Живопис план-конспект уроку на тему. План-конспект уроку з живопису на тему "Натюрморт з предметів різних за матеріалом".6 клас План конспект уроку на тему натюрморт

Тип освітньої установи: Таврійська школа-гімназія № 20 Вік дітей та їх кількість: 6 клас (1213 років), 29 осіб Час: 45 хвилин Тема: Натюрморт як жанр образотворчого мистецтва Мета: Розширити знання учнів про жанр натюрморту, особливості його композиційного рішення . Виконати натюрморт із натури.

Цілі: навчальні: засвоїти поняття натюрморт; навчити складати натюрморти; навчити малюванню з натури, зображуючи предмети у кольорі з передачею конструктивної будови предметів, їх пропорцій. розвиваючі: розвивати творчий потенціал; розширити кругозір учнів; активізувати спостережливість дітей; розвивати у них окомір; образне мислення. виховні: виховати естетичний смак, уважність, спостережливість.

Тип уроку: засвоєння нових знань Обладнання для вчителя: Образотворчий ряд: репродукції картин, малюнки – приклади композиційного розташування предметів у натюрморті, схема послідовності малювання натюрморту. Музичний ряд: П. І. Чайковський - Пори року. Осінь. Обладнання для учнів: папір (формат А 4), олівець, гумка, фарби акварельні, пензель, палітра баночка для води ганчірочка Комп'ютерні технології: відео «Як поетапно малювати натюрморт», слайд-презентація з роботами художників

Ключові слова: натюрморт - у перекладі з французької "мертва натура", тобто зображення неживих предметів. ескіз - Попередній малюнок малюнка, картини чи її частини. Композиція -система правил і прийомів розташування частин картини в єдине ціле, вміння точно розмістити зображення на аркуші. Композиційний центр - те, що є головним у композиції, має бути акцентовано. контраст - це різке відмінність предметів за тими чи іншим властивостям (розмірам, формі, кольору, світлотіні тощо. буд.), різко виражена протилежність: довгий - короткий, товстий - тонкий, великий - дрібний.

Хід уроку I. Організаційний момент 1. Вітання. Педагог: Здрастуйте, хлопці! Сьогоднішній урок хочеться почати з чудових рядків, що кличуть до завзятості, працьовитості, радості життя, творчості. Нехай вони стануть і вашим девізом: Не можеш – дізнайся, Не знаєш – дізнайся, Не бійся стежки прямовисної, Пробуй, шукай, роби, досягай, Щоб життя твоє стало піснею. Л. Тетяничева

ІІ. Актуалізація знань. Метод - бесіда Проводиться в ігровій формі, питання кладуться в коробку, і учні дістають їх та відповідають. Педагог: Хлопці, а ви пам'ятаєте, про що ми говорили на попередньому уроці? ? Зараз я проведу гру – перевірку знань. - Які ви знаєте основні виразні засоби у образотворчому мистецтві? (Графіка, живопис, композиція). – Які ви знаєте види малюнка? (малюнок, замальовка, ескіз, етюд). – Що таке композиція? (Система правил та прийомів розташування частин картини в єдине ціле, вміння точно розмістити зображення на аркуші). - Які основні засоби композиції ви знаєте? (Композиційний центр, контраст, ритм, колір, фон або середовище або простір). – Що таке композиційний центр? (Головне у зображенні, виділяється кольором, розміром, освітленням, але не завжди може бути в центрі картини - залежить від розташування предмета і точки зору). – Які жанри живопису ви знаєте? (Портрет, пейзаж, натюрморт, анімалістичний, побутовий, історичний, казково-билинний, батальний).

ІІІ. Мотиваційна та цільова установка на урок. Метод – практичний. Формулюю завдання у техніці «натюрморт» Педагог: - Подивіться ці репродукції картин. Митці просто зображують звичайні речі побуту, квіти, овочі, фрукти. – До якого жанру живопису можна віднести ці картини? (Натюрморт). - Спробуйте назвати кожну картину.

М. А. Врубель "Троянда"

Педагог: Слухайте вірш – загадку. Якщо бачиш на картині Чашку кави на столі, Або морс у великому графині, Або троянду в кришталі, Або бронзову вазу, Або грушу, або торт, Або всі предмети одразу Знай, що це …(натюрморт). Сьогодні на уроці ви познайомитеся з одним із найкрасивіших жанрів образотворчого мистецтва – натюрмортом, дізнаєтесь про особливості його композиційного рішення. Вам належить намалювати натюрморт з натури.

IV. Формування нових знань. 1. З історії натюрморту. Педагог: «Натюрморт» - від французького «мертва натура» - жанр образотворчого мистецтва, зображення різних предметів побуту, речей, їстів (овочі, фрукти, хліб тощо. буд.), квітів та іншого. У голландській та німецькій мовах суть натюрморту виражається як тихе життя речей, повне своїх внутрішніх подій, життя, яке ми так рідко помічаємо. Виник цей жанр близько 400 років тому в Голландії та Іспанії. Завдання художника у сфері натюрморту полягає у передачі речей самих собою, а й у тому, щоб висловити ставлення до них людини даної епохи, а них і до навколишнього світу. Ось чому голландський натюрморт 17 століття став відображенням голландського побуту (Пітер Клас і Віллем Клас Хеда «Шинка і срібний посуд», «Сніданок з шинкою»).

