Чим страшний міським чиновникам приїзд ревізора. Зінаїда Блинова, Сімська середня школа, юр'єв-польський район, володимирська область

По темі ". Поет та державний діяч. Аналіз оди "Вельможа". Ода «Вельможа» є схвильованим і натхненним монологом автора, який роз'яснює, як має чинити першим особам у державі, і викриває їх вади.

Сатира в оді спрямована проти явища «вельможності» загалом.

Твір заснований на антитезі: ідеальному образу чесного та непідкупного державного діяча протиставляється збірний портрет царського улюбленця, який грабує країну та народ.

1 варіант. Слова і поєднання, що передають вигляд чесного та непідкупного державного діяча.

2 варіант. Слова та поєднання слів, що малюють портрет царського улюбленця, що грабує країну та народ.

Висновок: Який вельможа у зображенні Державіна?

План-конспект відкритого уроку літератури з комедії «Ревізор»

Урок-інтрига з комедії «Ревізор» у 8 класі

"До нас їде ревізор".

Тема: Викриття пороків чиновництва у п'єсі. Прийоми сатиричного

зображення чиновників. Розвиток уявлення про комедії, сатиру,

Мета: розкрити задум автора; показати, як обставини привели чиновників до їхньої фатальної помилки, як зав'язується і в чому виражається драматична дія; показати прийоми сатиричного зображення чиновників; розвивати уявлення про сутність комічного.

Обладнання: реквізит для інсценування 1 явища 1 дії, портрет письменника, комп'ютерна презентація, ілюстрація (портрет Суниці), картки для групи В, епіграф (на плакаті).


Хід уроку.

1. Слово вчителя: повідомлення типу та теми уроку. Звернення до лексичного значення слова «інтрига» (виписано на дошці),

«інтрига» - 1) підступи, приховані дії

2) спосіб побудови сюжету твору

«У «Ревізорі» я наважився зібрати в одну купу все погане в Росії ..., всі несправедливості, які робляться в тих місцях і в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, і за одним разом посміятися з усього. Але крізь сміх читач почув смуток»

2. Комп'ютерна презентація з комедії.

3. Практикум. Інсценування 1 явища 1 дії.

Подання панів акторів. «Мотор! Пуск!»

4. Бесіда з питань (перевірка знання тексту: 1 дія)

Хто приносить звістку про те, що ревізор уже у місті?

Звідки Бобчинський дізнався про приїзд ревізора, адже він не був присутнім під час читання листа?

За словами Добчинський дізнався про це від ключниці Авдотьї. Звідки Авдотья дізналася про приїзд ревізора?

Слово вчителя: Звістка, яку приносять Бобчинський та Добчинський, приходить на підготовлений ґрунт

5. Актуалізація домашнього завдання. Розмова з питань:

Чому звістка про приїзд ревізора так стривожила чиновників повітового містечка?

У чому сенс порад городничого та намірів кожного чиновника?

Про яку шубу та шалі, що належить дружині городничого, згадує суддя? Яке їхнє походження? (Випереджаюче питання для групи А)

Які грішки живуть за міськими чиновниками? У якому стані їхня справа? (Індивідуально про кожного) (коментуємо прізвища, що говорять, як спосіб сатиричного зображення)

Подивіться на ілюстрацію. Як ви вважаєте, хто з чиновників на ній зображений? (Суниця) Чому ви так вирішили?

Послухайте, як описав його зовнішність Альоша, виконуючи завдання ще до прочитання комедії (індивідуальне завдання з уроку російської мови, виконане учнем, який навчається за програмою 8 виду):

« У міру вгодована людина (м'яко сказано - розрядка моя ). Мабуть, любить поїсти, і він це радий. В руках у нього, здається, банан чи щось інше. Пристойно одягнений, підстрижений. Мабуть, десь працює».

6. Узагальнювальне слово вчителя(перевірка знання тексту 1 дії):

Чиновник – це людина, яка перебуває на державній службі. Отже, він має служити державі, народу, який живе в цій державі. Чиновники, зображені Гоголем, керують найважливішими державними установами: лікарнею, школою, судом (звернення до епіграфу). Чи справляються вони зі своєю службою? (Ні) Чого вони бояться? (Викриття) Відчуття наближення невідворотної небезпеки, мимовільний страх поширюється на всіх присутніх.

Два тижні, як ревізор у місті! Батюшки, сватушки! – з жахом вигукує городничий, хапаючись за голову. - У ці два тижні висічено унтер-офіцерську дружину! Арештантам не видавали провізії! На вулицях шинок, нечистота! Ганьба! Зневажання!

З цього моменту події починають дуже швидко розгортатися. Чому городничий стурбований найбільше?

Який спосіб знайомства з ревізором, що приїхав, він обирає і чому? (Д.1 Явл.3) (Подивитися, чи не терплять проїжджають неприємностей у готелі. Нібито виявляє турботу, службове прагнення)


7. Актуалізація літературознавчих понять:

Чим є з погляду композиції інсеноване явище 1 дії? Доведіть. (Згадують класичну композицію. Вже в експозиції автор інтригує читача, занепокоєння чиновників передається нам).

Як називається з погляду композиції швидкий розвиток подій? (Зав'язка)

8. Робота з текстом 2 дії.

А) Бесіда випереджаючого характеру (для групи А):

Отже, городничий вирушає до готелю на зустріч із ревізором.

Що ми дізнаємося про чиновника Івана Олександровича, який приїхав з Петербурга

Хлестакова з монологу його слуги Осипа? (монологічна відповідь)

З діалогів Хлестакова та Осипа? Хлестакова та трактирного слуги? З монологу Хлєстакова?

Б) Слово вчителя:Ось так ревізор! На якийсь момент виникає питання: а яке відношення має цей Хлестаков до дії, що зав'язалася раніше? (Репліка Хлєстакова: «…у їдальні сьогодні вранці дві якихось коротеньких людини їли сьомгу і ще багато дечого» - прояснює ситуацію, і ми розуміємо, що міські пліткарі Бобчинський і Добчинський прийняли цього безтурботного, дурного, пихатого, боягузливого і порожнього людину за «державну людину», за ревізора). Виходить, ревізор уявний. Але городничий цього не знає. Побачимо, як вони зустрінуться. Читаючи комедію, звертаємо увагу авторські ремарки, вони передають внутрішній стан героїв.

В) Читання за ролями сцени зустрічі городничого та Хлестакова (8 явище 2 дії. (діючі особи: городничий та Хлестаков) с.290-292

Г) Бесіда з питань:

Чого боїться Хлєстаков?

Чого боїться городничий?

Які стосунки між ними? Що нам нагадують ремарки автора?

Слово вчителя: Ось так зустріч! Зміст діалогу та авторські ремарки свідчать, що з-поміж них нерозуміння. На нерозумінні, невідповідності і будується гумор.

З якого моменту городничий починає внутрішньо заспокоюватися: «і інкогніто збережено, і шляхетність виявлено»? (Коли Хлестаков бере в нього гроші)

Слово вчителя: Це звична ситуація для чиновника: давати та брати хабарі

У сучасній Росії подібне становище у веденні державних справ, на жаль, не зжито. Комедія, написана в 19 столітті, залишається злободенною, актуальною і в 21-му столітті. Пороки чиновництва, сатирично висміяні Гоголем, мають місце. (Звернення до епіграфа)

9. Домашнє завдання: "Познайомимося ближче з петербурзьким чиновником".

Читаємо 2 та 3 дії.

Розповідь про Хлєстакова за планом (записаний на звороті дошки):

1.Що нам відомо про минуле Хлєстакова?

2. Які життєві ідеали Хлестакова і що вони визначаються?

3. Що спонукає Хлестакова розповідати себе небилиці?

10. Узагальнення з уроку:

а) Рефлексія. Аргументоване оцінювання гри «пан акторів»

б) Оцінки за урок.

