Сэдвийн нээлттэй хичээлийн хураангуй: "Форд-Боярд шилтгээн дэх адал явдал. "Бөмбөлөг" бэлтгэл бүлгийн эмэгтэйн зангилааны хураангуй

Бүрэн тэмдэглэл

6-7 насны хүүхдүүдэд зориулсан GCD нэгдсэн хичээлийн хураангуй
(математик + биеийн тамир) "Африк руу аялал"

MBDOU-ийн багш Алексеева Н.Н
CRR D/S No 53 “Ёлочка” Тамбов

Зорилтот: Орон зайн харилцааг тодруулах: урд, ард, зүүн, баруун, төлөвлөгөөнд анхаарлаа төвлөрүүл. 10-ын дотор тоон болон буцаан тоолох, цагийг ашиглан цагийг хэлэх чадварыг бэхжүүлэх, геометрийн биеийн мэдлэгийг нэгтгэх (шоо, бөмбөг, цилиндр, конус, пирамид). Параллелепипедийг танилцуулна уу. Тооцооллын ур чадвараа дадлагажуулах. Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Ханын бариулыг ижил төстэй байдлаар тэмдэглэгээ рүү авирах, вандан дээгүүр хажуугийн үсрэлтийг бэхжүүлэх, баруун, зүүн талдаа, урагш хөдөлж байхдаа өвдөгний хооронд бөмбөг барьж үсрэх, оосортой урагш эргэлдэж сурах, олсоор авирч сурах. хөндлөн замаар.

Тоног төхөөрөмж: 3 вандан сандал, 2 цагираг, 8 бөмбөг, тэмдэглэгээ: конус, шоо, цилиндр, пирамид, параллелепипед, тоотой чемодан (хүснэгтүүд), төлөвлөгөө - газрын зураг, хонгил, 2 ширээ, жишээ бүхий 2 карт, эргэдэг гараар цагны зохион байгуулалт.

1. Тоглоомын нөхцөл байдлын танилцуулга.

Залуус аа, та ямар сэтгэлтэй байна вэ? Үүнийг илүү сайн болгохын тулд бие биедээ инээмсэглэж, сайхан сэтгэлээр суралцаж эхэлцгээе, бид амжилтанд хүрнэ гэдэгт итгэлтэй байна. Саяхан бид өөр тив болох Африкт очсон. Тэнд маш их таалагдсан тул дахин тийшээ очихыг хүссэн. Гэхдээ яагаад ч юм би ганцаараа баймааргүй байна, магадгүй чи надтай хамт байх болов уу? Гэхдээ тэнд очих зам тийм ч хялбар биш байх болно. Та анхааралтай, хүчтэй, авхаалжтай, мэдлэг, ур чадвараа ашиглах чадвартай байхаас гадна нөхөрсөг, хүмүүжилтэй, сайн найз байх ёстой.

Та бодлоо өөрчилсөн үү?

Аялал жуулчлалын үеэр танд ямар туслахууд хэрэгтэй вэ? (хүүхдүүдийн хариулт, би газрын зурагт хүргэдэг).

Тийм ээ, хамгийн чухал туслах бол газрын зураг юм. Бидэнд байхгүй, гэхдээ би хаанаас олохоо мэдэж байна.

2. Урам зориг өгөх тоглоом.

Тэр чемодануудын нэгэнд байгаа, аль нь бол гэдгийг бид олж мэдэх болно

Танай бүлэг халаасандаа зөв тоо оруулах болно, мөн

Танай бүлэг 2 тооноос 6 гэсэн тоог зөв бүрдүүлэх болно.

Дууссаны дараа бүлгүүдэд бүртгүүлнэ үү.

Сайн байна залуусаа даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн.

3. Тоглоомын нөхцөл байдалд хүндрэлтэй байх

Чемоданууд онгойсон ч харагтун, миний гарт газрын зураг байгаа, нөгөө бүлэгт газрын зураг байна. Бид аль замаар явах ёстой вэ? Бид тусдаа газрын зураг ашиглан Африкт хүрэх боломжтой юу? Юу хийх хэрэгтэй вэ? (хэсгүүдийг холбох). Дараа нь явцгаая, өмнө нь зам байна.

Бид бүгдээрээ хамтдаа алхах нь тохиромжтой гэж та бодож байна уу эсвэл өөрөөр зогсох ёстой юу? (бие биенийхээ ард зогсох).

4. Хэцүү байдлаас гарах арга замыг олох

Дима түрүүлж, Серёжа Димагийн ард, Алина зогсож байхаар Дима урд, Серёжа ард нь зогсож байг. гэх мэт. Бүгд бэлэн байна, газрын зургийг харцгаая:

Бид замаа хаанаас эхлүүлэх вэ? (шооноос)

Гэхдээ явахаасаа өмнө эхлээд үүнийг санацгаая:

1 - Хөдөлгөөний чиглэлийг тодорхойлох, 2 - Хөдөлгөөний арга, 3 - Хаана очих газрын тэмдэг.

Аяллын I шат:

Бид аль чиглэлд хөдөлж эхлэх ёстой вэ? (урагш)

Бид яаж тойрч гарах вэ? (вандан дээрээс үсрэх, дараа нь баруун, дараа нь зүүн)

Аль тэмдэгт рүү? (цилиндр хүртэл)

Аяллын II үе шат:

(баруун)

Бид яаж тойрч гарах вэ? (бөмбөгийг хөлний завсраар хавчуулж урагш үсрэх)

Аль тэмдэгт рүү? (конус руу)

Аяллын III үе шат:

Бид аль чиглэлд явах ёстой вэ? (баруун тийш, дахин баруун тийш)

Бид яаж тойрч гарах вэ? (нуруугаараа вандан сандал дээр хэвтэж, гараараа урагшлах)

Аль тэмдэгт рүү? (пирамид руу)

Сайн байна, жаахан ахиад л бид зорилгодоо хүрч байна. Бид жагслаа.

