Хүүхдүүдийг графикийн урлагтай танилцуулах хичээл - сэдэвчилсэн хичээлийн төлөвлөгөө (бага бүлэг). "Урлагтай танилцах" ахлах бүлгийн урлагийн хичээлийн тойм

Зорилго: хүүхдүүдэд идэвхтэй сонирхол, урлагийн бүтээлд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх, зургийг сайтар судлах хүслийг бий болгох. Хүүхдүүдийн натюрморт, ландшафт, хөрөг гэх мэт дүрслэх урлагийн төрлүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Хүүхдэд өөрийн хөрөг зурахыг заах, нүүрний хувирал, нүдний илэрхийлэл, өнгө, хувцаслалтын хэв маягаар харуулсан өөртэйгөө төстэй байдлыг анзаарах чадварыг хөгжүүлэх; будагтай ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх.

Материал: ландшафт, натюрморт, хөрөг зураг, өөрийн хөрөг зургийн дээж, усан будаг, бийр, ус, салфетка, цомог, хүүхэд бүрт зориулсан толь.

Урьдчилсан ажил: хуулбар, гэрэл зураг, хөрөг зураг үзэх

Нөхөр минь, хүмүүсийг зурж байна.

Хичээлийн явц.

I. Хичээлийн сэтгэлийн байдал.

II. Хэл яриа, зураг зурах, аппликейшн, загварчлалыг хөгжүүлэх хичээлүүдэд бид дүрслэх урлагийн янз бүрийн төрлүүдтэй танилцаж эхлэв.

Зураг зурдаг хүний ​​мэргэжлийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (зураач).

Та уран зургийн ямар төрлийг мэддэг вэ? (ландшафт, натюрморт, хөрөг).

Надад газрын зураг үзүүлэх үү? Та яаж мэдсэн бэ? (ой, талбай, хот, тосгон, далай, уулс).

Та ландшафтыг хэрхэн зурах вэ? (байгалиасаа, гэхдээ та өөрөө үүнийг гаргаж чадна).

Ландшафтын зураг зурахдаа юуг мартаж болохгүй вэ? (ойрхон (урд) ба хол (арын).

Зураг зурахаас дээр үү? (гуаш эсвэл усан будаг).

Хэрэв та зураг дээр харвал

Голыг зурсан

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,

Эсвэл цэцэрлэг, үүлс

Эсвэл цасан талбай

Эсвэл талбай, овоохой, -

Заавал зургаа татаарай

Үүнийг ландшафт гэж нэрлэдэг.

Натюрмортын зургийг үзүүл. Та яагаад үүнийг натюрморт гэж бодож байна вэ? (цэцэг, жимс, хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, гэр ахуйн эд зүйлс).

Натюрморт хэрхэн бүтдэг вэ? (зураач эхлээд объектуудыг сайхан зохион байгуулдаг

Та үндсэн объектуудыг бусад нь нөхөж, чимэглэх байдлаар байрлуулахыг хичээдэг. Зураач нь зөвхөн объектуудын тухай төдийгүй тэдгээрийг бүтээсэн, өсгөсөн хүмүүсийн тухай өгүүлдэг).

Натюрморт зураг юунд зориулагдсан бэ? (хураасан цэцэг хатаж, жимс жимсгэнэ хүмүүс идэж, зураачийн зурсан нь мөнх амьдрах болно)

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээр аяга кофе

Эсвэл том саванд хийсэн шүүс,

Эсвэл болор сарнай

Эсвэл хүрэл ваар

Эсвэл лийр, эсвэл бялуу,

Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор

Энэ бол натюрморт гэдгийг мэдэж аваарай.

Бидний хөрөг хаана байна?

Тэгэхээр хөрөг зураг гэж юу вэ? (хүмүүсийг дүрсэлсэн зураг).

Хэрхэн хөрөг зурах вэ (байгалиас, өөрөөр хэлбэл хүн эсвэл гэрэл зургаас).

Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал

Хэн нэгэн бидэн рүү харж байна

Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,

Эсвэл дээл өмссөн уулчин,

Нисгэгч эсвэл балерина

Эсвэл Колка бол таны хөрш, -

Заавал зургаа татаарай

Үүнийг хөрөг зураг гэдэг.

Ш.Физкультминутка:

Нэг хоёр гурав дөрөв-

Бид хөлөө дэвсдэг.

Нэг хоёр гурав дөрөв-

Бид алгаа ташиж байна.

Гараа өргөн сунга

Нэг хоёр гурав дөрөв.

Бөхийх - гурав, дөрөв,

Тэгээд байрандаа үсэр.

Хөлийн хуруун дээр, дараа нь өсгий дээр,

Бид бүгд дасгал хийдэг

Бид бүгд оймс шиг харагддаг

Бид өсгий дээрээ алхдаг.

Энд биеийн байдлын шалгалт байна

Мөн мөрний ирийг хамтад нь авчирсан.

