Фрагмент уроку сольфеджіо підбір гармонії. Музична гармонія – фарби музики

Урок сольфеджіо "Гармонічний мажор та мінор. Взаємозв'язок елементів"

Пропоную конспект уроку сольфеджіо у 4 класі ДШМ для піаністів. Урок є дослідженням, націленим на узагальнення досвіду теоретичного аналізумузичних творів
Конспект уроку.
Тема:Гармонічний мажор та мінор. Взаємозв'язок елементів у однойменних тональностях
Вигляд уроку:Урок – дослідження
Цілі уроку:
1. Узагальнити отриману раніше інформацію про будову мажору та мінору.
2. Зробити висновки про зміну елементів ладів при взаємодії мажору та мінору.
Завдання уроку:
Навчальні:
1. Ознайомити учнів із гармонійним мажором, Д7, тритонами у гармонійних ладах.
2. Порівняти висотне положення ступенів мажору та мінору в гармонійному та натуральному видах, дослідити елементи ладів та виявити їх зміну, пов'язану зі зміною висотної структури ладу.
3. Повторити вивчені раніше відомості про мажору та мінор, сформулювати висновки щодо порівняльній характеристиціелементів.
4. Навчити визначати знаки у мінорних тональностях різними способами.
5. Розвивати навичку визначення на слух гармонійного та мелодійного видів мажору та мінору, тритонів, ланцюжків з акордів у натуральному та гармонійному мажорі.
Виховні:
Вміння працювати у групі, допомагати одне одному у пошуку вирішення поставленого завдання.
Мотивувати інтерес до дослідження.
Оснащення уроку:
Проектор, комп'ютер, фортепіано, музичний центр.
Хрестоматія з слухового аналізу під час уроків сольфеджіо (уклад. Шехтман Л.С.)
Переклад: І.С.Бах ХТК I тому, прелюдія ля-мінор.

Етапи уроку

Організаційний момент, постановка цілей, мотивація навчальної діяльності
Невелике Вступне словопро жанр уроку – дослідження як найактивнішого виду діяльності щодо нового матеріалу.
Вчитель представляє тему уроку та обговорює формулювання з учнями. З'ясовується значення кожного музичного термінау формулюванні теми уроку.
Учні пояснюють значення знайомих термінів (гармонічний мінор, однойменні тональності, пройдені елементи ладу – стійкі та нестійкі щаблі, головні тризвучтя ладу, тритони), виділяють незнайомі терміни (гармонічний мажор).
Спільно з учнями вчитель формує цілі уроку
Що ми сьогодні робитимемо на уроці? – Дослідити гармонійний мажор, порівнювати елементи.
Що ми маємо знати, щоб це вийшло? – Ті елементи ладів, які раніше вивчалися під час уроків сольфеджіо.
Вчитель ділить дітей на дві групи, позначаючи їх як дві дослідні лабораторії, призначає у кожній групі старшого «наукового співробітника».

Актуалізація знань, умінь, навичок, необхідних для творчого застосування та засвоєння нового матеріалу
Вчитель пропонує проаналізувати кілька пар однойменних тональностей та знайти щаблі, які у кожній парі відрізняються за висотою.
Слайди 2-7.
У результаті аналізу учні роблять висновок, що у кожній парі різними за висотою є III, VI та VII ступені.
Вчитель звертає увагу дітей на те, що проаналізовано тональності з різною кількістю знаків. Далі дається коротка історична довідка– про існування у минулому натурального ладу та пізнішого, темперованого ладу. Слайд 8 – портрет І.С.Баха, композитора, який створив 2 томи ХТК та підтримав теорію про рівномірно-темперований лад.
Вчитель пропонує послухати прелюдії ля-мінор з I тому ХТК і дає завдання до групи: визначити лад на початку твору та наприкінці.
Звучить прелюдія ля-мінор.
Учні визначають ля-мінор на початку прелюдії та Ля-мажор наприкінці прелюдії, що дає однойменні тональності.
Вчитель дає завдання для дослідження за групами: перша група аналізує по нотах початок прелюдії та має знайти ознаки ля-мінору; друга група аналізує закінчення прелюдії і має знайти ознаки Ля-мажора. Слайд 9.
Через 3 хвилини групи дають відповідь: ля мінор не має знаків при ключі, знак сіль#, який з'являється на початку, «належить» однойменному мажору як VII ступінь. У ля-мінорі цей знак можна пояснити як зміну ступеня в гармонійному вигляді мінору. Друга група приходить до висновку, що поява звуку до (III ступінь) наприкінці прелюдії змінює ля-мінор на Ля-мажор.
Вчитель ще раз звертає увагу на підвищення VII ступеня в гармонійному мінорі як елемент натурального мажору.

Вивчення нового матеріалу
Вчитель показує на проекторі Слайд 10 два варіанти запису мелодії з опери М.І.Глінки «Життя за царя» (фрагмент Романса Антоніди), прослухати цю мелодію та вибрати правильний варіант запису із запропонованих двох.
Після прослуховування учні обирають варіант 2.
Вчитель звертає увагу на різне ладове забарвлення третього такту в прикладах 1 і 2, пояснює застосування мінору як підкреслення емоційної напруги в словах гірке горе». Слайд 11.
Формулюється висновок: щоб підкреслити емоційне значення слова, композитор запозичує з мінору в мажор знижений VI ступінь. У зошит записується правило утворення гармонійного вигляду мажору.
Спів фрагмента з опери М.І.Глінки з акомпанементом.
Після співу мелодії з акомпанементом робиться гармонійний аналіз даного фрагмента. Вчитель звертає увагу учнів на акорд із зміненим звуком (сіль-бемоль) і просить дати йому назву.
Учні визначають цей акорд як мінорну субдомінанту і разом із учителем роблять висновок, що мінорна субдомінанта є елементом натурального мінорув однойменному гармонійному мажорі.