1.1.1 Чому звістка про приїзд до губернії ревізора викликає занепокоєння чиновників?

1.2.1 Які почуття викликає у ліричного героя повернення до знайомих місць?


Прочитайте наведений нижче фрагмент твору та виконайте завдання 1.1.1-1.1.2.

Міський. …Ось я вам прочитаю листа, якого я отримав від Андрія Івановича Чмихова, якого ви, Артемію Пилиповичу, знаєте. Ось що він пише: «Будь-який друг, кум і благодійник (бурмотить напівголосно, пробігаючи незабаром очима)... і повідомити тебе». А! Ось: «Поспішаю, між іншим, повідомити тебе, що приїхав чиновник із розпорядженням оглянути всю губернію і особливо наш повіт (значно піднімає палець вгору). Я дізнався це від найдостовірніших людей, хоча він уявляє себе приватною особою. Бо я знаю, що за тобою, як за кожним, водяться грішки, бо ти людина розумна і не любиш пропускати того, що пливе до рук...» (зупиняючись), ну, тут свої... «то раджу тобі обережність, бо він може приїхати будь-якої години, якщо тільки вже не приїхав і не живе десь інкогніто... Вчорашнього дня я...» Ну, тут уже пішли справи сімейні: «...сестра Ганна Кирилівна приїхала до нам зі своїм чоловіком; Іван Кирилович дуже погладшав і все грає на скрипці...» - і інше, і інше. Так ось яка обставина!

Ам мос Федорович. Так, обставина така... незвичайна, просто незвичайна. Щось недарма.

Л у к а Л у к і ч. Навіщо ж, Антоне Антоновичу, чому це? Навіщо до нас ревізор?

Міський. Навіщо! Так вже, мабуть, доля! (Зітхнувши.) Досі, дякувати Богові, підбиралися до інших міст; тепер настала черга до нашого.

А мамо Федорович. Я думаю, Антоне Антоновичу, що тут тонка і більше політична причина. Це означає ось що: Росія... так... хоче вести війну, і міністерія, бачите, і підіслала чиновника, щоб дізнатися, чи немає де зради.

Міський. Ек куди вистачили! Ще розумна людина! У повітовому місті зрада! Що він, прикордонний, чи що? Та звідси, хоч три роки скачи, до жодної держави не доїдеш.

Ам мос Федірович. Ні, я вам скажу, ви не того... ви не... Начальство має тонкі види: даремно що далеко, а воно собі мотає на вус.

Міський. Мотає чи не мотає, а я вас, панове, повідомив. Дивіться, у своїй частині я деякі розпорядження зробив, раджу і вам. Особливо вам, Артемію Пилиповичу! Без сумніву, чиновник, що проїжджає, захоче насамперед оглянути підвідомчі вам богоугодні заклади - і тому ви зробіть так, щоб усе було пристойно: ковпаки були б чисті, і хворі не були схожі на ковалів, як зазвичай вони ходять по-домашньому.

Артемій Ф і л і п о в і ч. Ну, це ще нічого. Ковпаки, мабуть, можна вдягнути і чисті.

Міський. Так, і теж над кожним ліжком надписати латиною чи іншою якою мовою... це вже по вашій частині, Християн Іванович, - будь-яку хворобу: коли хто захворів, якого дня і числа... Погано, що у вас хворі такі міцний тютюн курять, що завжди розчихаєшся, коли ввійдеш. Та й краще, якби їх було менше: негайно віднесуть до поганого погляду або до немистецтва лікаря.

Артемій Ф і л і п о в і ч. О! Щодо лікування ми з Християном Івановичем взяли свої заходи: чим ближче до натури, тим краще - ліків дорогих ми не вживаємо. Людина проста: якщо помре, то й так помре; якщо одужає, то й так одужає. Та й Християну Івановичу важко було б з ними розмовляти: він російською мовою не знає.

Християн Іванович видає звук,
частково схожий на букву «і» і дещо на «е».

Міський. Вам також порадив би, Аммосе Федоровичу, звернути увагу на присутні місця. У вас там у передній, куди зазвичай є прохачі, сторожа завели домашніх гусей з маленькими гусенята, які так і шастають під ногами. Воно, звичайно, домашнім господарством заводитися всякому похвально, і чому сторожу і не завести його? тільки, знаєте, в такому місці непристойно... Я й раніше хотів вам це помітити, але все забув.

А м мос Федорович. А ось я їх сьогодні ж велю всіх забрати на кухню. Бажаєте, приходьте обідати.

Міський. Крім того, погано, що у вас висушується в присутності всяка погань і над самим шкапом з паперами мисливський бічівник. Я знаю, ви любите полювання, але все на якийсь час краще його прийняти, а там, як проїде ревізор, мабуть, знову його можете повісити.

(Н. В. Гоголь. "Ревізор")

Прочитайте наведений нижче твір та виконайте завдання 1.2.1–1.2.2.

Знову я відвідав

Той куточок землі, де я провів

Вигнанцем два роки непомітних.

Вже десять років пішло з того часу - і багато

Змінилося в житті для мене,

І сам, покірний загальному закону,

Змінився я – але тут знову

Минувшее мене обіймає жваво,

І, здається, вечір ще блукав

Я у цих гаях.

Ось опальний будиночок,

Де я жив з бідною нянею моєю.

Вже старенької немає – вже за стіною

Не чую я кроків її важких,

Ні копіткого її дозору.

Ось горб лісистий, над яким часто

Я сидів нерухомий - і дивився

На озеро, згадуючи з сумом

Інші береги, інші хвилі...

Між нив златих та пажитів зелених

Воно, синя, стелиться широко;

Через його невідомі води

Пливе рибалка і тягне за собою

Убогий невід. По брегах пологим

Розсіяні села - там за ними

Скривився млин, насилу крила

Повертаючи при вітрі...

На кордоні

Володіння дідівського, на місці тому,

Де в гору піднімається дорога,

Порита дощами, три сосни

Стоять - одна віддалік, дві інші

Друг до дружки близько, - тут, коли їх повз

Я проїжджав верхи у світлі місячному,

Знайомим шумом шарудіння їх вершин

Мене привітав. Тією дорогою

Тепер я поїхав, і перед собою

Побачив їх знову. Вони все ті ж,

Все той же їх, знайомий юшку шурхіт -

Але біля коріння їх застарілих

(Де колись все було порожньо, голо)

Тепер молодий гай розрісся,

Зелена сім'я; кущі тісняться

Під покровом їх, як діти. А вдалині

Коштує один похмурий їхній товариш,

Як старий холостяк, і навколо нього

Як і раніше, все порожньо.

Привіт, плем'я

Молоде, незнайоме! не я

Побачу твій могутній пізній вік,

Коли переростеш моїх знайомих

І старий розділ їх засліниш

Від очей перехожого. Але нехай мій онук

Почує ваш привітний шум, коли,

З приятельської бесіди повертаючись,

Веселих і приємних думок сповнений,

Пройде він повз вас у темряві ночі

І про мене згадає.

(А. С. Пушкін, 1835)

1.1.2 Яку роль у наведеному фрагменті відіграють деталі, що згадуються городничим?

1.2.2 Яку роль у наведеному вірші грають епітети?

Пояснення.

1.1.2. Художня деталь – важливий засіб виразності. Іноді з допомогою деталі автору вдається сказати більше, ніж кількома сторінками тексту. У наведеному уривку за допомогою деталей складається картинка повітового міста. Так ми дізнаємося, що хворі схожі в лікарнях на ковалів, а в суді розводять «домашніх гусей із маленькими гусенята». Не даючи оцінки, Гоголь залишає право за читачами прочитати між рядків і зробити висновки.

