Περίγραμμα μαθήματος ζωγραφικής σχετικά με το θέμα. Σχέδιο μαθήματος για ζωγραφική με θέμα "Νεκρή φύση από αντικείμενα διαφόρων υλικών." Σχέδιο μαθήματος για νεκρή φύση 6η τάξη

Είδος εκπαιδευτικού ιδρύματος: Σχολείο-γυμνάσιο Ταυρίδη Νο. 20 Ηλικία παιδιών και ο αριθμός τους: ΣΤ τάξη (1213 ετών), 29 άτομα Χρόνος: 45 λεπτά Θέμα: Νεκρή φύση ως είδος καλών τεχνών Σκοπός: Διεύρυνση των γνώσεων των μαθητών για το είδος της νεκρής φύσης, για τα χαρακτηριστικά της συνθετικής της λύσης. Φτιάξτε μια νεκρή φύση από τη φύση.

Στόχοι: εκπαιδευτικοί: να μάθουν την έννοια της νεκρής φύσης. διδάξτε πώς να φτιάχνετε νεκρές φύσεις. να διδάξει σχέδιο από τη ζωή, απεικονίζοντας έγχρωμα αντικείμενα με τη μεταφορά της εποικοδομητικής δομής των αντικειμένων, τις αναλογίες τους. ανάπτυξη: ανάπτυξη δημιουργικών δυνατοτήτων. διευρύνουν τους ορίζοντες των μαθητών· για να ενεργοποιήσετε την παρατήρηση των παιδιών. αναπτύξουν το μάτι τους? δημιουργική σκέψη. εκπαιδευτικό: καλλιέργεια αισθητικής γεύσης, προσοχής, παρατηρητικότητας.

Είδος μαθήματος: κατοχή νέων γνώσεων Εξοπλισμός για τον δάσκαλο: Γραφική σειρά: αναπαραγωγές ζωγραφικής, σχέδια - παραδείγματα σύνθεσης διάταξης αντικειμένων σε νεκρή φύση, διάγραμμα ακολουθίας για τη σχεδίαση νεκρής φύσης. Μουσική σειρά: P. I. Tchaikovsky - The Seasons. Φθινόπωρο. Εξοπλισμός για μαθητές: χαρτί (μορφή Α 4), μολύβι, γόμα, ακουαρέλα, πινέλο, παλέτα, βάζο με νερό, κουρέλι Τεχνολογία υπολογιστών: βίντεο "Πώς να σχεδιάσετε μια νεκρή φύση βήμα προς βήμα", παρουσίαση διαφανειών με έργα καλλιτεχνών

Λέξεις κλειδιά: νεκρή φύση - μεταφράζεται από τα γαλλικά ως "νεκρή φύση", δηλαδή η εικόνα των άψυχων αντικειμένων. σκίτσο - Ένα προκαταρκτικό σκίτσο ενός σχεδίου, εικόνας ή μέρους του. σύνθεση - ένα σύστημα κανόνων και τεχνικών για τη διευθέτηση τμημάτων μιας εικόνας σε ένα ενιαίο σύνολο, την ικανότητα να τοποθετείται με ακρίβεια μια εικόνα σε ένα φύλλο. το συνθετικό κέντρο είναι αυτό που είναι το κύριο πράγμα στη σύνθεση, θα πρέπει να τονιστεί. Η αντίθεση είναι μια έντονη διαφορά στα αντικείμενα σύμφωνα με ορισμένες ιδιότητες (μέγεθος, σχήμα, χρώμα, chiaroscuro κ.λπ.), ένα έντονο αντίθετο: μακρύ - κοντό, παχύ - λεπτό, μεγάλο - μικρό.

Πορεία του μαθήματος Ι. Οργανωτική στιγμή 1. Χαιρετισμός. Δάσκαλος: Γεια σας παιδιά! Θα ήθελα να ξεκινήσω το σημερινό μάθημα με υπέροχες γραμμές που ζητούν επιμονή, σκληρή δουλειά, χαρά της ζωής και δημιουργικότητα. Άφησε να γίνουν το μότο σου: Αν δεν μπορείς - μάθε, Αν δεν ξέρεις - μάθε, Μη φοβάσαι το απότομο μονοπάτι, Προσπάθησε, αναζητήστε, πραγματοποιήστε, επιτύχετε, Για να γίνει η ζωή σας τραγούδι. Λ. Τατιανίτσεβα

II. Ενημέρωση γνώσης. Μέθοδος - συνομιλία Πραγματοποιείται με παιχνιδιάρικο τρόπο, οι ερωτήσεις τοποθετούνται σε ένα κουτί και οι μαθητές τις βγάζουν και τις απαντούν. Δάσκαλος: Παιδιά, θυμάστε τι μιλήσαμε στο προηγούμενο μάθημα; ? Τώρα θα παίξω ένα παιχνίδι - επαλήθευση γνώσεων. - Ποια είναι τα κύρια εκφραστικά μέσα στις εικαστικές τέχνες; (γραφικά, ζωγραφική, σύνθεση). Τι είδη σχεδίασης γνωρίζετε; (σκίτσο, σκίτσο, σκίτσο, μελέτη). - Τι είναι η σύνθεση; (ένα σύστημα κανόνων και τεχνικών για τη διευθέτηση τμημάτων μιας εικόνας σε ένα ενιαίο σύνολο, την ικανότητα να τοποθετείται με ακρίβεια μια εικόνα σε ένα φύλλο). - Ποια είναι τα κύρια μέσα σύνθεσης γνωρίζετε; (συνθετικό κέντρο, αντίθεση, ρυθμός, χρώμα, φόντο ή περιβάλλον ή χώρος). - Τι είναι το κέντρο σύνθεσης; (το κύριο πράγμα στην εικόνα επισημαίνεται με χρώμα, μέγεθος, φωτισμό, αλλά μπορεί να μην βρίσκεται πάντα στο κέντρο της εικόνας - εξαρτάται από τη θέση του θέματος και την οπτική γωνία). - Ποια είδη ζωγραφικής γνωρίζετε; (πορτρέτο, τοπίο, νεκρή φύση, ζωώδη, οικιακή, ιστορική, παραμυθένια-επική, μάχη).

III. Κίνητρα και καθορισμός στόχων για το μάθημα. Η μέθοδος είναι πρακτική. Διατυπώνω την εργασία στην τεχνική «νεκρή φύση» Δάσκαλος: - Δείτε αυτές τις αναπαραγωγές πινάκων. Οι καλλιτέχνες απλώς απεικονίζουν συνηθισμένα είδη οικιακής χρήσης, λουλούδια, λαχανικά, φρούτα. - Σε ποιο είδος ζωγραφικής μπορούν να αποδοθούν αυτοί οι πίνακες; (νεκρή φύση). - Προσπαθήστε να ονομάσετε κάθε εικόνα.

M. A. Vrubel "Rose"

Δάσκαλος: Ακούστε το ποίημα - ένα αίνιγμα. Αν δείτε στην εικόνα ένα φλιτζάνι καφέ στο τραπέζι, ή ένα ποτό φρούτων σε μια μεγάλη καράφα, ή ένα τριαντάφυλλο σε κρύσταλλο, ή ένα μπρούτζινο βάζο, ή ένα αχλάδι, ή ένα κέικ, ή όλα τα αντικείμενα ταυτόχρονα, Μάθετε τι είναι είναι ... (νεκρή φύση). Σήμερα στο μάθημα θα εξοικειωθείτε με ένα από τα πιο όμορφα είδη καλών τεχνών - νεκρή φύση, μάθετε για τα χαρακτηριστικά της συνθετικής του λύσης. Πρέπει να αντλήσετε μια νεκρή φύση από τη φύση.

IV. Διαμόρφωση νέας γνώσης. 1. Από την ιστορία της νεκρής φύσης. Δάσκαλος: "Νεκρή φύση" - από τη γαλλική "νεκρή φύση" - ένα είδος καλών τεχνών, μια εικόνα από διάφορα είδη οικιακής χρήσης, πράγματα, τρόφιμα (λαχανικά, φρούτα, ψωμί κ.λπ.), λουλούδια και άλλα πράγματα. Στα ολλανδικά και στα γερμανικά, η ουσία της νεκρής φύσης εκφράζεται ως η ήσυχη ζωή των πραγμάτων, γεμάτη από τα εσωτερικά τους γεγονότα, μια ζωή που τόσο σπάνια παρατηρούμε. Αυτό το είδος ξεκίνησε πριν από περίπου 400 χρόνια στην Ολλανδία και την Ισπανία. Το καθήκον του καλλιτέχνη στον τομέα της νεκρής φύσης δεν είναι μόνο να μεταφέρει τα πράγματα από μόνα τους, αλλά και να εκφράσει τη στάση ενός ανθρώπου μιας δεδομένης εποχής απέναντί ​​τους, και μέσω αυτών στον κόσμο γύρω τους. Γι' αυτό η ολλανδική νεκρή φύση του 17ου αιώνα ήταν μια αντανάκλαση του ολλανδικού τρόπου ζωής (Peter Klas and Willem Klas Heda "Ham and Silverware", "Breakfast with Ham").

