Романси про природу. «Природа у музиці

Комплект уроку з музики 3 клас, 2 урок Е.Д.Критська "Природа та музика-романс"

Перегляд вмісту документа
«Природа та музика-романс»

Дата:

Клас: 3

Номер уроку та чверть: 2:1

Тема розділу:"Росія-Батьківщина моя".

Тема урока:«Природа та музика-романс».

Мета уроку:

Завдання - Освітня:

    Виховна:

    Розвиваюча:

Музичний матеріал:

    Романс Чайковського «Благословляю вас ліси»

    романс «Я пам'ятаю чудова мить» М.Глінка

    «Жайворонок» М.І.Глінки.

Обладнання:

    магнітофон, колонки;

    Презентація

ХІД УРОКУ

1 етап. Організаційний момент.

Вхід під музику.

Музичне привітання.

2 етап - підготовка до нового матеріалу.

Ми продовжуємо з вами подорож у світ музики.

Хлопці ми з вами знаємо, що пісня ставитиметься до вокального мистецтва. А які відмінні особливостіпісень ви знаєте?(Виконує хор, співаки. Акомпанує піаніно. Веселі, сумні, про маму, про Батьківщину, про життя. Народні, композиторські).

Сьогодні ми познайомимося із ще одним видом вокального мистецтва… Яким? У цьому нам допоможе кросворд, розгадавши його, ми дізнаємося,Слайд 2

2. голосно, тихо.
Хто награє мені?

Без помилки, без вади,
Ну звичайно... ( фортепіано)

3 Пташині тріли це…

І краплі це -… (музика)

4. Шаляпін усім на заздрість співав,
Талант великий він мав,
Все тому, що вивчав
Мистецтво, що звуть... (вокал)

5. Потрібно, щоб мене заспівати,
Музичний слух мати.
Щоб краще прозвучало,
Вивчи слова спочатку. (пісня)

6. Низьким голосомведмідь може голосно заревіти.
Чути лева, хоч він не близький. Його голос також низький.
Назвіть мені зараз найнижчий голос... (Бас).

Мабуть, ви вже здогадалися, що мова сьогодні піде? (про РОМАНС)

3 етап. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 3

Діти, вдома ви намалювали картини до Четвертої Симфонії П.І. Чайковського.

Що ви зобразили на картинах? (Демонстрація картин під музику П.І. Чайковського)

Чому саме природу? (Бо мелодія другої частини Четвертої симфонії допомагає нам побачити картини природи.)

Що таке мелодія?

слайд 4- Хлопці, сьогодні ми продовжимо знайомство із творчістю великого російського композитора П.І. Чайковським і послухаємо його романс «Благословляю вас, ліси» на вірші поета А. Толстого.

Чайковський писав романси протягом усієї своєї творчого життя. Перші вокальні п'єси, і серед них романс "Мій геній, мій ангел, мій друг"на слова А.Фета, вийшли з-під пера юнака Чайковського – учня Училища Правознавства у другій половині 50-х, і це були перші відомі нам досліди композиції. Всього композитор написав 103 романси та пісні, сім вокальних ансамблів(дуетів та тріо).

Романсом називають сольну пісню із інструментальним супроводом. Слово це іспанське, і спочатку воно означало пісню, що виконується по-романски, тобто іспанською. За старих часів романс співали під акомпанемент гітари, лютні, клавесина, пізніше - у супроводі фортепіано. У романсі особливо тонко і глибоко розкриваються почуття людини, її душевний світ, ставлення до життя, до природи Романсами називають інструментальні п'єси з виразною пісенною мелодією.

Слухаємо романс Чайковського «Благословляю вас, ліси»

Про що співається у романсі?

– Хто виконує романс?

Яка за характером мелодія романсу?

Про що розповіла музика цього романсу?

Про яку природу ми сьогодні слухали романс?

Як він називається?

Хто написав цей романс?

Як ви вважаєте, чим пісня відрізняється від романсу ? (Пісня пов'язана з життям, з настроєм, а романси з почуттями. Романс відрізняє більш тонкий поетичний текст. Обов'язково сольне виконання з інструментальним супроводом).

А за звучанням, виконанням? (плавні, ліричні, красиві, мелодійні, трепетні)

Давайте ближче познайомимося із романсом.

