Ахлах бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй, багаж хэрэгслийг төрлөөр нь ангилах чадварыг нэгтгэх: цэцэрлэг, хөгжим, мужаан. "Улс орны гном"

Елена Лупикина
"Хэрэгслүүд". GCD-ийн тойм бэлтгэл бүлэг

"Хэрэгсэл" сэдвээр бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй

Ашигласан технологиуд: Dybina O. "Өмнө нь юу байсан ..."; Ушакова О.Д "Таавар, шүлэг, хэл яриа"

Хичээлийн зорилго:

Хүүхдүүдийн ойлголтыг өргөжүүлэх янз бүрийн төрөлбагаж хэрэгсэл, тэдгээрийг янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн ажилд ашиглах талаар.

Даалгаварууд:

боловсролын

Хүүхдүүдэд оньсого таахыг заах, нэр үгнээс нэмэлт үг үүсгэх, үгсийн санг дүүргэх.

хөгжиж байна

хүүхдийн ой санамж, логик сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын

Хүүхдэд боловсрол олгох хүндэтгэлтэй хандлаганасанд хүрэгчдийн ажилд.

Хичээлийн материал:"Хэрэгслүүд" сэдвээр илтгэл (зохиогчийн,

Y/болон "Хэнд юу хэрэгтэй вэ?"

Хичээлийн явц:

I. Зохион байгуулалтын мөч:

Залуус аа, өнөөдөр бид багаж хэрэгслийн талаар ярих болно. Багаж хэрэгсэл гэж юу вэ? (Хэрэгслүүд нь хүмүүст ажилд нь тусалдаг зүйл юм) - слайд 1;

II. Анхны хэрэгслүүд маш эрт дээр үеэс гарч ирсэн. Тэдгээрийг ашигласан хэвээр байсан анхдагч хүмүүс. Эхлээд энэ нь зүгээр л саваагаар уясан чулуу байсан.

Та аль нь гэж бодож байна орчин үеийн хэрэгсэлтэр харагдаж байна уу? (энэ нь сүх шиг харагдаж байна). Зөв. Ийм багаж хэрэгслийн тусламжтайгаар хүмүүс орон сууц барьж, хоол хүнс авч, амьдралд шаардлагатай зүйлсийг хийсэн - слайд 2;

Дараа нь хүмүүс төмрийн багажийг хэрхэн хийхийг сурсан - слайд 3; Дархны мэргэжил өнөөдрийг хүртэл эрэлттэй хэвээр байна.

IN орчин үеийн ертөнцхүмүүсийн ажлыг ихээхэн хөнгөвчилсөн цахилгаан хэрэгсэл гарч ирэв - слайд 4;

III. Тоглоом "Тааварыг таах"

Та багаж хэрэгслийн тухай оньсого тайлахыг хүсч байна уу? (Тийм)

(багш оньсого уншиж, хүүхдүүд таамаглаж, дараа нь зураг слайд дээр гарч ирээд хариултаа тайлбарлана)

1. Маш олон шүдтэй, гэхдээ юу ч иддэггүй үү? (Хөрөө) - Слайд 5

(ямар нэг зүйлийг хөрөөдөхөд хөрөө хэрэгтэй)

2. Зузаан нь туранхайгаа цохиж, нимгэн нь ямар нэг юм хагарна. (Алх ба хадаас) - слайд 6

(хадаасыг цохиход алх хэрэгтэй)

3 Тэдэнд байна хүнд хөдөлмөр, үргэлж ямар нэг зүйл шахаж байна. (Vise) - слайд 7

(Янз бүрийн эд ангиудыг боловсруулахад тохиромжтой байхын тулд дэд хэсэгт бэхэлсэн)

4. Тэр шурагтай бүжиглэж эхлэхэд тэр эргэлдэж буй самбарт гацсан! (Шураг ба халив) - слайд 8

(Шургуудын боолтыг шургуулсан)

5. Мөсөн талбай дээрх толин тусгал дээр

Ганц тэшүүр дээр.

Тэр нэг удаа унасан -

Тэгээд тэшүүрийн талбай бүхэлдээ нурсан. (Шилэн таслагч) - слайд 9

(Шил огтлоход шил таслагч хэрэгтэй)

6. Бөгтөр морьд

модон талууд

Түүний туурайн доороос

Цагаан хусуур урсдаг

модон гол

модон завь

Тэгээд завь дээгүүр эргэлдэж байна

Модны утаа. (Төлөгч) - слайд 10

(Зоногч нь хавтангуудыг гөлгөр болгохын тулд зүсдэг)

7. Бид хумсаа хумсаараа шахаж, P- нэг удаа, хадаасгүй болно. (Хачиг) - слайд11

(Бахө нь самбараас хадаас сугалахад хэрэгтэй)

8. Энэ чулуун тойрог

Instruments-ийн хамгийн сайн найз

Түүний дээгүүр эргүүлэг оч асна

Sharp нь мохоо болгодог. (Whetstone) - слайд 12

(Иргэх хэрэгсэлд хурцлагч хэрэгтэй)

IV. Биеийн тамирын минут

Tyusha Plush tostyachok (хавар)

Хананд дэгээ хадсан (нударга нь нударгаараа тогшдог)

Тогш, тиймээ тогш

Тогш, тиймээ тогш

Хуучин хумс гэнэт бөхийв

Хумс нь өт шиг нугалж байна

Тэгээд сандал дээрээс тарган хүн хугарна! (хелхэх)

Тэр баяртайгаар хамраа үнэрлэв.

