Що таке дієприкметники та дієприслівники, їх відмітні ознаки та суфікси. Причетний та дієприслівниковий обороти як синтаксичні конструкції

Цілі:

  • узагальнення та систематизація знань учнів на теми “Причастя” та “Дієпричастя”;
  • закріплення практичного вміння знаходити в тексті дієприкметника та дієприслівника, причетні та дієпричетні звороти;
  • закріплення вміння складати монологічне висловлювання на лінгвістичну тему;
  • розвиток логічного мислення, навичок самостійної роботиз текстом;
  • виховання почуття взаємодопомоги, розвиток інтересу до читання через аналітичну роботу з текстом повісті Н.В.Гоголя “Тарас Бульба”.

Тип уроку:комбінований урок застосування ЗУН.

Метод:репродуктивно-творчий, наочно-образний.

Обладнання:

  1. Таблиця “Н.В.Гоголь. "Тарас Бульба".
  2. Картка-інформатор (4 варіанти).
  3. Картки для індивідуальної роботи.
  4. Тблиця “Відмінні ознаки дієприкметника та дієприслівника” (заповнюється у процесі уроку).
  5. Індивідуальні лічильники для підрахунку зароблених балів.

Епіграфи:

Вони [причастя] служать скороченням людського слова, укладаючи в собі ім'я та дієслова силу.

М.В.Ломоносов

[Дієпричетні обороти] є приналежністю переважно книжкової промови. Безперечна їхня перевага… полягає в їхній стислості та динамічності. Їм властива також більша виразність

Д.Е.Розенталь

Хід уроку

I. Оголошення теми та мети уроку.

Хлопці! Ми закінчили вивчення тем “Причастя” та “Дієпричастя”. Сьогодні на уроці ми узагальним і систематизуємо ваші знання шляхом складання таблиці “Відмінні ознаки дієприкметника та дієприслівника”. Навіщо потрібна така таблиця? По-перше, як уже було сказано, щоб систематизувати ваші знання, адже знання, наведені в систему, залишаються у пам'яті міцно та надовго. По-друге, можливо, комусь із вас доведеться складати усний іспит з російської мови на підсумковій атестації після закінчення 9 класу. У цьому випадку складена нами таблиця допоможе швидко згадати всі відомості про дієприкметник і дієприслівник. По-третє, що особливо важливо, ви зможете складати подібні порівняльні таблиці на інші теми.

Вдома ви підготували приклади пропозицій з причетними та дієпричетними зворотами з повісті Н.В.Гоголя “Тарас Бульба”, які використовуватимете при складанні таблиці. У кожного з вас є картка-інформатор, звідки ви можете брати приклади для ілюстрування того чи іншого положення таблиці.

Протягом уроку ви самостійно підраховуватимете зароблені бали. Клас поділяється на дві команди. Наприкінці уроку, коли буде визначена команда-переможець, той із вас, хто принесе команді, яка перемогла, найбільшу кількість балів, отримає додаткову оцінку.

ІІ. Епіграф.

До нашого уроку підібрані епіграфи, але перш ніж вони з'являться на дошці, визначте, про що йдеться.

(Вчитель зачитує епіграфи, хлопці додають відсутні слова: дієприкметник, дієприкметник.)

ІІІ. Складання таблиці.

Які граматичні ознаки є у причастя та дієприслівника? За якими ознаками ми їх порівнюватимемо?

(Учні називають граматичну ознаку, потім розповідають, як він проявляється у дієприкметнику та дієприслівнику. Вчитель у цей час заповнює таблицю на дошці. Краще заздалегідь підготувати картки та прикріплювати їх на дошку за допомогою магнітів.

На кожне положення таблиці діти наводять приклади з домашнього завданняабо з інформаційної картки).

Відмітні ознаки причастя та дієприслівника
Граматичні ознаки Дієприкметник Дієприслівник
1. На яке запитання відповідає? Який? Яка? Яке?

Думаючий, сплетений, що розповіла

Що роблячи? Що зробивши?