Слайд 5-7.Романс- це вокальний твір, написаний на невеликий вірш ліричного змісту (часто на тему кохання) для голосу з інструментальним супроводом.

Слово «романс» надійшло з Іспанії

Романсом називали народну піснюліричного чи героїчного змісту.

Слайд 8Музичні поети. Величезне впливом геть розвиток російського романсу справила поезія. Зверніть увагу на музичні поети.

Слайд 9Композитори. Для композиторів романс став тим жанром, у якому могли висловити нові образи, картини, настрої (слайд).

-Давайте послухаємо ще один роман з усім нам відомого композитораМ.І.Глінки

-Слайд 10Слухаємо романс «Я пам'ятаю чудову мить» М.Глінка-А.Пушкін (фрагмент)

Які почуття викликала у вас ця музика? Що ви можете сказати про неї?

Романс «Жайворонок»Слайд 11-12

Слухання музики

Про що романс, хто виконував, ин-т. Які образотворчі моменти ви почули у романсі? (про птицю, яка має полетіти, сумна, гарна мелодія, сопрано, фортепіано)

Подивіться на репродукції картин, і скажіть яка картина найбільше підходить саме до романсу «Жайворонок»? Чому?Слайд 13-14

Виконуємо романс.

4 етап. Підбиття підсумків уроку.

Слайд 15Бліц-опитування: що таке романс?

Слайд 16Виведення на екрані Жанрові ознакиромансу:

Яким кольором ви зобразили б свої відчуття, після прослуховування романсів? (Діти малюють на листочках і наприкінці уроку прикріплюють на дошку).

Відповіді хлопців…

6 етап. Д\З

Слайд 17Домашнім завданням буде таке: намалювати ілюстрацію до романсу М.Глінки «Жайворонок».

Перегляд вмісту презентації
«Презентація до конспекту уроку – "Романс"»



Сьогодні я анітрохи не боюся,

З двадцятим століттям тимчасово розлучитися,

Дозвольте, я в коханні вам порозуміюсь

Високим складом російського романсу.


П.І. Чайковським романс - "Благословляю вас, ліси" на вірші російського поета А. Толстого.

Усього композитор написав:

103 романси та пісні, сім вокальних ансамблів (дуетів та тріо).



У Росії романс спочатку виникає у дворянському Московському середовищі і носить салонний характер.

Він призначений для вузького кола осіб, які збираються на вечори.


  • Слово «романс» прийшло з Іспанії , де спочатку означало вірш іспанською ("романською") мовою , розраховане на музичне виконанняіз інструментальним супроводом.
  • Романсомназивали народну пісню ліричного чи героїчного змісту. Поширившись в інших країнах, музичний термін «романс» став означати вокальний жанр.

А.Н.Плещеєв

М.Ю. Лермонтов

А.К.Толстой

А.С.Пушкін

І.С.Тургенєв

А.А. Фет

Н.А.Некрасов

Ф.І.Тютчев


А.Є.Варламов

А. А. Аляб'єв

М.І. Глінка

Н.А.Римський - Корсаков

С.В. Рахманінов

П.І.Чайковський


Я пам'ятаю чудову мить.

А.С. Пушкін

М.І. Глінка


Романс «Жайворонок»

М.І.Глінка – Н.В. Лялька


Між небом та землею пісня лунає,

Невихідним струменем голосніше, голосніше ллється.

Не бачити співака полів, де співає так голосно

Над подружкою своєю, жайворонок дзвінкий

Вітер пісеньку несе, а кому не знає…

Та, кому вона зрозуміє, від кого дізнається.

Лійся пісенька моя, пісня надії солодкою,.

Хтось згадає про мене і зітхне крадькома.


Іларіон Прянишников «Жорстокі романси»

Василь Тропінін «Гітарист»

Сергій Судейкін «Романс Глінки»



  • 1 Що таке романс?
  • 2Які композитори та поети писали романси?
  • 3 Які інструменти супроводжують співи романсів?

Жанрові ознаки романсу:

  • зміст романсу завжди ліричний;
  • Текст присвячений будь-якому переживанню, зазвичай любовному;
  • У романсі мелодія складніше тісно пов'язана із віршем;
  • відсутність куплетно-приспівної форми;

  • Намалювати ілюстрацію до романсу «Жайворонок» М. Глінки

Природа напрочуд різноманітна фарбами та формами. А скільки краси в лісі, на лузі, серед поля, біля річки, біля озера! А скільки в природі звуків, цілі багатоголосності хорів комах, птахів та інших тварин!