Willem Claesz Heda «Ζαμπόν και ασημικά».

Μια νεκρή φύση μπορεί επίσης απλά να ευχαριστήσει το μάτι με ένα παιχνίδι χρωμάτων, να δώσει ηρεμία. Μια νεκρή φύση του Henri Matisse «Red Fish» κρέμεται στο Μουσείο Καλών Τεχνών της Μόσχας. Κόκκινα ψάρια κολυμπούν στο ενυδρείο και τέλος. Αλλά αυτή η σύνθεση ξυπνά μέσα μας μια αίσθηση χαράς.

Στη ρωσική τέχνη, η νεκρή φύση εμφανίστηκε τον 18ο αιώνα και η ακμή ήταν το τέλος του 19ου και οι αρχές του 20ου αιώνα. Αυτά είναι πρώτα απ' όλα τα έργα του Grabar και του Korovin. Grabar Igor Emmanuilovich

Φωτεινές νεκρές φύσεις δημιουργήθηκαν από τους καλλιτέχνες Mashkov και Kuprin και άλλους.Βλέπετε μια από τις νεκρές φύσεις του Mashkov «Moscow Food. Ψωμί". Τα χρόνια του πολέμου, της πείνας, της καταστροφής έμειναν πίσω. Μπορεί να φανεί ότι τα ρολά, τα ψωμάκια, τα κουλούρια, τα κέικ φέρνουν χαρά σε ένα άτομο. Φαίνεται ότι ο Mashkov είδε όχι μόνο τα τελικά προϊόντα, αλλά άκουσε και τη φουσκωμένη ζύμη να φουσκώνει και την κόρα ψωμιού να σκάει στο φούρνο.

V. Εμπέδωση της μελετημένης ύλης. Συλλογική μορφή; η μέθοδος είναι πρακτική. - Και τι μπορείς να πεις, κοιτάζοντας αυτή τη νεκρή φύση; Τι συναισθήματα σου προκαλεί; (προϊόντα όρεξης - από την τραχύτητα των μορφών ψωμιού, από το παιχνίδι των χρωμάτων από καφέ, σκουριασμένο κόκκινο, κίτρινο έως ευαίσθητη τέφρα, μπλε-γκρι και ροζ).

2. Η σειρά και οι κανόνες για την εργασία σε μια νεκρή φύση. Στάδια σχεδίασης (εξήγηση του δασκάλου) Δάσκαλος: 1. Στο προπαρασκευαστικό στάδιο, με ένα μολύβι, πολύ ανοιχτόχρωμες γραμμές, σκιαγραφήστε τα περιγράμματα όλων των αντικειμένων. Συνιστάται να σχεδιάζετε χωρίς διόρθωση με μια ελαστική ταινία, σε καμία περίπτωση, μην το κάνετε κατάχρηση, γιατί η υφή του χαρτιού που καταστρέφεται από το λάστιχο σκουραίνει και πνίγει το χρώμα. Με τις ίδιες λεπτές γραμμές, σημειώνουμε τα όρια των τονισμάτων και των σκιών όλων των αντικειμένων νεκρής φύσης και του περιβάλλοντος.

2. Στο πρώτο στάδιο της εργασίας με το χρώμα, ας ξεκινήσουμε με τα γενικά χρωματικά χαρακτηριστικά της νεκρής φύσης, για αυτό θα ετοιμάσουμε ένα μείγμα - χρώματος χαμηλού κορεσμού, το οποίο θα εφαρμόσουμε με ένα διαφανές στρώμα σε όλα τα μέρη της εικόνας , εξαιρουμένης της λάμψης.

3. Στο δεύτερο στάδιο της ζωγραφικής μοντελοποιείται η ογκομετρική μορφή όλων των αντικειμένων και μεταδίδεται ο φωτισμός τους. Με ξεχωριστές πινελιές, αυξάνουμε τον κορεσμό χρώματος των φωτιζόμενων πλευρών. Το χρώμα των σκιών είναι συμπαγές και επηρεάζεται από το περιβάλλον. Είναι στρωμένα με διαφανή, αλλά πιο σκούρα χρώματα. Κάθε διαδρομή που ορίζεται για την εικόνα των σκιών θα πρέπει να λαμβάνεται σε σχέση με το χρώμα των επιφανειών άλλων αντικειμένων και άλλων σκιών που γειτνιάζουν με αυτό όσον αφορά την απόχρωση, τον κορεσμό και την ελαφρότητα.

4. Στο τρίτο στάδιο της εργασίας, συνεχίζουμε τη μοντελοποίηση της ογκομετρικής φόρμας και του χώρου με πιο λεπτές χρωματικές αποχρώσεις. Συγκρίνουμε κάθε επίχρισμα σε χαρτί με μια νεκρή φύση, στρέφοντας εναλλάξ τα μάτια μας πρώτα στην εικόνα και μετά στη φύση. Αυτό σας επιτρέπει να δείτε εάν η αναλογία χρώματος που υπάρχει στη φύση μεταδίδεται. Η εικόνα των χρωματικών αποχρώσεων στο φως, τη σκιά, τη σκιά οδηγεί σταδιακά σε μια λεπτή μοντελοποίηση της φόρμας, στην εικόνα του χώρου και του φωτισμού.

5. Στο τελευταίο στάδιο, γενικεύουμε όλα τα χρώματα, εάν χρειάζεται, επιλέγουμε μερικά μέρη με πιο κορεσμένο χρώμα και τα σβήνουμε που είναι υπερβολικά φωτεινά, ξεφεύγοντας από τη γενική χρωματική γκάμα. Το σχέδιο ολοκληρώθηκε.

Λεπτό φυσικής αγωγής (Διδακτικό παιχνίδι «Διάθεση») Δάσκαλος: Κάθε άτομο έχει διαφορετικές διαθέσεις, οι οποίες μπορούν να παρατηρηθούν από εκφράσεις προσώπου, εκφράσεις προσώπου, μάτια, γενική εμφάνιση. Σας προτείνω να παίξετε διάθεση. (Ο δάσκαλος ονομάζει τις καταστάσεις και ζητά από τα παιδιά να δείξουν τι συναισθήματα θα βιώσουν σε ορισμένες περιπτώσεις) - Η μαμά δεν σε αφήνει να πάτε βόλτα. - Ο μπαμπάς σου έδωσε ένα μεγάλο, όμορφο παιχνίδι. - Ο μεγαλύτερος αδερφός δεν δίνει την μπάλα. - Ξαφνικά ένας σκύλος βγήκε τρέχοντας στο δρόμο. -Έπιασες μεγάλο ψάρι κ.λπ.

VI. Πρακτικό μέρος. Έλεγχος της ετοιμότητας των μαθητών. (Με την άδεια του δασκάλου, οι μαθητές εκτελούν ένα σχέδιο - μια νεκρή φύση από τη φύση.)

VII. Τα αποτελέσματα του μαθήματος και ο προβληματισμός των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων. Τι μάθατε για τη νεκρή φύση σήμερα; Θυμάστε ποιος ήταν ο στόχος μας στο μάθημα; - Σου άρεσε να δουλεύεις σε νεκρή φύση; - Ποιο ήταν το πιο δύσκολο και πιο ενδιαφέρον μέρος του μαθήματος; Έκθεση μαθητικής εργασίας. Αξιολόγηση της εργασίας. VIII. Εργασία για το σπίτι: Ζωγραφίστε μια φθινοπωρινή νεκρή φύση Η τελευταία λέξη του δασκάλου. Δάσκαλος: Αφού κοιτάξετε τη δουλειά σας, μπορώ να πω ότι έχετε μάθει πώς να τακτοποιείτε όμορφα και εκφραστικά αντικείμενα σε ένα φύλλο χαρτιού, να επιλέγετε το σωστό χρώμα για χρωματισμό και να γράφετε προσεκτικά μικρές λεπτομέρειες. Όπως γνωρίζετε, τα σχέδια φαίνονται ελκυστικά αν γίνονται προσεκτικά, με καλλιτεχνικό γούστο, επιμελώς. Το μάθημά μας έφτασε στο τέλος του, όλοι κάνατε καλή δουλειά, σας ευχαριστώ όλους για τη δουλειά σας. Αντιο σας.