Цэцэглэгчид дээш татав, (хөл дээрээ босоорой)

Миний сэвх тоолсон

Титэм хүртэл буржгар үсийг тэгшлэв

Tyusha Plush архирдаггүй (2 хөл дээр үсрэх)

Та азгүй байсан ч гэсэн!

v. Дидактик тоглоом"Хэнд юу хэрэгтэй вэ?"

Янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүс ажилдаа багаж хэрэгсэл ашигладаг.

"Хэнд юу хэрэгтэй вэ?" тоглоом тоглоцгооё. Энд янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн зургууд байна. Зурган дээрх хүмүүсийн мэргэжлийг нэрлэж, тэдний ажилд шаардлагатай багаж хэрэгсэл бүхий зурагтай тааруулж бичээрэй.

Зургийн сонголтууд:

Холбогч (төлөгч, цүүц, хөрөө, алх);

Мужаан (Сүх, хөрөө, алх);

Сантехникч (эрэг чангалах түлхүүр, зүсэх машин, төмөр хөрөө);

Автомашин засварчин (хөрөө, эрэг чангалах түлхүүр, эрэг);

Цэцэрлэгч (Триммер, хүрз, тармуур, услах сав);

Мод бэлтгэгч (хөрөө, сүх);

Эмч (тариур, хясаа, термометр);

Үсчин (хайч, үс хатаагч, сам, хайч);

Глазер (рулет, шил таслагч);

Оёдолчин (Төмөр, зүү, хайч, зүү);

Гуталчин (алх, хутга, зулзага).

VI. Тоглоом "Өгүүлбэрийг дуусга"

Жишээлбэл:

Барилгачид барилгын багаж хэрэгсэл хэрэгтэй;

Цэцэрлэгчдийн хэрэгцээ ... (цэцэрлэгийн хэрэгсэл);

Эмч шаардлагатай ... (эмнэлгийн хэрэгсэл);

Оёдолчинд ... хэрэгтэй (оёдлын хэрэгсэл);

Мужаанд ... хэрэгтэй (мужааны багаж);

Гуталчин ажилд авна. (гутлын хэрэгсэл).

VII. Тоглоом "Юу болсон бэ?"

Сүх, хавчуур, шил таслагч, өрөм. Слайд 13 (Өрөм нь цахилгаан хэрэгсэл бөгөөд сүх, хавчуур, шил зүсэгч нь гарын авлага юм)

Дэд, зүү, утас, алх, өрөм. Слайд 14 (Зүү нь оёдлын хэрэгсэл, могой, алх, зорогч нь барилгын хэрэгсэл юм)

хясаа, тариур, термометр, соронзон хэмжүүр. Слайд 15 (Рулет бол барилгын хэрэгсэл, хясаа, тариур, термометр нь эмнэлгийн хэрэгсэл юм)

Awl, услах сав, хусуур, тармуур. Слайд 16 (Awl бол гутлын хэрэгсэл, услах сав, хүрз, тармуур нь цэцэрлэгийн хэрэгсэл юм)

VIII. Хичээлийн хураангуй.

Залуус аа, бид хичээл дээрээ юу ярьсан бэ? (Хэрэгслийн тухай)

Та ямар төрлийн хэрэгслийг санаж байна вэ? (цэцэрлэгжүүлэлт, мужаан гэх мэт)

Гэртээ, хөдөө орон нутагт байгаа эсвэл эцэг эхийнхээ ажил дээрээ ашигладаг багаж хэрэгслийг зурж, будаарай.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Сургуульд бэлтгэх Tic-Tac-Toe бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан математикийн зугаа цэнгэлийн тойм.Сургуулийн бэлтгэл бүлгийн "Tic-tac-toe" математикийн зугаа цэнгэлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: сонирхлыг хадгалах.

Сурган хүмүүжүүлэгчийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдтэй хамтарсан боловсролын нөхцөл байдал Сэдэв: "Хэрэгсэл" Зорилго: Нэгтгэх нөхцөлийг бүрдүүлэх.

Ахлах болон бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Өвлийн тоглоом, зугаа цэнгэл" спортын чөлөөт цагийн хураангуйПрограм хангамжийн агуулга. "Биеийн хөгжил" боловсролын чиглэл - тайван орчинд моторт ур чадварыг сайжруулах.

Ахлах болон сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан усан дээрх спортын наадмын тойм.Даалгавар: 1. Цээжин дээр мөлхөж сэлэх чадварыг нэгтгэх. 2. Бие махбодийн чанарыг хөгжүүлэх: хурд, авхаалж самбаа. 3. Нөхөрсөг байдал, мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн хураангуй

үгсийн сан-дүрмийн талаар

нэгдсэн хэлбэрээр

бэлтгэл бүлэг

MBDOU №10, Миасс

багш - ярианы эмч: Портных А.В.

Боловсролын чиглэл: "Харилцаа холбоо"

Сэдэв: "Хэрэгслүүд"

Даалгаварууд:

Үг бүтээх, урлах чадварыг сайжруулах.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд үйл үгийн санг идэвхжүүлэх.

Хүүхдүүдэд багаар ажиллах ажлыг зохион байгуулахад тусал.

Хичээлийн явц.

