Сургуулийн хүүхдүүдэд зориулсан l i үсэг бүхий даалгавар. Хэл ярианы эмчтэй хичээлүүд

4-5 насны хүүхдүүдэд зориулсан зураг дээрх тоглоомууд

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хүүхдүүдэд "Уншиж сурах" сэдвээр хийсэн даалгавар.

Дасгал 1

Бүлэг бүрийн объектуудыг нэрлэ. Тэднийг нэр нь эхэлсэн үсгээр нь тааруулна уу.

Даалгавар 2

Эдгээр үгс ямар үсгээр эхэлсэн бэ? Бүлэг бүрийн хүссэн үсгээр нэр нь эхэлсэн зүйлийг бөглөнө үү.

Даалгавар 3

Нэр нь ижил үсгээр эхэлсэн объектуудыг холбоно.

Даалгавар 4

Нэр нь ижил үсгээр төгссөн объектуудыг холбоно.

Даалгавар 5

Бүлэг тус бүрт нэмэлт зургийг будна. Зургийн нэр ямар үсгээр эхэлсэн бэ?

Даалгавар 6

Зөвхөн нэр нь "W" үсэг агуулсан зургуудыг сонгож, будна уу.

Даалгавар 7

Зөвхөн нэрэндээ "L" үсэг орсон объектуудыг будна.

Даалгавар 8

Зөвхөн нэр нь "P" үсэг агуулсан объектуудыг будна.

Даалгавар 9

Зөвхөн нэрэнд нь "K" үсэг орсон зүйлсийг будна.

Даалгавар 10

Зургуудыг нэрлэ. Тэдгээрийг гинжээр холбоно уу: эхний үгэнд - зургийн нэр, үгийн эхэнд [M] дуу, хоёрдугаарт, үгийн дунд [M] дуу, гуравдугаарт [M] дуу нь үгийн төгсгөлд байна.

Даалгавар 11

Аль объектын нэрээр [D] дуу, аль нь [T] дууг сонсдог вэ?

Даалгавар 12

Аль объектын нэрээр [B] дуу, аль нь [P] дууг сонсдог вэ?

Даалгавар 13

Аль объектын нэрээр [Z] дуу, аль нь [S] дууг сонсдог вэ?

Даалгавар 14

Үгийн [R] авиа хаана байна: үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд? Диаграммуудыг тохирох үгтэй тааруулна уу.

Даалгавар 15

Үг бүрт хэдэн авиа байдаг - зургийн нэр? Тэднийг нэрлэ. Зургийг зөв тоонуудтай тааруулна уу.

Даалгавар 16

Эдгээр объектын нэр ямар дуугаар эхэлдэг вэ? Хэрэв та эдгээр нэрсийн эхний дууг арилгавал өөр өөр үгс гарч ирнэ. Аль нь?

Өөрийгөө шалга.

Загас барих саваа - охин; ялаа - чих; бөмбөлгүүдийг - сахал; аянга цахилгаан - сарнай.

Даалгавар 17

Эдгээр объектын нэрийг хэл. Аль үгэнд эхний авиа хатуу сонсогддог вэ? Энэ үгийн хажууд байгаа дөрвөлжин хэсгийг цэнхэр өнгөөр ​​будна уу. Аль үгэнд эхний авиа зөөлөн сонсогддог вэ? Квадратыг ногоон өнгөөр ​​будна.

Даалгавар 18

Зураг бүрийг нэр нь эхэлсэн үетэй нь тааруулна уу.

Даалгавар 19

Нэг үетэй үгийг нэг дөрвөлжинтэй, хоёр үетэй үгийг хоёр квадраттай, гурван үетэй үгийг гурван квадраттай хослуул.

Хичээлийн зорилго: бид L үсэг, унших чадварыг хөгжүүлэх, ярианы чадварыг хөгжүүлэх, фонемик мэдлэгийг сайжруулах, графикийн анхан шатны ур чадварын үндсийг судлах.

  • сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг L үсэг, дууны зөв дуудлагатай танилцуулах;
  • L үсгийг квадратаар хэрхэн бичихийг заах;
  • шүлэг, оньсого сурах сонирхлыг бий болгох.

Доорх зурган дээр юу байгааг нэрлэнэ үү.

Захирагч нум үнэгний навч

Лада бол маш хөгжилтэй охин юм. Тэр алхаж, дуулдаг:
- Ла-ла-ла!

  1. Лада яаж дуулдаг вэ?
  2. LLLA - энд хамгийн анхны дуу чимээ юу вэ?
  3. Хөгжилтэй охиныг хэн гэдэг байсан бэ?
  4. LADA гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ?
  5. ГЭРЭЛ гэдэг үг, САНДАЛ, ЗААН гэсэн үгэнд ямар авиа гарч байгааг хэлж өгөөч?
  6. ГЭРЭЛ гэдэг үгийн эхэнд, төгсгөлд эсвэл дунд хэсэгт [l] авиа байна уу? ДАРГА? ТАРИЛГА? ЗАН? ХҮҮХэлдэй?

[l] дууг дуудах үед хэлний үзүүр нь дээд шүдний ард гарч, тэдгээрийн эсрэг дардаг. Хэлэх: LLL. Хэлний үзүүр нь дээд шүдэнд дарагдаж, [l] дууг дуудах үед амнаас агаар чөлөөтэй гарахаас сэргийлдэг.

  • Эгшиг эсвэл гийгүүлэгч авиа [л]?
  • Энэ дуу хоолойтой эсвэл уйтгартай юу?
  • Яагаад?
  • Та өөр ямар гийгүүлэгч авиаг мэдэх вэ?

Даалгавар: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан L үсэг

L үсгийг шалгана уу. L үсгийг агаарт хийгээд дэвтэрт нэг удаа энгийн харандаа эсвэл бал үзэг ашиглан нүднүүдийг сайтар оё.

Хүүхэдээс үсэг, үе эсвэл үгийн бүхэл мөр бичихийг хүссэн тохиолдолд насанд хүрсэн хүн мөрийн эхэнд бичих дээжийг өгдөг.
Хэрэв сургуулийн өмнөх насны хүүхэд бэрхшээлтэй тулгарвал насанд хүрсэн хүн хоёр ойролцоо шугам зурж, эсвэл хүүхдийг шугамаар холбох лавлах цэгүүдийг тавьж, эсвэл бүх үсгийг бичиж, хүүхэд зүгээр л өөр өнгөөр ​​дугуйлж болно. Сургалтын энэ үе шатанд уран бичлэг хийх шаардлагагүй.

Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлнэ үү

Энэ Лина бол сайн охин,
Бүх зүйлийг сийлбэрлэдэг ... (пластин).

Чимээгүй цас орж байна,
Цагаан цас, сэвсгэр.
Бид цас мөсийг цэвэрлэнэ
Хашаандаа... (хүрзээр).

Онгоц бэлэн боллоо.
Тэр цааш явав... (нисэх).

Бороо орж байна, бороо орж байна, хөгжилтэй байна,
Бид тантай найзууд!
Бид гүйх нь сайн хэрэг
Хөл нүцгэн... (шүлгэр).

