Повідомлення на тему музичний портрет. Урок мистецтва "музичний портрет"

Попередній перегляд:

Методична розробка уроку на тему Музика

3 клас, урок № 7 («Музика» Г. П. Сергєєва, Є. Д. Критська)

Тема: Портрет у музиці

Цілі:

Виховна

  • формування емоційного ставлення до музики, розуміння музики;
  • розвиток культури мови;
  • порівняння музичних образів та оцінювання характерів.

Розвиваюча

  • сприйняття музичних образів;
  • вміння розрізняти музичні фрагменти;
  • здатність зіставляти факти, аналізувати та висловлювати свою точку зору.

Навчальна

  • поглибити знання про засоби музичної виразності – динамічні відтінки, штрихи, тембри, інтонація;
  • використання отриманих знань під час складання музичного портрета.

Завдання уроку:

  • формувати культуру слухача;
  • дати поняття про виразні та образотворчі інтонації;
  • познайомити із засобами музичної виразності (тембром, динамікою, штрихами), їх роллю у створенні характеру, образу;
  • виховувати у дітей позитивні риси характеру.

Тип уроку: використання та закріплення отриманих знань

Заплановані результати

Предметні:

  • формування вміння проводити інтонаційно-образний аналіз твору

Особистісні:

  • бути толерантним до чужих помилок та іншої думки;
  • не боятися своїх помилок;
  • усвідомлювати алгоритм своєї дії.

Метапредметні:

Регулятивні

  • самостійно розпізнавати виразні та образотворчі особливості музики;
  • приймати та утримувати навчальні завдання;
  • включатися у процес вирішення поставлених завдань.

Пізнавальні

  • за допомогою вчителя орієнтуватися у своїй системі знань та усвідомлювати необхідність нового знання;
  • розуміти художньо-образний зміст музичного твору;

Комунікативні

  • вміння чути, слухати та розуміти оточуючих, брати участь у колективному виконанні.
  • розрізняти в музичних портретах образотворчість та виразність;
  • самостійно розкривати засоби музично-образного втілення персонажів.

Поняття та терміни, які будуть введені або закріплені під час уроку:

портрет у музиці, інтонація, виразність, образотворчість.

Форми роботи на уроці:

слухання, інтонаційно-образний аналіз, хоровий спів.

Освітні ресурси:

  • Підручник «Музика. 3 клас» автори О.Д. Критська, Г.П. Сергєєва; 2017 р.
  • CD-диск «Комплекс уроків з музики. 3 клас»
  • Фонохрестоматія. 3 клас;
  • Фортепіано.

Технологічна карта уроку

Етапи уроку

Завдання етапу

Дії вчителя

Діяльність учнів

1.Організаційний момент (1-2 хв)

  • привітання;
  • перевірка готовності до уроку
  • вітає учнів
  • перевіряє готовність до уроку
  • вітають вчителі
  • організують своє робоче місце

2.Постановка навчальної задачі

  • створити мотивацію до роботи на уроці;
  • визначити тему уроку
  • повторення термінів: виразність, образотворчість
  • Минулого уроку ми говорили як музика описує ранок у природі.
  • Один із творів зображував красу ранкової природи, а інший висловив почуття людини вранці. Чи може музика зобразити саму людину?
  • Якби ми були художниками, як би ми назвали зображену людину? А в музиці?
  • учні слухають вчителі, відповідають на запитання
  • учні формулюють тему уроку

«Портрет у музиці»

3.Актуалізація знань

  • повторення вивчених знань;
  • застосування знань під час уроку
  • Прочитайте епіграф або вступ до нашого уроку: У кожній інтонації захована людина.
  • За допомогою чого музика може зобразити людину?
  • учні читають підручник, відповідають питанням

4. Засвоєння нових знань та способів дій

  • алгоритм аналізу музичного твору
  • Прочитайте вірш «Бовтуха», назвіть автора, спробуйте описати портрет цієї дівчинки своїми словами.
  • Які музичні інтонації можуть зобразити її рух чи голос?
  • Слухання пісні «Бовтуха»
  • Як музика створила її портрет?
  • учні читають вголос вірш, аналізують характер та поведінку дівчинки.
  • відповідають на запитання вчителя, складають образний та звуковий портрет Ліди.
  • слухають та аналізують музику
  • роблять висновки, приймають рішення

5. Актуалізація здобутих знань

  • застосування та закріплення знань
  • Звучить «Джульєтта-дівчинка»
  • Чий це портрет: чоловічий чи жіночий, дитячий чи дорослий, які рухи чи голоси можна почути у музиці, який настрій та характер?
  • учні слухають та аналізують музику,
  • відповідають на запитання вчителя,
  • роблять висновки

6. Інформація про домашнє завдання

  • інструктаж з виконання домашнього завдання
  • Намалюйте малюнок-загадку, яким ми зможемо здогадатися, чий портрет вам сподобався більше.
  • учні записують домашнє завдання до щоденника

7. Вокально-хорова робота

  • розвиток вокальних та музичних здібностей учнів
  • Згадаймо пісню-портрет про «Веселе цуценя»
  • Як ми її виконаємо?
  • учні згадують слова та мелодію пісні,
  • аналізують способи виконання та засоби музичної виразності
  • виконують пісню

8. Підбиття підсумків

  • рефлексія
  • Що незвичайного було на уроці?
  • Виконали ми всі завдання?
  • учні відповідають питання вчителя і аналізують свою роботу під час уроку.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Вчитель: Здрастуйте, хлопці!

