Поп дууны нээлттэй хичээлийн тойм. Боловсролын портал Дуу дуулах амьсгалыг сургах дасгалууд

Хотын төсөв боловсролын байгууллага

Хүүхдэд зориулсан нэмэлт боловсрол "Хүүхэд залуучуудын бүтээлч төв"

хотын захиргааКрасноперекопск хотын дүүрэг

Бүгд Найрамдах Крым

арга зүйнхөгжилнээлттэйангиуд

« Хөгжил дуугаар - дуулах ур чадвар поп

гүйцэтгэл В чуулга »

(хосолсон технологи ашиглан:

тоглоом, технологийн нэгдэл бүтээлч үйл ажиллагаа)

"Magnolia" дууны чуулгын дунд бүлгийн оюутнуудад (9-12 нас)

MBOU DOD "Хүүхэд залуучуудын бүтээлч төв"

Белкина бэлтгэсэн Наталья Викторовна,

багш нэмэлт боловсрол

эхлээд мэргэшлийн ангилал

"Magnolia" дууны чуулга

Красноперекопск

Тайлбар тэмдэглэл

Хичээлийн сэдэв:"Чуулга дахь поп тоглолтын дууны болон дуулах чадварыг хөгжүүлэх"

    Хичээлийг MBOU DOD "Хүүхэд залуучуудын бүтээлч төв"-ийн дууны ангид "Би сайхан дуулахыг хүсч байна" хөтөлбөрийн дагуу явуулдаг. дунд бүлэгчуулга (9-12 нас).

Хичээлийн төрөл:боловсролын болон практик, цогц.

Маягт:яриа, тоглоомын сургалт.

Технологи, арга

Технологи:

    харилцааны чадвартай;

    хамтын ажиллагаа;

  • эрүүл мэндийг хэмнэх.

Арга:

    сурган хүмүүжүүлэх арга: харилцан яриа, тайлбарлах, дүрслэх, тоглоом, театржуулах, харилцан яриа;

    зохион байгуулалтын арга: бүлэг, хосоор ажиллах.

Зорилтот:чуулгын дуулах ур чадвар, уран сайхны амтыг хөгжүүлэх, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх, өөрийгөө зохион байгуулах, бүтээлч үйл ажиллагааны ур чадварыг бий болгох.

Даалгаварууд:

    сургалтын материалд байнгын сонирхлыг бий болгох;

    хөгжмийн тусгай чадварыг хөгжүүлэх;

    гүйцэтгэлийн ур чадварыг бий болгох, бие даасан байдал, санаачлага, импровизацын чадварыг хөгжүүлэх;

    багаар ажиллах хүчтэй хүслийг бий болгох;

    эрүүл мэнддээ анхаарал тавих чадварыг сургах.

Арга зүйн үндэс

Энэхүү хичээл нь Н.Е. боловсролын хөтөлбөрхүүхдүүдэд зориулсан нэмэлт боловсрол "Би сайхан дуулахыг хүсч байна."

Онцлог шинж чанаруудэнэ хичээл

    эерэг сэтгэл хөдлөлийн нөлөөсэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгоход хувь нэмэр оруулдаг хөгжим, хүүхдэд зориулсан сайн санааны уур амьсгал;

    хүүхдийн үйл ажиллагааны цагийг багшийн үйл ажиллагаатай харьцуулах боломжтой;

    харилцааны хэв маяг нь интерактив;

    хичээл нь тууштай, нарийн төвөгтэй байдлын зарчим дээр суурилдаг;

    нэгтгэн дүгнэх нь тусгал хэлбэрээр явагддаг;

    Нийгмийн болон харилцааны чадварыг хөгжүүлэх, ялангуяа бие биенийхээ үнэ цэнийг хувь хүний ​​хувьд хүлээн зөвшөөрөх, түншлэлийг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг.

Энэхүү хөгжлийн ашиг тус

Хичээлийн энэхүү хөгжүүлэлт, сургалтын дууны дасгалын сонголтын тусламжтайгаар та бүлгийн хүүхдүүдэд үр дүнтэй нөлөөлж, эв нэгдлийн гүйцэтгэлийг хөгжүүлэх, дуулахдаа дууг буруу гаргаж авах, хүүхдүүдийг тайвшруулж, үе тэнгийнхэнтэйгээ чөлөөтэй харилцахад тусална.

Шаардлагатай тоног төхөөрөмжболон материал

Хичээл нь аудио, видео төхөөрөмжийг ашигладаг. харааны хэрэгсэл, тэмдэглэл. Хүүхдэд тараах нарны туяа, картон нарны туяа, бөмбөлөг, маркер.

Хүлээгдэж буй үр дүн

      Найрсаг уур амьсгалыг бий болгох;

      амьсгалын болон үе мөчний дасгалыг зөв хийх;

      чуулга дахь тод унисон дуу;

      дасгал, тоглоомын сургалтаар зөв дуулах ур чадварыг бэхжүүлэх;

      аливаа хүүхдийг хамтрагч болгон хүлээн авах;

Хичээлийн төлөвлөгөө:

I. Зохион байгуулах цаг

Мэндчилгээ, хөгжмийн дэлгэц амраагч.

II. зорилго тавих

Хамарсан материалыг давтах, зорилгоо зарлах, сэдэл өгөх.

III. үндсэн үе шат

1. Боловсролын сургалт:

    халаалт;

    дуулах;

    тоглоомын хэмнэл.

2. Хичээлийн практик хэсэг

    яриа, "чуулга" гэсэн үндсэн ойлголттой танилцах;

    дууны дүн шинжилгээ, тексттэй ажиллах;

IV

    "Нарлаг туулай" эргэцүүлэл.

    Дүгнэж байна.

    Багшаас оновчлол, урам зориг.