1.2.2. Епітети – образні визначення, вони надають тексту виразності, образності, яскравості. Епітетів у вірші Пушкіна багато. Епітет «опальний» (перебуває в немилості влади) перегукується за змістом зі словом вигнанець. Синовим почуттям пройняті рядки про няньку. Скільки болю в словах «вже старенької немає»! Епітети допомагають поетові намалювати образ няні, сказати про свої почуття до неї. Поет ніколи не почує «кроків її важких...», не забуде «дбайливого» дозору. Епітети використовуються і в описах природи: «златі» ниви та ін.

Пояснення.

1.1.1. Комедія Гоголя стала ніби дзеркалом, у якому відбилися картини хабарництва, казнокрадства, зловживань, характерні для російського життя миколаївської Росії. У повітовому місті твориться повне свавілля. Ось чому приїзд ревізора викликає занепокоєння. Чиновниками править страх: їм є чого боятися, бо надто багато «грішків» за ними числиться. Місто поєднує почуття страху, саме страх робить міських чиновників мало не братами.

1.2.1. Ліричний герой повертається в те місце, де пробув у ув'язненні два роки. Він бачить «опальний будиночок», де він колись жив із нянею, якої вже немає. Ліричний герой переживає, оскільки він любив її, називає її ласкаво – «старенька». Незважаючи на смуток, вірш, написаний у важкі для Пушкіна дні, пройнято бадьорістю, вірою в розумність життя, в кінцеву перемогу світла над мороком. Поет передав у ньому прощальний привіт майбутнім поколінням, заповів їм свій історичний оптимізм.

Зінаїда БЛІНОВА,
Сімська середня школа,
Юр'єв-Польський район,
Володимирська область

Природа комічного у п'єсі Н.В. Гоголя «Ревізор»

Система уроків. Планування уроків

  1. Переполох у повітовому місті. Коментоване читання першої дії комедії.
  2. Візит городничого до готелю. Коментоване читання другої дії.
  3. "Коронування" Хлєстакова. Коментоване читання третьої дії.
  4. Тріумф та падіння городничого. Відплата. Коментоване читання п'ятої дії.
  5. "Крізь видимий світові сміх..." Карнавал як основа комедії.
  6. Повітове місто, його правителі та мешканці.
  7. Городничий та Хлестаків. Майстерність мовних показників.
  8. Розвиток мовлення. Самостійна робота з комедії.

СИСТЕМА УРОКІВ

Урок 1

Н.В. Гоголь. "Ревізор". Загальні зауваження. Переполох у повітовому місті. Коментоване читання першої дії комедії.

Цілі:

  1. Визначити напрямки та завдання вивчення комедії «Ревізор».
  2. Засвоювати зміст комедії.

I. Історія створення комедії та джерело сюжету.

Н.В. Гоголь дуже любив театр і мав чудову здатність вгадати людину і гумористично, жартівливо зобразити її. Пушкін, помітивши таку схильність Гоголя, порадив взятися за великий твір, запропонував сюжет для поеми «Мертві душі», та був і комедії «Ревізор».

Якось у Нижньому Новгороді, який Пушкін проїжджав, збираючи відомості про Пугачова, його прийняли помилково за важливого державного чиновника. Це розсмішило Пушкіна і запам'яталося як сюжет, який і подарував Гоголю. Такі історії були дуже часті.

ІІ. Ідейний задум Гоголя.

"У "Ревізорі" я зважився зібрати в одну купу все погане в Росії, яке я тоді знав, всі несправедливості, які робляться в тих місцях і в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, і за одним разом посміятися з усього" (Н.В. Гоголь. Авторська сповідь).

ІІІ. Особливості драматичного твору.

  1. Драматичний твір (трагедія, драма, комедія) призначається для гри акторів та постановки на сцені.
  2. Основа сюжету – конфлікт, інтрига.
  3. Особливість тексту п'єси: діалоги, монологи, ремарки автора; розподіл тексту на дії (акти) та явища (сцени).

IV. Напрями спостережень над текстом та аналізу його.

  1. Сюжет та композиція комедії.
  2. Кошти комічного зображення.
  3. Особливості мови городничого та Хлестакова.

Примітка.Для кожного напряму відвести відповідні сторінки зошита та озаглавити їх.

V. Читання афіші із зазначенням дійових осіб та підстрочника.

Історичний коментар про табелі про ранги.

VI. Коментоване читання першої дії (Невеликі купюри в третьому явищі та переказ шостого явища).

VII. Узагальнення.

Запитання для розмови.

  1. Яка подія є зав'язкою?
  2. Чому звістка про ревізорі переполошила місто?

Домашнє завдання.

  • Перечитати першу дію; записати план подій.

Урок 2

Візит городничого до готелю. Знайомство з Хлєстаковим. Коментоване читання другої дії.

Цілі:

  1. Продовжити спостереження за сюжетом комедії, за героями.
  2. Збирати матеріал про різні форми комічного зображення героїв.

I. Повторення знань, здобутих на підставі читання першої дії.

1. Сюжетний (композиційний) план (фрагменти).

Зав'язки. Звістка про приїзд ревізора.

Розвиток дії:

  • городничий дає розпорядження чиновникам;
  • Бобчинський та Добчинський повідомляють про проживання ревізора у готелі;
  • городничий дає вказівки квартальному та приватному приставам та їде до готелю.

2. Елементи комічного зображення у першій дії.

  • Прізвища, що говорять.
  • Іронія.
  • Гіперболу.
  • Самовикриття.
  • Безглуздість, абсурд.
  • Підвищені претензії.
  • Натяк.
  • Нерезонний докор.
  • Скоромовка з перебивкою мови.
  • Маска.
  • Фарс.
  • Застереження.
  • "Табельні" зауваження.
  • "Кумедна" логіка.

3. Зауваження про мову городничого:

  • городничий розмовляє з чиновниками, тобто зі своїми;
  • він робить їм зауваження, дає поради;
  • у висловлюваннях не соромиться (“Ек куди хватили!”, “Зробить таку пику”, “біда, якщо старий чорт”);
  • найчастіше окличний характер речень;
  • начальний тон, потім нотки страху.

4. Висновки зі спостережень за промовою городничого:

ІІ. Коментоване читання другої дії комедії.

Явище 2.Переказ і читання від: “Ще, каже...” остаточно явища.

Явище 3, 4.Переказ.

Явище 5.Читання.

Явище 7.Повідомлення про приїзд городничого.

Явище 8.Читання без купюр.

ЯВЛЕННЯ 9.Переказ.

Явище 10.Читання з деякими купюрами.

ІІІ. Узагальнення спостережень.

Продовжується розвиток дії. Городничий приїжджає до Хлестакова і запрошує його себе, дає йому хабар.

2. Елементи комічного зображення.

  • Життєпис Хлєстакова.
  • Контраст мрії та реальності.
  • Поєднання страху та гонору.
  • Текст вголос і убік, різниця між ними.
  • Небажані асоціації.
  • Фарс (падіння Бобчинського).

3. Мова героїв:

Домашнє завдання.

Урок 3

"Коронування" Хлєстакова. Коментоване читання третьої дії.

Цілі:

  1. Визначити композиційне значення третьої дії.
  2. Продовжувати спостереження над текстом у вибраних напрямках.

I. Робота над засвоєнням змісту третьої дії.

1. Короткий переказ змісту явищ із першого по 4.

2. Читання з явища 2 репліки Анни Андріївни про записку, написану її чоловіком на рахунку Хлестакова. Визначення комічного прийому як накладки текстів.

3. Читання явищ 5 та 6 (15 хвилин).

4. Короткий переказ явищ 7, 8, 9, 10, 11.

ІІ. Бесіда щодо змісту третьої дії.

1. Раніше ми спостерігали правдивість Хлестакова у розповіді про себе. Чи дотримується він вірності правді тепер? Чому?

