Захід присвячений літературній спадщині в роздоріжжі. Урок з творчості В

Урок, присвячений життю та творчості В.Г. Распутіна

Цілі : поглибити знання учнів про творчість та особистість В. Г. Распутіна,

показати високу громадянськість, самобутність його творчості

На прикладі творчості В. Г. Распутіна виховувати в учнів прагнення займати активну життєву позицію.

Розвивати усне мовлення учнів, уміння вільно володіти словом, відчувати і передавати те, що турбує, хвилює автора, а також своє власне ставлення до піднятої ним проблеми, розвивати артистичні, художні здібності хлопців та дівчат.

Оформлення : виставка книг В.Г. Распутіна, ілюстрації учнів для його творів

Столи можна скласти літерою "П", у центрі на столику квіти. Необхідний простір для інсценування.

Хід вечора.

Звучить музика Ліста «Шум лісу». На екрані слайди. Виходять ведучі.

1 ведучий:

Досі ходять дурні казки,

Що Сибір – де без сонця, без ласки,

Досі ходять байки пусті,

Що Сибір відома лише холодом.

Мовляв хуртовини там пісні заводять,

Та ведмеді вулицями блукають.

Досі ще часто під час зустрічі

Запитає, ахая, житель столичний:

З Сибіру? Та що ви? Далі!

Глухомань вам невже звична?

2 ведучий:

Так, Сибір далеко від столиці,

Так, тут завірюха тижнями злиться,

Так, садами наш край ще бідний,

Так, у тайзі є, звичайно, ведмеді,

Але ведмежим одним лише невігласи

Край сибірський вважають, як раніше!

3 ведучий:

А які тут чудові весни!

А які тут дзвінкі сосни!

Тихо кедри волохаті дрімають,

Розбіглися квіти овалами.

Подивишся – не повіриш: на землю

Немов веселка з неба впала.

1 ведучий:

Але багатий наш сибірський край насамперед людьми. Багато хто з них прославив Сибір. Серед них Валентин Распутін.

(Ведучі йдуть)

На екрані – портрет Распутіна.

1 група розповідає про дитинство письменника.

1 учень: «Я впевнений, що письменником людини робить її дитинство, здатність у ранньому віці побачити і відчути все те, що дає йому право взятися за перо. Освіта, книги, життєвий досвід виховують та зміцнюють надалі цей дар, але народитися йому слід у дитинстві», - писав В.Г. Распутін.

2 учень: Звернемося до дитинства В.Г. Распутіна, що зробило його письменником. «Народився я за триста кілометрів від Іркутська, - розповідає письменник, - в Усть-Уді, що на Ангарі. Тож я – корінний сибіряк, або, як у нас кажуть, тутешній. Батько мій селянствував, працював у ліспромгоспі, служив, воював… Словом, був як усі. Мати працювала, була домогосподаркою, ледве - ледве справлялася зі справами та сім'єю, їй турбот, скільки пам'ятаю, завжди вистачало».

3 учень. Дитинство Распутіна збіглося з війною: у перший клас Аталанської початкової школи майбутній письменник пішов у 1944 році. І хоча тут не лунали бої, життя було важким, напівголодним. Тут же, в Аталанці, навчившись читати, Распутін полюбив книжки.

4 учень. Закінчивши чотири класи в Аталанці, Распутін хотів продовжити навчання. Але школа, в якій були п'яті та наступні класи, знаходилася тільки в районному центрі Усть-Уда, а це цілих 50 кілометрів від рідного села. Щодня не наїздишся – треба перебиратися туди жити, одному, без батьків, без родини. До того ж, як потім напише Валентин Распутін, «до того ніхто з нашого села в районі не вчився. Я був першим.

Про те, як почував себе підліток у незнайомому місті, про що думав, чим займався, розповідає Валентин Распутін в оповіданні «Уроки французької».

Інсценування епізоду з оповідання «Уроки французької»

(Після уроків, завмираючи від страху, я чекав на Лідію Михайлівну в коридорі. Вона вийшла з учительської і, кивнувши, завела мене до класу. Як завжди, вона сіла за стіл, я хотів влаштуватися за третьою партою, подалі від неї, але Лідія Михайлівна показала мені на першу, просто перед собою.

Це правда, що ти граєш на гроші? - одразу почала вона. Вона спитала надто голосно, мені здавалося, що в школі про це треба говорити лише пошепки, і я злякався ще більше. Але замикатися ніякого сенсу не було, Тишкін встиг продати мене з тельбухами. Я промимрив:

Щоправда.

Ну і як - виграєш чи програєш? Я зам'явся, не знаючи, що краще.

Давай розповідай як є. Програєш, мабуть?

Ви... виграю.

Добре, хоч так. Виграєш, значить. І що ти робиш із грошима?

Спочатку в школі я довго не міг звикнути до голосу Лідії Михайлівни, він збивав мене з пантелику. У нас у селі говорили, запахаючи голос глибоко в нутро, і тому звучав він досхочу, а у Лідії Михайлівни він був якимсь дрібним і легким, так що в нього доводилося вслухатися, і не від безсилля зовсім - вона іноді могла сказати і вдосталь , А ніби від притаєності та непотрібної економії. Я готовий був звалити все французькою мовою: звичайно, поки вчилася, поки пристосовувалась до чужої мови, голос без волі сів, ослаб, як у пташки в клітці, чекай тепер, коли він знову розійдеться і зміцніє. Ось і зараз Лідія Михайлівна питала так, ніби була в цей час зайнята чимось іншим, важливішим, але від питань її все одно було не втекти.

