Сургалтын эхний шатанд дууны болон найрал дууны ур чадварыг сургах. "Камертон" ахлах найрал дуутай нээлттэй хичээл

1-7-р ангийн сурагчидтай найрал дууны сэдвээр нээлттэй хичээл боловсруулах (1-2-р бүлэг)

Сэдэв: "Найрал дуунд амьсгалыг дуулах ажил."

Лектор: Утегенов Марат Сергеевич

Концертмейстер: Андреева С.Н.

2013 он

Найрал дууны сэдвээр нээлттэй хичээл боловсруулах

1-7-р ангийн сурагчидтай (1-2-р бүлэг)

Багш аа- Утегенов М.С.

СЭДЭВ: "Найрал дуунд амьсгалыг дуулах ажил."

Зорилтот: Оюутны ур чадварыг бий болгох хүүхдийн найрал дуудуулж байхдаа зөв амьсгалах.

Даалгаварууд:

Боловсролын.Хичээл дээр амьсгалах дуулах үйл явцтай оюутнуудыг танилцуулах. Амьсгал дээр зөв дуулах тухай ойлголт өгөх. Амьсгалах, амьсгалах үед дууны хөвчний үндсэн арга техникийг заах.

Хөгжиж байна.Дуудах хамгийн хэцүү гийгүүлэгч үгсээр ханасан хэмнэлтэй уянгалаг хэлний мушгиануудыг баяжуулж, өөртөө шингээх. Найрал дуунд зөв гүйцэтгэлийг харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын.Эх орноо хайрлах, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Хүмүүжил ёс суртахууны чанаруудоюутнууд болон цогц төлөвшсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн зохион байгуулалтын хэлбэрүүд:Бүлэг, хосууд.

Хичээлийн дидактик дэмжлэг: TSO.

Төлөвлөгөө:

    Нар. үг

    Дуу, дасгал

    Найрал дууны хэсгүүдийн репертуар дээр ажиллах

    Хичээлийн хураангуй

    Нээлттэй хичээлийн танилцуулга

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Уран дуулах:Хүүхэдтэй найрал дууны ажлын системд дууны болон найрал дууны дасгалууд ихээхэн байр эзэлдэг.

Урьдчилсан дасгалын даалгавар бол дууны аппаратыг бэлтгэх явдал юм. Хүүхдийн найрал дууны бүтээлийг сурах, гүйцэтгэхэд зориулсан дууны утсыг халаах. Дуу дуулах явцад дуучдын сэтгэл хөдлөлийн тохируулга, найрал дууны ажилд аажим аажмаар ордог. Дасгалыг системтэй, зорилготой ашиглах нь дуу хоолойг бэхжүүлэх, хөгжүүлэх, уян хатан байдал, тэсвэр тэвчээрийг сайжруулахад маш сайн хувь нэмэр оруулдаг. Дуу дуулахыг хуваарилдаг (10 - 15 минут).

Дасгал:

Амьсгал бол дууны зөөлөн довтолгоо юм. Эхлээд амьсгалаа аваад дараа нь амьсгалаа бариад амьсгалаа идэвхтэй, гэхдээ тайван байх ёстой (жишээлбэл: цэцэг үнэрлэж байгаа мэт). Амьсгалах - гөлгөр, урт байх ёстой;

Дикци, артикуляция - эгшгийг зөв бүрдүүлэх. Дуулах үед гийгүүлэгчийг аль болох товчхон хэлэх хэрэгтэй. Эгшиг нь бүрэн, өргөн дуугарна (жишээлбэл: эгшиг нь гол, гийгүүлэгч нь эрэг). Амны хөндийн бүх эрхтнүүдийн идэвхтэй ажил. Дуу дуулах үед хэл чөлөөтэй хөдөлж байх ёстой.;

Хамрах хүрээг өргөтгөх дасгал (1-р октавын "re"-ээс 2-р октавын "re" хүртэлх үндсэн дууны бүсийг ашигладаг).

2. Дуу дуулах амьсгалын механизм.

Хүний биед түүний амин чухал үйл ажиллагаанд шаардлагатай үйл явц тасралтгүй явагддаг. Хүний эрхтнүүдийн гүйцэтгэдэг ажил - зүрх, мэдрэлийн систем, булчингууд, хоол тэжээл шаарддаг. Ийм хоол тэжээлийн бүтээгдэхүүн нь юуны түрүүнд хүн түүнийг хүрээлэн буй агаараас хүлээн авдаг хүчилтөрөгч юм.

Хүчилтөрөгч авах, нүүрстөрөгчийн давхар ислийг ялгаруулах үйл явц нь тасралтгүй үйл явц юм. "Хүн анхны амьсгалаараа амьдралаа эхлүүлж, сүүлчийн амьсгалаараа дуусгадаг."

Дуунууд:"Савка, Гришка хоёр гаанс хийв!", "Чи хөхөө байна, чи хаана байсан юм ...", "Дэгдээхэйгээ жиргэх ...", "Кобелек".

Дуу дуулах үед амьсгалах үйл явц. Амьсгалах үед авсан агаар нь битүү шөрмөсний доор өтгөрдөг. Агаарын даралт нь багцуудыг салгаж, агаарын зарим хэсэг нь гадагшилж, дахин хаагддаг. Шөрмөс дахин хаагдах нь гуурсан хоолой, гуурсан хоолойн даралт ихсэх шалтгаан болж, нээлхийн шөрмөсөөс агаарын шинэ дайралт үүсдэг.

Дасгалууд:"C, Ch, K, G, F, X" гийгүүлэгч дээр; "ма-ме-ми-мо-му" гэж ээлжлэн солигдох үед амьсгалыг илүү тайван, бүрэн гүйцэд хийдэг. Амьсгалахдаа агаарын зарцуулалт жигд, бүх үе дээр жигд байх ёстой. Үгийн хэллэг нь хөнгөн, идэвхтэй байх ёстой. (5 минут)

3. Дуун дээр ажиллах " Казахстан-кыран далам»

Эхлээд хүүхдүүдийг багшийн гүйцэтгэсэн дууг сонсохыг урьж байна. Хүүхдэд аяыг сурахад нь туслахын тулд түүнийг удаан хөдөлгөөнөөр, дагалдахгүйгээр хийж, дараа нь "ла - ла", "ку - ку" гэсэн үе дээр дуулахыг хүсч, гүйцэтгэлд хөнгөн, тод дуугарна.

