Бэлтгэл бүлгийн ярианы хэрэгсэл. Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн тойм

Низамова Лейсан Мадехатовна,

сурган хүмүүжүүлэгч

MBDOU DS КВ "Кран"

Новый Уренгой

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

"мэдлэг"

"харилцаа холбоо"

"уран зохиол унших"

"эрүүл мэнд"

"нийгэмшил"

Үйл ажиллагаа:

Харилцааны

Мотор

Уран зохиолын талаархи ойлголт

Материал ба тоног төхөөрөмж:Сэдвийн болон хуйвалдааны зургууд, хүмүүсийг дүрсэлсэн хуваасан зураг бүхий дугтуйнууд өөр өөр мэргэжил, соронзон самбар, "Мэргэжил" танилцуулга, өөр өөр мэргэжилтэй хүмүүсийн зурагтай картууд, зурагтай картууд янз бүрийн хэрэгслүүд.

Хөтөлбөрийн даалгавар:

Боловсролын

Сэдвийн үгсийн санг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Дүрслэх өгүүллэг бичих дадлага хий

Хүмүүсийн ажилд янз бүрийн зүйл тусалдаг гэсэн хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх - багаж хэрэгсэл.

Боловсролын

Хүүхдүүдийг бүс нутагт чиглүүлэх ажлыг үргэлжлүүлээрэй хүний ​​үйл ажиллагаа(шинжлэх ухаан, урлаг, үйлдвэрлэл, үйлчилгээ, Хөдөө аж ахуй), хүүхдийн амьдрал, түүний гэр бүл, цэцэрлэг, нийгэмд тэдний ач холбогдол

Асуултыг сонсох, сонсох чадварыг хөгжүүлэх; ерөнхийлэх чадвар; логик сэтгэлгээ; үйл явц дахь хүүхдийн сонирхол хамтарсан үйл ажиллагаа; харааны анхаарал, ойлголт.

Боловсролын

Хичээл сонирхох, хамтран ажиллах, харилцан ойлголцох чадварыг хөгжүүлэх.

Хүүхдүүдэд ажиллаж байгаа хүмүүсийг сонирхох, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх цэцэрлэг

Үйл ажиллагааны явц:

IN.:Сайн уу залуусаа! Би чамайг харсандаа маш их баяртай байна. Мөн өнөөдөр бид зочинтой. Оньсого тааж, хэн болохыг олж мэдээрэй.

Тэр бол мэдээж хамгийн чухал
Муухай дэггүй хүн бол хөгжилтэй.
Тэр том цэнхэр малгай өмссөн байна
Болхи, завхай. (Мэдэхгүй)

Хүүхдүүд:Мэдэхгүй

IN.:Зөв.

Дунд зэргийн хэмжээтэй цээжний гарт Dunno-г хөгжимд оруулав.

Мэдэхгүй: Өдрийн мэнд! (Ханцуйгаараа духаа арчив) Ядарч, энэ цээжийг саран дээрээс олов. нээж агуулгыг нь харлаа. Тэгээд тэнд ямар нэг дугтуйнууд юу ч ойлгосонгүй ?! Би эрдэнэс олсон гэж бодсон. Танд хүргэж өгөхөөр шийдлээ. Та тусалж чадах уу?

IN.:За залуусаа, тусалж чадах уу?

Хүүхдүүд: тиймээ тийм!!!

Дунно эхний дугтуйг гаргаж багшид өгөв.

IN.:"Тааварыг таах"

IN.:Залуус аа, үүний тулд бид дэлгэц рүү явах хэрэгтэй. Би чамд оньсого уншиж өгье, хэрэв та зөв хариулвал дэлгэцэн дээр зураг гарч ирнэ.

Интерактив танилцуулга. professions.pptx (275.26 KB) татаж авах

"Тааварт мэргэжлүүд" илтгэлийг үзүүлж байна.

мэдэхгүй:Сайн байна залуусаа!

IN.:Тэгээд тоглоцгооё.

Хүүхдүүд ба Мэдэхгүй: Бид санал нийлж байна.

Гар утасны тоглоом "Энэ зүйл хэнд хэрэгтэй вэ?"
(хивсэнд заагч, саваа, ном, шанага, руль, хийл, бийр, хувин, шүүр, чагнуур)
Хүүхдүүд хөгжимд тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг. Хөгжим зогсох - хүүхдүүд эд зүйлсийг авч, энэ зүйл хэнд хэрэгтэйг хэлдэг.

мэдэхгүй:Надад өөр дугтуй байна. (багшдаа өгдөг)

IN.:Тоглоом "Зургийг цуглуул"

Энэ тоглоомын хувьд та хосоороо зогсох хэрэгтэй. Бид Dunno хос бүрт тараах болно зураг хуваахмөн тэдгээрийг цуглуулахыг хичээ.

АМЬДРАЛЫН АЮУЛГҮЙ БАЙДЛЫН ҮНДЭС. Хэрхэн асуудалд орохгүй байх вэ

Зорилтот : Цоолох, огтлох объектыг ашиглах дүрмийн талаар хүүхдүүдэд мэдлэг олгох. Ашиглахыг хатуу хориглосон зүйлсийн талаар мэдлэг олгох (шүдэнз, хийн зуух, зуух, цахилгааны залгуур, цахилгаан хэрэгсэл орно); насанд хүрэгчдэд хүрэх боломжгүй газар хадгалах ёстой зүйлсийн тухай (гэр ахуйн химийн бодис, эм, зүсэх, хутгалах хэрэгсэл). Аюултай объекттой (зүү, хайч, хутга) ажиллахдаа хүүхдүүдийг нарийвчлалтай сургах. Тэднийг өндөр эрсдэлтэй нөхцөл байдалтай танилцуулж, тактик боловсруул зөв зан үйлтэдний дотор.

Тоног төхөөрөмж:

"Аюултай гэр ахуйн эд зүйлс", "SDA дүрмүүд", "Хэрхэн асуудалд орохгүй байх" номны талаархи тайлбар материал.

Аюултай зүйлс: багаж хэрэгсэл - хөрөө, сүх, алх, хадаас, хутга, хавчуур, шүдэнз гэх мэт.

Оёдлын хэрэгслүүд - дамар утас, зүү, хайч;

эм - шахмал, иод, эм, термометр, тариур;

Тоглоом - бөмбөг, шоо, жижиг резинэн тоглоом, хүүхэлдэй.

Хичээлийн явц

Сэдвийн мессеж:

Залуус аа, өнөөдөр бид амьдралын аюулгүй байдлын зарим дүрмийг хэлэлцэх болно. Танд аль хэдийн танил болсон зарим хүмүүсийн хувьд энэ нь тийм эсэхийг шалгацгаая.

Зохион байгуулалтын мөч. Тоглоом "Таня тоглоом ав"

(Хүүхдүүд хайрцагнаас эд зүйлсийн зургийг сонгодог: багаж хэрэгсэл, тоглоом, шүдэнз, оёдлын хэрэгсэл, эм гэх мэт хүүхдүүдийн тоглож чадна гэж бодож байгаа зүйлс).

Даалгавраа дуусгасны дараа хүүхдүүдийг "Хүүхдүүд асаах боломжгүй тул би шүдэнз сонгохгүй" гэсэн нарийн төвөгтэй өгүүлбэрүүдийг ашиглан сонголтоо зөвтгөхөд урь.

Тайлбар материалтай ажиллах. Хэл ярианы эмч нь аюултай нөхцөл байдлыг харуулсан зургуудыг (зүү, хутга, залгуур, эм тариа, алх, шүдэнз, хийн зуух, хайч) харуулж, зураг тус бүр дээр тайлбар өгдөг.

