Усі види портретів. Які види портретів? Історія жанру та сучасність

Конспект заняття № 66 з «Букваренка» Г. Юдіна.

Тема: «Знайомство з літерами Ь та Ъ.»

Цілі: Розвивати логічне мислення, мовлення, пам'ять; використовуючи мимовільну увагу повторити вивчені звуки та літери. Ознайомити з літерами Ь та Ь.

    Обладнання: у кожної дитини: індивідуальна дошка, крейда, ганчірочка; «Буквареня» Г.Юдіна (с. 130-133, 194-195), зошит з літерами та картинками, щоденник;

    для екіпажів: дерев'яні кубики з літерами, табло літер з картинками, акваріум з літерами.

Хід заняття:

    Гра «Плутанина».

Називаємо літери та злиття за завданням вчителя.

1 екіпаж називає, 2 контролює. Потім навпаки.

    Знайомство з знаком Ь.

До нас сьогодні завітали дві літери, які не мають жодного звуку. Що то за літери?

Проблемна ситуація.

(Обговорюємо, слухаємо міркування дітей.)

"Літера Рперекинулася-

М'яким знаком обернулася.» (В. Степанов)

«М'який знак – хитрий знак.

Не назвати його аж ніяк.

Він не вимовляється,

Але слово часто проситься.

Чому біля будинку кут

Перетворився відразу навугілля?

Без пожежі просто так?

Це буква М'ЯКИЙ ЗНАК

Дійсно, літера «Ь» знак-це німий командир приголосних літер, варто йому тільки встати в слові за згодною, вона відразу стає М'ЯКОЮ.

Бажаєте перевірити? Будь ласка!

КУТ - ВУГІЛЛЯ

КРЕД – МІЛЬ

ШІСТЬ – ШІСТЬ

МІЛЬ - МІЛЬ (Пояснюємо значення кожного слова.)

Адже були часи, коли літери не хотіли дружити з м'яким знаком.

Ось послухайте казку: «ПРО М'ЯКИЙ ЗНАК».

(«Цікаве азбукознавство» с. 368-369)

Працюємо з касою та магнітною дошкою.

«Жили-були в Азбуці літери, різні – голосні, приголосні. Ходили один до одного в гості.

Ось якось З пішла в гості до Я.

Покажіть, хлопці, на складових лінійках, що вийшло. (СЯ). Літера Л пішла в гості до Є. Тепер що сталося? (ЛЕ).

Літера Д вирушила до І. Вони заспівали: ДІ. Т до Ї. Стало ... ТЕ.

Якими стали згодні? М'ЯКИМИ.

Літери жили, не тужили, бо всі дружили. І жила серед них одна літера, схожа на половинку Ы, з якою ніхто не дружив. Літерам не подобалося, що вона не означає звуку.

Що це за буква? - обурювалися вони.

Вона не означає жодного звуку, не вміє говорити, постійно мовчить.

Ніхто з цією літерою не дружив, не розмовляв. Жилось м'якому знаку погано, дуже самотньо.

Якось взялися літери складати слова. Це було їхнє улюблене заняття. Своє слово вони зашифрували загадкою.

«Без голови, а в капелюсі,

Одна нога – та та без чобота». (Хлопці відгадують.)

Цвях, - здогадалися літери. Почали складати це слово.

Діти також складають слово «цвях».

А у літер виходить «ДВОЗД»...

Щось у нас не те виходить! - обурюються літери. Звук [д]

у цьому слові м'який, а в нас він твердий.

І каже: "Встану я і позначу м'якість". Вона швидко прилаштувалася наприкінці. Що вийшло?

Діти читають : «ГВОЗДІ».

"Краще я встану", - сказала літераЯ.

Вийшло... «Цвях». « Знову не те… адже ти позначаєш звук [а]», - сказали літери.

Що ж робити? Хлопці, підкажіть. (Треба підставити знак Ь.)

Іди до нас М'ЯКИЙ ЗНАК! - покликали літери.

Він з радістю погодився допомогти літерам і швидко припинився.

Що вийшло? «ЦВЕЗЬ», - Читають хлопці.

Розвеселилися літери, всім захотілося запросити в гості знак. Давайте ми відгадаємо загадки і подивимося, які слова вийшли у букв.

Трав копитами торкаючись,

Ходить лісом красень,

Ходить сміливо та легко,

Роги, розкинувши широко. (Ліс)

Спить чи купається,

Все не розвується:

День і ніч на ніжках

Червоні чобітки. (ГУСЬ)

Хто приходить,

Хто йде -

Усі її за ручку водять. (ДВЕРІ)

    Гра "Баскетбол". (Змагання.)

