Садок співак російської старовини. Співаки російської старовини

Предмет: музика 3 клас.

Тема уроку: «Співаки російської старовини».

Мета уроку : розкрити сутність вираження «співаки російської старовини»на прикладах творів російських композиторів (М. Глінки, Н. Римського-Корсакова).

Освітні завдання:

Навчальні завдання

Усвідомлення учнями таких понять як билина та Баян.

Розвиваючі

Розвиток навичок здійснювати аналіз музичних творів із виділенням суттєвих та несуттєвих ознак;

Вдосконалення навичок хорового виконання.

Виховні завдання

Виховувати повагу до цінностей вітчизняної культури, почуття гордості за свою Батьківщину, російський народта історію Росії.

Вигляд уроку: урок відкриття нових знань

Використовувані технології:проблемного навчання

Заплановані результати

Особистісні:

формування основ російської громадянської ідентичності, почуття гордості за свою Батьківщину, російський народ та історію Росії;

Формування установки на наявність мотивації до дбайливому відношеннюдо культурних та духовних цінностей;

Метапредметні:

Опанування здатності приймати та зберігати цілі та завдання навчальної діяльності, пошуку засобів її здійснення у процесі освоєння музичної культури;

Формування вміння планувати, контролювати та оцінювати навчальні діївідповідно до поставленого завдання та умов її реалізації; визначати найбільш ефективні способидосягнення результату в різних видахмузичної діяльності;

Універсальні навчальні дії, що формуються

У учнів буде сформовано:

Здатність до оцінки своєї навчальної діяльності;

Виконавчі навички, вміння втілювати характер пісні у своєму виконанні через співи, слово, пластику рухів;

Учні навчаться:

Планувати свої дії відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації, у тому числі у внутрішньому плані;

Виявляти пізнавальну ініціативу у навчальному співробітництві;

Будувати повідомлення в усній та письмовій формах;

Адекватно використовувати комунікативні, передусім мовні засоби для вирішення різних комунікативних завдань, будувати монологічне висловлювання.

Предметні результати:

Навчається:

сприймати музику різних жанрів, розмірковувати про музичні твори, висловлювати своє ставлення до нього;

Використовувати систему графічних знаків для орієнтації в нотному листі під час співу у найпростіших мелодій;

визначати види музики, зіставляти музичні образи у звучанні різних музичних інструментів;

Використовувані технології:проблемного навчання

Основні поняття:Баян, билина, співак-сказач.

Ресурси:

Основні ресурси: - підручник Г.П. Сергєєвої «Музика». 3 клас; фонохрестоматія:Н.А. Римський – Корсаков фрагменти з опери «Садко», М. Глінка фрагменти з опери «Руслан та Людмила», звучання російських народних інструментів

Ресурси додаткові: пісня «Про Батьківщину»; пісня - примовка «У кота-воркоту»

Організація простору:фронтальна, індивідуальна.

ІКТ: комп'ютер , проектор, екран, синтезатор.

Організаційна структурауроку

Етап уроку

Діяльність вчителя

Діяльність учнів

Завдання для учнів, виконання якого призводить до досягнення запланованого результату.

Формування УУД

Мотивації (самовизначення) до навчальної діяльності.

Вітає учнів, створює емоційний настрійна урок, мотивує їх до уроку.

Скажіть, яку людину ви вважаєте інтелігентною та культурною. Чи може культурна людинане мати знань про своє минуле? Бути відрізаним від мудрості та досвіду свого народу?

І відповідь напрошується однозначна: звичайно ні!

І сьогодні, на уроці ми знову доторкнемося до народної творчості.

Зачитує фрагмент билини.

Що НЕ Біла березадо землі хилиться

Не шовкова трава схиляється,

То син перед матір'ю поклоняється,

Кланявся Добринюшка рідній матінці

Просить він великого благословення

Вітають учителі, налаштовуються на урок.

Слухають фрагмент билини.

Регулятивні:

Особистісні УУД:

Пізнавальні: використовувати знаково символічні засоби

Актуалізація знань.

Підводить учнів до теми уроку, актуалізуючи знання.

Що зараз прозвучало? (Билина про Добрина)

А що таке билина?

А як вони дійшли до наших днів?

Чи знали виконавці билин грамоту, чи вміли вони записувати, читати?

Висновок: Це були дуже талановиті людиз унікальною пам'яттю. Саме про них ми сьогодні й поговоримо.

Ставить проблемне питання.

Часто виконавців билин називають співаками російської старовини.

А ви б хотіли дізнатися, чому саме так називають і звідки взагалі прийшов вираз «Співаки російської старовини»

Отже, запишіть тему уроку «Співаки російської старовини»

Відповідають на запитання.

приймати та зберігати навчальну мету та завдання

РегулітивніУУД:враховувати виділені учителем орієнтири дії у новому навчальному матеріалі у співпраці з учителем;

Особистісні УУД: навчально-пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалута способів вирішення нового завдання;

Пізнавальні УУД:

Повторення раніше вивченого матеріалу.

Комунікативні УУД: враховувати різні думки та прагнути до координації різних позицій у співпраці;

формулювати власну думкута позицію;

Постановка мети та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Організовує діяльність визначення мети, завдань уроку.

Яку мету ми маємо поставити перед собою, щоб розкрити, зрозуміти цю тему.

