Приклади музичних портретів у творах композиторів. Музичний портрет – кожна людина звучить! Запитання та завдання

Конспект уроку

ВчительАрхіповаНС

ПредметМузика

Клас 5

Тема: Музичний портрет. Чи може музика висловити характер людини?

Цілі уроку:Вміти зіставляти твори живопису та музики; емоційно відгукуватися на музичні твір та вміти звертатися до внутрішнього світу людини через музичні та зорові образи.

Завдання уроку:

Виховувати інтерес та любов до музичного та образотворчого мистецтва.

Ознайомити із жанром музичного портрета.

Зіставити твори музики та живопису.

Показати, як різні види мистецтва - література, музика і живопис - по-своєму і незалежно один від одного втілили один і той же життєвий зміст.

Заплановані результати (УУД)

    предметні

Розвиток внутрішнього слуху та внутрішнього зору як основи розвитку творчої уяви;

Поглиблення уявлень учнів про образотворчі властивості музики за допомогою порівняльного аналізу твору музики – «Пісня Варлаама» М.Мусоргського та образотворчого мистецтва – картини Рєпіна «Прототьякон»;

Метапредметні

Регулятивні

. володітивмінням цілепокладання у постановці навчальних завдань у процесі сприйняття, виконання та начерки музичних творів.

.планувативласні дії в процесі сприйняття, виконання музики.

Пізнавальні

. виявлятивиразні можливості музики

. виявляти

. засвоюватисловник музичних термінів та понять у процесі музичної

діяльності

комунікативні

передавативласні враження про музику, інших дідів мистецтва в усному та писемному мовленні

.виконуватипісні з групою однокласників

Особистісні

. висловлюватисвоє емоційне ставлення до музикальних образів у співі, при дослуханні до музичних творів.

. вмітиосмислювати взаємодії мистецтв як засоби розширення уявлень про зміст музичних образів, їх вплив на духовно-моральне становлення особистості;

розумітижиттєвий зміст музичного твору

Предметні

Вироблення вміння розкрити властивості «мальовничої музики» завдяки майстерному використанню композиторами та виконавцями фарб музичної мови(реєстрових, тембрових, динамічних, тем- ритмічних, ладових)

Метапредметні

. виявлятиспільність музики та інших видів мистецтв

Особистісні

.вміти осмислювативзаємодії мистецтв як засоби розширення уявлень про зміст музичних образів, їх вплив на духовно-моральне становлення особистості

Тип уроку:комбінований - вивчення нової теми з використанням ІКТ.

Форма уроку: діалог.

Музичний матеріал уроку:

М. Мусоргський.Пісня Варлаам. З опери Борис Годунов (слухання).

М. Мусоргський.Гном. З фортепіанного циклу «Зображення з виставки» (слухання).

Г. Гладков,вірші Ю. Ентіна.Пісня про картини (співи).

Додатковий матеріал:портрети композиторів, репродукції картин, підручник 5 клас "Мистецтво.Музика" Т.І.Науменко, В.В. Алєєв

Хід уроку:

    Організаційний момент.

Мета, яка має бути досягнута уч-ся:

Підготуватись до продукпивної роботи на уроці.

Мета, яку хоче досягти вчитель:

Сприяти родготуванню учнів до продуктивної роботи.

Завдання

Створити позитивний емоційний настрій;

Допомогти прийняти правильну робочу позу;

Сядьте правильно. Молодці! Починаємо урок!

Входження в тему уроку та створення умов для усвідомленого сприйняття нового матеріалу

Комунікативні УУД:

Вміння слухати та розмірковувати.

Особистісний УУД:

Формування інтересу до музичних занять.

- Прочитайте епіграф до уроку. Як ви його знаєте?

Запис на дошці:

«Нехай настрої залишаться головною сутністю музичних вражень, але вони сповнені також думок та образів».

(Н.А. Римський-Корсаков)

Визначення теми уроку та постановка навчальної задачі.

Мета: готовність та усвідомлення потреби до побудови нового способу дій

Як ви думаєте, про що йтиметься сьогодні на уроці?

- Як ви думаєте, хлопці, а чи може музика висловити характер людини, чи під силу їй це? На це питання ми й спробуємо сьогодні відповісти з вами.

Сьогодні ви познайомитеся з жанром-жанром музичного портрета (Слайд).

Етап первинного закріплення

Пізнавальний УУД:

Знайомство з новим музичним твором:

Регулярні УУД:

Вміння слухати та аналізувати характер музичного твору;

Вміння порівнювати, бачити загальне та відмінність;

Вміння бачити проблему та прагнення знайти відповіді на поставлені запитання.

Комунікативні УУД:

Вміння вислуховувати думку товаришів та висловлювати власні судження.

Особистісні УУД:

Розпізнавати та емоційно відгукуватися на виразні особливості музики;

Розглядаючи картину, ми включаємо усі наші органи почуттів, а не лише зір. І ми чуємо, не тільки бачимо, що відбувається на полотні.

Портрет у літературі - один із засобів художньої характеристики, що полягає в тому, що письменник розкриває типовий характер своїх героїв і висловлює своє ідейне ставлення до них через зображення зовнішності героїв: їх фігури, обличчя, одягу, рухів, жестів та манер.