Манай цэцэрлэг үлгэр жишээ дараалалтай:
Парад дээр цэцэрлэгийн ор хэрхэн баригдсан.
Эргэн тойрон амьд хашаа шиг -
Би ногоон оргилуудыг тавьсан ... (сонгино).

Зальтай луйвар
улаан толгой,
Сэвсгэр сүүл нь үзэсгэлэнтэй юм.
Энэ хэн бэ? … (Үнэг.)

Хаалган дээрх вандан сандал дээр
Лена гашуун нулимстай ... (хонь).

Андрейка цэцэрлэгтээ
Цэцгийг... (услах сав) -аас услав.

Миний эргэн тойронд байгаа бүх хүмүүсийг уйлуулсан.
Хэдийгээр тэр тулаанч биш, гэхдээ ... (нум).

Өтгөн ойд саарал чоно
Би улаантай уулзсан ... (үнэг).

Бяцхан хүү аав дээрээ ирэв
Тэгээд бяцхан нь асуув:
-Ямар сайн юм бэ
Тэгээд юу вэ... (муу)?

Л үсгийн тухай үлгэр

Бяцхан үнэг ба бяцхан мэлхий

Ойд, том шалбаагт шавраар баримал хийх дуртай бяцхан мэлхий амьдардаг байв. Тэр шалбаагнаас мөлхөж, шавар түүж, сийлбэрлэн сууна. Эхлээд тэр зөвхөн хавтгай бялуу хийдэг байсан. Дараа нь тэр колобокс, нимбэг хийж эхлэв. Дараа нь тэр заан, дараа нь цана дээр арслан, завинд морь хийсэн.

Амьтад мэлхийний нурууг харж, инээж, энхрийлэн илбэв. Ганцхан бяцхан үнэг (хартай байсан юм уу, эсвэл юу вэ?) ирж, бүх зүйлийг эвдэж, бүр дооглож:

Хамгийн ногоон нь том нүдтэй мэлхий юм!

Энэ нь бяцхан үнэг өсөх хүртэл үргэлжилсэн. Нэгэн удаа тэрээр шалбааг дээр ирээд мэлхийний хажууд суугаад сийлбэр хийхийг удаан ажиглаж байгаад гунигтай хэлэв.

Би ч гэсэн баримал хийдэг байсан, гэхдээ энэ нь надад бүтсэнгүй ...
- Юу ч биш! - гэж мэлхий хэлэв.
- Битгий бухимд! Гэхдээ та хамгийн зальтай нүх ухдаг.

Л үсгээр эхэлсэн хүүхдэд зориулсан оньсого

Би жижүүрийн хажууд алхаж,
Би эргэн тойрон цас хусаж байна
Тэгээд би залууст тусалдаг
Уул босго, байшин барина.
(Хүрз)

Өвөө зуун үслэг дээл өмсөөд сууж байна.
Хэн түүний хувцсыг тайлах вэ?
Тэр нулимс унагадаг.
(Сонгино)

Зам дагуух байшингуудын дээгүүр
Нэг ширхэг хавтгай талх өлгөөтэй байна.
(Сар)

модон зам,
Энэ нь аажмаар дээшилж,
Алхам бүр нь жалга юм.
(шат)

Нарс шиг, гацуур шиг,
Мөн өвлийн улиралд зүүгүй.
(шинс)

Салбараас унах
Алтан зоос.
(Навчнууд)

Би өөрөө иддэггүй, гэхдээ би хүмүүсийг хооллодог.
(халбага)

Л үсгээр эхэлсэн зүйр цэцэн үгс

Худалч хүнийг барих нь доголон хүнийг барихаас илүү хялбар байдаг.
Худал нь хүнийг үзэсгэлэнтэй болгодоггүй.
Жоомын хөл дээр худал алхдаг.
Нэгэнт худлаа хэлсэн бол үүрд худалч болно.
Залгихыг хойш тавь, гэхдээ аливаа зүйлийг бүү хойшлуул.
Том дэмий явснаас жижиг үйлс дээр.

Хүүхдэд зориулсан L үсгийн тухай хөгжилтэй шүлэг

Липка
Би өссөн, наалдамхай,
Нимгэн, уян хатан
Намайг битгий эвд!
Зөгийн балны өнгө
Би зун цэцэглэнэ -
Намайг хамгаал.
Үд дунд миний доор
Халуунаас нуугдах -
Намайг өсгө.
Би чамайг орхиж байна
Би чамайг борооноос хамгаалах болно -
Намайг услаарай.
Хамтдаа, хайрт найз минь,
Хүч авцгаая -
Чи надад хайртай.
Мөн эцсийн хугацаа дуустал хүлээнэ үү
Та өргөн ертөнцөд гарах болно,
Миний тухай битгий мартаарай!
(П. Воронко)

Үнэг хуцдаг.
Гадагшаа.
Линден модны доорх навчис дээр хэвтэж байна.
Хүйтэн усны гүнд хонгил
Залхуу, гэхдээ амархан хөвдөг.
Сар гууль шиг гэрэлтдэг
Харри мэлхий дээр найрлаж байна.
Алдагдсан зөгий нисч байна.
Шөнийн харанхуй ойг бүрхэв.
(В. Лунин)

Чи хэн бэ?
- Бид үнэг,
Найрсаг эгч нар аа.
За, чи хэн бэ?
- Бид ч бас үнэг!
- Нэг сарвуутай яаж?
- Үгүй ээ, малгайтай хэвээрээ ...
(А. Шибаев)

Навч унах
Ой мод нь будсан цамхаг шиг харагдаж байна.
Голт бор, алт, час улаан,
Хөгжилтэй, алаг хана
Гэрэлт гацуурын дээгүүр зогсож байна.
(И. Бунин)

Навч унах
унасан навч
Яриа бараг сонсогдохгүй байна:
- Бид агч модны гаралтай ...
- Бид алимны модноос гаралтай ...
- Бид хайлаас гаралтай...
- Бид интоорынх ...
- Улиас модноос...
- Шувууны интоороос...
- царс модноос...
- Хус модноос...
Навч хаа сайгүй унана:
Хүйтэн босгон дээр байна!
(Ю. Капотов)

Мартин
Бороо орж байна, хаа сайгүй асгарч байна.
Дэгдээхэйнүүд үүрэндээ баяртай байна:
- Ээж гэртээ сууна,
Тэр хаашаа ч нисэхгүй!
(Г. Виеру)

Арслан шумуул барьж байна
Би духаа сарвуугаараа хугалсан!
(Б. Тимофеев)

Мартин

Тэгээд тэр хариулав:
- Би яарч байна!
Би хошуугаараа шавар шүүрэв
Тэгээд тэр дээвэр дор нисэв.
Бүтэн өдөр санаа зовнилоор дүүрэн байна
- Тэр байшин барьсан.
Өдөр хоногууд өнгөрчээ. Би дахин асууж байна
Тэгээд тэр хариулав:
- Би яарч байна!
Минут тоологдож байна!
Надад бяцхан хүүхдүүд бий.
Би миж барьдаг
Би бяцхан хүүхдүүдийг хооллодог.-
Айлчлалын үеэр бороо илүү их ордог байв.
Хөгшин улиас гунигтай байв.
"Надад дуулаач, залгиач" гэж би асуув.
Тэгээд тэр хариулав:
- Би яарч байна!
Би гэр бүлээ аялалд бэлдэж байна.
Хавар ирээд дуулах болно.
(В. Бардадым)

