zadania Kikimory i Baby Jagi!
Kikimora: Wszystkie te dzieci odeszły. Odgadywano nawet zagadki i bajki. (sfrustrowany)
Baba Jaga: Ach, wiem, gdzie są słabe: nikt tu nie zna poezji! Zapamiętywanie ich jest trudne i trudne, dla mnie to po prostu niemożliwe!
Pełen werwy: Nie opowiemy wam wierszy, ale zaśpiewamy piosenki. (dzieci śpiewają ditties)
Nadstaw uszu
Słuchaj uważnie.
Zaśpiewamy ci ditties
Bardzo dobry!

Zebraliśmy pas i mamy,
Ale nie dla zabawy.
Dziś raportujemy
O swoich sukcesach.

Jesteśmy teraz w nowych ubraniach,
I wszyscy wyglądają na szczęśliwych
W końcu dziś wyprzedzamy harmonogram
Nauczył się alfabetu.

Obudź mnie w nocy
W samym środku
Powiem ci alfabet
Bez jednego zaczepu!

Uwielbiamy samogłoski
I więcej każdego dnia
Nie tylko je czytamy -
Śpiewamy te litery!

Tysiąc słów na minutę dzisiaj
Piszę jak maszyna.
Jestem każdą z twoich książek
„Połknę” za jednym zamachem!

Żegnamy się z ABC,
I machajmy rękami
I dziękuję dziesięć razy
Powiedzmy jednogłośnie!

Śpiewaliśmy ci ditties
To dobrze czy źle
A teraz prosimy Was
Abyś nas klaskał.
Baba Jaga: To okropne! Po prostu okropne! Nie wiem, jak teraz żyć, tutaj po prostu umieram! Najwyraźniej będziemy musieli opuścić tę szkołę na zawsze. (Zostawić)
Część końcowa.
ABC: Dziękuję przyjaciele
Za uratowanie mnie.
Zdałeś wszystkie testy
Baba Jaga i Kikimora po wykonaniu zadań.
Zawsze bądź miły
Nigdy nie walcz
I ucz się za pięć
By zawsze być pierwszym.
Nauczyciel:
Dziś niezwykłe święto.
Dziękuję Alfabecie.
Dałeś tyle wiedzy
Dzieci będą cię pamiętać.
ABC: Powodzenia na drodze poznania! Na pamiątkę chcę Ci wręczyć wszystkie certyfikaty potwierdzające, że naprawdę uczyłeś się wszystkich 33 liter rosyjskiego alfabetu i nauczyłeś się czytać i pisać, a także książki na pamiątkę tego wspaniałego dnia! Teraz możesz je przeczytać sam. (Ręce książki) Przeczytaj! Wychowuj mądre dzieci! Cóż, mój czas się skończył! Do widzenia!
Nauczyciel: Chłopaki, zaśpiewajmy ABC na pożegnanie. (Piosenka „Farewell to the ABC”, słowa: L. Niekrasowa, muzyka: I. Kałasznikowa)
Nauczyciel: Kochani, jeszcze raz gratuluję Wam pierwszego szkolnego zwycięstwa, które osiągnęliście dzięki pracowitości, ciężkiej pracy i chęci nauki. Nasze ekscytujące wakacje dobiegają końca, zapraszam do naszego świątecznego stołu. (spotkanie przy herbacie)

Wszyscy znają dziewczynę, o której jest nasz quiz. Kto jej nie zna, ma po prostu pecha. Są bohaterowie literaccy, z którymi spotykając się w dzieciństwie, pozostajesz ich przyjacielem na całe życie.

Pippi, Pończoszanka, kto nie słyszał tego imienia? Myślę, że jest ich bardzo mało. I wymyśliła wspaniałą szwedzką pisarkę dla dzieci o trudnym do wymówienia imieniu i nazwisku Astrid Lindgren.

Astrid Anna, z domu Eriksson, urodziła się 14 listopada 1907 roku w miejscowości Vimmerby i zmarła 28 stycznia 2002 roku. Szwedzka pisarka, autorka wielu znanych na całym świecie książek dla dzieci, w tym mieszkającego na dachu Carlsona i tetralogii o Pippi Pończoszance.

Astrid urodziła się w rodzinie rolniczej. Lindgren w zbiorze esejów autobiograficznych My Fables (1971) napisała, że ​​dorastała w epoce „konia i kabrioletu”. Głównym środkiem transportu rodziny była bryczka, tempo życia było wolniejsze, rozrywka prostsza, a związek ze środowiskiem naturalnym znacznie bliższy niż obecnie. To środowisko przyczyniło się do rozwoju miłości pisarza do natury.
Sama pisarka zawsze nazywała swoje dzieciństwo szczęśliwym (było w nim dużo zabaw i przygód, przeplatanych pracą w gospodarstwie i w jego okolicy) i podkreślała, że ​​to ono było źródłem inspiracji dla jej twórczości. Rodzice Astrid nie tylko darzyli siebie nawzajem głębokim uczuciem i dzieci, ale także nie wahali się go okazywać, co było rzadkością w tamtych czasach. O szczególnych stosunkach w rodzinie pisarka mówiła z wielką sympatią i czułością w jedynej swojej książce nie adresowanej do dzieci, Samuel August z Sevedstorp i Hanna z Hult (1973).