Ну, то що ти робиш із грошима, які виграєш? Купуєш цукерки? Чи книги? Чи копиш на щось? Адже в тебе їх, мабуть, тепер багато?

Ні, небагато. Я тільки карбованець виграю.

І більше не граєш?

А карбованець? Чому карбованець? Що ти з ним робиш?

Купую молоко.

Молоко?

Вона сиділа переді мною акуратна, вся розумна і гарна, гарна і в одязі, і в своїй жіночій молодій порі, яку я невиразно відчував, до мене доходив запах парфумів від неї, який я приймав за самий подих; до того ж вона була вчителькою не арифметики якоїсь, не історії, а загадкової французької мови, від якої теж виходило щось особливе, казкове, непідвладне будь-кому, як, наприклад, мені. Не сміючи підняти очі на неї, я не посмів і обдурити її. Та й навіщо мені було обманювати?

Вона помовчала, розглядаючи мене, і я шкірою відчув, як при погляді її уважних очей, що косять, усі мої біди і безглуздя прямо-таки збухають і наливаються своєю поганою силою. Подивитися, звичайно, було на що: перед нею крутився на парті худий дикуватий хлопчисько з розбитим обличчям, неохайний без матері й самотній, у старому, запраному піджачку на обвислих плечах, який був на грудях, але з якого далеко вилазили руки; у перешитих із батьківських галіфе та заправлених у чирки марких світло-зелених штанях зі слідами вчорашньої бійки. Я ще раніше помітив, з якою цікавістю поглядає Лідія Михайлівна на моє взуття. З усього класу в черках ходив лише я. Лише наступної осені, коли я навідріз відмовився їхати в них до школи, мати продала швейну машину, єдину нашу цінність, і купила мені кирзові чоботи.

І все-таки на гроші не треба грати, - задумливо сказала Лідія Михайлівна. - Обійшовся б ти якось без цього. Чи можна обійтися?

Не сміючи повірити у свій порятунок, я легко пообіцяв:

Я говорив щиро, але що вдієш, якщо щирість нашу не можна прив'язати мотузками.)

Звучить музика. Виходять ведучі.

1 провідний.

Рідна сибірська говірка,

Як тепла легенька парок

У губ, коли мороз під сорок.

Як омуль, що вимер майже,

Ні-ні він раптом блисне в дорозі

Забутим сплеском у розмовах.

2 ведучий.

Рідна сибірська говірка,

Мене ти, хлопче, вберіг

Від усіх прилизаних промов

З гладких рівних цеглин,

Де немає нарізників різьблених

І блакитний пустотливих,

Як над тобою, моя хата.

Як над тобою моя доля.

3 ведучий.

Я був у всьому величезному світі

Послом не чиїмось – Сибіру,

Хоч я зовсім не дипломат.

І до кінця – у відповідь наклепам –

Сибірським буду я поетом,

А той, хто мені не вірить у це,

Що ж, той нічого не розуміє.

1 провідний.

Як починався письменник Распутін?

2 група. Становлення письменника.

1 учень.

«За освітою я журналіст, закінчив Іркутський університет. Починав із молодіжної газети. На третьому році роботи надіслали мене підготувати нарис про лісозаготівельників до одного з районів Іркутської області. Я такий нарис написав. Але мені сказали. Що нарису не вийшло, матеріал ближчий до оповідання. Ця підказка редактора і послужила поштовхом до серйозного ставлення до літератури. Розповідь називалася «Я забув запитати у Льошки» і була опублікована в нашому іркутському альманаху «Ангара» у 1961 році», - каже Распутін в одному з інтерв'ю.

2 учень.

Будучи журналістом, Распутін написав дві книжки нарисів про людей сучасного Сибіру, ​​її будівництвах – Братській, Саяно-Шушенській ГЕС, дорозі Абакан – Тайшет.

3 учень.

Читачам завжди цікаво зазирнути у творчу лабораторію письменника. Ось що говорить про свою роботу Распутін: «Починаю писати важко – сторінка-півтори на день. Найчастіше не знаю, що буде у наступному розділі. Поступово матеріал прояснюється, попереду блимає фінал розповіді, я вже уявляю, як до нього підібратися, і тоді пишу дуже багато, часто не вистачає дня. Пишу олівцем, на жаль, дуже дрібно, доводиться потім самому передруковувати написане»

4 учень.

Багато зараз говорять про мову повістей Распутіна. Читачів тішить його свіжість, образність, неповторність. Валентин Григорович якось сказав: «Не вважайте за нескромність, але я вважаю, що мови, якою пишуть «сільські» письменники – Астаф'єв, Бєлов, – вивчитися не можна. Ця мова належить їм та їхнім героям, з якими вони довго жили, вбрали його. Мої сибіризми – це моя термінологія, мова, якою розмовляють сибіряки»

5 учень

Ось деякі сибіризми Распутіна.

