Аналіз казки чорна курка чи підземні жителі. Казка Антонія Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі










































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Цілі уроку:

  1. Розкрити ідейний зміст казки через аналіз тексту.
  2. Розвиток монологічного та діалогічного мовлення учнів.
  3. Розвиток мисленнєвої діяльності учнів: уміння аналізувати, синтезувати, узагальнювати.
  4. Розвиток уміння порівнювати різні види мистецтва.
  5. Розвиток навичок виразного читання тексту.
  6. Формування моральних орієнтацій на розпізнання істинних та хибних цінностей.
  7. Виявлення актуальності твору сучасних школярів.
  8. Створення психолого-педагогічних умов особистісного зростання кожного учня.

Методи та прийоми: словесний, наочно-ілюстративний, проблемний.

Обладнання:

  1. Комп'ютер.
  2. Проектор.
  3. Презентація “Моральні уроки життя. Аналіз казки "Чорна курка, або підземні жителі".
  4. Мультиплікаційний фільм "Чорна курка".
  5. Виставка малюнків учнів за казкою А. Погорєльського "Чорна курка, або підземні жителі".

Хід уроку

1. Організаційний момент. Перевіряє готовність класу до уроку.

2. Основна частина.

  • Коротка біографічна довідка про А. Погорельського.
  • Літературна вікторина.
  • Аналіз казки А. Погорельського "Чорна курка, або підземні жителі".
  • Слово вчителя:

    1. Постановка цілей та завдань перед учнями.

    2. За правильні відповіді на уроці та доповнення учні отримуватимуть жетони, за кількістю яких отримають оцінки наприкінці уроку. Оцінка "5" ставиться за набрані 6 і більше жетонів, оцінка "4" за набрані 5 жетонів.

    3. Розповідь про письменника (слайд 2-12)

    Холодними вулицями зимового Петербурга їде карета. Її пасажир – сива людина з напрочуд добрими і якимись дитячими очима – глибоко замислився. Він думає про хлопчика, якого збирається відвідати. Це його племінник, Альоша-маленький.

    Екіпаж зупиняється, і пасажир з трохи сумним, але по-хлоп'ячому відважним обличчям замислюється над тим, як самотній його маленький друг, якого батьки відправили в закритий пансіон і навіть відвідують рідко. До Альоші часто їздить тільки його дядечко, бо дуже прив'язаний до хлопчика і тому що він добре пам'ятає свою самотність у такому ж пансіоні багато років тому.

    Хто ж такий цей чоловік?

    Це Олексій Олексійович Перовський. Син вельможі, багатого та могутнього графа Олексія Кириловича Разумовського, якому належали підмосковне село Перово та село Погорельці, Сосницького повіту, Чернігівської губернії, 53 тисячі кріпаків. Сам граф був онуком регістрового козака Григорія Розума, сином останнього українського гетьмана, впливовим катерининським вельможею та найвизначнішим російським масоном.

    Син такої людини міг би бути принцом, але Олексій був незаконнонародженим. Хоча, перебуваючи у будинку свого батька на становищі вихованців, Перовські здобули блискучу освіту. Є свідчення, що до старшого – Олексія – граф Олексій Кирилович особливо вподобав. Але людина була гаряча, здатна на страшні вибухи гніву. І ось за одну з таких злих хвилин він і заслав сина в закритий пансіон.

    Як Альоша був самотній у холодних казенних кімнатах! Він дуже сумував і ось одного разу вирішив тікати з пансіону. Пам'яттю про втечу залишилася на все життя кульгавість: Альоша впав із паркану і пошкодив ногу.

    Потім Альоша виріс. У серпні 1805 року Олексій вступив до Московського університету і в жовтні 1807 року закінчив його зі ступенем доктора філософських та словесних наук.

    У тому ж 1807 відбувся його літературний дебют: він переклав німецькою мовою повість Н.М.Карамзіна "Бідна Ліза" і опублікував свій переклад з посвятою батькові.

    Протягом двох років він вів життя старанного чиновника: служив у Сенаті, їздив з ревізіями російськими губерніями, - а потім, оселившись у Москві, став добрим приятелем В.А.Жуковському, П.А.Вяземському, В.Л.Пушкіну, І.А. Крилову та іншим літераторам "дружньої артілі" та одним із засновників "Товариства любителів російської словесності". Був дружним з Олександром Сергійовичем Пушкіним, який дуже цінував його добру душу.

    Настав 1812 рік, і Антоній Погорельський воював проти Наполеона штаб-ротмістром Третього Українського полку, бути хоробрим бойовим офіцером йому не завадила навіть його кульгавість.

    Він повернувся до Петербурга в 1816 році і змінив військовий мундир на чиновницький - надвірного радника. Однак незабаром обставини склалися так, що під його опікою виявилася сестра з півторамісячним племінником, яких він відвіз до свого спадкового малоросійського маєтку Погорельці.

    Тут, займаючись садівництвом, постачанням корабельного лісу на миколаївські верфі, обов'язками піклувальника Харківського навчального округу і - найбільше - вихованням племінника Альоші, Перовський написав перші в Росії фантастичні повісті.

