График зураачийн семинарт танилцуулгыг татаж аваарай. Үгийн уран бүтээлчийн студид танилцуулга

слайд 1

Слайдын тайлбар:

слайд 2

Слайдын тайлбар:

слайд 3

Слайдын тайлбар:

слайд 4

Слайдын тайлбар:

слайд 5

Слайдын тайлбар:

слайд 6

Слайдын тайлбар:

Николаевская төмөр замын буудал дээр төмөр замхоёр найз уулзав: нэг нь тарган, нөгөө нь туранхай. Бүдүүн эр саяхан буудал дээр хооллож байсан бөгөөд тосолсон уруул нь боловсорсон интоор шиг гялалзаж байв. Түүнээс Шерри, Флер-д "улбар шар үнэртэж байв. Слим машинаасаа дөнгөж гараад чемодан, боодол, картон ачаатай байв. Тэр хиам, кофены шаар үнэртэв. Түүний араас урт эрүүтэй туранхай эмэгтэй харав - түүний эхнэр , мөн нарийссан нүдтэй өндөр сургуулийн сурагч түүний хүү юм.Николаевын төмөр замын буудал дээр хоёр найз уулзав: нэг нь тарган, нөгөө нь туранхай. Тарган нь саяхан буудал дээр хооллож байсан бөгөөд уруул нь тосонд дарагдсан, боловсорч гүйцсэн интоор шиг гялгар байв.Тэрнээс Шерри болон fleur-d "orange" үнэртэж байв. Нимгэн нь машинаас дөнгөж бууж ирээд чемодан, боодол, хайрцагтай юмаа ачсан байв. Түүнээс хиам, кофены шаар үнэртэв. Түүний араас урт эрүүтэй туранхай эмэгтэй - түүний эхнэр, өндөр сургуулийн сурагч - хүү нь харав.

Слайд 7

Слайдын тайлбар:

Слайд 8

Слайдын тайлбар:

Слайд 9

Слайдын тайлбар:

Слайд 10

Слайдын тайлбар:

слайд 11

Слайдын тайлбар:

слайд 12

Слайдын тайлбар:

слайд 13

Слайдын тайлбар:

Слайд 14

Слайдын тайлбар:

слайд 15

Хичээл - аялал "Уран бүтээлчийн урланд" 4-р анги

Зорилго :

Дүрслэх урлагийн судалж буй сэдвүүдийн талаархи оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэх;

Бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх, алсын харааг баяжуулах;

Нэгдэл, хамтын ажиллагааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

Дүрслэх урлагийн энгийн төрлөөр оюутнуудын олж авсан мэдлэгийг шалгах;

хүүхдийн оюун ухаан, логик сэтгэлгээ, уран зөгнөл, мэдлэгийг хөгжүүлэх;

ангийнхны санаа бодлыг сонсох, тэдний үзэл бодлыг логикоор илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

(ширээн дээрх гуаш, ажилд зориулсан цэнхэр суурь ... самбарын ойролцоо битүү монтер байдаг)

Багш: Сайн уу? Намайг А.А. Өнөөдөр би танд дүрслэх урлагийн хичээл заах болно. Надад хэлээч, чи аялах дуртай юу? (хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Гайхалтай! Би чамайг нууцлаг, ид шид, бүтээлчээр дүүрэн гайхалтай газар руу явахыг санал болгож байна. Замдаа танд хэрэгтэй болно сайн төлөв байдалмөн эрүүл энх байгаарай, тиймээс би бие бие рүүгээ харж инээмсэглэхийг, шулуун сууж, нуруугаа шулуун болгохыг санал болгож байна. Сайн хийлээ!

Багш: Залуус аа! Ямар ч аялалд хүмүүс хамгийн хэрэгцээтэй зүйлсийг авч явдаг. Би чамд туслахаар шийдэж, өнөөдөр хэрэгтэй зүйлээ хийж жижиг цүнх цуглууллаа. Би эдгээр объектуудыг тааж, авч үзэхийг санал болгож байна (би цүнхтэй ангиараа явдаг - гуаш 6 өнгө, сойз, палитр ..., оньсого хийсний дараа хүүхэд цүнхнээсээ нэг зүйлийг гаргаж авдаг)

Тэмдэглэлүүдийг тараахын тулд,
Хөгжимчид хөгжмийн тавцантай
Мөн өнгийг шингэлэхийн тулд,
Үүний тулд танд хэрэгтэй…(Палитр)

- Чиний гэзэг айхгүйгээр

Тэр өөрийгөө өнгөнд дүрдэг

Дараа нь будагдсан pigtail

Цомгийн хуудсан дээр тэргүүлдэг. (давс.)

- өнгөлөг эгч нар

Усгүй бол уйдсан.

Авга ах урт, туранхай

Сахалтай ус зөөдөг.

Мөн түүнтэй хамт эгч нар

Байшин зурж, тамхи тат.

Эдгээр эгч нар юу вэ? (будаг.)

Багш: Будаг, сойз, палитр - надад хэлээч, эдгээр зүйлс хэнд хамаарах вэ? (хүүхдүүдийн зураачийн хариулт). Зураач эдгээр бүх зүйлийг хаана хадгалах вэ? (хүүхдийн хариулт нь семинарт байдаг)

Багш: Та биднийг хэнд зочлох гэж байгааг таасан гэж бодож байна уу? (хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Таны зөв, өнөөдөр бид аялж, зочлох болно"Уран бүтээлчийн урланд". (Би зөөгчийг онгойлгож байна, дээр нь цэнхэр хуудас байна, дэлгэцэн дээр видео клип байна - 30 секунд.)САЙД 2 Зураачийн урлан нь бүтээлч, уран зөгнөлөөр дүүрэн бүхэл бүтэн ертөнц юм.

Багш: Замын туршид зөвхөн сайн цаг агаартай байхын тулд би аяллын туршид биднийг дулаацуулах нарыг зурахыг санал болгож байна. Ширээн дээр та цэнхэр суурьтай, өмнө нь тавиад, шарыг нь аваад улбар шар өнгө, сойзоо усанд дүрж... нарны гэрэл зур (багш мольберт дээр ажиллаж байна) Бийрээ хуудасны гадаргуу дээр зөөлөн түрхэж, цус харвалтаар ажиллахыг хичээ. Болсон уу? (хүүхдүүд хариулдаг)

Залуус аа, шар, улбар шар өнгийн аль бүлэгт хамаарахыг надад хэлээч? (хүүхдийн хариулт - дулаацуулах) Та өөр ямар дулаан өнгийг мэдэх вэ? (хүүхдийн хариулт нь шар, улаан, улбар шар, ногоон). Бид ямар бүлэг цэцэгсийг нэрлэхээ мартсан бэ? (хүйтэн). Надад хэлээч сэрүүн өнгө (цэнхэр, хөх, нил ягаан) Эдгээр бүх өнгө нь өнөөдөр хэрэг болох нь гарцаагүй, гэхдээ бага зэрэг дараа.

