Відкритий урок до Дня народної єдності: Мінін та Пожарський – приклади для наслідування. Відкрите заняття «День Єдності Відкритих уроків, присвячених дню народної єдності

"
Форма уроку: усний журнал, урок-подорож сторінками історії Росії.
Мета уроку: знайомство зі святами 4 -го листопада.

Освітні: познайомити із змістовною лінією свята Днем єдинорідної єдності, з історією появи Казанської ікони Богородиці, святими воїнами Ал. Невським, Ф.Ушаковим, Іоанном Російським;
Виховні: продовжувати вирощувати в дітях почуття патріотизму, бажання дізнаватися про нову історію своєї Батьківщини, співчувати про радість повернення свята до старої традиції, бачити в особистостях святих приклад для наслідування;
Розвиваючі: знайомства з новими для дітей витворами мистецтва літератури, ІЗО, скульптури, іконописи, музики
Обладнання: мікрофони, фортепіано, мультимедійний проектор; презентації до уроку по сторінках: «Про Росію співати, що прагнути до храму…», «Росія – Дім Пресвятої Богородиці», «Про явлення образу Казанської Богородиці». «День народної єдності», «Солдатушки, брави дітлахи», ілюстративний ряд до початку уроку (добірка відео файлів), до розповіді про Іоанна Російського, презентація учня «Адмірал Ф.Ушаков…»; аудіо (mp3) з дзвоном, «Відповідь Івана Сусаніна полякам» з опери М.І.Глінки «Життя за Царя», «Солдатушки, брави хлопці» мінусування. Для першої сторінки уроку: ноти запівки Г.В. Свиридова на вірші І.Северянина «Про Росію співати, що прагнути у храм», вірші В.А.Жуковського, Н.М.Рубцова «Росія, Русь – куди не погляну…», Робочий зошит для 4 класу з музики.

Дзвін, який супроводжується фотоматеріалом з видами храмів Нижній. Новгорода, Москви, Свято-Троїцької Сергієвої Лаври, Москви, храму св. прав. Іоанна Руського та нашої школи.

Вчитель. Доброго дня хлопці, шановні колеги, дорогі гості!
Сьогодні ми проводимо святковий урок. Ви всі почули підтвердження моїх слів на початку уроку. Хто здогадався, що то за підтвердження?

Діти. Дзвін, який буває у свята у храмах.

У. 4 листопада 2005 року у Росії з'явилося Державне свято «День народної єдності». І ось сьогодні ми зібралися, щоб дізнатися про витоки цього свята, про знаменитих християнських подвижників та їхнє стояння за віру, за Істину.
Наш святковий урок пройде у формі усного журналу, де кілька сторінок. Перегортаючи їх, ми з вами, хлопці, згадаємо знайоме, почуємо нове з історії нашої Батьківщини.
Супроводжувати урок будуть зразки православної культури у сфері релігійного, образотворчого, музичного мистецтва, у сфері російської словесності.
Я запросила до нас хлопців із 5-х та 6-х класів, які охоче погодилися взяти участь у нашому уроці.

Перша сторінка уроку. Маленький концерт, присвячений Росії

У. розповідає про те, що в російській православній традиції Росію здавна називали Будинком Пресвятої Богородиці, та й одним із улюблених Свят для нас є свято Покрови Пресвятої Богородиці. Показує файли із зображенням ікон Богородиці, де діти дізнаються знайомі Образи.
– 4 листопада, вчора, у православній традиції святкування якоїсь ікони відзначали в Росії?
Д. Вчора було свято ікони Казанської Богородиці.
У. передає слово учневі, який розповідає про чудесне явлення Казанської ікони Пресвятої Богородиці. (Оповідання супроводжується ілюстративним матеріалом)
У. Музична загадка випередить нашу наступну сторінку уроку.

У. Хто ця людина? Що за музика звучить? Згадайте вік і рік, коли відбулися ці події.
Д. Іван Сусанін. Він урятував майбутнього російського Царя, Михайла Федоровича. Опера "Життя за Царя". Інша її назва «Іван Сусанін» Події відбувалися 1621 року, тобто. 17 столітті.

У. Відкриває наступну (третю) сторінку уроку « День народного єднання»

У. Про силу духу російських воїнів, міцну віру, невідступне стояння за Істину нам розкажуть ваші однокласники.

Дві презентації учнів четвертих класів. Про Ф.Ушакова та святого праведного Іоанна Руського.

Підсумок уроку

У. Чи сподобався вам урок? Чи багато впізнали? Якій події був присвячений наш урок? Із явищем якої ікони тісно пов'язане це свято? Про які історично значні особистості російської історії ми сьогодні говорили?
Д. Відповідають.
У. Дякує хлопцям і всім за прекрасну роботу на уроці.

Урок закінчується дзвоном.

    Землі рідної народної долі,

    Своїх чоловіків великих поминають

    2 епіграф.

    Єдність - сповістив оракул наших днів, -

    Хід заходу:

    1 учень:

    Пішли в історію року,

    Царі змінювалися і народи,

    Але час невиразний, негаразди

    Русь ніколи не забуде.

