Конспект логопедичного заняття у старшій групі для закріплення вміння класифікувати інструменти за видами: садові, музичні, теслярські. «Країна Гномія»

Олена Лупікіна
"Інструменти". Конспект НОД у підготовчій групі

Конспект НОД у підготовчій групі на тему «Інструменти»

Використовувані технології: Дибіна О. У Що було до ...; Ушакова О. Д «Загадки, лічилки, скоромовки»

Мета заняття:

Розширити уявлення дітей про різних видахінструментів про застосування їх у роботі людьми різних професій.

Завдання:

Освітня

Вчити дітей відгадувати загадки, утворювати прикметники від іменників, поповнювати словниковий запас.

розвиваюча

розвивати в дітей віком пам'ять, логічне мислення, зв'язне мовлення.

Виховна

Виховувати у дітей поважне відношеннядо праці дорослих.

Матеріали до заняття:Презентація на тему «Інструменти» (авторська,

Д/і "Кому що потрібно?"

Хід заняття:

I. Організаційний момент:

Хлопці, сьогодні ми говоритимемо про інструменти. Що таке інструменти? (Інструменти – це предмети, які допомагають людям у роботі) - слайд 1;

ІІ. Перші інструменти з'явилися давно. Ними користувалися ще первісні люди. Спочатку це був просто камінь прив'язаний до ціпка.

Як ви думайте на який сучасний інструментвін схожий? (Він схожий на сокиру). Правильно. За допомогою таких інструментів люди будували житло, добували їжу, виготовляли предмети, необхідні для життя – слайд 2;

Потім люди навчилися робити інструменти із заліза – слайд 3; Професія коваля і в наш час користується попитом.

У сучасному світіз'явився електроінструмент, що полегшило роботу людям – слайд 4;

ІІІ. Гра «Відгадай загадки»

Бажаєте відгадати загадки про інструменти? (Так)

(вихователь читає загадку, діти відгадують, після чого з'являється картинка на слайді, а потім пояснюють свою відповідь)

1. Зубів багато, а нічого не їсть? (Пила) - Слайд 5

(пила потрібна, щоб відпиляти щось)

2. Товстий тонкого б'є, тонкий щось проб'є. (Молоток і цвях) - слайд 6

(Молоток потрібен, щоб забити цвях)

3 У них важка праця, весь час щось тиснуть. (Тиски) – слайд7

(У лещатах закріплюють різні деталі, щоб їх було зручно обробляти)

4. Вона з гвинтом пустилася в танець, а він кружляючи в дошці ув'яз! (Шуруп та викрутка) – слайд 8

(Викруткою загвинчують шурупи)

5. На дзеркальному на ковзанці

На єдиному конику.

Він проїхався разок -

І розпалася вся ковзанка. (Склоріз) – слайд 9

(Склоріз потрібен, щоб різати скло)

6. У ковзана у Горбунка

Дерев'яні боки

У нього з-під копит

Стружка біла біжить

Дерев'яна річка

Дерев'яний катер

А над катером в'ється

Дерев'яний дим. (Рубанок) – слайд 10

(Рубанком рубають дошки, щоб вони були гладкими)

7. Стиснемо ми цвях клешнів своєї, Р- раз і ніяких цвяхів. (Кліщі) – слайд11

(Кліщі потрібні для витягування цвяхів з дощок)

8. Це кам'яне коло

Інструментам найкращий друг

Взвихрить іскри над собою

Гострим робить тупу. (Точило) – слайд 12

(Точило потрібно для заточування інструментів)

IV. Фізкультхвилинка

Тюша Плюша тостячок (пружинки)

Прибивав до стіни гачок (кулачок стукає об кулачок)

Стук, та стукіт

Стук, та стукіт

Старий цвях зігнувся раптом (руки в кулачках згинаються і розгинаються)

Цвях зігнувся, як черв'як

А товстун зі стільця бряк! (Присісти навпочіпки)

Носом весело шмигнув,

Шаровари підтяг, (встають на ноги)

Порахував свої ластовиння

Пригладив кучері до маківки

Тюша Плюша не реве (стрибки на двох ногах)

Навіть якщо не щастить!

V. Дидактична гра"Кому що потрібно для роботи?"

Люди різних професій використовують у роботі інструменти.

