Бурхан бол ертөнцийг бүтээгч." Батлан ​​хамгаалах салбарын хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хичээл "Хүний гараар бүтээгдсэн, гараар бүтээгээгүй гоо үзэсгэлэн.

"Нэмэлт боловсролын хөтөлбөр" - Үр нөлөө нь юу вэ? Үр дүнтэй бүрэлдэхүүн хэсэг Хүлээгдэж буй үр дүн Үр дүн нь юу вэ? Агуулгын бүрэлдэхүүн хэсэг Үйл ажиллагааны мөн чанар. 5 мин Асуултанд хариулах. Хөтөлбөр ямар асуудлыг шийдэж байна вэ? Нэмэлт боловсролын хөтөлбөрийг хамгаалах. Асуултын хариулт дээр үндэслэн хөтөлбөрийн танилцуулга. Юуны төлөө? Хүүхдүүдийн шинж чанар Боловсролын хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх хугацаа Хичээлийн хэлбэр, горим.

"Нэмэлт боловсролын багшийн үйл ажиллагаа" - Менежментийн шинэчлэл. Нэмэлт боловсролын салбарын хувьсал. Шинжлэх ухаан, арга зүйн шинэлэг боломж. Байгууллагын үйл ажиллагааг танилцуулах хэлбэрүүд. Удирдлагын үр дүн. Хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсролыг шинэчлэх бодлого. Шинэлэг үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. Боловсролын тогтолцоог шинэчлэх.

"Нэмэлт анги" - Гурван онооны үнэлгээний системийг санал болгож байна. Оюутнуудын боловсролын бүтээгдэхүүний танилцуулга. Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны чиг үүрэг. Логик-семантик загвар. Олон хэмжээст дидактик технологи. Чадваруудын жагсаалт. Шалгуур үзүүлэлт ба гүйцэтгэлийн үзүүлэлтүүд. Ур чадварын түвшинг өөрөө үнэлэх. MDI-ийн сурган хүмүүжүүлэх үүрэг.

"Нэмэлт боловсрол" - Ерөнхий болон нэмэлт боловсролыг нэгтгэх. Ангид хичээл дээр ажиллах. Сургуулийн боловсрол. Сургуулийн нэмэлт боловсрол. Суурь боловсрол. Боловсролын үйл явц. Боловсролын байгууллагад хүүхдүүдэд нэмэлт боловсрол олгох загварууд. Нэмэлт боловсрол. Хүүхдэд зориулсан байгууллагууд. ИНТЕГРАЦЛЫН сэдвийн хувилбарууд….

"Нэмэлт боловсролын зохион байгуулалт" - Ажлын агуулга. Арванхоёрдугаар сар. Есдүгээр сар. Наймдугаар сар. Дөрөвдүгээр сар. Гуравдугаар сар. Сургуульд нэмэлт боловсрол олгох. Нэгдүгээр сар. Тавдугаар сар. Бүхэл бүтэн сурган хүмүүжүүлэх тогтолцооны тодорхой, зохицуулалттай ажил. Хоёрдугаар сар. ОУ-ын нэмэлт боловсролын боловсролын хөтөлбөр. Арваннэгдүгээр сар. Нэмэлт боловсролын зохион байгуулалт. Зургадугаар сар. Баримт бичиг. Хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсролыг зохион байгуулагчийн ажлын циклограмм.

“Нэмэлт боловсролын хөтөлбөр” - Хүснэгт No1 “Үр дүнг тодорхойлох, бүртгэх, танилцуулах маягт.” Боловсролын үйл явцыг зохион байгуулах техник, арга. Маягтыг техник болгон ашиглах боломжтой. Туршилтын хөтөлбөрүүдийн хэрэгжилтийн төлөвлөгөөг арга зүйн зөвлөлөөр сонсож баталдаг. Хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсролын хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх үр нөлөөг үнэлэх: чадамжид суурилсан хандлага.

Энэ сэдвээр нийт 13 илтгэл тавигдсан

"Бурханы ертөнцийн гоо үзэсгэлэн"

Ахлах холимог насны бүлэг

Зорилтот:

Ёс суртахууны ухамсар, зан үйлийг төлөвшүүлэх;

Ёс суртахууны туршлага, мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Гол зорилго:

Боловсролын:

Дэлхийн бүтэц, түүнийг Бүтээгчийн талаархи үнэн алдартны шашны үндсэн санааг хүүхдүүдэд илчилж эхлэх;

Хүүхдүүдийг Ортодокс гол баяруудын тойрог, ард түмнийхээ оюун санааны болон ёс суртахууны амьдралын хэв маягтай танилцуулах;

Ортодокс сүмийн талаар анхны санаа өгөх, хүүхдүүдийг сүм дэх зан үйлийн дүрэмтэй танилцуулах;

Оросын ардын дууны зохиолыг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх;

Ардын зүйр цэцэн үгсийн утгын талаархи ойлголтыг хөгжүүлэх, өргөжүүлэх; гэх мэт.

