Завдання з літерами для школярів. Заняття з логопедом

Ігри в картинках для дітей 4-5 років

Завдання для дітей середньої групи дитячого садка на тему «Вчимося читати»

Завдання 1

Назви предмети у кожній групі. Поєднай їх з літерою, на яку починаються їхні назви.

Завдання 2

На яку літеру ці слова починаються? Дорисуй предмет, назва якого починається на потрібну літеру, у кожній групі.

Завдання 3

Поєднай предмети, назви яких починаються на ту саму літеру.

Завдання 4

З'єднай предмети, назви яких закінчуються на ту саму літеру.

Завдання 5

Розфарбуй зайву картинку в кожній групі. З якої літери починаються назви картинок?

Завдання 6

Вибери і розкрий лише ті картинки, в назвах яких є буква «Ш».

Завдання 7

Розфарбуй лише ті предмети, у назвах яких є буква «Л».

Завдання 8

Розфарбуй лише ті предмети, у назвах яких є буква «П».

Завдання 9

Розфарбуй лише ті предмети, у назвах яких є буква «К».

Завдання 10

Назви картинки. З'єднай їх ланцюжком: у першому слові - назві картинки звук [М] стоїть на початку слова, у другому звук [М] - у середині слова, у третьому звук [М] - наприкінці слова.

Завдання 11

У назві якого предмета чується звук [Д], якого - звук [Т]?

Завдання 12

У назві якого предмета чується звук [Б], якого - звук [П]?

Завдання 13

У назві якого предмета чується звук [З], якого - звук [З]?

Завдання 14

Де знаходиться звук [Р] у словах: на початку, у середині чи наприкінці слова? Поєднай схеми з відповідними словами.

Завдання 15

Скільки звуків у кожному слові – назві картинки? Назви їх. Поєднай картинки з потрібними цифрами.

Завдання 16

З яких звуків розпочинаються назви цих предметів? Якщо вибрати перші звуки в цих назвах, вийдуть інші слова. Які?

Перевір себе.

Вудка – донька; муха – вуха; намисто - вуса; гроза – троянда.

Завдання 17

Вимов назви цих предметів. Яких словах перший звук звучить твердо? Розфарбуй квадратик поруч із цим словом синім кольором. Якими словами перший звук звучить м'яко? Розфарбуй квадратик зеленим кольором.

Завдання 18

Поєднай кожну картинку зі складом, на який починається її назва.

Завдання 19

Слова, в назвах яких один склад, з'єднай з одним квадратиком, слова, в яких два склади, - з двома квадратиками, а слова, в яких три склади, - з трьома квадратиками.

Мета заняття: вивчаємо букву Л, формування навички читання, розвиток мовного вміння, вдосконалення фонематичного слуху, основ елементарної графічної навички.

  • познайомити дошкільника з літерою Л, правильною вимовою звуку;
  • навчити писати друковану літеру Л за клітинами;
  • сформувати інтерес до навчання віршами та загадками.

Назви, що намальовано на картинках знизу:

Лінійка Цибуля Листя Лисиця

Лада дуже весела дівчинка. Вона ходить і співає:
- Ла-ла-ла!

  1. Як співає Лада?
  2. ЛЛЛА – який тут перший звук?
  3. Як звали веселу дівчинку?
  4. Який перший звук у слові Лада?
  5. Скажи, який звук є і в слові ЛАМПА, і в слові СТІЛЕЦЬ, і в слові СЛОН?
  6. На початку, наприкінці чи в середині звук [л] у словах Лампа? СТІЛЕЦЬ? УКОЛ? СЛОН? Лялька?

Коли ми вимовляємо звук [л], кінчик язика піднімається за верхні зуби і притискається до них. Вимов: ЛЛЛ. Кінчик язика притискається до верхніх зубів і заважає повітря вільно виходити з рота, коли ми вимовляємо звук [л].

  • Голосний чи приголосний звук [л]?
  • Дзвінкий чи глухий цей звук?
  • Чому?
  • Які ще дзвінкі приголосні звуки ти знаєш?

Завдання: друкована літера Л для дошкільнят

Розглянь літеру Л. Нашили літеру Л у повітрі та один раз у зошиті акуратно по клітинах простим олівцем або кульковою ручкою.

У тих випадках, коли дитині пропонується написати цілий рядок букви, складу чи слова – дорослий дає зразок написання на початку рядка.
Якщо у дошкільника виникають труднощі, то дорослий може провести дві орієнтовні лінії, або поставити опорні крапки, які дитина з'єднає лініями, або напише букви цілком, а дитина просто обведе її іншим кольором. Каліграфії на цьому етапі навчання вимагати не слід.

Продовжи фразу

Молодчина ця Ліна,
Ліпить все з (пластиліну).

Тихо-тихо сніг іде,
Білий сніг, волохатий.
Ми розчистимо сніг та лід
На подвір'ї… (лопатою).

Підготовлений літак.
Він вирушив у… (політ).

Лійся, дощ, веселий,
Ми з тобою товаришуємо!
Добре нам бігати
Босоніж по ... (калюжах).

Наш город у зразковому порядку:
Як на параді збудувалися грядки.
Немов жива огорожа навколо -
Пики зелені виставив ... (цибуля).

