Synopsis: Historien om skapandet av berättelsen Kaptenens dotter. Historisk era utvecklad i en fiktiv berättelse Historisk era av utveckling i en fiktiv narrativ abstrakt

Avsnitt: Historia och samhällskunskap , Litteratur

Klass: 8

Lektionens ämne: historiska eran, utvecklad i fiktiv berättelse.

(Enligt romanen av A.S. Pushkin " Kaptens dotter”).

Det är inte bara möjligt, utan också nödvändigt, att vara stolt över sina förfäders härlighet; att inte respektera det är en skamlig feghet.

A.S. Pushkin

Presentation av utbildningsprojektet.

Ämnet för projektet valdes med hänsyn till utbildningssituationen i ämnet för efterföljande fördjupning av elevernas kunskaper.

Mål:

  1. Att utforska den historiska eran som visas av Pushkin i romanen "Kaptenens dotter", för att presentera Pushkins historiska verk tillägnad denna era.
  2. Ta reda på vilken inställning folket och historikerna har till Pugachev.
  3. Utveckla färdigheter självständigt arbete Med historiska källor, informationsteknik.
  4. Öka barn ett intresse för Rysslands historia och kultur.

Genomförande av utbildningsprojektet.

Att bilda färdigheter i sökning och forskningsverksamhet Projektet genomförs i flera steg.

jag iscensätter- klassen är indelad i 3 grupper:

Historiker samlar information om Katarina II:s historiska era;

Pushkinister arbetar med Pushkins historiska verk The History of the Pugachev Rebellion och romanen Kaptenens dotter;

Konstnärerna illustrerar texten.

II etapp- Sammanfattning av mellanresultat:

Medlemmarna i varje grupp presenterar en rapport om utfört arbete och tar fram en plan ytterligare aktiviteter.

Steg III- arbeta med dator:

Placering av information som samlats in på bilder.

IV steg- presentation:

Eleverna visualiserar resultatet av sina projektverksamhet.

"Epoken av Katarina II".

Bild nummer 1.Ämnet för forskningen presenteras, epigrafen ges - orden från A.S. Pushkin.

Bild nummer 2. Målen för lektionen visas.

Bild nummer 3. På bilden - porträtt av Catherine II och Peter III

Historiker närvarande historiska fakta om Katarina II:s regeringstid.

Bild 4, 5. Bilden innehåller en tabell som visar intensifieringen av livegenskapen under Katarina II:s era.

Historiker utforskar situationen för livegna och statliga bönder, arbetande människor och kosacker från den aktuella eran.

Bild nummer 6. På bilden - en karta över bondekriget ledd av Emelyan Pugachev.

Historiker presenterar den information de har samlat in om bondekrigets gång.

Bild nummer 7. Bilden innehåller ett uttalande av en historiker från Katarina II:s era om Emelyan Pugachev.

"Studier om romanen

"Kaptens dotter"

Bild nummer 8. På bilden - namnet på det historiska verket av A.S. Pushkin.

Bild nummer 9. På bilden - ett porträtt av A.S. Pushkin och en bild av boken "History of the Pugachev rebellion", publicerad 1934.

Eleverna utforskar historien om skapandet av A.S. Pushkins historiska verk.

Bild nummer 10. På rutschkanan - rutten för A.S. Pushkins resa till platserna för Pugachev-upproret.

Studenter på kartan studerar Pushkins väg, beskriver hans möten med ögonvittnen till händelserna.

Bild nummer 11. Studenternas slutsatser om A.S. Pushkins roll i studien av Catherine II:s era ges.

Eleverna sammanfattar poetens verksamhet som historiker.

bild nummer 12. På bilden - titeln på romanen "Kaptenens dotter" och en fråga från M.I. Tsvetaevas essä "Pushkin och Pugachev".

Studenter letar efter ett svar på frågan: "Hur korrelerar historisk sanning och fiktion i romanen, hur är han den verkliga Pugachev?".

bild nummer 13. Svar på frågan om M.I. Tsvetaeva i bild nr 5.

Bild nummer 14. A.S. Pushkins uttalande om meningslösheten och hänsynslösheten i det ryska upproret ges.

Eleverna försöker förstå det presenterade uttalandet, koppla det till modernitet.

Bilder 15, 16, 17, 18, 19. Bilderna visar konstnärernas illustrationer till romanen Kaptenens dotter.

Eleverna presenterar sina egna illustrationer till romanen.

Lärarens slutsats på lektionen.