Хөрөг зураг зурахдаа юу мэдэх хэрэгтэйг санацгаая (хөнгөн цус харвалтаар бид үндсэн хэлбэрүүдийг - толгой ба мөрийг тодорхойлдог; бид тухайн хүний ​​нүд хаана байрлаж, ямар хэмжээтэй байгааг тодорхойлж, тэдгээрийг тодорхойлж, хөмсөг, хамар, амаа зурдаг. болон нэмэлт мэдээлэл: нүдний шил, ээмэг, үс, хувцас зурах ... Зөвхөн үүний дараа бид бүх зүйлийг будгаар болгоомжтой будна.) .

IV. Өөрийнхөө хөрөг зурагтай танилцах.

Би хүүхдүүдийг толин тусгалаа авч нүүр, нүд, хөмсөг, хамар зэргийг сайтар шалгаж, толинд харж өөрийгөө зурахыг зөвлөж байна. Уран бүтээлчид өөрсдийн хөрөг зургаа ингэж зуржээ.

Цомгийн ажил.

Ажлын явцад би хүүхдүүдэд жижиг нарийн ширийн зүйлийг мартаж болохгүй гэж сануулж байна: хөмсөг, сормуус, үс засалт гэх мэт, учир нь зураг зурахад бүх жижиг зүйл чухал байдаг. Тэд хүний ​​өвөрмөц зан чанарыг илэрхийлдэг.

V. Эцсийн хэсэг.

Өнөөдөр бид юу зурсан бэ? (өөрийн хөрөг)

Бүтээлүүд хатаж дуусмагц бид тэдгээрийг харж, тэдгээрт хэн дүрслэгдсэнийг таахыг хичээх болно.

Валентина Хуртова
Ахлах бүлгийн хүүхдүүдийг дүрслэх урлагтай танилцуулах "Зураг дээр зочлох" хичээлийн хураангуй

ХҮҮХДИЙН ДАГУУ АНГИЙН ХУРААНГУЙ

УРЛАГ

В ахлах бүлэг"IN уран зураг үзэх»

асран хамгаалагч:

Хуртова Валентина Борисовна

MBDOU дугаар 18 "Алёнушка"

Касимов

Даалгавар: сур хүүхдүүдуран зургийн төрлүүдийг ялгах (ландшафт, хөрөг, натюрморт, тэдгээрийн онцлог шинж чанарууд, сонгосон зургийг дүрсэлсэн өгүүллэг зохиох. зураг.

урьдчилсан ажил: яруу найрагч А.Кушнерийн шүлгийг цээжилж байна "ТУХАЙ зургууд» ; янз бүрийн жанрын хуулбарыг үзэх уран зураг; төлөө түүх бичих зургууд.

Материал: easels, хуулбар (ландшафт, хөрөг, натюрморт); гарын авлагын шинж чанарууд (заагч, эрвээхэй, бөмбөлгүүдийг, нүдний шил, шахмал - төрөл зүйлийн нэр.

тоглоомын нөхцөл байдал: хүүхдүүдэд танхимаар аялахыг санал болгож байна уран зургийн галлерей.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр бид музейд очиж, танхимтай танилцах болно уран зургийн галлерей. Энд хэд байгааг хараарай агуу зураачдын зурсан зургууд. Уран бүтээлчид хэн болохыг та мэдэх үү? Тэдэнд авьяас, чадвар, шаргуу хөдөлмөр хэрэгтэй. Хэрэв тэвчээр, ур чадвар байхгүй бол энэ нь шүлэгт гардаг шиг болж магадгүй юм "Уран бүтээлч".

Манай Серёжа зураач

Тийм ээ бүдүүлэг алдаа - үргэлж яарч байна.

Би цонхон дээр бороо зурж,

Сахалтай.

Нар саван шиг өтгөн

Тахиа 3 хөлтэй

Танк нь матар шиг харагдаж байна

Мөн гэртээ индүүдэх.

Бариулгүй лонх дээр муур,

Заан хайрцагтай орон дээр,

Серёжка өөрөө чадахгүй,

Энд хэн, юу байна, задлах.

Хаана нь гайхаж байна

Тэмээний хүзүүнд сүүл

Мөн арслангийн эвэртэй толгой хаа нэгтээ хажуу талд байна уу?

За, бид гайхсангүй

Энд энгийн хариулт байна:

Тэвчээргүй - ур чадвар байхгүй

Ур чадваргүй - утгагүй!

Гэхдээ түр хүлээнэ үү, хэн нэгэн манай музейг аль хэдийн үзсэн бололтой. Чамайг ирэхээр бэлдэж пост оруулснаа яг санаж байна уран зурагжанрын уран бүтээлчид. Энэ нь хэн байж болохыг олж мэдсэн гэж бодож байна. Пиноккио! Тэр харах дуртай уран зураг, өөрөө зураач болох гэж байгаа ч зургийн төрөлд тааруухан хэвээр байна. Өө, энэ Пиноккио! Аяллаа үргэлжлүүлэхийн тулд та бүх зүйлийг цэгцлэх хэрэгтэй уран зураг. Та надад туслах уу? Тэгээд хойш суугаад ажилдаа ор.