Чий екіпаж вигадає більше слів з м'яким знаком?

    Фізкультхвилинка «Море хвилюється раз,

Море хвилюється два,

Море хвилюється три…

(варіанти: лебідь лети, морж пливи, рачок повзи…)

    Загадки знака Ь:

Ви так добре працювали, що м'який знаквирішив загадати вам свої загадки. Але відгадки слід надрукувати на магнітній дошці.

ЗМАГАННЯ: чий екіпаж надрукує відгадку швидше?

«У ямі спить зимою довгою,

Але трохи сонце грітиме,

В дорогу за медом і малиною вирушає ... (Ведмідь) ».

«Вже дуже вигляд у них чудовий:

У тата локони хвилею,

А мама ходить постриженою.

На що вона скривджена?

Недарма часто злиться

На всіх матуся…. (ЛЬВІЦЯ).»

    Фізкультхвилинка «капітани».

    Знайомство з Ъ знаком.

Але, виявляється, у знака є його братик. Теж німий. Це Ъ.

Чим вони схожі та чим відрізняються?

А) «М'який знак живе безтурботно,

Він без кепки ходить вічно. (Показ знак Ь.)

«А впертий ТВЕРДИЙ ЗНАК,

Кепку носить тільки так! (Показ Ъ знака.) (А Шибаєв)

На що ще схожий знак? (Обговорення.)

«Зачерпни води ковшем,

Суп з'їмо, чайку поп'ємо! (Г. Вієру)

«З цебра не просто так

Нам води напитися:

Потрібен ковшик-ТВЕРДИЙ ЗНАК,

Щоб не облитися.» (В. Степанов)

    Чим відрізняються ці знаки?

Якщо М'ЯКИЙ знак робить приголосну М'ЯКИЙ.

То ТВЕРДИЙ знак робить її ТВЕРДИЙ, стоїть між згодною та голосною і наказує їм звучати окремо!

Наприклад:

СІМ (М'який знак зробив приголосний звук М'ЯКИМ.)

ЗЙОМ (Твердий знак стоїть між згодною і голосною і вимагає, щоб вони звучали окремо.)

    Гра "Хокей".

На дошці написані слова з знаками Ь і Ъ.

Представники екіпажів читають ці слова по черзі.

ЗМАГАННЯ: чий екіпаж не помилиться і правильно прочитає слово, підкоряючись наказу німих знаків?

РИСЬ ПИЛ З'ЄВ СІЛ ПІД'ЇЗД КІНЬ РОЗ'ЯРЕНИЙ ЇЖНИЙ РУСЬ СЛОВНИК

    Гра "Розвідка".

А) Пошук Ь знака в оповіданні «Букваренка» «БАТЬКО І МАТИ».

Б) Пошук Ъ знака в оповіданні «Букваренка» «ЯК МИША ЗА СИРОМ ЇЗДИЛ».

    Домашнє завдання: продовжити пошук цих знаків удома.

    Підсумок заняття.

    Підбиття підсумків змагання екіпажів.

    Виставлення усміхнених сонечок.

Наталія Філімонова
Конспект заняття з навчання грамоті підготовчій групі«Знайомство з літерою Ь»

Ціль:познайомити дітей з літерою Ь та її призначенням. Удосконалювати звуко - складовий аналіз слів. Вправляти у друкуванні слів під диктовку. Продовжувати вчити утворювати присвійні прикметники, удосконалювати зв'язне мовлення.

Матеріал до заняття:картинка "Саванна", картинки анімації літери Ь, на що схожа літера Ь, магнітні літери, зошити, сигнали для звукового аналізу слів.

1. Орг. момент:Гра «Від кого запрошення?» У хлопців індивідуальні карткиіз зображенням тварини та дитинчати. (меня запросила слониха зі слоненятком, мене жирафа з жирафенком….)

2. Дрібна моторика: «Слон, крокодил» (за Цвинтарним)

3. Зібралися тварини спекотних країн написати листа диким тваринам, щоб дізнатися, як їм живеться в лісі. Чи довго вони сперечалися, кому саме написати? Зайцю - він боягузливий, лисиця - хитра, вовк - злий, ведмідь і їжак взимку сплять, білка - клопітання, вона завжди зайнята. Вирішили написати мудрому оленю. Тварини знали літери, та не всі.

Взяли вони знайомі літери та написали слово ОЛЕН (логопед викладає на магнітній дошці). Слон сказав: Неправильно. У слові олень звук М – м'який, а в нас твердий. Задумалися звірі та вирішили звернутися за допомогою до літер.

