Зображувати можна лінією. Технологічна карта уроку "зображати можна лінією"

Урок має на меті навчити дітей молодшого шкільного вікузображати краєвид за допомогою різноманітних ліній. Розвивати фантазію, творча уяваі емоційне сприйняттяучнів. Закріплювати навички роботи графічними матеріаламиКабіна: олівець, фломастери, гелева ручка.

Завантажити:


Попередній перегляд:

ДБОУ Школа № 996 м. Москва

Конспект уроку з образотворчого мистецтва 1 клас

Тема уроку: Зображувати можна лінією.

«Лінія – оповідачка»

Цілі уроку:

  1. Навчальні:
  1. вивчати зображати пейзаж за допомогою лінії;
  2. вчити використовувати різноманітні можливості лінії зображення окремих елементів пейзажу;
  3. дати поняття «пейзаж»;
  4. зміцнювати міжпредметні зв'язки.
  1. Розвиваючі:
  1. розвивати фантазію, творчу уяву учнів, емоційність сприйняття витворів мистецтва;
  2. активізувати пізнавальний інтересучнів через літературні твори;
  3. розвивати практичні вміння та навички роботи з графічними матеріалами (олівець, фломастер, гелева ручка)
  4. збагачувати лексичний запас термінами та поняттями образотворчого мистецтва.
  1. Виховні:
  1. виховувати любов до прекрасного, естетичне та моральне ставленнянасправді;
  2. виховувати ініціативність та самостійність у роботі.

Формування універсальних навчальних дій(УУД)

Особистісні УУД

  • Встановлення учнями зв'язку між метою навчальної діяльностіта її мотивом (мотив – виставка робіт, мета – виконання малюнка)

Регулятивні УУД

  • Постановка навчальної задачі;
  • визначення послідовності проміжних цілей з урахуванням кінцевого результату;
  • Виділення та усвідомлення того, що вже засвоєно і що ще підлягає засвоєнню, усвідомлення якості та рівня засвоєння;
  • Виховання вольової саморегуляції.

Пізнавальні УУД

  • Розвивати здатність смислового сприйняття зображення;
  • Здійснювати аналіз об'єктів, встановлювати аналогії.

Комунікативні УУД

  • Адекватно використовувати комукативні (мовні) засоби на вирішення різних коммукативних завдань, опановувати діалогічної формою комунікації;
  • Задавати суттєві питання, формулювати власну думку.

Очікувані результати:

Особистісні: готовність до саморозвитку, висока мотивація до навчання та пізнання.

Метапредметні: освоєння УУД.

Предметні: здобуття нового знання, його перетворення та застосування.

Обладнання уроку:

  • Комп'ютер, проектор.
  • Презентація до уроку
  • Зоровий ряд: репродукції робіт І. Шишкін, Т. Мавріна, Н. Пономарев.
  • Музичний ряд: музика Ніно Рота до кінофільму «Ромео та Джульєтта»
  • Матеріали для уроку: аркуш формату А-3, прості олівці 4В-6В, фломастери, чорна гелева ручка.

Список використаної літератури:

1. Неменська Л.А. Образотворче мистецтво: Ти зображуєш, прикрашаєш, будуєш, підручник для 1 класу М: Просвітництво, 2011.

2. Поурочні розробки з образотворчого мистецтва.

3. Горяєва Н.А. Маленький художник, посібник для роботи з дітьми М: Просвітництво, 2011.

Електронні освітні ресурси

1. Електронна Вікіпедія: http://www/wikipedia.org.

2. Методика викладання образотворчого мистецтва

3. Каталог мистецтва http://www.art-catalog.ru

Хід уроку.

  1. Організаційний момент.

Вітання.

Сьогодні на уроці ми з вами вирушимо у подорож. Ми потрапимо до Країни Фантазій та Спогадів. Для нашої подорожі не потрібні рюкзаки та намети, нам знадобляться: чистий аркуш, прості олівці або фломастери та чорна гелева ручка. Якщо все готово – час у дорогу!

