Хөгжмийн зэмсгээр дасгал хий. Хичээлийн хураангуй "Хөгжмийн зэмсгийн танилцуулга

Зорилтот:хүүхдүүдэд төрөл бүрийн хөгжмийн зэмсгийг үзүүлэх, аль хэдийн мэдэгдэж байсан хөгжмийн зэмсгийн талаархи хүүхдийн амьдралын санааг нэгтгэх, гүнзгийрүүлэх.

Даалгаварууд:хүүхдийн хөгжим, сонсголын туршлага, тэдний санаа бодлыг өргөжүүлэх, нэгтгэх хөгжмийн соёл, тембрийн сонсгол, хөгжмийн зэмсгийн дууг таних чадварыг хөгжүүлэх.

Тэргүүлэх:Эрхэм зочид, өнөөдөр бид таныг урьж байна хөгжмийн яриахөгжим, хөгжмийн зэмсэгт зориулагдсан.

Өдөр тутмын амьдралд хүн олон дуу чимээ, чимээ шуугианаар хүрээлэгдсэн байдаг. Тэдний зарим нь биднийг уурлуулдаг, бид бусдад маш их дассан тул зүгээр л тэдэнд анхаарал хандуулдаггүй, зарим нь чихийг нь энхрийлдэг. Та нар ямар дуу чимээг мэддэг вэ?

Бидний хувьд эдгээр нь хамгийн энгийн дуу чимээ боловч хөгжмийн зохиолч өөрийн бэлгийнхээ ачаар тэдгээрийг хөгжим, жүжиг, дуу болгон хувиргадаг.

"Хөгжим хаа сайгүй амьдардаг" Семерин

Салхи бараг сонсогдохгүй байна.
Линден цэцэрлэгийн дэргэд санаа алдаад -
Мэдрэмжтэй хөгжим хаа сайгүй амьдардаг -
Чи зүгээр л сонсох хэрэгтэй.
Шувууд нар мандахыг угтдаг.
Залгих нь наранд баяртай байна!
Мэдрэмжтэй хөгжим хаа сайгүй амьдардаг.
Чи зүгээр л сонсох хэрэгтэй.

Бичлэгт Григийн "Өглөө" жүжиг эгшиглэж байна.

Тэргүүлэх:Хөгжмийг хөгжмийн зохиолч бүтээдэг бөгөөд үүнд хөгжмийн зэмсэг тусалдаг. Та ямар хөгжмийн зэмсэг мэддэг вэ?

Намайг бага байхад ээж маань намайг нэг сонирхолтой том хайрцагт аваачсан. гайхалтай зурагминий өмнө гарч ирэв! Модон алхнууд төмөр утсаар ямар нэгэн тоглоом тоглодог байв. Олон байсан. Алхнууд утсанд хүрч, гэнэт айсан мэт буцаж ухрав. Мөн алхуудын галзуу довтолгооноос утаснууд шуугиж байв. уйлсан. хурданд хүрсэн мэт тэд зөөлөн хүрэлтэнд эелдэгхэн дуулж, инээж, баярлаж, уурлаж, гуниглаж, санаа алддаг байв. Тоглоомыг бүхэлд нь Piano гэж нэрлэдэг байв.

Тэгээд нэг өдөр би хоёр хөгжмийн зэмсгийн яриаг сонссон. Энэ бол төгөлдөр хуур, төгөлдөр хуур байсан.

Төгөлдөр хуур тайлбарлав:Миний нэр форте, төгөлдөр хуур гэсэн хоёр итали үгнээс гаралтай. Оросоор намайг Громкотихо гэж дуудах ёстой байсан.

Тэгээд тэд намайг Хаан гэж дууддаг нь хааны гэсэн утгатай. Гурван төрлийн хөгжмийн зэмсэг над дээр гатлав: Утасны төрөл. Төрөл бүрийн гар. Бөмбөрийн төрөл.

Миний төрсөн аав бол эрхэм дээд клавиачин. Түүнээс би гадаад төрх, зүрх сэтгэлээ өвлөн авсан - гарын механизм. Миний ээж цан хүн. Утасны савааны цохилтоос үүн дээр хөгжим сонсогддог. Энэ их эртний хэрэгсэл. Мөн Италийн мастер Бартоломео Кристофори намайг хийсэн. Одоо би том концертын танхимд зогсож байна. Харин одоо манай эрхэм төгөлдөр хуур хэрхэн ярихыг сонсоцгооё.

Төгөлдөр хуурын ангийн оюутан П.И.Чайковскийн "Нойрсож буй гоо бүсгүй" балетын "Вальс"-ыг тоглож байна.

Холоос хийлийн намуухан чимээ сонсогдоно.

