Анафора в оповіданні пан із сан франциско. Вивчення літературознавчих та лінгвістичних термінів на прикладі творчості І.А.

Державний освітній заклад

середньої професійної освіти Ростовської області

«Кам'янський технікум будівництва та автосервісу»

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

уроку літератури

на тему:

«

Розробила викладач

російської мови та літератури

Прибильська О.А.

2013р

Тема урока:Тема кризи цивілізації в оповіданні І. А. Буніна «Пан із Сан-Франциско».

Цілі уроку:

Навчальна : відкриття своєрідності художнього світу оповідання І. Буніна, розуміння та осмислення авторської ідеї кризи цивілізації

Розвиваюча : розвиток мови, пам'яті та мислення учнів, навчання вмінню аналізувати, виділяти головне, порівнювати, систематизувати, доводити.

Виховна : підвищення загального рівня розвитку та культури учнів, виховання соціально активної, мобільної та адаптивної особистості.

Тип уроку: комбінований урок.

Вигляд уроку: урок-розмова

Методи навчання (технологія): пояснювально-ілюстративний метод, частково-пошуковий метод.

Обладнання (наочні засоби): Комп'ютер, проектор.

ХІД УРОКУ

Організаційний (2 хв.)

Вітання

Перевірка присутності учнів під час уроку

Перевірка готовності учнів до уроку

Цільова орієнтація (3 хв.)

Сьогодні ми продовжуємо вивчення оповідання І.Буніна «Пан із Сан-Франциско» (первісна назва «Смерть на Капрі).

Слайд №1, 2.

Цей твір продовжував традицію Л. Н. Толстого, який зображував хворобу і смерть як найважливіші події, що виявляють справжню ціну особистості («Полікушка», «Смерть Івана Івановича»).

Слайд №3. Слайд №4 .

Повідомлення учня « Літературні премії І.Буніна ».

(Письменнику тричі присуджувалася Пушкінська премія; 01.11.1909 обраний почесним Академіком Санкт-петербурзької академії з розряду красного письменства; Лауреат Нобелівської премії 1933 року «За сувору майстерність, з яким він розвиває традиції російської класичної літератури») із Сан-Франциско» створювався у роки першої світової війни, коли у творчості Буніна помітно посилилися мотиви катастрофічності буття, протиприродності та приреченості технічної цивілізації.

Слайд №5. Слайд №6.

Образ гігантського корабля із символічною назвою «Атлантида» був підказаний загибеллю знаменитого «Титаніка», в якій багато хто бачив символ майбутніх світових катастроф.Слайд №7 . Слайд №8.

Як і багато його сучасників, Бунін відчув трагічний початок нової доби. А тому дедалі більшого значення в цей період у творах письменника набувають теми року, смерті, мотив прірви. Наше завдання – простежити, як Бунін розкриває цю проблематику. У чому автор бачить неминучу загибель цього світу і як його, цей світ, зображує.

Актуалізація опорних знань (5хв.)

Слайд №9

Тест на знання змісту оповідання І.Буніна «Пан із Сан-Франциско»

Варіант 1.

1. Визначте жанр твору:

а) оповідання; б) повість; в) брехня; г) роман

2. Пан із Сан-Франциско їхав

а) на три роки з дружиною у Чикаго у справі

б) на 2 роки з дружиною та донькою до Європи заради розваги наприкінці листопада

в) з дружиною та дочкою на Капрі на час відпустки заради розваги влітку.

3. Пароплав називався

а) "Титанік"

б) "Америка"

в) "Атлантида"

4. Опис публіки на пароплаві

а) був серед цього блискучого натовпу багатій, довговолосий, середнього зросту; був знаменитий французький композитор; була витончена пара молодят, що виявилася коханцями, навіть негр з опуклими очима

б) був серед цього блискучого натовпу багатій, голений, довгий; був відомий іспанський письменник; була витончена закохана пара, найнята грати в кохання за добрі гроші; наслідний принц азіатської держави

в) був серед цього блискучого натовпу мільярдер, що зверхньо дивився на всіх, був знаменитий іспанський принц; була витончена закохана парочка, що виявилася чоловіком і дружиною, але найнята за добрі гроші грати роль коханців.

5. Назвіть засіб створення образу героя, який будується на описі його зовнішності:

а) монолог; б) портрет в) ремарки; г) інверсія.

6. Вкажіть термін, яким у літературознавстві називають засіб художньої образотворчості, що допомагає автору охарактеризувати образ через приховане зіставлення («Утроба пароплава», «що пожирало своїми розжареними позіхами», «реготали велетенські топки»)

а) уособлення б) епітет; в) епіфора; г) метафора.

7. Перебуваючи при смерті, пан із Сан-Франциско

а) лежав у своєму номері під пишним балдахіном; навколо нього метушилися службовці готелю; дружина та дочка крадькома витирали сльози.

б) лежав один у номері; зі стелі світила яскрава кришталева люстра; обличчя покривала смертельна блідість, губи смикали; за дверима чекала обслуга.

в) лежав на дешевому залізному ліжку; під грубими ковдрами; зі стелі світив один ріжок; повага до нього була остаточно втрачена.

Варіант 2.

1. Пан із Сан-Франциско

а) був багатий; йому 58 років, але він лише починав жити

б) 40 років; багатий; постійно подорожував

в) 45-50 років; не дуже багатий; до поїздки жив, ні в чому собі не відмовляючи

2. Портретні риси пана

а) блідий старий; маленького зросту; із черевцем; лисуватий; блищав золотими пломбами

б) високий, статний чоловік; з фарбованим волоссям; зі срібними вусами; здоровими зубами; з гордо посадженою головою

в) сухий; невисокий; жовта особа; зі срібними вусами; із золотими пломбами; міцна лиса голова

3.З якою метою розповіді наводиться думка у тому, що головний герой мав повне право на відпочинок?

б) показати низькі розумові здібності героя;

в) охарактеризувати психологічний стан героя;

г) описати бездумне ставлення героя до життя

4. Ставлення до пана з Сан-Франциско в готелі на острові Капрі

а) приставили найкрасивішу і вмілу покоївку; метрдотель підтакував пану із Сан-Франциско, як би кажучи, що немає і не може бути сумніву в правоті бажань пана із Сан-Франциско і що все буде виконано точно

б) виділили найкращі апартаменти; намагалися догоджати будь-яким забаганкам, і пан із Сан-Франциско був дуже задоволений, давав щедрі чайові.

в) надавали всіляку повагу, але при цьому кривили губи в усмішці, як би кажучи: "Знаємо ми вас, багатіїв!"

5. Назвіть термін, яким у літературознавстві називають засіб художньої образотворчості, що допомагає автору описати героя та висловити своє ставлення до нього

(«комфортабельна», «щаслива», «злегка болісна):

а) епітет; б) метафора; в) уособлення; г) анафора.

6. Що визначає поведінка пана із Сан-Франциско?

а) простота;

б) строгість, гордовитість;

в) упевненість у завтрашньому дні;

г) турбота про оточуючих.