Природа-справжній храм краси, і невипадково всі поети, художники, музиканти черпали свої задуми, спостерігаючи в оточенні природи.
Музика та вірші – це те прекрасне, без чого людина не може жити. Багато композиторів, поетів складали чудові творипро красу природи. У природі є душа, у ній є мова, і кожному дано почути цю мову, зрозуміти її. багатьом талановитим людям, поетам, музикантам вдалося зрозуміти мову природи і всім серцем полюбити її, тому і створили вони багато прекрасних творів.
Звуки природи послужили основою створення багатьох музичних творів. Природа потужно звучить у музиці. Музика була вже у давніх людей. Первісні людипрагнули вивчати звуки навколишнього світу, вони допомагали їм орієнтуватися, дізнаватися про небезпеку, полює. Спостерігаючи за предметами та явищами природи, вони створили перші музичні інструменти- барабан, арфу, флейту. Музиканти завжди навчалися у природи. Навіть звуки дзвона, які лунають у церковні свята, звучать завдяки тому, що дзвін створили за подобою квітки дзвіночка.
У 1500 в Італії була зроблена мідна квітка, випадково її вдарили, і пролунав мелодійний дзвін, дзвоном зацікавилися служителі релігійного культу і ось він звучить, радуючи прихожан своїм дзвоном. Вчилися у природи і великі музиканти: Чайковський не виходив із лісу, коли писав дитячі пісеньки про природу та цикл “Пори року”. Ліс підказував йому настрій та мотиви музичного твору.

Особливе місце у нас у репертуарі посіли романси Сергія Васильовича Рахманінова.

Його відрізняють чуйність до поетичного тексту, яка народжувала мелодію, повну живого «дихаючого» фразування.
Одним із найкращих романсів Рахманінова на слова Ф. Тютчева є "Весняні води", повний хвилюючої сили пробудження природи, молодості, радості та оптимізму.

Ще в полях біліє сніг,
А води вже навесні галасують.
Біжать і будять сонний брег,
Біжуть і блищать і кажуть.
Вони кажуть у всі кінці:
"Весна йде, весна йде!
Ми молоді весняні гінці,
Вона нас вислала вперед!

Рахманінов. "Весняні води".


Рахманінов. Романс "Весняні води".


Вірші великого поета Федора Івановича Тютчева з дитячих років відомі всім російським людям. Ще не навчившись читати і писати, ми пам'ятаємо напам'ять його проникливі рядки.

Люблю грозу на початку травня,
Коли весняний, перший грім,
Як би граючись і граючи,
Гукає у небі блакитному.

У житті поета кохання та природа займають особливе місце.

. І. Тютчева прийнято називати співаком кохання та природи. Він був справді майстром віршованих пейзажів, та його натхненні вірші зовсім позбавлені порожнього і бездумного милування, вони глибоко філософічні. Для Тютчева природа ототожнюється з людиною, природа йому - розумне істота, наділене здатністю любити, страждати, ненавидіти, захоплювати і захоплюватися:

Федір Тютчев. Вірші.


Тема природи вперше з такою силою та пафосом прозвучала у ліриці Чайковського. Цей романс - одне з найдосконаліших творів Чайковського. Він належить до порівняно небагатьох сторінок його музики, виконаних внутрішньої гармонії, повнота щастя.

.П. Чайковський перебував під чарівністю ліризму віршів О. Толстого, їхньої яскравої відкритої емоційності. Ці їхні художні якості допомогли Чайковському створити серію шедеврів вокальної лірики на вірші А. Толстого - 11 ліричних романсів і 2 дуети, що увібрали в себе цілу гаму людських почуттів, Романс «Благословляю вас, ліси» став вираженням власних думок композитора.

Благословляю вас, ліси,
Долини, ниви, гори, води,
Благословляю я свободу
І блакитні небеса.
І посох мій благословляю,
І цю бідну суму,
І степ від краю до краю,
І сонця світло, і ночі темряву,
І самотню стежку,
По якій, жебрак, я йду,
І в полі кожну билинку,
І у небі кожну зірку.
О, якби міг усе життя змішати я,
Всю душу разом з вами злити;
О, якби міг у мої обійми
Я вас, вороги, друзі та брати,
І всю природу укласти!