    Спочатку, в 1825 році, в петербурзькому журналі "Новини літератури" він опублікував - під псевдонімом "Антоній Погорельський" - "Лафертовську маковницю". Трьома роками пізніше вийде книга "Двійник, або Мої вечори в Малоросії", казка "Чорна куря" жителі”, а потім до творчого багажу додасться і роман “Монастирка”.

    Літературна спадщина письменника невелика, проте і вона ледве вивчена. Архів його майже безслідно зник, безтурботно наданий письменником волі долі та грі випадку. В останні роки життя, зовсім залишивши літературну діяльність, байдужий до письменницької слави, Погорєльський мало дбав про нього. Як стверджує легенда, керуючий його маєтком, пристрасний гурман, вивів папери свого патрона на улюблену страву - котлети в папільотках. ( Папільйотка - паперова трубочка, що одягається на ніжки курчат, індичок, дичини, а також на кісточки відбивних котлет при їх засмажуванні. (Сучасний тлумачний словник Єфремової мови)

    Погорєльський написав кілька книг для дорослих, але одна його книга була для нього особливо важливою – це його казка “Чорна курка”. Її він написав для свого племінника. Альоша-маленький розповідав Погорельському, як, гуляючи пансіонатським двором, він потоваришував із куркою, як врятував її від куховарки, яка хотіла зробити бульйон. А потім цей реальний випадок перетворився під пером Погорєльського на чарівну казку, добру та мудру.

    Влітку 1836 А.А.Перовський для лікування "грудної хвороби" (ішемічна хвороба серця) поїхав до Ніцци і по дорозі туди помер у Варшаві. При ньому знаходилися сестра Анна та племінник Олексій.

    Племінник Перовського, той самий, якому присвячена казка "Чорна курка, або підземні жителі", подорослішавши, сам став чудовим та знаменитим письменником. Це Олексій Костянтинович Толстой.

    4. Літературна вікторина (слайд 13-33)

    Назвіть справжнє ім'я та прізвище письменника Антонія Погорельського.

    Олексій Олексійович Перовський

    Які пам'ятки згадуються на початку повісті Антонія Погорельського “Чорна курка, чи підземні жителі”?

    Ісаакіївська площа, монумент Петра Великого, Адміралтейство, Конногвардійський манеж
    Що було єдиною втіхою Альоші у недільні та святкові дні? Читання книг
    Назвіть ім'я куховарки, яка мала занапастити Чорнушку Тринушка
    Як називалися спальні кімнати для хлопчиків у ХІХ столітті? Дортуари
    Під час святкового обіду на честь директора на десерт було подано багато смачних страв, у тому числі бергамоти. Що це таке? Сорт груш
    Чому перша спроба Альоші потрапити до підземного королівства закінчилася невдало? Альоша розбудив лицарів
    “Тут вона закудахтала дивним голосом, і раптом, звідки не візьмись, з'явилися маленькі свічки у срібних шандалах…” Що таке “шандали”? Свічники
    Які тварини перебували у королівському звіринці? Великі щури, кроти, тхори
    Чим були посипані доріжки у підземному королівстві? Різні камені: діаманти, яхонти, смарагди та аметисти
    “Дерева також здалися Альоше чудово красивими, хоча дуже дивними. Вони були різного кольору: червоні, зелені, коричневі, білі, блакитні та фіолетові. Коли він подивився на них з увагою, то побачив, що це…” Це був різного роду мох

    5. Аналіз казки А.Погорельського "Чорна курка, або підземні жителі". Бесіда з учнями (Слайди 34-41)

    – Розкажіть про життя Альоші в пансіоні (словесне малювання чи переказ тексту)

    (“…в тому пансіоні знаходився один хлопчик, на ім'я Альоша, якому тоді було не більше 9 або 10 років. Альоша був хлопчик розумненький, миленький, вчився добре, і всі його любили та пестили. Однак, незважаючи на те, йому часто нудно бувало в пансіоні, а іноді навіть і сумно... Дні навчання для нього проходили швидко і приємно, але коли наставала субота і всі товариші його поспішали додому до рідних, тоді Альоша гірко відчував свою самотність. тоді єдиною втіхою його було читання книжок: Альоша знав уже напам'ять діяння найславетніших лицарів, улюблене його заняття в довгі зимові вечори, в неділю та інші святкові дні було подумки переноситися в старовинні, давно минулі повіки… , які жили біля паркану Між курями він особливо любив чорну чубату, названу Чорнушкою, чорнушка була до нього ласкавіша за інших, вона навіть іноді дозволяла себе гладити, і тому Альоша найкращі. шматочки приносив їй”, с. 46-49).

    – Подивіться фрагмент мультиплікаційного фільму та спробуйте визначити, чи є різниця у зображенні порятунку Чернушки Антонієм Погорельським та творцями мультфільму.

    (Різниця в тому, що Антоній Погорельський у казці показує, як Альоша просить куховарку Тринушку не різати курку. У мультфільмі сцена порятунку представлена ​​по-іншому: несподівано налітає шуліка, Альоша сміливо кидається з ціпком на нього і відбиває Чорнушку).