Та нарын хэн нь зургийн төрлийг мэддэг вэ? Та жанрыг хэрхэн тодорхойлох вэ? уран зураг? Хэрэв асаалттай бол зурагхүн зурсан - энэ бол хөрөг зураг, байгаль - ландшафт, объект, жимс жимсгэнэ, цэцэг - натюрморт. Манай Пиноккио ч гэсэн төрөл зүйлээ ялгаж сургах хэрэгтэй

Үүнийг хийх хамгийн сайн арга юу вэ? Жишээлбэл, А.Кушнерийн шүлгийн тусламжтайгаар "ТУХАЙ зургууд» . Мөн бид түүнтэй хамт тэмдэг тавих болно.

Хэрэв та харвал голын зураг,

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу, эсвэл цэцэрлэг, үүлс,

Эсвэл цаст тал, эсвэл талбай, овоохой.

Заавал зургийг ландшафт гэж нэрлэдэг.

Хэрэв та харвал Ширээн дээрх аяга кофены зураг,

Эсвэл том декантер дахь далай, эсвэл болор дахь сарнай,

Эсвэл хүрэл ваар, лийр, бялуу,

Эсвэл бүх объект нэг дор байдаг тул энэ бол натюрморт юм.

Хэрэв та харвал зурагхэн нэгэн чамайг харж байна

Эсвэл нөмрөгтэй ханхүү эртний, эсвэл уулчин шиг,

Нисгэгч, балетчин, эсвэл Колка бол таны хөрш,

Заавал зургийг хөрөг гэж нэрлэдэг.

За, одоо бүх зүйл эмх цэгцтэй байгаа тул та аялалаа эхлүүлж болно. Тийм ээ, Пиноккио өөрөө эдгээрийн талаар танд хэлэхийг хүссэн асуудал юм зургууд- аялалын хөтөч болох. Тийм ээ, тэр хаа нэгтээ гацсан бололтой.

Та нарын хэн нэгэн аяллын хөтөч болохыг зөвшөөрөх үү? Аялал жуулчлалын хөтөчийн хувцас өмссөн хүүхэд (нүд, эрвээхэй зангиа, бөмбөлгүүдийг, заагч)мөн жанрын танилуудын нэгний тухай түүхийг хөтөлдөг уран зураг; эхэлж байна түүх:

Энийг хардаа зураг: эсвэл

Тэмдэглэл…

түүхүүд хүүхдүүдуран бүтээлчид болон тэдний бүтээлийн тухай. (1-3 өгүүллэг).

Төгсгөлд нь багш талархаж, магтдаг хүүхдүүдтухай сонирхолтой түүхүүд зургууд.

Манай музей хаагдсан.

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Үлгэрт зочлох" ахлах бүлгийн уран зохиолтой танилцах хичээлийн хураангуйАхлах бүлгийн уран зохиолтой танилцах хичээлийн хураангуй. "Үлгэрт зочлох" сэдэв Зорилго: хамгийн агуу зүйлийг танилцуулах.

"Водичка залууст зочилж байна" нэгдүгээр бага бүлгийн хүүхдүүдийг усны шинж чанартай танилцуулах хичээлийн хураангуй.Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Хүүхдэд усны шинж чанарыг танилцуулах (ус халуун, хүйтэн, бүлээн, цэвэр, бохир байж болно) 2. Хөгжүүлэх.

"Водяной хүүхдүүдэд зочлох" гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн хураангуйХичээлийн хураангуй. Дунд бүлэг. Сэдэв: "Хүүхдэд зочлох ус" (Гадаад ертөнцтэй танилцах) Хөтөлбөрийн агуулга: Танилцуулга.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг ардын урлаг, гар урлалтай танилцуулах дугуйланТойргийн ажил-арга зүйн хөгжил. "Урлаг, гар урлалын ажлын зохион байгуулалт" АРГА ЗҮЙН ХӨГЖИЛ - дугуйлан.

Хүүхдүүдийг ардын урлаг, гар урлалтай танилцуулах дэвтэр "Оросын ардын гар урлал" Насны зорилт: сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд.

Дүрслэх урлагтай танилцах замаар сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ёс суртахуун, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэхЭх орон. Эх орон. Эх орон. Аавын нутаг. Хүн төрөлхтөн төрсөн нутгаа ингэж дууддаг бөгөөд хүнд Эх орноос илүү эрхэм зүйл үгүй.

Радионова Марина Борисовна - Дүрслэх урлагийн багш, MADOU CRR, "Звездочка", Ленск, Саха (Якут)
Уралдаанд ирүүлсэн бүтээлийг хүлээн авсан огноо: 2017.04.23.

Урлагтай танилцах ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй

Зорилтот:Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийг урлагийн төрөл зүйлтэй танилцуулах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын. Дүрслэх урлагийн нэг хэлбэр болох уран зургийн санааг нэгтгэх, төрөл бүрийн онцлог шинж чанарууд (хөрөг, ландшафт, натюрморт) Төрөл бүрийн жанрын зургийн зарим хуулбартай танилцах.

Хөгжиж байна. Алсын харааг өргөжүүлэх, хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх.