Μεθοδική εργασία. Περίληψη ενός ανοιχτού μαθήματος με θέμα:

"Διακοσμητική νεκρή φύση με γραμμές και κηλίδες" στη Β' τάξη του καλλιτεχνικού τμήματος του Παιδικού Καλλιτεχνικού Σχολείου

Σκοπός του μαθήματος:οργάνωση του χρωματικού χώρου. Ισορροπία και αρμονία χρώματος. Βρείτε και συνθέστε μια δυναμική σύνθεση.
Τύπος μαθήματος:σε συνδυασμό.
Αριθμός ωρών: 6 ώρες.
Διάρκεια μαθήματος: 45 λεπτά.
Στόχος μαθήματος:εκτέλεση σύνθεσης διακοσμητικής νεκρής φύσης χρησιμοποιώντας μια γραμμή και ένα σημείο σε φύλλο Α3, χρησιμοποιώντας οπτικά μέσα επιλογής των μαθητών.
Εξοπλισμός:
Για τον δάσκαλο: εργασίες μαθητών προηγούμενων ετών, διδακτικά μέσα, διδακτικό υλικό.
Για μαθητές: φύλλο Α3, ακουαρέλα και γκουάς, πινέλα, μολύβι, γόμα, παλέτα.
Πλάνο μαθήματος:
1 μέρος. 13 λεπτά. Οργανωτική στιγμή, επικοινωνία εκπαιδευτικού υλικού.
Κοινή στόχευση με μαθητές, με στόχο τη συλλογή του απαραίτητου και πιθανού οπτικού και ενημερωτικού υλικού για μετέπειτα εργασία σε μια διακοσμητική νεκρή φύση. Διαχωρίστε στο μυαλό των μαθητών το θέμα και το σκοπό του μαθήματος.
Χρησιμοποιήστε κάρτες εικονογράφησης, τεχνολογικές κάρτες, παρουσίαση για καλλιτέχνες που εργάζονται στη διακοσμητική τεχνική, ερωτήσεις προς τους μαθητές.
2 μέρος. 7 λεπτά.
Επιλογή χρωμάτων για μια διακοσμητική νεκρή φύση.
3 μέρος. 20 λεπτά.
Ανεξάρτητη εργασία (σκίτσα διακοσμητικής νεκρής φύσης, η βάση της οποίας είναι μια γραμμή και ένα σημείο), εργασία σε γκουάς σε μορφή Α3.
4 μέρος. 3 λεπτά.
Αξιολογητική-αντανακλαστική δραστηριότητα με τη βοήθεια σημάτων: κόκκινο - "5", μπλε - "4", πράσινο - "3".
Εργασία για το σπίτι. 2 λεπτά.
Εκτελέστε μια άσκηση σχετικά με τα χαρακτηριστικά του χρώματος "ζεστό - κρύο", "σκούρο - ανοιχτό" για μια διακοσμητική νεκρή φύση με γκουάς σε μορφή Α3.

Πρόοδος μαθήματος

Οργάνωση χρόνου: έλεγχος ετοιμότητας των μαθητών για το μάθημα, διαθεσιμότητας των απαραίτητων υλικών και εξοπλισμού (χαρτί Α3, μολύβι, γόμα, γκουάς, πινέλα, παλέτα).
Επεξήγηση νέου υλικού.
Το θέμα του μαθήματός μας είναι μια διακοσμητική νεκρή φύση χρησιμοποιώντας γραμμές και κηλίδες. Σήμερα θα θυμηθούμε την έννοια της «διακοσμητικότητας», θα εξετάσουμε πώς διάσημοι καλλιτέχνες έλυσαν τα ζητήματα του διακοσμητικού στυλιζαρίσματος στη νεκρή φύση χρησιμοποιώντας το παράδειγμα των αναπαραγωγών και των παρουσιάσεων. Ας μιλήσουμε για τους τρόπους διακοσμητικού styling στη νεκρή φύση. Τότε θα έχετε πρακτική δουλειά για να εμπεδώσετε το θέμα του μαθήματός μας. Στόχος μας είναι η χρωματική ισορροπία και η αρμονία στην εργασία. Πριν μιλήσουμε για ένα νέο θέμα, θα σας υπενθυμίσω ότι πρέπει πρώτα να συντάξετε ένα σκίτσο για μελλοντική εργασία. Είναι απαραίτητο να φτιάξετε χρώματα, τα χρώματα στα οποία θα είναι η μελλοντική εργασία. Φυσικά, γνωρίζετε ότι το στυλιζάρισμα είναι μια διακοσμητική γενίκευση των απεικονιζόμενων αντικειμένων με τη βοήθεια ορισμένων μεθόδων υπό όρους αλλαγής του σχήματος, των ογκομετρικών και των χρωματικών σχέσεων. Για να γίνει η τυποποίηση σε μια διακοσμητική νεκρή φύση, πρέπει να χτιστεί σε ένα ενιαίο σχέδιο, όπου όλα τα εικονιζόμενα αντικείμενα, όπως όλα τα οπτικά μέσα, πρέπει να εργαστούν για να επιβεβαιώσουν μια αρχή σύνθεσης, μια ιδέα. Το στυλιζάρισμα μπορεί να ακολουθήσει το μονοπάτι της ακραίας απλοποίησης και τη μεταφορά συμβόλων στο θέμα, ή ίσως το αντίστροφο λόγω της πολυπλοκότητας της φόρμας και της πλήρωσης της εικόνας με διακοσμητικά στοιχεία. Μπορείτε να δημιουργήσετε μια νεκρή φύση στις παχύρρευστες πλαστικές σιλουέτες ή να πάρετε τεμαχισμένα ορθογώνια σχήματα με δυναμικές γραμμές και συνδυασμούς χρωμάτων σε αντίθεση. Είναι απαραίτητο κάθε νεκρή φύση να είναι κατανοητή, να έχει τη δική της ιδιαιτερότητα.



Τρόποι μεταμόρφωσης της φόρμας (στο παράδειγμα ενός μπουκαλιού). Εμφάνιση αναπαραγωγών.
1. Στρογγυλοποιήστε ή τεντώστε το σχήμα.
2. Αλλάξτε την αναλογία των αναλογιών τόσο εντός του αντικειμένου όσο και μεταξύ των αντικειμένων.
3. Μπορείτε να αυξήσετε ή να μειώσετε τον αριθμό των αντικειμένων, να εισάγετε πρόσθετα αντικείμενα, κουρτίνες.
4. Η αναλογία των χρωματικών κηλίδων.

Ας επαναλάβουμε λοιπόν:
1. Τι είναι το «διακοσμητικό»;
2. Πώς αντιλαμβάνεστε την έκφραση «στυλοποίηση του θέματος»;
3. Ποιοι είναι οι τρόποι εκφραστικότητας του θέματος;
4. Τι σημαίνει η ισορροπία των χρωματικών κηλίδων;
Τώρα ας δούμε μια παρουσίαση με θέμα: «Διακοσμητική νεκρή φύση στο έργο των καλλιτεχνών». Εμφάνιση παρουσίασης.










Λοιπόν, ας φτιάξουμε μαζί σας ποιους καλλιτέχνες θυμάστε από την παρουσίαση (δείχνοντας κάρτες με αναπαραγωγές καλλιτεχνών).
Τώρα πρέπει να δημιουργήσετε ένα συνδυασμό χρωμάτων για μελλοντικές εργασίες σε ξεχωριστό φύλλο.
Τώρα σας προτείνω να κάνετε κάποια πρακτική εργασία σε μορφή Α3. Είναι απαραίτητο να σχεδιάσετε μια διακοσμητική στυλιζαρισμένη νεκρή φύση από τη φύση. Μπορεί να γίνει με το στυλ διάσημων καλλιτεχνών από την πληγή που εξετάσαμε. Είναι απαραίτητο να τακτοποιήσετε σωστά τα αντικείμενα στη σύνθεση. Για να επιτύχετε ισορροπία, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τη διαίρεση του αεροπλάνου σε μέρη. Έγχρωμη λύση - σε αντίθεση συμπληρωματικά χρώματα, κατανείμετε σωστά τους τόνους των χρωμάτων.

Ανεξάρτητη εργασία. 20 λεπτά.










Εκτιμώμενη-αντανακλαστική δραστηριότητα. 3 λεπτά.
Εργασία για το σπίτι. 2 λεπτά. Κάντε μια έγχρωμη άσκηση μόνοι σας.

Βιβλιογραφία
1. Ν.Π. Beschastnov, V.Ya. Κουλάκοφ και άλλοι.«Ζωγραφική» - Μ: Βλάδος, 2003.
2. Alekseev S.O. "Σχετικά με το χρώμα" - M, 1974
3. Anufriev V.G., Anufrieva L.G., Kislyakovskaya T.N. κ.λπ. «Σχέδιο, ζωγραφική, σύνθεση καβαλέτου, βασικά γραφιστικής».
4. Πρόβλημα Γ.Β. "Ζωγραφική" - Μ: Διαφωτισμός, 1986
5. Volkov N.N. "Σύνθεση στη ζωγραφική" - Μ: 1977.
6. Volkov N.N. "Χρώμα στη ζωγραφική" - Μ: Τέχνη, 1985
7. Kuzin V.S. "Καλές Τέχνες", Β' τάξη - Μ: Μπάσταρντ
8. Manin V.S. "Αριστουργήματα της ρωσικής ζωγραφικής" - M: White City, 2003.
9. Yashukhin A.P. "Ζωγραφική" - Μ: Διαφωτισμός, 1985

Ανάπτυξη μαθήματος ζωγραφικής. Θέμα: "Σχεδιάζοντας μια νεκρή φύση από τη φύση"

Μάθημα ζωγραφικής με θέμα: "Ζωγραφίζοντας μια νεκρή φύση από τη φύση" 4η τάξη

Είδος επαγγέλματος: εικόνα στο αεροπλάνο.

