Багаж хэрэгслийн сэдвээр бэлтгэл бүлгийн зангилаа. Цэцэрлэг, хөгжим, мужааны төрлөөр багаж хэрэгслийг ангилах чадварыг нэгтгэх ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм.

Хийсвэр ярианы эмчилгээний сессВ ахлах бүлэгсэдвээр: "Өвөлждөг шувууд"

ЗОРИЛГО:

Хэлбэрт нэр үгийн хэрэглээг засах олон тоогенийн тохиолдол;

Тоонуудыг нэр үгтэй тохиролцох;

Багасгах дагавар бүхий нэр үг, нэр үг үүсгэх;

Олон тооны нэр үг үүсэх.

Залруулж хөгжүүлэх:

Нүүдлийн болон өвөлждөг шувуудын талаархи хүүхдийн мэдлэг, санаа бодлыг нэгтгэх;

Шувуудыг тодорхойлолтоор нь таних дасгал хийх;

Анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Байгалийн оршин суугчдын сонирхол, тэднийг хамгаалах, хамгаалах хүслийг нэмэгдүүлэх.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Карпова Реседа Гулусовна

Яриа засалч МАДОУ "288-р цэцэрлэг

хосолсон төрөл "Казань хотын Кировский дүүрэг

Энэ сэдвээр ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн конспект:

"Өвөлждөг шувууд"

ЗОРИЛГО:

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Төрөл бүрийн олон тооны нэр үгийн хэрэглээг засах;

Тоонуудыг нэр үгтэй тохиролцох;

Багасгах дагавар бүхий нэр үг, нэр үг үүсгэх;

Олон тооны нэр үг үүсэх.

Залруулж хөгжүүлэх:

Нүүдлийн болон өвөлждөг шувуудын талаархи хүүхдийн мэдлэг, санаа бодлыг нэгтгэх;

Шувуудыг тодорхойлолтоор нь таних дасгал хийх;

Анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Байгалийн оршин суугчдын сонирхол, тэднийг хамгаалах, хамгаалах хүслийг нэмэгдүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Шувуудын дүрс бүхий зураг, бухын шувууны дүрс, шувууны дүрс бүхий мөрдөх, будах зураг, өнгөт, харандаа

Хичээлийн явц.

  1. Зохион байгуулах цаг

1. М.Пожаровагийн "Шувууны байшин" шүлгийг уншиж байна.

Бидэнд ийм зуршил бий:

Цас яаж унах вэ

Шувууны тавцан

Үүнийг зангилаа дээр өлгөцгөөе.

Үр тариа, өвсний ир байхгүй -

Өлссөн цаг!

Мөсний зүү гялалзаж,

Шумуул алга болсон.

Харин энд сургуулийн арын цэцэрлэгт

Саарал мөчрүүдийн дунд

Оройн хоол бэлэн боллоо

Шувууд, амьтдын хувьд.

Л.: Залуус аа, энэ шүлгийг юу гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт). Энэ нь зөв, тэжээгчийн тухай. Тэжээгч нь юунд зориулагдсан вэ? (ХҮҮХДИЙН ХАРИУЛТ). Жилийн аль үед шувуу тэжээгч хэрэгтэй вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Одоо зураг дээр дүрсэлсэн шувуудыг нэрлэх хүүхдүүд сууна.

(Шаазгай, хэрээ, бор шувуу, бухын шувуу, толгойт, тагтаа, харцага, тоншуул, шар шувуу, тогоруу, хараацай, булбул, одтой).

2. Хөдөлгөөний ерөнхий чадварыг хөгжүүлэх

Энд салбарууд дээр хараарай

Улаан подволктой бульфинчид

4 хажуугийн алгадах, 4 толгой хазайх

хөвсгөр өд,

Наранд жаргаж байна.

Гараа байнга сэгсрэх

Тэд толгойгоо эргүүлнэ

Тэд нисэхийг хүсч байна.

Нэг мөрөнд 2 толгой эргэх

Чшш! Чшш! Чшш! Нисэн одох!

Цасан шуурганы төлөө, цасан шуурганы төлөө!

Тэд өрөөг тойрон гүйж, далавч шиг гараа даллана

3. Хөгжил нарийн моторт ур чадвар

  1. Гол хэсэг

Л.: Залуус аа, өнөөдөр бух шувуу бидэнтэй уулзахаар нисэв. Тэр маш их зүйлийг авчирсан сонирхолтой оньсогоболон даалгавар. Тэр чиний шувууны найзуудын талаар хэр ихийг мэдэхийг хүсч байна.

4. Оньсого (Таамаглахдаа зураг тавих - таамаглах).

Л.: Залуус аа, одоо би та нарт оньсого хэлье.

Энэ махчин амьтан яриа хөөрөөтэй

Хулгайч, бухимдалтай,

Цангинасан, цагаан талтай,

Түүний нэр ... (Шаазгай).

дүрсгүй жаал

Саарал хүрэмтэй,

Хашаандаа эргэлдэж байна

Үйрмэг цуглуулдаг. (бор шувуу).

Өвлийн улиралд мөчир дээрх алим!

Тэднийг хурдан цуглуул

Гэтэл гэнэт алим дэгдэв

Эцсийн эцэст энэ бол ... (Bullfinches).

Түүнийг цэнхэр далавчаараа ингэж нэрлэдэг.

Хүйтэн, халуунд тэр маш чанга дуулдаг!

Шар цамцтай, үнэхээр жижигхэн.

Тэгэхээр чи түүнийг юу гэж дуудах гэж байгаа юм бэ? ... (Тим хулгана).

Кар-кар-кар! - хууран мэхлэгч хашгирав.

За, ухаалаг хулгайч!

Бүх гялалзсан зүйлс

Энэ шувууд дуртай!

Тэгээд тэр танд танил юм.

Тэр эмэгтэйн нэрийг хэн гэдэг вэ? ... (Хэрээ).

Л.: Сайн хийлээ! Та бухын оньсого тааварыг хурдан тайлсан.

Залуус аа, эдгээр шувууд юу вэ? Нүүдлийн эсвэл өвөлждөг үү? (Хүүхдийн хариулт).

(Шувууны дүрс бүхий үлдсэн зургуудыг үзүүлэв).

Та өөр ямар өвөлждөг шувуудыг харж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт, дэмжлэг - зураг).

5. Лексико-дүрмийн категорийг хөгжүүлэх

"Дөрөв дэх нэмэлт" тоглоом

Л.: Зургуудыг хар, тэдний дунд хэн нь хачирхалтай болохыг та таах ёстой юу? Тэгээд яагаад?

Шаазгай, хэрээ, од, бор шувуу. (Старлинг бол нүүдлийн шувуу юм).