Хүүхдүүдэд дуулахыг заах, дууны хөгжилтэй, баяр баясгалантай шинж чанарыг дамжуулах. "Куанам" үгийн "у" эгшиг, "р" "тандармен" гийгүүлэгчийг анхаарч үзээрэй. "Ү" "мунайсан" эгшиг 2-р доод "d2 хавтгай", "Мунайям" гэж урт дуудах шаардлагатай. Хөгжмийн танилцуулгын дараа цаг тухайд нь оруулна уу. Аяын огцом хөдөлгөөний цэвэр аялгуу - октав дээш (do1 - do2) ба цэвэр дөрөв дэх доошоо (си-фа-си) гэх мэт.

(10-15 минут)

4. "Би англи хэл сурч байна" дууг давтаж бататга.

Бүтээлийн дүр дээр ажиллах. Дууны үгийг утга учиртай, илэрхий дууд:

Анхаар

Амьсгалах

Дууны эхлэл ба төгсгөл.

Цэвэр нэгдмэл байдалд нийлэхийн тулд дуулж байхдаа өөрийгөө, мөн найрал дууг бүхэлд нь сонсож, хөгжмийн зэмсэгтэй ерөнхий дуугаралттай нэгдэж, ялгарахгүй байх хэрэгтэй. (10 минут)

Хичээлийн үр дүн: Зөв амьсгалж, үгсийг тод хэлж сурсан. Хэл мушгиж, дуулахаас болж. Анхаарал тавьсан та бүхэнд баярлалаа!

Нээлттэй хичээлийн танилцуулга

Олон нийтийн хичээл"Найрал дуунд амьсгалыг дуулах ажил" сэдвээр

Би энэ сэдвийн сонголтыг хамааралтай гэж үзэж байна. ингэснээр сурагчид амьсгалах дуулах үйл явцыг ойлгох болно.

Зарлагдсан сэдвийн дагуу "Хүүхдийн найрал дууны ангийн сурагчдын ур чадварыг эзэмшүүлэх, дуулж байхдаа зөв амьсгалах" зорилтыг тавьсан. шийдсэн энэ асуудалдараах ажлуудаар дамжуулан:

Боловсролын:

Хичээл дээр амьсгалах дуулах үйл явцтай оюутнуудыг танилцуулах.

Амьсгал дээр зөв дуулах тухай ойлголт өгөх. Амьсгалах, амьсгалах үед дууны хөвчний үндсэн арга техникийг заах.

Хөгжиж байна:

Дуудах хамгийн хэцүү гийгүүлэгч үгсээр ханасан хэмнэлтэй уянгалаг хэлний мушгиануудыг баяжуулж, өөртөө шингээх. Найрал дуунд зөв гүйцэтгэлийг харьцуулах, дүн шинжилгээ хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Эх орноо хайрлах, эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх. Оюутнуудын ёс суртахууны чанарыг төлөвшүүлэх, цогц төлөвшсөн хувь хүнийг төлөвшүүлэх.

Сургалтын дараах аргуудыг ашигласан.

Өмнөх мэдлэгээ шинэчлэх арга (өмнөх мэдлэгийг тухайн үед хамааралтай болгох).

Үйл ажиллагаа байнга өөрчлөгдөж байсан нь хичээлийг илүү багтаамжтай, үр бүтээлтэй, оюутнуудын анхаарлыг байнга татах боломжийг олгосон.

Хичээлийн зорилго, зорилтууд биелсэн.

Төлөвлөгөө - Найрал дууны нээлттэй хичээлийн хураангуй

багш Тулина Татьяна Владимировна

Лектор: Тулина Т.В.

Концертмейстер: Тулина Т.В.

Сэдэв: хамтын хөгжим бүтээх (найрал дуу)

Хичээлийн сэдэв: Бага насны найрал дуунд дуулахын утга учир

Барилгын хэлбэр: хамтын

Хичээлийн төрөл: хичээл - давтах, ур чадвараа нэгтгэх

Хичээлийн зорилго: сурагчдын дуулах анхан шатны чадварыг төлөвшүүлэх

Даалгаврууд:

    Боловсрол: сурагчдын дуулах үндсэн ур чадварыг бий болгох. Тэдний дунд бид дараахь зүйлийг багтааж болно.

дуулах суурилуулалт;

дуулах амьсгалболон дууны дэмжлэг;

Дууны өндөр байрлал;

Нарийвчлалтай аялгуу;

Дуу хоолойны бүх хүрээн дэх дууны жигд байдал;

Хэрэглээ төрөл бүрийнсайн шинжлэх ухаан;

Толь бичиг: артикулятор ба орфоэпийн ур чадвар

    Хөгжиж байна:

Дууны болон найрал дууны ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

Гармоник сонсголыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Хөгжмийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, өөрөөр хэлбэл сонсох, сонсох чадвар, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;

    Боловсролын:

Дууны чихний боловсрол чухал хүчин зүйлнэг дуулах маягаар дуулах;

Байгууллагын боловсрол;

Анхаарал, хамтын хөгжим хийх үеийн байгалийн байдал.

Сургалтын арга:

Харааны (сонсголын болон харааны);

Амаар (дүрслэлийн харьцуулалт, гүйцэтгэлийн аман үнэлгээ);

индуктив;

Дедуктив;

Асуудалтай - хайх;

Тайлбар - нөхөн үржихүйн (багшийн дуу хоолой дахь дууны дүрслэл, хүүхдүүдийн сонссон зүйлийг хуулбарлах) хослуулсан дүрслэл.

Арга зүйн аргууд:

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, хайлтын нөхцөл байдлыг бий болгодог бүтээлч даалгавар, асуултууд;

Хувь хүний ​​хандлагыг ашиглах, оюутнуудын хөгжлийг хянах, бүлгийн бие даасан судалгаа;

Хүүхдийг дуулах явцад өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Дасгалыг давтах үед даалгаврын хэлбэлзэл;

Эхний дууны "оюун ухаанд" дүрслэл нь амьсгал дээр аль хэдийн байдаг;

Оюутны хичээлд оролцох сонирхлыг өдөөх зорилгоор хошин шог, батлах, амжилтыг дэмжих, эерэг сэтгэл хөдлөлЭнэ нь хүүхдийн гүйцэтгэлийг сайжруулдаг.