Я вмію позначати м'якість приголосних, - сказала літера І, прилаштовуючись наприкінці слова. Стали звірі читати – ОЛЕНІ.

Знову неправильно, - обурилася мавпа, - це коли багато оленів!

Краще стану я, - сказала літера Я. Стали читати - ОЛЕНЯ. Пробувала допомогти літера Е, вийшло ОЛЕНІ. Збентежилися звірі, і тут до них вийшла незнайома літера, яка нічого не вміла говорити, а лише пом'якшувала згодні. Звали букву м'який знак. Покликали звірі букву Ь до себе. М'який знак радо погодився допомогти і швидко став наприкінці слова. ОЛЕН - голосно прочитав слон. - Вийшло! - Застрибала від радості мавпа. І всі звірі пішли складати листа мудрому оленю.

4. Давайте і ми ближче познайомимося із цією літерою. Розгляд анімаційних картинок із зображенням Ь. Зі скільки елементів складається буква. Сформулюйте її.

5. На що схожа літера Ь?

Намалюємо м'який знак

Ніжно, крапелькою ось так:

Букву крапелька пом'якшить –

Слово м'яко пролунає.

Білка хвостик вигнула

У пенька відпочила.

Розпушила хвіст, та так -

Став схожим на м'який знак.

М'який знак, м'який знак,

Ківш, ополоник та черпак.

6. Друкування літери та слів(олень, день, тінь, пил) у зошитах.

7. Фізмінутка: "У жирафа плями" модель Т. Боровик.

8. Звуко - складовий аналіз слова олень

9. Написали звірі листа оленю і вирішили вкласти фотографію. Усім хотілося бути на першому плані. Звірі весь час пересідали, мінялися місцями. Папуга фотограф не знав, що робити. Зняв звірів і ось що вийшло, - логопед виставляє картинку. Що ви бачите? (Жираф'ю шию, мавпячий хвіст ….)

10. Підсумок. Заучування чотиривірша.

М'який знак, м'який знак.

Не звучить зовсім ніяк,

Але є правило просте,

Ми легко його засвоїмо -

Якщо знак до згоди встане,

Буква одразу м'якою стане.

М'який знак

Живе безтурботно,

Він без кепки

Ходить вічно.

А впертий

Твердий знак

Кепку носить

Тільки так.


брат – брати

стілець - стільці

дерево – дерева

сів з'їв

їхали з'їхали

їв з'їв


Веселі вірші

«Ь» ЛітераР перекинулася –

М'яким знаком обернулася.

М'який знак, м'який знак

Ківш, ополоник та черпак.

В. Степанов

"Коммерсант" З цебра не просто так

Нам води напитися:

Потрібен ковшик - твердий знак,

Щоб не облитися.

В. Степанов

1. Розшифруй слова

ф – 1 л – 3 1 2 3 4 5

ф – 1,8 г – 5

про – 2, 4 р – 6 1 2 3 4 5 6 7 8


1. Ігра «Хто уважний?».

1. За останніми звуками слівстіл, вікно, гусак - Складіть нове слово. ________________________________

2. Що спільного в словах:

білизна, пальто, мавпа, рушниця, пил ?

3. Що спільного у назвах цих предметів:

під'їзд, оголошення, підйомний (кран), їстівний, з'їсти ?

2. Гра «Хто більше?».

1. Придумайте слова, де один звук позначається двома літерами.

_________________________________________________________

_____________________________________________________________________

3. Гра «Лісенка».

1. М'який знак "Ь". 2. Твердий знак "Ъ".

___ ___ ___ ь ___ ъ ___ ___ ___

___ ___ ___ ___ ь ___ ___ ъ ___ ___ ___

___ ___ ___ ___ ___ь ___ ___ ___ ъ ___ ___ ___

4. Гра «Закінчи слово».

1. Бук_________, тет__________, сло___________, ян__________, лютий__________, мед____________.

5. Прочитай уважно.

на крижині

Настала весна. На річці пішов лід. На березі було багато людей. Усі дивилися, як іде лід. Раптом усі побачили на одній крижині собаку. Вона жалібно вила.
Вітя схопив довгий багор і зачепив крижину. Вітя тихенько потяг крижину до берега. Коли крижина була біля берега, собака зіскочив на землю.

Дай відповідь на питання.

Яка пора року настала? Що пішов річкою? Хто прийшов на берег? Чому вони прийшли? Що побачили усі? Що робив собака? Що зробив Вітя? Що зробив собака?