Org. Агшин

Залуус аа, өнөөдөр би ажилдаа ирээд энэ авдарыг харлаа. Мөн дээр нь тэмдэглэл бий. Уншаад үзээрэй. (Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд)

Энд бас диск байгаа, үүнийг харцгаая, магадгүй бид хэний цээж болохыг олж мэдэх болно.(Брауни Кузигийн видео захидал)

Гол хэсэг

Амьсгалын дасгалууд

Ямар тоостой цээж вэ, тоосыг нь тайлъя.

Артикуляцийн гимнастик

Одоо үүнийг нээж, харцгаая. Зургийн картууд үе мөчний гимнастик (Хусуур, зүү, шүдээ угаа, зураач)

Бид эдгээр дасгалуудыг хийж чадна.

Цээжинд өөр юу байгаа вэ?

Хөгжмийн зэмсэг

(хийл, металлофон, бөмбөр, тав, халбага, гурвалжин, балалайка, цан, ксилофон)

Хэдэн өөр зүйл! Тэднийг эелдэг байдлаар дуудцгаая.

Хийл, металлофон, бөмбөр, хоолой, халбага, гурвалжин, балалайка, цан, ксилофон.

Эдгээр зүйлсийг хэн ашигладаг вэ?(хөгжимчид)

Хөгжимчин бүр өөрийн гэсэн мэргэжилтэй, нэрлэ(танилцуулга)

Төгөлдөр хуурч төгөлдөр хуур тоглодог.

Бөмбөрчин бөмбөр тоглодог.

Гитарчин гитар тоглодог.

Балалайка тоглогч балалайка тоглодог.

Морин хуур тоглодог хүн хөөмий тоглодог.

Бүрээчин бүрээ тоглодог.

Залуус аа, бид эдгээр хэрэгслүүдээр юу хийж чадах вэ?

Тийм ээ, бид найрал хөгжимд тоглодог.

Оркестр

Багаж хэрэгслийг сагсанд хийцгээе. Бид тэднийг хэрхэн нэрлэх вэ?

Мюзикл.

Гэхдээ цээжинд өөр зүйл бий.

Алх, сүх, хавчаар, хөрөө, халив.

Бид эдгээр зүйлсийн тухай саваа тоглоомыг мэддэг.

хурууны тоглоомхэрэгсэл

Залуус аа, та эдгээр объектоор юу хийж чадах вэ, үйлдэл гэдэг үгийг нэрлээрэй.

алх - тогших

сүхээр - цавчих

хавчуур - сугалах

харсан - харсан

халив - мушгирах, тайлах

Эдгээр зүйлсийг хэрхэн нэрлэх вэ?

Мужааны

Цээжинд өөр юу байгаа вэ?

Хагалагч, хүрз, тармуур, тайрах, сэрээ.

Залуус аа, Кузид гэнэтийн бэлэг бэлдэж, эдгээр зүйлсийн талаар оньсого бодож олцгооё.

Хоёр багт хуваагдъя. Эхний баг хүрзний тухай оньсого хийнэ.

Хоёр дахь нь дээрэм тонуулын тухай. Ширээний тусламжтайгаар.

(хүүхдүүд оньсого хэлнэ)

Эдгээр объектуудыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ. (сагсанд цуглуулж, гарын үсэг зурах)

Цэцэрлэг.

Одоо би бүх сагсыг цээжинд хийх болно ....

Өө, эвдэрсэн бололтой...

Гадна тоглоом: Багаж хэрэгсэл цуглуул.

Бүх зүйл зөв эсэхийг шалгацгаая.

Цэцэрлэг - Миша шалгах болно.

Хөгжимт - Ксюшаг шалга.

Мужааны ажил - Саша шалгах болно.

Бүгдийг цээжиндээ хийцгээе. Та энэ бүх объектыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?(Хэрэгслүүд)

Цээжинд гарын үсэг зурцгаая, одоо Кузя дотор нь яг юу байгааг мэдэх болно!

Боловсрол: "Хэрэгслийн хэрэгсэл" гэсэн ерөнхий ойлголтыг нэгтгэх,

багаж хэрэгслийг төрлөөр нь ангилах чадварыг нэгтгэх: цэцэрлэг, хөгжим, мужааны;

Залруулга-хөгжүүлэх: жижигрүүлэх, нэмэгдүүлэх дагаваруудын тусламжтайгаар шинэ үг үүсгэх арга барилыг заах, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх, асуултанд бүрэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг хөгжүүлэх;

"Хэрэгслүүд" сэдвээр хүүхдүүдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх, хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадвар, хүрэлцэх мэдрэмж.

Боловсрол: хариу үйлдэл үзүүлэх, бусдад туслах хүсэл эрмэлзэл, хамтдаа тоглох, бие биетэйгээ тохиролцох, дүрмийн дагуу тоглох чадварыг хөгжүүлэх.

Интеграци боловсролын бүсүүд: мэдлэг, урлагийн бүтээл.

Урьдчилсан ажил: "Гномын өмнө ..." биеийн тамирын минутын текстийг сурах.

Тоног төхөөрөмж, материал: элсний сав, тоглоомын хэрэгсэл, Gnome, Giant хүүхэлдэй, жижиг тоглоомын элс хэрэгсэл, хуванцар, хавтан, нойтон салфетка.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Тоглоом "Хайртай нэрс".

Зорилго: хүүхдүүдийн бие биедээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх, монолог яриаг идэвхжүүлэх.

Хүүхдүүд, багш нар тойрог дээр зогсож байна. Багш нь мэндчилж, дэргэд нь зогсож буй хүүхдийг нэрээр нь энхрийлэн дууддаг. Дараа нь тэр тойрогт байгаа бүх хүмүүсийг ээлжлэн сайхан мэндчилье гэж урина.