7. З якою метою у творі наводиться зауваження про те, що закохана пара була найнята за гроші?

а) виявити відсутність у героях серйозного ставлення до життя;

б) показати вульгарність, театральність життя героїв;

в) охарактеризувати психологічний стан героїв;

г) поіронізувати над читачем.

Взаємоперевірка. Робота у парах.

питання

1 варіант

2 варіант

Пояснення нового матеріалу (20 хв)

Робота з текстом. 10 хвилин.

Людський світ – це протистояння та поєднання крайнощів: розквіт і в'янення, життя і смерть, любов і ненависть, горе та щастя. Приклади незліченні.

Намагайтеся тепер знайти всі можливі антиномії в оповіданні І. Буніна.

Слайд №10.

(Всі знайдені дітьми деталі фіксуються в зошитах, за потреби вчитель додає свої варіанти. Бажано зафіксувати наступні: корабель «Атлантида» - океан; пасажири «Атлантиди» - люди Італії; природне – штучне; Бог – Диявол.)Акцентуємо увагу на принципі антитези під час створення образів.

Учні працюють самостійно в парах, записують у зошит основні деталі, пов'язані з цими образами. (Цю роботу можна оформити як цитатної таблиці).

Смерть

Життя

Корабель "Атлантида"1 пара

«…поверхи Атлантиди зяяли в темряві як би незліченнимивогняними очима…»

«…у смертній тузістогнала задушена туманом сирена ... »

«…похмурим і спекотним надрампекла її останньому дев'ятому колу була подібна до підводного утробу пароплава…»

Пасажири «Атлантиди»2 пари

«…сухий, невисокий,негаразд скроєний , але міцно пошитий, розчищений до глянцю ... Щось монгольське було в його жовтому обличчі з підстриженими срібними вусами... старою слоновою кісткою віддавала міцна лиса голова...»

«…блондинкуз розмальованим за останньою модою обличчям ... »

«… людина маленька, вся дерев'яна, вузькоока, в золотих окулярах, злегка неприємна тим, що великі чорні вуса прозирали в нього,як у мертвого …»

Штучне3 пари

«… він сподівався насолоджуватися…любов'ю молоденьких неаполітанок, хай навітьне зовсім безкорисливий …»

«…життя протікало розмірно….робили гімнастику,збуджуючи апетит та гарний настрій…»

«… і ніхто не знав ні того, що вже давнонабридло цій парі удавано мучитися своїм блаженним борошном під безсоромно-сумну музику…»

Диявол4 пари

«… диявол був величезний , Як скеля, але ще величезнішим його був корабель, багатоярусний, багатотрубний, створений гордістю нової людини ... »

Океан

«…океан, що ходив за стінами, був страшний …»

«…над сіро-зеленою водяною пустелею,важко хвилювалася в тумані…"

«…океанз гулом ходив за стіною чорними хвилями...»

Люди Італії

«…Лоренцо, високий старий – човняр,безтурботний гуляка та красень , Знаменитий у всій Італії, не раз служив моделлю багатьом живописцям ... »

«...два абруцькі горці. Ішли вони – іціла країна , радісна, прекрасна, сонячна, простиралася над ними …»

«... візник мовчав, бувпригнічений своєюбезпутністю, своїми вадами – тим, що він до останньої півки програв уночі...»

Природне

«…облитим їдким брудним потім і до пояса голимилюдьми , багряними від полум'я ... »

«…І повільно, повільно, на очах у всіх, потекла блідість по обличчю померлого, і риси йогостали витончуватися, світлішати, - красою ... »

«… Вони оголили голови, приклали до губ своїх цівниці – і полилися наївні та смиренно-радісні хвали…»

мати Божа

"…мати Божа,лагідна та милостива , з очима, піднятими до неба, до вічних і блаженних обителів тричі благословенного сина... непорочноїзаступниці всіх страждаючих у цьому злом та прекрасному світі…»

Вчитель просить зачитати цитати.Демонстрація слайдів № 11-15

Формування навичок розумової праці (10 хв)

Розмова.

- Подивіться на ваші добірки деталей тапрокоментуйте свої спостереження.

(матеріал першої колонки співвідноситься з мотивом смерті, штучності;

другий – з мотивом життя, справжнього, природного та красивого).

Слайд № 16.

Учні відзначають засоби виразності, характерні для

цього твору.

Проаналізуйте виступи однокласників та оцініть роботу за п'ятибальною шкалою.(Критерії оцінки перебувають у зошитах з літератури, вони розроблені разом із учнями)

Картина остаточної загибелі завершується образом диявола, який слідкує за

що йде «У ніч і завірюху кораблем». Але що далі йде корабель, то більше

над ним нависав диявол, оберігаючи від інших, не бажаючи віддавати свою жертву.

Невже немає порятунку? Чи так песимістична розповідь Буніна?

(Зразкові відповіді учнів:

* У оповіданні є образ, з яким можна пов'язати порятунок людства. Це образ Богоматері. Ми бачимо її у гроті стіни. І зовсім іншими фарбами малюється Вона. Вона осяяна сонцем, у теплі та блиску, у білосніжному гіпсовому одязі та в царському вінці.

* Зовсім інші звуки чуємо ми поряд з Матір'ю Божою – на волинці грають два горяни. Звуки ці – «наївні і смиренно-радісні – хвала сонцю, ранку, Їй, непорочній заступниці всіх, хто страждає в цьому злом і прекрасному світі».)

Чому саме з горцями пов'язує Бунін образ Богоматері та ідею порятунку людства?

( Зразкові відповіді учнів:

    Горяни близькі до природи, їхні душі не розбещені світлом, вони не знають підступності, лицемірства, зради. У них чисті та наївні душі, вони відверті у своїх почуттях.

    З появою горян змінюється природа. Похмурі тони зникають, змінюючись теплими, ніжними. Люди на «Атлантиді» не могли бачити і не бачили краси, здавалося, що вони пливуть уночі. А горяни вміють радіти життю і тому, що їх оточує.)

Чому І.Бунін у 1915 році порушує питання про неминучу загибель світу?

Слайд № 17

( Зразкові відповіді учнів:

    Це час війни. Крім того, Бунін передчував біду для своєї країни і попереджав про катастрофу.

    В цей час особливо сильно висловилися протиріччя в суспільстві, часто порушувалися і грубо зневажали моральні людські закони, які повинні становити основу будь-якого суспільства.

До яких висновків наводить нас автор? Сформулюйте та запишіть у зошит.

(Зразкові відповіді учнів:

    Якщо руйнуються моральні закони, то життя суспільства наражається на небезпеку, світ, в якому немає щирості, світ, де все продається і купується – приречений).

Підбиття підсумків уроку (5 хв.)

Слайд № 18

Що нового, хлопці, ви дізналися сьогодні на уроці?

Рефлексія. 2 хвилини.

Слайд №19

Слайд №20

Тема урока:Образ «західної» цивілізації в оповіданні «Пан із Сан-Франциско».

