Өвлийн хөгжилтэй зургийн хичээл. "Өвлийн хөгжилтэй" сэдвээр зураг зурах

Сэдвийн хичээл: Цэцэрлэгийн өвөл. бэлтгэл бүлэг


Шашенко Елена Александровна, сурган хүмүүжүүлэгч MBDOU CRR цэцэрлэг"Цахлай"

Хичээлийн сэдэв: " Өвлийн хөгжилтэй».

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:хөгжилтэй, боловсролтой, харилцааны чадвартай.
Зорилго:Үлгэр ярихыг заах замаар яриаг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:- хайрыг тэтгэх ба болгоомжтой хандлагаруу ардын урлаг;
- ярианд сэтгэл хөдлөл, мэдрэмжийг илэрхийлсэн нэр томъёог ашиглах;
Материал ба тоног төхөөрөмж:- "Өвлийн хөгжилтэй" зураг
- "Метел" хөгжим
- хуудас хоосон цаас, будаг, багс

Хичээлийн явц:

"Метел" хөгжим тоглож байна
Сурган хүмүүжүүлэгч:
"Цэнхэр тэнгэрийн дор
гайхалтай хивс,
Наранд гэрэлтэж, цас хэвтэж байна;
Тунгалаг ой ганцаараа хар болж,
Мөн гацуур хүйтэн жавар дундуур ногоон болж,
Мөн гол мөсөн дор гялалзаж байна.
Залуус аа, та нар юу гэж бодож байна вэ, А.С. Пушкин?
Хүүхдүүд:Өвөл.


Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, шүлэгт өвлийн тухай өгүүлдэг, "Өвлийн өглөө" гэж нэрлэдэг.
Бид гайхалтай өглөөг харж байна. Нарны туяа дор цас гялалзана. Энэ бүхнийг ер бусын сүүдэрээр дамжуулдаг. Өглөө нь хүйтэн жавар улам хүчтэй болж, модыг будсан байна Цэнхэр өнгө. Нарны туяа цасыг янз бүрийн сүүдэрт буддаг, тэр ч байтугай бага зэрэг ногоон өнгөтэй байдаг. Эдгээр сүүдэрүүд нь бүх мод, дэлхийг ногооноор бүрхэх ирэх хаврын тухай зөгнөлтэй адил юм. Гэхдээ энэ нь зөвхөн дараа нь байх болно.


Одоо бүх мод, газар шороог ноостой хөнжилд ороосон байна. Модны мөчрүүд цасны жингийн дор газарт наалддаг. Салбар бүрийг гайхалтай чадварлаг бичсэн. Тэд эмзэг болороор хийгдсэн юм шиг санагддаг. Та ийм мөчир дээр санамсаргүй хүрч байгаа юм шиг санагдаж, тэр даруй сүйрч байна.
Модны доор том цасан шуурга бий. Шөнөдөө цас орсон байх магадлалтай. Бүрхүүл нь бүрэн онгон хэвээр байна: цасан дээр амьтан, хүмүүсийн ул мөр байхгүй. Бид өглөөг харж байгаа ч удалгүй ердийн чимээ ойг бүхэлд нь дүүргэх болно.
Гэвч нар аймхайгаар мөчрөөр туяагаа илгээдэг. Цасанд номин өнгийн шугам хэлбэрээр гайхалтай үзэсгэлэнтэй сүүдэр бий. Тэд жагссан бололтой.
Зотон дээр тэнгэрт зориулсан зай бараг байхгүй. Та зөвхөн жижиг хэсгүүдийг харж болно. Гэсэн хэдий ч үүн дээр үүл байхгүй байгааг харж болно, энэ нь нартай өдрийн дохио юм.
(багш "Өвлийн хөгжилтэй" зургийг нээнэ).
Энэ зурган дээр ямар улирал харагдаж байна вэ? (өвөл)
Өвлийн шинж тэмдгүүд юу вэ?
-Цас яах вэ? (сэвсгэр, цагаан, зөөлөн, гялалзсан, цайвар, шаржигнуур, хүйтэн)
-Таны хэн нь өвөлд дуртай вэ? Яагаад?
-Өвлийн улиралд ямар тоглоом тоглож болох вэ?