    - Як ви вважаєте, чому Чернушка вирішила розповісти Альоші свою таємницю?

    (Альоша був добрим хлопчиком. Чернушка хотіла віддячити хлопчика за порятунок її життя. Чернушці, напевно, хотілося зробити життя Альоші цікавішим і пізнавальнішим).

    – Перегляньте фрагмент мультиплікаційного фільму. Які цікаві дерева росли у казковому саду?

    (Були дерева, плоди якого могли зробити людину мудрою; на іншому дереві дозрівало насіння доброти; росло дерево здоров'я).

    – Перегляньте фрагмент мультиплікаційного фільму. Що змінилося в самому Альоші, навколо нього, коли він отримав конопляне насіння?

    (“З трепетом підійшов він до вчителя, відкрив рота, сам ще не знаючи, що сказати, і – безпомилково, не зупиняючись, промовив задане. Протягом кількох тижнів вчителі не могли нахвалитися Альошею. Всі уроки без винятку знав він зовсім, всі переклади з однієї мови на іншу були без помилок, так що не могли надивитись надзвичайним її успіхам, він багато став думати, важив перед іншими хлопчиками і уявив, що він набагато кращий і розумніший за всіх їх. і скромного хлопчика він став гордий і неслухняний... Алёша став страшний пустун... Не маючи потреби твердити уроків, які йому задавали, він у той час, коли інші діти готувалися до класів, займався витівками, і ця ледарство ще більше псувала його вдачу. коли він був доброю і скромною дитиною, всі його любили, і якщо, бувало, піддавався покаранню, то все про нього шкодували, і це служило йому втіхою, але тепер ніхто не звертав на нього уваги: ​​все з презирством на нього його дивилися і не говорили з ним жодного слова”. Стор. 75-80)

    - Чому похвала спочатку за відмінні відповіді не приносила Альоші задоволення?

    (“Внутрішній голос йому казав, що він не заслуговує на цю похвалу, тому що урок цей не вартий йому ніякої праці. Альоша внутрішньо соромився цим похвалам: йому соромно було, що постачали його на приклад товаришам, тоді як він зовсім того не заслуговував. Совість часто йому дорікала, і внутрішній голос йому казав: "Алеша, не пишайся! Не приписуй самому собі того, що тобі не належить; дякуй долі за те, що вона тобі принесла вигоди проти інших дітей, але не думай, що ти краще їх, якщо не виправишся, то ніхто тебе любити не буде, і тоді ти, за всієї своєї вченості, будеш найнещаснішою дитиною!” Стор. 75-76)

    - Які поради дає Чернушка Альоші, поки хлопчик остаточно не втратив себе?

    (“Не думай, що так легко виправитися від пороків, коли вони взяли над нами верх. Пороки зазвичай входять у двері, а виходять у лужок, і тому, якщо хочеш виправитися, то мусиш безупинно і суворо стежити за собою”. Стор. 81 )

    – Чи збігаються поради Чернушки з висновками вчителя?

    (Так. І Чернушка, і вчитель сходяться в єдності, що ледарство розбещує людину, праця – це умова моральної краси людини. “Чим більше ви від природи маєте здібностей та обдарувань, тим скромнішими і слухнянішими ви повинні бути. Не для того Бог дав вам розум, щоб ви на зло його вживали.” Стор. 84)

    – Чому Альоша зрадив Чорнушку?

    (Він злякався покарання). Перегляд фрагмента мультиплікаційного фільму.

    – Казка завершується трагічно. Жителі підземного королівства пішли, Альоша покараний за зраду. Перегляньте фрагмент мультиплікаційного фільму. Чи вірить Чернушка, що Альоша виправиться?

    (Так. Тільки віруючий може сказати так: “Я тобі прощаю; не можу забути, що ти врятував життя моє, і все тебе люблю…Одним ти можеш мене втішити в моєму нещасті: намагайся виправитись і будь знову таким же добрим хлопчиком, як був раніше ". Стр.86-88)

    - Чи виправився Альоша?

    (Так. Він “намагався бути слухняним, добрим, скромним і старанним. Усі його знову полюбили і почали пестити, і він став прикладом для своїх товаришів”. Стор. 88)

    – Висновки. Запис у зошит.

    Книга нагадує нам про головне: усі ми в душі чисті та благородні, але Добро у собі треба виховувати. Вміти бути вдячними, відповідальними, заслужити любов і повагу до інших – для всього цього потрібні зусилля. А інакше ніяк, і біда може загрожувати не лише нам, а й тим, кого ми любимо та хто довіряє нам. Справжнє Чудо може статися лише одного разу, і треба бути гідним його...

    Моральні уроки життя

    • Не можна ставити себе вище за інших людей, навіть якщо ти багато знаєш і вмієш.
    • Треба розвивати у собі скромність, працьовитість, старанність, почуття обов'язку, чесність, повагу до людей, доброту.
    • Треба бути суворим до себе.

    6. Психолого-педагогічна ситуація (учні працюють на листочках у класі).