Historia dziewczynki Pippi Pończoszanka ma niezwykły początek. Rzecz w tym, że pewnego dnia w 1941 roku córka pisarki Karin zachorowała na zapalenie płuc. A teraz, siedząc przy łóżku chorego, Astrid opowiadała Karin różne historie. Pewnego wieczoru Karin poprosiła ją, aby porozmawiała o dziewczynie Pippi Pończoszanki. Karin wymyśliła nazwę na bieżąco. I tak narodziła się ta cudowna, niegrzeczna, łamiąca zasady dziewczynka.

Po pierwszej historii o Pippi, ukochanej córce, Astrid w ciągu następnych kilku lat opowiadała coraz więcej wieczornych opowieści o tej rudowłosej dziewczynie Pippi. Na dziesiąte urodziny Kariny Astrid dała jej prezent - stenograficzny zapis kilku historii o Pippi, z którego następnie skompilowała własną książkę (z własnymi rysunkami) dla swojej córki.

Pisarz wysłał rękopis o Pippi do Bonnier, największego sztokholmskiego wydawnictwa. Po krótkiej naradzie rękopis został odrzucony. Astrid Lindgren nie zraziła się odmową, już wiedziała, że ​​komponowanie dla dzieci to jej powołanie. W 1944 wzięła udział w konkursie na najlepszą książkę dla dziewcząt, ogłoszonym przez stosunkowo nowe i mało znane wydawnictwo Raben i Sjögren. Lindgren otrzymał drugą nagrodę za Britt-Marie Pours Out Her Soul (1944) oraz kontrakt wydawniczy. Można powiedzieć, że od tego momentu rozpoczęła się aktywność zawodowa Astrid.

Pierwsza książka z serii Pippi, Pippi osiedla się w Chicken Villa, została opublikowana w 1945 roku.

Pippi Pończoszanka, czyli Peppilotta Victualia Rulgardina Krisminta Ephraimsdotter Pończoszanka, to zupełnie niezwykła dziewczyna. Mieszka sama w Willi „Kurczak” w małym szwedzkim miasteczku wraz ze swoimi zwierzętami: małpą Panem Nilssonem i koniem. Peppy jest córką kapitana Ephraima Pończoszanki, który później został przywódcą czarnego plemienia. Po ojcu Pippi odziedziczyła fantastyczną siłę fizyczną, a także walizkę ze złotem, pozwalającą jej na wygodne życie. Matka Pippi zmarła, gdy była jeszcze dzieckiem. Peppy jest pewna, że ​​stała się aniołem i patrzy na nią z nieba („Moja matka jest aniołem, a mój ojciec jest królem Murzynów. Nie każde dziecko ma tak szlachetnych rodziców”).

Ale najbardziej zdumiewającą rzeczą w Peppy jest jej błyskotliwa i brutalna fantazja, która przejawia się w grach, które wymyśla, w niesamowitych opowieściach o różnych krajach, które odwiedziła ze swoim tatą-kapitanem, oraz w niekończących się figlach, których ofiary to idioci - dorośli. Pippi każdą ze swoich historii doprowadza do absurdu: psotna służąca gryzie gości w nogi, długoucha Chinka chowa się jej pod uszami w deszczu, a kapryśne dziecko odmawia jedzenia od maja do października. Peppy bardzo się denerwuje, gdy ktoś mówi, że kłamie, bo kłamstwo nie jest dobre, po prostu czasem o tym zapomina.

O Pippi nakręcono wiele filmów. Ale być może jednym z najbardziej znanych był dwuseryjny film „Pippi Pończoszanka”, nakręcony w Mosfilm w 1984 roku. Scenarzystce i reżyserce Margaricie Mikaelyan udało się, jak nam się wydaje, znaleźć jedyną prawdziwą, szczerą, pełną prawdziwej burleski i humoru, a jednocześnie wzruszającą intonację dla historii Pippi. W filmie wystąpili znakomici aktorzy: Tatyana Vasilyeva jako Miss Rosenblum; Ludmiła Szagałowa jako Fru Settergren; Elizaveta Nikishchihina jako Fru Laura; Lew Durow - dyrektor cyrku; Leonid Yarmolnik - zbuntowany Blon; Leonid Kanevsky - oszust Karl.

Pippi świetnie zagrała Svetlana Stupak.

Zapraszając Was do rozwiązania quizu o Pippi Pończoszance, mamy nadzieję, że nie będzie to strata czasu! Przeciwnie! W końcu, jak powiedział Peppy:

„Dorośli nigdy nie są zabawni. Oni zawsze mają dużo nudnej pracy, głupie sukienki i podatki. Są też nafaszerowane uprzedzeniami i wszelkiego rodzaju bzdurami. A więc przejdźmy do rzeczy!

KLASOWA LEKCJA CZYTANIA

Temat. A. Lindgren „Pippi Pończoszanka”

Cel: poszerzyć literackie horyzonty dzieci, kontynuować znajomość twórczości A. Lindgrena; praca nad ekspresją czytania; uczyć analizować dzieło sztuki, określać główną ideę; nauczyć się czuć słowo, humor; dawać dzieciom możliwość dobrego czytania; zaszczepić zainteresowanie nauką języka rosyjskiego.

Planowane wyniki: studenci nauczą się świadomie i ekspresyjnie czytać utwory; scharakteryzuj postacie i ich działania; opowiedzieć treść tekstu na podstawie ilustracji; brać udział w problematycznych dyskusjach.

Forma lekcji: rozmowa, quiz.

Metoda: wyjaśniający i ilustrujący.

Forma pracy: zbiorowy, indywidualny, grupowy.

Sprzęt: tablica, materiały informacyjne, rysunki dzieci.

