Pamoka apie garsų diferenciaciją. Frontalinės logopedinės pamokos, naudojant šiuolaikines edukacines technologijas, santrauka „Stovėti Teremoko lauke“

Logopedinių užsiėmimų suvestinė 1 klasėje, VII tipas.

Tema. „Garsų diferenciacija [w] - [zh].

Tikslas: pradinio mokyklinio amžiaus vaikų motorinės, kognityvinės ir kalbos veiklos ugdymas ugdomosios veiklos metu.

Užduotys:

I. Švietimo.

1. Garsų diferencijavimas [ш], [ж].

2. Taisyklingo tarimo, foneminės analizės, sintezės įgūdžių įtvirtinimas.

3. Mokinių žodyno patikslinimas ir plėtimas.

II. Korekcinis.

1. Sukurti VPF.

2. Lavinti artikuliacinius, bendruosius ir smulkiąją motoriką.

3. Ugdyti vaikų bendravimo funkcijas.

III. Švietimo.

1. Pagal žaidimo momentą formuokite teigiamą emocinį požiūrį logopediniuose užsiėmimuose.

2. Ugdykite norą mokytis ir ugdykite pažintinį susidomėjimą.

3. Puoselėti ugdymo proceso kultūrą.

Forma: pogrupio pamoka.

Įranga: veidrodžiai, kompiuteris, edukacinė-lavinimo programa „Mokymasis taisyklingai kalbėti“, dalykiniai paveikslėliai, kortelės su užduotimis, paveikslėliai su profesijomis.

Pamokos planas

1. Organizacinis momentas.

3. Pamokos temos paskelbimas.

6. Foneminės klausos ugdymas. Garsų diferencijavimas žodžiuose. Garsinė ir grafinė žodžių analizė.

7. Fizinė minutė.

8. Leksikos – gramatikos pratimai.
9. Pamokos santrauka.

Pamokos eiga.

1. Org. momentas

Vaikai įeina į biurą ir sėdi prie savo stalų. Pasveikinkite logopedą ir svečius.

Logopedas:- Sveiki vaikinai, šiandien mūsų pamokoje yra svečių. Pasisveikinkime.

Vaikai ir svečiai sveikina vieni kitus.

2. Artikuliacinė gimnastika.

Logopedas: - Siekdami užtikrinti, kad mūsų kalba būtų aiški ir suprantama,

Turime mankštinti liežuvį!

„Pasakojimas apie Linksmas liežuvis“.

Kartą jo namuose gyveno Linksmas liežuvis. Koks čia namas?

Šiame name

raudonos durys,

Netoli durų

Baltieji gyvūnai.

Gyvūnai myli

Saldainiai ir bandelės.

Ar atspėjote? Šis namas yra burna.

(Atliekant artikuliacinę gimnastiką, kiekvienas pratimas kartojamas

5-7 kartus).

Namo durys atsidaro ir užsidaro. Kaip šitas (burna uždaryta, atvira). Neramus Liežuvis nesėdi vietoje. Jis dažnai išbėga iš namų (iškišti liežuvį). Bet tu negali bėgti toli nuo namų, nubausim neklaužadą liežuvį (šiek tiek atidarykite burną, uždėkite liežuvį ant viršutinės lūpos ir, trinktelėdami lūpomis, ištarkite penkių-penkių-penkių garsus). Taigi jis išėjo pasikaitinti saulėje, atsipalaiduoti verandoje (liežuvio „mentele“ ant apatinės lūpos). Nedidelis vėjelis, liežuvis virpėjo (kalba su rodykle), pasislėpė name ir uždarė už savęs duris (išimkite liežuvį, uždarykite burną), O kieme saulė pasislėpė už debesų ir lietus ėmė barbenti ant stogo (mušame dantis liežuviu ir sakome „d-d-d-d“). Liežuvis namuose nenuobodžiavo ir davė kačiukui pieno. Jis supylė pieno (perbraukite liežuviu išilgai viršutinės lūpos iš viršaus į apačią, burna atidaryta), tada kačiukas apsilaižė jam lūpas (laižykite viršutinę ir apatinę lūpas iš dešinės į kairę, iš kairės į dešinę) ir saldžiai žiovojo (plačiai atvira burna). Liežuvis žiūrėjo į laikrodį, jis tiksėjo: „tik-tik“ (burna atvira, lūpos šypsosi, liežuvio galiuku palieskite burnos kampučius). Kačiukas susisuko į kamuoliuką. „Man laikas miegoti“, – pagalvojo Liežuvis.

3. Pamokos temos paskelbimas.

Logopedas:Šiandien mes ir toliau skirsime garsus Zh - Sh tarime ir rašydami.

4. Švietimo teiginių, pagrįstų garsinėmis charakteristikomis, konsolidavimas.