  1. Повідомлення теми та мети уроку.

Дуже давно, коли люди жили не в будинках, а в печерах, їжу готували не на плиті, а на багатті, не знали букв, не вміли писати, вони всі свої розповіді малювали вугіллям на стінах своїх жител. Дивлячись на ці малюнки, ми можемо собі уявити їхнє життя. Більшість таких зображень виконано лінією. Отже лінія може розповідати.

Ось і ми на уроці навчатимемося розповідати свою історію не словами, а ЛІНІЄЮ. (Слайд №2, 3)

  1. Вступна розмова на тему уроку.

Перш ніж вирушити у подорож, ми пройдемо невелику підготовку. Перевернемо лист на зворотний бік, Візьмемо в руку олівець (фломастер) або гелеву ручку і поставимо крапку. Це наш перший крок. Потім поставимо багато крапок-кроків. (Слайд № 4)


Нехай точок буде дуже багато,
Я через них веду дорогу.
З'єднуючи точку з точкою,
Я накреслив доріжку-рядок.
Доріжка, згинаючи, в'ється,
Доріжка ЛІНІЄЮ зветься.

А які лінії? (Товсті та тонкі, прямі та криві, гострі та закруглені, довгі та короткі)

Давайте спробуємо знайти ці лінії на роботах художників, і подивимося, про що нам розповіли ці лінії (довгі криві лінії зображують дорогу, коротенькі – траву та крапельки дощу, гострі колючі – ялинку, заокруглені – берізку).

Робота з репродукціями художників.

- Спочатку подивимося замальовки відомого російського пейзажиста Івана Шишкіна.

(Слайд № 5)

Що зобразив митець у своїй роботі? (дорогу, що веде до села, вздовж дороги стоять три великі дерева, а вдалині видно дахи сільських будинків)

- А художниця Тетяна Мавріна зовсім по-іншому зобразила краєвид. (Слайд № 6)

(Діти розглядають репродукції художників та визначають, що і якими лініями зобразили художники)

Який краєвид зобразила художниця: міський чи сільський? (сільський)

А як здогадалися? (немає високих будинків, а є зображення різних дерев, трави, доріжки, що йде вдалину)

Давайте уважно розглянемо цю роботу та подумаємо, чи зможемо ми відрізнити різні породидерев, зображені на ній? Якою лінією митець їх зобразив? (ялинки на дальньому плані намальовані гострими зубчиками, листяні дерева– закругленими лініями, а берізку на передньому планіможна дізнатися по чорних смужках на стовбурі)

А тепер подивимося на роботу іншого художника, художника Пономарьова. (Слайд № 7)Яке дерево намалював художник? (Сосну)

А як ви здогадалися? (У сосни товстий ствол, гілки великі і спрямовані вгору, завершуються вони довгими голочками)

IV. Фізкультхвилинка.(Слайд № 6)

У повітрі пальчиком «обведіть» зображення, що сподобалося, а потім спробуйте намалювати його самі на аркуші паперу.

Як на палітрі художник змішує фарби, письменник записує свої думки на чернетку, так і ви спробуйте провести різні лінії на аркуші, і подумайте, що ними можна намалювати.

V. Практична робота.

- Тепер перевернемо лист на лицьову сторону і почнемо нашу подорож. Згадайте та намалюйте, де ви були влітку. Можна намалювати, як ви відпочивали з друзями у селі чи на дачі, ходили на рибалку чи ліс за грибами. Тим, хто не може пригадати нічого цікавого з літнього відпочинку, я пропоную пофантазувати. А допоможуть нам у цьому різні ЛІНІЇ, які можна провести простим олівцем, фломастером або гелевою ручкою. Лінія – оповідачка, вона біжить з-під олівця та розповідає про все, що ти хочеш. Тільки пам'ятайте про те, що ваша розповідь буде цікавішою і виразнішою, якщо ви подорожуватимете з різними лініями (прямими та кривими, короткими та довгими, гострими та плавними)

Вчитель вивішує репродукції художників на дошку, включає музику Ніно Рота.