Аяллын IY үе шат:

Бид аль чиглэлд явах ёстой вэ? (зүүн)

Бид яаж тойрч гарах вэ? (урагш гүйлгэх)

Аль тэмдэгт рүү? Энэ юу шиг харагдаж байна? Залуус аа, энэ шинэ геометрийн биеийг параллелепипед гэж нэрлэдэг. Хамтдаа хэлье

Хараач, та Африкт хүрсэн гэж бодож байна уу?

5. Хөгжлийн даалгавар дээр үндэслэн мэдлэгийг бие даан ашиглах.

Дал мод, усан үзмийн мод, банана зэргийг хараарай.

Ямар амьтан гадил жимсэнд үнэхээр дуртай вэ? Сармагчингуудад банана авахад нь тусалцгаая (ижил аргыг ашиглан хананы хөндлөвч рүү авирах)

Сайн байна, чи сармагчингуудад банана авахад тусалсан.

Та хэдэн банана цуглуулсан бэ? Тэднийг тэргэнцэрт хийцгээе.

Залуус аа, нугад ургаж буй гайхалтай цэцэгсийг хараарай, гэхдээ бүх цэцэг дэлгэрээгүй байна. Зургийн дагуу дэлбээгээ цэгцэлж цэцэг нээхэд нь тусалцгаая (нэг бүлэг)

Нөгөөх нь биеийн тамирын удирдагчтай Африкийн уугуул иргэдтэй уулзахдаа хүч чадал, авхаалж самбаа, ур чадвараа харуулах болно. Дараа нь дэд бүлгүүд байраа солино.

Африкт өөр хэн амьдарч байгааг мэдмээр байна уу? Дараа нь та жишээнүүдийг хурдан бөгөөд зөв шийдэх хэрэгтэй. 2 багт хуваагдъя. Таны эсрэг талд байгаа цагирагуудад тоонууд бүхий хүснэгтүүд, тэдгээрийн хажууд жишээ бүхий картууд байдаг. Хүн бүр гүйж, карт авч, жишээг шийдэж, таны жишээний шийдэлд тохирох тоон дээр тавих хэрэгтэй, гэхдээ өнгөт тал нь дээшээ байна. Баг нь жишээг хурдан бөгөөд зөв шийдсэн хүн аль амьтан биднийг харж байгааг хамгийн түрүүнд мэдэх болно.

6. Реле

Сайн байна, та даалгавраа зөв хийж, амьтдыг таньсан. Зочин байх нь сайхан ч гэртээ байх нь дээр. Гэхдээ гэртээ харих зам бас амаргүй. Бид. Та хонгилоор явах хэрэгтэй, гэхдээ энэ нь цагийг зөв тодорхойлсон хүнд нээгдэнэ (нэг дэд бүлэг). Өөр нэг нь 9-ээс 3 хүртэл тоолох болно. гэх мэт.

Энд бид гэртээ байна

7. Тусгал

Танд аялал таалагдсан уу?

Та юу санаж байна вэ?

Юу нь хэцүү байсан бэ?

Хэн хамгийн их тусалсан бэ?

Тэгээд би бүгдтэй хамт аялах дуртай байсан. Та нөхөрсөг, зоригтой, авхаалжтай, ухаалаг, авхаалжтай байсан. Мөн бид дахин дахин аялах болно.

Хэсгүүд: Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй ажиллах

Зорилго:

  • Сансар огторгуйд жолоодох чадварыг бэхжүүлэх,
  • Төлөвлөгөөг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх,
  • Долоо хоногийн өдрүүдийн дарааллыг бататгах,
  • Гурван хэмжээст дүрсүүдийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх: цилиндр, конус, параллелепипед, шоо, бөмбөг,
  • 10 доторх тоонуудын найрлагыг давтах,
  • Жишээ шийдвэрлэх, арифметик тэмдэглэгээг уншиж сурах,
  • Асуудлыг үргэлжлүүлэн бичиж, шийдвэрлэх,
  • Өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх

Материал:

  • бүлгийн төлөвлөгөө; гурван хэмжээст дүрсүүд: параллелепипед, шоо, бөмбөг, цилиндр, конус;
  • Даалгавар зохиоход зориулсан түүхийн зургууд; шоо, геометрийн дүрс бүхий захирагч, харандаа, цаасан хуудас;
  • Картууд - тоонуудын найрлага, даалгаврын карт, бөмбөг.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, та аялах дуртай юу? Өнөөдөр бид аялалд гарах бөгөөд бид тантай хамт бүлгээрээ аялах болно. Надад юу байгааг хар даа. Энэ юу гэж та бодож байна вэ? (бүлгийн төлөвлөгөө). Тийм ээ, энэ бол төлөвлөгөө бөгөөд үүн дээр эдгээр газруудыг зааж өгсөн болно (Урлаг, ус элсэн төв, хэл яриа хөгжүүлэх төв, номын сан, математикийн төв, байгалийн булан), өнөөдөр та бид хоёрын хийх ёстой даалгавар бүхий картууд байдаг.

Математикийн шидэт шоо үүнд туслах болно; аль тоо гарч ирэхээс үл хамааран бид даалгавраа хайж олох болно.

Би даалгавар.

"Гайхалтай цүнх."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цүнхэнд ямар эзэлхүүний дүрс байгааг хүрэх замаар тодорхойлохыг би танд санал болгож байна (шоо, цилиндр, бөмбөг, параллелепипед, конус - өөр өөр өнгө).

Кейт:Би шоо авлаа. 6 талтай, 8 булантай, улаан өнгөтэй, өнхрөх боломжгүй, модоор хийсэн.

(хүүхдийн хариулт)

II даалгавар.

"Асуудлыг бэлтгэх, шийдвэрлэх"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хос болгон хуваа. Нэг нь даалгавраа зохиодог, нөгөө нь хариулдаг. (амьтны дүрс бүхий картууд, цэцэг..)