У образотворчому мистецтві портрет – це жанр, у якому відтворюється чийсь образ. Разом із зовнішньою подібністю на портреті відображається духовний світ людини, що зображується.

Як ви вважаєте, може музика намалювати портрет і висловити характер людини, її душевний світ, її переживання? (Композитори створюючи музичний портрет, передають думки та почуття своїх персонажів за допомогою музичної інтонації, мелодії, характеру музики.).

Музичний портрет – це портрет характеру героя. У ньому нерозривно злиті виразність та образотворча сила інтонацій музичної мови. (Слайд).

Твір Пушкіна припало до душі і російському композитору 19 століття Модесту Петровичу Мусоргському

Біографія композитора

Народився Модест Мусоргський 21 березня 1839 року у селі Карево Торопецького повіту, у маєтку свого батька, небагатого поміщика Петра Олексійовича. Мама, Юлія Іванівна, почала першою вчити його грати на піаніно. У десятирічному віці він разом із старшим братом приїхав до Петербурга: вступити – до Школи гвардійських підпрапорщиків. Після закінчення Школи Мусоргський було визначено Преображенський гвардійський полк. Модесту було сімнадцять років. Один із товаришів-преображенців, знайомий із Даргомизьким, привів до нього Мусоргського. Юнак одразу підкорив музиканта не лише своєю грою на фортепіано, а й вільними імпровізаціями, там же познайомився з Балакірєвим та Кюї. Так почалося для молодого музиканта нове життя, в якому головне місце посіли Балакірєв та гурток "Могутня купка". Незабаром період нагромадження знань змінився періодом активної творчої діяльності. Композитор задумав написати оперу, в якій знайшло б втілення його пристрасть до великих народних сцен і зображення сильної вольової особистості.

Відвідуючи Людмилу Іванівну Шестакову – сестру Глінки, Мусоргський познайомився з Володимиром Васильовичем Нікольським. Це був філолог, літературознавець, фахівець з історії російської літератури. Він і звернув увагу Мусоргського на трагедію Борис Годунов. Нікольський висловив думку, що ця трагедія могла б стати чудовим матеріалом для оперного лібрето. Ці слова змусили Мусоргського глибоко замислитись. Він поринув у читання "Бориса Годунова". Композитор відчув: опера, створена на основі "Бориса Годунова", може стати напрочуд багатогранним твором.

До кінця 1869 року оперу було завершено. Своє дітище Мусоргський присвятив товаришам по гуртку. У посвяті він надзвичайно яскраво висловив основну думку опери: "Я розумію народ як велику особистість, одушевлену єдиною ідеєю. Це моє завдання. Я спробував вирішити її в опері".

Потім було ще багато творів, які варті уваги. 28 березня 1881 року Мусоргського не стало. Йому ледве виповнилося 42 роки. Світова слава прийшла до нього посмертно.

Опера "Борис Годунов" виявилася першою в історії світової опери твором, у якій з такою глибиною, проникливістю та правдивістю показано долю народу.

Опера розповідає час царювання Бориса Годунова – боярина, якого звинувачували у вбивстві законного спадкоємця престолу – маленького царевича Дмитра.

Наша увага на сьогоднішньому уроці буде прикута до найцікавішого персонажа опери Варлаама.

Варлаам співає пісню про облогу Казані військами Івана Грозного.

Тепер подивимося, як у музиці композитор описав цю людину. Вслухайтеся в музичну мову героя так, щоб уявити його зовнішній вигляд, та його характер.

- Послухаємо, як співає Варлаам свою відому пісню «Як у місті було в Казані».

Слухання пісні Варлаама з опери «Борис Годунов» М. П. Мусоргського. (Слайд).

Звучання Пісні Варлаама у записі Ф. І. Шаляпіна (попутно виконуємо завдання: вслухатися у музичну мову героя те щоб представити і його зовнішній вигляд, та її характер, звернути увагу до голос актора).

Яким ви уявляєте собі Варлаама, який співає таку пісню?

Як характер виконання та характер музичної мови видають характер і навіть зовнішній вигляд цієї людини? (Буйна, гучна музика ...)

А тепер відкрийте підручник, параграф 23, стор.133 і подивіться на картину Іллі Рєпіна «Протодиякон»

Хлопці, уважно придивіться в картину Іллі Рєпіна «Протодиякон», кого ви бачите перед собою, опишіть. ( Перед нами портрет протодякона – це такий духовний чин у православній церкві. Ми бачимо літню людину, з довгою сивою бородою, важку, у неї сердитий вираз обличчя/яке надають йому вигнуті брови. У нього великий ніс, великі руки - загалом похмурий портрет. Мабуть, у нього низький голос, може, навіть бас.)

Ви правильно все побачили та навіть почули його низький голос. Так ось, хлопці, коли ця картина з'явилася на виставці художників-передвижників, відомий музичний критик В. Стасов побачив на ній персонаж із поеми Пушкіна "Борис Годунов" - Варлаама. Так само відреагував і Модест Петрович Мусоргський, побачивши «Протодьякона» він вигукнув: «Так це ж мій Варлааміще!»

Що спільного між Варлаамом та Протодияконом? (Це образи владних, жорстких людей, ченців та попів, типових для Стародавньої Русі).

Порівняльна таблиця засобів вираження.