Бачити посмішку та радісний погляд –

Ось воно щастя, так кажуть!

Перевірте, чи всі підготувалися до уроку.

  1. Постановка навчальної задачі.

Вчитель: Минулого уроку ми говорили про те, як музика описує ранок у природі.

Один із творів зображував красу ранкової природи, а інший висловив почуття людини вранці. Згадайте, як називалися ці музичні твори?

Відповіді дітей: П. Чайковський «Ранкова молитва», Е. Гріг «Ранок»

Вчитель: Якщо музика говорить про почуття людини, то в ній є ….

Відповіді дітей: виразність.

Вчитель : А якщо, слухаючи музику, ми «бачимо» картини природи, «чуємо» її голоси, то в ній є …

Відповіді дітей: образотворчість.

Вчитель: Чи може музика зобразити саму людину?

Відповіді дітей…

Вчитель: Як називається зображення людини на картині художника? У музиці?

Відповіді дітей: Портрет.

Вчитель: Правильно. Тема нашого уроку – Музичний портрет.

  1. Актуалізація знань

Вчитель: Подивіться на мальовничий портрет, що він може розповісти нам?

(Робота з портретом композитора С. Прокоф'єва)

Відповіді дітей: про зовнішність людини, вік, одяг, настрій…

Вчитель: А музика може описати зовнішність людини, вік, одяг?

Відповіді дітей: Ні, лише настрій.

Вчитель: Епіграф або вступ до нашого уроку каже: "У кожній інтонації захована людина". За допомогою чого музика може зобразити людину?

Відповіді дітей: За допомогою інтонацій.

Вчитель: Але вони мають бути дуже промовистими, щоб ми їх змогли зрозуміти.

Розспівування «Різні хлопці» (виконання за групами)

  1. Засвоєння нових знань та способів дій

Вчитель: Сьогодні ми познайомимося із двома музичними портретами, їх створив композитор С. Прокоф'єв (запис у зошит). Давайте прочитаємо вірш, який став основою одного з них.

Читання вірша Агнії Барто «Бовтуха»

Що балаканина Ліда, мовляв,
Це Вовка вигадав.
А балакати мені коли?
Мені балакати ніколи!

Драмгурток, гурток по фото,
Хоркружок - мені співати полювання,
За гурток з малювання
Також усі голосували.

А Марія Марківна сказала,
Коли я йшла вчора із зали:
"Драмгурток, гурток по фото
Це забагато щось.

Вибирай собі, друже,
Один якийсь гурток».

Ну, я обрала по фото...
Але мені ще й співати полювання,
І за гурток з малювання
Також усі голосували.

А що балаканина Ліда, мовляв,
Це Вовка вигадав.
А балакати мені коли?
Мені балакати ніколи!

Вчитель: Опишіть героїню вірша!

Відповіді дітей: Маленька дівчинка, школярка, симпатична, весела, але надто балакуча, звуть Лідою.

Вчитель: Які музичні інтонації можуть виразити характер Ліди?

Відповіді дітей: легкі, світлі, швидкі…

Вчитель: Які музичні інтонації можуть зобразити її рух чи голос?

Відповіді дітей: дуже швидкі, квапливі, як скоромовка.

Вчитель: Послухаймо пісню, яка вийшла у композитора.

Слухання пісні.

Як музика створила портрет Ліди? Який у неї характер?

Відповіді дітей: Добрий, веселий настрій та дуже швидка мова.

Як можна назвати цю пісню?

Відповіді дітей: Весела бовтанка…

Вчитель: Давайте відзначимо у зошиті (запис у зошит: «Бовтуха Ліда», зображена мова дівчинки)

  1. Актуалізація здобутих знань

Вчитель: А якщо в музиці немає слів, її виконують лише музичні інструменти, чи зможе вона створити образ людини?

Відповіді дітей…

Вчитель: Зараз ми послухаємо ще один музичний портрет, а ви вгадайте, чий він. А музика нам підкаже – якщо вона говоритиме про чоловіка, в ній з'явиться маршевість, якщо про жінку – танцювальність, якщо герой – дорослий, музика прозвучить серйозно та важко, якщо дитина – жартівливо та легко.