Хичээл дэх сэтгэлзүйн нөхцөл байдал:

Багийн эрүүл мэндийг хэмнэх орчинг бүрдүүлэх

Сэтгэл зүйн хувьд тухтай уур амьсгал. сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл ханамж;

Хүн төвтэй харилцаа холбоо, түвшний нягтлан бодох бүртгэл хөгжмийн хөгжил;

Хувь хүний ​​шинж чанарыг нягтлан бодох бүртгэл;

Ялгаварласан хандлага

Тоног төхөөрөмж: төгөлдөр хуур, сандал, дасгал, дууны хөгжим, найрал дууны хэсэг, харааны хэрэгсэлсольфег хийх зориулалттай

Хичээлийн төлөвлөгөө

I. Зохион байгуулалтын үе шат.

Сайн байцгаана уу, оюутнуудын сэтгэл зүйн байдал

Танилцуулга хэсэг

Хичээлийн сэдэв, түүний даалгаврын талаархи мессеж

II. Гол хэсэг.

Амьсгалын халаалт

дууны дасгалууд

Ажил дээрээ ажилла

III. Эцсийн хэсэг

Дүгнэлт (хичээлийн үр нөлөөг үнэлэх)

Гэрийн даалгавар

Хичээлийн хураангуй тайлбарын тэмдэглэл

Бүх дууны ур чадвар нь хоорондоо нягт холбоотой тул тэдгээрийг зэрэгцүүлэн ажиллуулдаг. Мэдээжийн хэрэг, дууны дасгал бүр нь тодорхой ур чадварыг хөгжүүлэх зорилготой боловч үүнийг хийхдээ бусад зүйлийг үл тоомсорлох боломжгүй юм. Энэ бол гол бэрхшээл юм бяцхан дуучин- Тогтвортой үр дүнд хүрэхийн тулд ангид олж авсан бүх мэдлэг, ур чадвар, чадварыг бүрэн ашиглах шаардлагатай гэдгийг сурах.

Эхний үе шатанд эдгээр ур чадваруудыг энэ эсвэл бусад техникийн нарийн ширийн зүйлийг эрэлхийлэхгүйгээр анхан шатны хэлбэрээр нь хөгжүүлэх шаардлагатай. Цаашид дуулах ур чадварыг байнга нэгтгэх, хөгжүүлэх, сайжруулах, дуу авианы соёл, зөв ​​байдал, тембрийн гоо үзэсгэлэн, нарийн, олон янзын нюансуудыг илүү нарийн төвөгтэй болгох талаар гүнзгийрүүлэн ажиллаж байна. хөгжмийн материал.

Та яарахгүйгээр аажмаар ажиллах хэрэгтэй.

Ямар ч тохиолдолд албадан дуугарахыг зөвшөөрөх ёсгүй.

Та дунд зэргийн аялгуугаар дуулах хэрэгтэй (чанга биш, чимээгүй биш).

Дуулахдаа дууны чанар, эрх чөлөөнд хамгийн их анхаарал хандуулах хэрэгтэй.

Их ач холбогдолдууны хүч чадлын жигд байдлын талаар ажилладаг (нэг, өөр дуу авиа, бүхэл бүтэн хэллэг дээр). Энэ ажлыг илүү хязгаарлагдмал хүрээнд хийхийг зөвлөж байна.

Дууны чанарын хувьд бүх дууг тэгшитгэх шаардлагатай.

Тусгай дасгалууд дахь дууны болон техникийн техникийг системтэй хөгжүүлэх нь үнэ цэнэтэй ур чадвар - тэдгээрийн хэрэглээний "автоматизм" -д хүргэдэг. Энэ зарчим нь хамгийн энгийн үйлдлүүдийг давтан гүйцэтгэхэд оршино, энэ үед дууны аппарат нь өөрийгөө зохицуулах систем болохын хувьд хамгийн оновчтойг автоматаар олдог бөгөөд нэгэн зэрэг булчингийн холбогдох системийг сургадаг. Насны ялгааг чадварлаг ашиглах, тохиромжтой тесситурад репертуар сонгох, албадан дуу чимээ гаргахгүй байх нь байгалийн дуу чимээ, дуу хоолой үүсгэх эрхтнүүдийн зохицолтой хөгжил, оюутнуудын бие даасан тембрийг тодорхойлох боломжийг олгодог.

Нэг нь Гол онцлогдууны дасгалыг гүйцэтгэхэд "автоматизм" ур чадварыг бий болгодог тул хүүхдийн анхдагч бүсэд тулгуурлан тодорхой дарааллаар, тодорхой хүрээнд үргэлж дуулдаг. Хэсэг хугацааны дараа бүр капелла дуулж, хүүхдүүд өөрсдөө ердийн тэмдэглэлээс дуулж эхэлдэг бөгөөд энэ нь мэдээжийн хэрэг тэдний сонсголын мэдрэмж үүсч байгааг илтгэнэ.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

IЗохион байгуулах цаг.

Амьсгалын дасгал, дуунд бэлдэж буй оюутнуудтай мэндчилгээ дэвшүүлэх.

Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох.

Өнөөдөр та бүхэндээ шинэ бүтээлээ танилцуулах болно. Дуу юм хүүхдийн хөгжмийн зохиолчАлександр Владимирович Кудряшов Ирина Яровскаягийн "Хөгжилтэй тэмдэглэл" шүлэгт. Гэхдээ бидний мэдлэг, ур чадвар ажил гүйцэтгэхэд тусална. Бид хамгийн түрүүнд юу хийх ёстой вэ?

Санал болгож буй хариулт бол дуулах явдал юм.

Бидний даалгавар бол дуулах үндсэн ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх явдал тул бид багаар болон төгөлдөр хуураар дуулж байхдаа багш, бие биенээ анхааралтай сонсдог бөгөөд энэ нь бидэнд тодорхой өнгө аясыг өгдөг. Эхний алхам руугаа явцгаая -

II Амьсгалын дасгалууд. (А.Стрельниковагийн эмчилгээний гимнастикийн амьсгалын дасгалын гүйцэтгэл)

Хамараар амьсгалах, амаараа амьсгалах. Мөр дээшлэхгүй, амьсгалахдаа ходоод нь бөмбөлөг шиг хөөрч, амьсгалахдаа ар талдаа наалддаг.

1 хамараараа амьсгалах, 2 амаараа амьсгалах. Мөр дээшлэхгүй, амьсгалахдаа ходоод нь бөмбөлөг шиг хөөрч, амьсгалахдаа ар талдаа наалддаг.

Гараа уруулынхаа өмнө барьж, алгаа дээш, шалан дээр параллель, хуруугаа урагшлуулна. Гарынхаа алган дээр үлээж, лаа асааж байгаа мэт "s" дуугаар амьсгалаа гарга.