Тогоруу, булбул, хараацай, бухын шувуу. (Бухын шувуу бол өвөлждөг шувуу юм).

Тоглоом "Оролдоод, тоол"

Л.: Одоо шувуудаа тоолъё.

Нэг бух, ..., таван бух.

Нэг хэрээ, ..., таван хэрээ. гэх мэт.

6. Биеийн тамирын боловсрол

Бутнууд улайсан

Өглөөнөөс биш.

Хацраа чимхэх

Эдгээр нь улаан дэнлүү юм.

"Дэнлүү"

Цасан хүмүүс гэрэлтэв.

Далавч шиг гараа даллана

Тэд час улаан өдийг цэвэрлэж,

"Өд цэвэрлэх"

Тэд рашаанаас ус уудаг.

"уух"

Хонх дүүрч байна

Би алсаас сонсож байна.

Гараа алгадах

Том жижиг тоглоом

Л.: Шувуу том бол хурц хошуутай, жижиг бол хурц хушуутай гэж хэлнэ.

Нимгэн сарвуу - нимгэн сарвуу.

Урт хүзүү - урт хүзүү.

Цагаан цээж - цагаан цээж.

Хар далавч - хар далавч.

Богино сүүл - богино сүүл.

Хөнгөн өд - хөнгөн өд.

Нэг олон-олон тоглоом

бухын шувуу - бухын шувуу - бухын шувуу

Хэрээ - хэрээ - хэрээ

Шаазгай - Шаазгай - Дөчин

бор шувуу - бор шувуу - бор шувуу

Тоншуул - тоншуул - тоншуул

Шар шувуу - шар шувуу - шар шувуу

Хөх - хөх - хөх

Тоглоом "Шувууг дүрслэх"

Л.: Одоо би зургуудыг нуух болно, та нар намайг ямар шувууны тухай яриад байгааг тааварлаарай.

Улаан цээжтэй, залхуу, идэвхгүй. (Бульфинч).

Шар хөхтэй, туранхай, уян хатан, хөгжилтэй. (Тит).

Улаан толгойтой, том, ухаалаг. (Тоншуул).

Том нүдтэй, нойрмог, шөнийн цагаар. (шар шувуу).

Л.: Сайн байна уу залуусаа, та өнөөдөр манай зочны даалгаврыг маш сайн биелүүллээ!

Эцэст нь тэр танд бэлэг өгдөг - та будах ёстой зургууд.

  1. Үр дүн.

Л.: Надад хэлээч, бид өнөөдөр хичээл дээр юу ярьсан бэ? Өвлийн шувуудыг нэрлэ. Одоо нислэгүүд. Өвөлдөө үлдсэн шувуудтай хэрхэн харьцах ёстой вэ?


Хийсвэр боловсролын үйл ажиллагаа 6-7 насны хүүхдүүдэд "Багаж хэрэгсэл, багаж хэрэгсэл" сэдвээр

Материал нь ярианы эмч, багш нарт сонирхолтой байх болно сургуулийн өмнөх боловсрол.
Санал болгож буй ажлууд нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы чадварыг хөгжүүлдэг.

Сэдэв: "Багаж хэрэгсэл ба багаж хэрэгсэл"

Зорилтот:Төрөл бүрийн "шидэт" хэрэгслийн тухай бяцхан үлгэр зохиох.

Даалгаврууд:
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
"Хэрэгсэл, хэрэгсэл" сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх;
бүтээх чадварыг хөгжүүлэх янз бүрийн төрөлмэдэгдэл, тэдгээрийн бүтцийг ажиглах;
ярианы дуудлагын талыг сайжруулах: зөв, зөв ​​ярих чадварыг нэгтгэх тодорхой дуудлагадуу авиа, тухайн үгэнд байгаа авианы байршлыг олох, үг, хэллэгийн тодорхой дуудлагыг хөгжүүлэх;
сурагчдын яриаг дүрмийн хэлбэр, бүтцээр баяжуулж, нарийн төвөгтэй үгсийн утгын талаархи ойлголтыг тодруулах;
хүүхдийн сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх.

Залруулж хөгжүүлэх:
- фонемик үйл явцыг хөгжүүлэх;
- артикуляци, ерөнхий моторт ур чадвар, амьсгалах, дуу хоолойг хөгжүүлэх;
- хөгжүүлэх сэтгэцийн үйл явц: анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ;
- харилцааны чадварыг хөгжүүлэх;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:
- сайн санаа, хариуцлага, хамтын ажиллагааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;
Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн харилцаа холбоо, үйл ажиллагаа, мэдээлэл, эрүүл мэндийг хамгаалах чадварыг хөгжүүлэх;
- хүүхдүүдийн багш, бие биедээ эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Ангийн төрөл:урд ажил.
Толь бичиг дээр ажиллана уу: халив, хөрөө, бахө, хавчуур.

OD дахь хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:
Тоглоом.
Харилцааны.
Хөдөлмөр.
Танин мэдэхүйн судалгаа.
Бүтээмжтэй.
Хөгжим, урлаг.

Төлөвлөсөн үр дүн:
Хувийн
оюунлаг
Физик
ОД дахь хүүхдийн үйл ажиллагааг үнэлэх шалгуур
1. Үйл ажиллагаа
2. Тусгаар тогтнол.
3. Үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах.
4. Эмпати.
5. Сэтгэл хөдлөл
6. Хүчтэй хүсэл зоригийн илрэл
7. Өөрийгөө үнэлэх 1. Оршил хэсэг:

Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох.
Хүүхдийн үйл ажиллагааны сэдлийг бий болгох.
Зорилгын тодорхойлолт.

2. Үндсэн хэсэг:
Үзүүлэх, сэтгэгдэл бичих, хэлэлцэх.
Хэрхэн гүйцэтгэхийг тодорхойлох
Төлөвлөлт.
Гүйцэтгэл
тоглож байна
Биеийн тамирын завсарлага

3. Эцсийн хэсэг:
Хүүхдийн үйл ажиллагаа, өөрийгөө үнэлэх үнэлэмж.
OD-г дүгнэж байна.

