Møt auksjonshusene i New York. Auksjonshistorie Christies Auksjonshus christies

Den 5. desember 1766 ble Christie's grunnlagt av antikvitetshandleren James Christie, det nest største auksjonshuset i verden. Hvert år holder Christie's rundt 500 auksjoner, som viser frem unike kultur- og kunstobjekter.

nettstedet bestemte seg for å tilbakekalle de dyreste partiene som noen gang har blitt solgt på auksjon.

Francis Bacon "Tre skisser til et portrett av Lucian Freud"

Maleriet av den britiske kunstneren Francis Bacon "Three Sketches for a Portrait of Lucian Freud" ble solgt på Christie's for rekordhøye 142,4 millioner dollar. Verket ble det dyreste partiet i verden.

Smykker av Elizabeth Taylor

"Tre skisser til et portrett av Lucian Freud" solgt for 142,4 millioner dollar

9 måneder etter skuespillerinnens død ble en samling av smykkene hennes lagt ut på auksjon av Christie's. Den ikoniske pæreformede perlen kalt "Peregrina" gikk under hammeren for 11,8 millioner dollar, noe som gjør den til den dyreste perlen som noen gang er solgt på auksjon.

Et annet dyrt kjøp (1,48 millioner dollar) var en antikk diamant- og naturlig perlekjede fra 1860-tallet gitt til Taylor i 1968 av Richard Burton.

Office Bureau "Badminton"

Dette mesterverket av møbelkunst er laget av ibenholt, innlagt med gull og edelstener. 30 håndverkere jobbet med opprettelsen i 6 år.

Det unike kabinettet ble solgt for 36,8 millioner dollar.

For 36,8 millioner dollar kjøpte Hans-Adam II, Prince of Liechtenstein, dette unike kontorkontoret.

Codex Leicester av Leonardo da Vinci

Codex Leicester består av 18 ark skrevet på begge sider. Du kan bare lese manuskriptet ved hjelp av et speil: Leonardo da Vinci brukte "speil"-fonten oppfunnet av ham selv.

Leicester-koden består av 18 ark, skrevet på begge sider

Den første kjente eieren av manuskriptet var jarlen av Leicester, som kjøpte det i 1717. I 1980 kjøpte den kjente industrimannen Arnold Hammer det av jarlens arvinger, og 11. november 1994 kjøpte Bill Gates manuskriptet for 30,8 millioner dollar.

Diamant "Wittelsbach"

I 2008 ble Wittelsbach-diamanten, en feilfri 35,56 karat blåaktig stein uten den minste feil, solgt på Christie's i London for 23,4 millioner dollar. Lawrence Graff, eieren av smykkehuset Graff, ble eieren av den.

Wittelsbach er ikke den største diamanten som noen gang er lagt ut på auksjon, men dens fargetone og klarhet er helt feilfri på tvers av alle klassifiseringer. I 2010 fant en undersøkelse at denne perlen kommer fra India.

baseball kortHonus Wagner

Det dyreste kortet var baseballspilleren Honus Wagner, som spilte i National League fra 1897 til 1917. For fartsegenskaper og tysk opphav ble han kalt «Den flygende nederlenderen».

Bare 50 eksemplarer av Wagner-kortet ble trykt.

Kortet med bildet av Wagner ble publisert i et opplag på kun 50 eksemplarer. En av dem ble kjøpt av hockeyspiller Wayne Gretzky i 1991. Deretter solgte han det til Wal-Mart, som igjen brukte baseballspillerkortet som premie.

Prisen gikk til postmannen fra Florida, som satte verdien på "Christie". Kortet ble solgt for $640 000. Den siste prisen på kortet på en nettauksjon var $2,8 millioner.

"Chateau Lafite" 1787

I 1985 ble den solgt for 160 000 dollar i London på Christie's-auksjonen. Vinen ble kjøpt til Forbes-samlingen. Initialene til Thomas Jefferson er gravert på flasken.

James Christie, 1778
Thomas Gainsborough (1727–1788)
olje på lerret
J. Paul Getty-museet, Los Angeles

Christie's er et navn og sted som snakker om ekstraordinær kunst, enestående service, ekspertise og global rekkevidde. Christie's ble grunnlagt i 1766 av James Christie, og har siden gjennomført de største og mest berømte auksjonene gjennom århundrene og har gitt et populært utstillingsvindu for det unike og det vakre. Christie's tilbyr rundt årlig i , inkludert alle områder innen kunst og dekorativ kunst, smykker, fotografier, sam og smykker.