Хитра шахрайка,
Руда головка,
Пухнасті хвіст-краси.
Хто це? … (Лиса.)

На лаві біля воріт
Олена гірко сльози… (ллє).

У себе в саду Андрійка
Поливав квіти з... (лійки).

Змусив плакати навколо.
Хоч він і не забіяка, а ... (цибуля).

Сірий вовк у густому лісі
Зустрів руду… (лисицю).

Крихітка-син до батька прийшов
І спитала малюк:
- Що таке добре
І що таке… (погано)?

Казка про букву Л

Лисеня і жабеня

У лісі, у великій калюжі, жило маленьке жабенятко, яке дуже любило ліпити з глини. Вилізе з калюжі, набере глини та сидить ліпить. Спочатку він ліпив тільки коржики. Потім почав ліпити колобки та лимони. Потім зліпив слона і вже після цього – лева на лижах та кінь у човні.

Звірі дивилися, сміялися і лагідно гладили жабеня по спині. Тільки одне лисеня (заздрив він, чи що?) приходило, все ламало, та ще й дражнилося:

Зеленіше за всіх зеленок - лупооке жабеня!

І це тривало доти, доки лисеня не виросло. Прийшов він одного разу до калюжі, сів поруч із жабом, довго дивився, як він ліпить, і сумно сказав:

Адже я теж раніше ліпив, та тільки в мене нічого не виходило.
- Нічого! - сказало жабеня.
- Ти не засмучуйся! Зате ти риєш найхитріші нори.

Загадки для дітей на літеру Л

Поряд із двірником крокую,
Розгрібаю сніг навколо
І хлопцям допомагаю
Робити гору, зводити будинок.
(Лопата)

Сидить дід у сто шуб одягнений.
Хто його роздягає,
Той сльози проливає.
(Цибуля)

Над будинками біля доріжки
Висить шматок коржика.
(Місяць)

Дерев'яна дорога,
Вгору йде вона відлого,
Що не крок - то яр.
(Сходи)

Начебто сосен, на кшталт ялинок,
А взимку без голок.
(листяниця)

Падають із гілки
Золота монетка.
(Листя)

Сама не їм, а людей годую.
(Ложка)

Прислів'я та приказки на букву Л

Брехуна легше зловити, ніж кульгавого.
Брехня людини не фарбує.
Брехня на тарганових ніжках ходить.
Раз збрехав - навік брехуном став.
Відкладай неробство, та не відкладай справи.
Маленька справа краща за великий неробство.

Веселі вірші про букву Л для дітей

Липка
Виросла я, липка,
Тоненькою і гнучкою-
Не ламай мене!
Медоносним кольором
Зацвіту я влітку -
Бережи мене.
Опівдні піді мною
Сховаєшся від спеки -
Вирости мене.
Я тебе листям
Від дощу вкрию -
Поливай мене.
Разом, друже мій,
Наберемося сили -
Ти люби мене.
А дочекаєшся терміну,
Вийдеш у світ широкий,
Не забудь мене!
(П. Воронько)

Лисиці гавкають.
Глухомань.
Лежить у листі під липою Лань.
Лінь у глибині холодних вод
Ліниво, але легко пливе.
Місяць проходить, як латунь,
Жабою ласує лунь.
Летить заблукала бджола.
Лігла на ліс нічна імла.
(В. Лунін)

Хто ви?
- Ми лисички,
Дружні сестрички.
Ну а ви ж хто?
- Ми лисички теж!
- Як, з однією лапкою?
- Ні, ще з капелюшком.
(А. Шибаєв)

Листопад
Ліс, як терем розписний.
Ліловий, золотий, багряний,
Веселою, строкатою стіною
Стоїть над світлою галявиною.
(І. Бунін)

Листопад
Опалого листя
Розмова ледь чутна:
- Ми з кленів…
- Ми з яблунь.
- Ми з в'язів…
- Ми з вишень…
- З осинки…
- З черемхи...
- З дуба…
- З берези...
Скрізь листопад:
На порозі-морози!
(Ю. Капотов)

Ластівка
Злива, злива ллє скрізь.
Раді пташенята в гнізді:
- Мама вдома посидить,
Нікуди не відлетить!
(Г. Вієру)

Лев комарика ловив,
Лапою лоба собі розбив!
(Б. Тимофєєв)

Ластівка

А вона у відповідь:
- Поспішаю!
Дзьобою глини зачерпнула
І під дах пурхнула.
Цілий день турбот повна
- будиночок будувала вона.
Дні минули. Знову прошу,
А вона у відповідь:
- Поспішаю!
Вважають хвилинки!
У мене малеча.
Мошок ловлю,
Крихітка годую.
У гості дощ зачастив.
Стара тополя засумувала.
- Заспівай мені, ластівко, - прошу,
А вона у відповідь:
- Поспішаю!
Збираю в дорогу сім'ю.
Повернуся навесні – заспіваю.
(В. Бардадим)

Лісничий
Щоб сосни, липи, їли
Не хворіли, зеленіли,
Щоб нові ліси
Піднімалися в небеса,
Їх під дзвін і гомін пташиний
Охороняє друг – лісничий.
(В. Степанов)