Тоног төхөөрөмж:Тоглоомын хэрэгсэл: хөрөө, алх, тармуур, халив, хавчаар, хуруувч, багажны хайрцаг, сэдэвчилсэн зураг, үсэг бүхий монтаж, үзэгдлийн шинж чанар, үсэг.
Урьдчилсан ажил: Бүтээлийг унших: С.Маршак "Мастер - таслагч", "Зоногч хэрхэн зорогч хийсэн"; харах хэрэгсэл; төсөл боловсруулах дүрсэлсэн түүх; дизайнерын эд анги бүхий барилгын ажил (халив, эрэг чангалах түлхүүрээр); гарын авлагын ажилд - зүүгээр ажиллах; оёдлын цехтэй танилцах аялал; шүлэг цээжлэх.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулах цаг.
Хөгжим сонсогддог хүүхдүүд тойрогт цуглардаг
- Хэл ярианы эмч: Залуус аа, ээжүүд чинь таныг юу гэж өхөөрддөг вэ?
Хүүхдүүд ээлжлэн нэрээ энхрийлэн хэлдэг)
Мастер орж ирдэг цэцэрлэг.
Мастер:Залуус аа, өнөөдөр би цэцэрлэгтээ эрт ирж, миний багажны оронд энэ захидал байгааг олж мэдэв. Захидал дээр "Fidget бүлгийн хүүхдүүдэд" гэж бичжээ. Миний багажнууд хаашаа явсан байж болох вэ?
Яриа эмч: Захиа уншъя, магадгүй бид ямар нэг зүйл сурах болно. (Захидлын текст: Мастер Ломастер би танай цэцэрлэгийн багаж хэрэгслийг нуусан бөгөөд та үүнийг миний даалгаврыг гүйцэтгэсний дараа л олох боломжтой. Даалгавар болгонд та захидал хүлээн авах бөгөөд бүх үсгийг үг болгон нэмээд олж мэдэх болно. таны хэрэгсэл хаана байна.)
Бид эзэндээ тусалж чадах уу?
Багш: Тэгээд явах хооронд надад хийх зүйл байсаар байна. (навчнууд)
Ярианы эмч: Бид хичээх болно. Багаж хэрэгсэл нь бидний үнэнч туслахууд боловч тэд өөрсдөө ажилладаггүй. Тэд зөвхөн чадвартай гарт л амьд үлддэг.
1 даалгавар: Үндсэн дүрмийг санаарай:
Хүүхдүүд: Насанд хүрэгчдийн зөвшөөрөлгүйгээр авч болохгүй;
Хурц багажаар тоглож болохгүй;
Тэдэнтэй хамт ажилладаг хүмүүстэй ойртох хэрэггүй.

Хурууны гимнастик:
Би семинарт байгаа шиг,
Танд хэрэгтэй бүх зүйл бэлэн байна (Ээлжлэн алгаа таших, нударгаа)
Өрөм, халив, хөрөө,
Мөн хуруувч, зүү
Мөн сүх, хоёр өрөм,
Алх ба хавчуур.
(Хуруунуудыг ээлжлэн нугалах)
Багш аа, битгий гуниглаарай
Ажлын байранд (ээлжлэн алга таших, нударгаа).

Амьсгалын дасгалууд:
-Бид гүнзгий амьсгаа авдаг - удаан амьсгалах.(3 удаа давтана).
Дугтуйг нээвэл H үсэг байна

2 даалгавар:"Надад үг хэлээч":
Мод бэлтгэгчид бор тайрах - хүн бүр ... (сүх)
Модон нэг нь аавд хадаасаар цохиход тусалсан ... (алх)
Шалан дээрх тоос - үйлчил .... (шүүр)
Сургуулийн ойролцоо бүх залуус цасыг арилгадаг ... (хүрзээр)
Яриа эмч: Та өөр ямар хэрэгслийг мэддэг вэ?
(Хүүхдийн жагсаалт).
Яриа эмч: Энэ даалгаварт бид Е үсэг хүлээн авлаа.
3 даалгавар:"Юунаас - юунаас?"
Хэрэгслийн үг сонгоно уу.
Цутгамал төмөр - цутгамал төмөр
резин - металл -
Гангаар хийсэн - хуванцараар хийсэн -
Чулуунаас - царс модноос -
Энэ даалгаврын хувьд бид M үсэг хүлээн авдаг
4 даалгавар:"Үйл ажиллагааны нэр"
Хүрз - ухах
Зүү-
харсан -
сүхээр
тармуур-
сойз -
хайч-
Энэ даалгаврын хувьд бид О үсэг авдаг.
(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)
5 даалгавар:Оньсого таавар:
Би газар ухсан - би бараг ядарсангүй. Мөн надтай хамт ухсан хүн ядарсан байна. (Хүрз)
Тарган нь туранхайг нь зоддог, туранхай нь юм зоддог. (Алх ба хадаас).
Цэцэрлэгт навч унадаг, би тэднийг хурдан шүүрддэг. (тармуур)
Идсэн, идсэн, царс, царс. Эвдэрсэн шүд, шүд. (Харсан).
ПЬ (Хөрөө) дуугаралттай багажийг саваанаас гаргаж ав.
Бидэнд бас ажлын хуудас бий. Хэдэн зэмсэг зурсаныг хараарай, бид зөвхөн R дуу чимээтэй нэрээр нь зурах хэрэгтэй.
Энэ даалгаврын хувьд бид D үсэг авдаг.
Ярианы эмч:Залуус аа, өөр ямар хэрэгсэл байдаг вэ?
Хүүхдүүд: Хөгжимт.
Яриа эмч: Та нар бүгд хөгжмийн зэмсэг тоглож мэддэг гэдгийг би мэднэ, зочдод үзүүлэх үү? (Хүүхдүүд найрал хөгжимд хөгжмийн зэмсэг тоглодог.)
6 даалгавар: Шидэт багажны тухай үлгэр зохио. Хүүхдүүд урд нь хивсэн дээр сууж байна - үлгэр зохиох схем.
Хүүхдийн түүхүүд.
Энэ даалгаврын хувьд бид А үсэг авдаг.
Яриа эмч: Та багаж хэрэгслийн тухай ямар үлгэрийг хаана мэддэг вэ?
Хүүхдүүд: "Сүхний будаа."
Та хармаар байна уу? Хүүхдүүд танд зориулж үлгэр бэлдсэн.
"Сүхний будаа" үлгэрийн жүжиг. Иймийн төлөө сонирхолтой үлгэрБид N үсэг авдаг.
Тиймээс бид бүх үсгийг цуглуулсан, бид үгийг уншиж чадах уу? чемодан.
Энэ бол багаж хэрэгсэл нь юм. Манай бүлэгт чемодан байхгүй байгааг та анзаарсан уу? Хүүхдүүд чемодан, багаж хэрэгслийг олдог.
Ямар сайн нөхдүүд бид ийм буян хийсэн юм бэ, сонирхсон уу? Яг юу нь сонирхолтой вэ? Одоо багажаа Багшдаа аваачъя. Хүүхдүүд бүгд багажаа хамт авч явдаг.

Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн тойм. Сэдэв: Модны шинж чанарууд Сурган хүмүүжүүлэгч: Устинова И.А. Хөтөлбөрийн агуулга: - Хүүхдэд модны шинж чанарыг танилцуулах (живэхгүй, шатдаггүй, боловсруулах, будах боломжтой). Манай бүс нутагт ургадаг модны талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх. Коми Бүгд Найрамдах Улсын бэлгэ тэмдгийг засах (сүлд, туг). Лабораторийн туршилт хийх ур чадварыг хөгжүүлэх, шаардлагатай аюулгүй байдлын арга хэмжээг хангахын зэрэгцээ тоног төхөөрөмжтэй ажиллах чадварыг нэгтгэх. Нийгмийн ур чадварыг хөгжүүлэх: бүлэгт ажиллах, хэлэлцээр хийх, хамтрагчийнхаа санаа бодлыг харгалзан үзэх, түүнчлэн өөрийн үзэл бодлыг эзэмших, өөрийгөө гэм буруугүй гэдгээ нотлох, төлөвшүүлэх чадвар. болгоомжтой хандлагамод руу. - Хичээлийн сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг нэр, нэр, үйл үгээр идэвхжүүлэх, баяжуулах: үзмэр, төлөвлөгч, хакер, төлөвлөгөө, үйл явц, хус холтос. Үзүүлэх материал: мод, модон, хус модны холтосны шинж чанар бүхий картууд, мультимедиа проектор, зорогч, могой, төмөр хөрөө, модон блок, хусны тухай дуу бүхий CD. Тараах материал: лонхтой ус, цаасны хавчаар, соронз, модон блок, модны үртэс, цавуу, сойз, будаг, салфетка. Урьдчилсан ажил: Роуаны талбай руу аялал хийх, эцэг эхтэйгээ ойд зочлох, "Байгаль" кино үзэх уугуул нутаг”, Усинскийн байгалийг харуулсан гэрэл зургуудыг үзэж, Вортас дахь үзэсгэлэнд зочилж, “Цагаан хус” шүлгийг сурсан. Хичээлийн явц: - Сайн байна уу залуусаа! Өнөөдөр би таныг Модон эдлэлийн музейд урихыг хүсч байна. Музейд биеэ авч явах дүрмийг санацгаая. (чанга бүү ярь, үзмэрүүдэд гараараа хүрч болохгүй). Ямар үзмэрүүдийг та мэдэх үү? Үзэсгэлэн гэдэг нь музейд байгаа эд зүйлсийг хэлдэг. -Та орж ирээд эдгээр (үзэсгэлэнгийн) үзмэрүүдийн ойролцоо хагас тойрог хэлбэрээр зогсоно уу. Эдгээр зүйлсийг ямар материалаар хийсэн гэж та бодож байна вэ? Эдгээр бүх зүйлсийг хүний ​​гараар хийсэн. өөр аргаар. Эдгээр халбагануудыг цүүцээр, туулайг хөрөөдөх замаар хийдэг. Мөн эдгээр бүтээгдэхүүнийг хэн ийм гоё чимэглэсэн гэж та бодож байна вэ? Тийм ээ, бүтээгдэхүүнийг уран бүтээлчид чимэглэдэг. Надад хэлээч, модноос өөр юу хийж болох вэ? (байшин, тавилга, тоглоом) Байгалийн материалаар хийсэн тоглоомууд хамгийн ашигтай нь эргэлзээгүй - Эдгээр үзмэрүүдийг үзээрэй. Тэд юунаас бүтсэн гэж та бодож байна вэ? (хуснаас). Хусан холтос нь дээд давхаргахус холтос. Энэ бол гайхалтай хуванцар, дулаахан материал бөгөөд үүнийг мэдрээрэй. (хүүхдүүд хус модны холтосыг бие биедээ дамжуулдаг) Үүнийг нугалж үзээрэй, энэ нь хэцүү болж хувирдаг. Хусан холтос нь хэд хэдэн давхаргатай. Одоо би хус холтосыг хэрхэн хувааж болохыг харуулах болно (шоу). Тэгээд одоо хусны холтосыг хүр, энэ нь юу болсон бэ? (зөөлөн, хуванцар). Тиймээ, ийм хус холтосоос олон төрлийн гар урлал хийж болно. Хусан модны холтосоос хийсэн бүтээгдэхүүн нь үнэхээр өвөрмөц бөгөөд гоо үзэсгэлэн, байгаль орчинд ээлтэй байдал нь биширдэг. Жишээлбэл, эрт дээр үеэс хус модны холтосоор хийсэн талхны хайрцаг нь ямар ч зүйлийг хадгалах боломжийг олгодог гурилан бүтээгдэхүүнүнэхээр удаан хугацаанд шинэхэн. Мөн хусны холтосоор хийсэн сагс эсвэл сагс нь үнэхээр гайхамшигтай нян устгах материал бөгөөд ямар ч хүнсний бүтээгдэхүүнийг нэлээд удаан хадгалах боломжтой болгодог: халуунд доторх бүтээгдэхүүн нь мууддаггүй, хүйтэнд тэдгээр нь мууддаггүй. хөлдсөнгүй. Дүрмээр бол хус холтос нь цөцгийн тос, цөцгий, сүү болон бусад шингэн бодисуудыг хадгалахад өргөн хэрэглэгддэг байсан бол бүтээгдэхүүний давхаргыг чадварлаг гар урчууд байнга төгс битүүмжилдэг байсан тул ус нэвтрүүлдэггүй байв. бүхэлдээ. Одоо талхны сав, хайрцаг, уран зураг, үнэт эдлэл болон бусад олон сонирхолтой, хэрэгцээтэй зүйлсийг хусны холтосоор хийдэг. Хусны холтосоор бүтээгдэхүүн хийдэг мастерууд янз бүрийн боловсруулах технологийг ашигладаг: нэхэх, оёх, наах. -Одоо сандал руугаа яв. Надад хэлээч, бид ямар улсад амьдардаг вэ? Дэлгэц дээр Коми улсын ямар бэлэг тэмдэг харагдаж байна вэ? Манай бүгд найрамдах улс хэр баян вэ? (ой, гол мөрөн, газрын тос, хий, нүүрс) Бид ойд юу харж болох вэ? (мод, жимс, мөөг, цэцэг) Одоо тааварыг сонсоорой: Их бие нь цагаан болж, малгай нь ногоон болж, цагаан хувцастай, өлгөөтэй зогсож байна. ээмэг. Энэ юу вэ? (Хус) (слайд 1) Хус бол Оросын байгалийн үзэсгэлэнт байдлын бэлэг тэмдэг юм. Түүний тухай олон шүлэг, дуу, үлгэр бичсэн байдаг. Түүнийг жилийн аль ч үед биширдэг. Залуус аа, та хаана уулзаж, хус модыг (ойд, ойд, байшингийн ойролцоо гэх мэт) харж болно. Зөвхөн хус ургадаг ойг юу гэж нэрлэдэг вэ ( Хусан төгөл) Слайд дугаар 2 Энэ мод манай ард түмэнд гоо үзэсгэлэнгээрээ дурласан. Мөн хүмүүс хус модыг тойрон бүжиглэж, дуу дуулжээ. Слайд дугаар 3. Та хусны тухай ямар дуу мэддэг вэ? -Дэлхийн аль ч улсад манайх шиг олон хус байдаггүй.. Манайхан ногоон сайхныг гоо үзэсгэлэнгээрээ хайрладаг. Манай өргөн уудам орны өнцөг булан бүрт ургадаг. (Багш модыг харуулж байна өөр улирал). Өвлийн улиралд - мөчир дээр хэвтэж байдаг цагаан цас. Слайд дугаар 4 Хавар - мөчир дээр наалдамхай, зөөлөн навч. слайд No4 Зуны улиралд мод нь өтгөн ногоон навчаар бүрхэгдсэн байдаг. слайд №4 Намрын улиралд - хус нь алтан навчаар бүрхэгдсэн, навчнууд агаарт эргэлдэж, газарт унадаг. Хүүхдүүд ээ, энэ үзэгдлийн нэр юу вэ? (Навч унах). слайд No4 Залуус аа, зураачийн зургийг хараарай, тэд байгалийнхаа булангуудыг ямар хайраар дүрсэлсэн бэ. Зураг нь гоо үзэсгэлэнг дүрсэлсэн байдаг - хус. Үзэсгэлэнт байдлын хувьд хус нь манай улсын бэлгэ тэмдэг болсон. Хус нь зөвхөн биш юм сайхан мод Эрт дээр үед хүмүүс олон ашигтай шинж чанарыг тэмдэглэж байсан. Хавар нь бөөрийг хурааж, түүнээс эм хийдэг. (Слайд дугаар 5) Хусан ээмэг нь шувуудын хоол болдог. (Слайд № 6) Зуны улиралд хус шүүр бэлтгэдэг, хус навчинд маш их ашигтай бодис байдаг тул ваннд уураар жигнэнэ. (слайд № 7) - Залуус аа, өнөөдөр бид сонирхолтой слайд үзэж, богино яриа өрнүүллээ. Та бидний хичээлийн сэдэв юу гэж бодож байна вэ? Тийм ээ, бидний хичээлийн сэдэв бол "Хусны шинж чанар" юм. "Мод ургуулах" тоглоом (Модны соёололтын дарааллын зургийг нэмнэ үү (мод ургаж, түүний бүх хэсэг ургадаг. Хүүхдүүд хусны үр, найлзуур, их бие, нахиа бүхий мөчир, навч, ээмэг зэргийг нэрлэж, дарааллаар нь байрлуулна) - Мөн Одоо би чамайг урилгадаа урихыг хүсч байна.Гэхдээ тийшээ очихын тулд та тасалбар үзүүлэх хэрэгтэй.Тэгээд даваа нь манай бүгд найрамдах улсад ургадаг мод, сөөгний нэр байх болно.Би ерөнхий мастер болно, та Миний туслахууд болоорой. Хормогч зүүж, үнэмлэхээ үзүүл, ажилд ор. "Тиймээс бидний шалгаж байгаа анхны өмч бол биднээс ноцтой туршилт хийхийг шаардаж байна. Та ширээн дээрээ аяга устай, цаасны хавчаар, товчлуур, ... тэнд соронз.Тэдэнд юу тохиолдсон бэ?(тэд живсэн).Одоо модон тоосго аваад ус руу явуул.Тоосго юу болсон бэ?(тоосго хөвж байна).Бид модны анхны шинж чанарыг тодорхойлсон. живдэггүй. Үүний тулд бид ямар схемийг сонгох вэ? - Миний гарт модоор хийсэн бамбар байна. Үүнийг гал асаахыг оролдъё. Бамбар юу болох вэ? (тэр шатаж байна). Бид хоёр дахь өмчийг олж мэдсэн - мод шатаж байна. Одоо бид энэ үл хөдлөх хөрөнгийн схемийг сонгох болно. ("Сайн-муу" тоглоом). - Аягануудаа өөр рүүгээ хөдөлгө. Хөөс резинийг аваад нугалж, үрчлээсийг оролдоорой. Болсон уу? Одоо модон тоосго аваад нугалж, эвдэж үзээрэй. Болсон уу? (үгүй яагаад? (мод бол нягт материал юм). Модноос юу хийж болох вэ? (байшин, тоглоом, аяга таваг, тавилга). Энэ үл хөдлөх хөрөнгийн картыг сонгоно уу. Энэ модыг харцгаая. Та үүнийг яаж өнгөөр ​​будаж чадна гэж бодож байна вэ? Та үүнийг ямар өнгөөр ​​будахыг хүсч байна вэ? (бид тохирох картыг өнгөөр ​​будаж, сонгох) Бид дахиад нэг туршилт хийх ёстой. Ирлэгч аваад харандаагаа хурцалж үзээрэй. Болсон уу? (тохирох өмчтэй картыг сонгоно уу). Энэ модыг хараарай (би хүүхдүүдэд хүрэхийг зөвшөөрөв). Тэр зөөлөн байна уу? Үүнийг жигд болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (тайрах). Үүнийг хийхийн тулд би төлөвлөгч аваад төлөвлөнө. Одоо оролдоод бааранд хүр. Мод гөлгөр болжээ. Бид модны өмчтэй тохирох картыг сонгоно. Надад хоёр модон блок хэрэгтэй, гэхдээ надад нэг байгаа, би яах ёстой вэ? (таслах). Мөн бид ямар хэрэгслийг огтлох вэ? (хөрөөтэй, би өөрөө харсан). Хөрөөсний дараа юу үлдсэнийг харж байна уу? (үртсэн үртэс). Одоо би танд хүйтэн жавартай хучигдсан өвлийн улиралд хус хийхийг санал болгож байна. Хүйтэнд бид өнгөт модны үртэстэй болно, их бие нь миний урьдчилан бэлтгэсэн хус холтосоор хийгдсэн байх болно. Ширээн дээрээ хусны оройг зурсан картон хуудас байна. Эхлээд бид хусны холтосны их биеийг нааж, дараа нь хусны дээд хэсгийг цавуугаар түрхэж, модны үртэс цацаж, амны алчуураар бага зэрэг дарна (би алдагдалд орсон хүүхдүүдэд тусалдаг). Таны ажил надад үнэхээр таалагдсан. Тэднийг хатаасны дараа бид үзэсгэлэн зохион байгуулна. Одоо над дээр ирээрэй, бид модны шинж чанарыг санах болно. Бодлого: Залуус аа, та өөртөө шинэ зүйл сурсан уу? Хамгийн хэцүү нь юу байсан бэ? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? Одоо нүдээ аниад, алгаа бэлдээрэй, надад таалагдсан хүүхдүүд надаас жижиг бэлэг авах болно.(Бүх хүүхдүүд бэлэг авах болно - хус хөрөө зүсэх)

