"Золота осінь". Осінні пейзажі

Урок читання для 3 класу

Підготувала

вчитель початкових класів

МБОУ ЗОШ №64

Гугніна Юлія Станіславівна,

м. Новосибірськ

Новосибірськ 2010

Цілі.Познайомити з ліричними творамиА. Вівальді та П.І. Чайковського; показати взаємозв'язок поезії, музики, живопису як складових частинмистецтва; вивчати аналізувати твори; ознайомити з термінами "цитата", "епітет", "уособлення", "порівняння"; удосконалювати навички виразного читання; розширювати літературний кругозір дітей, познайомити їх із витворами мистецтва, присвяченими осені; виховувати почуття прекрасного, вміння бачити та розуміти красу рідної природи.

Устаткування.Підручник "В одному щасливому дитинстві(Авт. Р.Бунєєв, Є.Бунєєва. М., 2001); аудіозаписи музичних творів- З циклу "Пори року" П.І. Чайковського, "Осінь" Вівальді, віршів про осінь; репродукції картин художників І.І. Левітана золота осінь", В.Д. Поленова "Золота осінь", В.А. Сєрова "Жовтень"; тлумачний словникросійської, Тлумачний словник російської; картки із текстами; мультимедіа. Запитання вчителя (У.), відповіді дітей (Д,)

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми уроку Слайд

Вчитель.Осінь – чудова пора! І тема нашого уроку – "Осінь очима художників, поетів, композиторів".

ІІІ. Знайомство з новим розділом підручника

У.Кожен бачить та розуміє осінь по-своєму. Відкрийте підручник на сторінці 176, прочитайте текст і вирішіть, чи є правдивими або помилковими твердження, записані на дошці.

Слайд:

Осінь це горіхи, квіти, високе небо.

Осінь – це тумани, заморозки, перший сніг.

Діти читають текст і роблять висновок, що обидва висловлювання істинні.

– Доведіть, що ці вислови є істинними.

Вислуховуються відповіді дітей.

– Сьогодні ми познайомимося із новим розділом книги "Глуха пора листопада".

Борис Пастернак написав такі рядки:

Глуха пора листопада, «Останніх гусей косяки…» Засмучуватися не треба – У страху очі великі.

Рядком цього вірша названо розділ, і він поміщений у лапки. Чому ставляться лапки? Відповідь знайдіть у статті.

Діти.Це перший рядок вірша.

У.Як називають рядок із вірша, укладений у лапки?

Д.Цитата.

У.Чому пора названа глухою? Знайдіть відповідь на це запитання.

Вислуховуються відповіді дітей.

IV. Знайомство з творами про осінь

У.Сьогодні на уроці ми слухатимемо музику, розглянемо репродукції картин художників Ісака Ілліча Левітана, Василя Дмитровича Полєнова, Валентина Олександровича Сєрова, послухаємо та прочитаємо твори російських поетів та письменників, присвячені осені. Слайд:Послухайте твір Пушкіна. Визначте, якого жанру воно належить.

Звучить аудіозапис твору Пушкіна "Осінь".

- Чи зможете ви пояснити значення слів "очей чарівність"("Очі - очі"; "Зачарувати - справити неперевершене враження на когось, що-небудь, підкорити своїй чарівності"; "природи в'янення"; "багрець"(утворено від прикметника "червоний").

- Подивіться, як Поленов зобразив колір осіннього листя.

Слайд репродукції картини В.Д. Поленова "Золота осінь". Діти розглядають репродукцію, тлом звучить твір А. Вівальді "Осінь".

- Послухайте ще один твір про осінь.

Вчитель читає вірш К.Бальмонта "Осінь", учні стежать за текстом на с. 177 підручника.

- Як ви розумієте вираз "Всі дерева сяють у різнобарвному уборі", "немає в квітах пахощі"?

Вислуховуються відповіді дітей.

– Третє поетичний твір, з яким ми працюватимемо, написано Федором Тютчевим. Слухайте його.