У гості до літа
Ми йдемо лісовою стежкою,
А куди – не знаємо самі.
За малиною?
За малиною!
За грибами?
За грибами!
Світить золоте сонце
Крізь зелені вікна.
Може ми йдемо за сонцем?
Що ж!
Може, й за сонцем!
Може, білка трапиться,
Може, їжачок чекає нас десь...
Ми йдемо юрбою веселою
Ясним ранком у гості до літа!
(В. Вікторов)

Літять тирсу білу,
Летять з-під пилки.
Це тесляр робить
Вікна та підлоги.
(Г. Сатир)

Підсумки уроку:

  1. Вимова нових слів збільшує словниковий запас дошкільника, розвиває мову та пам'ять.
  2. Вправи за клітинами розвивають дрібну моторику рук.
  3. Загадки розвивають у дітях кмітливість, уміння аналізувати та доводити. Педагоги застосовують загадки під час навчання дітей підвищення зацікавленості під час виконання складних завдань.
  4. Вірші впливають як розвиток пам'яті. Доведено, що якщо щодня вивчати кілька рядків, у мозку виникають нові нейронні зв'язки, підвищується загальна здатність до навчання.

Заняття з грамоти: «Звуки [л], [л"];Л»

Ціль: закріпити навичку розрізнення та чіткої вимови звуків [л], [л"];

Корекційно-освітні завдання:

Систематизуватизнання дітей про приголосні звуки [Л], [Ль], згадати їх характеристики, позначення. Знайомство з літерою Л.

Забезпечити застосування практично вміння знаходити місце цих звуків у словах /початок, середина, кінець слова/ д/і «Будиночки».

Вміння вигадувати слова з цими звуками у різних позиціях / на початку, у середині, наприкінці слова/.

Вчити слухо-вимовну диференціацію звуків: [Л] - [Ль], (диференціація твердих і м'яких приголосних) д/і «Семафорчики». Вдосконалення навички складання та читання слів зі складів, вміння записувати сліва у зошиті, а також робити повний звуковий розбірцих слів.

Заучування вірша для літери Л.

Вдосконалення навички читання: односкладових та двоскладових слів.

Корекційно-розвиваючізавдання: :

Розвиток зв'язного мовлення, мовного слуху, зорового сприйняття та уваги, артикуляційної, тонкої та загальної моторики, координації мовлення з рухом.

Корекційно-виховнізавдання:

Сприяти розвитку навичок співробітництва, взаєморозуміння, доброзичливості.

Обладнання: предметні картинки, «будиночки», «семафорчики», зошити, олівці

Хід заняття:

I. Організаційний момент

Гра з м'ячем «Моя, моє, мій, мої» (використовувати слова зі звуками [л], [л"])

ІІ. 1. Логопед пояснює: Звук [л]- губки злегка в посмішці; зубки зближені; вузький кінчик язика піднятий за верхні зубки до горбків і язик упирається у верхні зуби; - шийка «працює».

Символ звуку : великий літак летить: ЛЛЛЛЛ... (див. кольорове вклеювання).

Характеристика звуку: звук приголосний (язичок створює перешкоду повітрі), твердий, дзвінкий.Позначення: синій гурток з дзвіночком.

Звук [Л"]: Символ звуку: маленький літачок летить: льльль ... (див, кольорове вклеювання).

Характеристика звуку [Л"]: приголосний, м'який, дзвінкий.

Позначення : зелений кружок з дзвіночком.

Логопед дає порівняльну характеристику звуків[л], [л']:

звук [л] - приголосний, дзвінкий, твердий; позначення-синій гурток з дзвіночком

звук [л"] - приголосний, дзвінкий, м'який; позначення -зелений кружок з дзвіночком.

Логопед промовляє, що на листі ці звуки позначаються буквою ЛЗнайомство з буквою Л

*Л дивилася на чаплю:

«Ми схожі на дві краплі:

Ноги довгі у чаплі,

Як у літери Л, чи не так?О.Гофман

*-Алфавіт продовжить ваш

Літера Л - лісовий курінь. В.Степанов

2. Дід/упр-е «Хлопни в долоні, якщо почуєш звук [Л"], тупни ногою якщо почуєш звук [Л]»:

ль, мь, б, л...; ля, лю, мі,ал, ла...; аль, амь, пла, вули ...; лист, Поля, машина, кут...

3. Згадати якнайбільше імен, що закінчуються на склад

ЛА: Міла, Анжела, Алла, Каміла

ЛЯ: Коля, Ва..., Га..., То...

Згадати якнайбільше імен, що починаються на склади ЧИ, ЛЕ, ЛЮ:

Ліза, Ліна...; Льоша, Льоня ...; Людо, Люсю...

4. Повторити чистомовки:

Ло-ло-ло – на вулиці тепло.

Лу-лу-лу – стіл стоїть у кутку.

Ул-ул-ул - у нас зламався стілець.

Ля-ля-ля – зелені поля.

Лі-лі-лі – малину ми несли.

Лю-лю-лю – малину я люблю.

Ле-ле-ле – їжу на віслюку.