    Діти, уявіть собі, що Ви потрапили в казковий світ підземного царства. І Вам король пропонує винагороду за порятунок Чернушки. Що попросив Альоша Ви вже знаєте. А що б ви попросили?

    Відповіді учнів:

    Я попросила б зернятко здоров'я, тому це здоров'я – це найголовніше. (3 людини).

    Я б попросив, щоб ніколи не було зими.

    Я б попросив у Чернушки бути чесним, не брехати іншим людям, добре вчитися.

    7. Робота з ілюстраціями учнями. Розповісти, який епізод казки зображений малюнку. Чому вибрано саме цей фрагмент.

    8. Домашнє завдання. На вибір учнів. (Слайд 42)

    1. Заповніть таблицю “Справжні та хибні цінності життя”

    (Завдання має бути виконане орієнтовно наступним чином:

    2. Напишіть свій варіант продовження казки “Що могло бути далі?

    – Альоша став милим, скромним хлопчиком. І ось одного разу садок знову з'явився, підземні жителі повернулися. Дізнавшись про це, Альоша одразу побіг шукати Чорнушку. Він знайшов її. Так зрадів, що навіть заплакав і сказав: Я думав, що не бачу тебе ніколи! На що Чернушка відповіла: "Ну що ти, я повернулася, не плач!" Ось так і закінчилася ця повчальна історія про хлопчика Альошу. (Малигіна Світлана).

    – …Через кілька років за Альошею приїхали батьки. За зразкову поведінку батьки повезли його в подорож різними країнами. Звісно, ​​ніхто батькам про цю історію нічого не сказав. Потім Альоша виріс, вступив до відомого університету, навчався лише на відмінно. Батьки були за нього раді. (Коваль Оксана).

    9. Оцінювання роботи учнів.

    Література:

    1. Дитячий казковий журнал "Почитай-ка", стаття "Автор "Чорної курки" Антоній Погорельський (1787-1836). 2000. http://www.cofe.ru
    2. Короп В. Антоній Погорельський (1787–1836). http://www.malpertuis.ru/pogorelsky_bio.htm
    3. Мала С. Антоній Погорельський. http://www.pogorelskiy.org.ru
    4. Погорєльський А. Чорна курка, або підземні жителі. М: Росмен. 1999. С. 45-90.

    «Чорна курка» - невелика розповідь Антонія Погорельського, написана ним для свого маленького племінника Олексія Толстого, майбутнього відомого письменника. У цій статті ми наведемо аналіз оповідання «Чорна курка», яке допоможе вам краще познайомитися з твором та зрозуміти його суть. Не зайве також прочитати короткий зміст цієї розповіді. Але спочатку обговоримо, якого жанру належить «Чорна курка» і поговоримо про головного героя.

    Жанр твору «Чорна курка, або Підземні жителі»

    Твір має підзаголовок "Чарівна повість для дітей", хоча він більше відповідає жанру романтичної казки. Тут є характерне для романтизму двомірство: світ реальний – пансіон, де навчався головний герой Альоша, і чарівний світ – підземне царство. До того ж ці два світу не ізольовані один від одного. Наприклад, Чернушка насправді звичайна курка, а у чарівному світі – заслужений міністр.

    З чарівною казкою твір ріднить наявність героя, який має пройти випробування, присутність чарівних предметів (конопляне насіння), мотив триразового повтору. Аналіз оповідання «Чорна курка» це показує.

    Образ головного героя твору «Чорна курка»

    Головний герой – хлопчик Альоша, який живе та навчається у пансіоні у Санкт-Петербурзі.

    Спочатку він показаний допитливою і розумною дитиною, якій подобається вчення, він товаришує з товаришами, тільки сумує у вихідні та свята, чекаючи листів «від татуся і матусі». Ще одна гарна якість Альоші – його доброта. Він годує курочок у дворі, а коли куховарка збирається зарізати його улюблену Чорнушку, зі сльозами кидається захищати курочку і віддає свій золотий імперіал, аби врятувати її. Розглядаючи сюжет казки, продовжимо аналіз «Чорна курка» Погорельського.

    За добрий вчинок чубатка вирішила віддячити своєму рятівнику. Вона показала йому підземне царство, щоб хлопчик не так гостро відчував свою самотність. Його життя стає цікавим: у чарівному царстві він бачить лицарів, розмовляє з королем, гуляє незвичайним садом, розглядає красиві дерева незвичайних квітів, диких звірів на ланцюгах. Чернушка докладно розповідає його про підземний світ та свій народ.

    В нагороду ж за доброту Альоша отримує ще один дар - конопляне насіння, завдяки якому він може відповідати будь-який урок, нічого не навчає. Слід зазначити, що король із зітханням дарує хлопчикові таке насіння: він змушений це зробити, бо обіцяв виконати його бажання за порятунок Чернушки. Але правителю зовсім не подобається, що Альоша лінуватиметься і отримуватиме похвали, не докладаючи зусиль.