Вчитель пропонує учням послухати фрагмент Сонати Ф.Шуберта та визначити на слух акорд мінорної субдомінанти, який використовується у творі.
Після прослуховування учні визначають S53гарм. у другому реченні.
Один з учнів показує цей акорд серед акордів гармонійної послідовності Слайд 12., потім усі учні називають акорди в ланцюжку порядку до S53гарм.. Слайд 13.
Спів нижнього голосу гармонійної послідовності (вчитель грає на фортепіано верхні голоси).
Вчитель просить учнів виділити в ланцюжку якісь незнайомі акорди чи позначення.
Учні звертають увагу на сьомий такт гармонійної послідовності. В результаті аналізу з'ясовується, що акорд із 4-х звуків є домінантовим, за структурою він на одну терцію більший, ніж домінантове тризвучтя, крайні звуки утворюють септиму. Вчитель запроваджує поняття «домінантсептакорд». Також вчитель пояснює сенс позначення К64 у заключному гармонійному обороті.
Вчитель дає завдання на дослідження: які елементи можна знайти у складі Д7 ?
Вислухавши всі варіанти відповідей, вчитель концентрує увагу учнів на ум.5, що входить до складу акорду. Оскільки учні знають правило дозволу тритонів, легко запам'ятовують правило дозволу Д7 .

Робота у групах
Вчитель пропонує учням у групах дослідити звукоряд гармонійного мажору (група 1) та гармонійного мінору (група 2). Учні повинні побудувати звукоряд, знайти у ньому відрізок у 3 тони і відповісти питанням, які щаблі беруть участь у освіті тритонів в гармонійних ладах.
Перша група робить висновок, що тритон у гармонійному мажорі знаходиться на відрізку II-VI ступеня. Це правило відповідає правилу побудови тритонів у натуральному мінорі.
Друга група робить висновок, що тритон у гармонійному мінорі утворюється на відрізку IV-VII ступеня. Це правило відповідає правилу побудови тритонів у натуральному мажорі.
Вчитель допомагає сформулювати висновок: зміна щаблів у гармонійних ладах тягне у себе зміна й освіту нових елементів, запозичених однойменних тональностях. Лади – мажор та мінор, зближуються, збагачуються новими виразними засобами.

Первинна перевірка засвоєння знань. Первинне закріпленнязнань. Контроль та самоперевірка знань
Слайд 14. Вчитель дає завдання порівняти звукоряди Ре-мажору та ре-мінору в гармонійних видах, знайти подібності та відмінності.
Учні знаходять, що у висоті всі щаблі збігаються, крім III – в мажорі вона висока, а міноре низька.
Вчитель звертає увагу учнів те що, що III ступінь є показником забарвлення ладу. Слайд 15.
Слайд 16. Вчитель дає завдання учням поставити знаки в гармонійних ладах, спираючись на звукоряди однойменних тональностей у натуральному вигляді.
Учні легко змінюють щаблі, запозичуючи знаки за схемою їх звукорядів однойменних тональностей. (Відповідь Слайд 17).
Слайд 18. – підтвердження пройденого під час уроку з прикладу інших тональностей.
Вчитель пояснює учням спосіб визначення знаків через однойменні тональності. Оскільки однойменний натуральний мажор і мінор завжди відрізняються на 3 знаки, можна вивести формулу визначення знаків у мінорі через однойменні тональності:
З dur – 3 знаки = з moll
Дуже зручно це уявити на числовому промені. У мінус йдуть бемолі, плюс йдуть дієзи. Якщо мажорі 4 дієза (4 – 3 =1), то однойменному мінорі 1 диез. Якщо мажорі 1 діез (1 – 3 = –2), то однойменному мінорі 2 бемоля.

Підбиття підсумків уроку, рефлексія
Учні називають, що вони дізналися на уроці, повторюють нові терміни.
Рефлексія – Кому було легко? Важко? Чи все зрозуміло? Хто хоче дізнатися більше?

Домашнє завдання (на вибір):
1. У творах зі спеціальності знайти елементи, про які йшлося на уроці.
2. Коротко сформулювати основні висновки уроку у кількох реченнях.

З запропонованої статті ви дізнаєтеся, чому деякі студенти-музиканти не люблять і гармонію, чому так важливо полюбити ці вчення і регулярно займатися ними, і якого результату досягають ті, хто розважливо з терпінням і смиренністю підходять до вивчення цих дисциплін.

Багато музикантів зізнаються, що роки свого навчання недолюблювали теоретичні дисципліни, просто вважаючи їх зайвими, непотрібними предметами у програмі. Як правило, у музичній школітакий вінець приймає він сольфеджіо: через насиченості шкільного курсу сольфеджіо, учні ДМШ(Особливо прогульники) часто не встигають з цього предмета.

В училищі ситуація змінюється: сольфеджіо тут постає в «преображеному» вигляді і подобається більшості студентів, а всі колишні обурення обрушуються на гармонію – предмет не зрозумілий тим, хто не впорався з елементарною теорією на першому курсі. Звичайно, не можна сказати, що така статистика точна і характеризує ставлення до навчання більшості студентів, але одне можна сказати точно: ситуація недооцінки музично-теоретичних дисциплін є надзвичайно поширеною.

