Відкритий урок на день єдності народів. Класний час "День народної єдності"

Відкритий урок для 5-11 класів

Тема. День народного єднання.

Методична розробка

Відкритого уроку для класних

керівників.

Виконавець: вчитель історії

Вільхівської середньої школи

Чернишова С. А.

Тема відкритої класної години. День народного єднання.

Цілі:

Формування та розвиток особистості, що володіє якостями громадянина-патріота.

Виховання патріотичних почуттів учнів з прикладів історичних подій, з прикладу об'єднання народних патріотичних сил для вигнання загарбників з російських земель на поч. 17 ст.

Моральне виховання.

Карти з історії Вітчизни: «Смутні часи в Росії на поч. 17 століття», « Польсько-шведська інтервенція та звільнення Москви у 1612 році».

Презентація відкритого уроку "День народної єдності".

Тип уроку:

Пояснювально-ілюстративний (При бажанні вчитель може роздати лекційну частину найбільш підготовленим дітям) з елементами творчої роботи учнів.

План класної години:

    Організаційний момент. Входження до уроку.

    лекція. презентація.

    Творча робота дітей у групах. Традиції та символи свята.

4. Висновок.

Оголошення теми та мети уроку. Запитання до дітей: Як ви вважаєте, що означає назва цього свята, що це за свято? (Можуть бути запропоновані свої варіанти питань, а далі можуть бути представлені фрагменти початку презентації).

Початок презентації.

22 жовтня (4 листопада за новим стилем) 1612 року - День визволення Москви силами народного ополчення під керівництвом Кузьми Мініна та Дмитра Пожарського

4 листопада державне свято в Російській Федерації-День народної єдності вперше відзначалося у 2005 році.

Народність є вираження любові до Батьківщини. День народної єдності - це день вираження любові до своєї Батьківщини, усвідомлення себе частиною великого народу і готовність будь-якої хвилини жертвувати собою заради порятунку своєї Вітчизни.

П.2. Лекція з використанням карт та фрагментів презентації.

Слова вчителя: «Нам сьогодні маємо познайомитися з історією виникнення цього свята».

Зі смертю першого російського царя Івана Грозного у 1584 році почалася майже тридцятирічна пора Смутного часу. Почалася Смута з народних заворушень, пов'язаних великим голодом межі 17 і 18 століть. Два літа поспіль стояла незвичайна погода, влітку 1601 року спочатку йшли зливи, холодні дощі, у липні випав сніг, а з серпня почалися снігопади. Їздили на санях, як серед зими. На полях палили багаття, щоб урятувати незрілі колоски, але це мало допомагало. Все було б не так трагічно, якби наступний рік був урожайним. Але природа знову «зніяковіла». Весна як їй належить почалася теплом, бурхливо росли озимі, але, як і минулого року, гримнули морози «превеликі і страшні», а за ними - сухе та спекотне літо. Замість хліба на полях царював бур'ян. На третій рік у 1603, природа не «бунтувала», але сіяти не було чим. Почався голод. Їли все: кішок, мишей, м'якину та сіно, гній та коріння. І найстрашніше, чого ніколи не було на Русі, почалося людожерство.

Люди вмирали з голоду просто на вулицях. У Москві лише у трьох братських могилах було поховано 127 тис. осіб, в основному тих, хто прийшов до столиці, сподіваючись на порятунок. Москвичів, як правило, ховали на церковних цвинтарях. Сучасники вважали, що вимерла третина Московського царства.

Дорогами ходили натовпи людей, збиралися розбійницькі зграї. Звичайне життя держави було порушено бунтівними розбратами, хвилюваннями, заворушеннями. Як і раніше, в Успенському соборі Кремля коронували царів, але вони не довго залишалися на троні. Після смерті в 1598 бездітного Федора і в травні 1591 царевича Дмитра припинилася династія Рюриковичів. Комісія, яка розслідувала обставини смерті останнього дійшла висновку, що смерть настала від нещасного випадку. Але в смутні часи з'явилася інша версія: царевича вбили підіслані Борисом Годуновим люди. Події відгукнулися трагедією через 10 років: з'явився Лжедмитрій, який оголосив, що він царевич Дмитро, який урятувався від загибелі і з його царювання в країні настане порядок. Польські князі, яких не влаштовував мир із Росією, вирішили скористатися нагодою та допомогти Лжедмитрію зійти на Московський престол. В обмін на підтримку Лжедмитрій погодився виконати низку умов. Польському дворянину Мнішеку він обіцяв мільйон злотих і одружитися з його дочкою Мариною, а також передати їй у спадок Псков і Новгород, Польському королю - Частину російських земель і звернути Русь у католицтво.

Восени 1604 року військо Лжедмитрія (близько 2 тис. найманців) вторглося до Росії і спираючись на незадоволених політикою Б. Годунова, голодом швидко просувалося до Москви. До 1605, після смерті Б. Годунова шлях на Москву був вільний. 20.06.1605 року Лжедмитрій вступив до Москви. 21. 07.1605 коронований в Успенському соборі. Але вже в лютому 1606 року в Москву з'явилися посли короля Сигізмунда з територіальними претензіями. Свавілля поляк у Москві стало головною причиною змови, внаслідок якої Лжедмитрія було вбито, а царем був вигукнутий Василь Шуйський

Почалося безславне правління В. Шуйського. До осені 1611 Росія перестала існувати як єдина держава. Значна частина територій була захоплена поляками, Півдні діяли численні самозванці, Новгородська земля перейшла під владу Швеції.

Смертельна небезпека змусила громадян забути свої особисті біди та піднятися на захист Вітчизни. Прапором у цій боротьбі став патріарх Гермоген. Він закликав всіх людей піднятися на війну за православну віру, російську землю. Із захопленої поляками Москви він розсилав свої грамоти із закликами. Останньою його грамотою було звернення до нижегородців. Поляки втомили патріарха голодом, але зупинити народ, який піднявся на боротьбу, було вже не можна. Потужна патріотична хвиля, що народилася Нижньому Новгороді, поставила на чолі народного руху простого громадянина Кузьму Мініна і князя Дмитра Пожарського.

Почалося з того, що нижегородскому земському старості Кузьмі Мінину було видіння: йому з'явився преподобний Сергій, наказав зібрати «казну» на військові потреби і велів очищати Московську державу. Мінін зрозумів, що сам Господь покровительствує йому, і восени 1611 звернувся до нижегородців, закликаючи пожертвувати всім заради звільнення землі російської. Мінін, закликаючи людей допомогу, говорив: « Віра і Батьківщина наша гинуть, але ми можемо врятувати їх. Не пощадимо життя і майна нашого для визволення Москви, продамо вдома свої, закладемо все своє майно і викупимо з біди Батьківщину! Сльози текли по щоках Мініна, коли він вимовляв ці слова, святий вогонь любові до Батьківщини виблискував у його погляді. Громадяни кричали: «Помремо за Русь святу!» У цьому крику поєдналися усі серця, усі душі, усі бажання. Він лунав у всіх віддалених місцях Росії, він привів до однієї мети, він надихнув усіх захисників її.

