Төрөл бүрийн хэрэгслийн бэлтгэл бүлэгт хураангуй. "Хэрэгслүүд"

Зорилго:
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
- Хэрэгслийн талаархи санаа бодлыг системчлэх
-“Хэрэгсэл” сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлж, шинэчлэх.
- Хүүхдэд багасах нэр үг үүсгэх дасгал хий.
Залруулж хөгжүүлэх:
- уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх;
- харааны ойлголт, анхаарал,
- санах ой, сэтгэлгээ, хэл яриа, ерөнхий техник;
- яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.
Боловсролын:
- хамтран ажиллах ур чадвар, бие биедээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх;

Материал: "Багаж хэрэгсэл" сэдвээр илтгэл, чулуун багаж, зураг хуваах, будах хуудас - гномуудын зураг.
Хичээлийн явц:
I. Зохион байгуулалтын мөч:
Яриа эмч: Залуус аа, өнөөдөр би та нарт ер бусын боловсролын тоглоомыг санал болгож байна. Та тоглоход бэлэн үү?
Хүүхдүүд: Тийм ээ.
II.
Ярианы эмч: Мөн бидний боловсролын тоглоомын сэдэв ... (1 слайд)
Хүүхдүүд: Хэрэгсэл.
Яриа эмч: Тийм ээ, гэхдээ хөгжилтэй найзууд маань бидэнд туслах болно. (2 слайд)
Залуус аа, гномууд юу ухсаныг хараарай.
Хүүхдүүд: Чулуунууд.
Ярианы эмч: Эдгээр нь энгийн чулуу биш юм. Анхны хэрэгслүүд маш эрт дээр үеэс гарч ирсэн. Тэдгээрийг ашигласан анхдагч хүмүүс. Тэд чулуугаар юу хийсэн бэ? (3 слайд)
Хүүхдүүд: саваагаар уясан.
Ярианы эмч: Та юу гэж бодож байна орчин үеийн хэрэгсэлтэр харагдаж байна уу?
Хүүхдүүд: Сүх.
Яриа эмч: Тэгээд тэд сүхээр юу хийдэг вэ?
Хүүхдүүд: Таслах, хатгах.
Ярианы эмч: Хүмүүст сүх ямар мэргэжил хэрэгтэй вэ? (4 слайд)
Хүүхдүүд: Модчин, модчин.
Яриа эмч: Мод бэлтгэгч, модчинд өөр ямар хэрэгсэл хэрэгтэй вэ?
Хүүхдүүд: Хөрөө, цахилгаан хөрөө.
Ярианы эмч: Хэлний мушгиагаа санацгаая.
Хөрөө угаасан, хөрөө угаасан.
Нэг, хоёр, нэг, хоёр.
Өвөлдөө түлээ түлнэ. (Таслах дуураймалаар ярих)
Залуус аа, хар даа, дэлгэцэн дээр алдаа гарч ирэв. Яагаад?
Хүүхдүүд: Бид цохны тухай дууг мэддэг
("Цох модчин" хэмнэлтэй дасгал)
Ярианы эмч: Сайн байна. Багаж хэрэгсэл рүүгээ буцаж орцгооё. Ямар хэрэгсэл вэ.
Хүүхдүүд: Багаж гэдэг нь хүмүүсийг ажилд нь тусалдаг эд зүйл юм.
III.
Яриа эмч: Янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүст зөв хэрэгсэл хэрэгтэй. (5 слайд)
Мужаан, мужаан шаардлагатай ... (слайд 6)
Хүүхдүүд: мужааны багаж хэрэгсэл: цүүц, зорогч, алх, ...
Ярианы эмч: Цэцэрлэгч .... (7 слайд)
Хүүхдүүд: Цэцэрлэгжүүлэлтийн хэрэгсэл: Хүрз, тармуур, услах сав
Ярианы эмч: Цэцэрлэгийн хэрэгслийн тухай хэлийг хэн санаж байна вэ?
Хүүхдүүд: хүрз ухсан, хүрз ухсан
Хүрз нь ухаж, маш их ядарсан.
Бүх дэлхийг хүрзээр ухсан.
Ярианы эмч: Сайн байна. Дараагийн мэргэжил, эмч. Эмч рүү ... (8 слайд)
Хүүхдүүд: Эмнэлгийн хэрэгсэл: тариур, чагнуур.
Яриа эмч: Нүдний харааг шалгадаг эмч нар байдаг.
Хүүхдүүд: Окулистууд.
Яриа эмч: Зөв, нүдний эмч нар алсын харааг эмчлэхэд тусалдаг. Ингэснээр бид тантай хамт байх болно сайн алсын харааНүдний дасгал хийцгээе.
Нэг нь зүүн тийш, хоёр нь баруун тийш
Гурав дээшээ дөрөв доошоо.
Одоо бид эргэн тойрноо харж байна
Дэлхийг илүү сайн харахын тулд.
Илүү ойроос харцгаая,
Нүдний булчинг дасгал хийх.
Бид удахгүй илүү сайн харах болно
Одоо шалгаарай!
Одоо жаахан даръя
Таны нүдний ойролцоо цэгүүд.
Бид тэдэнд маш их хүч чадал өгдөг - маш их,
Мянга дахин өсгөхийн тулд!

Зүүн тийшээ хар. Зөв хар

АМЬДРАЛЫН АЮУЛГҮЙ БАЙДЛЫН ҮНДЭС. Хэрхэн асуудалд орохгүй байх вэ

Зорилтот : Цоолох, огтлох объектыг ашиглах дүрмийн талаар хүүхдүүдэд мэдлэг олгох. Ашиглахыг хатуу хориглосон зүйлсийн талаар мэдлэг олгох (шүдэнз, хийн зуух, зуух, цахилгааны залгуур, цахилгаан хэрэгсэл орно); насанд хүрэгчдэд хүрэх боломжгүй газар хадгалах ёстой зүйлсийн тухай (гэр ахуйн химийн бодис, эм, зүсэх, хутгалах хэрэгсэл). Аюултай объекттой (зүү, хайч, хутга) ажиллахдаа хүүхдүүдийг нарийвчлалтай сургах. Тэднийг өндөр эрсдэлтэй нөхцөл байдалтай танилцуулж, тактик боловсруул зөв зан үйлтэдний дотор.

Тоног төхөөрөмж:

"Аюултай гэр ахуйн эд зүйлс", "SDA дүрмүүд", "Хэрхэн асуудалд орохгүй байх" номны талаархи тайлбар материал.

Аюултай зүйлс: багаж хэрэгсэл - хөрөө, сүх, алх, хадаас, хутга, хавчуур, шүдэнз гэх мэт.

Оёдлын хэрэгслүүд - дамар утас, зүү, хайч;

эм - шахмал, иод, эм, термометр, тариур;

Тоглоом - бөмбөг, шоо, жижиг резинэн тоглоом, хүүхэлдэй.

Хичээлийн явц

Сэдвийн мессеж:

Залуус аа, өнөөдөр бид амьдралын аюулгүй байдлын зарим дүрмийг хэлэлцэх болно. Танд аль хэдийн танил болсон зарим хүмүүсийн хувьд энэ нь тийм эсэхийг шалгацгаая.