Даалгавар нь зөвхөн "z" дуунд зориулагдсан. Чичирхийлэл, уналт байхгүйн тулд дууны жигд байдлыг хянах.

- "зараа". Диафрагмын дасгал. Хүүхдүүд "f" дууг олон удаа дуудаж, дуудлага бүрийг ходоодоороо түлхэж өгдөг.

- "бид алгаа дулаацуулдаг" (бид уураа гаргаж байгаа мэт амьсгалдаг);

- "дулаан" ба "а" дууг дуулах;

Stroh басс;

Штро-басс - уйлах;

Штро-басс - цахлайн хашгирах;

- "бронтозавр";

1-ээс 10 хүртэл кресендогийн оноо;

1-ээс 10 хүртэл тоолж, гурван удаа "A! A! A!";

- « аймшигт үлгэр»;

- "brrr" (машин жолоодох дуураймал).

Уран дуулах:

Морморандогийн хоёр дуугаар (хамтай хамт дуулж байна хаалттай ам); - ая тэгшитгэх.

Гурван дууны хагас тонн дээр; - ижил дууны формацийн хөгжил.

Арпеджио гурвалыг "ми-и-я" үе дээр дээш доош дуулах; - тагнай өргөх

- "Би дуулдаг, дуулдаг, дуулдаг" - хагас тонноор дээш

- “чанга дуулах, чанга дуулах; чанга дуулах шаардлагагүй "; - нюансын ялгаатай байдал (форте ба төгөлдөр хуур).

- "leli, li, le", "bra-du, bra-do" - таван дууг алхам алхмаар дээш доош; артикуляцийн аппаратыг идэвхжүүлж, "эвшээх" байрлалыг бүрдүүлж, легато (холбогдсон) ба стаккато (эрхэм) дуулах чадварыг хөгжүүлэх.

С-мажор хэмжүүрийг өөр өөр хугацаанд дуулах;- амьсгалын уртыг хөгжүүлэх, тод диктор.

Бүх дасгалын зорилго- дууны аппаратыг идэвхтэй ажилд бэлтгэх, дууны болон найрал дууны үндсэн ур чадварыг автоматизмд оруулах. Дасгал бүр өөрийн гэсэн тодорхой даалгавартай байдаг бөгөөд үүнийг хүүхдүүд ойлгох ёстой. Дасгалыг анхдагч бүсийн дуугаар эхлүүлэхийг зөвлөж байна, бүх дуу чимээг хагас тонноор аажмаар дээш доош хөдөлгөж байна.

Хүүхдийн дуу "Хөгжилтэй тэмдэглэл":

Дууны зан чанар, сэтгэлийн байдлын тухай яриа;

Шүлгийн хэмнэлээр алга таших

Сольфеджио 1-р хэсэг (тоглоомын мөч) - тэмдэглэлийг гүйцэлдүүл

Нэгдмэл байдал, тодорхой диктор, амьсгалын урттай ажиллах;

Текстийн дуудлага, агшилтын стрессийг тавь

Бөөрөнхий дууг гаргах;

Залуус аа, таны даалгавар бол шүлгийн аялгуутай танилцах төдийгүй дуулах ур чадвараа ашиглах явдал юм.

- хэллэгийг нэг амьсгалаар гүйцэтгэх;

- сайн хөл дээр дуулах, идэвхтэй, гэхдээ чанга биш;

- хэллэгүүдийг өгүүлбэр болгон нэгтгэх;

- үүн рүү "орцгүй" дууг ав, гэхдээ тэр даруй "дээрээс" өгөгдсөн аялгууг аялгуу;

-

- тоглолтынх шиг эхнээс нь дуустал хийх: цуглуулж, утга учиртай (зогсож, биеэ татсан).

IIIДүгнэлт (хичээлийн үр нөлөөг үнэлэх):

Өнөөдөр бид A.V дуутай уулзлаа. Кудряшов "Хөгжилтэй тэмдэглэл" Бид тэдгээрийг хэрхэн олж авсан бэ? (Хүүхдүүд тэмдэглэлийн мөн чанарыг тайлбарлаж хариулдаг)

Тиймээс, тэмдэглэлүүд ар араасаа алхаж, нэг гэр бүлд, C-major-ийн түлхүүрт амьдардаг. Бид текстийн найм, дөрөвний аль алинтай нь уулзсан. Та тэднийг маш найрсаг дуулах хэрэгтэй, үгсийг тодорхой хэлж, аялгууг цэвэрхэн, хоолойныхоо чанга байдлыг сонсож, дуулахаа хянах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр ур чадвар болж хувирна.

Гэрийн даалгавар:

Дууны үгийг (утга зохиол, хөгжим) сур. До мажор руу цэвэр аялгуутай алхмууд.

Төлөвлөгөө нь найрал дууны нээлттэй хичээлийн хураангуй юм.

Багш аа : Поздеева Мария Олеговна

Концертмейстер Бычкова Оксана Владимировна

-ийн огноо : 2017 оны 3-р сарын 1

Анги : 1х.анги MBU DO "Приморская DShI"

Зүйл : найрал дууны анги.

Хичээлийн сэдэв: "Бага найрал дууны ажлын тоглоомын хэлбэрүүд"

Үйл ажиллагааны маягт : хамтын.

Хичээлийн төрөл : хичээл - давталт, ур чадвар, чадварыг нэгтгэх.

Хичээлийн зорилго : Тоглоомын ажлын хэлбэрээр сурагчдын дуулах үндсэн ур чадварыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын: сурагчдын дуулах үндсэн ур чадварыг бий болгох. Тэдний дунд бид дараахь зүйлийг багтааж болно.

дуулах суурилуулалт;

Дуу дуулах амьсгал, дууг дэмжих;

Дууны өндөр байрлал;

Нарийвчлалтай аялгуу;

Дуу хоолойны бүх хүрээн дэх дууны жигд байдал;

Төрөл бүрийн дууны шинжлэх ухааныг ашиглах;

Толь бичиг: артикулятор ба орфоэпийн ур чадвар.

Хөгжиж байна:

Дууны болон найрал дууны ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх;

Гармоник сонсголыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

Хөгжмийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх, өөрөөр хэлбэл сонсох, сонсох чадвар, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;

Боловсролын :

Дууны чихний боловсрол нь нэг хэлбэрээр дуулах чухал хүчин зүйл болох;

Байгууллагын боловсрол;

Анхаарал, хамтын хөгжим хийх үеийн байгалийн байдал.