Звучить аудіозапис твору Ф.Тютчева "Є в осені первісної...".

Слайд:

Лазур- Світло-синій колір, синьова. Так говорять про безхмарне блакитне небо.

- Прочитайте пояснення сенсу слова "блакит". Чи були ще якісь незнайомі, незрозумілі вам слова у тексті?

Вчитель пояснює зміст незрозумілих слів.

V. Аналіз віршів

У.Художники використовують найрізноманітніші різні фарбидля своїх полотен. Поети малюють картини осінньої природисловами. Згадайте, що таке епітети.

Д.Слова, які називають характерні ознакипредметів, явищ, відповідальних питання який?, наприклад: червона дівчина, добрий молодець.

У.Знайдіть такі слова у Пушкіна, Тютчева.

Діти виконують завдання.

– А чи є інші слова-фарби, за допомогою яких предмети неживої природи можуть наділятись властивостями живих істот? Згадайте назву цього прийому.

Д.Уособлення.

У.Знайдіть такі слова у вірші Костянтина Дмитровича Бальмонта.

Д."Сонце сміється", "осінь прокинеться, заплаче".

У.І ще поети використовують інші чарівні слова-фарби. Який прийом використовував Тютчев у рядку "Весь день стоїть як би кришталевий"?

Д.Порівняння.

У.Як ви розумієте сенс цього виразу? Що намагався зобразити автор за допомогою порівняння?

Діти відповідають.

- Послухайте, як Михайло Михайлович Пришвін описав осінній день.

Вчитель роздає картки з текстом "Кришталевий день". Підготовлений учень читає, діти стежать за текстом.

Кришталевий день

Є в осені початковий кришталевий день. Ось і тепер. Тиша! Не рухається жоден листок угорі, і тільки внизу на нечутному протягу тремтить на павутинці сухий листок. У цій кришталевій тиші дерева, і старі пні, і сухостійкі чудовиськи пішли в себе, і їх не було, але коли я вийшов на галявину, вони помітили мене і вийшли зі свого заціпеніння.

М.Пришвін

У.Як багато можна побачити та відчути, якщо вміти бачити чарівні слова-фарби!

VI. Робота над виразністю читання

У.Іноді звуки можуть передати осінній настрій. Прочитаємо вірш, записаний на дошці.

Слайд:

Шурхіт осінні кущі.Шурхіт на дереві листи.І дощ шарудить,І миша, шарудить,В нору поспішає.

У.Яке слово найчастіше трапляється?

Д."Шурхіт".

У.А звук?

Д.Звук [ш].

У.Що ж шарудить?

Д.Опале листя.

Слайд:

1) Шуршить - тихіше, трохи простягаючи звук, інші слова - голосніше;

2) шарудить - голосніше, інші слова - тихіше.

Діти тренуються, працюючи в парах, потім вислуховуються 3-4 особи.

VII. Фізкультхвилинка

Вчитель читає вірш та імітує рухи листя. Діти повторюють.

Осінь довгим тонким пензлем Перефарбовує листя. Червоний, жовтий, золотий - Як гарний ти, лист кольоровий! А вітер щоки товсті Надул, надул, надул. «Як прикро, як прикро! Листів немає – Лише гілки видно.

VIII. Робота над виразністю читання (продовження)

У.До якого жанру належать ці твори?

Д.Це ліричні вірші.

У.Ліричні вірші вимагають особливого читання – щирості. Як читати вірші? Де слід робити паузу?

Діти відповідають.

– У вірші останні словакожного рядка мають на собі мале наголос, тому що вони римуються, і риму треба показувати. Зараз кожен ряд потренується виразно прочитати вірш одного автора: перший ряд - А.С. Пушкіна, другий – К.Д. Бальмонта, третій – Ф.І. Тютчева.

Діти виконують завдання. Від кожного ряду вислуховуються два учні.

ІХ. Знайомство з творами про осінь ( продовження)

Слайд репродукції картин І.І. Левітана "Золота осінь" та В.А. Сєрова "Жовтень".