Шпарити - Швидко, енергійно говорити

Пошпуркати – посьорбати

В'якати - балакати, говорити

Негода - погана погода, негода

Тюкати - Несильно вдаряти

Хлюзда - шахрай, ошуканець

Притайка – те, що заховано

Взуття – взуття

Драти – тікати

Виходять ведучі.

1ведучий.

Мрією майже кожен нині

Стати дворянином опанований –

В архівній потопає тіні,

А я пишаюся, що із селян!

І я пишаюся, що наші діди

Вирощували хліб, а в дні війни

З мечем крокували до Перемоги,

Не осоромивши рідної країни.

2 ведучий.

Ну хто ось так ще до болю

Любив свій волошковий край?

Вони спочатку зоруть поле,

Потім уже зберуться до раю.

Хотілося б спіймати жар-птах,

Щоб стало життя світлішим навколо,

І хіба хто на закордон

З них змінював би батьківську хату?!

3 ведучий.

Не дарма в душі росте тривога:

Заполонив поля бур'ян.

Дворян у Росії стало багато,

Зате йди знайди селян.

3 група. Вічні та сучасні проблеми у творчості письменника.

1 учень.

Від любові до малої батьківщини беруть джерела всі книги Распутіна. Невипадково в повісті «Прощання з Матерою» легко прочитується доля рідного села письменника – Аталанки, яка в роки будівництва Братської ГЕС потрапила до зони затоплення. У Распутіна Матера - і острів, і однойменне село. Триста років обживали це місце російські селяни. Але надумали побудувати на річці потужну гідроелектростанцію. Острів потрапляв у зону затоплення. Все село треба було переселяти в нове селище на правому березі Ангари. Але ця перспектива ніяк не тішила людей похилого віку. Душа, наприклад, бабки Дар'ї обливалася кров'ю. Адже в Матері не лише вона зросла. Це батьківщина її предків. А сама Дар'я вважає себе хранителькою традицій свого народу.

2 учень.

Така доля спіткала і село Аталанка, з якою пов'язані дитячі роки Распутіна. Його перенесли на інше місце. До нової Аталанки переїхала мати письменника. Але чи можна на нове місце перенести колишній життєвий уклад? Виявилось, що ні. Адже відбувся не просто переїзд. Людям довелося міняти ремесла. Рукотворні моря позбавили їхнього звичного укладу. Ніде стало сіяти хліб. Багато нових ріллі не годилися: навколо була переважно глина. У землю тоннами вбухали добрива, але мало допомагали. Ось чому стали змінюватися звичаї.

3 учень.

Після публікації повісті Распутін говорив журналістам: «Не варто зваблюватися – нам уже не повернути багато добрих традицій. Тепер мова йде про те, щоб зберегти ті, хто залишився, не відмовлятися від них з тією ж легкістю і безшабашністю, як це було донедавна». Цьому – порятунку Землі, життя, корисних традицій – присвячено практично всю творчість та вся громадська діяльність письменника.

4 учень.

Для Распутіна любов до землі не є абстрактним поняттям. Вона підкріплена конкретними справами: боротьбою за Байкал, прагненням зберегти історичні образи російських міст, поверненням древнім центрам країни колишніх назв.

Звучить музика. Світиться яскраве світло. Вечір закінчується.


Щоб користуватися попереднім переглядом, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Ти жінка, і цим ти маєш рацію. В. Брюсов.

Боттічеллі «Народження Венери»

Валентин Григорович Распутін 1937 р.н. «… почала закладені в дитинстві людини, схожі на вирізані на корі молодого дерева літери, що ростуть з ним, що розгортаються, становлять невід'ємну частину його.» В.Гюго

«Я вірю, що в моїй письменницькій справі, вона зіграла не останню роль: колись… Вийшов я до Ангари і обімлів – і від краси, що ввійшла до мене, обімлів, а також від свідомого і матеріального почуття Батьківщини, що з'явилося з неї.» В.Распутін

«...Жінка в Росії завжди була головним оплотом традиційної моральності та духовності...» В. Распутін

«Довго сиділи за столом батько з сином... Дар'я дивилася на них, що сиділи поруч, навпроти неї, і думала: «Ось вона, одна ниточка з вузликами. Мій - то вузлик ось-ось розтягнуть і загладять, щоб з іншого кінця новий підв'язати. Куди, в який бік натягнуть цю ниточку далі? Пощо так хочеться дізнатися, що буде?»

«Ти хоч чув, що в нього, у людини – то душа є?... У кому душа, в тому і Бог… І хоч не вір – зневірся ти, а він у тобі ж і є. Чи не в небі. А більше – людину в тобі тримає. Щоб людиною ти народився і людиною залишився. «Прощання з Матерою»


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Презентація "Творчість В. Распутіна"

До ювілею письменника В. Р. Распутіна. Презентація "Творчість В.Распутіна" може використовуватися як на уроках, так і на позакласних заходах.

Тема сім'ї у творчості В.Распутіна

Тема сім'ї у творчості В.Распутіна. Урок у 11 класі. Короткий опис уроку та презентація до нього.

Конспект уроку з творчості В.Г.Распутіна

Конспект уроку з творчості В.Г.Распутіна в 11 класі розроблений у формі бесіди з повісті "Прощання з Матерою". На домашнє завдання учням пропонується твір-міркування. Урок можна пр...