Lektionsämne: Historisk epok utvecklad i ett fiktivt narrativ. (Enligt romanen av A.S. Pushkin "Kaptens dotter"). Det är inte bara möjligt, utan också nödvändigt, att vara stolt över sina förfäders härlighet; att inte respektera det är en skamlig feghet. A.S. Pushkin Syfte: Att introducera elever till historiska händelser 1773, för att visa skälen till Pushkins vädjan till ämnet Pugachev-upproret, tvivel om valet av huvudpersonen. Att utforska den historiska eran som visas av Pushkin i romanen "Kaptenens dotter", för att presentera Pushkins historiska verk tillägnad denna era. Ta reda på vilken inställning folket och historikerna har till Pugachev. Utveckla färdigheter i självständigt arbete med historiska källor, informationsteknologi Uppgifter: upprepa biografisk information om Pushkin känd för barn, upprepa konceptet med en historisk roman, utöka barns kunskap om Pugachev-upprorets historia. Genomförande av utbildningsprojektet. För att skapa kompetens inom sök- och forskningsverksamhet genomförs projektet i flera steg. Steg I - klassen är indelad i 3 grupper: - historiker samlar information om Katarina II:s historiska era; – Pusjkinister arbetar på Pushkins historiska verk "History of the Pugachev rebellion" och romanen "The Captain's Daughter"; - konstnärer illustrerar texten. Steg II - summering av de mellanliggande resultaten: - deltagarna i varje grupp presenterar en rapport om utfört arbete och tar fram en plan för fortsatta aktiviteter. Steg III - arbete med dator: - placering av information som samlats in på bilder. Steg IV - presentation: - eleverna presenterar visuellt resultatet av sina projektaktiviteter. Kurs av lektion 1. Att organisera tid. Introduktion. Historielärare: - 10 januari 1775 en frostig morgon i Moskva den Bolotnaya-torget Jemelyan Pugachev avrättades. Den legendariska rebellens personlighet är oskiljaktig från rysk historia. Litteraturlärare: Dessutom lockade tragedin med Pugachev och Pugachev-upproret mest extra uppmärksamhet av våra stora författare: Pushkin - på 1800-talet, Yesenin - på 1900-talet. Idag i klassen ska vi titta på historisk miljö, vi lär oss historien om skapandet av berättelsen av A.S. Pushkin "Kaptens dotter". 1. Historien om skapandet av berättelsen "Kaptenens dotter" av A. S. Pushkin. – Historia och litteratur är så sammanflätade i detta konstverk att endast genom att studera dessa två källor kan vi reda ut mysteriet med Pushkins hjälte. 1) Skälen till poetens vädjan till Pugachev-upproret. Skälen som fick Pushkin att vända sig till Pugachevs historia är kopplade till händelserna den 14 december 1825. Efter att Pushkin fick veta om Decembrist-upproret, oavsett vad han tänkte på, oavsett vad han skrev, besatte tanken på "vänner, bröder, kamrater" honom obevekligt. Chockad av nyheten om sina vänners hjältemod och död, vänder sig poeten till sitt folks historia, till temat folkliga uppror. Det var vid den här tiden som "Sånger om Stenka Razin" föddes, sedan "Meddelande till Sibirien". Det är med decembristerna som förvisats till Sibirien som poeten delar sin idé: "Jag vill skriva en uppsats om Pugachev: "Jag ska till platserna, jag ska röra mig genom Ural, jag ska gå längre och komma till be dig om asyl i Nerchinsk-gruvorna.” Pushkin är oroad över frågan varför alla bonderevolter och adelsrevolter besegrades? Är det möjligt att hitta andra vägar till Rysslands välstånd? Den rebelliska Pugachevs figur lockar Pushkin mer och mer. Han bestämmer sig för att tillägna honom det historiska verket "The History of Pugachev" och ett konstverk. För att identifiera orsakerna till uppkomsten av rebellen Pugachev, låt oss komma ihåg hur situationen var i Ryssland på 60-70-talet av XVIII-talet. 2. Situationen i Ryssland. Stärkande träldom. – Med tanke på Katarina II:s regeringstid som livegenskapets storhetstid ser vi att folkets vrede, som resulterade i ett storslaget uppror 1773-1774, var ett svar på det monstruösa ekonomiska, juridiska, moraliska förtrycket av folket. Den kontinuerliga förstärkningen av livegenskapen och tillväxten av plikter under första hälften av 1700-talet framkallade hårt motstånd från bönderna. Flyg var dess huvudsakliga form. De flyktingar gick till kosackregionerna, till Ural, till Sibirien, till Ukraina, för att nordliga skogar. Ofta skapade de "rånargäng", som inte bara rånade på vägarna, utan också slog sönder hyresvärdsgods , förstörda och handlingar för ägande av mark och livegna. Mer än en gång gjorde bönderna öppet uppror, slog och till och med dödade sina herrar och gjorde motstånd mot trupperna som lugnade dem. De slutligen etablerade livegna orden först 1762-1769 orsakade 120 livegna uppror. Vilken var statens politik gentemot bönderna? Pushkin avbildade i berättelsen 1600-talet, Katarina II:s regeringstid, född Sophia Frederica Augusta, prinsessan av Anhalt-Zerbst. I augusti 1745 gifte hon sig med arvtagaren till den ryska tronen, storhertig Pjotr ​​Fedorovich. I juni 1762 kom Katarina II till makten, med hjälp av vakterna, störtade Peter III, hennes man, som dödades, och de adelsmän som tjänstgjorde i vakterna och hjälpte henne belönades generöst. Tiden för hennes regeringstid kallades Catherine-eran. Under denna period utökade Ryssland sitt territorium, drev omfattande handel genom hamnarna i Östersjön och Svarta havet. Maktapparaten stärktes, gården utökades, vetenskapen utvecklades. De livegnas ställning på den tiden försämrades ännu mer: bönderna tiggde, de kunde säljas som saker, som boskap. Tidningarna var fulla av annonser för försäljning av bönder. Genom dekret från kejsarinnan fick godsägarna rätt att straffa de skyldiga bönderna utan rättegång, förvisa dem till hårt arbete och begå godtycke. Brist på rättigheter, fattigdom drev bönderna till revolter, som brutalt slogs ned. I en sådan miljö, efter Peter III:s plötsliga och mystiska död för folket, spreds rykten om att kejsaren levde, att någon annan hade dödats och att kejsaren gömde sig någonstans. Men han kommer att dyka upp och rädda folket, ge bönderna frihet och land. 3. Arbeta med dokument. "Forskning om romanen "Kaptenens dotter" Studenter utforskar historien om skapandet av A.S. Pushkins historiska verk. Bild nummer 10. På rutschkanan - rutten för A.S. Pushkins resa till platserna för Pugachev-upproret. Studenter på kartan studerar Pushkins väg, beskriver hans möten med ögonvittnen till händelserna. Bildnummer 11. Elevernas slutsatser om A.S. Pushkins roll i studien av Katarina II:s era ges. Eleverna sammanfattar poetens verksamhet som historiker. 2) Hur Pushkin samlar in material om Pugachev. Till och med från sin exil i Mikhailovsky bad han dem i brev till sin bror och vänner att skicka honom "The Life of Emelka Pugachev" och annat material om honom. Under de följande åren läste han mycket om Pugachev, studerade arkivdokument. Men allt detta tycktes honom vara otillräckligt, han ville veta mer, bättre. 1833, efter att ha tagit fyra månaders ledighet i tjänsten, beslöt han att resa runt på de platser, där bondeuppror ägde rum; för att se var Pugachevs trupper var stationerade, var godsägarnas gods brann, var kanske gamla människor fortfarande levde - vittnen till upproret. bild 8 Han åker till provinserna Kazan och Orenburg. I september besökte han Kazan, Simbirsk, Orenburg, Uralsk - byn Berda. bild 9-10 Han arbetade med entusiasm, pratade med gamla människor, skrev ner sånger, sagor, berättelser om Pugachev. "Jag sover och ser till att komma till Boldino och låsa in mig där ..." - skrev han till sin fru och var på senhösten redan i Boldino, satte i ordning sina anteckningar, skrev "The History of Pugachev". I slutet nästa år"Pugachevs historia" publicerades. Tsar Nicholas I bytte namn. Han trodde att en sådan brottsling som Pugachev inte kunde ha en historia, och beordrade boken att kallas "The History of the Pugachev Rebellion". Men Pushkin såg i Pugachev inte en brottsling, utan en viktig ledare för bonderörelsen, visade sin ledande roll i det folkliga upproret, talade om honom som en intelligent, begåvad person som visste hur man behandlar fiender skoningslöst och generöst till vanligt folk 3) Tiden som skildras i berättelsen. Och nu, på de gränslösa Orenburg-stäpperna, dyker upp appell, skrivna på ett enkelt och begripligt språk för folket på uppdrag av kejsar Peter III. – De täta upprepningarna av folkliga demonstrationer, rebellernas bitterhet vittnade om problem i landet, om den överhängande faran. Detsamma sades om spridningen av bedrägeri. Pretenders under namnet Pyotr Fedorovich dyker upp på olika platser under olika skepnader. Talet om att rädda Peter III började direkt efter hans död 1762. Man pratade om detta, förde rykten från mun till mun både i själva S:t Petersburg och långt därifrån. Fram till 1773 dök sex bedragare av Peter III upp. Förhandlingshandlaren Anton Aslanbekov poserade som kejsare 1764 i regionen Kursk, Oboyan, Miropolye. Han fick stöd av lokala odnodvortsy. Den flyktande rekryten Ivan Evdokimov poserade som Peter III i Nizhny Novgorod-distriktet. Gavrila Kremnev - ett enda palats i byn Gryaznovka, Lebedinsky-distriktet, fungerade 1765 i Voronezh-provinsen och Sloboda Ukraina. Med två flyktiga bönder (den ena kallade han - general Rumyantsev, den andra - general Alexei Pushkin) reste han genom byarna och svor befolkningen till "kejsaren" - för sig själv. Lokalbefolkningen han lovade att befria dem från skatter, att släppa straffångar från fängelser. Samtidigt dök en annan "kejsare" upp i Izyum-provinsen - en flyktig soldat Pyotr Chernyshev. 