Balsiai ar priebalsiai Zh – Sh? (vaikų atsakymai)

Ar šie priebalsiai kieti ar minkšti?

Kuris iš šių priebalsių yra įgarsintas, o kuris bebalsis? (vaikų atsakymai).

5. Pavienių garsų tarimas.

Sakykime visi kartu Š – Š – Š .

Tarkime, viskas kartu Zh - Zh - Zh (tariant garsą prisimenama taisyklinga artikuliacija, liežuvio galiukas pakyla už viršutinių dantų, dantys beveik sukandę, tarp jų tik siauras plyšys, primenantis taisyklingą) .

6. Foneminės klausos ugdymas. Garsų diferencijavimas žodžiuose.

Garsinė ir grafinė žodžių analizė.

Logopedas:– Norėdami sužinoti, kaip gerai išmokote atskirti garsą Ш – Ж, paruošiau jums įvairių užduočių.

Darbas kompiuteriu

Bus įtraukta edukacinė ir lavinimo programa „Mokymasis taisyklingai kalbėti“, skiltis „Kalbos garsai“, tema „Garsai – dvyniai“, žaidimas: „Įdėkite garsus „F“, „W“ į langelį“.

Fizinė akimirka akims.

Logopedas: - Sėkmingai atlikote užduotį kompiuteryje, teisingai išskyrėte garsus. Kita užduotis bus sunkesnė.

Klausykite žodžių: ŠILUMA, KAMULIS.

Parodykite paveikslėlį, atitinkantį žodį ŠILUMA,... KAMULIS.

- Pakartokite tai, kas parodyta kiekviename paveikslėlyje. Pasakyk man, kas tai yra ŠILUMAS ir kas yra KAMULIS.

Kokiu žodžiu - ŠILUMAS arba KAMULIS- ar yra garsas [zh]? Žodžio pradžioje, pabaigoje arba viduryje šis garsas;

Koks yra pirmasis garsas žodyje KAMULU?

Išvardykite visus žodžio garsus eilės tvarka ŠILUMA,... KAMULIS.

Kokias raides reikia rašyti tuščiuose langeliuose?

Perskaitykite žodžius tarp paveikslėlių. Raskite kortelę su žodžiu ant savo stalo KAMULAS,... ŠILUMAS.

Kokios raidės yra vienodos šiuose žodžiuose? Kokios raidės skiriasi šiuose žodžiuose?

Parašyk žodį KAMULIS. Parašyk žodį ŠILUMAS.

Sugalvokite sakinį naudodami bet kurį iš šių žodžių .

šilumos kamuolys

Atlikite tą pačią užduotį su žodžiais KLAIDA- TRIUKŠMAS, PIEVA – PŪKAS.

.

Oho oho

lu-zhok Pu-shok

7. Fizinė minutė.

Jaunikliai gyveno tankmėje“.

Jaunikliai gyveno tankmėje, sukdami galvas:

Taip ir šitaip, šitaip, šitaip,

Jaunikliai ieškojo medaus, kartu purtė medį:

Šitaip ir šitaip jie kartu siūbavo medį.

Jie braidžiojo ir gėrė vandenį iš upės:

Taip ir šitaip jie gėrė vandenį iš upės,

Ir tada jie šoko kartu ir iškėlė letenas

Šitaip ir taip jie kartu kėlė letenas.

Vaikai imituoja meškiukų žaidimus.

8. Leksiko-gramatikos pratimai.

"Kamuolio žaidimas"

Logopedas: Rodomas paveikslėlis su profesija (batsiuvys, siuvėja, gaisrininkas, kalnakasys, vairuotojas, menininkas). Metamas kamuolys ir užduodamas klausimas: – Kokia profesija pavaizduota. Mokinys meta kamuolį ir įvardija savo profesiją.

Taip pat užduodami klausimai: – Ką darbe veikia batsiuvys? Siuvėja... ir t.t.

Koks garsas yra „Zh“ arba „Sh“ žodyje batsiuvys? Siuvėja... ir t.t.

9. Pamokos santrauka.

Kokie garsai buvo skiriami šiandien klasėje? - Kuo skiriasi garsai tariant? (w – įgarsintas, w – bebalsis).

10. Vaikų darbų įvertinimas klasėje.

Dėkoju vaikams už gerą darbą klasėje (vardu). Atsisveikiname su svečiais ir vaikai išeina iš biuro.

Vyresnio ikimokyklinio amžiaus vaikams

Pamokos eiga:

1. Organizacinis momentas.

Sveiki bičiuliai! Tas, kurį šaukia mano balsas, ramiai sėdės ant kėdės! (Logopedas po vieną skambina vaikams, vaikai sėdi ant kėdžių.)

Interaktyvioje lentoje pasirodo dviejų merginų atvaizdas ir raidė (2 skaidrė).