Слухання музичного фрагменту С. Прокоф'єва «Джульєтта – дівчинка»

Відповіді дітей: Музика говорить про жінку, в ній є танцювальність, героїня молода чи маленька дівчинка, музика звучить швидко, легко, весело.

Вчитель: Що можна робити разом із музикою?

Відповіді дітей: танцювати, грати, стрибати чи бігати.

Вчитель: Все вірно. Цю героїню звуть Джульєтта, а ми прослухали фрагмент балету «Ромео та Джульєтта», в якому розповідається історія кохання дуже молодих героїв. А Джульєтта зображена в момент очікування зустрічі зі своїм коханим, тому їй не сидиться на місці, і вона дійсно і бігає, і стрибає, і танцює від нетерпіння. Чуєте?

Повторне слухання фрагмента

Вчитель: Що музика зобразила більше: рухи чи мова героїні?

Відповіді дітей: Рухи

Вчитель: Давайте запишемо: «Джульєтта», зображені рухи (запис у зошит)

  1. Домашнє завдання

Малюнок – загадка. Намалюйте один предмет, який належить або Болтуньє Ліді, або Джульєтте.

  1. Вокально-хорова робота

Вчитель: А хором ми можемо створити чийсь портрет?

Відповіді дітей…

Вчитель: Давайте заспіваємо пісню про маленьке цуценя, яке вирушило на прогулянку.

Повторення слів пісні за групами:

1куплет - 1-й ряд, 2 куплет - 2-й ряд, 3 куплет -3-й ряд, 4 куплет - все.

Робота над кантиленним виконанням мелодії у куплетах та уривчастим звучанням у приспіві.

Виконання пісні.

  1. Підбиття підсумків. Рефлексія

Вчитель. Що незвичайного/цікавого було на уроці?

Відповіді дітей…

Вчитель. Виконали ми всі завдання?

Відповіді дітей…

Вчитель. Що сподобалося чи не сподобалося найбільше?

Відповіді дітей…


>>Музичний портрет

Музичний портрет

Цікаво зіставити особливості відтворення образу людини у літературі, образотворчому мистецтві, музиці.

У музиці не може бути схожості з конкретною особою, але водночас не випадково говориться, що «в інтонації захована людина». Так як музика мистецтво тимчасове (вона розгортається, розвивається в часі), їй, як і ліричної поезії, підвладне втілення емоційних станів, переживань людини з усіма їх змінами.

Слово «портрет» стосовно музичного мистецтва, особливо інструментальної непрограмної музики, - метафора. Водночас звукопис, а також синтез музики зі словом, сценічною дією та позамузичними асоціаціями розширюють її можливості. Висловлюючи почуття, настрої людини, втілюючи різні його стану, характер руху, музика може викликати зорові аналогії, дозволяють уявити, що з людина маємо.

Персонаж, ліричний герой, оповідач, оповідач - ці поняття важливі у літературному творі, а й у музичному. Вони необхідні розуміння змісту програмної музики, музики для театру - оперної, балетної, і навіть інструментально-симфонічної.

Інтонація персонажа яскравіше відтворює зовнішні прикмети, прояви людини у житті: вік, стать, темперамент, характер, неповторну манеру говорити, рухатися, національні особливості. Все це втілюється в музиці, і ми ніби бачимо людину.

Музика може допомогти зустрітися з людьми іншої доби. Інструментальні твори створюють образи різних персонажів. Ф. Гайдн зізнавався, що завжди складав музику, маючи на увазі характерні типи людини. «Моцартівські теми подібні до виразної особи… Можна написати цілу книгу про жіночі образи в інструментальній музиці Моцарта» (В. Медушевський).

Послухайте фрагменти із творів різних композиторів: В.-А. Моцарта та С. Прокоф'єва, А. Бородіна та Б. Тищенко, Ж. Бізе та Р. Щедріна, А. Шнітке та В. Кікти. Портрети яких людей ви побачили в музиці? Які засоби виразності дають можливість надати особливості характерів героїв і персонажів?

Художньо-мистецьке завдання
Зробіть ескізні замальовки портретів персонажів улюблених музичних творів, дайте їм словесну характеристику.

Зміст уроку конспект урокуопорний каркас презентація уроку акселеративні методи інтерактивні технології Практика завдання та вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відеокліпи та мультимедіафотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення рефератистатті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні та додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроківвиправлення помилок у підручникуоновлення фрагмента у підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні урокикалендарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Муніципальна освітня установа

Болшівська середня загальноосвітня школа №6

з поглибленим вивченням предметів

художньо-естетичного циклу

__________________________________________________________

Московська область, м. Корольов, вулиця Комітетський ліс, буд. 14, тел. 515-02-55

«Музичний портрет»

Відкритий урок у 6-му класі

У рамках семінару

«Творчий розвиток особистості під час уроків ХЭЦ»

Вчитель музики

Шпіньова В.І.,

м. Корольов

2007 р.

ТЕМА УРОКУ: Музичний портрет (6 клас).

Мета уроку : формування в учнів поняття про музичний портрет та художні засоби створення портрета в різних видах мистецтва.

Завдання:

    розширення загальнокультурного кругозору учнів;

    формування культури співу;

    формування глибокого, усвідомленого сприйняття витворів мистецтва;

    розвиток художнього смаку;

    виховання творчої активності.

Форма уроку : інтегрований урок.

Устаткування : фортепіано, музичний центр, репродукції картин, проектор, екран.

ХІД УРОКУ.

    Організаційний момент. Музичне привітання.

Вчитель. Хлопці! Ми з вами вже не раз переконувалися в тому, наскільки різноманітний світ мистецтва. Сьогодні ми поговоримо про один із жанрів мистецтва – портрет.

    У чому особливості цього жанру?

    Які види мистецтва можна створити портрет?

    Навести приклади.

Учні відповідають питання, наводять свої приклади.

Вчитель. Видатний італійський художник, скульптор, архітектор, учений, інженер Леонардо да Вінчі сказав, що «живопис і музика як сестри, вони бажані всім і зрозумілі». Адже можна не знати мови, якою говорили Бетховен чи Рафаель, треба тільки дивитися, слухати і розмірковувати…

Продовжуючи цю думку, хочу зараз вам запропонувати розглянути репродукцію картини російського художника М.А.Врубеля «Царівна-лебідь».На екрані слайд "Царівна-лебідь" М. А. Врубеля.

Запитання до картини :

    Опишіть Царівну-Лебідь Михайла Врубеля.

    Якими мистецькими засобами користується художник?

    Яке враження справляє на вас ця картина?

Учні відповідають питання, підкреслюють таємничість, горду красу казкової дівчини-птиці, відзначають незвичайний дар художника, котрий створив портрет фантастичного істоти. Це казкова дівчина-птах, велика краса якої властива народним казкам. Очі широко розплющені, наче вона все бачить і сьогодні, і завтра. Губи зімкнуті: здається, вона щось хоче сказати, але мовчить. Вінець-кокошник усипаний смарагдовим самоцвітним камінням. Біла повітряна фата обрамляє тонкі риси обличчя. Великі білі крила, за спиною хвилюється море. Казкова атмосфера, все ніби зачароване, але ми чуємо биття живої російської казки.

Вчитель. У якому літературному творі ми зустрічаємось із Царівною-лебедем? Як описує її автор?

Учні відповідають на запитання, називаючи «Казку про царя Салтана» А.С.Пушкіна. Вчитель нагадує рядки із цього твору, в яких дається портрет Царівни-лебідь.

    Вчитель. Ми подивилися портрет мальовничий, прочитали опис зовнішності персонажа у літературному творі. Адже багато композиторів зверталися до цього сюжету. Я зараз зіграю фрагмент твору російського композитора 19 століття. Що це за твір?

Вчитель грає на фортепіано фрагмент із опери Н.А.Римського-Корсакова «Казка про царя Салтана».

Учні дізнаються про цей твір і кажуть, що в ньому також створено портрет Царівни-лебідь.

Вчитель. Французький композитор К. Сен-Санс написав «Велику зоологічну фантазію «Карнавал тварин», де також звучить тема Лебедя.

Послухайте «Лебідь» Сен-Санса та опишіть характер музики.

Вчитель грає на фортепіано.

Відповіді учнів : Спокійний темп, супровід малює легке похитування хвиль, на тлі якого звучить надзвичайно красива мелодія Вона дуже виразна, тому легко запам'ятовується. Спочатку звучить тихо, а потім поступово динаміка посилюється, і мелодія звучить як гімн красі. Звучить широко, як сплеск хвилі, а потім начебто поступово заспокоюється, і все завмирає.

Вчитель. Зверніть увагу ще на такий момент: у музиці, як і в образотворчому мистецтві, важливо не лише зображення, передача зовнішнього вигляду, а й проникнення в глибинну, душевну сутність персонажа. Ця п'єса – яскравий тому приклад.

    Учням демонструється слайд із двома портретами: В.Л.Боровиковський «Портрет М.Лопухіної» та А.П.Рябушкін «Портрет московської дівчини XVII століття».

Вчитель. А тепер, хлопці, подивіться на ці два портрети, послухайте музичний твір і подумайте, якого портрета ця музика більше підходить і чому.

Звучить вальс Ф. Шопена сі-мінор.

Запитання :

    Який характер музики, її темп, виразні засоби, який настрій?

    Якими є характери дівчат, зображених художниками?

    До якого портрета ця музика найбільше підходить і чому?