Чому так відбувається? Основна причина - звичайна лінь, ну або, якщо назвати її пристойніше, трудомісткість. Курси елементарної теорії музики та гармонії будуються на основі дуже насиченої програми, яку потрібно освоїти за гранично малу кількість годин. Звідси походить інтенсивний характер навчання та велике навантаження на кожне заняття. Жодну з тем не можна залишити без опрацювання, інакше не зрозуміти всього наступного, що неодмінно і трапляється з тими, хто дозволяє собі прогулювати уроки або не виконувати домашніх завдань.

Накопичення прогалин у знаннях і постійне відкладення вирішення нагальних проблем на потім веде до повної плутанини, розгрібати яку спонукається лише найвідчайдушніший студент (і чимало виграє в результаті). Таким чином, лінь веде до блокування професійного зростання учня або студента завдяки включенню принципів, що гальмують, наприклад, такого типу: «Навіщо розбирати те, що не зрозуміло – краще забракувати» або «Гармонія – це повна нісенітниця і нікому крім навіжених теоретиків вона не потрібна ».

Тим часом вивчення теорії музики в її різних іпостасяхграє величезну роль становленні музиканта. Так, заняття сольфеджіо цілеспрямовані на формування та тренування найважливішого професійного інструменту музиканта – його музичного слуху. Два головні складові компонента сольфеджіо – спів за нотами та впізнавання на слух – допомагають освоїти дві головні навички:

– побачити ноти та зрозуміти, що за музика в них записана;

- Почути музику і знати, як записати її нотами.

Елементарну теорію можна було б назвати абеткою музики, а гармонію – її фізикою. Якщо знання з теорії дозволяють визначити та проаналізувати будь-які частинки, з яких складена музика, то гармонія розкриває принципи взаємозв'язку всіх цих частинок, розповідає про те, як влаштована музика зсередини, як вона організована у просторі та часі.

Перегляньте кілька біографій будь-яких композиторів минулого, ви обов'язково знайдете там згадки про тих людей, які вчили їх генерал-басу (гармонії) та контрапункту (поліфонії). У справі навчання композиторів саме ці вчення вважалися найважливішими та потрібними. Зараз ці знання дають міцну основу музикантові в його повсякденній роботі: він точно знає, як підібрати акорди до пісень, як гармонізувати будь-яку мелодію, як оформити свої музичні думки, як не зіграти, або не заспівати фальшиву ноту, як вивчити напам'ять музичний текст. швидко і т.д.

Тепер ви знаєте, чому так важливо з повною самовіддачею займатися гармонією та сольфеджіо, якщо ви вирішили стати справжнім музикантом. Залишилося додати, що вивчати сольфеджіо та гармонію приємно, захоплююче та цікаво.

Якщо вам сподобалася стаття, натисніть кнопку «Мені подобається» і відправте її на свою сторінку в контакті або facebook, щоб ваші друзі могли почитати її. Свої відгуки та критику за цією статтею ви можете залишити у коментарях.

План-конспект відкритого уроку з сольфеджіо у 2 класі IIIчверть, 1 урок Розроблено викладачем теоретичних дисциплін Тобурданівської ДШІ Пилипової Наталією Василівною С.Тобурданово-2009 1 Тема уроку: повторення пройденого матеріалу. План уроку:  Вокально-інтонаційні навички. Розспівування на матеріалі пройдених інтервалів (співки, інтервали - секунди, терції, кварти, квінти; секвенції)  Повторення: паралельні тональності. Три види мінору. Робота з тональністю ре мінор.  Ритмічна розминка  Теорія в кросворді  Домашнє завдання Зміст уроку: 1. Урок починається зі співу поспівок на матеріалі пройдених інтервалів. 2 Згадуємо поняття «Секвенція». На дошці записано мотив секвенції. Співаємо нотами секвенцію висхідну: Потім низхідну: Співаємо сольфеджіо, потім зі словами пісню «Секвенція»: 3 Сольфеджування нотних прикладів на секвенцію: г) 4 2.Згадуємо, що таке паралельні тональності на матеріалі пісні «ПАРАЛЕЛЬНІ ТОНА» Спів пісеньки на види мінору. 5 Робота в тональності ре мінор. Квінтовим колом знаходимо Фа мажор. До Фа мажора паралельний ре мінор. а) Записуємо в зошит і співаємо три види ре мінору та тризвучтя. б) Спів щаблів за картками. Варіанти: натуральний мінор o I-III-V-IV-III-II-I o I-II-III-I-V-VI-V-I o V-III-II-I-II-VII-↓I o V-VI- V-III-II-VII-↓I гармонійний та мелодійний I-III-II-I-VII#↓-I V-VI-V-VII#- I I-V-VI#-VII#-I I-III-V-VI#-VII#-I 6 в)Знайомство з новою пісенькою «Колискова» (Додаток 1) -Слухаємо фонограму пісні -Розбираємо зміст, будову мелодії фонограмою - Далі у формі диктанту. Педагог грає мелодію, учні співають ритм ритмослогами та вибудовують ритм картками. -Записуємо ноти, співаємо сольфеджіо із фонограмою. -Підбираємо гармонію. -спів під мінусування. 3.Ритмічна розминка. -Ритмічні вправи за картками. (На розсуд педагога) - Завдання: вигадати свій ритм 4.Теорія в кросворді. Згадуємо пройдений теоретичний матеріална прикладі даного кросворду. 7 5. Домашнє завдання: - Співати три види ре мінору та тризвучтя - Пісня «Колискова» - співати нотами і зі словами, грати на інструменті, підбирати гармонію. 8 Ілюстраційний матеріал для уроку. Додаток 1 9 Пояснення до уроку. Основне завдання цього уроку-повторення матеріалу 1 півріччя, тому що урок проводиться після зимових канікул. Необхідно згадати пройдений матеріал. До уроку входять такі розділи:  Вокально-інтонаційні навички. Спів попевок на пройдені інтервали: від м.2 до ч.5  Повторення понять «Паралельні тональності» та мінор 3-х видів. Ознайомлення з тональністю ре мінор. Спів ступеневих ланцюжків.  Тональність ре мінор закріплюється на прикладі пісні «Колискова». Тут йде повний розбірвиразних засобів: характер музики, ритм, мелодійний рух Запис пісні нотами проводиться у формі диктанту. Також йде підбір гармонії для подальшої гри на інструменті.  Ритмічна розминка проводиться за різним варіантамвибір педагога. Наприклад, відпрацювання різних фігурацій ритму за картками. Твір свого ритму. Можна використовувати шумові інструменти.  Теорія у кросворді. Учні відповідають теоретичні питання, пройдені попередніх уроках. Цей вид роботи привабливий для дітей. Підсумок: весь матеріал, що проходить, супроводжується музичними поспівками, а не нудними заучуваннями правил і понять. 10