Як можна отримати інформацію?

Що нам у цьому може допомогти? (Підручник, лібретто опер, словник)

Учні формулюють ціль та завдання уроку, планують свої дії для досягнення мети.

планувати власну діяльність відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації та шукати засоби її здійснення;

Комунікативні УУД:

вміння з достатньою повнотою та точністю висловлювати свої думки відповідно до завдань.

постановка питань.

Пізнавальні: самостійне виділення-формулювання пізнавальної мети;

Регулятивні: цілепокладання.

Первинне засвоєння нових знань.

Організовує діяльність учнів за визначенням поняття «співаки російської старовини»; залучає учнів у основні розумові операції (аналіз, синтез, узагальнення...)

Щоб зрозуміти, кого називають співаками російської старовини, звернемося допідручнику на стор.58-59.

Музика яких композиторів допоможе нам розібратися із цим питанням. (Глінки та Римського-Корсакова).

Про яких композиторів йтиметься?

З якими операми ми познайомимося? («Руслан та Людмила» та «Садко»

Що ми бачимо на сторінках підручника? (Музикантів, що грають на гуслях).

На першому малюнку ми бачимо Баяна, якого запросили на весільну урочистість.

Яких людей називали Баян?

(співаків-сказачів, які наспів читали билини)

Послухайте пісню баяна, скажіть, як співає баян.відеоролик)

Висновок: Баян співає неквапливо, оповідально.

Звернемося до наступного джерела-Лібрето. Знайдіть у тексті слова, які розповідають,про що хоче повідати гостям Баян? Учні працюють із текстом.

(Висновок: це якась героїчна подія, або примітний епізод російської історії)

Я б хотіла, щоб ви знайшли всловниках визначення слова баян, билина. Може, ми тут знайдемо відповідь?

Баян - давньоруський співак і оповідач, «піснотворець»

Биліна – «старина», «стара», що передбачає, що дія відбувалася в минулому, за старих часів.

Баян билина

Співак старовина

Звідси і назва «Співаки російської старовини»

Повернемося до назви розділу "Співаки російської старовини".

А ось на наступній сторінці ми бачимо персонажа опери М.А.Римського-Корсакова – Садко. Н.А.Римського-Корсакова називають казкарем у музиці. Бо їм написано багато музичних творів на казкові сюжети.

Чим був знаменитий Садко?

Чому його запрошували на бенкети знатні люди? (бо він розповідав цікаві історії, історії про подвиги російських людей, про захисників своєї

батьківщини).

Послухайте пісню «Ой, ти темна діброва» (слухання).Відео.

Який характер пісня? Чому Садко співає сумну пісню, про що мріє Садко?

М.І.Глінка,

Н.А.Римський-Корсков

Настрій та почуття

Мелодія

плавна, протяжна, співуча

Темп (швидкість виконання)

Хто виконував

хор, соліст, ансамбль

Музичний жанр

пісня, танець, марш

Переживає Садко, що перестали запрошувати його на бенкети новгородські купці, не цікавить їхню історію про минуле свого народу, потрібні їм лише багатство.

Отже, чому ж Баяна та Садко назвали співаками російської старовини?

Висновок: «Співаки російської старовини». Так називали гуслярів - оповідачів билин, саме вони зберігали історію минулих часів.

Відповідають на запитання.

Працюють із текстом.

Слухають, аналізують музичний твір. Працюють зі словниками.

здійснювати інформаційний пошук, збирання та виділення суттєвої інформації з різних інформаційних джерел;

логічні операції порівняння, аналізу, встановлення аналогій

сприймати музику та висловлювати своє ставлення до музичного твору;

Пізнавальні УУД:

Знайомство з новим музичним твором,

Регулятивні УУД:

Побудова логічного ланцюга міркувань.

Комунікативні УУД:

Вміння вислуховувати думки товаришів та висловлювати власні судження.

Особистісні УУД:

Розпізнавати та емоційно відгукуватися на виразні особливості музики;

Первинне закріплення з промовлянням у зовнішній промові.

Організовує бесіду щодо уточнення та конкретизації первинних знань.

Сьогодні на уроці ми зіткнулися з минулим нашої Батьківщини.

Про яку музичну давню російську народному інструментісьогодні говорили? (Про гуслі.)

З якими образами народних оповідачів билин познайомилися під час уроку? (Баяні Садко.)

З ким би ви порівняли баянів та гуслярів у нашій сучасного життя? (З істориками, тому що вони зберігають історію нашої батьківщини)

Як ви вважаєте, як ставляться співаки билин до своєї батьківщини?(вони люблять свою Батьківщину, пам'ятають перемоги своїх героїв, вони вдячні своїм героям)

Хлопці, а ви любите свою батьківщину?

Я вам пропоную свою любов до батьківщини висловити у пісні.

«Про Батьківщину» (виконують пісню)

Відповідають на запитання, висловлюють свою думку.

Виконують пісню.

співпрацювати з учителем та однолітками при вирішенні навчальних проблем, приймати на себе відповідальність за результати своїх дій.

втілювати музичні образи під час виконання вокально-хорових творів

Пізнавальні:

Виявляти пізнавальну ініціативу у навчальному співробітництві;

Будувати повідомлення в усній та письмовій формах;

Здійснювати аналіз об'єктів з виділенням суттєвих та несуттєвих ознак;

Комунікативні-будувати монологічне висловлювання,

Особистісні: основи громадянської ідентичності,

формування емоційної чуйності.