    4 листопада - став, на пропозицію Держдуми новим російським святом - Днем народної єдності. (Слайд 2). Однак якщо розібратися, то свято не таке вже й нове. Це день вшанування чудотворної ікони Казанської Божої Матері, а також день визволення Москви та Росії військами Мініна та Пожарського від польської інтервенції.

    2 учень:

    Перемогою вписано рядок,

    І славить вірш колишніх героїв,

    Скинув народ ворогів-ізгоїв,

    Знайшов свободу на віки!

    3 учень:

    Росія починалася не з меча,

    А тому, що російського плеча

    Жодного разу в житті злість не торкалася.

    І стрілами білі бої

    Недарма кінь могутнього Іллі

    По добродушності іноді не відразу

    Відплата здіймалася. Це так.

Перегляд вмісту документа
"День народного єднання"

Тема: «Слава Батьківщини нашій відважним синам»

Мета: Ознайомити учнів із історією Дня народної єдності

    Пояснити зміст і значення нового державного свята, введеного до РФ

    Показати сучасну ідею Дня народної єдності

    Виховувати повагу до російських національних героїв

    Розвивати в учнів патріотичні почуття, почуття єднання багатонаціональної країни

Нехай знають нащадки православних

Землі рідної народної долі,

Своїх чоловіків великих поминають

За їхнє геройство, славу, доброту.

2 епіграф.

Єдність - сповістив оракул наших днів, -

Може спаяно залізом тільки і кров'ю!

Але ми спробуємо спаяти його коханням.

А там побачимо, що міцніше. (Тютчев Ф.)

Хід заходу:

1 учень:

Пішли в історію року,

Царі змінювалися і народи,

Але час невиразний, негаразди

Русь ніколи не забуде.

4 листопада – став, на пропозицію Держдуми новим російським святом – Днем народної єдності. (Слайд 2). Однак якщо розібратися, то свято не таке вже й нове. Це день вшанування чудотворної ікони Казанської Божої Матері, а також день визволення Москви та Росії військами Мініна та Пожарського від польської інтервенції.

Цього дня Росія прославляє доблесне російське ополчення, яке врятувало Вітчизну та віру православну у тяжку годину Смутного часу.

Це свято було встановлено за Михайла Федоровича Романова і протягом кількох століть у Російській імперії відзначалося як день визволення. Скасовано він був після революції 1917 р. Тому певною мірою йдеться не про встановлення нового свята, а про відродження традиції, перерваної у 1917 році. Ніколи Росія була така близька до загибелі, як в епоху Смутного часу. Повний розпад держави, боротьба станів між собою, захоплення влади іноземними інтервентами, загроза повного знищення, загроза територіальній цілісності та незалежності країни.

2 учень:

Перемогою вписано рядок,

І славить вірш колишніх героїв,

Скинув народ ворогів-ізгоїв,

Знайшов свободу на віки!

Вчитель. Отже, все по порядку.

3 учень:

Росія починалася не з меча,

Вона з коси та плуга починалася.

Не тому, що кров не гаряча,

А тому, що російського плеча

Жодного разу в житті злість не торкалася...

І стрілами білі бої

Лише переривали працю її повсякденну.

Недарма кінь могутнього Іллі

Осідлан був господарем на ріллі.

В руках, веселих тільки від праці,

По добродушності іноді не відразу

Відплата здіймалася. Це так.

Але спраги крові не було жодного разу. (Слайд 3)

(Звучить пісня «Росія» Слова: С. Бехтєєв у вик.: Жанни Бичевської)

15 років історія Росії (з 1598 по 1613 р.), названих потім Смутним часом, вмістили у собі так багато подій, що історія будь-якої іншої держави їх з лишком вистачило б на добру сотню років. Судіть самі: (Слайд 4)

Учень. Смутні часи – це міждинастичний період, коли в боротьбі за владу змінилося 6 правителів, спалахнула Громадянська війна народних мас за «доброго царя», виникла польсько-шведська інтервенція, проти якої виступили народні ополчення, що вигнали загарбників. Смутою називали найтяжчі лиха, що спіткали країну в перші два десятиліття 17 століття. (Слайд 5)

Учень. 1584 р. помер Іван Грозний. Його старшого сина Івана було вбито батьком у нападі гніву в 1581 р., молодшому синові Дмитру було лише два роки. На престол вступив середній син Грозного – Федір Іванович (1584–1598). Фактичним правителем держави став шурин царя боярин Борис Федорович Годунов. Зі смертю бездітного Федора Івановича у 1598 р. припинилася стара династія Рюриковичів. Земський собор обирає новим царем Бориса Годунова. (Слайд 6)

Вчитель. Царювання Бориса Годунова було успішним до 1601 р. У 1601-1603 р.р. Росію вразив неврожай. За свідченням сучасників, цього року в небі помітили надзвичайну яскравість комета, в небі стояли три сонці. Протягом літа 10 тижнів не припинялися дощі, а у серпні 1601 року вдарили морози. Холоди стояли такі, що Чорним морем до Константинополя їздили на санях. Наслідував голод, посилений відсутністю запасів у розореній країні.

