Літературна гра з оповідання муму. Літературний турнір з твору І

Урок – вікторина «Своя гра»

з розповіді Тургенєва "Муму".

Цілі:

    Освітня – дати уявлення про життя та творчість І.С. Тургенєва;

    Розвиваюча – формувати в учнів комунікативні навички, розвивати мовлення, мислення учнів, вміння бачити та відчувати красу слова;

    Виховна - Розвиток високого громадянського почуття, любові до Батьківщини, співчуття до пригноблених.

Хід уроку

Слово вчителя:

Здрастуйте, хлопці, ми сьогодні з вами проведемо урок-вікторину.

Давайте розіб'ємось на 2 команди. Назвіть свою команду.

Спочатку невелика розминка. Бліц опитування

Вікторина

з розповіді І. С. Тургенєва «Муму»

1. Чий портрет наведений нижче:

«...чоловік , Складений богатирем ... Обдарований надзвичайною силою, він працював за чотирьох - справа сперечалася в його руках ... »(Герасим .)

2. Як звали дівчину, яка подобалася головному героєві твору? (Тетяна .)

3. Чому Герасим назвав свого песика Муму? (Він був глухонімим .)

4. Хто жив у такій кімнаті:

«...ліжко з дубових дощок на чотирьох чурбаках...; під ліжком знаходилася дужа скриня; у куточку стояв столик такої ж міцної якості, а біля столика - стілець на трьох ніжках...»? (Герасим .)

5. Чому пані веліла втопити собачку? (Собачка вишкірився на пані, коли той спробував погладити її .)

6. Чи мав Герасим прототип? (Був .)

7. Яких героїв оповідання можна назвати героями позитивними, а яких негативними? (Позитивні Герасим, негативні - пані, Капітон, Гаврило .)

8. Якою недугою страждав Герасим? (Немотою .)

9. Ким працював Герасим у пані? (Двірником .)

10. Що сталося з коханою Герасимом у середині оповідання? (Її .)

11. Що вона зробила, щоб позбутися залицянь Герасима? (Прикинулася п'яною .)

12. У який час було написано оповідання? (Під час кріпосного права .)

13. Як звали дворецького пані? (Гаврило .)

14. Якими словами можна охарактеризувати пані? (Нудна старість, примхлива, владна .)

15. З якою метою, на вашу думку, було написано оповідання? (Щоб , що з кріпосному праві селяни мали ніяких прав, вони були власністю поміщика, із нею могли вчинити як завгодно .)

Правила гри :

Вибираєте категорію питання та кількість балів. Надається 30сек.на обговорення відповіді. Якщо команда відповідає неправильно або не знає відповіді, то іншій команді надається можливість відповісти. У разі правильної відповіді зараховуються бали.

Отже, почнемо.

Запитання

Узагальнення:

- Чому присвячено розповідь Муму?

Обставини, що пояснюють появу оповідання "Муму"

Ще в дитинстві, пізнавши жах кріпацтва, молодий Тургенєв писав: «Я не міг дихати одним повітрям, залишатися поряд з тим, що я зненавидів… У моїх очах ворог цей мав певний образ, носив відоме ім'я: ворог цей був - кріпосне право. Під цим ім'ям я зібрав і зосередив усе, проти чого вирішив боротися до кінця – з чим я заприсягся ніколи не примірятись…»
«Муму» – перший твір, у якому Тургенєв викриває вади кріпацтва.

У 1852 помирає Н.В.Гоголь. Тургенєв тяжко пережив смерть письменника. Ридаючи, складав некролог. Але влада заборонила вживати ім'я Гоголя у пресі. А за надруковану Тургенєвим у «Московських відомостях» статтю цар особисто наказав посадити Тургенєва під арешт і за місяць вислати на батьківщину під нагляд. Під арештом «на С'їжжі, в приміщенні при поліції для заарештованих», Тургенєв жив по сусідству з екзекуційною, де сікли присиланих власниками кріпаків. Хліст рогів і крики селян, напевно, викликали у пам'яті та відповідні враження дитинства. У таких умовах і було написано оповідання "Муму". Він був написаний в 1952 році за 9 років до скасування кріпосного права. Кріпацтво закріплювало за поміщиками можливість володіти живими людьми, як речами.

Все населення Росії ділилося на стани ( дворянство, духовенство, купецтво, міщанство-дрібні купці та ремісники-селянство). Межі між станами були майже непроникними.

Деталі портрета Тетяни : їй як майстерній і вченій прачці доручалася одна тонка білизна, малий зріст, худорлявість, родимка на лівій щоці (худа прикмета), краса з неї зіскочила через виснаження.роботи, її тримали в чорному тілі, вона ні, т.к. не може сказати слово проти.

Деталі портрета Капітона: білувате волосся, забруднений і обірваний сюртук, латані панталони, діряві чоботи, олов'яні очі-порожні, каже безграмотно, неохайно, перекручує язик, порожні балачки.

Деталі портрета Гаврила : жовті очі і качиний ніс, начальник над челяддю, не має права голосу, становище кріпака зробило його спритним, потворним, хитрим, готовим на все. Крав разом із Любов'ю Любимівною цукор та іншу бакалею. Він із розряду людей.

Словник

Приживалк а-бідна жінка, що живе з милості в багатому будинку.

Компаньйонка -Жінка, яку наймали в панські будинки для розваги дам

Челядь -Слуги

Лакей -Слуга, підлабузник,

Ключник -слуга, якому довіряли ключі від комор, погребів

Форейтор -кучер, що сидить на передньому коні при упряжці цугом (гусяком)

Кастелянша -Жінка, що володіла панською білизною.

Дворецький -керуючий господарством та прислугою у поміщицькому господарстві.