Діти малюють. Вчитель працює індивідуально із дітьми.

VI. Естетична оцінка робіт

Виставка дитячих робіт.

Які цікаві ви отримали подорожі, не схожі один на одного. А допомогла вам, хлопці, лінія – оповідача.

Показ робіт, виконаних дітьми у попередні роки. (Слайд № 8, 9)

Попередній перегляд:

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Тема уроку: «Зображати можна лінією. Лінія-оповідачка» Урок образотворчого мистецтва в 1 класі

Художники кам'яного віку

Малюнки стародавніх художників

Точки та лінії

Художник Іван Шишкін

Художник Тетяна Мавріна

Художник Микола Пономарьов

Роботи юних художників

Роботи юних художників

Дякую за увагу!


Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Загадка По папері я біжу, Все вмію, все можу: Хочеш – будиночок намалюю, Хочеш – ялинку в снігу, Хочеш – дядька, хочеш – сад. Мені будь-яка дитина радий. Запитання: "Для чого потрібні олівці?".

Слово «олівець» означає «чорний камінь». "Кара" - "камінь", "аш" - "чорний". Саме чорним каменем чи вугіллям малювали в давнину люди. Графітний олівецьбув винайдений у XVI столітті.

Що це? Що вона робить? А зараз? А тепер що з нею відбувається? Що сталося? Що тепер? Ці лінії називають контурами Гра

гілки дерев У природі багато нагадує лінії:

і багато іншого

Ось плутанина з ліній. Може, в ній хтось сховався?

Ослик, навантажений поклажею.

Ви бачили як мотузочка намалювала петлю одним рухом. Спробуйте повторити та домалюйте що вважаєте за потрібне.

Фізкультхвилинка Ми працювали все дружно, А тепер ми відпочинемо. Ніжками потопаємо: раз, два, три, чотири. Ручками поплескаємо: раз, два, три, чотири. Повернемося ліворуч, праворуч. Плечі випрямимо, вдихнемо. І сядемо, і привстанемо. Раз, два, три, дихай рівніше, Від зарядки станеш міцніше, Станеш міцніше і сильніше.

Зображати можна лінією Лінія – оповідачка, вона біжить з-під олівця та розповідає про все, що ти хочеш. Чим ви любите займатися в вільний час? Подумайте, щоб ще ви хотіли розповісти про себе своїм однокласникам, але висловіть це не словами, а малюнком.


За темою: методичні розробки, презентації та конспекти

Розкрити особливості графічних засобів у образній поетичній формі. Вчити дітей перевтілюватися, програвати різні ролі та характери перед іншими дітьми. Вчити дітей за допомогою різних гра...

Урок образотворчого мистецтва за програмою Б.М. Неменського "Зображати можна лінією"

Сьогодні на уроці ви придумаєте "Оповідання про себе". Розповідь про себе потрібно намалювати, використовуючи малюнки лінії. Лінія - оповідача, вона біжить з-під олівця і розповідає про все, що ти хочеш.

Конспект уроку з образотворчого мистецтва 1 клас: Зображувати можна лінією «Лінія – оповідача»

Урок має на меті навчити дітей молодшого шкільного віку зображати пейзаж за допомогою різноманітної лінії. Розвивати фантазію, творчу уяву та емоційне сприйняття учнів. Закри...

1 клас, 1 чверть, 5 урок

Урок: "Зображати можна лінією"

Завдання:

    Виховувати інтерес до пізнання нового мистецтва.

    Виховувати емоційно-естетичну чуйність на прекрасне в мистецтві та в житті.

    Навчити зображати лінією осінні листочки.

Зоровий ряд:

    презентація.