Чайковський. Романс "Благословляю вас ліси".


Російський композитор Римський-Корсаков знав про море не з чуток. Гардемарином, а потім мічманом на кліпері «Діамант» він пройшов далекий шлях до північноамериканського узбережжя. Улюблені морські образи виникають у багатьох його творіннях.
Такою, наприклад, є тема «океана-моря синього» в опері «Садко». Буквально у кількох звуках автор передає приховану міць океану, і це мотив пронизує всю оперу.

Римський Корсаков. Вступ до опери "Садко".


Ще одна улюблена тема музичних творів про природу – схід сонця. Тут відразу приходять на думку дві найвідоміші ранкові теми, які чимось перегукуються між собою. Кожна по-своєму точно передає пробудження природи. Це романтичний «Ранок» Еге. Гріг і урочистий «Світанок на Москві-ріці» М. П. Мусоргського.
Світанок Мусоргського починається з пастушої мелодії, в оркестрове звучання, що міцніє, ніби вплітається дзвін дзвонів, і над річкою все вище піднімається сонце, покриваючи воду золотою брижами.


Мусоргський. "Світанок на Москві річці".



Серед музичних творів про природу окремо стоїть «велика зоологічна фантазія» Сен-Санс для камерного ансамблю. Несерйозність задуму визначила долю твору: «Карнавал», партитуру якого Сен-Санс навіть заборонив публікувати за життя, повністю виконувався лише у колі друзів композитора». Єдиний номерциклу, опублікований і виконуваний публічно за життя Сен-Санса, - знаменитий «Лебідь», який став 1907 року і шедевром балетного мистецтва у виконанні великої Анни Павлової.

Сен-Санс. "Лебідь"


Гайдн, як і його попередник, широко використовує можливості різних інструментівдля передачі звуків природи, наприклад літньої грози, стрекотіння коників і жаб'ячого хору. У Гайдна музичні твори про природу пов'язують із життям людей - вони майже завжди присутні на його «картинах». Так, наприклад, у фіналі 103 симфонії ми ніби знаходимося в лісі і чуємо сигнали мисливців, для зображення яких композитор вдається до відомого засобу - золотого ходу валторн. Послухайте:

Гайдні. Симфонія №103, фінал.


Текст складається з різних джерел.

Переважною сферою романсів Рахманінова була лірика, світ особистих почуттів та настроїв. Тому вони емоційно відкриті, щирі та безпосередні. Рахманінов прагнув сфотографувати основний настрій того чи іншого поетичного текстуу яскравому мелодійному образі. Разом про те композитор відрізняється дбайливим, уважним ставленням до поетичного слова, не допускає довільних перестановок слів чи повторів, порушують форму вірша.

Багато романсів Рахманінов написав на вірші про природу. Композитора приваблювала пейзажна лірика різних російських поетів. У цій статті йтиметься про особливості пейзажу у А.Фета, А.К.Толстого, Ф.Тютчева, І.Буніна, до творчості яких неодноразово звертався Рахманінов.

Почуття природи у Фета має універсальний характер. Практично неможливо виділити суто пейзажну лірику Фета, не порвавши при цьому зв'язків із людською особистістю, підпорядкованої загальним законамприродного буття. Фет – чудовий знавець життя природи. У його віршах вона наповнюється гармонією та поетичними подіями. Троянди сумують і сміються, тонко дзвонить у квітнику. Перед нашими очима виникають жоржини, обпалені подихом першого морозу, розкидає гілки пухнаста весняна верба, оживає гнане вітром перекотиполе. Фет детально розглядає тварин, птахів, комах. Він розрізняє голоси соловейка, жайворонка, граків, чапель, чибіса, зозулі, стукіт «вертлявого» дятла. У його віршах можна зустріти лукаву рибку, черв'яка, мошок, бджіл, горобця, ластівок, журавлів, півня, сріблястого зайця, пса сторожового. Весь цей світ дихає, рухається, радіє життю.

Привертає увагу пристрасть Фета до ефектів контрастного освітлення, блиску і відбиття, що приводить на згадку методи роботи імпресіоністів. Місяць, свічка, гладь озера зазвичай сприймаються у його віршах як реальні джерела цих ефектів, а не як традиційні елегічні деталі:

Місяць світлом з висоти
Обдап ниви,
А в яру блиск води,
Тінь та верби
(«Що за вечір!»)