Žanna ir Šura gavo laišką iš savo draugo Zvukovičiaus (logopedas išima voką). Garso vaikinas rašo, kad pametė du garsus, ir prašo merginų juos surasti. Padėkime Žukovičiui kartu su Žanna ir Šura? Tada eikime į kelią!

2. Įvadas į temą.

Visų pirma, turime išsiaiškinti, kokie garsai yra prarasti? Sužinojome, kad vienas iš šių garsų yra vardo Zhanna pradžioje. Koks tai garsas? (Garsas [F].) Iš tiesų, šis garsas yra vienas mėgstamiausių Žanos garsų, todėl ji nusprendė paieškoti būtent šio garso.

Antrasis garsas gyvena vardo Shura pradžioje. Koks tai garsas? (Garsas [Ш].) Šis garsas yra vienas mėgstamiausių Šuros garsų, todėl ji jo ieškos.

3. Artikuliacinė gimnastika. Interaktyvioje lentoje rodomas toks vaizdas.

Kartu išėjome į kiemą - prieš mus buvo tvora (pratimas „Tvora“). (3 skaidrė.)

Kieme už tvoros pamatėme sūpynes ir nusprendėme ant jų suptis (pratimas „Sūpynės“). (4 skaidrė.)

Tada sukomės ant karuselės (aplaižėme lūpas ratu). (5 skaidrė.)

Buvome pavargę ir norėjome atsigerti sulčių iš šiaudelio (pratimas „Vamzdis“). (6 skaidrė.)

4. Garsų charakteristikos.

Zhanna ir Shura nusprendė prisiminti, kaip šie garsai buvo tariami, ir pradėjo juos vadinti. Shura paskambino: „Š-š-š-š“. Jos lūpos buvo suapvalintos lango formos, liežuvis pakilo į viršų taurės pavidalu. - Suprantu, - pasakė Šura, - tai kietas priebalsis! Žanna taip pat pradėjo vadinti savo mėgstamą garsą: „Zh-zh-zh“. Jos lūpos taip pat suapvalėjo, o liežuvis tapo tarsi puodelis. "Ir aš supratau!" - Žanna sušuko: „Mano garsas taip pat yra priebalsis ir taip pat sunkus!

„O, bet tie garsai tokie panašūs! Kaip galime juos atskirti? - pasakė Šura.

Vaikinai, papasakokime merginoms, kaip atskirti šiuos garsus. Ištarkime garsą [Ш] ir uždėkime delną ant gerklės. Ar mūsų gerklė dreba, kai tariame [Ш]? Ar garsas [Ш] yra įgarsintas ar bebalsis? (Kaklas nedreba, garsas [Ш] blankus.) Sakykim garsas [Zh] kartu ir delnu ant gerklės. Ar mūsų gerklė dreba, kai tariame [F]? Ar garsas [F] yra įgarsintas ar bebalsis? (Kaklas dreba, garsas [F] skamba.)

Teisingai! Dabar Zhanna ir Shura žino, kad garsas [Zh] yra įgarsintas, o garsas [Ш] yra begarsis.

5. Didaktinis žaidimas „Sumišimas“. Kelionėje Žanna ir Šura pasiėmė daiktus su mėgstamais garsais, tačiau šie daiktai susimaišė jų kuprinėje. Padėkime jiems tai išsiaiškinti. Pristatymas apie diferenciaciją (7-13 skaidrės).

6. Didaktinis žaidimas „Kurį? Kuris? Kuris?" Sugalvokime frazes su šiais žodžiais, bet sugalvotame žodyje turi būti ir garsų [Ш] arba [Х], pvz.: geltona kriaušė (14 skaidrė iš pristatymo).

7. Pratimai smulkiajai motorikai lavinti.

Shura papasakojo man šį apšilimą, įdomų apie savo balioną. Kartok paskui mane.

Balionas.

Oro balionas, karšto oro balionas. Rankų lenkimas-pratęsimas

Išdykęs, išdykęs. "Žiedai"

Jis pabėgo su vėju. "Užraktas"

Ir kur? Nepasakė. 3 plojimai, rankos už nugaros.

(F. Bobylevas.)

8. Aiškaus garsų tarimo lavinimas ir intonacinės kalbos išraiškingumo ugdymas.(15 skaidrė.)

Lauke šviečia ryški vasaros saulė, kuri mus lydi mūsų kelionėje.

Klausykite eilėraščio:

Saulė ištiesė geltonus delnus,

Saulė palei taką nubėgo į lauką.

Atkreipkite dėmesį į tai, kaip taisyklingai tariami garsai [SH] [ZH].

Ištarkite šiuos garsus aiškiai artikuliuodami (po vieną, po du, kartu).

Kuriuose žodžiuose girdėjote garsą [Ш] [Ф].

Taigi mes radome prarastus garsus [SH] [Zh].