Маша:Юра, 6 галуу талбай дээр алхаж байсан бөгөөд тэдэн дээр дахиад 4 галуу ирэв. Ойролцоогоор хэдэн галуу явж байна вэ?

Юра:Ойролцоогоор 10 галуу алхаж эхлэв.

(бусад хүүхдүүдийн хариулт)

III даалгавар.

Тоглоом "Хөршүүдээ нэрлэ".

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би долоо хоногийн огноо эсвэл өдрийг нэрлэ, та хөршүүдээ нэрлэх ёстой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Даваа - Ням - Мягмар,тав - дөрөв ба зургаа.

IV даалгавар.

"Тоонуудын найрлага."

Сурган хүмүүжүүлэгч:Танд тоо бүхий картууд байна. Та өөрийн тоо аль хамгийн бага хоёр тооноос бүрдэхийг бичих ёстой.

V даалгавар.

"Асуулт хариулт".

Сурган хүмүүжүүлэгч:Та бүгдэд даалгавар бүхий карт байгаа, та даалгаврыг уншаад хариулаарай.

  1. 10.9-г үргэлжлүүлэх,.. (8, 7, 6, 5. 4, 3, 2, 1)
  2. Долоо хоногт хэдэн өдөр байдаг вэ? Үүнийг нэрлэ.
  3. Дарааллаар нь тоол (эхний секунд Гурав дөрөв..)
  4. 2.4-ийг үргэлжлүүлэх…. (6, 8, 10, 12..)
  5. Жилд хэдэн сар байдаг вэ? Үүнийг нэрлэ.
  6. Нэмэлт нь юу вэ: тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, тэгш өнцөгт (тойрог)
  7. Жишээг уншиж, шийд: 2+3=5
  8. Аль хоёр тоо нь хоорондоо төстэй вэ? (6 ба 9)
  9. Жишээг уншиж, шийд: 10-5=5
  10. Өдөрт хэдэн цаг байдаг вэ? (24)
  11. Ямар геометрийн дүрсийг ашиглан тойрог хийх боломжтой вэ? (дөрвөлжин)
  12. Сургуулийн хамгийн муу дүн аль нь вэ? (2 ба 5)

VI даалгавар.

"Математикийн оньсого тааварлаарай."

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Вадим зургаан мөөг олсон
Тэгээд өөр нэг.
Та асуултанд хариулна уу:
Тэр хэдэн мөөг авчирсан бэ?

Нэг цэцэг
Дөрвөн дэлбээтэй.
Мөн хэдэн дэлбээтэй
Ийм хоёр цэцэг байна уу?

Хоёр хөгжилтэй сармагчин
Тэд ном худалдаж авахаар явсан.
Тэгээд бид таван ном худалдаж авсан,
Унших зүйлтэй болохын тулд.
Зөвхөн тэнэг сармагчингууд
Номыг тоолох боломжгүй.
Сармагчинд туслаач
Тэдэнд хэдэн ном байгаа вэ, надад хэлээч?

Хичээл авахаар саарал баатар руу
Долоон дөчин ирлээ
Мөн тэдний хоёр нь л шаазгай юм
Бид хичээлээ бэлдсэн.
Хэдэн удаа орхисон - дөчин,
Хичээлдээ ирсэн үү?

Зараа дэгдээхэйгээ өгөв
Найман арьсан гутал.
Залуусаас хэн нь хариулах вэ?
Хэдэн дэгдээхэй байсан бэ?

VII даалгавар.

"Геометрийн дүрсээс загвар гаргах."

Та геометрийн хэлбэрээс объектуудыг загварчлах хэрэгтэй, тэдгээрийг өөр болгохыг хичээ.

Бүлгээрээ дамжин өнгөрөх бидний аялал дууслаа, сургуулийн амьдрал таныг хүлээж байна.

GBOU 2573-р цэцэрлэг

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

сэдвээр:

"Фаурын шилтгээн дэх адал явдал"d-Боярд"(математик тоглоом - аялал)

Королева Л.И.

Зорилтот:

1. Тооцоолох чадварыг хөгжүүлэх, геометрийн дүрсээс зураг зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

2. Санал болгож буй схемүүдийг ашиглан нэмэх, хасах бодлого зохиох, шийдвэрлэх арга барилыг үргэлжлүүлэн заах.

3. Хуудасны хавтгайтай холбоотой объектуудын байршлыг тодорхойлж сурах.

4. Нэг зүйлд нөгөө зүйлээс их эсвэл бага байгаа багцыг хуулбарлаж сур.

5. Хүүхдийн харааны ойлголт, анхаарлыг хөгжүүлэх.

6. Таргас хоорондын харилцан үйлчлэлийг сайжруулах.

7. Математикийн утга бүхий зугаа цэнгэлийн асуудлыг шийдвэрлэх сонирхлыг бий болгох.

8. Хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх.

Төлөвлөгөө:

1. Тоглоомын үйл ажиллагаанд сэтгэл хөдлөл, сэтгэл зүйн хандлага.

2. Дасгал ажил: “Эрдэнийн газрын зураг”

3. “Гэрэл зураг” – геометрийн дүрс.

4. Дасгал: "Түгжээ нээ" (тоотой картууд)

5. D/I “Шидэт тойрог”

6. "Хоёр оронтой тоо" дасгал (аалз)

7. "Маршрутаар явах" график диктант (Таблет дээрх даалгавар, замыг хэмжих)

8. Асуудал шийдвэрлэх (царс)

9. Түлхүүр үг зохиож, хайрцгийг нээ.

Тоног төхөөрөмж:Соронзон самбар, гулдмай, царс, баглаа - цаас, барилгын материал, байгалийн материалаар хийсэн хайрцаг, соронзон хальсны бичлэг (ахмадын дуу хоолой).