1. Шүдэнзээр бүү тогло - энэ нь аюултай!

Би шүдэнзний хайрцаг олсон

Тэгээд тэр үүнийг ширээ биш асгав.

Салют хийхийг хүссэн

Бүх зүйл дүрэлзэж, гэрэл бүдгэрэв!

Би өөр юу ч санахгүй байна!

Зөвхөн дөл л намайг бүгдийг шатааж байна ...

Би хашгирах, усны чимээг сонсож байна ...

Галаас ямар их гай гамшиг вэ!!

Хөгжилтэй байхын тулд, тоглохын тулд

Шүдэнзийг гартаа бүү ав.

Үгүй ээ, онигоо, найз минь, галтай

Дараа нь харамсахгүйн тулд.

Өөрийнхөө галыг бүү асаа

Мөн бусдад бүү зөвшөөр.

Бүр бага зэрэг оч

Галаас холгүй.

Гал тогоонд хий, тоос сорогч уу?

Зурагт, индүү байна уу?

Үүнд зөвхөн насанд хүрсэн хүнийг оруулаарай.

Бидний найдвартай хуучин найз.

2. Хийн зуухыг асааж болохгүй.

Яг л ээж шиг болмоор байна

Зуухны бүх бариулыг эргүүл

Шүдэнзийг маш сайн асааж,

Мөн хийг асааж унтраа.

Гэхдээ ээж надад хатуу хэлсэн:

Гараа наалдуулахгүйн тулд зуух руу!

Энэ нь аюултай, чи мэднэ!

Намайг харж байхад.

Мөн хийнд бүү хүр

Эхлээд жаахан томороорой!

3. Эрчим хүчний эх үүсвэртэй харьцахдаа болгоомжтой байгаарай.

Чи, хонгор минь, санаж байх ёстой;

Сокетыг болгоомжтой байгаарай!

Чи түүнтэй тоглож болохгүй

Түүнд хадаас хатга.

Санамсаргүйгээр лиш цэцэг наах -

Тэгээд та цахилгаанд цохиулна

Тийм болохоор цохисон, уучлаарай

Тэд аврагдахгүй ч байж магадгүй!

4. Эргэн тойрондоо хурц үзүүртэй зүйл бүү хая.

Хэрэв товчлуурууд хайрцагнаас гарсан бол

Тарсан - цуглуулах,

Хэрвээ зам дээр хадаас байгаа бол

Чи харсан - үүнийг аваад яв!

Эдгээр нь хурц объектууд юм.

Шалан дээр бүү буулга.

Та өөрөө үл үзэгдэх болно -

Шархтай бол тэд түүнийг эмчид үзүүлэх болно.

5. Танихгүй зүйлд хүрч болохгүй.

Орон сууцанд олон шил байдаг.

Цөцгий, оо, шахмал

Та үүнийг ам руугаа чирэх шаардлагагүй, хүүхдүүд ээ -

Хордлого баталгаатай

Мөн эрүүл мэнд сүйрч байна!

6. Танихгүй эм хэрэглэж болохгүй.

Бүх бяцхан хүүхдүүд

Мэдэх шаардлагатай:

Эм, шахмал

Чи нууцаар залгиж болохгүй!!

Өвдсөн үед

Дараа нь эмч дуудагдана

Мөн насанд хүрэгчид орондоо

Таблет авчрах болно!

7. Буцалж буй усаар болгоомжтой байгаарай!

Зөвхөн гал төдийгүй уурын шаталт,

Энэ нь хайруулын тавган дээрээс суллагдсан үед.

Тиймээс буцалж буй усанд болгоомжтой хандах хэрэгтэй

Мөн та эдгээр дүрмийг ойлгож байгаа эсэхээ шалгаарай.

Үүнээс гадна хүүхдүүдэд дараахь асуултуудыг тавих хэрэгтэй.

  • Бид хоол хийхэд ямар ус хэрэглэдэг вэ? (халуун эсвэл хүйтэн усны цоргоноос)
  • Устай харьцахдаа хайхрамжгүй хандах шалтгаан юу вэ? (жишээ нь, усанд орж байгаагаа мартвал) Усны ойролцоо цахилгаан байвал яах вэ?
  • Та яагаад өөрөө цахилгаан хэрэгсэл ашиглаж болохгүй гэж? Хэрэв та тэднийг хараа хяналтгүй орхивол юу болох вэ?
  • Гал гарч болзошгүй шинж тэмдгүүд юу вэ? (утаа, халуун, хөө тортог, хөршүүдийн чанга хашгирах) Таны үйлдлүүд (01 руу залгаж, хаяг, овог нэр, овог нэр, дараа нь цонхыг онгойлгож, нойтон даавуугаар амьсгалах, худал хэлэх. шалан дээр аюулгүй газар, дөлийг хөнжилөөр хучиж, усаар биш)
  • Шүдэнзээр тоглохоос гадна гал түймэр гарахад хүргэдэг зүйл (Эргэлтээгүй төмөр, жигнэмэгээр тоглох, Бенгалын гэрэл, шатамхай бодис, гудамжнаас олдсон танихгүй зүйлээр эрхлүүлэх)
  • Хийн алдагдлыг гэж юу вэ, яагаад энэ нь тохиолддог, яагаад аюултай вэ, хий үнэртвэл яах вэ? (04 дугаарт залгаж өөрийнхөө тухай мэдээлэл өгөх, бүх цонхоо онгойлгох, гэрэл болон бусад цахилгаан хэрэгсэл асаах, унтраахгүй байх)
  • Хэрэв та аюултай хэрэгслээр өөрийгөө зүсэж гэмтсэн хэвээр байвал яах вэ? (боолттой боолт, ямар ч даавуу, 03 руу залгана уу)
  • Та яагаад тагтан дээр тоглож, цонхон дээр сууж, тавиур болон бусад тавилга дээр авирч болохгүй гэж? (Та унаж, шүүгээ тогшиж болно)
  • Та гэртээ ганцаараа байгаа бол танай байр руу залгасан танихгүй хүнд юу гэж хэлэх вэ? (аав нь угаалгын өрөөнд байгаа, хувцсаа сольж, завгүй, чөлөөт цагаараа нээгдэх бөгөөд хүүхэд нээхийг хориглоно). Хэрэв хэн нэгэн хаалга онгойлгохыг оролдвол яах вэ? (чангаар, хаалганы дэргэд цагдаа 02 дууд)
  • Хэрэв танихгүй хүн таныг гудамжинд дагаж яваад, чамтай уулзая, гэрт чинь хүргэж өгөхийг ээж чинь гуйсан эсвэл эцэг эх чинь эмнэлэгт байгаа гэж хэлвэл яах вэ? (эцэг эхтэй хамт зохион бүтээсэн нууц үгийг асуу). Тэр чамайг барьж авбал яах вэ? (чангаар хашгирах: "Туслаач, би энэ авга ахыг танихгүй байна!")
  • Таныг дагасан хүнтэй хамт орц эсвэл бусад эзгүй газар орох боломжтой юу? (Үгүй ээ, та гудамжинд байгаа хүмүүстэй илүү ойр байж, эцэг эх, байшингийн ойролцоох хөршүүдтэйгээ уулзахын тулд хашгирах хэрэгтэй)
  • Хэрэв та төөрчихвөл яах вэ? Хамгийн ойрын дэлгүүр эсвэл сургууль руу очиж эцэг эх, цагдаа дуудаж, эцэг эхээ хүлээхийг хүс.
  • Танай хашаанд ургадаг мөөг, жимс, зүгээр л угаагаагүй жимс идэх боломжтой юу? Буфетээс үл мэдэгдэх бүтээгдэхүүн үү? Лааз, шилний агуулгыг үнэрлэхийг оролдох уу? Хэрэв тэр үүнийг идсэн бол яах вэ? (Эцэг эхчүүдэд хэлэхээс бүү ай, 03 руу залгаарай)
  • Замын ойролцоо бөмбөг, чарга тоглох боломжтой юу? (Үгүй ээ, машин мөргөж болно) Зам дээр унавал бөмбөг эсвэл бусад зүйлийн араас гүйх нь үнэ цэнэтэй юу?
  • Та замын хөдөлгөөний ямар дүрмийг мэддэг вэ? Хэрэв та тахө дээр зам хөндлөн гарах гэж байгаа бол эргэн тойрноо харах хэрэгтэй юу? (Тийм ээ, та жолооч үнэхээр удаашрах гэж байгаа эсэхийг шалгах хэрэгтэй)
  • Хашааны гадна алхах боломжтой юу? (Эцэг эх нь намайг хаана байгааг мэдэж байгаа бол). Усан сангийн ойролцоо хараа хяналтгүй байж болох уу? (Үгүй)
  • Та яагаад танихгүй газар сэлж болохгүй гэж? (Та толгойгоо ёроолд нь цохиж, гуалин дээр барьж, усны эргүүлэгт орж, гүн, урсгалыг даван туулж чадахгүй)
  • Та яагаад нуур, голын мөсөн дээгүүр явж болохгүй гэж? (мөс хангалттай хүчтэй биш юм шиг санагдаж магадгүй, та усан дор унах болно). Хэрэв мөс хөл дор хагарсан бол яах вэ? (Хэвтээд хатуу мөсөн дээр эрэг рүү мөлхөх)