Над озером лебідь у очерет простяг,
У воді перекинувся ліс,
Зубцями вершин він у зорі потонув,
Між двома згинаючи небес
(«Над озером лебідь...»)

Яке щастя: і ніч, і ми самі!
Річка, як дзеркало, і вся блищить зірками
(«Яке щастя...»)

Тяжіння до гри світла і тіні, предмета і відображення пов'язане з ідеалістичною естетикою Фета, зі спробою знайти світ краси та в чистому людському сприйнятті. У вірші «Діана», наприклад, відображення у воді лику богині, що хитає вітром, дає життя нерухомому мармуру. Блики від багаття в лісі створюють в уяві поета фантастичну та святкову картину («Яскравим сонцем у лісі...»).

Вірш «Любо мені в кімнаті» цілком побудований на описі місячного променя, що проник у кімнату, і гри світла і тіні на листі дерев. Іноді здається, що Фет протиставляє два світи Краси – земну реальність та її ідеальний образ, відображений у свідомості людини. Він ніби не наважується відразу визначити перевагу одного з цих світів:

Кому вінець: богині ль краси,
Чи в дзеркалі її зображенням?
Поет збентежений, коли дивуєшся ти
Багатій його уяві.

Але тверезою відчуття повноти реального буття та залежності від неї глибини людського сприйняттясвіту завжди перемагає у Фета:

Не я, мій друже, а Божий світ багатий,
У порошинці він плекає життя і множить,
І що один твій висловлює погляд
Того поет переказати не може.

Романс Рахманінова "Яке щастя" на вірші Фета поєднує пристрасне ліричне почуття з образом природи. Мрійлива атмосфера тихого нічного пейзажу змінюється в момент кульмінації захопленим поривом, в якому чуються радісне захоплення життям і жага до злиття з навколишнім світом.

Пейзажна лірика А.К.Толстого спонукала Рахманінова на написання трьох романсів: «Смеркало...», «Ти пам'ятаєш вечір...», «Вже ти, моя нива...».

У А.К.Толстого більшість пейзажних шедеврів написано 70-80-ті роки ХІХ століття. Пристрасний мисливець, Толстой мимоволі залучається до своєрідних «ділових» відносин з природою, які обертаються відмінним знанням її життя. А.К.Толстой не обрамляє свої непомітні, ясні пейзажі «рамкою» картини, не прагне ретельно організувати їх естетично. Він дивиться на природу тверезо, наче усвідомлюючи її стихійну доцільність. Іноді він навмисне перераховує невибагливі деталі звичного сільського пейзажу.

У пейзажну лірику Толстого входять як звукові, і зорові враження:

І глуш, і тиша. Лише сонні дрозди
Як неохоче своє закінчують спів; Від лугу сходить пар ... мерехтливої ​​зірки
Біля ніг моїх у воді з'явилося віддзеркалення;
Прохолодою дунуло, і торішній лист
Зашелестів у дубах...

Розповідь ллється природно, захоплюється досить тривалий час: поет поклав у вірш опис полювання.

Перехід від картин природи до внутрішньому світулюдини А.К. Толстой робить легко, частіше - за контрастом, не наділяючи пейзаж багатоплановістю:

Але чому ж раптом, болісно і пристрасно,
Минулим на мене повіяло несподівано...

В іншому випадку поет прямо говорить про привабливій силіявищ природи, які провокують його на роздуми та зіставлення:

На землю жовтий листок спадає за листком;
Мимоволі я стежу за ними поглядом думним.
(«Прозорих хмар спокійний рух...»)

Пейзажі А.К.Толстого не претендують на грандіозність чи винятковість, у яких входять описи гір, моря, широких степів. Вони часто будуються на зачаруванні окремих, добре знайомих, навіть деталей, що примелькалися:

Знову розчинилися двері на вологий ганок,
У полуденних променях сліди нещодавньої стужі
Димаються. Теплий вітр повіяв нам в обличчя
І морщить на полях синіючі калюжі.
(«Знову розчинилися двері...»)

Тут цілий комплекс всіляких, конкретних відчуттів, у яких можна побачити точні приклади весни.