Хичээлийн явц:

I.Зохион байгуулах цаг

Сайн уу хүүхдүүдээ. Өнөөдөр хичээл дээр тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна. Манай цонхны гадаа хавар болж, нар дулаарч, өнөөдөр манай ангид инээмсэглэлээс дулаахан, гэрэл гэгээтэй байх ёстой. Нарны туяа зөвхөн цонхоор тусах төдийгүй таны хичээл зүтгэлийн төлөө хүн бүрийн шагнал байх болно.

II. зорилго тавих

Сүүлийн хичээл дээр бид эгшгийн дууг дуулсан. Надад хэлээч, "хаалт" гэж юу вэ, поп маягаар дуулахад яаж ажилладаг вэ? (хүүхдийн хариулт бол "хөшиг", энэ бол дуулах үед уруулын байрлал юм, байрлал нь дуулах бүх үйл явцын туршид хадгалагдана).Эгшиг хэрхэн дуулагддаг вэ, өөр ямар эгшигт дуулах арга барилд ойртдог вэ? (ба - а, ба - өө, а - ба,

a - o, y - o, y - a, o - a, o - and, e - a, e - and).

Өнөөдөр бид чуулгад дуулахад туслах дасгалуудыг хийх болно. Бид дууны ур чадвараа үргэлжлүүлэн сайжруулж, дараа нь зөв дуугаараа өөрсдийгөө болон бусдыг баярлуулах болно.

Багш: Бид яагаад бусдад таалагдах ёстой вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Багш: Чи ганцаараа жаргалтай байж чадах уу? Дэлхий дээр илүү их байх болно аз жаргалтай хүмүүсХэрэв та өөр хэн нэгнийг аз жаргалтай болговол?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Өнөөдөр таны баяр баясгалан бол нарны туяа юм. Хэрэв нар нэг туяатай бол хурц гэрэлтэх үү? Хэрэв бид бусдад баяр баясгаланг бэлэглэвэл яах вэ? Нар илүү тод тусах болов уу? (нар илүү их туяатай байх болно, энэ нь маш тод гэрэлтэх боломжтой болно).

III.Үндсэн шат

1. Халаах

    Хятад амьсгалын дасгалууд (Хятад удаан хөгжим).

    Нүүрний булчингийн дасгал, үе мөчний халаалт ( хурдан хөгжим).

    Дуу дуулах амьсгалыг сургах дасгалууд.

2. Магналт

Дууны үеэр багш анхаарлаа хандуулдаг зөв тохиргооуруул. "Shtorochka" нь ямар ч дуу чимээтэй ажиллах ёстой.

"А" дууг дуулах үед уруул хэрхэн байрладаг вэ? ( хүүхдүүдийн хариулт) Бүх эгшгийг дуулахдаа байр сууриа хадгал. Хамгийн өндөр дуу чимээг дуулж байхдаа олон давхар байшингийн дээвэр дээр зогсож байхдаа дууг нь дуудах хэрэгтэй гэж төсөөлөөд үз дээ. Хэрэв та маш намуухан дуу дуулахыг хүсвэл дууг дээшээ чиглүүлэхийн тулд худгаас дуулж байна гэж төсөөлөх хэрэгтэй.

1. - A - I - U - IU - IU - A - гол гурвал дээр дуулах.

Багш нөхцөл байдлыг хянадаг ярианы аппаратэгшиг дуулж байхдаа.

2. - БРА - BRE - BRI - BRABREBRIBROBRU.

P дуутай ажиллах, STRA, GRA, BRA эхний дууг өөрчлөх.

3. - I ZUN - A - Yu - октав, үсрэх.

Дээд ноот нь зөөлөн бөгөөд үл үзэгдэх сонсогддог, доод дууг зөв, тод авдаг.

4. - Уруулын чичиргээ, амрах, уртасгасан гурвалжин дуулах Дасгалыг уруулыг амраах, хэлийг эргүүлэхэд бэлтгэх зорилгоор хийдэг.

5. Хэлний мушгиа дуулах “Бух тэнэг, бухын цагаан уруул тэнэг байсан. ».

Хосоороо ажилла, хэлийг эхлээд шивнэж, дараа нь дуул, зөвхөн уруулаараа, дуу чимээгүй ярь.

Багш: Бид яагаад ангид дууны дуунд маш их анхаарал хандуулдаг вэ? ( хамгийн ихийг чөлөөтэй авах өндөр тэмдэглэлдуунд бие биенээ сонсох, дараа нь эв найртай дуулж, үгээ сайн ярих).

3. Игроритм

Одоо бид аливаа ажлын хэмнэлийг хамтдаа хадгалахад туслах дасгалуудыг хийх болно. Тэдгээрийг тодорхой бөгөөд найрсаг байдлаар гүйцэтгэх ёстой.

1. PO-LA-NOT AT THE RE-KI / VERY EVIL-E-KO-MA-RY,

бид алхаж, алга ташиж байна

НЭГ, ХОЁР, БИТГИЙ ХАЯ, / FAST-RE-U-U-BE-GUY.

Бид алхаж, алга ташиж байна

2. Хосоор ажиллах "Толь", импровизаци.

Өгөгдсөн дансанд хэмнэлтэй хэв маягийг гаргаж ирээрэй. Эсрэг талд зогсож байгаа нэг нь нөгөөгийнхөө араас давтах ёстой.

3. Тэгээд одоо суугаад шувуудын дуулахыг сонсоцгооё (хөхөө, ялаа баригч, шар шувуу, шувуу), (1 -2 мин) ( шувуудын аудио бичлэг)

Шувууны трилл нь бас хөгжим, өөрийн гэсэн аялгуутай, өөрийн гэсэн хэмнэлтэй байдаг. Аль шувууны дуу танд хамгийн их таалагдсан бэ гэж хэмнэлтэй алга ташилтаар хэлэхийг хичээгээрэй? ( хиймэл хүүхдүүдийн хариулт)

Эргээрэй.