Віллем Клас Хеда "Шинка і срібний посуд."

Натюрморт може просто радувати око грою фарб, давати душевний відпочинок. У Музеї образотворчого мистецтва у Москві висить натюрморт Анрі Матісса «Червоні рибки». Червоні рибки плавають в акваріумі та все. Але ця композиція будить у нас почуття радості.

У російському мистецтві натюрморт виник 18 столітті, а час розквіту – кінець 19 початок 20 століття. Це насамперед роботи Грабаря та Коровіна. Грабар Ігор Еммануїлович

Яскраві натюрморти створили художники Машков і Купрін та ін. Ви бачите один із натюрмортів Машкова «Снідь московська. Хліби». Роки війни, голоду, розрухи залишилися позаду. Видно, що людині приносять радість булки, калачі, бублики, тістечка. Здається, що Машков побачив не тільки готові вироби, але й почув, як пихкає тісто, що здихається, і лопається в печі кірка хліба.

V. Закріплення вивченого матеріалу. Форма колективна; метод – практичний. - А що ви можете сказати, дивлячись на цей натюрморт? Які почуття він викликає у вас? (апетитність виробів – від шорсткості хлібних форм, від переливів кольору від коричневих, іржаво-червоних, жовтих до ніжних попелястих, сизоголубих та рожевих).

2. Послідовність та правила роботи над натюрмортом. Етапи виконання малюнка (пояснення педагога) Педагог: 1. На підготовчому етапі олівцем дуже світлими лініями намітимо контури всіх предметів. Бажано малювати без виправлення гумкою, принаймні не зловживати нею, тому що зруйнована гумкою фактура паперу темніть і глушить колір. Такими ж тонкими лініями відзначимо межі відблисків і тіней усіх предметів натюрморту та середовища.

2. На першому етапі роботи фарбою почнемо із загальної колірної характеристики натюрморту, для цього приготуємо малонасичену суміш – відтінок, який прозорим шаром нанесемо на всі частини малюнка, виключаючи відблиски.

3. На другому етапі живопису моделюється об'ємна форма всіх предметів та передається їх освітленість. Окремими мазками посилюємо насиченість кольору освітлених сторін. Колір тіней суцільний, на нього впливає середовище. Їх прокладають прозорими, але темнішими фарбами. Кожен мазок, покладений для зображення тіней, повинен бути взятий щодо кольору поверхонь інших предметів, що примикають до нього, та інших тіней за кольоровим тоном, насиченістю та світлом.

4. На третьому етапі роботи продовжуємо моделювання об'ємної форми та простору тоншими відтінками кольору. Кожен мазок, що покладений на папері, звіряємо з натюрмортом, поперемінно переводячи око то на зображення, то на натуру. Це дозволяє побачити, чи передана колірна пропорція, яка є в натурі. Зображення колірних відтінків на світлі, півтіні, тіні поступово призводить до тонкого моделювання форми, зображення простору і освітленості.

5. На останньому етапі всі кольори узагальнюємо, якщо треба, виділяємо якісь частини більш насиченим кольором, а надмірно яскраві, що вириваються із загальної колірної гами, гасимо. Малюнок завершено.

Фізкультхвилинка (Дидактична гра «Настрій») Педагог: У кожної людини бувають різні настрої, які можна спостерігати за виразом обличчя, міміки, очей, загального вигляду. Пропоную вам пограти у настрої. (Педагог називає ситуації та просить дітей показати, які почуття вони відчуватимуть у тих чи інших випадках) - Мама не пускає тебе на прогулянку; - Папа подарував тобі велику, гарну іграшку; - старший брат не дає м'яч; - Раптом на дорогу вибіг собака; - Ти впіймав велику рибу тощо.

VI. Практична частина. Перевірка готовності учня. (З дозволу педагога учні виконують малюнок – натюрморт із натури.)

VII. Підсумки уроку та рефлексія навчальної діяльності. - Що нового про натюрморт ви сьогодні дізналися? - Згадайте, яку мету ми ставили на уроці? - Чи сподобалася вам працювати над натюрмортом? - Що було найскладнішим та найцікавішим на уроці? Виставка робіт учнів. Оцінювання робіт. VIII. Домашнє завдання: Намалювати осінній натюрморт. Заключне слово педагога. Педагог: Подивившись ваші роботи, можу сказати, що ви навчилися красиво та виразно розташовувати предмети на аркуші паперу, правильно підбирати колір для розфарбовування та ретельно виписувати дрібні деталі. Як вам відомо, малюнки виглядають привабливими, якщо виконані акуратно, з художнім смаком, старанно. Наше заняття добігло кінця, ви всі добре працювали, дякую всім за роботу. До побачення.