І.Рєпін картина «Протодиякон»

М. П. Мусоргський «Пісня Варлаама»

Величезна фігура, руку тримає на животі, сива борода, брови зсунуті, червоне обличчя. Похмурі фарби. Характер гордовитий і владний.

Динаміка: гучна музика, мелодія – стрибки нагору, тембр – мідні духові. Співочий голос – бас. Характер виконання – вигуки наприкінці, груба манера виконання.

Для картини і опери властива одна важлива особливість: це можливість словом, музикою, зображенням показати характер людини.

Що спільного між картиною та піснею?

Д - Загальне між картиною і піснею те, що вони показують неприборканість вдачі, грубість, схильність до обжерливості та розгулу.

Ви маєте рацію, адже це збірний образ. Зустрічався такий тип людей на Русі на той час. Спільним є як зовнішнє подібність, а й певні риси характеру. Головне між ними - нестримність вдачі, грубість натури, схильність до обжерливості та розгулу.

Що допомогло композитору та художнику, незалежно один від одного, створити такі схожі образи? (Такі люди були на Русі.)

У портреті “Протодякона” І. Є. Рєпін обезсмертив образ диякона Івана Уланова, зі свого рідного села Чугуєве, про яке написав: “…нічого духовного – весь він тіло і кров, лупа, зів і рев…”.

Якими фарбами митець написав цей портрет? (Художник за допомогою насичених фарб, де переважають темніші кольори.)

Незважаючи на різні засоби виразності, в ІЗО – це фарби, у літературі – слово, у музиці – звуки. Усі вони розповіли, показали про одну людину. Але все-таки музики наголосила та підказала, ті сторони, на які відразу б не звернули увагу.

Вокально хорова робота

Пізнавальний УУД

Знайомство з мелодією та словами нової пісні

Комунікативний УУД

Взаємодія з учителем у процесі музично-творчої діяльності;

Участь у хоровому виконанні музичного твору.

Особистісний УУД:

формування виконавських навичок;

Втілення характеру пісні у своєму виконанні через співи, слово, інтонацію.

Розспівування.

Розучування за фразами

Спів важких мелодійних оборотів.

Робота над текстом.

Пісня, яка нам допоможе запам'ятати назви жанрів ІЗО називається «Пісня про картини» композитора Геннадія Гладкова.

Слухання пісні.

Про які жанри живопису співається у пісні?

У музиці які бувають жанри?

Спів хором.

Подумайте і скажіть, чи кожен із вас міг би стати героєм портрета?

Багато хто з вас виступив у ролі художників і намалював портрети своїх друзів.

У якій формі написано пісню?

Який лад?

Який темп?

Дайте назву цієї пісні. (Відповіді дітей)

Чому пісня має таку назву?

3. Музичні образи

- Ми познайомилися із двома зовсім різними вокальними портретами, а наступний музичний образ звучатиме без слів. Цей твір «Гном» із фортепіанного циклу М.П. Мусоргського «Малюнки з виставки» - музичний портрет маленької казкової істоти, виконаний із незвичайною художньою силою. Написаний він під враженням картини В. Гартмана – близького друга композитора.

Мусоргському запам'ятався нарис ялинкової іграшки - гноміка, маленького незграбного виродка на кривих ніжках. Так митець зобразив щипці для горіхів. - Послухайте цю п'єсу і подумайте, який у гнома настрій, який він за характером, що ви уявляєте під цю музику?

Звучить «Гном» М.П.Мусоргського. (Відповіді дітей)

- Хлопці, яким вам уявився гном? ( У музиці чути й кульгаюча хода, і якісь різкі, незграбні стрибки. Відчувається, що гном цей самотній, він страждає.)

· П'єса М.П.Мусоргського дуже мальовнича. Слухаючи її, ми ясно уявляємо собі, як маленька людина перевалюючись, пробіг трохи і зупинився - важко бігати на таких коротких і тоненьких ніжках. Потім він втомився, пішов повільніше і так само старанно і незграбно. Схоже, він навіть гнівається за це на себе. Обірвалася музика. Впав, мабуть.

Хлопці, а якби ви були художниками, то прослухавши цю музику, якими б фарбами зобразили цього гнома?

Правильно, рухається він справді незграбно, стрибками. Кумедний гномик перетворений композитором на людину, що глибоко страждає. Чути було, як він стогне, скаржачись на долю. Він витягнений зі своєї рідної казкової стихії та відданий на забаву людям. Гном намагається протестувати, боротися, але лунає відчайдушний крик... Хлопці, як закінчується музика? ( Вона не закінчується як завжди, вона ніби обривається.)

Бачите, хлопці, «Гном» – це не просто ілюстрація картини, це глибший образ, створений композитором.

Самостійна робота

Пізнавальний УУД

Розвиток уміння осмислювати отриману інформацію.

Регулярний УУД:

Усвідомлення того, що вже засвоєно, а що підлягає подальшому засвоєнню

Оцінювання якості засвоєння.

Комунікативні Ууд:

Взаємодія у процесі перевірки результатів роботи.

Особистісні УУД

Формування позитивного настрою та інтересу до музичної діяльності

А тепер вам належить виконати тест, а потім самим оцінити свою роботу

Хто оцінює свою роботу на «5» та «4»?

Домашнє завдання

ПізнавальнийУУД

Пошук музичних творів

Регулятивний УУД

Цілепокладання.