Ойчин
Тиймээс нарс, линден, гацуур
Тэд өвдөөгүй, ногоон өнгөтэй болсон,
Шинэ ой руу
Тэнгэрт мандах
Тэднийг шувуудын чимээ шуугиан, шуугианд
Найз нь хамгаалдаг - ойчин.
(В. Степанов)

Зуны улиралд зочилно уу
Бид ойн замаар алхаж байна,
Тэгээд бид хаана байгааг мэдэхгүй.
Бөөрөлзгөнөний хувьд?
Бөөрөлзгөнөний хувьд!
Мөөгний хувьд?
Мөөгний хувьд!
Алтан нар гэрэлтэж байна
Ногоон цонхоор.
Магадгүй бид нарыг дагаж байгаа юм болов уу?
Юу вэ!
Магадгүй нарны ард!
Магадгүй хэрэм тааралдана
Магадгүй зараа хаа нэгтээ биднийг хүлээж байгаа байх...
Бид хөгжилтэй олны дунд явж байна
Цэлмэг өглөө, зун тавтай морил!
(В. Викторов)

Цагаан модны үртэс нисч байна,
Тэд хөрөөний доороос нисдэг.
Энэ бол мужаан хүний ​​хийдэг зүйл юм
Цонх, шал.
(Г. Сатир)

Хичээлийн хураангуй:

  1. Шинэ үгсийн дуудлага нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдийн үгсийн санг нэмэгдүүлж, яриа, ой санамжийг хөгжүүлдэг.
  2. Эсийн дасгалууд нь гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлдэг.
  3. Оньсого нь хүүхдийн оюун ухаан, дүн шинжилгээ хийх, нотлох чадварыг хөгжүүлдэг. Багш нар нарийн төвөгтэй даалгаврын явцад сонирхлыг нэмэгдүүлэхийн тулд хүүхдүүдэд заахдаа оньсого ашигладаг.
  4. Шүлэг нь зөвхөн ой санамжийг хөгжүүлэхэд нөлөөлдөггүй. Хэрэв та өдөр бүр хэдэн мөр сурвал тархинд мэдрэлийн шинэ холбоо үүсч, таны сурах ерөнхий чадвар нэмэгддэг нь батлагдсан.

Бичиг үсгийн хичээл: "Дуу [л], [л"]; үсэг L"

Зорилтот: [l], [l"] дууг ялгах, тод дуудах чадварыг нэгтгэх; L үсэгтэй танилцах.

Залруулах боловсролын даалгавар:

Системчлэх[L], [L] гийгүүлэгч авианы талаархи хүүхдүүдийн мэдлэг, тэдгээрийн шинж чанар, тэмдэглэгээг санаарай. Л үсгийг танилцуулж байна.

Эдгээр дуу авианы байршлыг үг / үгийн эхлэл, дунд, төгсгөл/, "Байшин" -д олох чадварыг практикт ашиглах боломжийг хангах.

Эдгээр дуу авиатай үгсийг янз бүрийн байрлалд / үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд / гаргах чадвар.

Дуу авианы сонсголын дуудлагыг ялгахыг заах: [L] - [L], (хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийг ялгах) d / болон "Semaphorchiki". Үгнээс үг зохиох, унших ур чадвар, үг бичих чадварыг сайжруулахА тэмдэглэлийн дэвтэрт оруулах, мөн дууны бүрэн дүн шинжилгээ хийхэдгээр үгсээс..

Л үсгийн тухай шүлэг цээжлэх.

Унших чадварыг сайжруулах: нэг ба хоёр үетэй үгс.

Залруулах, хөгжүүлэхдаалгавар::

Харилцан уялдаа холбоотой яриа, ярианы сонсгол, харааны ойлголт, анхаарал, артикулятор, нарийн болон бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы хөдөлгөөнийг зохицуулах.

Залруулах, хүмүүжүүлэхдаалгавар:

Хамтын ажиллагааны ур чадвар, харилцан ойлголцол, сайн санааны хөгжлийг дэмжинэ.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвт зураг, "байшин", семафор, дэвтэр, харандаа

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч

"Миний, миний, миний, миний" бөмбөг тоглоом ([l], [l"] дуутай үгсийг ашигла)

II. 1. Ярианы эмч тайлбарлав: Дуу [l]- бага зэрэг инээмсэглэсэн уруул; шүд нь хоорондоо ойрхон; хэлний нарийн үзүүр нь дээд шүдний ард сүрьеэ рүү дээш өргөгдөж, хэл нь дээд шүдэнд байрладаг; - хүзүү "ажилладаг".

Дууны тэмдэг : том онгоц нисч байна: LLLLL... (өнгөт оруулга харна уу).

Онцлог шинж чанартай дуу авиа: гийгүүлэгч авиа (хэл нь агаарт саад тотгор үүсгэдэг), хатуу, чанга.Зориулалт: хонхтой цэнхэр тойрог.

Дуу [L"]: Дууны тэмдэг: жижиг онгоц нисдэг: llll... (өнгө оруулгыг үзнэ үү).

Онцлог шинж чанартай дуу [L"]: гийгүүлэгч, зөөлөн, дуут.

Тэмдэглэл : хонхтой ногоон тойрог.

Хэл ярианы эмч нь дуу авианы харьцуулсан тайлбарыг өгдөг[l], [l’]:

дуу [л] - гийгүүлэгч, дуут, хатуу; тэмдэглэгээ: хонхтой цэнхэр тойрог

дуу [л"] - гийгүүлэгч, дуут, зөөлөн; тэмдэглэгээ - хонхтой ногоон тойрог.

Хэл ярианы эмч хэлэхдээ эдгээр дууг бичихдээ L үсгээр тэмдэглэдэгL үсгийг танилцуулж байна

*Л гахай руу ширтээд:

"Бид хоёр дусал шиг:

Балын хөл урт,

Яг л L үсэг шиг, тийм үү?"О.Хоффман

*-Цагаан толгой таныхыг үргэлжлүүлнэ

L үсэг нь ойн овоохой юм. В.Степанов

2. “Хэрэв та [L”] дууг сонсвол алгаа таш, [L] дууг сонсвол хөлөө дар” дасгал хийсэн:

л, м, б, л...; ла, лу, ми,ал, ла...; al, am, pla, uly...; навч, талбай, машин, булан ...

3. Үгийн төгсгөлтэй аль болох олон нэрийг санаарай

ЛА: Мила, Анжела, Алла, Камила

ЛЯ: Коля, Ва..., Га..., То...

LI, LE, LYU гэсэн үгсээр эхэлсэн аль болох олон нэрийг санаарай.