Методична робота. План-конспект відкритого уроку на тему:

«Декоративний натюрморт з використанням лінії та плями» у 2 класі мистецького відділення ДШМ

Мета уроку:організація кольорового простору. Рівнавага та гармонія кольору. Знайти та скласти динамічну композицію.
Тип заняття:комбіноване.
Кількість годин: 6:00.
Тривалість уроку: 45 хвилин.
Завдання уроку:виконання композиції декоративного натюрморту з використанням лінії та плями на аркуші формату А3, використовуючи образотворчі засоби на вибір учнів.
Обладнання:
Для викладача: роботи колишніх учнів, методичні посібники, дидактичні матеріали.
Для учнів: лист формату А3, акварельні та гуашеві фарби, пензлі, олівець, гумка, палітра.
План уроку:
1 частина. 13 хвилин. Організаційний момент, повідомлення навчального матеріалу.
Спільне цілепокладання з учнями, спрямоване на збирання необхідного та можливого образотворчого та інформаційного матеріалу до подальшої роботи над декоративним натюрмортом. Розділити у свідомості учнів тему та мету заняття.
Використовувати карти ілюстрації, технологічні карти, презентацію про художників, які працюють у декоративній техніці, учням.
2 частина. 7 хвилин.
Вибір кольорів для декоративного натюрморту.
3 частина. 20 хвилин.
Самостійна робота (ескізи декоративного натюрморту, основою якого є лінія та пляма), робота гуашшю на форматі А3.
4 частина. 3 хвилини.
Оціночно-рефлексивна діяльність за допомогою сигналів: червоний - "5", синій - "4", зелений - "3".
Домашнє завдання. 2 хвилини.
Виконати вправу на характеристики кольору «теплий холодний», темний світлий для декоративного натюрморту гуашшю на форматі А3.

Хід заняття

Організаційний момент: перевірка готовності учнів до уроку, наявності необхідних матеріалів та обладнання (папір А3, олівець, гумка, гуаш, пензлі, палітра).
Пояснення нового матеріалу.
Темою нашого заняття є декоративний натюрморт із застосуванням лінії та плями. Сьогодні ми з вами згадаємо поняття «декоративність», розглянемо, як вирішували питання декоративної стилізації у натюрморті знамениті художники на прикладі репродукцій та презентації. Поговоримо про засоби декоративної стилізації в натюрморті. Потім вам належить практична робота із закріплення теми нашого заняття. Наша мета – колірна рівновага та гармонія в роботі. Перш ніж говорити про нову тему, я нагадаю, що спочатку необхідно скласти ескіз для майбутньої роботи. Необхідно скласти відтінки, кольори в яких буде майбутня робота. Ви, звісно, ​​знаєте, що стилізація – це декоративне узагальнення зображуваних об'єктів з допомогою низки умовних прийомів зміни форми, об'ємних і колірних відносин. Щоб у декоративному натюрморті відбулася стилізація, він має бути побудований в єдиному плані, де всі зображувані об'єкти, як і всі образотворчі засоби, повинні працювати на затвердження одного композиційного принципу, однієї ідеї. Стилізація може йти шляхом граничного спрощення та доведення до предметних символів, а може і навпаки за рахунок ускладнення форми та наповнення зображення декоративними елементами. Можна побудувати натюрморт на тягучій пластиці силуетів, або взяти за основу рубані прямокутні форми з динамікою ліній та контрастними поєднаннями кольорів. Необхідно, щоб кожен натюрморт був зрозумілим, мав свою особливість.



Способи трансформації форми (з прикладу бутлі). Показ репродукцій.
1. Округлити чи витягнути форму.
2. Змінити співвідношення пропорцій як усередині предмета, і між предметами.
3. Можна збільшувати чи зменшувати кількість предметів, вводити додаткові об'єкти, драпірування.
4. Співвідношення кольорових плям.

Отже, давайте повторимо:
1. Що таке «декоративність»?
2. Як розумієте вираз «стилізація предмета»?
3. Назвіть способи виразності предмета?
4. Що означає рівновага колірних плям?
Тепер давайте подивимося на презентацію на тему: «Декоративний натюрморт у творчості художників». Показ презентації.










Отже, давайте з вами закріпимо яких художників ви запам'ятали з презентації (показ карток з репродукціями художників).
Зараз вам необхідно на окремому листку зробити відтінок для майбутньої роботи.
Тепер я пропоную вам зробити практичну роботу на форматі А3. Потрібно виконати ескіз декоративного стилізованого натюрморту з натури. Можна виконати у стилі відомих художників із розглянутих нами рані. Необхідно правильно розташувати предмети у композиції. Для досягнення рівноваги можна використовувати розподіл площини на частини. Колірне рішення - в контрастно-додаткових кольорах, правильно розподілити колірні акценти.

Самостійна робота. 20 хвилин.










Оцінно-рефлексивна діяльність. 3 хвилини.
Домашнє завдання. 2 хвилини. Самостійно виконати вправу на характеристики кольору.

Література
1. Н.П. Бесчастнов, В.Я. Кулаков та інших. «Живопис» - М: Владос, 2003г.
2. Алексєєв С.О. «Про колорит» - М, 1974р.
3. Ануфрієв В.Г., Ануфрієва Л.Г., Кисляковська Т.М. та ін. «Малюнок, живопис, станкова композиція, основи графічного дизайну».
4. Біда Г.В. «Живопис» - М: Просвітництво, 1986р.
5. Волков Н.М. «Композиція у живопису» - М: 1977р.
6. Волков Н.М. «Кольор у живопису» - М: Мистецтво, 1985 р.
7. Кузін В.С. «Образотворче мистецтво», 2 клас – М: Дрофа
8. Манін В.С. "Шедеври російського живопису" - М: Біле місто, 2003р.
9. Яшухін А.П. «Живопис» - М: Просвітництво, 1985р.