3. "Юмыг байранд нь тавих" сургалт.

Аюулгүй байдлын үүднээс бүх зүйлийг байрандаа байрлуулах ёстой гэсэн мэдлэгийг бий болгох.

Хүүхдийг эд зүйлсээ хадгалах газартаа байрлуулахад урь:

Хэрэгслүүд - хэрэгслийн хайрцагт;

эм - анхны тусламжийн хэрэгсэлд;

Оёдлын хэрэгслүүд - тусгай хайрцагт.

Хэл ярианы эмч тухайн объектыг (оньсого хэлбэрээр) дууддаг, хүүхдүүд таамаглаж, нэмдэг.

Би жижиг,

Нимгэн, хурц

Би хамраараа арга хайж байна,

Би ардаа зүү барьдаг. (Зүү).

Миний Антошка байгаа

Зөвхөн малгай, төмөр хөлтэй. (хадаас).

Би чимээгүй байхыг хүсэхгүй байна

Тогшъё!

Тэгээд өдөржин тогшдог

Тэр төмөр толгойтой. (Алх).

Тэд огтлох дуртай

Зүсэж, зүснэ. (Хайч). Модон байшинд

Гномууд амьдардаг.

Ийм сайхан сэтгэлтэй

Хүн бүрт гэрэл асаа. (Тоглолт)

Би сугандаа суугаад юу хийхээ хэлье:

Нэг бол чамайг унтуулъя, эсвэл чамайг алхуулъя. (Термометр)

Алс холын тосгон, хот руу

Утсан дээр хэн байна вэ?

Гэгээн Эрхэмсэг!

Энэ бол ... (Цахилгаан)

Би бага зэрэг халуухан алхах болно,

Мөн хуудас нь гөлгөр болно.

Би алдааг засаж чадна

Мөн өмд дээр сум тавь. (Төмөр).

Тэр ажилдаа орсон

Тэр хашгирч, дуулжээ.

Идсэн, идсэн царс, царс,

Эвдэрсэн шүд, шүд. (Хөрөө)

Гайхалтай найз:

модон гар,

Тийм ээ, төмөр өгзөг

Тийм ээ, хутгууртай хясаа.

Түүнийг мужаан маш их хүндэлдэг.

Өдөр бүр ажил дээрээ түүнтэй хамт. (Сүх)

Сүүл нь хаана амрах вэ

Дараа нь нүх гарах болно. (Ав)

Гар урчуудын гарт.

Бид өдөржингөө гогцоо руу шумбав ...

Энд байна - Петенкад зориулсан ороолт. (Яриа)

Үр дүн : Залуус аа, өнөөдөр бид та бүхний амьдралд тохиолдож болох аюултай объект, нөхцөл байдалтай харьцах дүрэмтэй танилцлаа.

Цахилгаан хэрэгсэл, багаж хэрэгсэл

Даалгаварууд: Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлэх, хүмүүжүүлэх болгоомжтой хандлагаруу гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, хэл яриа, хөдөлгөөний эмгэгийг засах.

Тоног төхөөрөмж: "Fixies" хүүхэлдэйн киноны хэсэг, сэдэвт уран зураг үзүүлэх зөөврийн компьютер.

GCD явц

Хүүхдүүд "Fixies" хүүхэлдэйн киноны хөгжимд танхимд орж байна

Зохион байгуулалтын мөч.

  • "Хайч" дасгал, Е.Макаровын хөгжим ("Цэцэрлэгт өглөөний дасгал хийх хөгжим", Н. Метловын цуглуулга).
  • "Хатчет" дасгал.

Хичээлийн сэдвийн мессеж."4 дэх нэмэлт" тоглоом.Хүүхдүүдийг нэмэлт зүйл сонгож, сонголтоо тайлбарлахыг урьж байна: 4 зургийг үзүүлэв.гар хөрөө , халив, хутгагч, эвлүүлэг;зүү, хайч, хясаа,сүх;

ТВ, приставка, DVD,тоос сорогч .

Эдгээр объектуудад ерөнхий нэр өгнө үү. (Цахилгаан хэрэгсэл, багаж хэрэгсэл, гэр ахуйн туслахууд)

Таавар.

Бахдан, хараарай -
Дотор нь хойд туйл!
Гялалзсан цас мөс,
Өвөл тэнд амьдардаг.
Энэ өвөл бид үүрд мөнх
Дэлгүүрээс авчирсан. (Хөргөгч.)

Манай байранд робот байдаг.
Тэр асар том тэвштэй.
Робот цэвэр ариун байдалд дуртай
Мөн TU доторлогоо шиг дуугарна.
Тэр тоосыг дуртайяа залгиж,
Өвчгүй, найтаахгүй. (Тоос сорогч.)

Би онгирохгүйгээр хэлье:
Би бүх найзуудаа сэргээх болно!
Тэд над дээр гунигтай ирдэг -
Үрчлээтэй, атираатай,
Тэд маш хөөрхөн орхидог -
Хөгжилтэй, зөөлөн!
Тиймээс би найдвартай найз
Цахилгаан ... (төмөр).

"Sawyers" дууг дуулж байна("Хэл яриа, хөдөлгөөнийг засах" цуглуулга, Боромыкова О.С., 5-р хуудас).

ТВ тоглоом(Үгийн бүтэц дээр ажиллах)

Тоглоом нь харааны санах ой, өгөгдсөн хэмнэлтэй хэв маягийг хуулбарлах чадварыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.

Тоглоомын материал:

"ТВ", хэмнэлийн блокууд, сэдэвчилсэн зураг,

хөгжмийн зэмсэг буюу тэдгээрийн орлуулагч.

Хөгжмийн материал:янз бүрийн хэмжээтэй хөгжмийн хэсгүүд (марш, полька, орос ардын бүжиг, вальс, Чарлестон, тарантелла).

Багш хүүхдүүдээс зурагтаар юу үзүүлэхээ цээжлэхийг хүснэ. Дэлгэц дээр тодорхой хэмнэлтэй хэв маяг гарч ирдэг бөгөөд хүүхдүүд үүнийг цээжилж, дараа нь хөгжмийн зэмсэг эсвэл тэдгээрийн орлуулагч ашиглан ээлжлэн хуулбарладаг.

