Паустовський кошик з ялиновими шишками основна думка. Опис

Інтегрований урок читання та музики в 4 класі на тему: «К.Г.Паустовський «Кошик з ялиновими шишками» (узагальнюючий урок)

Освітня мета:

Показати прекрасні душі художників слова та музики - письменника та композитора. Розкрити те прекрасне, заради чого варто жити. Формувати мовні навички та вміння висловлювати свої думки в усній формі.

Виховна мета:

Виховати почуття прекрасного, естетичний смак, навчити бачити прекрасне у звичайнісінькому. Щеплювати любов до мистецтва, виховати розуміння класичної музики.

Розвиваюча мета:

Розвивати уяву, мислення, творчі здібності.

Обладнання: підручник "Улюблені сторінки", презентація.

Хід уроку.

    Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.

Почнемо наш урок. Прошу вас прийняти позу уважного слухача. Сьогодні на уроці ми разом намагатимемося показати все те, що дізналися з розповіді К.Паустовського «Кошик з ялиновими шишками». Маємо продемонструвати свої творчі здібності: артистизм, уміння говорити правильно, уміння слухати і розуміти класичну музику.

    Повідомлення про письменника. ( 2 слайд)

Ви вже неодноразово зустрічалися з творами К.Г.Паустовського. Назвіть їх. (3 слайд).

Вікторина : « Звідки взяті ці рядки?»

    «Є така рослина – висока, із червоними квітами. Ці квіти зібрані у великі стоячі пензлі. Називається воно кипрей» («Дбайлива квітка»)

    «…Варюша охнула і почала розгрібати сніг руками. Але кільця не було. Пальці у Варюші посиніли. Їх так звело від морозу, що вони вже не згиналися…» («Сталеве колечко»)

    «…Через півгодини звір висунув із трави мокрий чорний ніс, схожий на свинячий п'ятачок. Ніс довго нюхав повітря і тремтів від жадібності. Потім з трави здалася гостра морда з чорними пронизливими очима…» («Барсучий ніс»)

    «…Ваня витер сльози та пішов додому на Урженське озеро. Він не йшов, а біг босоніж гарячою піщаною дорогою. Нещодавня лісова пожежа пройшла стороною на північ біля самого озера…» («Заячі лапи»)

    «Одного разу ворона застала в кіоску маленького розпатланого горобця, на ім'я Пашка. Життя для горобців прийшло важке.» («Розпатланий горобець»)

    «…кіт перекинувся на спину, спіймав свій хвіст, пожував його, виплюнув, розтягнувся біля грубки і мирно захропів» («Кіт – злодюга»)

Всі твори цього письменника сповнені напрочуд теплим і трепетним почуттям любові до природи рідної землі, вчать бачити прекрасне.

К.Г.Паустовський багато подорожував. Він бував у Англії, Італії, Франції та інших країнах. Його захоплювали люди цих країн, музеї, архітектура, музика. Він багато писав про композиторів, художників, письменників, тобто. про людей, які тонко відчувають красу навколишнього світу і намагаються своєю творчістю долучити всіх до світу прекрасного. Розповідь, з якою ми познайомилися, веде нас у незвичайний світ музичної творчості великого норвезького композитора Е. Грига.

    Коротке повідомлення про Норвегію, про Е. Грига . (слайди 4 – 8)

Перш ніж перейти до розмови про самого норвезького композитора Е. Грига, мені хотілося б сказати кілька слів про країну, в якій він жив і писав свої незвичайні твори.

(Звучить музика Е.Грига «Норвезький танець №2»)

Велична сувора Норвегія - країна неприступних скель, густих лісів, вузьких звивистих морських заток. Народне мистецтво Норвегії також своєрідне та прекрасне як природа цієї країни. Норвегія багата на перекази, легенди, казки. Багата Норвегія та музикою.

Берген… Одне з найдавніших міст західної Норвегії, обмите хвилями моря, увінчане скелястими вершинами гір. Глибокі озера та чисті фіорди, зелені схили пагорбів та могутні гряди гір, сувора велич гірської природи та тихий спокій долин. Саме тут, серед казкової краси, 15 червня 1843 року народився Едвард Гріг – композитор, диригент, піаніст. У музиці оживають казки, картини народного життя, образи природи Норвегії - похмура велич хвойних лісів, прибій північного моря.

IV . Гра «Сінквейн» (слайд 9) Звучить музика Е.Грига «Танець Анітри»

Зараз спробуємо поміркувати на тему «Музика» (робота у групах)

    Запишіть іменник – музика

    На 2 рядку запишіть 2 прикметники, що характеризують це сущ. та розкривають тему

    На 3 рядку запишіть 3 слова, які виражають дії цього поняття

    Тепер запишіть слова, які відображають ваше ставлення до цього поняття

    Запишіть синонім до цього слова

Ось яка може бути музика.

    Мозковий штурм (робота у групах)

1. - У розповіді дуже гарний початок. Згадайте, з чого він починається? (З опису осіннього гірського лісу) Підкресліть поєднання слів, що описують ліс. Якими фарбами намальовано ліс? Які звуки наповнювали його? А запахи?

Діти виписують поєднання слів під музику Грига «Ранок», що неголосно звучить

Потім зачитуються вибрані слова (слайд 10)

Грибне повітря

Осіннє вбрання


Ліс


Зелені пасма моху

Шелест листя


Золото та мідь листя

Шум прибою

Лунає луна

Тремтять листя


Який настрій вони створюють? (Підвищена, казкова, таємнича. Осінь - поетична пора року, вона дає натхнення, налаштовує до творчості)

2. Давайте згадаємо, як відбулася зустріч композитора та Дагні, уважно слухайте їхню розмову і постарайтеся визначити, що в розмові найголовніше. (сценка «Зустріч у лісі»)

Як тебе звуть, дівчинко?

    Дагні Педерсен.

    От біда! Мені нема чого тобі подарувати. Я не ношу в кишені ні ляльок, ні стрічок, ні оксамитових зайців.

    У мене є стара мамина лялька. Колись вона заплющувала очі. Ось так! А тепер вона спить з розплющеними очима. Старі люди мають поганий сон. Дідусь теж всю ніч крекчить.

    Слухай, Дагні, я вигадав. Я подарую тобі одну цікаву річ. Але тільки не зараз, а років за десять.

    Ой як довго!

    Розумієш, мені потрібно її ще зробити.

    А що це таке?

    Дізнаєшся потім.

    Хіба за все своє життя ви можете зробити лише п'ять чи шість іграшок?

    Та ні, це не так. Я зроблю її, можливо за кілька днів. Але такі речі не дарують маленьким дітям. Я роблю подарунки для дорослих.

    Я не розіб'ю. І не зламаю. Ось побачите. Дідусь має іграшковий човен зі скла. Я стираю з неї пил і жодного разу не відколола навіть найменшого шматочка

(Григ уголос розмірковує: «Вона зовсім мене заплутала, ця Дагні»).

    Ти ще маленька і багато чого не розумієш. Вчися терпінню. Я проведу тебе, і ми поговоримо про щось інше. (Григ бере у дівчинки кошик, і вони йдуть)

Як ви думаєте , Чому Грігові захотілося зробити дівчинці подарунок?

К. Паустовський прямо про це нам не говорить, але ви, можливо, вже здогадалися?

Вислуховуються припущення дітей (слайд 11)

(1.Ця дівчинка живе у лісі-вона для Грига – втілення природи, в неї зелені зіниці. 2.Дагни - дівчинка з народу. А Григ черпав з народу. 3. І, нарешті, дівчинка для Грига – уособлення молодості, нового покоління , якому він хотів би залишити свою музику.)