Розробка уроку з живопису. Тема: "Малювання натюрморту з натури"

Урок живопису на тему: "Малювання натюрморту з натури" 4 клас

Вигляд занять: зображення на площині.

Тип уроку: комбінований.

Ціль: навчити правильно конструктивно малювати предмети нескладної форми з натури.

Завдання:
Закріпити знання про компонування, пропорції.
Сприяти вихованню естетичної чуйності.
Розвивати навички малювання, увагу, акуратність, спостережливість, мислення, зорову пам'ять.

Наочні посібники: навчальна таблиця "Поетапне виконання натюрморту", репродукції картин (натюрмортів) художників П. Класа, В. Хеда, Ж..Б. Шарден.

Обладнання для учителя: епіпроектор; 2 драпірування, ваза (глечик), яблуко.

Обладнання для учнів: альбом (формат А4), олівець, резинка.

Використана література:
Секачова А. В., Чуйкіна А. М., Піменова Л. Г. Малюнок та живопис: підручник для средн. спец. навч. закладів. - М.: Легка та харчова промисловість, 1983.
Сергєєв А. Навчальний натюрморт. - М.: Мистецтво, 1955.
Історія зарубіжного мистецтва. За ред. Кузьміної М. Т., Мальцева Н. Л. - М.: Зобразить. Мистецтво, 1983.

План уроку:
1. Організаційний момент – 1 хв.
2. Розмова – 3 хв.
3. Пояснення – 8 хв.
4. Самостійна робота учнів – 28 хв.
5. Аналіз робіт, оцінка – 4 хв.
6. Прибирання робочого місця – 1 хв.

Використання класної дошки:

1. Назва теми.
2. Репродукції картин художників.
3. Педагогічний рисунок.
4. Навчальна таблиця "Поетапне виконання натюрморту з натури".

Хід уроку:

1. Організаційний момент:
встановити дисципліну, перевірити готовність до уроку.

2. Розмова.
Тема уроку «Малювання натюрморту з натури», 1 етап – побудова.
Що таке натюрморт?
Натюрморт – жанр образотворчого мистецтва. Від французького «мертва природа», зображення світу речей, предметів повсякденного побуту, знарядь праці, плодів, квітів. Особливо стала вельми поширеною жанр натюрморту отримав у голландської живопису 17 століття (Пітер Клас, Віллем Кальф, Віллем Хеда).
Зверніть увагу на репродукції картин Віллема Хеда та французького художника 18 століття Жана Батіста Шардена. У чому різниця між їхніми натюрмортами?
Улюбленим мотивом робіт голландців був так званий сніданок – зображення накритого столу, на якому розміщені страва з пирогом або з стегенцем, хліб чи рум'яна булка, металевий глечик, скляний келих, тарілки, ножі. У свою чергу, Жан Батист Шарден відомий як майстер картин на побутові теми: світ домашніх, обжитих людиною речей, на його полотнах з'явилися кошики, глечики, чани, бита дичина.

3. Пояснення.

Подивимося уважно на натюрморт. Із яких предметів він складається?
Глек, яблуко, 2 драпірування.
Що потрібно зробити, перш ніж почати малювати натюрморт?
Спочатку потрібно визначити, як розташовувати лист: горизонтально чи вертикально.
Як у нашому випадку маємо лист?
Вимірявши способом візування ширину і висоту, розуміємо, що лист необхідно розташувати вертикально (висота натюрморту більша за ширину). Проведемо лінію перетину площин.
Що таке композиція?
Композиція - розташування поверхні паперу зображуваного предмета.
Визначимо розміщення натюрморту на аркуші. Предмети не повинні бути маленькими, але й не надто великими. Не можна малювати більше натуральної величини.

При розбудові натюрморту звертайте увагу на таблицю «Поетапне виконання натюрморту».
Побудова глека.
Побудуємо вісь симетрії.
Що таке пропорція?
Пропорція – певне співвідношення частин предмета між собою, їх пропорційність. Потрібно постійно порівнювати пропорційні відносини, візувати.
Яким є співвідношення висоти глека до його ширини?
Висота глека в 1,5 рази більша за ширину. Робимо засічки.
Глек ділиться на шийку і тулуб.
Яку форму нагадує шийка, а яку тулуб?
Шийка за формою нагадує прямокутник, тулово – коло.
Щоб знайти грань, що розділяє шийку і тулуб, потрібно дізнатися, скільки разів висота шийки міститься у висоту всього глека?
Висота шийки міститься у висоту всього глека 4 рази.
На якій висоті знаходиться найширша частина глечика?
2,5 рази поміщається у висоту глека.
Тепер знаходимо ширину шийки та основи. Побудуємо основу глека. Підстава - коло, але за законами перспективи, з цього положення виходить еліпс.
Як побудувати еліпс? (Викликати до дошки бажаючого).
Щоб збудувати еліпс, проводимо осі, робимо засічки на них. З'єднуємо плавною лінією.
За цим же принципом будуємо еліпси на шийці найширшої частини глечика.
Чи однакові будуть еліпси в будь-якій частині глека або вони змінюються?
Еліпси змінюються: чим еліпс вищий – тим він уже, чим нижчий – тим ширший.
Тепер можна намалювати контур глечика. Невидимі лінії мають бути блідішими і тоншими, а видимі темніші і чіткіші.
Глек готовий.