Лиза, Лина...; Лёша, Леня...; Люда, Люси...

4. Цэвэр ариун үгсийг давт:

Ло-ло-ло - гадаа дулаахан байна.

Лу-лу-лу - ширээ нь буланд байна.

Ул-ул-ул - манай сандал хугарсан.

Ла-ла-ла - ногоон талбайнууд.

Ли-ли-ли - бид бөөрөлзгөнө авч явсан.

Лу-лу-лу - Би бөөрөлзгөнө дуртай.

Ле-ле-ле - Би илжиг унаж байна.

5 .Таавар тааж, хариултанд ямар авиа байгааг нэрлээрэй ([L] - [L"]), үгэнд эзлэх байр суурийг тодорхойлно уу.

модон зам,

Энэ нь аажмаар дээшилж,

Алхам бүр нь жалга юм.(шат)

Зам дагуух байшингуудын дээгүүр

Нэг ширхэг хавтгай талх өлгөөтэй байна.(Сар)

Салбараас унах

Алтан зоос.(Навчнууд)

Дээвэр доор дөрвөн хөл байна,

Мөн дээвэр дээр шөл, халбага байна.(Хүснэгт)

Сүүл нь сэвсгэр,

Алтан үслэг,

Ойд амьдардаг

Тэр тосгоноос тахиа хулгайлдаг.(Үнэг)

Хөндийд амьдардаг, самар хаздаг.(хэрэм)

6. Физминутка

L үсгээр хөлөө дэлгэе.

Бүжиглэж байгаа юм шиг, гараа ташаандаа барина.

Зүүн, баруун тийш хазайсан,

Зүүн баруун.

Энэ нь гайхалтай болж байна.

Зүүн, баруун, зүүн, баруун.

7. D/i "Цэнхэр - ногоон"./семафортой ажиллах/

Хүүхдүүд дууг тодотгож "семафор" үзүүлдэгцагт шүлэгт ki [l], [l']:

Зараа, зараа, чи өргөст үү?

Энэ бол би

Миний хөршүүд хэн болохыг та мэдэх үү?

Чоно, үнэг, баавгай. Б.Заходер

8. D/i "Байшин"

Хүүхдүүд зургийг байшинд (цэнхэр, ногоон) байрлуулах ёстой: [l] дуугаар - цэнхэрээр, [l"] дуугаар - ногооноор; бүх үгсийг үе болгон хувааж, дуу авианы байршлыг тодорхойлох [L] болон [Л' ] үгээр.

9. Хурууны гимнастик:

Гараа дээш, нударгаараа,

Хажуу талд нь тайл.

Гараа хажуу тийш, нударгаараа,

Хажуу талд нь тайл.

Гараа доошлуулан нударгаараа,

Хажуу талд нь тайл.

10. Хүүхдүүд л үсгийн зөв бичгийн дүрмийг давтаж, шүлгийг санаж байна.

Сонгино, нимбэг, үнэг гэсэн үгсийг кассан дээр тавиад дэвтэртээ бичнэ.

L, L сонсогдож байна" . L үсэг.

Зорилго: ярианы ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх

Хүний экологийн соёлыг төлөвшүүлэх

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Цэцэг, байгальд хайр, хүндэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Анги доторх зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх.

Боловсролын:

Харааны ойлголт, фонемик сонсгол, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Анхаарал, асуултанд тодорхой, чадварлаг хариулах чадварыг хөгжүүлэх.

Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Цэцэг (тэдний гадаад төрх, хаана ургадаг), ховордсон амьтдын тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх.

Үгсийн сангаа шинэ нэр, нэмэлт үгээр баяжуулаарай.

Шинэ авианы фонемик ойлголтыг тодруул.

Дуу авианы шинж чанарыг сурах (гийгүүлэгч, хатуу, зөөлөн, дуу авиа).

Хэвлэмэл болон жижиг үсэг гэх мэт дүрсийг танилцуулах.

Үгсийн дуу авианы анализ хийх чадварыг сайжруулах.

UUD үүсэх:

Зохицуулалт: суралцах үйл ажиллагааг хүлээн зөвшөөрч, хадгалахыг заах.

Танин мэдэхүй: мэдээллийг олж, танилцуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Харилцаа холбоо: бие биенээ сонсох, ойлгох чадварыг хөгжүүлэх, харилцааны даалгавар, нөхцлийн дагуу бодлоо илэрхийлэх чадвартай байх.

Хувийн: амжилттай гүйцэтгэлийн шалгуур дээр үндэслэн өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, үзэг, харандаа, хөх-ногоон-улаан чипсийн багц, өнгөт соронз, цэцгийн дүрс (ягаан, хонх, бадамлянхуа, алтанзул цэцэг), нуга дахь цэцгийн хайчлагдсан зураг, цэцгийн давхардсан зураг бүхий картууд ( нил ягаан, алтанзул цэцэг) хүүхдүүдийн тоогоор, хэвлэсэн L үсгийн зураг, том L-ийн дүрс, LO TOS үе (хүүхдийн тоогоор), хүүхдийн тоогоор "L үсгийг ол" картууд, зураг - охин, услах сав, цэцэг, нуга, гүйж буй эрэгтэй, хүү, охин (санал дээр ажиллах), цэцгийн хэсэг бүхий дугтуйнууд - үндэс, иш, навч, дэлбээ, нахиа, цэцгийн тойм (оюутнуудад 3 ширхэг).

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Бүгдээрээ, бүгдэд нь өдрийн мэнд!
Бидний залхуурлыг замаас нь зайлуул!
Намайг ажилдаа битгий зовоо
Хичээлдээ бүү саад бол!

2. Мэдлэгийг шинэчлэх. Сурах асуудалтай нөхцөл байдлыг бий болгох.

Залуусдад зургийн хэсгүүдийг өгдөг (эсвэл аль хэдийн ширээн дээр хэвтэж байгаа) - хүн бүр зургийг нэгтгэх хэрэгтэй. Зураг дээр цэцэг харагдаж байна.

Хэл ярианы эмч шүлэг уншдаг:

Асаалттай нуга, тоо томшгүй олон цэцэг бий!
Энд эрдэнэ шишийн цэцэг, сарнай цэцэг,
Үүрийн өнгө нь час улаан,
Намуунд хөнжил байдаг.
цэнхэр хонх,
Бүгд толгойгоо сэгсэрч,
Эрхэм бяцхан алдаа,
Chamomile дээр суув.
Эрвээхэй, зөгий аз жаргалтай,
Цэцэг цэцэглэв!

(Л. Алейникова)

"Цэцэг"
Хэрэв би цэцэг түүвэл
Хэрэв та цэцэг сонговол.
Хэрэв бүх зүйл бол: би болон ТА хоёулаа -
Хэрэв бид цэцэг түүвэл
Тэд хоосон байх болно
Мөн мод бут ...
Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно.

Залуус аа, бидний өнөөдрийн сэдэв юу болохыг хэн таасан бэ? (Цэцэг). Бид цэцэгсийн тухай ярих болно, гэхдээ бүгдийг нь биш, харин маш ховордсон, Улаан номонд орсон цэцэгсийн тухай ярих болно.