2. Хичээлийн практик хэсэг

1. Яриа

Бид яагаад дуулж, хийж байгааг надад хэлээч амьсгалын дасгалуудбидний хичээлийн эхэнд? ( багш хариултуудыг нэгтгэн дүгнэдэг)

Зөв дуулахын тулд дууны нэг өгүүлбэрийг дуусгах, эхлүүлэх хангалттай амьсгалтай байхын тулд диафрагмыг сургах нь зөв юм. Яагаад бид бүгдийг хамтдаа хийх ёстой гэж? ( Учир нь бид чуулга, нэгдэл).

Чуулга (Франц) -

    харилцан тууштай байдал, хэсгүүдийн эв нэгдэлтэй нэгдэл;

    гүйцэтгэлийн уран сайхны тууштай байдал;

    нэг уран сайхны хамтлагийн үүрэг гүйцэтгэж буй жүжигчдийн бүлэг.

Та ямар хамтлагуудыг мэдэх вэ?

Чуулга дуулах, гоцлол дуулах хоёрын ялгаа юу вэ?

Чуулга дуулахад ямар хүндрэл гардаг вэ?

Бид зүгээр л бүх зүйлийг зөв дуулж, бүх зүйлийг хамтдаа, эв найртай хийх хэрэгтэй, учир нь бид нэг баг юм!

2. Дууны дүн шинжилгээ, тексттэй ажиллах

Багш В.Осошникийн "Балаганчик" дууны үгийг хүүхдүүдэд тарааж өгдөг, Хавсралт No2-ыг үзнэ үү). Хүүхдүүд дууг мэддэг.

Дууны үгэнд зориулсан асуултууд:

Дууг яагаад "Балаганчик" гэж нэрлэдэг вэ?

Дууг сонсоход ямар зураг гарч ирдэг вэ?

Дуунд хэдэн шүлэг байгаа вэ? Хэдэн найрал дуу?

Дууны мөн чанар нь юу вэ? (хүүхдийн хариулт).

Дуу нь ямар хэмнэлтэй вэ? ( хүүхдүүдийн хариулт).

Шүлэг, найрал дууны хэмнэлийг алга ташилтаар үзүүлээрэй.

Дууны үгийг хараарай. Эхний өгүүлбэрийг уншина уу. Эхний өгүүлбэрт хамгийн чухал үг юу вэ? Магадгүй энэ хэдхэн үг үү? ( хүүхдүүдийн хариулт) Хүүхдүүд нэг өгүүлбэрт хэд хэдэн түлхүүр үгийг нэрлэж болно. Хүүхдэд өгүүлбэрт логик стресс гаргахад тусал.

"Үлээгч цонхны гадаа дуулах үед хуучин байшин бидэнд хаалгыг нээж өгдөг"

Логик стресстэй хэллэг дуул. Өгүүлбэрт шаардлагагүй стресс үүсгэхгүйн тулд эгшгийг холих нь дээр түлхүүр үгс. Энэ хэллэг нь дараах байдлаар харагдах ёстой.

Цонхны гадаа цасан шуурга дуулах үед хуучин байшингийн хаалгыг салхинд хийвэл - гийгүүлэгч, эгшигт үгсийг тодруулж, дуулахдаа тод дууддаг.

Холимог алга ташилт энд байхгүй, энд EchoskAzokChildhood та амьдрахаа больсон.

Бид creaky цээж авах болно, мөн тагийг нь өргөх СТҮК-ийн НЭР.

preludijuv yugis Хөгжимчин шоргоолж тоглох,

нимгэн олс дээр

Онцолсон эгшиг болон тод ялгагдах гийгүүлэгчийг тодруулахын тулд маркер өг. Ажлыг багштай хамтран хийдэг, ирээдүйд энэ нь болно гэрийн даалгавар.

    чуулга дуулах

Багш: - Өгсөн үг, эгшиг, өгүүлбэрийн төгсгөлд гийгүүлэгчийг тодруулж дууг дуулахыг хичээцгээе.

Багш: - Сайн байна! Та бүх зүйлийг зөв хийж байна, хамгийн чухал нь хамтдаа. Одоо хоёр хос болж, бие биедээ үлгэр ярьж байгаа мэт дууг дуул. Илэрхий гүйцэтгэлийг санаарай. Дуу дуулж байхдаа уруулын байрлалыг бүү мартаарай, бие биенээ сонсож, чуулгатай байхыг хичээ.

Хүүхдүүд бие биедээ дуулдаг, эцэст нь найз нь зөв дуулсан хүмүүс гараа өргөдөг. Хэрэв найз нөхөд нь магтаагүй хүүхдүүд байвал багш нь тэдний гүйцэтгэлд эерэг мөчүүдийг олж, үнэлгээ өгдөг.

Найрал дууны хэсгүүдийг сурцгаая.

Эхлээд бид эхний хэсгийг дагалдан дуулдаг, дараа нь хоёрдугаар хоолойн хэсгийг сурдаг.

Бид үдэшлэгийг эхлээд хөгжимгүйгээр холбож, бие биенээ анхааралтай сонсдог.

Одоо та хаврын концерт дээр тоглож байгаа юм шиг дуу дуулах хэрэгтэй - хамтдаа, эв найртай, хамтдаа чуулга болж! Хэрэв болохгүй бол дахин дуул.

Сайн байна залуусаа. Таныг маш их хичээсэн, гайхалтай чуулга байгааг би харж байна!

IV. Хичээлийн эцсийн шат

Одоо бид тойрог дээр зогсох болно, би нарны туяаг тойруулан тойруулан өнгөрөөх болно, та хичээлээс юу хамгийн их таалагдсаныг хэлж, хичээлийн үеэр ямар мэдрэмж төрж, ямар мэдрэмж төрж, энэ нь хэрхэн өөрчлөгдсөнийг бидэнд хэлээрэй. Та өнөөдөр чуулга уу эсвэл илүү их хичээх хэрэгтэй байна уу ( хүүхдийн хариулт)

Ангидаа ХАМТДАА ажиллах нь маш чухал, учир нь бид бүгд тус тусдаа туяа, хамтдаа нар юм. Багш нар бүх хүүхдэд нарны гэрлийг хуваарилдаг. Цацрагууд наалддаг нарлаг туулай, энэ нь НАР болж байна. ( "Барбарики" чуулгын хийсэн дууны бичлэг)

"Хэрэв найз нь инээдэггүй бол

Чи түүний төлөө нар асаа

Та түүний төлөө оддыг асаадаг - энэ бол энгийн зүйл.