2. Хүүхдэд сурсан материалыг судлах.

"Хэрэгслүүд" сэдэвт илтгэл.

Зорилго: Багаж хэрэгсэл, тэдгээрийн зорилго, төрлүүдийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх.

Хүлээн авалт: харилцан яриа, өрсөлдөөнт хүлээн авалт.

Багаж хэрэгсэл гэж юу вэ (эдгээр нь хүний ​​ажилд шаардлагатай зүйлс юм);

Ямар багаж хэрэгсэл (хөгжим, цэцэрлэг, мужааны);

Төрөл бүрийн бүлэгт аль болох олон хэрэгслийг нэрлэх;

Хэрэв багаж хэрэгсэл байхгүй бол юу болох байсан бэ?

"Дөрөв дэх нэмэлт" тоглоом.

Зорилго: багаж хэрэгслийг төрлөөр нь ангилах чадварыг нэгтгэх.

Материал: тоглоомын хэрэгсэл.

Хүүхэд бусад хэрэгсэлд тохирохгүй хэрэгслийг хэд хэдэн хэрэгслээс хасахыг урьж байна, өөрөөр хэлбэл. бусад хэрэгслүүдийн дунд илүүдэхгүй. Жишээ нь: хүрз, хийл, бутлуур, тармуур. Хүүхдүүд нэмэлт хэрэгсэл сонгох ёстой ширээн дээр ирж, яагаад ийм сонголт хийснээ тайлбарлав.

3. Шинэ мэдлэгийг нээх.

"Гномууд ба аварга биетүүд" үлгэрийн тоглоом.

Зорилго: багасгах, энхрийлэх, нэмэгдүүлэх дагаваруудын тусламжтайгаар шинэ үг үүсгэх чадварыг бий болгох. "Хэрэгслүүд", "Хүн" гэсэн сэдвээр үг хэллэгийг идэвхжүүлэх.

Материал: аварга ба одой хүүхэлдэй, тоглоомын хэрэгсэл.

Багш үлгэр ярина: Алс холын нэг улсад аварга том хүмүүс амьдардаг байв. Тэд гар биш, гар, хөл биш, харин хутга, нүд биш, харин ... (хүүхдүүд санал нийлж), хамар биш, харин ..., ам биш, гэхдээ ... Тэд тус бүрдээ байшингүй, гэхдээ асар том, асар том ... Мөн өөр улсын хөрш зэргэлдээ гномууд амьдардаг байв. Тэд гаргүй, харин гар, хөл биш, гэхдээ ... (хүүхдүүд санал нийлж байна), хамар биш, харин ..., ам биш, гэхдээ ... Тэд байшингүй байсан, гэхдээ ... Аварга хүмүүс ажлын хэрэгсэлд ашигладаг байсан: багшаар үзүүлж, хүүхдүүдийг дуудаж (сүх, хөрөө, алх, халив). Тэд хэн байсан бэ? (Мужаан.) Мөн тэдний багаж хэрэгсэл гэж нэрлэдэг ... Мөн гномууд ажилд ... байсан (багш харуулж байна, хүүхдүүдийн жагсаалт): хүрз биш, харин ..., тармуур биш, харин ..., биш chopper, гэхдээ ... Эдгээр гномууд хэн байсан бэ? Хэрэгслийн нэр юу вэ? Бусад гномууд ажилдаа гаанс ашигладаггүй байсан, гэхдээ ..., төгөлдөр хуур биш, харин ..., хийл биш, харин ..., бөмбөр биш, харин ..., гитар биш, гэхдээ .. Эдгээр гномууд ... Мөн тэдний багаж хэрэгслийг ... гэж нэрлэдэг.

Тоглоом "Хүрчээр багажийг таах."

Зорилго: багаж хэрэгслийн нэрийг нэгтгэх, хүрэлцэх мэдрэмж, мэдрэхүйн санах ойг хөгжүүлэх.

Материал: уут, тоглоомын хэрэгсэл.

Хүүхдийг цүнхэнд байгаа тоглоомын хэрэгслийг олж, таахыг урьж байна.

"Гномын өмнө ..." хөдөлгөөн багатай тоглоом.

Зорилго: ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, хөдөлгөөний зохицуулалт, хөдөлгөөн, яриаг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Ах нар аа, биднийг Гном болгохын тулд

Хүрэх маш хэцүү! - гараа хацар руу, толгойгоо сэгсэрнэ үү.

Бид машинаар явах болно - бид урдуураа "жолоо эргүүлнэ".

Тэгээд бид галт тэргэнд яарах болно, - гараа тохойгоороо бөхийлгөж, урагш, хойшоо хөдөлнө.

Онгоцонд нисцгээе - - гараа далавч шиг хажуу тийш нь барь.

Дээрээс газар харцгаая - "дурран" хуруугаараа нүд рүү.

Далай дээрх хөлөг онгоцон дээр - долгионтой гар хөдөлгөөн.

Бид зоригтой ахмадтай хамт усан онгоцоор явж байна. - "Бид мэндчилж байна."

Энд газар урд нь харагдана - - далдуу модноос духан хүртэл, урагшаа харж байна.

Gnome руу явлаа, найзуудаа! - бид алгаа ташина.

"Улс орны гном" тоглоомын аялал.