Зохион байгуулалтын мөч. Тоглоом "Таня тоглоом ав"

(Хүүхдүүд хайрцагнаас эд зүйлсийн зургийг сонгодог: багаж хэрэгсэл, тоглоом, шүдэнз, оёдлын хэрэгсэл, эм гэх мэт хүүхдүүдийн тоглож чадна гэж бодож байгаа зүйлс).

Даалгавраа дуусгасны дараа хүүхдүүдийг "Хүүхдүүд асаах боломжгүй тул би шүдэнз сонгохгүй" гэсэн нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдийг ашиглан сонголтоо зөвтгөхөд урь.

Тайлбар материалтай ажиллах. Хэл ярианы эмч нь аюултай нөхцөл байдлыг харуулсан зургуудыг (зүү, хутга, залгуур, эм тариа, алх, шүдэнз, хийн зуух, хайч) харуулж, зураг тус бүр дээр тайлбар өгдөг.

1. Шүдэнзээр бүү тогло - энэ нь аюултай!

Би шүдэнзний хайрцаг олсон

Тэгээд тэр үүнийг ширээ биш асгав.

Салют хийхийг хүссэн

Бүх зүйл дүрэлзэж, гэрэл бүдгэрэв!

Би өөр юу ч санахгүй байна!

Зөвхөн дөл л намайг бүгдийг шатааж байна ...

Би хашгирах, усны чимээг сонсож байна ...

Галаас ямар их гай гамшиг вэ!!

Хөгжилтэй байхын тулд, тоглохын тулд

Шүдэнзийг гартаа бүү ав.

Үгүй ээ, онигоо, найз минь, галтай

Дараа нь харамсахгүйн тулд.

Өөрийнхөө галыг бүү асаа

Мөн бусдад бүү зөвшөөр.

Бүр бага зэрэг оч

Галаас холгүй.

Гал тогоонд хий, тоос сорогч уу?

Зурагт, индүү байна уу?

Үүнд зөвхөн насанд хүрсэн хүнийг оруулаарай.

Бидний найдвартай хуучин найз.

2. Хийн зуухыг асааж болохгүй.

Яг л ээж шиг болмоор байна

Зуухны бүх бариулыг эргүүл

Шүдэнзийг маш сайн асааж,

Мөн хийг асааж унтраа.

Гэхдээ ээж надад хатуу хэлсэн:

Гараа наалдуулахгүйн тулд зуух руу!

Энэ нь аюултай, чи мэднэ!

Намайг харж байхад.

Мөн хийнд бүү хүр

Эхлээд жаахан томороорой!

3. Эрчим хүчний эх үүсвэртэй харьцахдаа болгоомжтой байгаарай.

Чи, хонгор минь, санаж байх ёстой;

Сокетыг болгоомжтой байгаарай!

Чи түүнтэй тоглож болохгүй

Түүнд хадаас хатга.

Санамсаргүйгээр лиш цэцэг наах -

Тэгээд та цахилгаанд цохиулна

Тийм болохоор цохисон, уучлаарай

Тэд аврагдахгүй ч байж магадгүй!

4. Эргэн тойрондоо хурц үзүүртэй зүйл хаяж болохгүй.

Хэрэв товчлуурууд хайрцагнаас гарсан бол

Тарсан - цуглуулах,

Хэрвээ зам дээр хадаас байгаа бол

Чи харсан - үүнийг аваад яв!

Эдгээр нь хурц объектууд юм.

Шалан дээр бүү буулга.

Та өөрөө үл үзэгдэх болно -

Шархтай бол тэд түүнийг эмчид үзүүлэх болно.

5. Танихгүй зүйлд хүрч болохгүй.

Орон сууцанд олон шил байдаг.

Цөцгий, оо, шахмал

Та үүнийг ам руугаа чирэх шаардлагагүй, хүүхдүүд ээ -

Хордлого баталгаатай

Мөн эрүүл мэнд сүйрч байна!

6. Танихгүй эм хэрэглэж болохгүй.

Бүх бяцхан хүүхдүүд

Мэдэх шаардлагатай:

Эм, шахмал

Чи нууцаар залгиж болохгүй!!

Өвдсөн үед

Дараа нь эмч дуудагдана

Мөн насанд хүрэгчид орондоо

Таблет авчрах болно!

7. Буцалж буй усаар болгоомжтой байгаарай!

Зөвхөн гал төдийгүй уурын шаталт,

Энэ нь хайруулын тавган дээрээс суллагдсан үед.

Тиймээс буцалж буй усанд болгоомжтой хандах хэрэгтэй

Мөн та эдгээр дүрмийг ойлгож байгаа эсэхээ шалгаарай.

Үүнээс гадна хүүхдүүдэд дараахь асуултуудыг тавих хэрэгтэй.