Малювання яблуко.
Яку форму нагадує яблуко?
Яблуко нагадує коло.
Скільки разів яблуко міститься у висоту глека?
Яблуко 3 рази поміщається у глечик.
Яблуко трохи ближче до нас, ніж глечик. намалюємо спочатку коло, потім перетворимо його на яблуко.

Намітимо драпірування. Лінії побудови можна стерти.
Натюрморт збудований.

4. Самостійна робота учнів:
Індивідуальна та колективна робота з учнями.

5. Аналіз робіт, оцінка:
Колективний аналіз робіт.
Домашнє завдання: принести пензлі, аквареллю фарби, альбом.

Малювання натюрморту, уроки малювання натюрморту, поетапне малювання натюрморту, малювання натюрморту аквареллю, гуашшю.

Малюємо крок за кроком: уроки малювання натюрморту.

Робимо ескіз олівцем натюрморту на папері.

Після перенесення олівцевого ескізу на папір середнім круглим пензлем нанесіть на задній план тонкий шар суміші фіолетового кобальту і краплака. Нахиліть трохи папір так, щоб довгі мазки, що проводяться зліва направо, змішувалися один з одним. Потім нанесіть тонкі мазки цього ж тону в отворах візерунка мережив. Після того, як фарба висохне, позначте тіні складок мереживної серветки сумішшю розведеного синього кобальту і умбри паленої.

Для отримання основного кольору тюльпанів наносите фарбу з поступовим переходом тонів - починаючи від кадмію жовтого середнього і поступово додаючи все більше і більше крапляка, і нарешті зробіть мазки чистою краплякою по краях. (При цьому повертайте та нахиляйте папір, щоб мазки змішувалися). Потім нанесіть тонкий шар зеленої ФЦ на листя. Після цього нанесіть рідину, що маскує, на освітлені ділянки глека, чашки. Коли склад висохне, знову нахиліть папір і затонуйте ліву сторону чашки і глечик тонким шаром чистого кобальту. Потім продовжуйте розмивку на глечику з поступовим переходом тонів, додаючи дуже світлу (майже прозору) краплак.

Перейдіть до фону, завдавши тонкий лісувальний шар розведеного фіолетового кобальту. Виконайте розмивку тіней на чашці і блюдце синім кобальом, змішаним з умброю паленої. Після висихання фарби жовтим середнім кадмієм проведіть по обіду чашки і, поки фарба ще волога, додайте трохи сієни натуральної на темніші ділянки. Потім нанесіть шар лісу на листя тюльпанів сумішшю блакитної ФЦ, кадмію жовтого середнього і сієни натуральної. На затінені стебла нанесіть віридонову зелену, потім вологим пензлем зніміть частину цієї фарби і перенесіть її на світліші ділянки стебел.

На цьому етапі нанесіть темніші тони: лісувальний шар кобальту фіолетового, змішаного з умброю паленої, на тлі і на ділянки тіней а глеку, чашці і блюдце. Потім посиліть тіні на глеку, використовуючи більш світлу суміш фіолетового кобальту і крапельку умбри паленої. Після цього нанесіть дуже тонкий лесировочный шар кобальту синього поверх світлових відблисків на глечику. Частину пелюсток тюльпанів затемніть жовтим середнім кадмієм, а на іншу частину нанесіть краплак.

На цьому етапі нанесіть останній шар лісу на фон, використовуючи темну суміш фіолетового кобальту і умбри паленої, так що центр композиції дійсно виходить на перший план. Коли все підсохне, посиліть лісування тіні на передньому і задньому плані.

При написанні натюрмортів найпрекраснішим є те, що можна повністю змінювати їхню композицію на свій розсуд. Ви можете вибирати предмети, які хотіли б увімкнути композицію, змінювати освітлення, вибирати місце для кожного предмета таким чином, щоб скласти найбільш виграшну композицію. Маючи в своєму розпорядженні предмети, пам'ятайте, що при правильно складеній композиції погляд глядача спрямований до її смислового центру - фокусу зображення.

Зображення побутових предметів поширене в образотворчому мистецтві. У багатьох історичних картинах, портретах предмети побуту є важливими деталями, що підкреслюють, а часом і такими, що розкривають конкретну історичну епоху, історичну подію. Вони допомагають зрозуміти зображуваний сюжет. Особливого значення набувають предмети побуту в картинах побутового жанру та в натюрмортах.

Малювання побутових предметів особливо цінне тим, що надає широкі можливості вивчення характерної форми, будови, просторового становища, колірного забарвлення навколишніх об'єктів, розподілу світлотіні з їхньої поверхні. Ось чому навчання малюванню починається зазвичай із зображення різних предметів побуту, причому у певній послідовності: від найпростішої форми до складнішої (комбінованої).

Малюнок натюрморту з драпіруванням складніше, ніж зображення окремих предметів. І справа тут не лише в кількості предметів, а й у тому поєднанні навчальних завдань, які доводиться вирішувати.

Ускладнення завдань у малюнку натюрморту пов'язане також із запровадженням драпірування - важливого сполучного елемента постановки. Драпірування не тільки служить тлом, а й дає можливість виразно показати кожен із предметів окремо та їх гармонійну єдність у просторі.