Christie’s har en global tilstedeværelse i 46 land, med rundt om i verden inkludert i London, New York, Paris, Genève, Milano, Amsterdam, Dubai, Zürich, Hong Kong og Shanghai. Nylig har Christie’s ledet markedet med utvidede initiativer i vekstmarkeder som Russland, Kina, India og De forente arabiske emirater, med vellykkede salg og utstillinger i Beijing, Mumbai og Dubai.

Vincent van Gogh. "Det pløyde feltet og plogmannen". 1889. Foto: Christie's

Tvilen på at omsetningen til auksjonshuset Christie's i 2017 blir størst, forsvant allerede i november, da maleriet av Leonardo da Vinci «Verdens frelser» ble auksjonert i New York for 450,3 millioner dollar. Disse 20-minutters auksjonene gikk inn i historien til verdens kunstmarked, nesten en halv million mennesker ble seere av direktesendingen av salget av "Verdens Frelser". Og verket vil helt sikkert nå toppe listen over verdens dyreste kunstverk solgt på auksjon i årevis (vanligvis foretrekker kjøpere å gjøre slike grandiose avtaler privat).

Husets totale omsetning utgjorde 6,6 milliarder dollar, som er 21 % høyere enn resultatene i 2016. Dessuten observeres vekst i alle posisjoner (det vil si at Christie's ville vært i ledelsen uten Leonardo). Andelen kjøpere fra Asia har vokst betydelig, nå gjør de omtrent en tredjedel av alle kjøp, og omtrent halvparten av det de kjøper er kunst fra den asiatiske regionen. Men hovedstedet forblir tradisjonelt New York. Her solgte de for 262,8 millioner dollar, «The Sleeping Muse» av Constantin Brancusi for rekordhøye 57,4 millioner dollar for mesteren, et maleri av Vincent van Gogh for 81 millioner dollar.32 % av alle oppkjøp falt til andelen av amerikanske kunder. De britiske og franske avdelingene til auksjonshuset sviktet oss imidlertid heller ikke - vekst observeres overalt. For eksempel ble et utvalg verk fra Hubert de Givenchy-samlingen som ble lagt ut for salg i Paris i mars 100 % solgt.

Constantin Brancusi. "Sovende Muse" Foto: Christie's

Selv delen av russisk kunst gikk opp: høstauksjonen i London var vellykket. "For Christie's Russia var 2017 et veldig travelt år," sier Dirk Ball, president for Christie's EMERI. – Vi holdt sju utstillinger på Moskva-kontoret, samt en rekke fellesprosjekter, blant annet med. I 2018 vil 25-årsjubileet bli feiret av Moskva-kontoret til Christie's, det eldste av auksjonskontorene i den russiske hovedstaden. Denne hendelsen vil bli merket deretter."

Generelt er det globale kunstmarkedet på vei opp igjen. Auksjonshuset Sotheby's rapporterte også at auksjonen ga ham 4,7 milliarder dollar, 13,1 % mer enn fjorårets totalsum. I år lover konkurransen å bli hard: den andre Leonardo Christie's dukker neppe opp, og Sotheby's fortsetter å ruste opp. I tillegg til å konsultere Art Agency, Partners (hvis eksperter ser ut til å kjenne alle kunstkjøpere i verden personlig) og for å beregne fordelen ved anskaffelse av individuelle verk og kunstnere, kjøpte Sotheby's nettopp en New York-oppstart kalt Thread Genius, som bruker bildegjenkjenningsteknologi. Thread Genius-algoritmen identifiserer en strøm av kunstbilder og velger fra den det som kan passe smaken og budsjettet til en bestemt kjøper.