  • Бид хоол хийхэд ямар ус хэрэглэдэг вэ? (халуун эсвэл хүйтэн усны цоргоноос)
  • Устай харьцахдаа хайхрамжгүй хандах шалтгаан юу вэ? (жишээ нь, усанд орж байгаагаа мартвал) Усны ойролцоо цахилгаан байвал яах вэ?
  • Та яагаад өөрөө цахилгаан хэрэгсэл ашиглаж болохгүй гэж? Хэрэв та тэднийг хараа хяналтгүй орхивол юу болох вэ?
  • Гал гарч болзошгүй шинж тэмдгүүд юу вэ? (утаа, халуун, хөө тортог, хөршүүдийн чанга хашгирах) Таны үйлдлүүд (01 руу залгаж, хаяг, овог нэр, овог нэр, дараа нь цонхыг онгойлгож, нойтон даавуугаар амьсгалах, худал хэлэх. шалан дээр аюулгүй газар, дөлийг хөнжилөөр хучиж, усаар биш)
  • Шүдэнзээр тоглохоос гадна гал түймэр гарахад хүргэдэг зүйл (Эргэлтээгүй төмөр, жигнэмэгээр тоглох, Бенгалын гэрэл, шатамхай бодис, гудамжнаас олдсон танихгүй зүйлээр эрхлүүлэх)
  • Хийн алдагдлыг гэж юу вэ, яагаад энэ нь тохиолддог, яагаад аюултай вэ, хий үнэртвэл яах вэ? (04 дугаарт залгаж өөрийнхөө тухай мэдээлэл өгөх, бүх цонхоо онгойлгох, гэрэл болон бусад цахилгаан хэрэгсэл асаах, унтраахгүй байх)
  • Хэрэв та аюултай хэрэгслээр өөрийгөө зүсэж гэмтсэн хэвээр байвал яах вэ? (боолттой боолт, ямар ч даавуу, 03 руу залгана уу)
  • Та яагаад тагтан дээр тоглож, цонхон дээр сууж, тавиур болон бусад тавилга дээр авирч болохгүй гэж? (Та унаж, шүүгээ тогшиж болно)
  • Та гэртээ ганцаараа байгаа бол танай байр руу залгасан танихгүй хүнд юу гэж хэлэх вэ? (аав нь угаалгын өрөөнд байгаа, хувцсаа сольж, завгүй, чөлөөт цагаараа нээгдэх бөгөөд хүүхэд нээхийг хориглоно). Хэрэв хэн нэгэн хаалга онгойлгохыг оролдвол яах вэ? (чангаар, хаалганы дэргэд цагдаа 02 дууд)
  • Хэрэв танихгүй хүн таныг гудамжинд дагаж яваад, чамтай уулзая, гэрт чинь хүргэж өгөхийг ээж чинь гуйсан эсвэл эцэг эх чинь эмнэлэгт байгаа гэж хэлвэл яах вэ? (эцэг эхтэй хамт зохион бүтээсэн нууц үгийг асуу). Тэр чамайг барьж авбал яах вэ? (чангаар хашгирах: "Туслаач, би энэ авга ахыг танихгүй байна!")
  • Таныг дагасан хүнтэй хамт орц эсвэл бусад эзгүй газар орох боломжтой юу? (Үгүй ээ, та гудамжинд байгаа хүмүүстэй илүү ойр байж, эцэг эх, байшингийн ойролцоох хөршүүдтэйгээ уулзахын тулд хашгирах хэрэгтэй)
  • Хэрэв та төөрчихвөл яах вэ? Хамгийн ойрын дэлгүүр эсвэл сургууль руу очиж эцэг эх, цагдаа дуудаж, эцэг эхээ хүлээхийг хүс.
  • Танай хашаанд ургадаг мөөг, жимс, зүгээр л угаагаагүй жимс идэх боломжтой юу? Буфетээс үл мэдэгдэх бүтээгдэхүүн үү? Лааз, шилний агуулгыг үнэрлэхийг оролдох уу? Хэрэв тэр үүнийг идсэн бол яах вэ? (Эцэг эхчүүдэд хэлэхээс бүү ай, 03 руу залгаарай)
  • Замын ойролцоо бөмбөг, чарга тоглох боломжтой юу? (Үгүй ээ, машин мөргөж болно) Зам дээр унавал бөмбөг эсвэл бусад зүйлийн араас гүйх нь үнэ цэнэтэй юу?
  • Та замын хөдөлгөөний ямар дүрмийг мэддэг вэ? Хэрэв та тахө дээр зам хөндлөн гарах гэж байгаа бол эргэн тойрноо харах хэрэгтэй юу? (Тийм ээ, та жолооч үнэхээр удаашрах гэж байгаа эсэхийг шалгах хэрэгтэй)
  • Хашааны гадна алхах боломжтой юу? (Эцэг эх нь намайг хаана байгааг мэдэж байгаа бол). Усан сангийн ойролцоо хараа хяналтгүй байж болох уу? (Үгүй)
  • Та яагаад танихгүй газар сэлж болохгүй гэж? (Та толгойгоо ёроолд нь цохиж, гуалин дээр барьж, усны эргүүлэгт орж, гүн, урсгалыг даван туулж чадахгүй)
  • Та яагаад нуур, голын мөсөн дээгүүр явж болохгүй гэж? (мөс хангалттай хүчтэй биш юм шиг санагдаж магадгүй, та усан дор унах болно). Хэрэв мөс хөл дор хагарсан бол яах вэ? (Хэвтээд хатуу мөсөн дээр эрэг рүү мөлхөх)

3. "Юмыг байранд нь тавих" сургалт.

Аюулгүй байдлын үүднээс бүх зүйлийг байрандаа байрлуулах ёстой гэсэн мэдлэгийг бий болгох.

Хүүхдийг эд зүйлсээ хадгалах газартаа байрлуулахад урь:

Хэрэгслүүд - хэрэгслийн хайрцагт;

эм - анхны тусламжийн хэрэгсэлд;

Оёдлын хэрэгслүүд - тусгай хайрцагт.

Хэл ярианы эмч тухайн объектыг (оньсого хэлбэрээр) дууддаг, хүүхдүүд таамаглаж, нэмдэг.

Би жижиг,

Нимгэн, хурц

Би хамраараа арга хайж байна,

Би ардаа зүү барьдаг. (Зүү).

Миний Антошка байгаа

Зөвхөн малгай, төмөр хөлтэй. (хадаас).

Би чимээгүй байхыг хүсэхгүй байна

Тогшъё!

Тэгээд өдөржин тогшдог

Тэр төмөр толгойтой. (Алх).

Тэд огтлох дуртай

Зүсэж, зүснэ. (Хайч). Модон байшинд

Гномууд амьдардаг.

Ийм сайхан сэтгэлтэй

Хүн бүрт гэрэл асаа. (Тоглолт)

Би сугандаа суугаад юу хийхээ хэлье:

Нэг бол чамайг унтуулъя, эсвэл чамайг алхуулъя. (Термометр)

Алс холын тосгон, хот руу

Утсан дээр хэн байна вэ?

Гэгээн Эрхэмсэг!

Энэ бол ... (Цахилгаан)

Би бага зэрэг халуухан алхах болно,

Мөн хуудас нь гөлгөр болно.

Би алдааг засаж чадна

Мөн өмд дээр сум тавь. (Төмөр).

Тэр ажилдаа орсон

Тэр хашгирч, дуулжээ.

Идсэн, идсэн царс, царс,

Эвдэрсэн шүд, шүд. (Хөрөө)

Гайхалтай найз:

модон гар,

Тийм ээ, төмөр өгзөг

Тийм ээ, хутгууртай хясаа.

Түүнийг мужаан маш их хүндэлдэг.

Өдөр бүр ажил дээрээ түүнтэй хамт. (Сүх)

Сүүл нь хаана амрах вэ

Дараа нь нүх гарах болно. (Ав)

Гар урчуудын гарт.

Бид өдөржингөө гогцоонд шумбав ...

Энд байна - Петенкад зориулсан ороолт. (Яриа)

Үр дүн : Залуус аа, өнөөдөр бид та бүхний амьдралд тохиолдож болох аюултай объект, нөхцөл байдалтай харьцах дүрэмтэй танилцлаа.

Цахилгаан хэрэгсэл, багаж хэрэгсэл

Даалгаварууд: Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх, хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагаруу гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, хэл яриа, хөдөлгөөний эмгэгийг засах.

Тоног төхөөрөмж: "Fixies" хүүхэлдэйн киноны хэсэг, сэдэвт уран зураг үзүүлэх зөөврийн компьютер.

GCD явц

Хүүхдүүд "Fixies" хүүхэлдэйн киноны хөгжимд танхимд орж байна

Зохион байгуулалтын мөч.

  • "Хайч" дасгал, Е.Макаровын хөгжим ("Цэцэрлэгт өглөөний дасгал хийх хөгжим", Н. Метловын цуглуулга).
  • "Хатчет" дасгал.

Хичээлийн сэдвийн мессеж."4 дэх нэмэлт" тоглоом.Хүүхдүүдийг нэмэлт зүйл сонгож, сонголтоо тайлбарлахыг урьж байна: 4 зургийг үзүүлэв.гар хөрөө , халив, хутгагч, эвлүүлэг;зүү, хайч, хясаа,сүх;

ТВ, приставка, DVD,тоос сорогч .

Эдгээр объектуудад ерөнхий нэр өгнө үү. (Цахилгаан хэрэгсэл, багаж хэрэгсэл, гэр ахуйн туслахууд)

Таавар.

Бахдан, хараарай -
Дотор нь хойд туйл!
Гялалзсан цас мөс,
Өвөл тэнд амьдардаг.
Энэ өвөл бид үүрд мөнх
Дэлгүүрээс авчирсан. (Хөргөгч.)