Домашнє завдання переказ біографії Фета, выразить.читание «Дивна картина» і питання наіз. "Весняний дощ"

Муніципальна бюджетна освітня установа
«Ліцей №3»

Сценарій
Літературної вікторини
для учнів 5 – 6 класів
з розповіді В.П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою»

Старий Оскол
2014
Цілі літературної вікторини:
допомогти учням розібратися в ідейно-моральному змісті оповідання;
виділити духовні цінності, які роблять людину багатшою та щедрішою;
розвивати творчі здібності, уява учнів;
розвивати мовну культуру учнів.
Завдання вікторини:
формування свідомого ставлення до вивчення літератури,
розвиток комунікативних здібностей учнів,
формування вміння взаємодіяти друг з одним задля досягнення спільної мети.
Учасники вікторини:
Вимоги до команд – учасниць:
До складу команди повинні входити учні 5 – 6 класів, трохи більше 10 людина;
Викладачі виконують роль організаторів, але не
учасників команд;
Кожній команді необхідно підготувати подання своїх учасників (1 – 1,5 хвилини);
Команду представляють учні.
Умови гри: кожній команді необхідно:
Мати назву, атрибутику (емблему) заданої тематики, гасло.
Уявити візитку. Форма виступу довільна. Час – трохи більше 1,5 хвилин.
Підготувати домашнє завдання.
- Підготувати таблички з цифрами 1, 2, 3, 4 (формат А 4) для зручної та швидкої участі у бліц – опитуванні.
- Перечитати оповідання В.П. Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою»
Оснащення: портрет письменника, фотографії, презентація до гри, виставка дитячих робіт.

Хід вікторини
Скільки років минуло! Скільки подій минуло!
А я все не можу забути бабусиного пряника - того
дивовижний коня з рожевою гривою.
В.П. Астаф'єв.
Основна тема багатьох оповідань Віктора Астаф'єва – тема дорослішання, становлення особистості людини. Письменник показує, як один, здавалося б, незначний випадок може вплинути на все життя людини, що робить людину старшою, змінює її. В.П.Астаф'єв показує, як народжується зло в дуже простих і звичайних обставинЯк воно росте і починає витісняти добро з людського серця, заглушати голос совісті. Випадок, описаний в оповіданні, який ви прочитали вдома саме з таких.
Розповідь «Кінь з рожевою гривою» відкриває добрий і світлий світ народного життя, побачений дитячими очима, показує живий та спостережливий дитячий характер. «Кінь з рожевою гривою», такий романтичний, казковий образ, виявляється лише «пряником конем». Наше з вами завдання: проаналізувати зміст оповідання та з'ясувати, які життєві урокивін несе.
Етап «Уявлення команд»
Перший етап нашої гри дозволить усім ближче познайомитись, уявіть, будь ласка, свої команди.
Команди представляють свої візитки (назва команди, девіпз)
Етап «Бліц – опитування»
Суть завдання: За певний час необхідно відповісти на 14 питань життя, творчості Віктора Астаф'єва, героїв його творів.
1 питання:
Віктор Петрович Астаф'єв є
письменником
поетом
байкарем
літописцем
2 питання:
В якому столітті жив і творив Віктор Петрович Астаф'єв
о 18
о 19
о 20
о 21
3 питання:
Як називалося село, в якому народився письменник
Вівсянка
Гречка
Пшеничка
Зернятко
4 питання:
Визначте жанр твору Астаф'єва «Кінь з рожевою гривою»
казка
билина
оповідання
роман
5 питання:
Назвіть ім'я головного героя оповідання
Антон
Ведмедик
Вітька
Петька
6 питання:
Як звати бабусю героя?
Михайлівна
Миколаївна
Петрівна
Василівна
7 питання:
Про що мріяли всі сільські дітлахи в оповіданні В.Астаф'єва?
про пряник конем
про іграшковий кон
про цукерку
про справжнього коня
8 питання:
За що бабуся обіцяла купити герою оповідання пряник?
за прибирання у будинку
за роботу на городі
за зібрані ягоди
за допомогу пастухам
9 питання:
Через що сталася сварка між левонтьєвськими дітлахами в лісі?
через з'їдені ними ягід
просто так
загубилися у лісі
10 питання:
Що порадив зробити Санька героєві оповідання, щоби тому не потрапило від бабусі?
не ходити додому
набрати туїсок грибів
все чесно розповісти бабусі
накласти в туїсок води, а зверху засипати ягодою
11 питання:
Що просив шантажем у головного героя його найкращий друг?
калач
булку
шаньгу
цукерку
12 питання:
Що сталося з матір'ю героя?
вона потонула
її збила машина
лежала у лікарні
вона уїхапа, кинувши своїх дітей
13 питання:
Як називався предмет, у який хлопці збирали ягоди?
козуб
туєсок
відерце
кухоль
14 питання:
Як звали тітку, яка після втечі героя від бабусі нагодувала його?
Василіса
Петрівна
Феня
Глафіра
Етап « Діалектні слова»
На цьому етапі треба представити результати дослідження 3 діалектних слів з оповідання «Кінь з рожевою гривою» та подібних діалектів у розмовній говірці свого краю
Команди-учасниці представляють домашнє завдання – комп'ютерні презентації «Діалектні слова»
Етап «Соціологічне опитування»
Дане соціологічне опитування – це результат попередньої роботи учасників команд із питань:
Які риси характеру намагалася виховати бабуся свого онука?
Чи можуть літературні твориподати нам урок моральності?
За що можна карати дитину?
Етап «Об'яснялки»
Необхідно пояснити запропонований стійкий вираз і зіставити його значення з будь-яким епізодом оповідання:
На уду попався
Таємне стає явним
Друзі пізнаються в біді
Ні батогом, а пряником
Виводити на чисту воду
Без зазріння совісті
Добро робимо - добро і сниться, а погано робимо - погано і сниться

Підсумок гри. Рефлексія
Заключне слово вчителя.
- Ця розповідь про дитинство - чудова пора пізнання світу, перших зіткнень з життям, часом, коли ти буваєш неможливо щасливий і безнадійно самотній. Є такий вислів: «Усі ми родом із дитинства». Воно підкреслює, що дитинство дуже важливо у становленні характеру, у формуванні уявлень про мир та людей. Цей час зігріто любов'ю і турботою рідних людей, їх нескінченним терпінням і добротою, тому згадується як щаслива пора в житті будь-якої людини. Сьогодні у нас була можливість прожити ще один день із героями оповідання «Кінь з рожевою гривою»
Журі підбиває підсумки, оголошує та нагороджує переможців гри.