Τύπος μαθήματος: συνδυασμένο.

Σκοπός: να διδάξει πώς να σχεδιάζει εποικοδομητικά αντικείμενα απλής μορφής από τη φύση.

Καθήκοντα:
Για την εδραίωση γνώσεων σχετικά με τη διάταξη, τις αναλογίες.
Συμβολή στην εκπαίδευση της αισθητικής ανταπόκρισης.
Αναπτύξτε τις δεξιότητες σχεδίασης, την προσοχή, την ακρίβεια, την παρατήρηση, τη σκέψη, την οπτική μνήμη.

Οπτικά βοηθήματα: εκπαιδευτικός πίνακας «Βήμα-βήμα υλοποίηση νεκρής φύσης», αναπαραγωγές έργων ζωγραφικής (νεκρές φύσεις) των καλλιτεχνών P. Klas, V. Heda, J..B. Chardin.

Εξοπλισμός για τον δάσκαλο: επι-προβολέας; 2 κουρτίνες, βάζο (κανάτα), μήλο.

Εξοπλισμός για μαθητές: άλμπουμ (μορφή Α4), μολύβι, γόμα.

Βιβλιογραφικές αναφορές:
Sekacheva A. V., Chuikina A. M., Pimenova L. G. Σχέδιο και ζωγραφική: ένα εγχειρίδιο για το γυμνάσιο. ειδικός. εγχειρίδιο εγκαταστάσεις. - M .: Ελαφρά και βιομηχανία τροφίμων, 1983.
Sergeev A. Εκπαιδευτική νεκρή φύση. – Μ.: Τέχνη, 1955.
Ιστορία της ξένης τέχνης. Εκδ. Kuzmina M. T., Maltseva N. L. - M .: Απεικον. Τέχνη, 1983.

Πλάνο μαθήματος:
1. Οργανωτική στιγμή - 1 λεπτό.
2. Συνομιλία - 3 λεπτά.
3. Επεξήγηση - 8 λεπτά.
4. Ανεξάρτητη εργασία μαθητών - 28 λεπτά.
5. Ανάλυση εργασίας, αξιολόγηση - 4 λεπτά.
6. Καθαρισμός του χώρου εργασίας - 1 λεπτό.

Χρήση μαυροπίνακα:

1. Ο τίτλος του θέματος.
2. Αναπαραγωγές έργων ζωγραφικής από καλλιτέχνες.
3. Παιδαγωγικό σχέδιο.
4. Πίνακας εκπαίδευσης «Βήμα-βήμα υλοποίηση νεκρής φύσης από τη φύση».

Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων:

1. Οργανωτική στιγμή:
καθιερώστε πειθαρχία, ελέγξτε την ετοιμότητα για το μάθημα.

2. Συνομιλία.
Το θέμα του μαθήματος είναι «Σχεδιάζοντας μια νεκρή φύση από τη φύση», στάδιο 1 - κατασκευή.
Τι είναι νεκρή φύση;
Η νεκρή φύση είναι ένα είδος καλών τεχνών. Από τη γαλλική «νεκρή φύση», η εικόνα του κόσμου των πραγμάτων, καθημερινά είδη, εργαλεία, φρούτα, λουλούδια. Το είδος της νεκρής φύσης ήταν ιδιαίτερα διαδεδομένο στην ολλανδική ζωγραφική του 17ου αιώνα (Peter Klas, Willem Kalf, Willem Heda).
Αναζητήστε αναπαραγωγές πινάκων του Willem Head και του Γάλλου καλλιτέχνη του 18ου αιώνα Jean-Baptiste Chardin. Ποια είναι η διαφορά μεταξύ των νεκρών φύσεων τους;
Το αγαπημένο μοτίβο των έργων των Ολλανδών ήταν το λεγόμενο πρωινό - μια εικόνα ενός στρωμένου τραπεζιού, στο οποίο ένα πιάτο με μια πίτα ή ένα ζαμπόν, ψωμί ή ένα κατακόκκινο ρολό, μια μεταλλική κανάτα, ένα γυάλινο κύπελλο, πιάτα, τοποθετούνται μαχαίρια. Με τη σειρά του, ο Ζαν-Μπατίστ Σαρντέν είναι γνωστός ως δεξιοτέχνης ζωγραφικής σε καθημερινά θέματα: στους καμβάδες του εμφανίστηκε ο κόσμος των οικιακών, κατοικήσιμων πραγμάτων, τα καλάθια, οι τσάντες, οι δεξαμενές και το κτυπημένο παιχνίδι.

3. Επεξήγηση.

Ας ρίξουμε μια πιο προσεκτική ματιά στη νεκρή φύση. Από τι στοιχεία αποτελείται;
Στάμνα, μήλο, 2 κουρτίνες.
Τι πρέπει να κάνετε πριν ξεκινήσετε να ζωγραφίζετε μια νεκρή φύση;
Πρώτα πρέπει να καθορίσετε πώς να τοποθετήσετε το φύλλο: οριζόντια ή κάθετα.
Πώς τακτοποιούμε το φύλλο στην περίπτωσή μας;
Έχοντας μετρήσει το πλάτος και το ύψος με θέαση, καταλαβαίνουμε ότι το φύλλο πρέπει να τοποθετηθεί κατακόρυφα (το ύψος της νεκρής φύσης είναι μεγαλύτερο από το πλάτος). Ας σχεδιάσουμε μια γραμμή τομής των επιπέδων.
Τι είναι η σύνθεση;
Σύνθεση - η διάταξη στην επιφάνεια του χαρτιού του απεικονιζόμενου αντικειμένου.
Προσδιορίστε την τοποθέτηση της νεκρής φύσης στο φύλλο. Τα αντικείμενα δεν πρέπει να είναι μικρά, αλλά όχι πολύ μεγάλα. Δεν μπορείτε να σχεδιάσετε περισσότερο από φυσικό μέγεθος.

Κατά την κατασκευή μιας νεκρής φύσης, δώστε προσοχή στον πίνακα "Βήμα προς βήμα υλοποίηση μιας νεκρής φύσης".
Κατασκευή κανάτας.
Ας οικοδομήσουμε έναν άξονα συμμετρίας.
Τι είναι μια αναλογία;
Η αναλογία είναι μια ορισμένη αναλογία τμημάτων ενός αντικειμένου μεταξύ τους, η αναλογικότητά τους. Είναι απαραίτητο να συγκρίνουμε συνεχώς αναλογικές σχέσεις, να επικυρώνουμε.
Ποια είναι η αναλογία του ύψους της στάμνας προς το πλάτος της;
Το ύψος της κανάτας είναι 1,5 φορές το πλάτος. Κάνουμε εγκοπές.
Η κανάτα χωρίζεται σε λαιμό και σώμα.
Με τι σχήμα μοιάζει ο λαιμός και με τι το σώμα;
Ο λαιμός έχει σχήμα ορθογώνιου, το σώμα είναι κύκλος.
Για να βρείτε την άκρη που χωρίζει το λαιμό και το σώμα, πρέπει να μάθετε πόσες φορές το ύψος του λαιμού ταιριάζει στο ύψος ολόκληρης της κανάτας;
Το ύψος του λαιμού τοποθετείται στο ύψος ολόκληρης της κανάτας 4 φορές.
Ποιο είναι το ύψος του πλατύτερου μέρους της στάμνας;
2,5 φορές τοποθετείται στο ύψος της κανάτας.
Τώρα βρίσκουμε το πλάτος του λαιμού και της βάσης. Ας φτιάξουμε τη βάση της κανάτας. Η βάση είναι ένας κύκλος, αλλά σύμφωνα με τους νόμους της προοπτικής, λαμβάνεται μια έλλειψη από αυτή τη θέση.
Πώς να φτιάξετε μια έλλειψη; (Κλήση στο διοικητικό συμβούλιο όποιος επιθυμεί).
Για να φτιάξετε μια έλλειψη, σχεδιάστε τσεκούρια, κάντε σερίφ πάνω τους. Συνδέουμε με μια ομαλή γραμμή.
Με την ίδια αρχή, χτίζουμε ελλείψεις στο λαιμό του φαρδύτερου τμήματος της κανάτας.
Οι ελλείψεις θα είναι ίδιες σε οποιοδήποτε σημείο του βάζου ή αλλάζουν;
Οι ελλείψεις αλλάζουν: όσο υψηλότερη είναι η έλλειψη, τόσο στενότερη είναι, τόσο χαμηλότερη, τόσο ευρύτερη.
Τώρα μπορείτε να σχεδιάσετε το περίγραμμα της κανάτας. Οι αόρατες γραμμές πρέπει να είναι πιο ανοιχτές και πιο λεπτές, ενώ οι ορατές γραμμές πρέπει να είναι πιο σκούρες και πιο καθαρές.
Η κανάτα είναι έτοιμη.