Які музичні жанри найбільше здатні передати портретні риси героя?

Слухають Домашнє завдання.

«Щоденник музичних спостережень» - стор. 26-27.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ 1. Абизова О.М. «Зображення з виставки». Мусоргського – М.: Музика, 1987р. 47с. 2. Абизова Є.М. «Модест Петрович Мусоргський» - друге видання М.: Музика, 1986р. 157 с. 3. Вершиніна Г.Б. «... Вільна про музику дієслова» - М.: «Нова школа» 1996 р. с.192 4. Фрід Е.Л. «Модест Петрович Мусоргський»: Популярна монографія - 4-тє вид.-Л.:Музика, 1987р. с.110 5. Фейнберг С.Є. «Піанізм, як мистецтво» - М: Музика, 1965 р. с.185 6. Шліфштейн С.І. «Мусоргський. Художник. Час. Доля». М.:Музика. 1975 р.














Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Навчальні цілі(мети УД учнів):

Освоїти знання поняття "портрет" у музичному творі;

Освоїти знання поняття "виразність" та "образотворчість";

Виробити вміння визначати на слух, який музичний портрет створив композитор на прикладі творчості С. С. Прокоф'єва;

Учень правильно відтворює визначення поняття "портрет" у музиці;

Учень правильно відтворює визначення поняття "виразність" та "образотворчість";

Чи зможе на слух визначити, який портрет, образ намалювала нам музика.

Педагогічні цілі:

Навчання:

1. Організувати УД учнів:

За освоєнням ними поняття “портрет” у музиці;

По освоєнню ними понять "виразність" та "образотворчість";

По освоєнню ними різних засобів вираження, використовуваних композиторами до створення “портретів” у музиці;

Відпрацювання умінь чути у конкретних музичних творах різні музичні образи героїв;

2. Розвитку: сприяти розвитку уяви та фантазії учнів при усвідомленні ними “портретів” у музиці;

3. Виховання: створити умови для формування емоційно-ціннісного ставлення до творів мистецтва на основі сприйняття та аналізу музичних та літературних образів.

Педагогічні завдання.

Організувати:

  • знайомство учнів із визначенням поняття “портрет” у музиці;
  • розуміння особливостей музичного образу;
  • діяльність учнів з вироблення вміння визначати на слух музичний образ;
  • обговорення з тими, хто навчається, які почуття, емоції, враження виникають у них при прослуховуванні певних музичних творів;
  • рефлексивну оцінку результатів навчальної діяльності учнів

Тип уроку:комбінований

Оснащення уроку: аудіо- та відеообладнання; презентації.

Хід уроку

Діти входять до кабінету під музику “Ранок” із сюїти “Пер Гюнт” Е. Грига (слайд №1 – фон)

Викладач Навчальні
- Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ми продовжуємо з вами розмову про те, як багато цікавого на нас чекає щодня. Давайте послухаємо та заспіваємо одну чудову мелодію... (слайд №1) Мелодія – це...?

Молодці, хлопці!

Розспівування: виконання на інструменті мелодії Е.Грига "Ранок".

- Добридень!

Душа музики (хором)

– Що за мелодія пролунала? Чи чули ви її раніше?

Давайте, заспіваймо на склад “ля” (фа мажор).

А тепер співаємо зі словами: (слайд №2)

Сонечко сходить і небо світлішає.

Природа прокинулася, і ранок прийшов

- Так, на минулому уроці. Це “Ранок” Едварда Гріг.
– Яку картину намалював нам композитор у цьому творі? - картину ранку, намалював, як сходить сонце, світанок, настає день...
- Молодці! Музика дійсно може малювати нам картини природи – це музична образотворчість.

Давайте заспіваємо пісню, яку я задавала вам вивчити додому. Вона про що нам розповідає?

– вона зображує нам картину природи
Виконання пісні “Ранок починається” (мінус на слайді №2) (текст – Додаток 1)

А як ви вважаєте, про що ще може музика нам розповісти?

Отже, як ви вважаєте, яка буде тема нашого уроку сьогодні? Про що ми сьогодні говоритимемо?

- відповіді дітей

Про те, як музика може зображати людину.... Малювати її портрет

– Ви великі молодці! Тема нашого уроку сьогодні так і звучить: "Портрет у музиці" (слайд №3). Дуже часто в музичних творах ми зустрічаємося з різними персонажами.

веселими та...

бешкетними і...

хвалькуватими і.

Це можуть бути як дорослі, так і діти, чоловіки чи жінки, дівчатка чи хлопчики, а також звірі чи птахи. На музичну тему ми можемо уявити, який у них характер і навіть яка зовнішність іноді, як вони ходять, як кажуть, який у них настрій. Музика може висловлювати почуття, думки та характери людини, тобто. вона здатна розповісти про них – це музична виразність.

Відкрийте підручник на сторінці 26-27. Внизу на стор.26 бачимо поняття “виразність” і “образотворчість”. (Те саме на дошці – слайд №4). Як ви зрозуміли, що таке “Образотворчість”? Виразність”?

Ви великі молодці! Давайте послухаємо з вами уривок із музичного твору вже добре нам знайомого композитора С. С. Прокоф'єва (слайд №5)

- сумними

Спокійними

Скромними

Слухаємо музику та вибираємо, якому герою вона належить (слайд 6).