Багш: Цаг хугацаа зайлшгүй урагшлах болно! Тиймээс бид зураачийн урланд оров (САЙД 3 ) Юу харж байгаагаа хэлээч? (хүүхдийн хариулт бол уран зураг, сойз, будаг ...) Зураач юу дүрсэлсэн бэ? (вааранд наранцэцэг)

Багш: (Би хүүхдэд "Наранцэцгийн" малгай өмсгөв) Өөрийгөө мастерийн зурдаг наранцэцэг гэж төсөөлөөд үз дээ, танд ямар санагдаж байна вэ? (хүүхдүүд хариулдаг)

(Би хүүхдэд гарт нь бийр өгдөг) Мөн та мастер зураач та эдгээр цэцэгсийн гоо үзэсгэлэнг илэрхийлэхийн тулд ямар өнгө ашиглах вэ? (хүүхдийн хариулт)

Багш: Зураач бол зураач юм.
Энэ нь зурган дээр тусгагдсан байдаг
Үйл явдал, байгаль, мэдрэмж,
Үе үе, цаг үеийн холбоо.

Багш: "Урлаг гэж юу вэ?" Гэсэн асуултанд хэн хариулж чадах вэ? (хүүхдүүд хариулдаг)

( эзэн бодит байдлыг ойлгох, түүний гадаад болон тусгал дотоод ертөнц)

Багш: Зураачийн урланд та харж болно янз бүрийн төрөлдүрслэх урлаг. Би танд тэдгээрийг тодорхойлохыг санал болгож байна. Ширээн дээр цагаан жижиг хуудас байгаа бол та хүснэгтийг бөглөх хэрэгтэй, дэлгэцэн дээр янз бүрийн дүрслэх урлагийн төрлүүд байх болно, та тэдгээрийг санаж, бичих хэрэгтэй. (САЙД 4 )

Багш: Ширээний хамтрагчтайгаа ажлаа солино уу. Энгийн харандаа аваад хүснэгтийг зөв бөглөсөн эсэхийг шалгана уу. Зөв хариултууд дэлгэцэн дээр гарч ирэв. Та шалгасан уу? Үүнийг эзэнд нь өг. Ширээн дээр та өнгөт дугуй хэлбэртэй (шар, улаан, цэнхэр өнгө нь зургийн гол өнгө юм). Хэрэв та нэгээс олон алдаа гаргаагүй бол улаан өнгийг дээшлүүлээрэй (сайн хийсэн), нэг алдаа гаргасан бол шар (та даалгавраа сайн хийсэн), 1-ээс дээш алдаа гаргасан залуус дүрслэх урлагт суралцах.(салхины чимээ)

Багш: ( САЙД 5 ) Биднийг дүрслэх урлагийн төрлүүдийг давтаж байх үед зураачийн урланд гамшиг тохиолдов. хүчтэй салхи, цонх онгойж, бүх зураг унаж, холилдсон. Зураач маш их гунигтай байгаа бөгөөд түүнд тусалж, бүх зургийг жанраар нь цэгцлэхийг биднээс хүсч байна. Надад хэлээч, чи зөвшөөрч байна уу? (хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Хичээлийн эхэнд би зураачийн юм хийсэн жижигхэн цүнхээ үзүүлсэн, яг одоо эдгээр зүйлс бидэнд тусална гэж бодож байна. (Би гуашийг гаргаж авдаг, даалгавруудыг саванд хийж байна) Та бид хоёр хүйтэн зүйлийг санаж байна, дулаан өнгө, надад хэлээч, бид анхны цохилтыг ямар өнгөөр ​​хийсэн бэ?(хүүхдийн хариулт шар өнгөтэй) Бид энэ будгийг нээх үү?(хүүхэд нээх) Тэнд юу хэвтэж байна вэ?(цаас) Унш!

Хүүхэд: Зураг дээрх цэцэг, жимс, бялуу.

Бид энэ зургийг...(начир амьдрал) ( САЙД 6 )

Багш: Залуус аа, дүрслэх урлагийн ямар төрлийг хэлээрэй урлаг ирж байнаяриа?(хүүхдийн хариулт бол амьдрал) Та натюрморт зурж байсан уу? Ямар сэдвээр?Сургуулийн сэдвээр натюрморт зурахдаа ямар сэдвийг сонгох вэ?(хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Би та бүхэнд энэ төрлийн 4 бүтээлийг хүргэж байна. ( САЙД 7 )

М.П. Кончаловский "Хүнсний ногоо"

Н.Т. Хруцкий "Цэцэг ба жимс"
I.I. Машков "Снед Москва"
Л.П. Кончаловский "Голт борын цэцэг"

Эдгээр зургуудыг хараад танд ямар мэдрэмж төрж байсан бэ? Яагаад?

(Хүүхдийн мэдэгдэл )

Энэ зураг нь дүрсэлсэн объектууд бодит юм шиг хүрэх, хазах, үнэрлэхийг хүсдэг.

Багш: Анхны зураг зураачийн урланд гарч ирэв (дэлгэц дээр натюрморт гарч ирэв)( САЙД 8 )

Багш: Та дараагийн будгийг нээж чадна гэж бодож байна уу?(Би хүүхдэд улаан будаг өгдөг)

Хүүхэд: Би дүүгээ дүрслэх болно

Тэр дор хаяж таван настай.

Би усан будагтай найзууд

Хийж байна...(хөрөг) ( САЙД 8 )

Багш: Залуус аа, зураач хөрөг жанраар ажиллахдаа хэнийг дүрсэлж чадах вэ?(хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Би танд тайлбараас зургийг таньж мэдэхийг санал болгож байна. Болгоомжтой байгаарай! (Дэлгэц дээр зураг гарч ирнэ)

И.Суриков “Бояр Морозова”

Өвлийн тэргэн дээр хоёр хуруугаа өндөрт өргөсөн эрх мэдэлтэй эмэгтэй.

И.Крамской "Үл мэдэгдэх"

Нууцлаг төрхтэй малгай өмссөн хатагтай задгай сүйх тэргэнд сууж байна.