Граючи, захоплюючись

2. Що означає? Ознака предмета по дії: людина, яка думає – людина, яка думає Додаткова дія: дивився, захоплюючись
3. До якого слова у реченні відноситься? До іменника: падаюче листя; синів, що вчилися у бурсі До дієслова: пішли, безперестанку оглядаючись
4. Як змінюється? За відмінками, числами та пологами: що дивився - дивилася; що дивився - дивилися; що дивився, дивився, дивився і т.д. Не змінюється
5. Які ознаки дієслова має? Вигляд, час, повернення: що дивився - подивився; сміється Вид, повернення: дивлячись, подивившись, розсміявшись
6. Як утворюється (суфікси)? ащ-ящ (дивиться);

ущ-ющ (таючий);

вш, ш (будував, що ніс)

ом-ем-ім (відомий, видимий, читаний);

енн, нн, т (Побачений, прочитаний, стиснутий)

а я (дивлячись, чуючи)

в, воші, ши (повечерявши, зупинившись, прилігши)

7. Яким членом речення є (синтаксична роль)? Визначенням: І вивели на вал скручених мотузками запорожців. Обставинами: Під тонким їх корінням шастали куріпки, витягнувши свої шиї.
8. Як виділяється на листі розділовими знаками? Причетний оборот виділяється комами, якщо стоїть після слова: Вона припала до голови дорогих синів своїхлежачи поруч. Поодиноке дієприслівник і дієприслівник завжди виділяються комами: Ридаючи, дивилася вона їм у вічі.

VI. Зв'язне оповіданняна лінгвістичну тему.

По одному представнику від кожної команди тягнуть квиток та відповідають на запитання: "Що я знаю про причастя?" або “Що я знаю про дієприслівник?”

Під час відповіді клас уважно слухає та рецензує відповідь.

V. Індивідуальна роботаза картками чи графічний диктант.

(на розсуд вчителя)

Підбиття підсумків уроку.

Підсумок підбивається за індивідуальними лічильниками:

26-28 балів - "5";

22-25 балів - "4";

17-21 бал - "3".

Учень з команди, що перемогла, який набрав найбільшу кількість балів, отримує додатково оцінку “5”.

Клас: 7.

Цілі:

Освітні:

  • узагальнити та систематизувати знання про дієпричетний та причетний оборот;
  • відпрацьовувати вміння знаходити та виділяти дієпричетний та причетний обороти; попереджати помилки у вживанні дієпричетного обороту;
  • вчитися використовувати дієпричетний та причетний звороти у мові.

Виховні:

Розвиваючі:

Хід уроку

I. Повторення

  • Що називається дієприкметником оборотом?
  • Як виділяються дієприслівники та дієприслівники?
  • Що називається причетним оборотом? Коли він на листі виділяється комами?
  • У чому полягає різниця між дієпричетними та причетними оборотами?

ІІ. Закріплення

1) Словникова робота

Утрамбувати

  • дайте лексичне значенняслову;
  • утворіть від дієслова дієприкметника та дієприслівника;
  • складіть словосполучення «дієприслівник+прислівник» з часткою «не», де головним словом є дієприслівник;
  • зі словосполученням «утрамбувавши щільно» складіть речення на новорічну тему.

2) Орфографічний диктант

(Не) припиняється снігопад, звук (не) почутий, (не) відчуваючи втоми, (не) зневіряєшся, (не) повертаючись назад, (не) підійшовши вчасно, (не) схожа стежка, (не) побачиш здалеку, (не) лякані птахи, сильно (не) розуміючи.

3) Синтаксичний розбірпропозиції

Сяючи 3 великою красою півночі, тихо спить ніч, заткана тонким морозним туманом 4 . (Сераф.)

4) Пояснювальний диктант

  • Позначте графічно дієпричетний та причетний оберти.

5) Конструювання пропозицій з дієприкметником

  • Замініть дієслова дієприслівником. Запишіть відразу в зміненому вигляді, розставляючи розділові знаки.
  1. Місяць виринає і срібить лід на річці.
    Місяць, спливаючи, срібить лід на річці.
  2. Небо вкривається хмарами і набуває грізного вигляду.
    Небо вкривається хмарами, набуваючи грізного вигляду.
  3. Радість від спілкування з природою наростає та переповнює всю істоту.
    Радість спілкування з природою наростає, переповнюючи всю істоту.