Чому ви вирішили, що це саме цей персонаж?

Що таке портрет у музиці? Як ви думаєте?

- відповіді дітей

Відповіді дітей

Портрет у музиці – це зображення людини, її характеру за допомогою звуків, мелодій

- Правильно, хлопці! (слайд №7) Сьогодні ми з вами спостерігаємо, як композитори за допомогою мелодій та виразних інтонацій створюють музичні портрети. Зараз я прочитаю вам вірш А.Л. Барто "Бовтуха" (слайд №8).

Послухайте уважно та про особливості цього вірша скажіть після прослуховування (читаю). Які особливості?

Підберіть портрет дівчинки із представлених ілюстрацій (слайд №9).

Чому саме ця картинка?

За рахунок чого? Як ви визначили?

Хлопці, такий швидкий темп прочитання, говоріння називається СКОРОГОВОРКОЮ (слайд №10)

- Швидко ...
Як ви вважаєте, навіщо автор використовував у своєму вірші скоромовку?

Уявіть, що вам запропонували написати музику до цього вірша. Яка б вона була? Вам подобається така дівчинка?

Послухаймо, як С. С. Прокоф'єв намалював портрет цієї дівчинки.

Слухаємо пісню "Бовтуха"

- Відповіді дітей ... щоб показати, що дівчинка любить поговорити

Швидка...

Отже, чи зміг композитор намалювати нам портрет балаканини?

За допомогою чого?

- Так!

Швидкий темп, веселий характер.

- Як вам здається, чи подобається композиторові Ліда?

На екрані сцени з балету “Ромео та Джульєтта” та портрет Г.Уланової у ролі Джульєтти. Говорю про це дітям (слайд №11).

- Подобається!
- Подумайте, хто захований за цією інтонацією? Граю початок "Джульєтти-дівчата"

Який в неї характер? Що вона робить?

Ця інтонація побудована на гамі до мажору, яка швидко злітає нагору.

Співаємо гаму до мажору, поступово прискорюємо на склад “ля” (слайд 12)

Дивимося відео “Джульєтта-дівчинка” (додаток 2, 21 хв.)

Джульєтта!

Пустотливий, вона бігає

- Скажіть, лише одна тема пролунала у портреті Джульєтти?

Правильно. Як ви вважаєте, чому?

- Декілька

Відповіді дітей.

- Давайте спробуємо, слухаючи музику, зобразити мімікою та рухами її настрій та дії.

Скажіть, а Джульєтта вам подобається?

Діти стають і пластичними рухами під музику показують Джульєтту.

Вона легка, мрійлива, закохана

Отже, розкажіть, про що ми сьогодні з вами розмовляли? Що таке портрет у музиці? (Слайд №13)

Ви маєте рацію, музика – мистецтво виразне. Вона виражає почуття, думки та характери людей. Через них ми можемо побачити і тварин, і дівчинку, що тараторить без угаву, і легку і мрійливу Джульєтту.

Вам сподобалося наше заняття сьогодні? (Слайд №14)

Домашнє завдання на наступний урок

Міхєєва Маргарита Едуардівна, вчитель вищої кваліфікаційної категорії, "Новоуральська СКОШ № 59", Новоуральськ

Урок мистецтва (музика) у 5 класі III чверть.
Тема уроку: Музичний портрет.
Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.
Мета уроку: показати взаємозв'язок музики та живопису через образне сприйняття світу.

Завдання:

  1. учні:
    1. формувати розумові навички – узагальнення, вміння вслухатися та доводити;
    2. розвиток вміння порівнювати, зіставляти;
    3. формування навички інтеграції різних видів мистецтва;
    4. закріпити поняття – засоби музичної виразності: характер, інтонація, мелодія, лад, темп, динаміка, образ, форма;
    5. вчити зіставляти твори музики та живопису;
    6. ознайомити із творчістю М.П.Мусоргського;
    7. навчити дітей відчувати поетичність, музичність та мальовничість художніх образів;
  2. розвиваючі: розвинути емоції, фантазію, уяву учнів при порівняльному сприйнятті музичних, мистецьких та літературних творів;
  3. корекційна:
    1. створення умов оптимізації творчих здібностей учнів;
    2. виховні: вчити дітей відчувати поетичність музичних та мальовничих художніх образів.
  • словесно-індуктивний (розмова, діалог);
  • наочно-дедуктивний (порівняння);
  • частково-пошуковий (імпровізація);

Обладнання: Аудіо та відеообладнання. ІКТ. Портрет М.П. Мусоргського, опорні картки, презентація POWER POINT.

Музичний матеріал:
"Баба-Яга" М.П. Мусоргський, пісня "Капітан Немо" муз. Я. Дубравіна, сл. В. Суслова.

Презентація з творчості М. Мусоргського, мультфільм "Зображення з виставки".

Форма роботи: групова, індивідуальна.

ХІД УРОКУ:

Організаційний момент.
Музичне привітання.
Навчальним пропонується асоціативний ряд: портрет "Оленка" Васнєцов, портрет Мусоргського, фрагмент пісні "Капітан Немо" муз. Я. Дубравіна, сл. В. Суслова.
Учні мають самі сформулювати тему уроку з урахуванням побачених асоціацій.