Тараах материал: тооны хүснэгт, вьетнам тоглоом "Тойрог", геометрийн дүрс, таблет, маркер.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч. Өнөөдөр бидэнд ер бусын, сонирхолтой үйл ажиллагаа байна. би санал болгож байна

Та Форд-Боярд тоглоом. Мэдлэг, авхаалж самбаа, чадвараа харуулснаар

Тагнуулын хувьд та ахлагчийн даалгаврыг даван туулах боломжтой болно

Ахлагч. Та энэ хэцүү боловч сонирхолтой тоглоомын оролцогч болохыг хүсч байна.

Та 7 даалгавар гүйцэтгэх ёстой. Зөв бөглөсөн бүрийн хувьд

даалгаврын хувьд та түлхүүр үгийн түлхүүр, захидал хүлээн авах болно. Түлхүүрүүдээр та чадна

эрдэнэсийн хайрцгийг нээх. миний

гурван хайрцагны ёроолд байгаа сэжүүрүүд.

Сайн аялал! Амжилт хүсье!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, энэ бол ахмадын хэлсэн 3 хайрцаг юм.

Санааг хурдан олохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (хүүхдүүд, хуваагдсан

3 бүлэгт).

1,2,3-р хайрцагт очно уу. Та хайрцагнаасаа юу олсон бэ? (түлхүүр ба үсэг)

Ахлагч таны хайрцагт ямар сэжүүр оруулсан бэ? (дугтуй).

За, таны шүүгээнд юу байгаа вэ? (газрын зураг)

Багш газрын зургийг задалж хүүхдүүдэд үзүүлнэ. Сурган хүмүүжүүлэгч. Энэ бол бидний замд туслах газрын зураг юм. Энэ бол гайхамшигтай царс бөгөөд доор нь эрдэнэс бүхий хайрцаг байдаг, гэхдээ царс руу хүрэхийн тулд та олон саад бэрхшээлийг даван туулах хэрэгтэй. Бид аялалаа Ахлагчийн шилтгээнээс эхэлнэ.

Энэ нь хаана байрладаг вэ? (Хүүхдүүд: зүүн дээд буланд) Би газрын зургийг самбар дээр өлгөж, гурван хэмжээст, геометрийн дүрсээр хийсэн ширээн дээрээ зогсож буй "түгжээ" -ийг нээдэг. Энд цайз байна. Үүнийг хараад бидэнд хэлээрэй: Энэ цайз ямар гурван хэмжээст дүрсээр баригдсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт: конус, шоо, параллелепипед, бөмбөрцөг, цилиндр. Сурган хүмүүжүүлэгч. Бидний аялалын дурсгал болгон гэрэл зургийг нь авч, ширээн дээрээ хавтгай геометрийн хэлбэрээр байрлуулаарай.

Багш хүүхдүүдийн ажлыг шалгадаг. -Танай дээвэр яагаад гурвалжин хэлбэртэй байдаг вэ?

(Хүүхдүүд: Би цайз нь дээвэр дээрээ конустай, конус нь гурвалжинг төлөөлдөг гэдгийг онцлон тэмдэглэв). -Цилиндр ямар хавтгай, геометрийн дүрсийг харуулж байна вэ?

(Хүүхдүүд: тэгш өнцөгт).

Бөмбөгний хавтгай хэлбэрийг нэрлэнэ үү? (Хүүхдүүд: тойрог), шоо ямар хавтгай дүрсийг төлөөлдөг вэ?

Сайн хийлээ! Цайзын гэрэл зургууд сайн болсон. 1 түлхүүр, үсэг хүлээн авна. Ямар үсэг вэ? (М).

Газрын зургийг харцгаая. Шилтгээний хаалган дээр асар том цоож өлгөөтэй байна.Үүнийг онгойлгоод шилтгээнд орохын тулд бид ахлагчийн дараах даалгаврыг биелүүлэх ёстой. Багш дугтуйнаас даалгавраа гаргаж уншина

"Таны өмнө тоо бүхий картууд байгаа бөгөөд асуултын хариулт болох дугаарыг чипээр дараарай."

Ахлагч асуув:

I. 7 гарахын тулд аль тооноос 1-ийг хасах ёстой вэ?

2. Аалз хэдэн хөлтэй вэ?

3. Аалз хэдэн хос хөлтэй вэ? Яагаад 4?

(Хүүхдүүд: учир нь пата нь 2, 2+2+2+2 нь 8 болно).

4. Өвгөн хүний ​​ордонд жилд нэг удаа зочид ирдэг. Ахмад зочдыг ирэхийг хэдэн сар хүлээх ёстой вэ?

5. Дараагийн тоо 10 мөн үү?

6. Өмнөх тоо 12 мөн үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та асуултуудад зөв хариулсан. Энд түлхүүр ба үсэг (O) байна.

Тэр захиаг самбар дээр өлгөв. Бид аялалаа үргэлжлүүлж байна.

Бид газрын зураг руу харна: аль зам нь биднийг дараагийн даалгаварт хүргэх вэ? (долгионы шугамын дагуу) Бид ямар үзэсгэлэнтэй галын тойрогт хүрэв!

Багш даалгаврыг уншиж байна.

“Ид шидийн тойрог нь 7 өөр хэсэгт хуваагдана. Эд ангиудыг нэг тойрог болгон цуглуул."

Багш тойрон алхаж, шалгаж, тусалдаг. Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, бид ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

(Хэд хэдэн хэсгээс та 1 бүхэлд нь угсарч, нэг бүхэлд нь хэд хэдэн хэсэгт хувааж болно).

Аль нь илүү вэ, хэсэг эсвэл бүхэлдээ? Юу нь бага вэ? Ухаантай байдлынхаа төлөө та түлхүүр, захидал хүлээн авдаг. Аль нь? (L). Үргэлжлүүлье. Аль зам? (тасархай шугамаар) Өө! Хараач! Нүдний шилтэй аалзны тор! Чи айхгүй байна уу? Тэгээд бид цаашаа аян замдаа гарлаа.