Podczas zajęć:

I. Komunikacja tematu i celów lekcji.

I I. Nowy materiał.

1. Czego dowiedziałeś się o Astrid Lindgren? (odpowiedzi dzieci)

13 sierpnia 2005 mieszkańcy Sztokholm , stolice Szwecji zaobserwowały coś niezwykłego parada . Ulicami spacerowały dzieci w różnym wieku, wszystkie w czerwonych perukach z warkoczami i malowanymi piegami. Tak zauważyła Szwecja 60. rocznica wiecznie młoda bohaterka Astrid Lindgren Peppilotty-Victualins-Rollguards-Long-stocking.

Nie sposób sobie wyobrazić, że na świecie są dzieci, które nigdy nie czytały książek o Pippi Pończoszance.

A historia zaczęła się tak...

Zima, lód. Po mieście spaceruje nieznana kobieta, z zawodu sekretarka-maszynistka...

Nagle – bum! Poślizgnąłem się, upadłem, obudziłem się - gips! Złamała nogę. Długo leżała w łóżku i żeby się nie nudzić, wzięła zeszyt, ołówek i zaczęła pisać bajkę.

Wpadła na to wcześniej, kiedy jej córka była chora i pytała bez końca:

Mamo, powiedz mi coś!

Cóż mam ci powiedzieć?

Opowiedz mi o Pippi Pończoszankach, powiedziała.

To imię wymyśliła w tym momencie, a ponieważ imię było niezwykłe, Astrid Lindgren, a to była ona, również wymyśliła niezwykłe dziecko.

A kiedy zdarzył się ten właśnie problem z nogą, postanowiła napisać książkę - na urodziny córki.

Potem książka została wydrukowana, a cały świat rozpoznał i zakochał się w pisarce Astrid Lindgren i niesamowitej dziewczynie Pippi Pończoszankach.

To prawda, w Szwecji to się nazywa pippi, tak brzmi nazwa w języku ojczystym.

Czytamy książkę po rosyjsku. Kto nam w tym pomógł?

Składnik biblioteki

struktura książki

Powtórzmy informację o tym, kim jest:

Tłumacz specjalista od tłumaczeń z jednego języka na inny.

Gdzie możemy znaleźć nazwisko tłumacza księgi? Na stronie tytułowej, na odwrocie strony tytułowej, w opisie bibliograficznym, w spisie treści (jeżeli jest to zbiór).

Podaj nazwisko tłumacza.

Nasi tłumacze uznali, że bardziej harmonijnie będzie mówić po rosyjsku Pełen werwy . I przez kilka pokoleń dzieci w naszym kraju nazywają to rudowłosą dziewczynką.

2. Quiz na temat pracy.

Jak nudno i nudno było w małym szwedzkim miasteczku: miejscowe damy długo piły kawę i prowadziły puste rozmowy, szkolna opiekunka Fröken Rosenblum budziła straszny strach we wszystkich dzieciach, dzieci stały smutne w oknie cukierni przez długo, a chuligan Laban zachowywał się skandalicznie na jarmarku bezkarnie. Ale jednocześnie wszyscy mieszkańcy byli z siebie bardzo zadowoleni, przede wszystkim cenili ciszę i spokój, zawsze powtarzali te same słowa i nie znosili dzieci.

    To miasto jest tak małe, że są tylko 3 atrakcje. Który? / Muzeum Krajoznawcze, kopiec, willa „Kurczak”.

    W ogrodzie willi noszącej takie dumny nazwa oznacza dąb. W roku zbiorów można z niego zbierać niezwykłe owoce: ..? / Lemoniada, czekoladki, jeśli są dobrze podlewane, mogą na nich rosnąć francuskie bułki i kotlety cielęce.

    To tutaj osiedlił się Pippi. Ile ona ma lat? / 9 lat.

Pytanie do dyskusji:

Pippi jest zwyczajną dziewczyną? Poprzyj to przykładami z tekstu:

    najsilniejszy, najzabawniejszy, najzabawniejszy, najmilszy i najsprawiedliwszy;

    wiercący się, niechlujny, smakosz, uwielbia kłamać.

    Jej kolor włosów marchew, splecione w dwa ciasne warkocze wystające w różnych kierunkach. Do jakiego warzywa wygląda jej nos? / Za małego ziemniaka .

    A jeśli jej nos zrobi się biały, to może to oznaczać tylko jedno...? / Pippi jest bardzo zły.

    Wszystko w tej dziewczynie jest niezwykłe. Nawet śpi na swój sposób. Jak? / Połóż stopy na poduszce i głowę pod kołdrą.

Pytanie do dyskusji:

Mama Peppy jest aniołem w niebie, tata jest murzyńskim królem na odległej wyspie. Tommy i Annika w to wierzą Pipi jest samotna? Peppy nie zgadza się. A ty? / Odpowiedzi dzieci.

    Pamiętasz, Carlson miał w swoim domu obraz „Bardzo samotny kogut”? W domu Pippi również znajduje się obraz. Kto jest na nim przedstawiony? / Namalowany bezpośrednio na tapecie obraz przedstawia grubą damę w czarnym kapeluszu i czerwonej sukience. W jednej ręce pani trzyma żółty kwiat, w drugiej zdechłego szczura.

    Pippi miała sen: czy kiedy dorośnie, zostanie...? / Rozbójnik morski.

