Möt auktionshusen i New York. Auktionshistorik Christies Auktionshus christies

Den 5 december 1766 grundades Christie's av antikhandlaren James Christie, det näst största auktionshuset i världen. Varje år håller Christie's cirka 500 auktioner, som visar upp unika kultur- och konstföremål.

sajten beslutade att återkalla de dyraste föremålen som någonsin har sålts på auktion.

Francis Bacon "Tre skisser till ett porträtt av Lucian Freud"

Målningen av den brittiske konstnären Francis Bacon "Three Sketches for a Portrait of Lucian Freud" såldes på Christie's för rekordstora 142,4 miljoner dollar. Verket blev världens dyraste parti.

Smycken av Elizabeth Taylor

"Tre skisser till ett porträtt av Lucian Freud" såldes för 142,4 miljoner dollar

9 månader efter skådespelerskans död, lades en samling av hennes smycken ut på auktion av Christie's. Den ikoniska päronformade pärlan kallad "Peregrina" gick under klubban för 11,8 miljoner dollar, vilket gör den till den dyraste pärlan som någonsin sålts på auktion.

Ett annat dyrt köp (1,48 miljoner dollar) var ett antikt diamant- och naturpärlhalsband från 1860-talet som gavs till Taylor 1968 av Richard Burton.

Office Bureau "Badminton"

Detta mästerverk av möbelkonst är gjort av ebenholts, inlagt med guld och ädelstenar. 30 hantverkare arbetade med dess skapelse i 6 år.

Den unika kabinettsbyrån såldes för 36,8 miljoner dollar.

För 36,8 miljoner dollar köpte Hans-Adam II, Prins av Liechtenstein, denna unika kontorsbyrå.

Codex Leicester av Leonardo da Vinci

Codex Leicester består av 18 ark skrivna på båda sidor. Du kan bara läsa manuskriptet med hjälp av en spegel: Leonardo da Vinci använde typsnittet "spegel" som han själv uppfann.

Leicesterkoden består av 18 ark, skrivna på båda sidor

Den första kända ägaren till manuskriptet var jarlen av Leicester, som köpte det 1717. 1980 köpte den välkände industrimannen Arnold Hammer det av jarlens arvingar och den 11 november 1994 köpte Bill Gates manuskriptet för 30,8 miljoner dollar.

Diamant "Wittelsbach"

2008 såldes Wittelsbach-diamanten, en felfri 35,56 karat blåaktig sten utan minsta fel, på Christie's i London för 23,4 miljoner dollar. Lawrence Graff, ägaren till smyckeshuset Graff, blev dess ägare.

Wittelsbach är inte den största diamanten som någonsin har lagts ut på auktion, men dess nyans och klarhet är helt felfria i alla klassificeringar. 2010 fann en undersökning att denna pärla kommer från Indien.

baseball kortHonus Wagner

Det dyraste kortet var basebollspelaren Honus Wagner, som spelade i National League från 1897 till 1917. För snabbhetsegenskaper och tyskt ursprung kallades han "Flygande holländaren".

Endast 50 exemplar av Wagnerkortet trycktes.

Kortet med bilden av Wagner publicerades i en upplaga på endast 50 exemplar. En av dem köptes av hockeyspelaren Wayne Gretzky 1991. Han sålde det sedan till Wal-Mart, som i sin tur använde basebollspelarkortet som ett pris.

Priset gick till brevbäraren från Florida, som satte värdet på "Christie". Kortet såldes för $640 000. Det sista priset på kortet på en onlineauktion var $2,8 miljoner.

"Chateau Lafite" 1787

1985 såldes den för 160 000 dollar i London på auktionen Christie's. Vinet köptes till Forbes-kollektionen. Thomas Jeffersons initialer är ingraverade på flaskan.

James Christie, 1778
Thomas Gainsborough (1727-1788)
olja på duk
J. Paul Getty Museum, Los Angeles

Christie’s är ett namn och en plats som talar om extraordinär konst, oöverträffad service, expertis och global räckvidd. Christie's grundades 1766 av James Christie och har sedan dess genomfört de största och mest hyllade auktionerna genom århundradena och har skapat ett populärt skyltfönster för det unika och det vackra. Christie's erbjuder runt årligen i , inklusive alla områden inom konst och dekorativ konst, smycken, fotografier, samlarföremål, vin och mer. Priserna sträcker sig från 200 USD till över 100 miljoner USD. Christie's har också en lång och framgångsrik historia av att bedriva privat försäljning för sina kunder i alla kategorier, med tonvikt på Post-War & Contemporary, Impressionist & Modern , Old Masters och smycken.