Все населення оцінило цей природний катаклізм як покарання Боже за "незаконного" царя. Борис забороняв продавати хліб дорожче певної межі, навіть вдаючись до переслідувань тих, хто піднімав ціни, але успіху не досяг. Прагнучи допомогти голодуючим, він не шкодував коштів, широко роздаючи біднякам гроші. Але хліб дорожчав, а гроші втрачали ціну. Борис наказав відкрити для голодуючих царські комори. Однак навіть їхніх запасів не вистачало на всіх голодних.

Годунов виявився невдалим царем, отже – і незаконним.

4 учень:

«Мені щастя нема. Я думав свій народ
У задоволенні, у славі заспокоїти,
Щедротами любов його здобути
Але відклав порожнє піклування:
Вони любити вміють лише мертвих…
Бог насилав на нашу землю глад,
Народ завив, у муках гине;
Я відчинив їм житниці, я золото
Розсипав їм, я їм знайшов роботи -
Вони ж мене, шаленячи, проклинали!» (Слайд 7)

Вчитель. Ще в 1591 р. за неясних обставин в Угличі загинув, нібито напоровшись на ніж у припадку епілепсії, останній із прямих спадкоємців престолу царевич Дмитро. Народна чутка приписала Борису Годунову організацію цього вбивства з метою захоплення влади. (Слайд 8)

У обстановці загального невдоволення Борисом Годуновим стала вельми поширеною набули чутки, що живий царевич Дмитро. У 1602 р. у Литві з'явилася людина, яка видавала себе за нього. Розшук показав, що це втік до Польщі галицький дворянин, колишній чернець Григорій Отреп'єв. Він таємно перейшов у католицьку віру, пообіцяв запровадити у Росії католицизм, королю Сигізмунду III віддати Чернігівські землі, а воєводі Мнішеку – Псков, Новгород, інші землі. (Слайд 9)

У 1604 р. Лжедмитрій за допомогою польських магнатів, навербувавши дві тисячі найманців і використовуючи невдоволення козаків, здійснив похід на Москву. З боку Речі Посполитої це була прихована інтервенція проти Росії. 20 червня 1605 13 квітня 1605 раптово помер Борис Годунов (за чутками, був отруєний). Царем було проголошено його 16-річного сина Федора. Він став другим царем Смутного часу. На вимогу самозванця Федір був убитий дворянами.

Лжедмитрій проголосили царем. (Слайд 10)

5 учень:

«На жаль, самозванець,
Звідки не візьмись,
Такий задав нам танець,
Що помер цар Борис.
І, на Бориса місце
Зібравшись, цей нахаба
Від радості з нареченою
Ногами заговорив.
Хоч був він хлопець бравий
І навіть не дурень,
Але під його державою
Почав бунтувати поляк.
А то нам не до серця;
І ось одного разу в ніч
Ми поставили їм перцю
І всіх прогнали геть». (Слайд 11)

Вчитель. У травні 1606 р. виникла змова проти Лжедмитрія, при спробі втекти від змовників він був убитий. На Земському соборі царем обрано боярського царя Василя Шуйського. У народі знову виникли чутки, що Дмитро врятувався та ховається у Польщі. Авторитет Шуйського падає, внаслідок змови на чолі із Захаром Ляпуновим було повалено з престолу. (Слайд 12)

Влітку 1607 року поляки направили до Росії чергового самозванця - Лжедмитрія II, походження якого невідоме. Тушинський табір став центром альтернативної держави з окремими урядом, церковною ієрархією, органами адміністративного управління - наказами.
До нового «царя» прийшли великі польсько-литовські війська, а Шуйський звернувся по військову допомогу до шведського короля Карла IX. Польща, перебуваючи у стані війни зі Швецією, розпочинає відкриту інтервенцію проти Росії. (Слайд 13)

Після повалення Шуйського влада переходить до семи московських бояр (семибоярщина). У 1610 - Василь Шуйський насильно пострижений у ченці. Бояри запросили на царство польського королевича Владислава та у вересні таємно впустили польські загони до Москви.

На боротьбу із загарбниками піднімається російський народ. (Слайд 14)

Незалежність та територіальна цілісність країни опинилися під загрозою.

Учень. На півночі шведи розпочали інтервенцію, у Москві – поляки. Перше ополчення проти інтервентів очолив Ляпунов, але було вбито. Ополчення розпалося. На той час шведи захопили Новгород, а поляки – Смоленськ. Польський король оголосив, що Росія увійде до Річ Посполитої, а він сам стане російським царем. (Слайд 15)

Учень. 1 жовтня 1611 року на базарній площі Нижнього Новгорода на заклик старости Мініна зібралися тисячі нижегородців і мешканців навколишніх сіл. Він кличе їх у нове ополчення: «Встанемо ж однодумно всім світом і навалимося громадою на ворогів!» Захоплені його промовою, люди жертвують на загальну справу гроші, каблучки, сережки, дороге хутро, зброю та одяг. Тут же на площі обрали воєводою ополчення князя Дмитра Пожарського. Помічником його стала «виборна від усієї землі людина» - Кузьма Мінін. Мінін і Пожарський звернулися з грамотами всім містам російським. Вони закликали об'єднатися у боротьбі звільнення рідної землі від чужинців. (Слайди 16-18)

1 учень:

Хто на Русі за правду ополчиться?

