Шановна боязкість перед новим божеством. Пригоди Тома Сойєра

Урок літературного читання. 15.05.2017 рік. Ключник О.Ю.

Тема: Марк Твен. "Пригоди Тома Сойєра"

Цілі: ознайомити з життям та творчістю М. Твена; відпрацьовувати навички побіжного виразного читання, читання з ролей; вчити переказувати текст від імені героя; прищеплювати інтерес до зарубіжної літератури; розвивати пам'ять, мовлення, мислення.

УУД:

Регулятивні: самостійно формулювати тему та цілі уроку; складати план вирішення навчальної проблеми спільно з учителем.

Пізнавальні: переробляти та перетворювати інформацію з однієї форми в іншу (складати план). Будувати міркування.

Комунікативні:вчитися складно відповідати за планом. Коротко передавати прочитане.

Хід уроку.

I. Організаційний момент

ІІ. Мовленнєва розминка

1. Читання вірша.

Я одного разу ненароком

Задрімала за уроком.

Мені затишно та приємно:

Я на човнику пливу.

І одне мені незрозуміло, -

Що уві сні, що наяву.

Раптом невідомо звідки

Лунає вдалині:

Шура Волкова, до дошки!

  • Прочитайте (дзижким читанням, пошепки, голосно, з інтонацією подиву, з сердитою інтонацією, виразно).

2. Словникова робота.

Поясніть значення слова «ненароком». Підберіть синоніми до нього.(Ненароком, мимоволі, випадково, ненавмисно, ненавмисно, ненароком.)

ІІІ. Ознайомлення з життям та творчістю М. Твена

1. Вступна розмова.

  • Сьогодні ми ознайомимося з уривком із повісті «Пригоди Тома Сойєра». Чи знайомі ви з нею?
  • Хто герой цього твору?
  • Чули ви щось про автора?

2. Розповідь вчителя про письменника.

Марк Твен (псевдонім Самуеля Лангхорна Клеменса) любив казати, що літературою зайнявся випадково. Можливо, він жартував, але тільки Самуель Лангхорн Клеменс став письменником Марком Твеном справді досить пізно, змінивши насамперед безліч занять.

Народився він у сім'ї провінційного адвоката, дитинство провів у маленькому містечку Ганнібал на березі Міссісіпі. Сім'я була бідна, батько помер, коли хлопчикові було 12 років. Не закінчивши школи, Сем пішов учнем у друкарню, працював складальником, потім вивчився ремеслу лоцмана на Міссісіпі. З початком Громадянської війниКлеменс із любові до пригод записався добровольцем до армії жителів півдня, але прослужив недовго. Потім він шукав срібло в Неваді, але старателем виявився невдалим і, шукаючи заробітку, почав писати в місцевих газетах. Під час «золотої лихоманки» у Каліфорнії він уже золота не шукав, а лише писав для газет і своїми розповідями почав набувати певної літературної популярності. Коли народився письменник Марк Твен, Семюелю Клеменсу виповнилося тридцять.

Потім була репортерська робота, поїздки, виступи з «лекціями» - публічними читаннями власних гумористичних оповідань, перша книга, одруження з дочкою заможного підприємця, великі літературні успіхи, подорожі по всьому світу, поява одного роману за іншим, великий будиноку Хартфорді, світова слава, два десятиліття благополуччя та багатства. У ті роки Твен заснував видавництво, що приносило хороший дохід, вкладав чималі гроші у винаходи - парогенератор, набірну машину Пейджа - частково з любові до техніки, частково прагнення стати справжнім капіталістом, розбагатіти, надійно забезпечити сім'ю.

А після було банкрутство видавництва, втрата вкладених у винаходи грошей, борги, Навколосвітня подорожвже немолодого письменника з публічними читаннями, нові книги, смерть дочки, гострі політичні памфлети, смерть дружини, нові памфлети, смерть іншої дочки.

Марк Твен написав дуже багато книг найрізноманітніших жанрів і різної літературної гідності. Він залишив понад 25 томів творів.

З одним із них ми сьогодні ознайомимося.

IV. Робота над змістом уривка

  1. Читання уривка учнями, що добре читають.
  2. Первинне сприйняття тексту.

Які ваші враження від прочитаного?

3. Словникова робота.