6. Прочитай розповідь. І постарайся переказати зміст.

Сніданок

Мама покликала Аню, Симу та Яшу їсти. На столі був сніданок: олія, сир, мед, хліб та чай. Були яблука та груші. Мама принесла ще кавун. Аня з'їла хліб та олію. Сіма з'їла хліб із сиром. Яша з'їв хліб із медом. А потім діти стали їсти фрукти.

З адання: Спиши 1, 5, 6 та 7 пропозиції.




У порожні клітини напиши приклади та розв'яжи їх.

Завдання №1

Все валяється у квартирі:

Тапок – три, шкарпеток – чотири.

Їх склади та прибери.

(І на полицях пил протри!)

Щоб маму радувати,

Потрібно речі складати.

Завдання № 2

У Ведмедика на ялинці висіли іграшки.

Чотири іграшки впали з маківки.

"Скільки іграшок залишилося на ялинці?" -

Думав ведмідь, підмітаючи уламки.

3 Розв'яжи приклади

7 + ___ = 10 ___ + 4 = 10 2 + ___ = 10

5 = 10 1 + ___ = 10 ___ +6 = 10

4

9 – 3 = 5 + 2 = 4 – 3 =

6 + 4 = 8 – 4 = 1 + 7 =

Збільш на 3 Зменш на 4 ˂ ˃



Скільки всього? Обведи потрібну цифру.



Аєра так, нечкәртә дә -

Шундий білге нечкәлек.

Кірәк сүздә язмий калсаң,

Бозилачак ечтәлек.

Калинлик білгесі

Ул әкіят ачкічі.

Буратіно югалтмас,

Карабас ала алмас.

    Бу сүзләрдә «ъ» - калинлик білгесен яз! Постав Ь у словах, прочитай і переведи.

тәүфік____ _____________ ал____япкич _____________________

Ях___я _____________ мәг____нә ______________________

Ніг___мәт ____________ під____їзд ______________________

Җәг___фәр _____________ кул____яулик ___________________

Сәг___ді _______________ аш____яулик __________________

    Нокталар уриніна «ь» куеп, з ү зл ә рні д ө рес ітеп укигиз.

до ө н___як

з ә гат___

з ө м___я

шигир___

Іл___яс

до ә газ____

д ө н___я

яш____

т ө н____як

ям____

М ә р___ям

З ә гийт____

    Вивчи вірші.

М іяу!

Піси, песи, піскәем,

Сори синьоң төскәең.

Йомшак синьо-йонари,

Чили синьо туннари.

Роберт Мінллін

Я з

Яз кіл! Яз кіл!

Cієрчиклар кіл,

Гөрләшеп, сайрашип,

Җырчі кошлар кіл. Барі Рәхмәт

Вивчи вірші. Запам'ятай татарські слова.

Ми з тобою

Говорить учитель наш:

«Голова інакше – БАШ».

Це вивчити дрібницю:

КУЛ – РУКА, НОГА – АЯК,

Зіля в дзеркало дивиться,

А ОБЛИЧЧЯ, звичайно БИТ.

Чисти зуби, як співаєш!

З
УБ, запам'ятай, буде ТЕШ.

Якщо раптом підхопиш грип,

То допоможе ЛІКАР – ТАБІБ.

Як без друга обійдусь?

ДРУГ мій найкращий – це ДУС.

Хлопчик, з нами пограйся!

Назвемо його Малай.

Книжку ДІВЧАТКА прочитала.

Ходить до школи КИЗ БАЛУ.

Збірник завдань для дітей сім років перед підготовкою до школи: твердий знак, словниковий диктант, розвиток мови, формування знань про навколишньому середовищі, розвиток пам'яті, розв'язання задач з математики


Навчання читання. Знайомство з "Ъ"

Ціль: знайомство з Ъ

Матеріал: робочий лист. Картка з Ъ.

- Хлопці в російській є ще одна літера, яка не має звуку - це Ъ.

Педагог показує картку з літерою.

- На що схожий Ъ. Чим він відрізняється від Ь?
- Обведіть літеру пальчиком.
- Послухайте слова, в яких є Ъ: З'ЄЛ, ПІД'ЇХАВ, ОБ'ЇХАЛ.
- А зараз послухайте казку про Ъ та м'який знак.

У казковому місті"Алфавітське" жили 32 веселі літери. Вони займалися тим, що писали книжки. Якось літера А зібрала всіх мешканців і сказала:

Сестри! Серед нас є літери, які нам нерівні. Вони не є звуками і не виконують тієї роботи, якою ми займаємося. Я говорю про м'який і твердий знак. Пропоную виключити їх із нашої команди. Нехай вирушають на всі чотири боки.