    Осінні листочки зібрані на прогулянці попереднього уроку.

ХІД УРОКУ

Вчитель: Здрастуйте, хлопці! На попередньому уроці подорожі ми з вами спостерігали, розглядали, вивчали осінню природу. Що гарного ми побачили на прогулянці?

Учні: - Небо з хмар.

У калюжах листочки плавали.

На деревах яблучка висить.

Гарно, коли листочки падають від вітру.

Килим з листя.

Вчитель: Листочки яких дерев ви побачили?

Учні: - Дуба, берези, клена, яблуні, тополі.

Вчитель: Мабуть, ці дерева ростуть у нас біля школи. Усі листочки були однакові?

Учні: Ні, вони різні.

Вчитель: Листочки відрізняються лише за кольором?

Учні: Листочки відрізняються за розміром, за формою та за кольором.

Вчитель: Зараз ми подивимося як прикрашають листя осінню природу. Ви дивитися презентацію і відзначатимете для себе: різні кольорилистя, будова листочка - його контур і форму, запам'ятайте те, що вам сподобається.

Перегляд презентації.

Вчитель: Що вам запам'яталося найбільше?

Учні: -Як листочки просвічують; - У дубових листочків гарна форма, вигнута; - Мені сподобалася горобина – листочки та ягоди…

Вчитель: Те, що різні листочки ми з вами переконалися в цьому. А ось що у листочків однакове, схоже?

Учні: Вони ростуть на деревах.

Вчитель: Правильно, але не тільки те, що вони ростуть на деревах, у них у всіх – однакова будова: у листочка є середня прожилка, схожа на стовбур дерева, гілки дерева на листку зображають прожилки, що ростуть убік – поторкайте опуклі прожилки пальцями, відчуйте їх рельєфність, і, нарешті, сама форма листочка на просвіт дуже нагадує крону дерева. Давайте спробуємо уявити, як з насіння дерева виростає рослина і стає високим деревом.

Фізкультхвилинка. («Вітер дме мені в обличчя, проростає деревце. Вітер все тихіше, деревце все вище.». «Ми листочки осінні, на деревці сиділи, дунув вітер – полетіли. Ми летіли і летіли і на землю тихо сіли.»)

Вчитель: Я покажу, як лінія мені допоможе зобразити різні листочки. Можна дізнатися, з якого дерева вони летять і падають на землю.(Показ малюнку на дошці.)

Вчитель: Візьміть олівець і починайте виконувати зображення, вибирайте листочки, які вам найбільше подобаються, дозвольте їм зайняти вільний простір.

Учні виконують самостійну художню роботуолівцем.

Вчитель: Щоб листочки виглядали ошатними, яскравими, осінніми ми скористаємося фломастерами та кольоровими олівцями. Починайте роботу.

Учні фломастерами доповнюють яскраві лінії малюнку і заповнюють штрихуванням кольоровими олівцями зображення осінніх листочків.

Вчитель готові роботи закріплює на дошці для експрес-виставки.

Вчитель: Який килим у нас вийшов?

Учні: Різнокольоровий, ошатний, яскраві, барвисті, такі як у парку.

Вчитель: Сьогодні у зображенні нам допомагала лінія. Лінія вміє зображати, малює все, що хоче художник. Лінія – велика помічниця, ми часто до неї звертатимемося. Скажімо їй «дякую» за допомогу. Вас, мої дорогі учні, я дякую за творчість та старання. Урок завершено.

Урок образотворчого мистецтва у 1 класі

Тема: Зображати можна лінією. Будиночок равлики.

Ціль: Познайомити учнів із виразним характером лінії, розвивати вміння користуватися лінієюдати поняття про спіралеподібну форму на площині, вчити порівнювати предмети за формою, розвивати окомір, образне мислення, виховувати пізнавальний інтерес до навколишнього світу

Тип: Комплексний, який розвиває графічні навички.

Вигляд: Репродуктивна, пошукова та творча діяльність.