  • Підберіть синоніми до слів: жваво(живо, швидко), сидіти (сидіти, сидіти (розг.)),цікавість (допитливість, інтерес),вражаючий (дивовижний, дивний, приголомшливий, приголомшливий, разючий, запаморочливий, дивовижний).
  • Підберіть антоніми до слів: крадькома(відкрито, явно), розгублений (винахідливий).

Поясніть вираз « шаноблива боязкістьперед новим божеством...».(Він боявся перед новенькою дівчинкою, яку встиг полюбити.)

4. Аналіз наступного уривка.

  • Про що твір Марка Твена?
  • Як можна назвати цей уривок?
  • Від чиєї особи ведеться розповідь?
  • Які деталі переконують вас у тому, що дія відбувалася багато років тому та в іншій країні?
  • Що вас здивувало, зацікавило?
  • Що ви дізналися про Тома?
  • Як можете його охарактеризувати?(Будун, хитрун, вигадник, любить пригоди, кмітливий, допитливий, наполегливий і т.п.)
  • Що ви думаєте про Беккі? Чому?
  • Які хитрощі вигадував Том Сойєр, щоб подружитися з Беккі Тетчер?

2. Робота з ілюстраціями у підручнику.

  • Якими змалював дітей художник?
  • Чи збіглося ваше уявлення з поданням ілюстратора?

V. Підсумок уроку

Як ви вважаєте, чи буває любов у такому віці? Чи знайоме вам це почуття?

Домашнє завдання:підготувати переказ тексту від імені Тома Сойєра


Коли хтось, наважившись, почав ставити йому запитання, а він з тупою увагою почав прислухатися, боязкість натовпу змінилася почуттям незручності.

А. Сент-Екзюпері, «Військовий льотчик»

Лев, хоч і повалений, вселяв у нього боязкість.

А. Сент-Екзюпері, «Нічний політ»

І ось напередодні рішучої битви, долаючи гордістю і боязкістю, я пішов до Гійоми.

А. Сент-Екзюпері, «Планета людей»

Тиша і напівтемрява панували під покровом високих гіллястих дерев, між якими з таємною боязкістю йшла Береніс.

Т. Драйзер, «Трилогія бажання. Стоїк»

Але варто їй залишитися однією, і вона відразу втрачала мужність, хоча боязкість аж ніяк не була їй властива.

О десятій годині ранку він подзвонив їй по телефону і заходився кепкувати з її нерішучості, боязкості, з примхливості її настроїв.

Т. Драйзер, «Трилогія бажання. Титан»

Ліліан відгукнулася на його запал із тією дражливою лагідною боязкістю, яка завжди так захоплювала його; але тепер ця боязкість була пофарбована бажанням, яке їй від Френка.

Т. Драйзер, «Трилогія бажання. Фінансист»

Кузьма відривався від книги і з подивом, з боязкістю дивився на нього поверх пенсне, як на якогось степового звіра, присутність якого була дивна в кімнаті.

І.А. Бунін, «Село»

І вона без всякої боязкості пішла попереду мене по крутих і тісних кам'яних сходах цього будинку, злегка відкинувшись, вільно напружуючи своє тіло, що звивається, настільки оголивши праву руку, що тримала на голові на кубовій хустці коло сиру в полотні, що видно було чорне волосся її пахви.

І.А. Бунін, « Темні алеї»

Вона засміялася, але сміх її раптово обірвався - і вона залишилася нерухомою, ніби її власні слова її вразили, а в очах її, у звичайний час настільки веселих і сміливих, промайнуло щось схоже на боязкість, схоже навіть на смуток.

І.С. Тургенєв, «Весняні води»

Коли Феді минул шістнадцятий рік, Іван Петрович вважав за борг заздалегідь поселити в нього зневагу до жіночої статі, - і молодий спартанець, з боязкістю на душі, з першим пухом на губах, сповнений соків, сил і крові, уже намагався здаватися байдужим, холодним і грубим.

Цілих п'ять днів він боровся зі своєю боязкістю; на шостий день молодий спартанець одягнув новенький мундир і віддався в розпорядження Михалевичу, який, будучи своєю людиною, обмежився тим, що причесал собі волосся, - і обидва вирушили до Короб'їних.