Що сподівалася отримати Дагні у подарунок? Чому Гріг відстрочив подарунок, адже подарунки завжди чекаєш з нетерпінням? Скільки років буде Дагні?

3. -Перенесемося до будинку композитора. Розкажіть, яким він був?

Позначте в тексті слова про слухачів музики. (робота у групах) Слайд 12 (Звучить музика Е.Грига концерт ч.2)

- Який настрій композитора на момент творчості? (Григ був натхненний і щасливий, тому що він писав і бачив, як назустріч йому біжить, задихаючись від радості, дівчина із зеленими сяючими очима. Вона обіймає його за шию і притискається до його сивої неголеної щоки. Він весь віддався роботі, він творив і творив велике.)

4. У 3 частині оповідання письменник знову приготував нам зустріч із Дагні.

Що змінилося у житті Дагні?

Якою вона стала?

Ким були родичі дівчини?

5. - Куди любила ходити Дагні у місті?

Чому Дагні плакала після театральних вистав?

- Чи траплялося таке з вами після перегляду фільмів, п'єс? Чому таке буває?

Вислуховуються міркування дітей.

Дагні залишилася такою ж милою, чуйною, вразливою, якою була в дитинстві. Тільки тепер вона доросла дівчина.

Спробуйте скласти портрет Дагні. (робота у групах) Слайд 13

    Яке диво відбувається на концерті?

    Які почуття відчуває Дагні? (Вона дуже хвилюється, вона зворушена увагою, наданою їй такою великою людиною, як композитор Гріг, Дагні плакала, не ховаючись сльозами подяки)

    Що уявляла Дагні, слухаючи музику Грига?

(Звучить музика концерт ч.3)

6. - Як ви вважаєте, щасливий кінець у розповіді чи ні?

Яку головну думку відкрила Дагні, слухаючи музику?

Сьогодні ми закінчуємо роботу над оповіданням. Як ви зрозуміли, про що це оповідання? (про красу світу і музики, що відображає життя; про вміння бачити прекрасне в звичайнісінькому)

    Підсумок уроку.

Ми познайомилися із творами двох майстрів. К.Паустовський словами, Е.Григ музикою зуміли висловити те, що відчувають, переживають у душі люди; пробудити в нас чисті та добрі почуття. Недарма сказані рядки «життя коротке – мистецтво вічне»

ДБОУ Школа №224

КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО ІНТЕГРОВАНОГО УРОКУ

ЧИТАННЯ ТА МУЗИКИ У 4 КЛАСІ

«К.Г.Паустовський «Кошик з ялиновими шишками»

Підготувала та провела: Павленко О.В. ,

вчитель початкових класів

Москва,2016

К.Паустовський. Секрети «Кошики з ялиновими шишками»


Автор: Вершиніна Тамара Борисівна, викладач за класом фортепіано МБУ ДО ДШІ №1, м. Димитровград Ульянівської області
Шановні колеги, пропоную до вашої уваги методичну розробку «К.Паустовський. Секрети «Кошики з ялиновими шишками». Даний матеріал буде цікавий вчителям початкової школи, педагогам російської мови та літератури, музики та МХК ЗОШ, викладачам шкіл мистецтв.
Ціль: Аналіз композиції оповідання К. Паустовського «Кошик з ялиновими шишками»
Багато років мені не давала спокою ця тема. Я подивилася конспекти уроків на різних сайтах та у пресі, поговорила з колегами, познайомилася з літературою про письменника та його творчість. Відповідь на запитання, чому розповідь була названа саме так - «Кошик з ялиновими шишками»- зводилася до наступного:
а) якби Дагні не пішла за шишками в ліс, вона не зустріла б Едварда Гріга;
б) композитор допоміг дівчинці донести важкий кошик, так почалося їхнє знайомство;
в) дівчинка сподобалася Гріг, і в нього з'явилася думка написати музику для Дагні.
План розповіді був приблизно таким:
1. Зустріч у лісі
2. У будинку Е.Грига
3. Назви на концерті.
4. Довгоочікуваний подарунок.
Але було відчуття, втрачено щось важливе у тексті. Адже чомусь К.Паустовський не назвав розповідь, наприклад, «Дагні» чи «Е.риг», «Музика»! Значить, є якийсь секрет у кошику з ялиновими шишками!
Подумалося, що треба йти від головної ідеї оповідання. Це слова композитора, звернені до Дагні: «Я бачив життя. Що б тобі не говорили про неї, вір завжди, що вона дивовижна і прекрасна». До цієї думки веде нас письменник. Наприкінці оповідання ми чуємо тихий голос Дагні: «Слухай життя, я люблю тебе. Дівчина щаслива!
Рухаємось у зворотному напрямку. Дагни вдячна композитору за музичний подарунок, який обіцяв їй десять років тому під час зустрічі в лісі, коли Е. Гріг допоміг їй донести. важкукошик з ялиновими шишками. Чому автор кілька разів повторює, що кошик тяжка? Нещодавно зустрілися слова К.Паустовського, які звучать як «заповіт» нам: «Читайте, читайте та читайте, щоб не втрачати жодної краплі дорогоцінного змісту книг». Мені здається, що письменник хотів, щоб ми «вчиталися» у кожне слово оповідання та «докопалися» до розуміння того, що «Кошик з ялиновими шишками» - це важке Життя Дагні, це синонім. безрадісного дитинствадитини!
Це першийсекрет письменника. Дивимося, що написано в тексті і дивуємося майстерності автора:
«Одного разу Гріг зустрів у лісі маленькудівчинку (їй 8 років) з двома кісками - дочка лісника. Вона збирала в кошик ялинові шишки. Він запропонував свою допомогу: А тепер давай кошик. Ти її ледве тягнеш. Я проведу тебе, і ми поговоримо про щось інше ... Дагні зітхнула і простягла Григу кошик. Вона справді була важка. У ялинових шишках багато смоли, і тому вони важать набагато більше соснових ... Дагні, насупившись, дивилася йому вслід. Кошик він тримала боком, з неї вивалювалися шишки».
Що ми дізнаємося з коротких фраз про життя Дагні. У будинку є «маленький скляний човен (у дідуся), вишитий скатертину, рудий кіт, стара мамина лялька, колись вона заплющувала очі... А тепер спить з відкритими очима». Тут єдиний раз згадується Мамадитини. Мабуть, її нема. Немає материнського тепла і турботи (інакше б її не надіслали однув ліс збирати важкі ялинові шишки), дівчинці не дарують іграшки, їй нічим і нема з ким грати. На ній лежить обов'язок прибирання будинку. Тому вона й хотіла одразу отримати подарунок від композитора і не зрозуміла, чому той відстрочив його на десять років. Дагни добра дівчинка. Вона шкодує стару ляльку та хворого дідуся. Можливо, шишки з цілющим запахом хвої та смоли допомагають йому дихати. Але, головна думка експозиції - радості та щастя у житті маленької героїні немає.Опис осені та стан дівчинки контрастують один з одним. Тому що красу природи бачить автор і Е.Григ, а смуток дівчинки виявляється у її словах, зітханнях і коротких поглядах. Тому композитор і вирішив написати для неї музику, яка б змінила її світовідчуття, зробила її щасливою.