Christie’s har en global närvaro i 46 länder, med runt om i världen inklusive i London, New York, Paris, Genève, Milano, Amsterdam, Dubai, Zürich, Hong Kong och Shanghai. På senare tid har Christie’s lett marknaden med utökade initiativ på tillväxtmarknader som Ryssland, Kina, Indien och Förenade Arabemiraten, med framgångsrik försäljning och utställningar i Peking, Mumbai och Dubai.

Vincent van Gogh. "Det plöjda fältet och plöjaren". 1889. Foto: Christie's

Tvivel på att auktionshuset Christie's omsättning 2017 blir störst, försvann redan i november, då målningen av Leonardo da Vinci "Världens frälsare" auktionerades ut i New York för 450,3 miljoner dollar. Dessa 20-minuters auktioner gick in i historien om världskonstmarknaden, nästan en halv miljon människor blev tittare på livesändningen av försäljningen av "Världens Frälsare". Och verket kommer säkert nu att toppa listan över världens dyraste konstverk som sålts på auktion i åratal (vanligtvis föredrar köpare att göra så storslagna affärer privat).

Husets totala omsättning uppgick till 6,6 miljarder dollar, vilket är 21 % högre än resultatet för 2016. Dessutom observeras tillväxt på alla positioner (det vill säga Christie's skulle ha varit i täten utan Leonardo). Andelen köpare från Asien har vuxit rejält, nu gör de ungefär en tredjedel av alla köp och ungefär hälften av det de köper är konst från den asiatiska regionen. Men huvudplatsen förblir traditionellt New York. Här sålde de för 262,8 miljoner dollar, "The Sleeping Muse" av Constantin Brancusi för rekordstora 57,4 miljoner dollar för mästaren, en målning av Vincent van Gogh för 81 miljoner dollar. 32% av alla förvärv föll till andelen amerikanska kunder. De brittiska och franska avdelningarna i auktionshuset svikit oss dock inte - tillväxt observeras överallt. Till exempel såldes ett urval av verk från Hubert de Givenchy-samlingen som lades ut till försäljning i Paris i mars till 100 %.

Constantin Brancusi. "Sovande musa" Foto: Christie's

Även avsnittet rysk konst gick upp: höstauktionen i London var framgångsrik. "För Christie's Ryssland var 2017 ett mycket hektiskt år", säger Dirk Ball, ordförande för Christie's EMERI. – Vi höll sju utställningar på Moskvakontoret, samt ett antal gemensamma projekt, bland annat med. Under 2018 firas 25-årsjubileet av Christies kontor i Moskva, det äldsta av auktionskontoren i den ryska huvudstaden. Denna händelse kommer att markeras i enlighet med detta."

Generellt sett är den globala konstmarknaden på uppgång igen. Auktionshuset Sotheby's rapporterade också att auktionen gav honom 4,7 miljarder dollar, 13,1% mer än förra årets totala summa. I år lovar konkurrensen att bli hård: den andra Leonardo Christie's kommer sannolikt inte att dyka upp, och Sotheby's fortsätter att rusta upp sig. Förutom att konsultera Art Agency, Partners (vars experter verkar känna alla konstköpare i världen personligen) och för att beräkna nyttan av förvärvet av enskilda verk och konstnärer, köpte Sotheby's just en New York-startup som heter Thread Genius, som använder bildigenkänningsteknik. Algoritmen Thread Genius identifierar en ström av konstbilder och väljer från den vad som kan passa smaken och budgeten för en viss köpare.