Багш хэд хэдэн зургийг нээж, хүүхдүүд үгийн нэрийн бүтэц нь өгөгдсөн хэмнэлтэй нийцэж байгаа зургийг сонгоно.

Fizminutka "Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл".

тоос сорогч, тоос сорогч,

Хаана хамраа нааж байгаа юм бэ? (Хайх, Пиноккио шиг хамраа хүр)
Би дуугарч байна, би дуугарч байна(Эргэлт ба шуугиан)

Би бүх зүйлийг цэгцэлж байна. (нум, гараа хажуу тийш нь сунгах)

Үе мөчний амьсгал, нүүрний дасгалууд

Болсон үйл явдлуудтай холбоотой сэтгэл хөдлөлийн байдлыг илэрхийлж, үзүүлээрэй: ТВ-ийн эвдрэлээс болж та компьютер эсвэл дээд хайрцаг худалдаж авсандаа сэтгэл хангалуун байна.

Холигч асаалттай: доод эрүүтэй дугуй хөдөлгөөн. Амаа ангайх, хаах үед эрүүгээр “о” үсгийг зур.
- Бид мах бутлуурын бариулыг эргүүлдэг: "Болох байсан, тэгэх байсан, болох байсан" гэсэн стрессийн өөрчлөлттэй үеийг дуудахдаа амаа аль болох олон удаа нээ.
- Гэрэл зурагчин линз рүү хардаг: зүүн, баруун хацраа ээлжлэн өргө.
- Бид хувцсаа индүүддэг: хэлний урд талын өргөн ирмэгээр, дээд уруулыг дээрээс нь доош нь долоож, дараа нь хэлээ тагнайн дунд хүртэл ам руу нь татна. Хэлний үзүүрээр хатуу тагнайн дагуу хөдөлгөөн хийж, зөөлөн тагнайд хүрэхийг хичээ.

Ажиллаж буй цахилгаан машинуудын дуу чимээ (интернетээс видео үзүүлэх эсвэл аудио бичлэг): тоос сорогч, хөргөгч, угаалгын машин. Хүүхдүүд дуурайдаг: "J-zh-zh-zh-zh" гэх мэт.

Гар дасгал.

Зураачид байшингаа буддаг(Нударга нь доошилно. Үүний зэрэгцээ гараа дээш өргөж, хуруугаа хооронд нь сунгана.)
Хайртай хүүхдүүдэд зориулав.
Чадах юм бол
Би ч бас тэдэнд туслах болно.

Сансарт чиг баримжаа хөгжүүлэх тоглоом "Залуус хатуу дэг журамтай."

Хүүхдүүд танхимыг тойрон алхаж, дараахь үгсийг хэлдэг.

Залуус хатуу дэг журамтай,
Тэдний бүх газрыг мэддэг
Алив, хурдан ингэж давтаач,
Би чамд яаж харуулах вэ!

Сүүлчийн мөрийн дараа багш хэрхэн жагсахыг зааж өгнө.

  • таны урд байгаа гараа дугуйрсан - тойрог хэлбэрээр,
  • гараа мөрний түвшинд хажуу тийш нь - нэг эгнээнд,
  • хоёр гараа таны өмнө сунгасан - баганад.

"Тоос сорогч ба тоосны тоосонцор" тоглоом-дасгал(М.А. Косицын "Залруулах хэмнэл" цуглуулга, 121-р хуудас).

Залуус аа, та нарыг нарны туяанд хөгжилтэй бүжиглэж буй тоосны тоосонцор гэж төсөөлөөд үз дээ. "Тоосны толбо" эргэн тойрондоо эргэлдэж, удаан, удаан эргэлдэж, шалан дээр тогтдог. Гэнэт тоос сорогч ажиллаж эхлэв. (Багш тоос сорогчийн чимээ гаргана.) Тэр тоосны тоосонцор цуглуулдаг. Хэнд хүрэв тэр босоод явчихдаг.

Багш нь "тоосны тоосонцор" шалан дээр суух үед нуруу, мөр нь тайвширч, урагш бөхийж, гараа доошлуулж, толгойгоо бөхийлгөх ёстой гэж багш тайлбарлав.

Үр дүн: Залуус аа, одоо бид ухаалаг гэрийн туслах ажилтнуудынхаа талаар илүү ихийг мэддэг болсон тул тэдгээрийг ашиглаж, эцэг эхдээ гэртээ тусалж чадна (тэдний хяналтан дор)


Бэлтгэл бүлэгт GCD

"Хөгжмийн зэмсгийн ертөнцөд аялал"

(слайд үзүүлэнг ашиглах)

Зорилтот: Хөгжмийн гоо үзэсгэлэнгээр хүүхдүүдийн ойлголтыг баяжуулах.

Даалгаварууд:

1. Боловсролын

  1. Оркестр, хөгжмийн зэмсгийн гарал үүсэл, хөгжмийн байгальтай харилцах харилцааны талаархи хүүхдийн ойлголтыг гүнзгийрүүлэх;
  2. Хичээлийн үеэр хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөл, сэтгэлзүйн ангижрах нөхцлийг бүрдүүлэх;
  3. Хөгжмийн зэмсгийн нэрийг засах.

2. Боловсролын

  1. Хөгжил хөгжмийн чадвархөгжим сонсох, дуулах, хөгжмийн зэмсэг тоглох явц дахь хүүхдүүд;
  2. Дүрслэлийн болон ассоциатив сэтгэлгээ, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх;
  3. Тэмбрийн сонсгол, хэмнэлийн мэдрэмжийн нарийн мэдрэмж, мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

3. Боловсролын

  1. Хүүхдэд үйл явцын баяр баясгалан, сэтгэл ханамжийн мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, хөгжмийн зэмсгийн талаар ярих,
  2. Хүүхдэд хөгжимд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэтэй хандлагыг төлөвшүүлэх, сонсох, тоглох соёлыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: компьютер, дэлгэц, мультимедиа проектор, хүүхдийн хөгжмийн зэмсэг, дуу хураагууртай дуу хураагч, товч баян хуур.

Хичээлийн явц:

Вальсын дор хүүхдүүд танхимд гүйж орж, хөгжмийн найруулагчтай дуугаар мэндчилдэг.

Хөгжмийн гар Өдрийн мэнд Өнөөдөр тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна сайн төлөв байдал, өөдрөг, хөгжилтэй. Хичээлээ эхлэхийн өмнө би агуу хөгжимчин, хөгжмийн зохиолч Д.Б-ын гайхалтай үгсийг уншина. Кабалевский.

“Хөгжим бидэнд зөвхөн таашаал өгдөггүй.

Тэр маш их заадаг. Тэр яг л ном шиг биднийг илүү сайн, ухаалаг, эелдэг болгодог."

1 Хичээлийн слайдын сэдэв

Бидний хичээлийн сэдэв бол "Хөгжмийн зэмсгийн ертөнцөд аялах" юм.

"Оркестр" гэдэг үг олон жилийн түүхтэй гэдгийг та мэдэх үү? Эрт дээр үед тайзны өмнөх талбайг ингэж нэрлэдэг байжээ эртний Грекийн театр. Оркестр нь хүний ​​өнгөлөг яриаг илэрхийлж чадах бараг бүх зүйлийг илчилж чаддаг. Тэр уйлж, инээж, аянга дуурайж, шувуу шиг намуухан жиргэж чаддаг. Тэгээд бүгд найрал хөгжим нь янз бүрийн хөгжмийн зэмсгийн хоолойг агуулдаг учраас л. (хэсгийг сонсож байна)

2 Оркестр дахь хөгжмийн зэмсгийн слайд диаграмм.