Бэлтгэл бүлэгт GCD

"Хөгжмийн зэмсгийн ертөнцөд аялал"

(слайд үзүүлэнг ашиглах)

Зорилтот: Хөгжмийн гоо үзэсгэлэнгээр хүүхдүүдийн ойлголтыг баяжуулах.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын

  1. Оркестр, хөгжмийн зэмсгийн гарал үүсэл, хөгжмийн байгальтай харилцах харилцааны талаархи хүүхдийн ойлголтыг гүнзгийрүүлэх;
  2. Хичээлийн үеэр хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөл, сэтгэлзүйн ангижрах нөхцлийг бүрдүүлэх;
  3. Хөгжмийн зэмсгийн нэрийг засах.

2. Боловсролын

  1. Хөгжил хөгжмийн чадвархөгжим сонсох, дуулах, хөгжмийн зэмсэг тоглох явц дахь хүүхдүүд;
  2. Дүрслэлийн болон ассоциатив сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;
  3. Тэмбрийн сонсгол, хэмнэлийн мэдрэмжийн нарийн мэдрэмж, мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

3. Боловсролын

  1. Хүүхдэд үйл явцын баяр баясгалан, сэтгэл ханамжийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, хөгжмийн зэмсгийн талаар ярих,
  2. Хүүхдэд хөгжимд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэтэй хандлагыг төлөвшүүлэх, сонсох, тоглох соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, дэлгэц, мультимедиа проектор, хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг, дуу хураагууртай дуу хураагч, товч баян хуур.

Хичээлийн явц:

Вальсын дор хүүхдүүд танхимд гүйж орж, хөгжмийн найруулагчтай дуугаар мэндчилдэг.

Хөгжмийн гар Өдрийн мэнд Өнөөдөр тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна сайн төлөв байдал, өөдрөг, хөгжилтэй. Хичээлээ эхлэхийн өмнө би агуу хөгжимчин, хөгжмийн зохиолч Д.Б-ын гайхалтай үгсийг уншина. Кабалевский.

“Хөгжим бидэнд зөвхөн таашаал өгдөггүй.

Тэр маш их заадаг. Тэр яг л ном шиг биднийг илүү сайн, ухаалаг, эелдэг болгодог."

1 Хичээлийн слайдын сэдэв

Бидний хичээлийн сэдэв бол "Хөгжмийн зэмсгийн ертөнцөд аялах" юм.

"Оркестр" гэдэг үг олон жилийн түүхтэй гэдгийг та мэдэх үү? Эрт дээр үед тайзны өмнөх талбайг ингэж нэрлэдэг байжээ эртний Грекийн театр. Оркестр нь хүний ​​өнгөлөг яриаг илэрхийлж чадах бараг бүх зүйлийг илчилж чаддаг. Тэр уйлж, инээж, аянга дуурайж, шувуу шиг намуухан жиргэж чаддаг. Тэгээд бүгд найрал хөгжимд хамгийн их дуу хоолойг багтаасан болохоор тэр янз бүрийн хэрэгслүүд. (хэсгийг сонсож байна)

2 Оркестр дахь хөгжмийн зэмсгийн слайд диаграмм.

Симфони найрал хөгжим тайзан дээр ямар харагддагийг эндээс үзнэ үү.

Энд ямар хэрэгсэл байхгүй байна!

Хөгжмийн зэмсэг,

Би танд хэлье - өвөрмөц.

Тэдний асар их тоо

Дагалдан суралцах хүсэл эрмэлзэлтэй.

Нарийн харвал найрал хөгжимд байгаа хөгжмийн зэмсгүүд хатуу дарааллаар хуваарилагдсан байхыг харах болно. Урд талд нь хийл, хийл, виолончель, контрабасс арай хол зогсож байна. Морин хийлийн ард нэн даруй лимбэ, кларнет, обои, фагог зэрэг Вудвиндын гэр бүл байдаг. Тэдний баруун талд төрөл төрөгсөд нь Брасс байдаг - бүрээ, эвэр, тромбон, туба. Тэдний ард бөмбөр болон бусад олон зэмсэг байдаг. Оркестр бол зохион байгуулалттай улс, өөрийн гэсэн хуультай, бүр найрал хөгжмийг удирддаг ерөнхийлөгчтэй. Залуус аа, надад хэлээч, түүний нэр хэн бэ? (Хариулт)

Удирдагч хүн нэг ч үг дуугардаггүй ч гэсэн хөгжмийн зэмсгийг хүссэнээрээ тоглуулахыг мэддэг. Тэр зөвхөн саваа хэрэглэдэг. Тэр үүнийг аваад, хөгжмийн тавцан дээр бага зэрэг товшиж, найрал хөгжимд үхсэн чимээгүй байдал ноёрхоно. Тэр үүнийг даллаж, бүх хөгжмийн зэмсэг зохицон, эв найртай, эв найртай тоглох болно. Симфони найрал хөгжим хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё. .

Залуус аа, та юу гэж бодож байна, симфони найрал хөгжимд олон зэмсэг байдаг уу? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Тийм ээ, энэ найрал хөгжимд маш олон зэмсэг бий. Тэд бүгдээрээ хэд хэдэн бүлэгт хуваагддаг.
Слайд 3.

Мөрний мөр(нумаар тоглодог)
Салхины бүлэг (
Агаараар тогло)
ажил хаялт бүлэг (
Дуу чимээг цохилтоор гаргаж авдаг)

Бидний уулзах хамгийн эхний бүлэг бол чавхдаст нумын хамтлаг юм

слайд 4

Залуус аа, яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Утаснууд дотроос хамгийн гоёмсог нь гоёмсог хийл юм. Муруй хүзүү буржгар нь цүүцтэй толгойн толгойг чимдэг. Түүний бэлхүүс нь балетчин ч гэсэн түүнтэй өрсөлдөж чадахгүй. Хийл нь модоор хийгдсэн бөгөөд нумаар тоглодог. Хийлийн дуу маш сайхан, өндөр, уянгалаг. Хийл тоглодог хөгжимчнийг хийлч гэдэг. Уянгалаг, сайхан хоолойны хувьд хийлийг "хөгжмийн хатан хаан" гэж нэрлэдэг. Эрт дээр үед нэгэн хүн ан агнуурын нумны сунгасан нум нь тааламжтай сонсогддог болохыг анзаарчээ. Хүмүүс аажмаар нэг, хоёр ба түүнээс дээш утастай хөгжмийн зэмсэг хийж эхлэв. Тэд манай хийлийн өвөг дээдэс байсан. Шаргуу ажилласан хийл үйлдвэрлэгчидхийл оркестрын анхны дуучин болохоос өмнө; Тэд тусгай төрлийн модыг сонгож, өөр өөр утас татахыг оролдсон. Одоо хийл ийм харагдаж байна: модон хайрцаг дээр сунгасан дөрвөн чавхдастай. Нумтай утсыг шүргэснээр дуу чимээ үүсдэг. Гэхдээ хийл хөгжим дуулахын тулд заавал байх ёстой сайн хөгжимчин. Түүний дуу хоолойг сонсож, түүний тембрт тохирсон үгсийг олцгооё.