Шаардлагатай үед бүх найзууд тэнд байх болно,

Таны төлөө нар эсвэл оддыг асаах"

Баяртай хүүхдүүд ээ.

Уран зохиол:

    А.Н.Петрова "Тайзны яриа", М., "Урлаг" 1981 он

    I. P. Козлянинова "Тайзны яриа" М., "Урлаг" 1976 он

    Е.С.Зенович “Толь бичиг гадаад үгсболон илэрхийлэл "М.," AST Publishing House "2003.

    Е.О Яременко “Программын хувьд - сургалтын материал. Хөгжим "М.", "Тоодог" 2001.

    О.Далецкий, Утга зохиол, хөгжмийн альманах "Залуучуудын үе", "Дуу дуулах урлаг", 2007 оны № 5 - 6.

    http://alekseev.numi.ru хүүхдийн бүлгүүдэд зориулсан дуу, хөгжим

    http://proekt-obrazovanie.ru (Янз бүрийн чиглэлээр EOR. Урлаг, замын хөдөлгөөний дүрэм, хөгжим гэх мэт сэдвээр илтгэл тавьсан гахайн банк)

ХАВСРАЛТ №1

Хятад амьсгалын дасгалууд.

Мэдрэмждээ анхаарлаа төвлөрүүлж, төсөөллийг хөгжүүлж, анхаарал хандуулж, булчинг сулруулж, эерэг хандлага. Нөхцөл байдал зөвшөөрвөл хэвтэх боломжтой.

Амьсгалах нь нэг, хоёр, гурав гэж тооцогддог. Амьсгал нь хоёр дахин урт, өөрөөр хэлбэл 1.2.3.4.5.6. Амьсгалах, амьсгалах нь ачаалалгүйгээр тайван явагддаг.

"Хавар"

амьсгалах -Бидний биеийг рашаан гэж төсөөлдөг. Энэ нь тэнгэр хүртэл үргэлжилдэг.

Амьсгалах - Хавар нь аль болох нягт дарагдсан байна. Энэ тохиолдолд бие нь хөдөлдөггүй, бүх зүйл зөвхөн төсөөлөлд л тохиолддог.

"Чулуу, үүл"

амьсгалах - бие нь хөнгөн жингүй болж хувирдаг. үүл,

Амьсгалах Бид чулуу болж хувирдаг. Чулуу нь маш хүнд, бүх масс нь шалан дээр дардаг.

"Цэг, Орчлон"

амьсгалах - Төсөөлөл хангалттай байхад бид орчлон ертөнц даяар тархаж байна.

Амьсгалах - бие нь жижиг цэг болж "багасдаг".

"Сав"

Бидний бие бол лонх бөгөөд цэвэр сэрүүн усаар дүүрч, шаварлаг ус асгардаг.

Амьсгалах - савыг усаар дүүргэсэн,

Амьсгалах - ус урсдаг.

Гимнастикийн төгсгөлд хийлээрэй бөмбөлөгХик, бүх агаарыг амьсгалж байна.

Артикуляцийн дасгал.

Хоёр хоёроороо ажил.

      Бие бие рүүгээ инээмсэглэж, гахайн үрийг үзүүлэв. ( хэд хэдэн удаа давтана)

      Гахайнууд "U - I" дууг дуудаж, зугаацах дуртай. Үүний зэрэгцээ уруул нь дохионы хэлний орчуулагч шиг ажилладаг.

      Дасгал "Морь" - хэл таглах.

      Уруул нь хэлийг эсэргүүцдэг.

Дуу дуулах амьсгалыг сургах дасгалууд

      "Бөмбөгийг хөөргө"

Шулуун зогсож, нуруугаараа шулуун, хамраараа "ходоод руу" богино хугацаанд амьсгалж, гэдэс нь бөмбөг шиг урагшаа гарах ёстой. Амьсгал хангалттай байвал "s" дуугаар амьсгалах нь урт байдаг (амьсгал нь диафрагм дээр хэрхэн тогтдогийг мэдэр).

      "Гэдэсээ савлуулаарай»

Амьсгалахаас үл хамааран хэвлийн булчингуудтай ажиллах. Хэвлий нь цухуйж, уналтад ордог.

      « Буудлагын дуу чимээ»

Дуу чимээгүй, хүчээр дууд P, T, F, S. PPPP - TTTT - FFFF - SSSS. Дасгалыг хурдасгах замаар гүйцэтгэдэг. Дасгалыг үр дүнтэй хийсний дараа хоолой нь "хүйтэн" байдаг.

      « Өдөө өргө"

Таны дээгүүр өд нисч байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Унахгүйн тулд үлээлгээрэй.

      "Лаагаа үлээх"

Багш хүүхдүүдийн өмнө зогсож байна.

Миний гарыг лаа гэж төсөөлөөд үз дээ. Агаарт авсны дараа та энэ лаагаа үлээх байдлаар илгээх хэрэгтэй.

Өргөдөл №2

"Балаганчик"

хөгжим болон sl. В.Осошник

Цонхны гадаа цасан шуурга дуулах үед

Бид хаалга онгойлгож байна хуучин байшин.

Тэр алга ташилтаар дуудаж,

Хүүхэд насны үлгэрийн цуурай энд байна

Дахиж амьдрахгүй.

Чичирхийлсэн цээжийг аваарай

Тэгээд тагийг нь өргөж авцгаая.