У.Музичні твори, картини, вірші були написані в різний час. Кожен із поетів і художників по-своєму побачив та описав осінню природу. Адже й у осені є свої періоди, вона така різна. Які вірші та картини відповідають порі настання осені?

Діти перечитують вірші, розглядають репродукції, звучить твір П.І. Чайковського "Вересень".

- За якими прикметами можна здогадатися, що мова йдепро настання осені?

Вислуховуються відповіді дітей.

– Осінь має особливу пору. Як вона називається?

Д.Золота осінь.

У.- Хто з поетів оспівав золоту осінь? Які рядки це підтверджують? На полотнах яких художників зображено цю чудову пору?

Діти відповідають.

– Кому належать ці рядки:

"Дні пізньої осенілають зазвичай, Але мені вона мила, читач дорогий?

Д.Пушкіну.

У.Наведіть інші рядки зі стихотворення Пушкіна, в яких описані останні осінні дні.

Діти зачитують рядки із вірша.

– На якій картині ми бачимо в'янення природи?

Діти відповідають.

Х. Підсумок уроку

– Згадайте прізвища поетів, художників, композиторів, про чиї твори йшлося сьогодні. Якщо ви правильно підберете і впишіть їх прізвища в сітку кросворда, то у виділених клітинах відкриється слово, яке називає пору року, якому присвячені всі ці твори.

Робота у групі за картками.

Відповіді: 1. Чайковський. 2. Сєров. 3. Тютчев. 4. Полєнов. 5. Бальмонт.

У виділених клітинах – слово осінь.

ХІ. Домашнє завдання

Відповісти на запитання на с. 178, підготувати виразне читаннявірші.

Список використаної литературы:

Р.Бунєєв, Є.Бунєєва. "В одному щасливому дитинстві". Підручник; М., 2001

Шкільний тлумачний словник російської

Тлумачний словник російська мова

Використані матеріали та Інтернет-ресурси:

Товариство пересувних Художні виставки. Російський живопис http://tphv.ru/

Енциклопедія російського живопису http://www.artsait.ru/

Композитори класичної музики http://www.allcomposers.ru/

http://classic.chubrik.ru/Tchaikovsky/

http://classic.chubrik.ru/Vivaldi/


Осінь у віршах російських поетів найвитонченіша, ніжніша і водночас,

повна мудрості час ...


Іван Бунін "Листопад"

Ліс, як терем розписний, Ліловий, золотий, багряний, Веселою, строкатою стіною Стоїть над світлою галявиною. Берези жовтим різьбленням Блищать у блакиті блакитний, Як вежі, ялинки темніють, А між кленами синіють То там, то тут у листі наскрізний Просвіти в небо, що віконця. Ліс пахне дубом та сосною, За літо висох він від сонця, І Осінь тихою вдовою Вступає в строкатий терем свій...


Опанас Фет "Восени"

Коли наскрізне павутиння Розносить нитки ясних днів І під вікном у селянина Далекий благовіст чути, Ми не сумуємо, лякаючись знову Дихання близької зими, А голос літа прожитого Ясніше ми розуміємо.


К.Д.Бальмонт «Осінь»

Встигає брусниця,

Стали дні холоднішими,

І від пташиного крику

У серці стало сумніше.

Зграї птахів відлітають

Геть за синє море.

Усі дерева сяють

У різнобарвному уборі.

Сонце рідше сміється,

Немає в квітах пахощі.

Скоро Осінь прокинеться

І заплаче спросоння.