1772 hävdade en av Kozlovsky odnodvortsev att Peter III gömde sig med Don-kosackerna. Många andra har också talat om detta. Men bara en av de många bedragarna lyckades skaka om imperiet på allvar. Yaik-kosacken Emelyan Ivanovich Pugachev kallade sig denna kejsare, folket följde honom, upproret täckte ett stort territorium och varade i ett och ett halvt år. Den förtrycktes brutalt och Pugachev avrättades. 3. Meritförteckning om Emelyan Pugachev (studentrapport). - Emelyan Pugachev föddes i byn Zimoveyskaya Don-provinsen. Far - Ivan Mikhailovich Pugachev, död 1762, mor - Anna Mikhailovna 1771. Efternamnet Pugachev kom från smeknamnet på hans farfar - Mikhail Pugach. I familjen, förutom Emelyan, fanns det en bror - Dementey, och två systrar - Ulyana och Fedosya. Som Pugachev själv påpekade under förhöret tillhörde hans familj tjänstemannen ortodox tro , till skillnad från de flesta av Don och Yaik kosackerna, som ansluter sig till den gamla tron. Han var i tjänst från 18 års ålder, vid 19 års ålder gifte han sig med Sofya Dmitrievna Nedyuzheva, en kosackkvinna från byn Esaulovskaya. Från 1763 till 1767 tjänstgjorde Pugachev i sin by, där hans son Trofim föddes 1764, och hans dotter Agrafena 1768. I intervallet mellan födseln av barn skickades Pugachev till Polen med teamet av Yesaul Elisey Yakovlev för att söka efter och återvända till Ryssland de flyende gamla troende. Efter tillbakadragandet av trupperna till vinterkvarteren i Elizavetgrad 1771 blev Pugachev sjuk ("... och hans bröst och ben ruttnade"). Överste Kuteinikov skickade honom till Don som en del av ett team på 100 kosacker för att ersätta hästar. På grund av sjukdom kunde Pugachev inte återvända, han anställde en ersättare - "Glazunovskaya-byn (vid Medveditsa-floden) av kosacken Biryukov, till vilken han gav två hästar med sadlar, en sabel, en kappa, en blå zipun, grub och tolv rubel för pengarna. Han åkte själv till militärhuvudstaden Tjerkassk för att be om hans avgång. Han vägrades avgå och erbjöd sig att bli behandlad på sjukstugan eller på egen hand. Pugachev föredrog att bli behandlad på egen hand, varefter han gick för att träffa sin syster Theodosia och sedan Simon Pavlov i Taganrog, där han tjänstgjorde. I ett samtal med sin svärson fick Pugachev veta att han och flera kamrater ville fly från tjänsten och anmälde sig frivilligt för att hjälpa honom. Efter tillfångatagandet talade Pavlov om omständigheterna kring flykten. Som ett resultat tvingades Pugachev att gömma sig, greps upprepade gånger och flydde, utan framgång försökte gå över till Terek. I november 1772 gömde Pugachev sig i den gamla troende skissen av presentationen av jungfrun, hos rektor Filaret, från vilken han hörde om oroligheterna i Yaik-armén. Några dagar senare, i slutet av november - början av december, åkte Pugachev på en fisketur till staden Yaitsky, där han träffade en av deltagarna i upproret 1772, Denis Pyanov. I ett samtal med honom kallade Pugachev sig för första gången den överlevande Peter III och diskuterade möjligheten att organisera flykten för de gömda deltagarna i upproret till Kuban. När han återvände till Mechetnaya Sloboda, efter fördömandet av bonden Filippov Pugachev, som var med honom på en resa, arresterades och skickades för utredning, först till Simbirsk och sedan i januari 1773 till Kazan. På vägen lyckades han fly. 4) Arbeta med berättelsen. Arbetet med Pugachevs historia inspirerade Pushkin: han började skriva historien "Kaptens dotter" - hans bästa prosaverk. Han ändrade sex planer och nöjde sig aldrig med en. Arbetet med berättelsen var svårt, eftersom pugachevism var ett tabuämne. I berättelsen ville Pushkin göra huvudpersonen till en ädel officer som gick över till rebellernas sida. Flera gånger ändrar han handlingen och ändrar namnen på karaktärerna. Till slut bestämde han sig för en, som kommer att finnas kvar slutversion text till romanen - Grinev. Detta efternamn är hämtat från arkivmaterial. Löjtnant A.M. Grinev listades bland de officerare som misstänktes för att ha "meddelanden med skurkar, men som ett resultat av utredningen visade sig vara oskyldiga." Grinev i Pushkins berättelse blev ögonvittne, vittne och deltagare i händelserna. Tillsammans med honom kommer vi att gå igenom prövningar, misstag och segrar, upptäckter och svårigheter, genom kunskap om sanningen, förståelse av visdom, kärlek och barmhärtighet. I berättelsen visade Pushkin blodiga episoder av Pugachevism. Men han beundrar inte bondeupproret. Till och med i sitt historiska arbete visade han att rebellernas grymhet framkallades av lokala och statliga myndigheters orättvisa. En bashkirian, en deltagare i upploppet 1741, dyker upp på berättelsens sidor. Sidorna som beskriver den här mannen kan inte läsas utan att rysa. Så Pushkin avslutade berättelsen ett år före sin död hösten 1836. Han överlämnade kaptenens dotter till censur för tillstånd att trycka. Han skickade ett brev till censorn där han skrev: "Min roman är baserad på en legend som jag en gång hörde att en av officerarna som förrådde sin plikt och gick över till Pugachev-gängen benådades av kejsarinnan på hennes begäran. äldre far, som kastade sig för hennes fötter.” Pushkin syftar på historien om officeren Shvanvich. Hans far, en stark man, en bråkare och en översittare, även under Peter III:s tid, i ett krogbråk, skar kinden på Alexei Orlov, en favorit hos Catherine II, fru till Peter III. Alexei Orlov ledde en konspiration som resulterade i att Peter III störtades från tronen och att Katarina blev kejsarinna. Shvanvich trodde att han skulle avrättas, men Orlov hämnades inte på gärningsmannen, utan förblev en vän med Shvanvich. Många år senare hade Shvanvichs son "feghet att hålla sig till Pugachev och dumhet för att tjäna honom med allhjärtat". Det sades att det var Alexei Orlov, nu redan en greve, en favorit hos kejsarinnan, som "bad kejsarinnan om en mildring av domen" för sonen till sin tidigare fiende, och sedan vän. Vad är sant med detta "skämt"? Den unge Shvanvich, som togs till fånga av rebellerna, svor trohet till Pugachev och tjänstgjorde i hans högkvarter. Efter upprorets nederlag flydde Shvanvich, men fångades och arresterades. Han berövades adeln och leden, förvisad till Sibirien. Han dog utan att vänta på mildring av sitt öde. Var är "kejsarinnans benådning", som imponerade så mycket på Pushkin att han lade den till grund för romanen? Det fanns ingen förlåtelse. Och naturligtvis fanns det ingen scen med fadern som föll för kejsarinnans fötter. Pushkin visste detta, men det var en "distraktion". Pushkin förklarar för censorn vad handlingen i Kaptenens dotter är. Han, med hänvisning till denna legend, inspirerar honom att romanen faktiskt skrevs för det sista avsnittet - mötet mellan Masha Mironova och Catherine II och syftar därför till att förhärliga den kungliga barmhärtigheten. Pushkin tvingas tolka handlingen i romanen på detta sätt, eftersom handlingen i Kaptenens dotter var helt annorlunda. Vi kommer att lära oss mer om detta i senare lektioner. Studenter letar efter ett svar på frågan: "Hur korrelerar historisk sanning och fiktion i romanen, hur är han den verkliga Pugachev?". Bild nr 13. Svaret på frågan i bild nr 5 av M.I. Tsvetaeva. Bildnummer 14. A.S. Pushkins uttalande om det ryska upprorets meningslöshet och hänsynslöshet ges. Eleverna försöker förstå det presenterade uttalandet, koppla det till modernitet. Bilder nr 15, 16, 17, 18, 19. Bilderna visar illustrationer av konstnärer till romanen Kaptenens dotter. Eleverna presenterar sina egna illustrationer till romanen. Sammanfattning av lektionen. Läxa.