Всеросійський урок з творчості Распутіна

Тема: Валентин Распутін: уроки моральності та доброти

Цілі: ознайомити школярів із основними фактами біографії письменника; розкрити роль його творів у формуванні моральних початків; прищеплювати інтерес до читання оповідань та повістей В. Распутіна.

Хід уроку

    Вступне слово вчителя

Ім'я Валентина Григоровича Распутіна відоме практично кожному мешканцю Росії. З його творами ми починаємо знайомитися на уроках літератури у 6 класі, потім читаємо його повісті у старшій школі та продовжуємо читати їх все життя.

15 березня 2017 року Валентину Григоровичу Распутіну виповнилося б 80 років.Цій даті присвячено наш урок. Сьогодні такі ювілейні уроки пам'яті відбуваються у всіх російських школах.

Чим же заслужив Валентин Григорович Распутін таку шану, таку увагу народу? Давайте ближче познайомимося з цією людиною, її долею та творчістю.

    Повідомлення уч-ся 8 класу

Біографія письменника

1 учень 1.

Валентин Григорович Распутін один із небагатьох російських письменників, котрим Росія – непросто географічне місце, де він народився, а Батьківщина у найвищому і наповненому значенні цього терміну. Ще його називають «співаком села», колиски та душі Русі.

Майбутній прозаїк народився у сибірській глибинці – селищі Усть-Уда, на тайговому березі могутньої Ангари. Краса сибірської природи, побачена Валентином у перші роки життя, так вразила його, що стала невід'ємною частиною кожного твору Распутіна.

2 учень 2.

Хлопчик ріс напрочуд тямущим і допитливим. Він читав усе, що траплялося в його руки: уривки газет, журнали, книги, які можна було роздобути в бібліотеці або в будинках односельців. Після повернення з фронту батька у житті сім'ї, як здавалося, все налагодилося. Мама працювала в ощадкасі, батько, герой-фронтовик став завідувачем поштового відділення. Біда прийшла звідти, звідки на неї ніхто не чекав. На пароплаві біля вкрали сумку із казенними грошима. Завідувача судили та відправили відбувати термін на Колиму. Троє дітей залишилися під опікою матері. Для сім'ї почалися суворі, напівголодні роки.

3 учень 3.

Вчитися Валентину Распутіну довелося у селищі Усть-Уда, за півсотні кілометрів від села, де він жив. У Аталанці була лише початкова школа. У майбутньому письменник відобразив своє життя цього складного періоду в чудовому і напрочуд правдивому оповіданні «Уроки французької». Незважаючи на труднощі, хлопець добре вчився. Він отримав атестат з відзнакою і легко вступив до Іркутського університету, обравши філологічний факультет.Студентські роки були напрочуд насиченими та важкими. Хлопець намагався не лише блискуче вчитися, а й допомагати сім'ї, мамі. Він підробляв, де тільки міг. Саме тоді Распутін почав писати. Спочатку це були нотатки до молодіжної газети.

1 учень 4.

Ще до захисту диплома він став співробітником іркутської газети «Радянська молодь», а 1962-го Валентин Григорович переїхав до Красноярська. Незабаром в альманасі «Ангара» почали оприлюднювати перші літературні нариси молодого прозаїка. Пізніше вони увійшли до першої книги Распутіна «Край біля самого неба». Серед перших оповідань письменника – «Василь і Василиса», «Рудольфіо» та «Зустріч».

1967 року вийшла перша повість Распутіна «Гроші для Марії», після публікації якої його прийняли до Спілки письменників. і популярність прийшли негайно.1970-го в популярному журналі «Наш сучасник» вийшла друга повість Валентина Распутіна «Останній термін», яка принесла йому всесвітню популярність і була перекладена десятками мов. Багато хто назвав цей твір «востром, біля якого можна відігріти душу».

2 учень 5.

Через 6 років вийшла фундаментальна повість, яку багато хто вважає візитною карткою прозаїка. Це твір «Прощання з Матерою». У ньому розповідається про село, яке незабаром має бути затоплено водою через будівництво великої ГЕС. Валентин Распутін розповідає про те пронизливе горе і непереборну тугу, яку відчувають корінні жителі, люди похилого віку, прощаючись із землею і старим селом, де знайома і до болю рідна кожна купина, кожна колода на хаті. Тут немає викриття, голосіння та гнівних закликів. Просто тиха гіркота людей, які хотіли дожити свій вік там, де закопана їхня пуповина.

1977 рік. За повість «Живи та пам'ятай» Валентина Распутіна нагородили Державною премією СРСР. Це твір про людяність і ту трагедію, яку принесла країні Велика Вітчизняна війна. Про зламані життя і силу російського характеру, про любов і страждання.

3 учень 6 .

Доля Росії, її народу, її природних багатств завжди хвилювала письменника. Він чимало сил та часу на захист Байкалу, воював із ненависними йому лібералами. Влітку 2010 його обирають членом Патріаршої ради з культури від Російської православної церкви.

1 учень 7 .

Довгі десятиліття поруч із Майстром перебувала його вірна дружина Світлана. Вона була справжньою однодумкою свого талановитого чоловіка. Особисте життя Валентина Распутіна з цією чудовою жінкою склалося щасливо. Це щастя тривало до літа 2006 року, коли у катастрофі аеробуса в іркутському аеропорту загинула їхня донька Марія, педагог Московської консерваторії, музикознавець та талановитий органіст. Подружжя разом пережило це горе, яке підірвало їхнє здоров'я.