Ζωγραφίζοντας ένα μήλο.
Σε τι σχήμα μοιάζει ένα μήλο;
Το μήλο μοιάζει με κύκλο.
Πόσες φορές ταιριάζει ένα μήλο στο ύψος της κανάτας;
Ένα μήλο τοποθετείται 3 φορές σε μια κανάτα.
Το μήλο είναι λίγο πιο κοντά μας από την κανάτα. Ας σχεδιάσουμε πρώτα έναν κύκλο και μετά τον μετατρέψουμε σε μήλο.

Ας περιγράψουμε τις κουρτίνες. Οι γραμμές κατασκευής μπορούν να διαγραφούν.
Νεκρή φύση χτισμένη.

4. Ανεξάρτητη εργασία μαθητών:
Ατομική και συλλογική εργασία με μαθητές.

5. Ανάλυση εργασίας, αξιολόγηση:
Συλλογική ανάλυση της εργασίας.
Εργασία για το σπίτι: φέρτε πινέλα, ακουαρέλες, ένα άλμπουμ.

Σχέδιο νεκρής φύσης, μαθήματα ζωγραφικής νεκρής φύσης, σχέδιο νεκρής φύσης βήμα προς βήμα, σχέδιο νεκρής φύσης σε ακουαρέλα, γκουάς.

Σχέδιο βήμα προς βήμα: μαθήματα ζωγραφικής νεκρής φύσης.

Κάνουμε ένα σκίτσο με μολύβι νεκρής φύσης σε χαρτί.

Αφού μεταφέρετε το σκίτσο με μολύβι σε χαρτί, με ένα μεσαίο στρογγυλό πινέλο, απλώστε στο φόντο μια λεπτή στρώση μείγματος βιολέτας κοβαλτίου και κραπλάκ. Γείρετε ελαφρά το χαρτί έτσι ώστε οι μεγάλες πινελιές από αριστερά προς τα δεξιά να ενωθούν μεταξύ τους. Στη συνέχεια, εφαρμόστε λεπτές πινελιές του ίδιου τόνου στις τρύπες του σχεδίου δαντέλας. Αφού στεγνώσει το χρώμα, σημαδέψτε τις σκιές των πτυχών της δαντέλας με ένα μείγμα αραιωμένου μπλε κοβαλτίου και καμένης ούμπας.

Για να αποκτήσετε το βασικό χρώμα των τουλίπες, εφαρμόστε το χρώμα με μια σταδιακή μετάβαση των τόνων - ξεκινώντας από το μεσαίο κίτρινο καδμίου και σταδιακά προσθέτοντας όλο και περισσότερο στίγμα και, τέλος, κάντε πινελιές από καθαρό kraplak γύρω από τις άκρες. (Καθώς το κάνετε αυτό, περιστρέψτε και γείρετε το χαρτί για να αναμειχθούν οι πινελιές.) Στη συνέχεια, εφαρμόστε ένα λεπτό, ομοιόμορφο στρώμα πράσινου υπολογιστή στα φύλλα. Μετά από αυτό, εφαρμόστε υγρό κάλυψης στις φωτισμένες περιοχές της κανάτας, του φλιτζανιού. Μόλις στεγνώσει, γείρετε ξανά το χαρτί και βάψτε την αριστερή πλευρά του φλιτζανιού και του βάζου με ένα λεπτό στρώμα από καθαρό κοβάλτιο. Στη συνέχεια, συνεχίστε το πλύσιμο στην κανάτα με μια σταδιακή μετάβαση των τόνων, προσθέτοντας ένα πολύ ελαφρύ (σχεδόν διαφανές) κηλίδα.

Προχωρήστε στο παρασκήνιο εφαρμόζοντας μια λεπτή στρώση υάλωσης αραιωμένης βιολέτας κοβαλτίου. Πλύνετε τις σκιές στο φλιτζάνι και στο πιατάκι με μπλε κοβαλτίου ανακατεμένο με καμένη ούμπα. Αφού στεγνώσει το χρώμα Cadmium Yellow Medium, περάστε το γύρω από το χείλος του φλιτζανιού και, όσο το χρώμα είναι ακόμα υγρό, προσθέστε λίγη φυσική σιένα στις πιο σκούρες περιοχές. Στη συνέχεια, εφαρμόστε ένα βερνίκι στα φύλλα τουλίπας με ένα μείγμα από μπλε PC, κίτρινο κάδμιο και φυσική σιένα. Στα σκιασμένα στελέχη, εφαρμόστε πράσινο viridian και, στη συνέχεια, με ένα υγρό πινέλο, αφαιρέστε λίγο από αυτό το χρώμα και μεταφέρετέ το στα πιο ανοιχτόχρωμα μέρη των στελεχών.

Σε αυτό το στάδιο, εφαρμόστε τους πιο σκούρους τόνους: μια στρώση υαλοπίνακα από βιολέτα κοβαλτίου αναμεμειγμένη με καμένη όξινα στο φόντο και στις σκιερές περιοχές της κανάτας, του φλιτζανιού και του πιατιού. Στη συνέχεια, εντείνετε τις σκιές στην κανάτα χρησιμοποιώντας ένα πιο ανοιχτόχρωμο μείγμα βιολέτας κοβαλτίου και μια σταγόνα καμένης ούμπερας. Στη συνέχεια, εφαρμόστε μια πολύ λεπτή στρώση γυαλιού μπλε κοβαλτίου πάνω από τις ανταύγειες στο βάζο. Σκουρύνετε το μέρος των πετάλων της τουλίπας με κίτρινο μέσο καδμίου και εφαρμόστε το kraplak στο άλλο μέρος.

Σε αυτό το σημείο, εφαρμόστε μια τελική στρώση γυαλιού στο φόντο, χρησιμοποιώντας ένα σκούρο μείγμα βιολέτας κοβαλτίου και καμένης ούμπας, ώστε το κέντρο της σύνθεσης να βγει πραγματικά στο προσκήνιο. Όταν στεγνώσουν όλα, ενισχύστε τις σκιές σε πρώτο πλάνο και φόντο με ένα λούστρο.

Όταν γράφετε νεκρές φύσεις, το πιο αξιοσημείωτο είναι ότι μπορείτε να αλλάξετε εντελώς τη σύνθεσή τους κατά την κρίση σας. Μπορείτε να επιλέξετε τα αντικείμενα που θα θέλατε να συμπεριλάβετε στη σύνθεση, να αλλάξετε τον φωτισμό, να επιλέξετε τη θέση για κάθε αντικείμενο με τέτοιο τρόπο ώστε να κάνετε την πιο κερδοφόρα σύνθεση. Κατά την τακτοποίηση αντικειμένων, να θυμάστε ότι με μια σωστά συντεθειμένη σύνθεση, το βλέμμα του θεατή κατευθύνεται στο σημασιολογικό του κέντρο - το επίκεντρο της εικόνας.

Η εικόνα των καθημερινών αντικειμένων είναι ευρέως διαδεδομένη στις εικαστικές τέχνες. Σε πολλούς ιστορικούς πίνακες και πορτρέτα, τα είδη οικιακής χρήσης είναι σημαντικές λεπτομέρειες, που τονίζουν, και μερικές φορές ακόμη και αποκαλύπτουν μια συγκεκριμένη ιστορική εποχή, ένα ιστορικό γεγονός. Βοηθούν στην κατανόηση της εικονιζόμενης πλοκής. Ιδιαίτερη σημασία έχουν τα είδη οικιακής χρήσης σε πίνακες καθημερινού είδους και σε νεκρές φύσεις.

Το σχέδιο καθημερινών αντικειμένων είναι ιδιαίτερα πολύτιμο καθώς παρέχει άφθονες ευκαιρίες για τη μελέτη του χαρακτηριστικού σχήματος, της δομής, της χωρικής θέσης, του χρωματισμού των γύρω αντικειμένων και της κατανομής του φωτός και της σκιάς στην επιφάνειά τους. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο η εκμάθηση σχεδίασης ξεκινά συνήθως με την εικόνα διαφόρων ειδών οικιακής χρήσης και με μια συγκεκριμένη σειρά: από την απλούστερη μορφή σε μια πιο σύνθετη (συνδυασμένη).

Η σχεδίαση μιας νεκρής φύσης με κουρτίνα είναι πιο δύσκολη από την απεικόνιση μεμονωμένων αντικειμένων. Και το θέμα εδώ δεν είναι μόνο στον αριθμό των θεμάτων, αλλά και στον συνδυασμό των εκπαιδευτικών εργασιών που πρέπει να επιλυθούν.

Η περιπλοκή των εργασιών στο σχέδιο μιας νεκρής φύσης συνδέεται επίσης με την εισαγωγή της κουρτίνας - ένα σημαντικό συνδετικό στοιχείο της παραγωγής. Η κουρτίνα όχι μόνο χρησιμεύει ως φόντο, αλλά καθιστά επίσης δυνατή την εκφραστική εμφάνιση καθενός από τα αντικείμενα ξεχωριστά και την αρμονική ενότητά τους στο χώρο.