5 .Відгадати загадки, назвати, який звук у відгадці ([Л] - [Л"]), і визначити його місце у слові.

Дерев'яна дорога,

Вгору йде вона відлого,

Що не крок - то яр.(Сходи)

Над будинками біля доріжки

Висить шматок коржика.(Місяць)

Падають із гілки

Золота монетка.(Листя)

Під дахом – чотири ніжки,

А на даху – суп та ложки.(Стіл)

Хвіст пухнастий,

Хутро золотисте,

У лісі живе,

У селі курей краде.(Лиса)

У дуплі живе, Горішки гризе.(Білка)

6 . Фізхвилинка

Літерою л розставимо ноги,

Немов у танці, руки в боки.

Нахилилися вліво, вправо,

Ліворуч, праворуч.

Виходить на славу.

Ліворуч, праворуч, ліворуч, праворуч.

7. Д/і «Синій - зелений»./робота із семафорчиками/

Діти показують «семафорчик», виділивши зву ки [л], [л'] у вірші:

Їжачок, їжак, ти що колючий?

Це я про всяк випадок,

Знаєш, хто мої сусіди?

Вовки, лисиці та ведмеді. Б.Заходер

8. Д/і «Будинки»

Діти повинні розкласти картинки по будиночках (синій та зелений): зі звуком [л] – у синій, зі звуком [л”] – у зелений, розділити всі слова на склади, визначити місце звуків [Л] та [Л]'] у словах.

9. Пальчикова гімнастика:

Руки вгору, в кулачок,

Розтиснути на бочок.

Руки в сторони, в кулачок,

Розтиснути на бочок.

Руки вниз, в кулачок,

Розтиснути на бочок.

10.Діти повторюють написання букви л, згадують вірш.

Викладають у касі слова: цибуля, лимон, лисиця та записують їх у зошити.

Звуки Л, Л" . Літера Л.

Мета: - розвиток загальних мовних навичок

Формування екологічної культури людини

Виховують:

Виховувати любов та дбайливе ставлення до квітів, природи.

Виховувати інтерес до занять.

Виховувати культуру поведінки на заняттях.

Розвиваючі:

Розвивати зорове сприйняття, фонематичний слух, логічне мислення.

Розвивати увагу, вміння відповідати чітко та грамотно на поставлене запитання.

Розвивати дрібну моторику рук.

Навчальні:

Розширити уявлення дітей про квіти (про їх зовнішній вигляд, де виростають), про види, що зникають.

Збагачувати лексичний запас за рахунок нових іменників та прикметників.

Уточнити фонематичне уявлення про новий звук.

Вчити давати характеристику звукам (згодний, твердий, м'який, дзвінкий).

Познайомити з образом друкарської та малої букою т.д.

Вдосконалити навичку звуко-складового аналізу слів.

Формування УУД:

Регулятивні: вчити приймати та зберігати навчальну діяльність.

Пізнавальні: розвивати вміння знаходити та подавати інформацію.

Комунікативні: розвивати вміння слухати та розуміти один одного, вміти висловлювати свої думки відповідно до завдань та умов комунікації.

Особистісні: розвивати здатність до самооцінки на основі критерію успішної діяльності.

Обладнання: дзеркала, ручки, олівці, набори фішок синій-зелений-червоний, кольорові магніти, зображення кольорів (фіалка, дзвіночок, лотос, тюльпан), розрізна картинка-квіти на лузі, картки з накладеними зображеннями кольорів (фіалка, тюльпан) за кількістю дітей, зображення друкованої літери Л, зображення великої Л, склади ЛО ТОС (за кількістю дітей), картки "Знайди літеру Л" за кількістю дітей, картинки - дівчинка, лійка, квітка, луг, людина біжить, хлопчик і дівчинка (для роботи над пропозицією), конвертики з частинами квітки-корінь, стебло, листя, пелюстки, бутон, контури квіток (по 3 на учні) для рефлексії.

Хід заняття:

1. Оргмомент.

Всім, усім добрий день!
Геть з дороги наша лінь!
Не заважай працювати,
Не заважай вчитися!

2. Актуалізація знань. Створення навчально-проблемної ситуації.

Хлопцям лунають частини картинки (або вже лежать на столах) – необхідно зібрати всім разом картинку. На зображенні зображені квіти.

Логопед читає вірш:

на лугу, квітів - небагато!
Васильки, ромашки є,
Кольори зірки червоною,
У маках покривало.
Дзвінчик блакитний,
Всім хитає головою,
Мила комашка,
Села на ромашку.
Раді метелики, джмелі,
Що квіточки розцвіли!

(Л. Алейнікова)

«Квіти»
Якщо я зірву квітку,
Якщо ти зірвеш квітку.
Якщо все: і Я, і ТИ -
Якщо МИ зірвемо квіти,
То виявляться порожні
І дерева, і кущі.
І не буде краси.

Хлопці, хто здогадався, яка у нас сьогодні тема? (Квіти). Поговоримо ми про квіти, але не про всі, а лише про ті, яких стало дуже мало, і вони занесені до Червоної книги.

Послухайте уважно, який звук можна почути у кожній назві квітки-лотос, конвалія, фіалка, дзвіночок, лілія, лотос? У словах «лотос», «конвалія» він на початку, у слові «фіалка» у середині, у слові «лілія» на початку, у середині, звук м'який?