Plojant ritmui ištarti rimą;

Linksmas ir garsus, tylus ir liūdnas;

Pabrėžti žodį saulė;

Klausiančia intonacija, užduodant klausimą iš žodžio geltona.

(Lopatina L.V., Pozdnyakova L.A. Logopedinis darbas ugdant ikimokyklinio amžiaus vaikų kalbos intonacinį išraiškingumą: Vadovėlis.)

8. Pamokos santrauka.

Mūsų nuotykiai baigėsi. Radome garsų, kurių trūko pas Zvukovičių! Zvukovichok nuoširdžiai dėkoja savo draugams, o Zhanna ir Shura dėkoja jums, vaikinai, iš visos širdies, nes jūs jiems labai padėjote, jie nebūtų galėję to padaryti be jūsų!

Novikova S.N., Nyagano savivaldybės formacijos savivaldybės autonominės ikimokyklinio ugdymo įstaigos mokytoja-logopedė „Darželis Nr. 2 „Pasaka“.

Pamokos tikslai:

  • Korekcinis
    • išsiaiškinti garsų [w] ir [zh] artikuliaciją ir taisyklingą tarimą;
    • pratinti lyginti, atskirti ir taisyklingai tarti garsus [w] ir [zh] skiemenyse, žodžiuose, frazėse;
    • praktikuoti garso analizę ir žodžių sintezę.
  • Vystantis
    • ugdyti gebėjimą parinkti tam tikrą objekto atributo kokybę;
    • lavinti regimąjį dėmesį, mąstymo įgūdžius, rišlią kalbą.
  • Švietimo
    • ugdyti susidomėjimą ir norą dirbti kompiuteriu.

ĮRANGA

    • Multimedijos įranga
    • Stalo veidrodis.
    • Didaktinis žaidimas „Išmanusis traukinys“.
    • Magnetinė lenta.
    • Karinka "Teremok"

KLASĖS PAŽANGA.

  1. Laiko organizavimas.
  2. Logopedas rodo paveikslėlį „Teremok“.

    Kokį žaidimą turėtume žaisti?

    Žaidimas „Teremok“ (Vaikai paeiliui sako žodžius „Lauke yra Teremok-Teremok, jis nei žemas, nei aukštas, šiame bokštelyje garsas ... gyvuoja“, pavadinkite bet kurį kalbos garsą ir atsisėskite ant kėdžių. ).

    Taip atsidūrėme proskynoje netoli Teremoko. Kas čia gyvena? (Kalbos garsai)

    Problema:

    Vaikai, pažiūrėkite į ekraną, ar čia kažkas atsitiko? Ką tu manai?

    Kaip padėti šiems garsams patekti į bokštą?

  3. Izoliuotas tarimas ir garsų savybės.
  4. Logopedas. Kaip skamba gyvatės daina? Šnypštimas (trumpai, dabar jau seniai). Kaip skamba vabalo giesmė? Buzz (tyliai, dabar garsiai).

    Papasakokite, kaip kuriamos šios dainos. (Vaikai paeiliui pasakoja garsų charakteristikas [SH], [Zh] - lūpos suapvalintos, liežuvis pakyla į viršų, virsta puoduku, per vidurį "puodelis" praeina šiltas vėjelis, skambutis neveikia (veikia su [g]. Kadangi yra kliūtis burnoje - liežuvis, tai reiškia, kad šis garsas yra priebalsis ir sunkus).

    Kuo garsai panašūs ir skiriasi?

  5. Garso analizė ir žodžių sintezė.
  6. Ar mums reikia visų garsų? Kodėl? Įrodyk.

    Kas atsitiks, jei garsas [Ш] išnyks?

    Ekrane pasirodo nuotraukos: kepurė, kailiniai, pelė, pieštukas . (Vaikas paaiškina, kas gali išeiti iš šių žodžių, ir dėl to objektas ekrane dingsta).

    Panašiai su paveikslėliais, kurių pavadinimuose yra garsas [Zh] - rupūžė, žirafa, ežiukas, žirklės.

  7. Garsų diferencijavimas skiemenyse.
  8. Logopedas. Pasakei apie garsus, jie nebesiginčija ir nedainuoja dainų. Palaikykite juos, dainuokite su jais. (Vienas vaikas skiemenis taria garsu [Ш], o antrasis – garsu [Zh]. Tada jie keičiasi)

  9. Vizualinė gimnastika.
  10. Mes atveriame akis - vieną kartą,

    Ir mes užmerkiame akis - dvi,

    Plačiau atverkite akis.

    Ir dabar jie vėl užsidarė,

    Mūsų akys buvo pailsėjusios.

  11. Skirtumas žodžiuose.

O dabar garsai kviečia žaisti „Rasti papildomą objektą“. Nepamirškite, kad žaidimą jums siūlo garsai. Nuotraukos ekrane:

  • Kailiniai, marškiniai, šortai, liemenė. (Koks elementas yra papildomas? Kodėl? Kur žodyje liemenė ar yra garsas [Zh]?
  • Žirklės, replės, glaistymo peilis, metalo pjūklas.
  • Ežiukas, katė, žirafa, kumeliukas.
  • šaukštas, puodelis, peilis,ąsotis.