Добровільні пожертвування дозволили сформувати народне ополчення. Кожен віддавав до казни одну п'яту і навіть одну третину свого майна. Той, хто був переможніший, віддавав останнє, ті, у кого нічого не було, йшли в кабалу. На заклик нижегородців стати на визволення своєї землі відгукнулися багато міст Поволжя та інших місць. Збір нового ополчення було призначено Ярославлі. Тут виник уряд « Рада всієї Землі » . Влітку 1612 ополчення рушило на Москву. 4 листопада за новим стилем, вдалося відвоювати частину Москви-Китай місто. Незабаром ополчення вступило до спустошеного і оскверненого інтервентами Кремля. Попереду йшов Кузьма Мінін з іконою Казанської Божої Матері у руках. Москвичі бурхливо святкували перемогу. Зі звільнення Москви від іноземців народне ополчення розпочало справу звільнення всієї країни від польських та шведських інтервентів та відновлення незалежності Російської держави

П.3. Творча робота.

Слова вчителя: У кожного свята є свої символи. Наприклад, символом нового року є ялинка, символом свята, що відзначається в СРСР 7 листопада, як свято перемоги в революції; були червоні прапори, які вивішувалися на площах та інших публічних місцях, символом 9 травня стали парад перемоги на Червоній площі та пісня. ін І у кожного свята є свої традиції. У поки що нового свята «Дня народної єдності» ще немає традицій. Я пропоную вам розбитися на групи (бажано по 7 осіб у кожній) та виконати наступні завдання: придумати та намалювати символи цього свята; вигадати традиції цього свята».

Робота у групах (5-7 хв.)

Захист групами своїх пропозицій (2-3 хв.)

Можливі варіанти:

Символи. Пам'ятник Мініну і Пожарському; ікона Казанської Божої Матері та ін.

Традиції. Театралізовані постановки різних значних історичних подій (льодове побоїще, Куликовська битва, визволення Москви від інтервентів та ін.); народні гуляння (з елементами народних ігор, пісень)

П.4. Висновок.

Обговорення роботи груп. Підбиття підсумків.

До дітей «Як ви думаєте, чи потрібне нам це свято. Чи потрібно нам пам'ятати про події 1612 року та роль, яку зіграв народ у звільненні своєї Вітчизни.

    Землі рідної народної долі,

    Своїх чоловіків великих поминають

    2 епіграф.

    Єдність - сповістив оракул наших днів, -

    Хід заходу:

    1 учень:

    Пішли в історію року,

    Царі змінювалися і народи,

    Але час невиразний, негаразди

    Русь ніколи не забуде.

    4 листопада - став, на пропозицію Держдуми новим російським святом - Днем народної єдності. (Слайд 2). Однак якщо розібратися, то свято не таке вже й нове. Це день вшанування чудотворної ікони Казанської Божої Матері, а також день визволення Москви та Росії військами Мініна та Пожарського від польської інтервенції.

    2 учень:

    Перемогою вписано рядок,

    І славить вірш колишніх героїв,

    Скинув народ ворогів-ізгоїв,

    Знайшов свободу на віки!

    3 учень:

    Росія починалася не з меча,

    А тому, що російського плеча

    Жодного разу в житті злість не торкалася.

    І стрілами білі бої

    Недарма кінь могутнього Іллі

    По добродушності іноді не відразу

    Відплата здіймалася. Це так.

Перегляд вмісту документа
"День народного єднання"

Тема: «Слава Батьківщини нашій відважним синам»

Мета: Ознайомити учнів із історією Дня народної єдності

    Пояснити зміст і значення нового державного свята, введеного до РФ

    Показати сучасну ідею Дня народної єдності

    Виховувати повагу до російських національних героїв

    Розвивати в учнів патріотичні почуття, почуття єднання багатонаціональної країни

Нехай знають нащадки православних

Землі рідної народної долі,

Своїх чоловіків великих поминають

За їхнє геройство, славу, доброту.

2 епіграф.

Єдність - сповістив оракул наших днів, -

Може спаяно залізом тільки і кров'ю!

Але ми спробуємо спаяти його коханням.

А там побачимо, що міцніше. (Тютчев Ф.)

Хід заходу:

1 учень:

Пішли в історію року,

Царі змінювалися і народи,

Але час невиразний, негаразди

Русь ніколи не забуде.

4 листопада – став, на пропозицію Держдуми новим російським святом – Днем народної єдності. (Слайд 2). Однак якщо розібратися, то свято не таке вже й нове. Це день вшанування чудотворної ікони Казанської Божої Матері, а також день визволення Москви та Росії військами Мініна та Пожарського від польської інтервенції.

Цього дня Росія прославляє доблесне російське ополчення, яке врятувало Вітчизну та віру православну у тяжку годину Смутного часу.

Це свято було встановлено за Михайла Федоровича Романова і протягом кількох століть у Російській імперії відзначалося як день визволення. Скасовано він був після революції 1917 р. Тому певною мірою йдеться не про встановлення нового свята, а про відродження традиції, перерваної у 1917 році. Ніколи Росія була така близька до загибелі, як в епоху Смутного часу. Повний розпад держави, боротьба станів між собою, захоплення влади іноземними інтервентами, загроза повного знищення, загроза територіальній цілісності та незалежності країни.

2 учень:

Перемогою вписано рядок,

І славить вірш колишніх героїв,

Скинув народ ворогів-ізгоїв,

Знайшов свободу на віки!

Вчитель. Отже, все по порядку.

3 учень:

Росія починалася не з меча,

Вона з коси та плуга починалася.

Не тому, що кров не гаряча,

А тому, що російського плеча

Жодного разу в житті злість не торкалася...

І стрілами білі бої

Лише переривали працю її повсякденну.

Недарма кінь могутнього Іллі

Осідлан був господарем на ріллі.

В руках, веселих тільки від праці,

По добродушності іноді не відразу

Відплата здіймалася. Це так.