Ластівки зникли,

А

А.С.Пушкін

  • Похмура пора! Очей чарівність! Приємна мені твоя прощальна краса - Люблю я пишне в'янення природи, У багрець і золото одягнені ліси, У їхніх сінях вітру шум і свіже дихання, І імглою хвилястою вкриті небеса, І рідкісний сонця промінь, і перші морози, І віддалені сивої зими погрози.
  • Похмура пора! Очей чарівність! Приємна мені твоя прощальна краса - Люблю я пишне в'янення природи, У багрець і золото одягнені ліси, У їхніх сінях вітру шум і свіже дихання, І імглою хвилястою вкриті небеса, І рідкісний сонця промінь, і перші морози, І віддалені сивої зими погрози.
  • Похмура пора! Очей чарівність! Приємна мені твоя прощальна краса - Люблю я пишне в'янення природи, У багрець і золото одягнені ліси, У їхніх сінях вітру шум і свіже дихання, І імглою хвилястою вкриті небеса, І рідкісний сонця промінь, і перші морози, І віддалені сивої зими погрози.
  • Похмура пора! Очей чарівність! Приємна мені твоя прощальна краса - Люблю я пишне в'янення природи, У багрець і золото одягнені ліси, У їхніх сінях вітру шум і свіже дихання, І імглою хвилястою вкриті небеса, І рідкісний сонця промінь, і перші морози, І віддалені сивої зими погрози.

Небо вже восени дихало,

Вже рідше сонечко блищало.

Коротше ставав день,

Лісова таємнича покрова

З сумним шумом оголювалася,

Лягав на поля туман,

Гусей крикливих караван

Тягнувся на південь: наближалася

Досить нудна пора;

Стояв листопад уже біля двору.



Центр підвищення кваліфікації

"Московський обласний центр Інтернет-освіти"

Осінь очима поетів,

художників та композиторів

(позакласний захід з читання, 2 клас)

Виконав: вчитель початкових класів

МОУ ЗОШ №22, м.Подільськ

Грива О.В.

24.10.2016-28.10.2016

м. Подільськ

Позакласний захід

«Осінь очима поетів, художників та композиторів»

Звучить музика

Діти заходять до зали.

Титульна сторінкапрезентації .

Вчитель: Осінь чудова пора! І тема нашої зустрічі: «Осінь очима поетів, художників та композиторів».

Сьогодні ми слухатимемо музику, розглянемо репродукції картин, - Ісаака Ілліча Левітана,

Василя Дмитровича Полєнова,

Івана Івановича Шишкіна.

Послухаємо вірші та прозу російських письменників та поетів присвячених осені, і звичайно ж пограємось.

Слайди №2

Звучить музика П.І.Чайковського з циклу «Пори року» Осіння пісня.

Вчитель: Ви прослухали твір П.І. Чайковського із циклу «Пори року» Осіння пісня.

Слайди №3

Ведучий: Музичні твори, картини, вірші були написані у час, але кожен із поетів, художників по-своєму побачив і описав осінню природу. Адже осінь має свої періоди, вона така різна!

Слайди №4

Учень: є дві осені. Одна - радісна, яскрава, багата на врожай,

Слайди №5

Учень: А інша - з тихим плачем дрібного дощу, що поникло спадаючим листям. Цей період року звуть у Росії пізньої осені.

Слайди №6

Учень: Першу – золоту, люблять за щедрість, з якою вона віддає багатства своїх полів та садів, за ясні дні, за красу лісів розписаних золотою та багряною фарбами. Вся ця строката маса разом із залишками зелені мчить вихором і ніби паморочиться в танці.

Вдень ще тепло і сонце посилає на землю свої прощальні ніжні промені.

Слайд 7, 8, 9

Танець опалого листя

Слайд 10-14

Учень: Кожен бачить і розуміє осінь по-своєму. Осінь це горіхи, квіти, високе небо.

Осінь – це тумани, заморозки, перший сніг.

Осінь – це вороха опалого листя.

Поети та письменники малюють картини осінньої природи словами.

Слайд17, 18

Пушкін А.С.

Осінь – похмура пора, очей зачарування…

Тютчев Ф.

Є в осені первісної…

М.Пришвін

Кришталевий день.

Є в осені початковий кришталевий день. Ось і тепер. Тиша! Не ворушиться жоден листок вгорі, і тільки внизу на нечутному протягу тремтить на павутинці листок. У цій кришталевій тиші дерева, і старі пні, і сухостійкі чудовиськи пішли в себе, і їх не було, але коли я вийшов на галявину, вони помітили мене і вийшли з заціпеніння.