    Przed osiedleniem się w Chicken Villa Peppy podróżował do różnych krajów. To właśnie w tym kraju Pippi nauczyła się spać ze stopami na poduszce. ( Gwatemala )

    Wszyscy w tym kraju chodzą do tyłu. ( Egipt )

    Nie ma tu osoby, która powiedziałaby choć jedno prawdziwe słowo. ( Kongo Belgijskie )

    Mali mieszkańcy tego kraju w szkole nie robią nic innego tylko jedzą słodycze. ( Argentyna )

    A w tym kraju nikt nie wyjdzie na ulicę bez posmarowania głowy jajkiem. ( Brazylia )

    Tutaj, według Pippi, wszystkie dzieci siedzą w kałużach. ( Ameryka )

    W tym kraju wszyscy chodzą na rękach. ( Indie )

Pytanie do dyskusji:

Dlaczego dorośli mieszkańcy miasteczka zdecydowali, że dziewczynkę należy oddać do sierocińca? Czy zgadzasz się z ich opinią? / „Wszystkie dzieci powinny mieć kogoś, kto je wychowa. Wszystkie dzieci powinny chodzić do szkoły i uczyć się tabliczki mnożenia”.

    Nawiasem mówiąc, według Pippi szkoła w tym mieście jest niesamowita. Dziecko płacze, jeśli nie pozwolono mu iść do szkoły lub nauczyciel zapomniał przydzielić mu zadania. A sama nauczycielka jest mistrzynią. W jakim sporcie? / Przez potrójne plucie ze skokiem.

    Pippi spędziła w tej szkole tylko jeden dzień i zdążyła się z nią zapoznać tabliczka mnożenia? Znając sprawę, powiedziała mieszkańcom Veseliya, że ​​7 × 7 = 102. Dlaczego? / „Tutaj (w Veseliya) wszystko jest inne, a klimat jest zupełnie inny, a ziemia jest tak żyzna, że ​​7 × 7 musi być czymś więcej niż naszym”.

    „Miał na sobie przepaskę łykową, na głowie złotą koronę, na szyi kilka rzędów dużych pereł, w jednej ręce trzymał włócznię, a w drugiej tarczę. Nie miał na sobie nic więcej, a jego grube, owłosione nogi zdobiły w kostkach złote bransolety. Kto to jest? / Papież Efroim, król Murzynów.

    Jak został królem wyspy Veselija? / Papież Efroim został zmyty ze swojego szkunera przez falę, ale nie utonął. Został wyrzucony na brzeg. Miejscowi zamierzali go wziąć do niewoli, ale kiedy gołymi rękami wyrwał palmę z ziemi, zmienili zdanie i nawet wybrali go na króla.

    Papa Efroim jest bardzo silny i odważny. Jest jednak coś, czego bardzo się boi. Ten…? / Łaskotanie.

FIZYCZNA MINUTA

3. Pracuj z podręcznikiem.

Czytanie fragmentu „Jak Pippi szuka Cucaramby” przez dobrze przygotowanych uczniów w rolach.

    Niespodzianki od Peppy”.

Otrzymałem listy od osób związanych z Pippi Pończoszanka. Są tylko trzy litery. A każdy list zawiera pytanie. Teraz będziecie pracować w grupach nad tymi pytaniami.

Koperta pierwsza. Pytanie od przyjaciela Pippi, Tommy'ego. „Nasza przyjaciółka Pippi to niezwykła dziewczyna. Jest bardzo miła, jest wielką marzycielką, wynalazczynią, zawsze jest z nią ciekawie. Ale Pippi wciąż ma taką cechę, której pozazdrościłby jej każdy chłopiec. Czym jest ta cecha i kiedy ją stosuje? (Wielka siła fizyczna, ma zastosowanie, gdy trzeba chronić słabych, przywrócić sprawiedliwość).

Druga koperta. List od dziewczyny Anniki: „Pippi jest znana jako bardzo miła dziewczyna. Uwielbia dawać prezenty dzieciom. Dała więc Tommy'emu i mnie mnóstwo eleganckich i wartościowych gadżetów. Ale pewnego razu Tommy i ja zrobiliśmy Pippi prezent: na jej urodziny. „Pippi chwyciła paczkę i gorączkowo ją rozpakowała. Była tam duża pozytywka. Ze szczęścia i radości Pippi przytuliła Tommy'ego, potem Annikę, potem pozytywkę, a potem zielony papier do pakowania. Potem zaczęła obracać klamką - z brzękiem i gwizdem wylała się melodia ... ”Jaka melodia zabrzmiała z pozytywki? Ta sama melodia brzmi w jednej ze znanych Wam baśni Andersena. nazwij ją . („Ach, mój drogi Augustynie, Augustynie…” Bajka Andersena „Świniopas”).

Trzecia koperta. Pytanie od samej Pippi Pończoszanki. Każde dziecko myśli o tym, kim będzie, gdy dorośnie. Wiele razy też o tym myślałem. Na początku miałam dwa pragnienia - zostać Szlachetną Panią lub morskim rozbójnikiem, ale wybrałam morskiego rozbójnika. Ale wkrótce zdałem sobie sprawę, że najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, to pozostać na zawsze w dzieciństwie i nigdy się nie zestarzeć. Tommy, Annika i ja połknęliśmy specjalne pigułki i zaśpiewaliśmy zaklęcie: „Wezmę pigułkę, nie chcę się zestarzeć”.

Jak myślisz, dlaczego zdecydowałem się zostać na zawsze w kraju dzieciństwa, dlaczego nie chciałem być dorosły? („Dorośli nigdy tak naprawdę się nie bawią. Są zajęci nudną pracą lub magazynami o modzie, psują sobie humor głupimi rzeczami, a co najważniejsze, nie wiedzą, jak się bawić”).