Зорилго: багаж хэрэгслийн нэрс, тэдгээрийн төрлийг нэгтгэх, багасгах дагаварын тусламжтайгаар шинэ үг үүсгэх чадварыг нэгтгэх, гарны нарийн моторт ур чадвар, хүрэлцэх мэдрэмжийг хөгжүүлэх, бусдад туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Материал: элсний сав, жижиг тоглоомын хэрэгсэл, хуванцар.

Багш хүүхдүүдийг Gnome-ийн оронд сэргээхийг урьж байна. Тэнд хүүхдүүд багаж хэрэгслээр (хүрз, тармуур, жижиглэгч; төгөлдөр хуур, хийл, бөмбөр) гномууд юу хийдэг, хэн болохыг (цэцэрлэгч, хөгжимчин) тодорхойлдог.

Дараа нь багш, хэрэв хүүхдүүд анзаараагүй бол төгөлдөр хуураас ямар нэг зүйл дутуу байгааг анхаарч үзээрэй; хүүхдүүдийг засахыг урьж, мөн цэцэрлэгт байгаа гномуудад туслахыг уриалж - ор ухаж, суллахыг уриалдаг. Хүүхдүүд хөлөө төгөлдөр хуур дээр холбож, цэцэрлэгт ажиллаж, дараа нь цэцэрлэгтээ "явдаг".

4. Төлөвлөгөөний дагуу загварчлах хэрэгслүүд.

Зорилго: гарны нарийн моторт ур чадвар, техникийн загварчлалын ур чадвар, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.

Багш хүүхдүүдийг Гномуудын оронд байдаггүй загварын багаж хэрэгсэлд урьж, тэдгээрийг үйлдвэрлэхэд дээж болгон багц болгон "илгээдэг".

Гарчиг: Хураангуй ярианы эмчилгээний сессВ ахлах бүлэгбагаж хэрэгслийг төрлөөр нь ангилах чадварыг нэгтгэх: цэцэрлэг, хөгжим, мужаан. "Гномын орон".
Нэр дэвшүүлэх: Лекцийн тэмдэглэл, GCD / ярианы эмчийн анги


Албан тушаал: ярианы эмчилгээний багш
Ажлын байр: MBDOU "140-р цэцэрлэг" алтан загас»
Байршил: Орос, Барнаул

Низамова Лейсан Мадехатовна,

сурган хүмүүжүүлэгч

MBDOU DS КВ "Кран"

Новый Уренгой

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

"мэдлэг"

"харилцаа холбоо"

"уран зохиол унших"

"эрүүл мэнд"

"нийгэмшил"

Үйл ажиллагаа:

Харилцааны

Мотор

Уран зохиолын талаархи ойлголт

Материал ба тоног төхөөрөмж:Сэдвийн болон хуйвалдааны зургууд, хүмүүсийг дүрсэлсэн хуваасан зураг бүхий дугтуйнууд өөр өөр мэргэжил, соронзон самбар, танилцуулга "Мэргэжил", янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн зураг бүхий картууд, янз бүрийн багаж хэрэгслийн дүрс бүхий картууд.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын

Сэдвийн үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Дүрслэх өгүүллэг бичих дадлага хий

Хүмүүсийн ажилд янз бүрийн зүйл тусалдаг гэсэн хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх - багаж хэрэгсэл.

Боловсролын

Хүүхдүүдийг бүс нутагт чиглүүлэх ажлыг үргэлжлүүлээрэй хүний ​​үйл ажиллагаа(шинжлэх ухаан, урлаг, үйлдвэрлэл, үйлчилгээ, Хөдөө аж ахуй), тэдний хүүхэд, түүний гэр бүлийн амьдрал дахь ач холбогдол, цэцэрлэгболон нийгэм бүхэлдээ

Асуултыг сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх; ерөнхийлэх чадвар; логик сэтгэлгээ; үйл явц дахь хүүхдийн сонирхол хамтарсан үйл ажиллагаа; харааны анхаарал, ойлголт.

Боловсролын

Хичээл сонирхох, хамтран ажиллах, харилцан ойлголцох чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх, цэцэрлэгт ажилладаг хүмүүсийг хүндэтгэх

Үйл ажиллагааны явц:

IN.:Сайн уу залуусаа! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна. Мөн өнөөдөр бид зочинтой. Оньсого тааж, хэн болохыг олж мэдээрэй.

Тэр бол мэдээж хамгийн чухал
Муухай дэггүй хүн бол хөгжилтэй.
Тэр том цэнхэр малгай өмссөн байна
Болхи, завхай. (Мэдэхгүй)

Хүүхдүүд:Мэдэхгүй

IN.:Зөв.

Дунд зэргийн хэмжээтэй цээжний гарт Dunno-г хөгжимд оруулав.

Мэдэхгүй: Өдрийн мэнд! (Ханцуйгаараа духаа арчив) Ядарч, энэ цээжийг саран дээрээс олов. нээж агуулгыг нь харлаа. Тэгээд тэнд ямар нэг дугтуйнууд юу ч ойлгосонгүй ?! Би эрдэнэс олсон гэж бодсон. Танд хүргэж өгөхөөр шийдлээ. Та тусалж чадах уу?

IN.:За залуусаа, тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд: тиймээ тийм!!!

Дунно эхний дугтуйг гаргаж багшид өгөв.

IN.:"Тааварыг таах"

IN.:Залуус аа, үүний тулд бид дэлгэц рүү явах хэрэгтэй. Би чамд оньсого уншиж өгье, хэрэв та зөв хариулвал дэлгэцэн дээр зураг гарч ирнэ.