Бадамлянхуа, хөндийн сараана, нил, хонх, сараана, бадамлянхуа гэсэн цэцгийн нэр бүрт ямар дуу сонсогдож байгааг анхааралтай сонсоорой? Бадамлянхуа, сараана гэдэг үгийн эхэнд, голд нь нил цэцэг, эхэнд, голд нь эгшиг зөөлөн байна уу?

3. Шинэ мэдлэгийг нээх

Залуус аа, толь авч, L, L авиаг дуудаж, тэд хэрхэн төстэй, ямар ялгаатай болохыг ойлгоцгооё.

"Хөндий сараана" гэдэг үгийн эхний дууг хэл. Та юу анзаарсан бэ?

Амны хөндийд агаар орох саад байдаг бөгөөд энэ нь [l] авиа нь гийгүүлэгч гэсэн үг юм

Чихээ таглав. Та юу сонсож байна: илүү их чимээ эсвэл дуу хоолой?

Та өөр юу хэлж чадах вэ?

“Хөндий сараана” гэдэг үгийн [л] авиа хатуу

гараар харуулах - хэлний арын хэсгийн дунд хэсгийг доошлуулсан. Одоо

"сараана" үгсийн эхний дууг дууд. Юу өөрчлөгдсөн бэ?

“Сараана” гэдэг үг дэх [л,] авиа зөөлөн. (гараараа харуулах - хэлний ар талын дунд хэсэг дээш өргөгдсөн)

[l], [l,] дууг дүрслэх

Дуу [л] нь гийгүүлэгч, дуут, хатуу, [l,] нь гийгүүлэгч, дуут, зөөлөн.

Дуу авиаг дуудахдаа ямар ялгаа байдаг вэ? - Бид дуугарах үед LH,хэл нь сүрьеэгийн эсрэг илүү дарагдсан байдаг.

Тодорхой бөгөөд ойлгомжтой ярихын тулд хэлний дасгал хийцгээе.

"Хашаа"

Хашаа шиг бие биенийхээ дээр зогсох дээд доод шүдээ ил гарган инээмсэглээрэй. Өөртөө "Би" гэж хэл. 1-ээс 10 хүртэл тоол.

"Дэггүй хэлийг шийтгэцгээе"

Амаа бага зэрэг нээж, хэлээ доод уруул дээрээ тавиад, уруулаараа цохиж, "тав-тав-тав" гэсэн дууг дуудаж, дараа нь шүдээ хазаж: "ча-та-ча".

"Хуушуур"

Өргөн хэл нь хөдөлгөөнгүй, доод уруул дээр чичирдэггүй, амны булангуудад хүрч, дээд шүд нь харагдана. 1-ээс 10 хүртэл тоол.

"Зүү"

Амаа ангайж, хэлээ хол урагшлуулж, чангалж, нарийсга. Энэ байрлалд 15 секундын турш барь, дараа нь доод шүдээр ав, амаа бүү хаа, 5-10 удаа давтана.

Өөр "Хуушуур - Зүү"

"Амттай чанамал"

Өргөн хэлээ доод уруул дээрээ тавиад, дээд уруулаа дээрээс доош долоож, хэлээ дээд шүднийхээ ард хөдөлгөнө. Эрүүгээ бүү хөдөлгө.

"Савлуур"

Хэлний үзүүр нь дээд ба доод шүдэнд ээлжлэн байрладаг. Эрүүгээ бүү хөдөлгө.

"Уурын усан онгоц дуугарч байна"

Инээмсэглэж, хэлнийхээ үзүүрийг хазаж, "Y" авиаг удаан дууд. Үүний зэрэгцээ хатуу "L" дуу сонсогддог.

4. Шинэ мэдлэгийг ашиглах

Залуус аа, үүнийг хараарай

ТООРЫН НАВЧИЙН ХОНХ

30-110 см өндөр.Тоо толгой нь цөөрч буй төрөл зүйл. Смоленскийн Улаан номонд орсон. Хүн амын дунд цэцэгт ургамлыг олноор нь түүж түүж байгаа учраас тоо нь цөөрч байна . Цэнхэр хонх бол хүмүүсийн хамгийн дуртай ургамлын нэг юм. Үүнийг ядаж л нутгийн өхөөрдөм нэрээр харж болно: zvontsy, zvonochki.

Улаан гүзээлзгэнэ боловсорч гүйцсэн үед манай ойн жинхэнэ гоо үзэсгэлэнт тоор навчит хонх цэцэглэдэг. Түүний цайвар цэнхэр, том, сонгодог хэлбэртэй цэцэг нь дуугарах металлаар цутгасан мэт санагддаг. Бүх төрлийн хонхны дотроос хамгийн том нь юм. Цэнхэр эсвэл голт бор цэнхэр (ховор цагаан) богино шүдтэй 5 дэлбээнд хуваагдсан титэм нь нарийхан өндөр ишний оройноос ишэнд унжиж, зөгийдийг татдаг. Шөнө, бороонд хонх хаагддаг. Манай ойд эдгээр хонх цөөхөн, цөөхөн хэвээр үлдэж байна - тэд сэтгэл татам байдал, найдваргүй байдлаасаа болж зовж шаналж байна.

Үгийн түвшинд ажиллах

Тэгээд одоо бид тоглох болно тоглоом "Аль хонх дуугарч байгааг таагаарай?"

Том хонх нь "ла-ла-ла", жижиг нь "ла-ла-ла" гэж дуугарна. Лу-лу-луг сонсоход аль хонх (том эсвэл жижиг) дугарахыг тааварлаарай?
Мөн бусад хос ономатопеятай тоглох: lo-lo-lo, le-le-le; лу-лу-лу ба лу-лу-лу; ly-ly-ly болон li-li-li; le-le-le болон le-le-le.

Залуус аа, хонх гэдэг үгэнд “L”, “L” авиа багтсан уу?

Одоо шөнө, бороонд хаагдаж, дараа нь нээгддэг хонхнуудыг хуруугаараа зурцгаая.

"Нарийхан цэцэг" (хурууны гимнастик)

Манай цэнхэр цэцэг (Алга нь алтанзул цэцэг хэлбэртэй нийлдэг.)

Дэлбээ цэцэглэж байна. (Хуруунууд аажим аажмаар нээгдэнэ.)

Салхи салхи бага зэрэг амьсгалж, дэлбээнүүд найгана. (Тэд зөөлөн найгадаг.)

Манай нарийхан цэцэг дэлбээгээ бүрхдэг. (Аажуухан хаах.)

Тэд толгойгоо сэгсрэн чимээгүйхэн унтдаг. (Гар нь савладаг.)

Үгийн түвшинд ажиллаж байна

Маш хөөрхөн цэцэгс - хөх ягаан өнгийн дэлбээнүүд!

Тэд нугад ургадаг бөгөөд тэнд сайхан цэцэглэдэг.
Жаахан ухаантай бай, тэр цэцэг дууддаг...