Lektionsämne: Historisk epok utvecklad i ett fiktivt narrativ.

(Enligt berättelsen om A.S. Pushkin "Kaptens dotter").

Det är inte bara möjligt, utan också nödvändigt, att vara stolt över sina förfäders härlighet; att inte respektera det är en skamlig feghet.

A.S. Pushkin

Mål: Att bekanta eleverna med de historiska händelserna 1773, för att visa skälen till Pushkins vädjan till ämnet Pugachev-upproret, tvivel om valet av huvudpersonen.

Att utforska den historiska eran som visas av Pushkin i romanen "Kaptenens dotter", för att presentera Pushkins historiska verk tillägnad denna era.

Ta reda på vilken inställning folket och historikerna har till Pugachev.

Utveckla färdigheter för självständigt arbete med historiska källor, informationsteknik

Uppgifter:

upprepa biografisk information om Pushkin känd för barn, upprepa konceptet med en historisk roman, utöka barns kunskap om Pugachev-upprorets historia.

Genomförande av utbildningsprojektet.

För att skapa kompetens inom sök- och forskningsverksamhet genomförs projektet i flera steg.

Steg I - klassen är indelad i 3 grupper:

Historiker samlar information om Katarina II:s historiska era;

Pushkinister arbetar med Pushkins historiska verk The History of the Pugachev Rebellion och romanen Kaptenens dotter;

Konstnärerna illustrerar texten.

Steg II - summera mellanresultaten:

Deltagarna i varje grupp presenterar en rapport om utfört arbete och tar fram en plan för fortsatta aktiviteter.

Steg III - arbeta med en dator:

Placering av information som samlats in på bilder.

Steg IV - presentation:

Eleverna presenterar visuellt resultatet av sina projektaktiviteter.

Under lektionerna

1. Organisatoriskt ögonblick.

Introduktion.

En historielärare:– Den 10 januari 1775 avrättades Jemeljan Pugachev en frostig morgon i Moskva på Bolotnaja-torget. Den legendariska rebellens personlighet är oskiljaktig från rysk historia.

Litteraturlärare: Dessutom väckte tragedin med Pugachev och Pugachev-upproret den största uppmärksamheten av våra stora författare: Pushkin på 1800-talet, Yesenin på 1900-talet.

Idag i lektionen kommer vi att överväga den historiska situationen, lära oss historien om skapandet av A.S. Pushkins berättelse "Kaptens dotter".

1. Historien om skapandet av berättelsen "Kaptenens dotter" av A. S. Pushkin.

– Historia och litteratur är så sammanflätade i detta konstverk att endast genom att studera dessa två källor kan vi reda ut mysteriet med Pushkins hjälte.

1) Skälen till poetens vädjan till Pugachev-upproret.

Skälen som fick Pushkin att vända sig till Pugachevs historia är kopplade till händelserna den 14 december 1825. Efter att Pushkin fick veta om Decembrist-upproret, oavsett vad han tänkte på, oavsett vad han skrev, besatte tanken på "vänner, bröder, kamrater" honom obevekligt.