Етап самостійної роботиз самоперевіркою за зразком

Організує учнями тестової роботиіз самоперевіркою.

Тест

а) пісня

б) билина

в) романс

а) балалайка

б) ріжок

в) гуслі

а) чіткий ритм

б) спів

в) швидкий темп

а) П.І.Чайковський

б) Н.А.Римський - Корсаков

в) М.І.Глінка

а) Н.А.Римський-Корсаков

б) М.І.Глінка

в) П.І.Чайковський

В) мирне життя людей

А) подвиги богатирів

Б) мирне життя людей

В) історія про життя самого Баяна

вміння контролювати та оцінювати свої дії, вносити корективи у їх виконання на основі оцінки та обліку характеру помилок

Підбиття підсумків уроку. Інформація про домашнє завдання.

Акцентує увагу на кінцевих

результати навчальної діяльності учнів

на уроці.

Згадайте, які цілі та завдання ми ставили перед собою? Чи ми досягли мети уроку?

Що нового дізналися на уроці?

Надає коментар до домашнього завдання.

Перше завдання – завдання всім.

Ну, а хто хоче продовжити вивчати минуле своєї Батьківщини через витвори мистецтва, я пропоную виконати

2 завдання тим, хто добре малює, намалюйте афішу до однієї з опер.

2. Дізнатися, чому художника О.Рабушкіна називають «Співаком російської старовини»

1. Стандартний мінімум. 2. Підвищений. 3. Творчий.

Формулюють кінцевий результат своєї роботи

на уроці. Висловлюють свою думку.

Записують домашнього завданняу щоденники.

вміння контролювати та оцінювати свої дії, вносити корективи у їх виконання на основі оцінки та обліку характеру помилок, виявляти ініціативу та самостійність у навчанні;

Регулятивні УУД:----здійснювати підсумковий контроль за результатом;

Планувати свої дії відповідно до поставленого завдання

Рефлексія.

Організовує рефлексію.

Діти, перед вами драбинка досягнень, я пропоную вам оцінити свою роботу на уроці.

Лісеня досягнень

Мені було цікаво_________________________________________

Мені було важко____________________________________________

Я впізнала) __________________________________________________

Дають самооцінку своєї діяльності на уроці.

Заповнюють драбинку досягнень.

освоювати початкові форми пізнавальної та особистісної рефлексії у процесі освоєння музичної культури у різних видах діяльності

Особистісні:

- здатність до оцінки своєї навчальної діяльності;

Комунікативні:

Вміння досить повно та точно висловлювати свої думки

Регулятивні: -відкритість у осмисленні своїх дій та самооцінці

Пісня Баяна

БАЯН І ХІР

Справи давно минулих днів,

перекази старовини глибокої!

ХІР

Послухаймо його промов!

Забачений дар співака високий:

Усі таємниці неба та людей

бачить погляд його далекий.

Баян

Про славу російські землі

бряцайте, струни золоті,

як наші діди удалі

На Царгород війною йшли.

ХІР

Хай скине мир на їхні могили!

Заспівай нам, солодкий співак,

Руслана та красу Людмили,

і Лелем свитий їм вінець.

Пісня Садко

1.Ой, ти темна діброва

Розступись, дай мені дорожечку

Крізь туман сльозу пальну

Я не бачу світла білого.

2. Сколихнися, ти тростина-дерево

Розбуди Ільмень-озеро!

Людям стали вже не потрібні

Мої гуселькіяровчаті.

3. Слухай ти, хвиля хитка

Ти, роздільниця широка

Чи про мою долю гірку

Та про думушку заповітну.

М.І.Глінка, Н.А.Римський-Корсков

Настрій та почуття

радість, смуток, туга, ніжність

Мелодія

плавна, протяжна, співуча

Темп (швидкість виконання)

повільно, неквапливо, швидко.

Хто виконував

хор, соліст, ансамбль

Музичний жанр

пісня, танець, марш

Про Батьківщину

Батьківщина у кожного своя

Хата рідний деревата поля

Небо, золотисті луки

Нашої милої річки берега

Приспів

Де батьківщина, там сонце яскравіше світить

Нам батьківщина миліша за все на світі

Не знаю, де потім я житиму

Але батьківщину завжди любитиму

Батьківщину ми любимо всією душею

Це край з дитинства, край рідний

Школа тут, берізки, тополі

Славна російська земля

Приспів: 2 рази

Але батьківщину завжди любитиму

Домашнє завдання:

1. Вивчити слова пісні «Про Батьківщину»

2. Дізнатися, чому художника А.Рябушкіна називають «Співаком російської старовини»

3. Намалювати афішу до однієї з опер.