Мета уроку: розкрити філософський зміст оповідання Буніна, показати, як співвідноситься у ньому національне, соціальне та загальнолюдське.

Хід уроку

I. Вступне слово вчителя.

Сьогодні ми маємо розмову про одне з найзнаменитіших оповідань, в якому вам доведеться розповісти про своє прочитання цієї розповіді.

Отже, перше завдання більш ніж просте.

1. Дослідник творчості зауважив: «Оповідання «Пан із Сан-Франциско» багато критиків вважають найдосконалішим із усіх, написаних Буніним до революції. Справді, техніка письма сягає тут віртуозного блиску. Виразність деталей та точність мови вражають. Але чого не відзначив ніхто з критиків – це абсолютної та незвичайної для Буніна відсутності поезії». Як ви вважаєте, чи справедливе зауваження дослідника? Якщо так, то чим ви поясните відсутність поезії на сторінках оповідання?

(Матеріал для вчителя: В першу чергу привертає увагу епіграф з Апокаліпсису: "Горе тобі, Вавилон, місто міцне!" Відповідно, Вавилон, "велика блудниця, став житлом бісів і притулком всякому нечистому духу ... горе, горе тобі, Вавилон, місто міцне! Бо в одну годину прийшов суд твій" (Об'явлення, 18). Отже, вже з епіграфу починається наскрізний мотив оповідання. мотив загибелі, смертіВін виникає потім у назві гігантського корабля - "Атлантида", який загинув міфологічний материк, - підтверджуючи таким чином близьку загибель пароплава. Основна подія оповідання - смерть пана із Сан-Франциско, швидка та раптова, в одну годину. З самого початку подорожі його оточує маса деталей, що віщують або нагадують про смерть. Спочатку він збирається їхати до Риму, щоб слухати там католицьку молитву покаяння (яка читається перед смертю), потім пароплав "Атлантида", який є в оповіданні двоїстим символом: з одного боку, пароплав символізує нову цивілізацію, де влада визначається багатством та гординею, то є тим, від чого помер Вавилон. Тому, зрештою, корабель, та ще й з такою назвою, має потонути. З іншого боку, "Атлантида" - уособлення раю та пекла, причому, якщо перше описано як рай "осучаснений" (хвилі пряного диму, сяйво світла, коньяки, лікери, сигари, радісні пари та інше), то машинне відділення прямо називається пекла: "її останньому, дев'ятому колу була подібна до підводної утроби пароплава, - та, де глухо реготали велетенські топки, що пожирали своїми розпеченими позіхами грудей кам'яного вугілля, з гуркотом вкидається(СР "вкинути в геєну вогненну") в них облитими їдким, брудним потім і по пояс голими людьми, багряними від полум'я ... "Дуже цікавим героєм оповідання є "спадковий принц однієї азіатської держави, що подорожує інкогніто ". Описуючи його, Буні постійно підкреслює його дивну, ніби мертву зовнішність: "весь дерев'яний, широколиця, вузькоока... трохи неприємна - тим, що великі чорні вуса прозирали в нього як у мертвого... сухі руки, чиста шкіра, під якою текла давня царська кров...")


2. Аналіз змісту оповідання з питань.

· Чому розповідь називається «Пан із Сан-Франциско»? На що вказує ця назва оповідання?

· У чому особливості Сан-Франциско як міста?

· Чому герой вибрав для своєї діяльності саме це місто?

· Чому герой позбавлений імені?

(Герой названий просто "паном", тому що саме в цьому його суть. Принаймні, сам він вважає себе паном і впивається своїм становищем. Він може дозволити собі "єдино заради розваги" поїхати "в Старий Світ на цілих два роки", може користуватися всіма благами, що гарантуються його статусом, вірить "в дбайливість усіх тих, що годували і напували його, з ранку до вечора служили йому, попереджаючи його найменше бажання", може зневажливо кидати обірванцям крізь зуби: "Go away! Via!" "Геть!"))

· Чим примітна зовнішність Пана?

(Описуючи зовнішність пана, Бунін використовує епітети, що підкреслюють його багатство та його неприродність: "срібні вуса", "золоті пломби" зубів, "міцна лиса голова" порівнюється зі "старою слоновою кісткою". У пані немає нічого духовного, його мета - стати багатим і пожинати плоди цього багатства - здійснилася, але він не став від цього щасливішим.

· Як Пан ставиться до своєї сім'ї?

· Як пан ставиться до роботи?

· Уявіть себе дома слуг, офіціантів, що ви запам'ятали про Пана?

· Чи є в Пані щось індивідуальне, наприклад, улюблену страву, фотографію доньки на столику, а може він про щось розмовляє зі своєю дружиною чи дочкою? Чому ж автор не говорить про це? Над чим він приховано іронізує?(Пан підкорив своє життя не насолоді, а наслідуванню. Він дуже хотів бути схожим на тих, хто багатший. Він порожній, його душа вже давно мертва.)

· З якою метою мандрував Пан? Це його особисте бажання – дворічна морська подорож навколо світу?

(Людське починає виявлятися в пані тільки при смерті: "Це хрипів уже не пан із Сан-Франциско, - його більше не було, - а хтось інший". Смерть робить його людиною: "риси його стали витончуватися, світлішати... ". "Померлий", "покійний", "мертвий" - так тепер називає автор героя. Різко змінюється ставлення до нього оточуючих: труп повинні прибрати з готелю, щоб не псувати настрій іншим постояльцям, труну надати не можуть - тільки ящик з-під содовою ("содова" теж одна з прикмет цивілізації), прислуга, що тремтіла перед живим, знущально сміється над мертвим. в чорному трюмі.Могутність "пана" виявилася примарною.)

3. Чому обрано корабель під назвою «Атлантида»? Ваші асоціації із цього приводу?


(Матеріал для вчителя: Символом суспільства сприймається океанський пароплав зі значною назвою "Атлантида", на якому пливе до Європи безіменний мільйонер. Атлантида - затонулий легендарний, міфічний континент, символ загиблої цивілізації, яка не встояла перед натиском стихії. Виникають також асоціації з2 року "Титаніком". "Океан, що ходив за стінами" пароплава - символ стихії, природи, що протистоїть цивілізації.

Символічним є образ капітана; "Рудої людини жахливої ​​величини і вантажності, схожої ... на величезного ідола і дуже рідко з'являлася на люди зі своїх таємничих покоїв". Символічий образ великого героя (довідка: великий герой той, чиє ім'я винесено в назву твору, він може і не бути основним героєм). Пан із Сан-Франциско - уособлення людини буржуазної цивілізації.)

4. Визначте ваше ставлення до цього корабля:

а) від імені капітана корабля;

б) від імені пасажирів;

В) від імені Пана;

Г) від імені тих, хто обслуговує пасажирів.