Хто чистий перед богом? Тільки чистий може

Святу справу чесно здійснити.

Народ страждає, кров помсти просить,

На небо волає. А хто підійме,

Хто поведе народ? Він без вождя,

Як стадо боязке, розсіяний по-різному.

(Двоє учнів представляють керівників ополчення – К.Мініна та Д. Пожарського)

Вчитель. Ополчення виступило з Нижнього Новгорода наприкінці лютого 1612 року. Дорогою до нього вливались нові загони. У Ярославлі затрималися майже чотири місяці, щоб накопичити сили. Звідси Мінін та Пожарський продовжували кликати росіян на боротьбу, звідси ходили звільняти від загарбників російські міста та села. У Ярославлі сформували «Раду всієї землі» та запровадили податок «5-та гроша». (Слайд 20)

22 жовтня, на день набуття ікони Казанської Богоматері, яка супроводжувала ополчення, війська штурмом взяли Китай-місто, а 26 жовтня (4 листопада) інтервенти відкрили ворота Кремля і здалися.

Народне ополчення урочисто, під дзвін, вступило в кремль. Попереду на конях їхали натхненники та організатори ополчення Мінін і Пожарський, за ними йшли загони бійців з прапорами, що майоріли. Радящі натовпи вітали переможців. Наш народ врятував свою батьківщину, врятував віру та державність. (Слайд 21-22)

Ікона Казанської Богоматері супроводжувала ополчення у поході до столиці, створивши «багато чудес». (Слайд 23)

(Виступ учня «Ікона Казанської Божої матері – заступниця Землі російської»)

Вчитель. Після визволення Кремля, кн. Пожарський встановив ікону в церкві Введення Богородиці, а влітку 1613 повідомив про чудотворення ікони царя Михайла і його матері. В урочисті дні вінчання на царство нового російського государя Михайла Федоровича Романова (22 лютого 1613) обидва великих чоловіка - Дмитро Пожарський і Кузьма Мінін - були винагороджені за свій подвиг на славу Вітчизни: перший був наданий в боярство, другий - в думні дворяни ( по батькові – Мінін – тепер стало прізвищем).

У 1613 році на Земському соборі було обрано нового царя. Ним став Михайло Федорович Романов. У 1613 р. Земський собор обрав нового царя - Михайла Федоровича Романова. Формально Романови мали право престол як родичі колишньої династії: дід Михайла, М. Р. Захар'їн-Юр'єв, був братом першої дружини Івана Грозного Анастасії Романівни. Фактично їх обрання всіх влаштувало. (Слайди 24-25)

На згадку про це чудове заступництво цар наказав двічі на рік (8 липня і 22 жовтня) святкувати і влаштовувати хресний хід з іконою Казанської Богоматері. У 1632 році коштом Дмитра Пожарського для ікони було побудовано окремий кам'яний собор на Червоній площі.

Казанський собор був побудований коштом князя Дмитра Михайловича Пожарського у 1620-х роках і названий Казанським на честь чудотворної Казанської ікони Божої Матері, головної військової святині ополчення Мініна та Пожарського. (Слайд 26)

(Виступ учня «Історія Казанського собору»)

Так два свята на Русі злилися в одне. А сьогодні у Росії святкування цих подій відновлено.

День 4 листопада – День народної єдності, День Слави російської зброї та День відродження Російської державності (Слайд 27)

У 1818 році на Червоній площі було встановлено пам'ятник Мініну та Пожарському. Автор - Мартос Іван Петрович (1750-1835), скульптор, професор Санкт-Петербурзької Академії мистецтв. (Слайд 28)

(Виступ учня «Історія пам'ятника»)

Спочатку пам'ятник планувалося встановити у 1812 році, до 200-річчя героїчних подій, проте цьому завадила нова навала, цього разу армії Наполеона. Нарешті, 1818 року на гроші, зібрані за народною підпискою в Нижньому Новгороді, на батьківщині Мініна, пам'ятник роботи скульптора І.Мартоса було встановлено перед головним входом до Верхніх торговельних рядів.
Пам'ятник міщанину Кузьмі Мініну та князю Дмитру Пожарському створено за проектом художника І. П. Мартоса та відлито з бронзи ливарним майстром Академії Мистецтв В. П. Єкимовим, відкритий 20 лютого 1818 року. (Слайд 29-30)

Вчитель. Пам'ятник Мініну та Пожарському був першим пам'ятником у Москві, поставленим не на честь государя, а на честь народних героїв.