Бид бослоо. Гурав алхмаар байрандаа ор. Зүүн. Зөв. Зүүн. Эргэн тойрон. Зүүн. Урагш алх, намайг дага. Бидний өмнө нэгэн саад тотгор байна: оюун санааны хаалга. Хэрэв та давж гарвал илүү ухаалаг болж, бусад бүх ажлыг шийдэх болно.

(Хүүхдүүд цагираг дундуур авирч байна) Бид өөрсдийгөө хүйтэн, эвгүй өрөөнд, хичнээн аалз байгааг олж мэдэв.

(будсан аалзнууд мольберт дээр зогсож, ар талд нь тоонууд зурсан) Ахлагчийн даалгавар энд байна. Уншиж байна.

“Хэрэв та тэдэнд эрх өгвөл аалзнууд чамайг торонд ороож өгөхгүй

Хоёр оронтой тооны шинж чанарууд: 11, 10, 14

Жишээлбэл. 11 тоо нь хоёр оронтой тоо бөгөөд нэг арав, нэг нэгжтэй. Хачирхалтай. Энэ тооны хөршүүд нь 10, 12 юм."

Хүүхдүүд тоонуудыг тодорхойлдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Сайн байна, та энэ даалгавраа биелүүлэв. Та түлхүүрийг хүлээн авах ба

үсэг (O).

Энэ өрөөнөөс хурдан гарцгаая. Суу, завсарлага аваарай.

Даалгаврын дугтуйг дахин хар.

(Багш дараагийн даалгаврыг уншина)

"Чи төөрдөг байшингаар дамжин тодорхой өнгөт (улаан, цэнхэр) замаар явах ёстой. Зөвхөн зөв замыг сонгосноор та Дуба руу явах болно. Энэ мөчөөс гараа өргөхгүйгээр

Баруун талд 3 нүд

4 эс доошилсон

5 нүд үлдсэн

6 нүд дээш 8 нүд баруун

8 нүд доош"

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүн бүр төөрдөг байшингаа дуусгасан уу? Таблет дээрээ явсан зам руугаа оч. Хоёр зам хоёулаа биднийг Оак руу хөтөлнө.

Гэхдээ бидэнд хугацаа бага байгаа тул хамгийн богино хугацааг сонгох ёстой. Аль зам нь богино, улаан эсвэл цэнхэр гэдгийг яаж мэдэх вэ? (зөв хэмжих ёстой)

Бид уртыг хэрхэн хэмжих вэ? (хэмжих)

Ямар хэмжүүрээр? (олс, алхам, сантиметр, соронзон хэмжүүр, захирагч) Бидний хэмжүүр нь олс байх болно (багш хүүхдэд нөхцөлт хэмжилт хийх олс өгдөг)

Саша хэмжүүрийг зам дээр, Таня хэмжүүрийг чип дээр тавина. Бид хамтдаа хэмжүүр нь зам дээр хэдэн удаа унахыг тоолдог. Аль зам нь богино вэ? (Улаан).

Яагаад? Учир нь энэ нь 4 хэмжигдэхүүнтэй тэнцүү, хөх нь 6. Мөн 4 нь 6-аас бага гэдгийг бид мэднэ.

Сайн хийлээ! Бид богино замыг тодорхойлсон, бид түлхүүр, үсэг (D) авдаг. Улаан хивсний дээгүүр алхцгаая. Энэ бол газрын зураг дээр заасан царс юм. Царсны навч нь энгийн биш, харин ид шидтэй байдаг. Тодорхой даалгавар бүхий хуудас бүр. (Багш хуудаснуудыг урж, даалгаврыг уншина)

1. Ямар геометрийн дүрс илүү байдаг вэ? Тоолж, зөв ​​тэмдгийг тавь.

2. Бид оршин суугчдыг байшин руу нүүлгэсэн.

3. Бодлого зохиож, шийдвэрлэх.

Та ч гэсэн энэ даалгавраа биелүүлсэн. Та түлхүүр, захидал хүлээн авна.

Энэ юу вэ, залуусаа? Асуултын тэмдэгтэй хачирхалтай хуудас. Тэр юу вэ

гэж асуудаг уу?

Багш хуудсыг эргүүлж уншина.

Түлхүүр үгэнд сүүлийн ямар үсэг дутуу байна вэ? Энэ захидлыг та таамаглаж байна

үгийг бүтээж, сүүлчийн түлхүүрийг аваарай.

Чимээгүйхэн алхаж захидлуудаа харцгаая. Бид алийг нь олсон, алийг нь олсонгүй

энэ хангалттай юу? (C)

Түлхүүр үгийг хамтдаа уншъя. Сайн хийлээ. Бид сүүлчийн түлхүүрийг авдаг.

Бид тэдний хэд нь байгааг тоолох уу?

Багш үүнийг хүүхдүүдэд өгч, бүгд хамтдаа чангаар тоолдог: 12 3 4 5 6 7

Сайн байна, хүүхдүүд ээ. Та бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн. Та 7 түлхүүр хүлээн авлаа

түлхүүр үгийг тааварлав. Гэхдээ надад чамд хамгийн сүүлийн зүйл байна

Туршилт: Түлхүүр бүр хайрцагны нүхэнд багтах ёстой. Зөвхөн

дараа нь энэ нь нээгдэж, та эрдэнэсийг хүлээн авах болно.

Хүүхдүүд түлхүүрээ түрхээд авсыг нээнэ. Шоколад, ном байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Та өөрийн мэдлэгийн тусламжтайгаар зорилгодоо хүрч, жинхэнэ эрдэнэсийн хайрцгийг нээж чадсан, учир нь тэд ном чимээгүй, харин мэргэн ухааныг сургадаг гэж дэмий ярьдаггүй.

GBOU 2573-р цэцэрлэг

Хийсвэрангиудnболон сэдэв:

"Бид тоглодог, бид тоолдог"

Бэлтгэсэн: бэлтгэл бүлгийн багш

Королева Л.И.