(А) "На кораблі все підпорядковане продуманому розпорядку, всі розваги заплановані, ніщо не потурбує спокій пасажирів"

Б) Пасажири: «Це найкомфортніший, дорогий, великий, розкішний корабель, такий, що відповідає нашому статусу»

В) Пан: « Тільки на такому кораблі мені личить подорожувати, я ж заслужив це»)

5. Виділіть етапи розвитку сюжету. Яку сцену можна назвати кульмінаційною? Як фінал оповідання допомагає зрозуміти характер конфлікту? У чому сенс появи у фіналі постаті диявола? Як композиція оповідання допомагає осягнути авторську позицію? (Композиція оповідання – частково кільцева. Вона допомагає розкрити авторську позицію – позицію людини, яка заперечує буржуазну цивілізацію, коли люди живуть лише зовні, а внутрішньо вони давно вже мертві.)

6. Робота з питаннями підручника (№10)

1) Що, за Буніном, є противагою «західної» цивілізації в оповіданні «Пан із Сан-Франциско»?

2) Яка роль епізоду з абруцькими горцями, що підносять хвали «непорочній заступниці всіх, хто страждає в цьому злом і прекрасному світі»?

3) Як можна витлумачити вислів «гординя Нової людини зі старим серцем»?

(Матеріали для вчителя:Втіленням різноманітності вічно рухається і багатогранного світу стає в оповіданні Буніна Італія, люди Італії - човняр Лоренцо і абруцькі горці - відчувають себе природною частиною величезного Всесвіту, не випадково у фіналі оповідання різко розширюється художній простір, включаючи і землю, і океан, ціла країна, радісна, прекрасна, сонячна, тяглася під ними". Дитячо радісне захоплення красою світу, наївне та благоговійне здивування перед чудом життя відчувається у молитвах абруцьких горян, звернених до Божої Матері. Вони, як і Лоренцо, є невід'ємними від світу природи. Лоренцо мальовничо гарний, вільний, царствено байдужий до грошей - усе у ньому протистоїть опису головного героя. Бунін стверджує велич і красу самого життя, чия потужна і вільна течія лякає людей "Атлантиди" і залучає тих, хто здатний стати її органічною частиною, стихійно, але по-дитячому мудро довіритися їй.)

7. Які ще ви можете назвати твори, де смерть героя докладно описана? Яке значення мають ці "фінали" розуміння ідейного задуму? Як у них виражена авторська позиція?

Письменник "нагородив" свого героя такою потворною, непросвітленою смертю, щоб ще раз підкреслити жах того неправедного життя, яке тільки й могло завершитися подібним чином. І справді, після смерті пана із Сан-Франциско світ відчув полегшення. Сталося диво. Вже наступного дня "озолотилося" ранкове блакитне небо, "на острові знову оселилися мир і спокій", на вулиці висипав простий люд, а міський ринок прикрасив своєю присутністю красень Лоренцо, який служить моделлю багатьом живописцям і символізує собою прекрасну Італію".

II. Підбиття підсумків.

Пройдемося палубами корабля, яке загальне враження складається. Загляньте в його трюми, порівняйте з верхньою палубою.

Пасажири, що не відпочили, а втомлені, вони прокидаються, їдять, танцюють, читають газети, лягають спати за сигналом, вони не належать самим собі, їх сковує механічний, регламентований розпорядок. Навіть розваги чергові – найнята пара відіграє роль закоханих.

Верх – це розкіш, низ – злидні, а між ними прірва нерозуміння. Але саме «трюм» без усякої подяки забезпечує життя верхньої палуби. Герої Буніна не вміють цінувати, вони ставляться до всього як до належного. Корабель – це зріз несправедливо влаштованого суспільства.

Так, пасажири корабля представляють безіменні "вершки" суспільства, своєрідний штучний рай, залитий світлом, теплом та музикою. А є й пекло.

"Підводна утроба пароплава" подібна до пекла. Там "глухо гохотіли велетенський топки, що пожирали своїми розпеченими позіхами купи кам'яного вугілля, з гуркотом вкинутого в них облитими їдким, брудним потім і до пояса голими людьми, багряними від полум'я".

І це протиставлення дає розуміння того, чому настільки неприваблива і потворна зображувана автором смерть.

Смерть пана із Сан-Франциско вражає своєю непривабливістю, що відштовхує фізіологізмом. Тепер письменник повною мірою використовує естетичну категорію "потворного", щоб у нашій пам'яті назавжди знялася огидна картина. Бунін не шкодує відштовхуючих подробиць, щоб відтворити людину, яку ніяке багатство не може врятувати від приниження, що відбулося після смерті. Пізніше мертвому дарується і справжнє спілкування з Природою, якого він був позбавлений, у чому, будучи живим, ніколи не відчував потреби: "зірки дивилися на нього з неба, цвіркун із сумною безтурботністю заспівав на стіні".

І. Бунін – одне із небагатьох діячів російської культури, оцінених там. У 1933 році йому було присуджено Нобелівську премію з літератури «За строгу майстерність, з якою він розвиває традиції російської класичної прози». Можна по-різному ставитися до особистості та поглядів цього письменника, але його майстерність у сфері красного письменства безперечна, тому його твори, як мінімум, варті нашої уваги. Одне з них, саме «Пан із Сан-Франциско», отримало таку високу оцінку у журі, яке присуджує найпрестижнішу премію миру.

Важлива якість для письменника – спостережливість, адже з швидкоплинних епізодів та вражень можна створити цілий твір. Бунін випадково побачив у магазині обкладинку книги Томаса Манна «Смерть у Венеції», а через кілька місяців, приїхавши в гості до двоюрідної сестри, згадав цю назву і пов'язав із ще давнішим спогадом: смертю американця на острові Капрі, де сам автор відпочивав. Так і вийшло одне з найкращих бунінських оповідань, причому не просто оповідання, а ціла філософська притча.

Ця літературна праця була захоплено зустрінута критикою, а неабиякий талант письменника порівнювався з даром Л.М. Толстого та А.П. Чехова. Після цього Бунін стояв з маститими знавцями слова та людської душі в одному ряду. Його твір настільки символічний і вічний, що ніколи не втратить своєї філософської спрямованості та актуальності. А у вік влади грошей і ринкових відносин подвійно корисно згадати, до чого веде життя, натхнене лише накопиченням.

Про що розповідь?

Головний герой, який не має імені (він просто Пан із Сан-Франциско), все життя займався примноженням свого багатства, а в 58 років вирішив приділити час відпочинку (і заодно сім'ї). Вони вирушають на пароплаві "Атлантида" у свою розважальну подорож. Всі пасажири занурені у ледарство, зате обслуговуючий персонал працює, не покладаючи рук, щоб забезпечити всі ці сніданки, обіди, вечері, чаї, карти, танці, лікери та коньяки. Також одноманітне перебування туристів у Неаполі, тільки до їхньої програми додаються музеї та собори. Однак погода не вподобає туристів: неапольський грудень видався непохитним. Тому Пан із сім'єю поспішають на острів Капрі, який радує теплом, де вони селяться в такий же готель і вже готуються до рутинних «розважальних» занять: їсти, спати, базікати, шукати нареченого для дочки. Але раптом до цієї «ідилії» вривається смерть головного героя. Він раптово помер, читаючи газету.