Критерії оцінки
Рекомендації:
1-й конкурс – «Візитівка» (домашнє завдання). Обов'язково має прозвучати назва та девіз. Оцінюється відповідність заявленої тематики гри, оригінальність. Решта на розсуд журі.
2-й конкурс – «Бліц – опитування». Один бал за кожну правильну відповідь
3-й конкурс - "Діалектні слова" (комп'ютерна презентація). Оцінюється відповідність тематиці та якість виступу (виразність, вміння орієнтуватися у матеріалі презентації та ін.). Можливо отримати по одному балу за кожне знайдене у творі слово
4-й конкурс – «Соціологічне опитування». П'ять балів за найоригінальніше інтерв'ю, анкету, опитування
5-й конкурс - "Об'яснялки". По одному балу за кожну повну відповідь.
№ п/п
Назви команд
Завдання
Разом

1
2
3
4
5

«Візитка»
"Бліц опитування"
«Діалектні слова»
"Соціологічне опитування"
«Об'яснялки»

Список літератури
Айзерман Л.С. Уроки морального прозріння. М., 2001.
Астаф'єв В.П. Повісті та оповідання. М.: Дет.літ., 2002.
Астаф'єв В.П. Пролітний гусак. Розповіді. Спогади. Іркутськ, 2001.
Глобачов М. Дар, що розцвіла на холоді. Письменник Астаф'єв: в інтер'єрі мирської метушні, але незмінно сам по собі/М. Глобачов// Новий час.-2001.-№ 49.- С. 40-41.
Кузнєцова, М. З. " Про час, про життя, себе " .: над сторінками книжки У. П. Астаф'єва / М. З. Кузнєцова //Уроки литературы. Додаток до журналу "Література у школі" - 2004. - № 9. - C. 13 - 15.
Курдюмова Т.Ф. Література 5 кл. Метод.рекомендації для вчителя. М., 2007.

Літературна гра: «Розумники та розумниці» за оповіданням І.С.Тургенєва «Муму»
Ціль: Узагальнення вивченого. Перевірити знання тексту твору, уміння застосовувати уривки з тексту при відповідях на запитання, уміння висловлювати власну думкуз питання.
Гра складається з трьох агонів (змагань), у ході яких із 9 учасників у фінал вийдуть троє. Решта всіх хлопців – теоретики. У разі, якщо учаснику важко відповісти, або відповідь невірна, питання переходить до «теоретиків». Після відбіркового турукожен учасник вибирає доріжку. За правильні відповіді одержують жетони. «У»
Червона доріжка – 2 питання. Не можна помилитися жодного разу.
Жовта доріжка – 3 питання. Можна помилитися один раз. (1 штрафне очко)
Зелена доріжка – 4 питання. Можна помилитися двічі. (2 штрафні очки).
Перший відбірний тур.
Запитання:
Як називається верхній поверх із низькими стелями у старовинних дворянських будинках (антресоль).
Яким старовинним словомназивалася навколишня місцевість, околиця (коло).
Хто такий «шорник»? (Майстер, що виготовляє сідла, вуздечки та іншу пасову упряж).
2-й відбірковий тур.
Запитання:
Як називалася жінка, яка відала панською білизною (кастелянша).
Яким старовинним словом називалися кімнати в панському будинку (покої).
Хто такий «тягловий мужик» (кріпак, який був зобов'язаний або працювати на панщині, або платити поміщику оброк.
3-й відбірковий тур.
Запитання:
Як називається оглобля, що прикріплюється до середини передньої осі коляски, воза (зазвичай при парній упряжці) (дишле).
Яким старовинним словом називався срібний карбованець (цілковий).
Хто такий «хожале» (розсилальний при поліції).

Додаткові запитання.
Що означає «невтомна робота» (робота невтомно).
Старовинна чоловічий одяг(Кафтан).
Як називали велику вгодовану людину (огрядний).
Хто такий «ключник»? (Слуга, якому довіряли ключі від комор, льохів).
Що означає слово "знущатися"? (Знущатися).
Як називалася хустка з бавовняної тканини (паперова хустка).
Що означає слово «зворотності»? (Несподівані нещастя, неприємності).
Що означає «дужий мужик» (дуже сильний, міцний, здоровий).
Як називалася лава у вигляді довгого ящика з кришкою (конік).


Зелена стежка. Вона була вдова, оточена численним дворнем. Сини її служили у Петербурзі, дочки вийшли заміж. (Пані).
Жовта доріжка. Цей чоловік був вдачі суворого і серйозного, любив у всьому порядок. (Герасим).
Червона доріжка. У цієї людини жовті очі і качиний ніс. Його посада – головний дворецький (Гаврило Андрійович).