Симфони найрал хөгжим тайзан дээр ямар харагддагийг эндээс үзнэ үү.

Энд ямар хэрэгсэл байхгүй байна!

Хөгжмийн зэмсэг,

Би танд хэлье - өвөрмөц.

Тэдний асар их тоо

Дагалдан суралцах хүсэл эрмэлзэлтэй.

Нарийн харвал найрал хөгжимд байгаа хөгжмийн зэмсгүүд хатуу дарааллаар хуваарилагдсан байхыг харах болно. Урд талд нь хийл, хийл, виолончель, контрабасс арай хол зогсож байна. Морин хийлийн ард нэн даруй лимбэ, кларнет, обои, фагог зэрэг Вудвиндын гэр бүл байдаг. Тэдний баруун талд төрөл төрөгсөд нь Брасс байдаг - бүрээ, эвэр, тромбон, туба. Тэдний ард бөмбөр болон бусад олон зэмсэг байдаг. Оркестр бол зохион байгуулалттай улс, өөрийн гэсэн хуультай, бүр найрал хөгжмийг удирддаг ерөнхийлөгчтэй. Залуус аа, надад хэлээч, түүний нэр хэн бэ? (Хариулт)

Удирдагч хүн нэг ч үг дуугардаггүй ч гэсэн хөгжмийн зэмсгийг хүссэнээрээ тоглуулахыг мэддэг. Тэр зөвхөн саваа хэрэглэдэг. Тэр үүнийг аваад, хөгжмийн тавцан дээр бага зэрэг товшиж, найрал хөгжимд үхсэн чимээгүй байдал ноёрхоно. Тэр үүнийг даллаж, бүх хөгжмийн зэмсэг зохицон, эв найртай, эв найртай тоглох болно. Симфони найрал хөгжим хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё. .

Залуус аа, та юу гэж бодож байна, симфони найрал хөгжимд олон зэмсэг байдаг уу? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Тийм ээ, энэ найрал хөгжимд маш олон зэмсэг бий. Тэд бүгдээрээ хэд хэдэн бүлэгт хуваагддаг.
Слайд 3.

Мөрний мөр(нумаар тоглодог)
Салхины бүлэг (
Агаараар тогло)
ажил хаялт бүлэг (
Дуу чимээг цохилтоор гаргаж авдаг)

Бидний уулзах хамгийн эхний бүлэг бол чавхдаст нумын хамтлаг юм

слайд 4

Залуус аа, яагаад ингэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Утаснууд дотроос хамгийн гоёмсог нь гоёмсог хийл юм. Муруй хүзүү буржгар нь цүүцтэй толгойн толгойг чимдэг. Түүний бэлхүүс нь балетчин ч гэсэн түүнтэй өрсөлдөж чадахгүй. Хийл нь модоор хийгдсэн бөгөөд нумаар тоглодог. Хийлийн дуу маш сайхан, өндөр, уянгалаг. Хийл тоглодог хөгжимчнийг хийлч гэдэг. Уянгалаг, сайхан хоолойны хувьд хийлийг "хөгжмийн хатан хаан" гэж нэрлэдэг. Эрт дээр үед нэгэн хүн ан агнуурын нумны сунгасан нум нь тааламжтай сонсогддог болохыг анзаарчээ. Хүмүүс аажмаар нэг, хоёр ба түүнээс дээш утастай хөгжмийн зэмсэг хийж эхлэв. Тэд манай хийлийн өвөг дээдэс байсан. Шаргуу ажилласан хийл үйлдвэрлэгчидхийл оркестрын анхны дуучин болохоос өмнө; Тэд тусгай төрлийн модыг сонгож, өөр өөр утас татахыг оролдсон. Одоо хийл ийм харагдаж байна: модон хайрцаг дээр сунгасан дөрвөн чавхдастай. Нумтай утсыг шүргэснээр дуу чимээ үүсдэг. Гэхдээ хийл хөгжим дуулахын тулд заавал байх ёстой сайн хөгжимчин. Түүний дуу хоолойг сонсож, түүний тембрт тохирсон үгсийг олцгооё.

Хийл хөгжим сонсож байна

Гэр бүлийн залуус утсан хөгжмийн зэмсэгЗөвхөн хийл хөгжимчин төдийгүй олон төрөл төрөгсөдтэй. Бидний өмнө Виола байна. Энэ нь хийлтэй маш төстэй, гэхдээ илүү том юм. Түүний дуу нь илүү гүн юм. Тиймээс үүнийг хийлийн "үеэл" гэж нэрлэдэг.

Залуус аа, слайдыг харна уу. Та өөрөөсөө өмнө ингэж бодож байсан байх том хийл. Тийм ээ, таны зөв, эдгээр нь бас "Хөгжмийн хатан хаан" -ын хамаатан садан, гэхдээ тэд зөвхөн гадаад төрх, дүр төрхөөрөө түүнтэй адилхан харагддаг. Гэхдээ тэдний янз бүрийн тембрүүд юу вэ. Энд хийл байна. Тэр маш онцгой дуу авианы тембр, өөрийн гэсэн зан чанартай. Уй гашуу, уйтгар гуниг, уйтгар гуниг, цөхрөл, цөхрөлийг хөгжмөөр илэрхийлэх шаардлагатай бол хийл хөгжимд үүнтэй адилгүй тул эдгээр мэдрэмжийг маш гүн гүнзгий илэрхийлдэг.

Хийлийн гэр бүлийг өөр нэг төлөөлөгч - контрабасс дүүргэдэг. Тэр маш бүдүүн, өтгөн хоолойтой. Түүний сайхан хоолойг сонсоцгооё.

Контрабасс сонсож байна.

Ингээд хийлчний гэр бүлийн дөрвөн төрөл төрөгсөдтэй уулзлаа. Тэгээд тэднийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд: хийл, хийл, хийл, контрабас.

слайд 4

Залуус аа, одоо бид салхин хамтлагтай уулзахыг хүлээж байна. Энэ нь модон ба зэс гэж хуваагддаг үлээвэр хөгжим.

Тэгэхээр бидний өмнө модон үлээвэр хөгжим байна. Эхний хөгжмийн зэмсгийг лимбэ гэж нэрлэдэг. Лимбэ нь өндөр, бага зэрэг исгэрэх хоолойтой тул шууд танигдах боломжтой. Лимбэний алс холын өвөг дээдэс нь зэгсэн хоолой байв. Лимбэ нь ихэвчлэн модоор хийгдсэн байдаг. Эндээс л дуу гардаг. Тэр агаар нь хажуугийн нүхэнд хийсдэг. Тиймээс тэд модон үлээвэр хөгжмийн зэмсгийг, лимбэ тоглож буй хөгжимчинг лимбэчин гэж нэрлэдэг. Одоо бид лимбэ хэрхэн сонсогдож байгааг сонсох болно.

Сонсгол

Мөн үлээвэр хөгжмийн гэр бүлд олон төрөл төрөгсөд бий. Обое, фагог, кларнет. Тэдэн дээр тоглох зарчим нь адилхан: үлээж буй агаарын тусламжтайгаар. Тэд бүгд модоор хийгдсэн байдаг. Гэхдээ тэд өөр өөр дуу хоолойтой.

Кларнет сонсож байна

Залуус аа, бид зарим хэрэгслийг мэддэг болсон симфони найрал хөгжим. Би тэднийг таних эсэхийг шалгах болно.

Физкультминутка.