Відповіді: Музика романтична, «мереживна», передає відчуття спокою та задуму. Такі самі почуття викликає портрет Лопухіної.

    Вчитель. Ми дивилися мальовничий портрет та слухали співзвучний йому музичний портрет. А тепер хором заспіваємо пісню, яку ми з вами вчили: «Вчительський вальс» О.Заруби.

Учні встають з-за столів, вишиковуються в хор і виконують пісню, яку навчали на попередніх уроках.

Вчитель. Подумайте, який портрет малює нам музика?

Відповіді: Перед нами портрет учителя. Характер музики плавний, спокійний, спокійний, як характер вчителя.

Учні розсідають по своїх місцях.

    Вчитель. Послухайте зараз один твір і постарайтеся відповісти на запитання: чи можна побачити портрет у цій музиці. Якщо так, то чий?

Звучить фонограма «Пісень солдата» А. Петрова .

Відповіді: Жартівливий характер музики малює виразний портрет бравого солдата, який пройшов битви і жив.

Домашнє завдання : малювати портрет цього солдата

    Вчитель. На закінчення ми з вами будемо музичними засобами створювати образ нашої батьківщини, виконуючи Гімн Росії.

Хлопці встають.

Вчитель. Гімн – це урочиста пісня, велична та горда. Вона роздольна, як неосяжні простори нашої Батьківщини; некваплива, як перебіг наших повноводних рік; піднесена, як наші пагорби та гори; глибока, як наші заповідні риштування. Ми співаємо Гімн Росії та бачимо Червону площу, храм Василя Блаженного, Кремль, своє рідне місто, свою вулицю, свою хату…

Учні співають Гімн Росії.

    Вчитель пропонує підбити підсумок уроку.

    Що ви дізналися на цьому уроці?

    Який музичний твір вам найбільше сподобався?

    Яка картина справила на вас найбільше враження?

    У якому вигляді мистецтва вам хотілося б створити портрет і кого б і як ви зобразили?

Наприкінці уроку учням пропонується відзначити найцікавіші відповіді своїх товаришів, виставляються оцінки з урахуванням думки учнів.

Портрет у музиці та образотворчому мистецтві

1.Музика у творах образотворчого мистецтва

Часто художники та скульптори у своїх творах зображують музикантів та музичні інструменти, наприклад скрипку. Відомі портрети скрипалів, жанрові сценки з музикантами-скрипачами, натюрморти зі скрипкою. Звучання скрипки дуже виразно. Її голос часто порівнюють із людським. Скрипка може співати, плакати, говорити...

Скрипка уособлює естетику звучання людського голосу і виявляється здатною донести все краще, що є в ньому. Не випадково найвищою похвалою майстерності скрипуча є порівняння його гри з людським голосом:скрипка співає, плаче, тужить. Кожна скрипка, що ожила в руках майстра, що має свій характер.

Скрипка з'явилася Європі наприкінці XV в. Вона була улюбленим інструментом бродячих музикантів, які розважали народ на гуляннях, ярмарках, весіллях, у шинках і кабачках. Як народний інструмент, скрипка збереглася до наших днів у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії.

Звучала скрипка і в аристократичних колах – у палацах, замках, у багатих будинках, – а також у церквах. При французькому дворі було створено ансамблі скрипалів, які грали під час пробудження та трапез короля та, звичайно, виконували танцювальну музику на придворних балах.

Найкращі скрипки були створені італійськими майстрами Аматі, Страдіварі, Гварнері.

Подивися натюрморти зі скрипкою – своєрідні портрети скрипок.

Сандро Боттічеллі (1445-1510 Італія). Ангели





















Рауль Дюфі (1877-1953) Франція.Скрипка

Дмитро Жилінський (1927р.СРСР.) Альтист


Погодься, у кожного від цих картин чолостоліття виникають свої враження. Дивлячись на ці картини, кожен чує різну музику. Який? Особливо чутним голос скрипки стає, коли художник зображує скрипку у руках скрипаля. Єдність інструмента та виконавця народжує високі художніпереживання та думки, які можна назвати натхненням.Це почуття пронизує всі картини.

Послухай, як звучать музичні твори, складені для скрипки композиторами різних часів:

Дай відповідь на питання:

Про що розповіла тобі ця музика? Визнач, який із картин співзвучний той чи інший твір.

Завдання 1.

Послухай ще раз:

1."Чакона" І.-С. Бах.

2. «Мелоді я» П. Чайковський

3. Сопсег t про g го ss № 1 для двох скрипок,клавесина, фортепіано та струнних А. Шнітке. Посилання дивись вище.

Визнач,який із картин співзвучнотой чи інший твір. А тепер давай разом проаналізуємомузик мову творів, прослухавши їх ще раз.