2 учень 8.

Світлана Распутіна померла у 2012 році. З цього моменту письменника підтримували на світі син Сергій та онука Антоніна. Валентин Григорович пережив дружину лише на 3 роки. За кілька днів до смерті він перебував у комі. Не стало письменника 14 березня 2015 року. За московським часом він не дожив до 78 дня народження 4 години. Але за часом того місця, де він народився, смерть прийшла в день його народження, який у Сибіру і вважають справжнім днем ​​смерті великого земляка.

3 учень 9.

Поховали письменника біля іркутського Знам'янського монастиря. Попрощатися з ним прийшли понад 15 тисяч земляків. Напередодні відспівування Валентина Распутіна у храмі Христа Спасителя здійснив патріарх Московський та всієї Русі Кирило.

    Виставка книг В.Распутіна та презентація (Виступ бібліотекаря)

    Розмова за твором В. Распутіна «Уроки французької»

Розповідь «Уроки французької» з'явилася 1973 року.

«Там мені нічого не довелося вигадувати, – казав Распутін. - Все це відбувалося зі мною. За прототипом далеко йти не довелося. Мені треба було повернути людям те добро, яке свого часу вони зробили для мене».

Дайте відповідь, як називається твір, заснований на фактах з життя письменника?(автобіографічне)

Згадайте, де і коли відбувається дія.(Через 3 роки після закінчення війни, в 1948 році, в далекому сибірському селі)

Хто головний герой? Від чиєї особи ведеться оповідання?(11-річний хлопчик, учень 5 класу, ні імені його, ні прізвища автор не називає)

Коротко перекажіть сюжет.

1 учень

Розповідь ведеться від імені сільського хлопчика, відправленого до міста для продовження навчання у середній школі. Ішов голодний 1948 рік, у господарів квартири теж були діти, яких треба було годувати, тому героєві розповіді доводилося самому піклуватися про своє харчування. Мама іноді надсилала з села передачі з картоплею та хлібом, які швидко закінчувалися, і хлопчик майже постійно голодував. Якось він потрапив на пустир, де діти грали на гроші в «чику», і приєднався до них. Незабаром він пристосувався до гри і почав вигравати. Але щоразу йшов після того, як набирав рубль, на який купував собі на ринку кухоль молока. Молоко було необхідно йому як ліки від недокрів'я. Але так тривало недовго. Хлопці двічі побили його, після чого він припинив гру.

2 учень

Герой оповідання навчався добре з усіх предметів, крім французької, у якому йому ніяк не давалася вимова. Вчителька французької, Лідія Михайлівна, відзначала його старання, але журилася з приводу явних недоліків у мовленні. Вона дізналася, що її учень грав на гроші, щоб купувати молоко, що був побитий товаришами, і сповнилася співчуттям до здібного, але бідного хлопчика. Вчителька запропонувала додатково займатися французькою мовою у неї вдома, розраховуючи під цим приводом підгодовувати бідолаху.

3 учень

Однак вона ще не знала, з яким міцним горішком довелося їй зіткнутися. Усі її спроби посадити його за стіл були безуспішними – дикуватий і гордий хлопчик навідріз відмовлявся «столуватися» у своєї вчительки. Тоді вона надіслала на адресу школи посилку з макаронами, цукром та гематогеном, начебто від мами із села. Але герой оповідання чудово знав, що в сільпо таких продуктів купити неможливо, і повернув подарунок відправниці. Тоді Лідія Михайлівна пішла на крайні заходи – запропонувала хлопчику зіграти з нею у гру на гроші, знайому їй з дитинства – заміряшки. Він не відразу, але погодився, вважаючи це «чесним заробітком». З цього дня щоразу після уроків французької (у якій він став робити великі успіхи) вчителька та учень грали у «заміряшки». У хлопчика знову з'явилися гроші на молоко, і життя його стало набагато ситнішим.

4 учень

Звичайно, завжди так тривати не могло. Якось директор школи застав Лідію Михайлівну за грою з учнем на гроші. Зрозуміло, це вважалося провиною, не сумісною з її подальшою роботою у шкільництві. Вчителька поїхала за три дні на батьківщину, на Кубань. А через якийсь час, одного з зимових днів, на ім'я хлопчика до школи прийшла посилка з макаронами та яблуками.

Які уроки витягли з цієї історії герой оповідання та читачі?

«Будь самостійним, гордим. Піклуйся про себе сам, не сподівайся на оточуючих».

«Будь принциповим, не плазуй».

«Будь добрим, чуйним, кохай людей».

«Будь вдячним».

    Перегляд фрагменту фільму «Уроки французької»

Хлопцям 6 класу тільки доведеться познайомитися «Уроками французької». Фільм, знятий у 1978 році за цим твором режисером Євгеном Ташковим, допоможе вам уявити персонажів, коли ви читатимете розповідь. А тим, хто вже знайомий із героєм, приємно буде знову зустрітися з ним.

    Читання вірша «Доброта» М. Пляцковського

Ми бачимо, що найголовніший урок, який отримали і герої оповідання, і читачі, - це урок доброти.