  • Ні. Він фантастично бреше. Помітно, що він пускає пилюку в очі, мимоволі підносить себе і в своїх, і в чужих очах.

2. Про що він бреше?

  • Начальник відділення з ним на дружній нозі.
  • Його хотіли зробити колезьким асесором.
  • Сторож біжить за ним почистити чоботи.
  • З Пушкіним на дружній нозі.
  • Багато нагадував.
  • Будинок у нього перший у Петербурзі.
  • Він буває на чудових балах.
  • Грає у віст із різними посланцями.
  • Живе у бельетажі.
  • Управляв департаментом.
  • Його сама державна рада боїться.
  • Його прийняли за головнокомандувача.

3. Як характеризує Хлестакова його мова?

  • У ній переплутані різні стилі:

а) романтична "світська" балаканина ("Звикли жити... у світлі і раптом опинитися в дорозі"; "брудні шинки", "темрява невігластва");

б) чиновницько-канцелярський жаргон (“Дозвольте, панове, я приймаю посаду”, “...для листа, такий собі щур...”);

в) книжково-сентиментальний стиль (“Так, село, втім, теж має свої пагорби, струмки”);

г) розмовно-побутові просторіччя ("І дивно: директор поїхав - куди поїхав, невідомо").

  • Мова Хлестакова показує його повне бездумність, він часто суперечить сам собі і не помічає цього, у нього справді легкість незвичайна у думках.

4. Чим у композиційному відношенні є сцена брехні?

  • Кульмінація.

5. Чому можна сказати, що Хлєстакова "коронували"?

  • Чиновники, у тому числі і городничий, вірять Хлєстакову і тремтять перед ним. Городничий намагається навіть заручитися підтримкою слуги Хлестакова Осипа, котрий хитро не видавав господаря.

ІІІ. Узагальнення спостережень.

1. Сюжет. кульмінація. Брехня Хлестакова.

2. Елементи комічного.

  • Накладки тексту.
  • Плутанина (у прислів'ї).
  • Іронія та натяк.
  • Гротеск брехні Хлєстакова.

Домашнє завдання.

Урок 4

Тріумф та падіння городничого. Відплата. Коментоване читання четвертої дії.

Цілі:

  1. Завершити спостереження за подіями та героями комедії.
  2. Скласти композиційний план комедії.

I. Огляд змісту четвертої дії.

Картина 1.Парад чиновників:

  • порада Аммоса Федоровича представлятися поодинці;
  • визнання Хлестакова у достатку таким життям;
  • суддя Ляпкін-Тяпкін несміливо дає хабар ревізору;
  • Хлестаков сам просить у поштмейстера у борг 300 рублів;
  • Артемій Пилипович доносить на суддю, поштмейстера, наглядача училищ, розповідає про свою сім'ю, дає гроші Хлєстакову у відповідь на його прохання;
  • Хлестаков просить у Добчинського 1000 рублів, але задовольняється і 65 рублями від нього та його приятеля;
  • Добчинський просить про свого незакононародженого сина;
  • Бобчинський просить сповістити про нього в Петербурзі;
  • Хлестаков має намір написати Тряпічкіну про це дурня;
  • Осип радить їхати.

Картина 2Хлестаків та скаржники.

  • Купці. Слюсарка. Унтер-офіцерка. Решту прогнали. Зміна реакцій Хлєстакова на скарги.

Картина 3Волокітство Хлєстакова. Догляд за Марією Антонівною. Пропозиція Ганні Андріївні. Благання про благословення на шлюб. Приємна новина для городничого.

Зображення 4.Проводи Хлєстакова.

ІІ. Узагальнення.

1. Чим є дані події у сюжетному плані?

  • Елементами у розвитку дії.

2. Що створювало комічний ефект у цих сценах?

  • "Наївні" самовикриття героїв.
  • Наростаючий “розгул” Хлестакова, його розкутість та відвертість.
  • Серйозне сприйняття його слів та дій, сприйняття видимого як бажаного.

ІІІ. Коментоване читання п'ятої дії.

Явища 3-7.Переказати візити та привітання, показати контраст між внутрішніми спонуканнями та зовнішнім виразом.

IV. Узагальнення.

1. Чим є п'ята дія у композиційному відношенні?

  • Кульмінацією та розв'язкою.

2. Комічні елементи є? У чому вони?

  • Алогізм у діях героїв (IV д.).
  • Відверті мрії.
  • Гіперболізм хвалькості городничого.
  • Контраст промов - лайки, лайки - і висоти положення.
  • У масці та без маски.
  • Точні характеристики чиновників у листі до Хлєстакова.
  • Самохарактеристика городничого.

3. Як ви можете охарактеризувати мовлення городничого?

  • Вона сповнена грубих простих слів, лайливих виразів, образливих оборотів;
  • Герой скинув маску поважного начальника міста, безсоромно демонстрував свою грубість, безкультур'я, невитриманість.

V. Композиційний план комедії.

Зав'язки.Звістка про приїзд ревізора.

Розвиток дії.

  1. Розпорядження городничого чиновникам. Новина з готелю.
  2. Вказівки для поліції.
  3. Візит городничого до готелю.
  4. Огляд Хлєстаковим богоугодних закладів. Хлестаків у будинку городничого.
  5. Парад чиновників та скаржників.
  6. Сватання Хлестакова.

кульмінація.Брехня Хлестакова та торжество городничого.

Розв'язування.Лист Хлестакова Тряпічкіну, звістка про приїзд справжнього ревізора.

Домашнє завдання

Відтворити зміст комічних елементів, читати за ролями будь-яку сцену.

Уроки 5 та 6

"Крізь видимий світові сміх..." Карнавал як основа комедії "Ревізор".

Цілі:

  1. Систематизувати отримані під час уроків коментованого читання знання елементів комічного зображення.
  2. Показати особливості комічної основи п'єси Гоголя.
  3. Допомогти засвоїти основну ознаку категорії комічного у мистецтві.

I. Вступне слово вчителя.

Зображене у комедії Н.В. Гоголя «Ревізор» у своїх витоках має карнавальне народне дійство, в якому все навпаки: серйозне стає легковажним, сумне – смішним, високе – низьким та навпаки.

Головним провідним моментом карнавалу стає "увінчання-розвінчання" чогось або когось, що викликає сміх натовпу.

ІІ. Визначення методу роботи над відтворенням сцен карнавалу.

Досвід режисерського коментарю карнавальних сцен із погляду комічного ефекту, спроби інсценування окремих моментів карнавалу.

ІІІ. Відтворення карнавальних сцен.

Обговорення Висновки
1. Як автор познайомив нас із героями?
  • Він дав їм прізвища, які викликають сміх.
  • Щоб одразу охарактеризувати їх найважливіші риси, щоб насторожити читача, залучити публіку;
  • прізвища самі за себе кажуть, "розвінчують" героїв.

3. Яку реакцію викликала серед чиновників звістка про приїзд ревізора?

  • Переполох.

Так ми й назвемо першу сцену.

4. У чому він проявляється?

  • Чиновникам городничий вказує на заворушення у їхніх установах, дає поради.

5. Чи згодні чиновники з тим, наскільки непривабливо виглядають підвідомчі їм заклади? Чи збираються вони наводити лад?

  • Вони згодні із зауваженнями городничого, але дають на диво безглузді пояснення;
  • виправити недоліки вони не мають наміру, але навести зовнішній порядок згодні, тобто надіти маски.

6. Що прискорило переполох? Чому ніхто не насторожився?

  • Повідомлення Бобчинського та Добчинського про дивного чиновника у готелі. Вони ж поспішили переконати всіх, що це ревізор. А це підтверджує, що від страху вони перестали думати.
Сцена 1. Переполох у місті.

1. Розвінчання героїв у прізвищах.

2. Самовикриття героїв та вибір масок.