- Зургийг хараад, зурган дээрх залуус юу хийж байгааг надад хэлээч? (толгод босгох, дээр нь ус асгах, цасан бөмбөг тоглох, гүйх, толгод уруудах)
-Та нарын хэн нь цасан хүн хийсэн бэ?
- Хэн цана, тэшүүр, чаргатай, хэн яаж унахаа мэддэг вэ?
Одоо тоглоцгооё ("Их гэж юу вэ?" тоглоом)
Цас - цас
салхи - салхи
өдөр - өдрүүд
Үүл - үүл
Гол - гол мөрөн
Мөс - мөс
Сайн хийлээ! Маш сайн хийсэн!


Одоо би алдаагаа засахыг санал болгож байна: ("Алдаа засах" тоглоом)
Цаначин хүнд чарга хэрэгтэй юу? (цана)
Уран гулгагч хүнд цана хэрэгтэй юу? (тэшүүр)
- Лугерт тэшүүр хэрэгтэй юу? (чага)
Та нар ямар сайн хүмүүс вэ!


Хэн мэдэх вэ:
- Нартай ямар өдөр вэ? (нарны)
- Цасан толгод гэж юу вэ? (цастай)
-Салхитай өдөр юу вэ? (салхитай)
Мөсөн зам гэж юу вэ? (мөстэй)
Хүйтэн өдөр гэж юу вэ? (хүйтэн)
Сайн хийлээ! Мөн тэд үүнийг маш сайн хийсэн!
Тэгээд одоо хуруугаа сунгацгаая.


хурууны тоглоом"Өвөл"
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, (хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)
Бид хашаанд зугаалахаар явлаа.
Тэд цасан эмэгтэйг сийлсэн (бид бөөн загварчлалыг дуурайлган хийдэг),
Тэд шувууг үйрмэгээр хооллодог (бүх хуруугаараа "талх бутлах")
Дараа нь бид толгод уруудав, (бид баруун гарын алгаа зүүн гарынхаа далдуугаар гүйв)
Тэгээд тэд цасанд өнхөрчээ. (бид алгаа ширээн дээр нэг эсвэл нөгөө талдаа тавьдаг)
Бүгд цасан дунд гэртээ ирэв (бид гараа сэгсэрнэ)
Бид шөл идчихээд орондоо орлоо. (бид төсөөлж буй халбагаар хөдөлгөөн хийж, гараа хацрын доор тавьдаг)


Залуус аа, та өвлийн улиралд ямар тоглоом тоглож болохыг бид сайн мэднэ. надад бий том навчцаас, би таныг дэд бүлгүүдэд хувааж, зурахыг санал болгож байна том зураг, тэгээд та гэртээ үлгэр зохиож ирээд дараагийн удаад бид бүгдэд хэлээрэй.

"Бидний өвлийн зугаа цэнгэл" бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан зургийн талаархи GCD-ийн хураангуй.

Сэдэв: "Бидний өвлийн зугаа цэнгэл."

Зорилго:

  1. Өвлийн тоглоомд хандах хандлагаа зурган дээр илэрхийлэх чадварыг нэгтгэх
  2. Төсөөлөл, болж буй зүйлд мэдрэмтгий байдлыг хөгжүүлэх;
  3. Нээлттэй байх, нэгдэл, хамтын ажиллагааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал:В.Суриковын "Цасан хотыг эзэлсэн нь" зургийн хуулбар, дүрсэлсэн чимэглэл өвлийн үзэмжспорт; А3 цаас; гуаш.

GCD явц.

Залуус аа, би та бүхэнд уран зургийн хуулбар, өвлийн тоглоомыг дүрсэлсэн чимэглэлийг авч үзэх, А.С. Пушкин "Өвлийн өглөө".