Боловсролын:

Бүтээгчдээ үнэнч байх, амьд ертөнцөд харьяалагдах, ойр дотно байх, нээлттэй байх, түүнд итгэх итгэлийг төлөвшүүлэх;

Ургамал, амьтдад халамжтай хандах, хүрээлэн буй орчныг хүндэтгэх;

Тэвчээртэй, зохион байгуулалттай байдлыг төлөвшүүлэх; үзэсгэлэнтэй, эрхэмсэг байдлын мэдрэмж, бунхан руу хүндэтгэлтэй хандах мэдрэмж;

Эцэг эхдээ дуулгавартай байх, даруу байдал, Бурхан, ард түмэн, эх орноо хайрлах зэрэгт гэгээнтнийг дуурайх хүслийг хүүхдүүдийн сурталчлах;

Хүүхдэд анхаарал халамж тавих, гэр бүлдээ анхаарал халамж тавих; гэх мэт.

Боловсролын:

Хүүхдэд уран сэтгэмж, гоо үзэсгэлэн, эрхэмсэг байдлын мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Амьдралыг өөдрөгөөр харж, Бурханыг танин мэдэхэд анхаарлаа төвлөрүүлж, илүү өндөр мэдрэмжийг бий болгох оюун санааны болон ёс суртахууны хувийн шинж чанарыг төлөвшүүлэх;

Багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг хамтдаа, эв найртай, эв найртай хийхийг заах;

Хүүхдэд суралцах, ашигтай үйл ажиллагаа явуулах, цагийг зугаатай өнгөрүүлэх дадал зуршлыг хөгжүүлэх;

Хүүхдэд бууж өгөх, тохиролцох, бусад хүүхэд, насанд хүрэгчидтэй харилцах чадварыг хөгжүүлэх; гэх мэт.

Ёс суртахууны ухамсар, зан үйлийг төлөвшүүлэх ажлыг боловсролын бүх чиглэлээр, ялангуяа "Танин мэдэхүй", "Зөгнөлт зохиол унших", "Харилцаа", "Нийгэмшил", "Хөгжим", "Биеийн тамир", "Урлагийн бүтээлч байдал" зэрэгтэй хэрэгжүүлж, нэгтгэдэг.

Материал ба тоног төхөөрөмж: компьютер, проектор, "Дэлхий ертөнцийг бүтээх" танилцуулга, бөмбөрцөг, "ой, далай, талбай, уулс" чимэглэл, "Ойн чимээ, шувууны шуугиан" бичлэг, цомгийн хуудас, гуашь, бийр.

1.Дэлхий бий болсон зургаан өдөр

Тэгэхээр библийн номонд ертөнцийг хэрхэн бүтээх талаар дүрсэлсэн байдаг вэ? Өдөр бүрийг алхам алхмаар харцгаая:

  • 1 дэх өдөр: Эхлэл номонд бүтээлийн эхлэл нь Бурхан дэлхийг бүтээсэнийг илэрхийлдэг. Дэлхий хоосон, амьгүй, ёроолгүй харанхуйд хэвтэж байсан ч гадаргуу дээр нь Бурханы Сүнс эргэлдэж байсан ус байв. Харанхуй эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг бүрхэж байгааг хараад Бурхан гэрлийг бүтээж, харанхуйгаас салгаж, өдөр, шөнийг бий болгосон.
  • Хоёр дахь өдөр: Дэлхий амьгүй байсан тул Бурхан тэнгэрийг бүтээх шаардлагатай болсон бөгөөд үүнийг Эхлэл номд "баталгаа" гэж нэрлэдэг. Бурханы төлөвлөгөөний дагуу агаарын орон зай нь огторгуйн доорх усыг огторгуйн дээрх уснаас тусгаарлах ёстой байсан, өөрөөр хэлбэл Бурхан тэнгэрийн ойрын орон зай, тэнгэрийн ойрын орон зайг ингэж заагласан байдаг. Гаригийн уур амьсгал үүссэн.
  • Өдөр 3. Бурханы дараах бүтээлүүдийг ихэвчлэн газар, далай, ургамал гэж нэрлэдэг. Бүх усыг тодорхой газар цуглуулсны дараа Бурхан далайг бүтээж, хуурай газрыг дэлхий гэж нэрлэжээ. Дэлхий үр жимсээ ургуулсан: ногоон байгууламж, үрийг ургуулсан өвс, үржил шимт мод, үр жимсний үр нь газарт унаж, дахин ургасан.
  • Өдөр 4. Энэ өдөр нар, од, сарыг бурхан бүтээсэн. Эдгээр “дэнлүүнүүд” нь өдөр, шөнийг хянахаас гадна өдөр, жил, цагийг тодорхойлоход хэрэгтэй байв. "Чийдэн" нь Бурханы төлөвлөгөөний дагуу янз бүрийн тэмдгийн дамжуулагч байх ёстой байв.
  • Өдөр 5. Бурхан дэлхийг хэрхэн бүтээсэнийг харахын тулд Эхлэл номын тав дахь өдрийн тайлбарыг уншаарай. Энэ нь загас, мөлхөгчид, шувуудын хаант улсыг бий болгосноор тэмдэглэгдсэн бөгөөд Бурхан үржил шимтэй байж, үржүүлж, ус, тэнгэрийг дүүргэхийг тушаасан юм.
  • Өдөр 6. Дэлхий бий болсон сүүлчийн өдөр нь амьтны ертөнц болон хүн өөрөө бий болсон. Бурхан “дэлхийн үхэр, мөлхөгч амьтад, араатныг” бүтээхдээ энэ бүхний дээр өөрийн бүтээлийн титэм болох хүнийг байрлуулахаар шийджээ. Бурхан хүнийг хэрхэн бүтээсэн бэ? Тэрээр түүнийг өөрийн дүр төрх, дүр төрхөөр газрын тоосноос бүтээж, нүүрэнд нь Амьдралын амьсгалыг үлээж өгсөн. Дорно зүгт Диваажиныг бүтээж, тэнд нэг хүнийг суурьшуулж, түүнд Еден цэцэрлэгийг тариалж, арчлан хамгаалж, бүх амьтан, шувуудад нэр өгөхийг тушаажээ. Бурхан эмэгтэй хүнийг хэрхэн бүтээсэн бэ? Нэгэн хүн өөрт нь туслах хүн бүтээхийг Бурханаас гуйхад Бурхан түүнийг унтуулж, биеэс нь хавиргыг авч, эмэгтэй хүнийг бүтээжээ. Тэр хүн түүнд сэтгэлээрээ наалдаж, түүнээс хойш нэг ч удаа салаагүй.

Ийнхүү Бурхан зургаан өдрийн дотор дэлхий, амьтан, хүмүүсийг тээж, бүтээсэн. Бурхан долоо дахь өдрийг амралтын өдөр болгон адисалсан бөгөөд энэ өдөр Христийн шашны уламжлал ёсоор бие махбодийн хөдөлмөр эрхэлж болохгүй, харин үүнийг Бурханд зориулах ёстой.

Дэлхий бүхэлдээ асар том цэцэрлэг юм:

Энд өвс нүдийг энхрийлж,

Энд мод, бут сөөг бий.

Мөн мэдээж цэцэг.

2. Нуга руу аялах. Тоглоом "Өвсөнд хэн нуугдаж байна?"

Хүүхдүүд бөмбөгийг тойруулан дамжуулж, шавьж, цэцэгсийг нэрлэнэ.

3. Ойд алхах. Тоглоом "Ойн гайхамшиг".

Хүүхдүүд бөмбөгийг бие биедээ дамжуулж, мод, амьтан, шувууг нэрлэнэ.

4. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Гараа өргөж, сэгсрэв -

Эдгээр нь ойд байдаг моднууд юм.

Гараа бөхийлгөж, гараа сэгсэрнэ -

Салхи шүүдэрийг хийсгэдэг.

Гараа хажуу тийш нь зөөлөн даллаж үзье -

Эдгээр нь бидэн рүү нисч буй шувууд юм.

Тэд хэрхэн сууж байгааг бид танд үзүүлэх болно -

Гараа хойш нь сунгав.

(Хүүхдүүд хивсэн дээр чөлөөтэй зогсдог. Хөдөлгөөнийг текстийн дагуу гүйцэтгэдэг).

5. Усан доогуур шумбах. Тоглоом "Усан доорх ертөнц".

Та далайн гүн рүү шумбах болно -

Та тэнд хэнийг ч олохгүй!

Та амархан олж болно

Медуз, сам хорхой, хавч, загас.