Давайте пограємось у гру «Кому що потрібно?». Перед вами картинки людей різних професій. Назвіть професії людей на картинках і підберіть картинки з потрібними їм у роботі інструментами.

Варіанти картинок:

Столяр (Рубанок, стамеска, пилка, молоток);

Тесляр (Сокира, пила, молоток);

Сантехнік (Гайковий ключ, відрізна машина, ножівка);

Автомеханік (Ножовка, гайковий ключ, лещата);

Садівник (Тример, лопатка, граблі, лійка);

Лісоруб (Бензопила, сокира);

Лікар (Шприц, пінцет, градусник);

Перукар (Ножиці, фен, гребінець, машинка для стрижки);

Скляр (Рулетка, склоріз);

Швачка (Праска, голки, ножиці, шпильки);

Шавець (Молоток, ніж, шило).

VI. Гра «Закінчи пропозицію»

Наприклад:

Будівельникам потрібні будівельні інструменти;

Садівнику потрібні… (садові інструменти);

Лікарю потрібні... (медичні інструменти);

Швачки потрібні ... (швейні інструменти);

Столяру потрібні… (столярні інструменти);

Шевцю потрібні. (шевські інструменти).

VII. Гра «Що зайве?»

Сокира, кліщі, склоріз, дриль. Слайд 13 (Дрель – електроінструмент, а сокира, кліщі, склоріз – ручний)

Тиски, голка з ниткою, молоток, дриль. Слайд 14 (Голка – швейний інструмент, а лещата, молоток та рубанок – будівельний)

Пінцет, шприц, градусник, рулетка. Слайд15 (Рулетка – будівельний інструмент, а пінцет, шприц, градусник – медичний)

Шило, лійка, лопатка, граблі. Слайд 16 (Шило - шевський інструмент, а лійка, лопата, граблі - садовий)

VIII. Підсумок заняття.

Діти, про що ми з вами говорили на нашому занятті? (Про інструменти)

Які види інструментів ви запам'ятали? (садові, столярні, тощо)

Намалюйте та розфарбуйте інструменти, які є у вас вдома, на дачі або якими користуються ваші батьки на роботі.

Публікації на тему:

Конспект математичної розваги для дітей підготовчої до школи груп «Хрестики-нуліки»Конспект математичної розваги «Хрестики-нуліки» у підготовчій до школи групі Програмний зміст: підтримувати інтерес.

Спільна освітня ситуація вихователя з дітьми підготовчої групи Тема: «Інструменти» Мета: Створити умови закріплення.

Конспект спортивного дозвілля «Зимові ігри та забави» для дітей старшої та підготовчої групПрограмний зміст. Освітня область «Фізичний розвиток» - удосконалювати рухові вміння у невимушеній обстановці.

Конспект спортивного свята на воді для дітей старшої та підготовчої до школи груп.Завдання: 1. Закріплювати вміння плавати кролем на грудях. 2. Розвивати фізичні якості: швидкість, спритність. 3. Виховувати дружелюбність, почуття.

Конспект заняття

з лексики-граматики

в інтегрованій

підготовчій групі

МБДОУ № 10 м. Міасса

вчитель – логопед: Портних А.В.

Освітня область: «Комунікація»

Тема: «Інструменти»

Завдання:

Удосконалювати вміння словотвору та словозміни.

Активізувати дієслівний словник у дітей дошкільного віку.

Допомогти дітям організувати роботу у групах.

Хід заняття.

Орг. Момент

Хлопці, сьогодні я прийшла на роботу і побачила ось цю скриню. А на ньому записка. Прочитайте її, будь ласка. (Для дітей підготовчої групи)

Тут ще диск є давайте подивимося його, може дізнаємося чия це скриня.(Відео лист від Домовенка Кузі)

Основна частина

Дихальна гімнастика

Який курний скриня, давайте здуваємо пил з нього.

Артикуляційна гімнастика

А тепер відкриємо його та заглянемо. Картки із зображенням артикуляційної гімнастики (Лопатка, Голочка, Почистимо зубки, Маляр)

Ми можемо виконати ці вправи.

Що ще є в скрині?

Музичні інструменти

(Скрипка, металофон, барабан, дудка, ложки, трикутник, балалайка, тарілки, ксилофон)

Скільки різноманітних предметів! Давайте назвемо їх лагідно.