Одоо би танаас асуултуудад хариулахыг хүсч байна.

1. Өвлийн улиралд байгальд юу тохиолддог вэ?

2. Ямар өнгө давамгайлах вэ?

3. Та өвөлд дуртай юу? Юуны төлөө?

4. Өвлийн хүйтэн жавартай агаарт ямар тоглоом тоглож болох вэ?

5.Өвөл хэнтэй тоглох эсвэл зүгээр л алхах дуртай вэ?

Бид өвлийн улиралд цасан бөмбөг тоглодог, тоглодог, тоглодог.

Бид цасан шуурга дээр алхаж, алхаж, алхаж байна.

Мөн цанаар бид гүйдэг, гүйдэг, гүйдэг.

Мөсөн дээр тэшүүрээр гулгадаг, гулсдаг, гулсдаг.

Тэгээд бид цасан охиныг баримал, баримал, баримал хийдэг.

Бид өвлийн улиралд зочлон дуртай, хайртай, хайртай.

Залуус аа, би та нарт өвлийн улиралд дуртай зугаагаа зурахыг санал болгож байна. Зураг нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх ёстой. Дараа нь бид таны зургийг агуулгын дагуу мозайк хавтан болгон нэгтгэх болно: цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, чаргаар гулгах, цасан бөмбөг тоглох гэх мэт.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан зургийн талаархи GCD-ийн хураангуй.

Сэдэв: "Бидний өвлийн зугаа цэнгэл."

Интеграци боловсролын бүсүүд: « Уран сайхны бүтээлч байдал”, “Танин мэдэхүй”, “Харилцаа”, “Нийгэмшил”.

Зорилго:

  1. Өвлийн тоглоомд хандах хандлагаа зурган дээр илэрхийлэх чадварыг нэгтгэх
  2. Төсөөлөл, болж буй зүйлд мэдрэмтгий байдлыг хөгжүүлэх;
  3. Нээлттэй байх, нэгдэл, хамтын ажиллагааны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Материал: В.Суриковын "Цасан хотыг эзэлсэн нь" зургийн хуулбар, өвлийн спортын төрлүүдийг дүрсэлсэн чимэглэл; А3 цаас; гуаш.

GCD явц.

Залуус аа, би та бүхэнд уран зургийн хуулбар, өвлийн тоглоомыг дүрсэлсэн чимэглэлийг авч үзэх, А.С. Пушкин "Өвлийн өглөө".

Одоо би танаас асуултуудад хариулахыг хүсч байна.

1. Өвлийн улиралд байгальд юу тохиолддог вэ?

2. Ямар өнгө давамгайлах вэ?

3. Та өвөлд дуртай юу? Юуны төлөө?

4. Өвлийн хүйтэн жавартай агаарт ямар тоглоом тоглож болох вэ?

5.Өвөл хэнтэй тоглох эсвэл зүгээр л алхах дуртай вэ?

Биеийн тамирын хичээл "Өвлийн хөгжилтэй".

Бид өвлийн улиралд цасан бөмбөг тоглодог, тоглодог, тоглодог.

Бид цасан шуурга дээр алхаж, алхаж, алхаж байна.

Мөн цанаар бид гүйдэг, гүйдэг, гүйдэг.

Мөсөн дээр тэшүүрээр гулгадаг, гулсдаг, гулсдаг.

Тэгээд бид цасан охиныг баримал, баримал, баримал хийдэг.

Бид өвлийн улиралд зочлон дуртай, хайртай, хайртай.

Залуус аа, би та нарт өвлийн улиралд дуртай зугаагаа зурахыг санал болгож байна. Зураг нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх ёстой. Дараа нь бид таны зургийг агуулгын дагуу мозайк хавтан болгон нэгтгэх болно: цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, чаргаар гулгах, цасан бөмбөг тоглох гэх мэт.