Як же так? Що ж нам тепер робити? - Невпевнено і сумно прошепотів м'який знак.

Ви ще пошкодуєте про це! - Погрозив твердий знак. - Ходімо, брате, обійдемося і без них.

І вони рушили, куди очі дивляться. Худенький м'який знак ішов несміливо і невпевнено, весь час спотикаючись. А товстий і неповороткий твердий знак одягнув свій капелюх і, насвистуючи веселу пісеньку, бадьоро попрямував разом зі своїм другом стежкою. На їхньому шляху зустрівся темний ліс. Там вони знайшли покинуту хатинку дроворуба і почали жити приспівуючи.

Саме тоді літери продовжували займатися своїми справами. Вони випустили чергову книжку. Але жоден читач до неї не доторкнувся, бо все в ній було безглуздо. Слова без твердого та м'якого знаків втратили своє значення.

Тяжкі часи настали в житті букв.

Тож існувати неможливо! - Вигукнула літера Я. - Треба залишити гордість і повернути наших друзів.

Її підтримала літера Д:

Потрібно збиратися у дорогу!

Літера А скомандувала:

Завтра у похід!

Рано-вранці вони вирушили в дорогу. Шлях був довгим та стомлюючим. Перед ними здалося озеро. Побудувавши човен, літери почали перепливати водойму. Раптом ніс човна вперся у щось тверде. Літера А хотіла крикнути:

Увага! Ми сідаємо на мілину!

Але натомість вийшло:

Ми сідаємо на крейду!

Усі літери слухняно вибралися з води і обмазалися в крейду, якою був покритий берег, хоч не розуміли, навіщо це потрібне. Брудні, невдоволені й голодні вони побрели далі.

Літера А зрозуміла, що треба нагодувати команду і подумала:

"Зараз скомандую, щоб кожен зупинився, з'їв та відпочив".

Посиділи літери, але сил їм це не додало. Настала ніч, мандрівники стали замерзати та розбили намет.

Розпалюйте вугілля! - Скомандувала літера А.

Але всі почули лише "розпалюйте кут" і слухняно підпалили краї намету. Почалася сильна пожежа і буквам довелося її гасити.

Нарешті з'явилися ліс і хатинка дроворуба. Коли стомлені літери зайшли туди, то побачили, що м'який і твердий знаки із задоволенням п'ють чай із цукром уприкуску, мирно розмовляють і нічого їх не турбує. Навколо чисто, тепло та затишно.

Зрозуміли літери, що несправедливо обійшлися зі своїми товаришами, попросили пробачення, усвідомивши, що без твердого і м'якого знаків прожити неможливо. Брати не тримали на них зла, нагодували, напоїли чаєм. Вранці всі вирушили у зворотний шлях.

З того часу кожен мешканець міста "Алфавітськ" мав своє завдання. Голосні та приголосні літери позначали звуки, а м'який і твердий знак вказували на їхню м'якість або твердість.

Навчання читання "Ъ"

Ціль: формування знання образу літери

Матеріал: робочий лист.

Розфарбуйте Ъ.

Обведіть та допишіть Ъ.

На що схожий?

Навчання читання. Читання слів з Ъ

Ціль: формування навички читання

Матеріал: робочий лист. Звукові кубики.

Педагог на дошці пише два слова – СІЛ та СЬЄЛ. Педагог пропонує викласти схему слова СІЛ. Внаслідок цієї роботи діти бачать, до якого слова належить запропонована схема на дошці. Педагог повідомляє дітям, що ще один спосіб поділу звуків у словах – використання літери Ъ. Хлопці працюють над подібністю та відмінністю слів сіл і з'їв і роблять висновки, що в слові з'їв, чуємо чітко злиття двох звуків [Й] [Е]і щоб вони не зливались зі звуком [с]пишемо Ъ.

Потім педагог звертає увагу завдання в робочому аркуші.

– Прочитайте слова.
- Підкресліть Ъ.
– Потім педагог просить дітей виконати наступне завдання у робочому аркуші.
- Розділіть слова на склади. У квадратах напишіть кількість складів.

Диктант. Пропозиція

Ціль: формування навички письма, розвиток здатності до кодування

Матеріал: робочий лист.

Напишіть під диктовку речення:

ПО МОРЮ ПЛИВЕ КОРАБЛЬ.

Поставте в словах наголос.