Манай байранд робот байдаг.
Тэр асар том тэвштэй.
Робот цэвэр ариун байдалд дуртай
Мөн TU доторлогоо шиг дуугарна.
Тэр тоосыг дуртайяа залгиж,
Өвчгүй, найтаахгүй. (Тоос сорогч.)

Би онгирохгүйгээр хэлье:
Би бүх найзуудаа сэргээх болно!
Тэд над дээр гунигтай ирдэг -
Үрчлээтэй, атираатай,
Тэд маш хөөрхөн орхидог -
Хөгжилтэй, зөөлөн!
Тиймээс би найдвартай найз
Цахилгаан ... (төмөр).

"Sawyers" дууг дуулж байна("Хэл яриа, хөдөлгөөнийг засах" цуглуулга, Боромыкова О.С., 5-р хуудас).

ТВ тоглоом(Үгийн бүтэц дээр ажиллах)

Тоглоом нь харааны санах ой, өгөгдсөн хэмнэлтэй хэв маягийг хуулбарлах чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.

Тоглоомын материал:

"ТВ", хэмнэлийн блокууд, сэдэвчилсэн зураг,

хөгжмийн зэмсэг буюу тэдгээрийн орлуулагч.

Хөгжмийн материал:янз бүрийн хэмжээтэй хөгжмийн хэсгүүд (марш, полька, орос ардын бүжиг, вальс, Чарлестон, тарантелла).

Багш хүүхдүүдээс зурагтаар юу үзүүлэхээ цээжлэхийг хүснэ. Дэлгэц дээр тодорхой хэмнэлтэй хэв маяг гарч ирдэг бөгөөд хүүхдүүд үүнийг цээжилж, дараа нь хөгжмийн зэмсэг эсвэл тэдгээрийн орлуулагч ашиглан ээлжлэн хуулбарладаг.

Багш хэд хэдэн зургийг нээж, хүүхдүүд үгийн нэрийн бүтэц нь өгөгдсөн хэмнэлтэй нийцэж байгаа зургийг сонгоно.

Fizminutka "Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл".

тоос сорогч, тоос сорогч,

Хаана хамраа нааж байгаа юм бэ? (Хайх, Пиноккио шиг хамраа хүр)
Би дуугарч байна, би дуугарч байна(Эргэлт ба шуугиан)

Би бүх зүйлийг цэгцэлж байна. (нум, гараа хажуу тийш нь сунгах)

Үе мөчний амьсгал, нүүрний дасгалууд

Болсон үйл явдлуудтай холбоотой сэтгэл хөдлөлийн байдлыг илэрхийлж, үзүүлээрэй: ТВ-ийн эвдрэлээс болж та компьютер эсвэл дээд хайрцаг худалдаж авсандаа сэтгэл хангалуун байна.

Холигч асаалттай: доод эрүүтэй дугуй хөдөлгөөн. Амаа ангайх, хаах үед эрүүгээр “о” үсгийг зур.
- Бид мах бутлуурын бариулыг эргүүлдэг: "Болох байсан, тэгэх байсан, болох байсан" гэсэн стрессийн өөрчлөлттэй үеийг дуудахдаа амаа аль болох олон удаа нээ.
- Гэрэл зурагчин линз рүү хардаг: зүүн, баруун хацраа ээлжлэн өргө.
- Бид хувцсаа индүүддэг: хэлний урд талын өргөн ирмэгээр, дээд уруулыг дээрээс нь доош нь долоож, дараа нь хэлээ тагнайн дунд хүртэл ам руу нь татна. Хэлний үзүүрээр хатуу тагнайн дагуу хөдөлгөөн хийж, зөөлөн тагнайд хүрэхийг хичээ.

Ажиллаж буй цахилгаан машинуудын дуу чимээ (интернетээс видео үзүүлэх эсвэл аудио бичлэг): тоос сорогч, хөргөгч, угаалгын машин. Хүүхдүүд дуурайдаг: "J-zh-zh-zh-zh" гэх мэт.

Гар дасгал.

Зураачид байшингаа буддаг(Нударга нь доошилно. Үүний зэрэгцээ гараа дээш өргөж, хуруугаа хооронд нь сунгана.)
Хайртай хүүхдүүдэд зориулав.
Чадах юм бол
Би ч бас тэдэнд туслах болно.

Сансарт чиг баримжаа хөгжүүлэх тоглоом "Залуус хатуу дэг журамтай."

Хүүхдүүд танхимыг тойрон алхаж, дараахь үгсийг хэлдэг.

Залуус хатуу дэг журамтай,
Тэдний бүх газрыг мэддэг
Алив, хурдан ингэж давтаач,
Би чамд яаж харуулах вэ!

Сүүлчийн мөрийн дараа багш хэрхэн жагсахыг зааж өгнө.

  • таны урд байгаа гараа дугуйрсан - тойрог хэлбэрээр,
  • гараа мөрний түвшинд хажуу тийш нь - нэг эгнээнд,
  • хоёр гараа таны өмнө сунгасан - баганад.

"Тоос сорогч ба тоосны тоосонцор" тоглоом-дасгал(М.А. Косицын "Залруулах хэмнэл" цуглуулга, 121-р хуудас).

Залуус аа, та нарыг нарны туяанд хөгжилтэй бүжиглэж буй тоосны тоосонцор гэж төсөөлөөд үз дээ. "Тоосны толбо" эргэн тойрондоо эргэлдэж, удаан, удаан эргэлдэж, шалан дээр тогтдог. Гэнэт тоос сорогч ажиллаж эхлэв. (Багш тоос сорогчийн чимээ гаргана.) Тэр тоосны тоосонцор цуглуулдаг. Хэнд хүрэв тэр босоод явчихдаг.

Багш нь "тоосны тоосонцор" шалан дээр суух үед нуруу, мөр нь тайвширч, урагш бөхийж, гараа доошлуулж, толгойгоо бөхийлгөх ёстой гэж багш тайлбарлав.

Үр дүн: Залуус аа, одоо бид ухаалаг гэрийн туслах ажилтнуудынхаа талаар илүү ихийг мэддэг болсон тул тэдгээрийг ашиглаж, эцэг эхдээ гэртээ тусалж чадна (тэдний хяналтан дор)


Нэгтгэх, бүрдүүлэх, хөгжүүлэх хөгжмийн чадвархүүхдүүдэд янз бүрийн хөгжмийн зэмсэг тоглох, бүтээлч үйл ажиллагаанд мэдлэгээ ашиглах боломжийг олгодог .

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Шууд хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа"Хөгжмийн зэмсгийн ертөнцөд" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хөгжимд

Зорилтот:

Хүүхдийн хөгжмийн чадварыг нэгтгэх, төлөвшүүлэх, хөгжүүлэх, хүүхдийн янз бүрийн хөгжмийн зэмсэг тоглох, бүтээлч үйл ажиллагаанд мэдлэгээ ашиглах боломжийг олгох.(хөгжмийн зэмсэг тоглож сурахад шаардлагатай).

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Хөгжмийн зэмсгийн ангиллын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх.
  • Баяжуулах толь бичигхөгжмийн нэр томъёо.
  • Хөгжмийн зэмсгийг дуугаар таних чадварыг бий болгох; дуулахдаа дууны зан чанарыг илэрхийлж, зохицон, илэрхийлэлтэй дуулах.