Бэлтгэл бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй
Сэдэв: "Хаврын сэдэл"
Зорилго: Ангид байгаа хүүхдүүдийн сэтгэл хөдлөлийн туршлагыг дүрслэх урлагт ашиглах. Зургийн уламжлалт бус аргуудыг хүлээн авах.
Даалгаварууд: Хүүхдүүдэд байгалийн амьгүй дүр төрх, түүний гоо үзэсгэлэн, төгс байдлыг мэдрэх чадварт халуун дулаан, хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх. Хаврын ирэлттэй холбоотой баяр хөөртэй байдлыг зурган дээр илэрхийлэх. Өнгө хольж сур.
Материал: цомгийн хуудас, хөвөн арчдас, усан будаг, багс No3, No1.
Урьдчилсан ажил: Хүүхдийн үзэгдлийг ажиглах хаврын байгальалхах дээр. Хаврын тухай шүлэг унших, чимэглэл, зураг, ил захидал үзэх.
Хичээлийн явц
1. - Хүүхдүүд ээ, манай албанд юу өөрчлөгдсөнийг та анзаарсан уу?
- Өглөө нар гэрэлтдэг. Энэ нь халуун дулаан, эелдэг. Мөн таны сэтгэл санаа ямар байна? (баяр хөөртэй, хөгжилтэй)
- Тэгээд яагаад? (хавар ирлээ).Хүүхдүүд цонхны дэргэд очоод тэнгэр ямар өнгөтэй, тэнгэрийн хаяа ямар болсон, цасан шуурга алсад харанхуйлж байгааг ажиглана.
- Учир нь гэссэн толботой байсан.
- Гэссэн толбо гэж юу вэ?
- Зарим газраар цас хайлж, хар толбо үүсдэг.
- Өглөө хэрхэн цэцэрлэгтээ явсан, ямар нэгэн онцгой зүйл үзсэн, сонссоноо санацгаая.
- Нар тусч, дулаарч, нарлаг талд шалбааг үүсдэг.
-Мод нахиалж байна.
- Шувууд жиргэж байна (аль нь) - Агаар ямар болсныг та анзаарсан уу? Энэ нь онцгой, хавар, шинэхэн юм.
- Өвлийн хүйтний дараа байгаль амь ордог.
И.Токмаковагийн "Хавар" шүлгийг унших нь.
Хавар бидэнд хурдан алхмаар ирж байна,
Цасан шуурга түүний хөл дор хайлдаг.
Хар гэссэн толбо нь ирмэг дээр харагдаж байна.
Тийм ээ, хавар маш дулаахан хөлтэй байдаг.
2. Хүүхдүүдийг хаврын тухай зураг зурахад урь.
-Хаврыг хэрхэн сонирхолтойгоор дүрсэлж чадах вэ?
Гүйцэтгэлийн дэлгэц:
Хуудсыг хөвөн арчдасаар чийглээд дээд хэсэгт нь цэнхэр будаг нэмнэ (өнгө нь толботой байх ёстой). Бид доод хэсгийг улаан будгаар зурдаг (нар манддаг). Нэн даруй чийгтэй дэвсгэр дээр бид бутны мөчрүүдийг зурдаг. Энэ нь зурган дээр бүдгэрсэн зураг болж хувирдаг.
- Өглөө эрт, манантай, нарны туяанд дулаацсан агаар ганхаж байх шиг байна.
Бид бөөрийг зурдаг ( Цагаан будаг) наалддаг долоовор хуруу(даб) .3. Хүүхдүүд цаасан дээрээ ажилладаг. Хүүхдүүд өнгөний жигд шилжилтийг зурж байгаа эсэхийг шалгаарай.
4. Шинжилгээ: хүүхдүүд зурсан зургуудаа харж, сэтгэгдлээ ярьдаг. Хамгийн ихийг сонго сайн ажилтэдэнд таалагдахаас илүү.