3. Плітка друзів та “переконливий” висновок.

Надзавдання акторів - показати, що комічний ефект виникає через невідповідність становища, у яке потрапили чиновники, оскільки у страху очі великі.

1. Хто і як гостріше за інших зреагував на плітку поміщиків?
  • Городничий, який одразу почав діяти, командувати, метушитися.

2. У чому виражається ця метушня?

Читання в особах явищ 4 та 5 дії 1-го.

Сцена 2. Суєта городничого.
  1. Застереження.
  2. "Табельні" зауваження.
  3. "Кумедна" логіка.
  4. Фарс (примірювання шутовского ковпака).

Все навпаки.

1. Як Гоголь зобразив “ревізора”?
  • Через розповідь про нього його слуги Йосипа;
  • через спілкування їх;
  • через характерні монологи Хлєстакова.

2. Що зрозумів глядач із цих сцен?

  • Хлєстаков зовсім не ревізор. Це щось абсолютно невідповідне для важливої ​​особи.
  • Це дурень, чи не герой.

3. Покажіть контраст між його становищем та претензіями.

Див явища 5, 6 дії 2-го.

Сцена 3. Вихід на арену героя.
  1. Життєпис.
  2. Контраст мрії та реальності.
  3. Страх та гонор.

І це король?

1. Як Хлестакова “поставили” у “королі”?
  • Ніхто, перш за все городничий, не вірив правдивим словам Хлестакова, оскільки судили його собою, тобто вважали, що він їх дурить, як вони домовилися його обдурити.
  • Повірили його брехнею, затремтіли від його "високого" становища в Петербурзі.
  • Вшановували його як іменитого вельможу, влаштували пишний обід, послужливо давали хабарі, робили доноси, зверталися з проханнями, шукали у нього захисту від свавілля місцевої влади, навперебій приймали його залицяння і таке інше.

Покажіть, наприклад, як Суниця шукав похвали і опростоволосився. Див. явище 5 дії 3-го.

Сцена 4. Коронування героя.
  1. Сприйняття від протилежного.
  2. Текст вголос та убік.
  3. Накладки тексту.
  4. Плутанина.
  5. Гротескові форми брехні та трепет слухачів.
  6. Хоровод "світи".

"А король-то голий!"

1. Як городничий поводився на чолі почту?
  • По-перше, відчував велику урочистість від можливості всіма зневажати і зараз, і в майбутньому.
  • По-друге, погрожував розправитися із скаржниками.
  • По-третє, розносив купців, зводив із нею рахунки.
  • По-четверте, мріяв про своє майбутнє велич.

2. Як він виглядав у своїй вигаданій урочистості?

  • Смішно, бо замість корони на його голові був блазневий ковпак.

3. Коли він прозрів, кого він звинувачував?

  • І себе, і свідків, і писак, і пліткарів – Бобчинського та Добчинського.
Сцена 5. У блазневому ковпаку.
  1. Загрози.
  2. Мрії.
  3. Прозріння, пошук винних.
  4. Відплата.

“На дзеркало нема чого нарікати...”

IV. Узагальнення.

1. Зробивши огляд елементів комічного зображення, скажіть тепер, чому виникає такий сильний, виразний комічний ефект?

Комплексний ефект виникає через чітку невідповідність сьогодення та уявного:

  • чиновники, бажаючи догодити важливій персони, ублажали порожнього Хлестакова, цілком випадкову людину;
  • вони всі хотіли обдурити, а обдурилися самі;
  • голодуючий і безгрошовий дрібний чиновник був піднесений "до небес";
  • городничий уявляв себе генералом, а опинився в дурнях.

Основою цієї невідповідності є у комедії «Ревізор» алогізм, тобто порушення логічних зв'язків.

2. У чому полягає цей алогізм у комедії Гоголя?

  • Порожню, нікчемну людину "без царя в голові" прийняли за важливу персону, прославили його, і самі опинилися в безглуздому становищі.

3. У чому сенс появи жандарма?

  • Це знак відплати за обман.

4. Зіставте ідейний задум Гоголя у комедії та її втілення.

  • Гоголь справді зібрав усе погане в Росії і посміявся з нього. Але йому й сумно. "Крізь видимий світові сміх незримі світові сльози" відчуваються в п'єсі, в позиції автора.

Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про чиновників та інших мешканців міста, їх взаємини.

Урок 7

Повітове місто, його правителі та мешканці.

Цілі:

  1. Узагальнити знання учнів про героїв комедії "Ревізор", систематизувати спостереження.
  2. Зрозуміти сенс твердження про безсмертя комедії.

I. Розмова на тему уроку.

1. Що йдеться у комедії про місцезнаходження міста?

  • Це не прикордонне місто.
  • Далеко від столиці.
  • Знаходиться по дорозі з Петербурга в Саратовську губернію.

2. Яка система образів?

Чиновники:городничий, суддя Ляпкін-Тяпкін, Суниця, Шпекін, Хлопов.

Поліція:Уховертов, приватний пристав, Свистунов, Пуговицин, Держіморд.

Мешканці:поміщики, професор Гібнер, купці, прохачі, слюсарка, унтер-офіцерка, слуги.

3. Які відносини складаються між цими групами героїв та всередині них?

1) Між чиновниками та мешканцями міста – конфліктні відносини:

  • городничий грабує купців, заголює чоловіка слюсарки, наказує покарати постоєм купців, що провинилися, грабує скарбницю, бере хабарі, не вникає в суть справи;
  • суддя переважно зайнятий полюванням, байдужий до справ;
  • хворих не лікують;
  • роботу училищ ніхто не розуміє;
  • листи поштою роздруковують;
  • на вулицях бруд;
  • беруть хабарі та дають їх.

Висновок:чиновники найменше стурбовані справою та зловживають службовим становищем заради власних вигод.

2) Між поліцією та жителями міста – ворожі відносини:

  • Держіморда ставить “ліхтарі” і правому та винному;
  • арештантам не дають провізії;
  • унтер-офіцерку так побили, що два дні не могла сісти;
  • скарги не розглядали, хабарі брали.

3) Між чиновниками – недоброзичливі відносини:

  • показна повага до начальства, лестощі;
  • угодництво, доноси;
  • ворожнеча, заздрість, недовіра.

Висновок:правителі міста зображені як корпорації злодіїв та грабіжників. Їх поєднує можливість збагачуватися і роз'єднує спрага досягти успіху в цьому більше за інших.

4. Яка подія виявляє такі спільні конфліктні відносини у місті?

  • Приїзд ревізора.

5. Що змушує правителів міста та мешканців об'єднатися?

  • Приїзд ревізора. Мешканці об'єднуються, щоб разом скаржитися на правителів, а ті домовляються бути для обману ревізора.

6. Чим змінюється конфлікт керівництва з народом?

  • Іншим конфліктом - конфліктом із примарою.

ІІ. Узагальнення.

1. Яке повітове місто намалював Гоголь?

  • Звичайний і потворний. Це збірне (типове) місто.

2. Вкажіть основні зловживання (“неподобства”).

  • Безлад у місті та його установах.
  • Казнокрадство, хабарництво.
  • Беззаконня, свавілля.
  • Шахрайство, низький рівень моралі.

3. Ситуація комедії «Ревізор» характерна лише для Росії епохи Миколи I?

  • На жаль немає. Вона трапляється і зараз. У цьому полягає безсмертя комедії «Ревізор».

Домашнє завдання.

Підготувати розповідь про городничого та Хлістакова.

Урок 8

Майстерність Гоголя у зображенні городничого та Хлестакова, у створенні їх мовних характеристик.

Цілі:

  1. Систематизувати спостереження за героями.
  2. Вчити аналізувати промову героїв.

I. Розповіді учнів про городничого (1-й варіант) та Хлєстакова (2-й варіант).

МІСЬКИЙ

План відповіді.