Үзвэр үйлчилгээнд хоёр баг оролцдог. Хүүхдүүд багийнхаа нэрийг урьдчилан гаргаж ирээд эмблем зохиож, ахмадаа сонгож, мэндчилгээний дуу сурдаг. Жагсаалын аудио бичлэг тоглогдож байна. Оролцогчид хөгжмийн өрөөнд ордог (хананд математикийн тэмдэг, тоо өлгөгдсөн).

Усан онгоц жолоодохын тулд

Тэнгэрт нисэхийн тулд,

Мэдэх зүйл их байна

Та маш их зүйлийг мэдэх хэрэгтэй!

Өнөөдөр бид математикийн гайхамшигт улс руу явах болно. Чи бэлэн? Замдаа уйдахгүйн тулд замдаа хөгжилтэй дуу сонсоцгооё.

Тэд “Зөв аялагчид” дууг (хөгжим М. Старокадомский, үгийг С. Михалков) тоглодог.

Herald (насанд хүрсэн хүний ​​тоглосон дүр). Анхаар! Анхаар! Өнөөдөр Математикийн улсын нийслэл Цифроград хотод тоглоом, тэмцээн болж байна! Тоглох дуртай, тоолж чаддаг хүмүүсийг оролцохыг урьж байна.

Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн тэмцээний явцыг ажиглаж, үр дүнг үнэлнэ. (Шүүгчийн гишүүдийг танилцуулж байна.)

Багууд бие биетэйгээ мэндчил. (Тэд сурсан дуунуудаа тоглодог.)

Тэргүүлж байна. Тэмцээгээ эхэлцгээе.

Оюун ухааны хувьд цэнэглэх нь төвөгтэй оньсого юм.

Тоотой картуудыг багуудын өмнө ширээн дээр тавьдаг. Хүүхдүүд хөтлөгчийн санал болгож буй оньсого тааж, оньсогоонд нэр дурдагдсан тоо бүхий картыг олох ёстой. Зөв гүйцэтгэсэн даалгавар бүрийн хувьд багууд тугуудыг шагнадаг бөгөөд тэдгээрийн тоо нь зугаа цэнгэлийн төгсгөлд ялагчийг тодорхойлдог.

Нэг хөл дээрээ эргэлддэг

хайхрамжгүй, хөгжилтэй,

Өнгөлөг банзал өмссөн бүжигчин,

Хөгжимт…

Хөлдөхгүйн тулд таван залуу сүлжмэл зууханд сууна. (Миттен.)

Никель байгаа ч юу ч худалдаж авахгүй. (гахай.)

Энэ нь дуугарч, хангинаж, Тоглож хүн бүрийг баярлуулдаг, Гэхдээ зөвхөн гурван чавхдас түүнд зориулагдсан

хэрэгтэй. Энэ юу вэ, юу гэж бодож байна? Энэ бол биднийх... (Балалайка.)

Таван утас дээр

Шувуудын сүрэг амарч байна.

Тэргүүлж байна. Хүүхдүүд ээ, та хэдэн тэмдэглэл мэддэгийг санаж байна уу? (Долоо.) Бүх тэмдэглэлд нэр байна. Тэднийг нэрлэ. (Хүүхдийн хариулт.)

Хүүхдүүд металлофон тоглож, "До, ре, ми, фа, сол..." (хөгжим А. Островский, 3. Петровагийн дуу) дууг дуулдаг. “Хагас боловсролтой шидтэн” дууны (хөгжим А.Зацепин, үгийг Л.Дербенев) дууны бичлэгт Гном (насанд хүрсэн хүн тоглодог) танхимд шүхэр барин орж ирдэг бөгөөд үүнд даалгавар бүхий картууд хавсаргасан байна.

Одой. Би шидтэн биш, би зүгээр л сурч байгаа, үргэлж амжилтанд хүрч чаддаггүй. Би эдгээр асуудлыг шийдэж чадаагүй. Надад туслаач залуусаа!

Багууд ээлжлэн асуудлыг шийддэг.

Азарган тахиа хашаа руу нисэв,

Тэнд дахиад хоёр уулзлаа.

Хэдэн азарган тахиа байдаг вэ?

Хариулт нь хэнд байна вэ? (Гурав.)

Зараа цэцэрлэгээс гурван алим авчирч, сарнайн алимыг хэрэмд өгөв. Баяртай бэлэг

хэрэм авсан, зараа тавагны алимыг тоол. (Хоёр.)

Зараа дэгдээхэйгээ өгөв

Найман арьсан гутал.

Залуусаас хэн нь хариулах вэ?

Тэр хэдэн дэгдээхэй өмссөн бэ? (Дөрөв.)

Муур хивсэнд хатгамал хийв -

Гайхалтай загвар:

Хоёр том эс

Тус бүр гурван салбартай.

Муур орон дээр суугаад,

Хивс дээр хэдэн салбар байдаг вэ?

Хүүхдүүд ээ, эдгээр хэцүү асуудлыг шийдвэрлэхэд тусалсанд баярлалаа. Одоо тоглоцгооё.

"Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав" тоглоом тоглогддог. Хүүхдүүд хөгжимд янз бүрийн хөдөлгөөн хийдэг (марш, хажуу тийш давхих, үсрэх). Хөгжмийн фрагмент бүрийн төгсгөлд хөтлөгч хэнгэрэг цохино. Цохилтын тоо нь хүүхдүүд хэрхэн зогсох ёстойг заадаг (нэг нэгээр нь, хосоор нь, гурав, дөрөв гэх мэт).

Одой. Чамтай тоглох надад үнэхээр таалагдсан. Гэхдээ би шидтэний сургуульд буцаж очих ёстой. Баяртай хүүхдүүд ээ! (Навч.)

Тэргүүлж байна. Тэгээд бид тэмцээнээ үргэлжлүүлж байна.