Үгийн санг идэвхжүүлэх (ландшафт, натюрморт, хөрөг, зураач, аялал, хөтөч)

Боловсролын. Хүүхдийг урлагтай танилцуулах, сонирхлыг хөгжүүлэх, урлагийн бүтээлд анхааралтай хандах, уран сайхны амтыг бий болгох.

Урьдчилсан ажил: Төсөл "Ми-музей байгуулах" бэлтгэл бүлэг, урилга карт.

Цус харвалт:

Багш:

Залуус аа, өнөөдөр бидэнд гэнэтийн бэлэг байна! - Өнгөлөг урилгатай урилга үзүүлж, "Бид ахлах бүлгийн залуусыг манай бяцхан музейд аялалд урьж байна. Бэлтгэл бүлэг.

Музейд юу үзэх боломжтой гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Уран зураг, шавар тоглоом, төрөл бүрийн эртний эдлэл, баримал.

Багш:Үнэн, гэхдээ аялалд явахаасаа өмнө ёс зүйн дүрмийг санацгаая. Музейд хүн хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ?

Хүүхдүүд:Тайван, хашгирах хэрэггүй, бүх зүйлийг анхаарч үзэхийн тулд бусдад саад болохгүй.

Багш:Музейд тусгай үйлчлэгч - хөтөч нар ажилладаг.

Хэрэв та музейд очвол

Үүнийг ойлгоход хэцүү байх болно

Шинжлэх ухааны хатуу авга эгчгүйгээр,

Таны хяналт шалгалтыг хаанаас эхлэх вэ?

Нагац эгч удаанаар дагаж явав

Бүхэл бүтэн бүлгийг тэргүүлдэг.

Түүнийг анхааралтай сонс

Эцсийн эцэст тэр аяллын хөтөч юм.

Өнөөдрийн хөтөч нь бэлтгэл бүлгийн залуус байх болно. Тэд бидэнд музейн үзмэрүүдээ танилцуулна. Тэднийг анхааралтай сонсож, асуултанд хариулцгаая. Бид бэлтгэлийн бүлэгт очдог.

Бэлтгэл бүлэгт зураг өлгөдөг.

Багш:Биднийг анхны хөтөч угтан авч байна.

Хөтөч:Сайн байна уу, намайг Соня гэдэг, манай музейд та алдартай зураачдын зургуудын хуулбарыг үзэх болно. Бид урлагийн өрөөнд байна. Энэ нэр нь "тодорхой бичих" гэсэн утгатай бөгөөд энэ нь зурган дээрх бүх зүйл амьд мэт байх болно. Зураачдын тухайд тэд зураг зурдаг гэж ярьдаг. Та юу зурж болохыг мэдэх үү?

Хүүхдүүд:Цаасан дээр, даавуу.

Хөтөч:Тиймээ, мөн мод, цайруулсан ханан дээр ийм зургийг монументал гэж нэрлэдэг. Зураачид уран зурагтаа дэлхийн гоо сайхныг илэрхийлдэг. Хэрэв зураач байгаль, эсвэл хот, тосгоныг зурдаг бол ийм зургийг юу гэж нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд:Үзэсгэлэнт байдал

Хөтөч:Тийм ээ, энэ төрлийн уран зургийн төрлийг илүү сайн санахын тулд шүлгийг сонсоорой.

Хэрэв та зураг дээр харвал

Голыг зурсан

Эсвэл гацуур, цагаан хяруу,

Эсвэл цэцэрлэг, үүлс

Эсвэл цасан талбай

Эсвэл талбай, овоохой, -

Заавал зургаа татаарай

Үүнийг ландшафт гэж нэрлэдэг.

Хөтөч:Иван Шишкиний "Нарсан ой дахь өглөө" зургийн хуулбарыг харцгаая. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд:Ойд баавгайн гэр бүл.

Хөтөч:Зургийг нь харахад амьд юм шиг байгаа юм. Баавгайн бамбаруушнууд өглөөний ойд зугаацдаг. Тиймээс тэд унасан модонд авирч, эм баавгай тэднийг хамгаалав. Нэг бамбарууш хажуу тийшээ гараад нэг юм харав.

Хөтөч:Гэхдээ энэ зураг танд танил байх болно. Энийг юу гэдэг вэ?

Хүүхдүүд:"Алтан намар"

Хөтөч:Тийм ээ, зураач Исаак Левитаны энэ зураг. Үүн дээр бид мод алтан өнгөтэй намрын эхэн үеийн дүр төрхийг хардаг. Зотон дээр Оросын ландшафт - талбайнууд, төгөл, гол мөрөн байдаг. Хурц нар гэрэлтэж, тэнгэр үүлтэй цэнхэр байна.

Багш:Түүхийн төлөө Соня-д баярлалаа гэж хэлье, одоо өөр хөтөч биднийг хүлээж байна.

Хүүхдүүд:Баярлалаа Соня!

Багш:Бусад зургууд руугаа орцгооё.