Завдання:

    Розкрити особливості графічних засобів у образній поетичній формі.

    Вчити дітей за допомогою різних графічних засобів зображати навколишній світ.

Хід заняття

I . Організаційний момент

Перевірка готовності дітей до заняття.

II . Актуалізація опорних знань.

Сьогодні ми вирушимо в гості до художньої студії пана Пензлика (слайд 2). Він навчає двох своїх учнів собаку Тюбика і кота Кляксу (слайд 3). Щоб вміти правильно малювати, потрібно мати теоретичні знання. Ось зараз ми перевіримо, наскільки ви маєте теоретичні знання. Які основні кольори? Які кольори відносяться до теплої гами? До холодної гами?

Пан Пензлик дав учням завдання: намалювати героїв мультиплікаційних фільмів. Але їхні малюнки залишилися незакінченими. Давайте допоможемо закінчити малюнки, але знайте, що у нас лише три кольори: червоний, жовтий, синій. Як за допомогою цих кольорів можна домалювати зайцю (слайд 4) зелену сорочку, коту Леопольду (слайд 6) фіолетовий бант, Смішарику (слайд 8) помаранчевий капелюшок?

III . Повідомлення теми та мети уроку.

Діалог пана Олівця та пані Фарби (слайд 10)

Пан Олівець .У мене до вас серйозна розмова. Мої друзі: фломастери, ручки, олівці обурені тим, що ви постійно віддаєте перевагу пензликам.

Пані Пензлик . На весь свій час. Саме сьогодні ми малюватимемо не фарбами, а олівцями, ручками, а також познайомимося з виразними можливостями ліній, їх видами та характерами. Ще ми простежимо, як змінюються лінії, залежно від того, що малюємо.

IV . Робота над темою уроку

Головнимвиразним засобом малюнку є лінія. Вона може бути (слайд 11) тоненькою та плавною,

колючої та злий.

Художники вигадали кілька назв для ліній: ніжна, пухнаста, оксамитова, весела, тонка.

Ліній можна передати характер, настрій (слайди 12-19). Наприклад: горизонтальні лініївикликають почуття спокою, бо вони нагадують про море, небо. Навіть про диван, на який можна лягти з улюбленою книжкою. А от вертикальні лініївикликають занепокоєння. Напевно, тому, що вони здаються швидкими, спрямовані нагору, ніби звуть за собою до зірок. За допомогою хвилястих ліній можна зобразити рівномірний спокійний рух хвиль моря. Якщо вовк чи акула попросять вас намалювати їм гострі зуби, то не обійтися без ламаної лінії – вона гостра та зла.

Лінії поділяються на прямі та криві. У напрямку лінії можуть бути горизонтальними чи вертикальними. Якщо лінії не мають горизонтального чи вертикального напрямку, їх називають похилими. У малюванні використовують різноманітні лінії: ламані, хвилясті, комбіновані. Всі ці лінії – прямі та ламані, товсті та тонкі, короткі та довгі – можна перетворити на гірські вершини, морські хвилі, колючі рослини, пухнасті хмари та багато іншого.

Аналіз форми, тренувальні вправи

Сьогодні ми спробуємо намалювати лініями равлика та його будиночок.

Яку форму має будиночок равлика? (слайд 20)

Будиночок равлика (слайд 21) має спіралеподібну закручену форму. Візьміть до рук ручку. Пензель руки не кладіть на стіл, тримайте її вільно. Легкими дотиками здійснюйте плавні обертальні рухи, ніби змотує клубок з нитками.

Гра-вправа«Будиночок равлика»

Равлик на аркуші капусти грався

І свій будинок ненароком втратила (слайд 22).

Ми допоможемо равлику і намалюємо їй будиночок. Для цього візьмемо ручку і зробимо плавний рух, начебто поступово закручуємо лінію. Ваші будиночки дуже сподобалися доказу (слайд 23). Вона не знає, як оселитися. Поки равлик вибирає собі будиночок, намалюємо його портрет (слайд 24).