У романсі «Ти пам'ятаєш вечір» Рахманінов у музичних звуках переплітає відчуття від сприйняття природи з почуттями, що народжуються інтимною близькістюз коханою. Шум моря, пісні солов'я, шарудіння гілок акації, «рев дощового потоку», зливаючись, утворюють неповторну гармонію всепоглинаючого щастя.

Однією з вершин рахманіновського вокальної творчості 1890-х років є «Весняні води» на вірші Тютчева.

Поет-мислитель, схвильований споконвічними та глибинними питаннями буття, Тютчев був проникливим та тонким художником. Його часто називають "співаком природи". Ця назва виправдана як постійним прагненням поета філософськи зрозуміти життя всесвіту, так і властивим йому живим та безпосереднім ставленням до природи. Заздривши "стародавнім народам", Тютчев багато в чому наближався до античного світорозуміння. У деяких його віршах піддаються переосмисленню традиційні міфологічні образи("Весняна гроза", "Бачення"). В інших, користуючись уособленнями, Тютчев вдається до свого роду міфотворчості ("Літній вечір", "Весняні води"). Ще характерніше для поета романтичне уявлення про загальну одухотвореність природи, що лежить в основі всієї його образної системи. Доводячи, що природа "не зліпок, не бездушний образ", він говорить про неї тими ж словами, що і про "істоту розумну":

У ній є душа, у ній є свобода,
У ній є кохання, у ній є мова
(«Не те, що ви думаєте, природа ...»)

Часто через звернення до явищ та картин природи Тютчев розкриває складний світлюдських переживань. Він має вірші, побудовані за принципом паралелізму між чином, запозиченим у природі, і тим чи іншим станом людини. Наприклад, вірш «Фонтан», також покладений на музику Рахманіновим:

Дивись, як хмарою живою
Фонтан сяючий клубочиться;
Як горить, як дробиться
Його на сонці вологий дим.
Промінцем піднявшись до неба, він
Торкнувся висоти заповітної,
Ненова пилом вогнекольоровий
Пасти на землю засуджено.

Іноді аналогія людини прихована у підтекст, надаючи вірша символічний характер («Що ти хилиш над водами», «Обвіяв віщею дрімотою»). Але незалежно від того, присутня чи ні у віршах пряма аналогія чи прихований символ, його пейзажної лірикивластиві реальні зримі прикмети. Тютчевський епітет зазвичай логічно зрозумілий і, водночас, емоційно виразний. Такий, наприклад, епітет «ніби кришталевий», яким передається відчуття погожого дня ранньої осені («Є в осені первісної...»). Поет вміє відкрити у слові новий ще помічений відтінок сенсу. У нього берези не одягнені, а «овіяні» молодим весняним листям («Перший лист»), ніч «випаровується» при світлі «ліниво» і «несміливо» зимового дня, що виникає («Грудневий ранок»). Дуже точні слова знаходить поет, щоб передати зорове враження від веселки:

Один кінець у ліси встромила.
Іншим за хмари пішла -
Вона повнеба охопила
І у висоті знемогла
(«Як несподівано та яскраво...»)

За характеристикою музикознавця В.А.Васіної-Троссман, «Весняні води» Рахманінова – це «гімн стихійним поривам, буйному цвітінню молодих сил»». Тут чуються настрої весняного оновлення, розкріпачення та підйому душевних сил. Образ природи набуває широкого символічне значення. Майже як бойовий клич звучить фраза "Весна йде!".

Одним із чудових зразків рахманінівської вокальної лірики за глибиною та ємністю образного змісту є романс «Ніч сумна» на вірші І.Буніна. З Буніним композитора пов'язували багато років взаємна симпатія і спільність художніх поглядів. Їх зближували і ріднили пристрасна любов до російської природи, до прикмет вже проходить життя в безпосередній близькості людини до навколишнього світу, поетичність світовідчуття.

Бунін у своїй ліриці говорить про природу як зосередження гармонії. Бути природним, як сама природа, – ось ідеал Буніна-поета. Не тільки захоплення перед природою, а й пристрасна жага до возз'єднання з нею - ця тема у вірші 16-річного Буніна

Ти розкрий мені, природа, обійми,
Щоб я злипся з твоєю красою!
(«Ширі, груди, розкрийся для прийняття...»)