Але спраги крові не було жодного разу. (Слайд 3)

(Звучить пісня «Росія» Слова: С. Бехтєєв у вик.: Жанни Бичевської)

15 років історія Росії (з 1598 по 1613 р.), названих потім Смутним часом, вмістили у собі так багато подій, що історія будь-якої іншої держави їх з лишком вистачило б на добру сотню років. Судіть самі: (Слайд 4)

Учень. Смутні часи – це міждинастичний період, коли в боротьбі за владу змінилося 6 правителів, спалахнула Громадянська війна народних мас за «доброго царя», виникла польсько-шведська інтервенція, проти якої виступили народні ополчення, що вигнали загарбників. Смутою називали найтяжчі лиха, що спіткали країну в перші два десятиліття 17 століття. (Слайд 5)

Учень. 1584 р. помер Іван Грозний. Його старшого сина Івана було вбито батьком у нападі гніву в 1581 р., молодшому синові Дмитру було лише два роки. На престол вступив середній син Грозного – Федір Іванович (1584–1598). Фактичним правителем держави став шурин царя боярин Борис Федорович Годунов. Зі смертю бездітного Федора Івановича у 1598 р. припинилася стара династія Рюриковичів. Земський собор обирає новим царем Бориса Годунова. (Слайд 6)

Вчитель. Царювання Бориса Годунова було успішним до 1601 р. У 1601-1603 р.р. Росію вразив неврожай. За свідченням сучасників, цього року в небі помітили надзвичайну яскравість комета, в небі стояли три сонці. Протягом літа 10 тижнів не припинялися дощі, а у серпні 1601 року вдарили морози. Холоди стояли такі, що Чорним морем до Константинополя їздили на санях. Наслідував голод, посилений відсутністю запасів у розореній країні.

Все населення оцінило цей природний катаклізм як покарання Боже за "незаконного" царя. Борис забороняв продавати хліб дорожче певної межі, навіть вдаючись до переслідувань тих, хто піднімав ціни, але успіху не досяг. Прагнучи допомогти голодуючим, він не шкодував коштів, широко роздаючи біднякам гроші. Але хліб дорожчав, а гроші втрачали ціну. Борис наказав відкрити для голодуючих царські комори. Однак навіть їхніх запасів не вистачало на всіх голодних.

Годунов виявився невдалим царем, отже – і незаконним.

4 учень:

«Мені щастя нема. Я думав свій народ
У задоволенні, у славі заспокоїти,
Щедротами любов його здобути
Але відклав порожнє піклування:
Вони любити вміють лише мертвих…
Бог насилав на нашу землю глад,
Народ завив, у муках гине;
Я відчинив їм житниці, я золото
Розсипав їм, я їм знайшов роботи -
Вони ж мене, шаленячи, проклинали!» (Слайд 7)

Вчитель. Ще в 1591 р. за неясних обставин в Угличі загинув, нібито напоровшись на ніж у припадку епілепсії, останній із прямих спадкоємців престолу царевич Дмитро. Народна чутка приписала Борису Годунову організацію цього вбивства з метою захоплення влади. (Слайд 8)

У обстановці загального невдоволення Борисом Годуновим стала вельми поширеною набули чутки, що живий царевич Дмитро. У 1602 р. у Литві з'явилася людина, яка видавала себе за нього. Розшук показав, що це втік до Польщі галицький дворянин, колишній чернець Григорій Отреп'єв. Він таємно перейшов у католицьку віру, пообіцяв запровадити у Росії католицизм, королю Сигізмунду III віддати Чернігівські землі, а воєводі Мнішеку – Псков, Новгород, інші землі. (Слайд 9)

У 1604 р. Лжедмитрій за допомогою польських магнатів, навербувавши дві тисячі найманців і використовуючи невдоволення козаків, здійснив похід на Москву. З боку Речі Посполитої це була прихована інтервенція проти Росії. 20 червня 1605 13 квітня 1605 раптово помер Борис Годунов (за чутками, був отруєний). Царем було проголошено його 16-річного сина Федора. Він став другим царем Смутного часу. На вимогу самозванця Федір був убитий дворянами.

Лжедмитрій проголосили царем. (Слайд 10)

5 учень:

«На жаль, самозванець,
Звідки не візьмись,
Такий задав нам танець,
Що помер цар Борис.
І, на Бориса місце
Зібравшись, цей нахаба
Від радості з нареченою
Ногами заговорив.
Хоч був він хлопець бравий
І навіть не дурень,
Але під його державою
Почав бунтувати поляк.
А то нам не до серця;
І ось одного разу в ніч
Ми поставили їм перцю
І всіх прогнали геть». (Слайд 11)

Вчитель. У травні 1606 р. виникла змова проти Лжедмитрія, при спробі втекти від змовників він був убитий. На Земському соборі царем обрано боярського царя Василя Шуйського. У народі знову виникли чутки, що Дмитро врятувався та ховається у Польщі. Авторитет Шуйського падає, внаслідок змови на чолі із Захаром Ляпуновим було повалено з престолу. (Слайд 12)

Влітку 1607 року поляки направили до Росії чергового самозванця - Лжедмитрія II, походження якого невідоме. Тушинський табір став центром альтернативної держави з окремими урядом, церковною ієрархією, органами адміністративного управління - наказами.
До нового «царя» прийшли великі польсько-литовські війська, а Шуйський звернувся по військову допомогу до шведського короля Карла IX. Польща, перебуваючи у стані війни зі Швецією, розпочинає відкриту інтервенцію проти Росії. (Слайд 13)

Після повалення Шуйського влада переходить до семи московських бояр (семибоярщина). У 1610 - Василь Шуйський насильно пострижений у ченці. Бояри запросили на царство польського королевича Владислава та у вересні таємно впустили польські загони до Москви.

На боротьбу із загарбниками піднімається російський народ. (Слайд 14)

Незалежність та територіальна цілісність країни опинилися під загрозою.

Учень. На півночі шведи розпочали інтервенцію, у Москві – поляки. Перше ополчення проти інтервентів очолив Ляпунов, але було вбито. Ополчення розпалося. На той час шведи захопили Новгород, а поляки – Смоленськ. Польський король оголосив, що Росія увійде до Річ Посполитої, а він сам стане російським царем. (Слайд 15)

Учень. 1 жовтня 1611 року на базарній площі Нижнього Новгорода на заклик старости Мініна зібралися тисячі нижегородців і мешканців навколишніх сіл. Він кличе їх у нове ополчення: «Встанемо ж однодумно всім світом і навалимося громадою на ворогів!» Захоплені його промовою, люди жертвують на загальну справу гроші, каблучки, сережки, дороге хутро, зброю та одяг. Тут же на площі обрали воєводою ополчення князя Дмитра Пожарського. Помічником його стала «виборна від усієї землі людина» - Кузьма Мінін. Мінін і Пожарський звернулися з грамотами всім містам російським. Вони закликали об'єднатися у боротьбі звільнення рідної землі від чужинців. (Слайди 16-18)

1 учень:

Хто на Русі за правду ополчиться?

Хто чистий перед богом? Тільки чистий може

Святу справу чесно здійснити.

Народ страждає, кров помсти просить,

На небо волає. А хто підійме,

Хто поведе народ? Він без вождя,

Як стадо боязке, розсіяний по-різному.