Αυτό απαιτεί γνώση των αρχών μιας γραμμικής-κατασκευαστικής εικόνας της φόρμας, τη θεωρία των γραμμικών και εναέριων προοπτικών, την κατοχή τεχνικών σχεδίασης.

18/04/2013 ακαδημαϊκό έτος

Ανοιχτό μάθημα ζωγραφικής

στην 1 «β» τάξη

δασκάλα Ershova I.M.

Θέμα μαθήματος : "Βήμα-βήμα κατασκευή νεκρής φύσης"

«Νεκρή φύση με ένα απλό αντικείμενο και λαχανικά σε κρύα χρώματα»

Στόχοι: να εδραιώσει τις γνώσεις σχετικά με το είδος της καλών τεχνών "νεκρή φύση".

Αναπτύξτε την εικονιστική φαντασία, τη συνθετική σκέψη.

Καθήκοντα:

Εκπαιδευτικός : συνθέστε σωστά την εικόνα στο φύλλο. βάλτε αντικείμενα

σε ένα αεροπλάνο, κατασκευάστε τα λαμβάνοντας υπόψη τις αναλογίες και τις προοπτικές περικοπές.

Ανάπτυξη: ανάπτυξη της προσοχής, της οπτικής μνήμης, του ματιού, της αίσθησης

αναλογίες, χρωματική αντίληψη, καλλιτεχνική γεύση.

Φροντιστές: καλλιέργεια της αγάπης για το περιβάλλον,

σκοπιμότητα, επιμονή, ακρίβεια, ικανότητα όρασης

νιώσε ομορφιά.

Τύπος μαθήματος: σε συνδυασμό

ΜΕΘΟΔΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ:επεξηγηματικό-παραστατικό, αναπαραγωγικό

Εξοπλισμός και υλικά:

για τον δάσκαλο: είδη σπιτιού (κανάτες, φλιτζάνια, μπολ κ.λπ.), κιμωλία, μαυροπίνακας

Δροσερός;

για τους μαθητές: Χαρτί Α3, μολύβια γραφίτη διαφορετικής σκληρότητας, γόμα,

Πινέλα, ακουαρέλα, παλέτα, δοχείο νερού.

Οπτική περιοχή:

έργα μαθητών από φυσικό ταμείο?

αναπαραγωγές καλλιτεχνών:

K. Korovin «Νεκρή φύση. Άνθη και φρούτα.

W. Van Gogh "Ηλιοτρόπια"

I. Mashkov "Φρούτα σε ένα πιατάκι"

K. Petrov-Vodkin "Νεκρή φύση με μήλα"

P. Konchalovsky "Δίσκος και λαχανικά"

Z. Serebryakova "Καλάθι με κολοκυθάκια"

Πρόοδος μαθήματος:

1 μάθημα

I Οργανωτικό μέρος.

Έλεγχος ετοιμότητας για το μάθημα 3 λεπτά.

II κύριο μέρος.

Θέμα μήνυμα. 2 λεπτά.

εναρκτήρια ομιλία 5 λεπτά.

Ο δάσκαλος προσφέρει να μαντέψει το αίνιγμα, τα παιδιά απαντούν από κοινού.

Αν βλέπετε στην εικόνα

Θαυματουργό βάζο στο τραπέζι

Περιέχει ένα μπουκέτο όμορφα

χιονιά χρυσάνθεμα

Αξίζει πολλά πιάτα

Και γυάλινο και απλό

Ίσως ένα φλιτζάνι ή ένα πιατάκι

Με επίχρυσο περίγραμμα.

Και επίσης, συμβαίνει

Εκεί κληρώνεται το παιχνίδι.

Τέλος, ας βάλουμε

Ώριμα ροδάκινα και δαμάσκηνα

Και επίσης στην εικόνα

Βαμμένο για να είναι τούρτα

Και έτσι η εικόνα ονομάζεται -νεκρή φύση.

Η λέξη «νεκρή φύση» σημαίνει «νεκρή φύση», «άψυχη φύση». Μας ήρθε από τη γαλλική γλώσσα.

Μετάφραση από τα ολλανδικά, γερμανικά και αγγλικά, το όνομα αυτού του είδους σημαίνει "ήσυχη ζωή", "νεκρή φύση".

Ως ανεξάρτητο είδος, η νεκρή φύση διαμορφώθηκε τον 17ο αιώνα. στην Ολλανδία.

Οι καλλιτέχνες που εργάζονταν σε αυτό το είδος ονομάζονταν «Μικροί Ολλανδοί». Το χαρακτηριστικό τους χαρακτηριστικό είναι η εκπληκτική υλικότητα των αντικειμένων σε νεκρές φύσεις, η πληρότητα της μεταφοράς των λεπτομερειών.

Μια νεκρή φύση δεν χρειάζεται συνήθως τα ίδια μεγέθη καμβά με έναν ιστορικό πίνακα ή ένα επικό τοπίο. Αυτό είναι ένα πιο «σεμνό» είδος. Αλλά ταυτόχρονα, δεν πρέπει να αντιλαμβάνεται κανείς μια νεκρή φύση στις καλές τέχνες ως εικόνα ενός τυχαίου συνόλου αντικειμένων. Τις περισσότερες φορές, ο καλλιτέχνης «στήνει» τη φύση, δηλαδή, με βάση μια συλληφθείσα ιδέα, επιλέγει συνειδητά κατάλληλα αντικείμενα. Επιπλέον, η πρόθεση του καλλιτέχνη περιλαμβάνει ορισμένους συνδυασμούς σχημάτων και χρωμάτων αντικειμένων, φωτισμού, τοποθεσίας στο χώρο. Η σύνθεση μιας νεκρής φύσης γεννιέται αρχικά στο κεφάλι του συγγραφέα, αν και πολλά πράγματα μπορούν να ωθήσουν τον καλλιτέχνη στην εικονιστική-πλαστική ιδέα: παρατηρήσεις ζωής, αναμνήσεις, ένα βιβλίο που διαβάζεται, ποίηση, μουσική.

Μερικές φορές είναι πιο δύσκολο να βάλεις μια νεκρή φύση παρά να τη ζωγραφίσεις. Ο καλλιτέχνης εισάγει τη δική του τάξη στη διάταξη των αντικειμένων. Τέτοια, όταν τίποτα δεν μπορεί να αφαιρεθεί, να προστεθεί ή να αναδιαταχθεί χωρίς να παραβιαστεί η ενότητα της σύνθεσης.

Ο δάσκαλος υπενθυμίζει τους κανόνες κατασκευής, τη λύση σύνθεσης, τη βήμα προς βήμα εφαρμογή τεχνικών ζωγραφικής για τη σχεδίαση μιας απλής νεκρής φύσης 2-3 φρούτων και λαχανικών, που έγιναν στο προηγούμενο μάθημα. Περαιτέρω, προσφέρεται να εξοικειωθεί με τη νεκρή φύση μιας πιο περίπλοκης σύνθεσης. Σε διάλογο με παιδιά, ο δάσκαλος συζητά τα καλλιτεχνικά χαρακτηριστικά των αναπαραγωγών νεκρών φύσεων διάσημων καλλιτεχνών που αναρτώνται στον πίνακα.

Προβληματικές ερωτήσεις (τεστ γνώσεων): 10 λεπτά.

  • Τι είδη νεκρής φύσης γνωρίζετε;
  • Βρείτε τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των παρουσιαζόμενων νεκρών φύσεων και σχολιάστε.
  • Ποια χρώματα (ζεστά ή κρύα) επικρατούν στις νεκρές φύσεις και γιατί;
  • Τι κοινό έχουν τα αντικείμενα νεκρής φύσης;
  • Πώς οι καλλιτέχνες μεταφέρουν τον όγκο των λαχανικών και των φρούτων σε μια επίπεδη επιφάνεια ζωγραφικής; Γιατί οι πιο ανοιχτόχρωμες πινελιές σε όλα τα φρούτα και τα αντικείμενα βρίσκονται στη μία πλευρά και οι σκούρες στην άλλη; (απαντήσεις των παιδιών)
  • Τι ρόλο παίζει το φως του ήλιου σε μια νεκρή φύση;Το φως του ήλιου, φωτίζοντας αντικείμενα, τα κάνει ελαφριά στη μία πλευρά (φως), από την άλλη - σκοτεινή (σκιά). Το φως και η σκιά βοηθούν στη μετάδοση της τρισδιάστατης εικόνας των αντικειμένων, της πραγματικότητάς τους.
  • Ποιες νεκρές φύσεις σας αρέσουν περισσότερο και γιατί;

Ο δάσκαλος εξηγεί διαφορετικά σχήματα σύνθεσης για την κατασκευή νεκρών φύσεων. Για να εμπεδώσει τις γνώσεις, ο δάσκαλος ζητά από τα παιδιά να διαβάσουν τα διαγράμματα που παρουσιάζονται και να απαντήσουν στις ακόλουθες ερωτήσεις:

1 Τι δείχνουν οι κάθετες και οριζόντιες γραμμές στην εικόνα των αντικειμένων (αξονικές γραμμές);

2 Προσδιορίστε ποια αντικείμενα στις νεκρές φύσεις είναι πιο κοντά και ποια πιο μακριά; Εξήγησε γιατί?