В.А. Серов "Тортой охин"

Ягаан өнгийн цамц өмссөн охин, хөөрхөн дүр төрхтэй, ширээний ард сууж, тоорууд ширээн дээр байна.

Багш: Хөрөг бол дүрслэх урлагийн хамгийн эртний бөгөөд нарийн төвөгтэй төрлүүдийн нэг юм.

Хөрөг зураг өөр, дэлгэц рүү хар.( САЙД 9 ) Эдгээр хөрөг зургууд юугаараа ялгаатай вэ?

IN бүрэн өндөр(урд), - мөрөн дээр (танхим) - өөрийн хөрөг (өөрийнхөө дүр төрх)

Дүрслэх урлагт ёслолын, танхимын, өөрийн хөрөг зураг байдаг.

Багш: Асуултанд зөв хариулснаар бид зураачийн урланд байгаа бүх зургийг жанраар нь цэгцлэх болно.( САЙД 10 )

Багш: Аливаа аялалд үргэлж зогсолт байдаг. Та ядраагүй байна уу?(хүүхдүүд хариулдаг) Магадгүй завсарлага авах цаг болсон болов уу?(хүүхдүүд хариулдаг) Би энэ хэллэгийг дуудах болно, хэрэв энэ нь зөв сонсогдсон бол та "За, эрхий хуруугаа дээш харуул, хэллэг буруу байвал үгүй ​​гэж хэлээд хуруугаа доошлуул." Бэлэн үү?

Багш: Янз бүрийн төрөл байдаг уу? - (БОЛЖ БАЙНА УУ)

Зураач үүнийг мэддэг үү? - (БОЛЖ БАЙНА УУ)

Хүн зурцгаая - натюрморт байх уу? - (Үгүй)

Хэрэв хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, алим нь өөр өөр сорт уу? (БОЛЖ БАЙНА УУ)

Дараа нь надад хэлээч, энэ нь гарцаагүй байх болно - натюрморт? (БОЛЖ БАЙНА УУ)

Дулаан өнгөнүүд дулаан уу? (БОЛЖ БАЙНА УУ)

Цагаан өнгө, надад хэлээч, тийм үү? (Үгүй)

Бид чамтай хэцүү байна уу? (БОЛЖ БАЙНА УУ)

Одоо бид нэг баг мөн үү? (БОЛЖ БАЙНА УУ)

Багш: Гайхалтай залуус аа, бид амарлаа, уран бүтээлчид үргэлжлүүлэн туслах цаг болжээ. Бид цүнхээ онгойлгож, даалгавраа авдаг (хүүхэд дээр очоод тэр дараагийн өнгийг гаргаж аваад нээнэ)

Хүүхэд: Хаан биш, харин титэмтэй,
Морьтон биш, харин шпортой,
Сэрүүлэг биш, харин хүн бүрийг сэрээдэг (азарган тахиа).

Багш: Бид дэлгэцэн дээр ямар жанрыг харна гэж бодож байна вэ?(хүүхдүүд хариулдаг)

INамьтны төрөл амьтдыг төлөөлдөг. Зураачид амьтдыг дүрслэх дуртай байдаг. Оросын уран зурагт амьтдын дүрс нь тодорхой семантик ачааллыг агуулдаг. Жишээлбэл, зураач Серов Крыловын үлгэрт зураг зурж, амьтдыг хувцаслаж, амьтад нь хүний ​​шинж чанартай байдаг. (САЙД 11 ) Таныг олон үлгэрт дуртай, мэддэг байх гэж бодож байна уу?(хүүхдүүд хариулдаг)

Дэлгэц рүү хараад алдааг олж мэдэх үү?(амьтадтай зураг харагдаж байна, нэг зураг таарахгүй байна ажил) ( САЙД 12 )

- "Муурны байшин"

- "Гурван баавгай"

- "Гурван гахай"

"Алёнушка" зураг (хүнийг дүрсэлсэн тул илүүдэхгүй)

Багш: Өөрийн газар, амьтны төрөлд буцаж ирэв!( САЙД 13 ) Тун удахгүй зураачийн урланд байгаа бүх зургууд байрандаа орох болно.(Би дараагийн хүүхэд рүү очно, тэр будгийг нээнэ)

Хүүхэд:

Хлопотун Егорка
Анхаарал тавьсан:
Би өрөөг тойрон бүжиглэв
Би эргэн тойрноо харлаа - цэвэр шал .... (шүүр)

Багш: Сонирхолтой, энд шүүр байна уу? Та яаж бодож байна?(хүүхдүүд хариулдаг) Залуус аа, эдгээр хуулбарыг сайтар хараарай (4 зураг) ( САЙД 14 ) , энэ бүх зургийг юу нэгтгэж байгааг надад хэлээч? (үйл явдал, үзэгдэл Өдөр тутмын амьдрал) Чиний зөв үү? Уран бүтээлчдийн хүмүүсийн өдөр тутмын амьдралыг дүрслэн харуулсан жанрыг юу гэж нэрлэдэг вэ?(хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Бидний санаж байсан дөрвөн төрөл( САЙД 15 ) Манай цүнхэнд дараагийн төрөл юу нуугдаж байгаа юм бол оо.(Би хүүхэд рүү очдог) Нээлттэй!

Хүүхэд:

БАөнгөрсөн үеийн тухай түүхүүд,

шинжлэх ухааны судалгаа,

Үйл явдлын дараалал

Энэ нь бүх зүйлийг агуулдаг! … (түүх)

Багш: та нарын зөв шүү залуусаа түүхэн жанр, зурагт зориулагдсан түүхэн үйл явдал. Та нарын дунд "Түүх мэддэг хүмүүс" байдаг байх? (нэг хүүхдийг дуудах) Болгоомжтой байгаарай, зурагнаас үлгэрээс үе шатыг тодорхойлохыг хичээ. ( САЙД 16 )

А.А.Дейнеки "Севастополийн хамгаалалт" (Агуу Эх орны дайн)

B.I. Иванов "Зулман хусарууд" (1812 оны эх орны дайн)

К.П.Брюллов "Помпейн сүүлчийн өдөр" (Везувийн галт уулын дэлбэрэлт)