Лісеня досягнень

Мені було цікаво_______________________________________________________________________

Мені було важко__________________________________________________________________________________________

Я впізнала) ________________________________________________________________

Своєю роботою на уроці я (задоволений, не зовсім задоволений, незадоволений)

Тест

  • 1. Назвіть один із найдавніших жанрів російського пісенного фольклору, що оповідає про важливих подіяхна Русі:

а) пісня

б) билина

в) романс

  • 2. Назвіть інструмент, під звучання якого виконували билини:

а) балалайка

б) ріжок

в) гуслі

3. Головною особливістюбилин є:

а) чіткий ритм

б) спів

в) швидкий темп

  • 4. Назвіть композитора, якого називають музичним казкарем:

а) П.І.Чайковський

б) Н.А.Римський - Корсаков

в) М.І.Глінка

  • 5. Назвіть композитора, який написав оперу «Руслан та Людмила»:

а) Н.А.Римський-Корсаков

б) М.І.Глінка

в) П.І.Чайковський

6. Про які події виконував Баян

А) історія про життя самого Баяна

Б) героїчні події минулих часів

В) мирне життя людей

7. Що лежало основу творчості Садко.

А) подвиги богатирів

Б) мирне життя людей

В) історія про життя самого Баяна


Конспект

Урок музики в 3 класі

«Співаки російської старовини»

Вчитель МОУ ЗОШ с.Вадинськ

Бураєва Марина Валеріївна

2012

Ціль:

запровадити учнів у світ музики, пробуджувати інтерес і любов до музики, розвивати здібності сприймати музику, емоційно відгукуватися неї.

Завдання:

Освітні:

  1. Познайомити учнів з музичним інструментомгуслі та музикантами-гуслярами
  2. Освоїти на новому музичному матеріалі, що російські композитори використали у своїх творах російську музику.
  3. Допомогти зрозуміти дітям, що народна музика відбиває як ті чи інші події, а й атмосферу життя народу.
  4. Ознайомити учнів із творами «Садко» Н.А.Римського-Корсакова та «Кінь» та Матвієнка.

Розвиваючі:

  1. Розвивати музичні здібності: слух, музичну пам'ять під час слухання музичних творів
  2. Розвивати емоційну чуйність під час слухання музичних творів.
  3. Сприяти виникненню та прояву музичного смаку на основі високохудожніх творів.

Виховні:

Здійснювати ідейно-моральне виховання та любов до національному мистецтвуна основі високохудожніх творів, а також виховувати гордість за свою Батьківщину та любов до неї.

ХІД УРОКУ

I. ОРГМОМЕНТ

ІІ. ВСТУП У ТЕМУ

Сьогодні на уроці ми вирушимо в дивовижна подорож. А вкаже нам шлях музичний твір, який ми зараз почуємо.

(слухаємо «Награш»)

Діти, ви уважно слухали. Скажіть, яка це музика: сучасна чи старовинна?

Який інструмент допоміг нам перенестись у минуле?

Так, це гуслі.

Як ви вважаєте, чи давно з'явився цей інструмент? Скільки років, на вашу думку, йому може бути?

Гуслі – дуже давній музичний інструмент. За деякими даними, їм близько 2 тисяч років. На жаль, історія людства приховала від нас і вік та місце їх народження.

Хлопці, а як називають музикантів, які грають на гуслях?

(гусляри)

А ще їх називають«Співаки російської старовини».

Отже, сьогодні нас у гості запрошують Співаки російської старовини. Подумаймо, чому їх так називають?

(Вони не просто грали на інструменті, а виконували билини, старовинні легенди)

А як грають на гуслях?

(відео)

Гусляр кладе інструмент на коліна та перебирає струни пальцями. А сам же розповідає билини та акомпанує собі грою на гуслях, проводячи по всіх струнах одразу медіатором.Медіатор - це спеціальна маленька пластиночка, у формі березового листочка, для гри на струнних інструментах. Пальцями іншої руки музикант приглушує окремі струни, щоби отримати гарне звучання.

Подивіться на екран. Хто тут зображений? Ця картина переносить нас не через роки, не через десятиліття, а через століття у «перекази старовини глибокої». Написав її Віктор Васнєцов. Як тут зображені музиканти?

(Васнєцов «Гусляри»)

А зараз давайте ми з вами теж станемо музикантами-гуслярами. Приготуємо наш інструмент. Покладіть гуслі на коліна. Можна грати, перебираючи струни пальцями, а можна використовувати медіатор.

("Награш". Гра на уявному інструменті)

Згадаймо, який музичний інструмент переніс нас у минуле? Як він виглядає? Як грають на гуслях?

Згадайте, чи доводилося вам чути імена музикантів, які грали на гуслях?

Одним із таких музикантів був Садко.

Слава про новгородського співака і гусляра Садко рікою лилася по Великому Новгороду. Як заграє він та заведе наспів – усі слухають гусляра, не наслухаються. Були раді йому і на міських майданах, зазивали його і в боярські тереми золотоверхі, і в купецькі хороми білокам'яні. Але перестали запрошувати Садка на веселі свята. Невеселим став музикант.

Якось на березі Ільмень-озера почула сумну пісню Садко Волхова, дочку Морського царя. Сподобався їй музикант. Пообіцяла Волхова гусляру, що трапляться йому в мережі три золоті рибки, які принесуть йому щастя та багатство. Все так і сталося. Розбагатів Садко, став купцем. Спорядив він якось свої кораблі в плавання.

Минуло 12 років. Якось зупинився корабель Садка серед моря. Зрозуміли новгородці, що Морський цар вимагає данини. Корабельники кидали в море бочки із золотом, сріблом, перлами – все стоїть корабель із парусами, що поникли. Тоді жереб упав на Садко. Кинули на воду дубову дошку, і тільки Садко ступив на неї, як підвівся вітер, вітрила наповнилися, і корабель зник у далині, а гусляр опустився в безодні моря.