6) Перфоконтроль

  • Вкажіть у таблиці номери пропозицій, в яких зустрілися дієпричетний та причетний обороти.
  1. Природа, що затамувала подих, завмерла.
  2. Сніговий килим, змінюючи звичайне вбрання лісу, опушив ялинку.
  3. Видно лише верхівки ялинок, що сирітливо ростуть біля узлісся.
  4. Здіймаючи вихори, з шумом злітають з-під ніг птахи.
  5. Ніч, що наближається невблаганно, занурює все в темряву.
  6. Зачаровує вид молодих берез, рожевих у променях червоного зимового сонця.
  7. Завмерши, ти почуєш різні звуки.
  8. Дивне почуття відчуває кожна людина, яка перебуває у зимовому лісі.
№ предл. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
дієприч. оборот + + + + +
прич. оборот + + + + +

7) Редагування

  • Виправте (усно) помилки у вживанні дієприслівників.
  1. Зачепивши гілку, вона повільно захиталася.
    Зачеплена гілка повільно розхиталася.
  2. Несподівано відсахнувшись, у мене злетіла шапка.
    Несподівано відсахнувшись, я впустив шапку.
  3. Зляканий птах, змахнувши крилами, полетів.
    Зляканий птах, змахнувши крилами, полетів.
  4. Я простеживши поглядом її політ.
    Я, простеживши поглядом її політ, скотився з гірки.

8) Тест

I. Знайдіть речення з причетним оборотом:

  1. Вітер пройшов уздовж берега, обламавши сухі гілки.
  2. Річка, захаращена білим торосом, трохи іскрилася.
  3. Сонце, пославши на землю останній промінь, закопалося в сиву імлу.
  4. Снігові груди, що лежать на гілках, давили їх донизу.

ІІ. Знайдіть пропозицію з дієприкметником:

  1. Щойно висвітливши сніги, день швидко йшов у сутінки.
  2. Крізь просвіти видно перисті хмари, що пропливають високо над деревами.
  3. Шторм вирував усю ніч, несподівано стихнув до ранку.
  4. Давно запряжені коні здригнулися в снігу.

ІІІ. Знайдіть речення з причетним оборотом:

  1. У застиглому небі гасло остання хмарка, освітлена холодним заходом сонця.
  2. Лисиця риється в снігу, розкидаючи навколо сніговий пил.
  3. Налякавшись за ніч, ліс затих, поникнувши гілками сосен.
  4. Сліпить очі морозний пекучий день, що розсипав скрипучі кучугури.

IV. Знайдіть пропозицію з дієприкметником:

  1. До самої весни мовчить річка, скута льодом.
  2. На сонці яскраво блиснули занесені снігом хатинки.
  3. Пухнасті сніжинки, легко пурхаючи і кружляючи, опускалися на землю.
  4. Небеса розсипалися сніговим пухом, наповнюючи повітря рухом.

Відповіді: I - 2, 4; II - 1,3; ІІІ – 1, 4; IV - 3, 4.

9) Творча робота

  • Твір-мініатюра «Новорічний свято».
  1. Чого чекаєш від цього дня?
  2. Який твій настрій?
  3. Що особливе у відносинах членів сім'ї?
  4. Як сприймаєш оточуючих незнайомих людей?
  5. Що приносить найбільше задоволення в цей день?
  6. Чого бажаєш у цей день?

Опорні словосполучення

Чекаючи чогось незвичайного, сповненого приємних турбот, радість, що росте в мені, усміхнені обличчя, допомагаючи всім, передчуваючи загальне захоплення, милуючись зеленою красунею, бажаючи всього кращого.

Прокидаєшся 31 грудня, очікуючи на щось незвичайне. Попереду ще довгий день, сповнений приємного клопоту, але радість, що росте в мені, передається іншим.

Незнайомі люди, які посміхаються мені, здаються близькими.

Допомагаючи всім, я не забуваю, що на мені лежить найвідповідальніша справа - вбрання ялинки.

Для мене це величезне задоволення. Передчуваючи загальне захоплення, намагаюся щосили.

Мама обійме мене, і ми постоїмо, милуючись зеленою красунею. Дивовижна, весела, трошки божевільна Новорічна нічзакінчилася.

Бажаючи всім найкращого, засинаю.

ІІІ. Домашнє завдання.