Сургалтын аргууд:

Харааны (сонсголын болон харааны);

Амаар (дүрслэлийн харьцуулалт, гүйцэтгэлийн аман үнэлгээ);

Тайлбар - нөхөн үржихүйн (багшийн дуу хоолой дахь дууны дүрслэл, хүүхдүүдийн сонссон зүйлийг хуулбарлах) хослуулсан дүрслэл.

Арга зүйн аргууд:

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг идэвхжүүлж, хайлтын нөхцөл байдлыг бий болгодог бүтээлч даалгавар, асуултууд;

Хүүхдийг дуулах явцад өөрийгөө хянах, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх;

Дасгалыг давтах үед даалгаврын хэлбэлзэл;

Хүүхдүүдийн гүйцэтгэлийг нэмэгдүүлэх эерэг сэтгэл хөдлөлийг өдөөх арга зам болох хичээлд оролцох сонирхлыг өдөөх зорилгоор хошин шог, батлах, сурагчдын амжилтыг дэмжих.

Хичээл дэх сэтгэлзүйн нөхцөл байдал:

Сэтгэл зүйн хувьд тухтай уур амьсгал. сэтгэл хөдлөлийн сэтгэл ханамж;

Хөгжмийн хөгжлийн түвшинг харгалзан хувь хүнд чиглэсэн харилцаа холбоо;

Хувь хүний ​​шинж чанарыг нягтлан бодох бүртгэл;

Ялгаварласан хандлага.

Тоног төхөөрөмж :

Төгөлдөр хуур, сандал, дууны репертуарын цуглуулга, арга зүйн гарын авлага "Тоглоом нь 1-р ангийн найрал дууны хичээлд дуу, найрал дууны ур чадварыг хөгжүүлэх арга хэрэгсэл", " Хэрэгслийн хэрэгсэлнайрал дууны хувьд. Дуунууд."

Хичээлийн төлөвлөгөө.

    зохион байгуулалтын үе шат.

а) мэндчилгээ, оюутнуудын сэтгэлзүйн байдал;

б) хичээлийн сэдэв, түүний даалгавар;

II. Гол хэсэг.

1. Тоглоом.

2. Дууны дасгал

3. Репертуар дээр ажиллах:

"Миний гөлөг" хөгжим. Ю.Чичкова, sl. П.Синявский;

"Өглөө" хөгжим. С.Смирнова, sl. Г.Ладонщикова;

"Хайрт ээж" хөгжим. болон sl. С.Смирнова;

"Миний Орос" хөгжим Г.Струве, үг. Н.Соловьева

III. Эцсийн хэсэг: Хичээлийг дүгнэж байна.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД.

1. Бид амьсгалахад зориулсан "Сэтгэл хөдлөлийн хэлбэртэй тоглоом" -оор хичээлээ эхэлдэг .

"Лаатай бялуу" - дасгал нь бялуу дээр лаа үлээж байгаа мэт хамараар богино амьсгал, амьсгалаа барьж, уруулаараа хоолойгоор нугалж урт амьсгал гаргахад чиглэгддэг. Гол нөхцөл бол амьсгалаа өөрчлөхгүй байх, аль болох олон "лаа" үлээх явдал юм.

"Амьсгаагүй зараа" - урт амьсгаа, амьсгалаа түгжиж, "ffff..." дээр хурдан идэвхтэй амьсгалах.

"Бөмбөлөг хагарлаа"!
Шулуун зогсож, гартаа (алгааны хооронд) төсөөллийн бөмбөгийг барь. Дараа нь бөмбөгөнд жижиг нүх үүсдэг. "S-s-s-s" дуугарах үед бөмбөлөг аажмаар унтарна. Сурагчдын даалгавар бол амьсгалаа аль болох хэмнэх, алгаа бие бие рүүгээ аажмаар ойртуулах явдал юм (бөмбөг багасдаг).

"Скуба шумбагчид!"
Өөрийгөө усан санд байгаа гэж төсөөлөөд үз дээ. "Усан доогуур шумбах" (хамраараа амьсгалж, тэр даруй хуруугаараа чимхэж, доош тонгойх), амьсгал нь дуусч аажмаар амьсгалаа гаргана - "босох" (хөл дээрээ босох)

2. Бид хичээлээ үргэлжлүүлж байна: Дуунууд:

    Нэг дуугаар бид "U" үсгийг барьдаг.

    "Цасан шуурга" уууу чанга, чимээгүй

    Нэр (хүүхэд бүрийн нэрийг дуулах) (хагас авиагаар)

    "Толгод" (prr) уруултай ... гараараа бид ямар өндөр толгодыг харуулдаг ...

    Тав дахь (r-r-r)) до-сол-до) "Архирах"

    "Ха-ха" "Хо-хо" "Pro-pro" "При-при" дээрээс доош

    тийм-тийм ба-тийм, зо-ба-зо-ба-зо, ли-до-ли-до ..

    Дарики-дарики шумуулууд нисч, толгой дээрээ суугаад дахин нисэв

Хоёр хацар, дух, хамар, …….
3. Дикц, хэл яриаг хөгжүүлэхэд зориулагдсан Хэл эргүүлэгчид бидэнд маш их тусалдаг. Гэхдээ тэднийг хэлэх нь үнэхээр уйтгартай бөгөөд сонирхолгүй юм. Тиймээс бид дараах тоглоомын техникийг ашиглахыг санал болгож байна.

Бид үлгэрийн баатруудын дуу хоолойгоор хэлээ эргүүлдэг (Пиноккио, Карабас, Малвина, Пьеррот, Артемон. Карлсон болон бусад).

Бид янз бүрийн дуу чимээтэй хэлээр ярьдаг : заримдаа "саран дээр суух" - өндөр, дараа нь "газар доор байх" - намхан, дараа нь аажмаар "цахилгаан шатаар дээшлэх эсвэл доошлох" - бид давирхайг дээшлүүлдэг.

Бид олон хэлээр ярьдаг дууны хэмжээг дээш эсвэл багасгах замаар зөөлөн эсвэл чанга. Үүний зэрэгцээ та кондукторын гар дээр ажиллах чадварыг бий болгож чадна: хүүхдүүд таны дохио зангаагаар хариу үйлдэл үзүүлж, даалгавраа гүйцэтгэнэ.

4. Харилцан ярианы тоглоомууд


Тоглоом "Ваня-Ваня
"(бид өөр өөр дуугаар ярьдаг)

- Ваня, Ваня?

- Юу вэ, аав аа?

- Чи элсэн чихэр идсэн үү?