Интерактив танилцуулга. professions.pptx (275.26 KB) татаж авах

"Тааварт мэргэжлүүд" илтгэлийг үзүүлж байна.

мэдэхгүй:Сайн байна залуусаа!

IN.:Тэгээд тоглоцгооё.

Хүүхдүүд ба Мэдэхгүй: Бид санал нийлж байна.

Гар утасны тоглоом "Энэ зүйл хэнд хэрэгтэй вэ?"
(хивсэнд заагч, саваа, ном, шанага, руль, хийл, бийр, хувин, шүүр, чагнуур)
Хүүхдүүд хөгжимд тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг. Хөгжим зогсох - хүүхдүүд эд зүйлсийг авч, энэ зүйл хэнд хэрэгтэйг хэлдэг.

мэдэхгүй:Надад өөр дугтуй байна. (багшдаа өгдөг)

IN.:Тоглоом "Зургийг цуглуул"

Энэ тоглоомын хувьд та хосоороо зогсох хэрэгтэй. Бид Dunno хос бүрт тараах болно зураг хуваахмөн тэдгээрийг цуглуулахыг хичээ.

Бэлтгэл бүлэгт GCD

"Дэлхий ертөнц рүү аялах Хөгжмийн зэмсэг»

(слайд үзүүлэн ашиглах)

Зорилтот: Хөгжмийн гоо үзэсгэлэнгээр хүүхдүүдийн ойлголтыг баяжуулах.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын

  1. Оркестр, хөгжмийн зэмсгийн гарал үүсэл, хөгжмийн байгальтай харилцах харилцааны талаархи хүүхдийн ойлголтыг гүнзгийрүүлэх;
  2. Хичээлийн үеэр хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөл, сэтгэлзүйн ангижрах нөхцлийг бүрдүүлэх;
  3. Хөгжмийн зэмсгийн нэрийг засах.

2. Боловсролын

  1. Хөгжил хөгжмийн чадвархөгжим сонсох, дуулах, хөгжмийн зэмсэг тоглох явц дахь хүүхдүүд;
  2. Дүрслэлийн болон ассоциатив сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;
  3. Тэмбрийн сонсгол, хэмнэлийн мэдрэмжийн нарийн мэдрэмж, мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

3. Боловсролын

  1. Хүүхдэд үйл явцын баяр баясгалан, сэтгэл ханамжийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, хөгжмийн зэмсгийн талаар ярих,
  2. Хүүхдэд хөгжимд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэтэй хандлагыг төлөвшүүлэх, сонсох, тоглох соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, дэлгэц, мультимедиа проектор, хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг, дуу хураагууртай дуу хураагч, товч баян хуур.

Хичээлийн явц:

Вальсын дор хүүхдүүд танхимд гүйж орж, хөгжмийн найруулагчтай дуугаар мэндчилдэг.

Хөгжмийн гар Өдрийн мэнд Өнөөдөр тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна сайн төлөв байдал, өөдрөг, хөгжилтэй. Хичээлээ эхлэхийн өмнө би агуу хөгжимчин, хөгжмийн зохиолч Д.Б-ын гайхалтай үгсийг уншина. Кабалевский.

“Хөгжим бидэнд зөвхөн таашаал өгдөггүй.

Тэр маш их заадаг. Тэр яг л ном шиг биднийг илүү сайн, ухаалаг, эелдэг болгодог."

1 Хичээлийн слайдын сэдэв

Бидний хичээлийн сэдэв бол "Хөгжмийн зэмсгийн ертөнцөд аялах" юм.

"Оркестр" гэдэг үг олон жилийн түүхтэй гэдгийг та мэдэх үү? Эрт дээр үед тайзны өмнөх талбайг ингэж нэрлэдэг байжээ эртний Грекийн театр. Оркестр нь хүний ​​өнгөлөг яриаг илэрхийлж чадах бараг бүх зүйлийг илчилж чаддаг. Тэр уйлж, инээж, аянга дуурайж, шувуу шиг намуухан жиргэж чаддаг. Тэгээд бүгд найрал хөгжим нь янз бүрийн хөгжмийн зэмсгийн хоолойг агуулдаг учраас л. (хэсгийг сонсож байна)

2 Оркестр дахь хөгжмийн зэмсгийн слайд диаграмм.

Симфони найрал хөгжим тайзан дээр ямар харагддагийг эндээс үзнэ үү.

Энд ямар хэрэгсэл байхгүй байна!

Хөгжмийн зэмсэг,

Би танд хэлье - өвөрмөц.

Тэдний асар их тоо

Дагалдан суралцах хүсэл эрмэлзэлтэй.

Нарийн харвал найрал хөгжимд байгаа хөгжмийн зэмсгүүд хатуу дарааллаар хуваарилагдсан байхыг харах болно. Урд талд нь хийл, хийл, виолончель, контрабасс арай хол зогсож байна. Морин хийлийн ард нэн даруй лимбэ, кларнет, обои, фагог зэрэг Вудвиндын гэр бүл байдаг. Тэдний баруун талд төрөл төрөгсөд нь Брасс байдаг - бүрээ, эвэр, тромбон, туба. Тэдний ард бөмбөр болон бусад олон зэмсэг байдаг. Оркестр бол зохион байгуулалттай улс, өөрийн гэсэн хуультай, бүр найрал хөгжмийг удирддаг ерөнхийлөгчтэй. Залуус аа, надад хэлээч, түүний нэр хэн бэ? (Хариулт)

Удирдагч хүн нэг ч үг дуугардаггүй ч гэсэн хөгжмийн зэмсгийг хүссэнээрээ тоглуулахыг мэддэг. Тэр зөвхөн саваа хэрэглэдэг. Тэр үүнийг аваад, хөгжмийн тавцан дээр бага зэрэг товшиж, найрал хөгжимд үхсэн чимээгүй байдал ноёрхоно. Тэр үүнийг даллаж, бүх хөгжмийн зэмсэг зохицон, эв найртай, эв найртай тоглох болно. Симфони найрал хөгжим хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё. .