    Висновки в аналізі оповідання «Чорна курка»

    Звернемо увагу, що й сам Альоша спочатку відчуває незручність, коли його хвалять за хорошу відповідь: внутрішній голос твердить, що він не заслуговує на похвалу, адже «урок цей не вартий йому ніякої праці».

    Погорєльський показує, як змінився Альоша: незабаром його перестали терзати муки совісті, він сам повірив у власні незвичайні здібності, став поважати перед іншими хлопчиками. У результаті герой втратив усіх друзів. Погорєльський зазначає, що в Альоші, як і в будь-якій людині, відбувається внутрішня боротьба. Він відчував, що похвали несправедливі, він повинен виправитися, але самолюбство брало гору, і хлопчик ставав все більш егоїстичним.

    Крім того, аналіз оповідання «Чорна курка» виявляє, що в цьому творі Погорельський дає моральний урок своїм читачам: чужі заслуги не принесуть щастя, незаслужений успіх, що не є результатом праці, призводить до егоїзму та втрати добрих якостей характеру.

    Кульмінацією твору стає момент зради Альоші. Він розповідає про підземне царство, порушуючи заборону, і Чернушка разом із усіма жителями змушена переселитися «далеко-далеко від тутешніх місць».

    Погорєльський протиставляє великодушного Чорнушку та Альошу, що став дріб'язковим і боягузливим. Підземний міністр перед відходом прощає Альошу, він пам'ятає свій порятунок і, як і раніше, вдячний за нього. Про одне тільки просить він хлопчика: знову стати добрим і добрим. Альоша довго страждає через свій вчинок, відчуває провину і всіма силами прагне виправитися. Йому це вдається, він стає «слухняним, добрим, скромним і старанним». І ще зазначимо одну важливу думку, роблячи аналіз оповідання «Чорна курка».

    Погорєльський на прикладі Альоші показує своїм маленьким читачам, що доброту, допитливість, чесність треба постійно виховувати у собі. Один наш необережний, боягузливий вчинок може принести нещастя оточуючим. Заслужити любов і пошану людей можна, тільки роблячи добрі вчинки для інших.

    Ви прочитали аналіз оповідання «Чорна курка», автором якого є Антоній Погорельський. Сподіваємося, що ця стаття виявилася цікавою та зрозумілою. Найчастіше заходьте в наш блог, адже там ви знайдете сотні статей із подібною тематикою. Читайте також

    Допоможіть будь-ласка Яка головна думка казки (Чорна курка чи Підземні мешканці)? і отримав найкращу відповідь

    Відповідь від Олена Гілберт
    Головна думка казки "Чорна курка" полягає в тому, що всі ми спочатку чисті та добрі, але починаємо "псуватися", отримуючи все задарма. Як хлопчик Альоша в цій казці був розумним і старанним, так отримавши чарівне насіння, він почав пустувати. Адже щоб його хвалили чи заохочували, не треба було трудитися, все стало виходити легко, без зусиль само собою. Він не оцінив подяку Чернушки, яка його так щедро віддячила. Це говорить про те, що ми повинні самі виховувати в собі добро, чесність, відповідальність і, звичайно, бути вдячними)
    Автор хотів показати нам, що якщо ми не цінуємо те, що маємо, то ми втрачаємо це. І замислитися над тим, як наші вчинки можуть вплинути на інших.

    Відповідь від Валера Вадижев[Новичок]
    Головна думка казки "Чорна курка" полягає в тому, що всі ми спочатку чисті та добрі, але починаємо "псуватися", отримуючи все задарма. Як хлопчик Альоша в цій казці був розумним і старанним, так отримавши чарівне насіння, він почав пустувати. Адже щоб його хвалили чи заохочували, не треба було трудитися, все стало виходити легко, без зусиль само собою. Він не оцінив подяку Чернушки, яка його так щедро віддячила. Це говорить про те, що ми повинні самі виховувати в собі добро, чесність, відповідальність і звичайно бути вдячними. Автор хотів показати нам, що якщо ми не цінуємо те, що маємо, то ми втрачаємо це. І замислитися над тим, як наші вчинки можуть вплинути на інших.


    Відповідь від Nikita Terekhov[Новичок]
    Головна думка казки "Чорна курка" полягає в тому, що всі ми спочатку чисті та добрі, але починаємо "псуватися", отримуючи все задарма. Як хлопчик Альоша в цій казці був розумним і старанним, так отримавши чарівне насіння, він почав пустувати. Адже щоб його хвалили чи заохочували, не треба було трудитися, все стало виходити легко, без зусиль само собою. Він не оцінив подяку Чернушки, яка його так щедро віддячила. Це говорить про те, що ми повинні самі виховувати в собі добро, чесність, відповідальність і звичайно бути вдячними. Автор хотів показати нам, що якщо ми не цінуємо те, що маємо, то ми втрачаємо це. І задуматися над тим, як наші вчинки можуть вплинути на інших.0/0 1

    Твір «Чорна курка чи Підземні жителі» було написано Погорельським у 1829 році. Існують факти, які підтверджують, що казка була написана для племінника письменника Толстого, майбутнього віртуозу російської літератури. Історія казки почалася з того, що маленький Толстой сказав своєму дядькові, що колись він грав у дворі з куркою. Ось ці слова стали родоначальниками казки, яка актуальна і сьогодні.