Хөгжимчин цасан шуурганы оршил тоглож,

Гэвч Пьеррот уйлж байна

Пьеррот уйлж байна

Лангуунд хөгжилтэй, хөгжилтэй.

Хүйтэн задгай зууханд нүүрсээ асгацгаая.

Галын дэргэд суугаад ярилцъя.

Тоостой цомог авцгаая

Өмнөх шигээ чимээ шуугиантай амралт нь хуучин байшинтай уулзах болно.

Чичирхийлсэн цээжийг аваарай

Тэгээд тагийг нь өргөж авцгаая.

Цасан шуурганы оршил тогло, хөгжимчин,

Нимгэн утсан дээр бүх хүүхэлдэй эгнэнэ.

Гэвч Пьеррот уйлж байна

Хүйтэн, хүйтэн жижиг хуруунууд.

Пьеррот уйлж байна

Лангуунд хөгжилтэй, хөгжилтэй

Өргөдөл №3

Эгшиг авиаг дуулах

I (A) O (A)

I (O) O (I)

A (I) E (A)

Зорилго:

  • дуулах тухай ойлголттой танилцах - чуулга ба систем;
  • монофоник дуулах тогтвортой аялгуунд хүрэх;
  • хоёр хоолойт дуулах төрлүүдийг танилцуулах: дуу хоолойны эсрэг хөдөлгөөн, параллель интервал дахь хөдөлгөөн канон;
  • хоёр хоолойт дуулах тогтвортой аялгуунд хүрэх;

Даалгаварууд: боловсролын:
заах: зөв дуулах амьсгал; дууг нэгдмэл байдлаар дуулах; эвшээх үед үг дуулах; гийгүүлэгч ба эгшгийг тод дуулах. хөгжиж буй: сурлагын зөв гүйцэтгэлийг бүрдүүлэх; хэмнэл, анхаарал, төсөөллийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх; сонсголын хөгжмийн санах ой, дуулах сэтгэл хөдлөл, илэрхийлэл, дууны илэрхийлэл, дуулах амьсгалыг хөгжүүлэх. боловсролын: зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх; багаар ажиллах чадварыг төлөвшүүлэх.

Сургалтын аргууд:харилцан яриа, харьцуулалт.

Тоног төхөөрөмж:
"Арслан ба үсчин" дууны бичлэг;
гэсэн үг бүхий картууд: найрал дуу - сайн, C-PART-E, хэсгүүдийг нэг болгон нэгтгэх;
"Нарны хүүхдүүд" дууны оноо хөгжим. E. Krylatova sl. Ю.Энтина;
ДВД тоглуулагч;
"Галзуучууд" дууны хасах фонограмм. L. Rubalskaya, sl. Б.Савельев.

Хичээлийн явц.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

  1. Мэндчилгээ.
  2. Хичээлд бэлэн байдлыг шалгаж байна.

2. Уран дуулах.

Бид хичээл бүрийг хуруугаа үрж эхэлдэг. Бид яагаад үүнийг хийж байгаа юм бэ? (Хурууны үзүүр дээр бүх эрхтнүүдийн ажлыг хариуцдаг цэгүүд байдаг, бид үүнийг дуулах үед бүх бие нь шөрмөсдөө тусалдаг.)

Одоо үе мөчний гимнастик руу шилжье. Артикулятор гэж юу вэ? (хэл, уруул, хатуу ба зөөлөн тагнай, доод эрүү.)

Дасгалууд:

  1. Хөл бөмбөг (хэлний үзүүр баруун хацраас зүүн тийш хөдөлдөг)
  2. Бид шүдээ гаднаас нь, дотроос нь угаадаг.
  3. Хэл нь тэнгэрт дотогшоо зам татдаг.
  4. Уруулыг хажуу тийш нь эргүүлэх, дугуй хөдөлгөөн хийх.

Дуу дуулах үйл явц хаанаас эхэлдэг вэ? (амьсгалтай)

Амьсгалахдаа агаарыг хаашаа илгээдэг вэ? (ходоодонд). Бие нь чөлөөтэй, мөр нь доошилсон.

Дасгалууд:

  1. Бөмбөлгийг хий (хамараар амьсгалж, амьсгалаа засаад, CCC руу амьсгалаа, агаар гарч, бөмбөлөг үлдэнэ.)
  2. Ходоод руу богино амьсгаа, богино амьсгаагаар "шоо", "чимээгүй".
  3. Мотоцикль унах (гараа урагш сунгаж, амьсгалах - цус харвалтын эсрэг багс, бартак, RRRRRRR дээр амьсгалах).
  4. Хөл нь мөрний өргөн, гар нь мөрний түвшинд, тохойгоороо бие биетэйгээ зэрэгцэн нугалав. Бид тохойгоороо амьсгалж, тохойнуудыг хажуу тийш, бартак, биеийг доош нь холбодог. "Ха" дээр амьсгалаа гарга.

Түргэн хэллэг:

  1. Бух тэнэг, тэнэг бух, бухын цагаан уруул тэнэг байсан.
  2. Усан онгоцнууд бэхэлсэн, бэхэлсэн боловч барьж чадаагүй.
  3. Нугас vostrohvostachka шумбаж, гарч ирэн, гарч ирж, шумбав.
  4. Цочрол дээр тахилч, тахилч дээр малгай, тахилчийн дор шок, малгайны доор тахилч байдаг.
  5. 22 Егорка дов толгод дээр амьдардаг байв. Нэг Егорка, хоёр Егорка гэх мэт.

Багшийн анхаарлыг дараахь зүйлд чиглүүлэх ёстой.

  • булчингийн эрх чөлөө;
  • зөв байрлал;
  • амьсгалын замын булчингийн идэвхтэй ажил-дуу хоолой;
  • амьсгал авах, амьсгалаа зөв хуваарилах чадвар;
  • резонаторын системийн ажиллагаа;
  • ярианы ерөнхий ойлголт;
  • хэмнэлийн нарийвчлал.