3. Відкриття нового знання

Хлопці, давайте візьмемо дзеркала і вимовлятимемо звуки Л, ЛЬ, щоб зрозуміти чим вони схожі, а в чому різні:

Промовте перший звук у слові "конвалія". Що помітили?

У роті є перешкода для повітря, отже звук [л] – приголосний

Закрили вушка. Що чуєте: більше шуму чи голосу?

Ще що можете сказати?

Звук [л] у слові "конвалія" - твердий

показ рукою – середня частина спинки язика опущена. А зараз

Промовте перший звук у словах "лілія". Що змінилося?

Звук [л,] у слові "лілія" - м'який. (показ рукою - середня частина спинки язика піднята)

Дайте характеристику звуків [л], [л,]

Звук [л] - приголосний, дзвінкий, твердий, звук [л,] - приголосний, дзвінкий, м'який.

У чому різниця при вимові звуків? - Коли ми вимовляємо звук ЛЬ,язичок більше притискається до горбиків.

Щоб чітко та зрозуміло говорити, давайте зробимо зарядку для язичка.

«Збірник»

Усміхнувшись, оголивши верхні та нижні зуби, які стоять один на одному, як паркан. Про себе говорити "І". Втримати під рахунок від 1 до 10.

«Покараємо неслухняний язичок»

Трохи прочинити рота, спокійно покласти язик на нижню губу і, поплескуючи його губами, вимовляти звуки: «пя-пя-пя», а потім покусати зубами: «тя-тя-тя».

«Млинець»

Широкий язик лежить нерухомо, не тремтить на нижній губі, торкаючись кутів рота, верхні зуби видно. Втримати під рахунок від 1 до 10.

«Голочка»

Рот відкрити, язик висунути далеко вперед, напружити і зробити його вузьким. Утримувати в такому положенні 15 секунд, потім забрати за нижні зуби, рот не закривати, повторити 5 - 10 разів.

Чергувати «Млинець - Голочка»

«Смачне варення»

Покласти широку мову на нижню губу, а потім облизати зверху вниз верхню губу, прибравши язик за верхні зубки. Щелепа не рухати.

«Гойдалка»

Кінчиком язика впиратися по черзі то верхні, то нижні зуби. Щелепа не рухати.

«Пароплав гуде»

Усміхнутися, прикусити кінчик язика і вимовляти звук "И" довго. У цьому чується твердий звук «Л».

4. Застосування нового знання

Діти, подивіться, це

ДЗВОНИК ПЕРСИКОЛІСНИЙ

Висота 30-110 см. Зменшується в чисельності вид. Занесений до Червоної книги Смоленська. Чисельність зменшується через масовий збір квітучих рослин населенням . Дзвіночки - одні з найулюбленіших у народі рослин. Це видно хоча б за лагідними місцевими назвами: дзвінці, дзвіночки.

Коли дозрівають червоні ягоди суниці, у світлих лісах і на вирубках зацвітає справжній красень наших лісів — персиколистий дзвоник. Його ніжно-блакитна, велика, класичної форми квітка немовби відлита з дзвінкого металу. З усіх видів дзвіночків він один із найбільших. Блакитні або бузково-блакитні (рідко білі) розсічені на 5 лопатей віночки з короткими зубцями звисають на ніжках з верхівок стрункого високого стебла, залучаючи бджіл. На ніч та в дощ дзвіночки закриваються. Все менше залишається цих дзвіночків у наших лісах — вони страждають через свою привабливість і незахищеність.

Робота на рівні складу

А зараз ми з вами пограємось у гру «Вгадай, який дзвіночок дзвенить?»

Великий дзвіночок дзвенить ось так: "ла-ла-ла", а маленький - "ля-ля-ля". Відгадайте який дзвіночок дзвенить (великий чи маленький), коли ви чуєте: лу-лу-лу?
Так само пограти з іншими парами звуконаслідувань: ло-ло-ло і ле-ле-льо; лу-лу-лу та лю-лю-лю; ли-ли-ли і ли-ли-ли; ле-ле-ле та ле-ле-ле.

Хлопці, а в слові дзвіночок, є звуки Л, Л?

Давайте тепер зобразимо нашими пальчиками дзвіночки, які на ніч і в дощ закриваються, а потім відкриваються.

«Ніжні квітки» (пальчикова гімнастика)

Наші сині квітки (Ладоні з'єднані у формі тюльпану.)

Розпускають пелюстки. (Пальці повільно розкриваються.)

Вітерець трохи дихає, пелюстки колихає. (Плавно погойдуються.)

Наші ніжні квіти закривають пелюстки. (Повільно закриваються.)

Тихо засинають, головками хитають. (Пензлі рук погойдуються.)

Робота на рівні слова

Дуже милі квіти-синювато-фіолетові пелюстки!

На луках вони ростуть і гарно там цвітуть.
Проявіть трохи кмітливість, ті квіти звуть...