Скрипочка, металофончик, барабанчик, дудочка, ложечки, трикутничок, балалаєчка, тарілочки, ксилофончик.

Хто користується цими предметами?(Музиканти)

Кожен музикант має свою професію, назвіть її(Презентація)

На піаніно грає піаніст.

На барабані грає барабанщик.

На гітарі грає гітарист.

На балалайці грає балалаєчник.

На гармошці грає гармоніст.

На трубі грає трубач.

Хлопці, а що ми можемо зробити із цими інструментами?

Правильно граємо в оркестрі.

Оркестр

Зберемо інструменти у кошик. Як ми можемо їх назвати?

Музичні.

Але в скрині ще щось є.

Молоток, сокира, кліщі, пила, викрутка.

Ми знаємо гру з паличками про ці предмети.

Пальчикова граінструменти

Діти, що можна робити цими предметами, назвіть слово дію:

молотком - стукати

сокирою - рубати

кліщами - витягувати

пилкою - пиляти

викруткою - закручувати, викручувати

Як назвати ці предмети?

Теслярські

Що ж ще є в скрині?

Тяпка, лопата, граблі, секатор, вила.

Діти, приготуємо сюрприз для Кузі і придумаємо загадки про ці предмети.

Розділимося на дві команди. Перша команда складе загадку про лопату.

Друга про граблі. За допомогою таблиці.

(Діти озвучують свою загадку)

Як можна назвати ці предмети одним словом? (Зібрати в кошик, підписати)

Садові.

Зараз я складу всі кошики в скриню….

Ой, здається, все розсипала.

Рухлива гра: Збери інструменти.

Давайте перевіримо, чи все правильно ви зібрали.

Садові – перевірить Мишко.

Музичні – перевірить Ксюша.

Теслярські - перевірить Сашко.

Приберемо все в скриню. Як же можна назвати всі ці предмети одним словом?(Інструменти)

Підпишемо скриню і тепер Кузя точно знатиме що в ньому лежить!

Освітні: закріпити узагальнююче поняття «Інструменти»,

закріпити вміння класифікувати інструменти за видами: садові, музичні, теслярські;

Корекційно-розвиваючі: навчити способу утворення нових слів за допомогою зменшувально-пестливих та збільшувальних суфіксів, розвивати зв'язне мовлення, вміння відповідати на запитання повними пропозиціями;

Активізувати словник дітей словами на тему «Інструменти», розвивати дрібну моторику, тактильні відчуття

Виховні: виховувати чуйність, бажання допомогти іншим, вміння грати спільно, домовлятися один з одним, грати згідно з правилами.

Інтеграція освітніх областей: пізнання та художня праця

Попередня робота: розучування тексту фізкультхвилинки «До Гномії…»

Обладнання та матеріал: ємність з піском, іграшкові інструменти, ляльки Гном та Велетень, дрібні іграшкові інструменти для піску, пластилін, дошки, вологі серветки.

1. Організаційний момент.

Гра «Ласкаві імена».

Мета: формування доброзичливого ставлення дітей одне до одного, активізація монологічного мовлення.

Діти та педагог стоять у колі. Педагог, вітаючись, називає дитину, яка стоїть біля неї, ласкаво на ім'я. Потім пропонує кожному по колу привітатися ласкаво по черзі.

2. Дослідження в дітей віком засвоєного матеріалу.

Бесіда на тему «Інструменти».

Мета: закріпити знання дітей про інструменти, їх призначення, види.

Прийоми: бесіда, прийом змагань.

Що таке інструменти (це предмети, які потрібні людині для праці);

Які бувають інструменти (музичні, садові, теслярські);

Назвати якнайбільше інструментів у кожній видовій групі;

А що було б, якби не було інструментів.

Гра "Четвертий зайвий".

Ціль: закріпити вміння класифікувати інструменти за видами.

Матеріал: іграшкові інструменти.

Дитині пропонується виключити із низки інструментів той інструмент, який підходить до інших, тобто. зайвий серед інших інструментів. Наприклад: лопата, скрипка, сапка, граблі. Діти підходять до столу, де вони мають вибрати зайвий інструмент, пояснюють, чому вони зробили такий вибір.

3. Відкриття нового знання.

Гра-казка «Гноми та велетні».