Хийл хөгжим сонсож байна

Гэр бүлийн залуус утсан хөгжмийн зэмсэгЗөвхөн хийл хөгжимчин төдийгүй олон төрөл төрөгсөдтэй. Бидний өмнө Виола байна. Энэ нь хийлтэй маш төстэй, гэхдээ илүү том юм. Түүний дуу нь илүү гүн юм. Тиймээс үүнийг хийлийн "үеэл" гэж нэрлэдэг.

Залуус аа, слайдыг харна уу. Та өөрөөсөө өмнө ингэж бодож байсан байх том хийл. Тийм ээ, таны зөв, эдгээр нь бас "Хөгжмийн хатан хаан" -ын хамаатан садан, гэхдээ тэд зөвхөн гадаад төрх, дүр төрхөөрөө түүнтэй адилхан харагддаг. Гэхдээ тэдний янз бүрийн тембрүүд юу вэ. Энд хийл байна. Тэр маш онцгой дуу авианы тембр, өөрийн гэсэн зан чанартай. Уй гашуу, уйтгар гуниг, уйтгар гуниг, цөхрөл, цөхрөлийг хөгжмөөр илэрхийлэх шаардлагатай бол хийл хөгжимд үүнтэй адилгүй тул эдгээр мэдрэмжийг маш гүн гүнзгий илэрхийлдэг.

Хийлийн гэр бүлийг өөр нэг төлөөлөгч - контрбасс төгсдөг. Тэр маш бүдүүн, өтгөн хоолойтой. Түүний сайхан хоолойг сонсоцгооё.

Контрабасс сонсож байна.

Ингээд хийлчний гэр бүлийн дөрвөн төрөл төрөгсөдтэй уулзлаа. Тэгээд тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд: хийл, хийл, хийл, контрабас.

слайд 4

Залуус аа, одоо бид салхин хамтлагтай уулзахыг хүлээж байна. Энэ нь модон ба зэс гэж хуваагддаг үлээвэр хөгжим.

Тэгэхээр бидний өмнө модон үлээвэр хөгжим байна. Эхний хөгжмийн зэмсгийг лимбэ гэж нэрлэдэг. Лимбэ нь өндөр, бага зэрэг исгэрэх хоолойтой тул шууд танигдах боломжтой. Лимбэний алс холын өвөг дээдэс нь зэгсэн хоолой байв. Лимбэ нь ихэвчлэн модоор хийгдсэн байдаг. Эндээс л дуу гардаг. Тэр агаар нь хажуугийн нүхэнд хийсдэг. Тиймээс тэд модон үлээвэр хөгжмийн зэмсгийг, лимбэ тоглож буй хөгжимчинг лимбэчин гэж нэрлэдэг. Одоо бид лимбэ хэрхэн сонсогдож байгааг сонсох болно.

Сонсгол

Мөн үлээвэр хөгжмийн гэр бүлд олон төрөл төрөгсөд бий. Обое, фагог, кларнет. Тэдэн дээр тоглох зарчим нь адилхан: үлээж буй агаарын тусламжтайгаар. Тэд бүгд модоор хийгдсэн байдаг. Гэхдээ тэд өөр өөр дуу хоолойтой.

Кларнет сонсож байна

Залуус аа, бид зарим хэрэгслийг мэддэг болсон симфони найрал хөгжим. Би тэднийг таних эсэхийг шалгах болно.

Физкультминутка.

1. Нум нумын жигд хөдөлгөөн
Утас чичирнэ.
Ухаан нь алсаас сонсогддог
Сартай үдшийн тухай дуулдаг.
Дууны халих нь ямар тод вэ?
Тэд баяр баясгалан, инээмсэглэлтэй,
Мөрөөдөлтэй сонсогдож байна.
Намайг хийл гэдэг.

2. Аль хөгжмийн зэмсэг нь чавхдаст ба дөрөөтэй байдаг вэ?
Энэ юу вэ? Энэ бол эргэлзээгүй бидний дуулиантай .... (төгөлдөр хуур.)

3. Лимбэнээс ч чанга, хийлээс ч чанга,
Бүрээнээс ч илүү чанга нь манай аварга.
Энэ нь хэмнэлтэй, гайхалтай, бидний хөгжилтэй ....(бөмбөр.)

4. Би уруулдаа гуурс тавив -
Трилл ой дундуур цутгаж,
Энэ хэрэгсэл нь маш эмзэг юм.
Энэ нь гэж нэрлэгддэг ....(лимбэ.)

5. Надад маш цөөхөн утас өгсөн,
Гэхдээ би одоог хүртэл хангалттай байсан!
Чи бол миний ард байгаа утаснууд
Мөн та сонсох болно: урт, урт, урт!
За, би хэн бэ? Таагаарай!
Дэггүй ... .. (балалайка.)

Залуус аа, хариул, бүх хөгжмийн зэмсгүүд симфони найрал хөгжмийнх байсан уу? (хүүхдүүдийн хариулт.)

Одоо бид гуулин зэмсгүүдтэй танилцах болно. Тэднийг яагаад зэс гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Вольторна - энэ нь эмгэн хумс шиг харагддаг бөгөөд энэ нь маш сайхан дуу чимээтэй байдаг.

Сонсгол

Бүрээ бол тод, хурц дуу юм. Бүрээ баатарлаг хашхираан шиг урин дуугарна. Өмнө нь хоолойнуудыг ан агнахад ашигладаг байсан.