(Відповідь: фіалки)

Фіалка - одна з найніжніших і прекрасних квіток. Що відноситься до сімейства фіалкових, вона воліє рости на берегах річок, узліссях хвойних лісів, кам'янистих схилах, луках. Розмножується фіалка надрізана насінням, яке утворюється не щороку. Тому не дивно, що ця ніжна рослина занесена до Червоної книги. Росте в Іркутській області, Красноярському краї.

Давайте фішками викладемо звукову схему слова

- Наступна загадка

Рослина заввишки 15-40см. Цвіте у травні. Росте у степу, у Криму. Прекрасний степовий красень. Занесений до Червоної книги. Забарвлення — від чисто-білого, жовтого до червонувато-бордового, бузкового і майже фіолетового, з жовтою або чорною плямою по центру або без нього. Родоначальник культурних сортів.

Викладемо фішками слово "тюльпан" (Де знаходиться звук Ль? -у середині слова)

Обведіть і замалюйте, заштрихуйте ту квітку, в назві якої є м'яка, з якою ми сьогодні знайомимося. (Тюльпан)

Фізмінка (Розвиток загальної моторики.

А) - А зараз я пропоную вам трохи відпочити. Повторюйте за мною.

Раз-два-три виросли квіти

До сонця потяглися високо:

Стало їм приємно та тепло!

Вітерець пролітав, стеблинки хитав

Ліворуч хитнулися-низько прогнулися.

Праворуч хитнулися - низько пригнулися.

Вітерець тікай! Ти квіточки не зламай!

Нехай вони ростуть, ростуть, Дітям принесуть радість!

(Рухи-сиділи навпочіпки, встали, тягнуться на носочках, дивляться вгору, розгойдують руками вліво - вправо, над головою, нахиляються вліво, нахиляються вправо, загрожують пальчиком, присідають, повільно піднімають руки вгору, розкривають пальчики)

Б) Гра в м'яч

Якщо квіти ростуть у лісі, то вони які? (Лісові)

Якщо квіти ростуть на лузі, то які вони? (Лугові)

Якщо квіти ростуть у полі, то вони які? (Польові)

Якщо квіти ростуть у саду, то вони які? (Садові)

Якщо квіти ростуть у кімнаті, то вони які? (Кімнатні)

Диференціація л, ль у словах:

А зараз я називатиму інші рослини, які можуть нам зустрітися в лісі, а ви за допомогою зеленого та синього кружечка визначатимете, який у них звук – м'який чи твердий. Викладатимемо на парті довгий потяг

Слова: лотос, фіалка, лілія, конвалія, липа, волошка, тюльпан, ялина, ялинка

Гра «Збери частини квітки»На столі в дітей віком лежать конвертики у яких частини квітки (корінь, стебло, листя, пелюстки, бутон)

Назвіть найголовнішу частину квітки? (Корінь). - Що йде після кореня? (Стебло) - У квітки є? ... (Листя.) - Далі після листя? (Бутон) – А що таке бутон? (Не розкрилася квітка) - І залишилися?.. (Пелюстки)

Необхідно ще сказати, чи є в слові звуки Л, ЛЬ.

Знайомство з літерою

Молодці. Хлопці, звуки Л і Ль добре вмієте розрізняти. А тепер давайте познайомимося з літерою Л. Літера Л - це будиночок для звуків Л і Ль

На що схожа буква Л?

Зобразіть літеру Л за допомогою пальчиків.

Встаньте, зобразіть літеру Л у парі.

Знайди букву Л

Гра «Збери слово»

У кожної дитини на столі лежать склади ЛО ТОС, необхідно зібрати слово

Лотос горіховий - багаторічна водна рослина. Листя у лотоса плаваючі, на довгих шипуватих живцях, має форму щита. Квітки змінюють забарвлення від яскраво-рожевого на початку цвітіння до майже білого перед опаданням пелюсток. Плід-коробочка. Насіння тверде і велике, розміром з лісовий горіх. Квітки лотоса великі, 25-30 см і високо піднімаються над водою на прямій квітконіжці. Вони мають слабкий, але дуже приємний аромат. Поширено лотос на узбережжях Азовського, Каспійських морів, в Азії. Лотос зникає, оскільки забруднюються і осушуються водоймища, виловлюються з дна кореневища в декоративних та харчових цілях. По берегах лотос охоче поїдають дикі кабани та худобу.

Запишіть слово, що вийшло

Робота на рівні пропозиції

А) Гра «Доскажи слівце» - скажи дію навпаки

Навесні квітка розцвіла, а восени - ...

У лотоса великі пелюстки, а у фіалки - ...

Є фіалка - кімнатна квітка, а є ...

Дівчинка посадила квітку, а хлопчик її...

Б) Складіть пропозиції щодо картинок. Якими словами є звуки Л, ЛЬ?

Картинки: - дівчинка, лійка, квітка (Катя поливає дзвіночок)

Луг, людина біжить, хлопчик і дівчинка.

5. Підсумок заняття. Рефлексія

З якими звуками ми познайомились на уроці?

Хлопці, як ви вважаєте, зірвана квітка — це добре чи погано? (І добре, і погано)

У чому ви бачите гарне? (Прикрашає будинок. Створює радість) - У чому погане? (Зірвані квіти швидко гинуть. Якщо всі почнуть рвати квіти, не буде гарної природи навколо нас.)