§30-36, виписати із пропозицій художньої літератури 3 пропозиції з причетним оборотом, 3 пропозиції з дієпричетним оборотом.

У російській мові мовні конструкції можуть збагачуватися причетними та дієпричетними оборотами. У цій статті розглянуто особливості та правила вживання кожного виду обороту, наведено приклади їх грамотного використання у мовленні.

Причастя та дієприслівник у російській мові– це особливі форми дієслова (у деяких авторів самостійні частини мови), які разом із залежними словами утворюють особливі синтаксичні конструкції: причетний та дієприслівниковий оборот.

  • Дієприкметниковий зворот, як і одиночне причастя, позначає ознаку дії, відповідає питанням Який? Який? Що робить? Що зробив?і в реченні відноситься до обумовленого слова. Синтаксична роль – відокремлене чи невідокремлене визначення.

    Пропозицій із причетним оборотом приклади: Хто сидів біля вікнахлопчик відклав книгу і глянув на маму (хлопчик (який? що робив?), що сидів біля вікна). Меблі, привезену з дачі, ми поставили в коридорі (меблі (яку?) привезену з дачі).

  • Дієприслівниковий зворотпозначає додаткову дію, відповідає на запитання Що роблячи? Що зробивши?і в реченні відноситься до дієслова-присудка. Виконує синтаксичну роль відокремленої обставини.

    Приклади вживання дієприслівникового обороту: Виконуючи вправу, учень помітив друкарську помилку в підручнику (помітив (що роблячи?) виконуючи вправу). Приготувавши вечерю, Катя вирішила трохи відпочити (вирішила відпочити (що зробивши?) приготувавши вечерю).

Зверніть увагу!При утворенні причетного обороту основним словом конструкції може бути тільки дієприкметник, а дієприслівникового обороту - тільки дієприслівник.

Відокремлення причетних оборотів

У реченні відокремлення (виділення комами) причетного обороту у реченні залежить від його позиції стосовно обумовленого слова:

  • Перед словом, що визначається словом, причетний оборот не відокремлюється.

    Приклади: Діма підняв впала з вішалкикапелюх. Студент перемалював наведену у підручникусхему.

  • Після обумовленого слова причетний оборот виділяється комами з обох сторін.

    Приклади: Двірник, зметав листя весь ранокпішов на обід. Картина, намальована в стилі модернвисить над диваном.

Також причетний оборот відокремлюється, якщо належить до особистого займенника чи висловлює обставинне значення.

Приклади: Перейшли до іншої групи, вони ще не встигли познайомитись. Той, хто переживає за друга, чоловік щогодини дзвонив до лікарні (дзвонив (чому? що робив?), що переживає за друга).

Відокремлення дієпричетних оборотів

У дієприслівникових оборотів правило відокремлення в реченнях одне - дієприслівниковий оборот завжди виділяється комами, незалежно від його позиції по відношенню до дієслова-присудка.

ТОП-5 статейякі читають разом з цією

Приклади: Злякавшись гуркоту, кошеня сховалося під диван. Бабуся готувала нам чай, розпитуючи про те, що сталося.

Дієпричетний оборот не виділяється комами:

  • Якщо входить до складу фразеологічного виразу Л(юді слухали гостя розвішавши вуха) ;
  • Якщо дієприслівник перейшов у прислівник і його можна замінити синонімічною прислівником (Вони йшли не поспішаючи (повільно)).
  • Якщо дієприкметник включає залежне слово Котрийабо похідні (Ми відвідали лекцію, прослухавши яку стали краще розумітися на предметі).

ПРИЧАСНИЙ І ДЕЄПРИЄМНИЙ ОБОРОТ

Підготувала вчитель російської мови та літератури

МБОУ ЗОШ №28

Кущяк О. Г.


  • Голосні крики, що раптом пролунали, розбудили мене і весь наш табір, що притулився біля вогника. Крики віддавалися в заводах річки, що мирно спали. У сутінках на березі виднілися дивні групиякихось людей. Неподалік стояв воз запряжений конем, який спокійно чекав на перевезення. Через півгодини навантажений пором відвалив від берега, а ще через чверть години з-за мису виплив пароплав ведучий велику баржу. Я вмостився на палубі і милувався куточками, що відкривалися з кожним поворотом річки ще оповитою синюватою імлою. (За В. Короленка )

Перевірте себе.