- Үгүй ээ, ааваа!

-Чи худлаа яриад байна уу?

- Үгүй ээ, ааваа!

- Амаа харуул!

"Би танк жолоодож байна"

Би танк унаж байна

Чихний хавчаартай малгайтай

Би үнээ харж байна

сайн уу үхэр

Юу байна да?

Та англиар ярьдаг уу

Та юу дуудаж байна.

"Цыгали-бугали" (өөр өөр өндөр, хэмнэлтэй)

Цыган - Цыган

Ца-ца

boogali boogali

Ца-ца

цыган

Боогали-ца

Цыгали-бугали-ца

5. Хичээлийн хоёр дахь хэсэг (дууны материалтай ажиллах)

Дуу дуулж байхдаа биеийг тохируулах тухай ойлголтыг нэгтгэх

Хэрэв та босож дуулахыг хүсвэл -

Толгойгоо эргүүлдэггүй

Сайхан бос, өөрийгөө дээш тат

Тэгээд тайван инээмсэглэ

Суугаад дуулахыг хүсвэл

Баавгай шиг битгий суу

Нуруугаа хурдан тэгшлээрэй

Хөлөө шалан дээр илүү зоригтой тавь.

Репертуар:

1. Муза болон бусад хүмүүсийн "цуурай". О.Юргенштейн

Интонацын дасгал хийх

2. "Хөөрхөн ээж" Муз. болон sl. С.Смирнова;

хэмнэлийн хүндрэлүүд.

6. Амаа урах ур чадварыг бас мартаж болохгүй.


"Машин гараж руу ордог"
- Ам - "гараж" нь нээгдэх ёстой бөгөөд ингэснээр машин гаражийн хананд биеийг нь зурж болохгүй.
- "Хоёр камертай хөргөгч эсвэл анааш" орохоор ам нь нээгддэг.

"Алхах" (зохиогч - О. Ю. Херувимова).

Багш үлгэр ярьж, хүүхдүүд шаардлагатай үйлдлүүдийг хийдэг.
Энэ тоглоом нь ярианы аппаратыг идэвхжүүлж, хэл яриа, амьсгалыг хөгжүүлэхэд тусалдаг.
Эрт урьд цагт нэг жаахан морь байсан. Тэр гүйх дуртай байсан. Үүн шиг.(Хүүхдүүд хагас инээмсэглэлээр хэлээ хурдан "товшдог" (өндөр).

Морь ээжтэйгээ хамт амьдардаг байсан - эелдэг, сайхан морь. Тэр ингэж алхсан.

(Хүүхдүүд хэлээ аажмаар "товшиж", уруулаа сунгадаг (бага).

Морь ихэвчлэн ээжтэйгээ уралдаанд гүйх дуртай байв.(Ээлжлэн өндөр - бага, хурдан - хэлээ аажмаар "товших").

Гэтэл нэг өдөр хүчтэй салхи үлээв.(4 удаа амаар идэвхтэй урт амьсгалах). Морь ээждээ ойртож ирээд: - Би алхаж болох уу?("Y"-ийн доод дуунаас дээд "o" - "u - o" хүртэл "товших" өндөр үү?).

"Тийм ээ, чи хаашаа явж байгаа юм бэ? - Ээж хариулав, - Гадаа хүчтэй салхи байна.(Дээд "o"-оос доош "y" "o - y" хүртэл.)

Гэвч морь дуулгаваргүй гүйв("Дарна уу" өндөр).

Гэнэт тэр цэвэрлэгээнд харав сайхан цэцэг. "Өө, ямар сэтгэл татам юм бэ" гэж Морь цэцэг рүү гүйж очоод үнэрлэж эхлэв. (Хамараар амьсгалах - хөнгөн, чимээгүй, амьсгалах - амаараа "а" дуугаар, аажмаар 4 удаа). Зөвхөн энэ нь цэцэг биш байсан, гэхдээ сайхан эрвээхэй. Тэр хийсч, нисч одов. Тэгээд морь давхилаа.("Дарна уу" өндөр).

Гэнэт Морь хачин дууг сонсов.("Чшшш" урт дуу).

Би ойртох болно "гэж Морь шийдэв("өндөр" дээр дарна уу).

Мод руу мөлхдөг том могой байсан, Морийг маш их айлгасан.("sh" авиа 4 удаа богино байна).

Алхаж байхдаа Морь олон сонсов ер бусын дуу чимээ. Энд зараа гүйв ("f" гэж 4 удаа дуугарна), царцаа жиргэжээ("c" гэж 4 удаа дуугарна), нисдэг цох("zh" дуу урт), түүний ард шумуул байна("z" дуу урт). Мөн салхи улам хүчтэй болж байвудаан хугацаагаар амьсгалах ).

Морь хөлдсөн байна("brr" гэж 4 удаа дуугарна) гэж хэлээд гэрлүүгээ гүйв(өндөр "товших"). Сайхан сэтгэлтэй ээж нь Морьтой уулзахаар гарч ирэв("Товш" бага багаар), тэр Морийг дулаацуулж эхлэв(Нээлттэй амаар алган дээр 4 удаа чимээгүй амьсгалах).

Хүүхдэд зориулсан даалгавар: танилцуулгыг анхааралтай сонсож, илэрхийлэлтэй тоглолтыг тааруулж, аяыг зөв оруулахыг хичээ, өгүүлбэр дууссаны дараа амьсгал аваарай.

3. "Өглөө" хөгжим. С.Смирнова, sl. Г.Ладонщикова;

1. жигд дуугаралт, гинжин амьсгал, аялгуу дээр ажиллах.

4 "Миний гөлөг" хөгжим. Ю.Чичкова, sl. П.Синявский;

1. Интонац дээр ажиллах, сайн уран хэллэг

2. Гол ажил бол хэмнэлийг хойшлуулалгүй, үг бүрийг тод дуулах явдал юм.

Хоёр бүтээлийг уран сайхны хувьд, дүрээрээ гүйцэтгээрэй.

    Тоглоом "Хэмнэл үг-Хүнсний ногоо"

Ба-нан - яб-ло-ко

А-на-ус - ки-ви

Бид хоёр, гурван жимсний хэлхээг тодорхой хэмнэлээр дууддаг

Тутти-фрутти (халбага)

Ти-ти-таа-ти-ти (дуу чимээ гаргагчид)

Хүүхдүүд өөрсдөө хэмнэлтэй хэв маяг, гарын хөдөлгөөнийг гаргаж ирдэг.