Хөтөч:Сайн уу, намайг Паша гэдэг. Би ямар зургуудын тухай ярьж байгааг таагаарай:

Хэрэв та зураг дээр юу байгааг харвал

Бидний нэг нь харж байна

Эсвэл хуучин нөмрөгтэй ханхүү,

Эсвэл дээл өмссөн уулчин,

Нисгэгч эсвэл балерина

Эсвэл таны хөрш Колка, -

Заавал зургаа татаарай

Энэ нь гэж нэрлэгддэг...

Хүүхдүүд:Хөрөг зураг!

Хөтөч:Хөрөг гэдэг нь хүн эсвэл хэсэг хүмүүсийг дүрслэн харуулахад зориулагдсан төрөл юм. Илья Крамскойгийн зургийг харцгаая. Бид тэнд хэнийг харж байна вэ?

Хүүхдүүд:Бид эртний хувцастай охиныг харж байна.

Хөтөч:Дараагийн зураг дээр хэсэг хүмүүс байгаа. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:Эдгээр нь баячууд юм!

Хөтөч:Та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд:Тэд морьтой, хуягтай, зэвсэглэсэн байдаг.

Хөтөч:Баатруудын нэрийг мэдэх хүн байна уу?

Хүүхдүүд:Илья Муромец, Добрынья Никитич, Алёша Попович.

Хөтөч:Богатирууд манай газрыг хамгаалж байсан. Тэд хүчирхэг морин дээр суудаг, хүчтэй хуяг дуулга, байлдааны дугуй, нум сумтай. Баатрууд эргүүлд явж байгаа тул дайсныг нэвтрүүлэхгүй.

Багш:Түүхийн төлөө Пашад баярлалаа, бид цаашаа явна.

Хүүхдүүд:Баярлалаа, Паша!

Хөтөч:Сайн уу, намайг Ира гэдэг. Би ямар зургуудыг танд хэлэхийг таахыг хичээгээрэй:

Хэрэв та зураг дээр харвал

Ширээн дээр аяга кофе

Эсвэл том саванд хийсэн шүүс,

Эсвэл болор сарнай

Эсвэл хүрэл ваар

Эсвэл лийр эсвэл бялуу,

Эсвэл бүх зүйлийг нэг дор, -

Энэ нь юу болохыг мэдэх ...

Хүүхдүүд:Натюрморт!

Хөтөч:Натюрморт бол аяга таваг, хоол хүнс, цэцгийн баглаа зэрэг амьгүй зүйлсийн дүрс юм. Өмнө нь чинээлэг хотынхон тансаг амьдралын дүр төрхөөр байшингаа чимэглэх дуртай байсан: ширээн дээр тавьсан ширээ, үнэтэй аяга таваг, үнэтэй үнэт эдлэл. Илья Машковын "Хоёр хар сарнай, гүзээлзгэнэтэй таваг" натюрмортыг харцгаая. Зургийн голд час улаан сарнай бүхий тунгалаг ваар, түүний хажууд улаан боловсорсон жимснүүд байна. Жимс бүр ногоон сүүлтэй байдаг. Натюрморт гэрэл гэгээтэй, дэгжин. Ингээд зураач Г.Кончаловскийн "Сагсан дахь голт борын" бас нэгэн натюрмортыг толилуулж байна. Зурган дээрх голт борын өнгө өөр өөр өнгө: ягаан, цагаан, цэнхэр. Зураач голт бор зурах дуртай байсан бөгөөд түүнд голт бор бүхий олон натюрморт бий. Будсан цэцэг мөнхөд оршин тогтнож, жилийн аль ч үед хүмүүст баяр баясгаланг авчрах болно.

Хөтөч:Бид танд бэлэг бэлдлээ. Эдгээр нь натюрморт будах хуудас юм. Та дараагийн удаа манайхаар зочлохдоо өнгөт зураг авчрах боломжтой.

Багш:Бид эдгээр зургаар сонирхолтой цомог гаргаж, танай музейд авчрах болно.

Хөтөч:Бид таныг дахин хүлээж байна! Уулзъя, анхаарал тавьсанд баярлалаа!

багш: Өгүүллэгт баярлалаа, баяртай, бүлэг рүүгээ явцгаая.

Бүлэгт хүүхдүүд аяллын талаархи сэтгэгдлээ хуваалцдаг - "аль зургийг бусдаас илүү санаж, дуртай байсан", натюрморт зурж, багштай хамтран цомог хийдэг.

Хийсвэр

hхүүхдүүдтэй танилцах үйл ажиллагаа

дүрслэх урлагаар

болон дүрслэх урлаг

ахимаг насны хүүхдүүд

Тэм:Тэнгис бас өөрийн гэсэн шинж чанартай байдаг

Пбагш: Прокофьева Г.Е.

Даалгавар: Дүрслэх урлаг, хөгжим, урлагийн үгээр дамжуулан хүүхдүүдэд байгаль, дэлхийн гоо үзэсгэлэн, түүний янз бүрийн хэлбэр, үзэгдлийг сонирхох хайрыг бий болгох. Зөвхөн мэдлэгийн замд орсноор тэд байгалийн нууцыг тайлж сурах болно, үүнд зураг, зураач, хөгжим, шүлэг бидэнд тусалдаг гэдгийг хүүхдүүдэд тайлбарла.

