Дэлхийн шашны оркс гэр бүлийн тухай танилцуулга. Орксын хичээлийн хураангуй

Наумова Анастасия Сергеевна

бага ангийн багш
Санкт-Петербург хотын Петродворцовый дүүргийн 416 дугаар GBOU сургууль

Дэлхийн шашны соёлын үндэс.
Гэр бүл.

[Татаж авах]

Хичээлийн арга зүйн хөгжил бага сургууль

Зүйл:шашны соёлын үндэс ба шашны ёс зүй

Сэдвийн модуль:"Дэлхийн шашны соёлын үндэс"

Сэдэв:"Гэр бүл"

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэг олж авах хичээл

Хичээлийн зорилго:гэр бүлийн дүр төрхийг бий болгох суурь үнэ цэнэОросын уламжлалт шашин дахь нийгэм.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

"Гэр бүл" гэдэг үгийн утга, гарал үүсэлтэй танилцах;

Уламжлалт шашин дахь гэр бүлд хандах хандлагын талаархи санаа бодлыг бий болгох;

Хөгжиж байна:

Яриа, логик сэтгэлгээ, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;

Мэдээлэл, гэрэл зургийн материалтай ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын:

Гэр бүлээ хайрлах, хүндэтгэх;

Хүүхдэд гэр бүлийнхээ төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг бий болгох.

Төлөвлөсөн үр дүн:

Сэдэв:

"Гэр бүл" гэдэг үгийн утгыг мэдэх;

Гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үгсийн утгыг тайлбарла.

Хувийн:

Гэр бүлийн гишүүдэд хүндэтгэлтэй хандах;

Таны оролцоог ойлгоорой гэр бүлийн баг;

Гэр бүлийн гишүүн бүрийн өмнө хариуцлага хүлээх ёстой.

Мета субьект:

График болон текстэн мэдээлэлтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх (цуглуулах, системчлэх, хадгалах, ашиглах);

Ярилцагчийг сонсох, сонсох, харилцан яриа өрнүүлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах чадварыг бий болгох;

Бүлгээр харилцах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн хэрэгсэл, материал:

"Оросын ард түмний оюун санааны болон ёс суртахууны соёлын үндэс. Дэлхийн шашны соёлын үндэс ”- 4-5-р ангийн сурах бичиг, Беглов А.Л., Саплина Е.В. гэх мэт.

Нэмэлт материал: гэр бүлийн тухай лавлах ном, толь бичиг, зүйр цэцэн үг, зүйр цэцэн үг;

Тайлбар материал: нарны дүрс, дуусаагүй өгүүлбэр бүхий хуудас;

Харааны материал: мод ба тууз.

UUD хичээл дээр бий болсон:

Хувийн:

Өөрийгөө үнэлэх чадварыг бий болгох;

Зохицуулалт:

Өөрийгөө шалгах, харилцан шалгах чадварыг бий болгох.

Харилцааны:

Бусдыг сонсох, ойлгох чадварыг бий болгох;

Өгөгдсөн даалгаврын дагуу ярианы мэдэгдлийг бий болгох, аман болон бичгийн ярианд өөрийн бодлоо илэрхийлэх чадварыг бий болгох;

Бүлэг, багаар уялдаа холбоотой ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Танин мэдэхүйн:

Үндсэн шинж чанарыг тодруулахын тулд объектын шинжилгээ;

Харьцуулах үндэслэл, шалгуурыг сонгох;

Боловсролын зорилгыг бие даан сонгох, боловсруулах;

Асуултуудын хариултыг олохын тулд материалыг ашиглах;

Даалгаврыг гүйцэтгэх арга замыг томъёолох;

Аналогоор ажиллах чадвар;

Шалтгаан холбоог бий болгох.

Техникийн тоног төхөөрөмж: компьютерийн танилцуулга, мультимедиа проектор, дэлгэц, интернетийн эх сурвалжид хандах.

Бүтэц сургалтын хурал

Хичээлийн үе шатууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

1. Хичээлийн зохион байгуулалт (1 минут)

Хичээл дэх оюутнуудын сэтгэлзүйн хандлага.

Хичээлдээ бэлэн байгаа эсэхийг шалгаж, хичээлдээ тааруулна уу.

2. Сурах даалгаврыг ойлгох

(5 минут)

Оньсого хариултын хураангуйгаар дамжуулан хичээлийн сэдэв рүү хөтлөнө

Оньсого тааврын хариултыг нэгтгэн дүгнэж, хичээлийн зорилгын талаар дүгнэлт хийснээр хичээлийн сэдвийн талаар дүгнэлт хийх.

3. Шинэ материал сурах

(31 минут)

"Гэр бүл" гэдэг үгийн утгыг сурагчидтай ярилц.

Энэ үгийн хувьд ассоциатив цуврал сонгохыг санал болгож байна.

Хүүхдүүдийг ребус руу татдаг.

Домог, сургаалт зүйрлэл, зүйр цэцэн үгсэд тулгуурлан гэр бүлийн харилцааны талаар эргэцүүлэн бодохыг санал болгодог.

Хүүхдүүд "гэр бүл" гэдэг үгийн утгын талаар таамаглал дэвшүүлж, тайлбарыг толь бичгээс уншина уу. Энэ үгэнд ассоциатив цуваа үүсгэ.

Домог, сургаалт зүйрлэл уншиж, тэдгээрийн утгын талаар дүгнэлт хий.

Физминутка

(1 минут)

Оюутнуудыг бага зэрэг амраахаар бэлддэг.

Оюутан биеийн тамирын дасгал хийж байна

Багш нь Оросын уламжлалт шашны гэр бүлд хандах хандлагад оюутнуудын анхаарлыг хандуулдаг.

Тэрээр Ортодокс гэр бүл дэх хүүхэд, эцэг эхийн харилцааг бусад шашны гэр бүлийн харилцаатай харьцуулахыг санал болгож байна.

Бүлгийн ажлыг зохион байгуулдаг - сурах бичгийн материал дээр үндэслэн асуултын хариултыг хайх.

олох талаар суралцах хэлэлцүүлгийг зохион байгуулдаг онцлох тэмдэгариун барилгууд.

Суралцагчдаас цаасан дээр өгүүлбэр бичиж, хариултаа ярилцахыг хүснэ.

Оюутнууд Оросын уламжлалт шашны гэр бүлтэй харилцах харилцааны талаар ярилцав.

Уламжлалт шашин дахь гэр бүлийн харилцааны талаар ярилц.

Тэд бүлгээрээ ажилладаг. Тэд бүх шашинд гэр бүлийн ач холбогдлын талаар дүгнэлт хийдэг.

Зураг дээр ямар ариун нандин барилгыг харж байгааг тодорхойл.

Тэд саналаа дуусгаж, гарсан саналуудыг хэлэлцдэг.

5. Тусгал. Хичээлийн дүн шинжилгээ ба дотогшоо.

Хичээлийн тусгал, хичээл дээрх оюутнуудын үйл ажиллагааг бие даан үнэлэх.

Хичээл дээр хүлээн авсан мэдээллээ нэгтгэн дүгнэх, өөрийгөө үнэлэх.

6. Зохион байгуулалттай төгсгөл (1 минут)

Гэрийн даалгавраа тайлбарладаг.