Мета: сформувати вміння утворювати нові слова за допомогою зменшувально-пестливих та збільшувальних суфіксів. Активізація у мовленні слів на теми: «Інструменти», «Людина».

Матеріал: ляльки велетень та гном, іграшкові інструменти.

Педагог розповідає казку: Далеко-далеко у країні жили велетні. У них були не руки, а ручища, не ноги, а ножища, не очі, а... (діти домовляють), не носи, а..., не роти, а... І у кожного з них був не будинок, а величезний-величезний... А по сусідству в іншій країні мешкали гноми. У них були не руки, а ручки, не ноги, а … (діти домовляють), не носи, а …, не роти, а … І у них були не вдома, а … Велетні для роботи використовували інструменти: показ педагогом (Сокира, пила, молоток, викрутка). Хто вони були? (Тесниками.) І їхні інструменти називаються... А у гномів для роботи були...(педагог показує, діти перераховують): не лопата, а..., не граблі, а..., не сапка, а... Хто були ці гноми? Як називаються інструменти? Інші гноми у своїй роботі використовували не дудку, а…, не рояль, а…, не скрипку, а…, не барабан, а…, не гітару, а… Ці гноми були… І їхні інструменти називаються…

Гра «Вгадай інструмент на дотик».

Ціль: закріпити назви інструментів, розвивати тактильні відчуття, сенсорну пам'ять.

Матеріал: мішечок, іграшкові інструменти.

Дитині пропонується в мішку знайти і вгадати на дотик іграшковий інструмент.

Гра малої рухливості «До Гномії…».

Мета: розвивати загальну та дрібну моторику, координацію рухів, уміння узгодити рух та мовлення.

До Гномії нам, братики,

Так важко діставатися! - руки до щок, похитати головою.

На машині ми поїдемо, – перед собою «крутимо кермо».

І потягом помчимося, - зігнутими в ліктях руками руху вперед-назад.

У літаку полетимо - руки в сторони, як крила.

Зверху землю оглянемо пальці «біноклем» до очей.

На кораблі океаном - хвилясті рухи руками.

Пливемо з відважним капітаном. - "віддаємо честь".

Ось попереду видно землю - долоню до чола, вдивляємося вперед.

Припливли до Гномії, друзі! - плескаємо в долоні.

Гра-подорож «Країна Гномія».

Мета: закріпити назви інструментів, їх види, уміння утворювати нові слова за допомогою зменшувально-пестливих суфіксів, розвивати дрібну моторику рук, тактильні відчуття, виховувати бажання допомогти іншим.

Матеріал: ємність із піском, дрібні іграшкові інструменти, пластилін.

Педагог пропонує дітям вирушити до Країни Гномії. Там діти за інструментами (лопата, граблі, сапка; рояль, скрипка, барабан) визначають, чим займаються гноми, хто вони (садівники, музиканти).

Потім педагог, якщо діти не помітили, звертає їхню увагу на те, що роялю чогось не вистачає; пропонує дітям це виправити, а також закликає допомогти гномам на городі - скопати і підпушити грядки. Діти прикріплюють ніжки до рояля, працюють на городі, а потім «відправляються» назад до дитячого садка.

4. Ліплення інструментів за задумом.

Ціль: розвивати дрібну моторику рук, технічні навички ліплення, продуктивну уяву.

Педагог пропонує дітям виліпити інструменти, яких немає у Країні Гномії та «відправити» їх у посилці як зразки для виготовлення.

Назва: Конспект логопедичного заняттяв старшій групідля закріплення вміння класифікувати інструменти за видами: садові, музичні, теслярські. "Країна Гномія".
Номінація: Конспекти занять, НОД / заняття логопеда


Посада: учитель-логопед
Місце роботи: МБДОУ «Дитячий садок №140» золота рибка»
Розташування: м. Барнаул, Росія

Низамова Лейсан Мадехатівна,

вихователь

МБДОУ ДС КВ "Журавля"

м. Новий Уренгой

Інтеграція освітніх галузей:

«пізнання»

«комунікація»

читання художньої літератури

«здоров'я»

«соціалізація»

Види діяльності:

Комунікативна

Двигуна

Сприйняття художньої літератури

Матеріал та обладнання:Предметні та сюжетні картинки, конверти з розрізними картинками із зображенням людей з різними професіями, магнітна дошка, презентація «Професії», картки із зображеннями людей із різними професіями, картки із зображенням різних інструментів.