    Автор надав твору підзаголовок «Чарівна повість для дітей». Але, якщо звернутися до літературознавства, то повість - це твір середнього обсягу, в якому присутні кілька ліній сюжету. Але, по суті, це не повість, тому що сюжетна лінія одна та обсяг твору ближче до оповідання. Цей твір можна віднести до жанру казка, адже в ній крім реальних подій є і фантастичні.

    Автор побудував сюжет так, що досить легко можна розглянути двомірство, воно завжди характерне для романтизму. Читач читає про події у реальному світі, це пансіонат, а також у вигаданому, у творі це підземне царство. Погорєльський схильний до романтизму, можливо через те, що він служив з Гофманом. Основна тема казки - це пригода Альоші, яка шукає пригоди то в підземному царстві, то в пансіонаті. Автор у творі намагається сказати, що дуже важливо стримувати своє слово, а також краще зробити щось самому. Крім цього, у творі можна побачити думку, що не можна себе ставити вище за інших.

    З самого початку твір читач занурюється в нього, адже практично з перших рядків автор переносить читача до міста Санкт-Петербурга. Практично у два абзаци автор описує місто та пансіонат, у якому безпосередньо і відбуваються події. Центральним персонажем є Альоша, а також Чернушка, курка. Герої другого плану – це вчитель, куховарка та бабусі Голландії. Крім цих персонажів є і збірні, такі як учні пансіонату та мешканці підземелля.

    Усі події відбуваються по ланцюжку, все логічно. Альоша знайомиться з людьми в пансіонаті, далі з куркою, і невдовзі рятує Чорнушку. Далі хлопчик потрапляє з міністром у підземелля та навчання із зернятком конопель. Потім він втрачає це зернятко, але наприкінці Альоша все виправив, а все, що було тепер схоже на невиразний сон.

    Завдяки «двомир'ю», автор зміг показати за допомогою твору багато проблем, які є вічними, а отже, актуальними й сьогодні. Ця казка є прикладом, як потрібно подавати вічні проблеми читачеві. Цей твір дуже корисно читати дітям, але не менш важливо прочитати твір і дорослим людям.

    Детальний аналіз

    Казка Антона Погорєльського не випадково вивчається у шкільній програмі. Це чудовий літературний твір. Відоме, самобутнє, російське.

    Начебто б і казка, але не схожа на жодну з відомих нам. У цій казці більше реальних подій, ніж вигадки.

    Дія відбувається над три-дев'ятому царстві, а Петербурзі, на Василівському острові. Хлопчика Альошу батьки віддають до пансіонату, заплативши за навчання за кілька років наперед. З якихось життєвих причин вони зовсім забувають про свого сина.

    Альоша сумує і нудьгує за домом, за батьками. Особливо гостро свою самотність і занедбаність він відчуває у свята та вихідні, коли всі його товариші роз'їжджаються додому. Вчитель дозволяє йому скористатися своєю бібліотекою. Альоша багато читає, особливо романи про шляхетних лицарів.

    Коли погода хороша і набридає читати, Альоша виходить надвір. Простір двору обмежений парканом із барокових дощок, за який йому виходити не можна. Він любить спостерігати за життям провулка крізь отвори від дерев'яних цвяхів, які начебто спеціально для нього в барочних дошках просвердлила добра чарівниця.

    Ще Альоша потоваришував із курями, особливо з Чорнушкою. Він пригощав її крихтами з обіднього столу і довго розмовляв із нею. Йому здавалося, що вона його розуміє та відповідає щирою прихильністю.

    Чудовий стиль та мова оповідання: ґрунтовна, образна. Чого варте, наприклад, спостереження про те, що люди з роками старіють, а міста навпаки, молодшають, гарніють.

    Діючі особи казки зображені декількома точними штрихами. Але постають перед читацькою уявою об'ємно, реалістично, жваво. Це не трафаретні герої, це живі люди, персонажі, птахи, звірі, тварини.

    Дія в оповіданні розвивається логічно, послідовно. Усі мешканці садиби, в якій розташований пансіонат, в один із вихідних днів чекають на приїзд директора училищ. Особливо чекає на нього сім'я вчителів. Вони з ранку почали прибирання в пансіонаті. Йдуть приготування і на кухні.

    Альошу ці події не тішать. Він помічав, що зазвичай у такі дні кількість курочок, з якими звик спілкуватися, зменшується. Небезпідставно він припускає, що до цього причетна куховарка. Ось і цього разу вона вийшла у двір із наміром упіймати чергову курочку, щоб з неї приготувати м'ясну страву до святкового столу.

    «Бранчлива чухонка» вселяла хлопчику жах. Вона погналася за курками, і спіймала його кохану Чорнушку. Альоше здалося, що курочка кличе його на допомогу. Не роздумуючи, він кинувся на допомогу. Кухарка від несподіванки випустила курку з рук, і та злетіла на дах сараю. Розгнівана чухонка кричала: «Навіщо перешкодити? Він яйця не робити, він сиплатку не сидіти!