Хичээл өгсөнд баярлалаа.

Гэрийн даалгавраа бичнэ үү.

Багш нартаа баярлалаа.

2.3 Хичээл дэх оюутнуудын сэдэв, мета-сэдвийн үр дүнг оношлох хэлбэр, арга.

Арга, техник:

аман аргууд- яриа, боловсролын хэлэлцүүлэг, өгүүллэг, өгүүллэг, дүгнэлт, тайлбар;

Визуал аргууд - дүрслэл, үзүүлэн, холбоодын арга;

Шинэ материалыг өөртөө шингээх бие даасан ажлын арга - график, текстийн мэдээлэлд дүн шинжилгээ хийх, тэмдэглэл хөтлөх;

Судалсан материалыг нэгтгэх арга бол ерөнхий яриа юм.

Хичээлийн ажлын зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:

багаар ажиллах,

Бие даасан ажил,

Бүлэг, хосоор ажиллах.

Боловсролын хэрэгсэл:

Материал - боловсролын ном зохиол, боловсролын тоног төхөөрөмж, сургалтын техникийн хэрэгсэл;

Хамгийн тохиромжтой - харааны хэрэгсэл, боловсролын хэрэгсэл компьютерийн програмуудхичээлийн сэдвээр.

Материал ба хамгийн тохиромжтой сургалтын хэрэгслийг бие биенээ нөхөж, хослуулан ашигладаг. Тиймээс тэдгээрийн хоорондох хил хязгаар нь ихэвчлэн нөхцөлтэй байдаг: материаллаг объектүгээр дүрсэлж, бодол санаа, дүрсийг материаллаг хэлбэрт шилжүүлж болно. Үүний зэрэгцээ сургалтын материаллаг хэрэглүүр нь сонирхлыг төрүүлж, анхаарлыг татаж, практик үйлдлүүдэд зайлшгүй шаардлагатай байдаг бол хамгийн тохиромжтой нь үйл явц, үзэгдлийн мөн чанарыг ойлгох, санах, дүрслэх, тайлбарлах, сэтгэхүйн логикийг ойлгох, соёлыг хөгжүүлэхэд тусалдаг. яриа, оюун ухааныг хөгжүүлэх.

Сургалтын хэрэгсэл, заах арга барил нь хоорондоо нягт холбоотой байдаг. Энэхүү хичээл нь Холбооны улсын боловсролын стандартын шаардлагад нийцдэг.

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулах цаг

Хэн нэгэн энгийн бөгөөд ухаалаг зохион бүтээсэн.

Уулзалт дээр сайн уу: "Өглөөний мэнд" гэж хэлээрэй.

Нар шувууддаа өглөөний мэнд.

- Өглөөний мэнд инээмсэглэсэн царай,

Хүн бүр эелдэг, итгэлтэй болж,

Болъё Өглөөний мэндорой болтол үргэлжилнэ!

2. Сурах даалгаврыг ойлгох

ХАМТ сайн төлөв байдалбид хичээлээ эхлүүлнэ. Бид хүн бүрийн хувьд чухал бөгөөд ойр сэдвийн талаар ярих болно. Тэгээд яг юу вэ, та оньсого тааварлавал олж мэдэх болно:

1. Хэн угаах, хоол хийх, оёх,

Ажил дээрээ ядарсан

Ийм эрт босдог юм уу? -

Зөвхөн халамжтай ... (ээж)

2. Хадаас алх цохихыг хэн заах вэ?

Машин жолоодоорой

Хэрхэн зоригтой байхыг хэлье

Хүчтэй, авхаалжтай, чадварлаг?

Та бүхний мэдэж байгаа -

Энэ бол бидний дуртай ... (аав)

3. Хэн намайг болон миний дүүг хайрладаг вэ?

Гэхдээ тэр илүү хувцаслах дуртай юу? -

Маш загварлаг охин

Миний хамгийн том ... (эгч)

Сайн байна, залуусаа, бид оньсого таавартай тулгарлаа. Оньсого нь юугаараа нийтлэг байдаг вэ? Үүнийг нэг үгээр нэрлэ.

Өнөөдөр бид гэр бүлийн тухай ярих болно. (Асаалттай интерактив самбар"Гэр бүл" слайд гарч ирнэ).

Та өнөөдрийн хичээлээр ямар асуултанд хариулахыг хүсч байна вэ? (слайд 2)

3. Шинэ мэдлэгийг нээх

Залуус аа, гэр бүл гэж юу вэ? Энэ асуултын хариултыг ярилцаж байх хооронд нэг оюутан "гэр бүл" гэдэг үгийн утгыг тайлбар толиос, нөгөө нь интернетийн толь бичгээс ижил үгийн утгыг хайж олох болно.

Өөр хэнийг гэр бүлийн гишүүд гэж та бодож байна вэ? Гэр бүлийн бүх гишүүдийн өөр нэр юу вэ?

Ширээн дээр нарны дүрс бүхий даавуунууд байдаг. Нарны төвд "гэр бүл" гэж бичээд түүний туяан дээр түүнтэй холбоотой үгсийг бич.

Гэр бүл гэдэг хачин үг

Хэдийгээр гадаад биш ч гэсэн.

Энэ үг яаж үүссэн бэ?

Энэ нь бидэнд огт ойлгомжгүй байна.

За, "би" - бид ойлгож байна

Яагаад долоо байна вэ?

Бодож, таамаглах шаардлагагүй

хоёр өвөө,

Хоёр эмээ,

Дээрээс нь аав, ээж, би.

Эвхсэн үү? Энэ нь долоон хүн болно.

Гэр бүл"!

Одоо та бүлгээрээ ажиллах болно. Бүлэг бүр өөрийн гэсэн даалгавартай байдаг - гэр бүлийн тухай домог, сургаалт зүйрлэл, зүйр цэцэн үг, үг хэллэг. Та текстийнхээ агуулгатай танилцсаны дараа бид үүнийг хэлэлцэх болно.

Ингээд 1-р бүлгийн залуус "Мэргэн хүний ​​домог"-ыг уншлаа. (Хавсралт 1)

Энэ домог юуны тухай вэ? Мэргэн өөрт нь хандсан гэр бүлийн гишүүдэд ямар зөвлөгөө өгсөн бэ? Та үүнийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

2-р бүлгийн хүүхдүүд "Нөхөрсөг ах нар" зүйрлэлийг уншина. (Хавсралт 2). Энэ сургаалт зүйрлэл юуны тухай вэ? Тэр яагаад ийм нэртэй байдаг юм бэ? Энэ нь ямар утгатай вэ?

Эдгээр чанаруудын нэрийг уншина уу: (самбар дээр) ОЙЛГОЛТ, ХАЙР, ИТГЭЛ, НИЙСЛЭЛ, ХАЛАМЖ, ТУСЛАМЖ, НАЙРАМЛАЛ (слайд 4).

Хэрэв гэр бүлийн гишүүн бүр эдгээр дүрмийг дагаж мөрдвөл гэр бүлд амар амгалан, эв найрамдал бий болно. Энэ нь хүн бүр аз жаргалтай байх болно гэсэн үг юм.