У.: наша сьогоднішня тема "Портрет у музиці". Що таке "портрет" у образотворчому мистецтві?

Д.: зображення людини на повний зріст; кількох людей зобразити, якщо зобразити людей до плечей – це портрет.

У.: Що ми з вами можемо побачити на портреті?

Д.: костюм; зачіску; характер; настрій; молодий чи старий; багатий чи бідний.

У.: а чим музичний портрет відрізняється від портрета живопису?

Д.: Його не можна побачити відразу, необхідно послухати всю музику, щоб його побачити у своїй уяві. Він триває у часі; передає рух, настрій; картину можна розглядати неспішно, а музичний твір продовжується деякий час і закінчується; на картині все видно відразу, а коли слухаєш музику, треба собі щось уявити; і різні люди можуть уявити кожен своє…

У.: Нагадайте мені, за допомогою яких засобів виразності художник створює свої картини?

Д: палітра, колір, мазок, штрих тощо.

А які засоби виразності використовує композитор для створення музичного образу?

Д: динаміка, темп, регістр, тембр, інтонація.

У.: перед вами на дошці (картках) записані засоби музичної виразності. Виберіть із них, які допоможуть вам зрозуміти музичний портрет. Поясніть їхнє призначення.
(Записано: форма, темп, ритм, лад, динаміка, мелодія)

Д.: темп – це швидкість руху музики, дозволяє визначити, як рухався герой; дозволяє дізнатися про характер героя.
Лад – мажор чи мінор – створює настрій героя. Мажор – це зазвичай радісний настрій, мінор – сумний, задумливий.
Динаміка – це гучність: що ближче до нас герой, то голосніше звучить музика.
Мелодія - це образ героя, його думки; це наші думки про нього.

У.: всі ці знання допоможуть нам зрозуміти, як композитор створює музичні портрети і що йому в цьому допомагає.
М.П.Мусоргський створив безліч національно яскравих музичних образів, у яких розкриває неповторність російського характеру.
"Моя музика має бути художньою передачею людської мови у всіх найтонших нюансах" М.П.Мусоргський.
Мусоргський творець різних музичних портретів.
Про такі образи - музичні портрети - і поговоримо на нашому уроці. Згадаймо, що таке музичний портрет?
Музичний портрет – це портрет характеру героя. У ньому нерозривно поєднані виразна та образотворча сила інтонацій музичної мови.
Сьогодні ми познайомимося з музичним портретом, лише казковим.
Ми матимемо дві творчі групи музичних експертів, які спробують зрозуміти образ-портрет, створений М.П. Мусоргським.

Клас поділяється на дві творчі групи.
Завдання:

  • простежити за розвитком музики,
  • проаналізувати засоби музичної виразності, їх використання,
  • дати назву образу на портреті.

Слухання: М.П.Мусоргський "Баба Яга" із циклу "Малюнки з виставки".
Аналіз прослуханого твору проводять представники із двох творчих груп.

У: хлопці, давайте подивимося, як уявила собі образ Баби-Яги кінорежисер І.Ковалевська, яка створила мультфільм на основі музичного твору "Баба-Яга" з фортепіанного циклу "Картинки з виставки". Чи відповідає образ Баби-яги з мультфільму вашим представленим образам?

Підсумок уроку.
Про що ми сьогодні говорили на уроці?
Музика має образотворчість. Ми з допомогою внутрішнього зору, уяви можемо уявити те, що нам розповідає композитор.
Вчитель: Отже, ви зуміли висловити свої почуття емоції, фантазію у словесних малюнках.
Підсумок уроку.

У.: Тема нашого сьогоднішнього уроку називалася "Портрет у музиці". З чиїм портретом ми сьогодні познайомились?

Д.: Баби-Яги!

У.: Музика має образотворчість. Ми з допомогою внутрішнього зору, уяви можемо уявити те, що нам розповідає композитор. Отже, ви зуміли висловити свої почуття емоції, фантазію у словесних малюнках.

У.: А тепер – домашнє завдання: 1) намалюйте Бабу-Ягу так, як ви її представили із твору Мусоргського. 2) складіть пісеньку або частушку про Бабу-Ягу.
Рефлексія.

У: Хлопці, що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
(Учням пропонуються для заповнення листи самооцінки).

У: Наш урок закінчено, дякую вам, хлопці, ви дуже добре попрацювали.

>>Музичний портрет

Музичний портрет

Цікаво зіставити особливості відтворення образу людини у літературі, образотворчому мистецтві, музиці.

У музиці не може бути схожості з конкретною особою, але водночас не випадково говориться, що «в інтонації захована людина». Так як музика мистецтво тимчасове (вона розгортається, розвивається в часі), їй, як і ліричної поезії, підвладне втілення емоційних станів, переживань людини з усіма їх змінами.

Слово «портрет» стосовно музичного мистецтва, особливо інструментальної непрограмної музики, - метафора. Водночас звукопис, а також синтез музики зі словом, сценічною дією та позамузичними асоціаціями розширюють її можливості. Висловлюючи почуття, настрої людини, втілюючи різні його стану, характер руху, музика може викликати зорові аналогії, дозволяють уявити, що з людина маємо.