(Хариулт: нил ягаан)

VIOLET бол хамгийн нарийн, үзэсгэлэнтэй цэцэгсийн нэг юм. Нил цэцгийн гэр бүлд харьяалагддаг тул голын эрэг, шилмүүст ойн зах, чулуурхаг энгэр, нугад ургах дуртай. Violet нь жил бүр гардаггүй үрийг огтолж үржүүлдэг. Тиймээс энэ нарийн ургамлыг Улаан номонд оруулсан нь гайхах зүйл биш юм. Эрхүү муж, Красноярск мужид ургадаг.

Чип ашиглан үгийн дууны схемийг гаргацгаая

- Дараагийн оньсого

Ургамлын өндөр 15-40 см. Тавдугаар сард цэцэглэдэг. Энэ нь тал хээр, Крымд ургадаг. Гайхамшигтай тал нутгийн гоо үзэсгэлэн. Улаан номонд орсон. Өнгө нь цэвэр цагаан, шараас улаавтар бургунд, голт бор, бараг нил ягаан хүртэл, голд нь шар эсвэл хар толботой эсвэл үгүй. Таримал сортуудын өвөг дээдэс.

"Алтанзул цэцэг" гэсэн үгийг чипсээр оруулъя (Үгийн дунд L авиа хаана байна? -)

Өнөөдөр бидний танилцаж байгаа нэр нь зөөлөн агуулсан цэцэг, тойрог, ноорог, сүүдэр. (алтанзул цэцэг)

Физминутка (Ерөнхий моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.)

A) - Одоо би чамайг жаахан амрахыг санал болгож байна. Миний араас давт.

Нэг, хоёр, гурван удаа цэцэг ургасан

Тэд нарны зүг өндөрт хүрч:

Тэд сайхан, дулаахан санагдсан!

Сэвшээ салхи нисч, иш нь сэгсэрч байв

Тэд зүүн тийш тонгойж, доош бөхийв.

Тэд баруун тийш эргэв - тэд доош бөхийв.

Салхи зугт! Цэцгийг бүү хугал!

Тэд өсч, өсч, хүүхдүүдэд баяр баясгаланг авчирцгаая!

(Хөдөлгөөн - тонгойх, босох, хөлийн үзүүр дээр сунах, дээш харах, гараа зүүн тийш савлах - баруун, толгой дээгүүр, зүүн бөхийлгөх, баруун тийш хазайх, хуруугаа сэгсрэх, тонгойх, гараа аажмаар дээш өргөх, хуруугаа нээх)

B) Бөмбөг тоглоом

Хэрэв ойд цэцэг ургадаг бол тэдгээр нь юу вэ? (Ой)

Хэрэв нугад цэцэг ургадаг бол тэдгээр нь юу вэ? (Нуга)

Хэрэв талбайд цэцэг ургадаг бол тэдгээр нь юу вэ? (Талбар)

Цэцэрлэгт цэцэг ургадаг бол тэд юу вэ? (Цэцэрлэг)

Хэрэв өрөөнд цэцэг ургадаг бол тэдгээр нь юу вэ? (Өрөө)

l, l гэсэн үгээр ялгах:

Одоо би ойд тааралдаж болох бусад ургамлуудыг нэрлэх болно, ногоон, цэнхэр тойргийн тусламжтайгаар та тэдний ямар дуу чимээтэй болохыг тодорхойлох болно - зөөлөн эсвэл хатуу. Бид ширээн дээр урт галт тэрэг тавих болно

Үг: бадамлянхуа, нил ягаан, сараана, хөндийн сараана, линден, эрдэнэ шиш, алтанзул цэцэг, гацуур, гацуур

Тоглоом "Цэцгийн хэсгүүдийг цуглуул"Хүүхдийн ширээн дээр цэцгийн хэсэг (үндэс, иш, навч, дэлбээ, нахиа) агуулсан дугтуйнууд байдаг.

Цэцгийн хамгийн чухал хэсэг нь юу вэ? (Үндэс). - Үндэсний дараа юу ирдэг вэ? (Иш) - Цэцэгт бий юу?... (Навч.) - Навчны дараа? (Нахиа) - Нахиа гэж юу вэ? (Нээгээгүй цэцэг) - Тэгээд тэд үлдсэн үү?... (Дэлбээ)

Энэ үгэнд L, L авиа орсон эсэхийг бас хэлэх шаардлагатай.

Захидал танилцуулж байна

Сайн хийлээ. Залуус аа, та L, L авиаг хэрхэн ялгахаа сайн мэднэ. Одоо Л үсэгтэй танилцацгаая.Л үсэг нь Л, Л авианы байшин юм

L үсэг ямар харагддаг вэ?

Хуруугаараа L үсгийг зур.

Босоод L үсгийг хосоор нь үүсгэ.

L үсгийг ол

Тоглоом "Үгийг цуглуул"

Хүүхэд бүр ширээн дээр LO TOS гэсэн үетэй байдаг тул тэд үгийг цуглуулах хэрэгтэй

Самар ЛОТОС бол олон наст усан ургамал юм. Бадамлянхуа навчнууд нь хөвж, урт өргөссөн иштэй, бамбай хэлбэртэй байдаг. Цэцэг нь цэцэглэлтийн эхэн үед тод ягаанаас дэлбээ унахаас өмнө бараг цагаан болж өөрчлөгддөг. Жимсний хайрцаг. Үр нь хатуу, том хэмжээтэй, самар шиг хэмжээтэй. Бадамлянхуа цэцэг нь том, 25-30 см, шулуун дэлбэн дээр уснаас дээш өргөгддөг. Тэд сул боловч маш тааламжтай үнэртэй байдаг. Бадамлянхуа Азов, Каспийн тэнгисийн эрэг, Ази тивд өргөн тархсан. Бадамлянхуа алга болж байгаа нь усны биетүүд бохирдож, ширгэж, үндэслэг иш нь гоёл чимэглэлийн болон хүнсний зориулалтаар ёроолоос баригддаг. Бадамлянхуа модны эрэг дагуу зэрлэг гахай, мал амьтан үүнийг амархан иддэг.

Үүссэн үгийг бичнэ үү

Саналын түвшинд ажиллаж байна

A) "Үг хэлэх" тоглоом - үйлдлийг урвуу байдлаар хэл

Хавар цэцэг дэлгэрч, намар...

Бадамлянхуа том дэлбээтэй, нил цэцэг нь...

Нил ягаан байдаг - тасалгааны цэцэг, тэнд ...

Охин цэцэг тарьсан бол хүү тарьсан...

B) Зурган дээр үндэслэн өгүүлбэр зохио. Ямар үгэнд L, L авиа орсон бэ?

Зураг: - охин, услах сав, цэцэг (Катя хонх усалдаг)

Нуга, эрэгтэй хүн гүйж байна, хүү, охин хоёр (Хүүхдүүд нугад (цэцгийн нугад) гүйж байна (тоглож))

5. Хичээлийн хураангуй. Тусгал

Хичээл дээр бид ямар дуу чимээтэй танилцсан бэ?