Розвиток мовлення. Розмова на тему "Заняття та інструменти"

Ціль: розвиток мови, активного та пасивного словникового запасу, формування уявлень про працю дорослих, про інструменти, що використовуються у професії.

Матеріали: м'яч

- Кожну роботу слід виконувати за допомогою спеціальних інструментів. Млинець готував за допомогою каструль, сковорідок, посуду, пічки. Мишеня рубало дрова за допомогою чого? (Сокира, пили). Правильно. Давайте я називатиму якесь заняття, а ви – інструменти, які для цього потрібні.
  • - Що йому потрібно? – (мітла, ганчірка, цебро, швабра).
  • Перукар - Що йому потрібно? (ножиці, гребінець, вода, фен, бритва).
  • Кравець – голка, нитки, наперсток, швейна машина.
  • Співачка – сцена, мікрофон, піаніно.
  • Учень – книги, зошити, ручка, олівець.
  • Грибник - кошик, ножик, чоботи, плащ.
  • Рибалка – вудка, відро.
  • Математика. Вимірюємо крупу різними мірками

    Ціль: вчити дітей вимірювати одне й те кількість крупи мірками різної величини, розуміти залежність отриманого результату від величини мірки. Розвиток розумової дії аналізу-синтезу, порівняння.

    Матеріали: два тазики (один порожній, в іншому насипано 3 "каструльки" рису), "каструлька" пластикова, пластиковий стаканчик, намистини зі шнурівки. Цифри від 1 до 9. Знаки "більше", "менше", "рівно".

    Стежити за повнотою мірки!

    - Як називається крупа у тазіку?
    - Як дізнатися, скільки рису у тазику? Що для цього треба зробити?
    - Чим можна виміряти рис? (Всіми предметами, в які його можна насипати).

    Педагог пропонує виміряти рис каструлькою – це буде мірка. Нагадує, що кожного разу, коли відміряємо повну чашку, треба виставити якийсь предмет (наприклад, покласти намистину), щоб не збитися з рахунку.

    - Скільки каструльок рису було в тазику? (Три).

    Знайдіть та покладіть цю цифру перед собою.

    - А тепер давайте виміряємо цей же рис скляночкою.
    - Скільки вийшло стаканчиків рису? Знайдіть цифру. Покладіть поряд.
    - Скільки вийшло каструльок рису? Скільки склянок?
    - Поставте знак між цифрами та прочитаєте запис. (Наприклад, "три більше п'яти" та "п'ять більше трьох").
    - Чому вийшли різні відповіді при тому самому кількості рису? Який можна зробити висновок?
    - Правильно, чим більша мірка, тим менша кількість виходить і навпаки: чим менша мірка, тим більша кількість виходить.
    - Чим були зараз для нас каструлька та стаканчик? (мерками).

    Графічний диктант

    Ціль: розвиток дрібної моторики руки, формування зорово-рухової координації

    Матеріали: робочий лист.

    Педагог видає дітям робочі листи та просить поставити олівець на крапку.

    Педагог диктує:

    Одну клітинку праворуч. Дві клітини вгору. Одну клітинку праворуч. Дві клітини вниз. Одну клітинку праворуч. Дві клітини вгору. Одну клітинку праворуч. Дві клітини вниз. Одну клітинку праворуч. Дві клітини вгору.

    Продовжуйте візерунок самостійно.

    Математика. Вирішення задач. Яблука

    Ціль: розвиток операцій мислення

    Матеріал: робочий лист.

    Складіть та розв'яжіть завдання. Запишіть рішення.

    Формування знань про навколишній світ. Меблі

    Ціль: формування розумових дій узагальнення, класифікації, аналізу-синтезу

    Скажіть одним словом:

  • Стіл, за яким обідають, називається...
  • Стіл для газет та журналів називається...
  • Стіл, за яким пишуть, називається...
  • Шафа для одягу називається...
  • Стіл для комп'ютера називається...
  • Полиця для книг називається...
  • Шафа для книг називається...
  • Скажи навпаки:

  • Шафа висока, а тумбочка.
  • Шафа велика, а полиця...
  • Диван м'який, а табурет.
  • Крісло м'яке, а стіл...
  • Математика. Приклади

    Ціль: формування вміння вирішувати приклади

    Матеріал: робочий лист.

    Педагог звертає увагу наступне завдання у робочому аркуші.

    Розв'яжіть приклади.

    Гра з м'ячем "Орієнтування у просторі"

    Ціль: формування орієнтування у просторі.

    Я кидатиму м'яч і називатиму предмети, що знаходяться в цій кімнаті. А ти маєш використовувати у своїй відповіді слова "ліворуч", "праворуч", "попереду", "позаду".