І.Пєсков

К.Бальмонт

І.Бунін

В.Іванов

А.Фет

С.Таплінська

В. Пєсков

Восени ліс мовчить! Така Тиша…

Звучить пісня у виконанні учнів 4-х класів «Осіння пісенька»

Учень: Художники використовують різні фарби для своїх полотен

Левітан І. «Золота осінь», «Ліс восени»

1895

Росія, Москва, Державна Третьяковська галерея

В історію російського живопису Ісаак Ілліч Левітан увійшов передусім як пейзажист. Левітан - творець так званого "пейзажу настрою". На картині "Золота осінь" ми бачимо березовий гайу мідно-золотому осінньому оздобленні. У глибині луки губиться річка, на лівому березі якої стоять стрункі біло-жовті берізки і дві осинки з уже майже опалим листям. Вдалині видно червоні гілки чагарника. Земля вкрита жовтуватою зів'ялою травою. А на правому березі річки – низка ще зелених верб, які ніби пручаються осінньому в'янню. Річкова гладь здається нерухомою та холодною. На поверхні води відбивається світле небоз білими хмарами. Осінній день, зображений художником, сповнений світла. У картині переважають життєрадісні світлі тони. Майже на лінії горизонту помітні контури далеких будівель, лісів, полів, засіяних озиминою. Пейзаж "Золота осінь" зображує найліричнішу з пори року. "Похмура пора! очей зачарування! Приємна мені твоя прощальна краса", - так сказав про золоту осінь Олександр Сергійович Пушкін. Напевно, саме ці терміни повторював Ісаак Левітан, працюючи над своїми. знаменитими краєвидами. Художник розумів осінь насамперед як свято фарб, як прощання з літом. Пейзаж цей не навіває сумних думок про майбутню зиму. Адже в природі все однаково прекрасно, і кожна з пір року має свою неповторну красу. Дивлячись на картину "Золота осінь", глядач мимоволі переймається глибоким почуттям любові до рідній природі, що дарує нам незабутні хвилини високої насолоди прекрасним.

Шишкін Іван Іванович . Шишкін - художник народний. Все життя він вивчав російську, переважно північний ліс, російське дерево, російську хащу, російську глуш. Це його царство, і тут немає суперників, він єдиний.
В. В. Стасов

У скарбниці російського мистецтва Івану Івановичу Шишкіну належить одне з найпочесніших місць. З його ім'ям пов'язана історія вітчизняного пейзажу. половини XIXсторіччя. Твори видатного майстра, найкращі з яких стали класикою національного живопису, набули величезної популярності.

Серед майстрів старшого покоління І. І. Шишкін уявляв своїм мистецтвом явище виняткове, якого не знали в області пейзажного живописупопередні епохи. Подібно до багатьох російських художників, він від природи мав величезний талант самородка. Ніхто до Шишкіна з такою приголомшливою відкритістю і з такою обеззброєною таємницею не розповів глядачеві про свою любов до рідному краю, до непомітної принади північної природи Він усією душею любив дерева, і навіть тіні, що роняються ними на траву. "Тінь, - говорив Шишкін, - душа дерева!"
Іван Іванович ретельно вивчав анатомію дерева, його фізіономію та характер. У його картинах, етюдах, малюнках – пізнавальний, буквально науково-дослідний підхід до природи

У пейзажах Шишкіна завжди вловлювали громадянський підхід, властивий передвижникам, – «поєднувати критику дійсності із утвердженням позитивного ідеалу». (1) Пейзажист повинен був відтворювати не тільки розмиті осінньою негодою російські путівці та розвалені хати, але й безкраї російські ниви, зелені ліси, повноводні річки. Словом, все те, що могло стати джерелом народного багатства, та так, на жаль! досі й не стало

Шишкін все частіше створює етюди передосінньої та осінньої пори. Його захоплює не тільки можливість відтворити багатобарвну колірну гамуприроди, як у картині «Осінь»