  1. Становище у місті.
  2. Гріхи городничого.
  3. Ставлення до Хлєстакова.
  4. Урочистість та падіння.

Характеристики.

  1. Ставлення до влади як засобу збагачення.
  2. Свавілля та беззаконня.
  3. Боягузтво і угодництво по відношенню до начальства.
  4. Грубість та низький рівень освіти.

ХЛІСТАКІВ

План відповіді.

Характеристика (див. риси хлестаківщини нижче).

ІІІ. Роздуми про хлестаківщину.

Хлістаківщина – це:

  1. Нестримне, непомірне хвастощі.
  2. Боягузливість перед сильними і нахабство щодо слабких.
  3. Повна бездумність, легковажність, бездуховність.

IV. Читання в особах (дія II, явище 8), спостереження за промовою героїв та висновки про майстерність мовних характеристик.

  1. Мова героїв визначається ситуацією, змінюється залежно від неї.
  2. Мова героїв - показник їх становища та особистості.

V. Узагальнення.

МІСЬКИЙ

По відношенню до підлеглих він перебуває у звичайній, природній йому мовної ситуації, тому:

  1. він звик розпоряджатися, вказувати, робити зауваження, влаштовувати розноси, лаяти, не церемонитися;
  2. він не соромився у висловлюваннях, допускав грубі просторічні обороти, на кшталт: “...хтось здуру ляпне”, образливі для співрозмовника слова;
  3. пропозиції в основному короткі, нескладні, часто оклику;
  4. тон розмови переважно грубий, наказовий, владний, не допускає заперечень.

Це мова малоосвіченої людини.

По відношенню до Хлестакова становище городничого у мові змінюється протилежне, тому:

  1. він просить, вибачається, кається, пояснює у страху, умовляє, лестить;
  2. ретельно вибирає найбільш культурні слова, які підходять для спілкування з важливою персоною;
  3. пропозиції довші, оскільки доводиться широке висловлюватися;
  4. тон шанобливий, догодливий.

Це мова брехуна.

ХЛІСТАКІВ

Не має царя в голові, тому часто говорить те, що спаде на думку. Але він "нахопився" по верхах дечого, тому іноді вміє пустити пилюку в очі, змінює стиль мови:

  • по-перше, стосовно жінок;
  • по-друге, за першої зустрічі з городничим;
  • по-третє, у сцені брехні; у промові його слова переважно розмовно-просторічні, часом грубі; пропозиції часом неправильно збудовані; тон самий безладний.

Це мова порожньої, нікчемної людини.

Домашнє завдання.

Підготуватися до писемної роботи «Мовні характеристики героїв».

Урок 9

Розвиток мовлення. Мовленнєва характеристика героя.

Цілі:

  1. Показати порядок аналізу мови героя.
  2. Перевірити вміння учнів з урахуванням аналізу мови героя робити висновки про його характері.

I. План роботи та коментарі вчителя до нього.

  1. До кого звернено мовлення?
  2. Про що говорить герой?
  3. Який добір слів?
  4. Який характер речень?
  5. Який тон мови?

Висновок

Риси характеру героя, що виразились у цій промові.

Варіанти роботи.

1-й варіант - Городничий:

  • дія II, явище 8;
  • дія V, явище 8.

2-й варіант - Хлєстаков:

  • дія II, явище 2;
  • дія III, явище 6.

Домашнє завдання.

Підготуватися до позакласного читання "петербурзьких повістей" Гоголя.

Література

  1. Літературний енциклопедичний словник. М., 1987.
  2. Храпченко М.Б. Микола Гоголь. Літературний шлях. Велич письменника. М., 1984.
  3. Машинський С.І. Художній світ Гоголя. М., 1971.
  4. Докусов А.М., Маранцман В.Г. Вивчення комедії «Ревізор» у школі. М.-Л., 1967.
  5. Ман Ю.В. Комедія Н.В. Гоголя "Ревізор". М., 1966.

Микола Васильович Гоголь не потребує представлення. Він відомий зокрема тим, що боровся з недоліками сучасного йому суспільства за допомогою сміху. У 1835 році Гоголь задумав написати п'єсу, де були б представлені істинно російські вади та характери. Так 1836 року народилася комедія "Ревізор". Головний герой її – Хлестаков Іван Олександрович. Сьогодні ми поговоримо про те, чому Хлєстакова прийняли за ревізора, великого чиновника з Петербурга. Адже, начебто, справжнє його становище у суспільстві неважко було розгадати.

Звістка про швидке прибуття ревізора

Щоб відповісти на запитання про те, чому Хлєстакова прийняли за ревізора, необхідно звернутися до самого початку твору. Комедія Гоголя починається тим, що Антон Антонович, городничий, збирає разом чиновників і каже, що має для всіх "неприємну звістку". Виявляється, незабаром має приїхати з Петербурга ревізор із перевіркою. При цьому невідомо, як він виглядатиме і коли саме збирається приїхати. Ця новина, природно, шокувала чиновників міста N. Вона внесла деяке сум'яття в їх розмірене і ліниве життя.

Стан справ у місті N

Слід сказати, що чиновники були хабарниками. Кожен із них стурбований лише тим, як отримати більше грошей. Складається враження, що на той час у місті N звичайними речами були витрачання чиновниками міської скарбниці та отримання хабарів. Навіть закон був проти цього безсилий.

Городничий, наприклад, виправдовувався тим, що платня його була недостатньою. Його нібито не вистачало навіть на чай із цукром. Що ж до міського судді, той зовсім не вважав, що є хабарником, оскільки брав не грошима, а цуценятами. Відзначився і поштмейстер міста N. Для отримання інформації він відкривав чужі листи.

Безумовно, таке безвідповідальне ставлення чиновників до службових обов'язків у результаті призвело до того, що місто запустилося. Зрозуміло, що новина про перевірку переполошила місцеву верхівку влади. Не дивно, чому Хлестакова прийняли за ревізора у цій метушні.

Підготовка до прибуття ревізора

Чекаючи на прибуття начальства з перевіркою, кожен із чиновників заходився судомно згадувати, що необхідно зробити. Нарешті всі вони почали робити спроби навести лад у своїх відомствах. Роботи було дуже багато. Слуги у приміщенні суду сушили білизну і розвели гусей. Хворі у місцевій лікарні курили тютюн та носили брудний одяг. Церкву мали збудувати вже давно, 5 років тому, проте її відкриття не відбулося. Городничий наказав усім говорити, що пожежа зруйнувала цей будинок. Наказано було знести стару огорожу біля шевця. На його місце було наказано поставити макет із соломи. Городничий Антон Антонович сам, дивлячись на такий жалюгідний стан справ, самокритично визнавав, що це "погане місто".

Прибуття Хлєстакова

Міські чиновники, звичайно ж, боялися вищого начальства. Тому вони готові були побачити перевіряючого зі столиці у будь-якому приїжджому. Ось чому чиновники Хлєстакова взяли за ревізора. Коли поширилася чутка про те, що в готелі міста N давно живе якийсь невідомий, всі вирішили, що цей незнайомець неодмінно мав бути ревізором. До того ж Хлєстаков Іван Олександрович (так звали гостя) прибув з Петербурга і одягнений за останньою столичною модою. Справді, навіщо мешканцю столиці приїжджати до повітового міста? Відповідь може бути лише одна: для здійснення перевірки! Сподіваємося, вам тепер зрозуміло, чому чиновники Хлєстакова взяли за ревізора.

Зустріч "ревізора" з городничим

Дуже цікава зустріч Івана Олександровича з городничим. Останній у паніці одягнув замість капелюха собі на голову коробку. Городничий роздавав на ходу останні доручення своїм підлеглим перед зустріччю з важливим гостем.