Багш: Сайн хийлээ!(хүүхэд сууна) ( САЙД 17 ) Хараач, бид бараг л байна, сүүлийн төрөл үлдсэн. Манай цүнх бидэнд сүүлчийн удаа туслах болно!(хүүхэд будгийг гаргаж авдаг, гэхдээ хоосон байна) Залуус аа, цүнх бидэнд ямар ч санаа өгөөгүй, дэлгэцэн дээр гарч ирсэн бүх төрлийг хараарай, та ямар жанр дутуу байна гэж бодож байна вэ?(хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Таны зөв - энэ бол ландшафт юм! Надад хэлээч, та ямар ландшафтыг мэддэг вэ?(хүүхдүүд хариулдаг) Хот, хөдөө, үйлдвэр, мэдээжийн хэрэг далайн бүх төрлийн байгалийн үзэсгэлэнт газрууд. Залуус аа, манай цүнх хоосон байна, энэ нь бид зураачийн студид сүүлчийн жанрыг буцааж өгөхгүй гэсэн үг юм. Бидэнд ландшафтын зураг байхгүй. Та бидэнд хэн тусалж чадна гэж бодож байна вэ?(хүүхдүүд хариулдаг) Замын турш нар бидний төлөө гэрэлтэж байсан, яагаад?(хүүхдийн хариулт) - Бид үүнийг зурж, сэтгэлийнхээ нэг хэсгийг түүнд оруулсан. эерэг сэтгэл хөдлөл. Залуус аа, ландшафтаа дуусгая, тэгвэл энэ төрөл уран бүтээлчийн урланд эргэж ирэх нь дамжиггүй юу?(хүүхдүүд хариулдаг)

Багш: Бид далайг дүрслэх болно. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг надад хэлээч далайн ландшафтууд? (марина), далайг зурдаг зураачид (далайн зураачид).

( САЙД 18 ) Далай үргэлж асар том, татах хүчуран бүтээлчдэд зориулсан. Зарим нь ширүүн далайг дүрсэлсэн бол зарим нь тайван амгалан байв.Нэг бол наранд хатгасан, эсвэл үүлэрхэг өдөр гунигтай, эсвэл шуурганд архирах - үргэлж хөдөлгөөнтэй. Байгалийг дүрслэхдээ зураач өөрийн сэтгэлийн байдал, амьдралд хандах хандлагыг үргэлж илэрхийлдэг.

Багш: Нарыг хараад хүнд юу тохиолдох нь мэдрэгддэг хүйтэн салхи, бороо, аадар бороо орох, шөнөдөө цас орох уу?(хүүхдүүд хариулдаг)

Уран бүтээлчийн хийж байгаа бүх зүйл хүний ​​сэтгэлд ханддаг, бүх зүйл хүний ​​сэтгэлийн тухай ярьдаг. Зөвхөн хүмүүс ч биш байгаль өөрөө өөрийн гэсэн зан араншинтай, сэтгэл санаатай байдаг бөгөөд үүнийг зураач харж, ойлгож, илэрхийлэхийг эрмэлздэг. Байгалийн хувьд аливаа хүний ​​нэгэн адил сэтгэлийн байдал өөр байж болно. Ландшафт нь сэтгэл түгшээсэн, гунигтай, тайван, баяр баясгалантай байж болно.

Багш: Хэд хэдэн зураасны дараа (монберт дээр ажиллаж) нар жаргахыг дүрсэлсэн, учир нь. бидний аялал дуусч байна ...

Сэтгэл санааг илэрхийлэхэд юу тусалсаныг надад хэлээч? (өнгө)

Багш: Өнөөдөр бидний хичээл дээр таны мэдэрсэн мэдрэмжийг тусгах далай тэнгисээ бичихийг танд санал болгож байна.

(ПРАКТИК АЖИЛ) ХӨГЖИМ (багш зөвлөгөө өгдөг) Ажлаа хийж дуусмагц самбар дээр өлгөдөг ...

Багш: Гайхалтай ажил, ландшафтынхаа талаар бидэнд хэлээрэй (3 хүн)

Багш: Хараач, зураачийн урланд байсан бүх зургууд байрандаа буцаж ирэв. Энэ нь бид маш сайн ажилласан гэсэн үг юм! Аливаа уран бүтээлчийн хувьд хамгийн чухал зүйл бол бүтээлч байдал, манай эзэн яаж зүгээр суухав дээ ... Хараач, тэр наранцэцэгээ дуусгасан.( САЙД 19 ) Мөн энэ наранцэцэг миний өмнө байна. Энэ нь энгийн зүйл биш юм цэцэг - цэцэгхүслээр. Тэр чамайг хүсч байнаБи чамайг хэзээ ч дуусахгүй байхыг хүсч байна урам зориг. Болъё гайхалтай түүхүүд Таны зураг зүүдэнд тань ирдэг. Муза таны авьяасыг хөгжүүлэхээс хэзээ ч залхдаггүй. Мөн таны сойзны цохилт бүрийг хийх болно төгс . Таны урлагийн хичээл дээрх наранцэцэг танд бүтээлчээр үргэлж тусална гэдэгт найдаж байна! Хичээл өгсөнд баярлалаа!

"Компьютерийн мэдлэгийн үндэс" хичээлийн тестийн ажил: "ЗУРАГЧИЙН УРАЛДААНД" "БОДИТ БАЙДАЛ, Уран зөгнөл" ХӨТӨЛБӨРИЙН 6-7 ЖИЛИЙН СУРГАЛТЫН ЭХНИЙ ЖИЛИЙН СЭДЭВТ ИЛТГЭЛ ЗОХИОГЧ: SCHEKOTOVA MARINA ANATOLYEVNA ACHEEDATIONOF TECT. Сестра гол" САНКТ-ПЕТЕРБУРГ 2012 он contentURL" src="http://images.myshared.ru/9/865039/slide_3.jpg" width="800" align="left" alt=" ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: ХҮҮХДҮҮДИЙГ ТАНИЛЦУУЛАХ. ӨНГӨНИЙ ХРОМАТ БОЛОН АХРОМАТИЙН ШАЛБАРЫН ОЙЛГОЛТ ЗОРИЛГО: ХҮҮХДҮҮДЭД ӨНГӨНИЙ ХҮНИЙ АМЬДРАЛД АЧ ХАРУУЛАХ ХРОМАТ, АХРОМАТ ӨНГИЙГ ЯЛГАХЫГ ЗААХ ХҮҮХДИЙН СУРГАЛТЫН СУРГАЛТЫН СУРГАЛТЫН СУРГАЛТ." title="ХИЧЭЭЛИЙН ЗОРИЛГО: ХРОМАТ БОЛОН АХРОМАТ ӨНГӨНИЙ ОЙЛГОЛТОЙ ХҮҮХДҮҮДЭД ТАНИЛЦУУЛАХ ДААЛГАВАР: ХҮҮХДҮҮДЭД ХҮНИЙ АМЬДРАЛД ӨНГӨНИЙ ач холбогдлыг харуулах."> !}


