Хавсаргасан файлууд

Зураг зурахад зориулсан хийсвэр GCD

Хөтөлбөрийн агуулга:

Өвлийн хувцастай хүний ​​(хүүхдийн) дүрсийг зурж сурах (комбинзон, биеийн хэсгүүдийн хэлбэр, тэдгээрийн байршил, пропорцийг дамжуулах, дамжуулж сурах энгийн хөдөлгөөнүүдгар, хөл, хүүхдүүдийг дүрсийг дамжуулахад хүргэдэг уламжлалт бус аргаар(гарын тусламжтайгаар);

зурахдаа ашиглаж сур янз бүрийн материал: бал харандаа, өнгөт лав өнгийн харандаа, усан будаг.

материалаар зурах техникийн ур чадварыг нэгтгэх.

өвлийн тоглоомд хандах хандлагаа зурган дээр илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

хайрлах эрүүл амьдралын хэв маягамьдрал, спорт.

Материал:В.Суриковын "Цасан хотыг эзэлсэн нь" зургийн хуулбар, өвлийн спортын төрлүүдийг дүрсэлсэн чимэглэл; А4 цаас; энгийн харандаа, тосон пастел, усан будаг.

Урьдчилсан ажил:

  • В.Суриковын "Цасан хотыг эзэлсэн" хуулбар, өвлийн ландшафтын зураглалыг судлах;
  • дидактик сугалааны тоглоом "Ямар ч цаг агаарт хувцас";
  • тухайн бүс нутагт хүүхдийн тоглоомыг ажиглах;
  • төрөл бүрийн урлагийн материалаар зурах.

GCD явц:

Хичээлийн эхэнд хүүхдүүдийг уран зургийн хуулбар, өвлийн тоглоомыг дүрсэлсэн чимэглэл, А.С.Пушкиний "Өвлийн өглөө" шүлгээс хэсэгчлэн сонсохыг урьж байна.

Өвлийн улиралд байгальд юу тохиолддог вэ? Ямар өнгө давамгайлж байна вэ? Та өвөлд дуртай юу? Юуны төлөө? Өвлийн улиралд хүйтэн жавартай агаарт ямар тоглоом тоглож болох вэ? Та өвлийн улиралд явган аялал хийх дуртай юу? Өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд гадаа хувцаслах хамгийн сайн арга юу вэ? Өвлийн улиралд тоглоом тоглож байхдаа ямар сэтгэл хөдлөлтэй байдаг вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулсны дараа хоёр зургийг харьцуулахыг санал болго. Тэдэн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ? Хүүхдүүд юу өмсдөг вэ? Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? Тэд өөрсдөө өвлийн алхалт дээр ижил хөгжилтэй хүүхдүүдийг зурж чадах эсэхийг олж мэдээрэй?

Бид гудамжинд гарлаа

(марш)

Цас орж байна!

(гар дээш, хажуу тийш)

Хүрзээ авцгаая

(хүрзээр ажиллах)

Тийм ээ, бид бүх цасыг хусах болно.

Бид замыг гөвдөг

Хамгийн босго хүртэл.

(хөл гишгэх)

Дугуй цасан бөмбөг хийх

(цасан бөмбөг хийх)

Мөн асар том бөөгнөрөл.

(том бөмбөгийг харуулах)

Бид цасан байшин барина

(марш)

Бид үүн дотор хамт амьдрах болно.

(алга таших)

Хүүхдэд зурахад тусалдаг хоёр далдуу модны тухай түүхийг анхааралтай харж, сонсохыг санал болго!