3-р бүлгийн хүүхдүүд Ноа болон түүний хөвгүүдийн тухай Библийн сургаалт зүйрлэлийг уншив. (Хавсралт 3). Энэ сургаалт зүйрлэл юуны тухай вэ? Тэр юу заадаг вэ? Та юу гэж бодож байна вэ, ямар тохиолдолд эцэг эхчүүд хүүхдүүдийнхээ талаар "бидний дэмжлэг, хамгаалалт" гэж хэлж болох вэ?

4. Физик минут.Жаахан амарцгаая.

Одоо бид Оросын уламжлалт шашны гэр бүлд хандах хандлагын талаар ярих болно.

Гэр бүл - ээж, аав, ах эгч нар бидний амьдралд том үүрэг гүйцэтгэдэг. Олон хүмүүс ард түмэн, эх орныхоо ёс заншил, итгэл үнэмшлийн үндэс суурийг гэр бүлээс олж авдаг. Ортодокс дахь гэр бүлийг ихэвчлэн сүм гэж нэрлэдэг. Энэ үг ямар утгатай вэ? Тиймээс Ортодокс дахь гэр бүлийг жижиг сүм гэж нэрлэдэг. Ортодокс дахь гэр бүл бол хайрын сургууль юм. Хүн бүр эндээс аав, ээж, хүүхдүүдээ хайрлаж сурах боломжтой, учир нь Христэд итгэгчид та өдөр бүр хардаг хүнээ, тэр байтугай гишүүнээ хайрлахыг мэдэхгүй бол Бурханыг хайрлах нь хэцүү, боломжгүй гэж үздэг. танай гэр бүлийнхэн. Бүх гэгээнтнүүд таныг заримдаа загнаж байсан ч хөршүүд, хамаатан садангаа хайрлахыг заасан. Одоо залуус бүх амьдралынхаа туршид хөршүүдээ хайрлаж, хайртай хүмүүсээ хүндэтгэхийг номлосон Радонежийн Гэгээн Сергиусын тухай ярих болно. (Урьдчилан бэлтгэсэн оюутнууд хэлдэг) (Хавсралт 4) (слайд 5.6).

Чи юу гэж бодож байна, эцэг эх чинь чамайг загнахад гомдох нь үнэ цэнэтэй юу? Яагаад?

1-р бүлэг - Христийн шашны гэр бүлд хүмүүс хэрхэн амьдрах ёстой вэ?

2-р бүлэг - Иудаизмд гэрлэлтийн утга нь юу вэ?

Гуравдугаар бүлэг - Исламын шашинд гэрлэлтийн ач холбогдол юу вэ?

4-р бүлэг - Буддын шашинд гэрлэхийн утга учир юу вэ?

Та яагаад гэр бүлийг бүх шашны хамгийн чухал үнэт зүйлсийн нэг гэж үздэг гэж бодож байна вэ? Сурах бичгийн хуудсан дээр бид Христ, Еврей, Мусульман, Буддистуудын ариун нандин барилгуудын гэрэл зургийг харсан. Аль шашинд ямар барилга ариун нандин болохыг хэрхэн тодорхойлох вэ?

Гэр бүл гэж юу вэ? Навчийг нартай эргүүлж, өгүүлбэрийг гүйцээ.

1. Ээж, аав хоёр миний хувьд хамгийн ...

2. Би эмээ, өвөө хоёртоо хайртай...

3. Би ах (эгч)тэйгээ хамт хайртай ...

4. Би гэр бүлээ ... гэж боддог.

5. Би хамаатан садандаа ...

5. Тусгал. Хичээлийн дүн шинжилгээ, дотогшоо хяналт.

Залуус аа, бидний хичээл дуусч байна. Хичээл дээр ямар шинэ зүйл сурснаа бидэнд хэлээч, юу санаж байна вэ? (Самбар дээр мод гарч ирнэ.)

Та манай модыг туузаар чимэглэхийг санал болгож байна. Хэрэв хичээл дээр бүх зүйл танд ойлгомжтой байсан бол та сонирхолтой ажиллаж, дараа нь модыг ногоон туузаар чимэглэж, хэрэв бүх зүйл бүтэхгүй бол материалыг ойлгоход бэрхшээлтэй тул улаан тууз өлгө (слайд 8).

Залуус аа, та нарыг эцэг эхийнхээ хүлээлтийг биелүүлж, сайн, сайн болоорой гэж найдаж байна сайхан сэтгэлтэй хүмүүс(слайд 9).

Гэр бүл бол аз жаргал, хайр, аз,

Гэр бүл бол тус улсад зуны аялал юм.

Гэр бүл бол амралт, гэр бүлийн болзоо,

Бэлэг, худалдан авалт, тааламжтай зарцуулалт.

Хүүхэд төрөх, анхны алхам, анхны яриа,

Сайн сайхан, сэтгэлийн хөөрөл, айдас хүйдэсийг мөрөөддөг.

Гэр бүл бол ажил, бие биенээ халамжлах,

Гэр бүл гэдэг чинь гэрийн их ажил гэсэн үг.

Гэр бүл чухал! Гэр бүл хэцүү!

Гэхдээ ганцаараа аз жаргалтай амьдрах боломжгүй!

Үргэлж хамт байж, хайранд анхаарал тавь,

Би найзуудаа чиний тухай ярихыг хүсч байна

Ямар сайхан гэр бүл вэ!

6. Зохион байгуулалттай төгсгөл.

Хичээл өгсөнд баярлалаа.

Програмууд арга зүйн хөгжил

Оюутнуудад санал болгож буй мэдээлэл

Хавсралт 1

Мэргэдийн домог

Эрт дээр үед 100 хүнтэй айл байсан ч хоорондоо тохиролцоогүй. Тэд хэрүүл маргаан, хэрүүл маргаанаас залхаж байна. Тиймээс гэр бүлийн гишүүд хамтдаа амьдрахыг заах үүднээс мэргэд рүү хандахаар шийджээ. Гэгээнтэн өргөдөл гаргагчдын үгийг анхааралтай сонсож, хэлэв: "Аз жаргалтай амьдрахыг хэн ч танд заахгүй, чи аз жаргалд юу хэрэгтэйг өөрөө ойлгох ёстой. Гэр бүлээрээ юу үзэхийг хүсч байгаагаа бичээрэй. Энэхүү асар том гэр бүл гэр бүлийн зөвлөлд цугларч, гэр бүл найрсаг байхын тулд эдгээр чанаруудыг дагаж бие биетэйгээ харьцах шаардлагатай гэж шийджээ ...

Хавсралт 2

"Нөхөрсөг ах нар" сургаалт зүйрлэл

Нөхөрсөг ах дүү хоёр нэг тосгонд амьдардаг байв. Хэдийгээр тэдний байшин тосгоны өөр өөр хэсэгт байрладаг ч тэд бие биедээ тусалж, бүрэн эв найртай амьдардаг байв.

Нэг намар ах нар хурааж аваад бүгдийг нь тэнцүү хуваасан. Тэр шөнө ах нь: “Ургацаа хоёр хуваасан ч энэ нь буруу байна, ах маань өрхтэй болж эхлээд байна, надаас илүү хэрэгтэй байна. Том ах босоод шуудай тариагаа дүүдээ авч явав. Энэ үед дүү нь бас худлаа ярьж, “Үгүй ээ, бид ургацаа буруу хуваасан. Манай ахынд том гэр бүлТэр надаас ах, түүнд надаас илүү хэрэгтэй." Өглөө нь бага нь бас хулгайгаар ахмад руу нэг уут тариа зөөв. Өглөө нь ах нар амбаар руугаа хараад гайхаж: "Яаж ийм болсон бэ? Өчигдөр ахдаа шуудай тариа авч явсан ч тариа багасаагүй байсныг санаж байна. Тэд уутыг хэд хэдэн удаа тоолж байгаад гайхаж: "За, гайхамшгууд ..."