Гусєва А. В.

Нове про старе:

гармонія на уроках сольфеджіо у музичній школі

- Зіграй домінантсептакорд від звуку сіль.

Учень зіграв.

- Який тональності він належить?

- То він же від звуку!

З підслуханого діалогу викладача із учнем

Ось уже скільки десятків років у нашій країні зберігається традиція – з першого по сьомий клас на уроках сольфеджіо вивчаються основи класичної музики. На наступному етапі навчання музиці - в училищі - відбувається практично те саме. Але чи можна стверджувати, що одинадцять (!) років спілкування з навчальною дисципліною сольфеджіоприводять до позитивних результатів, а саме, - учні чисто співають вивчені номери, співають з аркуша, чують усі вивчені за цей період класичні елементи, пишуть одноголосні та двоголосні диктанти. залишаємо поки що без критичної оцінки форми роботи, що склалися, на сольфеджіо і, тим більше, кінцеві цілі цієї навчальної дисципліни)? На жаль, доводиться констатувати протилежне: чим більше посилюється теоретична платформа предмета, покликаного виховувати та розвивати музичний слух, особливо в початкових класахмузичної школи, тим скромніше виглядають результати випускного іспиту в даному випадку. Питання, пов'язане з емоційним ставленням до сольфеджіо, з формуванням щирої зацікавленості в музиці за рахунок годинника, проведеного на уроках сольфеджіо, краще опустити.

Адже на дворі вже ХХ I століття! І від класичної епохи нас відокремлює, можна сказати, період у три сторіччя. Невже за цей час не склалася методика, необхідна для якнайшвидшого та успішного освоєння основ класичної системи? Швидшого тому, що треба ще встигнути познайомитися (хоч трохи) з якимись елементами музичної мови, властивої віку попередньому - віку двадцятому!

У відповідь можна почути заперечення викладачів: Які новації ХХ століття? Нам би ази класики освоїти». Адже грають діти на спеціальності щось із музики ХХ століття, наприклад, п'єси Бартока, Прокоф'єва, Слонімського, Металіді. Отже, і в сольфеджіо повинні знайти відображення хоча б деякі новації попереднього століття. з освоєння особливостей музичної мови ХХ століття навчальними планамив теперішній моментне передбачається.

Сучасний учень, між іншим, не тільки грає на уроках за фахом що-небудь із Бартока, Сігмейстера, Прокоф'єва та ще з когось нашої сучасності, а й дзвонить по мобільного телефону, з шести років вже активно грає в комп'ютерні ігри, на канікулах їздить до Єгипту, Фінляндії чи Швейцарії А в нотних зошитах по сольфеджіо у випускника музичної школи можна знайти наступні завдання: побудувати домінантсептакорд від звуку си бемоль вниз, дозволити тритон усіма доступними засобами, визначити на слух тонічні, домінантові, котрий іноді субдомінантові акорди, що у гордої ізоляції, власними силами, т. е., що належать різним тональностям і, звісно, ​​без прив'язки до будь-якому музичному тексту. З боку викладача непідробне обурення може викликати, наприклад, незнання учням ключових знаків фа диез мінору. У той же час стандартні приймальні вимоги щодо сольфеджіо при вступі до музичне училище, незважаючи на численність тестів, що входять в даний іспит, не включають жодного завдання, що виявляє музичну чуйність абітурієнта, а також його практичні навички в галузі музики.

Критичний стан сучасного музичної освітиза Останніми рокамидедалі більше стає предметом наукових дискусій, науково-методичних конференцій. Наболілі проблеми музичної освіти отримали своєрідну концентрацію у досить симптоматичній за своєю назвою збірці статей «Як викладати сольфеджіо у ХХ I віці», що вийшов у 2006 році. Редактор-упорядник цієї збірки М. Карасьова зазначає, що «питання про виживаннямузично-теоретичних дисциплін (і сольфеджіо серед них) на будь-якому рівні вітчизняної освітистоїть сьогодні як ніколи гостро». Є. Дерунець вказує на причину кризового стану справ у навчальному процесі: «Відірваність музично-теоретичних дисциплін від безпосередніх потреб виконавської практики призводить до того, що отримані учнями знання виявляються неміцними, і значна частина їх незабаром зникає з пам'яті». Є. Лернер дійшов висновку необхідність використання радикальних заходів: «проект нової програмиз теоретичних предметів можна розробити лише за умови - перегляду концепції всієї системи музичної освіти» .