(Двоє учнів представляють керівників ополчення – К.Мініна та Д. Пожарського)

Вчитель. Ополчення виступило з Нижнього Новгорода наприкінці лютого 1612 року. Дорогою до нього вливались нові загони. У Ярославлі затрималися майже чотири місяці, щоб накопичити сили. Звідси Мінін та Пожарський продовжували кликати росіян на боротьбу, звідси ходили звільняти від загарбників російські міста та села. У Ярославлі сформували «Раду всієї землі» та запровадили податок «5-та гроша». (Слайд 20)

22 жовтня, на день набуття ікони Казанської Богоматері, яка супроводжувала ополчення, війська штурмом взяли Китай-місто, а 26 жовтня (4 листопада) інтервенти відкрили ворота Кремля і здалися.

Народне ополчення урочисто, під дзвін, вступило в кремль. Попереду на конях їхали натхненники та організатори ополчення Мінін і Пожарський, за ними йшли загони бійців з прапорами, що майоріли. Радящі натовпи вітали переможців. Наш народ врятував свою батьківщину, врятував віру та державність. (Слайд 21-22)

Ікона Казанської Богоматері супроводжувала ополчення у поході до столиці, створивши «багато чудес». (Слайд 23)

(Виступ учня «Ікона Казанської Божої матері – заступниця Землі російської»)

Вчитель. Після визволення Кремля, кн. Пожарський встановив ікону в церкві Введення Богородиці, а влітку 1613 повідомив про чудотворення ікони царя Михайла і його матері. В урочисті дні вінчання на царство нового російського государя Михайла Федоровича Романова (22 лютого 1613) обидва великих чоловіка - Дмитро Пожарський і Кузьма Мінін - були винагороджені за свій подвиг на славу Вітчизни: перший був наданий в боярство, другий - в думні дворяни ( по батькові – Мінін – тепер стало прізвищем).

У 1613 році на Земському соборі було обрано нового царя. Ним став Михайло Федорович Романов. У 1613 р. Земський собор обрав нового царя - Михайла Федоровича Романова. Формально Романови мали право престол як родичі колишньої династії: дід Михайла, М. Р. Захар'їн-Юр'єв, був братом першої дружини Івана Грозного Анастасії Романівни. Фактично їх обрання всіх влаштувало. (Слайди 24-25)

На згадку про це чудове заступництво цар наказав двічі на рік (8 липня і 22 жовтня) святкувати і влаштовувати хресний хід з іконою Казанської Богоматері. У 1632 році коштом Дмитра Пожарського для ікони було побудовано окремий кам'яний собор на Червоній площі.

Казанський собор був побудований коштом князя Дмитра Михайловича Пожарського у 1620-х роках і названий Казанським на честь чудотворної Казанської ікони Божої Матері, головної військової святині ополчення Мініна та Пожарського. (Слайд 26)

(Виступ учня «Історія Казанського собору»)

Так два свята на Русі злилися в одне. А сьогодні у Росії святкування цих подій відновлено.

День 4 листопада – День народної єдності, День Слави російської зброї та День відродження Російської державності (Слайд 27)

У 1818 році на Червоній площі було встановлено пам'ятник Мініну та Пожарському. Автор - Мартос Іван Петрович (1750-1835), скульптор, професор Санкт-Петербурзької Академії мистецтв. (Слайд 28)

(Виступ учня «Історія пам'ятника»)

Спочатку пам'ятник планувалося встановити у 1812 році, до 200-річчя героїчних подій, проте цьому завадила нова навала, цього разу армії Наполеона. Нарешті, 1818 року на гроші, зібрані за народною підпискою в Нижньому Новгороді, на батьківщині Мініна, пам'ятник роботи скульптора І.Мартоса було встановлено перед головним входом до Верхніх торговельних рядів.
Пам'ятник міщанину Кузьмі Мініну та князю Дмитру Пожарському створено за проектом художника І. П. Мартоса та відлито з бронзи ливарним майстром Академії Мистецтв В. П. Єкимовим, відкритий 20 лютого 1818 року. (Слайд 29-30)

Вчитель. Пам'ятник Мініну та Пожарському був першим пам'ятником у Москві, поставленим не на честь государя, а на честь народних героїв.

Ополчення Мініна і Пожарського – яскравий приклад у історії, коли долю держави й держави вирішив народ. Це випробування допомогло Росії усвідомити свою національну єдність і оцінити ті сили, які вона мала, щоб захистити його.

Подібне неодноразово повторюватиметься у російській історії. Прості російські люди, котрі зрозуміли, що країні загрожує смертельний ворог, самовіддано встають її захист.

Символом вірності Батьківщині завжди служить подвиг костромського селянина Івана Сусаніна, який пожертвував власним життям у боротьбі проти польських інтервентів, що завів ворогів у глухий ліс, у болото. За переказами, таким чином, він врятував обраного на царство Михайла Федоровича Романова, який жив тоді в Костромі. (Слайд 31)

Звучить фінал опери «Іван Сусанін» зі знаменитим хором «Славься!» і дзвоном дзвонів)

Студент:

Росія, ти – велика держава,
Твої простори дуже великі.
На всі віки себе ти увінчала славою.
І немає іншого в тебе шляху.

У даті 4 листопада важлива жертовність російського багатонаціонального та багатоконфесійного народу, різних верств його. Об'єднання незалежно від національності, віросповідання.

Сучасна ідея Дня народної єдності полягає у тому, щоб об'єднати людей заради розвитку своєї країни. Росія сильна не лише економічними успіхами та авторитетом у світі, але, насамперед, завдяки народній єдності і, звичайно, завдяки величезному інтелектуальному та творчому потенціалу людей – талановитих, кваліфікованих та щиро бажаючих принести користь своєму народу. (Слайд 32)

Питання вікторини:

1. Хто зайняв місце царя Івана Грозного? (його син Федір)

2. Чому в опері «Борис Годунов» цареві Борису всюди зустрічаються криваві хлопчики? (припускають, що за наказом Бориса було вбито царевича Дмитра, спадкоємця царя Федора)

3. Ким насправді був чернець Філарет? (племінник дружини Івана Грозного, Федір Романов, кандидат на престол після припинення династії Рюриквічів)

4. Яке прізвище мала дружина Івана Грозного? (Романова)

5. У якому столітті відбувалися події, які називають «смутні часи»? (кінець 16 – початок 17 століття)

6. Ким був Кузьма Мінін? (земський староста)

7. Яку роль у ополченні грав князь Пожарський (він командував народним ополченням)

8. Які вороги були в Росії в «смутні часи»? (Поляки та шведи)

9. Які міста вдалося захопити ворогам?

11. Кого вирішено було поставити на царство, щоб припинити безлад у країні? (Михайло Федоровича Романова, сина Федора Романова, якому на той час виповнилося 16 років)

12. Якій події присвячено оперу М.І. Глінки "Життя за царя"?

(Михайло не знав, що його обрали царем. Він проживав з матінкою під Костромою. Його довелося розшукувати спеціальному посольству. Одночасно його шукали і поляки, щоб убити. Недалеко від села Домніне поляки зустріли селянина Івана Сусаніна і зажадали показати їм дорогу. Сусанін погодився, але завів їх у болото, поляки зрозуміли хитрість селянина і жорстоко розправилися з ним.