Слухаючи «Чакону» Баха (фінал Партити №2), зверни увагу на те, що цей твір написано композитором для скрипки соло.Цю прапоруту п'єсу, міць якої досягає органного і навіть оркесутрового звучання, один із музикознавців (Ф. Вольфрум) порівнявніл зі «звуковим гігантом, що загрожує зламати ніжне тілоскрипки». Визнач характер п'єси.

Зверніть увагу на те, як у звучанні скрипки мелодія поєднуєється з акордами. Цю багатоголосну фактуру виконує один інструмент – скрипка, а у слухача складається враженняодночасно звучать мелодії та акомпанементи.

Задумайся над тим, чи зберігається емоційний стан головної теми до кінця твору? Ти, звичайно, помітив, що в процесі розвитку музики з'являються різні відтінки почуттів - скорбота, порив, тривога. Декілька мелодій, немов виростаючи з початкових інтонацій, постійно змінюють свій вигляд. Лінію розвитку образу можна порівняти з великими хвилями. Головний принцип розвитку музичної думки у цьому творі – варіювання.

Чакона - спочатку народний танець, відомий в Іспанії з кінця XVI ст., жвавого характеру, супроводжувався співом та грою на кастаньєтах. Згодом чакона поширилася Європою, стала повільним танцем великого характеру. У Франції чакон стає балетним танцем, вводиться у фінали сценічних творів. У XVII-XVIII ст. входить у багаточасткові інструментальні твори (сюїту, партиту). Теми чакони невеликі, із ясною танцювально-метричною основою. Для скрипки Бахом написані твори у різних жанрах – концерти з оркестром, сонати, партити.

«Мелодія» для скрипки та фортепіано П. Чайковського – приклад лірико-драматичного образу. Цей твір має авторський підзаголовок («Спогад про рідне місце»).

Тремтливість, безпосередність ліричного висловлювання-одкровення підкреслюється не тільки повтореннями головної мелодії (поверненням однієї і тієї ж думки), її хвилеподібним рухом, пасажами, що злітають, скрипки, а й синкопованим ритмом акомпанементу на фортепіано.

Очевидно, ти почув контраст середньої частини «Мелодії»: прискорюється темп, частішає ритмічний рух, з'являються елементи танцювальності, мелодія нагадує найтонше мереживо (високий регістр, візерунки мелодійного малюнка), виразні підголоски фортепіано ніби доспівують. У кульмінації п'єси – виразної трелі скрипки – фортепіано виконує головну тему, вступаючи у діалог зі скрипкою. Згадай аналогічний діалог солістки та партії фортепіано, який виникав у «Вокалізі» С. Рахманінова.

Певне виразне значення має і постійний протягом усієї п'єси мажорний лад.

Чому композитор, використовуючи тричастинну форму п'єси, залишає без зміни світлий мажорний колорит?

«Мелодію» Чайковського можна порівняти із картиною Д.Жилинського «Альтист».

Чи є спільні риси в музиці та мальовничому полотні?

Що розрізняє ці два художні образи?

3. Зовнішньо gгоssо № 1 Альфреда Шнітке



Сопсег t о g го ss № 1 для двох скрипок,клавесина, фортепіано та струнних Альфреда Шнітке -музика сучасного композитора

Прислухайся до початкових тактів концерту Шнітке, в яких звучать скрипки, а потім порівняй це звучання з головною мелодією «Чакони» Баха. Чи є між ними подібність? Обидві теми схожі одна на одну своєю пристрастю, схвильованістю, енергією, драматизмом. Той самий трагічний мінор, той самий речитативний склад мелодики.

Напевно, ти переконався в тому, що вольової, цілеспрямованої початкової теми (на думку Шнітке, ця тема створювалася їм під впливом стилю А. Вівальді), композитор протиставляє інший світ - злісний, ворожий. Скрипки, що спотворюють звучання чистих тембрів, «напливи» сприймаються слухачами як вторгнення сил, що протистоять активності головної теми.

Що спільного (чи різного) ти знайдеш у порівнянні концерту Шнітке з картиною Пуні «Скрипка»?


Ймовірно, ти помітив, що образний лад двох сучасних творів мистецтва – концерту та мальовничого полотна – різний. Самотність скрипки на світлому фоні, контраст синього, світло-бежевого та зеленого (з малюнком) тонів. Статика, нерухомість картини відрізняється від динамічної, наповненої енергією сучасних інтонацій та ритмів музики.

4. Портрет Нікколи Паганіні в музиці, живописі, скульптурі

Розглянь портрет Нікколи Паганіні (1782 - 1840) - італієць, втілений у скульптурі С. Коненковим (1874-1971 СРСР)


й у живопису Еге. Делакруа(1798-1863) Франція

Незвичайність його зовнішнього вигляду пов'язана з передачею головної якості натури - захопленістю грою на улюбленому музичному інструменті.