І.С. Тургенєв, « Дворянське гніздо»

Але почуття боязкості, що оволоділо ним, скоро зникло: у генералі вроджена всім російським добродушність ще посилювалася тою особливого роду привітністю, яка властива всім трохи замаранним людям; генеральша якось скоро знітилася; що ж до Варвари Павлівни, то вона так була спокійна і самовпевнено-ласкова, що кожен у її присутності одразу почував себе ніби вдома; до того ж від усього її чарівного тіла, від усміхнених очей, від невинно-схилих плечей і блідо-рожевих рук, від легкої і в той же час ніби втомленої ходи, від самого звуку її голосу, сповільненого, солодкого, - віяло невловимою, як тонка запах, вкрадливою красою, м'якою, поки що сором'язливою, негодою, чимось таким, що словами передати важко, але що торкалося і збуджувало, - і вже, звичайно, збуджувало не боязкість.

І.С. Тургенєв, «Дворянське гніздо»

Але іноді, під впливом благодатних обставин, випадковостей, яких я, втім, ні визначити, ні передбачити неспроможна, боязкість моя зникає зовсім, як тепер; наприклад.

Вічні тривоги, болісна боротьба з холодом і голодом, тужливе зневіру матері, клопітливий розпач батька, грубі утиски господарів і крамаря - все це щоденне, безперервне горе розвило в Тихоні боязкість незрозумілу: при одному вигляді начальник.

І.С. Тургенєв, «Записки мисливця»

За лагідністю і боязкістю своєї вдачі він, крім найніжнішого жалю про свого приятеля та болісного подиву, нічого не висловив.

І.С. Тургенєв, «Записки мисливця»

Він наблизився до неї з боязкістю, але знову її посмішка заспокоїла його.

Але, незважаючи на цю обережність, Вронський часто бачив спрямований на нього уважний і здивований погляд дитини і дивну боязкість, нерівність, то ласку, то холодність і сором'язливість до себе цього хлопчика.

Л.М. Толстой, «Ганна Кареніна»

Він зневажав дворянство і вважав більшість дворян таємними, від боязкості тільки кріпаками, що не виражалися.

Л.М. Толстой, «Ганна Кареніна»

Степан Аркадьич зробив над собою зусилля і подолав боязкість, що знайшла на нього.

Л.М. Толстой, «Ганна Кареніна»

Середнього зросту, щільний, з вертлявою ходою, Михайлов, у своєму коричневому капелюсі, оливковому пальті та у вузьких панталонах, тоді як уже давно носили широкі, особливо звичайною свого широкого обличчя та поєднанням виразу боязкості і бажання дотримати свою гідність, справив неприємний.

Л.М. Толстой, «Ганна Кареніна»

Він був безперечно добрий малий, і Левіну шкода стало його і соромно за себе, хазяїна будинку, коли він помітив боязкість у погляді Васечки.

Л.М. Толстой, «Ганна Кареніна»

І такою була Наташа, з її подивом, радістю і боязкістю і навіть помилками у французькій мові.

Л.М. Толстой, «Війна та мир. Том 2»

Одне, що вона побачила, було те, що колишній суворий і рішучий вираз його обличчя замінився виразом боязкості та покірності.

Л.М. Толстой, «Війна та мир. Том 3»

У пискливому тоні голосу й у плямовидному свіжому рум'янці, що набіг на молоде обличчя цього офіцера в той час, як він казав, видно було цю милу молоду боязкість людини, яка безперестанку боїться, що не так виходить його кожне слово.

Л.М. Толстой, «Севастопольські оповідання»

Смішок, що хвилею промчав класом, здавалося, збентежив Тома; насправді ж це було не збентеження, а шаноблива боязкість перед новим божеством і страх, змішаний з радістю, яку обіцяла така незвичайна удача.

М. Твен, «Пригоди Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна. Частина 1"

Тому з боязкістю і прихованим небажанням їхав уперше Пантелей Прокопович свататися.

М.А. Шолохов, « Тихий Дон»

Дивлячись на цих людей, що з такою легкістю мчаться вулицею бруківкою, я відчуваю мимовільну боязкість.

М.Є. Салтиков-Щедрін, «Щоденник провінціалу в Петербурзі»

Схопившись під руки, вони бродили низкою по вулиці і, щоб назавжди вигнати з-поміж себе дух боязкості, на все горло кричали.

Понад те, хоч він боявся і червонів у присутності жінок, але під цією боязкістю таїлося те пуще ласолюбство, яке любить попередньо дратувати себе і потім уже неухильно прагне накресленої мети.

М.Є. Салтиков-Щедрін, «Історія одного міста»

– То чого ж не набереш? Добре знаєш, що не знайдеш жодного. Це ранній кліщ. Першого цього року бачу.