Grundaren av Sotheby's var bokhandlaren Samuel Baker, som höll sin första auktion 1744 i London och gav ut den första bokkatalogen med fasta priser. År 1754 öppnade Baker ett permanent auktionsrum. Under ett sekel specialiserade Baker och hans efterföljare uteslutande på böcker och var organisatörer av auktionerna för alla kända bibliotek, inklusive prins Talleyrands bibliotek, hertigarna av York och Buckingham och Napoleons bibliotek, som kejsaren tog med sig i exil till S:t Helena.
År 1778 övergick verksamheten till Bakers brorson John Sotheby, vars arvingar ledde företaget i mer än 80 år. Sedan 1778 blev företaget känt som Sotheby's. Under denna period expanderade företaget till försäljning av tryck, mynt, medaljer och andra antikviteter, men bokhandeln förblev dess huvudsakliga verksamhet.
En outtalad överenskommelse upprätthölls, enligt vilken möbler och målningar skickades till Christie's, som överlämnade alla böcker till Sotheby's. Den kränktes 1913 genom försäljningen av "Porträtt av en man" av Frans Hals, som såldes för ett bra pris för den tiden av 9 000 pund sterling. Och 1917 var det en stor försäljning, för första gången med målningar tillsammans med möbler och tryck. 1955 öppnade företaget ett kontor i New York och 1964 tog det ännu mer framsynta beslutet att förvärva Park Burnet, USA:s största konstauktionshus. Genom att bli Sotheby's egendom har auktionshuset Park-Burnet tagit en nyckelposition på den snabbt växande nordamerikanska marknaden för impressionistiska och modernistiska målningar.
Sotheby's var en stängd "klubb" där bara aristokrater kunde få jobb. I början av 80-talet av 1900-talet var Sotheby's praktiskt taget i konkurs. 1983 såldes Sotheby's till den amerikanske entreprenören A. Alfred Taubman, ägare till en stor butikskedja. Idag har Sotheby's mer än 100 kontor över hela världen, inklusive en filial i Moskva. År 2000 blev Sotheby's den första internationella konstauktionen på nätet. Bland de mest nyfikna partierna som säljs online är det första trycket av självständighetsförklaringen (mer än 8 miljoner dollar).

Christies

Christies auktionshus grundades den 5 december 1766 i London av antikhandlaren James Christie. Christie's är för närvarande det största auktionshuset i världen. 1800 anställda, 116 auktionshusfilialer i 42 länder; den största filialen ligger i New York.
Christie's håller mer än 1 000 auktioner varje år med en omsättning på över 2 miljarder dollar. Auktionshusets huvudkontor ligger på King Street i det prestigefyllda området St. James, 100 meter från St. James's Palace - den nuvarande bostaden för medlemmar av kungafamiljen. I synnerhet bor tronföljaren, prins Charles, i St James's Palace. 1975 öppnades ytterligare ett kontor i South Kensington.

Drotheum auktionshus

300 år efter grundandet är Dorotheum, som grundades 1707, det största auktionshuset i Centraleuropa, det största i det tyskspråkiga området, samt en av de ledande auktionsförrättarna världen över.

Dorotheum är värd för cirka 600 auktioner per år, och mer än 100 specialister deltar i över 40 avdelningar.

Tradition, våra specialisters expertis och marknadserfarenhet, personlig service, ett brett utbud och internationellt perspektiv – det är vad våra kunder uppskattar med Dorotheum.

Dorotheum grundades för mer än 300 år sedan och fortsätter idag på sin framgångsrika kurs och har en ökad omsättning. Att bygga vidare på sin lista över internationella kontakter är en av huvudinriktningarna för dess verksamhet. Några av dess viktigaste internationella kontor finns i Bryssel, Düsseldorf, München, Rom och Milano.

Förgyllningar auktionsförrättare

Onlineförsäljningskataloger och information. Konst, möbler, glas, keramik, samlarföremål, militär, keramik, smycken, leksaker, mattor, mattor, silverplåt. Kontor i: Leicester - Storbritannien

Karl & Faber Kunstauktionen

Det traditionella internationella auktionshuset grundades 1923 och är specialiserat på gamla mästare, 1800-talskonst, modern och samtida konst, nämligen målningar, akvareller, teckningar, tryck och skulptur. Kontor i: München - Tyskland

Bali Auction House, Bali Muzayede

Bali Muzayede, auktionshus i Turkiet. 1800-talet orientaliska målningar, turkiskt måleri, antika möbler och föremål från 1800-talet, inklusive silver och ottomanska antikviteter. Kontor i:Istanbul - Turkiet