Сүлжмэлийн-Мэдээлэл.Форум Сүлжмэлийн-дизайн (дизайн ба загварчлал) Загварчлал ба дизайны санаанууд ӨНГӨ ШИНЖЛЭХ УХААН: Онол ба сүлжмэл- Info.Forum info.ru/index.php?s=5da93239d5392d5ed60179f2780a6bfa&showtopic=ENOLCE Загварчлал ба загварчлал) болон сүлжмэл- Info.Forum info.ru/index.php?s=5da93239d5392d5ed60179f2780a6bfa&showtopic=826 0 Pro өнгөт тойрог html Өнгөт дугуйны тухай html Уран зургийн үндэс. Өнгөний мөн чанарын тухай html Уран зургийн үндэс. Өнгөний мөн чанарын тухай html Зургийн хичээл. Өнгөт шинжлэх ухааны зураг. Өнгөт шинжлэх ухаан Дүрслэх урлагийн хичээлийн танилцуулга usarova.narod.ru/kurs/page Дүрслэх урлагийн хичээлийн танилцуулга usarova.narod.ru/kurs/page Зураачийн нэвтэрхий толь бичиг usarova.narod.ru/kurs/page htm нэвтэрхий толь бичиг зураач usarova.narod.ru/kurs /page htm Tkachenko E.I. нууцлаг ертөнцөнгө. - М .: Залуу зураач, 1999 АШИГЛАСАН ЭХ СУРВАЛЖ Н.Л. Неменская " урлаг"Н.Л. Неменская "Хүний амьдрал дахь урлаг"

Оюун ухаан нь зөвхөн мэдлэгээс гадна мэдлэгийг практикт хэрэгжүүлэх чадвараас бүрддэг ...
Аристотель

Хичээлийн зорилго:логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, мэдээлэл хайх, системчлэх чадвар, янз бүрийн сургалтын явцад олж авсан мэдлэгээ ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;

Даалгаварууд:

  1. олж авсан мэдлэг, ур чадвар, үйл ажиллагааны аргад үндэслэн ертөнцийг бүхэлд нь үзэх үзэл бодлыг бий болгох;
  2. төрөл бүрийн үйл ажиллагаа, мэдлэг, өөрийгөө танин мэдэх туршлага хуримтлуулах;
  3. тогтолцоо бүрдүүлэх химийн мэдлэгдэлхийн байгалийн шинжлэх ухааны зургийн бүрэлдэхүүн хэсэг болгон;
  4. оюутны хувийн хөгжил, тэдний оюуны болон ёс суртахууны хөгжил;
  5. өдөр тутмын амьдралд хэрэглэгддэг бодисуудтай аюулгүй харьцах ур чадварыг бий болгох;
  6. дээр тодорхой жишээнүүдонол практикийн уялдаа холбоотой дидактик зарчмыг хэрэгжүүлэх.
  7. ур чадварыг бий болгох бие даасан ажилпрактик бүтээлч ажил хийх үед;
  8. сониуч зан, мэдлэгийн сонирхол, өөртөө итгэх итгэлийг хөгжүүлэх.

Хичээлийн төрөл:нэгтгэсэн.

Боловсролын үйл ажиллагааг зохион байгуулах хэлбэр:урд талын ажил, оюутнуудын бүлэг, хувь хүнтэй ажиллах бүтээлч ажил, эрэл хайгуул, судалгааны үйл ажиллагаа, хамтын оюун санааны үйл ажиллагаа.

Тоног төхөөрөмж:хийсэн янз бүрийн зургийн чимэглэл: энгийн харандаагаар, усан будаг, гуаш, тос, даруу, нийлэг будаг, пастел, лабораторийн туршилтын зааварчилгааны хуудас, лабораторийн туршилтад зориулсан ашигт малтмал, чулуулгийн цуглуулга: ашигт малтмал, будаг бэлтгэх урвалж, лабораторийн тавиур, тигель хавчуур, спиртийн чийдэн, шаазан аяга, химийн шил, юүлүүр, шүүлтүүрийн цаас; тогтмол хүснэгт химийн элементүүдД.И. Менделеев; усан будгийн цаас.

  1. Зохион байгуулалтын үе (3 минут)
  2. Хичээлийн алхам 1: Танилцуулга (5 минут)
  3. Хичээлийн үе шат 2. Лабораторийн семинар " Будаг авах "(15 минут)
  4. Хичээлийн үе шат 3. Бүтээлч семинар. (17 минут)
  5. Хичээлийн үе шат 4. эргэцүүлэн бодох. (5 минут)
2 align="center"> Хичээлийн үеэр> 2 >

Зохион байгуулалтын үе (3 минут)

Ангид ороход оюутнууд өнгөт жетон авч, хуваагдана

Лабораторид ажиллах 7 бүлэг.

Слайдын дугаар 1. Хичээлийн сэдэв.(Хавсралт 1- Илтгэл)

Үе шатхичээл1. Танилцуулга (5 минут)

Багш аа Агуулга
Урлагийн багш Дэлхий санаж байгаа цагт хүмүүс үргэлж зурдаг.
Бидний өмнө "вернисаж" байна: бидний алс холын өвөг дээдэс агуйн ханыг сайтар зурсан. Эртний дүрс зураачид зурах арга техник, өнгөний мэдлэгийг чадварлаг эзэмшиж, сүм хийдэд гайхалтай фрескуудыг бүтээжээ. Эртний дүрсүүд биднийг харж, гүн гүнзгий дүрслэл, үл муудсан өнгөөр ​​гайхшруулдаг. Цайз, ордонд будсан цонхны нэхсэн тороор тусах нар биднийг өнгөт ертөнцийн гайхалтай ертөнцөд дүрэлздэг. Музейн ханан дээрээс хуучин мастеруудын зурсан зургууд биднийг харж, бидний үеийн хүмүүсийн сайн мэддэг, ойр дотно зургууд байдаг.
Бид уран бүтээлч гэдгээ мэдрэхийн тулд юу хэрэгтэй вэ?
Оюутнууд Харандаа, бийр, цаас, урам зориг, будаг...
Урлагийн багш Одоо бидэнд будагнаас бусад бүх зүйл байна ...
Химийн багш Санаа зоволтгүй! Хими танд туслах болно! Эцсийн эцэст байгаль бидэнд маш олон өнгө өгсөн!
Чулуун зэвсгийн үед хүмүүс юу зурдаг байсан гэж та бодож байна вэ? (Нүүрс, шар, шохой).
"Тэд будагч бодисыг хаанаас олох вэ?" (Эдгээр нь байгалийн ашигт малтмал, чулуулаг юм).
Слайд №3
– Одоо та бид хоёр байгалийн эрдэс, чулуулгийн химийн бодисыг ашиглан сургуулийнхаа лабораторид усан будгийг авах болно. Эхлээд лабораторийн шилэн савны нэр, түүний хэрэглээг санацгаая. Слайд №4