Торкаючись трьох великих океанів,

Вона лежить, розкинувши міста,

Покрита стіною меридіанів,

Непереможна, широка, горда.

Але в час, коли остання граната

Вже занесена у твоїй руці

І в короткий пригадати треба

Все, що в нас залишилося далеко,
Ти згадуєш не країну велику,
Яку ти об'їздив і дізнався, Ти згадуєш батьківщину - таку,

Який її ти у дитинстві побачив.

Клаптик землі, що припав до трьох берез,

Далеку дорогу за ліском,
Річку зі скрипучим перевезенням,

Пісочний беріз із низьким верболозом.
Ось, де нам пощастило народитися,

Де на все життя, до смерті ми знайшли

Ту жменю землі, яка годиться,

Щоб бачити у ній прикмети всієї землі.

Так, можна вижити в спеку, в грозу, морози,

Так, можна голодувати та холодати,

Йти на смерть .. Але ці три берези

За життя нікому не можна віддати.

(К. Симонов)

ІСТОРІЯ КАЗАНСЬКОГО СОБОРУ

Казанський собор був побудований коштом князя Дмитра Михайловича Пожарського у 1620-х роках і названий Казанським на честь чудотворної Казанської ікони Божої Матері, головної військової святині ополчення Мініна та Пожарського. Після пожежі 1635 замість дерев'яного собору майстрами Семеном Глібовим і Наумом Петровим (за іншою версією – царським майстром Абросимом Максимовим) був побудований кам'яний коштом государя Михайла Федоровича і освячений патріархом Йосипом 15 жовтня 1636 року.

З часу побудови храм став однією з найважливіших Московських церков, його настоятель займав одне з перших місць у Московському духовенстві. У 1650 році перед собором було збудовано нову паперть і дзвіницю, а наприкінці 17 століття влаштовано парадний ґанок. Після закінчення будівництва собору було зроблено гладку дерев'яну бруківку від нього до Лобного місця, що спочатку отримала назву Червоний міст, а біля храму – Червона площа.

У 1925-1930 роках під керівництвом архітектора Петра Барановського на кошти оновленої парафії було проведено серйозну реконструкцію та реставрацію храму, в ході якої йому було повернено первісний вигляд, знято креслення та виміри.

Незабаром Казанський собор зачинили. Там були їдальня, склад, а влітку 1936 його зламали. Через рік на його місці з'явився тимчасовий павільйон ІІІ Інтернаціоналу. Пізніше тут було відкрито літнє кафе, а на місці вівтаря влаштовано громадську вбиральню.

Казанський собор у Москві відновлено у 1990-1993 роках з ініціативи Московського міського відділення Всеросійського товариства охорони пам'яток історії та культури. Автором проекту став архітектор Олег Журін, один із учнів Петра Барановського. Основні кошти на будівництво (крім народних пожертвувань) було надано урядом Москви.

4 листопада 1990 року Святіший Патріарх Олексій II заклав камінь у основу собору, а через три роки освятив заново зведений храм. Головний престол собору освячений на честь ікони Божої Матері Казанська.

Перегляд вмісту презентації
«226801»

«Слава Батьківщини нашій відважним синам»

День народного єднання

Позакласний захід

Викладач Стребко Т.П.




Мінін Кузьма (? – 1616)

Нижегородська посадська людина. Брав участь у битвах проти Лжедмитрія II у складі нижегородського ополчення. З 1611 - земський староста. Ініціатор скликання Другого ополчення разом із Д. М. Пожарським очолив «Раду всієї землі» в Ярославлі. Брав участь у битвах ополчення з поляками під Москвою. З 1613 - думний дворянин.


Пожарський Дмитро Михайлович

(1578–1642)

Князь, полководець. Учасник Першого ополчення 1611 р., військовий керівник Другого ополчення 1612 р. Спільно з К. Мініним очолив «Раду всієї землі» в Ярославлі. З 1613 р. – боярин. Керував військовими діями проти поляків у 1612–1618 роках. Очолював низку наказів.



Дмитро Пожарський

Звернення Мініна

Кузьма Мінін




Казанський собор

Цей собор був побудований на згадку про звільнення Москви від поляків. Але на гроші князя Дмитра Пожарського.



Пам'ятник Кузьмі Мініну та Дмитру Пожарському у Москві

Скульптор І. Мартоса



  • Іван Осипович Сусанін, селянин Костромського повіту, прославився тим, що взимку 1613 рятуючи царя Михайла Романова, завів загін польських інтервентів у непрохідне лісове болото, за що був закатований поляками. Подвиг Сусанін М.І Глінка присвятив оперу «Життя за царя».



Шефер Ганна

Конспект безпосередньо-освітньої діяльності щодо формування цілісної картини світу.

Тема:День народного єднання.

Цілі:Закріпити уявлення про те, що наша країна величезна, багатонаціональна називається РФ, Росія. Закріпити знання про географічне розташування країни на карті. Розширювати уявлення про державні свята, про свято День народної єдності, значення та історію його виникнення. Повідомити елементарні відомості про історію Росії. Формувати знання про багатонаціональність нашої країни, виховувати повагу до інших народів та культур. Закріпити знання про прапор, герб і гімн. Вчити розповідати про історію та культуру свого народу. Розвивати слухову увагу та пам'ять.

Хід освітньої діяльності:

1. Прослуховування аудіозапису гімну Російської Федерації.

Скажіть, як називається ця музика? Правильно – це гімн – головний музичний твір нашої країни. Він виконується з найурочистіших випадків і всі люди при цьому постають на знак поваги та гордості за свою країну.

2. Чи знаєш ти столицю, свою країну?

Вихователь: А хто знає, як називається столиця Росії? (Москва)

Москва – величезне, красиве місто, де є багато дивовижних місць. Перед вами, хлопці, центральне місце Москви – Червона площа, на якій стоїть Московський Кремль. У Кремлі працює наш Уряд та його голова – Російський президент. Хто знає, як звати нашого президента? Наш президент вирішує важливі державні питання, затверджує закони, дбає про всіх нас і про всю Росію, бо він дуже любить свою країну. А ви любите свою країну? (відповіді) А за що? … Хто може відповісти на це запитання? Тому що любов до батьківщини громадяни країни відчувають просто тому, що мешкають у ній. Адже батьківщина в нас усіх одна. Вона об'єднує людей, а разом люди набагато сильніші, у них більше можливостей робити великі справи!

Що ми Батьківщиною кличемо?

Край, у якому ми ростемо

І берізки, вздовж яких

Поряд із мамою ми йдемо.

Кожен Росіянин знає та поважає основні символи своєї країни – гімн, герб та прапор. Гімн ми вже чули. Ось перед нами – герб Росії. Що зображено на нашому гербі? (Відповіді).

Читання вірша «Герб Росії».

У Росії великий

На гербі орел двоголовий,

Щоб на захід та схід

Він дивитися б одразу міг.