Програмні завдання:

Освітні

Уточнити, розширити та активізувати словник на тему.

Вправляти у складанні описових оповідань

Закріпити знання дітей про те, що людям допомагають у роботі різні речі – знаряддя праці.

Розвиваючі

Продовжувати орієнтувати дітей у сферах людської діяльності(наука, мистецтво, виробництво та сфера послуг, сільське господарство), їх значимості для життя дитини, її сім'ї, дитячого садката суспільства в цілому

Розвивати вміння слухати та чути питання; вміння узагальнювати; логічне мислення; інтерес дітей у процесі спільної діяльності; зорова увага та сприйняття.

Виховні

Виховувати інтерес до занять, формування навичок співробітництва, порозуміння.

Виховувати у дітей інтерес та повагу до людей, які працюють у дитячому садку

Хід діяльності:

В.:Здрастуйте, хлопці! Дуже рада вас бачити. А до нас сьогодні прийшов гість. Вгадайте загадку, і дізнаєтесь хто це.

Він, звичайно, найголовніший
Бешкетник-шалун забавний.
Він у величезному синім капелюсі
Невміха і розтяпа. (Незнайка)

Діти:Незнайка

В.:Правильно.

Входить під музику Незнайка, в руках скриня середніх розмірів.

Незнайка: Добридень! (Витирає рукавом лоб) Втомився, знайшов на місяці цю скриню. Відкрив, подивився вміст. А там, якісь конверти, нічого не зрозумів?! Я думав, що знайшов скарби. Вирішив принести вам. Може, допоможете?

В.:ну що ж, допоможемо, хлопці?

Діти: так, так!

Незнайка дістає перший конверт і простягає вихователю.

В.:"Відгадайте загадки".

В.:хлопці для цього потрібно пройти до екрану. Я прочитаю вам загадку, якщо ви відповісте правильно, на екрані з'явиться картинка.

Інтерактивна презентаціяскачати профессии.pptx (275.26 КБ)

Показ презентації «Професії у загадках»

Незнайка:молодці, хлопці!

В.:А давайте пограємось.

Діти та Незнайко: Ми згодні.

Рухлива гра «Кому потрібний цей предмет?»
(на килимі лежать указка, жезло, книга, ополоник, кермо, скрипка, пензлик, відро, мітла, стетоскоп)
Діти під музику рухаються коло. Музика зупиняється – діти беруть предмети та кажуть, кому потрібен цей предмет.

Незнайка:Я маю ще конверт. (віддає вихователю)

В.:Гра «Збери картинку»

Для цієї гри вам потрібно стати парами. Кожній парі ми з Незнайком роздамо розрізні картинки, а ви спробуйте їх зібрати.

НОД у підготовчій групі

«Подорож у світ музичних інструментів»

(з використанням слайдової презентації)

Ціль: Збагачувати сприйняття дітей красою музики.

Завдання:

1. Освітні

  1. Поглибити уявлення дітей про походження оркестру та музичних інструментів, взаємозв'язок музики з природою;
  2. створити умови для емоційно-психологічного розкріпачення дітей під час заняття;
  3. Закріплення назв музичних інструментів.

2. Розвиваючі

  1. Розвиток музичних здібностейдітей у процесі слухання музики, співу, гри на музичних інструментах;
  2. Розвиток образного та асоціативного мислення, творчої уяви;
  3. Розвиток тонкості та чуйності тембрового слуху, почуття ритму.

3. Виховні

  1. Виховання в дітях почуття радості та задоволення від процесу, бесіди про музичні інструменти,
  2. Виховання емоційно-ціннісного ставлення до музики, слухацької та виконавської культури дітей.

Обладнання: комп'ютер, екран, мультимедійний проектор, дитячий музичний інструмент, магнітофон з аудіозаписами, баян.

Хід заняття:

Під вальс діти забігають до зали та піснею вітають музичного керівника.

Муз. Добридень! Я дуже рада бачити вас сьогодні, ви в гарному настрої, бадьорі та веселі. Перед тим, як ми розпочнемо наше заняття, я прочитаю чудові слова великого музиканта та композитора Д.Б. Кабалевського.

"Музика не тільки приносить нам задоволення.