Добрим бути зовсім не просто,
Доброта не залежить від зростання,
Не залежить доброта від кольору,
Доброта – не пряник, не цукерка.
Тільки треба, треба добрим бути
І в біді одне одного не забути.
І закрутиться земля швидше,
Якщо ми будемо з тобою добрішими.
Добрим бути зовсім, зовсім не просто,
Не залежить доброта від зростання,
Доброта приносить людям радість
І натомість не вимагає нагороди.
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
Якщо доброта, як сонце, світить,
Радіють дорослі та діти.

6. Заключна розмова

Давайте спробуємо відповісти на запитання, яким ми задалися на початку уроку:« Чим же заслужив Валентин Григорович Распутін таку шану, таку увагу народу?»

Народної прози кедр сибірський,
Заступник матінки-землі.
Праць російська прописка,
Душевного болю світле обличчя.

Зберігач російського укладу,
Печальник річок та озер.
У його словах бадьорий ладан
І скорботи зітканий візерунок.

Його душа зросла з глибинкою
І на неї хворіла до кінця.
А серце скромне, по-старому
Світило генієм митця.

…Пішов від нас носій правди,
Але не згасло його багаття.
Сибірський кедр гідний слави
І зліз від річок та озер.

Людмила Башко Валентину Распутіну
А перемога буває тихою,
А перемога буває лагідною.
Якщо б'ють по щоці хвацько,
То нещасний-тримає батог.
Бур'яни забивають ріллі,
І під воду йдуть храми.
Але не названо ще програв-
Ангара зцілює рани.
І у воді крижаної, проточної,
Охрестившись і випивши Чашу,
Наш захисник по-дитячому точний
І смиренно шкодує занепалих.

Скіф Ст.

Валентин Распутін

Як совість – непідсудний,

Як світло – необхідне

Батьківщині та людям

Распутін Валентин.

Для багатьох – незручний...

Але він такий один -

Завжди і є, і буде

Распутін Валентин.

У спілкуванні справді важкий

У столиці та в селі...

Зате не словоблуддям

Він зайнятий землі.

Глумлення не тане

І в пазусі – каміння,

Письменник, що говорить

Про Батьківщину свою.

У Вітчизні безправній

Він правило завів

Являти собою правду

І недругів знайшов.

Їх раніше – менше було.

Тепер їм нема числа.

Ось тільки блінність тилу

Його не підвела.

А тил – усі ми, всі наші.

У тилу народ єдиний,

З твоєю душею злагоджений

Распутін Валентин!

Розділи: Література

Мета вечора: продовжити знайомство із творчістю В.Г.Распутіна; запровадити хлопців у духовний світ В.Распутіна, моральний світ його героїв, виявити громадянську позицію художника.

Оформлення:

  • книжкова виставка з епіграфом:

“Якщо зберемо волю кожного в одну волю – вистоємо!
Якщо зберемо совість кожного в одну совість – вистоємо!
Якщо зберемо любов до Росії кожного в одне кохання – вистоємо!”

(В.Г.Распутін)

  • портрет письменника;
  • фотографії та слайди
  • відео про Байкал

Хід уроку

Зал поділений на кілька зон:

  • Біограф
  • Літературознавець
  • Критик
  • Консультант
  • Виконавці
  • Гості – глядачі

Виступи біографа: Валентин Григорович Распутін (1937) - одне із визнаних майстрів “сільської прози”, одне із тих, хто продовжує традиції російської класичної прози, передусім з погляду морально- філософських проблем. І знову слово самого письменника: “Дитинство моє довелося на війну та голодні повоєнні роки. Воно було нелегке, але воно, як я тепер розумію, було щасливим. Ледве навчившись ходити, ми шкутильгали до річки і закидали в неї вудки, ще не зміцнівши, тяглися в тайгу, що починалася відразу за селом, збирали ягоди, гриби, з малих років сідали в човен і самостійно бралися за весла, щоб веслувати до островів, де косили сіно, потім знову йшли в ліс – більшість наших радощів та наших занять були пов'язані з річкою та тайгою. Це була вона, відома всьому світу річка, про яку складалися легенди та пісні”.

Ведуча: В.Распутін – із плеяди письменників, здатних стривожити душі юних читачів, передати їм свій людський, громадянський біль за землю, за людину на ній, за те, що відбувається. Щоб зрозуміти роздуми, почуття, турботи письменника важливо знати про витоки його життя.

Батьківщину, як і батьків, не обирають, вона дається нам разом із народженням та вбирається з дитинством.

Для кожного з нас це центр Землі, незалежно від того, велике це місто чи маленьке селище. З роками, стаючи дорослішими і обживаючи свою долю, ми приєднуємо до цього центру все нові й нові краї, можемо змінити місце проживання та переїхати… Але центр, як і раніше, там, на нашій “малій” батьківщині. Її змінити не можна.

"Мала" батьківщина дає нам набагато більше, ніж ми можемо усвідомити. Природа рідного краю викарбувалася в наших душах навіки. Я, наприклад, коли відчуваю щось на кшталт молитви, то бачу себе на березі старої Ангари, якої тепер немає, біля моєї рідної Аталанки, острова навпроти сонце, що заходить за інший берег. Сам Распутін впевнений, що всі ми з народження вбираємо картини своєї Батьківщини.