Зелена: В одній з віддалених вулиць Москви (в сірому будинку з білими колонами, антресоллю і балконом, що покривився, жила колись пані)
Жовта: Стара пані, у якої він жив у двірниках, у всьому слідувала давнім звичаям і прислугу тримала численну: в будинку в неї знаходилися (не тільки прачки, швачки, столяри кравці та кравчині, - був навіть один шорник, він же вважався ветеринарним лікарем і лікарем для людей.Був домашній лікар для пані, був, нарешті, один башмачник)
Червона: Йому відвели над кухнею комірчину; він влаштував її сам, на свій смак: (збудував у ній ліжко з дубових дощок на чотирьох чурбаках, істинно богатирське ліжко; сто пудів можна було б покласти на неї - не погнулося б; під ліжком знаходився дужа скриня; в куточку стояв столик такого ж міцної якості, а біля столика – стілець на трьох ніжках, та такий міцний і присадкуватий, що сам Герасим, бувало, підніме його, упустить і посміхнеться).

Зелена: Як ставився Герасим до свого нового життя? (Міцно не полюбилося йому спочатку його нове життя. З дитинства він звик до польових робіт. До сільського побуту.)
Жовта: Що входило до обов'язків Герасима в будинку пані? (Заняття Герасима за новою його посадою здавалися йому жартом після тяжких селянських робіт; . Справи у нього було небагато; весь обов'язок його полягав у тому, щоб двір утримувати в чистоті, двічі на день привезти бочку з водою, натягнути і наколоти дров для кухні і вдома та чужих не пускати і ночами чатувати).

Зелений.
Як складалися стосунки Герасима із челяддю? (Г. знаходився у відносинах не те, щоб приятельських, - вони його побоювалися, - а коротких: він вважав їх за своїх. Вони з ним пояснювалися знаками, і він їх розумів, точно виконував усі накази, але права свої теж знав, і вже ніхто не наважувався сідати на його місце в столиці).

1.завдання. Дізнайтеся за портретом героя або героїню.
Зелена стежка. Вона була жінка років двадцяти восьми, маленька, худа, білява, з родимками на лівій щоці. (Тетяна)
Жовта доріжка. Це був чоловік дванадцяти вершків зросту, складений богатирем і глухонімим від народження. (Герасим)
Червона доріжка. Він черевичок. П'яниця гіркий, вважав себе істотою скривдженим і гідно неоціненим. (Капітон Клімов).
2. Завдання. Продовж опис.
Зелений. Тетяна не могла похвалитись своєю долею (З ранньої молодості її тримали в чорному тілі; працювала вона за двох, а ласки ніякої ніколи не бачила; одягали її погано, платню вона отримувала найменше; рідні у неї все одно, що не було.).
Жовтий. Колись вона (Тетяна) мала славу красунею, але (краса з неї дуже скоро зіскочила. Вдача вона була дуже смирного, або, краще сказати заляканого, до самої себе вона відчувала повну байдужість, інших боялася смертельно, думала тільки про те, як би роботу до терміну закінчити)
Червоний. Перша зустріч Тетяни із Герасимом. Коли Герасима привезли з села, вона мало не обмерла від жаху, побачивши його величезну фігуру, всіляко намагалася не зустрічатися з ним, навіть жмурилася, бувало, коли їй доводилося пробігати повз нього).
3 завдання. Відповісти на запитання, використовуючи цитати з тексту.
Зелений. Як складаються подальші стосунки Герасима із Тетяною? (Г. спершу не звертав на неї особливої ​​уваги, потім став посміюватися, коли вона йому траплялася, потім і заглядатися на неї почав, нарешті, зовсім очей з неї не спускав)
Жовтий. Яка думка спала на думку пані? Передайте своїми словами діалог пані з Гаврилою. (-А що, Гаврило, - раптом заговорила вона, - чи не одружити його, як ти думаєш? Може він розсудливим.
- Чому ж не одружитись! Можна, - відповів Гаврило, - і дуже навіть буде добре.
4 завдання. Відповісти питанням, використовуючи цитати з тексту.
Зелений. Що стримувало Герасима вирушити до пані з проханням одружитися з Тетяною? (Він тільки чекав нового каптана, обіцяного йому дворецьким, щоб у пристойному вигляді з'явитися перед пані).

Третій агон.

1.завдання. Дізнайтеся за портретом героя або героїню.
Зелений. Перший час вона була дуже слабка, квола і собою не красива (Муму).
Жовтий. Дуже хлопець, що перебуває на посаді лакея. (Степан).
Червоний. На ньому забруднений і обірваний сюртук, латані панталони, діряві чоботи (Капітон).

2. Завдання.
Червона доріжка. Продовж опис.
З-поміж усієї її челяді найпрекраснішим обличчям був двірник Герасим, чоловік дванадцяти вершків зросту, складений богатирем і глухонімим від народження. тягловим мужиком... Обдарований надзвичайною силою... Він працював за чотирьох - справа сперечалася в його руках, і весело було дивитися на нього, коли він або орав і, налягаючи величезними долонями на соху, здавалося, один, без допомоги коня, вирізував пружні груди землі, або про Петров день так нищівно діяв косою, що хоча б молодий березовий лісок скидатися з коріння геть)
Зелена стежка. Відповісти на запитання, використовуючи цитати з тексту.
У чому була причина збентеження, що опанувала дворецьку Гаврилу після пропозиції пані одружити Капітона з Тетяною. (Не доповісти ж пані, що ось Герасим за Тетяною доглядає варто цьому дідька дізнатися, що Т. видають за Капітона, адже він все в будинку переламає).
Жовта доріжка. Як зустрів Капітон звістку про своє одруження з Тетяною? (К. витріщив очі. Адже він мене вб'є, їй-богу, як муху якусь прихлопне) ...