Вона багато чого вчить. Вона, як книга, робить нас кращими, розумнішими, добрішими».

1 Слайд-тема заняття

Тема нашого заняття «Подорож у світ музичних інструментів».

Чи знаєте ви, що слово «оркестр» давнього походження? У давнину так називався майданчик перед сценою в давньогрецькому театрі. Оркестр вміє розкрити майже все, що здатне передати барвисте людське мовлення. Він може плакати і сміятися, зображати гуркіт грому і ніжно щебетати, як пташка. І все тому, що в оркестрі зібрані голоси різних інструментів. (Слухання твору)

2 Слайд-схема музичних інструментів у оркестрі.

Подивіться, як виглядає симфонічний оркестр на сцені.

Яких інструментів тут немає!

Інструменти музичні,

Я скажу вам – унікальні.

Їх величезна кількість

Захоплює учнівство.

Придивіться уважніше і ви побачите, що інструменти в оркестрі розподілені в строгому порядку. Попереду розташовані альти, скрипки, віолончелі, трохи здалеку стоять контрабаси. Відразу за віолончелями розташувалося сімейство дерев'яних духових - флейти, кларнети, гобої, фаготи. Праворуч від них розмістилися їхні родичі Мідні духові труби, валторни, тромбони та туби. За ними барабани та ще багато різних інструментів. Оркестр – це організована держава, має свої закони, і навіть має президент – керуючий оркестром. Діти, підкажіть, як його називають? (Відповіді)

Диригент вміє змушувати інструменти грати так, як він цього хоче, хоча при цьому не вимовляє жодного слова. Він користується лише паличкою. Підніме її, стукне легенько об підставку для нот – пюпітр – і в оркестрі панує мертва тиша. Змахне нею, і всі інструменти заграють згідно, гармонійно та дружно. Послухаймо, як звучить симфонічний оркестр. .

Хлопці, а як ви вважаєте, чи багато інструментів у симфонічному оркестрі? (Відповіді дітей

Так, у цьому оркестрі багато інструментів. Усі вони поділяються на кілька груп.
Слайд 3.

Струнні смичкові(Грають за допомогою смичка)
Духова група (
Грають за допомогою повітря)
Ударна група (
Звуки дістають ударами)

І перша група з якою ми познайомимося – це струнна смичкова група

Слайд 4

Хлопці, а чому вона так називається? (Відповіді дітей)

Найкрасивіша зі струнних це красуня скрипка. Локони вигнутого грифа прикрашають точену головку. Талія у неї така, що змагатися з нею не може навіть балерина. Скрипка зроблена з дерева, що грають на ній смичком. Звук скрипки дуже гарний, високий, співучий. Музиканта, який грає на скрипці, називають скрипалем. За співучий і гарний голос скрипку звуть царицею музики. У давнину людина помітила, що натягнута тятива мисливської цибулі може приємно звучати. Поступово люди почали робити музичні інструменти з однією, двома чи кількома струнами. Вони й були предками нашої скрипки. Чимало попрацювали скрипкові майстри, Перш ніж скрипка стала першою співунню в оркестрі; вони підбирали спеціальні сорти дерева, намагалися натягувати різні струни. Зараз скрипка виглядає так: має чотири струни, які натягнуті на дерев'яний корпус. Звуки виходять від зіткнення струни зі смичком. Але для того, щоб змусити скрипку співати, треба бути добрим музикантом. Давайте послухаємо її голос і знайдемо слова, які підходять до її тембру.

Слухання скрипки

Хлопці, у сім'ї струнних інструментівживе як скрипка, має багато родичів. Перед нами – альт. Він дуже схожий на скрипку, але більше. Звук у нього глибший. Тому його називають двоюрідним братом скрипки.

Діти, подивіться, будь ласка, на слайд. Ви, мабуть, подумали, що перед вами великі скрипки. Так, ви маєте рацію це теж родичі «цариці музики», але схожі вони на неї лише зовні, формою. Але які вони різні тембри. Ось віолончель. У неї особливий тембр звучання і свій характер. Коли потрібно висловити музикою скорбота, смуток, смуток, розпач, віолончелі немає рівних, настільки глибоко передає вона ці почуття.

Сімейство скрипкових завершує ще один представник – контрабас. У нього єдиний голос дуже густий і щільний. Послухаймо його красивий тембр.