І ось тут і відкривається перед читачем головна думка розповіді про те, що перед смертю всі рівні: ні багатство, ні влада не врятують від неї. Цей Пан, який тільки недавно смітив грошима, зневажливо розмовляв зі слугами і приймав їх поважні поклони, лежить у тісному та дешевому номері, повага кудись зникла, сім'ю виставляють із готелю, адже його дружина та дочка у касі залишать «дрібниці». І ось його тіло везуть назад до Америки в коробці з-під содової, бо навіть труни не знайти на Капрі. Але їде він уже у трюмі, прихований від високопоставлених пасажирів. І ніхто особливо не тужить, бо ніхто вже не зможе скористатися грошима мерця.

Сенс назви

Спочатку Бунін хотів назвати свою розповідь «Смерть на Капрі» за аналогією з надією «Смерть у Венеції» (книгу цю письменник прочитав пізніше і оцінював як «неприємну»). Але вже після написання першого рядка цю назву він закреслив і назвав твір на ім'я героя.

З першої сторінки зрозуміле ставлення письменника до Пана, він для нього безликий, безбарвний і бездушний, тому не отримав навіть імені. Він пан, верхівка суспільної ієрархії. Але вся ця влада швидкоплинна і хитка, нагадує автор. Марний для соціуму герой, який не зробив жодної доброї справи за 58 років і думає лише про себе, залишається після смерті лише невідомим паном, про якого знають тільки те, що він багатий американець.

Характеристика героїв

Персонажів у розповіді небагато: Пан із Сан-Франциско як символ вічного метушливого накопичення, його дружина, що зображує сіру респектабельність, та їхня дочка, що символізує прагнення цієї респектабельності.

  1. Пан все життя «працював не покладаючи рук», але це були руки китайців, які наймалися тисячами і так само помирали на важкій службі. Інші люди йому взагалі означають мало, головне – вигода, багатство, влада, накопичення. Саме вони дали йому можливість подорожувати, жити за вищим розрядом і байдуже ставитися до оточуючих, яким у житті пощастило менше. Однак нічого не врятувало героя від смерті, гроші на той світ не забереш. Та й повага, куплена і продана, швидко перетворюється на пил: після його смерті не змінилося нічого, свято життя, грошей і ледарства тривало, навіть про останню данину мертвому нікому потурбуватися. Тіло подорожує інстанціями, це вже ніщо, лише ще один пункт багажу, який кидають у трюм, приховуючи від «пристойного суспільства».
  2. Дружина героя жила одноманітно, по-обивательно, але з шиком: без особливих проблем і труднощів, жодних хвилювань, лише ліниво тягнеться низка святих днів. Нічого не вражало її, вона була спокійна завжди, ймовірно, що розучилася думати в рутині неробства. Її турбує лише майбутнє доньки: треба знайти їй респектабельну і вигідну партію, щоб і вона також безбідно пливла за течією все своє життя.
  3. Дочка всіма силами зображувала невинність і водночас відвертість, залучаючи наречених. Саме це її й займало найбільше. Зустріч з негарною, дивною і нецікавою людиною, але принцом, кинула дівчину в хвилювання. Можливо, це було одне з останніх сильних почуттів у її житті, а далі на неї чекало майбутнє матері. Проте якісь емоції ще залишилися в дівчині: вона одна передчувала біду («серце її раптом стиснула туга, почуття страшної самотності на цьому чужому, темному острові») і плакала за батька.
  4. Основні теми

    Життя і смерть, буденність і винятковість, багатство та бідність, краса та неподобство – ось головні теми оповідання. Вони відразу відбивається філософська спрямованість авторського задуму. Він закликає читачів задуматися про себе: чи не женемося ми за чимось легковажно малим, чи не занурюємося в рутині, упускаючи справжню красу? Адже життя, в якому ніколи задуматися про себе, своє місце у Всесвіті, в якому ніколи подивитися на навколишню природу, людей і помітити в них щось хороше, прожите задарма. І даремно вижите життя не виправиш, а нове не купиш ні за які гроші. Смерть все одно прийде, від неї не втекти і не відкупитися, тому треба встигнути зробити щось дійсно варте, щось, щоб тебе згадали добрим словом, а не байдуже кинули в трюм. Тому варто задуматися і про повсякденність, яка робить думки банальними, а почуття — бляклими і слабкими, про багатство, що не стоїть витрачених зусиль, про красу, у продажності якої криється потворність.

    Багатству «господарів життя» протиставляється бідність людей, що живуть так само повсякденно, але зазнають бідності та приниження. Слуги, які потай передражнюють своїх панів, але плазуні перед ними в очі. Господа, які звертаються зі слугами, як із нижчими істотами, але плазуни перед ще багатшими та знатнішими персонами. Пара, найнята на пароплаві, щоб грати пристрасне кохання. Дочка Пана, що зображає пристрасть і трепетність, щоб привабити принца. Усьому цьому брудному, низькому удавання, хоч і поданому в розкішній обгортці, протиставляється вічна і чиста краса природи.

    Головні проблеми

    Головна проблема цієї розповіді – пошук сенсу життя. Як потрібно провести своє коротке земне чування не дарма, як залишити по собі щось важливе та цінне для оточуючих? Кожен бачить своє призначення по-своєму, але ніхто не повинен забувати про те, що душевний багаж людини важливіший за матеріальний. Хоча за всіх часів говорили про те, що в сучасності втрачені всі вічні цінності, щоразу це неправда. І Бунін, та інші письменники нагадують нам, читачам, що життя без гармонії та внутрішньої краси – не життя, а жалюгідне існування.

    Проблема швидкоплинності життя також порушується автором. Адже Пан із Сан-Франциско витрачав свої душевні сили, наживав-наживав, відкладаючи якісь прості радощі, справжні емоції на потім, але цього «потім» так і не розпочалося. Так відбувається з багатьма людьми, що загрузли в побуті, рутині, проблемах, справах. Іноді варто просто зупинитися, звернути увагу на близьких людей, природу, друзів, відчути прекрасне в оточенні. Адже завтра може не настати.

    Сенс оповідання

    Розповідь недарма названа притчею: вона має дуже повчальний посил і покликаний дати урок читачеві. Основна ідея оповідання – несправедливість класового суспільства. Більша його частина перебивається з хліба на воду, а еліта бездумно марить життя. Письменник констатує моральне убожество існуючих порядків, адже більшість «господарів життя» досягли свого багатства нечесним шляхом. Такі люди приносять лише зло, як Пан із Сан-Франциско оплачує та забезпечує загибель китайським робітникам. Смерть головного героя наголошує на думці автора. Нікого не цікавить ця нещодавно така впливова людина, адже її гроші вже не дають їй влади, а якихось заслуговують на повагу і видатних вчинків він не зробив.