Персонаж, ліричний герой, оповідач, оповідач - ці поняття важливі у літературному творі, а й у музичному. Вони необхідні розуміння змісту програмної музики, музики для театру - оперної, балетної, і навіть інструментально-симфонічної.

Інтонація персонажа яскравіше відтворює зовнішні прикмети, прояви людини у житті: вік, стать, темперамент, характер, неповторну манеру говорити, рухатися, національні особливості. Все це втілюється в музиці, і ми ніби бачимо людину.

Музика може допомогти зустрітися з людьми іншої доби. Інструментальні твори створюють образи різних персонажів. Ф. Гайдн зізнавався, що завжди складав музику, маючи на увазі характерні типи людини. «Моцартівські теми подібні до виразної особи… Можна написати цілу книгу про жіночі образи в інструментальній музиці Моцарта» (В. Медушевський).

Послухайте фрагменти із творів різних композиторів: В.-А. Моцарта та С. Прокоф'єва, А. Бородіна та Б. Тищенко, Ж. Бізе та Р. Щедріна, А. Шнітке та В. Кікти. Портрети яких людей ви побачили в музиці? Які засоби виразності дають можливість надати особливості характерів героїв і персонажів?

Художньо-мистецьке завдання
Зробіть ескізні замальовки портретів персонажів улюблених музичних творів, дайте їм словесну характеристику.

Зміст уроку конспект урокуопорний каркас презентація уроку акселеративні методи інтерактивні технології Практика завдання та вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання риторичні питання від учнів Ілюстрації аудіо-, відеокліпи та мультимедіафотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати Доповнення рефератистатті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні та додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроківвиправлення помилок у підручникуоновлення фрагмента у підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні урокикалендарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення Інтегровані уроки

Портрет у музиці та живописі

Ціль: Усвідомлення хлопцями спорідненості між двома видами мистецтва музикою та живописом у вигляді портрета.

Завдання:

  1. Ознайомити з “музичними портретами”, створеними М.П. Мусоргським та С.С. Прокоф'євим та портретами, створеними художниками І.Є. Рєпіним та Р.М. Волковим.
  2. Продовжити роботу над розвитком навички аналізу музичного твору та твори образотворчого мистецтва.
  3. Сприяти формуванню інтересу до історії своєї Вітчизни.

Вокально-хорова робота:

  1. При розучуванні музичних фрагментів добиватимуться зображення характеру героя голосом.
  2. Працювати над чітким виголошенням тексту.

Обладнання уроку:

Комп'ютер (диск, презентація із репродукціями картин).

Структура уроку

  1. Слухання: Пісня Варлаама з опери М.П. Мусоргського "Борис Годунов".
  2. Обговорення "музичного портрета".
  3. Розучування уривка із “Пісні Варлаама”.
  4. Зіставлення “музичного портрета” та портрета І.Рєпіна “Протодиякон”.
  5. Розучування уривка з "Арії Кутузова".
  6. Ознайомлення з портретом Р.М.Волкова “Кутузов”.
  7. Зіставлення двох "портретів".
  8. Розучування пісні
  9. Висновок.

Форма роботи

  1. Фронтальна
  2. Групова

Хід уроку

Вчитель

Музичний портрет. Михайло Яворський.

Багато дивного у житті в нас,
Наприклад, я мріяв багато років,
Навіть робив спроби не раз,
Написати музичний портрет.

Для натури знайшов людину-
Еталон благородства та честі,
Сучасник з нашого століття,
Прожив життя без брехні та без лестощів.

І сьогодні, "малюю" портрет,
Не проста, повірте робота,
Мені пюпітр замінить мольберт
Замість фарб, пензлів – лише ноти.

Нотний стан буде кращим, ніж полотно,
Все на ньому розпишу та зіграю,
Буде цей малюнок не простий,
Але своєї надії не втрачаю.

Щоб м'якше виглядали риси,
Будуть частіше мінорні звуки,
А можливості тут великі,
Не на шкоду музичній наукі.

Партитура не буде простою,
Тільки нотний закон не порушу,
І портрет цей буде такий-
Всі почують у ньому серце та душу.

Він не висітиме на стіні,
Не страшні йому волога і світло,
І, звичайно, хотілося б мені,
Щоб він прожив багато років.

Продовжуючи тему "Чи можемо ми побачити музику", сьогодні на уроці йтиметься, як ви вже здогадалися з вірша, про портрет у музиці та живописі. Що таке портрет?

Учні.

Портрет – це зображення донної людини.

Вчитель.

І так слухаємо перший портрет.

Слухання: пісня Варлаама з опери М.П. Мусоргського "Борис Годунов".

Вчитель.

Виходячи з характеру музичного твору, що можна сказати про цей персонаж? Якими якостями він має?

Учні.

Цей герой веселий, у ньому відчувається сила.

Повторне прослуховування.

Розучування фрагмента.

Вчитель.

Сила добра чи зла?

Учні.

Сила, таки, зла. Музика владна, отже, і герой дуже владний, у той же час розгульний, жорстокий, його всі бояться.

Вчитель.

Які засоби музичної виразності використовує композитор, зображуючи цього “героя”?

Учні.

Вчитель.

А інтонація якої пісні використовується композитором зображення даного персонажа?

Учні.

Російської народної танцювальної

Вчитель.

Виходячи з перерахованих вами засобів музичної виразності, як ви вважаєте, як виглядає ця людина зовні?