Хөгжиж байна:

Боловсролын:

  • Харилцааны ур чадвар, хөгжмийн зэмсэг сонирхох, тоглох хүслийг төлөвшүүлэх.

Интеграци:

  • Биеийн тамир.
  • Нийгэмшүүлэх.
  • Уран зохиол унших.
  • Харилцаа холбоо.

Урьдчилсан ажил:

  • Хүүхдүүдэд орос хэл унш ардын үлгэр"Манжин", дараа нь хүүхдүүдтэй хамт өвөө, эмээ, ач охин, алдаанууд, муур, хулгана нарын алхмуудыг "дуугаргах" хөгжмийн зэмсгийг сонго.

Тоног төхөөрөмж:

  • Слайд үзэх мультимедиа суурилуулалт.
  • Хөгжмийн зэмсэг: бөмбөр, шажигнуур, халбага, хэнгэрэг, маракас, хонх; гар хийцийн хэрэгсэл (гутал - гүйгч).
  • Харааны хэрэгсэл: ширээ - хөгжмийн зэмсгийг дүрсэлсэн зураг байрлуулах байшин.

хөдөл

Хүүхдүүд хөгжмийн өрөөнд ордог.

"Peer Gynt" сюитын Э.Григийн "Өглөө" дууг сонсдог.

Хөгжмийн найруулагч (мэндчилгээ)Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд мэндчилгээнд хариулдаг.

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, өнөөдөр бид ер бусын улс руу явах болно. Ийм улс аль ч улсад байдаггүй газарзүйн газрын зураг, гэхдээ тэнд тэд хөгжимд дуртай. Энэ бол улс Хөгжмийн зэмсэг. Бид та нартай хамт гүйгч гуталтай энэ улс руу явах болно. Тэднийг удахгүй хувцаслаарай.

Хүүхдүүд Kinder-ээр хийсэн "гутал - гүйгч" -ийг гайхшруулдаг.

Хөгжмийн найруулагч. Тэгэхээр та замд гарахад бэлэн үү? Явцгаая!

Хамтдаа алхам алхцгаая

Хөгжилтэй марш бидэнд тусална!

"Гуравдугаар сарын" хөгжим сонсогдож байна. Ф.Надененко.(1 цагийн марш)

Энд бид хөлийн хуруугаараа гүйдэг.

"Гуравдугаар сарын" хөгжим сонсогдож байна. Ф.Надененко (II цагийн гүйлт)

Хөгжмийн найруулагч. Залуус аа, бид тантай хамт байна. Манай хөгжмийн зэмсэгтэй орон ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай. Үүнд хичнээн олон төрлийн хөгжмийн зэмсэг байдаг(бид тоолж байна). Тэд бүгд өөр өөр боловч тэдгээрийг дөрвөн үндсэн бүлэгт нэгтгэж болно. Эдгээр бүлгүүдийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд хөгжмийн зэмсгийг бүлэгт ангилдаг.бөмбөр, салхи, чавхдас, гар.

Хөгжмийн найруулагч:Сайн байна залуусаа! Хөгжмийн зэмсэгүүд тантай уулзахаар бэлтгэж байсан ч тэд маш их догдолж, сандарч байсан тул бүгд андуурчээ. Одоо чи бид хоёр тэдэнд байшингаа олоход нь туслах ёстой. Бид тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд. Тийм ээ!

Багш нь хүүхдүүдэд байшинг үзүүлдэг.

Дэлхий дээрх хүн бүр гэр оронтой.

Сайхан, хөгжилтэй, тухтай.

Нохой нь үржүүлгийн газартай, үнэг нь нүхтэй,

Шар шувуу нь хонхорхойтой, хулгана үүртэй.

Эдгээр байшинд хөгжмийн зэмсэг амьдардаг.

Бидний туслах хамгийн эхний зүйл бол цохилтот хөгжмийн зэмсэг байх болно, учир нь тэд дэлхий дээр анх гарч ирсэн бөгөөд хамгийн энгийн бөгөөд мадаггүй зөв байдаг. Тоглоом нь тэднийг байранд нь оруулахад тусална« Хөгжмийн таамаг.

Тоглоом "Хөгжмийн таамаг"

Багш хүүхдүүдээс хөгжмийн зэмсгийн тухай оньсого асуудаг.

  1. Оркестрийн хэн танд туслах вэ?

Тэрээр нарийн төвөгтэй хэмнэлийг даван туулж чаддаг.

Ямар ч хэмнэл, өөр өөр улс орнуудаас.

За, мэдээжийн хэрэг, …………….(бөмбөр)

Оньсого таасан хүүхэд бөмбөр дүрстэй зургийг ширээний байшингийн үүрэнд хавсаргав.

Хөгжмийн найруулагч:Эрт дээр үед бөмбөр нь агнах замаар олж авсан амьтны арьсаар хийгдсэн бөгөөд хүмүүсийн амьдралд чухал ач холбогдолтой байв. Тэд үүнийг жишээ нь, хол зайд мэдээлэл дамжуулах, эсвэл маш хол амьдардаг хөршүүдийнхээ аюулаас сэрэмжлүүлэх зорилгоор утас болгон ашигладаг байв.

  1. модон үйрмэг,

Жаахан тогш.

Та тэднийг ууж болно

Мөн та "Хатагтай" тоглож болно.(Модон халбага)

Хүүхдүүд модон халбага дүрс бүхий картыг ширээний нүдэнд байрлуулна.

  1. Алга түүн дээр тогшиж байна,

Чөлөөтэй сэгсэрнэ.

Тэгээд тэр дуугарч, аянга цахилгаантай.

Тэр огт өвддөггүй.(Хэнгэрэг)

Хүүхдүүд хэнгэрэгний дүрс бүхий картыг ширээний нүдэнд байрлуулна.

  1. Чи намайг гартаа аваач.

Миний гарыг сэгсэр.

Модон, дэггүй.(Ратчет)

Ратчет дүрс бүхий картыг ширээний нүдэнд байрлуулна.

Хөгжмийн найруулагч:Ратчет хэнгэрэг, халбага бариад дуулаад зогсохгүй ардын баяр, гэхдээ бас хортон шавьжаас цэцэрлэгийг хамгаалсан. Тэр салхинд хүчтэй шажигнан хэрээ, дэгээг айлгав.

  1. Та үүнийг алган дээрээ ав

Дуудлага сонсох болно.

Дин-дин-дин, дон-дон-донг

Энэ хэний дуудлага вэ? (Хонх)

Хүснэгтэнд хонхны дүрс бүхий картыг байрлуулсан.

  1. Тэр шажигнуур шиг харагдаж байна

Зөвхөн энэ нь тоглоом биш юм!Маракас)

Маракагийн дүрс бүхий картыг ширээний нүдэнд байрлуулсан байна.

Хөгжмийн найруулагч:Залуус аа, манай цохиур хөгжмийн зэмсэг нь хөгжилтэй хөгжимчид төдийгүй чадварлаг үлгэрчид юм. Зочиддоо Оросын ардын үлгэр "Манжин"-ыг тэдэнтэй хамт ярьцгаая.