3 завдання.
Зелена стежка. Що вигадали дворові, щоб відвернути Герасима від Тетяни і чому саме це? (Щоб вона прикинулася хмільною і пройшла б, похитуючись і погойдуючись, повз Герасима. Г. не любив п'яних людей.)
Жовта доріжка. Як поставилася Тетяна до звістки про своє заміжжя? Про що це свідчить? (Дворецький пильно подивився на неї (Тетяну)).
- Ну, - промовив він, - Танюша, хочеш заміж іти? Пані тобі нареченого знайшла.
- Слухаю, Гаврило Андрійовичу. А кого вони мені в женихи призначають? - Додала вона з нерішучістю.
- Капітона, черевичка.
- Слухаю.
- Він легковажна людина-це точно. Але пані у цьому випадку на тебе сподівається.
- Слухаю-с).

4 завдання. Відповісти питанням, використовуючи цитати з тексту.
Зелений. Як відреагував Герасим на хитрість, придуману дворовими, щоб відвернути Герасима від Тетяни? (Хитрість вдалася якнайкраще. Побачивши Т., він спочатку зазвичай, з ласкавим муканням закивав головою; потім придивився, впустив лопату, схопився, підійшов до неї, присунув своє обличчя до самого її обличчя. Вона від страху ще більше захиталася і заплющила очі. Він схопив її за руку, помчав через весь двір і, увійшовши з нею в кімнату, де засідала рада, штовхнув її прямо до Капітона).

Фінал.
1.завдання. Відповісти на питання.
Зелена стежка. Оскільки Герасим нічого про себе розповісти може, уявлення про нього складається з порівняння його з оточуючими. Чим він виділяється серед них? (Він справжній богатир, він працює за чотирьох: оре, косить, молотить і т.д.).
Жовта доріжка. Автор називає його роботу «невтомною». Який сенс він вкладає в це поняття? (Герасим не знає втоми, хоча працює з ранку до вечора. Селянський працю йому по серцю, він займає все його вільний часі не дає нудьгувати).
Червона доріжка. Але ось звичний хідйого життя порушується. Як сказано про це у тексті? (Пані взяла його з села).
2завдання.
Зелена стежка. Який же чарівною силоюмає самотня бабуся, щоб так обійтися з богатирем? (Справа над казковій силі, просто вона поміщиця а Герасим- кріпосної, який повністю перебуває у її влади).
Жовта доріжка. Чим був для Герасима переїзд до Москви з погляду пані? (Підвищенням по службі: адже двірницька робота легша за селянську).
Червона доріжка. Пані дуже багато говорить про свої хвилювання і тривоги. Чому ж присутнім стає ніяково від цих розмов? (Всі розуміють, що вона прикидається хворою. Все її життя – суцільне вдавання, тому Тургенєв і назвав її химерною старенькою).
3 завдання.
Зелена стежка. Чи змінився Герасим після появи Муму в його житті? (Став уважним, ніжним, дбайливим навіть щасливим).
Жовта доріжка. Чому Герасим вирішує самому «знищити собаку»? (Не послухатися пані він не може, але він розуміє, що «людишки» не помилують собаки, в його силах захистити її від мук).
4завдання.
Зелена стежка. У чому висловився протест Герасима? Проти чого він протестує? (Герасим іде до села).
Додаткове питання.
1. Молодий Тургенєв дав Анібалову клятву. «Я не міг дихати одним повітрям, залишатися поряд з тим, що я зненавидів У моїх очах цей ворог мав певний образ, мав відоме ім'я. Під цим ім'ям я зібрав і зосередив все, проти чого я вирішив боротися до кінця – з чим я поклявся ніколи не примирятися. Ворог цей був (кріпосне право)».
Висновки. Підбиття підсумків. Виявлення переможця гри.

Урок – вікторина «Своя гра»

Цілі:

· Освітня- дати уявлення про життя та творчість І.С. Тургенєва;

· Розвиваюча- формувати в учнів комунікативні навички, розвивати мовлення, мислення учнів, вміння бачити та відчувати красу слова;

· Виховна- Розвиток високого громадянського почуття, любові до Батьківщини, співчуття до пригноблених.

Хід уроку

1.Оргмомент:

2.Робота на тему уроку

Правила гри:

Отже, почнемо.

Запитання

1.Біографія Тургенєва

Назвіть роки життя письменника.

Де пройшло дитинство письменника?

(

2.Образ Герасима

3.Образ пані

4.Цитати з оповідання

Кого так описує Тургенєв?

5.Образ Тетяни

3.Узагальнення:

- Чому присвячено розповідь Муму?

Ще в дитинстві, пізнавши жах кріпацтва, молодий Тургенєв писав: « Я міг дихати одним повітрям, залишатися поруч із тим, що зненавидів… У моїх очах ворог цей мав певний образ, носив відоме ім'я: ворог цей був - кріпосне право. Під цим ім'ям я зібрав і зосередив усе, проти чого вирішив боротися до кінця - з чим я присягнув ніколи не примірятися ... "Муму" - перший твір, в якому Тургенєв викриває пороки кріпацтва.

Деталі портрета Тетяни

Деталі портрета Капітона:

Словник

Приживалк

Компаньйонка

Челядь-Слуги

Лакей-Слуга, підлабузник,

Ключник

Форейтор

Кастелянша

Дворецький

4.Домашнє завданняпереказ біографії Фета, висловить.читание вірша «Дивна картина» та питання

Перегляд вмісту документа
«Урок-вікторина з літератури 5 клас І.С.Тургенєв "Муму"»

Урок – вікторина «Своя гра»

з розповіді Тургенєва "Муму".

Цілі:

    Освітня– дати уявлення про життя та творчість І.С. Тургенєва;

    Розвиваюча– формувати в учнів комунікативні навички, розвивати мовлення, мислення учнів, вміння бачити та відчувати красу слова;

    Виховна- Розвиток високого громадянського почуття, любові до Батьківщини, співчуття до пригноблених.

Хід уроку

    Слово вчителя:

Здрастуйте, хлопці, ми сьогодні з вами проведемо урок-вікторину.