    Неробство цих багатіїв, їх зніженість, збоченість, байдужість до чогось живого і прекрасного доводять випадковість і несправедливість їхнього високого становища. Цей факт ховається за описом дозвілля туристів на пароплаві, їх розвагами (головне з яких – обід), костюмами, стосунками між собою (походження принца, з яким познайомилася дочка головного героя, змушує її закохатися).

    Композиція та жанр

    «Пан із Сан-Франциско» можна розглядати як розповідь-притчу. Що таке оповідання (короткий твір у прозі, що містить сюжет, конфлікт і має одну основну сюжетну лінію), відомо більшості, але як можна охарактеризувати притчу? Притча - невеликий алегоричний текст, що направляє читача на істинний шлях. Тому твір у сюжетному плані і формою є оповіданням, а філософському, змістовному – притчею.

    Композиційно розповідь поділяється на дві великі частини: подорож Панове із Сан-Франциско з Нового світу та перебування тіла у трюмі на зворотній дорозі. Кульмінація твору – смерть героя. До цього, описуючи пароплав «Атлантида», туристичні місця, автор надає розповіді тривожний настрій очікування. У цій частині впадає у вічі різко негативне ставлення до Пана. Але смерть позбавила його всіх привілеїв і зрівняла його останки з багажем, тому Бунін пом'якшується і навіть співчуває йому. Тут же описується острів Капрі, його природа та місцеві жителі, ці рядки наповнені красою та розумінням краси єства.

    Символи

    Твір рясніє символами, що підтверджують думки Буніна. Перший – пароплав «Атлантида», у якому панує нескінченне свято розкішного життя, але з бортом шторм, буря, навіть сам корабель тремтить. Так на початку ХХ століття вирувало все суспільство, переживаючи соціальну кризу, лише до всього байдужі буржуа продовжували бенкет під час чуми.

    Острів Капрі символізує справжню красу (тому теплими фарбами овіяно опис його природи та мешканців): «радісна, прекрасна, сонячна» країна, наповнена «казковою синьовою», величні гори, красу яких неможливо передати людською мовою. Існування ж нашої американської сім'ї та подібних до них людей – жалюгідна пародія на життя.

    Особливості твору

    Образна мова, яскраві краєвиди притаманні творчій манері Буніна, майстерність художника слова позначилася і на цьому оповіданні. Спочатку він створює тривожний настрій, читач очікує, що, незважаючи на пишність багатої обстановки навколо Пана, незабаром станеться щось непоправне. Пізніше напруга стирають природні замальовки, написані м'якими мазками, що відбивають кохання та поклоніння перед красою.

    Друга особливість – філософський та злободенний зміст. Бунін бичує безглуздість існування верхівки суспільства, її розбещеність, неповага до інших людей. Саме через цю буржуазію, відірвану від життя народу, що розважається за його рахунок, через два роки на батьківщині письменника вибухнула кривава революція. Усі відчували, що треба щось міняти, але ніхто нічого не робив, ось чому стільки крові пролилося, стільки трагедій сталось у ті складні часи. А тема пошуку сенсу життя не втрачає актуальності, ось чому розповідь і через 100 років, як і раніше, цікавить читача.

    Цікаво? Збережи у себе на стіні!

Отже, сьогоднішня тема нашої бесіди – аналіз «Пан із Сан-Франциско». Бунін, автор цього оповідання, майже з перших сторінок ставить читача перед жорстокою реальністю: Люди ставляться до них як як засобу існування, а й приносять у жертву матеріальним благам все своє життя, і навіть почуття інших людей, кидають всі сили свого тіла і душі на нескінченну гонитву за багатством.

Образ головного героя

Саме таким перед нами постає головний герой творіння – той самий пан із Сан-Франциско. Це – людина, яка зробила гроші метою, а не просто засобом для здійснення якихось своїх надій, ідей. Багатство – це суть його життя. Невипадково опис його досить довгого життя (58 років!) вміщується лише з половині сторінки. І це перша особливість, на яку потрібно звернути увагу, проводячи аналіз «Пан із Сан-Франциско». Бунін показує читачеві людину, яка ніколи не мала повноцінного щасливого життя.

Проте герой і сам помічає це, а тому вирішує вирушити у подорож. Тривають його мандри цілих два роки. Але ця людина так і не зуміла навчитися радіти простим дрібницям, відчувати різноманітні відчуття і відчувати життя, що кипить навколо нього, - вона позбавлена ​​всього цього. Бажаного задоволення та розслаблення під час відпочинку багатій не отримує. Довгі роки впевнений у тому, що за гроші можна купити все, він харчується делікатесними стравами, зупиняється в найкращих номерах, але дуже швидко помічає, що навіть усі його заощадження, разом узяті, не можуть подарувати йому того, що йому потрібно насправді. щастя.

Біблійні асоціації у творі І. Буніна

Чим такий цікавий аналіз «Пан із Сан-Франциско»? Бунін, працюючи над цим твором, неодноразово звертається до біблійних асоціацій. Зокрема, довгий час оповідання супроводжувалося епіграфом «Горе тобі, Вавилон, місто міцне» - багатозначні слова з Апокаліпсису письменник зняв лише в останній редакції. Однак назва пароплава «Атлантида», що ніби символізує собою приреченість існування тієї людини, яка живе заради миттєвих задоволень, вона зберігає.

Світ, у якому живе пан із Сан-Франциско

Твір «Пан із Сан-Франциско» - це своєрідний міні-роман, дія якого розгортається у світі, де немає місця нічому дивовижному, прекрасному, де не існує мрій та фантазії. Це - світ, що гнітить індивідуальність людини, «підганяє» її під загальні стандарти та критерії. Модні фасони одягу, дорогі обіди, порожні світські бесіди… Неважко помітити, що в тексті практично відсутні описи інших пасажирів «Атлантиди», жодного разу не згадуються імена найголовнішого героя, його дочки та дружини. Життя багатих панів проходить однаково, по тому самому розпорядку, вони практично нічим друг від друга не відрізняються.

Пан із Сан-Франциско - людина, яка давно обрала для себе зразок, на який, на його думку, варто було дорівнювати. Довгі роки «впертої праці» дозволили йому досягти бажаного. Він багатий. Він знає, що люди його кола часто їздять відпочивати у Старе Світло – туди ж їде і він. Герой оточує себе яскравими декораціями та захищає себе від усього того, чого не бажає бачити. Однак правда полягає в тому, що життя - справжнє, щире - залишається якраз за цими декораціями його штучного, просоченого наскрізь фальшом світка.

Смерть головного героя як кульмінація оповідання

Продовжуємо аналіз «Пан із Сан-Франциско». Бунін зробив кульмінаційним моментом смерть головного героя. І в ній є якась частка іронії: постійно відкладаючи життя на потім, він так і не встигає насолодитися нею, адже нікому не дано знати, скільки часу ще в нього в запасі.

Антиподом пана з Сан-Франциско можна вважати Лоренцо - човняра, «безтурботного красеня і гуляку», який не відчуває трепету до грошей і прагне жити «на повну котушку».