Тусламжтай хүүхдүүд цохивор хөгжим"Манжин" үлгэрийг дуулав.

"Манжин" үлгэр.

"Үлгэрч" (багш эсвэл хүүхэд) үлгэр ярьж, хүүхдүүд жүжиглэдэг.

Өвөө (хүнд алхаж, доголон) - бөмбөр, удаан хурд, завсарлагатай хэмнэлтэй хэв маяг.

Эмээ (хурдан алхаж, жижиглэсэн) - ратчет, хэмнэлтэй хэв маяг нь илүү тайван, дунд зэргийн хэмнэлтэй.

Ач охин (алгасаж гүйдэг) - хэнгэрэг, хэмнэлтэй хээ нь найм, дөрөвний ноотуудаас бүрддэг, хурдан хэмнэлтэй.

Алдаа (гүйж, чанга хуцах) - халбага.

Муур (яарах, дуугарахгүй) - маракас, найм дахь хугацаатай хэмнэлтэй хэв маяг, хурдан хэмнэлтэй.

Хулгана (яарах, эргэн тойрноо харах) - хонх, найм дахь хугацаатай хэмнэлтэй хэв маяг.

Хөгжмийн найруулагч:Үүн шиг сонирхолтой үлгэрБид танд багаж хэрэгслийн хамт хэлсэн. Залуус аа, үлээвэр хөгжмийн зэмсгүүд танд зориулж тоглоом бэлдсэн. Тоглоомыг "Хэн дуулахыг таах" гэж нэрлэдэг. Эхлэхийн тулд өмнөх хичээлүүд дээр ямар үлээвэр хөгжмийн зэмсгүүдтэй танилцсанаа санацгаая?

Хүүхдүүд уулзсан үлээвэр хөгжмийн зэмсгүүдийг жагсаавөмнөх хичээлүүд: лимбэ, бүрээ, саксофон, өрөвдөх.

Хөгжмийн найруулагч: үлээвэр хөгжимтанд ээлжлэн дуулах болно, та ямар хөгжмийн зэмсэг танд зориулж дуулсныг олж мэдэх ёстой юу?

Тоглоом "Хэн дуулахыг таагаарай?"

Багш хүүхдүүдэд янз бүрийн үлээвэр хөгжмийн зэмсгийн дууг сонсохыг өгдөг. Хүүхдүүд энэ хэрэгслийг таньсан тул түүний дүрс бүхий картыг олж, ширээний нүдэнд - байшинд засаарай.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, манай гайхалтай байшингуудыг хараарай. Хоёр нь аль хэдийн эзлэгдсэн байна. Хэрэгслүүд нь цонхон дээрээ тав тухтай байрладаг. Энэ нь таныг өмнөх хичээлүүддээ маш анхааралтай сонсож, хөгжмийн зэмсэг хийдэг олон найзтай болохыг харуулж байна.

Вивальдигийн хийлийн концертоос хэсэг.

Хөгжмийн найруулагч:

Гөлгөр нумын хөдөлгөөн

Утас чичирнэ.

Ухаан нь алсаас сонсогддог

Сартай үдшийн тухай дуулдаг.

Дууны халих нь ямар ойлгомжтой вэ.

Тэд баяр баясгалан, инээмсэглэлтэй байдаг.

Мөрөөдлийн ая шиг сонсогдож байна

Түүний нэр нь хийл юм!

Залуус аа, утсан хөгжмийн тухай ярих цаг болжээ. Чавхдаст хөгжимбидэнд зориулж өнгөлөг слайд бэлтгэж, тэдгээрийн олон янз байдлын талаар өгүүлэв.

слайд 1

Хийл хөгжим бүр нумтай байдаг.

Тэр бол үнэнч, үнэнч найз юм.

Хийлч нумыг хөтлөх үед

Мөн хийл уйлж, дуулдаг.

слайд 2

"Ятга бол ид шидийн хэрэгсэл" -

гэж бодолтой яруу найрагч хэлэв.

Утас нь гарт хүрмэгц -

Мөн зөөлөн дуу чимээ гарах болно.

слайд 3

Галын дэргэд гитар эгшиглэж байна.

Тэдний дотор маш их гэрэл гэгээ, сайн сайхан байдаг.

Хамгийн дотно найз шиг

Түүний уянгалаг, намуухан дуу.

слайд 4

Ятгын дор, эгшигт аялгуу

Охид, хөвгүүд дурласан.

Хуримын үеэр дуулал дуулж,

Мөн залуучууд адислагдсан

слайд 5

Балалайкагаас илүү чанга

Дэлхий даяар биш.

Тэрээр төрөлх орос хүн

Ардын хөгжмийн зэмсэг.

Тэд түүнд дуулж, бүжиглэв

Тэд гашуудаж, санаа алдлаа.

Амралтын өдрүүдээр аа, өө

Хөхөөнүүд хөгжилтэй байсан.

(Хавсралт 2)

Хөгжмийн найруулагч:Залуус аа, ганцхан байшин үнэгүй үлдсэн. Бид үүнд ямар бүлэг хэрэгслийг оруулах вэ?

Хүүхдүүд хариулдаг: Гарны хэрэгслүүд.

Хөгжмийн найруулагч:Эхлээд хүндэт газарБидний хувьд маш их тоглодог сайн төгөлдөр хуурыг эзлэх ёстой хөгжмийн бүтээлүүд, мөн бидний амралт, хичээлийн үндсэн туслах юм.

Төгөлдөр хуурын дүрс бүхий картыг ширээний нүдэнд байрлуулна - байшин.

Хөгжмийн найруулагч:Өөрөөр хэлбэл, энэ хэрэгслийг төгөлдөр хуур гэж нэрлэдэг. Хэрэв түүний нэрийг орос хэл рүү орчуулсан бол "чанга - чимээгүй" гэх мэт сонсогдох болно. Алх нь чанга цохидог гарны хэрэгслийн дотор амьдардаг сунгасан утаснууд, мөн сайхан өглөө, хүйтэн өвөл, сайн эмээгийн үлгэр ба муу Баба Яга, үзэсгэлэнтэй эрвээхэй, гайхамшигтай цэцэгсийн тухай өгүүлэх хөгжмийн сайхан дууг төрүүлдэг.

Хөгжмийн найруулагч:Залуус аа, юу гарын хэрэгслүүдчи одоо болтол мэдэж байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт: Төгөлдөр хуур, баян хуур, синтезатор.

Эдгээр хэрэгслүүдийн дүрс бүхий картууд нь хүснэгтэд байр сууриа эзэлдэг.

Хөгжмийн найруулагч:Залуус аа, бид хөгжмийн зэмсгүүдэд байшингаа олоход нь тусалсан. Ийм сайхан хөгжмийн зэмсэг эх орныг та хэзээ ч мартахгүй гэдэгт итгэлтэй байна. Бид энд буцаж ирэх нь гарцаагүй, гэхдээ одоохондоо цэцэрлэгт явахаасаа өмнө найз нөхөддөө багаж хэрэгсэл бэлэглэх болно. Тэдэнд зориулж дуу дуулъя, тэгвэл манай төгөлдөр хуур бидэнд тусална.

"Хөгжмийн ертөнц" дууг Е.В.Машечковагийн үг, хөгжим тоглож байна.