– Ажил эхлэхийн өмнө аюулгүй ажиллагааны зааврыг анхааралтай сонсоорой. Слайд №5
Химийн лабораторид бодисыг амтлах боломжгүй гэдгийг бүү мартаарай. Халаахаас өмнө сүнсний зуухны ажилд бэлэн эсэхийг шалгах шаардлагатай. Халаах үед туршилтын хоолойн нээлхийг өөрөөсөө болон хөршөөсөө холдуул.
Зааварт заасан хэмжээгээр бодисыг холих ёстой. Ажлын дараа цэвэрлэгээ хийх ажлын байрмөн гараа сайтар угаана.
Токенуудынхаа өнгөний дагуу лабораторийн ширээнд суу.
Ширээн дээр тодорхой будаг авах заавар бүхий картууд байдаг. ( Хавсралт 2- Оюутнуудад зориулсан зааварчилгааны картууд)

Хичээлийн алхам 2. Лабораторийн дадлага" Будаг авах "(15 минут)

Санал болгож буй ажлууд нь мини судалгааны ажил юм. Жижиг бүлгүүдэд (тус бүр 2-3 хүн) ажиллах нь зүйтэй.

1 бүлэг. Будаг нь хар өнгөтэй.Чулуун зэвсгийн үеэс нүүрсийг хэрэглэж ирсэн. Испанийн Альтамира, Францын Ласко агуйнуудад 20 гаруй мянган жилийн өмнө бүтээгдсэн зургуудыг охра, шохой, нүүрсээр урласан байдаг.

хөө тортог хэлбэрийн нүүрстөрөгчолон төрлийн хэрэглээтэй байдгийн нэг нь үйлдвэрлэл юм уран сайхны будаг. Хар будаг авахын тулд нүүрсийг зуурмагт нарийн нунтаг болгон нунтаглаж, дараа нь усаар сайтар нунтаглана.

2 бүлэг. цагаан будаг. Хоол хийх цайрын цагаан (ZnO)урвалын тэгшитгэлийн дагуу:

ZnSO 4 + Na 2 CO 3 \u003d ZnCO3↓ + Na 2 SO 4 .

Тунадасыг шүүж, нэрмэл усаар угааж, хатааж, дараа нь ≈ 2800 хэмд шохойжуулна. Үүний үр дүнд цайрын исэл үүсдэг - будагны бэлэн пигмент:

1780 онд анх удаа хортой цагаан хар тугалганы оронд цайрын цагааныг бэлтгэсэн. будаг нь маш үнэтэй байсан ба онцгой амжилтБайхгүй байсан. Зөвхөн 1840 онд цайрын цагааныг хямд аргаар олж авах боломжтой болсон. Уран зураг, будгийн ажилд будгийг ашигласан.

3 бүлэг. ногоон өнгөөр ​​будна. Одоо ногоон будгийг ихэвчлэн синтетик аргаар олж авдаг. Тэдгээрийн ихэнх нь хромын (III) исэл Cr 2 O 3 агуулдаг бөгөөд үүнийг бас нэрлэдэг хром ногоон. ТУХАЙ 30% хүртэл хромын исэл (III) Cr 2 O 3 агуулсан маш ховор эрдэс волконскойтхөөрхөн байна ногоон өнгөянз бүрийн сүүдэр - хар ногооноос тод ногоон хүртэл.

Одоо бид ийм пигментийг энгийн боловч үр дүнтэй туршилтын тусламжтайгаар олж авах боломжтой.

1. "Галт уулын дэлбэрэлт" туршилтыг урвалын тэгшитгэлийн дагуу хийцгээе.

(NH 4) 2 Cr 2 O 7 \u003d N 2 + Cr2O3+ 4H2O

2. Хольцыг хөргөж, усаар хэд хэдэн удаа угааж, шүүж, хатааж, зуурмагаар сайтар үрж, ус нэмнэ.

4 бүлэг. Будаг нь хар ногоон өнгөтэй.Ногоон будгийн хувьд Орос улсад гоёл чимэглэлийн чулуу гэгддэг нарийн хуучирсан чулууг ихэвчлэн ашигладаг байв. - малахит.

Малахит - карбонат ба зэсийн гидроксидын CuCO 3 Cu (OH) 2-ийн нийлмэл нэгдэл.

Малахитыг зуурмагт нарийн нунтаг болгон буталж, дараа нь усаар сайтар нунтаглана.

Малахитыг үнэт эдлэл, гоёл чимэглэлийн зүйлсийг хийхэд ашигладаг.

5 бүлэг. Будаг нь цэнхэр өнгөтэй.Төмрийн ион агуулсан пигмент бэлтгэх ажилд орцгооё.Цэнхэр өнгийн пигмент бол Пруссын хөх юм. Үүнийг бэлтгэхийн тулд төмрийн давс FeCl 3 шаардлагатай бөгөөд бид үүнийг калийн ферроцианидын K 4 уусмалаар холино. Пруссын цэнхэр Fe 4 3-ийн цэнхэр тунадас тэр даруй үүсдэг.

4FeCl 3 + 3K 4 ═ Fe 4 3 ↓ + 12KCl

Тунадасыг шүүж, нэрмэл усаар угаана.

6 бүлэг. Будаг нь шар өнгөтэй. "Төмөр" шар усан будгийн будагҮүнийг бид калийн хромат K 2 CrO 4 уусмалаар холих төмрийн давс FeCl 3 ашиглан олж авч болно. Fe 2 (CrO 4) 3-ийн шар тунадас нэн даруй үүсдэг.