Za poprawne odpowiedzi chłopaki otrzymują nagrody-pamiątki „od Pippi”.

    Zajęcia pozalekcyjne oparte na pracy

    Astrid Lindgren

    "Pippi Pończoszanka".

    adnotacja

    W ogólnym systemie edukacji literackiej w szkole ważną rolę, oprócz zajęć głównych, odgrywają pozalekcyjne lekcje czytania. Na nich uczniowie zapoznają się z pracami wykraczającymi poza zakres podręcznika szkolnego, co przyczynia się do poszerzania horyzontów uczniów, kształtowania zainteresowania czytaniem poza szkołą. Jednak nawet te lekcje nie mogą w pełni zaspokoić różnorodnych zainteresowań uczniów, zaspokoić ich potrzeb w zakresie samodzielnego obcowania z książką. Zwraca się uwagę na fakt, że najbardziej ukochanymi, zapadającymi w pamięć utworami literatury dziecięcej są te, które zostały przeczytane nie według programu, ale z własnej inicjatywy. Jednocześnie w ostatniej dekadzie coraz wyraźniej zaznacza się inny trend – spadek zainteresowania lekturą, spadek autorytetu książki. Priorytet ma telewizja, wideo, gry komputerowe. Z reguły na pytanie - czy w wolnym czasie czytasz utwory pozaprogramowe - pada odpowiedź: od czasu do czasu czytam tylko to, o co mnie proszą, nie mam ochoty czytać itp. W tym zakresie pojawia się problem rozwijania umiejętności samodzielnego czytania uczniów.

    Pozalekcyjne lekcje czytania powinny różnić się od zwykłych lekcji literatury pod względem metodologii. Zajęcia te nie odbywają się codziennie, nawet nie co tydzień, ale kilka razy na kwartał, dlatego powinny mieć niestandardową formę, zapadającą w pamięć studentów na długo. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi dzieci w wieku szkolnym na samodzielne czytanie, nauczenie ich postrzegania siebie jako czytelnika, oceniania własnych mocnych i słabych stron, uświadamiania zarówno objętości, jak i jakości czytania.

    Konkurencyjny i twórczy charakter zadań literackich pozwala nauczycielowi realizować na pozalekcyjnych lekcjach czytania różne cele: rozpoznanie poziomu erudycji uczniów i ich rozwoju literackiego, rozwijanie zdolności uczniów do estetycznego postrzegania dzieła sztuki, określanie stanu posiadania teoretyczne podstawy studiowanego przedmiotu, rozwijanie praktycznych umiejętności pracy z tekstem i wiele innych.

    Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka”


    « Czytanie nic nie znaczy;

    to jest najważniejsze”.

    KD Uszyński

    Cel : zachęcać uczniów do czytania literatury pięknej.

    Zadania:

    edukacyjny : uczyć kompetentnej pracy z książką;

    rozwijający się : rozwijać zdolności twórcze uczniów;

    edukacyjny : zaszczepienie uczniom ostrożnego stosunku do książki;

    odwaga, prawdomówność, wzajemna pomoc, umiejętność cenienia przyjaźni.

    Sprzęt:

      Wystawa książek Astrid Lindgren.

      Projektor, ekran, komputer, prezentacja multimedialna.

    I. Wstępna mowa nauczyciela.

    Kontynuujemy tradycję lekcji bibliotecznych.

    Dziś rocznica wydania książki szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren.

    "Pippi Pończoszanka".

    „Mam nadzieję, że być może

    moje książki pomogą zainspirować najmłodszych

    czytelnikom więcej człowieczeństwa,

    większe zrozumienie innych ludzi.

    Astrid Lindgren

    „Pippi, nawet w jej najstraszniejszej formie

    figle pozostają wzruszające i

    bezbronna dziewczyna, z bardzo miłym

    serce."

    Grety Bulin i Evy von Zweigberg

    II. Historie uczniów.

    1 uczeń:

    „Jeśli spojrzysz na mapę świata, to na północnym zachodzie, prawie na samym biegunie północnym, zobaczysz dużego futrzanego psa ...

    To Półwysep Skandynawski. Obejmuje dwa najbardziej wysunięte na północ kraje w Europie - Norwegię i Szwecję. Ten półwysep wygląda na mapie jak kudłaty, ponieważ jego brzegi są bardzo nierówne: jest ich bardzo dużo

    wąskie zatoki - fiordy, skaliste półwyspy - szkiery...

    Szwecja zajmuje „brzuch” psiego półwyspu i jego ogromną zieloną „przednią łapę”. To właśnie na tej „łapie” – czyli na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Skandynawskiego – to

    Sztokholm, stolica Szwecji...

    2 uczennice:

    Półwysep Skandynawski jest największym w Europie. Królestwo Szwecji rozciąga się wzdłuż tego półwyspu przez 1600 km od północy

    Południe.

    Stolica Szwecji Sztokholm. Jest to największe miasto w kraju, główny port i ośrodek przemysłowy.

    Sztokholm położony jest nad brzegiem cieśniny łączącej jezioro

    z morzem, na 14 wyspach połączonych mostami.

    „Urodziłem się w starym czerwonym domu otoczonym sadem jabłoniowym. Byłem drugim dzieckiem w rodzinie... Posiadłość, w której mieszkaliśmy, nazywała się - i nazywa się nadal - Nes i znajduje się bardzo blisko małego miasteczka Vimmerby w Smålandii...”