Давайте розіб'ємось на 2 команди. Назвіть свою команду.

Правила гри:

Вибираєте категорію питання та кількість балів. Надається 30сек.на обговорення відповіді. Якщо команда відповідає неправильно або не знає відповіді, то іншій команді надається можливість відповісти. У разі правильної відповіді зараховуються бали. Команда, що виграла, отримує «5», яка програла «4». Крім того, ви підготували сценки з розповіді "Муму". Учасники сценок отримають ще одну оцінку за гру.

Отже, почнемо.

Запитання

1.Біографія Тургенєва

Назвіть роки життя письменника.

Де пройшло дитинство письменника?

Все населення Росії поділялося на стани (дворянство, духовенство, купецтво, міщанство-дрібні купці та ремісники-селянство). Представником якого стану був Тургенєв?

За яких умов було написано оповідання «Муму», де був письменник?

У 1852 році вийшла перша збірка оповідань І. С. Тургенєва. Як він називався?

2.Образ Герасима

Хто був прототипом Герасима?

Що входило до обов'язків Герасима? Чи подобалася йому його робота? Тяжка вона була для нього чи ні?

Герасим хотів просити пані, щоб одружитися з Тетяною. Чому він цього не зробив?

Чому Герасим приймає рішення самому позбутися Муму? Як це його характеризує?

Спочатку автор порівнює Герасима з могутнім деревом, потім із биком, потім зі статечним гусаком, а наприкінці оповідання він «як лев, виступав сильно і бадьоро». Які зміни в душі та вчинках героя хоче показати автор?

3.Образ пані

Де жила пані, героїня оповідання?

Хто був прототипом пані?

Чому «в будинку не дуже любили, коли на пані знаходив веселий час», коли вона сміялася і жартувала?

Чому через рік після одруження Капітона на Тетяні пані вирішила відправити їх у дальнє село?

Чому пані звеліла позбутися муму?

4.Цитати з оповідання

«З ранньої молодості її тримали у чорному тілі; працювала вона за двох, а ласки жодної ніколи не бачила; одягали її погано, платню вона отримувала найменше; рідні в неї все одно, що не було».

Кого так описує Тургенєв?

Він тільки примружив трохи свої олов'яні очі, але не опустив їх. Навіть усміхнувся і провів рукою по своєму білуватому волоссю, яке так і сіпнулося на всі боки. «Ну, я, мовляв, я. Чого дивишся?

Про кого йдеться у цьому уривку?

«Його обличчя, і без того неживе, як у всіх глухонімих, тепер наче скам'яніло». Яка подія так змінила Герасима?

«Герасим дивився на всіх цих людей у ​​німецьких каптанах зверху, трохи оперши руки в боки; у своїй червоній селянській сорочці він здавався якимсь велетнем перед ними». З якої сцени взято ці слова?

«Щойно що настала літня нічбула тиха та тепла; з одного боку, там, де сонце закотилося, край неба ще білів і слабо рум'янився останнім відблиском дня, що зникав, - з іншого боку вже здіймався синій, сивий сутінок». Чому автор включає пейзаж лише наприкінці оповідання, коли Герасим приходить до рідного села?

5.Образ Тетяни

Перелічіть деталі портрета Тетяни.

Чому Тетяна погодилася прикинутися п'яною?

«Тетяна майже весь той день не виходила із пральні. Спершу вона заплакала, потім витерла сльози і взялася як і раніше за роботу». Чому Тетяна не пішла до пані просити не видавати її заміж за нелюбимого?

У чому схожість характерів Герасима та Тетяни?

Чому в сцені прощання з Герасимом Тетяна розплакалася? (Тетяна, яка з великою байдужістю переносила до того моменту всі мінливості свого життя, тут, однак, не витерпіла, розплакалася»…)

Узагальнення:

- Чому присвячено розповідь Муму?

Обставини, що пояснюють появу оповідання "Муму"

Ще в дитинстві, пізнавши жах кріпацтва, молодий Тургенєв писав: « Я міг дихати одним повітрям, залишатися поруч із тим, що зненавидів… У моїх очах ворог цей мав певний образ, носив відоме ім'я: ворог цей був – кріпосне право. Під цим ім'ям я зібрав і зосередив усе, проти чого вирішив боротися до кінця – з чим я заприсягся ніколи не примірятись…»
«Муму» – перший твір, у якому Тургенєв викриває вади кріпацтва.

У 1852 помирає Н.В.Гоголь. Тургенєв тяжко пережив смерть письменника. Ридаючи, складав некролог. Але влада заборонила вживати ім'я Гоголя у пресі. А за надруковану Тургенєвим у «Московських відомостях» статтю цар особисто наказав посадити Тургенєва під арешт і за місяць вислати на батьківщину під нагляд. Під арештом «на С'їжжі, в приміщенні при поліції для заарештованих», Тургенєв жив по сусідству з екзекуційною, де сікли присиланих власниками кріпаків. Хліст рогів і крики селян, напевно, викликали у пам'яті та відповідні враження дитинства. У таких умовах і було написано оповідання "Муму". Він був написаний в 1952 році за 9 років до скасування кріпосного права. Кріпацтво закріплювало за поміщиками можливість володіти живими людьми, як речами.

Все населення Росії ділилося на стани (дворянство, духовенство, купецтво, міщанство-дрібні купці та ремісники-селянство). Межі між станами були майже непроникними.

Деталі портрета Тетяни: їй як майстерній і вченій прачці доручалася одна тонка білизна, малий зріст, худорлявість, родимка на лівій щоці (худа прикмета), краса з неї зіскочила через виснаження.роботи, її тримали в чорному тілі, вона ні, т.к. не може сказати слово проти.