Үзэл баримтлалыг танилцуулах: далайн ландшафт. И.Айвазовскийн "Леандерийн цамхагийн үзэмж", "Феодосиагийн зам дээрх хөлөг онгоцууд", "Сарны гэрэлт шөнө" далайн дүр төрхийг авч үзье; I. Левитан "Борооны дараа", "Шинэ салхи"; Ван Гог "Сент-Мари дахь эрэг дээрх завь". Эдгээр бүтээлүүдээр дамжуулан хүүхдүүдэд элемент бүр өөрийн гэсэн зан чанар, сэтгэлийн хөдөлгөөнтэй байдаг гэдгийг ойлгоход нь туслах болно.

Холимог хэрэгсэлд сойзоор зурах ур чадварыг нэгтгэхийн тулд: gouache + усан будаг; өргөн ба богино цус харвалт зурах техник.

Хүүхдүүдэд өөрсдийн "зураг" -ыг хайраар бүтээх, түүний доторх сэтгэл санааг илэрхийлэх, танил илэрхийлсэн арга хэрэгслийг ашиглах чадварыг сургах: өнгө, гэрэл, найрлага; хөгжим сонсохын тулд зураг сонгох чадвар.

Зорилтот:хүүхдүүдэд тэнгисийг өөр төлөв байдалд дүрслэхийг заах: тайван, эелдэг, ууртай, ууртай, хэрцгий гэх мэт.

Өргөн, богино, хөнгөн, хурдан цохилтоор зурах ур чадварыг нэгтгэх; үүсгэсэн зурагт тохирох өнгөний схемийг сонгох чадвар.

Материал:алдартай зураачдын далайн ландшафт бүхий чимэглэл (дээрээс үзнэ үү); хуудас цаас, гуаш, усан будаг, сойз №6

Хичээлийн явц:хүүхдүүд ороход багш тэднийг үзэсгэлэнд урьдаг (самбар дээр).

Багш:Алдарт далайн зураачдын үзэсгэлэн өнөөдрөөс эхэлж байна. Эдгээр зургуудыг хараарай. Та нарын хэн нь далайн зураачид хэн болохыг таасан бэ?

Тийм ээ, далайн зураач бол далайг дүрсэлсэн зураач юм. Далайн зураач бүр далайг өөр өөрийнхөөрөө харж, мэдэрдэг тул тэдний бүтээлүүд хоорондоо төстэй байдаггүй гэдгийг анхаарна уу.

Сууж, тус бүрийг сайтар ажиглаарай ... Одоо хөгжмийн оньсого сонсож, тэдгээрийг тайлж үзээрэй: зураг бүрийг түүнд тохирох хөгжмийн фрагментээр тохируулаарай.

(Р-Корсаковын "Гурван гайхамшиг" киноны хэсэг сонсогдож байна. Хүүхдүүд сонсож, энэ бол ширүүн далай болохыг тодорхойлж, тохирох ландшафтуудыг олоорой. Дараа нь "Бяцхан долгион тоглох" - кассет, "Байгалийн ид шид" -ийг сонсдог. далайн байгаль, тайван тэнгис бүхий ландшафтуудыг үзүүлээрэй).

Сайн байна, та маш анхааралтай байна. Тиймээс, далай нь хүн шиг өөрийн гэсэн сэтгэл санаа, өөрийн гэсэн шинж чанартай байж болохыг бид аль хэдийн тодорхойлсон. Мөн сэтгэлийн байдал ямар байж болох вэ? (Муу, сайн, баяр хөөртэй, гунигтай, уйтгартай гэх мэт) Тэгээд ямар дүр байж болох вэ? (Сайхан сэтгэлтэй, эелдэг, даруухан, хэрцгий, муухай, аймшигтай гэх мэт) Далайн сайхан ааштай үед та нар юу гэж боддог вэ? (Нар туяарах үед хөнгөн сэвшээ салхи үлээнэ.) Тэгээд хэзээ далайд мууддаг вэ? (Хүчтэй салхи үлээхэд шуурга эхэлдэг - шуурга, бороо, аянга цахилгаан гэх мэт). Би танд "Далай нэг удаа санаа зовдог ..." тоглоом тоглохыг санал болгож байна (тоглоом нь хүүхдүүдэд танил).

Далайг өөр байдлаар дүрслэхийг хичээгээрэй, тэгвэл би далай ямар уур амьсгалтай болохыг тааварлах болно.

За, одоо суугаад Давид Самойловын "Тэнгисийн мөрөөдөл" шүлгийг сонсоорой. Энэ нь далайг хэзээ ч харж байгаагүй Иван хааны тухай өгүүлдэг.

Тэр далайг хэзээ ч харж байгаагүй ...

Тэр шөнө цэнхэр ус мөрөөдөж,

Түүний дээр цагаан хөөс буцалж,

Хээр тал нутаг нь уужим амьсгалах шиг

Тэнгис дуулж, дуулж, дуулж,

Өтгөн ой шөнө дуулдаг шиг.