Текст дуудлагын сонголтууд:

  • өгүүлбэрийн төгсгөлд идэвхтэй амьсгалах ("Bull" хээ);
  • янз бүрийн аялгуутай дуудлага (гайхах, баяр баясгалан, уур хилэн), семантик төвийн өөрчлөлт ("Нугас");
  • аман үйлдлийг ашиглах ("Поп").

1. Амаа аниад дуулах. Хаалттай дууг дуулах үед резонаторууд үүсдэг.

Дуу чимээг дээшлүүлж, мөгөөрсөн хоолойн өөрчлөгдөөгүй байрлалыг дагана уу.

3. Зөв довтолгоог хөгжүүлэх.

Толгойн бүртгэл рүү шилжихдээ уруулын эрх чөлөө, жигд дүүргэсэн дууг дага. Чичиргээний хурд бага байх тусмаа сайн.

5. Эрүүний хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх.

7. Мөгөөрсөн хоолойн өндөр бэлтгэл.


Та "түүний" дууг хамар руу чимхэх ёсгүй. Энэ нь "н" авианы хэтрүүлснээс болж нэлээд "хамар" болно.

3. Мэдлэгийг бодит болгох.

Сонсгол

Одоо бид Remake хамтлагийн тоглосон "Арслан ба үсчин" дууг сонсох болно. Энэ ажлыг хэрхэн гүйцэтгэж байгааг анхаарч үзээрэй. Хөгжмийн зэмсэг дагалддаг уу эсвэл дагалдан яваагүй юу? Нэг хоолойтой юу эсвэл хэд хэдэн хоолойтой байх уу? Жүжигчид дуу хоолойгоороо юуг төлөөлдөг (дуурайдаг) вэ? байгаа эсэх гол хоолойЭсвэл бүх дуу хоолой ижил төстэй дуу авианы хувьд адилхан уу?

"Арслан ба үсчин" дуу сонсогдож байна

Тэгэхээр дагалдан хийсэн бүтээл үү, эсвэл капелла уу? (капелла)Энэ нь монофон уу эсвэл хэд хэдэн хоолойтой байсан уу? (хэд хэдэн санал)Бүх дуу хоолой ижил байна уу эсвэл соло хэсгүүд байна уу? (нэг дуу хоолой - соло хэсэг)Хамгаалагч ямар үүрэг гүйцэтгэсэн бэ? (дагалдах үүргийг бусад дуу хоолой гүйцэтгэсэн)Тэд юу дүрслэхийг оролдсон бэ, бусад дуу хоолойг дуурай (янз бүрийн хөгжмийн зэмсгийн дуу чимээ)

4. Урам зориг, зорилго тавих

Өвөрмөц хоолой хөгжмийн зэмсэг, тэд маш их дүрсэлж чадна. Одоо бид дуу хоолойгоор олон зүйлийг дүрсэлж болно гэдгийг мэддэг болсон. Нэг гол руу хичнээн жижиг горхи урсдаг ч гэсэн. Нэг хоолой - гол нь - аялгууг удирддаг, бусад нь дуу хоолойгоо ерөнхий дуунд "цутгах" хэрэгтэй болно. Гэхдээ үүнтэй зэрэгцэн бие биенээ тасалж, голыг нь сонсохгүйгээр. Ийм зохицолтой, эвтэйхэн дуулснаар "бүрэн урсах, эгшиглэх гол" болдог. Тиймээс бидний хичээлийн сэдэв "Эв нэгдэлд амьдрах нь сонсогдож байна" .

Та хамт дуулах дуртай юу? Яагаад найрал дуугаар дуулах нь дээр вэ? (Сайн байна!)

Юу нь сайн бэ? Хүн хэзээ сайн байдаг вэ? (Тэгвэл хүн найз нөхдөөрөө хүрээлэгдэж, хүмүүсийн хооронд харилцан ойлголцол байвал тэд хоорондоо холбоотой байдаг. сайн харилцаабие биедээ анхаарал тавих. Нийгэмд энх тайван, нөхөрлөл ноёрхож байвал бүгд аз жаргалтай байдаг.)

Энд бичсэн үгийг уншина уу (C-PART-E. E-one дэх PARTS-ийн C-холболт).

5. Боловсролын материалын анхан шатны шингээлт.

Найрал дуунаас бүрдэнэ өөр өөр дуу хоолой, үдэшлэг. Хамтлаг том бол найрал дуу, дуучдын бүрэлдэхүүн бага бол найрал дуу гэнэ. чуулга. Чуулгын бүх гишүүд нэг дуугаар дуулахыг дуулахыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (эв нэгдэл)Бид үргэлж нэгдмэл байдлаар дуулдаг уу? (Үгүй)Нам бүр өөрийн гэсэн дуу хоолой, өөрийн гэсэн үүрэгтэй байж болно. Чуулгад байгаа бүх хүмүүс бие биенээ сонсож, нөхөж, баяжуулж байдаг. Дуучдын хоолой өөр ч бусдаас ялгарахгүй. Тэд өөрсдийгөө биш, харин бүхэлд нь баталж байна. Бүх зүйл хоорондоо уялдаатай, бүх зүйл цаг хугацаа, байрандаа байх үед эв найрамдал, гоо үзэсгэлэн бий болно. Дуу авианы хооронд тохирч байвал тэдгээр нь бие биенээ нөхөж, улмаар зохицлыг бий болгодог. Энэ зохицлыг чуулга гэж нэрлэх болно. Дуу хоолой чуулгагэдэг нь дууны бүх элементүүдийн нэгдэл юм. Тэгвэл өнөөдөр бид чуулга гэдэг үгийн ямар утгатай танилцсан бэ?


8. Хичээлийг дүгнэж, эргэцүүлэн бодох.

  • Та ангидаа ямар шинэ ойлголтуудыг сурсан бэ?
  • Чуулга гэсэн ойлголтын утга.
  • Хичээлээс юу хамгийн их санасан бэ, юу таалагдсан бэ?
  • Л.Рубальскаягийн музагийн "Галзуучууд" дууны тоглолт, үг. Б.Савельев.