Хөгжмийн найруулагч:Найзууддаа баяртай гэж хэлцгээе - зэмсэгүүд. Нүдээ аниад 5 хүртэл тоол

1, 2, 3, 4, 5

Цэцэрлэгт буцаж ирлээ.

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, бидний аялал танд таалагдсан уу?

Хүүхдүүд хичээл дээр юу хийсэн, юу таалагдсан тухайгаа ярьдаг.

Хөгжмийн найруулагч хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлэхэд хүүхдүүд танхимаас гарна.


Елена Лупикина
"Хэрэгслүүд". GCD-ийн тойм бэлтгэл бүлэг

"Хэрэгсэл" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Ашигласан технологиуд: Dybina O. "Өмнө нь юу байсан ..."; Ушакова О.Д "Таавар, шүлэг, хэл яриа"

Хичээлийн зорилго:

Хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх янз бүрийн төрөлбагаж хэрэгсэл, тэдгээрийг янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн ажилд ашиглах талаар.

Даалгаварууд:

боловсролын

Хүүхдүүдэд оньсого таахыг заах, нэр үгнээс нэмэлт үг үүсгэх, үгсийн санг дүүргэх.

хөгжиж байна

хүүхдийн ой санамж, логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын

Хүүхдэд боловсрол олгох хүндэтгэлтэй хандлаганасанд хүрэгчдийн ажилд.

Хичээлийн материал:"Хэрэгслүүд" сэдвээр илтгэл (зохиогчийн,

Y/болон "Хэнд юу хэрэгтэй вэ?"

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч:

Залуус аа, өнөөдөр бид багаж хэрэгслийн талаар ярих болно. Багаж хэрэгсэл гэж юу вэ? (Хэрэгслүүд нь хүмүүст ажилд нь тусалдаг зүйл юм) - слайд 1;

II. Анхны хэрэгслүүд маш эрт дээр үеэс гарч ирсэн. Тэдгээрийг анхдагч хүмүүс ашигладаг байсан. Эхлээд энэ нь зүгээр л саваагаар уясан чулуу байсан.

Таны бодлоор орчин үеийн ямар багаж хэрэгсэл харагдаж байна вэ? (энэ нь сүх шиг харагдаж байна). Зөв. Ийм багаж хэрэгслийн тусламжтайгаар хүмүүс орон сууц барьж, хоол хүнс авч, амьдралд шаардлагатай зүйлсийг хийсэн - слайд 2;

Дараа нь хүмүүс төмрийн багажийг хэрхэн хийхийг сурсан - слайд 3; Дархны мэргэжил өнөөдрийг хүртэл эрэлттэй хэвээр байна.

IN орчин үеийн ертөнцхүмүүсийн ажлыг ихээхэн хөнгөвчилсөн цахилгаан хэрэгсэл гарч ирэв - слайд 4;

III. Тоглоом "Тааварыг таах"

Та багаж хэрэгслийн тухай оньсого тайлахыг хүсч байна уу? (Тийм)

(багш оньсого уншиж, хүүхдүүд таамаглаж, дараа нь зураг слайд дээр гарч ирээд хариултаа тайлбарлана)

1. Маш олон шүдтэй, гэхдээ юу ч иддэггүй үү? (Хөрөө) - Слайд 5

(ямар нэг зүйлийг хөрөөдөхөд хөрөө хэрэгтэй)

2. Зузаан нь туранхайгаа цохиж, нимгэн нь юм сэвтнэ. (Алх ба хадаас) - слайд 6

(хадаасыг цохиход алх хэрэгтэй)

3 Тэдэнд байна хүнд хөдөлмөр, үргэлж ямар нэг зүйл шахаж байна. (Vise) - слайд 7

(Янз бүрийн эд ангиудыг боловсруулахад тохиромжтой байхын тулд дэд хэсэгт бэхэлсэн)

4. Тэр шурагтай бүжиглэж эхлэхэд тэр эргэлдэж буй самбарт гацсан! (Шураг ба халив) - слайд 8

(Шургуудын боолтыг шургуулсан)

5. Мөсөн талбай дээрх толин тусгал дээр

Ганц тэшүүр дээр.

Тэр нэг удаа унасан -

Тэгээд тэшүүрийн талбай бүхэлдээ нурсан. (Шилэн таслагч) - слайд 9

(Шил огтлоход шил таслагч хэрэгтэй)

6. Бөгтөр морьд

модон талууд

Түүний туурайн доороос

Цагаан хусуур урсдаг

модон гол

модон завь

Тэгээд завь дээгүүр эргэлдэж байна

Модны утаа. (Төлөгч) - слайд 10

(Зоногч нь хавтангуудыг гөлгөр болгохын тулд зүсдэг)

7. Бид хумсаа хумсаараа шахаж, P- нэг удаа, хадаасгүй болно. (Хачиг) - слайд11

(Бахө нь самбараас хадаас сугалахад хэрэгтэй)

8. Энэ чулуун тойрог

Instruments-ийн хамгийн сайн найз

Түүний дээгүүр эргүүлэг оч асна

Sharp нь мохоо болгодог. (Whetstone) - слайд 12

(Иргэх хэрэгсэлд хурцлагч хэрэгтэй)

IV. Биеийн тамирын минут

Tyusha Plush tostyachok (хавар)

Хананд дэгээ хадсан (нударга нь нударгаараа тогшдог)

Тогш, тиймээ тогш

Тогш, тиймээ тогш

Хуучин хумс гэнэт бөхийв

Хумс нь өт шиг нугалж байна

Тэгээд сандал дээрээс тарган хүн хугарна! (хелхэх)

Тэр баяртайгаар хамраа үнэрлэв.

Цэцэглэгчид дээш татав, (хөл дээрээ босоорой)

Миний сэвх тоолсон

Титэм хүртэл буржгар үсийг тэгшлэв

Tyusha Plush архирдаггүй (2 хөл дээр үсрэх)

Та азгүй байсан ч гэсэн!

v. Дидактик тоглоом"Хэнд юу хэрэгтэй вэ?"

Янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс ажилдаа багаж хэрэгсэл ашигладаг.

"Хэнд юу хэрэгтэй вэ?" тоглоом тоглоцгооё. Энд янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн зургууд байна. Зурган дээрх хүмүүсийн мэргэжлийг нэрлэж, тэдний ажилд шаардлагатай багаж хэрэгсэл бүхий зурагтай тааруулж бичээрэй.

Зургийн сонголтууд:

Холбогч (төлөгч, цүүц, хөрөө, алх);

Мужаан (Сүх, хөрөө, алх);

Сантехникч (эрэг чангалах түлхүүр, зүсэх машин, төмөр хөрөө);

Автомашин засварчин (хөрөө, эрэг чангалах түлхүүр, эрэг);

Цэцэрлэгч (Триммер, хүрз, тармуур, услах сав);

Мод бэлтгэгч (хөрөө, сүх);

Эмч (тариур, хясаа, термометр);

Үсчин (хайч, үс хатаагч, сам, хайч);

Глазер (рулет, шил таслагч);

Оёдолчин (Төмөр, зүү, хайч, зүү);

Гуталчин (алх, хутга, зулзага).