Мені подобається ілюстрація Катерини Чудновської, яка дуже точно передає настрій та характер першої частини оповідання
Другийсекрет оповідання в наступному: композитор запитує дівчинку: "Як звуть твого батька?" - Хагеруп, - відповіла Дагні. У перекладі зі скандинавської мови це ім'я означає «герой», але найголовніше те, що повне ім'я композитора – Едвард Хагеруп Гріг!Про це замовчує письменник, але можна припустити, що він хотів сказати, що музикант стає ніби «духовним» батьком дівчинки. Перед розставанням він «пригладив волосся дівчинки». Це «батьківський» жест. Коли письменник називає житло Грига будинком «дровосіка» (у ньому немає нічого зайвого, як і у батька Дагні – лісника Хагерупа), він вказує на їхню близькість до Дагні та спорідненість поглядів.
У другій частині оповідання композитор-«чарівник» вигадує музику для Дагні. Він уявляє її то дівчинкою, що баюкає ляльку, то Попелюшкою, в заштопанному платті і скривдженою сестрами. Але поступово дівчинка стає дівчиною із зеленими сяючими очима, і ось вже з'являються кришталеві черевички, і попереду - зустріч із прекрасним – з музикою, зі щастям!
К.Паустовський вкладає в уста Е.Грига головну думку оповідання, звернену не лише до Дагні, а й до всіх нас, про дивовижну красу життя. А далі композитор додає, що він щасливіший за Дагні, бо «віддав молоді життя, роботу, талант. Віддав усе без повернення. Це, на мою думку, інша, вища, героїчнасторона щастя. Не всім вона дана, але серед видатних людей можна назвати К. Паустовського та Е. Грига.


У заключній частині оповідання Дагні на концерті слухає музику, написану нею. Її охоплює почуття подяки до композитора, який колись допоміг їй донести кошик з ялиновими шишками (з'являється нитка з першою частиною), а тепер відкрив перед нею «то прекрасне, чим повинна жити людина».


Письменник показує, як «займається північний світанок, як болісно народжується новаДагни.
«Дагні стиснула руки і застогналавід неясного ще їй самої, але що охопила всю її істоту почуття краси цього світу.
– Слухай, життя, – тихо сказала Дагні, – я люблю тебе.
«І вона засміялася, дивлячись широко розплющеними очимана вогні пароплавів. Нільс, що стояв на відстані, почув її сміх і пішов додому. Тепер він був спокійний за Даґні. Тепер він знав, що її життя не пройде даремно». Думаю, що план оповідання може бути таким:
1. Кошик з ялиновими шишками (безрадісне дитинство Дагні). Обіцяний подарунок.
2.Е.Гріг музикант - "чарівник".
«Що б тобі не говорили про неї, вір завжди, що воно(життя) дивовижне і прекрасне».
3. Назви на концерті. Подяку композитору він відкрив «то прекрасне, чим має жити людина». 4. «Слухай, життя, – тихо сказала Дагні, – я люблю тебе».
«Її життя не пройде даремно».
Це вже інша, оновлена, Дагні. Для неї починається новажиття.
А ось і третійсекрет К. Паустовського: ім'я Дагні у перекладі зі скандинавської мови означає "Новий день"!
Композиція оповідання К.Паустовського побудована таким чином, щоб показати поступову зміну світовідчуття людини, розуміння краси та щастя життя, і в цьому допомагає музика великого композитора Е.Грига.
"Дарувати людям "казку життя"- здатність відкривати прекрасне і романтичне в повсякденному - ось основне завдання людини на землі" Е.Григ

Цілі уроку:

  • продовжити знайомити дітей із творчістю К.Г.Паустовського;
  • формувати у дітей позитивні мотиви навчально-пізнавальної
  • діяльності, творчі ініціативи та активність;
  • розвивати мову дітей, словниковий запас;

Заплановані досягнення на уроці:

  • вміння аналізувати емоційний стан героїв;
  • вміння аналізувати прочитане;
  • виховання любові до музики;

Демонстраційний матеріал:портрет письменника, портрет композитора Е.Грига, ілюстрації дітей, запис п'єси Е.Грига "Ранок", "Пісня Сольвейг", кошик з ялиновими шишками.

Хід уроку

"Чарівник і великий музикант" (епіграф написаний на дошці) К.Г.Паустовський

I. Організаційний момент

Діти, сьогодні на уроці ми продовжимо знайомство з творчістю К.Г.Паустовського. І на прикладі оповідання "Кошик з ялиновими шишками" спробуємо наприкінці уроку відповісти на запитання "Чим же має жити людина"?

Подивіться, на дошці епіграф. Звідки ці слова? Кому вони присвячені?

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Про що прочитане вами оповідання? Що ви знаєте про Грига?

Що нам кажуть слова першого ряду: Північна країна Норвегія: ліс, гори, море, місто Берген. (Місце дії оповідання)

Що кажуть слова другого ряду: Едвард Гріг, Дагні Педерсен, Хаґеруп Педерсен, Магда, Нільс (герої оповідання).

На скільки частин ви розділили оповідання? Що ви знаєте про Грига? (Вибір найкращих заголовків)

ІІІ. Робота над аналізом оповідання.

Аналіз 1 частини оповідання.

Що робив у лісі композитор Е.Гріг? Навіщо вони приходили сюди не одного разу? Навіщо сюди прийшла дочка лісника Дагні? Навіщо вона збирала ялинові шишки?

Як виглядав осінній ліс? (Переказ близько до тексту)

Які прийоми використовує автор? (уособлення - луна підхопила, жбурнула звук, живе і чекає луна. Епітети - весела луна, грибне повітря, осіннє вбрання . Метафори - зелені пасма, буйно розростається. Порівняння - листя порівнюється з міддю та золотом, луна з птахом пересмішником.)

Подивіться малюнок. Який епізод він зображує? Про що розмовляли Дагні та Гріг?

Виразне читання діалогу Дагні та композитора (за ролями)

Що у розмові найголовніше? ( Композитор захотів зробити подарунок)

Про який подарунок йдеться в діалозі?

Чому Грігові захотілося зробити подарунок Дагні? ( Прямо на це запитання автор не відповідає, але ми можемо здогадатися, чи вона сподобалася Григу.

Якою постала Дагні перед композитором та перед нами? ( Вона мала, але працьовита, тягне додому важкий кошик із шишками. Вона довірлива: одразу розповіла незнайомцю про будинок, іграшки. Вона мила, гарна: у неї великі, як у ляльки зелені очі, тихий від збентеження голос. Вона чуйна: ніжно думає про старого діда і співчуває йому. А головне у неїдобре серце, вміє думати і сумувати за іншими.)

Що сподівалася отримати Дагні у подарунок?

Чому Гріг відстрочив подарунок? ( Подарунок матеріальний – це речі. іграшки. А Гріг задумав духовний подарунок – музику. Не завжди маленькі діти розуміють музику, тому композитор обіцяє її за 10 років. Їй тоді виповниться 18 років)

Аналіз другої частини оповідання

Про що може розповісти уважному читачеві опис будинку композитора?

Що було прикрасою будинку?

Музику не передати словами. Але у чому майстерність письменника? ( Він використовує прийом уособлення, і ми чуємо, як рояль великого композитора може співати про порив людського духу та про кохання, а клавіші можуть сумувати, сміятися, гриміти бурею та гнівом.

Прочитайте опис зими. Чим це місце схоже на вірш? ( Автор використовує уособлення: зима закутала, пароплави приходили, дрімали, сопучи.)

Навіщо Паустовський включив опис зимового міста до цього місця оповідання? ( Композитор повинен черпати натхнення не тільки в природі, а й у навколишній обстановці, адже він у творах відображає все навколишнє життя)

Про що була написана Грігом музика?