Комічність сцени зустрічі цих героїв полягає в тому, що вони обоє побоюються. Хлестакову пригрозив шинкар, що здасть його городничому, і його посадять у в'язницю. І ось з'являється городничий... Обидва герої бояться один одного. Іван Олександрович до того ж голосно кричить і гарячкує, що змушує його гостя тремтіти від страху ще сильніше. Городничий намагається дати йому хабар, щоб задобрити, запрошує "ревізора" пожити у себе. Зустрівши зненацька привітний прийом, Хлестаков заспокоюється. Іван Олександрович спершу навіть не підозрює, ким його вважає городничий. Він не відразу замислюється над тим, чому його прийняли так тепло. Хлестаков абсолютно щирий і правдивий. Він виявився простодушнішим, а не хитрішим, адже він не збирався спочатку обманювати. Проте городничий вважає, що ревізор у такий спосіб намагається приховати, хто він є насправді. Якби Іван Олександрович був свідомим брехуном, він мав би набагато більше шансів бути розгаданим і зрозумілим. Те, як вважали Хлестакова за ревізора, дуже показово. Загальний страх не дав чиновникам і городничому розплющити очі.

Як Хлестаков у комедії "Ревізор" грав свою роль

Зауважимо, що й надалі Іван Олександрович не розгубився. Нав'язану обставинами роль він виконав чудово. Спочатку Хлестаков подумав, побачивши чиновників і городничого, що вони прибули, щоб за несплату боргу за готель ув'язнити його. Однак потім здогадався, що його прийняли за якесь високопосадовець. І Іван Олександрович виявився не проти цього скористатися. Спочатку він легко взяв грошей у борг у кожного з міських чиновників.

Хлестаков у комедії "Ревізор" став шановною людиною та бажаним гостем у будь-якому будинку. Він зачарував дочку та дружину городничого, а доньці навіть запропонував вийти за нього заміж.

Сцена брехні

Сцена брехні Івана Олександровича – кульмінаційний момент твору. Хлестаков у ролі ревізора, неабияк випивши, розповідає про те, що в столиці у нього відмінне становище. Він знайомий з Пушкіним, обідає з міністром, є незамінним службовцем. А у вільний від роботи час Хлєстаков нібито пише музичні та літературні твори.

Здається, що через свою брехню він ось-ось буде викритий, проте місцева публіка ловить кожне його слово і вірить у всілякі нісенітниці. Осип, слуга Івана Олександровича, виявляється єдиним, хто зрозумів досконалу Хлестаковим помилку. Побоюючись свого пана, він відвозить його з міста N.

Обман виявляється

Як же довелося міським чиновникам, коли вони виявили, що їх обдурив якийсь дрібний службовець, який прибув із Петербурга! У п'єсі далі зав'язується бійка з-поміж них. Кожен із них прагне з'ясувати, кому не вдалося розпізнати самозванця, чому Хлєстакова прийняли за ревізора. Однак, пригоди чиновників міста N на цьому не закінчуються. Адже надходить звістка про те, що приїхав справжній ревізор! Цим і завершується п'єса.

Позитивний герой п'єси

Миколи Васильовича нерідко дорікали, що у його творі відсутні позитивні герої. Гоголь відповідав на це, що один такий персонаж все ж таки є - це сміх.

Отже, ми відповіли на запитання: "Чому Хлєстакова прийняли за ревізора?" Коротко підсумовуючи сказане вище, відзначимо, що страх - головна причина загальної помилки. Саме він є двигуном сюжету у творі Гоголя та створює ситуацію помилки. Саме страх позбутися теплих місць і страх перевірки породжує в яку потрапили абсолютно всі персонажі комедії.

Система уроків. Планування уроків

Переполох у повітовому місті. Коментоване читання першої дії комедії. Візит городничого до готелю. Коментоване читання другої дії. "Коронування" Хлєстакова. Коментоване читання третьої дії. Тріумф та падіння городничого. Відплата. Коментоване читання п'ятої дії. "Крізь видимий світові сміх..." Карнавал як основа комедії. Повітове місто, його правителі та мешканці. Городничий та Хлестаків. Майстерність мовних показників. Розвиток мовлення. Самостійна робота з комедії.

СИСТЕМА УРОКІВ

Урок 1

Н. В. Гоголь. "Ревізор". Загальні зауваження. Переполох у повітовому місті. Коментоване читання першої дії комедії.

Цілі:Визначити напрямки та завдання вивчення комедії «Ревізор». Засвоювати зміст комедії.

I. Історія створення комедії та джерело сюжету.

Н. В. Гоголь дуже любив театр і мав чудову здатність вгадати людину і гумористично, жартівливо зобразити її. Пушкін, помітивши таку схильність Гоголя, порадив взятися за великий твір, запропонував сюжет для поеми «Мертві душі», та був і комедії «Ревізор».

Якось у Нижньому Новгороді, який Пушкін проїжджав, збираючи відомості про Пугачова, його прийняли помилково за важливого державного чиновника. Це розсмішило Пушкіна і запам'яталося як сюжет, який і подарував Гоголю. Такі історії були дуже часті.

ІІ. Ідейний задум Гоголя.

"У "Ревізорі" я зважився зібрати в одну купу все погане в Росії, яке я тоді знав, всі несправедливості, які робляться в тих місцях і в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, і за одним разом посміятися з усього" (Н. В. Гоголь. Авторська сповідь).

ІІІ. Особливості драматичного твору.Драматичний твір (трагедія, драма, комедія) призначається для гри акторів та постановки на сцені. Основа сюжету – конфлікт, інтрига. Особливість тексту п'єси: діалоги, монологи, ремарки автора; розподіл тексту на дії (акти) та явища (сцени).

IV. Напрями спостережень над текстом та аналізу його.Сюжет та композиція комедії. Кошти комічного зображення. Особливості мови городничого та Хлестакова.

Примітка.Для кожного напряму відвести відповідні сторінки зошита та озаглавити їх.

V. Читання афіші із зазначенням дійових осіб та підстрочника.

Історичний коментар про табелі про ранги.

VI. Коментоване читання першої дії(Невеликі купюри в третьому явищі та переказ шостого явища).

VII. Узагальнення.

Запитання для розмови.

Яка подія є зав'язкою? Чому звістка про ревізорі переполошила місто?

Домашнє завдання.

    Перечитати першу дію; записати план подій.

Урок 2

Візит городничого до готелю. Знайомство з Хлєстаковим. Коментоване читання другої дії.

Цілі:Продовжити спостереження за сюжетом комедії, за героями. Збирати матеріал про різні форми комічного зображення героїв.

I. Повторення знань, здобутих на підставі читання першої дії.

1. Сюжетний (композиційний) план (фрагменти).

Розвиток дії:

    городничий дає розпорядження чиновникам; Бобчинський та Добчинський повідомляють про проживання ревізора у готелі; городничий дає вказівки квартальному та приватному приставам та їде до готелю.

2. Елементи комічного зображення у першій дії.

    Прізвища, що говорять. Іронія. Гіперболу. Самовикриття. Безглуздість, абсурд. Підвищені претензії. Натяк. Нерезонний докор. Скоромовка з перебивкою мови. Маска. Фарс. Застереження. "Табельні" зауваження. "Кумедна" логіка.

3. Зауваження про мову городничого:

    городничий розмовляє з чиновниками, тобто зі своїми; він робить їм зауваження, дає поради; у висловлюваннях не соромиться (“Ек куди хватили!”, “Зробить таку пику”, “біда, якщо старий чорт”); найчастіше окличний характер речень; начальний тон, потім нотки страху.

4. Висновки зі спостережень за промовою городничого:

    це мова розмовного стилю, насичена просторічними, часом грубими словами; це мова начальника, не звиклого зважати на підлеглих і соромитися у висловлюваннях; це мова малоосвіченої, грубої людини, яка зловживає владою.