Учні.

Ця людина похилого віку, з бородою, погляд злий і владний.

Показується портрет І. Рєпіна "Протодиякон".

Вчитель.

Давайте, подумаємо, чи є подібність нашого "музичного героя" з людиною, зображеною на цій картині? І якщо є, то яке?

Учні.

Подібність є. Людина, зображена на картині теж похилого віку, з бородою.

Вчитель.

Хлопці, а зверніть увагу на погляд цієї людини. Спробуйте зобразити цей погляд. Який він?

Учні.

Погляд гострий, хижий, злий. Брови густі, чорні, вразліт, що робить погляд важким і владним. Картина, як і музиці, у темних тонах.

Вчитель.

Ми з вами порівняли два портрети – музичний та художній. Музичний портрет належить перу російського композитора М.П. Мусоргського (пісня Варлаама з опери "Борис Годунов"), другий портрет належить геніальному російському портретисту І. Рєпіну (портрет називається "Протодиякон"). І ці портрети створювалися незалежно друг від друга.

Перегляд уривка з опери Борис Годунов (Пісня Варлаама).

Вчитель.

Хлопці, а як ви вважаєте, чому виникли такі портрети як Варлаам, протодиякон?

Учні.

Композитор та художник побачили таких людей та їх зобразили.

Вчитель.

Слухаючи “пісню Варлаама” і дивлячись на картину “Протодиякон”, як ви вважаєте, як ставляться художник і композитор до таких людей, однаково чи по-різному. Обґрунтуйте відповідь.

Учні.

І композитор, і митець не люблять таких людей.

Вчитель.

Справді, коли Мусоргський побачив “Протодьякона” він вигукнув: “Та це ж мій Варлааміще! Це ж ціла вогнедишна гора!”

І.Є.Рєпін у портреті “Протодякона” обезсмертив образ диякона Івана Уланова, зі свого рідного села Чугуєве, про який написав: “…нічого духовного – весь він тіло і кров, лупа, зів і рев…”.

Вчитель.

Скажіть, а нам передалося ставлення авторів до своїх персонажів?

Учні.

Кон

Вчитель.

А чи в наш час ви зустрічалися з такими портретами?

Учні.

Ні.

Вчитель.

А чому нашого часу таких портретів не створюють?

Учні.

Бо в наш час таких людей немає. У минулих століттях таких "героїв" було багато. Такі священики були характерні на той час. Нині таких священнослужителів немає.

Вчитель.

Тобто мистецтво відображає навколишню реальність.

Зараз ми з вами познайомимося з ще одним музичним портретом.

Слухання арії Кутузова з опери С.С. Прокоф'єва "Війна та мир".

Розучування арії.

Клас ділиться на три групи та отримує наступні завдання:

1-я група – дає словесний портрет персонажа (зовнішній та “внутрішній”);

2-я група – вибирає один портрет, що відповідає даному музичному твору із запропонованого відеоряду, обґрунтовує відповідь;

3-я група – зіставляє отриманий портрет із цим музичним твором.

Учні обґрунтовують свої відповіді, спираючись на засоби музичної та художньої виразності, які використовуються композитором та художником.

Вчитель.

Ми з вами познайомилися з ще одним портретом, прямо протилежним Варлааму. Пролунала арія Кутузова із опери С.С. Прокоф'єва “Війна і мир” і маємо картина Романа Максимовича Волкова “Кутузов”.

Хто такий Кутузов.

Учні.

Полководець, який переміг Наполеона у війні 1812 року.

Вчитель.

Які риси характеру героя підкреслює композитор, які художник?

Учні.

Композитор наголошує на величності, силі, шляхетності, переживання за Батьківщину. Художник підкреслює його заслуги перед Батьківщиною, шляхетність, розум.

Вчитель.

А як до цього героя ставляться і композитор, і художник?

Учні.

Вони шанують його, пишаються тим, що він їхній співвітчизник.

Вчитель.

Учні.

звичайно

Вчитель.

До якого раніше вивченого музичного твору за духом близька ця арія?

Слухання або виконання уривка з арії.

Учні.

До "Богатирської симфонії" А.П.Бородіна.

Вчитель.

Слухаючи арію і дивлячись на картину, можна назвати Кутузова богатирем. Обґрунтуйте відповідь.

Учні.

Так, тому, що він поєднує у собі всі три якості – Сила, Розум, Добро.

Вчитель.

А Варлаам можна назвати богатирем?

Учні.

Ні, в ньому є Сила, Розум, але немає Добра.

(На дошці обидва портрети)

Вчитель.

А чому було створено портрет Кутузова Прокоф'євим і Волковим та “Богатирська” симфонія Бородіна та картина Васнєцова “Богатирі”?

Учні.

Тому що такі люди, герої існували насправді.

Вчитель.

Ми з вами сьогодні розучимо пісню, герої якої мають Силу, Розум, Добро. А головна їхня сила в дружбі. Пісня з кінофільму "Гардемарини, вперед!" "Пісня про дружбу".

Розучування пісні.

Висновок:

  1. З якими портретами та їх авторами ми познайомились на уроці?
  2. Як зображуються у музиці та живописі одні й самі герої?
  3. Що дає нам зрозуміти таку “спорідненість” між музикою та живописом?


Top