- Слухай, Геку, я тобі віддам за нього свій зуб.

– Ану, покажи.

Том витяг і обережно розгорнув папірець із зубом. Гекльберрі із заздрістю почав його розглядати. Спокуса була надто велика. Нарешті він сказав:

– А він справжній?

Том підняв губу і показав пусте місце.

- Ну гаразд, - сказав Гекльберрі, - по руках!

Том посадив кліща в коробочку з-під пістонів, де сидів раніше жук, і хлопці розлучилися, причому кожен з них відчував, що розбагатів.

Дійшовши до зробленого з колод шкільного будиночка, що стояв віддалік від інших, Том увійшов туди кроком людини, яка поспішає з усіх сил. Він повісив капелюха на цвях і з діловитим виглядом жваво прошмигнув на своє місце. Вчитель, що сидів на кафедрі у великому плетеному кріслі, дрімав, заколисаний сонним гудінням класу. Поява Тома розбудила його.

- Томас Сойєр!

Том знав, що коли його ім'я вимовляють повністю, це віщує якусь неприємність.

- Я тут, сер.

- Підійдіть ближче. Зазвичай, ви знову запізнилися? Чому?

Том хотів було збрехати, щоб позбутися покарання, але тут побачив дві довгі золотисті коси та спину, яку він впізнав миттєво завдяки привабливій силікохання. Єдине вільне місце у всьому класі було поряд із цією дівчинкою. Не замислюючись ні на мить, він сказав:

- Я зупинився на хвилину поговорити з Гекльберрі Фіном!

Вчителя мало не вихопив удару, він розгублено дивився на Тома. Гудіння у класі припинилося. Учні подумували, чи не збожеволів цей відчайдушний хлопець. Вчитель перепитав:

- Ви... Що ви зробили?

- Зупинився поговорити з Гекльберрі Фіном.

Жодної помилки бути не могло.

- Томасе Сойєр, це найдивовижніше визнання, яке я тільки чув. Однієї лінійки мало за таку провину. Зніміть вашу куртку.

Рука вчителя працювала до повної знемоги, доки не зламалися всі прути. Після чого було віддано наказ:

- А тепер, сер, ідіть і сядьте з дівчатами! Нехай це буде для вас уроком.

Смішок, що хвилею промчав класом, здавалося, збентежив Тома; насправді ж це було не збентеження, а шаноблива боязкість перед новим божеством і страх, змішаний з радістю, яку обіцяла така незвичайна удача. Він сів на кінець соснової лави, а дівчинка, піднявши носик, відсунулася від нього подалі. Всі кругом шепотіли, підштовхували один одного і переморгувалися; проте Том сидів смирно, поклавши руки перед собою на довгу низьку парту і, мабуть, з головою пішов у книгу.

Помалу на нього перестали дивитися, і звичне шкільне дзижчання знову запанувало в сонному повітрі. Том почав крадькома поглядати на дівчинку. Вона це помітила, зневажливо підібгала губи і на хвилину навіть повернулася до Тома спиною. Коли вона знову обережно обернулася, перед нею опинився персик. Вона його відсунула. Том тихенько посунув назад персик. Вона знову відштовхнула його, але вже не так вороже. Том, не втрачаючи терпіння, поклав персик на старе місце. Вона його не чіпала. Том подряпав на грифельній дошці: "Будь ласка, візьміть - у мене є ще". Дівчинка глянула на дошку, але нічого не відповіла. Тоді Том почав малювати щось на дошці, прикриваючи свій твір лівою рукою. Спочатку дівчинка не хотіла нічого помічати, потім жіноча цікавість взяла гору, що можна було помітити за деякими ознаками. Том, як і раніше, малював, ніби нічого не бачачи. Дівчинка спробувала тишком-нишком поглянути на малюнок, але він нічим не показав, що помічає це. Нарешті вона здалася і нерішуче прошепотіла:

– Чи можна мені подивитися?

Том відкрив карикатурний будиночок з двома ковзанами на даху і трубою, з якої дим виходив штопором. Дівчинка так захопилася малюванням Тома, що забула про все на світі. Після того як малюнок був закінчений, вона подивилася на нього з хвилину і сказала:

- Як гарно! А тепер намалюйте чоловічка.