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт.

  1. Дубровская С.В. Стрельниковагийн алдартай амьсгалын дасгалууд. - М.: RIPOL сонгодог, 2008.
  2. Емельянов В.В. Дуу хоолойн хөгжил. Зохицуулалт, сургалт. - Санкт-Петербург: "Лан" хэвлэлийн газар; "PLANET OF MUSIC" хэвлэлийн газар, 2007 он.
  3. Шигтгээ V.I. "Нийтийн хөгжимд гоцлол" М., 1989 он.
  4. Дэлхий дууны урлаг. 1-4-р анги: хөтөлбөр, хичээл боловсруулах, удирдамж/ aut.-stat. Г.А.Суязова. - Волгоград: Багш, 2009 он.
  5. Сургалтын арга зүй поп хоолой « тод дуу хоолой» / Comp. Т.В.Охомуш
  6. Морозов В.П. Цогцорсон дуулах урлаг. Резонансын онол, технологийн үндэс. - М., 2002.
  7. Романова Л.В. Поп дууны сургууль. - Санкт-Петербург: "Лан" хэвлэлийн газар; "PLANET OF MUSIC" хэвлэлийн газар 2007 он.

Сайн уу найзуудаа!

Хичээлийн жил дуусах дөхөж байна. Энэ нь удахгүй бид дахин ажлаа төлөвлөх болно гэсэн үг юм - тэмцээн, арга хэмжээ, арга зүйн тайлан, нээлттэй хичээл. Ямар сэдвийг сонгох вэ гэж их асуудаг арга зүйн тайланэсвэл нээлттэй хичээл. Мэдээжийн хэрэг, таны сонирхлыг татсан, ажилд илүү чухал зүйлд хариулж болно.
Гэхдээ өнөөдөр би жишээ бэлдсэн бөгөөд та энэ жагсаалтаас тохирох сэдвийг сонгож болно.

Жагсаалт нь мэдээжийн хэрэг үүнийг шаарддаггүй бүрэн цуглуулганайрлага. Манай сургуулийн дуу хоолой, найрал дууны тэнхимийн хурлаар хэлэлцсэн сэдэв, арга зүйн илтгэлүүдийг саналаа.

Дууны хичээл, арга зүйн илтгэлийн сэдэв

- Москвагийн сургуулийн боловсролын үндсэн хэлбэрүүд


- дууны суурилуулалт
- Дуу хоолой үүсгэх эрхтнүүдийн бүтэц
- Дуу хоолойны төрлийг тодорхойлох
- Дуу гаргах ажил
– Оюутнуудын дунд өндөр чанартай интонацийг хөгжүүлэх
- Өндөр албан тушаалд дуулдаг
- Дууны аппаратын бүтэц
- Дуу чимээ үүсгэх
- Эгшгийг гийгүүлэгчтэй хослуулан зөв бүрдүүлэх
Артикуляцийн гимнастик
- "Дугуй" дууг хөгжүүлэх
- Дуу хоолойны хүрээг хөгжүүлэх
- Дуу дуулах, ярих амьсгал
– Дасгалын тусламжтайгаар дуулах амьсгалыг хөгжүүлэх
- Хөгжил хөгжмийн чих
- хэмнэлийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх
- Ажлын дүн шинжилгээ
— Дууны болон техникийн ур чадварыг хөгжүүлэх
- Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх
- Цус харвалт дээр ажиллах
- Кантилена дээр ажиллана
- Ажиллаарай уран сайхны аргааражилладаг
- Дижитал яруу найраг. Хүүхдийн сэтгэл хөдлөл, урлагийн чадварыг хөгжүүлэх
- Салбар хоорондын холбоо: мэргэжлийн болон хөгжмийн онолын хичээлийн хичээл
- Гүйцэтгэх чадварыг бий болгох
- Резонаторын тухай ойлголт
- Чичиргээний тухай ойлголт
- Аюулгүй байдал хүүхдийн дуу хоолой
- Булчингийн хавчаарыг арилгах
- Шон дээр дуулж, довтолгооны дуу
- Дууны орфоэпи
- Хөгжмийн хэллэг
Бие даасан ажилБайшингууд
– Дууны хөдөлгөөн, уян хатан байдал дээр ажиллана
- Динамик сүүдэрт ажиллах
- Дууны болон тайзны ур чадварыг бий болгох
- Дуучны хүчтэй хүсэл зоригийн чанарууд
- Тоглолтод бэлтгэж байна
- Байгууламж уран сайхны илэрхийлэл
- Концертын репертуар дээр ажиллаж байна
– Хүүхдийн дуу хоолойг хөгжүүлэх, хүмүүжүүлэх
- Бүртгэлийг жигд болгох ажил
— Дууны текст ба хөгжмийн семантик нэгдмэл байдал
- Техник дээр ажиллаж байна
- Боловсролын үйл явцыг идэвхжүүлэх
– Сургалтын шинэлэг арга
– Хичээл явуулах арга зүй хөгжмийн сургууль(арга зүйн илтгэлийн сэдэв)
Олон нийтийн хичээлхөгжмийн сургуульд (арга зүйн илтгэлийн сэдэв)

САНКТ-ПЕТЕРБУРГИЙН УЛСЫН ТӨСВИЙН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

ХҮҮХДИЙН НЭМЭЛТ БОЛОВСРОЛ

"Санкт-Петербургийн 19-р хүүхдийн урлагийн сургууль"

ГАНЦААРАА ДУУЛАХ НЭЭЛТТЭЙ ХИЧЭЭЛ

«ДУУ АЙЛЫН ТАНХИМЫН БАГА АНГИДАА ДУУ АМЬСГАЛТ, ЗӨВ ДУГААР ҮЙЛДВЭРЛЭХ АЖИЛЛАГАА ДУУЛАХ УР ЧАДВАР БҮРДҮҮЛЭХ ШААРДЛАГАТАЙ НӨХЦӨЛ»

Багш - Елизавета Борисовна Бокова

Концертмейстер - Анастасия Александровна Климанова

Санкт-Петербург

2012 оны арваннэгдүгээр сарын 26

Оршил

Энэхүү нээлттэй хичээл нь дуулах явцад зөв амьсгалах, мөн хүүхдэд дуулах зөв арга замыг хэрхэн зөв тайлбарлах, харуулах, ингэснээр дууны регистр, нюансаас үл хамааран хоолой нь үргэлж чанга, чанга сонсогддог. ажил.