Logopedas. Šauniai padirbėta. Kad garsai nesiginčytų ir greitai grįžtų į kalbos garsų dvarą, padovanosime jiems dovanų. Atspėk mįslę ir sužinok, ką jiems duosi.

Broliai pasiruošę aplankyti,
Jie prilipo vienas prie kito.
Ir jie išskubėjo į ilgą kelionę,
Jie tiesiog paliko šiek tiek dūmų.
(Traukinys)

Žaidimas „Išmanusis traukinys“

Kaip manote, kokį traukinį reikėtų duoti „gyvatės daina“? (Traukinys, kuris veš priekabas su objektais, kurių pavadinimuose yra garsas [Ш]).

O kaip su „klaidų daina“? (atsako vaikas).

Nepamirškite naudoti ženklų, kad traukinys būtų gražus ir protingas.

Savarankiškas vaikų darbas ant magnetinės lentos.

Dabar... papasakok apie savo dovaną. (Vaikas aprašo objektus, pasirinkdamas jiems atributo, kuris bus virš priekabos su šiuo objektu, reikšmes: pavyzdžiui - traukinys su garsu [F] veš vagonus su zvimbiu vabalu, žalia rupūže, geležinėmis žirklėmis).

Antrasis vaikas savo istoriją pasakoja panašiai.

Puiku. Pažiūrėkime, ar mūsų garsai grįžo į Teremoką? Skaidrėje garsai yra Teremka.

  1. Atspindys.

Ką mes dabar darėme?

Kaip mes tai padarėme?

Kodėl mes tai padarėme?

Skyriai: Kalbos terapija

Pamokos tikslas. Ugdyti gebėjimą atskirti garsus [w], [z] pagal ausį ir tarimą atskirai, skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose ir tekstuose.

Užduotys.

Pataisomoji ir auklėjamoji.

1. Sudaryti idėją apie garsų susidarymo mechanizmą [ш], [ж].

2. Pakartokite lyginamąsias garsų charakteristikas [w], [z].

3. Lavinkite perdėto skaitymo ir rašymo su tarimu įgūdžius.

Korekcinis ir vystomasis.

1. Ugdyti foneminės analizės ir sintezės įgūdžius.

2. Tobulinti artikuliacinius motorinius įgūdžius.

3. Skatinti foneminės klausos vystymąsi.

Pataisomoji ir auklėjamoji.

1. Ugdykite teigiamą mokinio požiūrį į logopedinius užsiėmimus.

2. Skatinti savikontrolės įgūdžių formavimąsi.

Įranga:

  • skiemenų lentelė,
  • veidrodis,
  • garsų lyginamųjų charakteristikų etaloninė lentelė [ш], [ж].
Pamokos etapai Užduočių rūšys Logopedo veikla Studentų veikla Kokios užduotys buvo sprendžiamos atliekant užduotis?
Laiko organizavimas Pratimas „Begalybės grandinė“. Sveikinimai; psichologinis mokinio nusiteikimas būsimai edukacinei veiklai. Žodžių parinkimas pagal žaidimo taisykles:

Zhu ĮĮ O TT opo RR uk AA lfavi T...

Foneminės analizės lavinimas, mokinio dėmesio sutelkimas atliekant edukacines užduotis.
- Iš užrašyto žodžio suformuokite žodžių grandinę taip, kad kiekvienas paskesnis žodis prasidėtų paskutiniu ankstesnio žodžio garsu.
Žinių ir įgūdžių atnaujinimas Artikuliacinė gimnastika. Priežiūros pagalba: už teisingą artikuliacijos pratimų atlikimą. Artikuliacinės gimnastikos pratimų atlikimas: “ Dailininkas”, “Grybelis”, “Skanus džemas”, “Taurė“ (vizualinis valdymas naudojant veidrodį). Artikuliacinės motorikos ugdymas.
Garsų artikuliacijos ir charakteristikų patikslinimas [ш], [ж]. Garsų artikuliacijos paaiškinimas (naudojant vaizdinį valdymą)

Tariant garsus [w], [z], lūpos suapvalinamos, liežuvis „puodelio“ pavidalu pakeliamas iki viršutinių priekinių dantų, iškvepiamas oras praeina per liežuvio vidurį, tačiau tariant garsas [z], „veikia balso variklis“, o tariant garsą [sh] ] - „tylus“.

Lyginamosios garsų charakteristikos (remiantis lytėjimo pojūčiais ir lentele)

Garsai [w], [zh] yra priebalsiai ir visada kieti, tačiau garsas [zh] yra įgarsintas, o garsas [w] yra blankus.