Якщо я зірву квітку,

Якщо ти зірвеш квітку,

Якщо все: і я, і ти,

Якщо ми зірвемо квіти,

То виявляться порожні

І дерева, і кущі.

І не буде краси,

І не буде доброти,

Якщо тільки я і ти,

Якщо ми зірвемо квіти.

(Т. Собакін)

А як ви вважаєте, якими квітами краще милуватися? Тими, що ростуть у живій на лузі, у лісі, на міській клумбі чи стоять у вазі вдома?

Рефлексія

У вас на столах квіточки.

Розфарбуйте квітку червоною-якщо ви все запам'ятали на уроці і зможете розповісти іншим. Розфарбуйте жовту квітку, якщо вам все було зрозуміло.

Розфарбуйте квітку синьою, якщо заняття вам здалося важким і ви багато не зрозуміли

На закінчення хочеться сказати:

Не рвіть квіти, не рвіть,

Нехай буде нарядніша Земля,

А замість букетів даруйте

Василькові,

Незабудкові

І ромашкові поля! (Ю. Антонов)
















Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі:

  • Познайомити дітей з приголосним звуком [л] і літерою Л, продовжувати вчити дітей визначати на слух місце звуків [л] у трьох позиціях у словах: лампа, човен, молоток, стіл, стілець і т.д., продовжувати вчити дітей складання слів з букв і складів.
  • Вчити дітей аналізувати найпростіші схеми (фігурки чоловічків у різних позах).
  • Продовжувати вчити дітей допомагати тим, хто потрапив у халепу.

Розвиваюче середовище:розрізна абетка, складова таблиця, літери великого формату; комплект карток із схематичними зображеннями людини у різних позах.

Хід заняття

Організаційний момент

Вихователь:Сьогодні біля дитячого садка я зустріла сонечко (слайд 3), яке прийшло до нас у гості. Але сонечко це не просте, а чарівне. Хто візьме його в руки, той стане найласкавішою і найдобрішою дитиною у світі. Давайте перевіримо! (Передаємо повітряну кульку – сонечко, говорячи одне одному ласкаве слово). Це правда, ми стали найдобрішими та лагіднішими. Хлопці подивіться, а сонечко принесло нам у подарунок – букву Л. (На повітряній кульці написано букву Л).

Вихователь:Як ви думаєте з якою літерою ми сьогодні знайомитимемося?

Діти:З літерою Л.

Вихователь:Молодці, вірно, сьогодні ми з вами познайомимося з буквою Л. (вихователь показує букву на екрані – слайд 4).

Хлопці, букву Л можна скласти з лічильних паличок (у кожного на столі лежать лічильні палички). Давайте спробуємо скласти їх букву Л. (діти складають букву з лічильних паличок).

Ще цю букву можна зобразити, роз'єднавши середній та вказівний пальці руки (діти показують букву Л на пальцях, у цей момент стукають у двері).

Вихователь:Хлопці, подивіться: хтось стукає у двері.

(до групи входить лялька Луша – слайд 5)

Луша:Здрастуйте, хлопці. Мене звуть Луша.

Діти:Вітаю.

Луша:Я гуляла на вулиці і випадково забрела до вас у гості.

Вихователь:А чому ти така сумна?

Луша:Сьогодні мама навчила мене складати з розрізної абетки моє ім'я, але біда: поки я гуляла, втратила першу букву мого імені. (Показує розрізну абетку «УША» - слайд 6).

Вихователь:Хлопці, допоможемо ляльці?

Діти:Так.

Вихователь:Хлопці, давайте покажемо нашу розрізну абетку ляльці Луше. (Показують розрізну абетку).

Луша дивиться і плаче

Вихователь:Луша, а чому ти плачеш?

Луша схлипуючи: я забула, яка літера має бути на початку мого імені

Вихователь:Хлопці, допоможемо Луші?

Діти:Так.

Вихователь:Хто пам'ятає, як звати ляльку?

1 дитина:Луша.

Вихователь:Молодець правильно. Давайте ще раз послухаємо, як звуть ляльку: «Луша». (Виховник вимовляє ім'я Луша). Який звук ви чуєте на початку її імені?

Діти:звук[л].

Вихователь:Тоді яку ж літеру втратила Луша?

Діти:літеру Л.

Вихователь звертається до дитини:знайди, будь ласка, літеру Л на ковроліні, і ми її віддамо ляльці Луше.

(Дитина знаходить букву Л і віддає її ляльці – слайд 7)

Луша:Дякую. Я, згадала, яку букву втратила, це буква Л.

Ой, здається, мене мама кличе, мені час уже йти додому обідати. До побачення, хлопці (лялька Луша йде).

Вихователь:Діти, давайте згадаємо, як звали нашу дівчинку?

Діти: Луша.

Вихователь:Який перший звук у слові «Луша»?

Діти:Це звук [л].

Вихователь:Що нам допомагає його вимовляти?

Діти:язичок

Вихователь:Отже, який це звук?

Діти:Це приголосний звук.

Вихователь:Його не можна крикнути, вимовити голосно.

Який другий звук у слові «Луша»?

Діти:Це звук [у].