Ополчення Мініна і Пожарського – яскравий приклад у історії, коли долю держави й держави вирішив народ. Це випробування допомогло Росії усвідомити свою національну єдність і оцінити ті сили, які вона мала, щоб захистити його.

Подібне неодноразово повторюватиметься у російській історії. Прості російські люди, котрі зрозуміли, що країні загрожує смертельний ворог, самовіддано встають її захист.

Символом вірності Батьківщині завжди служить подвиг костромського селянина Івана Сусаніна, який пожертвував власним життям у боротьбі проти польських інтервентів, що завів ворогів у глухий ліс, у болото. За переказами, таким чином, він врятував обраного на царство Михайла Федоровича Романова, який жив тоді в Костромі. (Слайд 31)

Звучить фінал опери «Іван Сусанін» зі знаменитим хором «Славься!» і дзвоном дзвонів)

Студент:

Росія, ти – велика держава,
Твої простори дуже великі.
На всі віки себе ти увінчала славою.
І немає іншого в тебе шляху.

У даті 4 листопада важлива жертовність російського багатонаціонального та багатоконфесійного народу, різних верств його. Об'єднання незалежно від національності, віросповідання.

Сучасна ідея Дня народної єдності полягає у тому, щоб об'єднати людей заради розвитку своєї країни. Росія сильна не лише економічними успіхами та авторитетом у світі, але, насамперед, завдяки народній єдності і, звичайно, завдяки величезному інтелектуальному та творчому потенціалу людей – талановитих, кваліфікованих та щиро бажаючих принести користь своєму народу. (Слайд 32)

Питання вікторини:

1. Хто зайняв місце царя Івана Грозного? (його син Федір)

2. Чому в опері «Борис Годунов» цареві Борису всюди зустрічаються криваві хлопчики? (припускають, що за наказом Бориса було вбито царевича Дмитра, спадкоємця царя Федора)

3. Ким насправді був чернець Філарет? (племінник дружини Івана Грозного, Федір Романов, кандидат на престол після припинення династії Рюриквічів)

4. Яке прізвище мала дружина Івана Грозного? (Романова)

5. У якому столітті відбувалися події, які називають «смутні часи»? (кінець 16 – початок 17 століття)

6. Ким був Кузьма Мінін? (земський староста)

7. Яку роль у ополченні грав князь Пожарський (він командував народним ополченням)

8. Які вороги були в Росії в «смутні часи»? (Поляки та шведи)

9. Які міста вдалося захопити ворогам?

11. Кого вирішено було поставити на царство, щоб припинити безлад у країні? (Михайло Федоровича Романова, сина Федора Романова, якому на той час виповнилося 16 років)

12. Якій події присвячено оперу М.І. Глінки "Життя за царя"?

(Михайло не знав, що його обрали царем. Він проживав з матінкою під Костромою. Його довелося розшукувати спеціальному посольству. Одночасно його шукали і поляки, щоб убити. Недалеко від села Домніне поляки зустріли селянина Івана Сусаніна і зажадали показати їм дорогу. Сусанін погодився, але завів їх у болото, поляки зрозуміли хитрість селянина і жорстоко розправилися з ним.

Торкаючись трьох великих океанів,

Вона лежить, розкинувши міста,

Покрита стіною меридіанів,

Непереможна, широка, горда.

Але в час, коли остання граната

Вже занесена у твоїй руці

І в короткий пригадати треба

Все, що в нас залишилося далеко,
Ти згадуєш не країну велику,
Яку ти об'їздив і дізнався, Ти згадуєш батьківщину - таку,

Який її ти у дитинстві побачив.

Клаптик землі, що припав до трьох берез,

Далеку дорогу за ліском,
Річку зі скрипучим перевезенням,

Пісочний беріз із низьким верболозом.
Ось, де нам пощастило народитися,

Де на все життя, до смерті ми знайшли

Ту жменю землі, яка годиться,

Щоб бачити у ній прикмети всієї землі.

Так, можна вижити в спеку, в грозу, морози,

Так, можна голодувати та холодати,

Йти на смерть .. Але ці три берези

За життя нікому не можна віддати.

(К. Симонов)

ІСТОРІЯ КАЗАНСЬКОГО СОБОРУ

Казанський собор був побудований коштом князя Дмитра Михайловича Пожарського у 1620-х роках і названий Казанським на честь чудотворної Казанської ікони Божої Матері, головної військової святині ополчення Мініна та Пожарського. Після пожежі 1635 замість дерев'яного собору майстрами Семеном Глібовим і Наумом Петровим (за іншою версією – царським майстром Абросимом Максимовим) був побудований кам'яний коштом государя Михайла Федоровича і освячений патріархом Йосипом 15 жовтня 1636 року.

З часу побудови храм став однією з найважливіших Московських церков, його настоятель займав одне з перших місць у Московському духовенстві. У 1650 році перед собором було збудовано нову паперть і дзвіницю, а наприкінці 17 століття влаштовано парадний ґанок. Після закінчення будівництва собору було зроблено гладку дерев'яну бруківку від нього до Лобного місця, що спочатку отримала назву Червоний міст, а біля храму – Червона площа.