    Astrid Lindgren

    Przyszła słynna pisarka Astrid Lindgren - Astrid Anna Emilia Eriksson - urodziła się 14 listopada 1907 roku w prowincji Småland w południowej Szwecji w rodzinie rolników.

    Jej rodzice, Samuel i Hanna Erikssonowie, bezinteresownie kochali się nawzajem i swoje dzieci: syna Gunnara i córki Astrid, Stinę i Ingegerd.

    3 uczeń:

    Astrid napisała swoją pierwszą książkę w wieku 37 lat, zatytułowaną Britt-Marie wylewa swoją duszę. Książka nieoczekiwanie zajęła drugie miejsce w konkursie literatury dla dzieci i młodzieży.

    Ale sensacyjna sława przyniosła pisarce jej drugą książkę -

    „Pippi Pończoszanka” (1945).

    "Pippi Pończoszanka" narodziła się dzięki Karin, córce

    Astrid Lindgren. Dziewczyna zachorowała, a Astrid codziennie przez długi czas

    spędziła przy łóżku córki, opowiadała jej najróżniejsze historie. Pewnego dnia

    dziewczyna poprosiła mnie, żebym opowiedział ci o Pippi Pończoszance. Więc Astrid

    Lindgren zaczął wymyślać historię o dziewczynie, która nie jest posłuszna

    żadnych warunków.

    Quiz nr 1

    1. Podaj imiona głównych bohaterów opowiadania?

    (Pippi, Annika, Tommy, Pan Nilson, Koń itp.)

    2 . Kim jest Pippi Pończoszanka?

    Ile ona ma lat?

    Kim są jej rodzice?

    (Dziewczynka. Ma 9 lat. Jej matka zmarła, gdy była bardzo mała. Tata jest kapitanem morskim, ale pewnego dnia podczas silnego sztormu został zmyty przez falę i zniknął. Została sama.)

    3 . Kim są Tommy i Annika? Jak Pippi ich poznał?

    (Są bratem i siostrą. Mieszkali niedaleko Willi Kurczaka. Poznali się na spacerze.)

    4 . Jak wyglądał Pippi?

    (Dwa warkocze, ziemniaczany nos, piegi, różne pończochy w paski, duże czarne buty.)

    5 . Co zabrała ze sobą Pippi, gdy opuściła statek ojca?

    (Panie Nilson, duża walizka pełna złotych monet.)

    6 . Kto położył Pippi do łóżka? A jak spała?

    (Położyła się do łóżka. Spała: jej nogi były na poduszce, a jej głowa była tam,

    gdzie są stopy ludzi?

    7. Co to jest Sirk i co się tam wydarzyło?

    (Pippi jeździła na koniu, chodziła po linie, przeszkadzała silnemu mężczyźnie.)

    8 . Jak Peppy uratowała dzieci z płonącego domu?

    (Nilson pomógł jej przywiązać linę do drzewa i za pomocą liny i deski uratowała dzieci.)

    9 . Dlaczego Pippi nie odpłynęła z ojcem?

    (Żal jej było rozstawać się z przyjaciółmi, nie chciała, żeby ktokolwiek na świecie płakał przez nią i czuł się nieszczęśliwy.)

    10 . Gdzie Annika i Tommy poszli z Pippi? I dlaczego mama pozwoliła im odejść?

    (Tommy i Annika byli chorzy, byli biedni. Dlatego ich mama pozwoliła im pojechać na murzyńską wyspę z Peppy i jej tatą, kapitanem Efroimem.)

    11 . Dlaczego zdaniem bohaterów baśni źle jest być dorosłym?

    (Pippi: „Dorośli nigdy tak naprawdę się nie bawią…”

    Annika: „Najważniejsze, że nie wiedzą, jak się gra”)

    12 . O którym z bohaterów baśni możemy powiedzieć, że ma „ciepłe serce”? Udowodnij na przykładach.

    (Prezenty dla Anniki i Tommy'ego, wszystkie słodycze dla dzieci kupione w sklepie.)

    13 .Gdzie mieszkał koń należący do Pippi Pończoszanki?

    Na werandzie

    Quiz nr 2

    1. Kim był pan Nilsson?

    małpa

    b) koń

    c) osoba

    2 .Co zrobili Tommy i Annika
    zwabić bohaterkę do szkoły?

    a) życzliwość Frökena

    b) wakacje

    c) obietnica dobrej zabawy

    3 .Chodząc do cyrku, bohaterka cały czas

    wbiegł na arenę. Kto nie zachowywał się jak niesamowita dziewczyna?

    a) klaun

    b) silny mężczyzna

    c) linoskoczek

    d) zapaśnik

    4. Nasza bohaterka wykazała się prawdziwym bohaterstwem, ratując dzieci. Kiedy to było?

    a) podczas powodzi

    b) w przypadku pożaru

    c) podczas kradzieży

    5 .Jak nazywa się szkuner?

    a) „Ciężka praca”

    b) „Skoczek”

    c) „Bieganie po falach”

    6. Czego Pippi używał podczas pisania, gdy nie było wystarczającej liczby liter?

    a) hieroglify

    b) rysunki

    c) liczby

    III. Czytanie esejów o nowej przygodzie Pippi.

    Dzieci czytają.

    Aliya Shagidullina, uczennica 3 klasy.

    Podróż Pippi.