Фіксуючи свою увагу на формуванні основ музичного мисленняу руслі предмета сольфеджіо, У. Середа практично вказує напрям, яким слід шукати шляхи «перегляду концепції» даної навчальної дисципліни . Автор статті вибудовує свою методику викладання сольфеджіо на основі цілісності та системності музичної мови. Обрана методична позиція зумовлює різко негативне ставлення В. Середи до поширеної форми ведення уроків сольфеджіо, де елементи музичної мови процвітають у максимальній ізольованості один від одного: «Учні вивчають на уроках сольфеджіо не мелодику, гармонію, лад і фактуру, а звуки, інтервали гами, відірвані від живого та завжди мінливого контексту, в якому вони існують у муз. творах<…>Музичний слух проявляється не в умінні розрізняти висоту звуків і впізнавати різні забарвлення ізольовані співзвуччя, а здатність людини сприймати і оцінювати смислові відносини елементів муз. мови. Його основою є інтонація - поєднання звуків, співзвуччя, голосів музичної тканини, а також будь-яких тимчасових її одиниць - часток такту, мотивів і фраз».

У пошуках нових методичних установок, співзвучних нашому часу, варто заздалегідь замислитись: а чому, власне кажучи, предмет сольфеджіо потрапив у рубрику теоретичних дисциплін. Якось у приватній бесіді хоровий диригент В. Чернушенко обурився щодо цього: «як можна сольфеджіо називати теоретичним предметом, це - найпрактичніша дисципліна!». До цього варто додати, що такі предмети як гармонія, поліфонія, аналіз слід вважати дисциплінами, що мають найбільш прикладний характер. А ось історія музика - це є теорія, зміст якої полягає в осмисленні логіки ходу історичних подій. У цьому світлі непогано було б кожному викладачеві, який веде ту чи іншу «теоретичну» дисципліну, відповісти на питання - яким комплексом практичних навичок, необхідних для виконання або слухання музики, має його учень, закінчуючи навчання з цієї дисципліни. При цьому необхідно пам'ятати, що практичною навичкою, пов'язаною зі сферою музики, слід вважати лише той, який одухотворений живою зацікавленістю того, хто його показує. Чи можна розглядати так званий «спів з листа» або навіть просто спів заздалегідь вивченої мелодії отриманим практичним навичкою, якщо він завжди (!) відтворюється у всіх групах сольфеджіо однаково монотонним голосом, однаково в якомусь усередненому темпі, що не має відношення до цієї мелодії, з помилками в інтонаційному прочитанні, оскільки її жанрова характеристика залишається нерозкритою через неправильне розуміння метричної системи і, нарешті, ніколи не виступає як аналог співу мелодії на тому чи іншому інструменті і, більше того, не втілює спів таке, як вид музичної діяльності?

То як же бути з тією музикою, яка щойно була написана (яких-небудь 50 - 100 років тому!)? Чи потрапить вона колись у програму сольфеджіо музичної школи або ж школяр ще довго буде приречений вивчати лише прийоми класичної тональності? Між іншим, є ще багато чудових мистецьких явищ у докласичному періоді, у різних національних культурах. Чи наше основне завдання шукати нові методичні шляхи реанімації сольфеджіо, залишаючись у рамках тієї системи, в якій на одному диханні потрібно зіграти «сіль - сі - ре - фа - мі - до - до - до»?

Парадокс сьогоднішнього стану справ полягає в тому, що якщо ми підходитимемо до програми сольфеджіо в музичній школі з хронологічних позицій – спочатку класика, а потім… – ми ніколи не наздоженемо власну тінь, оскільки вивчення будь-якого стилю, будь-якої епохи не має меж. Більше того, страх і нерозуміння еволюції музичної мови сьогодні стають показником нерозуміння і власне класичної системи. Основні зміни в музиці ХХ століття, наприклад, інша взаємодія мелодії з гармонією, організація тональності вимагають іншого ставлення і до класичної системи: чого варті теоретичні установки на визначення тональності за останнім звуком, або визначення тональності по ключовим знакамНарешті, визначення тоніки у вигляді лише першого ступеня звукоряду. Все це - анахронізм схожий на визначення старого Хоттабича з приводу місцезнаходження Землі, яка спочиває на трьох китах.

Нову методикувикладання сольфеджіо в музичній школі, навіть на початковому етапі навчання, необхідно вибудовувати з урахуванням глибокого розуміння найважливіших системоутворюючих для кожного історичного періоду, які кореняться в різних принципах взаємодії гармонії та мелодії, ширше, - у різних відносинахвертикалі та горизонталі. Класична система - це мажоро-мінорна тональність, істота якої полягає у її гармонійному бутті. Гармонія породжує все: мелодику, ритміку, метрику, фактуру, синтаксис, аплікатуру, динаміку, інструментування. І навпаки: докласична, і навіть посткласична системи встановлюють інші відносинисубординації: гармонія підпорядковується горизонталі, гармонія стає непередбачуваною. Свободою реалізації наділяються майже всі компоненти музичної мови. У той самий час цілісність музичної організації досягається іншими умовами: у кожному окремому випадкутреба шукати те, що поєднує компоненти музичної мови у художнє ціле. І тут виникає морерізних ситуацій – від ритмічного та гармонійного остинато до інтонаційної подоби на основі імітацій, варіантності, повторності тощо.