Сильний, мудрий і гордий.

Він – Росії вільний дух.

(В. Степанов)

Зверніть увагу, що на нашому гербі у орла дві голови, отже, він не пропустить жодного ворога. У лапах орла символи влади скіпетр і держава, такі за старих часів були у російських царів. А це – наш прапор. Хлопці, перерахуйте з якихось кольорів, він складається.

Читання вірша «Прапор Росії».

Білий колір - берізка,

Синій – небо колір.

Червона смужка

Сонячний світанок.

(В. Степанов)

Біла смужка – символ чистоти намірів та шляхетності – означає, що наша держава не має злих намірів, вона чесно і відкрито ставиться до всіх країн. Синя смуга – символ миролюбства – говорить про те, що Росія проти війни. Червона смужка – символ відваги – означає, що кожен громадянин Росії готовий захищати свободу та честь Батьківщини від ворогів.

Росія займає найбільшу та велику територію від Європи до Азії. Тільки нашій країні є і полярний пояс, і тундра, і тайга, і степ, і тропіки. Наша країна багатонаціональна, в ній живуть не лише російські люди, а й багато інших: осетини, черкеси, татари, мордва, якути, ханти, буряти.

Росією зветься наш спільний будинок

Нехай буде затишно кожному в ньому

Будь-які ми труднощі разом подужаємо

І лише в Єдності сила Росії.

Як ви думаєте, яка національність краща? Усі національності рівні, мають цінну культуру.

3. Фізмінутка

У нашій країні гори високі, (руки вгору, на шкарпетках)

Глибокі річки (сіли,

Степи широкі (руки в сторони,

Ліси великі (руками описуємо коло,

А ми – хлопці ось такі!

4. Розповідь вихователя про виникнення свята – День єдності.

4 листопада вся наша країна відзначатиме День народної єдності. Бажаєте дізнатися, що це за свято? У Москві на Червоній площі стоїть пам'ятник Мініну та Пожарському (показати на фотографію пам'ятника Мініну та Пожарському.) – на постаменті його написані слова: «Громадянину Мініну та князю Пожарському вдячна Росія». Ці люди врятували свою країну від ворогів, котрі захопили її.

Не завжди народи Росії жили у єдності. На жаль, протягом усієї історії Росія багато разів піддавалася випробуванню на міцність, не раз переживала часи, коли порушувалася її єдність, коли в країні панували ворожнеча та голод. 400 років тому ворожі навали розорили країну вщент. Російська земля була зайнята ворогами-поляками. Здавалося, що Російська держава загинула і ніколи не набуде колишньої могутності. Але російські люди не могли і не хотіли миритися із загибеллю своєї держави.

Восени у Нижньому Новгороді земський староста Кузьма Мінін почав збирати військо боротьби з ворогами.

Друзі та брати! Русь свята гине! - казав він. - Допоможемо, браття, батьківщині святій!

Командувати ополченням покликали одного з найкращих воєначальників того часу - відомого своєю хоробрістю та чесністю князя Дмитра Михайловича Пожарського.

Майже цілий рік збирали сили російські люди, і нарешті ополчення Мініна і Пожарського виступило на Москву. Битва за столицю була завзятою та кровопролитною. З клятвою «Помремо за Русь святу!» хоробро билися ополченці та перемогли. Ця славна перемога зробила назавжди незабутнім для нас день 4 листопада.

Так, у важкі часи виявилися найкращі риси російських людей: стійкість, мужність, беззавітна відданість Батьківщині, готовність заради неї пожертвувати життям.

Тепер ми святкуємо День народного ополчення як своє заслужене свято. І ми так само палко любимо свою Батьківщину і готові постояти за неї.

5. А зараз, я хочу запропонувати вам, згадати мудрі прислів'я про війну та мир…

Худий світ кращий за лайку.

Війною та вогнем не жартують.

Війну добре чути, та важко бачити.

Ворожнеча не робить добра.

Дружно за мир стояти – війні не бувати.

Якщо хочеш миру, будь готовий до війни.

Світ - справа велика

Без сміливості не візьмеш фортеці.

Бій червоний мужністю, а друг дружністю.

Бій любить відвагу.

Бій – свята справа, йди на ворога сміливо.

Умілий боєць скрізь молодець.

Хоробрість – строката перемоги.

Вихователь - Молодці, багато прислів'їв ми сьогодні згадали. Пам'ятайте завжди, хлопці: нам треба триматися разом, допомагати один одному, вміти прощати і забувати образи.

Сьогодні на честь Дня народної єдності ми проведемо акцію "Давайте жити дружно".

Я для вас приготувала ватмани, вам потрібно буде розмістити силуети людей поруч один з одним, ніби ми міцно тримаємося за руки - це символізуватиме те, що ми разом, ми єдині, а значить і непереможні!

6. Читання віршів.

ЄДНІСТЬ НАЗАВЖДИ

Пішли в історію року, царі змінювалися і роки

Але час невиразний, негаразди, Русь не забуде ніколи!

Перемогою вписано рядок, і славить вірш колишніх героїв,

Зруйнував народ ворогів-ізгоїв, знайшов свободу на віки

І піднімалася Русь з колін, у руках із іконою перед битвою,

Благословенна молитвою, під дзвін майбутніх змін.

Села, села, міста, з поклоном російському народу

Сьогодні святкують свободу і День єдності назавжди!

ДЕНЬ НАРОДНОЇ ЄДНОСТІ

З історією не сперечаються, з історією живуть,

Вона об'єднує, на подвиг і працю.

Єдина держава, коли єдиний народ,

Коли велика сила, він рухається вперед.

Ворога він перемагає, об'єднавшись у бій,

І Русь звільняє, жертвує собою.

На славу тих героїв, живемо однією долею,

Сьогодні День єдності ми святкуємо з тобою!

На закінчення нашого заняття ми дружним хороводом спляш польку для душі!

Ширше коло, ширше коло

Музика кличе

Усіх друзів, всіх подруг

У галасливий хоровод!

Дружать птахи у висоті

Дружать риби в глибині

Дружить з небом океан,

Дружать діти різних країн.

Ширше коло, ширше коло

Музика кличе

Усіх друзів, всіх подруг

У галасливий хоровод!

Дружать сонце та весна

Дружать зірки та місяць,

Дружать у морі кораблі

Дружать діти всієї землі.

8. Рефлексія. Хлопці, вам сподобалося наше заняття? Що було найцікавішим? Чого нового ви впізнали? Я думаю, що все, про що ми сьогодні з вами говорили, ви запам'ятаєте, і любитимете свою Батьківщину, триматиметеся завжди разом, і допомагатимете один одному, на цьому наше сьогоднішнє заняття закінчено, дякую всім, хто взяв активну участь!

Діти слухають гімн Російської Федерації.


Фізмінутка.












Напередодні Дня народної єдності у низці російських міст пройшли відкриті уроки.