  • Раптом пролунали гучні крики розбудили мене і весь наш табір, притулок біля вогника . Крики віддавалися в мирно спали заводах річки. У сутінках на березі виднілися дивні групи якихось людей. Неподалік стояв воз, запряжена конем, який спокійно чекав на перевезення. Через півгодини навантажений пором відвалив від берега, а ще через чверть години через мис виплив пароплав, ведучий велику баржу . Я влаштувався на палубі і милувався куточками, що відкривалися з кожним поворотом річки, ще оповитою синюватою імлою . (За В. Короленка )

Розставте розділові знаки, поясніть їх постановку.

Красиво дивитися з боку на судно, окрилене білими вітрилами, що граційно пливе по нескінченній гладі морських хвиль. Але погляньте на кількість рук, що приводять його в рух! Парусне судно, що обмоталося мотузками і завісло вітрилами, що дрімає в штиль і лавірує при протилежному вітрі не може в одну мить рушити назад або швидко поворотитися.

(За І. Гончарову )


Перевірте себе.

Гарно дивитись з боку на судно, окрилене білими вітрилами , що граційно пливе по нескінченній гладі морських хвиль . Але погляньте на кількість рук, які приводять його в рух ! Вітрильне судно , що обмоталося мотузками і завісло вітрилами, дрімає в штиль і лавірує при протилежному вітрі, не може в одну мить рушити назад або швидко повернутись. (За І. Гончарову )


Просочена полиновим запахом довга степова дорога, що тяглася до моря від далекого міста, залишилася позаду, а попереду на всю далечінь і широку розстилалося відкрите море, що не має меж. І хлопцям здавалося, що вони дісталися до краю світу, що далі вже немає нічого. Є одне тихо плещуче море, а над ним таке ж безкрайнє небо, лише подекуди вкрите блідо-рожевими хмаринками. Хлопчики, стомлені довгим шляхом, йшли мовчки. Їхні голови ховалися за купою сухого бур'яну, зібраного ними для майбутнього багаття.


Розставте розділові знаки, поясніть їх постановку.

Вовки повільно піднялися і підібгавши хвости пішли в поле. Молода вовчиця сіла в сніг, піднявши голову і вперше в житті завила жалібно, не зводячи очей з місяця. Виття її слухали вовки, і в серцях їхнього холоду на спинах шерсть прокидалося почуття злої туги.

Вовчиця співала свою пісню високо задерши голову і дивлячись на місяць. Почувши її зайці, що вийшли в поле, відкопувати зелену озимину злякано піднімалися на лапках. Вовкам було тужливо, вони стояли дивлячись мерехтливими очима на сніг.

(За І. Соколову-Микитову)


Перевірте себе.

Вовки повільно піднялися і, підібгавши хвости, пішли в поле. Молода вовчиця сіла в сніг, піднявши голову, і вперше у житті завила жалібно, не зводячи очей з місяця. Виття її слухали вовки, і в серцях їх, холодячи на спинах шерсть, прокидалося почуття злої туги.

Вовчиця співала свою пісню, високо задерши голову і дивлячись на місяць. Почувши її, зайці, що вийшли в поле відкопувати зелену озимину, злякано піднімалися на лапках. Вовкам було тужливо, вони стояли, дивлячись мерехтливими очима на сніг.

(За І. Соколову-Микитову)


Розставте розділові знаки, поясніть їх постановку.

Соковиті тріски летіли на росяну траву і легкий тріск почувся через удари. Дерево затремтіло всім тілом, погнулося і швидко випроставшись завагалося на своєму корені. На мить все затихло, але знову прогнулося дерево нахилилося, звалившись верхівкою на землю. Звуки сокири стихли. Малинівка свиснула і спалахнула вище зачепивши гілку крилами. Гілка похитнувшись завмерла.

(За Л. Толстому )


Перевір себе.

Соковиті тріски летіли на росяну траву, і легкий тріск почувся через удари. Дерево здригнулося всім тілом, погнулося і, швидко випроставшись , завагалося на своєму корені. На мить все затихло, але знову прогнулося дерево, нахилилося, звалившись верхівкою на землю . Звуки сокири стихли. Малинівка свиснула і спалахнула вище, зачепивши гілку крилами . Гілка , похитавшись, завмерла.