    Наприклад, "стіл де?" (поперед мене).

    Розвиток пам'яті. Хто сидить на драбинці?

    Ціль: відпрацювання понять "вище, нижче", "між", "над", "під", порядковий рахунок у межах п'яти, розвиток пам'яті.

    Матеріали: роздаткові листи 1 та 2, картки з вивченими цифрами, фломастер або пластилін (5 кульок різних квітівкожному малюкові).

    Діти одержують 1-й роздавальний лист.

    - Перерахуйте всіх, хто сидить на сходах. (Хлопчик, дівчинка, кішка, собака, півень).
    - Скільки друзів сидить на сходах? (П'ять).
    - Покажіть картку із цією цифрою. (Піднімають картку "5").
    - Хто сидить на першій, нижній сходинці? (Дівчинка).
    – Хто сидить на верхній сходинці? (Півник).
    - Яка верхня сходинка? (П'ята).
    - Хто сидить на третій сходинці? (Собака).
    - На якій сходинці сидить кішка? (На другий).
    - Покажіть картку із цим номером. (Два).
    - Хто сидить між дівчинкою та собакою? (кішка).
    - Хто сидить між півником та кішкою? (Хлопчик та собака).
    - Хто літає над сходами? (Три бабки).
    - Яких бабок більше: синіх чи зелених? (Зелених бабок більше, ніж синіх, два більше ніж один).
    - Що росте під сходами? (Кульбаби).
    - Підніміть картку з цифрою, яка дорівнює кількості кульбаб. (Піднімають "5").
    - А тепер ще раз уважно подивіться на лист і запам'ятайте, хто на якій сходинці сидить. Готово? Здайте мені свої листи.

    Натомість діти отримують 2-й роздавальний лист.

    - Візьміть фломастер і з'єднайте лініями хлопчика, дівчинку та всю їхню компанію з тими сходами, на яких вони сиділи.
    (Можна цю роботу зробити і за допомогою пластиліну. Для цього діти отримують 5 невеликих шматочків пластиліну різних кольорів. Береться перший шматочок, наприклад, червоного кольору.
    - Розділіть шматочок пластиліну навпіл, скачайте з нього дві кульки. Першу кульку прикріпіть до дівчинки, а другу кульку - до сходинки, на якій вона сиділа.
    - Тепер візьміть пластилін синього кольору, розділіть його на дві частини, скачайте дві сині кульки. Одну кульку прикріпіть до хлопчика, а другий – до сходинки, на якій він сидів.
    - Візьміть зелений пластилін. (Робота за аналогією).

    Коли діти визначили всіх персонажів на певні щаблі, дорослий видає їм 1-й листок, і діти перевіряють себе.

    Підготовка рук до листа. Петельки

    Ціль: розвиток графо-моторних функцій

    Матеріал: робочий лист.

    Обведіть петельки.

    Педагог задає домашнє завданнядітям.

    Мета заняття: вивчаємо твердий знак, формування навички читання, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху, основ елементарної графічної навички.

    • познайомити дошкільника з літерою Ъ, правильною вимовою звуку;
    • навчити писати друковану літеру Ъ за клітинами;
    • сформувати інтерес до навчання віршами та загадками.

    Назви, що намальовано на картинках знизу:

    З'їсти тістечка Підйомний кран Їстівні грибиДошка оголошень

    • Розглянь нову літеру. Це – буква твердий знак.
    • Повтори слова: з'їли, з'їли, в'їхали, під'їхали, об'їхали.
    • Всі ці слова пишуться із твердим знаком.

    Прочитай слова:
    з'їла, в'їхала, об'їхала, під'їхала, з'їла

    У російській є слова, у яких звуки вимовляються окремо. Щоб це було видно під час читання, після згоди літери пишуть твердий знак.

    1. Вкотре розглянь букву твердий знак.
    2. На яку букву він схожий?
    3. А чим відрізняються тверді та м'які знаки?

    Завдання: друкована літера Ъ для дошкільнят

    Розглянь букву твердий знак. Нашили літеру Ъ у повітрі і один раз у зошиті акуратно по клітинах простим олівцемабо кульковою ручкою.

    У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу чи слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
    Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії або поставити опорні точки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви повністю, а дитина їх просто обведе іншим кольором. Каліграфії на цьому етапі навчання вимагати не слід.

    Казка про букву Ъ

    Казка про твердий та м'який знаки

    Якось дорогою твердою ходою йшов Твердий Знак.