Хичээлийн үеэр багш нар зөв амьсгалахын ач холбогдлыг мартдаг ч энэ нь дуучны дууны аппаратыг удаан, хор хөнөөлгүй ашиглах үндэс суурь болдог.

"Гүнзгий амьсгалах" нь үлгэр домог гэдгийг хүүхдэд тайлбарлах нь маш чухал юм, учир нь бүх нярай болон бага насны хүүхдүүдийн амьсгалдаг хамгийн зөв, ашигтай, байгалийн амьсгал нь цээж биш, харин амьсгалах замаар хийдэг. хэвлийн хөдөлгөөн (диафрагм), түүнчлэн жижиг (жишээ нь, та үүнийг "хийлэх" шаардлагагүй). Хүүхдэд амьсгалах нь юуны түрүүнд тайвшрал гэдгийг тайлбарлах нь чухал бөгөөд ингэснээр хичээл зүтгэлээс агаар авахдаа хавчихгүй байх (ихэвчлэн тохиолддог), зөв ​​амьсгалснаар амьсгалах мэдрэмж төрдөг гэдгийг тайлбарлах нь чухал юм. Агаарыг уушигтай биш харин ходоодтой хамт хий, бүх агаар мэдрэмжийн дагуу амьсгалахад шууд гэдэс рүү ордог.

Хүүхэд яагаад ийм амьсгалах нь маш чухал болохыг тайлбарлах нь маш чухал юм. Та түүнд мэдээж хэлэх хэрэгтэй хялбаршуулсан хэлбэрЦээжний амьсгалыг буруу хийснээр бид уушигны хэсэг (дээд хэсэг, мөр нь бас өргөдөг), эргэн тойронд булчин байхгүй, амьсгалах үед агаар шаардлагатай даралтыг авдаггүй. нэн даруй резонаторуудад. Үүний зэрэгцээ бидний дууны утас, тэдгээрийн эргэн тойрон дахь булчингууд давхар ажил хийдэг - тэд зөвхөн дуу чимээ үүсгэдэг төдийгүй агаарыг барьж, түлхэж байдаг (үүнээс болж залуу болон насанд хүрэгчдийн аль алинд нь тас шувуу, шөрмөс нь байнга ядардаг). ) . Агаарыг зөв авах үед бидний биеийн хамгийн хүчирхэг булчингийн нэг болох диафрагм нь агаарт шаардлагатай "мессеж" өгдөг бөгөөд тэр даруй цээж, толгойны резонатор руу очдог бөгөөд тэдгээрийг хянахад илүү хялбар байдаг. тэнд сонсогдож, бидний биеийг дуугаар дүүргэдэг. Үүний зэрэгцээ, шөрмөс нь чимээгүйхэн ажлаа хийж, өндөрт хэрэгтэй дуу чимээг бий болгодог. Хүн дуулж байхдаа буруу агаар авч байхдаа толгойгоо огцом эргүүлж, шөрмөс нь хурцадсан байсан тохиолдол байдаг. Энэ хэврэг хөгжмийн зэмсгийг хамгаалах, хадгалах, хөгжүүлэх нь маш чухал учраас дуулах явцад хүүхдийг зөв амьсгалах нь ямар чухал болохыг энэ жишээнээс харж болно.

Мөн бидний хичээл дээр бид дууг резонаторууд - цээж, толгой руу хэрхэн зөв чиглүүлэхийг ярилцаж, харуулах болно, ингэснээр дуу чимээ хаа сайгүй жигд, чанга, сайхан сонсогддог.

Үүний зэрэгцээ хүүхэд хэн нэгнийг хуулбарлахгүйгээр "өөрийн" хоолойгоор дуулах нь маш чухал бөгөөд эс тэгвээс дуу нь гүнзгийрч, хоолой руу буцаж орох магадлалтай бөгөөд энэ нь хүүхдүүд дуурийн дуучид эсвэл насанд хүрсэн багш нарыг дуурайж эхлэхэд ихэвчлэн тохиолддог. . Тэр зөвхөн зөв мэдрэмж, багшийн булчингийн ой санамжийг хуулбарлах хэрэгтэй бөгөөд тэр нь эргээд түүний өмнө зогсож буй хүүхдүүдэд эдгээр мэдрэмжийг хэрхэн тайлбарлаж, амьсгалах, дуу чимээ гаргахыг зөв ойлгох ёстой бөгөөд ингэснээр хүн бүр, тэр ч байтугай хамгийн тайван бус, хайхрамжгүй хүүхэд, үүнийг ойлгож, давтдаг. Эндээс л тоглоом гарч ирдэг. сонирхолтой зургууд, түүнчлэн - хичээлийн явцад маш чухал ач холбогдолтой хүүхдийн мэдрэмж, ухамсрын оролцоог хөндөх, сонирхох, анхаарлыг нь алдахгүйн тулд багшийн сурагчдад өгөх бүтээлүүд. Энэ бүхэн нь оюутан хүн дуу хоолойгоо зөв ашиглаж хөгжмөөр дамжуулан урлагийн соёлд нэгдэхээс гадна өөрөө хөгжимд шинэлэг зүйлийг бий болгож, өөрийн гэсэн уран сайхны үнэ цэнийг авчрахад хувь нэмэр оруулна.


Топ