1. Нум нумын жигд хөдөлгөөн
Утас чичирнэ.
Ухаан нь алсаас сонсогддог
Сартай үдшийн тухай дуулдаг.
Дууны халих нь ямар тод вэ?
Тэд баяр баясгалан, инээмсэглэлтэй,
Мөрөөдөлтэй сонсогдож байна.
Намайг хийл гэдэг.

2. Аль хөгжмийн зэмсэг нь чавхдаст ба дөрөөтэй байдаг вэ?
Энэ юу вэ? Энэ бол эргэлзээгүй бидний дуулиантай .... (төгөлдөр хуур.)

3. Лимбэнээс ч чанга, хийлээс ч чанга,
Бүрээнээс ч илүү чанга нь манай аварга.
Энэ нь хэмнэлтэй, гайхалтай, бидний хөгжилтэй ....(бөмбөр.)

4. Би уруулдаа гуурс тавив -
Трилл ой дундуур цутгаж,
Энэ хэрэгсэл нь маш эмзэг юм.
Энэ нь гэж нэрлэгддэг ....(лимбэ.)

5. Надад маш цөөхөн утас өгсөн,
Гэхдээ би одоог хүртэл хангалттай байсан!
Чи бол миний ард байгаа утаснууд
Мөн та сонсох болно: урт, урт, урт!
За, би хэн бэ? Таагаарай!
Дэггүй ... .. (балалайка.)

Залуус аа, хариул, бүх хөгжмийн зэмсгүүд симфони найрал хөгжмийнх байсан уу? (хүүхдүүдийн хариулт.)

Одоо бид гуулин зэмсгүүдтэй танилцах болно. Тэднийг яагаад зэс гэж нэрлэдэг вэ? (Хүүхдүүдийн хариулт)

Вольторна - энэ нь эмгэн хумс шиг харагддаг бөгөөд энэ нь маш сайхан дуу чимээтэй байдаг.

Сонсгол

Бүрээ бол тод, хурц дуу юм. Бүрээ баатарлаг хашхираан шиг урин дуугарна. Өмнө нь хоолойнуудыг ан агнахад ашигладаг байсан.

Сонсгол

Одоо бид шокын бүлэгтэй танилцах болно. Хэдэн арван мянган жилийн өмнө нэгэн хүн хоёр гартаа чулуу авч, бие биенийхээ эсрэг цохиж эхлэв. Анхны цохивор хөгжим ингэж гарч ирсэн. Энэ бол хөгжим өгөх боломжгүй, гэхдээ аль хэдийн хэмнэлийг өгч чаддаг энгийн төхөөрөмж юм. Цохилтот хөгжимүлээвэр хөгжмийн зэмсгүүдээс хамаагүй эртний. Одоо бөмбөр бол маш том хөгжмийн зэмсэг юм. Би та бүхэнд бүгдийг нь танилцуулж чадахгүй ч хамгийн тодыг нь сонгохыг хичээх болно. Тиймээс, тимпани, тэд бараг сонсогдохгүй, аянга цахилгаан хүртэл металл хайрцагтай. Энэ өвөрмөц хөгжмийн зэмсгийг сонсоцгооё.

Сонсгол
Зарим хүмүүс бөмбөр тоглох нь илүү хялбар гэж боддог. Саваа аваад тогш. Гэхдээ хөгжимчин бүх хугацаанд хэмнэлээ хадгалах ёстой хөгжмийн хэсэг. Мөн энэ нь маш хэцүү юм. Бөмбөр хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё.

Сонсгол.

Ингээд бид симфони найрал хөгжмийн зэмсгүүдийн заримтай танилцлаа. Симфони найрал хөгжмийн бүх хөгжмийн зэмсгийг ямар бүлэгт хуваадаг вэ?

Сайн хийлээ! Та энэ даалгаврыг гүйцэтгэсэн. Одоо би чамд илүү хэцүү даалгавар өгөх болно. Бид ямар хэрэгсэл дуугарахыг тодорхойлох болно.

"Ямар зэмсэг сонсогдож байгааг таагаарай?"

Хөгжмийн гар Хичээлээ нэгтгэн дүгнэе. Бид хөгжмийн зэмсгийн үндсэн бүлгүүдийг нарийвчлан авч үзсэн. Бид тэдний олон талт байдлын талаар мэдэж, хөгжмийн зэмсгийн дууг сонсож, чихээр нь танив. Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?(Хариулт ) Залуус аа, гэртээ хамгийн их таалагдсан хөгжмийн зэмсгийнхээ нэгийг зураарай. Тэгээд дараа нь хөгжмийн танхимТаны зурсан зургуудаас бид өөрсдийн симфони найрал хөгжмийг бий болгох болно.

Баяртай, дахин уулзацгаая!

"Вальс" дор байгаа хүүхдүүд танхимаас гарна.


Хичээлийн хураангуй

үгсийн сан-дүрмийн талаар

нэгдсэн хэлбэрээр

бэлтгэл бүлэг

MBDOU №10, Миасс

багш - ярианы эмч: Портных А.В.

Боловсролын бүс: "Харилцаа холбоо"

Сэдэв: "Хэрэгслүүд"

Даалгаварууд:

Үг бүтээх, урлах чадварыг сайжруулах.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд үйл үгийн санг идэвхжүүлэх.

Хүүхдүүдэд багаар ажиллах ажлыг зохион байгуулахад тусал.

Хичээлийн явц.

Org. Агшин

Залуус аа, өнөөдөр би ажилдаа ирээд энэ авдарыг харлаа. Мөн дээр нь тэмдэглэл бий. Уншаад үзээрэй. (Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд)

Энд бас диск байгаа, үүнийг харцгаая, магадгүй бид хэний цээж болохыг олж мэдэх болно.(Брауни Кузигийн видео захидал)

Гол хэсэг

Амьсгалын дасгалууд

Ямар тоостой цээж вэ, тоосыг нь тайлъя.

Артикуляцийн гимнастик

Одоо үүнийг нээж, харцгаая. Зургийн картууд үе мөчний гимнастик (Хусуур, зүү, шүдээ угаа, зураач)

Бид эдгээр дасгалуудыг хийж чадна.

Цээжинд өөр юу байгаа вэ?

Хөгжмийн зэмсэг

(хийл, металлофон, бөмбөр, тав, халбага, гурвалжин, балалайка, цан, ксилофон)

Хэдэн өөр зүйл! Тэднийг эелдэг байдлаар дуудцгаая.

Хийл, металлофон, бөмбөр, хоолой, халбага, гурвалжин, балалайка, цан, ксилофон.

Эдгээр зүйлсийг хэн ашигладаг вэ?(хөгжимчид)

Хөгжимчин бүр өөрийн гэсэн мэргэжилтэй, нэрлэ(танилцуулга)

Төгөлдөр хуурч төгөлдөр хуур тоглодог.

Бөмбөрчин бөмбөр тоглодог.

Гитарчин гитар тоглодог.

Балалайка тоглогч балалайка тоглодог.

Морин хуур тоглодог хүн хөөмий тоглодог.

Бүрээчин бүрээ тоглодог.

Залуус аа, бид эдгээр хэрэгслүүдээр юу хийж чадах вэ?

Тийм ээ, бид найрал хөгжимд тоглодог.

Оркестр

Багаж хэрэгслийг сагсанд хийцгээе. Бид тэднийг хэрхэн нэрлэх вэ?

Мюзикл.

Гэхдээ цээжинд өөр зүйл бий.

Алх, сүх, хавчаар, хөрөө, халив.

Бид эдгээр зүйлсийн тухай саваа тоглоомыг мэддэг.

хурууны тоглоомхэрэгсэл

Залуус аа, та эдгээр объектоор юу хийж чадах вэ, үйлдэл гэдэг үгийг нэрлээрэй.