Тэргүүлэх:Би чамайг таньсан! Та бол алдартай хийл хөгжимчин юм. Өөр ямар хөгжмийн зэмсэг жижиг хийлээс илүү сэтгэл хөдөлгөм дуулдаг вэ? Зөөлөн, дулаахан зүйл миний зүрхэнд хүрсэн юм шиг санагдсан. Тэгээд миний зүрх хурдан цохилоо.

миний Орос нэр- дохио. Англи хэл - giga, i.e. хиам (энэ нь хиам шиг харагдаж байсан - гахайн махны хэсэг).

Зөвхөн хийл дуулдаггүй газар. Тэр аймшигтай хөнгөмсөг байсан. Тэгээд тэр цыгануудын хуаранд, бүжиглэдэг моод ресторанд байсан, би бид хоёр гэж тэр хэлэв. Тэр үргэлж бүжгийн багшийн мэдэлд байсан. Тэр үүнийг дээлнийхээ халаасанд нуусан. Тэгээд түүнийг одоо байгаагаар нь болгосон Италийн мастеруудАмати. Страдивари, Гуарненри. Мөн түүнд тэнгэрлэг гоо үзэсгэлэнгийн дуу хоолойг өгсөн.

Утсан ангийн оюутны тоглосон Веберийн "Шидэт харваач" дуурийн "Ид шидийн найрал дуу" дуугарна.

Тэргүүлэх:Залуус аа. Баяныг хараач - ямар царайлаг хүн бэ!

Энэ хэрэгслийн сүнс нь тусгай пневматик төхөөрөмж юм. Шахсан агаараар ажилладаг. Агаарыг үлээж, уян харимхай металл хавтанг чичиргээ - хэл. Товчлуурын баян хуур нь сэтгэлийг нээх болно - хэлүүд хөгжилтэй бүжиглэнэ, хэрэв энэ нь таныг гунигтай болговол хэл нь бодолд чичирнэ. Баян нь Оросын эртний Тула хотоос гаралтай. Үүнийг мастер П.Стерлигов бүтээсэн бөгөөд түүнд бахархалтай туульс нэр өгсөн. Учир нь баатарлаг хүч чадал нь түүнд агуулагддаг бөгөөд ямар ч хөгжим тоглож чаддаг. Түүний доор ихэвчлэн ардын дуу дуулдаг.

Баян хуурчдын дуэт тоглодог.

Тэргүүлэх:Тэнд Балалайка амьдардаг байв. Тэр тоглоом тоглож, чатлах дуртай байсан. Тэр хөгжилтэй хүмүүстэй нөхөрлөсөн - дугуй бүжиг, баяр ёслол дээр. Бүх зүйл ингэж үргэлжлэх байсан ч түүнд өрсөлдөгч байсан - аз жаргалтай, гадаадад долоон утастай гитар. Тэд бидний инээдийг аажмаар мартаж эхлэв. Тэд эелдэг, бодлогоширсон гитарт илүү их дуртай болсон. Хичнээн чин сэтгэлийн романсыг гитараар дуулж чадах вэ!

Оюутнууд А.Рыбниковын "Би чамайг хэзээ ч мартахгүй" романсыг тоглодог.

Тэргүүлэх:Домбра бол казах ардын хөгжмийн зэмсэг юм. Домбрыг гоцлол хөгжмийн зэмсэг болон чуулгын хөгжим болгон ашигладаг. Энэ нь лийр хэлбэртэй биетэй, маш урт гарны самбартай. Ард түмэн домбрын гарал үүслийн тухай домог зохиосон. Эрт дээр үед ах дүү хоёр амьдардаг байсан. Хамгийн бага нь тоглох дуртай домбртой байсан. Ах нь их бардам, бардам байсан. Тэр гүүр барихаар шийдсэн. Гүүр барьж байхад дүү нь байнга домбр тоглодог байсан. Ах нь уурлаад дүүгийнх нь гараас домбрыг нь булааж аваад хад мөргөв. Хадны хадан дээр домбрын ул мөр л үлджээ... Олон жил өнгөрчээ. Хүмүүс энэ ул мөрийг олж түүн дээр шинэ домбр хийж эхлэв.

Курмангазийн "Балбырауын" хүйг домбрын чуулга тоглодог.

Илтгэгч Ингээд бид хөгжмийн зэмсгүүдтэй танилцаж, одоо сургуулийнхаа багш, сурагчдын хийсэн хөгжмийн зохиолуудыг сонсоцгооё.

Багш, сурагчид тоглодог бяцхан концерт зохион байгуулдаг.