    Obudziłem się i pomyślałem, że poranek będzie najzwyklejszy. Ale nie wiedziałem, jak bardzo się myliłem. I nagle zacząłem zauważać dziwne rzeczy. Po pierwsze, zniknął zegar, który wisiał na ścianie. To łóżko z panem Nilssonem w tajemniczy sposób zniknęło. A na ścianach wisiały obrazki kogutów. Wstałem i podszedłem do okna. Co za szok: dom stał na dachu. Teraz już wiedziałam na pewno, że nie jestem w moim małym i spokojnym mieście. Oto dowód na to: w moim mieście była zima, drogi, domy, drzewa były pokryte miękkim i białym kocem, a tutaj świeciło słońce i chyba było lato. Moją pierwszą myślą było, że zostałem porwany przez piratów. Myślałem, że już nigdy nie będę się bawił z Tommym i Anniką, że nigdy nie pogłaskam futrzastej głowy pana Nilsona, że ​​już nigdy nie popłynę z tatą po morzach na Jumperze. I wtedy usłyszałem brzęczenie, przestraszyłem się i schowałem za firanką. Do pokoju wleciał mały człowieczek ze śmigłem na plecach. Nigdy nie widziałem takiego cudu i śmiałem się w głos. Carlson i ja szybko znaleźliśmy wspólny język. Okazał się takim samym artystą estradowym i niegrzecznym jak ja. Bawiliśmy się cały dzień, biegaliśmy po dachach i lataliśmy. Nie pamiętam, jak zasnąłem na łóżku Carlsona.

    Obudziłem się, przeciągnąłem, rozejrzałem i byłem przerażony. Byłem w drewnianym domu, było siedem łóżek w rzędzie, na środku był ogromny stół, na stole stało siedem dużych mis, na ścianach wisiało siedem portretów. I można się było domyślić, że byli bohaterami i oczywiście braćmi. Wyszedłem na werandę i zobaczyłem, że dom jest w gęstym lesie. Poszedłem ścieżką, ale wkrótce się skończyła. Zrozumiałem, że się zgubiłem. Za drzewami rozległ się głuchy warkot i pojawił się niedźwiedź. Chciałem go odepchnąć, ale nie mogłem. W tym lesie nie byłem najsilniejszy. Teraz naprawdę się bałam. A potem niedźwiedź został przebity włócznią. Okazało się, że jest to siedmiu bohaterów. Zabrali mnie do domu, po drodze zasnąłem.

    Obudziłem się już w domu. Wszystko było jak wcześniej. Wstałem, ubrałem się i poszedłem do Tommy'ego i Anniki. Opowiedziałem im o mojej przygodzie, ale Tommy i Annika powiedzieli, że to tylko sen.

    Pytania:

    1. Jakie skarpetki miała na sobie Pippi? (Wielobarwny).

    2. Jak nazywał się statek, którym podróżował Pippi? (Sweter)
    Z. O jakiej dziewczynie Peppy oglądała sztukę? (Zorza polarna).

    4. Ile pieniędzy miał Peppy? (Tak, walizki).

    5. Jakie zwierzę mieszkało z Peppy? (Koń).

    6. Jak nazywał się ojciec Pippi? (Król Efroim - Pończoszanka, panie
    Vesely).

    7. Ile razy Tommy i Annika płynęli łodzią motorową? (Raz).

    Jakie są pozytywne cechy charakteru Pippi?

    Co ci się podobało w tej książce?

    „Jeśli przytrafią ci się kłopoty, bądź odważny, dbaj o swoich przyjaciół, bądź uważny na ludzi”.

    RI Fraerman

    Quiz literacki oparty na baśni Astrid Lindgren

    "Pippi Pończoszanka"

    Cel: zapoznanie się z twórczością Astrid Lindgren, rozwój kompetencji czytelniczych.

    Zadania: tworzenie komunikacyjnego, regulacyjnego, poznawczego UUD.

    Oczekiwany efekt: kształtowanie aktywności poznawczej i społecznej uczniów.

    Etap przygotowawczy quizu

    1. Zapoznanie się z bajką „Pippi Pończoszanka”.

    2. Uczniowie przygotowują pytania do quizu.

    3. Przygotowanie prezentacji biografii pisarza przez twórczą grupę dzieci (trzech uczniów).

    4. Wybór grupy eksperckiej spośród studentów klasy.

    5. Ustalenie pytań do quizu przez ekspertów pod kierunkiem prowadzącego.

    6. Zaproszenie do jury od czterech do pięciu uczniów szkół średnich.

    Główna scena quizu

    Wyposażenie i materiały:

    Projektor;

    Kapelusz z wizerunkami Pippi, Tommy'ego, Anniki, króla Efroima (po 5-6 sztuk);

    Arkusze formatu papieru A 3, A 4;

    Kolorowe kredki, markery;

    Płatki pod oczy;

    Dyplomy dla zwycięzców i słodkie nagrody;

    kolorowe wstążki;

    Cztery pary szpilek;

    Muzyka mobilna.

    Dekoracja klas: stoły ustawione do pracy w 4 grupach, stoliki dla jury.

    Tworzenie zespołów: uczniowie wchodzą do klasy i biorą kartkę papieru z wizerunkiem jednego z bohaterów z kapelusza. Zgodnie z wybranym obrazem siedzą przy stołach.

    Konkurs 1.

    Wybór imienia, motta, godła związanego z bohaterem losowania.

    Prezentacja dowództwa.

    Kryteria oceny: udział w pracy każdego członka grupy, zgodność nazwy zespołu, motto, emblemat bohatera, jego cechy charakteru.