Сармагчингууд өглөө босоод сунаж, инээмсэглэж, эвшээж, толинд нүүрээ дүрслэн, бие бие рүүгээ даллав. Бид шүдээ угаахаар шийдсэн. Тэд гадил жимсийг зулгааж, зажилж, гэнэт Чи-Чи сармагчин Чу-Чу сармагчингаас гадилыг авав. Чи-чи хөгжилтэй болсон(баяр хөөртэй уруул) мөн Чу-чу гунигтай болов(гунигтай уруул). Дараа нь сармагчингууд самар дарж, нэг хацрын ард, дараа нь нөгөө хацрын ард нуув. Дараа нь тэд зараа хараад түүн шиг амьсгалж эхлэв. Зараа тэдэнд цэцэг өгсөн бөгөөд тэд үүнийг үнэрлэхийг хүссэн. Дараа нь нэг мэнгэ машинд суугаад тэднийг унаад явахыг санал болгов. Сармагчингууд баяр хөөртэйгөөр хамар, хацар, эрүү, дух, эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг үнсэж эхлэв. Сармагчингууд хөөс үлээж эхлэв. Дараа нь сармагчингууд савлуур дээр савлаж эхлэв (глиссандо хоолойгоор) хөгшин баобаб модыг сэгсэрнэ (дуугаар ёолно).

10. Хичээлийн эцсийн хэсэг. Хичээл дээр ажилласан хүүхдүүдэд баярлалаа. Би хүүхдүүдийг эмотиконоор санал өгөхийг урьж, хичээлийг үнэлдэг. Санал хурааж, дүнгээ нэгтгэсний дараа тодорхой хэмнэлийн дагуу алга ташилтаар ажилласанд бид бие биедээ талархаж байна.

MOU DOD "Төв хүүхдийн Хөгжмийн сургууль№1", Кемерово

Хөвгүүдийн найрал дуутай нээлттэй хичээлийг хөгжүүлэх

Сэдвийн нээлттэй хичээлийн тайлбар тэмдэглэл: "Техник дууны болон найрал дууны ажил 1-2-р ангийн хөвгүүдийн найрал дуунд.

..."Хөвгүүдийн найрал дуу бол найрал дууны удирдагчаас ур чадвар шаарддаг маш нарийн төвөгтэй өвөрмөц бүтээлч организм юм. онцгой хандлагазохион байгуулалт, хүмүүжил, хүмүүжлийн ажилд багаар ажиллах.

(Г. Струве)

Хөвгүүдийг найрал дуутай танилцуулах эхний үе шат нь маш чухал юм. Охидын хувьд дуулах нь төрөлхийн, "эмэгтэй" мэргэжил бөгөөд тэд найрал дууны хичээлд оролцоход маш их бэлэн байдаг. Хөвгүүд хөдөлгөөнтэй холбоотой үйл ажиллагаанд илүү ойр байдаг бөгөөд охидоос илүү тоглоом, спорт, технологид сонирхолтой байдаг. Ихэнх тохиолдолд хөвгүүд сахилга бат багатай, илүү урам зоригтой байдаг тул бэлтгэл сургуулилтын үеэр тэдний анхаарлыг татахад хэцүү байдаг бөгөөд байнга хөдөлж байх хэрэгцээ нь залуу найрал дуучдын сахилга батыг зөрчихөд хүргэдэг. Хичээл дээр хөдөлгөөн хийх техникийг ашиглах, тухайлбал: үе мөчний дулаарал, "Шилдэг удирдаач" тоглоом, харааны хөдөлгөөнтэй бүтээлүүдийг гүйцэтгэх, багш хөвгүүдэд бүх хөдөлгөөн, тайван бус байдлаа хөгжмийн материалыг хөгжүүлэхэд чиглүүлэх боломжийг олгодог.

Дууны болон найрал дууны ур чадварыг заах эхний үе шатанд репертуар гол үүрэг гүйцэтгэдэг. Спорт, тоглоом, цэргийн дуунууд нь хөвгүүдийн сэтгэлийг хөдөлгөдөг бөгөөд энэ нь уран бүтээлийн амьд, илэрхий гүйцэтгэлийг бий болгодог. Жишээлбэл, хөлбөмбөгийн шүгэл ("Ер бусын хөл бөмбөг" дуу) гэх мэт үзүүлбэрийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл нь багшид найрал дуучдын анхаарлыг судалж буй материалд төвлөрүүлж, нэгтгэхэд тусалдаг. Тодорхой хөдөлгөөн (хөлбөмбөгийн тоглогч шиг марш, галт тэрэг, онгоцны далавчны хөдөлгөөнийг гараараа дүрслэх гэх мэт) ашиглан бүтээл сурах нь хөгжмийн ой санамжийг сайн хөгжүүлж, найрал дууны сонирхлыг хадгалахад тусалдаг. Сонирхолтой бол хичээлд дадал зуршил бий болдог.

Хөдөлмөрлөж, түүнээсээ сэтгэл ханамж авч сурсан хөвгүүд найрал дуугаа чин сэтгэлээсээ ханддаг. Ингэснээр ирцийн асуудал шийдэгдэнэ.

Хөвгүүдийн найрал дуу зэрэг өвөрмөц бүлэгт оролцогчдын сэтгэл зүй, бие бялдрын онцлогийг чадварлаг ашиглах, тэдэнтэй ажиллах бүх нарийн төвөгтэй байдал нь маш сайн үр дүнг авчирдаг. Дуучин хөвгүүдийн эзэмшсэн өвөрмөц дуу чимээ нь найрал дууны дууг бий болгож, гоо үзэсгэлэнгээрээ зүйрлэшгүй юм.

МОДОД багшийн найрал дууны нээлттэй хичээл "ЦДМШ No1"

Хичээлийн сэдэв:"1-2-р ангийн хөвгүүдийн найрал дууны дууны болон найрал дууны ажлын техник".

Хичээлийн төрөл: Хосолсон хичээл, үүнд: шинэ материал сурах, мэдлэгийг нэгтгэх, нэгтгэх.

Зорилтот: Артикуляцийн дасгал, дуулах, хөгжмийн бүтээл дээр ажиллах жишээн дээр 1-2-р ангийн хөвгүүдтэй дуу, найрал дууны ажлын арга барилыг үзүүл.

Даалгаврууд:

Боловсролын:

Тусгай арга техник ашиглан шинэ бүтээл сурах;

Хамрагдсан материалыг нэгтгэх;

Хөдөлгөөнтэй дуулах дасгал хий.