Тэргүүлэх:Төгсгөлд нь бид танд Оросын хөгжмийн зохиолч Д.Д.Шостаковичийн үгээр нэгэн хүслийг хэлмээр байна: “Хөгжмийн агуу урлагийг хайрлаж, суралц. Энэ нь танд өндөр мэдрэмжийн бүхэл бүтэн ертөнцийг нээх болно. Энэ нь таныг сүнслэг байдлын хувьд илүү баян, илүү цэвэр, төгс болгох болно. Хөгжмийн ачаар та өөрөөсөө урьд өмнө мэдэгдээгүй шинэ давуу талыг олох болно. Та амьдралыг шинэ өнгө, өнгөөр ​​харах болно.

Ном зүй

1. Казах хөгжмийн зэмсэг. Алматыкитап 2006, К.Коныратбай
2. Хөгжмийн зэмсгийн ертөнцөд. Газарян С.С. 2-р хэвлэл. - М.: Гэгээрэл, 1989.
3. Оросын ардын хөгжмийн зэмсгийн тухай түүхүүд. Васильев Ю., Широков А. 1986 он
4. Төгөлдөр хуурын төрөлт. Марк Силберкит. 1984. Хэвлэлийн газар: Зөвлөлтийн хөгжмийн зохиолч

Хотын сургуулийн өмнөх боловсрол боловсролын байгууллагаерөнхий хөгжлийн №28 "Аистенок" цэцэрлэгийн Подольск

Боловсролын үндсэн үйл ажиллагааны тойм хөгжмийн боловсролбэлтгэлд
сургуулийн бүлэгт

Сэдэв: Хөгжмийн зэмсэгтэй танилцах«
Дууны утас.
»

МДОУ No28-ын хөгжмийн найруулагч "Аистёнок" тоглолт
Мусина Ирина Михайловна

Подольск 2016 он

Little Pipe, Drum and
Дууны утас.

Зорилтот : Хүүхдүүдийг хөгжмийн зэмсгийн түүхтэй танилцуулах.

Даалгаврууд :

    Хүүхдүүдийг янз бүрийн бүлгийн багаж хэрэгсэлтэй танилцуулах;

    Дуу чимээтэй танилцах;

    Хөгжим, хөгжмийн зэмсгийн түүхийг цаашид судлах сонирхлыг бий болгох

    Хөгжмийн урлагтай танилцахдаа баяр баясгалан, таашаал авчрах.

Хөгжмийн өрөөний тоног төхөөрөмж: компьютер, дэлгэцтэй проектор, бүлгээрээ байрлуулсан хөгжмийн зэмсэг бүхий хоёр үзэсгэлэнгийн ширээ. Дуу хураагуур, бөмбөр, хийл.

Хичээлийн явц

(Слайд 1) Хүүхдүүд хөгжмийн танхимд орж, багаж хэрэгслээр үзэсгэлэн үзэж, сандал дээр сууна. Дэлгэцийн өмнө хагас тойрог хэлбэрээр сандал байрлуулсан байна.

НОЁН: (дуулдаг)Сайн уу залуусаа!

Хүүхдүүд: (дуулах)Сайн уу?

Ноён:Өнөөдөр бидэнд ер бусын бизнес байна. Өнөөдөр би чамайг найзуудтайгаа танилцуулахыг хүсч байна, мөн тэдэнтэй нөхөрлөхийг үнэхээр хүсч байна. Хүсч байна? (Тийм)Тэгэхээр дараа нь...

(Слайд 2)Нэгэн цагт, эрт дээр үед та нарын хэн нь ч амьд байгаагүй (слайд 3),тийм ээ, гэхдээ эцэг эх чинь бас тэнд байгаагүй (слайд 4)бас эмээ өвөө (слайд 5).Машин байсангүй (слайд 6), нисэх онгоц (слайд 7), компьютерууд (слайд 8)болон интернет (слайд 9), метро, ​​трамвай ч байсангүй (слайд 10). Ерөнхийдөө маш их зүйлээс өөр юу ч байсангүй үзэсгэлэнт байгаль, зэрлэг амьтан, хүн (слайд 11). Тиймээс нэг өдөр, (слайд 12)нэг хүн ан хийхээр явсан (ангуун дээр олсон юмаа идсэн эсвэл өөрийгөө өсгөсөн учраас) хурдан гол руу. Гэвч... өлсгөлөнг мартаж, гайхалтай дуу чимээ сонсоод зогсов. Түүний "оройн хоол" аль эрт зугтсан (слайд 13), мөн тэрээр хаанаас ч юм авсан энэ нууцлаг дуу чимээнд сэтгэл татсан хэвээр зогсож байв.

(Слайд 14) Тэрзэгсэнд орооцолдсон салхины гайхалтай чимээ сонсогдов. Камыш хамгийн жинхэнэ аялгууг хэвлүүлсэн. Ийм гайхалтай хөгжим яаж гарч ирдэгийг хүн л мэддэггүй байсан.