Серед російських пейзажистів Шишкіну безперечно належить місце найсильнішого рисувальника. У всіх своїх творах він є дивовижним знавцем рослинних форм, що відтворює їх з тонким розумінням як загального характеру, так і найдрібніших відмінних рисвсякої породи дерев, кущів та трав. Чи брався він за зображення соснового чи ялинового лісу, окремі сосни та ялинки, так само, як і їхня сукупність, отримували в нього свою справжню фізіономію, без будь-яких прикрас чи убавок, - той вигляд і з тими частками, які цілком пояснюються та обумовлюються ґрунтом та кліматом, де митець змушував їх рости. Чи зображував він дуби чи берези, вони приймали в нього дуже правдиві форми в листі, гілках, стовбурах, коріннях і в усіх подробицях. Сама місцевість під деревами - каміння, пісок або глина, нерівності грунту, порослі папоротями та іншими лісовими травами, сухе листя, хмиз, хмизу та ін. - отримувала в картинах і малюнках Шишкіна вигляд досконалої дійсності. Але ця реалістичність нерідко шкодила його пейзажам: у багатьох із них вона затуляла собою загальний настрій, повідомляла їм характер картин, задуманих не з метою збуджувати в глядачі те чи інше почуття, а випадкових, хоч і чудових етюдів. Слід зауважити, що з Шишкіним повторилося те, що буває майже з усіляким особливо сильним малювальником: наука форм далася йому на шкоду для колориту, який, не будучи в нього слабким і не гармонійним, все-таки не стоїть на одному рівні з майстерним малюнком . Тому талант Шишкіна іноді набагато яскравіше виявляється у одноколірних малюнках і офортах, ніж у роботах, у яких користувався багатьма фарбами. Картини та малюнки його настільки численні, що вказівка ​​навіть на найважливіші з них зайняла б надто багато місця; особливо багато розійшлося їх між аматорами мистецтва після влаштованої у 1891 році ретроспективної виставки робіт художника за сорок років його діяльності та розпродажу після його смерті того, що залишилося у його майстерні. Досить згадати про Шишкінських творах, які перебувають у публічних колекціях. Усього багатша ними московська Третьяковська галерея. У ній є картини: "Рубка лісу", "Півдні на околиці Москви", "Сосновий ліс", "Горілий ліс", "Жито", "Дебрі", "Пасіка", "Ялиновий ліс" і "Ранок в сосновому лісі", і, крім того, сімнадцять майстерень. Музей імператора Олександра ІІІволодіє картинами: "Корабельний гай", "Полянка з соснами", "Лісова глуш" та "Поляна", п'ятьма етюдами та двома малюнками. До московського публічного музею нещодавно надійшли, за заповітом К. Солдатенкова, картина "Вигляд на околицях Москви" і один малюнок. Усіх виконаних Шишкіним офортів Д. Ровінський налічує до сотні; він вказує, крім того, на 68 оригінальних літографій та на 15 цинкографічних дослідів цього майстра. А. Беггров, у 1884-1885 роках, видав у двох серіях збірку 24 фототипових знімків з вугільних малюнків, виконаних для нього Шишкіним. У 1886 році сам художник випустив у світ альбом своїх обраних гравюр у числі 25-ти. Згодом відбитки з дощок, що служили для цього альбому, підправлених та кілька перероблених, були видані, з додаванням кількох інших офортів, у вигляді нового альбому паном Марксом.

Поленов В.Д. золота осінь

У багатьох пізніх пейзажах художника наполегливо повторюється мотив річки, що неквапливо тече вдалину серед безкрайнього простору російської рівнини ("Ранній сніг", 1891; "Золота осінь", 1893, та ін). Це – Батьківщина. Такий Полєнов пам'ятав її з дитинства.

Краєвиди - найкраще у його спадщині.

Ведучий: Діти, відгадайте загадку.

Прийшла без фарб
І без пензля
І перефарбувала
Все листя
.

Звучить музика. З'являється осінь. Вона танцює та розкидає листя.