Lytėjimo pojūčių, foneminio suvokimo ugdymas.
Garsų diferenciacija [ш], [ж] pavieniai, skiemenyse Fizminutka „Šifruotojas“ - Klausykite ir „užšifruokite“ garsų ir skiemenų grandinę.

garsas [zh] – bėgimas vietoje („Bėgikas“),

garsas [w] - vienas šuolis į vietą ("Kamuolis").

Užduoties įvykdymas

fiziniai pratimai „Cryptor“.

Lavina foneminę klausą, mažina emocinę ir raumenų įtampą.
Darbas su skiemenų lentelėmis.

Pratimas „Ateivių pokalbis“

Kontrolinė pagalba: už aiškią artikuliaciją kalbant ir rašant (su komentarais). Skaityti ir rašyti skiemenis perdėtu tarimu „svetimu stiliumi“. Perdėto skaitymo ir rašymo įgūdžių stiprinimas su tarimu.
Pirštų gimnastika Pratybos „Pilis“, „Gėlė“, „Ožka“. Kontrolinė pagalba: už aiškią artikuliaciją kalbėjimo metu, teisingą gimnastikos judesių atlikimą. Pratimų atlikimas su kalbėjimu. Smulkiosios motorikos ugdymas, kalbos derinimas su judesiu.
Garsų [ш], [ж] diferenciacija žodžiuose, sakiniuose Pratimas „Pamesti skiemenys“ (žaidimas kamuoliu). - Aš metau tau kamuoliuką ir pasakau žodžio pradžią (pirmas skiemuo), o tu grąžini kamuolį ir pridedi skiemenį gyventi arba shi kad tai taptų žodžiu. tai...(zhi) – tai ir

u...(zhi) – u ir

bet...(zhi) – bet ir

mažas...(shi) – mažas w

lands...(shi) – žemės w

stri...(zhi) - stri ir

karanda...(shi) – karanda w

foneminio suvokimo ugdymas; garsinio priebalsio žodžio gale kurtinimo stebėjimas.
Pratimas „Išsaugoti žodžius iš knygų knygelių“ - Įdėkite trūkstamas raides ir ištaisykite Dunno klaidas

(Mi?a sviesto duona.

Aš užsidėjau neryškias kumštines pirštines.

Babu?ka?Žuvį apkepkite keptuvėje).

Užduoties atlikimas (savarankiškai); savikontrolė pagal pavyzdį; dirbti su klaidomis. Foneminės klausos ugdymas, savikontrolės įgūdžių formavimas.
Pamokos santrauka Atspindys – Ko išmokote klasėje?

Pateikite lyginamąjį garsų [w], [z] aprašymą.

Kas tau labiausiai patiko pamokoje?

Kokias užduotis atlikote geriausiai ir kodėl?

Garsai [w], [zh] yra priebalsiai ir visada kieti, tačiau garsas [zh] yra įgarsintas, o garsas [w] yra blankus.

(atsakymai į klausimus)

Gebėjimo kartu su logopedu vertinti savo veiksmų rezultatą formavimas, suprasti ugdomosios veiklos sėkmės/nesėkmės priežastis.
Namų darbai

(garsų [ш], [ж] diferencijavimas tekste)

Pratimas „Lietus praėjo“ Trumpa instruktažas apie namų darbų eigą ir galimus sunkumus juos atliekant. Namų darbų įrašymas, klausimai apie jų atlikimo eigą. Foneminės klausos ugdymas (garsų [ш], [ж] diferencijavimas pagal tekstinę medžiagą).

Logopedinės pamokos „Garsų diferencijavimas [Ш] - [Х]“ santrauka. Tikslas: Ugdyti įgūdžius atskirti garsus Ш-З skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose. Leksikos tema „Profesijos“.

Tikslas:

  • Ugdyti įgūdžius atskirti garsus SH-Zh skiemenyse, žodžiuose, sakiniuose.

Užduotys:

  • Išmokyti girdimąjį-tarimą atskirti garsus Ш-З žodžiuose, sakiniuose, tekste;
  • įtvirtinti vaikų žinias apie garsus ir raides Sh-Zh;
  • Plėsti žodžių žinias;
  • ugdyti nuoseklaus teiginio konstravimo įgūdžius;
  • lavinti artikuliacinius motorinius įgūdžius:
  • ugdyti emocinę-valinę ir motyvacinę sferą, atsižvelgiant į vaikų pataisos ir ugdymosi poreikius.

Įranga:

  • dalyko paveikslėliai kiekvienam mokiniui, atvirutės su žodžiais, kompiuteris, veidrodžiai, snaigės, atvirutės su spausdintomis raidėmis „Ш“, „Ф“, medaliai, saulutės, diagramos.

Per užsiėmimus

I. Organizacinis momentas.

Mokytojas: Sveiki vaikinai! Atsistokite tiesiai, pasitraukite ir, žinoma, šypsokitės. Atsisėskite.