Шувууд тал хээрийг мөрөөддөггүй байсан, -

Ой биш -

Харагдаагүй, шинэ, өөр -

Шар нүдтэй шар шувуу биш

Саарал бүргэд биш

Цэнхэр нүдтэй далайн шувууд,

Цагаан далавчтай галуунууд цагаан өнгөтэй байдаг шиг.

Тэгээд бүргэд шиг муруй хошуутай.

Иван хаан ийм л далайг мөрөөддөг байсан, тэр далайн тухай ийм гайхалтай зүүд зүүдлэв. Та далайг харсан уу? (Далайд байсан хүүхдүүд дурсамжаа хуваалцдаг). Энэ нь танд илүү хялбар: та түүнийг харсан бөгөөд түүнийг дүрсэлж чадна. Үзээгүй хүн битгий уурлаарай: би одоо далайн чимээгээр хөгжим асаах болно, тэгвэл чи нүдээ аниад далайгаа зөөлөн эсвэл ширүүн байгаагаар төсөөл. (Хүүхдүүд нүдээ аниад, далайн чимээг сонсож, оюун ухаанаараа төсөөлдөг).

За, чи өөрийнхөө далайг юу бодож олов? Энэ юу вэ? (хэд хэдэн хүүхэд дүрсэлсэн). Одоо анхааралтай ажиглаарай, би танд далайг зурахдаа ямар техник ашиглаж болохыг харуулах болно. Энэ бол өргөн цус харвалт, тэдэнд далайн зайг дүрслэх нь илүү дээр юм; Энэ бол богино, хөнгөн цус харвалт бөгөөд тэд цэнхэр, ногоон будгийг хольж, далайн дунд хэсгийг дүрслэх нь дээр бөгөөд энэ нь өнгө нь өнгөнд сэлбэж, хөх-ногоон өнгө, шаргал өнгөтэй - шар өнгийг угаана. эрэг дээрх элс. Хургыг ингэж дүрсэлсэн байдаг - далайн давалгааны орой, далайн хөөсийг ингэж нэрлэдэг. (багшийг харуулах).

Ойлгож байна уу залуусаа? За, одоо, хайрт далайн зураачид, таны зохион бүтээсэн далайн ертөнцөд амжилт хүсье. Зурган дээрээ сэтгэл, хайрынхаа нэгээхэн хэсгийг зурж, далайн сэтгэл, зан чанарыг илүү тод харуулахаа бүү мартаарай.

(Хүүхдүүд зурдаг, багш нь хүнд хэцүү хүүхдүүдэд зөвлөгөө өгөх хэлбэрээр тус тусад нь туслалцаа үзүүлдэг. Хүүхдүүд зураг зурж байх үед багш нь чимэглэлийг арилгаж, шинэ үзэсгэлэн - хүүхдийн бүтээлүүдэд зориулж зай гаргаж өгдөг).

Далайн бүх дүр төрхийг хүүхдүүд өлгөж, хардаг. Шинжилгээг "Үзэсгэлэнгийн аялал" тоглоомын хэлбэрээр явуулдаг. Хүүхдүүд хөтөч мэт дүр үзүүлж, ажлыг дүрсэлдэг.

Багш нь далайн үзэмжийг дүрсэлсэн бүтээлүүдийг эргэн санахыг санал болгож байна (А.С. Пушкин "Загасчин ба загасны үлгэр", "Цар Салтаны үлгэр ...", "Садко" үлгэр, П.Ершовын "Бөгтөр морь" үлгэр , гэх мэт. .).

"Бөгтөр морь" үлгэрт Петр Ершов хэрхэн яаж байсныг санаарай.

Гайхамшигтай халим хөдөллөө;

Уул эргэсэн юм шиг

Тэнгис хөдөлж эхлэв

Мөн эрүүнээс нь шидэх

Усан онгоцны араас хөлөг онгоцууд

Далбаат болон сэлүүрт онгоцтой.

Далайчдын хамт завь гарч ирэв. Далайчин хөвгүүд завинаас "гарч ирээд" "Алим" - далайчдын бүжиг бүжиглэдэг.

Хүүхдүүдийг дүрслэх урлаг, байгаль, хөгжимтэй танилцуулах нэгдсэн хичээлийн конспект.

Сэдэв:

"Левитаны "Алтан намар" зургийн тухай яриа, хүүхдүүдийг уран зургийн төрөл зүйлтэй танилцуулах".

Зорилтот : хүүхдүүдэд дүрслэх урлагийн бүтээлийн уран сайхны ойлголтыг хөгжүүлэх, зургийн агуулгыг ойлгоход сургах. Харааны хэрэгслээр байгальд гоо зүйн хандлагыг бие даан илэрхийлэх чадварыг нэгтгэх. Төрөлх нутгаа хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, хүүхдийн бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх, уран зургийн төрөл зүйлтэй танилцуулах.Толь бичиг : ландшафт, ландшафтын зураач, натюрморт, хөрөг, цэнхэр гол, өнгөлөг навчис.