Художник зобразив перед будинком чоловічка, схожого на підйомний кран. Він міг би переступити через будинок, але дівчинка судила не надто суворо - вона залишилася дуже задоволена цим страхітлом і прошепотіла:

- Який гарний! А тепер намалюйте мене.

Том намалював пісочний годинник, увінчаний повним місяцем, приробив до них ручки та ніжки у вигляді соломинок і озброїв розчепірені пальці величезним віялом. Дівчинка сказала:

– Ах, як добре! Жаль, що я не вмою малювати.

- Це легко,- прошепотів Том,- я вас навчу.

- Щоправда, навчите? А коли?

- У велику зміну. Ви підете додому обідати?

– Я можу залишитись, якщо хочете.

– Ось це чудово! А як вас звуть?

- Беккі Тетчер. А вас? Ах, я знаю: Томас Сойєр.

- Це коли мене хочуть видерти. А якщо я добре поводжусь - Том. Кличте мене Том, гаразд?

- Ну що ж.

Том почав дряпати щось на дошці, закриваючи написане від Беккі. Цього разу вона не соромлячись попросила показати, що це таке. Том відповів:

- Так нічого особливого.

- Ні, покажіть.

– Та не варто. Вам буде нецікаво.

– Ні, цікаво. Покажіть будь ласка.

– Ви про мене розповісте.

- Ні, не розповім. Ну ось вам чесно-пречесне, ну найчесніше, що не розповім.

- Нікому-нікому не скажете? Ніколи, аж до смерті?

- Нікому на світі. А тепер показуйте.

- Та вам же, справді, нецікаво!

- Ну, якщо ви так зі мною звертаєтесь, то я сама подивлюся.

Вона схопила своєю маленькою ручкою руку Тома, пішла невелика боротьба, причому Том вдав, ніби пручається, а сам помалу відсовував свою руку, поки не з'явилися слова: «Я вас люблю!»

Чому вчить ця казка?

Уявіть свої ілюстрації до уривку з казки, який вас особливо зачепив.

_______________________________

Тема: М.Твен «Пригоди Тома Сойєра»

Цілі: познайомити з життям та творчістю М. Твена; відпрацьовувати навички виразного читання, читання по ролях; вчити порівнювати героїв та його вчинки, переказувати текст від імені героя; прищеплювати інтерес до зарубіжної літератури; розвивати пам'ять, мовлення, мислення.

Заплановані результати: предметні:знання зарубіжної літератури, визначення її особливостей, складання переказів самих цікавих епізодівтворів від імені головних героїв, самостійне складання розповідей про героя з використанням авторського тексту; метапредметні:Р - формулювання навчальної завдання уроку, планування разом із учителем діяльності з вивчення теми уроку, оцінювання своєї роботи уроці, П - висловлювання своєї думки про прочитаному творі, оцінювання вчинків героїв, вміння користуватися списком рекомендованої літератури на вибір книги, К - відповіді питання підручника на основі творів зарубіжної літератури, обговорення у парі відповіді питання підручника, доказ своєї погляду, розподіл повноважень групи при плануванні груповий роботи; особистісні:формування шанобливого ставлення до іншої думки, історії та культури інших народів, умінь порівнювати вчинки героїв літературних творівзі своїми власними вчинками, осмислювати вчинки героїв.

Обладнання: мультимедіапроектор (по можливості), виставка книг, портрет М. Твена, відеозапис (уривок) художнього фільму за однойменним твором.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мовленнєва розминка

Прочитайте дзижчим способом.

Я одного разу ненароком

Задрімала за уроком.

Мені затишно та приємно:

Я на човнику пливу.

І одне мені незрозуміло, -

Що уві сні, що наяву.

Раптом невідомо звідки

Лунає вдалині: -

Шура Волкова, до дошки!

А. Барто

Прочитайте пошепки, голосно, з інтонацією подиву, із сердитою інтонацією, виразно.

Поясніть значення слова «ненароком». Підберіть до нього синоніми. (Ненароком, мимоволі, випадково, ненавмисно, ненавмисно, ненароком.)

III. Робота на тему уроку

Знайомство з життям та творчістю М. Твена

Сьогодні ми познайомимося з уривком із повісті «Пригоди Тома Сойєра». Чи відома вона вам?

Хто герой цього твору?

IV. Фізкультхвилинка

V. Робота на тему уроку Робота над уривком з «Пригод Тома Сойєра»(Читання уривка на с. 194-200 підручника учнями, що добре читають.)