Šiandien turime daug svečių. Aš šypsosiuosi tau, o tu man ir mūsų svečiams. Esame ramūs ir malonūs. Esame draugiški ir meilūs, esame sveiki.

Giliai įkvėpkime pro nosį ir įkvėpkime gaivos, gerumo ir grožio. Ir per burną iškvėpsime visą apmaudą, pyktį ir sielvartą.

Pradėkime pamoką.

Su šūkiu: „Atidžiai klausomės,
Tariame atsargiai,
Kalbėk ramiai, aiškiai,
Kad visi suprastų"

Mokytojas: Gerai padaryta, vaikinai!

Pasakyk man, kokia šiandien data?

Kokia savaitės diena šiandien?

Koks dabar metų laikas?

Kiek yra pavasario mėnesių?

Pavadinkite pavasario mėnesius.

Imituoti mankštą.

Pedagogas: Dabar aš parodysiu šypsenėlių su skirtingomis nuotaikomis, o jūs turite pavaizduoti vieną ar kitą nuotaiką veido išraiškomis.

Ką išreiškia šie jaustukai? (1 skaidrė (a), (b), (c))

Vaikai: Ramiai. (A)

Vaikai: Liūdesys. b)

Vaikai: Džiaugsmas. (V)

Mokytojas: Su kokia nuotaika tęsime pamoką?

Vaikai: laimingi!

Kvėpavimo pratimai

Mokytojas: Atėjo pavasaris ir netrukus jis išvarys žiemą. O dabar į tolimą kelionę išsiųsime snaiges, kurios kitą žiemą vėl atkeliaus pas mus. Taigi, paimkite keletą snaigių. (2 skaidrė) Pūtė stiprus vėjas. Ant snaigių pučiame stipriai (įkvėpiame per nosį, pečiais žemyn, iškvėpiame per burną). Vėjas po truputį nurimsta ir mes tyliai pučiame. Vėl pūtė stiprus vėjas. Pučiame stipriai, bet tyliai.

Artikuliacinė gimnastika.

Veido ir kaklo savaiminis masažas.

Prieš pamokas vaikai turi nusiplauti rankas. Tokį savimasažą patartina atlikti prieš kiekvieną artikuliacinės gimnastikos pamoką.

Triname rankas ir sušildome (triname delnus, plojame)
O veidą plauname šiluma (delnais perbraukiame veidą iš viršaus į apačią)
Grėblis pašalina visas blogas mintis (į grėblį panašūs judesiai nuo kaktos vidurio iki smilkinių)
Greitai triname ausis aukštyn ir žemyn (ausis triname aukštyn ir žemyn)
Lenkiame jas į priekį, traukiame žemyn už skilčių (lenkiame ausis į priekį, traukiame žemyn)
Ir tada mes uždedame pirštus ant skruostų.
Ištiesiame skruostus, kad papūstų.
Minkome lūpas, kad jos šypsotųsi (minkome lūpas: viršutinę ir apatinę)
Dabar mes, ančiukai, ištempsime snapus (lūpas į vamzdelį)
Minkykite jas švelniai, neliesdami nagais (nykščiu ir smiliumi minkykite abi lūpas)
Mes pakeliame skruostus lūpų kampučiais (pirštai pakaitomis kelia burnos kampučius)
Ir tu ir aš šypsomės vienas kitam.

Mokytojas: Dabar ištiesime liežuvį.

  • "Šypsena"
  • "Proboscis"
  • „Liežuvis platus-siauras“
  • "Taurė"
  • "dailininkas"
  • "Sūpynės"
  • "Grybas"

II. Nurodykite pamokos temą ir tikslą.

Šiandien pamokoje išmoksime taisyklingai tarti ir atskirti garsus SH-Zh žodžiuose, sakiniuose ir tekste.

III. Dirbkite su temos pamoka.

1. Garsų SH-Zh charakteristikos.

Mokytojas: Ištarkite garsą Ш. Kaip išsidėstę kalbos organai tariant šį garsą?

Vaikai: lūpos suapvalintos ir ištiestos į priekį, dantys prigludę, liežuvis pakeltas iki alveolių taurelės pavidalu. Stiprus oro srautas.

Mokytojas: Pasakykite garsą Zh. Kaip dabar yra kalbos organai?

Vaikai: Kalbos organai išsidėstę vienodai, tačiau balso klostės vibruoja, iškvepiama oro srovė silpnesnė, o tarpas tarp liežuvio galiuko ir kietojo gomurio – mažesnis.

Mokytojas: Kuo panašūs garsai Ш ir Ж?

Vaikai: Priebalsiai, visada kieti.

Mokytojas: Kuo jie skiriasi?

Vaikai: Sh – kurčias, Z – balsingas.