Деталі портрета Капітона:білувате волосся, забруднений і обірваний сюртук, латані панталони, діряві чоботи, олов'яні очі-порожні, каже безграмотно, неохайно, перекручує язик, порожні балачки.

Деталі портрета Гаврила: жовті очі і качиний ніс, начальник над двірнею, не має права голосу, становище кріпака зробило його спритним, потворним, хитрим, готовим на все. Він із розряду людей.

Словник

Приживалка-бідна жінка, що живе з милості в багатому будинку.

Компаньйонка-Жінка, яку наймали в панські будинки для розваги дам

Челядь-Слуги

Лакей-Слуга, підлабузник,

Ключник-слуга, якому довіряли ключі від комор, погребів

Форейтор-кучер, що сидить на передньому коні при упряжці цугом (гусяком)

Кастелянша-Жінка, що володіла панською білизною.

Дворецький-керуючий господарством та прислугою у поміщицькому господарстві.

Домашнє завданняпереказ біографії Фета, выразить.читание «Дивна картина» і питання наіз. "Весняний дощ"

Проблема матері та сина в повісті І.С.Тургенєва "Муму"

Літературний турнір за твором І. Тургенєва «Муму»

для учнів 5-х класів

Оформлення:Виставка творів І. Тургенєва (особливу увагу приділено виставці повісті І. Тургенєва " Муму " ); картки із цифрами від 0 до 6 (для кожного учасника); картки із завданнями; стенд, на якому розміщуються картки із завданнями; портрет І. Тургенєва

Ведучий: Хлопці! Сьогодні ми познайомимося з творчістю великого російського письменника І. Тургенєва, 180-річний ювілей якого відзначається цього року. І.С. Тургенєв народився 1818 року в місті Орлі, у дворянській родині. Батько його Сергій Тургенєв – офіцер, учасник Вітчизняної війни 1918 року і його мати Тургенєва - Лутовинова були дворянами. Дитинство письменника пройшло у маєтку матері у с. Спаське - Лутовиново Орловської губернії. Навчався в Петербурзькому Університеті на словесному відділенні. Перші віршовані досліди І. Тургенєва відносяться до середини 30-х років 19 століття. З 1838 -1840 роки І. Тургенєв продовжує освіту за кордоном у Берлінському університеті. Розквіт творчості І. Тургенєва відноситься до 50 - 60 років 19 століття. Найзнаменитішими його творами є романи. Дворянське гніздо", "Рудин", "Ведлі води" та інші. Помітне місце у творчості І. Тургенєва займають і твори для дітей, такі як Записки мисливця"Біжин луг", повість "Муму" та багато інших.
Сьогодні ми поговоримо про повість "Муму". Ця повість за своєю ідейної спрямованостідуже близька до "Записок мисливця". У ній не тільки ще раз письменник висловлює своє негативне ставлення до кріпосного права, а й висловлює віру в незламну духовну велич людини з народу. Розглянемо зміст цього твору докладніше.

1 ТУР "Дати"

Перед вами такі дати:

1) 1818р 2) 1852г 3) 1860г. 4) 1850р. 5) 1813р. 6) 1834р.

Запитання:

1) Коли було написано повість І. Тургенєва " Муму " ? (1852р.)

2) Коли народився І. Тургенєв? (1818р.)

3) Назвіть у якому році було написано перший твір письменника? (1834г. це поема " Стені " , написана модному тоді романтичному стилі.)

2 ТУР "Населені пункти".

1) Петербург.

2) Москва.

4) Далеке село.

5) Спаське – Лутовинове.

6) Нижче. – Новгород.

Запитання:

1. Де відбувається дія повісті "Муму"? (м Москва.)

2. Де служать сини пані? (М. Петербург.)

3. Куди були відправлені пані Клімові? (Далеке село)

ЗТУР " Жіночі персонажіповісті".

1) Тетяна.

2) Варвара Петрівна.

3) Устіння Федорівна.

4) Пані.

5) Любов Любимівка.

6) Дарія Тихівна.

Про кого йдеться у тексті?

1) " Вона іноді любила прикинутися загнаною і сирітливою страждальницею ... всім людям у будинку тоді ставало ніяково ... " (Пані)

2) "Жінка років двадцяти восьми, маленька, худа, білява, з родимками на лівій щоці". (Тетяна)

3) Як звали стару приживалку в будинку пані? (Любов Любимівна)

4) Хто був прототипом пані? (Варвара Петрівна)

Ведучий:В образі пані зображена Варвара Петрівна Тургенєва-Лутовинова, рідна матиписьменника. З неї списані всі рисочки та звички пані. Варвара Петрівна, наприклад, була незадоволена, що її син, родовитий дворянин, присвятив себе літературі. Йому постійно доводилося вислуховувати закиди: "Яке тобі хочеться бути письменником? Чи дворянський це справа?" Конфлікт між матір'ю та сином назрівав давно. У молоді роки І. Тургенєв гаряче і віддано любив свою матір. І він для неї був улюбленим сином, про якого вона писала в щоденнику, коли він їхав кудись: "Сину мого Івана. Іван - моє сонечко, я бачу його одного, і коли він йде, я вже більше нічого не бачу". На письмовому столі її завжди стояв портрет коханого сина. Але настав день, коли ніжно любляча матипідійшла до письмового столуі шпурнула на підлогу "свою коштовність". Так пролежав портрет на підлозі кілька тижнів. Після цього Варвара Петрівна не хотіла більше бачити сина ніколи. Причина розриву між ними – кріпацтво. Різні підходи до цього питання призвели до розриву між матір'ю і сином. Не давши імені пані в повісті, І. Тургенєв, як би вказує на те, що цей персонаж невигадливий, а списаний з натури. Варвара Петрівна (як і образ пані) втілює в собі, якщо не найгірші риси поміщицького класу (поміщики були й більш звірячого характеру), але його типові, відразливі властивості. Насамперед погляд на кріпака не як на людину. Це постійне день у день приниження людської гідностімучило і мучило І. Тургенєва у кріпосному ладі.