Хүүхдүүд далайн амьтдыг нэрлэдэг.

6. Бид ууланд авирдаг. Хүүхдүүд уулын ургамал, амьтдын зургийг хардаг.

7. Нарны тойрог алтан өнгөтэй болно.

Талбай... Ой мод ногоон өнгөтэй.

Дэлхий ертөнц ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ

Бурхан бүтээсэн.

Хүүхдүүд өөрсдийн сэтгэгдэл, байгалийн зургийг зурдаг.

8. Дүгнэлт.

Сайн ба муу

Манай ертөнцөд байдаг.

Хүн бүрийн сайхан сэтгэл

Бид үүнийг хангалттай тоолж чадахгүй.

Гэхдээ хамгийн сайн сайхныг хүсье

Бурхан бол сайн!



























Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Хичээлийн зорилго:

  • Оюутнуудыг шашны урлагийн бүтээлтэй танилцуулах.
  • Хичээлийн сэдвээр ойлголтуудын Ортодокс утгыг олж мэдээрэй.
  • Сургуулийн сурагчдад "гоо сайхны" гоо зүйн ойлголтыг оюун санааны ач холбогдолтой үзэгдэл болгон хөгжүүлэх.
  • Христийн ёс суртахууны үзэл баримтлалын үндсэн дээр ёс суртахууны ухамсарыг бий болгох.
  • Оюутнуудын яриаг хөгжүүлэхийн тулд тэдэнд үг хэлэх, тайлбарлахыг заа.
  • Өөрийн үзэл бодол, сэтгэлгээг хөгжүүлэх, хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.
  • Оросын ард түмний Ортодокс соёл, оюун санааны үнэт зүйлсийг хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, мультимедиа проектор, дэлгэц, Л.Л.Шевченкогийн "Ортодокс соёл" сурах бичиг, 2-р курс (2 цаг), бүтээлч ажилд зориулсан бие даасан хуудас, өнгөт харандаа.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулалтын мөч.

2. Гарчигтай мессеж:

Залуус аа, хичээлийн сэдвийг уншина уу. ( Слайд 1)

Өнөөдөр хичээл дээр юу хэлэлцэнэ гэж та бодож байна вэ? Сурах бичгийн зохиогч бидэнд энэ сэдвийг өгөхдөө ямар гоо сайхныг санасан бэ?

(Хариулт: үзэсгэлэнтэй дүрс, сүм хийд, сүм хийд гэх мэт)

(Слайд 2, 3, 4)

Эдгээр бүх объектыг юу хүрээлж байна вэ? (хүүхдийн хариулт)

3. Шинэ материал дээр ажиллах.

Багшийн түүх:

Бид амьдардаг гэр, манай байшин манайд байдаг улс, мөн манай улс том хэсэг, дугуй газар. Манай нутагт ой мод, өндөр уулс, гүн далай бий. Дэлхий дээр зөвхөн хүмүүс амьдардаггүй, бидний хажууд олон амьтад амьдардаг. Эдгээр нь нохой, муур, туулай, түүнчлэн үхэр, адуу, хонь юм. Та эдгээр амьтдыг сайн мэднэ. Гэхдээ зэрлэг амьтад бас байдаг, та тэдний заримыг нь харсан байх.

Үүнээс гадна шувууд газар дээр амьдардаг. Загас нь усанд амьдардаг. Манай дэлхий бүхэлдээ төрөл бүрийн ургамал, модоор бүрхэгдсэн байдаг.

Манай нутаг сайхан шүү дээ? Гэхдээ бидний нутаг дэвсгэр, энэ бүх гоо үзэсгэлэнг хэн бүтээсэнийг та мэдэх үү? (Эзэн)

Их Эзэн юу хийсэн бэ? Слайд үзэх замаар санацгаая.

(Слайд 6) Нэгэн цагт дэлхий бүхэлдээ харанхуй байсан. Тэгэхэд өвс ногоо ч үгүй, мод ч үгүй, сайхан цэцэгс ч үгүй, шувууд ч үгүй, тэнгэр газар ч байсангүй, харин орчлон ертөнц тэр чигтээ харанхуй, эмх замбараагүй байв. Ганцхан энэрэнгүй БУРХАН байсан.

Тэрээр амар амгалан, эсвэл тэдний хэлснээр гэрэл гэгээтэй байхыг хүссэн. Эхний өдөр БУРХАН гэрлийг бүтээсэн. (Слайд 7)

Мөн энэ нь дэлхий дээр гэрэл гэгээтэй болсон. Мөн Их Эзэн гэрэл ба харанхуйг хуваасан. Бурхан гэрлийг өдөр, харанхуйг шөнө гэж нэрлэсэн.