Өө, чи байна, хаана ийм оройтсон юм бэ?

10 настайдаа залуу Бартоломью (түүний эцэг эх нь Радонежийн Сергиусыг төрөхөд нь өгсөн нэр) ах нарынхаа хамт сүмийн сургуульд бичиг үсэгт суралцахаар илгээгджээ: ахмад Стефан, бага Петр. Хичээлдээ амжилттай байсан ах нараасаа ялгаатай нь Бартоломей сурахад мэдэгдэхүйц хоцрогдсон байв. Багш нь түүнийг загнаж, эцэг эх нь бухимдаж, ичээж, хүү өөрөө нулимс дуслуулан залбирч байсан ч хичээл нь урагшилдаггүй. Дараа нь Сергиусын бүх намтарт дурдсан үйл явдал болсон.

Хүү 13 настай байхдаа эцгийнхээ даалгавраар морь хайхаар хээр явжээ. Хайлтын үеэр тэрээр хөндийд гарч, царс модны доор "ариун бөгөөд гайхамшигтай, эрхэм дээдсийн нэр төртэй, царайлаг, сахиусан тэнгэр шиг, царс модны доорх талбайд зогсоод чин сэтгэлээсээ залбирч байсан өвгөн даяанчийг олж харав. нулимс." Түүнийг хараад Бартоломей эхлээд даруухан бөхийж, дараа нь ойртож ирээд залбирлаа дуусгахыг нь хүлээв. Ахлагч хүүг хараад түүн рүү эргэж: - Хүү минь, чи юу хайж байгаа юм бэ? Гүнзгий сэтгэлээр мэхийн ёсолж, тэр түүнд уй гашуугаа хэлж, Бурхан түүнд захидал даван туулахад нь туслахыг залбирахыг ахлагчаас гуйв. Залбирсны дараа ахлагч цээжнээсээ тахилыг гаргаж аваад, түүнээс нэг ширхэг цэцэг авч, ерөөж, идэхийг тушааж, "Энэ нь Бурханы нигүүлсэл ба Бурханыг ухаарсны тэмдэг болгон та нарт өгөгдсөн юм. Бичиг үсгийн тухай Ариун Судрууд, хүүхэд ээ, битгий харамс: одооноос эхлэн Их Эзэн чамд ах дүүс, үе тэнгийнхнээсээ илүү унших, бичих сайн мэдлэг олгох болно гэдгийг мэд. Үүний дараа ахлагч явахыг хүссэн боловч Бартоломью түүнийг эцэг эхийнхээ гэрт очиж үзэхийг гуйв. Хоолны үеэр Вартоломеогийн эцэг эх нь хүүгээ төрүүлэхтэй холбоотой олон шинж тэмдгүүдийг ахлагчдаа хэлсэн бөгөөд тэрээр: "Миний үг үнэн болохын тэмдэг бол намайг явсны дараа тэр хүү захидлыг сайн мэдэх болно. мөн ариун номуудыг ойлгох. Энэ бол таны хувьд хоёр дахь тэмдэг, таамаглал юм - тэр залуу ариун амьдралынхаа төлөө Бурханы болон хүмүүсийн өмнө агуу байх болно. Ингэж хэлээд ахлагч явах гэж байгаад эцэст нь:

Нар дулаахан байхад, ээж сайн байхад.

Гэртээ аз жаргалтай байгаа хүн аз жаргалтай. Л.Н. Толстой

Гэр бүлийн амьдрал, магадгүй, хэзээ ч хатуу баярын өдөр биш юм. Зөвхөн баяр баясгалан төдийгүй уй гашуу, золгүй явдал, золгүй явдлыг хэрхэн хуваалцахаа мэддэг. В.А. Сухомлинский

Гэр бүлийн амьдралд гол зүйл бол тэвчээр юм ... A.P. Чехов

Эх хүний ​​сэтгэл бол гүнд нь үргэлж өршөөл байдаг ангал юм. О.Бальзак

Хавсралт 6

Курсын хичээл "Шашны соёл ба иргэний ёс зүйн үндэс"

Модуль: "Дэлхийн шашны соёлын үндэс"

Хичээлийн сэдэв: "Гэр бүл".

Анги: 4

Нижневартовск

Зорилтот : Оросын уламжлалт шашны гэр бүлд хандах хандлагын талаар ойлголт өгөх.

Даалгаврууд : сурагчдыг дэлхийн шашинд гэр бүлийн үүрэг рольтой танилцуулах, төлөвшүүлэх хүндэтгэлтэй хандлагагэр бүл, гэр бүлийн үнэ цэнэ, хичээлийн жишээгээр дамжуулан "нөхөрсөг, аз жаргалтай гэр бүл”, материалыг харьцуулах, нэгтгэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, ярианы мэдэгдлийг ухамсартайгаар, дур зоргоороо бүтээх.

Үндсэн ойлголтууд:гэр бүл, гэр бүлийн үнэт зүйлс

Нөөц: мультимедиа проектор, компьютер, дэлгэц, хичээлийн танилцуулга, "Аз жаргалын сургаалт зүйрлэл" видео бичлэг, цахим програм сургалтын гарын авлагаА.Л.Беглова, Е.В.Саплин "Дэлхийн шашны соёлын үндэс", сурах бичиг А.Л.Беглова, Е.В.Саплин "Дэлхийн шашны соёлын үндэс", Толь бичигС.И.Ожегова, Д.Н.Ушакова, "Гэр бүлийн дуулал" Инь-Ян дууны бичлэг, хичээлийн нэмэлт, бүлгийн ажилд зориулсан тараах материал.

Урилга: эцэг эх, эмээ өвөө.

Хичээлийн үеэр

Хичээл 28 Уламжлалт шашин гэр бүлтэй хэрхэн холбогддог. Гэр бүл нь шашны уламжлалд томоохон байр суурь эзэлдэг. Ортодокс шашинд гэр бүлийг жижиг эсвэл жижиг сүм гэж нэрлэдэг. Гэрлэлт нь Христийн шашны ариун ёслолуудын нэг гэж тооцогддог. Гэр бүлтэй амьдарна гэдэг нь хайраар амьдрахыг хэлнэ. Иудаизм. Гэрлэх, хүүхэд төрүүлэх нь хамгийн чухал зарлигуудын нэг гэж тооцогддог. Ислам. Гэрлэлт бол үүрэг, хүүхдүүд бол Бурханы нигүүлслийн шинж тэмдэг юм. Боловсролд ээжийн тэргүүлэх үүрэг, насанд хүрсэн хойноо - аав. Ахмад настнууд, эцэг эхчүүдэд хайр, хүндэтгэлийг нэмэгдүүлэх. Буддизм. Буддизмд итгэгчид: олон нийтийн лам нар, энгийн хүмүүс (түүний гадна). Энгийн хүмүүсийн хувьд гэр бүл чухал хэсэгамьдрал. Гэр бүл бол хоёр хүний ​​аз жаргалын төлөө, хамт олны эрх ашгийн төлөө байдаг. Гэр бүлийн гол зорилго нь үр хүүхэд, эцэг эх, лам хуврагуудын төлөөх хариуцлага, халамж юм. Буддизм дахь эхийн хайр бол хүмүүсийн харилцааны хамгийн тохиромжтой зүйл юм.