алх - тогших

сүхээр - цавчих

хавчуур - сугалах

харсан - харсан

халив - мушгирах, тайлах

Эдгээр зүйлсийг хэрхэн нэрлэх вэ?

Мужааны

Цээжинд өөр юу байгаа вэ?

Хагалагч, хүрз, тармуур, тайрах, сэрээ.

Залуус аа, Кузид гэнэтийн бэлэг бэлдэж, эдгээр зүйлсийн талаар оньсого бодож олцгооё.

Хоёр багт хуваагдъя. Эхний баг хүрзний тухай оньсого хийнэ.

Хоёр дахь нь дээрэм тонуулын тухай. Ширээний тусламжтайгаар.

(хүүхдүүд оньсого хэлнэ)

Эдгээр объектуудыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ. (сагсанд цуглуулж, гарын үсэг зурах)

Цэцэрлэг.

Одоо би бүх сагсыг цээжинд хийх болно ....

Өө, эвдэрсэн бололтой...

Гадна тоглоом: Багаж хэрэгсэл цуглуул.

Бүх зүйл зөв эсэхийг шалгацгаая.

Цэцэрлэг - Миша шалгах болно.

Хөгжимт - Ксюшаг шалга.

Мужааны ажил - Саша шалгах болно.

Бүгдийг цээжиндээ хийцгээе. Та энэ бүх объектыг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?(Хэрэгслүүд)

Цээжинд гарын үсэг зурцгаая, одоо Кузя дотор нь яг юу байгааг мэдэх болно!

Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн тойм. Сэдэв: Модны шинж чанарууд Сурган хүмүүжүүлэгч: Устинова И.А. Хөтөлбөрийн агуулга: - Хүүхдэд модны шинж чанарыг танилцуулах (живэхгүй, шатдаггүй, боловсруулах, будах боломжтой). Манай бүс нутагт ургадаг модны талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх. Коми Бүгд Найрамдах Улсын бэлгэ тэмдгийг засах (сүлд, туг). Лабораторийн туршилт хийх ур чадварыг хөгжүүлэх, шаардлагатай аюулгүй байдлын арга хэмжээг хангахын зэрэгцээ тоног төхөөрөмжтэй ажиллах чадварыг нэгтгэх. Нийгмийн ур чадварыг хөгжүүлэх: бүлэгт ажиллах, хэлэлцээр хийх, түншийн санаа бодлыг харгалзан үзэх, түүнчлэн өөрийн үзэл бодлыг эзэмших, өөрийн хэргийг нотлох, модыг хүндэтгэх чадварыг бий болгох. - Хичээлийн сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг нэр, нэр, үйл үгээр идэвхжүүлэх, баяжуулах: үзмэр, төлөвлөгч, хакер, төлөвлөгөө, үйл явц, хус холтос. Үзүүлэх материал: мод, модон, хус модны холтосны шинж чанар бүхий картууд, мультимедиа проектор, зорогч, могой, төмөр хөрөө, модон блок, хусны тухай дуу бүхий CD. Тараах материал: лонхтой ус, цаасны хавчаар, соронз, модон блок, модны үртэс, цавуу, сойз, будаг, салфетка. Урьдчилсан ажил: Роуаны талбай руу аялал хийх, эцэг эхтэйгээ ойд зочлох, "Байгаль" кино үзэх уугуул нутаг”, Усинскийн байгалийг харуулсан гэрэл зургуудыг үзэж, Вортас дахь үзэсгэлэнд зочилж, “Цагаан хус” шүлгийг сурсан. Хичээлийн явц: - Сайн байна уу залуусаа! Өнөөдөр би таныг Модон эдлэлийн музейд урихыг хүсч байна. Музейд биеэ авч явах дүрмийг санацгаая. (чанга бүү ярь, үзмэрүүдэд гараараа хүрч болохгүй). Ямар үзмэрүүдийг та мэдэх үү? Үзэсгэлэн гэдэг нь музейд байгаа эд зүйлсийг хэлдэг. -Та орж ирээд эдгээр (үзэсгэлэнгийн) үзмэрүүдийн ойролцоо хагас тойрог хэлбэрээр зогсоно уу. Эдгээр зүйлсийг ямар материалаар хийсэн гэж та бодож байна вэ? Эдгээр бүх зүйлсийг хүний ​​гараар хийсэн. өөр аргаар. Эдгээр халбагануудыг цүүцээр, туулайг хөрөөдөх замаар хийдэг. Мөн эдгээр бүтээгдэхүүнийг хэн ийм гоё чимэглэсэн гэж та бодож байна вэ? Тийм ээ, бүтээгдэхүүнийг уран бүтээлчид чимэглэдэг. Надад хэлээч, модноос өөр юу хийж болох вэ? (байшин, тавилга, тоглоом) Байгалийн материалаар хийсэн тоглоомууд хамгийн ашигтай нь эргэлзээгүй - Эдгээр үзмэрүүдийг үзээрэй. Тэд юунаас бүтсэн гэж та бодож байна вэ? (хуснаас). Хусан холтос нь дээд давхаргахус холтос. Энэ бол гайхалтай хуванцар, дулаахан материал бөгөөд үүнийг мэдрээрэй. (хүүхдүүд хус модны холтосыг бие биедээ дамжуулдаг) Үүнийг нугалж үзээрэй, энэ нь хэцүү болж хувирдаг. Хусан холтос нь хэд хэдэн давхаргатай. Одоо би хус холтосыг хэрхэн хувааж болохыг харуулах болно (шоу). Тэгээд одоо хусны холтосыг хүр, энэ нь юу болсон бэ? (зөөлөн, хуванцар). Тиймээ, ийм хус холтосоос олон төрлийн гар урлал хийж болно. Хусан модны холтосоос хийсэн бүтээгдэхүүн нь үнэхээр өвөрмөц бөгөөд гоо үзэсгэлэн, байгаль орчинд ээлтэй байдал нь биширдэг. Жишээлбэл, эрт дээр үеэс хус модны холтосоор хийсэн талхны хайрцаг нь ямар ч зүйлийг хадгалах боломжийг олгодог гурилан бүтээгдэхүүнүнэхээр удаан хугацаанд шинэхэн. Мөн хусны холтосоор хийсэн сагс эсвэл сагс нь үнэхээр гайхамшигтай нян устгах материал бөгөөд ямар ч хүнсний бүтээгдэхүүнийг нэлээд удаан хадгалах боломжтой болгодог: халуунд доторх бүтээгдэхүүн нь мууддаггүй, хүйтэнд тэдгээр нь мууддаггүй. хөлдсөнгүй. Дүрмээр бол хус холтос нь цөцгийн тос, цөцгий, сүү болон бусад шингэн бодисуудыг хадгалахад өргөн хэрэглэгддэг байсан бол бүтээгдэхүүний давхаргыг чадварлаг гар урчууд байнга төгс битүүмжилдэг байсан тул ус нэвтрүүлдэггүй байв. бүхэлдээ. Одоо талхны сав, хайрцаг, уран зураг, үнэт эдлэл болон бусад олон сонирхолтой, хэрэгцээтэй зүйлсийг хусны холтосоор хийдэг. Хусны холтосоор бүтээгдэхүүн хийдэг мастерууд янз бүрийн боловсруулах технологийг ашигладаг: нэхэх, оёх, наах. -Одоо сандал руугаа яв. Надад хэлээч, бид ямар улсад амьдардаг вэ? Дэлгэц дээр Коми улсын ямар бэлэг тэмдэг харагдаж байна вэ? Манай бүгд найрамдах улс хэр баян вэ? (ой, гол мөрөн, газрын тос, хий, нүүрс) Бид ойд юу харж болох вэ? (мод, жимс, мөөг, цэцэг) Одоо тааварыг сонсоорой: Их бие нь цагаан болж, малгай нь ногоон болж, цагаан хувцастай, өлгөөтэй зогсож байна. ээмэг. Энэ юу вэ? (Хус) (слайд 1) Хус бол Оросын байгалийн үзэсгэлэнт байдлын бэлэг тэмдэг юм. Түүний тухай олон шүлэг, дуу, үлгэр бичсэн байдаг. Түүнийг жилийн аль ч үед биширдэг. Залуус аа, та хаана уулзаж, хус модыг (ойд, ойд, байшингийн ойролцоо гэх мэт) харж болно. Зөвхөн хус ургадаг ойг юу гэж нэрлэдэг вэ ( Хусан төгөл) Слайд дугаар 2 Энэ мод манай ард түмэнд гоо үзэсгэлэнгээрээ дурласан. Мөн хүмүүс хус модыг тойрон бүжиглэж, дуу дуулжээ. Слайд дугаар 3. Та хусны тухай ямар дуу мэддэг вэ? -Дэлхийн аль ч улсад манайх шиг олон хус байдаггүй.. Манайхан ногоон сайхныг гоо үзэсгэлэнгээрээ хайрладаг. Манай өргөн уудам орны өнцөг булан бүрт ургадаг. (Багш модыг харуулж байна өөр улирал). Өвлийн улиралд - мөчир дээр хэвтэж байдаг цагаан цас. Слайд дугаар 4 Хавар - мөчир дээр наалдамхай, зөөлөн навч. слайд No4 Зуны улиралд мод нь өтгөн ногоон навчаар бүрхэгдсэн байдаг. слайд №4 Намрын улиралд - хус нь алтан навчаар бүрхэгдсэн, навчнууд агаарт эргэлдэж, газарт унадаг. Хүүхдүүд ээ, энэ үзэгдлийн нэр юу вэ? (Навч унах). слайд No4 Залуус аа, зураачийн зургийг хараарай, тэд байгалийнхаа булангуудыг ямар хайраар дүрсэлсэн бэ. Зураг нь гоо үзэсгэлэнг дүрсэлсэн байдаг - хус. Үзэсгэлэнт байдлын хувьд хус нь манай улсын бэлгэ тэмдэг болсон. Хус нь зөвхөн биш юм сайхан мод Эрт дээр үед хүмүүс олон ашигтай шинж чанарыг тэмдэглэж байсан. Хавар нь бөөрийг хурааж, түүнээс эм хийдэг. (Слайд дугаар 5) Хусан ээмэг нь шувуудын хоол болдог. (Слайд № 6) Зуны улиралд хус шүүр бэлтгэдэг, хус навчинд маш их ашигтай бодис байдаг тул ваннд уураар жигнэнэ. (слайд № 7) - Залуус аа, өнөөдөр бид сонирхолтой слайд үзэж, богино яриа өрнүүллээ. Та бидний хичээлийн сэдэв юу гэж бодож байна вэ? Тийм ээ, бидний хичээлийн сэдэв бол "Хусны шинж чанар" юм. "Мод ургуулах" тоглоом (Модны соёололтын дарааллыг харуулсан зургуудыг нэмнэ үү (мод ургаж, түүний бүх хэсэг ургадаг. Хүүхдүүд хусны үр, найлзуур, их бие, нахиа бүхий мөчир, навч, ээмэг зэргийг нэрлэж, дарааллаар нь байрлуулна) - Мөн Одоо би чамайг урилгадаа урихыг хүсч байна.Гэхдээ тийшээ очихын тулд үнэмлэх үзүүлэх хэрэгтэй.Тэгээд даваа нь манай бүгд найрамдах улсад ургадаг мод, бутны нэр байх болно.Би ерөнхий мастер болно, та Миний туслахууд болоорой. Хормогч өмс, үнэмлэх үзүүл, ажилд ор. "Тиймээс бидний шалгаж байгаа эхний өмч бол биднээс ноцтой туршилт хийхийг шаардаж байна. Та ширээн дээрээ аяга устай, цаасны хавчаар, товчлуур, тэнд соронз.Тэдэнд юу тохиолдсон бэ?(тэд живсэн).Одоо модон тоосго аваад ус руу явуул.Тоосго юу болсон бэ?(тоосго хөвж байна).Бид модны анхны шинж чанарыг тодорхойлсон. живдэггүй. Үүний тулд бид ямар схем сонгох вэ? - Миний гарт модоор хийсэн бамбар байна. Гал асаахыг оролдъё. түүнийг. Бамбар юу болох вэ? (тэр шатаж байна). Бид хоёр дахь өмчийг олж мэдсэн - мод шатаж байна. Одоо бид энэ үл хөдлөх хөрөнгийн схемийг сонгох болно. ("Сайн-муу" тоглоом). - Аягануудаа өөр рүүгээ хөдөлгө. Хөөс резинийг аваад нугалж, үрчлээсийг оролдоорой. Болсон уу? Одоо модон тоосго аваад нугалж, эвдэж үзээрэй. Болсон уу? (үгүй яагаад? (мод бол нягт материал юм). Модноос юу хийж болох вэ? (байшин, тоглоом, аяга таваг, тавилга). Энэ үл хөдлөх хөрөнгийн картыг сонгоно уу. Энэ модыг харцгаая. Та үүнийг яаж өнгөөр ​​будаж чадна гэж бодож байна вэ? Та үүнийг ямар өнгөөр ​​будахыг хүсч байна вэ? (бид тохирох картыг өнгөөр ​​будаж, сонгох) Бид дахиад нэг туршилт хийх ёстой. Ирлэгч аваад харандаагаа хурцалж үзээрэй. Болсон уу? (тохирох өмчтэй картыг сонгоно уу). Энэ модыг хараарай (би хүүхдүүдэд хүрэхийг зөвшөөрөв). Тэр зөөлөн байна уу? Үүнийг жигд болгохын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (тайрах). Үүнийг хийхийн тулд би төлөвлөгч аваад төлөвлөнө. Одоо оролдоод бааранд хүр. Мод гөлгөр болжээ. Бид модны өмчтэй тохирох картыг сонгоно. Надад хоёр модон блок хэрэгтэй, гэхдээ надад нэг байгаа, би яах ёстой вэ? (таслах). Мөн бид ямар хэрэгслийг огтлох вэ? (хөрөөтэй, би өөрөө харсан). Хөрөөсний дараа юу үлдсэнийг харж байна уу? (үртсэн үртэс). Одоо би танд хүйтэн жавартай хучигдсан өвлийн улиралд хус хийхийг санал болгож байна. Хүйтэнд бид өнгөт модны үртэстэй болно, их бие нь миний урьдчилан бэлтгэсэн хус холтосоор хийгдсэн байх болно. Ширээн дээрээ хусны оройг зурсан картон хуудас байна. Эхлээд бид хусны холтосны их биеийг нааж, дараа нь хусны дээд хэсгийг цавуугаар түрхэж, модны үртэс цацаж, салфеткааар бага зэрэг дарна (би алдагдалтай хүүхдүүдэд тусалдаг). Таны ажил надад үнэхээр таалагдсан. Тэднийг хатаасны дараа бид үзэсгэлэн зохион байгуулна. Одоо над дээр ирээрэй, бид модны шинж чанарыг санах болно. Бодлого: Залуус аа, та өөртөө шинэ зүйл сурсан уу? Хамгийн хэцүү нь юу байсан бэ? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? Одоо нүдээ аниад, алгаа бэлдээрэй, надад таалагдсан хүүхдүүд надаас жижиг бэлэг авах болно.(Бүх хүүхдүүд бэлэг авах болно - хус хөрөө зүсэх)


Топ