  1. Зүүн алгаа цаасны төвд байрлуул. Эрхий хуруугаа хажуу тийш нь ав. Бөгж, жижиг хуруугаа дарж, долоовор болон дунд хуруугаа сайтар хааж, бага зэрэг хажуу тийш нь ав.
  2. Бөгж ба дунд хурууны хооронд хачиг үүсэх ёстой. Хөдөлгөөнгүй байхын тулд алгаа цаасан дээр хүчтэй дар.
  3. Баруун гараараа дугуйл энгийн харандаагаардалдуу, харандаагаа хуруугаараа хүчтэй дарж болохгүй.
  4. 4
  5. Хуудсыг 1800-аар эргүүл. Хүүхдүүдээс “Энэ ямар харагдаж байна вэ? ".
  6. Дээрээс бид хоёр нум (бүрээс) зурж дуусгана.
  7. Баруун талд та хоёр дахь гараа зурах хэрэгтэй. Үүнийг хаашаа чиглүүлэхээ хүүхдүүд өөрсдөө шийддэг: комбинзон дээр дээш, доош, хажуу эсвэл зүүн тийш.
  8. Бид зурсан: зууван - гутал; зууван нэмэх хуруу - бээлий; ороолт; нүднүүд; хамар; ам.
  9. Дууссан зургийг дугуйл лав өнгийн харандаатэд айдаггүй усан будгийн будаг. Хэрэглэх хэрэгтэй өөр өөр өнгөхослолыг тод, мэдэгдэхүйц, олонтой болгох жижиг хэсгүүд(цахилгаан товч, халаас, зах, ханцуйвч, цацруулагч гэх мэт)
  10. Дараа нь талбайг нэмж оруулаарай: хүүхдүүдийн хүсэлтээр цасан ширхгүүд, хүрз, цасан хүн гэх мэт.
  11. Ажлын эцсийн хэсэг бол усан будгаар будах явдал юм.

Багш хүүхдүүдийг өвлийн улиралд дуртай зугаагаа зурахыг урьж байна. Зураг нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх ёстой.

Дараа нь зургуудыг ижил агуулгатай мозайк хавтан болгон нэгтгэдэг: цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах, чарга унах, цасан бөмбөг тоглох гэх мэт.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллага"Богатырь" цэцэрлэг Крымын Бүгд Найрамдах Улсын Зуя Белогорский дүүрэг

Зураг зурахад зориулсан хийсвэр GCD

В бэлтгэл бүлэг"Өвлийн хөгжилтэй"

Багш Замощенко Людмила Алексеевна

Хөтөлбөрийн агуулга:

Өвлийн хувцастай хүний ​​(хүүхдийн) дүрсийг зурж сурах (комбинет, биеийн хэсгүүдийн хэлбэр, тэдгээрийн байршил, пропорцийг илэрхийлэх, гар, хөлний энгийн хөдөлгөөнийг илэрхийлж сурах, хүүхдүүдийг дүрсийг уламжлалт бус аргаар дамжуулахад чиглүүлэх. (гар ашиглан);

зураг зурахдаа янз бүрийн материалыг ашиглаж сурах: бал харандаа, өнгөт лав өнгийн харандаа, усан будаг.

материалаар зурах техникийн ур чадварыг нэгтгэх.

өвлийн тоглоомд хандах хандлагаа зурган дээр илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх;

эрүүл амьдралын хэв маяг, спортыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Материал: В.Суриковын "Цасан хотыг эзэлсэн нь" зургийн хуулбар, өвлийн спортын төрлүүдийг дүрсэлсэн чимэглэл; А4 цаас; энгийн харандаа, тосон пастел, усан будаг.

Урьдчилсан ажил:

  • В.Суриковын "Цасан хотыг эзэлсэн" хуулбар, өвлийн ландшафтын зураглалыг судлах;
  • дидактик сугалааны тоглоом "Ямар ч цаг агаарт хувцас";
  • тухайн бүс нутагт хүүхдийн тоглоомыг ажиглах;
  • төрөл бүрийн урлагийн материалаар зурах.

GCD явц:

Хичээлийн эхэнд хүүхдүүдийг уран зургийн хуулбар, өвлийн тоглоомыг харуулсан чимэглэл, А.С.Пушкиний "Өвлийн өглөө" шүлгээс ишлэл сонсохыг урьж байна.