Хто був першим слухачем? Які почуття пробуджувала музика у них? Давайте і ми спробуємо почути як композитор малює природу, як змінюється музика (Звучить грамзапис "Ранок" Е.Гріг)

Як ви вважаєте, чи був Едвард Гріг щасливою людиною? Знайдіть у тексті слова, що підтверджує це.(" Я старий, але я віддав молоді життя, працю, талант. Віддав усе без вороття. Тому я, можливо, навіть щасливіший за тебе, Дагні.

Фізкультхвилинка

Ми трохи відпочинемо.
Встанемо, глибоко зітхнемо.
Діти лісом гуляли,
За природою спостерігали.
Вгору на сонці подивились
І їх усі промені зігріли.
Чудеса у нас у світі:
Стали карликами діти.
А потім усі дружно встали,
Велетами ми стали.

Розмова з питань 3 частини оповідання.

Чи змінилося щось у житті Дагні? Якою вона стала?

Що можна сказати про родичів дівчинки? Що було особливого в кімнаті тітоньки Магди?

Аналіз 4 частини оповідання.

Куди любила ходити Дагні у місті? Чому вона плакала після вистав? (Вона залишилася такою ж чуйною і вразливою, якою була в дитинстві)

Ось вона збирається на концерт з дядьком та тіткою. Опишіть портрет Дагні. Струнка дівчина з важкими русявими довгими косами кольору старого золота, красива, з сяючими великими очима, одягнена в довгу чорну театральну сукню з таємничого оксамиту)

В якій незвичайній обстановці відбувався концерт?

Яке диво трапилося у житті Дагні? Які почуття зазнала вона, Магда, Нільс, коли оголосили посвяту?

Прочитайте, що почула Дагні у посвяченій їй музиці? (Звучить музика.)

Чому Дагні плакала, слухаючи музику Грига? ( Це сльози подяки. Люди плачуть не тільки від горя, але й від великих добрих почуттів, крім того, Дагні шкода, що композитор помер, і вона не скаже йому спасибі.

Як ви думаєте, які почуття виникли в її душі: здивування, захоплення, подяка, радість, захоплення, жаль?

Чи сподобалася музика Грига іншим слухачам?

IV. Узагальнююча розмова.

Чим вам сподобалася музика Грига? Вона прекрасна, тому що композитор прославляв свою вітчизну, мав дар оспівувати в звуках природу і духовний світ людини: її мужність, вірність і чистоту.

Яку головну думку відкрила для себе Дагні? ( Ви відкрили для мене те прекрасне, чим має житилюдина .)

V. Підсумок уроку.

Що прекрасного ми з вами відкрили в оповіданні К.Г.Паустовського? ( Ми говорили про красу природи, про прекрасних людей. У них мила зовнішність, шляхетні вчинки, ми говорили про внутрішню та зовнішню красу людини. Про хороше життя (ми повинні вірити, що воно дивовижне і прекрасне. Про духовні подарунки. Про музику, літературу, театр, про види мистецтва, які вчать бачити прекрасне.)

Про що прочитана розповідь? ( Про красу світу і людини, про те, як прекрасне мистецтво, що відображає життя

Чи можна слова "Чарівник і великий музикант" зарахувати до К.Г.Паустовського?

Ми повинні бути вдячні К.Г.Паустовському за те, що він подарував нам таку чудову розповідь про Е.Грига - цього доброго чарівника та великого музиканта. Обидва вони майстри своєї справи. Одним словом, інший почуттями пробуджує в нас чисті та добрі почуття. І люди всіх часів вдячні їм за це.

VI. Рефлексія.

Учні, кажучи свої відгуки про оповідання, наповнюють кошик ялиновими шишками.

VII. Домашнє завдання.

Оформити розповідь у читацький щоденник. Скласти питання вікторини за текстом у розвиток спостережливості під час читання.

Чи зустрічалися вам люди, котрі охоче дарували, давали гарний настрій, усмішку, душу? Розкажіть про них. Рекомендація книжок для позакласного читання. (Представлення вчителем книг К.Г.Паустовського про красу рідної природи та гарні вчинки людей.)

Додаткові завдання (питання вікторини.)

Де оповідання названо країну, де відбуваються події?

Як довго Е.Гріг писав музику для Дагні?

Як у портовому місті дізнавалися про захід сонця?

Який секрет дівочої краси підказав добрий дядечко Нільс?

Урок літературного читання у 4 класі на тему:
«Визначення головної думки твору. К.Г.Паустовський «Кошик з ялиновими шишками». Особливості сюжету. Герої твору»

Автор: Панченко Тетяна Михайлівна
вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ №1
Тема: «Визначення головної думки твору. К.Г.Паустовський «Кошик з ялиновими шишками». Особливості сюжету. Герої твору»
Мета уроку: формування у дітей уявлень про моральність, естетичні цінності на основі комплексного вивчення творів літератури та музики на прикладі оповідання К.Г.Паустовського «Кошик з ялиновими шишками» та музики Е.Грига.
Завдання:
Навчальні: - познайомити учнів з твором К.Г.Паустовського «Кошик з ялиновими шишками», проаналізувати його; показати, як народжується музика і як може впливати на слухача, що може розповісти;
- формування навички виразного читання та вміння визначати та формулювати ідею твору;
- Навчання аналізу художнього твору;
- Формування уважного ставлення до мови художнього твору;
- познайомити учнів із життям та творчістю Едварда Грига.
Розвиваючі: - сприяти розвитку художнього смаку та інтересу до читання;
- розвиток мовлення учнів;
- Розвиток уяви, мислення, творчих здібностей учнів.
Виховні: - виховувати вміння бачити прекрасне у навколишній дійсності;
- виховання любові до музики та літератури.
Форми роботи учнів: групова, індивідуальна, фронтальна, парна.