Grunnleggeren av Sotheby's var bokhandleren Samuel Baker, som holdt sin første auksjon i 1744 i London og ga ut den første bokkatalogen med faste priser. I 1754 åpnet Baker et permanent auksjonsrom. I et århundre spesialiserte Baker og hans etterfølgere seg utelukkende i bøker og var arrangører av auksjonene til alle kjente biblioteker, inkludert bibliotekene til prins Talleyrand, hertugene av York og Buckingham, og biblioteket til Napoleon, som keiseren tok med seg i eksil til St. Helena.
I 1778 gikk virksomheten over til Bakers nevø John Sotheby, hvis arvinger ledet firmaet i mer enn 80 år. Siden 1778 ble selskapet kjent som Sotheby's. I denne perioden ekspanderte selskapet til salg av trykk, mynter, medaljer og andre antikviteter, men bokhandelen forble hovedvirksomheten.
En uuttalt avtale ble opprettholdt, ifølge hvilken møbler og malerier ble sendt til Christie's, som avga alle bøkene til Sotheby's. Den ble brutt i 1913 ved salget av "Portrett av en mann" av Frans Hals, som ble solgt for en god pris for den tiden på 9000 pund sterling. Og i 1917 var det et stort salg, for første gang inkludert malerier sammen med møbler og trykk. I 1955 åpnet selskapet et kontor i New York, og i 1964 tok den enda mer fremtidsrettede beslutningen om å kjøpe Park Burnet, det største kunstauksjonshuset i USA. Ved å bli Sotheby's eiendom har auksjonshuset Park-Burnet tatt en nøkkelposisjon i det raskt voksende nordamerikanske markedet for impresjonistiske og modernistiske malerier.
Sotheby's var en lukket «klubb» hvor kun aristokrater kunne få jobb. På begynnelsen av 80-tallet av det tjuende århundre var Sotheby's praktisk talt konkurs. I 1983 ble Sotheby's solgt til den amerikanske gründeren A. Alfred Taubman, eieren av en stor butikkjede. I dag har Sotheby's mer enn 100 kontorer over hele verden, inkludert en filial i Moskva. I 2000 ble Sotheby's den første internasjonale kunstauksjonen på nett. Blant de mest nysgjerrige partiene som selges på nettet er den første utskriften av uavhengighetserklæringen (mer enn 8 millioner dollar).

Christie's

Christies auksjonshus ble grunnlagt 5. desember 1766 i London av antikvitetshandleren James Christie. Christie's er for tiden det største auksjonshuset i verden. 1800 ansatte, 116 auksjonshusfilialer i 42 land; den største filialen ligger i New York.
Christie's holder mer enn 1000 auksjoner hvert år med en omsetning på over 2 milliarder dollar. Hovedkontoret til auksjonshuset ligger i King Street i det prestisjetunge området St. James, 100 meter fra St. James's Palace - den nåværende residensen til medlemmer av kongefamilien. Spesielt bor tronfølgeren, prins Charles, i St. James's Palace. I 1975 ble et ekstra kontor åpnet i South Kensington.

Drotheum auksjonshus

300 år etter stiftelsen er Dorotheum, etablert i 1707, det største auksjonshuset i Sentral-Europa, det største i det tysktalende området, samt en av de ledende auksjonariusene over hele verden.

Dorotheum arrangerer rundt 600 auksjoner i året, og mer enn 100 spesialister deltar på over 40 avdelinger.

Tradisjon, våre spesialisters ekspertise og markedserfaring, personlig service, et bredt utvalg og internasjonalt utsyn – dette er det våre kunder setter pris på med Dorotheum.

Dorotheum ble grunnlagt for mer enn 300 år siden, og fortsetter i dag på sin vellykkede kurs og nyter en økning i omsetning. Å bygge videre på listen over internasjonale kontakter er et av hovedfokusene for virksomheten. Noen av de viktigste internasjonale kontorene er i Brussel, Düsseldorf, München, Roma og Milano.

Gildings auksjonarius

Online salgskataloger og informasjon. Kunst, møbler, glass, keramikk, samleobjekter, militær, keramikk, smykker, leker, tepper, tepper, sølvplater. Kontor i: Leicester - Storbritannia

Karl & Faber Kunstauktionen

Grunnlagt i 1923, det tradisjonelle internasjonale auksjonshuset spesialiserer seg på gamle mestere, 1800-tallet, moderne og samtidskunst, nemlig malerier, akvareller, tegninger, trykk og skulptur. Kontor i: München - Tyskland

Bali auksjonshus, Bali Muzayede

Bali Muzayede, auksjonshus i Tyrkia. 19. orientalske malerier, tyrkisk maleri, antikke møbler og gjenstander fra 1800-tallet, inkludert sølv og ottomanske antikviteter. Kontor i: Istanbul - Tyrkia