ІІ. Коментоване читання другої дії комедії.

Явление 2. Переказ і читання від: “Ще, каже...” остаточно явища.

Явление 3, 4. Переказ.

Явление 7. Повідомлення про приїзд городничого.

Явление 8. Читання без купюр.

Явление 9. Переказ.

Явление 10. Читання з купюрами.

ІІІ. Узагальнення спостережень.

Продовжується розвиток дії. Городничий приїжджає до Хлестакова і запрошує його себе, дає йому хабар.

2. Елементи комічного зображення.

    Життєпис Хлєстакова. Контраст мрії та реальності. Поєднання страху та гонору. Текст вголос і убік, різниця між ними. Небажані асоціації. Фарс (падіння Бобчинського).

3. Мова героїв:

    визначається ситуацією; у городничого мова-маска; Хлестаков щирий у мові.

Домашнє завдання.

Урок 3

"Коронування" Хлєстакова. Коментоване читання третьої дії.

Цілі:Визначити композиційне значення третьої дії. Продовжувати спостереження над текстом у вибраних напрямках.

I. Робота над засвоєнням змісту третьої дії.

1. Короткий переказ змісту явищ із першого по 4.

2. Читання з явища 2 репліки Анни Андріївни про записку, написану її чоловіком на рахунку Хлестакова. Визначення комічного прийому як накладки текстів.

3. Читання явищ 5 та 6 (15 хвилин).

4. Короткий переказ явищ 7, 8, 9, 10, 11.

ІІ. Бесіда щодо змісту третьої дії.

1. Раніше ми спостерігали правдивість Хлестакова у розповіді про себе. Чи дотримується він вірності правді тепер? Чому?

    Ні. Він фантастично бреше. Помітно, що він пускає пилюку в очі, мимоволі підносить себе і в своїх, і в чужих очах.

2. Про що він бреше?

    Начальник відділення з ним на дружній нозі. Його хотіли зробити колезьким асесором. Сторож біжить за ним почистити чоботи. З Пушкіним на дружній нозі. Багато нагадував. Будинок у нього перший у Петербурзі. Він буває на чудових балах. Грає у віст із різними посланцями. Живе у бельетажі. Управляв департаментом. Його сама державна рада боїться. Його прийняли за головнокомандувача.

3. Як характеризує Хлестакова його мова?

    У ній переплутані різні стилі:

А) романтична "світська" балаканина ("Звикли жити... у світлі і раптом опинитися в дорозі"; "брудні шинки", "темрява невігластва");

Б) чиновницько-канцелярський жаргон (“Дозвольте, панове, я приймаю посаду”, “...для листа, такий собі щур...”);

В) книжково-сентиментальний стиль ("Так, село, втім, теж має свої пагорби, струмки");

Г) розмовно-побутові просторіччя ("І дивно: директор поїхав - куди поїхав, невідомо").

    Мова Хлестакова показує його повне бездумність, він часто суперечить сам собі і не помічає цього, у нього справді легкість незвичайна у думках.

4. Чим у композиційному відношенні є сцена брехні?

    Кульмінація.

5. Чому можна сказати, що Хлєстакова "коронували"?

    Чиновники, у тому числі і городничий, вірять Хлєстакову і тремтять перед ним. Городничий намагається навіть заручитися підтримкою слуги Хлестакова Осипа, котрий хитро не видавав господаря.

ІІІ. Узагальнення спостережень.

1. Сюжет. кульмінація. Брехня Хлестакова.

2. Елементи комічного.

    Накладки тексту. Плутанина (у прислів'ї). Іронія та натяк. Гротеск брехні Хлєстакова.

Домашнє завдання.

Урок 4

Тріумф та падіння городничого. Відплата. Коментоване читання четвертої дії.

Цілі:Завершити спостереження за подіями та героями комедії. Скласти композиційний план комедії.

I. Огляд змісту четвертої дії.

Картина 1. Парад чиновників:

    порада Аммоса Федоровича представлятися поодинці; визнання Хлестакова у достатку таким життям; суддя Ляпкін-Тяпкін несміливо дає хабар ревізору; Хлестаков сам просить у поштмейстера у борг 300 рублів; Артемій Пилипович доносить на суддю, поштмейстера, наглядача училищ, розповідає про свою сім'ю, дає гроші Хлєстакову у відповідь на його прохання; Хлестаков просить у Добчинського 1000 рублів, але задовольняється і 65 рублями від нього та його приятеля; Добчинський просить про свого незакононародженого сина; Бобчинський просить сповістити про нього в Петербурзі; Хлестаков має намір написати Тряпічкіну про це дурня; Осип радить їхати.

Картина 2. Хлестаков та скаржники.

    Купці. Слюсарка. Унтер-офіцерка. Решту прогнали. Зміна реакцій Хлєстакова на скарги.

Картина 3. Волокітство Хлєстакова. Догляд за Марією Антонівною. Пропозиція Ганні Андріївні. Благання про благословення на шлюб. Приємна новина для городничого.

Картина 4. Проводи Хлєстакова.

ІІ. Узагальнення.

1. Чим є дані події у сюжетному плані?

    Елементами у розвитку дії.

2. Що створювало комічний ефект у цих сценах?

    "Наївні" самовикриття героїв. Наростаючий “розгул” Хлестакова, його розкутість та відвертість. Серйозне сприйняття його слів та дій, сприйняття видимого як бажаного.

ІІІ. Коментоване читання п'ятої дії.

Явища 3-7. Переказати візити та привітання, показати контраст між внутрішніми спонуканнями та зовнішнім виразом.

IV. Узагальнення.

1. Чим є п'ята дія у композиційному відношенні?

    Кульмінацією та розв'язкою.

2. Комічні елементи є? У чому вони?

    Алогізм у діях героїв (IV д.). Відверті мрії. Гіперболізм хвалькості городничого. Контраст промов - лайки, лайки - і висоти положення. У масці та без маски. Точні характеристики чиновників у листі до Хлєстакова. Самохарактеристика городничого.

3. Як ви можете охарактеризувати мовлення городничого?

    Вона сповнена грубих простих слів, лайливих виразів, образливих оборотів; Герой скинув маску поважного начальника міста, безсоромно демонстрував свою грубість, безкультур'я, невитриманість.

V. Композиційний план комедії.

Зав'язки. Звістка про приїзд ревізора.

Розвиток дії. Розпорядження городничого чиновникам. Новина з готелю. Вказівки для поліції. Візит городничого до готелю. Огляд Хлєстаковим богоугодних закладів. Хлестаків у будинку городничого. Парад чиновників та скаржників. Сватання Хлестакова.

кульмінація. Брехня Хлестакова та торжество городничого.

Розв'язування. Лист Хлестакова Тряпічкіну, звістка про приїзд справжнього ревізора.

Домашнє завдання

Відтворити зміст комічних елементів, читати за ролями будь-яку сцену.

Уроки 5 та 6

"Крізь видимий світові сміх..." Карнавал як основа комедії "Ревізор".

Цілі:Систематизувати отримані під час уроків коментованого читання знання елементів комічного зображення. Показати особливості комічної основи п'єси Гоголя. Допомогти засвоїти основну ознаку категорії комічного у мистецтві.

I. Вступне слово вчителя.

Зображене в комедії Н. В. Гоголя «Ревізор» у своїх витоках має карнавальне народне дійство, в якому все навпаки: серйозне стає легковажним, сумне – смішним, високе – низьким та навпаки.

Головним провідним моментом карнавалу стає "увінчання-розвінчання" чогось або когось, що викликає сміх натовпу.

ІІ. Визначення методу роботи над відтворенням сцен карнавалу.

Досвід режисерського коментарю карнавальних сцен із погляду комічного ефекту, спроби інсценування окремих моментів карнавалу.

ІІІ. Відтворення карнавальних сцен.


Top