Для цього необхідне знання принципів лінійно-конструктивного зображення форми, теорії лінійної та повітряної перспектив, володіння технікою малювання.

18.04.2013 н.р.

Відкритий урок з живопису

в 1 «б» класі

викладача Єршової І.М

Тема урока : «Поетапна побудова натюрморту»

«Натюрморт із простим предметом та овочами в холодній кольоровій гамі»

Цілі: закріпити знання про жанр образотворчого мистецтва «натюрморт»;

Розвивати образну уяву, композиційне мислення.

Завдання:

Навчальні : грамотно компонувати зображення у аркуші; ставити предмети

на площину, будувати їх з урахуванням пропорцій та перспективних скорочень.

Розвиваючі : розвиток уваги, зорової пам'яті, окомір, почуття

пропорції, відчуття кольору, художній смак.

Виховують: виховання любові до навколишнього світу,

цілеспрямованості, посидючості, акуратності, здатності бачити

відчувати красу.

Тип уроку: комбінований

Методи навчання:пояснювально-ілюстративний, репродуктивний

Обладнання та матеріали:

для вчителя: предмети побуту (глеки, чашки, миски і т.д.), крейда, дошка

Класна;

для учнів: папір А3, графітні олівці різної твердості, гумка,

Пензлі, акварель, палітра, ємність для води;

Зоровий ряд:

роботи учнів із натурного фонду;

репродукції художників:

К. Коровін «Натюрморт. Квіти та фрукти».

В. Ван Гог «Соняшники»

І. Машков «Фрукти на блюдце»

К. Петров-Водкін «Натюрморт із яблуками»

П. Кончаловський «Піднос та овочі»

З. Серебрякова «Кошик з кабачками»

Хід заняття:

1 урок

І Організаційна частина.

Перевірка готовності до уроку 3 хв.

ІІ Основна частина.

Повідомлення теми. 2 хв.

Вступна бесіда 5 хв.

Педагог пропонує розгадати загадку, діти хором відповідають.

Якщо бачиш на картині

Чудо вазу на столі,

У ній стоїть букет гарних

Білих хризантем

Коштує безліч посуду

І скляною та простою

Може чашка чи блюдце

Із золоченою облямівкою.

А ще, і так буває,

Намальована там дичина.

На завершення покладемо

Стиглих персиків та слив

А ще у картині може

Намальованим бути торт

І тому картину називають –натюрморт.

Слово "натюрморт" означає "мертва натура", "нежива природа". Воно прийшло до нас із французької мови.

У перекладі з голландської, німецької та англійської назва цього жанру означає «тихе життя», «нерухоме життя».

Як самостійний жанр натюрморт сформувався XVII в. в Голандії.

Художників, які працювали у цьому жанрі, назвали «малими голландцями». Їхня відмінна риса – дивовижна матеріальність предметів у натюрмортах, ретельність передачі деталей.

Натюрморт зазвичай не потребує таких розмірів полотна, як історична картина чи епічний пейзаж. Це «скромніший» жанр. Але цьому не слід сприймати натюрморт в образотворчому мистецтві як зображення випадкового набору предметів. Найчастіше художник «ставить» натуру, тобто, виходячи із задуманої ідеї, свідомо підбирає потрібні предмети. До того ж задум художника передбачає певні поєднання форм та кольорів предметів, освітлення, розташування у просторі. Композиція натюрморту народжується спочатку в голові автора, хоча до образно-пластичної ідеї художника може багато підштовхнути: життєві спостереження, спогади, прочитана книга, вірші, музика.

Іноді поставити натюрморт важче, ніж написати. Художник вносить у розташування предметів свій порядок. Такий, коли нічого не можна прибрати, додати чи переставити, не порушивши єдності композиції.

Педагог нагадує про правила побудови, композиційне рішення, поетапне виконання мальовничих прийомів малювання нескладного натюрморту з 2-3 фруктів та овочів, виконаного на попередньому занятті. Далі пропонує познайомитися з натюрмортом складнішої композиції. У діалозі з дітьми педагог обговорює художні особливості натюрмортів відомих художників.

Проблемні питання (перевірка знань): 10 хв.

  • Які види натюрморту Ви знаєте?
  • Знайти відмінні риси представлених натюрмортів і прокоментувати.
  • Які кольори (теплі чи холодні) переважають у натюрмортах та чому?
  • Що поєднує предмети натюрморту?
  • Як художники передають обсяг овочів та фруктів на плоскій поверхні картин? Чому світліші мазки на всіх плодах, предметах розташовуються з одного боку, а темні – з іншого? (Відповіді дітей)
  • Яку роль у натюрморті відіграє сонячне світло?Сонячне світло, освітлюючи предмети, робить їх із одного боку світлими (світло), з іншого – темними (тінь). Світло та тінь допомагають передати об'ємне зображення предметів, їхню реальність.
  • Які натюрморти на репродукціях вам сподобалися і чому?

Педагог пояснює різні композиційні схеми побудови натюрмортів. Для закріплення знань педагог просить дітей прочитати подані схеми та відповісти на такі питання:

1 Про що говорять вертикальні та горизонтальні лінії у зображенні предметів (осьові лінії)?