Хоёр дахь өдөр БУРХАН огторгуйг бүтээв. (Слайд 8)Бурханы үгээр чамайг алхаж явахад чинь харагдах тэнгэрийн өргөн уудам хөх хонгил нээгдэв.

(Слайд 9) Гурав дахь өдөр Эзэн БУРХАН дэлхий дээрх усыг тусгай газруудад цуглуулахыг зарлигласан. Усгүй газар том жижиг уулс боссон хуурай газар байсан. Гэхдээ хаа сайгүй нүцгэн газар байсан бол, хэрэв та хаа нэгтээ нэг ч ногоон навч, цэцэг, мод хараагүй бол та юу гэж бодож байна: энэ сайхан байх байсан уу? - Тийм ээ, энэ нь маш муухай, уйтгартай байх болно. Гурав дахь өдөр Нигүүлсэнгүй Бурхан хэлэв: Дэлхий ургамал, ногоо, цэцэг ургуулах болтугай. (Слайд 10)Мөн Түүний тушаалаар зөөлөн ургамал, үзэсгэлэнтэй цэцэгс, олон янзын бут, мод газраас ургасан.

Дэлхий анхнаасаа илүү үзэсгэлэнтэй, хөгжилтэй болсон гэдгийг одоо та ойлгож байна.

Дөрөв дэх өдөр Бурхан: "Дэлхийг гэрэлтүүлэх, хүмүүс өдрийг шөнөөс ялгаж, сар, жилийг тоолж, хавар, зун, намар, өвлийг анзаарч чадах гэрэлтүүлэгчид тэнгэрийн огторгуйд гарч ирэг" гэж хэлсэн. Тэгээд тоо томшгүй олон гэрэлтүүлэгчид тэр даруй огторгуйд гэрэлтэв. (Слайд 11)Олон гэрэлтүүлэгчдийн дотроос хоёр нь бидэнд бусдаас илүү юм шиг санагддаг. Тэдний нэг нь өдөр, нөгөө нь шөнө гэрэлтэх ёстой гэж Бүтээгч зарлигласан. (Слайд 12)

Одоо энэ дэлхий дээр маш үзэсгэлэнтэй байсан. Доор цэцэг цэцэглэж, горхи урсаж байв. Тэнгэрт үүлс хөвж, асар том нар тэдний дээр тусав. Гэвч дэлхий дээр нэг ч амьд амьтан амьдарч байгаагүй. Нэг ч шувуу агаарт нисч байгаагүй. Цэцэг дээр эрвээхэй, навчис дээр хатагтай байхгүй байв. Газар дээр нэг ч өт мөлхөж, нуур, гол мөрөнд нэг ч загас сэлдэггүй байв. Тиймээс бүх зүйл нам гүм, үхсэн байв.

Харагтун, тав дахь өдөр Бурхан: "Загасыг усанд амьдруул. (Слайд 13)шувууд агаарт нисдэг." (Слайд 14)

Зургаа дахь өдөр Бурхан усанд амьдардаг, нисч чаддаггүй амьтад, дэлхийн араатан амьтдыг бүтээсэн. (Слайд 15)

Тиймээс одоо ургамал, амьтан байсан. Гэхдээ дахиад нэг бүтээл дутуу байсан. Өөр хэн алга болсон гэж та бодож байна вэ? Бурханы бүтээлийн сүүлчийн зүйл юу байсан бэ? (Одоохондоо хүмүүс байхгүй байсан) (Слайд 16)

Ингээд зургаан өдрийн дотор дэлхий бүхэлдээ бүтээгдсэн. БУРХАН өөрийн бүтээсэн бүх зүйлээ дахин шалгаж үзэхэд бүх зүйл үзэсгэлэнтэй болохыг харав. (Слайд 17)

Хүн гоо сайхныг бүтээж чадах уу? (Тийм)

(Слайд 18)

Ортодокс соёлд ийм гоо сайхныг MAN-MADE гэж нэрлэдэг.

Мөн бурхны бүтээсэн гоо сайхныг ГАР БҮТГЭЭГҮЙ.

Сурах бичгийг нээнэ үү. 67, текстийг уншина уу.

Асуулт: - Ортодокс мастерууд бүтээлдээ хэнийг алдаршуулсан бэ? (Гэгээнтнүүд, сахиусан тэнгэрүүд, Бурханы эх, Есүс Христ: ..)