2FeCl 3 + 3K 2 CrO 4 ═ Fe 2 (CrO 4) 3 ↓ + 6KCl

7 бүлэг. Будаг нь улаан өнгөтэй. Ocher бол байгалийн пигмент бөгөөд өнгөний үндэс нь төмрийн (III) исэл юм. Улаан охрын найрлагад нэг дор хоёр төмрийн исэл - төмрийн (II) исэл ба төмрийн (III) оксид ордог тул ийм бодисын химийн найрлагыг ихэвчлэн Fe3O4 томъёогоор илэрхийлдэг.

Байгалийн шар шарыг шохойжуулахад усыг зайлуулж, үүснэ "төмрийн доод хэмжээ"Улаан.

Fe 2 O 3 ● nH 2 O \u003d nH 2 O + Fe 2 O 3

Үүнийг бэлтгэхийн тулд танд шүлтлэг уусмалаар холих FeCl 3 төмрийн давс хэрэгтэй болно. Үүссэн төмрийн (III) гидроксидыг улаан пигмент Fe 2 O 3 авах хүртэл шохойжуулна.

Биндэр нь зөгийн бал, глицерин, чихрийн элсэн чихэр, желатин, загасны цавуу байж болно.

Оюутнууд өнгө хүлээн авсны дараа байрандаа очдог.

Хичээлийн үе шат 3. Бүтээлч семинар. (17 минут)

P.I-ийн хөгжим. Чайковский "Улирал" циклээс (11-р сар)

Багш аа Агуулга
Химийн багш Тиймээс өнгө бэлэн боллоо, та уран зураг (зураг) үүсгэж эхлэх боломжтой бөгөөд энэ сэдвийг П.И.Чайковский "Улирал" (11-р сар) циклээс Б.Окуджавагийн бүтээлээр санал болгож байна.
Багш аа
ISO
Уран зураачид аа, сойзоо дүрнэ үү
Арбатын хашааны хөл хөдөлгөөн, үүр цайх дунд
Таны сойз навч шиг байхын тулд
Навч шиг, арваннэгдүгээр сар гэхэд навч шиг.
Сойзнуудаа хөх өнгөөр ​​дүрээрэй
Мартагдсан хотын уламжлалын дагуу
Шаргуу, хайраар зурж,
Бид Тверскаягийн дагуу хэрхэн хайраар алхаж байна.
Сэрсэн даруйдаа хучилтыг ганхуулж байг!
Эхлээгүй зүйлээ эхэлцгээе!
Чи зур, чи зур
Та авах болно…
Б.Окуджава
Оюутнууд Хичээл дээр хүлээн авсан будгийг ашиглан зур

Хичээлийн үе шат 4. эргэцүүлэн бодох. (5 минут)

Залуус ажлаа самбар дээр өлгөж, зургуудыг хянаж, хэлэлцэж байна.

Д.З. Хийсэн ажлын төрлийг тодорхойлох химийн урвалмөн бодисуудыг нэрлэнэ үү.

Ном зүй:

  1. Усан будаг. Үндсэн техник, техник. - М .: ХХК TD "Номын ертөнцийг нийтлэх", 2008 он.
  2. Химийн багш нарт зориулсан гарын авлага. И.М.Титов "Уран бүтээлчийн гарт байгаа бодис, материал", - М .: MIROS хэвлэлийн газар, 1994 он.
  3. Хаткина М.А. Урлаг. - Мэдлэгийн томоохон цуврал. "Номын ертөнц", 2003 он.
  4. Хими: Боловсролын байгууллагын 8-р ангийн сурагчдад зориулсан сурах бичиг, / Кузнецова Н.Е., Титова И.М. гэх мэт - М .: "Вентана-Граф" хэвлэлийн газар, 2010 он.
  5. Хими. Хичээл хөгжүүлэх хөтөлбөрүүд. Шинжлэх ухаан, арга зүйн материал. - Санкт-Петербург: SMIO Press, 2006.

Интернет нөөц:

  1. Аристотель. афоризмууд; www.aphorism.info
  2. Б.Окуджава; www.bokudjava.ru
  3. Чайковский П.И. "Оросын хөгжмийн зохиолчийн амьдрал, уран бүтээл"; www.tchaikov.ru

слайд 1

Чеховын "Хамелеон" түүхээс сэдэвлэсэн хичээл Зохиогч: анхны орос хэл, уран зохиолын багш мэргэшлийн ангилалСанамж бичиг Новомансуркинская дунд сургууль Фаткуллина Рузалия Музагитовна

слайд 2

Хичээлийн зорилго: 1) "Хамелеон" үлгэрийн жишээн дээр тодорхойлох хэв маягийн онцлог хошин түүхүүдА.П.Чехов; 2) зохиолчийн хэв маяг, найруулгын тухай ойлголтыг өргөжүүлэх, гүнзгийрүүлэх урлагийн бүтээл; 3) сургуулийн сурагчдад уран сайхны үгэнд болгоомжтой, анхааралтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх

слайд 3

Шалгаж буй шүүгчийн өмнө алаг цамц, нөхөөстэй өмд өмссөн жижигхэн, маш туранхай тариачин зогсож байна. Өтгөн, унжсан хөмсөгнөөсөө болж бараг харагдахгүй байгаа түүний үсэрхэг царай, нүд нь гунигтай ширүүн төрхтэй. Түүний толгой дээр самнаагүй, орооцолдсон урт үстэй бүхэл бүтэн малгай байдаг бөгөөд энэ нь түүнд улам бүр аалз мэт ширүүн байдлыг өгдөг. Тэр бол босс

слайд 4

Хэсэг хугацааны дараа түүнийг мастерууд руу дуудсан. -Санасан уу? гэж генерал асуув. -Үгүй ээ, Эрхэмсэг ноён. - Магадгүй Конявский? Морьтон уу? Үгүй юу? Гэрт бүгд бие биетэйгээ өрсөлдөж, овог нэр зохиож эхлэв. Тэд адууны бүх нас, хүйс, үүлдэр угсаагаар явж, дэл, туурай, уяа зэргийг дурсан санадаг ... Гэрт, цэцэрлэгт, үйлчлэгчийн өрөө, гал тогооны өрөөнд хүмүүс булангаас булан хүртэл алхаж, мааждаг. тэдний дух, овог хайж байв ...