Troostwijk Auktioner och värderingar

Sedan 1930 är Troostwijk Auctions det ledande företaget för att avsluta framgångsrik industriell försäljning genom antingen privat avtal, anbud eller offentlig (online) auktion över hela Europa. Kontor i: Amsterdam - Nederländerna - Europa

Auktionshuset Ruetten

Auktioner och försäljningar. Samlarföremål för antika och reproduktionsmöbler, tavlor, silver, porslin (Meissen etc), keramik, glas, fina Carbets, smycken, konst. Forstinning - München - Tyskland

På senare tid har ett sådant fenomen som konstauktioner i allt högre grad påverkat kulturlivet runt om i världen. Världens största media (tidningar, tidskrifter, tv, radio och onlinepublikationer) är fyllda med sensationella auktionsnyheter. Dessa meddelanden och många kommentarer lockar mycket mer uppmärksamhet från allmänheten än publikationer om unika utställningar av konstverk och nyheter från de största museerna i världen.

Auktioner (lat.auktio - försäljning på offentlig auktion) är ett vanligt sätt att sälja varor på grundval av en konkurrens mellan köpare. Auktionsförrättare tar perfekt hänsyn till mänsklig psykologi och förlitar sig på spänning, där köpare genom tröghet blåser upp priset till förtjusning för auktionsförrättare och säljare.

Allt säljs på auktioner (antik, målningar, mark, fastigheter, aktier, årgångsvin, kändisbrev, smycken och till och med barnteckningar). Samtidigt löses en mängd olika problem effektivt: från rent kommersiella till välgörande.

Man tror att auktioner fanns redan på 500-talet f.Kr. e. i det antika Babylon (de sålde flickor i äktenskap) och i det antika Rom. I och med det romerska imperiets fall stängdes auktionerna och dök upp igen i Frankrike först på 1200-talet. Framväxten av den moderna typen av auktioner är historiskt förknippad med Nederländerna, där den första bokauktionen i Europa hölls 1599. Auktionsförsäljningen av böcker togs upp av England (1676), som blev födelseplatsen för de största auktionshusen i världen. I utvecklade länder finns det nu auktionshus i nästan alla större städer. Det finns flera typer av auktioner, men de viktigaste är "engelska" ("stigande") och "nederländska" ("fallande").
Den engelska auktionen går ut på att sätta ett minimipris för vidare budgivning, under vilket priset successivt stiger, och saken går till den som satt högst pris (så här fungerar t.ex. både de största auktionshusen Christie's och Sotheby's ).

Den holländska auktionen börjar med ett mycket högt pris och genomförs med sin gradvisa minskning. Saken eller produkten går till den som var först med att "avlyssna" det sänkta priset. Denna blankett används aktivt nu, till exempel på auktioner av tulpaner eller fiskar, det vill säga där något måste säljas snabbt.

Ju större auktionshuset är, desto mer mångsidig är dess verksamhet (från antikviteter och konst till samlarbilar och musikinstrument). Handeln sker ibland flera gånger om dagen, inklusive i online-läge, och börjar likna börser, även om omsättningen fortfarande är ojämförlig.

Antikviteter, målningar, grafik och skulptur är kärnan i alla större konstauktioner. Detta är som regel en sekundär konstmarknad, det vill säga den säljer inte nya verk, utan det som skapades tidigare, sedan köptes eller ärvdes.
En av de mest avgörande faktorerna för en framgångsrik auktion är en preliminär utvärdering av de föreslagna verken. Förutom allmänt mode, författarens plats i konstens historia, genre, teknik, sällsynthet och säkerhet i verket, påverkas dess pris av den så kallade. målningens härkomst (engelsk härkomst - ursprung, källa). Det här är en slags "biografi" över verket: författaren, datumet, i vilka samlingar det fanns, på vilka utställningar det ställdes ut. Ursprung anges vanligtvis i auktionskataloger för att bekräfta utställningens äkthet. En intressant proveniens kan höja auktionens prisnivå avsevärt.

Varje auktion erbjuder detaljerade instruktioner för säljare och köpare. Vanligtvis åtföljs auktionen av en förauktionsutställning som öppnar några dagar innan auktionen.