Слухання контрабасу.

Ось ми й познайомилися із чотирма родичами із сімейства скрипкових. А як вони зветься?
Діти: скрипка, альт, віолончель та контрабас.

Слайд 4

Хлопці, тепер на нас чекає зустріч із духовою групою. Вона ділиться на дерев'яні та мідні духові інструменти.

Отже, маємо дерев'яні духові інструменти. Перший інструмент називається флейта. У флейти високий і трохи свистячий голос її можна впізнати відразу. Далеким предком флейти була дудочка з очерету. Роблять флейту з дерева. Звук виникає тому. Що в отвори, що знаходяться збоку, вдують повітря. Тому називають дерев'яним духовим інструментом, а музиканта, що грає на флейті, флейтистом. Нині ми з вами послухаємо, як звучить флейта.

Слухання

У сім'ї духових інструментів також багато родичів. Гобій, фагот, кларнет. Принцип гри на них однаковий: за допомогою повітря, яке вдмухують. Всі вони виготовлені з дерева. Але вони мають різні голоси.

Слухання кларнету

Ну, ось хлопці, ми познайомились із деякими інструментами симфонічний оркестр. Я зараз перевірю, чи ви їх дізнаєтеся.

Фізкультхвилинка.

1.Рухи плавні смичка
Наводять у трепет струни.
Мотив звучить з далеко,
Співає про вечір місячний.
Як ясний звуків перелив,
У них радість та посмішка,
Звучить мрійливий мотив.
Я називаюсь – скрипка.

2. Який інструмент має струни і педаль?
Що ж це таке? Безперечно, це дзвінкий наш….(рояль.)

3.Гучче флейти, голосніше скрипок,
Гучніше за труби наш велетень.
Він ритмічний, він відмінний, наш веселий.барабан.)

4.Приклав до губ я трубку-
Полилася по лісі трель,
Інструмент той дуже тендітний,
Називається ….сопілка.)

5.Струн дано мені дуже мало,
Але поки що мені вистачало!
Струни ти мої задень
І почуєш: длень, длень, длень!
Ану, хто я? Відгадай!
Пустотлива ..... (балалайка.)

Ну, хлопці, дайте відповідь, чи всі інструменти були з симфонічного оркестру? (Відповіді дітей.)

А тепер продовжимо знайомство із мідними духовими інструментами. Чому вони називаються мідними? (Відповіді дітей)

Волторна – вона схожа на равлик і має дуже гарний звук.

Слухання

Труба – звук яскравий, різкий. Труба звучить призовно як героїчний клич. Раніше труби використовували на полюванні.

Слухання

А тепер ми познайомимося з ударною групою. Десятки тисяч років тому людина взяла в обидві руки по каменю і почала стукати ними один про одного. Так виник перший ударний інструмент. Це простий пристрій, який не може ще дати музики, але вже може дати ритм. Ударні інструменти набагато старші за духові. Наразі ударні – це дуже велика група інструментів. Я не зможу познайомити вас з кожним із них, але постараюся вибрати найяскравіші. Отже, литаври, у них металевий корпус, від ледь чутного до громоподібного. Послухаймо цей унікальний інструмент.

Слухання
Дехто вважає, що на барабані грати простіше – простого. Взяв у руки палички та стукай. Але ж музикантові треба витримати ритм протягом усього музичного твору. А це дуже складно. Давайте послухаємо, як звучить барабан.

Слухання.

Ось ми й познайомились із деякими інструментами симфонічного оркестру. На які групи діляться усі інструменти симфонічного оркестру?

Молодці! З цим завданням ви впоралися. А тепер я дам вам завдання складніше. Ми визначатимемо, який інструмент звучить.

"Вгадай який інструмент звучить?"

Муз. Давайте підіб'ємо підсумок нашого заняття. Ми ближче ознайомилися з основними групами музичних інструментів. Дізналися про їхню різноманітність, прослухали звучання інструментів, визначали їх по слуху. А що вам сподобалося на занятті?(Відповіді ) Хлопці намалюйте, будь ласка, вдома один із музичних інструментів, який вам найбільше сподобався. А потім у музичній залііз ваших малюнків ми створимо свій симфонічний оркестр.

До побачення, до нових зустрічей!

Діти під "Вальс" залишають зал.



Top