Якщо учням у музичній школі пропонується як диктант записати мелодію, народжену мажоро-мінорною гармонійною функціональністю, то чому не знайомити учнів із цією мелодією разом із властивою їй цією гармонійною функціональністю? Можна вчинити і навпаки: спочатку познайомити учнів з гармонійною сіткою цієї мелодії, а потім уже з самою мелодією, відчуваючи при цьому радість зустрічі з черговою варіацією на тему «тоніка – домінанта». Відповідно до гармонійної основи мелодії можна (і потрібно!) запропонувати створити двоголосну гармонійну педаль для відповідного вокального складу, або ж виписати гармонійне триголосся (традиційні три голоси, але без басу, які викладачам відомі з курсу класичної гармонії) також для подальшого вокального озвучування. Чи не акорди самі по собі, в абстрактній послідовності, а акорди, що уособлюють суть тональної класичної системи.

Робота над мелодією в тісному контакті з гармонією зрештою може призвести до художній формі, що включає сольний співзі словами вихідної мелодії (або гру її на інструменті, якщо вона інструментальна за своєю природою), гармонійний акомпанемент, що має вигляд чотиризвучних акордів у простому ритмо-фактурному варіанті ( ліва рукаграє бас, а права - інші три звуки), вокальну дво- або триголосну педаль, контрапунктируючу мелодію, складену на основі все тієї ж гармонії. (згадаймо вирази «мелодія рухається за звуками домінантсептакорду» або «мелодія включає тонічний квартсекстаккорд» і т. д.), а є мелодія, що виросла на основі того чи іншого акорду і тому і на зменшену квінту на VII щаблі і на малу септиму на V ступеня у супроводі можна зіграти домінантсептакорд. Тоді, можливо, складеться у свідомості учня, що тоніка в класичній системі це не один єдиний перший щабель, а акорд, що включає I, III, V щаблі у будь-якій комбінації, у будь-якому регістрі, з будь-якою кількістю дублювання даних щаблів. І інтервали не існують власними силами, а є носіями ладової функції того чи іншого класичного акорду. Тоді нарешті з'явиться можливість розвивати музичний слух на основі гармонійного інтонаційного прогнозу, тобто знаходити межі протяжності однієї гармонії в тій чи іншій мелодії та реагувати на розгортання мелодії (або будь-якого лінійного елемента фактури) як на перехід від однієї гармонійної інтонаціїдо наступної. Тоді, можливо, складеться, нарешті, міждисциплінарний зв'язок сольфеджіо зі спеціальністю, за якої отримані на сольфеджіо навички гармонійного інтонуваннясприятимуть вихованню грамотного музиканта.

Якщо ми навчимося формувати методику викладання сольфеджіо на основі системності, то зможемо грамотно протиставити класичну систему мажоро-мінора системам докласичної та сучасної музики, де панує зворотна ситуація – свобода гармонійного вибору за будь-якої мелодії. Ось тут і можна займатися творчістю! Вже є посібники для музичних занятьв дитячому садку, в яких пропонується грати по різним малюнкам(Ці малюнки – пряме відображення моделі сучасних партитур, наприклад, Кейджа). Одне з найпотужніших джерел зручних форм освоєння закономірностей сучасної музики - це звукорядна ідентичність мелодії та гармонії, де акордика народжується як результативний елемент мелодії, не пов'язаний ні кількістю тонів ні обов'язковою терцевою будовою. Уявіть на хвилину, яка грандіозна симфонія може бути написана на текст «Дінь-дон, дінь-дон, спалахнув кішковий будинок...», мелодія якого включає будь-яку послідовність двох сусідніх чорних клавіш, а на фортепіано одночасно з мелодією у всіх семи регістрах відтворюється ця секунда гармонійно, тобто акордом! Супровід можна реалізувати як дзвін - з чергуванням високих і низьких регістрів.

Подальше «вторгнення» в область сучасної музики методично зручно здійснювати за такими напрямами. Одне з них базується на порівнянні знайомого і видозміни цього знайомого. Можна запропонувати в порівнянні терцеві акорди і акорди із замінним тоном, діатонічні і ті ж, але альтеровані акорди, варіантність звукорядів у мелодіях зі подібним рухом і т. д. Інший напрямок - це одночасне співвідношення знайомого і незнайомого (знайомий «одяг» або навпаки), що дозволяє в самій активної формипривернути увагу як до полюса знайомого, так і до полюса незнайомого.

Вважається, що економічна криза, яка переживається зараз у багатьох країнах світу, необхідна для активізації пошуку нової формипроцвітання суспільства. Очевидно, у сфері музичної освіти відбуваються подібні процеси і грамотна оцінка старих методів роботи допоможе зумовити прагнення пошуку нових методів, які життєво необхідні нашим дітям їхнього успішного духовного існування.

У грудні 2008 року відбулася вже Сьома, що стала вже традиційною, Міжнародна науково-практична конференція «Сучасна музична освіта», яку організують два провідні виші Санкт-Петербурга - Російський державний педагогічний університетім. А. І. Герцена та Санкт-Петербурзька державна консерваторія ім. Н. А. Римського-Корсакова.М. Карасьова дає влучну характеристику нинішнього стану справ, визначаючи сольфеджіо у школі як «догармонічний» етап, а в училищі-вузі як «пригармонічний» ( М. Карасьова. Російське сольфеджіо епохи постмодерну, або постмодерну в дзеркалі методики / SATOR TENET OPERA ROTAS. Юрій Миколайович Холопов та його наукова школа. М., 2003. С. 334.