слайд 5

- Жижиг сажиг ... - эмнэлгийн эмч даруухан, шүүгээнд ойртож, багаж хэрэгслийг гүйлгэж байна. “Мэс засал бол өчүүхэн зүйл ... Энэ бүхэн зуршил, гарны бат бөх байдал ... Зүгээр л нулимах ... Урьд өдөр нь бас тантай адил газрын эзэн Александр Иванович Египетийн эмнэлэгт ирсэн ... Мөн шүд ... Боловсролтой хүн, тухай Тэр хүн бүрээс асуудаг, бүх зүйл яаж, юу ордог. Тэр нэр, овог нэрээр нь гар барьдаг ... Тэр долоон жил Петербургт амьдарч, бүх профессоруудын үнэрийг үнэрлэсэн ... Бид энд удаан хугацаагаар ирсэн ... Тэр Христ Бурханд залбирдаг: чи үүнийг миний төлөө урж хая. Сергей Кузьмич! Яагаад гаргаж болохгүй гэж? Та гаргаж болно. Зөвхөн энд л ойлгох хэрэгтэй, үзэл баримтлалгүйгээр энэ нь боломжгүй юм ... Шүд нь өөр. Нэгийг нь хавчаараар, нөгөөг нь ямааны хөлөөр, гурав дахь нь түлхүүрээр ураад... Хэнд хамаатай юм.

слайд 6

Николаевын төмөр замын буудал дээр хоёр найз уулзав: нэг нь тарган, нөгөө нь туранхай. Бүдүүн эр саяхан буудал дээр хооллож байсан бөгөөд тосолсон уруул нь боловсорсон интоор шиг гялалзаж байв. Түүнээс Шерри, Флер-д "улбар шар үнэртэж байв. Слим машинаасаа дөнгөж гараад чемодан, боодол, картон ачаатай байв. Тэр хиам, кофены шаар үнэртэв. Түүний араас урт эрүүтэй туранхай эмэгтэй харав - түүний эхнэр , өндөр, нарийхан нүдтэй сургуулийн сурагч бол түүний хүү юм.

Слайд 7

Түүний нэрийг сонсоод дача, эрлийз хоёр холилдон ажлын ширээн доороос гарч ирээд модны үртэс дээр унтаж, өхөөрдөм сунган, эзнийхээ араас гүйв. Лука Александричын үйлчлүүлэгчид маш хол амьдардаг байсан тул мужаан хүн бүрд хүрэхээсээ өмнө хэд хэдэн удаа таверанд орж, өөрийгөө сэргээж байв. Каштанка замдаа маш зүй бус авир гаргаснаа санав. Түүнийг зугаалахаар авч явсандаа баярласандаа тэр үсэрч, морин тэрэг рүү хуцаж, хашаа руу гүйж, нохойнуудыг хөөв. Мужаан хааяа түүнийг хараагүй болж, зогсоод түүн рүү ууртайгаар хашгирав. Тэр ч байтугай нэг удаа нүүрэндээ шунахайн илэрхийлэлтэйгээр үнэгний чихийг нударгаараа аван алгадаж, онцлон хэлэв: - Тэгэхээр ... чи ... үхсэн ... холер!

Слайд 8

Слайд 9

Зохиолч бичих онцгой арга барил, эв нэгдэл бүтээлч шинж чанаруудэнэ зохиолчийн онцлог

слайд 10

"ХАМЕЛЕОН" Халуун орны гүрвэлийн төрөл зүйл. Өмнөд оддын нэг. * Хүн өөрчлөгддөг, хоёр нүүртэй. Толь бичигВладимир Далын амьд агуу орос хэл

слайд 11

Зохиол (Латин хэлнээс compositio - эмхэтгэл, зохиомж), 1) агуулга, мөн чанар, зорилгынхоо дагуу урлагийн бүтээлийн бүтээн байгуулалт, түүний ойлголтыг голчлон тодорхойлдог үзэсгэлэнгийн талбайн оргил үе

слайд 12

Очумелов, Элдырин нар захын талбайгаар алхаж байна Алт дархан Хрюкин нохойд хазуулсан байна - Энэ генерал Жигалов бололтой! - гэж цугласан хүмүүсийн дундаас хэн нэгэн хэлэв.

слайд 13

слайд 14

- Энэ бол генерал Жигалов бололтой! гэж олны дундаас хэн нэгэн хашгирав. - Генерал Жигалов? Хм!.. Хөл, Элдирин, миний хүрмийг тайл... Аймшиг, ямар халуун юм бэ! Борооны өмнө байх ёстой... Миний ойлгохгүй байгаа ганц л зүйл байна: тэр яаж чамайг хазаж чадав аа? - Очумелов Хрюкин руу эргэж - Тэр хуруугаа хүрэх үү? Тэр жижигхэн, чи үнэхээр эрүүл байна! Та хуруугаа хадаасаар хагарсан байж магадгүй, дараа нь урах санаа толгойд орж ирэв. Чи бол... алдартай хүмүүс! Би чамайг мэднэ, хараал ид! - Тэр, таны инээх гэж аягандаа тамхи барьчихсан, харин тэр - битгий тэнэгтээд бай ... Дэмий хүн ээ, эрхэм ээ! -Чи муруй хэвтэж байна! Би үүнийг хараагүй, тиймээс яагаад худлаа яриад байгаа юм бэ? Тэдний язгууртнууд бол ухаалаг эзэн бөгөөд хэн нэгэн худал хэлж байгаа бол, мөн Бурханы өмнө ухамсрын хувьд хэн байдгийг тэд ойлгодог ... Хэрэв би худлаа ярьж байгаа бол дэлхий шүүх болно. Түүний хуулинд ... Өнөөдөр хүн бүр тэгш эрхтэй ... Би өөрөө жандарм дахь ахтай ... хэрэв та мэдмээр байвал ... - Маргах хэрэггүй! - Үгүй ээ, энэ генералынх биш ... гэж цагдаа бодлогоширон хэлэв.- Генералд тийм зүйл байхгүй. Тэр улам олон цагдаатай болсон ...

слайд 15

Уран сайхны нарийн ширийн зүйл нь тодорхой сэтгэл хөдлөлийн, утга учиртай ачааллыг агуулсан график, илэрхийлэлтэй нарийн ширийн зүйл бөгөөд зохиогч нь байгаль, объект, дүр, интерьер, хөрөг гэх мэт дүр төрхийг бий болгох хэрэгслийн нэг юм.

слайд 16

... Араас нь хураасан үхрийн нүд хүртэл дүүргэсэн шигшүүртэй улаан үстэй цагдаа алхаж байна ... - Жигалов генерал уу? Хм!.. Сал, Элдирин, миний хүрэм... Аймшиг, ямар халуун юм бэ! Борооны өмнө байх ёстой ... - Хм! .. Элдирин ахаа дээл өмсөөрэй ...

Топ