"Дэлхийн шашны соёлын үндэс" модуль" илтгэлээс 22-р слайд"ORCSE модулиуд" сэдвээр шашин, ёс зүйн хичээлүүдэд

Хэмжээ: 960 x 720 пиксел, формат: jpg. Шашин, ёс зүйн хичээлд ашиглах слайдыг үнэгүй татаж авах бол зурган дээр хулганы баруун товчийг дараад "Зургийг өөр болгон хадгалах..." дээр дарна уу. Та "Дэлхийн шашны соёлын үндэс" модуль.pps" илтгэлийг бүхэлд нь 1965 KB хэмжээтэй зип архивт татаж авах боломжтой.

Үзүүлэн татаж авах

ORKSE модулиуд

"ORKSE Modules" - Шашны соёл, иргэний ёс зүйн үндэс. Буддын шашны соёлын үндэс. Исламын соёлын үндэс. Шашны ёс зүйн үндэс. Еврейн соёлын үндэс. Курсын сурах бичиг. Норматив-эрх зүйн болон арга зүйн баримт бичиг. Дэлхийн шашны соёлын үндэс. Шинэ зүйлийн зорилго, мөн чанар сургалтын курс. Ортодокс соёлын үндэс.

"Модуль" - Эцэг эхийн хүмүүжил. Синагог ба түүний бүтэц. "Шашгүй ёс зүйн үндэс" сургалтын модуль. Ёс суртахууны хэм хэмжээг сонгох. Залбирлын өрөө. ORKSE курсын танхимд. Мусульман гэр бүл. Буддизм дахь хүүхдүүд. Хүүхдүүдийн оюун санааны болон ёс суртахууны боловсролын асуудал. Зохицуулалтын хүрээ. Буддын соёл дахь гэр бүл ба түүний үнэт зүйлс.

"Дэлхийн шашны соёлын үндэс" модуль" - Сургалтын модулиуд. Орос бол бидний эх орон. Гэр бүл. Дэлхийн шашин шүтлэг, тэдгээрийг үүсгэн байгуулагчид. Эх орноо хайрлах, хүндэтгэх. Мөргөл, бунхан. Сайн ба муу. ариун барилгууд. Ариун номууддэлхийн шашнууд. Шашны үүсэл. Сурах бичиг дэх хичээлийн сэдвийг танилцуулах бүтэц. Өршөөл, сул дорой хүмүүст анхаарал халамж тавих, харилцан туслалцах.

"ORKSE хичээлийн агуулга" - Буддын шашны соёлын үндэс. Сургалтын цогц сургалтын зорилго, зорилтууд. Еврейн соёлын үндэс. Исламын соёлын үндэс. ORSE курсын хөтөлбөр. "Дэлхийн шашны соёл" модулийг заах асуудал. Сургуулийн модулиудын сонголт. Багшид туслахын тулд. Сургалт арга зүйн цогцолборкурс руу. Модуль: "Дэлхийн шашны соёлын үндэс".

"ORKSE курсын модулиуд" - Исламын соёлын үндэс. Ортодокс соёлын үндэс. Дэлхийн шашны соёлын үндэс. Шинэ хичээлийн сургалтыг хэрхэн зохион байгуулах вэ? Сургалтын курс нь модулиудыг агуулдаг. Хичээлийн зорилго. Бүх модулиудын агуулга. Орос бол бидний эх орон. Буддын шашны соёлын үндэс. Сургалтын зорилго. Еврейн соёлын үндэс.

Зорилго: иргэн бүрийн амьдралд гэр бүл ямар чухал болохыг харуулах,

уламжлалт шашин гэр бүлтэй хэрхэн холбогдож байгааг олж мэд.

Даалгаврууд: эцэг эх, бусдад хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх,

Хувь хүний ​​​​хөгжилд гэр бүлийн боловсролын ач холбогдлын талаархи ойлголтыг бий болгоход хувь нэмэр оруулах;

амьдрал, хүрээлэн буй бодит байдал, гэр бүлдээ эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа проектор, компьютер, дэлгэц, сурах бичгийн цахим програм А.Л.Беглова, Е.В.Саплин "Дэлхийн шашны соёлын үндэс", сурах бичиг А.Л.Беглова, Е.В.Саплин "Дэлхийн шашны соёлын үндэс", видео "Гэр бүлийн дуулал", зургийн цаас гэр бүлийн бэлгэ тэмдгийн дүрс, эсгий үзэг.

Чимэглэл: "Гэр бүл" сэдвээр хүүхдийн зураг,

"Миний гэр бүл" эссэ

гэр бүлийн тухай зүйр цэцэн үгс,

гэр бүлийн тухай агуу хүмүүсийн хэлсэн үгс,

"Миний гэр бүл" сэдэвт гэр бүлийн гэрэл зургийн үзэсгэлэн,

видео "Гэр бүлийн дуулал",

"Хайр, үнэнч байдлын төлөө" медаль

Стенд: "Гэр бүлийн амьдралын зарлиг"

Хичээлийн үеэр

I. Оюутны үйл ажиллагааны зохион байгуулалт

II. Шинэ материал сурахад бэлдэж байна

1. Сурагчидтай асуултаар ярилцах

- Хүн бүр өөрийн гэсэн үнэт зүйлтэй байдаг.

Энэ үгийг та юу гэж ойлгох вэ?

(хүүхдийн хариултын бичлэг)

Эдгээр үнэт зүйлсийн аль нь хамгийн чухал гэж та бодож байна вэ? (гэр бүл)

2. Бэлтгэгдсэн оюутны шүлгийг унших

"Гэр бүл" гэдэг үг яаж гарч ирсэн бэ? Нэгэн цагт дэлхий үүнийг сонсоогүй ... Гэвч Адам хуримын өмнө Евад хэлэв: "Одоо би чамаас долоон асуулт асууя: "Хэн надад хүүхэд төрүүлэх вэ, бурхан минь" ?Тэгээд Ева "Би" гэж "Хэн тэднийг хүмүүжүүлэх вэ, миний хатан хаан" гэж чимээгүйхэн хариулав уу? Тэгээд Ева "Би" гэж товчхон хариулав: "Хэн хоол хийх вэ, өө миний баяр баясгалан" гэж Ева "Би" гэж хариулсан хэвээр "Хэн оёх вэ" Хувцаслалт? Маалинга угаах уу? Асуулт, найз минь!" "Би", "Би" ... Ева чимээгүйхэн хэлэв - "Би", "Би" ... Тэр алдарт долоон "Би" гэж хэлэв.

Күнз: “Төр бол том гэр бүл, гэр бүл бол мөн жижиг мужмөн энэ нь хайр дээр тулгуурладаг."