…Немало в житті побачив я всякої краси, рукотворної і нерукотворної, але й помиратиму я з цією картиною, дорожчою і ближче якої для мене нічого немає. Я вірю, що і в моїй письменницькій справі вона відіграла не останню роль: колись у невідзначену хвилину вийшов я до Ангари і обомлів - від краси, що ввійшла в мене, обомлів від свідомого і матеріального почуття батьківщини, що з'явилося з неї.

Поетичний відгук Станіслава Куняєва на "Прощання з Матерою".

Валентину Распутіну

На батьківщині, як у космосі, не порахувати
Вогню та ліси, каменю та простору,
Все не вмістиш, чи не тому є
У кожного з нас своя Матера,
Своя Ока, де тягне холодок
У передзимовий день від вологи загуслій,
Де під ногою ще хрумтить пісок
Крупнозернистий і заіндевілий.
Прощавай, Матере! Бути чи не бути
Тобі в майбутньому житті людському –
Нам не вирішити, але нам не розлюбити
Твоєї долі незбагненно речей.
Я знаю, що неоглядний народ,
Що в ньому, як у морі, світла чи каламуті,
На жаль, не злічити ... Хай буде льодохід,
Хай будуть після нас інші люди!
Прощай, Матере, біль мій, прощай,
Вибач, що слів заповітних не вистачає,
Щоб сказати все те, що, через край
Переливаючись, у синій безодні тане…

Літературознавець веде розмову про повісті "Прощання з Матерою".

Які загальнолюдські проблеми у цій повісті? (Про совісті, про вічні цінності, про батьківщину, про сенс людського життя)

Консультант:

Загибель Матери - це лихоліття для багатьох жителів села. А важкий час – це час випробувань людини. Як письменник виявляє хто є хто?

Через ставлення до рідної землі, до “малої” батьківщини.

І до рідної хати, і до могил теж! Через ставлення до рідних могил і мешканців, і начальства, для яких ці могили нічого не означають.

Чи потрібне затоплення Матери? Заради кого, заради чого це робиться?

Це необхідно. ГЕС зводять на благо людей. Заради тих самих материнців і ще, можливо, тисяч і мільйонів. Скільки ще таких Матерів досі без світла!

Ведучий: В.Г. Распутін. Російський письменник – це пророк, громадянин, учитель та совість нації. Йому довелося головні питання: "Хто винен?" "Що робити?" "Коли ж прийде справжній день?" "Що з нами відбувається?"

Ось висловлювання В.Распутіна

  • Його думки та переконання, і почуття. Про російський народ:Як би хотілося закликати до старого морального правила: не можна мені чинити погано, бо я російський. Колись, сподіватимемося, російська людина зведе ці слова на свій головний життєвий принцип і зробить їх національним путівництвом”.
  • Про православ'я:“Нас відривають від віри – не відірвемося. Душа російської людини знайшла свій подвиг і свій притулок у православ'ї, і тільки там ми знайдемо її для спокутних і рятівних праць, тільки там з'єднаємося у своєму тимчасовому і вічному покликанні, а не в блудливих пригод по задвірках чужих толків і релігій.
  • Про інтернаціоналізм:“Я за той інтернаціоналізм, у якому, не заважаючи один одному, а лише доповнюючи, існуватиме забарвлення всіх нації. Поняття “націоналізм” свідомо оббрехало. Судити про нього слід не за крайнощами і дурі, яких не уникнути у будь-якій здоровій ідеї, а по серцевині та морально-духовним засадам”.
  • Про громадянськість:“Чомусь стало прийнятим вважати, що громадянин – це неодмінно бунтар, руйнівник, нігіліст, людина, що рвуть свою зрощеність із вітчизняним ладом душі.
    А якщо той, хто рве, не приймає, ненавидить – який же він, вибачте, громадянин?! Позиція, властива громадянинові, має бути зі знаком плюс, а не мінус. Вона має бути творчого, перетворювального на краще, домобудівного характеру, мати синівські, а чи не прокурорські обов'язки”.
  • Про лад: “Я не став би рішуче віддавати перевагу якійсь одній системі – капіталізму чи соціалізму. Справа не в назвах, не в позначеннях, вони можуть бути умовними, а у змісті їх, у наповненні, у гнучкому поєднанні їх кращих сторін, у тому, що найбільше відповідає господарській "фігурі" народу. Рішуче змінювати в таких випадках "одяг" - заняття небезпечне.
  • Про права людини:"Справді, підміна воістину диявольська: права людини стали запереченням прав народу, а людина з правами - це, звичайно, не звичайна особистість, а або хам з телебачення, або шахрай розміру Чубайса і Абрамовича, навколо яких пасуться стада адвокатів" .

Ці висловлювання письменника стосуються різних років пострадянського періоду, починаючи з 1991 року. Вже 15 років письменник хоче достукатися до наших сердець, хоче бути почутим.

А ми не чуємо. А, можливо, треба вслухатися і вчитатися нам усім у слова нашого земляка, іркутянина, справжнього громадянина своєї Батьківщини. Можливо, щось прозріє в наших душах, і ми здобудемо людську пам'ять і повернемося обличчям не до миттєвої метушні кожного дня, а згадаємо що ми - теж громадяни цього з нас залежить багато в долі нашої країни. І, можливо, і в наших долях щось зміниться.