Він опинився в блакитному підводному теремі перед царем Морським і царицею Водяницею. Цар наказав Садкові співати величну пісню. Вдарив музикант по струнах, на морі від цього зчинилася страшна буря. Потонуло і розбилося безліч кораблів, залило береги та села. Але з'явився Старчище могутній-богатир та гуслі з рук Садка. Він сповістив кінець влади царя Морського, а дочки його призначив стати рікою. Садко з Волховою попрямували на волю, до Новгорода.

На зеленому березі Ільмень-озера Садко заснув, заколисаний співом Волхови. І лише заснув, розсіялася морська царівна червоним ранковим туманом по зеленому лузі. Всі стали дивуватися несподіваному поверненню Садка, а найбільше – широкій річці Волхові, яка пролягла від Ільмень-озера до синього моря.

Народні оповідачі Печор, що на півночі Росії, склали билину про Садко і Морський цар. А російський композитор Микола Андрійович Римський-Корсаков написав оперу Садко.

Послухаймо фрагмент опери. Який настрій передає музика?

(слухання «Пісні Садка»)

Ми послухали Пісню Садко «Ой, ти, темна діброва». Якого моменту в опері звучить ця пісня?

Який настрій Садко зараз?

(сумне, сумне)

З якою народною піснею співзвучна музика:ліричною , танцювальний, хороводний?

(він хоче вилити весь смуток, біль, який у нього накопичився)

Як ви вважаєте, який інструмент симфонічний оркестрнаслідує звучання гуслів?

Отже, про яке «Співака російської старовини» ми дізналися? Який російський композитор написав про нього оперу?

Частина дороги, частина колії

Ми швидко пройшли.

Ми трохи відпочинемо

І знову вперед підемо. (Фізхвилинка )

- «Співаки російської старовини». А чи є вони зараз у наш час? Про що можуть розповісти нам сучасні музикантигусляри?

А чи ви хотіли б послухати їх?

(Любов Басурманова)

Що ви відчували, коли лунала музика?

Чи звучала у вас у душі подібна музика? Коли?

Пісня, яка прозвучала, сучасна чи старовинна?

Цю пісню написав сучасний композиторІгор Матвієнко. Якого нового звучання додав акомпанемент гуслів?

Музика сучасна, виконавець – сучасний. А тема уроку звучить: "Співаки російської старовини". Чи доречна пісня на нашому уроці? Чому?

(Витоки – давні, засновані на російських традиціях, переносить нас у минуле)

ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ

Отже, сьогодні на уроці ми перенеслися до минулого. Який інструмент нам допоміг це зробити?

Як називають музикантів, які грають на гуслях?

Назвіть композитора, який присвятив свій твір билинному герою та музикантові-гусляру? Як називається цей твір?

Чи живе наш час творчість музикантів-гуслярів?

Музичне привітання.

    Вітаю. (Вітаю.)

    Доброго дня, добрий день, добрий день вам! (Добрий день, добрий день, добрий день вам!)

    У якому класі навчаєтесь? (У третьому класі вчимося.)

    У якій школі навчаєтесь? (Вчимося у тринадцятій.)

    На який урок прийшли? (Ми на музику прийшли.)

    За оцінками прийшли? (За оцінками прийшли.)

    По які ви прийшли? (За п'ятірками прийшли.)

    Виконання пісні "Зараз музичний почнеться урок!"

    Виконання пісні «Жили – були дід та баба».

    Виконання пісні «Ти кума люба, де живеш?»

Який жанр музики ви виконували? (Що ви зараз робили).

Поясніть свою відповідь.

Скільки у музиці жанрів.

Чим пісня відрізняється від танцю та маршу, що найголовніше в ній є? (Слова)

Навіщо нам потрібні пісні, які ми від них отримуємо.

Ви любите співати, чому?

Подивіться на ці дві картини, що між ними спільного та чому.

Давайте визначимо нашу тему уроку, спираючись ці картини.

Як ви вважаєте, про кого йтиметься на нашому уроці і чому.

Що нам треба зробити, щоб познайомитись із темою «Співаки російської старовини».

Що може означати "Співаки російської старовини".

Так за старих часів називали гуслярів, які дуже часто під звучання гуслів казали билини.

Що таке билина?

Буліни ( старони ) - героїко-патріотичні пісні-сказання, що оповідають про подвиги богатирів і відбивають життя Стародавню Русь IX-XIII століть; вид усного народної творчості, якому притаманний пісенно-епічний спосіб відображення дійсності Основним сюжетом билини є якась героїчна подія, або примітний епізод (звідси народна назвабилини - «старина», «старинушка», що передбачає, що дія, про яку йдеться, відбувалося в минулому).

На якому музичному інструменті грали співаки – оповідачі.

Чому вони струнно – щипкові?

Образи оповідачів билин знайшли своє відображення у творчості російських композиторів Михайла Івановича Глінки та Миколи Андрійовича Римського – Корсакова.

Правильно прослухати твори цих композиторів.

Микола Андрійович Римський – Корсаков у своїй опері «Садко» створив образ легендарного співака- Оповідач. Як його звали?

Чим був знаменитий Садко?

Чому його запрошували на бенкети знатні люди?

Зараз ми прослухаємо пісню Садко з опери і ви маєте виконати завдання в групах. (Роздати завдання на 4-х).