2 Визначте які предмети в натюрмортах розташовані ближче, які далі? Поясніть, чому?

3 Що таке композиція? (Це об'єднання частин навчального малюнка, витвори мистецтва найбільш яскравого висловлювання їх змісту. Це правильне розташування предметів на аркуші паперу).

Предмети повинні гармонійно поєднуватись один з одним, стикатися, складаючи єдине ціле, але не загороджувати один одного(розумний контраст великого та малого, білого та темного, широкого та вузького, блискучого та матового, предмети сферичної та площинної форми посилюють виразність, усуває одноманітність, пожвавлює обстановку);

Така закономірність побудови натюрморту називається його композицією.

У будь-якій композиції має бути композиційний центр. Зазвичай таким композиційним центром є найбільший предмет, який зображується на картині. Його краще розташовувати на другому плані та обов'язково виділити кольором(у всій групі має бути основний предмет, який за своїм змістовим значенням, вершиною, формою, кольором був би головним, центральним.)

Ігрова розминка. 10 хв.

Учні поділяються на 2-3 групи по 3-4 особи. Їм пропонується скласти композицію запропонованого натюрморту з геометричних фігур та приклеїти на аркуш паперу. Готові композиції педагог прикріплює до дошки для аналізу робіт, рекомендацій щодо усунення помилок.

ІІІ Самостійна робота. 13-15 хв.

Короткими відрізками-штрихами учні олівцем на аркуші намічають загальне розташування натюрморту, враховуючи попередні рекомендації контури всіх предметів, дотримуючись пропорції та розташування предметів у натюрморті, намічають межі відблисків, тіней, всіх предметів та середовища.

ІV Підсумок уроку: 2 хв.

Відповіді на запитання:

У якому жанрі ми сьогодні працювали?

Хід заняття:

2 урок

І Організаційна частина.

Перевірка готовності до уроку 2 хв.

ІІ Основна частина.

Вступна бесіда 5 хв.

Педагог пропонує переглянути кілька навчальних робіт у різних техніках виконання. Зверніть особливу увагу на роботи, що виконані в акварельній техніці.

У яких техніках виконано роботи?

Чим відрізняється гуашова техніка від акварельної?

ІІІ Самостійна робота. 25 хв.

Учні уточнюють деталі в малюнку олівцем. Переходять на роботу аквареллю. Змочують аркуш паперу водою, щоб фарба надалі не скочувалась. У процесі роботи педагог допомагає тим, хто навчається, відчуває труднощі в роботі.

ІV Підсумок уроку: 13 хв

Перегляд малюнків, аналіз їх переваг.

Вибрати малюнки, що виразили найбільшу схожість із натурою;

Оцінка малюнків;

Прибирання робочих місць.


ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ З ЖИВОПИСУ

Тема уроку: «Натюрморт із предметів різних за матеріалом»

Викладач спецдисциплін: Тюренкова Ольга Олексіївна

Місце роботи: МБОУ ДОД «Брянська дитяча художня школа»

Предмет: Живопис

Клас: 6

Тема та номер уроку: «Натюрморт із предметів різних за матеріалом». Урок 2

Кількість годин на тему: 12 год.

Тривалість уроку: 40 хв

Цілі:

а)навчальні:

    закріпити знання жанру живопису «натюрморт»;

    навчити прийомам виконання поетапної роботи над натюрмортом з натури великими кольоро-тоновими відносинами згідно з правилами та законами передачі форми, обсягу, матеріальності предметів у живописі;

б)розвиваючі:

    розвиток творчої уяви учнів;

    розвиток образного мислення;

    розвиток розумових здібностей;

    розвиток навичок роботи пензлем;

    розвиток дрібної моторики;

в)виховні:

    виховувати інтерес до навколишнього світу, до предмета "живопис";

    виховувати культуру праці, увагу, посидючість, навчити здійснювати самооцінку виконаних робіт.

Завдання уроку: виконати початковий етап колірного рішення натюрморту згідно з поетапністю ведення роботи над натюрмортом; передати кольоро-тонові відносини великих плям, тіні предметів «власні» та тіні від предметів у натюрморті у змішаній техніці роботи аквареллю.

Тип занять: комбінований:

а) пояснювально-ілюстративний (розмова);

б) практичний (робота учнів).

Матеріали та обладнання:

для викладача:

    Методичний посібник «Поетапність роботи над натюрмортом у техніці «акварель» (4 аркуші).

    Творчі роботи учнів 5-6 класів Брянської дитячої художньої школи на тему «Натюрморт із предметів різних за матеріалом».

    Репродукції картин художників на тему «Натюрморт».

для учнів:

    акварельні фарби;

    підготовчий рисунок на папері формату АЗ;

    пензля №№ 7, 5, 3;

    палітра паперова;

    кнопки;

    баночки з водою.

Структура уроку:

    Організаційний момент – 3 хв.

    Виклад навчального матеріалу – бесіда, опитування на тему уроку, вивчення поетапності роботи над натюрмортом – 12 хв.

    Самостійна робота – 20 хв.

    Аналіз роботи – підбиття підсумків уроку – 4 хв.

    Закінчення роботи – 1 хв.