Тип уроку: урок – дослідження
Обладнання: текст твору, ілюстрації, картинки із зображенням ялинових шишок, аудіофайл з музикою Е.Грига, портрети письменника та композитора, шкатулка, презентація до уроку, комп'ютер, екран, портрети
К.Г. Паустовського та Е. Грига, костюми героїв, записи на дошці.
Цілі:
*провести дослідницьку роботу над твором;
* вчити виділяти головне у змісті та робити висновки;
*розширювати кругозір дітей, збагачувати словниковий запас, залучати їх до мистецтва, продовжувати навчання працювати у групах;
*формувати творчу уяву через вміння представляти картини, за музичним твором;
* виховувати почуття прекрасного за допомогою зв'язку літератури та музики
Заплановані досягнення на уроці:
вміння аналізувати прочитане;
вміння аналізувати емоційний стан героїв;
виховання любові до музики.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Багато є у році різних свят:
Іменини, день народження, Новий рік.
І у нас сьогодні з вами свято,
До нас завітали гості на урок!
- Хлопці, вітайте наших гостей!
Я вас прошу не хвилюватись і налаштуватися на те, що у вас все обов'язково вийде! Я вам намагатимусь у цьому допомогти!
(Звучить музика Бетховена «місячна соната»
- Закрийте, будь ласка, вічка. Уявіть, що над вами безмежне небо, а під ногами земля. Земля, яка вдихає всі аромати на повні груди. Раптом щось легке торкнулося вашої щоки. Дотик такий ніжний і лагідний! Що це? Це промінь. Промінь сонечка. Ви мружитеся від задоволення, тому, що не тільки відчуваєте дотик сонячної промінчика, а й виразно чуєте його пустотливий сміх, в якому звучить спів птахів, струмка, шепіт дерев. Ви спокійні вам добре. Відкрийте свої очі.
- Я сподіваюся, що ця музика допомогла вам не лише заспокоїтися, а й вселила у вас впевненість, пробудила ваші здібності, які допоможуть вам розкритися на уроці.
- Адже музика – це мова почуттів, вона допомагає нам подивитися на світ іншими очима. Музика робить наше життя прекрасним.
- А також цікавим наше життя роблять люди, які все життя прожили для того, щоб дарувати іншим радість та красу.
У вас чудовий настрій – починаємо урок.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. (Учні називають самі)
– Сьогодні ми поговоримо з Вами про життя чудових людей, а також спробуємо розгадати деякі таємниці. Ми завершуємо роботу з розповіддю К.Г.Паустовського «Кошик з ялиновими шишками». А це означає, що мета нашого уроку така?
Поправки вчителя:
«…Ви відкрили переді мною те прекрасне, чим має жити людина…»
Це слова Дагні Педерсон.
Сьогодні, на завершальному уроці з розповіді Паустовського «Кошик з ялиновими шишками», ми спробуємо розібратися в сенсі цих слів, поговоримо про те, що робить людину щасливою. На уроці ми проводитимемо дослідницьку роботу з текстом. Розширюватимемо свій кругозір, поговоримо про життя чудових людей. Тому ми не зовсім звичайний урок, а урок-дослідження.
Я пропоную вам роботу за таким планом:
1.Беседа. Згадаймо вивчене
Яка тема оповідання?
2. Повідомлення про К.Г.Паустовського та Е.Григ. Розповідь учнів. (Підготовча робота)
3.Звернемося до твору. Взаємоперевірка д/з. План оповідання.
4.Робота над 1 частиною. Перевірка плану. Інсценування епізоду «Зустріч композитора та Дагні»
5.Дослідна робота по групам (3). Питання для груп.
6.Фізмінутка.
7.Робота з другою та третьою частиною оповідання.
8.Робота з 4 частиною оповідання. Прослуховування уривка із твору Е.Грига «Ранок»
9. Дослідження «Чому Дагні плакала». Висновок.
10. Що ж знаходиться в скриньці?
11.Підсумки уроку.
12. Завдання додому.
13. Рефлексія.
14.Оцінки за урок
ІІІ. Робота над твором.
Цілепокладання:
Хто, на вашу думку, найважливіша, потрібна людина на сьогоднішньому уроці?
(Відповіді дітей)
- У мене є один казковий предмет: ось ця чарівна скринька. Кожен із вас, зазирнувши в неї, зможе побачити найважливішу і потрібну людину на нашому уроці. Ну, а поки що це секрет.
Я сподіваюся, що наприкінці уроку ви відкриєте цей секрет.
Розмова:
- Яку розповідь ми читали?
("Кошик з ялиновими шишками")
- Хто написав це оповідання?
(Костянтин Георгійович Паустовський)
-Яка тема оповідання?
(Паустовський у оповіданні "Кошик з ялиновими шишками" описує історію створення одного з творів Грига)
Згадаймо всі слова, назви, що зустрічаються нам у тексті.
Вчитель: Групи готували повідомлення про письменника. Розкажіть.
(Оповідання дітей)
1. Костянтин Георгійович Паустовський виріс в Україні. Спогадам про дитинство та юність письменник присвятив кілька книг.
Письменник брав участь у битвах громадянської війни. За часів Великої Вітчизняної війни був військовим кореспондентом.
2.Справдилися дитячі мрії: Костянтин Георгійович багато подорожував, об'їздив всю країну. Враження, отримані у цих поїздках, знайшли місце у багатьох його творах. Паустовський писав про людські почуття, про природу, про творчість.
Слово вчителя
У звичайнісінькому письменник розкриває для нас чудове і неповторне, його твори викликають любов до всього прекрасного, що є в житті. Паустовський вчить нас бути добрими та душевно щедрими.
- Про яку чудову людину К.Г.Паустовський написав у своєму оповіданні?
(про композитора Едварда Грига)
- І я знову надаю слово групам
(Оповідання дітей про Григу)
* Народився Едвард Гріг у місті Бергені. З шести років хлопчик почав вчитися грі на фортепіано у своєї матері – талановитої піаністки. Вона познайомила сина із творами Моцарта, Шопена.
Гра юного Грига одного разу почув знаменитий скрипаль і порадив відправити хлопчика вчитися до Німеччини. П'ятнадцятирічний Едвард вступив до консерваторії і через чотири роки успішно закінчив її за класами композиції та фортепіано.
Композиторський талант Гріг швидко отримав визнання співвітчизників, а незабаром його ім'я стало відоме усьому світу. Григ багато подорожував, виступав із концертами у різних країнах. Але він щоразу прагнув швидше повернутися на батьківщину, у свій скромний будиночок на березі моря. У його музиці оживають легенди та казки, яскраві картини народного життя, образи природи Норвегії. У ній звучить прибій північного моря.
*А ще у музиканта колись була маленька донька Олександра, але вона прожила зовсім недовго... Більше дітей у сім'ї не було. Через все життя проніс цю втрату Е.Гріг у своєму серці. Любов до дочки він переніс чужих дітей. Про це, звичайно, добре знав і К. Паустовський, він добре вивчив життя Е. Гріг і майстерно зумів показати нам.
Вчитель
Письменник Костянтин Паустовський та композитор Едвард Гріг два великі майстри: одним словами, інший музикою пробуджують у нас добрі почуття.
- А тепер звернемося до твору і згадаємо, скільки в ньому частин.
Ви вдома назвали частини цієї розповіді.
* Візьміть зошит свого сусіда праворуч і перевірте виконання д/з
(обмін зошитами, перевірка)
Працюємо над 1 частиною оповідання.
-Як Ви її назвали? (по одній людині від групи)
Зразковий план
1. Зустріч. 1 Зустріч
2. У будинку композитора. 2 Народження музики
3. Наздожени в гостях. 3. У гостях у тітоньки
4. На концерті. 4 Подяка Дагни
- Зараз хлопці з гуртів нагадають нам епізод зустрічі композитора та дівчинки.
(Інсценування. У цей час звучить музика Е.Гріга. "Пісня Сольвейг")
Трек 1
А зараз ми проведемо дослідницьку роботу з груп. Кожній групі надано кілька питань творчого характеру. Кожен із членів групи може вибрати собі питання та дати на нього відповідь. Максимальна кількість часу, відведеного на підготовку 2 хвилини.
1 група: картка із завданням
Скласти розповідь «Що сталося з Дагні?»
1. Якою стала Дагні? Опишіть її. Усне словесне малювання.
2. Куди її відправив батько?
3. Куди любила ходити Дагні?
4. Які емоції викликало в неї відвідування театру?
2 група:
- Який подарунок вирішив зробити композитор дівчинці? (Дослідницька робота з груп)
(написати музику)
1. Розповісти, як Дагні слухала музику.
2. Чому він вирішив зробити подарунок?
(У неї добре серце; вміє думати про інших)
3. Чому він не захотів зробити його одразу?
(Такі речі не дарують маленьким дітям, тому що діти не завжди розуміють складну музику)
3 група.
1. Розповісти, як звучала музика? Перечитайте уривок із розповіді.
2. Приготуйте розповідь про те, як звучала музика, підтвердивши свою відповідь словами з тексту.
3.Как називають цей прийом у літературі?
(Хлопці працюють у гуртах, приглушено звучить музика Е.Грига)