4. Хөгжмийн дагалдах биеийн тамирын дасгал (П.И. Чайковский. "Улирал" циклээс).

Номтой ажиллах.

Фрескуудыг харцгаая.

Сурах бичгийн 68-р хуудасны дүрслэлийг харцгаая. Зургийн доор гарчгийг уншина уу.

Одоо ямар үйл явдал хаана болж байгааг олж мэдье?

Далбаа нь хамгийн харгис хэрцгий, хамгийн хүнд шийтгэлүүдийн нэг юм. Үүний дараа хүн бүр амьд үлдсэнгүй.

Загнах нь бүдүүлэг доромжилсон үйлдэл, үйлдэл юм

доромжлох, гутаах зорилготой.

Загалмайд өргөгдсөний дараа юу болсон бэ? (Хариулт: Есүс загалмай дээр нас барсан, тэд түүнийг агуйд оруулсан боловч 3 дахь өдөр нь амилсан)

Энэ үйл явдалтай ямар баяр холбоотой вэ, одоо бид тэмдэглэж байна уу? (Улаан өндөгний баяр)

Энэ баярын гоо үзэсгэлэн юу вэ? (Хонхны дуу, Улаан өндөгний баярын бялуу, өндөг)

Хүн бүр гоо сайхныг харж чадах уу? (үгүй ээ, зөвхөн сэтгэлээрээ цэвэр ариун, үзэн ядалт, атаархалгүй: сайхан сэтгэлтэй хүн л)

6. Сурах бичгийн тексттэй ажиллах.

В.И.Сухомлинскийн “Халуун сэтгэлтэй хүн” хэмээх түүхийг уншъя. -тай нээх. 70.

7. Уншсан текстийг нэгтгэх.

Асуултанд хариул:

Яагаад нэг хүн гоо сайхныг олж, нөгөө хүн олж чадаагүй юм бэ?

Халуун сэтгэлтэй хүн саарал чулуун цэцэгт амархан очсон уу?

Юу тусалсан бэ? (Тэвчээр, тэвчээр, сайхан сэтгэл :)

Багш: - Үүнийг хий даалгаврын дугаар 4.Утгын хувьд ижил төстэй үгсийг сонгоно уу:

Зүрх:..(халуун, эелдэг:.) Бас юу вэ?

(Слайд 23)

Зүрх (хүйтэн, хайхрамжгүй :)) Өөр юу вэ?

8. Хосоор ажиллах.

Даалгавар №5.

Бодоод үз дээ: хүний ​​гараар хийсэн цэцэг шашны урлагийн бүтээл мөн үү? Та яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарлана уу?

(Хариулт: Тэр Бурханы ертөнцийн гоо үзэсгэлэнг тусгасан, тэр Христэд итгэгч байсан, түүний сүнс цэвэр ариун байсан, тэр ертөнцөд уурлаагүй :)

Гагцхүү агуу хүмүүс ч “халуун сэтгэлтэй” хүмүүс байж чаддаггүй. Бидний хүн нэг бүр ямар нэг зүйлийг сайн хийдэг хүн байж магадгүй юм. Жишээ нь: манай ангид гар урлалд сайн, бодлого шийдвэрлэдэг, шүлэг бичдэг, дуулдаг, зурдаг хүүхдүүд байдаг.

9. Бүтээлч ажил. (Слайд 25)

Бидний ажлын дараагийн үе шат бол ер бусын цэцэг зурах явдал юм.

10. Хичээлийн эцсийн шат.

Ортодокс ертөнцийн гоо үзэсгэлэн юу вэ?

Өнөөдрийн хичээл танд юу таалагдсан бэ?

11.Гэрийн даалгавар

Сурах бичгийн 69-р хуудасны 1-р даалгаврыг гүйцэтгээрэй.

Татьяна Миганова
Бэлтгэл бүлэгт "Бурханы ертөнцийн гоо үзэсгэлэн" оюун санааны болон ёс суртахууны чиглэлийн нээлттэй нэгдсэн хичээл

Зорилтот ангиуд: сэрээх сонирхолхүүхдүүдийг хүрээлэн буй ертөнцөд бэлэг болгон өгөх Бурханы хүнд.

Даалгаврууд:

Хүүхдүүдийг Ортодокс ойлголттой танилцуулах ертөнц бол Бурханы сайн сайхан бүтээл юм.

Хүүхдүүдийн анхаарлыг эргэн тойрон дахь олон янз байдлын хэлбэрт татах амар амгалан, түүний бүтцийн оновчтой байдал, мэргэн ухаан.