(За Л. Толстому )


Поясніть постановку розділових знаків.

На ґанок вийшов хлопчик років шести. Не зводячи зачарованих очей з Діка [собака], він жваво втік з ґанку і опинився біля того, що відсахнувся назад. величезного пса. Худа рученя хлопчика закопалась у густу буру вовну, почала її ворушити, і лісник застережливо гукнув пса, наказуючи йому сісти. Але Дік і сам від здивування та образи загубився. Лише верхня губа його піднялася, скривившись і оголюючи міцні ікла.


Поясніть постановку розділових знаків.

Радісно і дзвінко засміявшись, хлопчик двома руками міцно обхопив собаку шию. Ошалело хитнувши головою, звільняючись від непрошеної ласки, Дік із задавленим бурчанням відбіг убік. Сів, висунувши язик, і, конфузівшись, потрусив головою, звільняючись від незнайомого запаху, зухвалого бажаннячхнути. Рятуючись від непроханого гостя, що знову кинувся до нього, Дік у два стрибки досяг огорожі, перемахнув через неї і зник у кущах.

(За П. Проскуріну)

1) Розставте розділові знаки, графічно виділіть дієпричетні та причетні обороти (підпишіть над ними: прич.об. або дееприч.об)

1. Відпочивши від злої погоні, відчуваючи батьківщину свою, п'ють уже донські коні арпчайський струмінь.
2.Орел з віддаленої піднявшись вершини ширяє нерухомо зі мною нарівні.
3.Я в крісло сів і відпочиваючи стежив, як замовк він згасаючи.
4. писар, що сидів там, дав одному з солдатів просочений тютюновим димом папір.
5. Будинок оточений старим садом був схожим на заміський палац.
6.Сонце, що низько звисає, дробилося в листі дерев.
7. Місто оповите туманом тихо шумить.
8.Він працював не покладаючи рук.
2) Виберіть правильну відповідь - граматично правильну пропозицію з дієприкметником:
1.Побачивши мене, ....
2. було весело.
3. Мій друг усміхнувся.
4. стіни будинків здалися мені знайомими.

1) Спишіть речення. Позначте межі причетних обертів, наголосіть на них як визначення. Вкажіть обумовлені слова. Приклад: Хмара х,

нависла над вершинами тополь, вже сипала дощем. - // Виділено причетний оборот, х головне слово.

1. Парк спускався до річки, що поросла зеленим очеретом. 2. Густий туман, що опустився на море, на кілька хвилин розірвався. 3. Великі електричні лампочки, що звисали зі стелі в центрі довгого залу, гасли одна за одною. 4. Невеликі світлі очі, що горіли тривожним вогнем, були серйозні.

2) Змініть дві пропозиції таким чином, щоб причетний оборот стояв перед визначальним словом. Чи потрібно ставити в цьому випадку кому?

Зразок: /Нависла над вершинами тополь/ хмара вже сипала дощем. - // Виділено причетний оборот, х головне слово.

Вставте пропущені літери. Розставте коми. Наголосіть на визначенні причетного обороту.

Я знаю Івана Івановича Шишкіна як людину закоханого в кожну квітку в кожний кущик у кожне деревце.. в наш російський ліс і польові р..внини.

Завдання №4
Складіть 5 пропозицій із дієприкметниками або причетним оборотом.

1) Знайдіть визначення причетного обороту.