Хөгжиж байна:

Оюутнуудын дунд ойлголтыг бий болгох: дуулах суурилуулах, амьсгалах, дууны шинжлэх ухаан, артикуляция;

Өөрийгөө бүтээлчээр илэрхийлэх хэрэгцээг бий болгох.

Ажлын маягт: Бүлэг.

Сургалтын арга:

2. Практик

3. Тайлбар

4. Дасгал хийх

6. Өрсөлдөөн

Хичээлийн бүтэц:

1. Зохион байгуулалтын мөч

2. Үе мөчний болон амьсгалын дасгал

3.Дуулах

5. Дүгнэж байна

6. Гэрийн даалгавар.

Хичээлийн үе шатууд

Багш, сурагчдын үйлдэл

Багшийн асуулт, сурагчдын хариулт

Цаг хугацаа

1. Зохион байгуулалтын мөч

1.1.- Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр хичээл дээр бид дууны болон найрал дууны ажлын техникийг харуулах болно: бид хэрхэн сурдаг шинэ дууБид аль хэдийн сурсан бүтээлийг тоглохыг хэрхэн сонирхолтой болгодог. Хичээлээ ердийнхөөрөө - халаалтаар эхэлцгээе.

Халаалт юунд зориулагдсан вэ? (дууны аппаратыг дуулахад бэлтгэх).

Эхний дасгал юу вэ? (уруулын хувьд).

2. Үе мөчний болон амьсгалын дасгал

2.1.Үе мөчний дасгалууд:

Уруул: "хоолой утас" (урагш татаж, хажуу тийшээ сунгаж, амаа хаасан);

Хэл: хэлээ дарах, "харах" (хэлээрээ хацраа ээлжлэн түлхэх);

Хацар: ээлжлэн хийлж, нэгэн зэрэг ухрах;

Доод эрүүний булчингийн хувьд: амаа өргөн нээх - тав хүртэл тоолох - хаах;

Үүнтэй ижил дасгал, гэхдээ доороос нударгаараа дарж, эрүүнд ачаалал нэмнэ;

2.2.Дууны амьсгалыг хөгжүүлэх дасгалууд:

- "зараа" - дүлий гийгүүлэгчээр эхэлсэн нэрсийг гаргаж ирэн, шивнэх, агаарыг хүчээр гаргах;

- "Bumblebee" - хоёр үе шаттайгаар агаарт авч, 3 секундын турш барьж, "z" дууг аажмаар суллана. Багш оноогоо хадгалдаг.

Бид ямар булчинг сургасан бэ? (нүүр, ам).

Эдгээр булчингийн ажлын нэр юу вэ? (артикуляция).

Дикци гэж юу вэ? (зөв, тодорхой дуудлага).

Бид ямар булчинг сургадаг вэ? амьсгалын дасгалууд? (уруул, гэдэс).

3. Уран дуулах

3.1.Хүрээ болон өндөр дуулах байрлалыг хөгжүүлэх дасгалууд:- - "Машин" - 5 цагийн дотор том жингийн дагуу дээш доош ярвайж, 2 м-ийн дагуу хязгаар хүртэл хөдөлнө. (Хавсралт харна уу).

- "Галт тэрэг" - "y" эгшиг дээр b.2, non legato дуулж, аажуухан эхлүүлж, аажмаар хурдасгана. (Хавсралт харна уу).

3.2.Модал сонсголыг хөгжүүлэх дасгалууд, дууны шинжлэх ухааны цус харвалт:

Дуулах томоохон хэмжүүрүүд- легатогийн цохилтоор дээш, стаккатогоор доош.(Хавсралтыг үзнэ үү).

3.1.-Хүн бүр жолоодох машинаа төсөөлдөг байсан. (феррари, Форд, Хонда гэх мэт).

Бид галт тэрэг буудлаас хөдөлж, хурдаа авдаг гэж төсөөлдөг.

3.2.- Легато ба стаккато гэж юу вэ?

D, F major-ийн товчлуурууд ямар тэмдэгтүүд байдаг вэ?

4. Хөгжмийн бүтээл дээр ажиллах

4.1.Сурах ажил: "Ер бусын хөлбөмбөг", хөгжим. болон sl. И.Резникова.

а) багшийн бүтээлийг үзүүлэх, агуулгын талаар ярих;

б) эхний шүлгийн үгийг цээжлэх уралдаан; (багш 2-4 мөр дуулсны дараа үгсийг хэн хамгийн түрүүнд санах болно);

в) бүх бүлгийн үгсийг давтах;

d) "цуурай" техник (багш нэг хэллэг дуулдаг - хүүхдүүд үүнийг давтдаг);

д) хэмнэлийн алга ташилт; д) гараар дуулах; ж) эхний бадаг дуулах.

4.2. "Бид папо-карт тоглосон"

sl. A. Усачева, хөгжим. А.Пинегина.

a) 1-р шүлгийн үгсийг хэл;

б) Хөдөлгөөнүүд ямар үгээр хийгдсэнийг санах;

в) Хөдөлгөөнтэй дуулах, синхрон гүйцэтгэлд хүрэх.

д) Шүлэг болгон дээрх ижил даалгавруудыг хий.

e) Хэсгийг эхнээс нь дуустал гүйцээнэ. Тоглолтыг хүлээн авах, шилдэг удирдаач сонгох.

4.1. Дууны нэрийг гаргаж ирээрэй; Энэ нь товч бөгөөд ажлын агуулгыг тусгасан байх ёстой гэдгийг санаарай.

Гол дүрүүд нь хэн бэ? (хулгана, зулзага).

Дууны мөн чанар нь юу вэ? (хөгжилтэй, инээдтэй).

4.2.-Бодсон үг, хөдөлгөөнөө санацгаая.

(дууг илүү тод, сонирхолтой, үзэгчдэд таалагдах зорилгоор).

Хамгийн сайн удирдаачийг сонгоцгооё. Би гурван оролцогчийг урьж байна (тус бүр нь шүлэгтэй).

5. Дүгнэж байна

Өнөөдөр хичээл дээр бид шинэ дуу сурлаа; Бид бүтээл дээр ажиллахдаа ашигладаг арга техникийг харуулсан: "цуурай", хэмнэл тогших, гар дээр дуулах, хөдөлгөөнтэй тоглолт, удирдаачдын өрсөлдөөн. Хүн бүр тав авдаг.

6. Гэрийн даалгавар

"Ер бусын хөлбөмбөг" дуунд зориулж зураг зур.


Топ