Үг хэлэх урлагийн танилцуулга, уран сайхны ойлголт, гоо зүйн амтыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх - бүтээлдээ тусгах чадвар дэлхийн гоо үзэсгэлэн.

Байгаль орчны бүтээлүүдэд эелдэг, халамжтай хандах ёс суртахууны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх амар амгалан.

Хичээлийн явц.

Өнөөдөр бид танд хэлэх болно, Сайн байна уу!

Энэ нь бид бүгдэд нь хүсч байна гэсэн үг юм

Мөн сайн сайхан, хайр, эрүүл мэнд,

Харилцах хүнтэй байх.

Амьдралд гэр бүлдээ баяр баясгаланг бэлэглээрэй,

Дэлхий дээрх бүх хүмүүст аз жаргал хүсье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, эргэн тойрноо хар, цонхоор хар. Бид юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд: Байшин, цэцэг, мод, тэнгэр...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өөрийгөө нугад төсөөлөөд үз дээ. Цагаан үүлтэй хөх тэнгэр бидний дээгүүр майхан мэт өндөрт сунаж байв. Газар дээр нь гайхамшигтай цэцэгсээр бүрхэгдсэн ногоон зүлэг байдаг. Та ямар цэцэг мэддэг вэ? Хүүхдүүд ээ, магадгүй та нарын зарим нь цэцгийн тухай шүлэг мэддэг болов уу?

"Цэцэг"

Дэлхий бүхэлдээ асар том цэцэрлэг:

Энд өвс нүдийг энхрийлж,

Энд мод, бут сөөг,

Мөн мэдээж цэцэг.

Өвсний дунд царцааны жиргээ, эрвээхэй, эрвээхэй цэцгийн дээгүүр эргэлдэж, завгүй зөгий нисэх нь сонсогдоно. Тэгээд дэлхий том юм шиг санагддаг сайхан хивс. Гэхдээ энд бид ойд байна. Танилцуулсан уу? Та тэнд юу харж болох вэ?

Хүүхдүүд: - Төрөл бүрийн мод, бут сөөг...

Та ямар мод мэддэг вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та модны тухай шүлэг мэдэх үү?

"Модны тухай"

Хусан мод нь цагаан иштэй

Ханцуйвч дээрх хил,

Мөн Христийн Мэндэлсний Баярын сүлд моднууд нь эргэлддэг

Хүүхдийн жагсаалт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд амьтад уу?

Хүүхдийн жагсаалт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн хийлээ. Одоо бид өөрсдийгөө далайд, эс тэгвээс усан дор, усан доорх ертөнцөд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Бид усан доор юу үзэх вэ, та мэдэх үү?

"Далайн оршин суугчид"

Та далайн гүн рүү шумбах болно -

Та тэнд хэнийг ч олохгүй!

Та амархан олж болно

Медуз, сам хорхой, хавч, загас.

Хүүхдүүд: Загас, медуз, замаг...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэнгис маш их Үзэсгэлэнтэймөн өөрийн гэсэн амьд амьтдын асар том, баялаг усан доорх ертөнцтэй.

Тэгээд бид онгоцонд суув.

БИЕИЙН МИНУТ.

Тэнгэрт байгаа онгоцыг хар

Мөн онгоцонд нисгэгч байна

Жолооны жолоог чадварлаг барьдаг

Мөн үүлний хооронд нисдэг

Онгоцны доор уул бий,

Нэг бол өтгөн ой, эсвэл нүх,

Дараа нь хүмүүс тэнгэрт гайхаж,

Дараа нь туулайнууд тойрог хэлбэрээр бүжиглэнэ

Хэрэв бид тэнгэрт өндөрт нисэх юм бол бид уулс, үүлсийг харах болно. Мөн биднийг ер бусын зүйл хүлээж байна гоо сайхан. Дээшээ хүйтэн, өндөр ууланд цас орж, доор нь дулаан байгаа газарт бид дахин олон амьтан, шувууд, сайхан моднууд.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц гайхалтай. Өнөөдөр бидний нэрлэсэн бүх зүйл бол байгаль юм. Мөн хүн бол байгалийн нэг хэсэг юм.

"Гайхамшиг хаа сайгүй амьдардаг"

Дэлхий гайхамшгуудаар дүүрэн байдаг

Тэдний нэг нь бид өөрсдөө юм.

Энэ бүхэн хаанаас ирсэн бэ? Бүх зүйл үнэхээр ийм байж болох уу?