Осінь:

Ви про мене? А ось і я!

Привіт, осінній вам друзі.

Не бачилися ми цілий рік.

За літом слідом моя черга.

Ви раді зустрітись зі мною?

Вам подобається вбрання лісове?

Осінні садита парки?

Здрастуйте хлопці! Я прийшла до вас, щоб подарувати всім свої останні, чудові миті, чарівний, ледве вловимий аромат осінніх квітів, яскраву привабливу красу зібраних плодів і, звичайно ж, по-осінньомузадумливий і водночас радісний настрій.

Слайд 46-49

Загадує загадки.

Кросворд – Згадайте прізвища поетів, художників, композиторів, про чиї твори йшлося сьогодні. Якщо ви правильно підберете і впишіть їх прізвища в сітку кросворда, то у виділених клітинах відкриється слово, яке називає пору року, якому присвячені всі ці твори.

1.Хто написав цикл музичних творів під назвою «Пори року»?

2. Осінь їх позолотила, ними землю встеліла, потихеньку лежать, як підеш по них – шарудять. (Листя).

3.Є в осені первісної... хто написав ці рядки?

4.Назвіть Ф.І. художника, який у своїй картині «Золота осінь» написав річку Оку на околицях Таруси?

5. Хто написав рядки:

Встигає брусниця,

Стали дні холоднішими.

І від пташиного крику

У серці тільки сумніше

Ігри.

СОРТУЄМО ОВОЧІ!
Грають двоє людей. В одному боці зали стоять два відра, в яких перемішано моркву та картопля. Кожна дитина за сигналом біжить з кошиком до відра і вибирає моркву, або картопля у свій кошик і повертається назад. Хто швидше виконає завдання, той переміг.


КУРОЧКИ І ПІВНИКИ.
Три пари протягом однієї хвилини збирають зерна (квасоля, горох, гарбузове насіння), розкидане на підлозі. Перемагають ті, хто більше зібрав.

Пісня про осінь

Висновок.

Дорогі хлопці. Я прощаюсь із вами. Хочу вам побажати: бережіть нашу природу, будьте спостережливими і ви дізнаєтесь багато цікавого про неї. Через рік прийде нова осінь і знову принесе вам свої фарби та дари.

Осінь у поезії.


Поет любив шалено осінь, І ліс осінній він любив. Він часто між берез і сосен По стежці вузенькою ходив. Ходив і лісом милувався, І свіжим повітрямдихав. І з музою не розлучався, І на ходу вірші писав.


Похмура пора! Очей чарівність! Приємна мені твоя прощальна краса - Люблю я пишне в'янення природи. У багрець і в золото одягнені ліси, В їхніх сінях вітру шум і свіже дихання, І хвилею хвилястою покриті небеса, І рідкісний сонця промінь, і перші морози, І віддалені сивої зими загрози. А.С.Пушкін


Небо вже восени дихало, Вже рідше сонечко сяяло, Коротше ставав день, Лісова таємнича шата З сумним шумом оголювалася. Лягав на поля туман, Гусей крикливий караван Тягнув на південь: наближалася Досить нудна пора; Стояв листопад уже біля двору. А.С.Пушкін


Ліс, як терем розписний. Ліловий, золотий, багряний, Веселий, строкатою стіною стоїть над світлою галявиною. Берези жовтим різьбленням Блищать у блакиті блакитний, Як вежі, ялинки темніють, А між кленами синіють То там, то тут, у листі наскрізний. Просвіти в небо, що віконця. Ліс пахне дубом та сосною. За літо висох він від сонця. І Осінь тихою вдовою Вступає в строкатий терем свій... І.Бунін


Є в осені первісної Коротка, але дивна пора Весь день стоїть як би кришталевий, І променисті вечори... Пустеє повітря, птахів не чути більше, Але далеко ще до перших зимових бур І ллється чиста і тепла блакитна На відпочиваюче поле... Ф Тютчев