урьдчилсан ажил: зураач Левитан И.И., Шишкин, Саврасов нарын хүүхдүүдтэй ландшафтыг үзэх. Чайковскийн бүтээлүүдийг сонсох нь П.И. "Улирал", Вивальдигийн "Улирал", байгалийн тухай шүлэг унших, үг хэллэг, зүйр цэцэн үг, намрын шинж тэмдгүүдтэй танилцах.Тоног төхөөрөмж : Левитаны "Алтан намар" уран зургийн хуулбар / зураач Кипренскийн "А.С. Пушкины хөрөг", Ван Гогын "Натюрморт", цавуу, хайч, өнгөт цаас, бийр, өөдөс, нийтлэг хуудас - "Бэлэг" зургийн хөнжил. Намрын ". Өнөөдөр хүүхдүүд ээ, бид та бүхэнтэй уран зургийн төрөл зүйл, Левитаны "Алтан намар" зургийн талаар ярилцах болно.

Зураг дээр намрын хэдэн цагийг харуулсан бэ (намрын эхэн, дунд эсвэл төгсгөл)?

Намрын эхэн үед богино боловч гайхалтай цаг байдаг - Өдөржингөө болор шиг зогсож, үдэш нь гэрэлтдэг ...

Дулаан, нартай хэвээр байгаа бөгөөд моднууд алтан өнгөтэй болж эхэлж байна

Аравдугаар сар аль хэдийн ирсэн - төгөл нүцгэн мөчрөөсөө сүүлчийн навчийг аль хэдийн сэгсэрч байна. Намрын хүйтэн унав - Мөрөн дундуур зам хөлдөж, тээрмийн араас горхи урссаар байна. Гэвч цөөрөм аль хэдийн хөлдсөн байна.

Ой - цамхаг шиг будсан, нил ягаан, алтлаг, час улаан, хөгжилтэй, алаг хана

Энэ нь тод нуга дээр зогсож байна.

Багш зургийг анхааралтай харж, түүн дээр юу байгааг хэлэхийг санал болгож байна.

Хусан дээрх навчнууд нь шар, алтан, улиас нь улаан час улаан өнгөтэй.

Гол нь нам гүм, цайвар цэнхэр, бодолтой.

Эргийг нь хар, юугаар бүрхэгдсэн бэ? Ямар өвс вэ?

Үнэн, ногоон, гэхдээ аль хэдийн бүдгэрч эхэлсэн, Хуурай өвс бөхийж байна

газар руу. Алсаас юу харагдаж байна вэ? (Ногоон өвс). Энэ өвөл.

Нугад өвс хатаж, шарлаж, өвөл жигдэрч,

ногоон хилэн хивс.

Зураач зурган дээр ямар цаг агаарыг дүрсэлсэн болохыг хараад надад хэлээч? Цаг агаар нартай гэдгийг яаж мэдэх вэ? Тийм ээ, тэнгэр цэнхэр, зөвхөн зарим газар цагаан үүлс хун шиг хөвдөг. Агаар дулаахан, тунгалаг. Салхи алтан навчисыг зөөлөн сэгсэрнэ.

Зураач энэ зурагтаа ямар өнгө ашигласан бэ? Тийм шүү, шар. Энэ бол нарны будаг бөгөөд зураач нь өдрийг илэрхийлэхийн тулд үүнийг сонгосон бөгөөд зураач улаан будгаар улиасны навчийг дамжуулсан. Тэнгэр, голын хувьд цэнхэр өнгийг ашигласан. Зураач зургийг гэрэл гэгээтэй, үзэсгэлэнтэй болгохын тулд зурган дээрээ баяр хөөртэй, хөгжилтэй өнгийг ашигласан. Та энэ зургийг хараад ямар сэтгэл хөдлөлтэй байна вэ? (баяр хөөртэй, бага зэрэг гунигтай). Энэ зургийн өөр ямар үг вэ? (үзэгдэх орчин). Ландшафт зурдаг зураачийг бид юу гэж нэрлэдэг вэ? (зураач - ландшафтын зураач). Гэхдээ хүүхдүүд, бусад уран бүтээлчид байдаг. Тэдний зарим нь хүний ​​хөрөг зурдаг. A.S-ийн хөргийг хараарай. Пушкин зураач Кипренский. Бусад зураачид жимс, ногоо, цэцэг зэргийг дүрсэлдэг. Энэ бол натюрморт юм. Орос хэл рүү орчуулсан - "үхсэн байгаль". Залуус аа, өнөөдөр бид зураач болно, гэхдээ бийр, будгаар биш, харин өнгөт цаас, хайчаар. Бид "Намрын бэлэг" натюрморт бүтээл хийнэ. Намар бидэнд юу авчирдаг вэ? (алим, чавга, лийр, усан үзэм, хүнсний ногоо). Бид жимсээ хайчилж аваад зурган дээрээ наа. Бидэнд сайхан зураг байна. Энэ төрлийн уран зургийн нэр юу вэ? (Натюрморт).


Топ