Troostwijk auksjoner og verdivurderinger

Siden 1930 har Troostwijk Auctions vært det ledende firmaet for å avslutte vellykkede industrielle salg ved enten privat avtale, anbud eller offentlig (online) auksjon over hele Europa. Kontor i: Amsterdam - Nederland - Europa

Auksjonshuset Ruetten

Auksjoner og salg. Antikke og reproduksjonsmøbler samleobjekter, malerier, sølv, porselen (Meissen etc), keramikk, glass, fine Carbets, smykker, kunst.Forstinning - München - Tyskland

Nylig har et slikt fenomen som kunstauksjoner i økende grad påvirket kulturlivet rundt om i verden. Verdens største medier (aviser, magasiner, TV, radio og nettpublikasjoner) er fylt med oppsiktsvekkende auksjonsnyheter. Disse meldingene og de mange kommentarene tiltrekker seg mye mer offentlig oppmerksomhet enn publikasjoner om unike utstillinger av kunstmesterverk og nyheter fra de største museene i verden.

Auksjoner (lat.auktio - salg på offentlig auksjon) er en vanlig måte å selge varer på på grunnlag av en konkurranse blant kjøpere. Auksjonarius tar perfekt hensyn til menneskelig psykologi og stoler på spenning, der kjøpere ved treghet blåser opp prisen til glede for auksjonarius og selgere.

Alt selges på auksjoner (antikk, malerier, land, eiendom, aksjer, årgangsvin, kjendisbrev, smykker og til og med barnetegninger). Samtidig løses en rekke problemer effektivt: fra rent kommersielle til veldedige.

Det antas at det fantes auksjoner allerede på 500-tallet f.Kr. e. i det gamle Babylon (de solgte jenter i ekteskap) og i det gamle Roma. Med Romerrikets fall ble auksjoner stengt og dukket først opp igjen i Frankrike på 1200-tallet. Fremveksten av den moderne typen auksjoner er historisk assosiert med Nederland, hvor den første bokauksjonen i Europa ble holdt i 1599. Auksjonssalget av bøker ble plukket opp av England (i 1676), som ble fødestedet til de største auksjonshusene i verden. I utviklede land er det nå auksjonshus i nesten alle større byer. Det finnes flere typer auksjoner, men de viktigste er "engelsk" ("stigende") og "nederlandsk" ("synkende").
Den engelske auksjonen er basert på å sette en minstepris for videre budgivning, hvor prisen gradvis øker, og tingen går til den som har satt høyest pris (slik jobber for eksempel både de største auksjonshusene Christie's og Sotheby's ).

Den nederlandske auksjonen starter med en veldig høy pris og gjennomføres med gradvis nedgang. Tingen eller produktet går til den som var den første til å "avskjære" den reduserte prisen. Dette skjemaet brukes aktivt nå, for eksempel på auksjoner av tulipaner eller fisk, det vil si der noe skal selges raskt.

Jo større auksjonshuset er, desto mer allsidig er dets aktiviteter (fra antikviteter og kunst til samlebiler og musikkinstrumenter). Handler finner noen ganger sted flere ganger om dagen, inkludert i online-modus, og begynner å ligne børser, selv om omsetningen fortsatt er uforlignelig.

Antikviteter, malerier, grafikk og skulptur er kjernen i enhver større kunstauksjon. Dette er som regel et sekundært kunstmarked, det vil si at det ikke selger nye verk, men det som ble skapt tidligere, deretter kjøpt eller arvet.
En av de mest avgjørende faktorene for en vellykket auksjon er en foreløpig evaluering av de foreslåtte verkene. I tillegg til generell mote, forfatterens plass i kunsthistorien, sjangeren, teknikk, sjeldenhet og sikkerheten til arbeidet, påvirkes prisen av den såkalte. herkomst av maleriet (engelsk herkomst - opprinnelse, kilde). Dette er en slags "biografi" av verket: forfatteren, datoen, i hvilke samlinger det var, på hvilke utstillinger det ble stilt ut. Herkomst er vanligvis gitt i auksjonskataloger for å bekrefte ektheten til utstillingen. En interessant herkomst kan heve auksjonens prisbar betydelig.

Hver auksjon tilbyr detaljerte instruksjoner for selgere og kjøpere. Vanligvis er auksjonen ledsaget av en førauksjonsutstilling, som åpner noen dager før auksjonen.