У 1925-1930 роках під керівництвом архітектора Петра Барановського на кошти оновленої парафії було проведено серйозну реконструкцію та реставрацію храму, в ході якої йому було повернено первісний вигляд, знято креслення та виміри.

Незабаром Казанський собор зачинили. Там були їдальня, склад, а влітку 1936 його зламали. Через рік на його місці з'явився тимчасовий павільйон ІІІ Інтернаціоналу. Пізніше тут було відкрито літнє кафе, а на місці вівтаря влаштовано громадську вбиральню.

Казанський собор у Москві відновлено у 1990-1993 роках з ініціативи Московського міського відділення Всеросійського товариства охорони пам'яток історії та культури. Автором проекту став архітектор Олег Журін, один із учнів Петра Барановського. Основні кошти на будівництво (крім народних пожертвувань) було надано урядом Москви.

4 листопада 1990 року Святіший Патріарх Олексій II заклав камінь у основу собору, а через три роки освятив заново зведений храм. Головний престол собору освячений на честь ікони Божої Матері Казанська.

Перегляд вмісту презентації
«226801»

«Слава Батьківщини нашій відважним синам»

День народного єднання

Позакласний захід

Викладач Стребко Т.П.




Мінін Кузьма (? – 1616)

Нижегородська посадська людина. Брав участь у битвах проти Лжедмитрія II у складі нижегородського ополчення. З 1611 - земський староста. Ініціатор скликання Другого ополчення разом із Д. М. Пожарським очолив «Раду всієї землі» в Ярославлі. Брав участь у битвах ополчення з поляками під Москвою. З 1613 - думний дворянин.


Пожарський Дмитро Михайлович

(1578–1642)

Князь, полководець. Учасник Першого ополчення 1611 р., військовий керівник Другого ополчення 1612 р. Спільно з К. Мініним очолив «Раду всієї землі» в Ярославлі. З 1613 р. – боярин. Керував військовими діями проти поляків у 1612–1618 роках. Очолював низку наказів.



Дмитро Пожарський

Звернення Мініна

Кузьма Мінін




Казанський собор

Цей собор був побудований на згадку про звільнення Москви від поляків. Але на гроші князя Дмитра Пожарського.



Пам'ятник Кузьмі Мініну та Дмитру Пожарському у Москві

Скульптор І. Мартоса



  • Іван Осипович Сусанін, селянин Костромського повіту, прославився тим, що взимку 1613 рятуючи царя Михайла Романова, завів загін польських інтервентів у непрохідне лісове болото, за що був закатований поляками. Подвиг Сусанін М.І Глінка присвятив оперу «Життя за царя».



Цілі: формувати шанобливе ставлення та любов до своєї Батьківщини; викликати інтерес до усвідомлення себе частиною держави.

Люблю тебе, моя Росія,

За яскраве світло твоїх очей,

Вчитель.Велика та красива наша Батьківщина. Багата подіями її історія. Нещодавно в календарі з'явилося нове свято. Яке ж це свято, хлопці?

Учні. Свято народної єдності.

Вчитель. Давайте розберемося, що це за свято та яка його історія.

Учні. Це свято було встановлено на честь перемоги російського народу 1612 року над поляками.

Вчитель. Так, хлопці, страшний час тоді настав для Русі. Зрадники бояри впустили до Москви іноземців-загарбників і главою Російської держави проголосили польського королевича Владислава.

Москвичі стали чинити опір, загарбники підпалили Москву, і вона вся вигоріла. Вціліли лише кам'яні церкви та Кремль, де ховалися загарбники. Здавалося, нашій державі настав кінець. Але народ розсудив інакше.

1-й учень.Він розпочав визвольну війну проти польсько-литовських загарбників. А очолив її посадський староста З міста Нижнього Новгорода Козьма Мінін та воєвода князь Дмитро Пожарський. Козьма Мінін був нижегородським посадським людиною. Восени 1611 р. у Нижньому Новгороді закликав народ зібрати ополчення та звільнити Москву. Він залучив князя Д. Пожарського як воєначальник.

2-й учень. На церковному ґанку купець Козьма Мінін звернувся до народу і сказав голосним голосом: «Православні люди! Настав час допомогти рідній Русі! Врятуємо нашу віру та нашу милу Батьківщину. Не пошкодуємо свого майна, продамо свої будинки, віддамо останнє, що маємо, щоб найняти військо. Знайдемо людину, яка стала б чесно і хоробро за рідну землю. Тоді й інші міста з'єднаються з нами, і Бог дасть, ми проженемо ворогів».

Весь народ відповів на ці добрі слова: багаті люди принесли Мініну все своє майно і кожен бідняк віддавав останню копійку на святе діло. Найняли військо і начальствували над ним поставили Дмитра Пожарського, славного та хороброго полководця.