Chockad av nyheten om sina vänners hjältemod och död, vänder sig poeten till sitt folks historia, till temat folkliga uppror.

Det var vid den här tiden som "Sånger om Stenka Razin" föddes, sedan "Meddelande till Sibirien".

Det är med decembristerna som förvisats till Sibirien som poeten delar sin idé: "Jag vill skriva en uppsats om Pugachev: "Jag ska till platserna, jag ska röra mig genom Ural, jag ska gå längre och komma till be dig om asyl i Nerchinsk-gruvorna.”

Pushkin är oroad över frågan varför alla bonderevolter och adelsrevolter besegrades? Är det möjligt att hitta andra vägar till Rysslands välstånd? Den rebelliska Pugachevs figur lockar Pushkin mer och mer. Han bestämmer sig för att tillägna honom det historiska verket "The History of Pugachev" och ett konstverk.

För att identifiera orsakerna till uppkomsten av rebellen Pugachev, låt oss komma ihåg hur situationen var i Ryssland på 60-70-talet av XVIII-talet.

2. Situationen i Ryssland.

Stärkande träldom.

Med tanke på Katarina II:s regeringstid som livegenskapets storhetstid ser vi att folkets ilska, som resulterade i ett storslaget uppror 1773-1774, var ett svar på det monstruösa ekonomiska, juridiska, moraliska förtrycket av folket.

Den kontinuerliga förstärkningen av livegenskapen och tillväxten av plikter under första hälften av 1700-talet framkallade hårt motstånd från bönderna. Flyg var dess huvudsakliga form. De flyktingar gick till kosackregionerna, till Ural, till Sibirien, till Ukraina, till de nordliga skogarna. Ofta skapade de "rånargäng", som inte bara rånade på vägarna, utan också slog sönder godsägarnas gods och förstörde dokument för ägande av mark och livegna. Mer än en gång gjorde bönderna öppet uppror, slog och till och med dödade sina herrar och gjorde motstånd mot trupperna som lugnade dem. De slutligen etablerade livegna orden först 1762-1769 orsakade 120 livegna uppror.

Vilken var statens politik gentemot bönderna? Pushkin avbildade i berättelsen 1600-talet, Katarina II:s regeringstid, född Sophia Frederica Augusta, prinsessan av Anhalt-Zerbst. I augusti 1745 gifte hon sig med arvtagaren till den ryska tronen, storhertig Pjotr ​​Fedorovich.

I juni 1762 kom Katarina II till makten, med hjälp av vakterna, störtade Peter III, hennes man, som dödades, och de adelsmän som tjänstgjorde i vakterna och hjälpte henne belönades generöst. Tiden för hennes regeringstid kallades Catherine-eran. Under denna period utökade Ryssland sitt territorium, drev omfattande handel genom hamnarna i Östersjön och Svarta havet. Maktapparaten stärktes, gården utökades, vetenskapen utvecklades.

De livegnas ställning på den tiden försämrades ännu mer: bönderna tiggde, de kunde säljas som saker, som boskap. Tidningarna var fulla av annonser för försäljning av bönder. Genom dekret från kejsarinnan fick godsägarna rätt att straffa de skyldiga bönderna utan rättegång, förvisa dem till hårt arbete och begå godtycke. Brist på rättigheter, fattigdom drev bönderna till revolter, som brutalt slogs ned. I en sådan miljö, efter Peter III:s plötsliga och mystiska död för folket, spreds rykten om att kejsaren levde, att någon annan hade dödats och att kejsaren gömde sig någonstans. Men han kommer att dyka upp och rädda folket, ge bönderna frihet och land.

3. Arbeta med dokument.

"Studier om romanen "Kaptenens dotter"

Eleverna utforskar historien om skapandet av A.S. Pushkins historiska verk.

Bild nummer 10. På rutschkanan - rutten för A.S. Pushkins resa till platserna för Pugachev-upproret.

Studenter på kartan studerar Pushkins väg, beskriver hans möten med ögonvittnen till händelserna.

Bildnummer 11. Elevernas slutsatser om A.S. Pushkins roll i studien av Katarina II:s era ges.

Eleverna sammanfattar poetens verksamhet som historiker.

2) Hur Pushkin samlar in material om Pugachev.

Till och med från sin exil i Mikhailovsky bad han dem i brev till sin bror och vänner att skicka honom "The Life of Emelka Pugachev" och annat material om honom. Under de följande åren läste han mycket om Pugachev, studerade arkivdokument. Men allt detta tycktes honom vara otillräckligt, han ville veta mer, bättre. 1833, efter att ha tagit fyra månaders ledighet i tjänsten, beslöt han att resa runt på de platser, där bondeuppror ägde rum; för att se var Pugachevs trupper var stationerade, var godsägarnas gods brann, var kanske gamla människor fortfarande levde - vittnen till upproret.

Han åker till provinserna Kazan och Orenburg. I september besökte han Kazan, Simbirsk, Orenburg, Uralsk - byn Berda.

Han arbetade med entusiasm, pratade med gamla människor, skrev ner sånger, sagor, berättelser om Pugachev. "Jag sover och ser till att komma till Boldino och låsa in mig där ..." - skrev han till sin fru och var på senhösten redan i Boldino, satte i ordning sina anteckningar, skrev "The History of Pugachev". I slutet av nästa år publicerades The History of Pugachev. Tsar Nicholas I bytte namn. Han trodde att en sådan brottsling som Pugachev inte kunde ha en historia, och beordrade boken att kallas "The History of the Pugachev Rebellion".

Men Pushkin såg i Pugachev inte en brottsling, utan en stor ledare för bonderörelsen, visade sin ledande roll i det folkliga upproret, talade om honom som en intelligent, begåvad person som visste hur man behandlar fiender skoningslöst och generöst mot vanliga människor.

3) Tiden som skildras i berättelsen.

Och nu, på de gränslösa Orenburg-stäpperna, dyker upp appell, skrivna på ett enkelt och begripligt språk för folket på uppdrag av kejsar Peter III.

De täta upprepningarna av folkliga demonstrationer, rebellernas bitterhet vittnade om problemen i landet, om den överhängande faran. Detsamma sades om spridningen av bedrägeri. Pretenders under namnet Pyotr Fedorovich dyker upp på olika platser under olika skepnader. Talet om att rädda Peter III började direkt efter hans död 1762. Man pratade om detta, förde rykten från mun till mun både i själva S:t Petersburg och långt därifrån. Fram till 1773 dök sex bedragare av Peter III upp.