Адже в підручниках сольфеджіо можна зустріти спочатку самостійний параграф, присвячений руху за звуками домінантсептакорду, а пізніше, десь через два-три параграфи розглядається ситуація, пов'язана з відтворенням малої септими на V ступені.

Автором цієї статті раніше вже розглядалися можливі шляхивключення новацій музики ХХ століття навчальний курссольфеджіо на початковому етапі навчання: Гусєва А. В. Пошуки нових шляхів: початок творчості/Методологічні проблеми сучасної музичної освіти. Матеріали міжвузівського науково-практичного семінару 21 березня 2008 року. РДПУ ім. А. І. Герцена. СПб., 2008. С. 67 – 79.

Конспект уроку «Паралельні тональності Ре мажор – си мінор» для 2 класу інструментального відділення ДМШ (ДШІ), що навчаються, з предмету «Сольфеджіо»

Буторіна Є.І., викладач теоретичних дисциплін
Місце роботи:МБУ ДО «Дитяча школа мистецтв» м. Горнозаводська, Пермський край
Цільова аудиторія: 2 клас інструментального відділення ДМШ, ДШМ.
Вік учнів: 8 – 9 років.
Навчальний предмет:сольфеджіо, 2 клас, ІІ чверть.
Час навчального заняття: 1:00 05 хвилин.
Обладнання: навчальний клас, мультимедійний проектор, комп'ютер (ноутбук), екран, стовпчики.
Тип уроку:урок узагальнення та систематизації знань.
Мета уроку– виявлення та систематизація знань учнів на тему «Паралельні тональності Ре мажор – си мінор».
Завдання:
- перевірити теоретичні знання з пройденої теми;
- застосувати набуті теоретичні знання у практичних завданнях;
- продовжити розвивати навички самостійної роботи, роботи у групі;
- навчити творчому застосуванню знань у знайомій та зміненій ситуаціях;
- продовжити навчання прийомів порівняння та узагальнення знань (створення таблиць);
- розвивати творчі здібностікожного учня.
Конспект уроку може бути цікавим викладачам навчального предмета «Сольфеджіо» ДМШ (ДШІ). Вибір теми уроку обґрунтовано тематичним планомпо навчальному предмету«Сольфеджіо» (Додаткова передпрофесійна освітня програмав області музичного мистецтва"Фортепіано", предметна область Теорія та історія музики з навчального предмета "Сольфеджіо", головний редактор І.Є. Домогацька, Москва, 2012), 2 клас, ІІ чверть, урок «Паралельні тональності».
Для успішного проведення навчального заняття складено план-конспект; підготовлено презентацію (у тексті конкурсної роботи всі слайди презентації оформлені у вигляді малюнків); підібрано музичні приклади в Ре мажорі та си мінорі (див. «Завдання для практичної роботи»).
Для виконання мети та завдань уроку викладачам рекомендовано наступні ефективні методи: репродуктивний метод (для виявлення теоретичних знань з пройденої теми) та пошуковий метод (для систематизації знань та застосування даних знань у практичних завданнях). Наприклад, під час виконання практичних завдань можна використовувати метод «Знайди помилку» у вивченому раніше музичному номері(«Взяв волинку наш сусід») та метод «Музичний детектив» (фрагмент п'єси Е. Грига «У печері гірського короля» - пошук відхилення у тональність Ре мажор). Учням буде цікавий процес виявлення «емоційного забарвлення» тональностей на прикладах із класичної музики. Наприклад, тональність Ре мажор - Й. Гайдн, соната Ре мажор, перша частина, головна партія; П. І. Чайковський, «Камаринська» та «Італійська пісенька» з Дитячого альбому; тональність си мінор - Е. Гріг, «У печері гірського короля»; П.І. Чайковський, «Зимовий ранок» із Дитячого альбому. Не менш важливо звернути увагу учнів на застосування «теплої» та «холодної» колірної гамистворення власних малюнків, що відображають «характер» даних тональностей.
Для навчання прийомам порівняння та узагальнення набутих знань учням пропонується виконати різноманітні практичні завдання у знайомій та зміненій ситуаціях, скласти дві таблиці («Порівняльна таблиця для виконання практичних робіт», «Допоміжна таблиця для виконання практичних робіт»). Створені таблиці можна буде застосовувати і щодо інших паралельних тональностей на уроках сольфеджіо.
У ході уроку рекомендується використовувати різні форми опитування учнів (індивідуальне, групове, фронтальне) залежно від видів завдань, намагаючись приділити увагу групі загалом і кожному учневі. Бажаю всім викладачам теоретичних дисциплін творчих успіхів! З повагою Олена Буторіна.