Сонсгол

Одоо бид шокын бүлэгтэй танилцах болно. Хэдэн арван мянган жилийн өмнө нэгэн хүн хоёр гартаа чулуу авч, бие биенийхээ эсрэг цохиж эхлэв. Анхны цохивор хөгжим ингэж гарч ирсэн. Энэ бол хөгжим өгөх боломжгүй, гэхдээ аль хэдийн хэмнэлийг өгч чаддаг энгийн төхөөрөмж юм. Цохилтот хөгжимүлээвэр хөгжмийн зэмсгүүдээс хамаагүй эртний. Одоо бөмбөр нь маш том хөгжмийн зэмсэг юм. Би та бүхэнд бүгдийг нь танилцуулж чадахгүй ч хамгийн тодыг нь сонгохыг хичээх болно. Тиймээс, тимпани, тэд бараг сонсогдохгүй, аянга цахилгаан хүртэл металл хайрцагтай. Энэ өвөрмөц хөгжмийн зэмсгийг сонсоцгооё.

Сонсгол
Зарим хүмүүс бөмбөр тоглох нь илүү хялбар гэж боддог. Саваа аваад тогш. Гэхдээ хөгжимчин бүх хугацаанд хэмнэлээ хадгалах ёстой хөгжмийн хэсэг. Мөн энэ нь маш хэцүү юм. Бөмбөр хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё.

Сонсгол.

Ингээд бид симфони найрал хөгжмийн зэмсгүүдийн заримтай танилцлаа. Симфони найрал хөгжмийн бүх хөгжмийн зэмсгийг ямар бүлэгт хуваадаг вэ?

Сайн хийлээ! Та энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн. Одоо би чамд илүү хэцүү даалгавар өгөх болно. Бид ямар хэрэгсэл дуугарахыг тодорхойлох болно.

"Ямар зэмсэг сонсогдож байгааг таагаарай?"

Хөгжмийн гар Хичээлээ нэгтгэн дүгнэе. Бид хөгжмийн зэмсгийн үндсэн бүлгүүдийг нарийвчлан авч үзсэн. Бид тэдний олон талт байдлын талаар мэдэж, хөгжмийн зэмсгийн дууг сонсож, чихээр нь танив. Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?(Хариулт ) Залуус аа, гэртээ хамгийн их таалагдсан хөгжмийн зэмсгийнхээ нэгийг зураарай. Тэгээд дараа нь хөгжмийн танхимТаны зурсан зургуудаас бид өөрсдийн симфони найрал хөгжмийг бий болгох болно.

Баяртай, дахин уулзацгаая!

"Вальс" дор байгаа хүүхдүүд танхимаас гарна.


Хичээлийн хураангуй

үгсийн сан-дүрмийн талаар

нэгдсэн хэлбэрээр

бэлтгэл бүлэг

MBDOU №10, Миасс

багш - ярианы эмч: Портных А.В.

Боловсролын бүс: "Харилцаа холбоо"

Сэдэв: "Хэрэгслүүд"

Даалгаварууд:

Үг бүтээх, урлах чадварыг сайжруулах.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд үйл үгийн санг идэвхжүүлэх.

Хүүхдүүдэд багаар ажиллах ажлыг зохион байгуулахад тусал.

Хичээлийн явц.

Org. Агшин

Залуус аа, өнөөдөр би ажилдаа ирээд энэ авдарыг харлаа. Мөн дээр нь тэмдэглэл бий. Уншаад үзээрэй. (Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд)

Энд бас диск байгаа, үүнийг харцгаая, магадгүй бид хэний цээж болохыг олж мэдэх болно.(Брауни Кузигийн видео захидал)

Гол хэсэг

Амьсгалын дасгалууд

Ямар тоостой цээж вэ, тоосыг нь тайлъя.

Артикуляцийн гимнастик

Одоо үүнийг нээж, харцгаая. Зургийн картууд үе мөчний гимнастик (Хусуур, зүү, шүдээ угаа, зураач)

Бид эдгээр дасгалуудыг хийж чадна.

Цээжинд өөр юу байгаа вэ?

Хөгжмийн зэмсэг

(хийл, металлофон, бөмбөр, тав, халбага, гурвалжин, балалайка, цан, ксилофон)

Хэдэн өөр зүйл! Тэднийг эелдэг байдлаар дуудцгаая.

Хийл, металлофон, бөмбөр, хоолой, халбага, гурвалжин, балалайка, цан, ксилофон.

Эдгээр зүйлсийг хэн ашигладаг вэ?(хөгжимчид)

Хөгжимчин бүр өөрийн гэсэн мэргэжилтэй, нэрлэ(танилцуулга)

Төгөлдөр хуурч төгөлдөр хуур тоглодог.

Бөмбөрчин бөмбөр тоглодог.

Гитарчин гитар тоглодог.

Балалайка тоглогч балалайка тоглодог.

Морин хуур тоглодог хүн хөөмий тоглодог.

Бүрээчин бүрээ тоглодог.

Залуус аа, бид эдгээр хэрэгслээр юу хийж чадах вэ?

Тийм ээ, бид найрал хөгжимд тоглодог.

Оркестр

Багаж хэрэгслийг сагсанд хийцгээе. Бид тэднийг хэрхэн нэрлэх вэ?

Мюзикл.

Гэхдээ цээжинд өөр зүйл бий.

Алх, сүх, хавчаар, хөрөө, халив.

Бид эдгээр зүйлсийн тухай саваа тоглоомыг мэддэг.

хурууны тоглоомхэрэгсэл

Залуус аа, та эдгээр объектоор юу хийж чадах вэ, үйлдэл гэдэг үгийг нэрлээрэй.

алх - тогших

сүхээр - цавчих

хавчуур - сугалах

харсан - харсан

халив - мушгирах, тайлах

Эдгээр зүйлсийг хэрхэн нэрлэх вэ?

Мужааны

Цээжинд өөр юу байгаа вэ?

Хагалагч, хүрз, тармуур, тайрах, сэрээ.

Залуус аа, Кузид гэнэтийн бэлэг бэлдэж, эдгээр зүйлсийн талаар оньсого бодож олцгооё.

Хоёр багт хуваагдъя. Эхний баг хүрзний тухай оньсого хийнэ.

Хоёр дахь нь дээрэм тонуулын тухай. Ширээний тусламжтайгаар.

(хүүхдүүд оньсого хэлнэ)

Эдгээр объектуудыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ. (сагсанд цуглуулж, гарын үсэг зурах)

Цэцэрлэг.

Одоо би бүх сагсыг цээжинд хийх болно ....

Өө, эвдэрсэн бололтой...

Гадна тоглоом: Багаж хэрэгсэл цуглуул.

Бүх зүйл зөв эсэхийг шалгацгаая.

Цэцэрлэг - Миша шалгах болно.

Хөгжимт - Ксюшаг шалга.

Мужааны ажил - Саша шалгах болно.

Бүгдийг цээжиндээ хийцгээе. Та энэ бүх объектыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?(Хэрэгслүүд)

Цээжинд гарын үсэг зурцгаая, одоо Кузя дотор нь яг юу байгааг мэдэх болно!


Топ