Які ваші враження від прочитаного?

Підберіть синоніми до слів.

БОЙКО- (живо, швидко).

СЕДІТИ- (сидіти, сидіти).

КОХАННЯ- (Питливість, інтерес).

Вражаюче - (дивовижний, дивний, приголомшливий,

приголомшливий, разючий, запаморочливий, запаморочливий).

Підберіть антоніми до слів.

КРАДКОЮ - (відкрито, явно).



Шановний

Шановний

дод., упот. порівняння. часто

Морфологія: шанований, шанована, шанобливо, шанобливі; шанобливіше; нар. шанобливо

1. Шановнимназивають того, хто ставиться до когось із повагою, чемно спілкується з кимось.

Шановний незнайомець. | Він завжди був підкреслено шанобливим з жінками.

Ввічливий, поважний

2. Шановнимназивається стиль спілкування, поведінки тощо, який виражає ваше поважне відношеннядо будь-кого.

Шановний уклін, привіт. | Шанобливе мовлення. | Шанобливе мовчання. | Шанобливе вираз обличчя. | Надати гостю шанобливий прийом. | Слухати когось із шанобливою увагою.

3. Якщо хтось перебуває, зупинився і т.д. на (в) шанобливому віддаленнівід будь-кого, це означає, що це людина не наважується наблизитися до будь-кого з міркувань етикету, внаслідок боязкості тощо.

Зупинитись у шанобливому віддаленні від розмовляючих.

4. Якщо хтось тримаєкогось на шанобливій відстані, то це означає, що ця людина не дозволяє іншій людині перейти з нею на дружні, близькі стосунки.

шанобливість сущ., ж.

З пошаною поцілував руку.


Тлумачний словник російської Дмитриєва. Д. В. Дмитрієв. 2003 .


Синоніми:

Антоніми:

Дивитись що таке "шанобливий" в інших словниках:

    Див … Словник синонімів

    ЧАЖНИЙ, шаноблива, шаноблива; шанобливий, шаноблива, шанобливо. 1. Що містить у собі повагу, що є виразом поваги. Шановний уклін. Шанобливе ставлення до когось чогось. Шановно (нареч.) вклонитися комусь… … Тлумачний словник Ушакова

    ЧАЖНИЙ, ая, ое; льон, льону. Що відноситься до когось н. з повагою; виражає повагу. П. син. тон тон. П. уклін. Поважно (нареч.) звернутися до когось зв. На шанобливій відстані від кого (чого) (ірон.) 1) не підпускаючи близько до себе чи не … Тлумачний словник Ожегова

    Дод. 1. соотн. із сут. повага, пов'язаний з ним 2. Що містить у собі повагу. отт. Виражає повагу, сповнений поваги. 3. перекл. розг. Великий, значний (про розмір, величину). Тлумачний словник Єфремової. Т. Ф. Єфремова. 2000 … Сучасний тлумачний словникросійської мови Єфремової

    Шанобливе, шанобливе, шанобливе, поважні, шанобливого, шанобливого, шанобливого, поважного, шанобливого, шанобливого, шанобливого, шанобливого, шанобливого, шанобливого, шанобливого, шанобливого, шанобливого,… … Форми слів

    Нешанобливий зневажливий … Словник антонімів

    поважний- (шановний) до кого і з ким. ... Ти скажи нареченому, коли буде до мене шанобливий я йому шубу подарую хорошу ... (А. Н. Островський). З господарем він був особливо шанобливий і в усьому намагався йому догоджати (Бубеннов). Словник управління

    поважний- поважний; короткий. форма льон, льону. Російський орфографічний словник

    поважний- Кр.Ф. майже/тілен, майже/тільна, льоно, льон; майже/тельніше … Орфографічний словник російської мови

    Ая, о; льон, льону, о. 1. Що відноситься до кого л. з повагою, що надає комусь л. повага. П. син. Уважний до людей похилого віку. Бути підкреслено шанобливим із жінками. // Виражає повагу; виконаний поваги. П. уклін. Пая мова. Пий вираз … Енциклопедичний словник

Книги

  • Пікассо. Інтимний портрет , Відмайєр-Пікассо Олів'є. «Книга, яку ви тримаєте в руках, – портрет людини з її достоїнствами та недоліками. Тут його зустрічі та перемоги, його супутниці, діти, друзі, вся його родина; мучили його питання,…

Top