2. Raidžių diferencijavimas.

Kokios raidės žymi šiuos garsus?

Pagalvokite, kaip atrodo raidė Z? Kaip atrodo raidė S?

Ši raidė plati ir atrodo kaip vabalas.

Ir tuo pat metu tarsi vabalas skleidžia „zvimbimą“.

Kaip atrodo raidė S?

Gyvatei, kuri ošia nendrynuose.

Nupieškite šias raides ant smėlio, ant delno, ore. Nupieškite raidę Z. Išdėliokite juos iš smulkių daiktų (pvz., mozaikų, karoliukų ir pan.)

Kiek raidžių yra Zh ir Sh?

Raidžių eilutėje pabraukite raidę Z:

3. Diferencijavimas zh-sh žodžiais.

1 užduotis.

Skaityk žodžius. Pasirinkite antonimus.

Kokie žodžiai vadinami „antonimais“ (priešingos reikšmės žodžiai).

RUDE -
SIAURA-
ŠVIEŽIAS -
AUKŠČIAU-
DONSUS -
Arčiau -
DRAUGYSTĖ -
DAŽNIAU -
STABILI-

2 užduotis.

Raskite žodžius tarp raidžių.

Smimachinistapainterchampreshoemaker.

Pavadink jį vienu žodžiu.

Kas yra profesija?

Perskaitykite profesijų pavadinimus, kuriuose yra garsas sh, zh.

3 užduotis.

Paimkite kortelę su g raide. Jei žodyje yra garsas w arba sh, jei žodyje girdime garsą sh (iš ausies).

Rašo, sodina, aria, siuva, saugo, troškina, tinkuoja, diriguoja, žongliruoja, svajoja.

Į kokį klausimą atsako šie žodžiai?

Kokia jie yra kalbos dalis?

Ką jie reiškia? (įvairių profesijų žmonių veiksmai)

zh-sh diferenciacija sakinyje.

1 pratimas.

Užpildykite trūkstamas raides. (abipusis patikrinimas)

Kaip manote, ką reikia padaryti?

Kokia taisyklė, kai žodžiuose trūksta raidžių?

Žurnalistas Grisha pranešė... Jis pakilo į gelmę. Koks gražus... peizažas...! Aplink yra medžių. Čia yra žemės.... Čia f.... Šliaužiama ties... . Mes bėgame. Chi skrenda... Koks t...t! Tik kamos triukšmas...

2 užduotis.

Perskaitykite kortelę. Ar tai pasiūlymai? Kodėl? (Ne, nes žodžiai nėra gramatiškai susiję)

Sudėkite žodžius eilės tvarka ir pagal klausimus sudarykite sakinius.

(KAS? KĄ DARO? KĄ?)

(KAS? KĄ DARO? KUR?)

KASYBOS ANGLIAKAS
TAPYBOS KRAŠTAŽIUS DAILININKAS
KIRĖJIMO PEILIU PAPJOVO PYRAGAS
BATUSIAS SIUVAS BATU
GESININKAS
TRAUKINIŲ VAIRUOTOJAI
CIRKO JUGLER SPECIFIKACIJOS
SIUVĖS SIUVĖS DRABUŽIUS IŠ ŠILKO
ŽURNALISTAS PARAŠYK LAIKRAŠČIO STRAIPSNIĄ

Atskyrimas zh-sh tekste.

1 pratimas.

Peržiūrėkite istorijos planą naudodami paveikslėlius. (paveikslėliai iškirpti, juos reikia surinkti ir žmogus turi atspėti, kokiai profesijai tai priklauso)

Papasakokite apie savo profesiją. Naudokite planą kortelėse.

  1. Vardas.
  2. Ką jis daro.
  3. Kokius įrankius ar prietaisus jis naudoja?
  4. Kur tai veikia?

A. BATŲ DIRBINĖJA, SIUVĖJIMAS, AVALYNĖ, AWEW, DRATVA, BATVĖLĖ, AVALYNĖS GAMYLA.

B. SIUVĖJIMAS, SIUVĖJIMAS, DRABUŽIAI, ŽIRKLĖS, SIŪLIAI, SIUVIMO MAŠINA, ATELIER, SIUVIMO FABRIKAS.

2 užduotis.

Deformuoto teksto atkūrimas.

Pasiūlymai rašomi ant atskirų kortelių. Sukūręs laišką iš atminties.

Visos profesijos yra svarbios.
Visos profesijos yra nuostabios.
Mes žinome, kad mūsų rankos
Tėvynei jų prireiks.

IV. Pamokos santrauka.

Padarykite patarlę iš žodžių.

Negeras tas, kuris turi gražų veidą, bet geras tas, kuris gerai išmano verslą.

Ko išmokote klasėje?

Kokia nuotaika baigsime pamoką? Pasirinkite jaustuką, atitinkantį jūsų nuotaiką.


Į viršų