Вихователь:Звук [у]гласний чи приголосний?

Діти:Це голосний звук.

Вихователь:Який третій звук у слові «Луша»? Голосний чи приголосний?

Діти:Це звук [ш], він згодний.

Вихователь:Який четвертий звук у слові «Луша»? Голосний чи приголосний?

Діти:Це звук [а], він голосний.

Вихователь:Бавовнами покажемо кількість складів у слові «Луша».

(Діти проплескують у долоні два рази)

Вихователь:Назвіть перший склад на ім'я Луша?

Діти:"Лу" (Слайд 8).

Вихователь:Назвіть другий склад?

Діти:"ша".

Вихователь:Складіть з цим ім'ям речення.

Діти:«Луша пішла гуляти. Луша прокинулася і пішла вмиватися.

Ігрова вправа «Визначити місце звуку у слові»

Вихователь:Визначити на слух місця звуків [л] та [л"] у трьох позиціях:

  • На початку слова: ЛАМПА, ЧОВНА, ЛУК, ЛИСИЦЯ, МІСЯЦЬ, ЛОПАТА.
  • У середині слова: МОЛОТОК, БІЛКА, ПАВЛИН, АПЕЛЬСИН, БЛИЗНЮКА, ПАЛЬТО.
  • Наприкінці слова: СТІЛ, СТІЛЕЦЬ, ПІДЛОГА, ПІНАЛ, ДЯТЕЛ, ФУТБОЛ, САМОСВАЛ, БІНОКЛЬ. (Слайд 9, 10, 11)

(Діти вимовляють, що зображено на екрані разом з вихователем і визначають які звуки в цьому слові [л] або [л"], де він знаходиться на початку, в середині або в кінці слів)

Промовляння скоромовки

Вихователь:Хлопці давайте разом скажемо скоромовку виразно і чітко:

Пішов Гнат
Лопати купувати.
Купив Гнат
П'яток Лопат (слайд 12)

Вихователь:Подивіться які предмети до нас прилетіли.

Діти:Літаки (слайд 13)

Фізкультхвилинка

Літаки загули, (Обертання перед грудьми зігнутими в ліктях руками)
Літаки полетіли (Руки в сторони, по черзі нахили в сторони)
На галявину тихо сіли, (Руки до колін)
Та й знову полетіли. (Руки убік, нахили убік)
Ла-ла-ла, (3 бавовни)
Мила в човнику пливла. (Нахил уперед, махи руками убік)
Лу-лу-лу (3 бавовни)
Слава взяв пилку. (Рух як при пилянні дров)
Вул-вул-вул (3 бавовни)
Михайло заснув. (Присісти, руки під щоку)

Ігрова вправа «Склади слово»

Вихователь:Молодці, хлопці, як ви добре грали. Подивіться, що зображено на екрані? (вихователь вказує на екран – слайд 14).

Діти:Літери, склади.

Вихователь:Спробуймо прочитати, що тут написано. (Діти читають склади)

Діти:МА, УШ, ЛУ, ША, ШУ, ЛА.

Вихователь:Тепер спробуємо скласти зі складів слова.

Діти:МАША, ЛУША, ПІШЛА, МАШУ.

Вихователь:Які добрі слова ви склали. А тепер спробуйте скласти прості речення з цими словами.

Діти:Маша пішла до дитячого садка. Луша п'є чай. Мама пішла працювати. Батько любить Машу.

Вихователь:Як добре ви вмієте складати речення.

(Проводиться індивідуальна робота з розрізними абетками малого формату.)

Вихователь:З букв скласти слово «мама», зі складів скласти слова «Луша», «Маша», «Сама». (Діти складають слова)

Вихователь:Послухайте загадку (з літер діти складають відгадку на загадку)

Він у самому вирі живе,
Господар глибини.
Має він величезний рот,
А очі трохи видно. (слайд 15)

Діти:Сом.

Вихователь:Молодці. Що ви знаєте про соми?

Діти:Це риба, вона мешкає у річці.

Вихователь:(роздає картки) Ви повинні повторити рух або прийняти таку саму позу, як людина, зображена на картці.

(Діти виконують вправу, а потім кілька разів обмінюються картками. Таким чином, кожна дитина повторює 3–5 різних поз. Під час гри вихователь звертає увагу дітей на становище рук та ніг чоловічків, просить описати позу словами, щоб уточнити спостереження та звернути увагу на найважливіше).

Вихователь:Хлопці, як ви, добре впоралися із завданням. Подивіться, а наше сонечко проситься надвір. Тільки перед тим як випустити сонечко на вулицю давайте поділимося, про те, що ми дізналися про його букву Л. Хлопці Літера Л – голосна чи приголосна буква?

Діти:Приголосна буква.

Вихователь:З скільки паличок ми можемо скласти літеру Л.

Діти:З двох.

Вихователь:А ще як можна показати літеру Л.

Діти:Середній і вказівний пальцем руки. Навчилися складати слова з літерою Л.

Вихователь:А ще ми допомогли ляльці Луші, яка потрапила в халепу.

Діти:Ми допомогли їй знайти її букву Л.

Вихователь:А тепер хлопці підемо надвір і відпустимо сонечко гуляти.


Top