Кохання, куплене за гроші, - невід'ємна частина світу головного героя

Невипадково виникає в оповіданні і тема кохання. Бунін підкреслює, що у світі, де всім правлять гроші, навіть це велике почуття схиляється, стає штучним. Дочка пана із Сан-Франциско зустрічається на кораблі з багатим і знатним східним принцом і, як тонко помітив капітан корабля, вкотре грає кохання за гроші.

Підведемо підсумки

За іронією долі, герой повертається до рідних місць на тій самій «Атлантиді». Однак смерть його нічого не змінює в цілому світі – люди продовжують зображати щастя, потурати своїм поривам. Пан із Сан-Франциско вже ніколи не зможе побачити і оцінити красу моря, гір, нескінченних рівнин. І вся драма полягає в тому, що він не зміг би цього зробити і за життя – пристрасть до багатства атрофувала в ньому почуття прекрасного.

Так закінчується «Пан із Сан-Франциско», сенс якого, слід зізнатися, залишається надзвичайно актуальним і в нашому, XXI столітті.

І. А. Бунін "Пан із Сан-Франциско" (Урок літератури в 11 класі)

Урок розрахований на 2 години

1. Історія створення оповідання

Розповідь написано 1915 року

Що це за час історії?

Мотиви Апокаліпсису, кінця світу звучать у багатьох творах, витають у повітрі.

1912 року, за три роки до появи оповідання, загинув гігантський пароплав "Титанік", на якому, крім тисячі пасажирів, везли мумію єгипетського фараона. Як стверджують деякі джерела, пароплав загинув саме через те, що у трюмі везли мумію, причому занурили її туди неакуратно, не дотримуючись обрядів... В оповіданні є паралелі з цією трагедією.

Які?

2. Евристична розмова

а) Мотив загибелі

Прочитайте епіграф до оповідання ("Горе тобі, Вавилон, місто міцне!")

Звідки епіграф? Яку роль він відіграє у тексті? (Дати висловитись)

Вчитель: Згідно з Одкровенням Іоанна Богослова, Вавилон, "велика блудниця, став житлом бісів і притулком всякому нечистому духу... горе, горе тобі, Вавилон, місто міцне! Бо в одну годину прийшов суд твій" (Об'явлення, 18). Отже, вже з епіграфу починається

Т. Наскрізний мотив оповідання – мотив загибелі, смерті.

Яку роль відіграє епіграф? (Проводиться паралель між Вавилоном і паном, які помилково вважають себе сильними, але ця сила уявна. Одна з думок Буніна - багатство, блуд не приносять щастя. Людина смертна, причому, несподівано, як скаже потім Булгаков. Не треба забувати про тлінність всього сущого і в той же час треба вміти бачити прекрасне, насолоджуватися живим життям, а не в багатстві шукати щастя)

Як називається теплохід, яким подорожує пан із Сан-Франциско? ("Атланті"так" )

Що ви знаєте про Атлантиду і чому, на вашу думку, саме так Бунін назвав теплохід? (Загиблий міфологічний материк, - підтверджуючи таким чином близьку загибель пароплава. "Атлантида" є в оповіданні двоїстим символом: з одного боку, пароплав символізує нову цивілізацію, де влада визначається багатством і гординею, тобто тим, від чого загинув Вавилон. Тому зрештою, корабель, та ще й з такою назвою, повинен потонути.З іншого боку, "Атлантида" - уособлення раю та пекла, причому, якщо перше описано як рай "осучаснений", то машинне відділення прямо називається пекла)

Розкажіть, як влаштований теплохід, який там порядок дня

Знайдіть та зачитайте цитату, яка доводить, що машинне відділення асоціюється з пеклом ("її останньому, дев'ятому колу була подібна підводна утроба пароплава, - та, де глухо гоготали велетенські топки, що пожирали своїми розпеченими позіхами грудей кам'яного вугілля, з гуркотом вкинутого в них облитими їдким, брудним потім і до пояса голими людьми, багряних." ..")

Вчитель: Ця назва теж посилюємотив загибелі.

б) сюжет оповідання

Перекажіть сюжет оповідання (пан все життя заробляв гроші і ось вирішив здійснити навколосвітню подорож довжиною на рік з дружиною та дочкою. Але коли вони під'їжджали до Капрі, пан несподівано помер. Його везуть у нове світло в трюмі корабля разом з єгипетською мумією)

Вчитель: У Буніна сюжет у оповіданнях малозначимий, іноді його практично немає, як, наприклад, в "Антонівських яблуках". Тут теж все просто і сюжет можна переказати у двох реченнях.

Чому і з якою метою вирушає мандрувати пан? (Він вирішив нарешті влаштувати собі відпочинок)

Вчитель: З самого початку подорожі пана із Сан-Франциско оточує маса деталей, що віщують або нагадують про смерть.

Які хто знайде? (вже згадувала "Атлантида", наслідний принц якоїсь азіатської держави з мертвою особою)

Зачитайте портрет принца ("весь дерев'яний, широколиця, вузькоокий... злегка неприємний - тим, що великі чорні вуса прозирали в нього як у мертвого... смаглява тонка шкіра на плоскому обличчі злегка натягнута і ніби злегка лакована... у нього були сухі руки) , чиста шкіра, під якою текла давня царська кров...")

Вчитель: Принц – мумія. Сухі руки, лакована шкіра, вуса, як у мертвого, невеликий зріст - все це характерні ознаки муміфікованого тіла. Корабель везе мумію принца із Азії (!). Мертвого пана із Сан-Франциско додому везе все та сама "Атлантида", тобто на її борту завжди перебуває мертвий.

в) час та хронологія оповідання

Вчитель: Сюжетні компоненти історії дуже точно "прив'язані до календаря" і вписані в географічний простір. Дуже цікаво спостерігати у цьому оповіданні за часом, хронологією.

Коли пан вирушає в дорогу? (в кінці листопада)

Вчитель: Пробувши в Неаполі кілька тижнів, сім'я із Сан-Франциско переїжджає на Капрі, де й умирає батько сімейства. Мабуть, що його смерть припадає на двадцяті числа місяця, за два-три дні до Різдва Христового.

Як ви вважаєте, чому дія прив'язана саме до цієї дати?

Вчитель: Вмирає людина Нового Світу, і вкотре народжується Спаситель Старого Світу. Ось як слід читати цю хронологію.

Вчитель: У оповіданні можна назвати два мотиви. Перша – лінія “механічна”, друга – “стихійна”.

два мотиви

Т.

мотив регламентованого механічного життя

мотив стихійного життя

Доведіть, що головний герой живе за розкладом (В епізоді, де описується життя пасажирів на пароплаві, кожна фраза починається з визначення часу: "о дев'ятій годині ранку", "в одинадцятій", "о п'ятій годині" і так далі.)