У школах Волгограда з учнями поговорили про єднання народів, що населяють країну. Учасниками бесіди "Слов'янська єдність: історія народів - історія рідної мови" стали школярі сьомих класів, представники "Слов'янського клубу" при музеї історії російської мови імені Трубачова, козацьких колективів фольклорної пісні "Потішка" та "Златиця".

У школах Амурської області проходять тематичні відкриті уроки на теми: " У єдності сила " , " Гортаємо сторінки історії нашої Вітчизни " , " І стала Русь єдина " , " Заступники землі російської " , " Ми - діти Росії " .

У Санкт-Петербурзі 2 листопада у рамках фестивалю "Академія талантів" пройшли майстер-класи для дітей та батьків. Учасники в'язали хитромудрі китайські вузли, водили бурятський хоровод, спробували зіграти на хакасських народних інструментах чатхане та хомусі і на шотландських маршових барабанах, майстрували прикраси для дому в російських народних традиціях, складали орігамі у вигляді журавлика - "символу світу".

Після майстер-класів відбувся святковий концерт, у якому взяли участь найкращі фольклорні танцювальні та вокальні ансамблі Санкт-Петербурга та творчі колективи національно-культурних об'єднань міста.

Відкритий урок, присвячений Дню народної єдності, в ліцеї №200 Новосибірська провів ріо губернатора області Андрій Травніков. Він нагадав хлопцям про історію свята, коли об'єднане народне ополчення під керівництвом Кузьми Мініна та Дмитра Пожарського у 1612 році змогло прогнати польсько-литовських інтервентів із території нашої держави.

Уповноважений з прав дитини за президента Анна Кузнєцова взяла участь у відкритому уроці, який пройшов у соборі Різдва Христового в Южно-Сахалінську напередодні Дня народної єдності. Перед уроком для омбудсмена та хлопців провели екскурсію храмом. Ключар собору протоієрей Василь Іванов розповів про особливості будови собору, його розписи та подальший благоустрій. Він також показав, як дзвони можуть керуватися комп'ютером.

"Я чекаю на повернення додому, щоб виконати намічені завдання щодо кількох діточок на Сахаліні - дуже сподіваюся, що найближчим часом вдасться зробити так, щоб вони опинилися в сім'ях, повернулися назад з різних установ", - зізналася Кузнєцова.

Ще однією проблемою дітей на Сахаліні омбудсмен назвала неможливість вчасно потрапити на лікування через вилучення регіону. При цьому наголосила на ролі інтернет-ресурсів, наприклад, у наданні психологічної допомоги.

4 листопада Росія відзначає День народної єдності. Свято засноване на згадку про події 1612 року, коли повстання на чолі з Мініним та Пожарським звільнило Кремль та Москву від поляків. Цього року росіяни відзначають свято вже вдванадцяте.

Підписуйтесь на нас у Instagram:

Сценарій свята "Росія-Батьківщина моя" для учнів початкових класів на День народної єдності

Сценарій святкового заходу, присвяченого Дню народної єдності, для дітей молодшого шкільного віку

Фіміна Катерина Борисівна, вихователь ДПД МОУ-ЗОШ с. Лебедівка, Краснокутського району Саратівської області
Опис роботи: Громадянсько-патріотичне виховання сьогодні – одна з найважливіших ланок системи виховної роботи Дуже важливо почати прищеплювати дитині любов до Батьківщини, країни, свого народу з дитинства. Матеріал буде корисним вихователям ДНЗ, педагогам початкових класів, вихователям ДПД. Сценарій призначений для дітей старшого дошкільного та молодшого шкільного віку. Застосування у навчально-виховній роботі.
Ціль:Виховання гуманної, духовно-моральної особистості, гідних майбутніх громадян Росії, патріотів своєї Вітчизни
Завдання:Сприяти формуванню правильного ставлення дітей до своєї країни. Виховувати повагу до культурного минулого Росії. Закріплювати в дітей віком знання про державну символіку країни.

Хід заходу:

Ведучий:
Здрастуйте, дорогі гості! Ми дуже раді вас бачити. Сьогодні у нас свято, яке присвячене нашій Батьківщині. Незабаром, 4 листопада, вся Росія відзначає свято «День народної єдності».

Це свято зовсім молоде, йому лише 9 років. Але це не знову вигадане, а відновлене свято. Має дуже давню історію.
Слухайте одну історію. Все почалося 400 років тому, у 17 столітті. Тоді на Русі почався страшний час, який називався Смутою (все змішалося, нічого не зрозуміти). У країні був царя, не дотримувалися закони. Цим скористалися зрадники-бояри (знатні багатії). Вони хотіли стати ще багатшими, продавши Батьківщину ворогам (полякам). Поляки захотіли захопити нашу країну, зробити її частиною своєї держави.
У Нижньому Новгороді у цей час жив продавець Мінін. Він був чесною і добропорядною людиною і люди обрали його старостою міста. Мінін переконував народ «стати за віру, за Батьківщину». Жителі Нижнього Новгорода почали збиратися разом і вирішували, звідки взяти людей та засоби для боротьби з ворогами. За порадою Мініна люди почали давати «третій гріш», тобто. третину майна, для спорядження війська. На його ж раді обрали вождем війська князя Дмитра Пожарського.


Незабаром та інші міста приєдналися до Новгородців. Вся Російська земля встала проти загарбників та зрадників і в жовтні 1612р. була Москва очищена від поляків. Люди відновили державну владу, обрали царя та передали йому владу.

У Москві на Червоній площі на честь перемоги над поляками встановлено бронзову пам'ятку Мініну та Пожарському, щоб люди не забували та шанували героїв своєї країни.
.

Ось на честь цієї події святкується День Народної Єдності.
Пройшло 400 років, за цей час багато разів різні країни намагалися захопити Росію, але нічого у них не вийшло, всі люди вставали на захист своєї країни.
Наша країна багатонаціональна, в Росії живе понад 180 національностей та у кожного свої звичаї, казки та пісні. Але у всіх нас одна велика, єдина Батьківщина Росія!

Дитина:
Люди, нація, народ -
Свято світле біля воріт!
З Днем єдності вітаємо
І від щирого серця бажаємо
Заодно, сильним,
Єдиним, неподільним,
Свято шанувати історію,
І луки просторі,
Річки, села, міста
Ми – велика країна!

1.Дитина:
З історією не сперечаються, з історією живуть.
Вона об'єднує на подвиг і працю.
2.Дитина:
Єдина держава, коли єдиний народ,
Коли великою силою він рухається вперед
3.Дитина:
Ворога він перемагає, об'єднавшись у бій,
І Русь звільняє і жертвує собою.
4.Дитина:
На славу тих героїв живемо однією долею,
Сьогодні День єдності ми святкуємо з тобою!
Виконується хором пісня "Моя Росія".