Хүн яагаад гэр бүлтэй байдаг гэж хэлэх шаардлагатай юу? Хүн бүр өөр өөрийнхөөрөө хариулах байх гэж бодож байна. (хүүхдийн хариулт), гэхдээ нэг энгийн бөгөөд үнэн бодол мэдээж сонсогдох болно - аз жаргалын төлөө.

Тийм ээ, хүний ​​аз жаргал гэр бүлгүйгээр бараг боломжгүй юм. Хамгийн сэтгэл хөдөлгөм ажил ч, найз нөхөд ч гэр бүлийн өгч чадах зүйлийг өгч чадахгүй.

Хүн гэр бүлдээ биш юмаа гэхэд ямар ч насандаа хүссэн зүйлээ хаана хүлээж авдаг вэ: хамаатан садандаа хэрэгтэй байгаа мэдрэмж, өөрийгөө хайрладаг эсвэл хайрладаг гэдгээ ухаарах, дэлхий дээр таныг хүлээж байгаа газар байдаг гэдэгт итгэх итгэл. хайртай.

Гэр бүлд байхгүй бол хүн хайр, эрч хүч, бүтээлч, оюун санааны хүчийг хүлээн авдаг бөгөөд үүнгүйгээр тэрээр хэвийн ажиллаж, амьдарч чадахгүй.

Гэр бүлд байхгүй бол хүмүүс эх, аав байхын аз жаргалыг хаанаас авдаг вэ?

3. үгсийн сангийн ажил

Энэ үгийн этимологи - Ляпуновын хэлснээр гэр бүл бол цуглуулга юм. ах нар шиг.

Лексик утгаүгс - хамт амьдардаг ойр дотны хүмүүсийн бүлэг

Гэр бүл бол хүн бүрийн амьдралын хамгийн чухал зүйл юм

Эдгээр нь бидний хайртай, үлгэр жишээ авдаг, санаа тавьдаг, сайн сайхан, аз жаргалыг хүсдэг ойр дотны хүмүүс юм!

Үүний үндсэн шинж чанарууд:

а) түүний бүх гишүүдийн гэрлэлт, цусан төрлийн холбоо;

б) нэг өрөөнд хамт амьдрах;

в) нэгдсэн төсөв.

4. Илтгэл “Гэр бүлийн дурсгал

Гэр бүлд зориулсан хөшөө бол нийгмийн үндэс суурь болсон, байх болно, хөдлөшгүй үнэт зүйлсийн бэлгэдэл юм.

Титэмтэй гэр бүл



Гэгээн Феодоровскийн ойролцоо Сүм хийд, зардал

Хоёр том хүн - ээж, аав, хүүхдүүдийн хажууд - том охин, хүү, бага, мөн хэвлийд байгаа өөр нэг хүүхэд.

Энэ хөшөөг хараад яагаад ч юм Анна Каренинагийн хэлсэн үг санаанд орж ирдэг.



Кинел хотын Алексеевка тосгонд баригдсан Самара муж 1995 оны 5-р сарын 7-ноос Ялалтын 50 жилийн ой хүртэл. Энэ бол дайнд есөн хүүгээ авч явсан эхийн хөшөө юм: зургаа нь фронтод нас барж, гурав нь шархнаасаа болж нас баржээ.

Хөшөө дурсгалд харгис ханддаг

Ташкент хотод Ардын найрамдлын ордны дэргэд суурилуулсан байсныг нураажээ , Их үед баталсан Эх орны дайн 15 өнчин хүүхдүүдийн дунд Орос, Беларусь, Молдав, Украин, Латви, Казак, Татар гэх мэт хүмүүс байв. мөн Узбекийн ард түмний өршөөл, хүмүүнлэг байдлын бэлэг тэмдэг болсон.

уран баримлын найрлага 1982 оны 5-р сарын 26-нд дархан Шамахмудовын гэр бүлийг дүрсэлсэн, "Ард түмний найрамдлын хөшөө" гэж нэрлэв (уран барималч Д. Рябичев, архитектор Л. Адамов, С. Адылов). Тэр энэ газарт бараг 26 жил зогссон.



Хөшөөний дүр төрх ийм байв Зөвлөлтийн цаг


Ариун адислагдсан хунтайж Петр, лам хуврагт Давид, ариун адислагдсан гүнж Феврониа, сүм хийд Евфросин, Муромын гайхамшигт ажилчид. Ерөөлтэй хунтайж Петр бол Муромын хунтайж Юрий Владимировичийн хоёр дахь хүү байв. Тэрээр 1203 онд Муромын хаан ширээнд суув. Хэдэн жилийн өмнө Гэгээн Петр уяман өвчнөөр өвдөж, түүнийг хэн ч эдгээж чадаагүй юм. Нойрмог нүдээр хунтайжид Рязань нутгийн Ласковая тосгоны тариачин эмэгтэй Феврониа хэмээх сүсэгт бүсгүй түүнийг эдгээж чадна гэдгийг илчилсэн юм. Гэгээн Петр хүмүүсээ тэр тосгон руу илгээв.

Ханхүү Гэгээн Феврониаг хараад түүний сүсэг бишрэл, мэргэн ухаан, эелдэг байдлынх нь төлөө маш их хайртай байсан тул эдгэрсний дараа түүнтэй гэрлэхээ тангараглав. Гэгээн Феврониа ханхүүг эдгээж, түүнтэй гэрлэжээ. Ариун хосууд бие биенээ хайрлах хайрыг бүх сорилтыг даван туулсан. Бардам боярууд энгийн цолтой гүнжтэй болохыг хүсээгүй бөгөөд ханхүү түүнийг явуулахыг шаарджээ. Гэгээн Петр татгалзаж, хосууд хөөгдөв. Тэд Ока мөрний дагуу завиар явав төрөлх хот. Гэгээн Феврониа Гэгээн Петрийг дэмжиж, тайвшруулав. Гэвч удалгүй Бурханы уур хилэн Муром хотыг дайрч, хүмүүс ханхүүг Гэгээн Феврониагийн хамт буцаж ирэхийг шаардав.

Ариун эхнэр, нөхөр нь сүсэг бишрэл, өршөөл нигүүлслээр алдартай болсон. Тэд 1228 оны 6-р сарын 25-ны өдөр, цагт нас барсан бөгөөд өмнө нь Давид, Евфросин гэсэн нэрээр сүм хийдийн тангараг өргөжээ. Гэгээнтнүүдийн цогцсыг нэг булшинд тавьсан.

Гэгээнтнүүд Петр, Феврониа нар гэр бүл, гэрлэлтийн ивээн тэтгэгчид юм.

Тэд бол Христийн шашны гэрлэлтийн жишээ юм. Тэд залбирлаар гэрлэж буй хүмүүст тэнгэрлэг адислалуудыг авчирдаг.

Тэдний дурсамж Ортодокс сүмдолдугаар сарын 8-нд тэмдэглэдэг. Гэвч харамсалтай нь манай эх орон нэгтнүүд тэр бүр энэ талаар мэдээгүй байна.


Уг дүрс нь ариун Муромын гайхамшигт ажилчид Петр, Феврониа нарыг дүрсэлсэн байдаг (хамба ламд - Давид, Евфросин).