    — Чи не напишете мені якусь казку? — зупинив його знак оклику.
    — Я подарую її знаку оклику. Сьогодні маю день народження.
    - Ні! — твердо відповів твердий знак.
    — Невже не придумаєте? — засмутився Знак запитання.
    — Ні й ні! - сказав Твердий знак ще твердіше.
    - Але чому? — здивувався знак запитання.
    - Не хочу! Не буду! Не бажаю! - Твердий Знак стоїть на своєму дуже твердо.

    Знак питання запитливо дивився на дорогу. Дорогою в м'яких капцях йшов М'який Знак.

    — Чи не напишете мені якусь казку? — звернувся до нього знак запитання.
    — Мені, щиро кажучи, не хочеться, — м'яко сказав М'який Знак.
    — Але я спробую так і бути.

    І ось увечері Знак запитання прибіг до М'якого Знаку за казкою.

    - Шкода... мені дуже шкода, - промимрив М'який Знак, - але, право, я не вмію складати казки. І він заплакав.
    — Але чому ж ви мені одразу не сказали? — розсердився Знак запитання.
    — Ви були такі люб'язні, — прошепотів М'який Знак, — і я не зміг вам відмовити одразу. Я не люблю відмовляти. І він заплакав ще дужче.

    Знак питання засмутився:

    — Вибачте, але я не можу вас втішити. Я запізнююсь. На день народження.

    Він біг дорогою і думав: Що ж я скажу, якщо Знак окликуспитає, де подарунок???»
    Але знак оклику нічого не запитав. Він вигукнув:

    - Ура! Нарешті! Прийшов мій друг - Знак запитання! Як я радий!

    (Е. Мошковська)

    Прислів'я та приказки на букву Ъ

    Хочеться рибку з'їсти, та не хочеться у воду лізти.

    Веселі вірші про букву Ъ для дітей

    А рано-вранці натщесерце
    Пішли ми до літери "твердий знак".
    Але не могли знайти ніяк
    Ні твердий знак
    Не м'який знак.
    Ми довго думали у дорозі,
    Де ці знаки нам знайти,
    І після роздумів до друку
    вирішили ми надіслати таке оголошення:
    «Пропав не собака,
    А два друковані знаки.
    Знайти їх поруч дивно.
    Але, можливо, однак,
    Словце знайдеться одне,
    Де будуть обидва знаки?»
    В одній із ранкових газет
    Ми через день прочитали відповідь
    Від школяра Петрова
    Із міста Тамбова.
    Ілля Петров відповів так:
    «І твердий знак, і м'який знак
    Знайдеш за одну мить.
    Ти їх знайдеш,
    Коли прочитаєш
    Своє ж оголошення!»
    Ми оголошення перерахували
    І обидва знаки в ньому знайшли.
    І написали ми до Тамбова:
    «Дякую, Ілля Петров!»
    (С. Маршак)

    Вовк страшенно розлютований -
    З'їсти їжака не може він.
    Їжак, хоч він і їстівний,
    Для з'їдання незручний:
    Скутаючись, виставив голки -
    Об'їгорив злого вовка.
    (В. Лунін)

    М'який знак та твердий знак
    Розмовляли так:
    - Скільки я тістечок з'їм?
    - М'який знак відповів:
    - Сім.
    (А. Шибаєв)

    Що сталося з м'яким знаком?
    Був м'який знак зависокий.
    Сказали букви суворо:
    - Гей, нахилися трохи! -
    І так зігнувся він, дивак,
    Що перетворився на…
    Твердий знак.
    (А. Шибаєв)

    Птах дивиться здивовано
    На лісове оголошення.
    Не знайде вона ніяк
    У цьому слові є твердий знак.
    (Г. Сатир)

    Підйом - для тих, хто спритний, сміливий,
    Він неспокійним вчасно.
    На пагорб вилізти не зумів -
    Штурмуй велику гору.
    (Я. Яким)

    Обійди хоч всю планету,
    З твердим знаком звіра нема.
    Може, десь на Венері
    З твердим знаком нишпорять звірі?
    (Є. Григор'єва. І. Гамазкова)

    Оголошується банкет!
    Всі недоїдки здай у буфет!
    Пояснюю: у цирку є ті,
    Хто їх хоче з'їсти!
    (В. Берестов)

    Підсумки уроку:

    1. Вимова нових слів збільшує словниковий запасдошкільника, розвиває мову та пам'ять.
    2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторикурук.
    3. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.
    4. Вірші впливають як розвиток пам'яті. Доведено, що якщо щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язки, підвищується загальна здатність до навчання.
    
    Top