Бунін вважає, що у природності буття - джерело основних цінностей існування: спокій, бадьорість, радість. Бунін наполегливо повторює, збагачуючи новими метафорами, олюднення (антропоморфізм) природи, що давно виникло в російській ліриці. Поезія фози, що звучить по-тютчевськи, як символ оновлення світу, прямо проектується в людське життя. Але тютчевська тема знаходить у Буніна несподіваний поворот. Поет чує у весняній грозі як грім, а й тишу:

Яка ти таємнича, гроза!
Як я люблю твоє мовчання!
(«Полями пахне»)

Образ самотнього подорожнього, що блукає вночі, в глухому степу до далекої, неясної, але нестримно привабливої ​​мети, набуває в короткому, лаконічному бунінському вірші «Ніч сумна» символічне значення:

Ніч сумна, як мрії мої.
Далеко в глухому степу широкому
Вогник мерехтить самотній...
У серці багато смутку та кохання.

Але кому, і як розкажеш ти,
Що кличе тебе, чим серце повне?
Шлях далекий, глухий степ безмовний,
Ніч сумна, як мої мрії.

Вічне прагнення до недосяжного - один із основних мотивів романтичного мистецтва - така у виставі художника-романтика вся людське життя. Рахманінов тонко вловив ліричну багатозначність поетичного тексту Буніна. У широкій виразній мелодії чується жагуча жага життя.

С.Рахманінова з повним правом можна назвати співаком природи. У своїх пейзажних романсах він досяг таких блискучих художніх висот, яких досягли в пейзажній ліриці А. Фет, А.К. Толстой, Ф. Тютчев, І. Бунін. Мистецтво пейзажу об'єднує Рахманінова цих поетів. Гострота зору, тонкість зображення, любовна увага до найдрібніших подробиць життя рідної російської природи, досконалість володіння кольоровим «пензлем» роблять вірші вітчизняних поетів та романси Рахманінова безсмертними.

Матеріали конференції “Ф.І. Шаляпін та С.В. Рахманінов – вершини музичної творчості XX століття». Тамбов, 2003.

Тема уроку: «Природа музикою. Романс»

Ціль: допомогти навчитися сприймати красу природи через музичні образиромансів.

Завдання:

  1. познайомити школярів із поняттями «романс», відмінностями романсу від пісні, закріпити знання понять «акомпанемент, мелодія»;
  2. розвивати вміння аналізувати музичний твір, здатність прислухатися і порівнювати образи та характер творів; розвивати співочі навички;
  3. Виховувати емоційний відгук на музику, любов до рідній природі, інтерес до національної музичної культури

Обладнання: фортепіано, комп'ютер.

Музичний репертуар:М.І. Глінка «Жайворонок», С.В. Рахманінов «Весняні води»,

Хід уроку

  1. Орг. момент. Вітання.
  2. Введення у тему уроку.

Подивися, мій юний друже,

Що знаходиться навколо –

Небо світло-блакитне, сонце світить золоте,

Вітер листя грає,

Пташка в небі співає.

Поле, річка та трава,

Гори, повітря та листя,

Птахи, звірі та ліси,

Грім, тумани та роса.

Людина та пора року

Це все довкола - …….. (природа)

Як ви думаєте, про що йтиметься сьогодні на уроці? (про природу).

Ми побачимо, як композитори показали природу музикою. А допоможе нам у цьому один вокальний жанр.

Для того, щоб дізнатися про цей жанр, вам треба відгадати загадки і з перших літер відповідей скласти слово.

1. Він наш церковний служитель.

Був для Баха натхненником.

Цілий оркестр він замінить один.

Як називається той пан? (Орган)

2. Я стою на трьох ногах,

Ноги у чорних чоботях.

Зуби білі, педаль.

Як звуть мене?.. (Рояль)

4. Як ясен звуків перелив

У них радість та посмішка

Звучить мрійливий мотив,

Його назва... (Скрипка)

5. Ось клавіші, як на роялі,
Але щоб вони заграли,
Щоб пісня була непогана
Розтягувати треба хутра. (Акордеон)

6. Він схожий на брязкальце,
Тільки це не іграшка! (Маракас)

Яке слово вийшло? (Романс). Сьогодні ми послухаємо романси російських композиторів. Вчимося аналізувати і порівнювати музичні твори.

Як ви вважаєте, а що таке романс? Прослухайте опції та виберіть правильний.