Хід уроку

1. Організаційний етап (вітання, перевірка підготовленості до уроку, організація уваги):
Викладач:Здрастуйте, дорогі хлопці! Тема нашого уроку – «Паралельні тональності Ре мажор – сі мінор». Урок буде насичений різноманітними завданнями, які спрямовані на досягнення головної мети – закріплення та застосування знань на цю тему. Пропоную провести урок максимально продуктивно, щоб він не став «казкою про втрачений час», і нехай девізом нашого заняття буде цитата Генрі Форда: «Час не любить, коли його марно витрачають». Всі готові? Починатимемо!
На екран проектується слайд №1:

2. Перевірка виконання домашнього завдання (фронтальне опитування):
Викладач:Пропоную почати урок з перевірки домашнього завдання наступним способом: порівняємо побудову гам у зошиті та на слайді презентації. Чи все у вас побудовано правильно?
- перевірка побудови гами Ре мажор;
- перевірка побудови гами си мінор (три види);
На екран проектується слайд №2:


- спів одноголосного номера напам'ять «Взяв волинку наш сусід» (колективна робота):


Викладач:Молодці! А зараз вам необхідно відповісти на такі запитання:
1. Скільки ключових знаків у тональностях Ре мажор і си мінор?
2. Які знаки?
3. Яка відстань між паралельними тональностями?
4. Чи є однакові (загальні) звуки в паралельних тональностях?
Учні:відповідають, обговорюють.

3. Підготовка учнів працювати на основному етапі (колективна робота).
Викладач:Перед тим як розпочати практичну роботу (основний етап уроку), давайте виконаємо наступне: здійснимо пошук «загальних» звуків у паралельних тональностях: Ре мажор – си мінор (натуральний вигляд); Ре мажор – си мінор (гармонічний вигляд); Ре мажор – си мінор (мелодійний вигляд).
Учні:На кожному з наступних слайдів учні знаходять однакові («загальні») звуки між двома тональностями, відповідають на запитання: «Скільки загальних звуків між Ре мажором та натуральним видом си мінору?»
На екран проектується слайд №3:


Правильна відповідь – 7” загальних звуків.
На екран проектується слайд №4:


Правильна відповідь – 6 загальних звуків.
На екран проектується слайд №5:


Правильна відповідь – 5 загальних звуків.
Викладач:Наступне завдання, яке ви маєте виконати, полягає в наступному: на екрані ви бачите знайомі акорди. Чи правильно вони збудовані? А чи є «загальні» звуки в головних тризвучіях Ре мажора та си мінора?
Запропонуйте учням відповісти на такі запитання:
1. Що таке основні тризвучтя ладу?
2. Від яких щаблів вони будуються?
3. Для якої форми роботи на уроці вони знадобляться?
На екран проектується слайд №6:


4. Основний етап роботи (застосування знань та умінь у практичній роботі):
- визначте види мінору в одноголосних номерах №1, №2, №3 ( індивідуальна робота); "Завдання для практичної роботи", № 1;
- виправте мелодійні «помилки» в одноголосному номері «Взяв волинку наш сусід» (індивідуальна робота):


- зіграйте музичний фрагмент п'єси Е. Грига «У печері гірського короля» та визначте, у якому такті зустрічається відхилення в іншу тональність (колективна робота «музичний детектив»); визначте зміну тональності із зазначенням такту;
На екран проектується слайд №7:


Правильна відповідь – відхилення в Ре мажор у 4 такті.
- Визначте тональний план мелодії пісні Маші з мультфільму «Гусі-лебеді» (слова А. Коваленкова, музика Ю. Нікольського, 1947);
На екран проектується слайд № 8 (правильна відповідь – ефект анімації «виліт»):


- гармонізуйте перший куплет пісні «Паровоз» (спільна робота викладача та учнів).
На екран проектуються слайди №9, №10:
Пісня "Їде, їде паровоз" (слова С. Ернесакса, російський текст В. Татарінова, музика Г. Ернесакса)



5. Систематизація та узагальнення знань та умінь (закріплення теоретичних знань, складання таблиць):
- Виявлення емоційного забарвлення тональностей на музичні приклади: визначення характеру музичних творів у Ре мажорі (П.І. Чайковський, «Італійська пісенька», «Камаринська»; Й. Гайдн, соната Ре мажор, перша частина, головна партія) та си міноре (П.І. Чайковський, «Зимове ранок»); колективна робота:
На екран проектується слайд №11:


На екран проектується слайд №12:


Примітка: музичні фрагменти необхідно підготувати заздалегідь та вставити у презентацію.
- Якими із запропонованих слів можна передати емоційне забарвлення Ре мажора, а якими – си мінора?
На екран проектується слайд №13:


- Визначення колірної гами Ре мажора і си мінора;
На екран проектується слайд №14:


- Порівняння тональностей;
- Складання порівняльної таблиці для виконання практичних завдань (колективна робота);
На екран проектується слайд №15:


- Складання допоміжної таблиці для виконання практичних робіт (колективна робота):
На екран проектується слайд №16:


6. Контроль та самоконтроль знань та способів дій:
- перевірка виконаних завдань дітьми (сусідом по парті), потім викладачем.
7. Корекція знань та способів дій:
- Пошук помилок у виконанні практичної роботи;
- Визначення алгоритму дій для самостійного досягненняправильний результат.
8. Інформація про домашньому завданні, інструктаж щодо його виконання:
- Визначте «настрій» тексту другого куплету пісні «Паровоз» (автор варіанта тексту для другого куплета – Буторіна Є.І.);
- напишіть мелодію другого куплету в си мінорі (мелодію повторної будови) з наступною гармонізацією та виконанням;
- намалюйте малюнок до пісні «Паровоз» у мажорному та мінорному варіантах з урахуванням теплих та холодних відтінків кольорів.
На екран проектуються слайди №17, №18:



9. Підбиття підсумків навчального заняття:
Оцінювання діяльності самими учнями та викладачем (наскільки активно працювали на уроці; чи всі завдання були виконані, наскільки самостійно; що вийшло добре, а що вимагає додаткового доопрацювання; які теоретичні знання потрібно підкоригувати):
На екран проектується слайд №19:

Top