Өвлийн улиралд байгальд юу тохиолддог вэ? Ямар өнгө давамгайлж байна вэ? Та өвөлд дуртай юу? Юуны төлөө? Өвлийн улиралд хүйтэн жавартай агаарт ямар тоглоом тоглож болох вэ? Та өвлийн улиралд явган аялал хийх дуртай юу? Өвлийн улиралд хөлдөхгүйн тулд гадаа хувцаслах хамгийн сайн арга юу вэ? Өвлийн улиралд тоглоом тоглож байхдаа ямар сэтгэл хөдлөлтэй байдаг вэ?

Хүүхдүүд асуултанд хариулсны дараа хоёр зургийг харьцуулахыг санал болго. Тэдэн дээр хэн дүрслэгдсэн бэ? Хүүхдүүд юу өмсдөг вэ? Тэд бие биенээсээ юугаараа ялгаатай вэ? Тэд өөрсдөө өвлийн алхалт дээр ижил хөгжилтэй хүүхдүүдийг зурж чадах эсэхийг олж мэдээрэй?

Биеийн тамирын хичээл "Бид цасан байшин барина"

Бид гудамжинд гарлаа

(марш)

Цас орж байна!

(гар дээш, хажуу тийш)

Хүрзээ авцгаая

(хүрзээр ажиллах)

Тийм ээ, бид бүх цасыг хусах болно.

Бид замыг гөвдөг

Хамгийн босго хүртэл.

(хөл гишгэх)

Дугуй цасан бөмбөг хийх

(цасан бөмбөг хийх)

Мөн асар том бөөгнөрөл.

(том бөмбөгийг харуулах)

Бид цасан байшин барина

(марш)

Бид үүн дотор хамт амьдрах болно.

(алга таших)

Хүүхдэд зурахад тусалдаг хоёр далдуу модны тухай түүхийг анхааралтай харж, сонсохыг санал болго!

  1. Зүүн алгаа цаасны төвд байрлуул. Эрхий хуруугаа хажуу тийш нь ав. Бөгж, жижиг хуруугаа дарж, долоовор болон дунд хуруугаа сайтар хааж, бага зэрэг хажуу тийш нь ав.
  2. Бөгж ба дунд хурууны хооронд хачиг үүсэх ёстой. Хөдөлгөөнгүй байхын тулд алгаа цаасан дээр хүчтэй дар.
  3. Баруун гараараа алгаа алгаа энгийн харандаагаар дугуйл, харандаагаа хуруугаараа хүчтэй дарж болохгүй.
  4. 4 . Зүүн далдуу модыг хуудаснаас аваад хоёр мөрийг хаа.
  5. Хуудсыг 1800-аар эргүүл. Хүүхдүүдээс “Энэ ямар харагдаж байна вэ? ".
  6. Дээрээс бид хоёр нум (бүрээс) зурж дуусгана.
  7. Баруун талд та хоёр дахь гараа зурах хэрэгтэй. Үүнийг хаашаа чиглүүлэхээ хүүхдүүд өөрсдөө шийддэг: комбинзон дээр дээш, доош, хажуу эсвэл зүүн тийш.
  8. Бид зурсан: зууван - гутал; зууван нэмэх хуруу - бээлий; ороолт; нүднүүд; хамар; ам.
  9. Дууссан зургийг лав өнгийн харандаагаар дугуйлах хэрэгтэй, тэд усан будгаас айдаггүй. Комбинзоныг тод, харагдахуйц, олон жижиг детальтай (цахилгаан товч, халаас, зах, ханцуйвч, цацруулагч гэх мэт) болгохын тулд янз бүрийн өнгө ашиглах хэрэгтэй.
  10. Дараа нь талбайг нэмж оруулаарай: хүүхдүүдийн хүсэлтээр цасан ширхгүүд, хүрз, цасан хүн гэх мэт.
  11. Ажлын эцсийн хэсэг бол усан будгаар будах явдал юм.

Багш хүүхдүүдийг өвлийн улиралд дуртай зугаагаа зурахыг урьж байна. Зураг нь сэтгэлийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх ёстой.