1. Музично-поетичнетворчість народу , невід'ємна частинанародної творчості , існуючого, як правило, в усній формі, що передається з покоління в покоління (Народна музика)

2. Музичні твори, пов'язані з текстамирелігійного характеру, призначені для виконання під часцерковної служби або в побуті (Духовна музика)

3. Це невеликий вокальний твір із інструментальним супроводом. Такий твір пишеться з урахуванням ліричної поезії. (РОМАНС)

Романсом називають твір, написаний для голосу у супроводі ансамблю чи одного інструменту. "Романс" - це іспанське слово, що означає "по-іспанськи", тобто виконується, як в Іспанії. Термін цей виник у середні віки. Він означав, що вокальний твір виконується іспанським співаком у іспанському стилі. Незабаром світ став називати світську пісню «романсом». За старих часів романс співали під акомпанемент гітари, лютні, клавесина, пізніше у супроводі фортепіано.

Головна відмінність романсу від пісні полягає в тому, що в першому мелодія дуже тісно пов'язана з літературним текстом. Кожне слово підкреслюється мелодією, ритмом та характером музики, тоді як у пісні музика служить лише супроводом. Тому в романсі акомпанемент є не менш важливим, ніж вокальна партія.

У 18 столітті почалося широке захоплення романсом. Це сталося завдяки тому, що великі поети створювали свої твори саме у цей час. На вірші І. У. Гете, А. З. Пушкіна, М. Ю. Лермонтова, А. А. Фета було написано дуже багато романсів.


У Росії з'явився зовсім новий вид романсу - циганський романс». Природно, що він розрахований на простий акомпанемент гітари та скрипки, а також на непрофесійний спів виконавця. Тим не менш, циганський романс став дуже популярним у 19 столітті і зберігся і в наш час. Романси становили багато російських композиторів: М.І. Глінка, П.І. Чайковський, Н. Римський-Корсаков, С.С. Прокоф'єв та багато інших віддали данину цьому чудовому вокальному жанру.

  1. Слухання.

А чим відрізняється романс від пісні? У романсі відсутній приспів, а мелодія та акомпанемент складніші в порівнянні з піснею. У романсі глибоко розкриваються почуття людини, її душевний світ, ставлення до життя та природи. Тому більшість романсів про кохання та природу.

Що таке «акомпанемент» (супровід мелодії на музичному інструменті).

Зараз ви почуєте знаменитий романс російського композитора Михайла Івановича Глінки «Жайворонок». Цей романс написаний вірші російського поета Кукольника. Послухайте та підберіть слова, які підходять до характеристики мелодії романсу. (Слухання твору)

Якими словами можна описати мелодію романсу «Жайворонок»?(Плавна, сумна, сумна, протяжна, тужлива ...)

Яку картину ви презентували під цю музику?

Ми з вами пам'ятаємо, що коли співає одна людина, ми називаємо її «солістом».

Прозвучить ще один романс теж російського композитора Сергія Васильовича Рахманінова «Весняні води». Послухайте його та порівняйте з романсом Глінки. (Слухання)

Чим відрізняються романси? (Характером…….)

Що спільного у романсах? (зображені картини природи)

Що хотів показати Рахманінов у своєму романсі? (прихід весни, прокидається природа….)

Сьогодні на уроці ми переконалися, що до образів природи зверталися у своїй творчості не лише поети та художники, а й композитори, які за допомогою музичних звуківмалювали природу у своїх творах.

4. Вокально-хорова робота.

Розспівування. «Андрій – горобець не ганяй голубів», «Не літай соловей біля віконця». Розучування та виконання всім класом та по рядах.

Розучування пісні «Колискова ведмедиця».

Напевно багато хто з вас знає цю пісню, але все ж таки послухайте її і придумайте свою назву. (Слухання).

Як би ви назвали цю пісню? (Відповіді)

А композитор назвав цю пісню «Колискова ведмедиця».

Про кого і про що йдеться у цій пісні? (Відповіді)

Розучимо її за фразами.

(Звертаю увагу на чистоту інтонування мелодії, чіткий текст, активну артикуляцію, виразне виконання куплету)

на наступному уроціми продовжимо вивчати цю пісню.

5. Підсумок уроку.

З яким вокальним жанромви сьогодні познайомились? Які романси, які пролунали на уроці, ви запам'ятали? Про що ці романси?

Хто написав музику до цих романсів?

6. Оцінювання.

7. Домашнє завдання.Намалювати картину до одного з романсів, що сподобалися.



Top