(Мелодія росла, піднімалася, бушувала, мчала, як вітер, зривала листки, хитала траву, била в обличчя…)
(Музика вже не співала, вона вже кликала. Музика була жива.)
Робота під музику Трек 2 (Сольвейг. Флейта)
Питання всьому класу:
*А хіба може бути музика живою? (Відповіді дітей)
Вчитель: Так, дійсно, автор живе музику, наділяє її людськими якостями. Паустовського можна по праву назвати майстром уособлень!
* Що уявляла Дагні, слухаючи музику?
(Уявляла зустріч з Е.Григом і шкодувала, що не може подякувати йому за подарунок. Вона тільки тепер зрозуміла, ким був той чоловік, якого вона зустріла в лісі. Тільки тепер вона здогадалася, який подарунок мав на увазі Григ.)
Висновок: Гріг підкорила дівчинка - він вирішив написати для неї музику.
IV. Фізкультхвилинка.
V. Продовжимо роботу над твором.
Переходимо до другої частини.
- Як ви її назвали? (по 1 людині від групи)
– Що прикрашало будинок композитора?
(рояль)
- Будинок був бідним, порожнім. А чи був там щасливий Гріг?
(так)
- Знайдіть у тексті, як він міркує.
1 абзац – читає ………….
У Бергені все було по-старому.
Все, що могло приглушити звуки, – килими, портьєри та м'які меблі – Гріг давно прибрав із дому. Залишився лише старий диван. На ньому могло розміститися до десятка гостей, і Гріг не наважувався його викинути.
Друзі казали, що будинок композитора схожий на житло дроворуба. Його прикрашав лише рояль. Якщо людина була наділена уявою, то вона могла почути серед цих білих стін чарівні речі – від гуркоту північного океану, що котив хвилі з імли та вітру, що висвистів над ними свою дику сагу, до пісні дівчинки, що тюхтить ганчіркову ляльку.
Рояль міг співати про все – про порив людського духу до великого та про кохання. Білі й чорні клавіші, тікаючи з-під міцних пальців Грига, тужили, сміялися, гриміли бурею та гнівом і раптом одразу змовкали.
- Скільки часу писав композитор музичний твір для Дагні?
(більше місяця)
-Учитель: Едвард Гріг сидів зимовим вечором у себе вдома. За вікном падав сніг, удома топилася піч, а він писав музику для Дагні. Але Гріг був не один. Хто ж спостерігав його? Хто його перші слухачі? Знайдіть у тексті. (Вивішується список слів).
*це були синиці на дереві
* матроси, що загуляли, з порту
*прачка із сусіднього будинку
*цвіркун
*Сніг, що злітав з навислого неба
*Попелюшка в заштопанній сукні.
Подивіться уважно на список слухачів композитора, значення якого слова вам незрозуміло? Звернемося до тлумачного словника.
Висновок: (останній абзац)
Синиці хвилювалися. Як вони не крутилися, їхня тріскотня не могла заглушити рояля.
матроси, що загуляли, розсідалися на сходах будинку і слухали, схлипуючи. Прачка розгинала спину, витирала долонею почервонілі очі і похитала головою. Цвіркун вилазив із тріщини в кахельній пічці і поглядав у щілинку за Григом.
Сніг, що падав, зупинявся і повисав у повітрі, щоб послухати дзвін, що лився струмками з дому. А Попелюшка дивилася, посміхаючись, на підлогу. Біля її босих ніг стояли кришталеві черевички. Вони здригалися, стикаючись один з одним, у відповідь на акорди, що долітали з Грігової кімнати.
Цих слухачів Гріг цінував більше, ніж чепурних та ввічливих відвідувачів концертів.
Переходимо до 3 частини. Як ви назвали найменшу частину оповідання?
- Минув час і Дагні покидає будинок. А чому вона це робить?
(вибіркове читання)
У вісімнадцять років Дагні закінчила школу.
З цієї нагоди батько відправив її до Християнії погостювати до своєї сестри Магди. Нехай дівчинка (батько вважав її ще дівчинкою, хоча Дагні була вже струнка дівчина, з важкими русявими косами) подивиться, як влаштовано світло, як живуть люди, і трохи повеселиться.
Хто знає, що чекає Дагні у майбутньому? Можливо, чесний і люблячий, але скуповуватий і нудний чоловік? Чи робота продавщиці у сільській крамниці? Чи служба в одній із численних пароплавних контор у Бергені?
-Який дослідницький висновок випливає з цієї частини?
(Дагні поїхала з дому)
- Переходимо до заключної, четвертої частини. Як ми її назвали?
(на концерті)
- Давайте разом із Дагні вирушимо на концерт і послухаємо уривок музичного твору Едварда Гріг "Ранок".
(прослуховування музики)
Потім вона нарешті почула, як співає рано-вранці пастуший ріжок і у відповідь йому сотнями голосів, трохи здригнувшись, відгукується струнний оркестр.
Мелодія росла, піднімалася, бушувала, як вітер, мчала по вершинах дерев, зривала листя, хитала траву, била в обличчя прохолодними бризками. Дагні відчула порив повітря, що виходив від музики, і змусила себе заспокоїтися.
Так! То був її ліс, її батьківщина! Її гори, пісні ріжків, шум її моря!
Скляні кораблі пінили воду. Вітер трубив у їхніх снастях. Цей звук непомітно переходив у передзвін лісових дзвіночків, у свист птахів, що перекидалися в повітрі, в гукання дітей, у пісню про дівчину – у її вікно коханий кинув на світанку жменю піску. Дагні чула цю пісню в горах.
- Які картини постали перед очима Дагні?
(співає рано-вранці ріжок, сильний порив вітру, її ліс, її батьківщина, гори, море)
-А яку картину намалювала ваша уява?
(Відповіді дітей)
Який подарунок був зроблений Грігом Дагні?
(Відповіді дітей)
Проведемо наступну дослідницьку роботу
- Чому Дагні плакала? Що то були за сльози?
(Сльози подяки)
- Про що думала Дагні, виходячи з парку? (останній абзац)
Сутінки ночі ще лежали над містом. Але у вікнах слабкою позолотою вже займався північний світанок.
Дагні вийшла до моря. Воно лежало в глибокому сні, без жодного сплеску.
Дагні стиснула руки і застогнала від неясного ще їй самої, але охопила всю її істоту почуття краси цього світу.
– Слухай, життя, – тихо сказала Дагні, – я люблю тебе.
І вона засміялася, дивлячись широко розплющеними очима на вогні пароплавів. Вони повільно гойдалися у прозорій сірій воді.
Висновок: не завжди подарунок є чимось матеріальним. Не менш важливим є дар, який збагачує нас духовно.
Хто-то може мені сказати зараз розкрити таємницю і сказати, чому ж розповідь називається «Кошик з ялиновими шишками»?
(Кошик зіграв величезну роль для того, щоб Григ написав для Дагні музику. Якби дівчинка не пішла в ліс, то вона не зустріла Грига, а якби не було кошика, то автор не зміг би відразу зрозуміти, яка вона добра чуйна людина! )
VI. Вчитель: А тепер можна заглянути в скриньку та подивитися, хто ж був найважливішим і потрібним на нашому уроці? (по 1 людині від групи)
Ви здивовані?
Без кожного з вас сьогоднішній дослідницький урок не відбувся б. Ви погоджуєтесь з тим, що кожен з вас був важливим і потрібним!
VII. Підсумок уроку.
Пройшло багато років відколи не стало чудового письменника Костянтина Паустовського та талановитого композитора Едварда Гріг, а ми продовжуємо читати оповідання, слухати музику, адже твори, створені цими людьми БЕЗСМЕРТНІ
- То чого ж навчає цей твір?
(Треба жити, приносячи радість іншим людям)
Людина стає по-справжньому щасливою, лише відкриваючи довкола себе красу навколишнього світу. К.Паустовський та Е.Григ – великі майстри: одним словом іншою музикою пробуджують у нас чисті та добрі почуття. Люди всіх часів будуть вдячні їм за це.
VIII. Д/З
Дагні зрозуміла, чим має жити людина, а ви?
Прочитайте текст ще раз і дайте відповідь письмово на запитання.
IV. Рефлексія.
– У творі Паустовського Дагні збирала шишки. У вас також є шишки. Вони різного кольору: коричневі, жовті зелені.
Якщо ви вважаєте, що урок пройшов для вас цікаво, ви себе виявили, добре працювали - прикріпіть коричневу шишку до ялинки (найстиглишу).
- Якщо не все поки що вдалося, є якісь проблеми, щось не вийшло – жовту.
- Якщо вам було складно розібратися, є труднощі – зелену, адже це означає, що вам треба трохи дозріти.
X. Оцінки за урок.
Я дякую вам усім за роботу на уроці!
Наприкінці уроку я хочу звернутися до таких слів
Не шкодуйте серця, не таїть
Доброти та ніжності своєї,
Ні своїх прозрінь та відкриттів
Не тримайте в таємниці від людей.
Поспішайте все віддати за життя,
Щоб, пішовши до небуття у владу,
Теплою зливою, чи снігом пухнастим
Знову до милої батьківщини припасти.
- Автор цих віршів Т. Кузовлєва дає пораду всім людям, як правильно пройти свій життєвий шлях. Вона говорить про те, що кожна людина має залишити свій слід на землі. Саме так прожили своє життя письменник Костянтин Георгійович Паустовський та знаменитий норвезький композитор Едвард Гріг