4 ТУР. " Чоловічі персонажіповісті"

1. Капітон.

2. Степан.

3. Харітон.

4. Андрій німий.

5. Гаврило Андрійович.

6. Герасим.

Про кого йдеться у тексті?

1) "Гіркий п'яниця, черевичок, який вважав себе істотою скривдженим і не гідно оціненим, а також людиною освіченою і столичною". (Капітон Клімов)

2) "Дужий хлопець, який перебуває на посаді лакея..." (Степан)

3) Головний дворецький, людина якому судячи з його жовтим очам і качиному носу, сама доля, здавалася визначила бути начальствующим обличчям". (Гаврило Андрійович)

4) Чоловік дванадцяти вершків зростання складений богатирем і глухонімому від народження. (Герасим)

5) Хто був зразком двірника Герасима? (Андрій Німий)

Ведучий (коментар):Андрій Німий був кріпаком Варвари Петрівни. Він з опису схожий з Герасимом. Був дуже працьовитим тверезим мужиком, роботящим і надзвичайно справним, і німим від народження.

5тур "Житла"

1) Каморка.

2) Кімната у флігелі.

3) Хатинка.

4) Комірець.

5) Сірий будинок із білими колонами.

6) Барські покої.

Запитання:

1) Де жив головний дворецький пані Гаврило? (Кімната знаходилася у флігелі і була майже вся заставлена ​​кованими скринями.)

2) Де жила пані з прислугою? (У сірому будинку з білими колонами, антресоллю, балконом, що покосився).

3) Куди сховали Капітона Клімова від Герасима з метою безпеки? (Чуланчик)

4) Куди принесли Муму, коли пані забажала її побачити? (Панські покої)

5) Де мешкав Герасим? (Каморка під кухнею; він влаштував її на свій смак, спорудив у ній ліжко з дубових дощок на чотирьох чурках; 100 пудів на неї можна було покласти - не погнулась би; під ліжком знаходилася дужа скриня; у куточку стояла міцна властивість столик... "

6 тур "Подарунки"

1) Цілковий
2) Паперова хустка
3) Сарафан
4) Гривенник
5) Пряничний півник
6) Кафтан

Запитання:

1) Що подарувала пані Герасимові одного разу за його зухвалий вчинок? (Цілковий)

2) Що отримала в подарунок покоївка від пані за смачний чай? (Гривник. Чай пані здався особливо смачним, за що покоївка отримала похвалу на словах і грішми гривеньник).

3) Що подарував Герасим Тетяні, коли вона виїжджала з Москви з чоловіком Капітоном? (Червона паперова хустка)

4) Що зробив Герасим Тетяні, коли висловлював їй свою симпатію? (Пряничний півник)

Ведучий:А зараз підіб'ємо підсумки нашого конкурсу. Визначимо фіналістів та й продовжимо з ними гру.

Фінальна гра.

Ведучий:Повість І. Тургенєва називається "Муму", а ми досі нічого не говорили про цього песика.

Запитання:

1) Де Герасим вперше зустрівся з собачкою Муму:
а) на дорозі;
б) у кущах;
в) у тині біля самого берега.

2) Якого віку був песик, знайдений Герасимом?

а) 1 місяць;
б) 3 тижні;
в) півроку.

Відповідь:"Справа була надвечір. Він йшов тихо і дивився на воду. Раптом йому здалося, що щось бархатисте в тині біля самого берега. Він нахилився і побачив невелике цуценя, білого з чорними плямами, яке, незважаючи на всі свої старання, ніяк не міг вилізти з води, бився, ковзав і тремтів. Бідолашному песику було всього тижнів зо три, очі у нього прорізалися нерівно: одне око було трохи більше іншого».
3) Який породи була Муму?
а) Спанієль;
б) дворняжка;
в) іспанська порода.
Муму перетворився на дуже добрий песик іспанської породи, з довгими вухами, пухнастим хвостом у вигляді труби і великими виразними очима.
Ведучий: Давайте підіб'ємо остаточні підсумки нашого змагання. (Журі з'ясовує скільки очок надрано.)
Ведучий; Далі слідує фінальний конкурс у якому беруть участь 2 особи. Їм пропонується таке завдання: дати характеристику Герасима як людини (тобто перерахувати риси його характеру). Варіанти відповідей:
відданий справедливий сильний
вірний виконавчий дбайливий
чесний уважний вміє постояти за
Ведучий: Ось і визначився наш переможець, який довів, що він багато знає про повісті І. Тургенєва "Муму". Чи пам'ятаєте ви, чим закінчилася ця повість? (Глядачі дають відповідь.) А чи міг Герасим вибачити пані її витончену жорстокість? (Глядачі відповідають.) Цим вчинком Герасима (відходом з панської садиби) Тургенєв показав, обурення кріпаків проти поміщиків загалом, і проти цієї пані, зокрема.
Так і І.Тургенєв, який виступав проти кріпосного права, представником якого була його мати, пішов із сім'ї, прирік себе на самотність, життя без близької йому людини - матері, але не захотів підкоритися її волі, її силі, не міг дивитися на ті її. знущання, що терпіли кріпаки від своїх поміщиків.
Завдання: 1. Де Герасим вперше зустрівся із песиком Муму?
а) на дорозі;
б) у кущах;
в) у тині біля самого берега.

2. Якого віку був песик, знайдений Герасимом?
а) 1 місяць;
б) 3 тижні;
в) півроку. 3. Яка порода була Муму?
а) Спанієль;
б) дворняжка;
в) іспанська порода.


Top