Ведучий:
Одна в людини рідна мати, одна в нього батьківщина. Міцно любить народ її. «Що ж таке Батьківщина? І про це нам розкажуть хлопці у своїх віршах.

Батьківщина

1.Дитина:
Батьківщина – слово велике, велике!
Нехай не буває на світі чудес,
Якщо сказати це слово з душею,
Глибше морів воно, вище за небо!
2.Дитина:
У ньому вміщується рівно півсвіту:
Мама та тато, сусіди, друзі.
Місто рідне, рідна квартира,
Бабуся, школа, кошеня... і я.
3.Дитина:
Зайчик сонячний у долоні,
Кущ бузку за віконцем
І на щічці родимка –
Це теж Батьківщина.

Ведучий:
Продовжимо розмову про нашу Батьківщину. Наша країна називається Росією, Російською Федерацією. А чим відрізняється одна країна від іншої? Вони відрізняються мовою, якою розмовляє народ, своїми символами, історією, звичаями, традиціями, географічним становищем. Символи країни- це відмітні знаки з допомогою яких можна зрозуміти приналежність країни. Назвіть основні символи нашої країни (назви дітей) (герб, прапор, гімн).
Герб – це емблема держави, він зображується на печатках, паспортах, знаках, документах. На російському гербі зображений двоголовий золотий орел на тлі російського прапора. Орел – символ сонця, небесної сили, вогню та безсмертя. Це дуже давній герб. Він з'явився 500 років тому.

Герб Росії
У Росії величний
На гербі орел двоголовий,
Щоб на захід та схід
Він дивитися б одразу міг.
Сильний, мудрий і гордий.
Він – Росії вільний дух.
(Олександр Трифонов)

Ведучий:
Діти, що зображено на монетах? Як називаються монети, на яких зображено вершник? Чому вони так звуться?

Спис Святого Георгія Побідоносця дав назву монеті - копійка. Московські князі, та був і російські царі використовували печатки, карбували монети із зображенням вершника, списом вражаючого змію.

Ведучий:
Російський прапор – це триколірне полотнище з білою, блакитною та червоними смугами.
Що символізує білий, синій, червоний кольори російського прапора? Є різні версії.
1 версія - це єдність моря, землі та неба.
2 версія - це співдружність трьох слов'янських народів.
3 версія -білий - віру, чистоту; синій – небо, шляхетність, вірність; червоний – героїзм, відвагу, сміливість.
4 версія - білий - це віра, синій - надія, а червоний - любов.


Про Прапор Російської Федерації
Червоно-синьо-білий прапор,
Ти – країни рідної стяг.
Гордо вієш до небес,
Що ми знаємо про тебе?
Сила життя – червоний колір,
Колір битв та перемог.
Проливалася червоним кольором
Кров загиблих у війнах дідів.
Синій колір – вселяє віру
У Вітчизну, у правильну справу.
У ньому – народу сталість,
Дружба, нерозривність, братерство.
Найвищий – білий колір –
Небо чистий привіт.
Нехай над нами буде ясно!
Кожен день буде чудовим!

Ведучий:
Гімн Російської Федерації - символ нашої держави. А хто автор слів та музики?
Музику гімну вигадав композитор Александров, а слова – поет Сергій Міхалков.
А ще Сергій Міхалков написав дуже багато віршів для дітей, ви їх добре знаєте (діти згадують твори С.В. Михалкова: “Дядя Степа”, “А у вас?”, “Фома”, “Ми з приятелем” та ін.) .
Люди здавна любили горді та сміливі пісні. Вже у стародавніх народів були урочисті піснеспіви. Вони славилися краса рідної землі, її багатство, подвиги героїв. – Коли звучить гімн? (Під час зустрічі високих гостей, на урочистих зборах, на честь спортсменів – переможців на змаганнях).
А зараз ми послухаємо Гімн – урочисту пісню нашої Батьківщини. Запам'ятайте, що гімн держави слід слухати стоячи.
Звучить уривок Гімну.

Гімн Росії та я
Я обожнюю Гімн Росії.
Я з ним народилася і зростаю.
У ньому моя гордість, моя сила,
З ним вартовий я на посту.

Я з ним країну оглядаю,
Її простори, красу,
І серце гордість наповнює:
Я тут народилася і зростаю.

Мені до душі ліси та річки,
Поля, озера та луки.
Я з ними пов'язана навіки,
Мені так Росія дорога.

Я не зміню на закордон
Природа наша чистота.
Мене підтримають зграї пташині
Я тут народилася і зростаю.
(Рудольф Доронов)

Ведучий:
Кожна країна має окрім символів і головне місто-столиця. Назвіть столицю Росії (Москва).

Москва
Росія – неосяжна країна.
Але ти, столице, у неї одна.
Хоч я жодного разу не була у Москві,
Але дуже багато знаю про тебе.
На вежі біля Кремля горить зірка,
Яка не гасне ніколи.
Тече прекрасна Москва-річка,
І міст через неї, як веселка-дуга.
Тебе, Москва, люблю я усією душею,
Ти підкорила всіх своєю красою!

Ведучий:
У кожній країні є головна людина-президент. Назвіть нашого російського президента.


Ведучий:
Багато різних прекрасних країн є у світі і кожен народ найбільше любить свою Батьківщину. Ми з вами народилися у Росії, ми росіяни. Але у кожного з нас є ще одна батьківщина, мала, те місце (місто, село), ​​де народився кожен з нас.


Батьківщина – це святе,
Мале та велике.
Батьківщина в дитячому серці -
Чому вдома ганок.
Батьківщина – запах ромашки,
Клякси на промокашці.
Батьківщина – пісні роздолля,
Батьківщина – хлібне поле,
Батьківщина – мамині руки,
І колискові звуки.
Батьківщина там, де народився
Там, кажуть, у нагоді.

Ведучий:
Про нашу Батьківщину написано дуже багато творів, складено віршів, пісень, намальовано картин. І ми з вами також, як уміємо, малюємо свою батьківщину.


Малюнок
На моєму малюнку поле з колосками,
Церковка на гірці біля хмар.
На моєму малюнку Мама та друзі,
На моєму малюнку Батьківщина моя.

На моєму малюнку промінчики світанку,
Гай та річка, сонечко та літо.

На моєму малюнку Батьківщина моя.

На моєму малюнку виросли ромашки,
Уздовж стежкою скаче вершник на коняшці,
На моєму малюнку веселка і я,
На моєму малюнку Батьківщина моя.

На моєму малюнку мама та друзі,
На моєму малюнку пісенька струмка,
На моєму малюнку веселка і я,
На моєму малюнку Батьківщина моя.
(П. Синявський)

Ведучий:
Так, росіяни ні з мечем, ні з калачем не жартували. Ворогів собі не шукали, друзями дорожили. Берегли російські землі, оспівували красу Батьківщини у піснях, оповідях. На святкових гуляннях влаштовували ігри, танці.
Танець у російських нарядах «Світить місяць, світить ясний»


Top