Залуус аа, та юу гэж бодож байна, симфони найрал хөгжимд олон зэмсэг байдаг уу? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Тийм ээ, энэ найрал хөгжимд маш олон зэмсэг бий. Тэд бүгдээрээ хэд хэдэн бүлэгт хуваагддаг.
Слайд 3.

Мөрний мөр(нумаар тоглодог)
Салхины бүлэг (
Агаараар тогло)
ажил хаялт бүлэг (
Дуу чимээг цохилтоор гаргаж авдаг)

Бидний уулзах хамгийн эхний бүлэг бол чавхдаст нумын хамтлаг юм

слайд 4

Залуус аа, яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Утаснууд дотроос хамгийн гоёмсог нь гоёмсог хийл юм. Муруй хүзүү буржгар нь цүүцтэй толгойн толгойг чимдэг. Түүний бэлхүүс нь балетчин ч гэсэн түүнтэй өрсөлдөж чадахгүй. Хийл нь модоор хийгдсэн бөгөөд нумаар тоглодог. Хийлийн дуу маш сайхан, өндөр, уянгалаг. Хийл тоглодог хөгжимчнийг хийлч гэдэг. Уянгалаг, сайхан хоолойны хувьд хийлийг "хөгжмийн хатан хаан" гэж нэрлэдэг. Эрт дээр үед нэгэн хүн ан агнуурын нумны сунгасан нум нь тааламжтай сонсогддог болохыг анзаарчээ. Хүмүүс аажмаар нэг, хоёр ба түүнээс дээш утастай хөгжмийн зэмсэг хийж эхлэв. Тэд манай хийлийн өвөг дээдэс байсан. Шаргуу ажилласан хийл үйлдвэрлэгчидхийл оркестрын анхны дуучин болохоос өмнө; Тэд тусгай төрлийн модыг сонгож, өөр өөр утас татахыг оролдсон. Одоо хийл ийм харагдаж байна: модон хайрцаг дээр сунгасан дөрвөн чавхдастай. Нумтай утсыг шүргэснээр дуу чимээ үүсдэг. Гэхдээ хийл хөгжим дуулахын тулд заавал байх ёстой сайн хөгжимчин. Түүний дуу хоолойг сонсож, түүний тембрт тохирсон үгсийг олцгооё.

Хийл хөгжим сонсож байна

Гэр бүлийн залуус утсан хөгжмийн зэмсэгЗөвхөн хийл хөгжимчин төдийгүй олон төрөл төрөгсөдтэй. Бидний өмнө Виола байна. Энэ нь хийлтэй маш төстэй, гэхдээ илүү том юм. Түүний дуу нь илүү гүн юм. Тиймээс үүнийг хийлийн "үеэл" гэж нэрлэдэг.

Залуус аа, слайдыг харна уу. Та өөрөөсөө өмнө ингэж бодож байсан байх том хийл. Тийм ээ, таны зөв, эдгээр нь бас "Хөгжмийн хатан хаан" -ын хамаатан садан, гэхдээ тэд зөвхөн гадаад төрх, дүр төрхөөрөө түүнтэй адилхан харагддаг. Гэхдээ тэдний янз бүрийн тембрүүд юу вэ. Энд хийл байна. Тэр маш онцгой дуу авианы тембр, өөрийн гэсэн зан чанартай. Уй гашуу, уйтгар гуниг, уйтгар гуниг, цөхрөл, цөхрөлийг хөгжмөөр илэрхийлэх шаардлагатай бол хийл хөгжимд үүнтэй адилгүй тул эдгээр мэдрэмжийг маш гүн гүнзгий илэрхийлдэг.

Хийлийн гэр бүлийг өөр нэг төлөөлөгч - контрабасс дүүргэдэг. Тэр маш бүдүүн, өтгөн хоолойтой. Түүний сайхан хоолойг сонсоцгооё.

Контрабасс сонсож байна.

Ингээд хийлчний гэр бүлийн дөрвөн төрөл төрөгсөдтэй уулзлаа. Тэгээд тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд: хийл, хийл, хийл, контрабас.

слайд 4

Залуус аа, одоо бид салхин хамтлагтай уулзахыг хүлээж байна. Энэ нь модон ба зэс гэж хуваагддаг үлээвэр хөгжим.

Тэгэхээр бидний өмнө модон үлээвэр хөгжим байна. Эхний хөгжмийн зэмсгийг лимбэ гэж нэрлэдэг. Лимбэ нь өндөр, бага зэрэг исгэрэх хоолойтой тул шууд танигдах боломжтой. Лимбэний алс холын өвөг дээдэс нь зэгсэн хоолой байв. Лимбэ нь ихэвчлэн модоор хийгдсэн байдаг. Эндээс л дуу гардаг. Тэр агаар нь хажуугийн нүхэнд хийсдэг. Тиймээс тэд модон үлээвэр хөгжмийн зэмсгийг, лимбэ тоглож буй хөгжимчинг лимбэчин гэж нэрлэдэг. Одоо бид лимбэ хэрхэн сонсогдож байгааг сонсох болно.