Грибанова Н.Г.

Зурах"Өвлийн хөгжилтэй" сэдвээр

Зорилтот : Зурган дээрх хөдөлгөөнийг дамжуулах нөхцөлийг бүрдүүлэх. Зургийнхаа агуулгыг эргэцүүлэн бодож, санаагаа эцэс хүртэл нь авчрах чадварыг хөгжүүлэх. Бүх мэдэгдэж буй зургийн техникийг ашиглан үргэлжлүүлэн зур

Тоног төхөөрөмж: Цагаан цаас, усан будаг, сойз; хөгжмийн зохиолВ.А. Моцарт "Чарга унах".

Багш хүүхдүүдтэй хамт өвлийн зугаа цэнгэлийг дурсдаг (чага, тэшүүр, цанаар гулгах; цасан бөмбөг тоглох; цасан хүн хийх гэх мэт). Богино шүлэг унших

оньсого санал болгож байна.

Цас, цас эргэлдэж байна

Бүх гудамжинд цагаан!

Бид тойрогт цугларав

Цас шиг өнхрөв.

Бүх нүүр, гар

Надад цас оруулав ...

Би цасан шуурганд - уй гашуу,

Тэгээд залуус - инээд!

I. Суриков

Таавар

Алхаж буй гүйгчид

ижил урт

Нуга дундуур хус хүртэл

Хоёр тууз татах ...

Бел, гэхдээ элсэн чихэр биш, хөлгүй, харин алхаж байна.

Ямар хөгийн хүн бэ

Хорин цагт зугтсан

нэгдүгээр зуун?

Лууван - хамар, гарт -

Нар, халуунаас айдаг.

(Цасан хүн.)

Намайг хүрзээр алгадсан

Тэд намайг бөгтөр болгосон

Би зодуулсан, зодсон.

Мөстэй усаар шингэлнэ

Тэгээд тэд бүгд доошоо өнхрөв

Миний сүрэг дэх бөгсөөс.

(Цасан толгод.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.

Өнөөдөр та шахсан цаасан дээр зурах болно. Үүнийг хийхийн тулд эхлээд цаасыг үрчийлгэж, шахаж, дараа нь хуудсыг тэгшлээд, дээр нь зураг зурах хэрэгтэй.

Хүүхдүүд даалгавраа хийж байна.

Хичээлийн дундуур хурууны гимнастик хийдэг.

Хурууны гимнастик

"Бид хашаанд зугаалахаар явсан"

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, Бид хашаанд зугаалахаар явлаа.

Хуруугаа нэг нэгээр нь нугална. Ширээн дээр индекс болон дунд хуруугаараа "алх".

Тэд цасан эмэгтэйг сийлсэн,

Хоёр далдуу модыг "баримал".

Шувуудыг үйрмэгээр тэжээж,

Бүх хуруугаараа "талх бутлах".

Дараа нь бид толгод уруудаж,

Баруун гарын долоовор хурууг зүүн гарын алганы дагуу чиглүүлнэ.

Тэгээд тэд цасанд өнхөрчээ.

Тэд алгаа ширээн дээр нэг талдаа тавьдаг.

Бүгд цасан дунд гэртээ ирж, Шөл идэж, орондоо оров.

Алгаа сэгсэрнэ үү. Төсөөллийн халбагаар хөдөлж, дараа нь хацрын доор гараа хийнэ.

GCD-ийн төгсгөлд хүүхдүүд зургийг дуусгахын тулд бага зэрэг цацдаг.

Дараа нь зургуудад дүн шинжилгээ хийнэ. Зураг бүрийг хэлэлцдэг: үүн дээр юу харагдаж байна, юу харагдаж байна, юуг сайжруулах шаардлагатай байна. Төгсгөлд нь залуус өвөл, өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай шүлэг хэлдэг.

Материалыг засах:

Уран зургийн үзэсгэлэн зохион байгуулах. "Миний дуртай спорт » .


Топ