а) два і більше причастя у реченні,
б) причастя із залежними словами,
в) причастя з обумовленим словом.
2) Чим є у реченні причетний оборот?
а) підлягає, б) визначення, в) доповнення.
3) Знайдіть пропозицію, в якій причетний оборот не виділяється комами:
а) Я слухав дзюрчання води, що протікає в зарослих осоких берегах.
б) Раптом я помітив двох птахів, що летіли прямо до водоспаду.
в) Загін побудували на узліссі лісу, що підходив до шкільної ділянки.
г) Оточені сірою імлою птахи збивалися зі шляху.
а) Розпочата розмова, надто рано перервана, не відновилася.
б) Де-не-де на хвилях плавно погойдувалися блискучі на сонці крижини.
в) З долин, що недавно прокинулися, віяло запашною свіжістю.
г) Невеликий дерев'яний будиночок, пофарбований рожевою фарбою, стояв посеред саду.
а) Два розвідники /що прокладають дорогу піхоті/ вийшли на найближчі підступи до Вісли.
б) Володя виловив ложкою /димлячу парою картоплину/.
в) Небо було все в зірках / випромінюючих рівний тихе світло/.
г) /Прикриту зверху/ хвоєю суницю з першого погляду важко помітити.
а) Олексій лежить на смугастому матраці набитому соломою.
б) На правах старого друга, який знайшов льотчика у лісі, Санька солідно крокував за ношами.
в) Федька жадібно дивиться на шматочки цукру, що біліють на столі, і з шумом втягує слину.
г) Дід дивився на залитий сонцем і бідно облямований рідкими кущами берег.
а) Батьківщина! Я бачу її неосяжні поля, що хвилюються врожаєм.
б) Велика і різноманітна народила нас країна, невичерпні і повноводні річки, високі гори.
в) Широкі спекотні степи, непрохідна сибірська тайга, що розкинулася океаном, багатолюдні міста розкидані в нашій країні.
г) Багато мовами говорять люди, що населили величну цю країну, просторі сині дали, дзвінки і чудові пісні народу, що живе в ній.
За їхнім будинком був досить великий сад(1) що закінчується гайком (2) давно занедбаним (3) і сильно зарослим.
а) 1, б) 1,2; в) 2,3 г) 1,3.
Тест "Причетний оборот".
Варіант №2.
1) Вкажіть правильну умову відокремлення причетного обороту:
а) стоїть перед визначальним словом,
б) стоїть після обумовленого слова,
в) завжди, незалежно від місця у реченні.
2) Чим є у реченні коротке причастя?
а) підлягає, б) визначення, в) присудок.
3) Знайдіть пропозицію, в якій причетний оборот виділяється комами:
а) Очами батька я бачив величний світ, що розкрився переді мною. рідної природи.
б) У жухлій траві пожовклі від дощу та вітру обережно пробиралася лисиця.
в) Тяжка оббита кінською шкірою двері юрти піднялася в стіні.
г) Дим, що роз'їдає очі і ніздрі, все ще стояв над виверненими з землі листяними деревами.
4) Знайдіть пропозицію з пунктуаційною помилкою.
а) Людське життяможна порівняти з струмочком, що бере свій початок у надрах землі.
б) Біля паркану, збитого з вивісок, стояла зграйка хлопців.
в) Попереду йшов високий геолог у костюмі, що вигорів на сонці.
г) Одного разу пастухи помітили, що повільно кружляють над яром ворон.
5) Вкажіть, у яких пропозиціях невірно позначені межі причетного обороту (розділові знаки):
а) Іван запропонував піднятися на глинистий бугор /порослий чагарником/ і подивитися на річку.
б) /Яскраво палаючі іскри/ були схожі на великі зірки.
в) Зрідка долинали нічні шарудіння /звуки приглушені лісом/.
г) Інстинкт /який виробився у ньому за дні лісового життя/ насторожував його.
6) Вкажіть пропозиції, в яких правильно розставлені розділові знаки:
а) Літак стояв за лісом на підталому від країв, але ще міцному, льоду лісового озерця.
б) Відбите снігом світло, засліпило Олексія.
в) Біля нош побачив він стримано усміхнене обличчя командира.
г) Ліс, що остаточно струсив із себе залишки нічної темряви, вставав у всій своїй величі.
7) Вкажіть пропозиції з пунктуаційною помилкою:
а) Кажуть, немає смачнішого за наш хліб, особливо московської випічки щойно привезеної з пекарень.
б) Смачна гаряча випічка, що дихає неповторними ароматами.
в) Тут булки різні, посипані маком, хали, хліб житній, бублики, які миттєво розхоплюються.
г) Дорога повернула вправо, і ліворуч здалася стежка, що йде вдалину.
8) Вкажіть цифри, на місці яких необхідно поставити коми.
Сонце світло і високо стояло над бухтою (1), що грала з (2) кораблями, що стоятьі (3) рухомими вітрилами.
а) 1, б) 1,2; в) 2,3 г) 1,3.


Top