    Prezentacja wyników pracy zespołu kreatywnego - prezentacja z biografią Astrid Lindgren i komentarzami do slajdów prezentacji:

    Slajd 1. Wszystko zaczęło się od tego, że w Sztokholmie na ulicy padał śnieg. A najzwyklejsza gospodyni domowa o imieniu Astrid Lindgren poślizgnęła się i zraniła się w nogę. Leżenie w łóżku okazało się rozpaczliwie nudne i Lindgren postanowił napisać książkę.

    Slajd 2. Fru Lindgren napisała swoją książkę dla swojej córki i… dla kolejnego dziecka. Ta sama dziewczyna, którą była jakieś dwadzieścia lat temu.

    Slajd 3. W tamtym czasie Lindgren wcale nie nazywała się Lindgren, ale Astrid Erickson. Urodziła się 14 listopada 1907 roku w południowej Szwecji, w małym miasteczku Vimmerby. Mieszkała z rodzicami we dworze o nazwie Nes.

    Slajd 4. Rodzina i jego żona Hanna mieli czworo dzieci: chłopczycę Gunnara i trzy nierozłączne dziewczynki - Astrid, Stinę i Ingegerd.

    Tak, wspaniale było być córką Ericksonów! Zimą też wspaniale było tarzać się w śniegu z bratem i siostrami do wyczerpania, latem leżeć na nagrzanych słońcem kamieniach, wdychać zapach siana i słuchać śpiewu derkacza. A potem graj, graj od rana do wieczora.

    Slajd 5. W 1914 roku Astrid poszła do szkoły. Studiowała dobrze, a literatura została szczególnie przekazana dziewczynie-wynalazczyni.

    Slajd 6. W wieku 16 lat panna Erickson postanowiła rozpocząć samodzielne życie. Zgłosiła się jako korektorka do gazety w pobliskim mieście i jako pierwsza z okolicznych dziewczyn obcięła swoje długie włosy.

    Slajd 7. Kiedy Astrid skończyła osiemnaście lat, wyjechała do stolicy Szwecji, Sztokholmu, w poszukiwaniu pracy.

    Po długich poszukiwaniach Fröken Erickson znalazł pracę w Royal Society of Motorists. Kilka miesięcy później wyszła za mąż za swojego szefa Sture'a Lindgrena.

    Slajd 7. Tak więc pracownik biurowy, Fröken Erickson, zamienił się w gospodynię domową, Fra Lindgren. Ta sama niepozorna gospodyni domowa, która kiedyś napisała książkę dla swojej córki.

    To była bajka - "Pippi Pończoszanka". Książka szybko stała się popularna.
    Pisarka tak opisała swoją bohaterkę: „... Tak wyglądała: jej marchewkowe włosy były zaplecione w dwa ciasne warkocze wystające w różnych kierunkach; jego nos był jak mały kartofel, a poza tym był usiany piegami; białe zęby błyszczały w dużych, szerokich ustach. Miała na sobie niebieską sukienkę, ale najwyraźniej niebieski materiał jej nie wystarczał, w niektórych miejscach wyhaftowała strzępy. Na nogach miała długie, cienkie pończochy: jedna brązowa, druga czarna. A ogromne buty zdawały się zaraz spaść… ”

    Trening żartów. Przedstawiciele drużyn rysują Pippi z zamkniętymi oczami (na kartkach formatu A 4).

    Konkurs 2.

    Quiz na pytania:

    1. Podaj pełne imię Peppy.

    (Peppilotta Victualia Rulgardina Crisminta Ephraimsdotter Pończoszanka)

    2. Narysuj słowny portret Peppy.

    (Dwa warkocze, ziemniaczany nos, piegi, różne pończochy w paski, duże czarne buty).
    3. Jakie są główne postacie bajki?

    (Pippi, Annika, Tommy, Pan Nilson, Koń itp.)

    4. Jak Pippi poznała Tommy'ego i Annikę?

    (Podczas chodzenia).

    5. Jak spała Pippi?

    (Spała: jej nogi na poduszce, a jej głowa tam, gdzie są nogi ludzi).

    6. W jaki sposób Pippi uratował dzieci z płonącego domu?

    (Nilson pomógł jej przywiązać linę do drzewa i za pomocą liny i deski uratowała dzieci).

    7. Gdzie Annika i Tommy poszli z Pippi? I dlaczego mama pozwoliła im odejść?
    (Tommy i Annika byli chorzy, bladzi. Dlatego ich mama pozwoliła im pojechać na murzyńską wyspę z Peppy i jej tatą, kapitanem Ephroimem).

    8. Dlaczego według bohaterów bajki bycie dorosłym jest złe?
    (Pippi: „Dorośli nigdy się nie bawią…” Annika: „Najważniejsze, że nie wiedzą, jak się bawić”).

    9. Czym Peppy różni się od innych dzieci. Zilustruj przykładami z tekstu.

    (Różnice wewnętrzne są ważne).

    Konkurs 3.

    „Taniec króla Efrema”

    Każdy zespół wymyśla i tańczy taniec mieszkańców Veseliya do muzyki zaproponowanej przez gospodarza.

    Konkurs 4.

    „W imię Pippi”

    Drużyny przebierają jednego z uczniów w strój Pippi, zawiązują kokardki, rysują piegi, zakładają buty.

    „Najsilniejszy”

    Uczniowie Pippi w parach ciągną linę. Następnie dwóch najsilniejszych uczniów rywalizuje.

    Zreasumowanie.

    Nagrody drużynowe.



Szczyt