Уважно прочитайте завдання на його виконання 5 хвилин. Потім кожна команда, обравши головного, відповідає на поставлене запитання.

СЛУХАННЯ Пісня Садко «Ой, ти темна діброва».

Виступ учнів.

Пропоную розучить фрагмент пісні Садко «Ой, ти темна діброва».

Що ж за пісню ми з вами розучили.

З якого твору.

Назвіть її особливості.

Давайте підіб'ємо підсумок.

З яким співаком – оповідачем ми познайомилися на уроці. (Садко)

В якому музичному творірозповідається про Садка.

На якому музичному інструменті грав Садко.

Що таке опера |

Хтось написав оперу «Садко».

Не лише Римський – Корсаков зображував співаків – оповідачів.

Михайло Іванович Глінка у своїй опері «Руслан та Людмила» створив образ народного оповідача, давши йому ім'я Баян.

Як ви думаєте, на якому інструменті грав це Баян.

Чому ви дійшли такої думки.

Баян, як і Садко, грав на гуслях.

Прослухайте пісню Баяна з опери «Руслан та Людмила» Михайла Івановича Глінки та порівняйте її з піснею Садко «Ой. Ти темна діброва». Знайдіть схожість та відмінність.

СЛУХАННЯ Пісня Баяна «Справи давно минулих днів!»

- Сподобалося чому.

Який музичний інструмент імітує гру на гуслях. (Арфа)

Давайте порівняємо твори, що прозвучали на уроці.

2. Музичний образу творі, що прозвучав.

3. Музичний жанр: пісня, танець, марш.

4. Мелодія: плавна, протяжна, співуча.

5. Лад: мажор (світла тональність), мінор (темна тональність).

6. Настрій та почуття: радість, смуток, туга, ніжність.

7. Тембр (забарвлення звуку): світлий, яскравий, теплий, темний, суворий, масивний, похмурий.

8. Темп (швидкість виконання): повільно, помірно, швидко.

9. Динамічні відтінки (сила звуку): тихо, голосно.

10. Хто виконував хор, соліст, ансамбль.

На дошці вивішуємо схожість та відмінність.

Підведемо підсумок.

Що нового ви дізналися сьогодні на уроці.

З яких опер сьогодні прозвучали фрагменти.

Назвіть імена співаків - оповідачів із цих опер.

Що об'єднує Садко та Баяна.

На якому музичному інструменті вони грали.

До якого виду музичних інструментів належать гуслі.

Чому їх називали співаками – оповідачами.

Як називають низький чоловічий.

Презентація до уроку музики «Співаки російської старовини» 3 клас Виконала Башкирова Джанетта Геннадіївна, вчитель музики МБОУ Озерненська ЗОШ №1 Смоленської області

Подорож

у музичний світ

Стародавню Русь

1. Баян у живопису

2. Баян у музиці

4. Характер музики співу

Заспів Баяна з опери

5. Пісні гусляра Садка

6. "Ой ти, темна діброва!"

7. «Чи висота, висота піднебесна»

8. Гра «Задай питання!»

В.М. Васнєцов «Баян»

Картина присвячена періоду становлення Російської держави. Князі з дружиною доводилося битися з загарбниками.

М.І. Глінка

Справи давно минулих днів,

перекази старовини глибокої!

Про славу російські землі

бряцайте, струни золоті,

як наші діди удалі

на Царгород війною йшли.

Хай скине мир на їхні могили!

Заспівай нам, солодкий співак,

За благом слідом йдуть печалі, Печаль же – радості запорука!

Природу разом творили

Білбог та похмурий Чорнобог!

Заспів Баяна з опери

М.І. Глінки

"Руслан і Людмила"

«Справи давно минулих днів»

Що уявляєте, слухаючи цю музику?

Який в неї характер?

Пісні гусляра Садко

з опери Н.А. Римського-Корсакова «Садко»

Н.А. Римський Корсаков

«Заграйте, мої гусельки!»

«Ой ти, темна діброва!»

Ой ти, темна діброва!

Ой ти, темна діброва! Розступись, дай мені дорожечку: Крізь туман – сльозу пальне Я не бачу світла білого. Сколихнися ти, тростина-дерево, Розбуди-но Ільмень-озеро! Людям стали вже не потрібні Мої гусельки ярівчасті. Слухай ти, хвиля зибуча, Ти, роздолля широка, Чи про мою долю гірку Та про думушку заповітну.

Чи висота, висота піднебесна!

САДКО (на кораблі співає).

Чи висота, висота піднебесна,

Глибота, глибина – океан-море, Широко роздолля по всій землі, Глибокі вири дніпровські.

Як із-за моря, моря синього Вибігали тридцять кораблів, а й тридцять кораблів і єдиний корабель Молодого Солов'я Будимировича. Добре кораблі прикрашені, А Сокіл-то корабель та кращий за всіх. Як на тому кораблі, на розмові сидить Молодий Соловей Будимирович. Кораблі прикрашені, А Сокіл корабель кращий за всіх.

Розмова – місце під навісом на кораблі.

Соловей Будимирович – билинний герой, який, як і Садко, плавав далекими морями.

«Заграйте, мої гусельки!»

«Ой ти, темна діброва!»

«Чи висота, висота піднебесна!»