З'явився равлик на стежці,

Начебто турист із рюкзачком.

Вона власний будинокнесе на спинці,

Ледве рухається повзком.

Блискучі ріжки, як антени,

Прагнуть у небо незграбно

Вивчає вона дорогу

І йде захоплено кудись.

IV . Підсумок уроку

    Сьогодні ми не просто малювали, творили, а допомогли равлику намалювати її будиночок та портрет. Крім того, зображуючи характер равлика, використовували різні видиліній.

Увиставка робіт учнів та їх обговорення.

Література:

1. Л.М. Любарська «Образотворче мистецтво». Київ. "Форум", 2003.

Урок 6
Тема
: зображати можна лінією

Цілі:розвивати вміння бачити лінії у природі; вчити зображати лінією на площині; розвивати уяву.

Обладнання: олівці, фломастери, фотографії пейзажів, зразки графіки.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Перевірка готовності учнів до уроку.

II. Повідомлення теми та мети уроку.

– Сьогодні на уроці наш знайомий Майстер-чарівник познайомить нас із тим, як можна зображати лінією на площині. Ви дізнаєтесь, що таке лінія.

III. Введення у тему уроку.

1. Вступна бесіда.

– Яким чином зображення предметів навчалися на минулому уроці? (Зображати предмети в обсязі.)

– Що таке обсяг?

– Наведіть приклади об'ємного зображення.

– Подивіться та назвіть, що я зараз зробила. (Провели лінію на дошці крейдою.)

- Так, я провела лінію. Лінію можна провести не тільки крейдою на дошці, олівець, ручка, фломастер теж залишають на папері слід – це лінія.

- Які бувають лінії? (Прямі, криві, похилі і т. д.)

– Лінії бувають різні. Що нагадують лінії у природі?

2. Робота за підручником.

– Розгляньте фотографії на с. 29 підручника.

– Що нагадують лінії? (Гілки дерев.)

– Що ви бачите на дошці? (Пейзажі.)

– Що у пейзажі нагадують лінії? (Стовбури дерев, трави, гілки, квіти та ін.)

– Це графічна робота художника.

Малюнок тушшю, олівцем або вугіллям називається графікою . У графічних малюнкахбачимо зображення лінією.

- З ліній можна зробити плутанину.

IV. Показ вчителя на аркуші паперу лінійних зображень.

- Подивіться, яку плутанину я зробила.

плутанина

Раді, раді, раді

Світлі берези,

І на них від радості

Виростають троянди.

Раді, раді, раді

Темні осики,

І на них від радості

Зростають апельсини.

То не дощ пішов із хмари

І не град,

То посипався з хмари

Виноградів.

І ворони над полями

Раптом заспівали солов'ями.

К. Чуковський

– Яка плутанина сталася?

– Що можна домалювати, щоб вийшло якесь зображення?

- Я домалювала хвіст, лапи - у мене вийшов кіт.

Діти імітують подих вітру, хитаючи тулуб то в один бік, то в інший. На слова «тише» діти присідають. На слова "вище" - випрямляються і піднімають руки гору.

Вітер дме нам в обличчя,

Захиталося деревце.

Вітер тихіше, тихіше, тихіше.

Деревце все вище, вище.

V. Практична творча діяльність учнів.

- Спробуйте і ви намалювати плутанину з ліній.

- Розгляньте, постарайтеся виявити в ній якесь зображення.

– Змалюйте так, щоб вийшло зображення будь-якого предмета. Використовуйте для цього чорний фломастер або олівець.

VI. Підсумок уроку.

1. Виставка робіт учнів та їх обговорення.

- Зображення яких предметів у вас вийшло?

– Розкажіть про свої малюнки.

2. Узагальнення.

- Що нового дізналися на уроці?

3. Прибирання робочого місця.


Top