Ниви стиснуті, гаї голі, Від води туман та вогкість. Колесом за сині гори Сонце тихе скотилося. Дрімає підрита дорога. Їй сьогодні примріялося, Що зовсім зовсім трохи Чекати зими сивий залишилося... С. Єсенін


Осінь настала, Висохли квіти, І дивляться похмуро Голі кущі. В'яне та жовтіє Травка на луках, Тільки зеленіє Озима на полях. Хмара небо криє, Сонце не блищить, Вітер у полі виє, Дощ мрячить. А. Плещеєв


Встигає брусниця, Стали дні холодніше, І від пташиного крику В серці стало сумніше. Зграї птахів відлітають геть, за синє море. Всі дерева сяють у різнобарвному уборі. Сонце рідше сміється, Ні в квітах пахощі. Скоро Осінь прокинеться І заплаче спросоння. К. Бальмонт


Славна осінь! Здорове, ядрене Повітря втомлені сили бадьорить; Крига незміцніла на річці студеної Немов як цукор, що тане, лежить; Біля лісу, як у м'якому ліжку, Виспатися можна – спокій та простір! Листя поблякнути ще не встигло, Жовті і свіжі лежать, як килим. Н. Некрасов






І. Левітан «Золота осінь»


В. Поленов «Золота осінь»


І. Остроухов «Золота осінь»

Як відомо, осінь - чудова пора. Останні теплі промені сонця кокетливо грають на золотому листі. Все довкола стає жовто-червоним. Буяння кольору і фарб вражає будь-яку людину, особливо художника. Дерева стають справді прекрасними. Не дарма багато художників були закохані восени. Жодній порі року не присвячено стільки картин, як цьому.

Осінь у роботах Ісака Ілліча Левітана

Відомий художникІ. Левітан був затятим любителем природи, а також велику увагу приділяв осінньому пейзажу. Їм була написана всім відома картина"Золота осінь". На картині бачимо прекрасний російський пейзаж. осені, та сама золота пораяка хвилювала серця багатьох творчих людей.

Перед нами відкривається просторе золоте поле, яке гріється у променях теплого осіннього сонця. Листя ніби тремтить від легкого теплого вітру і сяє, немов золото. Цей краєвид викликає повне умиротворення на душі, пробуджує почуття чогось справді рідного.

Також з-під кисті І. Левітана вийшла така робота, присвячена восени, як "Осінь".

На картині "Осінній день. Сокільники" бачимо, як погода перегукується з настроєм дівчини. Цей осінній краєвид наповнений загадковістю та спокоєм. Робота була виконана у 1879 р.

На картині "Осінь. Дорога в селі" вже зображено похмурий день, проте природа така ж чарівна.

Василь Поленов та його роботи, присвячені осені

Осінній пейзаж також називається "Золота осінь". Автор наповнив його чарівною теплотою. Хочеться зробити глибокий вдих і відчути той аромат осені, що ледь настала.

Дивно тонко передана атмосфера пори року, що змінилася. У повітрі відчувається останнє тепло. Листя дерев ще не встигли повністю змінити своє свіже зелене вбрання на граціозне золоте. Але здається, ніби зараз, прямо на наших очах, це станеться. Так славно автор зміг відобразити всю красу моменту, який назавжди застиг на полотні. Дивлячись на картину, можна забути про все, хочеться заплющити очі і опинитися на мить там.

Багато художників не змогли пройти повз цю прекрасну пору року, не написавши картини осіннього пейзажу. Як виявилося, осінь – це улюблений мотив російських художників. Швидше за все, ви знайдете щонайменше дві картини осені у будь-якого пейзажиста.

Осінній краєвид на полотнах художників

Ось, наприклад, видатний російський художник, любив осінь і написав багато картин, присвячених їй. Наприклад, "Осінь. Веранда".

Його картина "Під вечір" зображає теплий осінній передсмерковий годинник. Вся робота написана у жовто-золотих відтінках, що характерно для осені.

Також осінь зображували: С. Петров ("Золота осінь"), В. Коркодим ("Золото осені"), В. Софронов ("Золота осінь") та багато інших.


Top