2008 он ОХУ-ын Ерөнхийлөгчийн зарлигийг зарлав . Владимир Путин "Гэр бүлийн жилийг зохион байгуулснаар төр, нийгэм, бизнес эрхлэгчдэд гэр бүлийн институцийг бэхжүүлэх, дэмжих хамгийн чухал асуудалд хүчин чармайлтаа нэгтгэх боломж олгоно" гэж онцлон тэмдэглэв. гэр бүлийн үнэ цэнэ»

Мөн тэр жил Муромын гэгээн язгууртнууд Петр, Феврониа нарын дурсгалыг хүндэтгэх өдөр буюу 7-р сарын 8-ны өдрийг албан ёсоор амралтын өдөр болгон зарлав. Аз жаргалтай гэр бүл, хайр, үнэнч байдал. IN Оросын хотуудПетр, Феврониа нарын хөшөөг босгох кампанит ажил эхлэв. Тэгээд логикийн хувьд,



Ариун итгэгч, хүндэт хунтайж Петр, гүнж Феврониа нарын дурсгалтай булш энд байрладаг.

Өнөө үед Гэгээн Петр, Феврониа нарын дурсгалд улс орны өнцөг булан бүрээс, ойрын болон алс холын олон мөргөлчид ирдэг. Гэгээнтнүүдийн залбирлаар дамжуулан нигүүлслээр дүүрэн тусламж үзүүлэх тоо томшгүй олон тохиолдол байдаг. Ортодокс сүмтэднийг гэр бүлийн ивээн тэтгэгч гэж хүндэлдэг. Хийдийн түүхэнд гэр бүлийн зөрчилдөөнийг амжилттай шийдвэрлэж, хүүхэдгүй эхнэр, нөхөртөө удаан хүлээсэн хүүхдээ бэлэглэсэн баримт байдаг.








Иудаизм

Иудаизмд гэр бүл гэдэг хамгийн том үнэ цэнэ, гэрлэлт болон хүүхэд төрүүлэх нь Адам, Ева хоёрын өгсөн хамгийн чухал зарлигуудын нэг гэж тооцогддог.

Христийн шашин

Ортодокс Христэд итгэгчдийн хувьд гэрлэлт бол Бурхан өөрөө адисалдаг ариун ёслолуудын нэг юм хайртай найзнайз. Христийн шашинд эцэг эхийг хүндэтгэх, тэдэнд хүндэтгэлтэй хандахад ихээхэн ач холбогдол өгдөг.

Буддизм

Буддын шашинд бүх сүсэгтэнгүүд лам нар болон энгийн хүмүүс гэж хуваагддаг. Лав хүмүүсийн хувьд гэр бүлийн амьдрал нь тэдний амьдралын хамгийн чухал хэсэг юм. Гэр бүлийн зорилго бол үр хүүхэд, эцэг эх, лам хуврагуудын төлөөх хариуцлага, халамж юм.

Ислам

Ислам гэрлэлтийг Бурханы өмнө хүлээсэн үүрэг гэж үздэг бөгөөд олон үр удмаа Төгс Хүчит Бурханы адислал гэж үздэг. Мусульман гэр бүлийн амьдрал гадны нүднээс хамгаалагдсан байдаг. Мусульманчууд эмэгтэйчүүдэд онцгой хүндэтгэлтэй ханддаг. Бошиглогч Мухаммед "диваажин бол бидний эхийн хөл дор" гэж хэлсэн.

Та энэ илэрхийллийг хэрхэн ойлгож байна вэ?

Биеийн тамирын минут

IV.Засах(компьютер)

Сургалтын төхөөрөмж- Зөв сонголтыг сонгоно уу

1. Христийн шашинд гэр бүлийг ихэвчлэн ... гэж нэрлэдэг. "жижиг сүм"

2.Лалын шашинд гэрлэсэн хүн ...-ээс илүүд үздэг. гэрлээгүй

3. Библийн 10 зарлигийн нэг нь ингэж хэлдэг …. "Аав, ээжийгээ хүндэл"

4. Буддын шашны хүмүүсийн харилцааны идеал нь ... эхийн хайр

В.Хяналт(компьютер)

Зөв хариултыг сонго

1. Ортодокс уламжлалд хурим бол ... хамгийн чухал нууцуудын нэг

2. Иудаизмд гэр бүл бий болох, үр удмаа хэрхэн ... гэж үздэг Адам Ева хоёрын өгсөн зарлиг

3. Исламын шашинд гэрлэлтийг ... гэж үздэг. Бурханд үнэнч байх

4. Буддын шашны уламжлалд хамаарах хүмүүс ... гэрлэсэн эсвэл сүм хийдийн нийгэмлэгт харьяалагддаг.

VI. Бүлгээр ажиллах

- Та хамгийн сайн гэр бүлийн бэлгэ тэмдэг шалгаруулах уралдаанд оролцож байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Түүнийг төсөөл. Зөвтгөх. (Сүлдний бэлдсэн ноорог харуулж байна)

Сайн гэр бүл бол хайраар дүүрэн, оюун санааны хувьд ойр дотно, эрх тэгш хүмүүсийн хүчтэй нэгдэл бөгөөд харилцааны хэм хэмжээ нь хүндэтгэл, итгэлцэл, харилцан туслалцаа, нийтлэг үзэл бодол юм.

VII Хичээлийн үр дүн.

Ортодокс шашинд яагаад гэр бүлийг жижиг сүм гэж нэрлэдэг вэ?

Христийн шашны гэр бүлд хүмүүс хэрхэн амьдрах ёстой вэ?

Иудаизм ба Исламын шашинд гэрлэлтийн ач холбогдол юу вэ?

Буддын шашинд гэрлэхийн утга учир юу вэ?

VIII Тайвшрал.

- Хичээлийн хамгийн сонирхолтой хэсэг юу байсан бэ?

Найзууддаа юу хэлмээр байна?

IX. "Гэр бүлийн дуулал" видео.

X. Хаус. Дасгал хийх

ажлын дэвтэр)

А.Л.Беглов, Е.В.Саплина, Е.С.Токарева болон бусад хүмүүсийн сурах бичгийн цахим нэмэлт. "Шашны соёл ба иргэний ёс зүйн үндэс". ("Дэлхийн шашны соёлын үндэс" модуль). А.Л.Беглов, Е.В.Саплина, Е.С.Токарева болон бусад хүмүүсийн сурах бичгийн цахим нэмэлт. "Шашны соёл ба иргэний ёс зүйн үндэс". ("Дэлхийн шашны соёлын үндэс" модуль). №1 зүүлт тайлбарыг үзнэ үү.

Хотын төрийн боловсролын байгууллага
Боголюбовын дунд сургууль

Бэлтгэсэн: Цикулаева Наталья Александровна,
бага ангийн багш

Боголюбово, 2012 он

Зорилго: гэр бүл бол хүний ​​хамгийн үнэ цэнэтэй, хамгийн ойр байдаг гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуулах замаар нэгдүгээр шатны сургуулийн сурагчдын боловсролын чадварыг (мэдээллийн, харилцааны гэх мэт) төлөвшүүлэх.

1) хувийн сургалтын үр дүн:
- өөр үзэл бодол, өөр үзэл бодолд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;
- сэдэл хөгжүүлэх суралцах үйл ажиллагаамөн сургаалын хувийн утгыг бүрдүүлдэг.