ХІД УРОКУ № 2

    Організаційний момент

Перевірка присутності учнів. Підготовка робочих місць до виконання завдання, розміщення мольбертів навколо постановки натури, закріплення ескізів, розміщення інструментів, фарб, палітри, пензлів, баночок з водою.

    Виклад завдання уроку

Виклад навчального матеріалу – опитування з попереднього уроку, бесіда, вивчення поетапного виконання натюрморту у кольорі за таблицею.

Ціль: закріпити знання, отримані на попередньому уроці, навчити дітей виконанню початку колірного рішення натюрморту.

Питання учням (під час розмови).

    Що таке живопис?

«Живопис – вид образотворчого мистецтва, у якому колір грає головну роль».

    Назвіть відомі нам жанри живопису.

"Портрет, натюрморт, пейзаж, анімалістичний жанр, міфологічний жанр".

    Що таке натюрморт?

«Натюрморт – мертва натура (франц.). Тобто постановка із неживих предметів, предметів побуту, домашнього вжитку».

Розглядаємо репродукції натюрмортів художників.

    Що ми бачимо на цих репродукціях? і т.д.

Тепер розглядаємо наш натюрморт. Даємо колірну та тонову характеристику предметів натюрморту. Даємо характеристику фактури предметів, у тому числі складений натюрморт.

Ми ще раз переконалися, що колір є основою живопису:

по-перше, колір можна по-різному сприймати та передавати красу навколишнього світу;

по-друге, кольором можна висловлювати почуття, настрій та емоційний стан;

по-третє, кольором можна мислити та конструювати форму предмета, передавати фактуру та обсяг.

Сьогодні на уроці ми виконуватимемо початок колірного рішення. Учнями виконано перший етап виконання натюрморту – графічну побудову. Виконані попередні ескізи – пошук композиції предметів натюрморту у форматі аркуша. Виконано попередній ескіз колірного рішення натюрморту.

Принцип роботи над натюрмортом у кольорі аквареллю – від темного до світлого. Розглядаємо методичний посібник – «виконання натюрморту у кольорі».

Етап другий. Робота виконуватиметься у такому порядку.

Спочатку ми подумки виконуємо розкладку предметів за кольоротональністю - від насиченого за кольором і світлом предмета в натюрморті до найсвітлішого:

а) визначаємо найбільш насичений предмет за кольором та тоном у натюрморті. Це зелене драпірування, синє драпірування;

б) потім переходимо до предметів, менш насичених за кольором та світлотою (середньої тональності). Це світло-синє драпірування, чайник, яблуко, лимон;

в) визначаємо найсвітліший предмет у натюрморті – біла чашка з кераміки.

Роботу ведемо за такою схемою:

    Власна тінь на об'єкті.

    Тінь, що падає від предмета на площині.

    Рефлекс на предмет + торкання з фоном.

    Напівтінь на предметі.

    Світло на предмет + торкання з фоном.

Аналізуємо послідовність роботи у кольорі.

Отже, спочатку пишемо зелене і синє драпірування з тіньового боку. Потім пишемо складки з тіньового боку на світло-синьому драпіруванні. Потім розглядаємо яблуко та чайник. Ці предмети різні за фактурою та значимістю. Починаємо писати власні тіні на чайнику. Чайник металевий, має блискучу поверхню. На ньому є темні місця – іржа. Яблуко знаходиться на передньому плані. Пишемо власну тінь на яблуку. Потім пишемо власну тінь на лимоні. Потім показуємо тіньові відносини на найсвітлішому предметі натюрморту – чашці.

Потрібно помітити, що щоразу приступаючи до зображення у кольорі тіньової частини кожного наступного предмета, потрібно порівнювати його з тіньовою частиною попереднього.

Потім у такій же послідовності порівнюємо тіні, що падають, потім рефлекси на предметах, далі - півтіні на предметах і в ув'язненні - освітлені частини предметів натюрморту.

У роботі йдемо від самих темних і насичених тіней (власних і падаючих) предметів натюрморту, з урахуванням середовища, до світліших, не забуваючи при цьому, що при штучному освітленні тіні власні та падаючі мають холодний відтінок.

Таким чином, ваша увага має бути звернена на те, щоб виявити різницю в тоні та відтінках кольору з урахуванням того, що чим предмети ближче до нас - тим вони контрастніші за кольором і за тоном; чим далі, тим більше пом'якшується їх колір та форма, втрачається насиченість та контрастність кольору.

Не забуваємо про те, що мазки накладаємо формою предметів. Всі предмети побуту є найпростішими комбінаціями геометричних тіл. Звернемося до посібника - робіт учнів. Розглянемо їх. Якщо предмет нагадує нам форму кулі, то мазки кладуться по колу (формою овалу), якщо циліндричну чи конічну поверхню - то по вертикалі чи горизонталі (під кутом) тощо.

    Самостійна робота учнів - 20 хвилин, протягом яких учні виконують перший етап колірного рішення натюрморту у змішаній техніці аквареллю. Протягом уроку з учнями ведеться індивідуальна та фронтальна робота.

    Підбиття підсумків уроку - Виставка робіт. Вирізняються найбільш грамотно виконані роботи. Виконується аналіз робіт, розбираються окремі (типові) помилки.

Виставляються оцінки за урок.

    Завершення уроку

Після закінчення уроку проводиться прибирання робочих місць.


Top