En katalog förbereds för varje auktion, som kan köpas eller ses på auktionssajten. Katalogen innehåller redan information om specifika objekt (enskilda objekt eller grupper av objekt som bjuds ut till försäljning som odelbara enheter), samt ett prisintervall före försäljning, inom vilket en viss vara förväntas säljas.

För att delta i auktionen måste den som vill göra ett köp registrera sig och få en pollett. Om kunden inte kan närvara under auktionen kan han göra ett köp per telefon eller lämna en skriftlig ansökan i förväg som anger det högsta pris som han är villig att betala för en viss vara.

Den lyckliga köparen bör tänka på att priset i auktionsrummet (eng. "hammer price" - priset efter hammarslaget) är lägre än den faktiska köpeskillingen: det kommer att vara nödvändigt att betala provision till auktionen, samt olika skatter som accepteras i det land där auktionen äger rum.

Om auktionens två "valar", de äldsta engelska husen "Sotheby's" och "Christie's", idag kanske alla vet. Auktionshuset Sotheby's (eng. Sotheby's) grundades för över 260 år sedan i London.
Hans födelsedatum är 1744, och grundaren är Samuel Baker. Han började med bokhandeln och samlade snabbt ett gediget kapital. År 1767 började Samuels brorson, John Sotheby's, arbeta för företaget. Efter Bakers död blev företaget känt som Sotheby's. Gradvis började inköp av lotter på dess auktioner betraktas som ett tecken på god smak och en garanti för seriösa investeringar. Sotheby's centrala hallar ligger i London på eleganta New Bond. Det är här som spektakulära föreställningar värda hundratals miljoner dollar spelas upp. Sothebys inträde på den internationella scenen var skapandet 1955 av en filial i New York. Sedan skapades ett stort nätverk av filialer runt om i världen (i Paris, Los Angeles, Zürich, Toronto, Melbourne, München, Edinburgh, Johannesburg, Housten, Florens, etc.).

1990 nådde omsättningen för alla filialer av Sotheby's mer än 2 miljarder dollar.
Hela historien om Sotheby's är ett lysande bevis på att det är lönsamt, prestigefyllt och lovande att sälja konstverk.

En av de första marknaderna för skön konst erövrades av ett annat stort auktionshus, Christie's, vars historia började den 5 december 1766, när dess grundare, en före detta sjöofficer, James Christie, öppnade den första auktionen. Snart ägde han redan lokaler i London med ett auktionsrum speciellt byggt för honom.

Man tror att det var här som de största auktionerna på 1700- och 1800-talen ägde rum. Och för övrigt agerade ingen mindre än James Christie själv som mellanhand i försäljningen av den berömda samlingen av målningar av Sir Robert Walpole, som anses vara den första brittiske premiärministern, till den ryska kejsarinnan Katarina II. Denna affär lade grunden för det framtida Eremitagemuseet.

Den viktigaste bedriften för Sotheby's och Christies företag under 1900-talet var den triumferande försäljningen av verk av impressionisterna och samtida konstnärer. För första gången var det möjligt att locka kunders uppmärksamhet till den nya tidens konst och förvandla dessa mästares verk till dyra partier. Handel med konstverk har nu blivit en stor affär med sina egna detaljer och överraskningar. Under de senaste åren har de två auktionsjättarna lyckats få till en fantastisk försäljning som har gått till affärshistorien och satt prisnivån för konstföremål idag. De fantastiska nyheterna om auktionerna har blivit egendom för de första sidorna i pressen runt om i världen.

Även om idag auktionshusen Sotheby's och Christie's kontrollerar upp till 90% av världens auktionsförsäljning av antikviteter och konstföremål, men de uttömmer naturligtvis inte mängden auktionshus i världen. Det finns flera andra viktiga "aktörer" på denna marknad, som det äldsta auktionshuset i Tyskland "Kunsthaus Lempertz" (Köln), de franska auktionsförrättarnas tempel "Hotel Drouot", det berömda österrikiska auktionshuset "Dorotheum" och andra.
Det är säkert att säga att nya sensationer på auktionen inte kommer att ta lång tid, och vi kommer återigen att få se spännande händelser i konstvärlden.

Topp