Förhandlingshandlaren Anton Aslanbekov poserade som kejsare 1764 i regionen Kursk, Oboyan, Miropolye. Han fick stöd av lokala odnodvortsy.

Den flyktande rekryten Ivan Evdokimov poserade som Peter III i Nizhny Novgorod-distriktet.

Gavrila Kremnev - ett enda palats i byn Gryaznovka, Lebedinsky-distriktet, fungerade 1765 i Voronezh-provinsen och Sloboda Ukraina. Med två flyktiga bönder (den ena kallade han - general Rumyantsev, den andra - general Alexei Pushkin) reste han genom byarna och svor befolkningen till "kejsaren" - för sig själv. Han lovade lokalbefolkningen att befria dem från skatter, att släppa straffångar från fängelser.

Samtidigt dök en annan "kejsare" upp i Izyum-provinsen - en flyktig soldat Pyotr Chernyshev.

1772 hävdade en av Kozlovsky odnodvortsev att Peter III gömde sig med Don-kosackerna. Många andra har också talat om detta. Men bara en av de många bedragarna lyckades skaka om imperiet på allvar.

Yaik-kosacken Emelyan Ivanovich Pugachev kallade sig denna kejsare, folket följde honom, upproret täckte ett stort territorium och varade i ett och ett halvt år. Den förtrycktes brutalt och Pugachev avrättades.

3. Biografisk information om Emelyan Pugachev (studentrapport).

Emelyan Pugachev föddes i byn Zimoveyskaya Donskaya-provinsen. Far - Ivan Mikhailovich Pugachev, död 1762, mor - Anna Mikhailovna 1771. Efternamnet Pugachev kom från smeknamnet på hans farfar - Mikhail Pugach. I familjen, förutom Emelyan, fanns det en bror - Dementey, och två systrar - Ulyana och Fedosya. Som Pugachev själv påpekade under förhör, tillhörde hans familj den officiella ortodoxa tron, till skillnad från de flesta av Don- och Yaik-kosackerna, som ansluter sig till den gamla tron. Han var i tjänst från 18 års ålder, vid 19 års ålder gifte han sig med Sofya Dmitrievna Nedyuzheva, en kosackkvinna från byn Esaulovskaya. Från 1763 till 1767 tjänstgjorde Pugachev i sin by, där hans son Trofim föddes 1764, och hans dotter Agrafena 1768. I intervallet mellan födseln av barn skickades Pugachev till Polen med teamet av Yesaul Elisey Yakovlev för att söka efter och återvända till Ryssland de flyende gamla troende.

Efter tillbakadragandet av trupperna till vinterkvarteren i Elizavetgrad 1771 blev Pugachev sjuk ("... och hans bröst och ben ruttnade"). Överste Kuteinikov skickade honom till Don som en del av ett team på 100 kosacker för att ersätta hästar. På grund av sjukdom kunde Pugachev inte återvända, han anställde en ersättare - "Glazunovskaya-byn (vid Medveditsa-floden) av kosacken Biryukov, till vilken han gav två hästar med sadlar, en sabel, en kappa, en blå zipun, grub och tolv rubel för pengarna. Han åkte själv till militärhuvudstaden Tjerkassk för att be om hans avgång. Han vägrades avgå och erbjöd sig att bli behandlad på sjukstugan eller på egen hand. Pugachev föredrog att bli behandlad på egen hand, varefter han gick för att träffa sin syster Theodosia och sedan Simon Pavlov i Taganrog, där han tjänstgjorde. I ett samtal med sin svärson fick Pugachev veta att han och flera kamrater ville fly från tjänsten och anmälde sig frivilligt för att hjälpa honom.

Efter tillfångatagandet talade Pavlov om omständigheterna kring flykten. Som ett resultat tvingades Pugachev att gömma sig, greps upprepade gånger och flydde, utan framgång försökte gå över till Terek.

I november 1772 gömde Pugachev sig i den gamla troende skissen av presentationen av jungfrun, hos rektor Filaret, från vilken han hörde om oroligheterna i Yaik-armén. Några dagar senare, i slutet av november - början av december, åkte Pugachev på en fisketur till staden Yaitsky, där han träffade en av deltagarna i upproret 1772, Denis Pyanov. I ett samtal med honom kallade Pugachev sig för första gången den överlevande Peter III och diskuterade möjligheten att organisera flykten för de gömda deltagarna i upproret till Kuban. När han återvände till Mechetnaya Sloboda, efter fördömandet av bonden Filippov Pugachev, som var med honom på en resa, arresterades och skickades för utredning, först till Simbirsk och sedan i januari 1773 till Kazan. På vägen lyckades han fly.

4) Arbeta med berättelsen.

Arbetet med Pugachevs historia inspirerade Pushkin: han började skriva historien "Kaptens dotter" - hans bästa prosaverk. Han ändrade sex planer och nöjde sig aldrig med en. Arbetet med berättelsen var svårt, eftersom pugachevism var ett tabuämne. I berättelsen ville Pushkin göra huvudpersonen till en ädel officer som gick över till rebellernas sida. Flera gånger ändrar han handlingen och ändrar namnen på karaktärerna. Slutligen bosatte han sig på en, som kommer att finnas kvar i den slutliga versionen av texten till romanen - Grinev. Detta efternamn är hämtat från arkivmaterial. Löjtnant A.M. Grinev listades bland de officerare som misstänktes för att ha "meddelanden med skurkar, men som ett resultat av utredningen visade sig vara oskyldiga." Grinev i Pushkins berättelse blev ögonvittne, vittne och deltagare i händelserna. Tillsammans med honom kommer vi att gå igenom prövningar, misstag och segrar, upptäckter och svårigheter, genom kunskap om sanningen, förståelse av visdom, kärlek och barmhärtighet.

I berättelsen visade Pushkin blodiga episoder av Pugachevism. Men han beundrar inte bondeupproret. Till och med i sitt historiska arbete visade han att rebellernas grymhet framkallades av lokala och statliga myndigheters orättvisa. En bashkirian, en deltagare i upploppet 1741, dyker upp på berättelsens sidor. Sidorna som beskriver den här mannen kan inte läsas utan att rysa.