Хүрэхэд чиглэсэн сургалтын зорилго: Хүрэх зорилгод хүрэх сургалтын зорилго:
2) мета-субъектийн сургалтын үр дүн:
- мэдээлэлтэй ажиллах чадварыг хөгжүүлэх (цуглуулах, системчлэх, хадгалах, ашиглах) - танин мэдэхүйн UUD;
- хувийн тусгалын анхны хэлбэрийг бүрдүүлэх - зохицуулалтын UUD;
- ярилцагчийг сонсох, сонсох, харилцан яриа өрнүүлэх, үзэл бодлоо илэрхийлэх, маргах чадварыг бий болгох;
- статик бүлгүүдэд харилцах чадварыг бий болгох - харилцааны UUD.

Хүрэхэд чиглэсэн сургалтын зорилго: Хүрэх зорилгод хүрэх сургалтын зорилго:
3) хичээлийн сургалтын үр дүн:
- "Гэр бүл" гэсэн ойлголтыг илчлэх, түүний онцлог шинж чанарыг тодорхойлох;
- баяжуулах толь бичигяриа, сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;
- гэр бүлийн гишүүдээ хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Ашигласан тоног төхөөрөмж: компьютер, проектор, хичээлийн танилцуулга, "Эцэг эхийн гэр" дуутай хөгжим Ашигласан сурах бичиг, сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
- Беглов А.Л., Саплина Е.В. гэх мэт Оросын ард түмний оюун санааны болон ёс суртахууны соёлын үндэс. Дэлхийн шашны соёлын үндэс. 4-5 анги. Прок. ерөнхий боловсролын хувьд байгууллагууд. – М.: Гэгээрэл, 2011 он.
- Шашны соёл, иргэний ёс зүйн үндэс. Багшид зориулсан ном. 4-5-р анги: Ref. ерөнхий боловсролын материал. байгууллагууд. – М.: Гэгээрэл, 2011 он.

Материалыг судлах төлөвлөгөө: 1) "Гэр бүл" гэж юу вэ?
2) Уламжлалт шашин гэр бүлийг хэрхэн үздэг вэ?
3) Хамаатан садан бие биедээ хэрхэн хандах ёстой вэ?
4) Гэр бүлийн сүлдийг хэрхэн яаж хийх вэ?

Хичээлийн алхамууд i. Дуудлага хийх
II. Сурах даалгаврыг ойлгох
III. Шинэ мэдлэг олж авах
IV. Тусгал

I. Сорилт Зорилго: илчлэх сэтгэл хөдлөлийн байдалХүүхдүүд ээ, ажилдаа ор.
Даалгавар: хамгийн их таалагдсан "нар"-ыг сонго.

Слайд №10

II. Утгатай
боловсролын даалгавар Зорилго: "Гэр бүл" сэдвээр хүүхдүүдийн мэдлэгийг шинэчлэх.
Дасгал:
Хичээлийн сэдвээр хариулах шаардлагатай асуултуудыг боловсруул.

Багш нь хүүхдүүдэд асуудал үүсгэдэг.

Слайд №11

III. Шинэ мэдлэгийг нээх Зорилго: шинэ материал сурах.
Даалгаварууд:
1. "Гэр бүл" гэсэн үгээр ассоциатив массив байгуул.
2. "Гэр бүл" гэдэг үгийн гарал үүслийг олж мэд.
3. Гэр бүлийнхээ тухай яриач.
4. Нөхөрсөг гэр бүлийн шинж тэмдгийг нэрлэ.

Слайд №12

III. Шинэ мэдлэгийн нээлт Домог
"Нэгэн цагт 100 хүнтэй гэр бүл амьдардаг байсан.
гэхдээ тэдний хооронд ямар ч тохиролцоо хийгээгүй. Тэд хэрүүл маргаан, хэрүүл маргаанаас залхаж байна.
Тиймээс гэр бүлийнхэн нь мэргэд багшид хандахаар шийджээ
тэд хамтдаа амьдрах. Мэргэн өргөдөл гаргагчдыг анхааралтай сонсов
"Хэн ч чамд аз жаргалтай амьдрахыг заахгүй, чи өөрөө байх ёстой
аз жаргалтай байхын тулд юу хэрэгтэйг ойлгоорой. Хүссэн зүйлээ бичээрэй
гэр бүлтэйгээ уулзаарай." Энэ том гэр бүл нэг гэр бүлд цугларчээ
зөвлөгөө өгч, гэр бүл найрсаг байхын тулд хүн эмчлэх ёстой гэж шийджээ
бие биедээ эдгээр чанаруудыг дагаж мөрддөг: ойлголцол, хайр,
итгэл, сайхан сэтгэл, халамж, тусламж, нөхөрлөл."

Слайд №13


5. бүлгийн ажил. (Сурах бичигтэй ажиллах): Сурах бичгээс асуултын хариултыг олоорой.
1-р бүлэг - Христийн шашны гэр бүлд хүмүүс хэрхэн амьдрах ёстой вэ?
2-р бүлэг - Иудаизмд гэрлэлтийн утга нь юу вэ?
Гуравдугаар бүлэг - Исламын шашинд гэрлэлтийн ач холбогдол юу вэ?
4-р бүлэг - Буддын шашинд гэрлэхийн утга учир юу вэ?

Слайд №14

III. Шинэ мэдлэг олж авах даалгавар:
6. Унших библийн түүхгэсэн асуултанд хариулна уу: Хүүхдүүд эцэг эхтэйгээ хэрхэн харьцах ёстой вэ?

Слайд №15

III. Шинэ мэдлэгийн нээлт Ноа гурван хүүтэй байв. Үерийн дараа Ноа усан үзэм тариалж, дарс хийж эхлэв. Тэрээр анхных байсан тул дарсны бүх шинж чанарыг мэддэггүй байв. Энэ нь хүний ​​сэтгэлийг баясгах төдийгүй өөрийгөө хянах чадваргүй болгож, унтуулдаг гэдгийг би мэдээгүй. Ноа хийсэн дарсаа ууж, согтоод майхандаа унтжээ. Ноагийн хөвгүүдийн нэг Хам майханд орж, аавыгаа шалан дээр хэвтэж байхыг хараад, түүнийг хөдөлгөж, нөмрөхийн оронд гэр бүлээ инээлдээд дуудав. Тэр цагаас хойш Хам гэдэг нэр олны танил болсон. Энэ нь бүдүүлэг байдлыг илэрхийлэхэд хэрэглэгддэг: хүмүүст, ялангуяа эцэг эх, оюутнуудад мэдрэмжгүй, хачирхалтай, доогуур хандлага.

Слайд №16

III. Шинэ мэдлэг олж авах даалгавар:
7. Гэр бүлийн тухай зүйр үг, зүйр цэцэн үг, шүлгийг санаарай.
Эрдэнэ гэж юу вэ - хэрэв гэр бүл эв найртай байвал.
Гэрт хөтлөх - сахлаа бүү сэгсэрээрэй.
Гэр бүл хамт байх үед сүнс нь байрандаа байдаг.
Гэр бүлд - мөн будаа нь илүү зузаан байдаг.
Талбайд байгаа нэг нь дайчин биш.
Овоолсон айл бол айхтар үүл биш.
Өнчин хүүхдийг сүмд хавсарга
барих.


Топ