Літературознавець:

Повість "Живи і пам'ятай" була написана в 1974 році і народилася з дотику пережитого письменником у дитинстві з його сьогоднішніми роздумами про село воєнних років. Важко й тяжко було всім – і на фронті, і в тилу. Просто та буденно розповідає письменник про ціну зраду. Зради, що виросло з невеликих поступок совісті, обов'язку, честі. Згубивши себе, Андрій Гуськов губить найдорожчих та найулюбленіших людей.

Критик:

А що було поганого в тому, що Гуськов після тяжкого поранення відчайдушно захотів хоч ненадовго повернутися на батьківщину, лише поглянути на свою Атаманівку, притиснути до грудей Настену, перемовитися зі старими?

Консультант:

Але йшла війна і вона встановлювала свої жорсткі закони. Письменник зовсім не зраджує втікача суду військового трибуналу, навпаки, зовнішні обставини навіть сприяють герою повісті. Йому не зустрілися ні патрулі, ні перевірки, не було прискіпливих розпитувань.

Але уникнувши трибуналу, Гуськов все ж таки не пішов від суду. Цей суд може бути суворішим. Суд совісті. Він сам перетворив себе на ізгоя, що не значиться ні в живих, ні в мертвих, бродить Андрій Гуськов рідною округою, поступово втрачаючи людську подобу.

Змінивши солдатський обов'язок, Гуськов зрадив не лише себе, а й свою дружину, яку відлучив від села та від народу.

Гуськов у Распутіна – людина не так слабка, як егоїстична. Настіна, навпаки, натура цілісна, чиста, безкорислива. І є жорстока несправедливість у тому, що чудові якості героїні витрачаються марно, на мізерну мету – на Гуськова.

Надавши Батьківщину, Гуськов зраджує і найближчу йому людину.

Зневірившись знайти вихід із дурного глухого кута, кидається Настена в крижані води Ангари. Для Валентина Распутіна неприйнятна філософія всепрощення.

У цьому полягає трагічний і високий моральний урок справжніх і майбутніх поколінь.

Літературознавець:

Повість В. Распутіна "Дочка Івана, мати Івана".

Консультант:

Давайте разом спробуємо відповісти на запитання: в чому ж полягає правда останньої повісті Распутіна?

Одні вважають головним і важливим вбивством - помста за наругу юної дівчини. Але якщо це головне, чому Распутін, на відміну багатьох сучасних авторів, не описує ні сцени насильства, ні сцени вбивства? Інші – показати правду про існуюче становище для нових господарів життя. І все ж, хоч би як ми билися над питанням про те, що є головним у повісті, однозначної відповіді знайти не зможемо – жодна відповідь не вмістить у собі всієї повноти правди письменника.

При уважному прочитанні повісті ми побачимо, що Тамара Іванівна зважилася на власне правосуддя тільки після того, як відчула, зрозуміла, що слідувати може взяти хабар. Героїня зрозуміла, що сподіватися на наше правосуддя не можна, що право далеке від істини. Тамара Іванівна і є тією людиною, яка всім життям та рішучим вчинком своїм свідчить про необхідність та можливість залишитися людиною. Авторське розуміння правди – це правда народна: про Тамару Іванівну говорять у місті як про героїну, “в колонії вона має авторитет…”

Дочка Івана, мати Івана має силу відстояти свою правду, має силу увібрати в своє серце лихо своєї дочки, направити сина на вірний шлях і це її правда і її велич.

Неможливо погодитися із уславленням героїні повісті Тамари Іванівни, неможливо виправдати постріл.

Якщо, за логікою повести всі біди від ринку, від торгівлі, від продажності - і насильство відбувається на його задвірках - і "правосуддя" там же, то чому розумна і вольова мати не вберегла дочку раніше? Чому дозволила піти зі школи, якій не вірила? Чому пустила на ринок, не допомогла шукати іншу професію? Мати виборює майбутнє – але чому не захистила раніше? Чому не думає, як воскресити душу дочки, а, йдучи до в'язниці, залишає наодинці із собою...

Крім того, образ сина Івана не зовсім переконливий. У більшості прикладів він, на мій погляд, йде простим, легким шляхом і чи схвильований тим, як скластися доля матері, Тамари Іванівни, чи зможе він втішити сестру? Якщо уважно проаналізувати вчинки Івана, то побачиш, що він не має волі до добра, а є лише міркування. І він вирушає працювати не до школи, де потрібен, але де надто важко, а вибирає шлях простіше.

Уроки совісті та правди показали, що й у багатьох наших учнів знайшлися заповітні слова, щоби висловити своє ставлення до творчості В. Распутіна. Свідчення того їхнього визнання: “Мені дорогий і близький Распутін, тому що він у своїх творах описує людські почуття та душевні якості, які я дуже ціную у людях. Все, що я прочитала в нього пронизане любов'ю до простих людей зі своїми часом нелегкою долею”; "Распутін пише про наше сьогоднішнє життя, досліджує його з глибини, будить думку, змушує працювати душу"; “Повість Распутіна змушує замислитись над кожним словом. Пише він просто, але водночас глибоко й серйозне. Він чудовий психолог, художник. Я ясно уявляю створені ним картини життя, хвилююсь, переживаю за долі людей. Збираюсь ще раз перечитати його повісті. Впевнена, що відкрию для себе нове”


Top