VI. Тоглоом "Өгүүлбэрийг дуусга"

Жишээлбэл:

Барилгачид барилгын багаж хэрэгсэл хэрэгтэй;

Цэцэрлэгчдийн хэрэгцээ ... (цэцэрлэгийн хэрэгсэл);

Эмч шаардлагатай ... (эмнэлгийн хэрэгсэл);

Оёдолчинд ... хэрэгтэй (оёдлын хэрэгсэл);

Мужаанд ... хэрэгтэй (мужааны багаж);

Гуталчин ажилд авна. (гутлын хэрэгсэл).

VII. Тоглоом "Юу болсон бэ?"

Сүх, хавчуур, шил таслагч, өрөм. Слайд 13 (Өрөм нь цахилгаан хэрэгсэл бөгөөд сүх, хавчуур, шил зүсэгч нь гарын авлага юм)

Дэд, зүү, утас, алх, өрөм. Слайд 14 (Зүү нь оёдлын хэрэгсэл, могой, алх, зорогч нь барилгын хэрэгсэл юм)

хясаа, тариур, термометр, соронзон хэмжүүр. Слайд 15 (Рулет бол барилгын хэрэгсэл, хясаа, тариур, термометр нь эмнэлгийн хэрэгсэл юм)

Awl, услах сав, хусуур, тармуур. Слайд 16 (Awl бол гутлын хэрэгсэл, услах сав, хүрз, тармуур нь цэцэрлэгийн хэрэгсэл юм)

VIII. Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, бид хичээл дээрээ юу ярьсан бэ? (Хэрэгслийн тухай)

Та ямар төрлийн хэрэгслийг санаж байна вэ? (цэцэрлэгжүүлэлт, мужаан гэх мэт)

Гэртээ, хөдөө орон нутагт байгаа эсвэл эцэг эхийнхээ ажил дээрээ ашигладаг багаж хэрэгслийг зурж, будаарай.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Сургуульд бэлтгэх Tic-Tac-Toe бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн зугаа цэнгэлийн тойм.Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн "Tic-tac-toe" математикийн зугаа цэнгэлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: сонирхлыг хадгалах.

Сурган хүмүүжүүлэгчийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хамтарсан боловсролын нөхцөл байдал Сэдэв: "Хэрэгсэл" Зорилго: Нэгтгэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Ахлах болон бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Өвлийн тоглоом, зугаа цэнгэл" спортын чөлөөт цагийн хураангуйПрограм хангамжийн агуулга. Боловсролын бүс"Биеийн хөгжил" - тайван орчинд моторт ур чадварыг сайжруулах.

Ахлах болон сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан усан дээрх спортын наадмын тойм.Даалгавар: 1. Цээжин дээр мөлхөж сэлэх чадварыг нэгтгэх. 2. Бие махбодийн чанарыг хөгжүүлэх: хурд, авхаалж самбаа. 3. Нөхөрсөг байдал, мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Низамова Лейсан Мадехатовна,

сурган хүмүүжүүлэгч

MBDOU DS КВ "Кран"

Новый Уренгой

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

"мэдлэг"

"харилцаа холбоо"

"уран зохиол унших"

"эрүүл мэнд"

"нийгэмшил"

Үйл ажиллагаа:

Харилцааны

Мотор

Уран зохиолын талаархи ойлголт

Материал ба тоног төхөөрөмж:Сэдвийн болон хуйвалдааны зургууд, хүмүүсийг дүрсэлсэн хуваасан зураг бүхий дугтуйнууд өөр өөр мэргэжил, соронзон самбар, танилцуулга "Мэргэжил", янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн зураг бүхий картууд, янз бүрийн багаж хэрэгслийн дүрс бүхий картууд.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын

Сэдвийн үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Дүрслэх өгүүллэг бичих дадлага хий

Хүмүүсийн ажилд янз бүрийн зүйл тусалдаг гэсэн хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх - багаж хэрэгсэл.

Боловсролын

Хүүхдүүдийг бүс нутагт чиглүүлэх ажлыг үргэлжлүүлээрэй хүний ​​үйл ажиллагаа(шинжлэх ухаан, урлаг, үйлдвэрлэл, үйлчилгээ, Хөдөө аж ахуй), тэдний хүүхэд, түүний гэр бүлийн амьдрал дахь ач холбогдол, цэцэрлэгболон нийгэм бүхэлдээ

Асуултыг сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх; ерөнхийлэх чадвар; логик сэтгэлгээ; үйл явц дахь хүүхдийн сонирхол хамтарсан үйл ажиллагаа; харааны анхаарал, ойлголт.

Боловсролын

Хичээл сонирхох, хамтран ажиллах, харилцан ойлголцох чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх, цэцэрлэгт ажилладаг хүмүүсийг хүндэтгэх

Үйл ажиллагааны явц:

IN.:Сайн уу залуусаа! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна. Мөн өнөөдөр бид зочинтой. Оньсого тааж, хэн болохыг олж мэдээрэй.

Тэр бол мэдээж хамгийн чухал
Муухай дэггүй хүн бол хөгжилтэй.
Тэр том цэнхэр малгай өмссөн байна
Болхи, завхай. (Мэдэхгүй)

Хүүхдүүд:Мэдэхгүй

IN.:Зөв.

Дунд зэргийн хэмжээтэй цээжний гарт Dunno-г хөгжимд оруулав.

Мэдэхгүй: Өдрийн мэнд! (Ханцуйгаараа духаа арчив) Ядарч, энэ цээжийг саран дээрээс олов. нээж агуулгыг нь харлаа. Тэгээд тэнд ямар нэг дугтуйнууд юу ч ойлгосонгүй ?! Би эрдэнэс олсон гэж бодсон. Танд хүргэж өгөхөөр шийдлээ. Та тусалж чадах уу?

IN.:За залуусаа, тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд: тиймээ тийм!!!

Дунно эхний дугтуйг гаргаж багшид өгөв.

IN.:"Тааварыг таах"

IN.:Залуус аа, үүний тулд бид дэлгэц рүү явах хэрэгтэй. Би чамд оньсого уншиж өгье, хэрэв та зөв хариулвал дэлгэцэн дээр зураг гарч ирнэ.

Интерактив танилцуулга. professions.pptx (275.26 KB) татаж авах

"Тааварт мэргэжлүүд" илтгэлийг үзүүлж байна.

мэдэхгүй:Сайн байна залуусаа!

IN.:Тэгээд тоглоцгооё.

Хүүхдүүд ба Мэдэхгүй: Бид санал нийлж байна.

Гар утасны тоглоом "Энэ зүйл хэнд хэрэгтэй вэ?"
(хивсэнд заагч, саваа, ном, шанага, руль, хийл, бийр, хувин, шүүр, чагнуур)
Хүүхдүүд хөгжимд тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг. Хөгжим зогсох - хүүхдүүд эд зүйлсийг авч, энэ зүйл хэнд хэрэгтэйг хэлдэг.

мэдэхгүй:Надад өөр дугтуй байна. (багшдаа өгдөг)

IN.:Тоглоом "Зургийг цуглуул"

Энэ тоглоомын хувьд та хосоороо зогсох хэрэгтэй. Дунно бид хоёр хос болгонд хуваасан зураг тараах болно, та нар тэднийг цуглуулахыг хичээ.


Топ