Хоёр эгнээнд зогсоод тоглож эхэлцгээе. Хамгийн авхаалжтай нь хэн бэ? Бид чадах уу

“Тоолох” тоглоом тоглож байна (Мексикийн ардын дуу, аранжиргаа М. Милман, орос бичвэр Ю. Хазанов (“Хүүхдүүд дугуйлан бүжиглэж байна” түүвэр. Эмхэтгэсэн: М. Медведев, В. Рыжков / М.: Хэвлэл. байшин "Хөгжим", 1988).

Найман модон хүүхэлдэй. Булцгар, улаанууд нь манай ширээн дээр амьдардаг, хүн бүрийг үүрлэсэн хүүхэлдэй гэж нэрлэдэг. Бид тоглож, зугаацаж, нэг болж нэг болсон.

Тоглоом "Үүрлэсэн хүүхэлдэйг өндрөөр нь ангил." Хүүхдүүд матрешка хүүхэлдэйг хэмжээнээсээ хамааран фланелграф дээр жагсаадаг: эхний баг буурах дарааллаар, хоёр дахь нь өсөх дарааллаар байна.

Тэргүүлж байна. Та даалгавраа хурдан биелүүлж, одоо зочдод - үүрлэсэн хүүхэлдэйтэй уулзаарай.

Охидууд "Merry Matryoshkas" (хөгжим Ю. Слонов, үгийг Л. Некрасова) бүжиглэж байна.

Тэргүүлж байна. Ахмадын уралдаан зарлаж байна. Тэд бүхэл бүтэн зургийг гаргахын тулд зургийн хэсгүүдийг нэгтгэх ёстой.

Ахмадууд номлолд явж байна. "Хөлөө бүү норгох" тоглоом тоглогддог. Баг бүрийн өмнө "овойлт" (дугаарласан самбар) тавьдаг. Багийн гишүүд ээлжлэн "намаг" дундуур явж, тооллогын урагш ба урвуу дараалалд тохирсон "овойлт" дээр гишгэх ёстой (I-ээс 9 хүртэл).

Тэргүүлж байна. Одоо бид бүгд амарч, шүлэг унших болно. Энгийн биш, математикийнх. Хүүхдүүд.

Зам дээр зуутын шоргоолж тааралдав: - Өглөөний мэнд! Юу байна?

Тэр дөчин сарвуу өгсөн.

Тэр хооронд сарвуугаа дарав - Тэгээд орой болов. (Э. Голдман.)

Өглөө эрт зах дээр

Би хонины хурга худалдаж авсан.

Хурга, хурганы хувьд -

Арван намуу цагираг.

Есөн хатаагч, найман боов,

Долоон хавтгай талх, зургаан бяслагтай бялуу,

Таван бялуу, дөрвөн пончик,

Гурван талх, хоёр цагаан гаатай талх,

Тэгээд би нэг өнхрөх худалдаж авсан -

Би өөрийгөө мартаагүй байна.

"Хоёр дахин хоёр бол дөрөв" хэмнэлтэй тоглоом (хөгжим В. Шайнский, үг нь М. Пляцковский).

Зорилго: 10 дотор тоон болон дарааллын тоолох чадварыг сайжруулах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Объектуудыг өнгө, хэлбэр, хэмжээгээр нь бүлэглэх чадварыг бэхжүүлэх үйл ажиллагааг зохион байгуул. Танил геометрийн дүрсийг нэрлэх дадлага хийх: бөмбөг, шоо, цилиндр;

- тусгах үйл ажиллагааг зохион байгуулах.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

БОЛОВСРОЛЫН БАЙДАЛЫН ТЕХНОЛОГИЙН ЗУРАГ

(системийн үйл ажиллагааны аргын технологи, зохиогч Л. Г. Петерсон)

Үйл ажиллагааны төрөл: Танин мэдэхүй, судалгааБэлтгэл бүлэг.

Сэдэв: "Эзлэхүүн геометрийн хэлбэрүүд: бөмбөг, шоо, цилиндр."

Зорилго: 10 дотор тоон болон дарааллын тоолох чадварыг сайжруулах нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Объектуудыг өнгө, хэлбэр, хэмжээгээр нь бүлэглэх чадварыг бэхжүүлэх үйл ажиллагааг зохион байгуул.Танил геометрийн дүрсүүдийг нэрлэх дадлага: бөмбөг, шоо, цилиндр;
- математикийн ойлголтыг бүрдүүлэх, танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх үйл ажиллагааг зохион байгуулах.
- тусгах үйл ажиллагааг зохион байгуулах

Арга, техник: Аман, харааны, танин мэдэхүйн.

Материал ба тоног төхөөрөмж:энгийн харандаа, геометрийн хэлбэр ба бие, цүнх, тодорхой геометрийн дүрс бүхий төрөл бүрийн объект (шоо, хавтан, толь гэх мэт), Диенеш блок;

Эрүүл мэндийг хэмнэх технологи: "Fidget Figures" биеийн тамирын дасгал.

Энд нуугдаж тоглох дуртай эрч хүчтэй дүрүүд байна. Тиймээс, залуусаа, тэднийг нүдээрээ хайцгаая. Бүгдээрээ хамтдаа зүүн тийшээ харцгаая. Тэнд юу байна? Энэ бол... дөрвөлжин. Та хошигногч залуусын сониуч нүднээс мултарч чадахгүй. Дөрвөн өнцөгт талбай яг л цэрэг шиг алхаж байна. (Хүүхдүүд байрандаа алхаж байна) Одоо баруун тийшээ хар, Та үүнийг таньж байна уу? Энэ бол... тойрог. Тэгээд бид чамайг олсон. Бидэнтэй уулзаарай, хайрт найз минь. Бид өөрсдийгөө эргүүлж, хормын дотор байрандаа буцах болно. (Хүүхдүүд байрандаа эргэлддэг) Хэн ийм өндөрт авирч, дээвэр дээр гарах шахсан бэ?