У своїй творчості Костянтин Паустовський часто порушує філософські питання про сенс життя, пошуки свого місця в цьому світі, про труднощі вибору. Розповідь «Кошик з ялиновими шишками» не є винятком. Читаючи цей легкий життєстверджуючий твір, розумієш, що найкращі у житті речі даються людині безкоштовно.

Головні герої цього твору, композитор Едвард Гріг та маленька дівчинка Дагні, дочка лісника, знайомляться у лісі. Композитор просто гуляє, милуючись неповторним осіннім пейзажем, а дівчинка збирає ялинові шишки. Звичайна розмова, звичайна осінь. Однак усе навколо ніби просякнуте казкою: напрочуд тонке і сприйнятливе до кожного шереху осинове листя, нахнуте важкою пахучою смолою ялинові шишки, тендітний і надзвичайно красивий скляний човен…

Григ настільки вражений спілкуванням із маленькою незнайомкою, що вирішує присвятити їй музичний твір. Звичайно, дитина не в змозі глибоко оцінити силу та красу класичної музики, тому Гріг каже, що Дагні отримає подарунок за десять років, коли їй виповниться вісімнадцять. Дівчинка розгублена, вона хоче отримати подарунок зараз, але їй залишається тільки змиритися.

Створюючи твір, присвячений Дагні, композитор ніжно думає про свою маленьку музу. Він знає, що попереду в неї таке захоплююче, таке яскраве і прекрасне життя, сповнене відкриттів та любові. Григ бажає дівчинці великого та справжнього щастя, і всі свої переживання вкладає у музику.

Минають роки, Дагні перетворюється на струнку красуню з довгими косами. З нагоди закінчення школи дівчина їде погостювати до своїх дядька та тітки, а ті вирішують зводити її на концерт. Яке ж загальне здивування, коли зі сцени звучить чудова музика, присвячена їй, дочці лісника.

У душі в Дагні все перевертається, їй згадалося все: і прекрасний осінній ліс, і людина з очима, що сміються, обіцяла подарувати їй незвичайний подарунок. Цей подарунок — справді найкраще, що можна побажати, бо це більше за музику, це дар любові до життя.

Життя складається з безлічі великих і дрібних подій, щохвилини людини оточують сотні речей, і як важливо пам'ятати, що все це прекрасно, і любити життя у всіх його проявах. «Кошик з ялиновими шишками» — невелика, але вражаюча розповідь, яка змушує читача задуматися про справжні цінності.