3 Τι είναι η σύνθεση; (Πρόκειται για έναν συνδυασμό τμημάτων ενός εκπαιδευτικού σχεδίου, ενός έργου τέχνης για την πιο ζωντανή έκφραση του περιεχομένου τους. Αυτή είναι η σωστή διάταξη των αντικειμένων σε ένα φύλλο χαρτιού).

Τα αντικείμενα πρέπει να συνδυάζονται αρμονικά μεταξύ τους, να αγγίζουν, να αποτελούν ένα ενιαίο σύνολο, αλλά να μην μπλοκάρουν το ένα το άλλο(εύλογη αντίθεση μεγάλου και μικρού, λευκού και σκούρου, φαρδύ και στενό, λαμπερό και ματ, σφαιρικά και επίπεδα αντικείμενα ενισχύουν την εκφραστικότητα, εξαλείφουν τη μονοτονία, ζωντανεύουν την ατμόσφαιρα).

Αυτή η κανονικότητα στην κατασκευή μιας νεκρής φύσης ονομάζεται σύνθεσή της.

Οποιαδήποτε σύνθεση πρέπει να έχει κέντρο σύνθεσης. Συνήθως ένα τέτοιο κέντρο σύνθεσης είναι το μεγαλύτερο αντικείμενο που απεικονίζεται στην εικόνα. Είναι καλύτερα να το τοποθετήσετε στο φόντο και να το τονίσετε οπωσδήποτε με χρώμα.(σε όλη την ομάδα θα πρέπει να υπάρχει ένα κύριο αντικείμενο, το οποίο, ως προς τη σημασιολογική του σημασία, κορυφή, σχήμα, χρώμα, θα ήταν το κύριο, κεντρικό.)

Προπόνηση παιχνιδιού. 10 λεπτά.

Οι μαθητές χωρίζονται σε 2-3 ομάδες των 3-4 ατόμων. Καλούνται να συνθέσουν μια σύνθεση της προτεινόμενης νεκρής φύσης από γεωμετρικά σχήματα και να την κολλήσουν σε ένα φύλλο χαρτιού. Ο δάσκαλος επισυνάπτει τελικές συνθέσεις στον πίνακα για ανάλυση της εργασίας, συστάσεις για την εξάλειψη σφαλμάτων.

ІІІ Ανεξάρτητη εργασία. 13-15 λεπτά.

Με μικρά τμήματα-εγκεφαλικά, οι μαθητές σκιαγραφούν τη γενική θέση της νεκρής φύσης με ένα μολύβι σε ένα φύλλο, λαμβάνοντας υπόψη τις προηγούμενες συστάσεις, τα περιγράμματα όλων των αντικειμένων, παρατηρώντας τις αναλογίες και τη διάταξη των αντικειμένων στη νεκρή φύση, σκιαγραφούν τα όρια των ανταύγειων, των σκιών, όλων των αντικειμένων και του περιβάλλοντος.

IV Περίληψη του μαθήματος: 2 λεπτά.

Απαντήσεις σε ερωτήσεις:

Σε ποιο είδος ζωγραφικής δουλέψαμε σήμερα;

Πρόοδος μαθήματος:

2 μάθημα

I Οργανωτικό μέρος.

Έλεγχος ετοιμότητας για το μάθημα 2 λεπτά.

II κύριο μέρος.

εναρκτήρια ομιλία 5 λεπτά.

Ο δάσκαλος προσφέρει να δει πολλά εκπαιδευτικά έργα σε διαφορετικές τεχνικές απόδοσης. Δώστε ιδιαίτερη προσοχή στην εργασία που γίνεται στην τεχνική της ακουαρέλας.

Ποιες τεχνικές χρησιμοποιούνται στην εργασία;

Ποια είναι η διαφορά μεταξύ γκουάς και ακουαρέλας;

ІІІ Ανεξάρτητη εργασία. 25 λεπτά.

Οι μαθητές διευκρινίζουν τις λεπτομέρειες στο σχέδιο με μολύβι. Προχωρήστε στην ακουαρέλα. Βρέξτε ένα φύλλο χαρτιού με νερό, έτσι ώστε το χρώμα να μην κυλά σε περαιτέρω εργασία. Στη διαδικασία της εργασίας, ο δάσκαλος βοηθά τους μαθητές που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στην εργασία.

IV Περίληψη του μαθήματος: 13 λεπτά

Προβολή σχεδίων, ανάλυση των πλεονεκτημάτων τους.

Επιλέξτε τα σχέδια που εξέφραζαν τη μεγαλύτερη ομοιότητα με τη φύση.

Αξιολόγηση σχεδίων.

Καθαρισμός χώρου εργασίας.


ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ

Θέμα μαθήματος: "Νεκρή φύση από αντικείμενα διαφόρων υλικών"

Λέκτορας ειδικών ειδικοτήτων: Tyurenkova Olga Alekseevna

Χώρο εργασίας: MBOU DOD "Παιδική σχολή τέχνης Bryansk"

Είδος: Ζωγραφική

Τάξη: 6

Θέμα και αριθμός μαθήματος: «Νεκρή φύση αντικειμένων από διάφορα υλικά». Μάθημα 2

Αριθμός ωρών ανά θέμα: 12 το μεσημέρι

Διάρκεια μαθήματος: 40 λεπτά

Στόχοι:

ΕΝΑ)εκπαιδευτικός:

    να εδραιώσει τις γνώσεις σχετικά με το είδος της ζωγραφικής "νεκρή φύση"?

    να διδάξει τις τεχνικές για την εκτέλεση σταδιακής εργασίας σε μια νεκρή φύση από τη φύση με μεγάλες σχέσεις χρώματος-τόνου σύμφωνα με τους κανόνες και τους νόμους της μεταφοράς της μορφής, του όγκου, της υλικότητας των αντικειμένων στη ζωγραφική.

σι)ανάπτυξη:

    ανάπτυξη της δημιουργικής φαντασίας των μαθητών.

    ανάπτυξη της εικονιστικής σκέψης.

    ανάπτυξη πνευματικών ικανοτήτων ·

    ανάπτυξη των δεξιοτήτων βούρτσα?

    ανάπτυξη λεπτών κινητικών δεξιοτήτων.

V)εκπαιδευτικός:

    να καλλιεργήσουμε ενδιαφέρον για τον κόσμο γύρω μας, για το θέμα της «ζωγραφικής»·

    να καλλιεργήσουν κουλτούρα εργασίας, προσοχής, επιμονής, να διδάξουν την αυτοαξιολόγηση της εργασίας που εκτελείται.

Στόχοι μαθήματος: εκτελέστε το αρχικό στάδιο του συνδυασμού χρωμάτων της νεκρής φύσης, σύμφωνα με τη σταδιακή εργασία στη νεκρή φύση. να μεταδώσει τις σχέσεις χρώματος-τόνου μεγάλων κηλίδων, τις σκιές των «δικών» αντικειμένων και τις σκιές από αντικείμενα σε μια νεκρή φύση χρησιμοποιώντας μικτά μέσα σε ακουαρέλα.

Τύπος τάξης: σε συνδυασμό:

α) επεξηγηματικά και επεξηγηματικά (συνομιλία)·

β) πρακτική (εργασία μαθητών).

Υλικά και εξοπλισμός:

για τον δάσκαλο:

    Μεθοδικό εγχειρίδιο «Βήματα εργασίας σε μια νεκρή φύση στην τεχνική της ακουαρέλας» (4 φύλλα).

    Δημιουργικά έργα μαθητών στις τάξεις 5-6 του παιδικού σχολείου τέχνης Bryansk με θέμα "Νεκρή φύση από αντικείμενα από διάφορα υλικά".

    Αναπαραγωγές έργων ζωγραφικής καλλιτεχνών με θέμα «Νεκρή φύση».

για τους μαθητές:

    ακουαρέλα χρώματα?

    προπαρασκευαστικό σχέδιο σε χαρτί ΑΖ.

    βούρτσες Νο. 7, 5, 3;

    παλέτα χαρτιού?

    κουμπιά?

    βάζα με νερό.

Δομή μαθήματος:

    Οργανωτική στιγμή - 3 λεπτά.

    Παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού - συνομιλία, έρευνα σχετικά με το θέμα του μαθήματος, μελέτη της σταδιακής εργασίας σε μια νεκρή φύση - 12 λεπτά.

    Ανεξάρτητη εργασία - 20 λεπτά.

    Ανάλυση εργασίας - σύνοψη του μαθήματος - 4 λεπτά.

    Ολοκλήρωση εργασίας - 1 λεπτό.

ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ #2

    Οργάνωση χρόνου

Έλεγχος παρουσίας μαθητών. Προετοιμασία χώρων εργασίας για την εργασία, τοποθέτηση καβαλέτας γύρω από το φυσικό περιβάλλον, στερέωση σκίτσων, τοποθέτηση εργαλείων, χρωμάτων, παλετών, πινέλων, βάζων με νερό.

    Δήλωση της εργασίας του μαθήματος

Παρουσίαση εκπαιδευτικού υλικού - έρευνα για το προηγούμενο μάθημα, συζήτηση, μελέτη της σταδιακής εφαρμογής μιας νεκρής φύσης σε χρώμα σύμφωνα με τον πίνακα.

Σκοπός: να εμπεδώσουν τις γνώσεις που αποκτήθηκαν στο προηγούμενο μάθημα, να διδάξουν στα παιδιά πώς να ξεκινήσουν το χρωματικό σχέδιο μιας νεκρής φύσης.

Ερωτήσεις προς μαθητές (κατά τη διάρκεια της συνομιλίας).

    Τι είναι η ζωγραφική;

«Η ζωγραφική είναι ένα είδος καλών τεχνών στην οποία το χρώμα παίζει σημαντικό ρόλο».

    Ονομάστε τα γνωστά σε εμάς είδη ζωγραφικής.

«Πορτρέτο, νεκρή φύση, τοπίο, ζωικό είδος, μυθολογικό είδος».

    Τι είναι νεκρή φύση;

«Νεκρή φύση - νεκρή φύση (γαλλικά). Δηλαδή παραγωγή άψυχων αντικειμένων, οικιακών ειδών, οικιακών ειδών.

Θεωρούμε αναπαραγωγές νεκρών φύσεων από καλλιτέχνες.

    Τι βλέπουμε σε αυτές τις αναπαραγωγές; και τα λοιπά.

Σκεφτείτε τώρα τη νεκρή φύση μας. Δίνουμε τα χαρακτηριστικά χρώματος και τόνου αντικειμένων νεκρής φύσης. Δίνουμε μια περιγραφή της υφής των αντικειμένων που συνθέτουν τη νεκρή φύση.

Φροντίσαμε για άλλη μια φορά ότι το χρώμα είναι η βάση της ζωγραφικής:

πρώτον, το χρώμα μπορεί να γίνει αντιληπτό με διαφορετικούς τρόπους και να μεταφέρει την ομορφιά του γύρω κόσμου.

Δεύτερον, το χρώμα μπορεί να εκφράσει συναισθήματα, διάθεση και συναισθηματική κατάσταση.

Τρίτον, το χρώμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να σκεφτεί και να σχεδιάσει το σχήμα ενός αντικειμένου, να μεταφέρει την υφή και τον όγκο.

Σήμερα στο μάθημα θα εκτελέσουμε την αρχή του συνδυασμού χρωμάτων. Οι μαθητές ολοκλήρωσαν το πρώτο στάδιο της νεκρής φύσης – γραφικής κατασκευής. Έγιναν προκαταρκτικά σκίτσα - αναζήτηση σύνθεσης αντικειμένων νεκρής φύσης σε μορφή φύλλου. Έχει γίνει ένα προκαταρκτικό σκίτσο του χρωματικού συνδυασμού της νεκρής φύσης.

Η αρχή της εργασίας σε μια νεκρή φύση με ακουαρέλα είναι από το σκοτάδι στο φως. Εξετάζουμε έναν μεθοδολογικό οδηγό - "εκτέλεση νεκρής φύσης με χρώμα".

Στάδιο δεύτερο. Η εργασία θα γίνει με την ακόλουθη σειρά.

Πρώτον, τακτοποιούμε νοερά τα αντικείμενα σύμφωνα με τον χρωματικό τους τόνο - από το πιο κορεσμένο χρώμα και την ελαφρότητα του αντικειμένου στη νεκρή φύση μέχρι το πιο ανοιχτόχρωμο:

α) προσδιορίζουμε το πιο κορεσμένο αντικείμενο ανά χρώμα και τόνο σε μια νεκρή φύση. Είναι πράσινη κουρτίνα, μπλε κουρτίνα?

β) μετά περνάμε σε αντικείμενα που είναι λιγότερο κορεσμένα σε χρώμα και ελαφρότητα (μέτρια τονικότητα). Αυτό είναι ένα ανοιχτό μπλε κουρτίνα, τσαγιέρα, μήλο, λεμόνι.

γ) καθορίστε το ελαφρύτερο αντικείμενο στη νεκρή φύση - ένα λευκό κεραμικό κύπελλο.

Εργαζόμαστε σύμφωνα με το ακόλουθο σχήμα:

    Ίδια σκιά στο θέμα.

    Ρίξτε σκιά από ένα αντικείμενο σε ένα αεροπλάνο.

    Αντανακλαστικό στο θέμα + αφή με το φόντο.

    Penumbra για το θέμα.

    Φως στο θέμα + αφή με το φόντο.

Αναλύουμε τη σειρά της εργασίας με χρώμα.

Έτσι, πρώτα γράφουμε πράσινες και μπλε κουρτίνες από την πλευρά της σκιάς. Έπειτα γράφουμε πτυχώσεις από την πλευρά της σκιάς σε μια γαλάζια κουρτίνα. Στη συνέχεια θεωρούμε ένα μήλο και μια τσαγιέρα. Αυτά τα στοιχεία διαφέρουν ως προς την υφή και τη σημασία. Αρχίζουμε να γράφουμε τις δικές μας σκιές στην τσαγιέρα. Η τσαγιέρα είναι μεταλλική, έχει γυαλιστερή επιφάνεια. Υπάρχουν σκοτεινά σημεία πάνω του - σκουριά. Το μήλο είναι σε πρώτο πλάνο. Γράφουμε τη δική μας σκιά στο μήλο. Στη συνέχεια γράφουμε τη δική μας σκιά πάνω στο λεμόνι. Στη συνέχεια δείχνουμε σχέσεις σκιών στο πιο ελαφρύ θέμα της νεκρής φύσης - ένα φλιτζάνι.

Πρέπει να σημειωθεί ότι κάθε φορά που ξεκινάτε να απεικονίζετε έγχρωμο το σκιερό μέρος κάθε επόμενου αντικειμένου, είναι απαραίτητο να το συγκρίνετε με το σκιερό μέρος του προηγούμενου.

Στη συνέχεια, με την ίδια σειρά, συγκρίνουμε τις σκιές που πέφτουν, μετά τις αντανακλάσεις στα αντικείμενα, μετά τη μισοφύκη στα αντικείμενα και, τέλος, τα φωτισμένα μέρη των αντικειμένων νεκρής φύσης.

Στην εργασία, πηγαίνουμε από τις πιο σκοτεινές και πιο κορεσμένες σκιές (δικές και πέφτουν) αντικειμένων νεκρής φύσης, λαμβάνοντας υπόψη το περιβάλλον, σε ελαφρύτερες, χωρίς να ξεχνάμε ότι κάτω από τεχνητό φωτισμό, οι δικές και οι πέφτουν σκιές έχουν μια ψυχρή απόχρωση.

Επομένως, η προσοχή σας θα πρέπει να δοθεί στην αποκάλυψη της διαφοράς στον τόνο και τις αποχρώσεις του χρώματος, λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι όσο πιο κοντά είναι τα αντικείμενα σε εμάς, τόσο μεγαλύτερη αντίθεση έχουν το χρώμα και τον τόνο. όσο περισσότερο μαλακώνουν το χρώμα και το σχήμα τους, τόσο ο κορεσμός και η αντίθεση του χρώματος χάνονται.

Μην ξεχνάτε ότι οι πινελιές εφαρμόζονται ανάλογα με το σχήμα των αντικειμένων. Όλα τα είδη σπιτιού είναι οι απλούστεροι συνδυασμοί γεωμετρικών σωμάτων. Ας στραφούμε στο εγχειρίδιο - το έργο των μαθητών. Ας τα εξετάσουμε. Εάν το αντικείμενο μας θυμίζει το σχήμα μιας μπάλας, τότε οι πινελιές τοποθετούνται σε κύκλο (σε σχήμα οβάλ), εάν μια κυλινδρική ή κωνική επιφάνεια - τότε κάθετα ή οριζόντια (υπό γωνία) κ.λπ.

    Ανεξάρτητη εργασία των μαθητών - 20 λεπτά, κατά τα οποία οι μαθητές ολοκληρώνουν το πρώτο στάδιο της έγχρωμης λύσης μιας νεκρής φύσης σε μικτά μέσα σε ακουαρέλα. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος γίνεται ατομική και μετωπική εργασία με μαθητές.

    Συνοψίζοντας το μάθημα - έκθεση έργων. Αναδεικνύεται το πιο καλά εκτελεσμένο έργο. Πραγματοποιείται ανάλυση της εργασίας, αναλύονται μεμονωμένα (τυπικά) σφάλματα.

Δίνονται βαθμοί για το μάθημα.

    Ολοκλήρωση του μαθήματος

Στο τέλος του μαθήματος πραγματοποιείται καθαρισμός χώρων εργασίας.


Μπλουζα