Залуус аа, та нар зулгаасан цэцэг сайн эсвэл муу гэж бодож байна уу? (Сайн, муу аль аль нь)

Та юуг сайн гэж харж байна вэ? (Гэрээ тохижуулах. Баяр баясгалан бий болгох) - Муу нь юу вэ? (Хураасан цэцэг хурдан үхдэг. Хүн бүр цэцэг түүж эхэлбэл бидний эргэн тойронд сайхан байгаль байхгүй болно.)

Хэрэв би цэцэг түүвэл

Хэрэв та цэцэг сонговол

Хэрэв бүх зүйл бол: би ч, чи ч,

Хэрэв бид цэцэг түүвэл

Тэд хоосон байх болно

Мөн мод, бут сөөг.

Мөн гоо үзэсгэлэн байхгүй болно

Мөн сайхан сэтгэл байхгүй болно

Хэрэв энэ нь зөвхөн би та хоёр юм бол

Хэрэв бид цэцэг түүвэл.

(Т. Собакин)

Таны бодлоор ямар цэцэгсийг биширч болох вэ? Эдгээр нь нуга, ойд, хотын цэцгийн мандал дээр эсвэл гэртээ вааранд зогсож амьдардаг уу?

Тусгал

Таны ширээн дээр цэцэг байна.

Хэрэв та хичээл дээр байгаа бүх зүйлийг санаж, бусдад хэлж чадвал цэцгийг улаан өнгөөр ​​буд. Хэрэв бүх зүйл танд ойлгомжтой байсан бол цэцгийг шараар будаарай.

Хичээл танд хэцүү мэт санагдаж, та олон зүйлийг ойлгоогүй бол цэцгийг цэнхэр өнгөөр ​​будаарай

Эцэст нь хэлэхэд би дараахь зүйлийг хэлмээр байна.

Цэцэг бүү түү, бүү түү,

Дэлхий илүү гоёмсог байх болтугай

Баглаа цэцгийн оронд өг

эрдэнэ шишийн цэцэг,

Намайг март

Мөн chamomile талбайнууд! (Ю. Антонов)
















Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Зорилго:

  • Хүүхдүүдэд гийгүүлэгч [l] ба L үсэгтэй танилцуулж, хүүхдүүдэд [л] авианы байршлыг чихний тусламжтайгаар гурван байрлалаар тодорхойлохыг зааж сургах: дэнлүү, завь, алх, ширээ, сандал гэх мэт. хүүхдүүдэд үсэг, үеээс үг зохиохыг заах.
  • Хүүхдүүдэд хамгийн энгийн диаграммд дүн шинжилгээ хийхийг заа (янз бүрийн байрлал дахь эрчүүдийн дүрс).
  • Асуудалтай хүмүүст туслахыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заа.

Хөгжлийн орчин:хуваах цагаан толгой, syllabic хүснэгт, том форматтай үсэг; янз бүрийн байрлалд байгаа хүний ​​бүдүүвч зураг бүхий картуудын багц.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр цэцэрлэгийн ойролцоо бидэнтэй уулзахаар ирсэн нартай (слайд 3) уулзлаа. Гэхдээ нар бол энгийн биш, харин ид шидтэй. Үүнийг гартаа атгасан хүн дэлхийн хамгийн эелдэг, эелдэг хүүхэд болно. Шалгацгаая! (Бид бөмбөлөг дамжуулдаг - нар, бие биедээ эелдэг үг хэлдэг). Бид хамгийн эелдэг, хамгийн эелдэг нь болсон нь үнэн. Залуус аа, хар даа, нар бидэнд бэлэг авчирсан - L үсэг (L үсэг нь бөмбөлөг дээр бичигдсэн).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид ямар захидлын талаар суралцах болно гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд: L үсэгтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, тийм ээ, өнөөдөр бид L үсэгтэй танилцах болно (багш дэлгэцэн дээрх үсгийг харуулж байна - слайд 4).

Залуус аа, L үсгийг тоолох саваагаар хийж болно (хүн бүр ширээн дээр тоолох саваа байдаг). Тэднээс L үсэг хийхийг хичээцгээе (хүүхдүүд тоолох саваагаар үсэг хийдэг).

Энэ үсгийг гарын дунд ба долоовор хурууг салгах замаар дүрсэлж болно (хүүхдүүд хуруундаа L үсгийг харуулдаг, яг энэ мөчид хаалга тогшдог).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хараарай: хэн нэгэн хаалга тогшиж байна.

(бүлэгт Луша хүүхэлдэй багтсан - слайд 5)

Луша:Сайн уу залуусаа. Намайг Луша гэдэг.

Хүүхдүүд:Сайн уу.

Луша:Гудамжинд явж байгаад санамсаргүй тантай уулзахаар ирлээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Чи яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ?

Луша:Өнөөдөр ээж маань надад нэрээ хэрхэн хуваасан цагаан толгойн үсгээр үүсгэхийг зааж өгсөн боловч энд нэг асуудал байна: би алхаж байхдаа нэрнийхээ эхний үсгийг алдсан. ("...USHA" гэсэн хуваагдсан цагаан толгойг харуулж байна - слайд 6).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид хүүхэлдэйнд тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хүүхэлдэй Лушад зүсэгдсэн цагаан толгойгоо үзүүлцгээе. (хуваасан цагаан толгойг харуул).

Луша хараад уйлдаг

Сурган хүмүүжүүлэгч:Луша, чи яагаад уйлаад байгаа юм бэ?

Луша уйлж байна: Нэрийн эхэнд ямар үсэг байх ёстойгоо мартчихаж.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бид Лушад тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхэлдэйний нэрийг хэн санаж байна вэ?

1 хүүхэд:Луша.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна, тийм ээ. Хүүхэлдэйний нэрийг дахин сонсоцгооё: "Луша." (багш Луша гэдэг нэрийг хэлдэг). Түүний нэрний эхэнд ямар дуу сонсогдож байна вэ?

Хүүхдүүд:дуу[l].

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд Луша ямар үсэг алдсан бэ?

Хүүхдүүд: L үсэг.

Багш хүүхдэд хандан:Хивс дээрх L үсгийг олоорой, бид үүнийг Луша хүүхэлдэйд өгөх болно.

(Хүүхэд L үсгийг олж, хүүхэлдэйнд өгдөг - слайд 7)

Луша:Баярлалаа. Би аль үсэг алдсанаа санав, энэ нь Л үсэг юм.

Өө, ээж намайг дуудаж байх шиг байна, би гэртээ харих цаг болжээ. Баяртай залуусаа (Луша хүүхэлдэй явлаа).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, манай охины нэр хэн байсныг санацгаая?

Хүүхдүүд: Луша.

Сурган хүмүүжүүлэгч:"Луша" гэдэг үгийн эхний авиа юу вэ?

Хүүхдүүд:Энэ бол дуу [l].

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үүнийг хэлэхэд бидэнд юу тусалдаг вэ?

Хүүхдүүд:хэл

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгэхээр энэ ямар дуу чимээ вэ?