3-й учень.Під Москвою зустріли російських поляків, була тут жорстока битва! Але у Москві був голод. Росіяни з боку Пожарського почали вести підкоп до Китаю-міста. Обложені, помітивши це, увірвалися в підкоп, перебили, кого знайшли, взяли в полон і повернулися до Кремля. Кремль оточили з усіх боків. Там почався голод і поляки знемогли і здалися.

4-й учень. У Москві на Червоній площі героям поставлено бронзову пам'ятку. Праворуч – князь Пожарський. Він ще хворий, ще страждає від ран, отриманих у боях із загарбниками. Князь уважно слухає Козьму Мініна, який від імені народу прийшов до нього як до досвідченого полководця.

Вчитель показує зображення пам'ятника.

Вчитель. Хлопці, а як ви розумієте, що це таке єдність? Давайте з вами створимо квітку єдності.

Діти пелюстки, у яких написані слова: згода, об'єднання, дружба, надія, мир, доброта.

Діти.

Єдність – це об'єднання всіх людей.

Єдність – це згода народу.

Єдність – це коли є спільна надія.

Єдність – це мир та дружба.

Єдність – це доброта, розуміння та прощення.

На дошці з'являється квітка єдності.

Вчитель. А де ми вперше зустрілися з виявом згоди та єдності?

Учень.У казці «Ріпка». Саме завдяки згоді герої цієї казки виявилися здатними витягнути із землі величезну ріпку. У цій казці, яку знають навіть найменші, закладена мудрість: загальна надія досягається за спільної згоди.

Вчитель. А зараз послухайте байку.

Вчитель читає байку «Батько та сини».

«Батько наказав синам, щоб жили вони у злагоді: вони не слухалися. Ось він наказав принести віник і каже: «Зламайте!»

Скільки вони билися, не могли зламати. Тоді батько розв'язав віник і велів ламати по одному прутику. Сини легко переламали лозини поодинці. Батько й каже...

Вчитель.А як ви вважаєте, що сказав батько?

Учні припускають, що він сказав. Вчитель дочитує байку.

Якщо наш народ об'єднається, його ніхто не переможе. Так чинив наш народ багато разів, коли лихо підступало до нашої Батьківщини.

У 1812 р. - російський народ об'єднався у боротьбі з французами та переміг.

У 1941 р. - у Великій Вітчизняній війні ми перемогли, тому що на боротьбу піднявся весь народ від малого до великого.

І пролунали слова:

Піднімайся країно велика,

Вставай на смертний бій.

Учні наводять приклади з історії Великої Великої Вітчизняної війни.

Вчитель.У російській багато прислів'їв про згоду. Давайте згадаємо їх.

Діти.«Злагода та лад - для спільної справи скарб», «Згідний стад і вовк не страшний».

Вчитель. А якщо не було згоди та єдності, наступало лихо. Про це мудро написав І. А. Крилов. Що він казав?

Учень.

Коли у товаришах згоди немає,

На лад їхня справа не піде,

І вийде з нього не діло – лише борошно.

Вчитель. Ви ще діти. Але давайте й ми з вами подумаємо, чим можемо допомогти об'єднанню та єдності.

Діти. Дружити, зробити наш клас дружним, адже ми – це маленьке суспільство.

Вчитель.Так, справжня дружба міцна і непорушна. В одній старовинній книзі сказано: "Друг вірний - притулок і втіха". Як ви це знаєте? (Діти відповідають.)

Вчитель. Про вірну шкільну дружбу чудово написав А. С. Пушкін.

Учень(Читає вірш).

Друзі мої, чудовий наш союз!

Він, як душа, нероздільний і вічний

Невиразний, вільний і безтурботний...

Куди б нас не кинула доля

І щастя куди б не повело,

Ті самі ми: нам цілий світ чужина,

Батьківщину нам Царське Село.

Вчитель. Дружба для поета - це прекрасний союз, він нероздільний і вільний. А що таке вам дружба?

Учні відповідають.

Вчитель. Свято єдності – нове молоде свято, але, як і кожне свято, воно має свої відмітні ознаки. Уявімо, що ми потрапили на святкову ходу. Встанемо в коло, покладемо долоні на долоні та скажемо, що ми можемо почути.

Діти передають по колу:радісний сміх, крики «ура», пісні, музику тощо.

Вчитель.На святі завжди звучать побажання. Які побажання ви хотіли б сказати всім людям нашої Батьківщини?

Діти.

1. Я бажаю людям нашої Батьківщини дружби та краси.

2. Я бажаю, щоб розум був у ладі із серцем.

3. Я бажаю жити у злагоді зі своєю совістю.

4. Я бажаю однодумності, толерантності.

5. Я бажаю людям моєї Батьківщини бути єдиними та мирно жити всім народам.

Вчитель.А тепер, хлопці, хочу висловити свої побажання кожному з вас.

Живи красиво, весело та просто,

Люби людей світло і простодушно,

Шукай свою дорогу змалку.

Впевнено йди вперед через роки.

Залиш на цій найкращій із планет

Свій яскравий слід, свої живі сходи.

Діти у колі співають пісню.