Заспів Баяна з якої опери?

З якої опери ці пісні? Хто їхній виконавець?

Гра «Задай питання!»

Джерела

  • Рамка http://www.playcast.ru/uploads/2015/03/26/12841421.png
  • Скрипковий ключ та ноти http://www.playcast.ru/uploads/2014/12/28/11308945.png
  • Квітка http://www.clipartbest.com/cliparts/xTg/6Mp/xTg6Mpnbc.png
  • Васнєцов В.М. «Баян» https://otvet.imgsmail.ru/download/u_057f4811707de380c054dfece0f39fb1_800.jpg
  • М.І. портрет портрет https://otvet.imgsmail.ru/download/233411100_48cfec46e09a4140e553d8029d8bbc87_800.jpg
  • Баян із опери М.І. Глінки «Руслан та Людмила» https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=312x10000:format=jpg/path/s9d2dfce0d87a6c57/image/i3a23e9f8320643ee/version/1361218107/image.jpg
  • Справи давно минулих днів http://музична-фантазія.рф/files/pictures/lesson-dela-davno-minuvshih-dney.jpg
  • Переклад https://studfiles.net/html/2706/520/html_iuHTkKBTB2.ubZX/img-AXWOqS.jpg
  • Текст першої пісні Баяна http://webkind.ru/text/596747346_6879p656415493_text_pesni_dela_davno_minuvshih_dnej.html
  • Портрет Н.О. Римського-Корсакова http://free-classic.ru/pics/posters/rimsky-korsakov.jpg
  • Переклад: пісні Садко https://ds01.infourok.ru/uploads/ex/0e52/00008381-b04211ca/img7.jpg
  • Садко http://unpictures.ru/images/1777842_sadko-v-kartinkah.jpg
  • Гусляр http://cs314221.vk.me/v314221754/5e82/v7vyPCIfAV8.jpg
  • Пергамент http://boombob.ru/img/picture/May/12/cbdb0cf2fe3656351a1f8126b91720b8/mini_2.jpg
  • Оповідач http://cyberlik.pro/image/cache/catalog/Russ-muz/89/14-700x700.jpg
  • Ой, ти темна діброва «Садко» http://s0.cn.ru/data/images/imgs/2009/11/22/2167/2167630.jpg
  • Текст пісні «Ой ти, темна діброва» http://www.tekstipesen.ru/song.php?id=7023472
  • Садко 2 http://www.museikino.ru/upload/resize_cache/iblock/20b/1000_360_0/20b9e7cec66ab04107c50bcaa9801160.jpg
Джерела
  • Критська О.Д Підручник «Музика 3 клас» – Москва «Освіта» 2014
  • Пєтухова А.А. « Технологічні картиуроків» - Волгоград «Вчитель» 2017
  • Баян http://www.stihi.ru/pics/2015/08/09/5760.jpg
  • Садко з гуслями http://ped-kopilka.ru/upload/blogs2/2017/3/51515_12ec1c6a1ec2f1d059c2e3ead308c2e0.jpg.jpg
  • Текст пісні «Чи висота…» https://iomedia.ru/%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0_%D1%81%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE/4_ %D0%BA%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0_%D1%85%D0%BE%D1%80_%D0%B2%D1%8B%D1 %81%D0%BE%D1%82%D0%B0/
  • Аудіозапис «Чи висота, висота…» https://ua123.iplayer.info/q/%D0%B2%D1%8B%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%B0+%D0%BB%D0%B8+%D0%B2%D1 %8B%D1%81%D0%BE%D1%82%D0%B0+%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%81 %D0%BD%D0%B0%D1%8F/
  • Аудіозапис «Ой ти темна діброва!» https://ua123.iplayer.info/q/%D0%BE%D0%B9+%D1%82%D1%8B+%D1%82%D1%91%D0%BC%D0%BD%D0%B0%D1 %8F+%D0%B4%D1%83%D0%B1%D1%80%D0%B0%D0%B2%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B0/
  • Заспів Баяна «Справи давно минулих днів» https://muzofond.org/search/%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%B0%20%D1%80%D1%83%D1%81%D0 %BB%D0%B0%D0%BD%20%D0%BB%D1%8E%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BB%D0%B0%20%D0%B1%D0%B0 %D1%8F%D0%BD%D0%B0
  • Садко https://arhivurokov.ru/multiurok/html/2017/03/26/s_58d775fe2c540/img40.jpg
Джерело ресурсу Шаблон створено на основі кліпарта рамки
  • https://img-fotki.yandex.ru/get/3001/39663434.959/0_b1585_831d808f_M.png
  • І можливостей програм Microsoft PowerPoint 2016, Picture Manager Автор шаблону вчитель російської мови та літератури Тихонова Надія Андріївна, м. Костанай

Бесіда

З яким жанром народної музикиви познайомилися на минулому уроці?

Відповідь: Билін.

Який інструмент супроводжував спів билин?

Відповідь: гуслі.

Вчитель:

Який інструмент ви почули, коли я входив до класу?

Відповідь: гуслі.

Та хлопці, мабуть.

Вчитель:

Наша країна має найбагатшу історію. Сьогодні на уроці ми перемістимося на багато століть тому і зустрінемося з дивовижним стародавнім музичним інструментом Русі, який називається гуслі. Слово "гуслі" походить від давньослов'янського "густи", що означає "гудіти", а так як гуділа струна, то вона отримала назву "гусла".