Så Pushkin avslutade berättelsen ett år före sin död hösten 1836. Han överlämnade kaptenens dotter till censur för tillstånd att trycka. Han skickade ett brev till censorn där han skrev: "Min roman är baserad på en legend som jag en gång hörde att en av officerarna som förrådde sin plikt och gick över till Pugachev-gängen benådades av kejsarinnan på hennes begäran. äldre far, som kastade sig för hennes fötter.”

Pushkin syftar på historien om officeren Shvanvich. Hans far, en stark man, en bråkare och en översittare, även under Peter III:s tid, i ett krogbråk, skar kinden på Alexei Orlov, en favorit hos Catherine II, fru till Peter III. Alexei Orlov ledde en konspiration som resulterade i att Peter III störtades från tronen och att Katarina blev kejsarinna. Shvanvich trodde att han skulle avrättas, men Orlov hämnades inte på gärningsmannen, utan förblev en vän med Shvanvich. Många år senare hade Shvanvichs son "feghet att hålla sig till Pugachev och dumhet för att tjäna honom med allhjärtat". Det sades att det var Alexei Orlov, nu redan en greve, en favorit hos kejsarinnan, som "bad kejsarinnan om en mildring av domen" för sonen till sin tidigare fiende, och sedan vän. Vad är sant med detta "skämt"?

Den unge Shvanvich, som togs till fånga av rebellerna, svor trohet till Pugachev och tjänstgjorde i hans högkvarter. Efter upprorets nederlag flydde Shvanvich, men fångades och arresterades. Han berövades adeln och leden, förvisad till Sibirien. Han dog utan att vänta på mildring av sitt öde. Var är "kejsarinnans benådning", som imponerade så mycket på Pushkin att han lade den till grund för romanen? Det fanns ingen förlåtelse. Och naturligtvis fanns det ingen scen med fadern som föll för kejsarinnans fötter. Pushkin visste detta, men det var en "distraktion". Pushkin förklarar för censorn vad handlingen i Kaptenens dotter är. Han, med hänvisning till denna legend, inspirerar honom att romanen faktiskt skrevs för det sista avsnittet - mötet mellan Masha Mironova och Catherine II och syftar därför till att förhärliga den kungliga barmhärtigheten. Pushkin tvingas tolka handlingen i romanen på detta sätt, eftersom handlingen i Kaptenens dotter var helt annorlunda. Vi kommer att lära oss mer om detta i senare lektioner.

Studenter letar efter ett svar på frågan: "Hur korrelerar historisk sanning och fiktion i romanen, hur är han den verkliga Pugachev?".

Bild nr 13. Svaret på frågan i bild nr 5 av M.I. Tsvetaeva.

Bildnummer 14. A.S. Pushkins uttalande om det ryska upprorets meningslöshet och hänsynslöshet ges.

Eleverna försöker förstå det presenterade uttalandet, koppla det till modernitet.

Bilder nr 15, 16, 17, 18, 19. Bilderna visar illustrationer av konstnärer till romanen Kaptenens dotter.

Eleverna presenterar sina egna illustrationer till romanen.

Sammanfattning av lektionen.

Läxa.

Historien om skapandet av berättelsen "Kaptens dotter"

Från mitten av 1832 började A. S. Pushkin arbetet med historien om upproret ledd av Emelyan Pugachev. Tsaren gav poeten möjlighet att bekanta sig med hemligt material om upproret och myndigheternas åtgärder för att undertrycka det. Pushkin hänvisar till opublicerade dokument från familjearkiv och privata samlingar. I hans "Archival Notebooks" kopior av personliga dekret och brev från Pugachev har utdrag från rapporter om fientligheterna med Pugachevs avdelningar bevarats.
1833 beslutar Pushkin att åka till de platser i Volga- och Uralregionerna där upproret ägde rum. Han ser fram emot att träffa ögonvittnen till dessa händelser. Efter att ha fått tillstånd från kejsar Nicholas I, lämnar Pushkin till Kazan. "Jag har varit i Kazan sedan den femte. Här var jag upptagen med gamla människor, samtida med min hjälte; reste runt i utkanten av staden, undersökte slagfälten, ställde frågor, skrev ner och är mycket nöjd med att det inte var förgäves att han besökte den här sidan, "skriver han till sin fru Natalya Nikolaevna den 8 september. Därefter åker poeten till Simbirsk och Orenburg, där han också besöker slagfälten, träffar samtida av händelserna.
Av materialet om upproret bildades "Pugachevs historia", skriven i Boldin hösten 1833. Detta verk av Pushkin publicerades 1834 under titeln "Pugachev-upprorets historia", som gavs till honom av kejsaren. Men Pushkin hade en plan konstverk om Pugachevupproret 1773-1775. Det uppstod när man arbetade på Dubrovsky 1832. Planen för romanen om en avhoppad adelsman som hamnade i Pugachevs läger ändrades flera gånger. Detta förklaras också av det faktum att ämnet som Pushkin tog upp var akut och komplext i ideologiska och politiska termer. Poeten kunde inte låta bli att tänka på de censurhinder som måste övervinnas. Arkivmaterial, berättelser om levande Pugachevites, som han hörde under en resa till platserna för upproret 1773-1774, kunde användas med stor försiktighet.
Enligt den ursprungliga planen skulle hjälten i romanen vara en adelsman som frivilligt gick över till Pugachevs sida. Dess prototyp var löjtnant för 2:a grenadjärregementet Mikhail Shvanovich (i planerna för romanen Shvanvich), som "föredrog ett avskyvärt liv framför en ärlig död." Hans namn nämndes i dokumentet "Om dödsstraffet för förrädaren, rebellen och bedragaren Pugachev och hans medbrottslingar." Senare valde Pushkin ödet för en annan verklig deltagare i Pugachev-händelserna - Basharin. Basharin togs till fånga av Pugachev, flydde från fångenskapen och trädde i tjänst hos en av upprorets undertryckare, general Mikhelson. Namnet på huvudpersonen ändrades flera gånger, tills Pushkin slog sig ner på efternamnet Grinev. I regeringens rapport om likvideringen av Pugachev-upproret och bestraffningen av Pugachev och hans medbrottslingar daterad 10 januari 1775, listades Grinevs namn bland dem som från början misstänktes för att "kommunicera med skurkar", men "som ett resultat av utredningen visade sig vara oskyldig" och släpptes från arresten. Som ett resultat, i stället för en hjälte-adelsman i romanen, fanns det två: Grinev motarbetades av en adelsman-förrädare, den "elaka skurken" Shvabrin, vilket kunde underlätta passagen av romanen genom censurbarriärer.
Pushkin fortsatte att arbeta med detta arbete 1834. 1836 omarbetade han den. Den 19 oktober 1836 är det datum då arbetet med Kaptenens dotter slutfördes. Kaptenens dotter publicerades i det fjärde numret av Pushkins Sovremennik i slutet av december 1836, en dryg månad före poetens död.
Vad är genren för Kaptenens dotter? Pushkin skrev till censorn och överlämnade manuskriptet till honom: "Namnet på jungfrun Mironova är fiktivt. Min roman är baserad på en legend...”. Pushkin förklarade vad en roman är så här: "I vår tid menar vi med ordet roman en historisk era utvecklad i en fiktiv berättelse." Det vill säga, Pushkin övervägde sitt arbete historisk roman. Och ändå kallas "Kaptenens dotter" - ett litet verk till storleken - i litteraturkritiken ofta för en berättelse.