Хамтдаа бодоцгооё. Мөн бид тантай хамт өнгөрөөх болно ажиглалт: Нэг хуудас цагаан цаас, харандаа ав. Та зурах болно, гэхдээ би зурахгүй. Би суугаад эргэн тойрноо хараад юу ч хийхгүй. Надад хэлээч, миний хуудсан дээр ямар нэгэн зүйл гарч ирэх үү?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд яагаад?

Хүүхдүүд: Тэгээд та юу ч хийгээгүй, ажиллаагүй ...

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ бидний зурсан зургууд болон хүмүүсийн хийдэг бусад олон зүйлийг гайхамшигтай байгальтай харьцуулах аргагүй юм! Дэлхий өөрөө үүсээгүй. Хэн нэгэн үүнийг бүтээж, агуу хайраар бүтээх ёстой байсан. Энэ хэн болохыг та нарын хэн нэгэн мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Бурхан минь.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тиймээ. Бурхан энэ бүхнийг бүтээсэн. (Гэхдээ шүлгийг сонс, тэгвэл та хариултаа өгөх нь гарцаагүй.)

"Манай ертөнцийг хэн бүтээсэн бэ?"

Энэ ертөнцөд байгаа бүх зүйл,

Миний төрөлх гараг дээр

Газар доор, тэнгэрт:

Далай, дарвуулт салхи,

Хүн, соно,

Чоно, туулай, ямаа,

Муур, хулгана, заан,

Бүр харагдахгүй aphids...

Үгүй - чи бүгдийг тоолж чадахгүй!

Бүх зүйл - бүх зүйл - байгаа бүх зүйл -

Зам дагуух чулуунууд хүртэл -

Бидний Бурхан Эзэн бүтээсэн!

Энд бид хамгийн чухал, агуу үгийг хэлсэн. Дэлхий бол Бурханы бүтээл юм. Өнөөдөр бидний санаж байгаа бүх зүйлийг Бурхан бүтээсэн. Мөн хүн бол Бурханы бүтээл юм. Бурхан хүнд сахихыг тушаасан гоо сайханбиднийг хүрээлж буй зүйл. Таны бодлоор хүн байгальтайгаа хэрхэн харьцах ёстой вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, бид эх дэлхийгээ арчлах хэрэгтэй. Эмх журам сахиулах, амьтанд эелдэг байх, ургамлыг арчлах. Дэлхий дээрх бүх зүйлийг бурхан бүтээсэн гэдгийг битгий мартаарай. Бүх байгаль бол гайхамшиг юм!

Бидний цонхны гадна байгалиас бүтээсэн гайхамшиг. Сайхан өнгөилбэчин намар авав. Бид чамтай хамт жижиг гайхамшгуудыг бүтээж чадна. Би танд жижиг зураг хийхийг санал болгож байна.

Залуус аа, бид зургаа юу гэж нэрлэх вэ? ( « Намрын өнгө» ).

Бурхан бол хайр! Хайртай, амар амгалан Тэр түүнийг үзэсгэлэнтэй болгосон!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Миний хот бол Нижний Новгород" бэлтгэл бүлгийн оюун санааны болон ёс суртахууны боловсролын талаархи яриа.Миний хот Нижний Новгород Нижний Новгородын түүхээс Манай хот нэлээд эртний хот юм. Нижний Новгородыг 1221 онд Их Гүн хаан байгуулжээ.

Манай Великие Луки хотод "Бурханы ертөнцийн гоо үзэсгэлэн" олон улсын хүүхдийн урлагийн 14 дэх уралдаан боллоо. Манай цэцэрлэгийн хүүхдүүд оролцсон.

FEMP сэдэв: "Математикийн нутаг руу аялах" Зорилго: сурагчдын математикийн чадварыг хөгжүүлэх. Зорилтууд: 1. Оноог хязгаарт багтаан засах.

"Хүний сэтгэлийн гоо үзэсгэлэн" оюун санааны болон ёс суртахууны боловсролын шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.Бэлтгэл бүлгийн "Хүний сэтгэлийн гоо үзэсгэлэн" сэдвээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

"Агуу зураач М.В. Нестеровт зочлох" бэлтгэл бүлгийн оюун санааны болон ёс суртахууны боловсролын хичээл.Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан уран бүтээлчид Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан оюун санааны болон ёс суртахууны боловсролын хичээл "Аугаа зочлох нь.

1-р ангийн сурагчдад зориулсан "Эх үг" оюун санааны болон ёс суртахууны чиглэлээр хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны хөтөлбөрМосква хотын Шатурский дүүргийн "Бага сургууль - Пустоши тосгоны цэцэрлэг" хотын төсвийн боловсролын байгууллага.


Топ