Энэ хачирхалтай дүрсийг ... зууван гэж нэрлэдэг. Үсэрч, гараа өргөж, зууван руу хүр! (Хүүхдүүд гараа дээш өргөөд үсэрдэг) Доошоо хараад тэнд гурвалжин олъё. Тэгээд доош тонгойцгооё.

Бид тоонуудыг сайн мэднэ! (Хүүхдүүд сууна).

Үе шатууд

OS

Багшийн үйл ажиллагаа

Текстийг үйлдлийн систем + багшийн үйлдлийн дагуу (багшийн шууд яриагаар) бичсэн болно.

Хүүхдийн үйл ажиллагаа

Текстийг бичсэн байна

(хүүхдээс шууд ярих боломжтой) OS хувилбарын дагуу + хүүхдийн үйлдэл.

Хүлээгдэж буй үр дүн

Төвийн байгууллагаар дамжуулан бүртгүүлсэн (боловсролын, хөгжлийн, боловсролын)

1. Нөхцөл байдлын танилцуулга (сэдэл, асуудлын мэдэгдэл)

Мотивацын технологи.

Залуус аа, хичээлийнхээ сэдвийг олж мэдэхийн тулд бид бага зэрэг тоглох болно.Хэн тоглохыг хүсдэг вэ?

Хүүхдүүд багшийг сонсож, зөвшөөрч байна.

Эерэг сэтгэл хөдлөлийн суурь бий болгох.

2. Мэдлэг, ур чадварыг шинэчлэх (давталт, нэгтгэх).

Харилцаа холбооны технологи.

Тоглоом "Шидэт цүнх"(хүүхдүүд хагас тойрогт зогсож байна).
Би хүүхдүүдийг цүнхэнд байгаа зүйлийн хэлбэрийг тодорхойлж, нэрлэхийг урьж байна (уутанд байгаа объектууд бөмбөг, шоо, пирамид, тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин хэлбэртэй). Би хүүхдүүдэд хүрэлцэх замаар олж мэдсэн дүрс, дүрсийг харуулдаг. Хүүхдүүд тэднийг дууддаг.
- Дөрвөлжин ба шоо ав.
- Энэ юу вэ? (дүрс)
-Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?

Тоглоомоор дамжуулан хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүүхдүүдийн хариулт.

Хүүхдэд байгаа мэдлэг, санааг шинэчлэх.

Артикуляторын яриаг хөгжүүлэх.

3. Нөхцөл байдлын хүндрэл (асуудлын тухай мэдэгдэл)

Асуудал нь хайлтын технологи юм.

Та тэднийг адилхан гэж бодож байна уу?
Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

4. Шинэ мэдлэгийг "нээх" (үйл ажиллагааны хэлбэр)

Судалгааны үйл ажиллагаа.Эдгээр тоо ижил эсэхийг мэдэхийн тулдЭдгээр дүрсийг цаасан дээр байрлуул. Анхааралтай ажиглаад бүх тоонууд хуудасны хавтгайд тохирох эсэхийг надад хэлээч?
Зөрчилдөөн. (Хэрэв бүх хүүхдүүд "Үгүй" гэж хариулбал).
- Та ямар сонирхолтой зүйлийг анзаарсан бэ?
(дөрвөлжин нь хуудсан дээр бүрэн нийцдэг, гэхдээ шоо нь тийм биш).
-Ямар асуулт гарч ирэх вэ?
(шоо яагаад цаасан дээр таарахгүй байна вэ).
ХАМТ үзэл бодлын зөрчил.
- Бүгд санал нийлэх үү? (Зарим хүүхдүүд: "Тийм", бусад нь - "Үгүй" гэж хэлдэг).
- Бүлэгт хэдэн санал байна вэ? (2).
-Ямар асуулт гарч ирэх вэ? (хэний зөв бэ?)
- Үүнийг олж мэдье.
Талбай нь хуудасны хавтгай дээр байрладаг тул одоо харандаагаар зур. Ямар ул мөр үлдсэн - дөрвөлжин, одоо шоо дугуйлж, ямар ул мөр үлдсэнийг хараарай? - бас дөрвөлжин.
- Шоо хуудасны хавтгай дээр бүрэн хэвтэж байна уу? (Үгүй).
- Тийм ээ, зөвхөн нэг тал нь цаасан дээр хэвтэж, үлдсэн хэсэг нь цаасан дээр байрладаг. Тиймээс дөрвөлжин нь хавтгай дүрс, харин куб нь эзэлхүүний дүрс юм.
Мөн тойрог ба бөмбөг, гурвалжин, пирамид зэргийг харьцуул.
Одоо жаахан амарцгаая.

Тэд багшийн үйлдлийг ажиглаж, асуултанд хариулж, тоглодог.

Биеийн тамирын дасгал хий.

Харьцуулах замаар хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх. Артикулятор яриа, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

5. Мэдлэг, ур чадварын тогтолцоонд шинэ мэдлэгийг оруулах

Тоглоомын технологи.

Тоглоом "Ол, хэл"(бүлэг дундуур явж, шаардлагатай зүйлсийг олох).
Хүүхдүүд хүрээлэн буй орчинд бөмбөрцөг, шоо, пирамид хэлбэртэй объектуудыг олдог.

"Гинж угсрах" дидактик дасгал.

Хүүхдүүд Диенеш блоктой ажиллахын тулд 2 багт хуваагдана. Багшийн дохиогоор багууд диаграммын дагуу блокуудын гинж үүсгэдэг.

Тэд асуултанд хариулж, ур чадвараа харуулдаг.

Тэд схемийн дагуу гинжийг тоглож, угсардаг.

Геометрийн дүрсийн талаархи санаа бодлыг өргөжүүлэх.

6. Тусгал

(үр дүн, тусгал)

Рефлекс технологи.Залуус аа, бид өнөөдөр ямар үзэл баримтлалыг бататгасан бэ? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?Хичээл таалагдсан уу?

Хүүхдүүдийн бие даасан мэдэгдэл.

Аман ярианы чадвартай, бодлоо илэрхийлэх чадвартай.



Топ