Хүүхдүүд:Энэ бол гийгүүлэгч авиа юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үүнийг чанга хашгирч, дуудаж болохгүй.

"Луша" гэдэг үгийн хоёр дахь авиа юу вэ?

Хүүхдүүд:Энэ бол [u] дуу юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:[u] авиа эгшиг үү эсвэл гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд:Энэ бол эгшиг авиа юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:"Луша" гэдэг үгийн гурав дахь авиа юу вэ? Эгшиг эсвэл гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд:Энэ бол [sh] дуу, энэ нь гийгүүлэгч юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:"Луша" гэдэг үгийн дөрөв дэх авиа юу вэ? Эгшиг эсвэл гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд:Энэ бол [a] дуу, энэ бол эгшиг юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Алга ташилтаар бид "Луша" гэдэг үгийн хэдэн үеийг харуулах болно.

(хүүхдүүд хоёр алгаа ташина)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Луша гэдэг нэрний эхний үе нь юу вэ?

Хүүхдүүд:"Лу" (Слайд 8).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хоёр дахь үе нь юу вэ?

Хүүхдүүд:"ша".

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нэрээр өгүүлбэр зохио.

Хүүхдүүд:"Луша зугаалахаар явлаа. Луша сэрээд биеэ угаахаар явлаа."

Тоглоомын дасгал "Үгэнд байгаа дууны байршлыг тодорхойлох"

Сурган хүмүүжүүлэгч:[l] ба [l"] дууны байршлыг гурван байрлалд чихээр тодорхойлно.

  • Үгийн эхэнд: ГЭРЭЛ, ЗАВЬ, НУМ, ҮНЭГ, САР, ХҮРЗ.
  • Үгийн голд: АЛХ, ХЭРЭМ, ТОСОС, ОРЖ, АЯНГА, ПАЛТ.
  • Үгийн төгсгөлд: ШИРЭЭ, САНДАЛ, ШАЛ, ТОРГУУЛИЙН ХЭРЭГ, МОДОЛ, ХӨЛБӨМБӨГ, САОСОЛ, ДУУРАН. (слайд 9, 10, 11)

(хүүхдүүд дэлгэцэн дээр гарч буй зүйлийг багштай хамт дуудаж, энэ үгэнд [l] эсвэл [l "] аль авиа байгааг, үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд хаана байгааг тодорхойлно)

Яриа мушгих

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, хэл амаа илэрхий бөгөөд тодорхой хэлье.

Игнат явлаа
Хүрз худалдаж аваарай.
Игнат худалдаж авсан
Өсгийтэй хүрз (слайд 12)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидэнд ямар бараа ирснийг хараарай.

Хүүхдүүд:Онгоц (слайд 13)

Биеийн тамирын минут

Онгоцууд дуугарав, (гараа тохойгоороо цээжний урд эргүүлэх)
Онгоцнууд нисэв, (гараа хажуу тийш, ээлжлэн хажуу тийш хазайлгав)
Тэд цэлмэг газарт чимээгүйхэн суув, (Гараа өвдөг сөгдөн)
Тэгээд тэд дахин нисэв. (Гараа хажуу тийш, хажуу тийшээ бөхийлгөх)
Ла-ла-ла, (3 алга ташилт)
Мила завин дээр хөвж байв. (Урагшаа бөхийлгөж, гараа хажуу тийш нь эргүүл)
Лу-лу-лу (3 алга ташилт)
Слава хөрөө авав. (Мод хөрөөдөх үеийн хөдөлгөөн)
Ул-ул-ул (3 алга ташилт)
Михаил унтав. (Сууж, гараа хацрын доор)

Тоглоомын дасгал "Үг бүтээх"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна залуусаа, та маш сайн тоглосон. Дэлгэц дээр юу байгааг хараарай? (багш дэлгэц рүү заадаг - слайд 14).

Хүүхдүүд:Үсэг, үе.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энд бичсэн зүйлийг уншихыг хичээцгээе. (хүүхдүүд үеийг уншдаг)

Хүүхдүүд:МА, УШ, ЛУ, ША, ШУ, ЛА.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо үенүүдээс үг бүтээхийг хичээцгээе.

Хүүхдүүд:МАША, ЛУША, ЯВСАН, ДАЛЛАЖ БАЙНА.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та ямар сайхан үгс зохиосон бэ. Одоо эдгээр үгсээр энгийн өгүүлбэр зохиож үзээрэй.

Хүүхдүүд:Маша цэцэрлэгт явсан. Луша цай ууж байна. Ээж ажилдаа явлаа. Аав Машад хайртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та өгүүлбэр зохиохдоо хэр сайн бэ?

(Хувийн ажил нь жижиг хэмжээтэй цагаан толгойн үсгээр хийгддэг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үсгүүдээс "ээж" гэдэг үгийг, үеүүдээс "Луша", "Маша", "Сама" гэсэн үгсийг зохио. (Хүүхдүүд үг зохиодог)

Сурган хүмүүжүүлэгч:Оньсого сонсох - (хүүхдүүд оньсогоны хариултыг бичихийн тулд үсгүүдийг ашигладаг)

Тэр усан санд амьдардаг,
Гүнзгий эзэн.
Тэр том амтай
Мөн нүд нь бараг харагдахгүй байна. (слайд 15)

Хүүхдүүд:Сом.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн хийлээ. Муурын загасны талаар та юу мэдэх вэ?

Хүүхдүүд:Энэ бол загас, голд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:(карт тараах) Та хөдөлгөөнийг давтах эсвэл картан дээр дүрсэлсэн хүнтэй ижил байрлалыг авах ёстой.

(Хүүхдүүд дасгалыг хийж, дараа нь хэд хэдэн удаа карт солилцдог. Тиймээс хүүхэд бүр 3-5 янзын позыг давтдаг. Тоглоомын үеэр багш хүүхдүүдийн анхаарлыг бяцхан эрчүүдийн гар, хөлний байрлалд хандуулж, дүрслэхийг хүснэ. ажиглалтыг тодруулж, анхаарлыг хамгийн чухал зүйлд чиглүүлэхийн тулд үгээр илэрхийлсэн поз).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Чам шиг залуус сайн ажилласан. Хараач, манай нар гадаа гарахыг гуйж байна. Нарыг гудамжинд гаргахын өмнөхөн түүний Л үсгийн талаар олж мэдсэн зүйлээ хуваалцъя. Залуус аа, L үсэг эгшиг үү эсвэл гийгүүлэгч үү?

Хүүхдүүд:гийгүүлэгч үсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Л үсэг үүсгэхийн тулд бид хэдэн саваа ашиглаж болох вэ?

Хүүхдүүд:Хоёроос.

Сурган хүмүүжүүлэгч: L үсгийг яаж харуулах вэ?

Хүүхдүүд:Гарны дунд ба долоовор хуруу. Л үсгээр эхэлсэн үг бүтээж сурсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид бас асуудалд орсон хүүхэлдэй Лушад тусалсан.

Хүүхдүүд:Бид түүнд L үсгийг олоход нь тусалсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, одоо гадаа гараад наранд гарцгаая.


Топ