Нікколо Паганіні (1782-1840) – ім'я цього італійського композитора та скрипаля-віртуоза XIX в. відомо усьому світу. Його майстерність на скрипці була настільки досконалою і неповторною, що ходили чутки, ніби виконувати найважчі пасажі своїх творів йому допомагає нечиста сила. Не випадково, одна з п'єсПаганіні отримала назву «Диявольські трелі».

Одним із найвідоміших творів Паганіні став Каприс №24. Caprice у перекладі з французької –забаганка, примха.Його мелодію неодноразово повторювали у своїх творах як данину пам'яті скрипалеві – віртуозу різні композитори. Так само як
та «Чакона» Баха, Каприс № 24 написаний Паганіні для скрипки соло. Виразні можливості інструменту у сольному звучанні розкриваються особливо яскраво.
Повторення короткої початкової інтонації з активним малюнком ритмічним дозволяють її швидко запам'ятати.

Ти знайомився із цим твором у початковій школі. Послухай ще раз

Яскраву незвичну особистість Паганіні відобразили у своїх творах художники та скульптори. Музичний портрет Паганіні створив С.Рахманінов, написавши «Варіації на тему Паганіні». На цю музику у Великому театрі у Москві було поставлено балет.

У «Варіаціях на тему Паганіні» або «Рапсодія на тему Паганіні», С. Рахманінова (твір написаний у 1934 р.), ти почуєш риси такого жанру, як концерт для фортепіано з оркестром. Послухай По-перше, тут явно виділяються два образи. Перший заснований на варіюванні теми Паганіні, яка звучить щоразу в новому вигляді – то легко та граціозно, то наполегливо та грізно. По-друге, виконання цієї теми переходить від оркестру, його окремих груп (скрипки) до фортепіано. Другий образ - ліричний побудований на справді російській, пісенній, рахманіновській темі. Ця тема – образ натхненної світлої лірики – починається спокійно та безтурботно. Ти зможеш самостійно почути її розвиток. Поступово вона набирає сили, звучить пристрасно та урочисто, як світлий гімн Красі, Людині. В кінцізвучання теми ніби виснажує, завмираючи утворюючитричастина побудови. Саме контрастність образів, їх симфонічний розвиток послужили приводом до створення балету для цієї музики.

Фрагмент балету на музику С.В.Рахманінова "Рапсодія на тему Паганіні"



Дай відповідь на питання:

1. У якій формі написано інтерпретацію капрису?

(нар. 1913 р.)

Зверни увагу на подібності та відмінності з головною темою Кариса № 24 Паганіні. Початок «Варіацій» звучить грізно і рішуче, потім композитор використовує різноманітні прийоми розвитку, у яких головна тема то звучить так само, як у Паганіні, то набуває нових рис. Характерною особливістю розвитку теми Каприса № 24 в
У цьому творі є постійна її впізнаваність. Звучання оркестру та солюючого фортепіано дає нам привід припустити, що це жанр концерту для фортепіано з оркестром (як і Рахманінов).

У «Варіаціях» ми чуємо велику драматизацію
образу, вторгнення у звучання активних ритмів, що надають музиці тривожність та суворість, поява нових оркестрових фарб, жорстких звучностей (гармоній).
Ліричні проведення теми Каприса № 24 практично відсутні. Так, композитор Лютославський по-новому «прочитав» знамениту тему Кариса № 24 Паганіні, створивши під впливом свого часу напружених ритмів життя XX ст., ще один варіант
інтерпретації нестаріючої класичної мелодії

Дай відповідь на питання:

2. Які риси теми Паганіні наголошує
композитор у своїх варіаціях?

3. Що вносить нового у її звучання?

Як почув та виконав В. Зінчук шедевр світової музичної класики? Зверни увагу на точне повторення мелодії Каприса № 24 гітарою, що солює. При цьому в рок-обробці посилено безперервний рух, який надає музиці наполегливий, а часто агресивний характер.Емоційному напруженню звучання сприяє швидкий темп, який наприкінці п'єси ще більше пришвидшується. Збуджений характер п'єси підтримується жорстким, пружним ритмом супроводу з виділенням функції ударних.інструментів.

Що ж залишається без зміни порівняно з
Каприсом Паганіні? Форма варіацій. Зверни увагу на останній розділ п'єси - коду. У ній обробник кілька
вкотре підкреслено повторює звучання тоніки, точки. Таке завершення, можливо, має певне значення: класична музика зрозуміла сучасним слухачам!
Невипадково Зінчуком випущено кілька компакт-дисків під назвою
«Неокласика». Нео – означає «нова», класика – «зразкова».

В підсумкуми дійшли поняття -інтерпретація.
Адже вона є творчим освоєнням художніх творів, пов'язаним з його особливим, виборчим прочитанням: в обробках і транскрипціях, у художньому читанні, режисерському сценарії, акторській ролі, музичному виконанні.
Ти сам, коли намагаєшся поринути у задум композитора, художника, теж інтерпретуєш твір.