Я ти він вона -

Разом ціла країна,

Разом дружна сім'я,

У слові «ми» сто тисяч я -

Босоногих, бешкетних,

Білих, чорних та кольорових,

Шумних та веселих

У містах та селах.

Відкритий урок, присвячений наймолодшому державному святу Росії – Дню народної єдності, відбувся у суботу, 25 жовтня, у середній загальноосвітній школі №63 (вулиця Крауля, 82 «а»).

Почесними гостями пізнавального уроку став ректор Інституту міжнародних зв'язків, член Громадської палати Єкатеринбургу Олег Скворцов.

Провів урок учитель історії Віктор Якушев. У доступній формі з використанням відеопрезентації школярі ознайомилися з подіями початку XVII століття, із закінченням смутного часу у Росії.

Про страшні випробування, що випали на долю народу та про рятівну силу в особі героїв ополчення, розповіли старшокласники. Витяги з повідомлення одного з хлопців: «Усі ті страшні випробування, що випали народу, призвели до необхідності об'єднатися і спільно вигнати з держави іноземних загарбників. У цей момент, коли, здавалося, порятунку чекати вже не було від кого, у Нижньому Новгороді почалося формування Другого народного ополчення. Ініціатива його створення походила від земського старости Кузьми Мініна. Саме він звернувся до мешканців Нижнього Новгорода із зверненням жертвувати заради порятунку Вітчизни своїм майном. Сам Кузьма Мінін подав приклад. Однак ополчення, що формується, потрібні були не тільки кошти і продовольство, а й ватажок, що має серйозний бойовий досвід. Військове керівництво ополченням, що формується, було запропоновано князю Дмитру Пожарському».

Школярі підкреслювали, що завдяки воїнам народного ополчення під проводом Кузьми Мініна та Дмитра Пожарського було покладено край смутного часу на Русі. «У липні 1612 року ополчення Мініна та Пожарського виступило на визволення Москви з клятвою: "Помремо за Русь Святу". Хоробро билися ополченці. У цих словах воєдино злилися всі серця та душі нашого народу. Але результат битви був не зрозумілий. Виручив Мінін, який кинув 300 воїнів на ворога з тилу, у гущавину поляків. Цей маневр роз'єднав супротивників і ми змогли здобути першу перемогу над польськими інтервентами. 24 серпня 1612 року частини польського гарнізону досі сиділи у стінах Кремля. Протягом двох місяців ополченці вели тяжку облогу фортеці. 22 жовтня за старим стилем - 4 листопада за новим стилем Кремль було звільнено, поляки втекли з Москви. Російській державі не дали померти», – з особливою гордістю розповіли школярі – учасники відкритого уроку.

Історичні події початку XVII століття стали заснуванням заснування у 2005 році нового свята - Дня народної єдності, яке є даниною пам'яті та поваги предкам, які відстояли незалежність країни.

Під час відкритого уроку хлопці прочитали вірші на тему майбутнього свята, а також відповіли, мабуть, на найголовніше питання: що допомагало російським воїнам упродовж багатьох битв здобувати перемогу? «Хоробрість, мужність, сильна віра, єдність», - впевнено відповіли школярі.

Завершився відкритий урок виступом творчого колективу "Палітра здоров'я".

Варто зазначити, що педагогічний колектив школи №63 особливу увагу приділяє патріотичному вихованню дітей. Зокрема, в освітньому закладі діє музей бойової слави, а напередодні Дня захисника Вітчизни хлопці, які відзначилися, отримують знак «Патріот школи».

Матеріали на тему

Олександр Якоб: 10 тисяч людей взяли участь у святкових заходах 4 листопада 5 листопада 2014 14:17
Сергій Тушин взяв участь у церемонії підйому та встановлення хреста на купол храму покровительки Єкатеринбурга 4 листопада 2014 16:10
«У єдності міць Росії»: в Єкатеринбурзі відбувся святковий концерт, присвячений 4 листопада 4 листопада 2014 15:11
День народної єдності: громадськість Єкатеринбурга відзначає свято 195-го піхотного Оравайського полку 4 листопада 2014 15:01
Студенти Єкатеринбурга висловили підтримку російській державності 4 листопада 2014 13:17
Олександр М'яконьких про День народної єдності: це свято з кожним роком стає все популярнішим 3 листопада 2014 11:45
Ельвіра Гончаренко про День народної єдності: свято має об'єднувати всіх 2 листопада 2014 12:34
У ніч на 4 листопада єкатеринбурзькі музеї відчинять свої двері 31 жовтня 2014 18:40
Де і як відзначити День народної єдності у Єкатеринбурзі? 31 жовтня 2014 15:55
Олександр Якоб привітав городян із Днем народної єдності 31 жовтня 2014 08:00
Єкатеринбурзькі мусульмани братимуть активну участь у святкуванні Дня народної єдності 30 жовтня 2014 19:44
Світлана Учайкіна про День народної єдності: 4 листопада – потрібне свято, і добре, що воно є! 30 жовтня 2014 19:13

Top