Förhandsvisning:

Alexander Sergeevich Pushkin

"Kaptens dotter" årskurs 8

Berättelsens historiska grund. kompositionsegenskaper.

Mål : 1. Berätta om historien kring tillkomsten av berättelsen

2. Avslöja kopplingen mellan Kaptenens dotter och andra verk av Pushkin

3. Berätta om egenskaperna hos kompositionen

4. Utveckla förmågan att konsekvent och logiskt svara på de frågor som ställs

5. Odla kärleken till rysk historia och rysk litteratur

Utrustning: Elektronisk presentation, karta över Ryssland på 1700-talet, handout

Under lektionerna

1. Inledningsanförande av läraren.

Idag på lektionen börjar vi vår bekantskap med historisk berättelse Pushkin "Kaptens dotter" Vår lektion kommer att äga rum i enlighet med planen:

  1. Pushkins rörelse mot prosa
  2. Roman och berättelse i rysk litteratur från 30-talet av 1800-talet
  3. Pushkins krav på en historisk roman
  4. Pushkins intresse för ämnet folkliga uppror
  5. Författarens arbete med "The History of Pugachev" och "The Captain's Daughter"
  6. Berättelsens sammansättning
  1. Redan i kapitel 3 av Eugene Onegin talar Pusjkin om sin önskan att vända sig till realistiskt berättande i prosa. Det var 1824 i Odessa.

Och 1827 arbetade Pushkin på Peter den stores hed. 1830 - Belkins berättelser färdigställdes, 1832 - 1833 - arbetet med Dubrovsky. Sedan slutet av 1920-talet har prosa intagit en enorm plats i författarens verk, även om det inte innebär ett förkastande av den poetiska formen.

  1. Prosautvecklingen i Pushkins verk hänger också samman med att på 1930-talet i ryska och utländsk litteratur romanen börjar utvecklas brett, och särskilt berättelsen.

Elevens meddelande om kända romaner den tiden (Marlinsky, Lazhechnikov, V. Scott)

  1. Pushkin följer noga utvecklingen av romanen och berättelsen. Han formulerar sina krav på en historisk roman:"I vår tid menar vi med ordet roman en historisk epok utvecklad i ett fiktivt narrativ."
  2. Under studien av Pushkins verk har vi redan noterat poetens intresse för hans födelsehistoria, i perioder av stora sociala omvälvningar, stora vändpunkter i landets historia.

- Vilken statsmans personlighet väckte stor uppmärksamhet hos författaren? (Peter den första)

Vilka är de verk som beskriver Peters verksamhet och hans era? ("Poltava", " Bronsryttare”, ”Arap av Peter den store”)

Varför är Peter den stores aktivitet av stort intresse för Pushkin?

Dessutom är författaren också intresserad av ämnet folkliga uppror.

  1. Pushkins intresse för folkrörelsen är ingen tillfällighet. I början av 30-talet av 1800-talet bröt bondeoroligheterna ut med stor kraft. Bland dem är upproret av militära bosättare i Novgorod-provinsen. Pushkin följer oroligt dess utveckling. År 1833 arbetar skalden i de historiska arkiven. Han vädjar till krigsministern Chernyshev om tillstånd att få tillgång till handlingar som rör utredningen av Pugachev. Pushkin motiverar detta med det faktum att han planerade att arbeta med Suvorovs historia (Suvorov deltog i likvideringen av Pugachev-upproret). Han får tillstånd och börjar jobba. Förutom att arbeta i arkiven gör Pushkin en resa till Kazan, Simbirsk, Uralsk, Orenburg, han besökte även Berdskaya Sloboda, huvudstaden i Pugachev. Han pratar med de överlevande från dessa händelser. I början av 1834 publicerades det historiska verket The History of Pugachev (The History of the Pugachev Rebellion).

Idén till Kaptenens dotter kom till Pushkin redan innan han arbetade på The History of Pugachev, vid den tidpunkt då han skrev Dubrovsky.

namn skådespelare berättelsen "Dubrovsky"?

Vilken konflikt är kärnan i arbetet?

Varför besegrades Dubrovsky och upplöste sitt gäng? (I kampen mot Troekurov agerar Dubrovsky som en hjälte-hämnare för sina egna klagomål, han är inte intresserad av folkets öde).

Pusjkin insåg att han inte skulle kunna skildra ett genuint bondeuppror utifrån samtida material. Därför vänder han sig till historien om Pugachev-upproret.

Figuren av Emelyan Pugachev verkar för Pushkin mycket ljus och original. Han är en figur av stora historiska proportioner.

Kartarbete. Ange städerna, områden som omfattas av upproret, säg om orsakerna till nederlaget.

Historien har pågått i flera år. 1836 färdigställdes den och publicerades i tidskriften Sovremennik. Pushkin dök upp i berättelsen som en historiker och konstnär som skapade den första realistiska historiska romanen.

6. Arbeta med epigrafier

Hur förstår du innebörden av uttrycket, som är epigrafen till hela historien?

Varför valde Pushkin dessa ord?

Från vems perspektiv berättas historien?

Vilka är huvuddragen i berättelsen (noggrannhet, koncis, snabbhet i utvecklingen av handlingen, inga avvikelser från handlingen, strikt överensstämmelse mellan berättelsen och händelsernas kronologi)

Hur skulle du definiera verkets huvudteman? (1. Folkrörelsens tema. ”Hedra, plikt, lojalitet – både i tjänst och i kärlek)

7. Sammanfattning av lektionen.

8. Läxor:1-2 kapitel att läsa; återberätta passagen "Möte med rådgivaren", eller ett meddelande om Emelyan Pugachev, eller sammanställa en artikel i encyklopedin "Pugachev rebellion"



Topp