    Щоб заспокоїти куховарку, Альоша віддає їй золотий імперіал, який був йому дуже дорогий, бо монету подарувала йому рідна бабуся на згадку.

    Потім приїхали гості. Директора училищ Альоша представляв лицарям у обладунках з пернатим шоломом на голові. Виявилося, що це маленька, щупленька людина з лисиною замість шолома, у фраку замість лат. Приїхав він на візнику, а не верхи на коні. Цілком незрозуміло було, чому всі ставляться до нього з такою повагою.

    Альошу вбрали і змусили теж перед гостями зображати здібного учня. Стомлений подіями дня, він нарешті вирушає спати.

    Ось тут якраз і починаються казкові події. Читач може гадати: на яву вони відбуваються або уві сні Альоші.

    Чорниця з'являється з-під простирадла на сусідньому ліжку. Вона розмовляє людським голосом. На вдячність за порятунок хоче показати Альоші чудову країну з підземними мешканцями. Попереджає, що пройти в неї треба через кімнати сторічних стареньких-голландок, які жили тут же, в пансіонаті, і про які Альоша багато чув. Проходячи через їхні кімнати, нічого не можна чіпати та нічого не можна робити.

    Два рази курочка проводила хлопчика в підземне царство, і обидва рази він не послухався її. Першого разу привітався за лапку з вченим котиком, другий – кивнув лялечці. Тому лицарі спускалися зі стін і перегороджували шлях у підземне царство, Чорнушку доводилося битися з лицарями, щоб потрапити до короля.

    На подяку за порятунок свого улюбленого міністра (яким виявилася Чернушка) король підземного царства вручає Альоші чудове конопляне зернятко, яке може виконувати будь-які бажання.

    Альоша побажав все знати з навчання, не готуючись до уроків. Спочатку він дивував і вчителів, і своїх товаришів своїми здібностями, але потім довелося зізнатися, що чудовий дар отримав від короля підземного царства.

    Альоша втрачає зернятко, а разом із ним і свої здібності. Чорниця і підземні жителі не ображаються на нього, хоча їм довелося залишити свої улюблені місця. Альоші дається шанс виправитися.

    Казка вчить тому, що повагу оточуючих треба постаратися заслужити. Незаслужений успіх робить людину гордою, чванливою, зарозумілою. Одна брехня тягне за собою іншу. Від вад не просто позбутися. Але завжди є шанс розпочати нове гарне життя.

    Погорєльський Антоній, казка "Чорна курка чи Підземні жителі"

    Головні герої казки "Чорна курка" та їх характеристики

    1. Альоша, хлопчик 10 років, добрий та жалісливий, веселий товариш. але отримавши чарівне насіння, він стає гордим, гордовитим. жахливим. Альоша зраджує довіру підземних жителів і мучиться соромом. Він знову виправляється.
    2. Чернушка, одночасно курка та міністр. Добрий, лагідний, справедливий, вдячний. При цьому мудрий та уважний політик. Покараний за провину Альоші.
    3. Вчитель, вважав, що Альоша його дурить і висік хлопчика різками. Втім, тоді це було нормою виховання.
    План переказу казки "Чорна курка"
    1. Старий пансіон у Петербурзі
    2. Хлопчик Альоша та його Чорниця
    3. Порятунок Чернушки, золотий імперіал
    4. Директор не лицар
    5. Перший візит Чорнушки
    6. Необережність Альоші та чорні лицарі
    7. Другий візит Чорнушки
    8. Підземний світ
    9. Король
    10. Конопляне насіння
    11. Сад та звіринець
    12. Полювання на щурів
    13. Характер Альоші змінюється
    14. Втрата насіння
    15. Повернення насіння і осуд Чорниці
    16. Зрада та порка
    17. Прощання з Чорнушкою
    18. Хвороба та виправлення.
    Найкращий зміст казки "Чорна курка" для читацького щоденника в 6 пропозицій
    1. Альоша рятує курку Чорнушку від куховарки, і та на подяку кличе його за собою
    2. Вперше лицарі не дають їм пройти, але на другу ніч Альоша опиняється у підземному світі
    3. Король дякує Альоші за порятунок міністра і дарує конопляне насіння
    4. Альоша бачить дива підземного світу та бере участь у полюванні на щурів
    5. Альоша стає неслухняним, гордим, і його перестають любити товариші, а вчитель загрожує прочуханкою.
    6. Альоша розповідає про підземних жителів і ті змушені піти в далекі краї, Альоша хворіє, одужує та виправляється.
    Головна думка казки "Чорна курка"
    Цінність представляє тільки те, що видобуто своєю працею, а даром, що дістався, тільки розбещує людину

    Чому вчить казка "Чорна курка"
    У цій казці приховано багато уроків. Насамперед про те, що треба бути чесним, добрим, старанним, щоб тебе любили товариші. Треба вміти тримати слово і не підводити тих, хто довірився тобі. Потрібно вміти терпіти біль, але не стає зрадником. Не можна бути злим, гордим, зарозумілим, не можна хвалитися своєю перевагою.