Інтерпретації, подібні до тих, з якими ти зустрівся на цьому уроці, є перекладом музичного твору (Каприса Паганіні) для інших інструментів:
фортепіано та оркестру, рок-групи – і поєднують у собі триєдність «композитор- виконавець – слухач». Фактично вони є образом-портретом видатного скрипаля М. Паганіні, музику якого почули і відтворили кожен по-своєму композитори різних країн, які є одночасно і виконавцями.

5.Завдання 2

Ти послухав інтерпретації Каприса №24 Н. Паганіні.

Порівняй три інтерпретації Кариса №24 Н.Паганіні.

Дай відповідь на питання:

1. Які риси шедевра М.Паганіні підкреслені композиторами та виконавцями?

2. Яка з трьох інтерпретацій сподобалася тобі найбільше і чому?

6.Завдання 3

Прочитайуривок із оповідання К.Паустовського "Струна".

Уламок снаряда порвав струни на скрипці. Залишилася лише одна, остання. Запасних струн музикант Єгоров не мав, і дістати їх було ніде, бо справа відбувалася восени 1941 року на обложеному острові в Балтійському морі, де воїни відбивали безперервні атаки німців.

Війна застала в Езелі кількох акторів - чоловіків та жінок. Вдень чоловіки разом із бійцями рили окопи та відбивали німецькі атаки, а жінки перев'язували поранених та прали бійцям білизну. Вночі, якщо не було бою, актори влаштовували концерти та спектаклі на маленьких галявинах у лісі.

Добре, - скажете ви, - звичайно, у темряві можна
слухати музику, але незрозуміло, як актори примудрялися розігрувати спектаклі у нічному лісі. Що в цій темряві могли побачити глядачі? ...Щойно розпочиналася вистава, глядачі наводили на акторів вузькі промені кишенькових електричних ліхтариків. Промені ці весь час перелітали, як маленькі вогняні птахи, з одного обличчя на інше.

На Єгорова глядачі ніколи не наводили промені ліхтариків. Він завжди грав у темряві, і єдиною точкою світла, яку він часто бачив перед собою, була велика зірка. Вона лежала на краю моря, мов забутий маяк.

Струни на скрипці були порвані, і Єгоров більше не міг грати. На першому ж нічному концерті він сказав про це невидимим глядачам. Несподівано з лісової темряви чийсь молодий голос невпевнено відповів:

А Паганіні грав і на одній струні...

Паганіні! Хіба Єгоров міг рівнятися з ним, з великим музикантом!

Все ж таки він повільно підняв скрипку до плеча. Зірка спокійно горіла на краю затоки. Світло її мерехтіло, а не переливалося, як завжди. Єгоров заграв. І несподівано одна струна заспівала з такою ж силою та ніжністю, як могли б співати всі струни.

Відразу спалахнули електричні ліхтарики. Вперше їх промені вдарили Єгорову в обличчя, і він заплющив очі. Грати було легко, мов сухі, легкі пальці Паганіні водили смичком по понівеченій скрипці.

У короткому антракті війни, у глухому лісі, де пахло вересом і гаром, дзвеніла і росла мелодія Чайковського, і від її тяжкого співу, здавалося, розірветься, не витримає серце. І остання струна справді не витримала сили звуків та порвалася. Відразу ж світло ліхтариків перелетіло з Єгорова на скрипку. Скрипка замовкла надовго. І світло ліхтариків згасло. Натовп слухачів лише зітхнув.

Єгорову не було на чому грати. Він став звичайним бійцем у звичайному загоні. І під час одного нічного бою віддав своє життя за Батьківщину. Його поховали у грубій піщаній землі. Скрипку Єгорова бійці передали льотчику, який відлітав до Ленінграда. ...Льотчик відніс скрипку до відомого диригента. Той узяв її двома пальцями, зважив у повітрі і посміхнувся: це була італійська скрипка, яка втратила вагу від старості та багаторічного співу.

Я передам її найкращому скрипалеві нашого оркестру, - сказав льотчику диригент.

Де тепер ця скрипка – я не знаю. Але де б вона не була, вона грає прекрасні мелодії, знайомі нам і улюблені нами, як кожне слово Пушкіна, Шекспіра та Гейне. Вона грає мелодії Чайковського, змушуючи серця слухачів тремтіти від гордості за геній своєї країни, за геній людини.

Дай відповідь на питання:

1. Яка мелодія зі знайомих тобі творів П. Чайковського могла звучати на нічному концерті?

2. Що ти знаєш про італійського скрипача Паганіні?
3. Який із його відомих творів ти слухав?

4. Згадай літературні твори, в яких музика – одна з головних дійових осіб.


Top