Сонсгол

Мөн үлээвэр хөгжмийн гэр бүлд олон төрөл төрөгсөд бий. Обое, фагог, кларнет. Тэдэн дээр тоглох зарчим нь адилхан: үлээж буй агаарын тусламжтайгаар. Тэд бүгд модоор хийгдсэн байдаг. Гэхдээ тэд өөр өөр дуу хоолойтой.

Кларнет сонсож байна

Залуус аа, бид зарим хэрэгслийг мэддэг болсон симфони найрал хөгжим. Би тэднийг таних эсэхийг шалгах болно.

Физкультминутка.

1. Нум нумын жигд хөдөлгөөн
Утас чичирнэ.
Ухаан нь алсаас сонсогддог
Сартай үдшийн тухай дуулдаг.
Дууны халих нь ямар тод вэ?
Тэд баяр баясгалан, инээмсэглэлтэй,
Мөрөөдөлтэй сонсогдож байна.
Намайг хийл гэдэг.

2. Аль хөгжмийн зэмсэг нь чавхдаст ба дөрөөтэй байдаг вэ?
Энэ юу вэ? Энэ бол эргэлзээгүй бидний дуулиантай .... (төгөлдөр хуур.)

3. Лимбэнээс ч чанга, хийлээс ч чанга,
Бүрээнээс ч илүү чанга нь манай аварга.
Энэ нь хэмнэлтэй, гайхалтай, бидний хөгжилтэй ....(бөмбөр.)

4. Би уруулдаа гуурс тавив -
Трилл ой дундуур цутгаж,
Энэ хэрэгсэл нь маш эмзэг юм.
Энэ нь гэж нэрлэгддэг ....(лимбэ.)

5. Надад маш цөөхөн утас өгсөн,
Гэхдээ би одоог хүртэл хангалттай байсан!
Чи бол миний ард байгаа утаснууд
Мөн та сонсох болно: урт, урт, урт!
За, би хэн бэ? Таагаарай!
Дэггүй ... .. (балалайка.)

Залуус аа, хариул, бүх хөгжмийн зэмсгүүд симфони найрал хөгжмийнх байсан уу? (хүүхдүүдийн хариулт.)

Одоо бид гуулин зэмсгүүдтэй танилцах болно. Тэднийг яагаад зэс гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Вольторна - энэ нь эмгэн хумс шиг харагддаг бөгөөд энэ нь маш сайхан дуу чимээтэй байдаг.

Сонсгол

Бүрээ бол тод, хурц дуу юм. Бүрээ баатарлаг хашхираан шиг урин дуугарна. Өмнө нь хоолойнуудыг ан агнахад ашигладаг байсан.

Сонсгол

Одоо бид танилцах болно ажил хаялт бүлэг. Хэдэн арван мянган жилийн өмнө нэгэн хүн хоёр гартаа чулуу авч, бие биенийхээ эсрэг цохиж эхлэв. Анхны цохивор хөгжим ингэж гарч ирсэн. Энэ бол хөгжим өгөх боломжгүй, гэхдээ аль хэдийн хэмнэлийг өгч чаддаг энгийн төхөөрөмж юм. Цохивор хөгжмийн зэмсгүүд үлээвэр хөгжмийн зэмсгүүдээс хамаагүй эртний юм. Одоо бөмбөр нь маш том хөгжмийн зэмсэг юм. Би та бүхэнд бүгдийг нь танилцуулж чадахгүй ч хамгийн тодыг нь сонгохыг хичээх болно. Тиймээс, тимпани, тэд бараг сонсогдохгүй, аянга цахилгаан хүртэл металл хайрцагтай. Энэ өвөрмөц хөгжмийн зэмсгийг сонсоцгооё.

Сонсгол
Зарим хүмүүс бөмбөр тоглох нь илүү хялбар гэж боддог. Саваа аваад тогш. Гэхдээ хөгжимчин бүх хугацаанд хэмнэлээ хадгалах ёстой хөгжмийн хэсэг. Мөн энэ нь маш хэцүү юм. Бөмбөр хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё.

Сонсгол.

Ингээд бид симфони найрал хөгжмийн зэмсгүүдийн заримтай танилцлаа. Симфони найрал хөгжмийн бүх хөгжмийн зэмсгийг ямар бүлэгт хуваадаг вэ?

Сайн хийлээ! Та энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн. Одоо би чамд илүү хэцүү даалгавар өгөх болно. Бид ямар хэрэгсэл дуугарахыг тодорхойлох болно.

"Ямар зэмсэг сонсогдож байгааг таагаарай?"

Хөгжмийн гар Хичээлээ нэгтгэн дүгнэе. Бид хөгжмийн зэмсгийн үндсэн бүлгүүдийг нарийвчлан авч үзсэн. Бид тэдний олон талт байдлын талаар мэдэж, хөгжмийн зэмсгийн дууг сонсож, чихээр нь танив. Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?(Хариулт ) Залуус аа, гэртээ хамгийн их таалагдсан хөгжмийн зэмсгийнхээ нэгийг зураарай. Тэгээд дараа нь хөгжмийн танхимТаны зурсан зургуудаас бид өөрсдийн симфони найрал хөгжмийг бий болгох болно.

Баяртай, дахин уулзацгаая!

"Вальс" дор байгаа хүүхдүүд танхимаас гарна.



Топ