Det utarbeides en katalog for hver auksjon, som kan kjøpes eller ses på auksjonssiden. Katalogene inneholder allerede informasjon om spesifikke partier (enkeltobjekter eller grupper av objekter som tilbys for salg som udelelige enheter), samt et forhåndssalgsprisområde, innenfor hvilket et bestemt parti forventes å bli solgt.

For å delta i auksjonen må de som ønsker å foreta et kjøp registrere seg og motta en brikke. Hvis klienten ikke kan være til stede under auksjonen, kan han foreta et kjøp per telefon eller legge igjen en skriftlig søknad på forhånd, som angir den maksimale prisen han er villig til å betale for et bestemt parti.

Den heldige kjøperen bør huske på at prisen i auksjonsrommet (eng. "hammer pris" - prisen etter hammerslaget) er mindre enn den faktiske kjøpesummen: det vil være nødvendig å betale provisjon til auksjonen, samt ulike skatter som er akseptert i landet hvor auksjonen finner sted.

Om de to "hvalene" på auksjonen, de eldste engelske husene "Sotheby's" og "Christie's", i dag, kanskje, vet alle. Auksjonshuset Sotheby's (eng. Sotheby's) ble grunnlagt for over 260 år siden i London.
Fødselsdatoen hans er 1744, og grunnleggeren er Samuel Baker. Han begynte med bokhandelen og skaffet seg raskt en solid kapital. I 1767 begynte Samuels nevø, John Sotheby's, å jobbe for firmaet. Etter Bakers død ble firmaet kjent som Sotheby's. Etter hvert begynte kjøp av partier på auksjonene å bli ansett som et tegn på god smak og en garanti for seriøse investeringer. De sentrale salene til Sotheby's ligger i London på elegante New Bond. Det er her spektakulære forestillinger verdt hundrevis av millioner dollar spilles ut. Sothebys inntog på den internasjonale scenen var opprettelsen i 1955 av en filial i New York. Deretter ble det opprettet et stort nettverk av filialer rundt om i verden (i Paris, Los Angeles, Zürich, Toronto, Melbourne, München, Edinburgh, Johannesburg, Housten, Firenze, etc.).

I 1990 nådde omsetningen for alle filialer av Sotheby's mer enn 2 milliarder dollar.
Hele historien til Sotheby's er et strålende bevis på at det å selge kunstverk er lønnsomt, prestisjefylt og lovende.

Et av de første markedene for kunst ble erobret av et annet stort auksjonshus, Christie's, hvis historie begynte 5. desember 1766, da grunnleggeren, en tidligere sjøoffiser, James Christie, åpnet den første auksjonen. Snart eide han allerede lokaler i London med et auksjonsrom spesialbygd for ham.

Det antas at det var her de største auksjonene på 1700- og 1800-tallet fant sted. Og forresten, ingen ringere enn selveste James Christie fungerte som mellommann i salget av den berømte samlingen av malerier av Sir Robert Walpole, som regnes som den første britiske statsministeren, til den russiske keiserinne Catherine II. Denne avtalen la grunnlaget for det fremtidige Eremitagemuseet.

Den viktigste prestasjonen til Sotheby's og Christie's-firmaene på 1900-tallet var det triumferende salget av verk av impresjonistene og samtidskunstnere. For første gang var det mulig å tiltrekke kundenes oppmerksomhet til den nye tidens kunst og gjøre verkene til disse mesterne om til dyre partier. Handel med kunstverk har nå blitt en stor bedrift med sine egne detaljer og overraskelser. De siste årene har de to auksjonsgigantene klart å få til noen fantastiske salg som har gått over i forretningshistorien og satt prisnivået på kunstgjenstander i dag. De fantastiske nyhetene om auksjonene har blitt eiendommen til de første sidene av pressen rundt om i verden.

Selv om i dag auksjonshusene Sotheby's og Christie's kontrollerer opptil 90% av verdens auksjonssalg av antikviteter og kunstgjenstander, men de utmatter selvfølgelig ikke mangfoldet av auksjonshus i verden. Det er flere andre viktige "aktører" på dette markedet, som det eldste auksjonshuset i Tyskland "Kunsthaus Lempertz" (Köln), tempelet til de franske auksjonariusene "Hotel Drouot", det berømte østerrikske auksjonshuset "Dorotheum" og andre.
Det er trygt å si at nye sensasjoner på auksjonen ikke vil ta lang tid, og vi vil igjen være vitne til spennende hendelser i kunstverdenen.

Topp