Значить гуслі – це струни, що гуділи. Гусляр защипував струни пальцями, витягуючи дуже гарні…

Підкажіть хлопці?

Діти відповідають хором: це звуки.

Хто ж грав на гуслях у давнину?

Очікувана відповідь: гусляри.

Показати кадр із презентації «Настрою гуслі на старовинний лад»… №1

Вчитель:

На них грали люди – оповідачі, які розповідали повільно, протяжно, наспівуючи билини.

З яким співаком – оповідачем ми познайомилися на минулому уроці?

Очікувана відповідь: Садко.

Та хлопці саме Садко підкорив своєю грою на гуслях самого морського царя

Як почав грати Садко в гусельки ярівчасті,

Як почав танцювати цар морський у синьому морі,

Як розтанцювався цар морський.

Грав Садко добу, грав та інші.

Та грав ще Садко та треті –

А все танцює цар морський у синьому морі.

Вчитель:

А зараз хлопці давайте послухаємо арію Садка «Заграйте мої гусельки».

Який характер носить ця музика?

Відповідь: народний, задерикуватий, танцювальний.

1. Слово вчителя:

(репродукція картини Васнєцова «Баян» див проектор

слайд 2)

Ще одним народним співаком- оповідачем є Баян.

Часто цей образ є у билинах та операх.

Діти, зверніть увагу на його обличчя, очі, що ви можете сказати про них?

(палаючі очі, схвильована особа, помах руки, все це говорить про те, що він є учасником тих подій, про які він оповідає)

Зверніть увагу на костюм

(Він руський народний)

А зараз давайте послухаємо його пісню.

Прослуховування пісні Баяна з опери «Руслан та Людмила».

Завдання:

Який характер має спів баяна?

Відповідь: схвильований, наспівний, задушевний, співає про щось сокровене.

2.Казка Римського - Корсакова «Снігуронька».

Вчитель:

Діти, сьогодні ви познайомитеся з музикою ще однієї казкової опери композитора Н. А. Римського – Корсакова, яка називається «Снігуронька».

Запишіть у зошиті назву опери та її автора:

Опера Н. А. Римського – Корсакова «Снігуронька»

Вчитель:

Казкову п'єсу, за якою було написано оперу, створив драматург А. Н. Островський. Спочатку вона йшла просто як спектакль у драматичному театрі, А потім Римський - Корсаков написав оперу за цією казкою.

Казка починається з прологу, в якому зустрічається Дід Мороз і Весна.

Наразі хлопці інсценують шматочок цього прологу.

(Інсенування фрагмента прологу до казки «Снігуронька»)

Звучить музика (фон 4 казка) та слайд природа

Йде інсценізація фрагмента.

Дякую хлопці сідайте на свої місця.

Вчитель:

Хлопці, ось прозвучало ім'я пастуха Леля, того, чиї пісні так сподобалися Снігуроньці.

Подивіться, як зобразив його художник В. Васнєцов.

(На екрані слайд із зображенням Леля та Снігуроньки).

Вчитель:

Це один із головних героїв опери, у нього кілька арій, музика яких дуже нагадує народні пісні. Ці арії так і називаються – пісні Леля.

Супроводжуються ці пісні під звуки ріжка. Лель не просто пастух, він музикант, співак, загальний улюбленець. Навіть Снігуроньці полюбилися пісні Леля.

3. Слухання третьої пісні Леля

Завдання:

Послухайте слова народної пісні.

Вчитель читає текст і показує його на проекторі.

Яка музика звучить після кожного куплета, що закінчується словами «Лель мій, Леле Лель»?

Відповідь:

Весела, задерикувата, ігрова.

Які картини ви представляєте слухаючи пісню Леля?

Відповідь:

Здається, начебто в цей момент дівчата ведуть хороводи під музику Леля.

Перегляд ілюстрації В. Липицького «Пісня Леля» на сторінці 63 підручника

Що зближує пісню Леля із народною піснею?

Відповідь: Мелодія, повтори, фрази.

Висновки:

Вчитель

В опері «Снігуронька» зокрема в пісні Леля є звуки природи. При згадці про дощ музика імітує дзвін крапель, у музичному програші чути звуки, що імітують спів птахів.

Вчитель:

Хлопці, яке наближається у нас свято?

Відповідь: Новий рік

Думаю, що всі з нетерпінням чекають на це свято, чекають на подарунки, готують подарунки.

А хто головні гості на ялинці, на кого ми чекаємо?

Відповідь: Дід Мороз та Снігуронька.

Ось бачите, і тут є у на Дід Мороз та Снігуронька.

Хто нагадає мелодію цієї пісні?

Діти співають зразкову мелодію пісні.

Який характер має ця пісня?

Давайте її заспіваємо.

Робота над піснею «Новий рік»

1.Уривки з якої нової опериви сьогодні слухали?

Відповідь:

Опера М. Римського – Корсакова «Снігуронька».

2.Назвіть героїв опери «Снігуронька»?

Відповідь: Дід Мороз, Весна, Лісовик, Снігуронька.

3.Хлопці, а хто такий Баян?

Відповідь: Нардний співак – оповідач

1.підручник стор 58 - 59, 62 - 63 .

2.Виконати завдання в робочому зошиті.


Top