    Відгук на казку "Чорна курка"
    Це дуже гарна і повчальна історія про хлопчика Альошу, який був добрим і милим, але став злим і гордим, отримавши чарівну нагоду не вчити уроків. Хлопчик загадав неправильне бажання, і його виконання завдало шкоди і самому Альоші, і підземним мешканцям. Але я співчувала Альоші і щиро раділа, коли він виправився. Звичайно, шкода, що Чернушка і його товариші залишили Петербург, але я вірю, що вони знайшли не менш гарне місце в іншому місті.

    Прислів'я до казки "Чорна курка"
    Давши слово тримайся, а не дав кріпись.
    Від слова спасіння, від слова та загибель.
    Борг платежем червоний.

    Короткий зміст, короткий переказ казки "Чорна курка"
    Був у Петербурзі старий пансіон у якому навчалося 30-40 хлопчаків і зокрема десятирічний Альоша. Альошу привезли в пансіон батьки здалеку та заплатили за кілька років уперед.
    Альошу любили в пансіоні, він був милим і слухняним хлопчиком. Тільки по суботах він нудьгував, коли його товаришів розбирали батьки.
    Альоша любив стояти біля паркану і дивитись через дірочки надвір, чекаючи чарівниці. Також хлопчик любив годувати курочок і особливо серед них любив Чорнушку.
    Якось на новорічних канікулах Альоша побачив, як куховарка спіймала Чорнушку, і в сльозах кинувся до неї, благаючи залишити Чорнушку. Чернушка вирвалася з рук куховарки і Альоша віддав їй імперіал, щоб вона нічого не розповіла вчителю.
    В цей час приїжджає директор і Альоша думає побачити лицаря, але бачить лисого дідуся.
    Весь день Альоша грає з Чорнушкою, а потім вирушає спати. Раптом хлопчик почув, як хтось покликав його на ім'я, і ​​з-під простирадла вийшла Чернушка.
    Чернушка звернулася до Альоші людським голосом і покликала хлопчика за собою. Чернушка казала Олексієві нічого не чіпати, але він хотів узяти за лапку кішку. Та нявкнула, розбудила папугу, папуга голосно закричав. Чернушка сказала, що це розбудило лицарів.
    Вони спустилися у велику залу і два лицарі напали на Чорнушку. Альоша злякався і прийшов до тями в своєму ліжку.
    Наступного вечора Чернушка знову прийшла до Альоші. Альоша дорогою нічого не чіпав і Чернушка привела його до невисокої зали. З бокових дверей вийшли маленькі чоловічки, слідом лицарі і нарешті король.
    Король подякував Альоші за порятунок міністра і хлопчик із подивом дізнається у міністрові Чернушку.
    Король просить Альошу загадати бажання і хлопчик бажає, щоб він знав усі уроки, які були поставлені.
    Король дав Альоші конопляне насіння, але попередив, щоб він мовчав про все побачене.
    Після того, як король пішов, міністр почав показувати Альоші підземний світ. Всюди були дорогоцінні камені. Вони оглянули сад з деревами з моху та звіринець із пацюками та крітами.
    Потім вони вирушили на полювання. Альоша сів на паличку з кінською головою і всі поскакали переходами. Мисливці загнали кількох щурів.
    Після полювання хлопчик спитав, хто такі підземні жителі. Чернушка розповів, що раніше вони виходили нагору, але давно вже ховаються від людей. І якщо люди про них дізнаються, їм доведеться вирушити у далекі краї.
    Альоша прокинувся у своєму ліжку.
    Після цього він почав легко відповідати всі уроки, користуючись допомогою конопляного насіння. Альоша поступово став звикати до похвал, став гордим і неслухняним. Альоша почав багато пустувати. Якось вчитель задав йому вивчити 20 сторінок, Альоша розкрив рота, але не сказав ні слова. Альоша втратив насіння і довго з відчаєм шукав його, волаючи до допомоги Чернушки.
    Альошу залишили на хлібі та воді, адже він не міг вивчити текст. Вночі до нього прийшла Чернушка, віддала йому насіння і сказала, що не впізнає хлопчика.
    Альоша сміливо пішов на урок і відповів усі 20 сторінок. Вчитель здивувався і зажадав розповісти, як Альоша встиг усе вивчити. Хтось із учнів сказав, що Альоша не брав до рук книжку. Вчитель вирішив, що Альоша його дурить і покарав його. Принесли різки і в нестямі від страху Альоша почав говорити про підземних жителів. Вчитель вирішив, що хлопчик обманює і розлютився. Альошу вирубали.
    У Альоші більше не було насіння. Увечері прийшов Чернушка, докорив хлопчику, пробачив його і сказав, що має разом із народом вирушити в далекі землі. Руки Чернушки були скуті ланцюгом.
    Вранці Альошу знайшли у сильній гарячці. Коли хлопчик одужав, він знову став тихим і добрим, слухняним і старанним. Його знову полюбили товариші.

    Малюнки та ілюстрації до казки "Чорна курка"

    
    Top