А хто живе механістичним життям, хто схожий на заводну іграшку? (Це танцює на теплоході пара, яка зображує радість та щастя, якими вони насправді не живуть)

Вчитель: зверніть увагу: у пана, його дружини та дочки немає імен

А хто має? (у рибалки Лоренцо, у коридорного Луїджі)

Чим їхнє життя відрізняється від життя пана із Сан-Франциско? (У їхньому житті немає місця графікам і маршрутам, вони непередбачувані не зрозумілі синам цивілізації, вони живуть природним життям)

Вчитель: Саме ці герої втілюють живе, стихійне життя, позбавлене механістичності, повне звуків та фарб. У цей час Бунін дуже нагадує Андерсена: його улюбленою темою теж було протиставлення живого життя штучного.

Іноді природне життя вторгається у життя пана із Сан-Франциско та його сім'ї. Коли? (Наприклад, коли доньці американця здасться, що вона бачить наслідного азіатського принца, коли господар готелю на Капрі виявляється саме тим джентльменом, якого сам пан напередодні бачив уві сні.)

Пан із Сан-Франциско, що сприймається нами як головний герой, вмирає, і всі про нього забувають. На перший план висуваються ось ці другорядні персонажі. Смерть героя сприймається як звичайний випадок.

Чи спроможний головний герой бачити красу світу, природи, творів мистецтва? (Ні, один з кращих прикладів є опис церкви в Неаполі. Один і той же опис містить дві різні точки зору, перша половина фрази - від імені пана з Сан-Франциско: "огляд холодних, що пахнуть воском церков, де завжди одне й те саме ..." Далі чути голос автора: "величний вхід, закритий тяжкою шкіряною завісою, а всередині - величезна порожнеча, мовчання, тихі вогники семисвічників, що червоніють у глибині на престолі...")

Вчитель: подивіться, тут як би протиставляється Старе та Нове Світло, Америка та Європа, золоте тілець Америки та культурні завоювання Європи. Але це дещо спрощено та примітивно. Вмирає пан із Сан-Франциско, народжується Христос, вмирає як би адепт Нового Світу, народжується знову і знову Христос – бог Старого світу. Ось і ще два мотиви, не тільки смерті, а йнародження.

г) топонімія оповідання

Які географічні назви фігурують у оповіданні? (Сан-Франциско, Неаполь, Рим, Капрі)

Вчитель: Цікаво, що на Капрі прибуває сім'я із Сан-Франциско. Надзвичайно цікавою є історія назви цього міста. "Місто Святого Франциска" - названо на ім'я Франциска Ассизького (справжнє ім'я - Джованні Бернардоне), яке народилося і померло в Ассизах - місті, яке знаходиться недалеко від Капрі (!) Франциск Ассизький проповідував євангельську бідність і навіть створив суспільство міноратів (менших). Місто в Америці, одне з найбагатших міст, назване ім'ям Франциска як би за іронією долі. І сам пан – багатій, представник нового світу – прибуває із міста, названого на честь проповідника бідності, на батьківщину цього проповідника.

Звернемося до вставного епізоду - легенди про Тіберію (або Тіверію, як його називає Бунін)

Зачитайте легенду ("Жив на цьому острові дві тисячі років тому жалюгідний божевільний чоловік, вічно п'яний, зовсім заплутаний у своїх жорстоких і брудних вчинках старий, який чомусь забрав владу над мільйонами людей...")

Як на вашу думку, навіщо Буніну знадобився це вставний епізод? (Він проводить паралель між паном із Сан-Франциско та Тіверієм)

Чим вони схожі? (і Тиверій, і пан - старі, обидва віддані пороку розпусти, вони обидва мертві, порожні, хоча мають владу над світом)

Доведіть, що пан усередині мертвий і порожній (Що відчував, що думав пан із Сан-Франциско в цей такий знаменний вечір? Він, як кожен, хто відчув качку, тільки дуже хотів їсти, з насолодою мріяв про першу ложку супу, про першу ковтку вина і робив звичну справу туалету навіть у деякому збудженні). , що не залишав часу для почуттів та роздумів)

Що сниться перед смертю пану та Тиверію? (панові сниться сон про господаря готелю - порівняйте одну з легенд про Тіберію: "За кілька днів до своєї смерті він [Тіберій] уві сні бачив статую Аполлона, величезну та дивовижну роботу, яку мали привезти з Сіракуз і поставити в бібліотеці... ")

У чому ж справа? Чому вмирає пан із Сан-Франциско, точніше, навіщо його вбиває Бунін, що він цим хотів сказати? Чому "Атлантида" має загинути?

Вчитель: вся річ у тому, що людина, світ приречені без Бога. Для головного героя немає нічого містичного, космічного, вони приземлений і реальний, вірить лише у себе. Хіба є Бог на цьому кораблі? Що його замінює? (Капітан корабля)

А що тут є храм? (Ресторан, куди всіх скликають "точно в язичницькому храмі")

Вчитель: Іронія долі полягає в тому, пан із Сан-Франциско прожив все життя в напруженій і безглуздій праці, відкладаючи на майбутнє "справжнє життя" і всі насолоди. І саме в той момент, коли він вирішує нарешті насолодитися життям, його наздоганяє смерть.

Як ви вважаєте, чому початкову назву "Смерть на Капрі" Бунін замінює на "Пан із Сан-Франциско"?

. Слово вчителя про художню манеру Буніна.

Бунін порівнянонечасто використовує метафори

Знайдіть промовисту метафору у згаданому описі

Також він використовуєпсихологічно насичені епітети та прислівники .

Використовуючиоднорідні епітети Бунін варіює їх якісні характеристики.

Бунін любитьскладові епітети

І справжній коник письменника - оксюморони, наприклад, "грішно-скромна дівчина"

Знайдіть інші приклади подібних поєднань у тексті оповідання.

Однак Буніну властивосталість у використанні одного разу знайдених епітетів та словесних груп.

Бунін ніколи не допускав зайвої кольористості та орнаментальності. Точність, художня доречність та повнота зображення – ось ті якості, які ми знаходимо у творчості Буніна.

Бунінський синтаксис чітко спрямовано ритмізацію прози.

У нього багатоанафор

інверсій

градацій

синтаксичного паралелізму

Знайдіть приклади в тексті та випишіть їх у зошит

Але найголовніший засіб ритмізації тексту – йогозвукова організація.

Які звукові, фонетичні прийоми ви знаєте? (асонанс, алітерація)

5. Самостійна робота

(З) Самостійно проаналізуйте ритміку та звуковий склад фінальної пропозиції оповідання. Знайдіть найбільш виразний ланцюжок асонансів у ньому.

Вчитель: Ну і підіб'ємо підсумок, запишемо ідею твору Буніна

ЗАП: Розповідь Буніна про складну і драматичну взаємодію соціального і природно-космічного в людському житті, про короткозорість людських претензій на панування у світі, про непізнавану красу Всесвіту.

Література

    Олексій Яблуков. "Структурні мотиви оповідання І.А. Буніна "Пан із Сан-Франциско"

    Домашнє завдання: філософська лірика Буніна, напам'ять стих-е, аналіз.


Top