    • Життя людини настільки стрімке і наповнене подіями, що часом забуваєш, що в житті найважливіше, а що все-таки другорядне. Саме це і відбувається з Настею, героїнею оповідання Паустовського «Телеграма». Хоча весь сюжет розгортається навколо її імені, з Настею ми знайомимося вже в другій половині оповідання. Настя народилася та виросла у глухому селі Забор'я. Видно, дівчині дуже набридло і рідне село, і все, що з нею пов'язане, бо до села вона не приїжджає роками. Життя не стоїть […]
    • Як часто в житті ми, не замислюючись, ранимо інших. Як багато може врятувати одне добре слово, один жалісливий вчинок. Можливо, саме цю ідею хотів донести до читача Паустовський оповіданням «Теплий хліб». Головний герой оповідання, Філька на прізвисько «Ну тебе!» - хлопчисько з дуже непростим характером. Філька недовірливий, незговірливий, усім грубить, навіть старенькій бабусі. До певного часу його грубості сходять йому з рук, але тільки доти, поки хлопчик не образив пораненого коня, улюбленця всієї [...]
    • Тяжке почуття виникає після закінчення читання оповідання К. Г. Паустовського "Телеграма". Не світлий смуток, тихий сум і примирлива гармонія зі світом, але якийсь важкий темний камінь на душі. Начебто почуття провини, яке спіткало Настю надто пізно, лягає певною мірою і на мене. Взагалі подібні теми не такі властиві загальновідомому Паустовському, який вивчається в школі і коханому маленькими дітьми. Ми всі знаємо автора, який поважає і цінує рідну природу, майстри тонких і зворушливих описів.
    • Роби добро – і воно до тебе повернеться, робиш зло – чекай на розплати. У житті все взаємопов'язане. Напевно, розповідь Паустовського «Заячі лапи» - саме про це: про взаємозв'язок всього живого, про важливість у житті кохання та співчуття. Назва розповіді дуже незвичайна і одразу змушує читача задуматися про те, чому заячі лапи? Що в них такого особливого? Ну, потрапив косою в лісову пожежу, врятувався, справа життєва. Невже про це варто писати цілу розповідь? Виявляється, що варте, тому що заєць в оповіданні не простий, а [...]
    • Прекрасна та добра невелика "казка" Костянтина Паустовського під затишною домашньою назвою "Теплий хліб". Незважаючи на простоту і невигадливість сюжету, дещо народна мова, короткі, але барвисті описи природних явищ, - це справжній твір художньої літератури. І воно, нарівні з багатотомними романами, змушує читача зупинитися, замислитися, щось собі вирішити. Над чим замислитись? Що саме вирішити? Про це – нижче. Ходімо від меншого – до більшого. Головну ідею залишимо […]
    • Поетична творчість Анни Ахматової бере свій початок у блискучому Срібному столітті російської літератури. Цей порівняно короткий період породив цілу плеяду геніальних художників, у тому числі вперше в російській літературі великих жінок-поетів А. Ахматову і М. Цвєтаєву. Ахматова не визнавала визначення «поетеса» стосовно себе, це слово здавалося їй принижуючим, вона була саме «поетом» нарівні з іншими. Ахматова належала до табору акмеїстів, але багато в чому лише тому, що главою та теоретиком […]
    • У більшості сфер свого життя людина не може обійтися без комп'ютера. Таке становище зумовлено його можливостями. Зберігання та обмін інформацією, зв'язок між людьми, численні обчислювальні програми – все це робить його незамінним для сучасної людини. Однак використання комп'ютера має як позитивні сторони, так і негативні. Плюси комп'ютера: за можливості підключення до інтернету комп'ютер стає незамінним джерелом інформації: енциклопедії, словники, довідники […]
    • Комедія М. У. Гоголя «Ревізор» має своєрідний характер драматургічного конфлікту. У ній немає ні героя-ідеолога, ні свідомого ошуканця, що веде всіх за ніс. Чиновники самі обдурюють себе, нав'язуючи Хлестакову роль значної особи, змушуючи її грати її. Хлестаков перебуває у центрі подій, але з діє, а хіба що мимоволі залучається до нього і віддається його руху. Групі негативних персонажів, сатирично зображених Гоголем, протиставлено не позитивний герой, а тіло від плоті […]
    • Крилов Іван Андрійович – знаменитий, відомий на весь світ байка. Кожен із його творів – це повчальний шедевр. З самого дитинства вчителі та батьки дають нам читати байки Крилова, щоб ми росли та виховувалися на правильних прикладах та моралях. Так, відомий твір Івана Андрійовича "Квартет" вчить нас бути самокритичними. Адже за сюжетом байки проблема була зовсім не в тому, як розсадили звірів, а в тому, що вони не володіли необхідними талантами. "Стрекоза і мураха" змушує […]
    • Своїм учителем у поезії Жуковський вважав Карамзіна, главу російського сентименталізму. Сутність романтизму Жуковського дуже точно охарактеризована Бєлінським, який сказав, що він став «співаком серцевим ранку». За своєю натурою Жуковський не був борцем, його «скарги» ніколи не переростали у відкритий протест. Він відходив від сьогодення в минуле, ідеалізував його, думав про нього з сумом: О милий гість, святе перш, Навіщо в мої тіснишся груди? Чи можу сказати: живи, надії? Чи скажу тому, що було: […]
    • Письменницька індивідуальність В. Буніна відзначена величезною мірою таким світовідчуттям, в якому гостре, щогодинне "почуття смерті", постійної пам'яті про неї поєднується з найсильнішою жагою до життя. Письменник міг би і не зізнаватися в тому, про що він сказав У автобіографічній замітці: "Книга мого життя" (1921 р.), тому що про це говорить сама його творчість: "Постійна свідомість чи відчуття цього жаху / смерті / переслідує мене трохи не з дитинства, під цим фатальним знаком я живу все століття.. Добре знаю, що […]
    • Повстань, пророке, і вижди, і вислухай Сповнися волею моєю, І, обходячи моря і землі, Дісловом пали серця людей. А. З. Пушкін «Пророк» Починаючи з 1836 р. тема поезії отримує у творчості Лермонтова нове звучання. Він створює цілий цикл віршів, де висловлює своє поетичне кредо, свою розгорнуту ідейно-художню програму. Це «Кинжал» (1838), «Поет» (1838), «Не вір собі» (1839), «Журналіст, Читач і Письменник» (1840) і, нарешті, «Пророк» - одне з останніх [...]
    • Микола Васильович Гоголь - один із найгеніальніших авторів нашої неосяжної Батьківщини. Він у своїх творах говорив завжди про наболіле, про те, чим жила Його Русь у Його час. І так це чудово у нього виходить! Ця людина дійсно любила Росію, бачачи, яка наша країна насправді – нещаслива, оманлива, заблукала, але водночас – рідна. Микола Васильович у поемі "Мертві Душі" дає соціальний зріз тодішньої Русі. Описує поміщик у всіх фарбах, розкриває всі нюанси, характери. Серед […]
    • Як і було прийнято в класицизмі, герої комедії «Недоук» чітко поділяються на негативних та позитивних. Однак найбільш незабутніми, яскравими є все ж таки негативні персонажі, незважаючи на свою деспотичність і неосвіченість: пані Простакова, її брат Тарас Скотінін і сам Митрофан. Вони цікаві та неоднозначні. Саме з ними пов'язані комічні ситуації, сповнені гумору, яскрава жвавість діалогів. Позитивні ж персонажі не викликають таких яскравих емоцій, хоч і є резонерами, що відбивають […]
    • Підсумком двадцятирічної праці стала для Некрасова поема «Кому на Русі добре жити». У ній автор озвучив найважливіші питання епохи, описав народне життя післяреформеної Росії. Критики називають цю поему епосом народного життя. У ній Некрасов створив багатоплановий сюжет і запровадив велику кількість дійових осіб. Як у творах фольклору, оповідання будується у вигляді шляху, подорожі, але головне питання – одне: з'ясувати уявлення про щастя російської людини. Щастя – поняття складне. Сюди входять соціальне […]
    • Тема поета та поезії займає одне з центральних місць у творчості А. С. Пушкіна. Такі вірші, як «Пророк», «Поет і натовп», «Поету», «Пам'ятник», найяскравіше відбивають думку російського генія призначення поета. Вірш «Поету» було написано 1830 р., під час різких нападок на Пушкіна у реакційній пресі. Полеміка з редактором газети «Північна бджола» Булгаріним змусила звернутися Олександра Сергійовича у своєму невеликому ліричному творі до безсмертного образу незрозумілого поета. У […]
    • В основі оповідання «Ганна на шиї» лежить історія нерівного шлюбу. Головних героїв двоє: Ганна та її чоловік Модест Олексійович. Дівчині 18 років, вона жила в бідності з батьком, що п'є, і молодшими братами. В описі Ганни Чехов використовує епітети: «Молода, витончена». Модест Олексійович викликає меншу симпатію: ситий, «нецікавий пан». Автор простими та ємними висловлюваннями описує відчуття молодої дружини: їй «страшно і гидко». Письменник порівнює заміжжя Анни з локомотивом, який обрушився на бідну дівчину. Ганна […]
    • Чудовий російський поет Борис Леонідович Пастернак багато років виношував ідею написати роман. Йому довелося жити у складний для країни час, в епоху трьох революцій. Він був знайомий з Маяковським, розпочинав свою творчу діяльність, коли активно працювали символісти та футуристи, сам у свій час належав до футуристичного гуртка «Мезонін поезії». Пастернак мав намір «дати історичний образ Росії за останнє сорокоп'ятиліття…». Перші нариси роману належать до 1918 року. Автор дав їм робочу назву […]
    • Великий російський поет Федір Іванович Тютчев залишив нащадкам багату творчу спадщину. Він жив у епоху, коли творили Пушкін, Жуковський, Некрасов, Толстой. Сучасники вважали Тютчева найрозумнішою, найосвіченішою людиною свого часу, називали «справжнім європейцем». З вісімнадцяти років поет жив і навчався у Європі. Тютчев за довге життя був свідком багатьох історичних подій у російській та європейській історії: війна з Наполеоном, революції в Європі, польське повстання, Кримська війна, скасування кріпака […]
    • На балу Після балу Почуття героя Він "дуже сильно" закоханий; захоплений дівчиною, життям, балом, красою та витонченістю навколишнього світу (в т.ч. інтер'єрів); помічає всі деталі на хвилі радості і любові, готовий розчулюватися і розплакатися від будь-якої дрібниці. Без вина – п'яний – любов'ю. Милується Варей, сподівається, тремтить, щасливий бути обраним нею. Легок, що не відчуває власного тіла, "парить". Захват і подяка (за перо від віяла), "веселий і задоволений", щасливий, "блаженний", добрий, "неземна істота". З […]
  • 
    Top