Тэр хүн нэг зэгс огтолж, салхи шиг хийсэв. (Слайд 15) (Би зэгс лимбэ тоглодог). БА…өө гайхамшиг! Энд байна, хөгжим! Бяцхан PIPE (түүнийг дуудсан) тэр даруй төрмөгц тэр даруй хөгжилтэй, бүх талаар тоглож эхлэв. (Би зэгс лимбэ тоглодог).Салхийг маш сайн номхотгож чадсандаа мань эр ихэд баярлаж, дэндүү сайн хийжээ.

Гэвч Бяцхан Пайпер ганцаараа уйдаж, гунигтай аялгуу тогложээ. (Зэгсэн лимбэ дээр би гунигтай аялгуу тоглодог)Гадаа бороо орж байлаа ... (Слайд 16).Тэгээд тэр хүн аянга цахилгааныг сонсов. Тэд алс хол сонсогдож байсан тул тэр хүн аянга цахилгааныг дарах хэрэгтэй гэж шийджээ. Гэхдээ үүнийг яаж хийх вэ? Амьтны арьс олоод хуучин хожуул дээр чирээд гараараа цохив. (Би бөмбөр авдаг). (Слайд 17)Дараа нь түүний гар дороос яг ижил аянга шиг чимээ гарав.

(Слайд 18)Бяцхан хоолой ба БӨМБӨР - тэр хүн энэ зэмсэг гэж нэрлэдэг байсан - хамтдаа маш хөгжилтэй тоглож эхлэв. Найз байх ямар сайхан бэ!

(Слайд 19)Нэг удаа, ердийн ан хийж байхдаа нэг хүн сум харваж байгаад нумын утас савлах чимээ сонсогдов. Түүний чичиргээ нь түүнийг маш их гайхшруулж, гайхшруулж, сэтгэлийн дотоод булангуудыг харж байгаа мэт. Тэрээр энэ дууг давтахыг хүссэн бөгөөд тэрээр ан агнахдаа нумыг хөгжмийн зэмсэг болгон ашиглаж эхлэв. (Слайд 20)Дараа нь тэр нум дээр янз бүрийн урт, зузаантай хэд хэдэн чавхдас татав. Үүний үр дүнд түүний LIRA гэж нэрлэсэн хэрэгсэл гарч ирэв. (Слайд 21)

Он жилүүд, хэдэн арван жилүүд, зуунууд, эринүүд өнгөрөв. (Слайд 22)Бяцхан хоолой, Лира ба тэдний Жинхэнэ найзБөмбөр цаг хугацааны туршид хамтдаа алхаж, энэ замаар хүнийг дагалдан явав. (Слайд 23)Тэр хүн хөгжимд маш их хайртай байсан бөгөөд тэр болгондоо түүгээр амьдралаа чимэглэхийг хичээдэг байв.

(Слайд 24)Нэг хүн Бяцхан хоолойг хаа сайгүй ашигладаг байсан - тэр түүнтэй хамт баярлаж, гуниглаж, ажиллаж, амарч байв. (Слайд 25)Цаг хугацаа өнгөрөхөд Бяцхан хоолой нь эгч дүүс болон гарч ирэв. (Слайд 26, 27, 28) At янз бүрийн ард түмэнЭдгээр нь янз бүрийн дуут дохио, хоолой, цорго, zhaleyka, эвэр, уут, лимбэ байв. (Слайд 29)Гэхдээ энэ ер бусын зэмсгийг уулын эвэр гэж нэрлэдэг. Түүний урт нь 5 метр хүрдэг! Хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоорой.

(Слайд 30)Чамтай хамт хивсэн дээр гарч тоглоцгооё. Тойрог дотор ор. Дуу чимээ чанга ба ... (чимээгүй), өндөр ба ... (бага), урт ба ... (богино) гэж сонссон. Одоо бид хөгжимд дугуйлан орж, миний араас тодорхой дараалсан хөдөлгөөнийг давтах болно. Болгоомжтой байгаарай! (Тоглолтын дараа хүүхдүүд сандал дээр сууна)

(Слайд 31 - 37)Лирагийн цуурайтсан нумыг түүний төрөл төрөгсөд нь гусли, босоо ятга, цан, лют, гитар, манай орос балалайка зэрэгт хүргэв. (Слайд 38)Гэвч тэр хүн бяцхан Лирагийн дууг уртасгахыг хүсч, сунасан үстэй тусгай таягтай нумыг гаргаж ирэв. Үүнд морины үс хамгийн тохиромжтой байв. Түүний тусламжтайгаар утас нь нумны урт хангалттай урт хугацаанд чичирч, дуугарч байв. (Слайд 39, 40)Хүн ийм хэрэгслийг Виола гэж нэрлэдэг. Тэд гоо үзэсгэлэнгийн эгч дүүс болжээ (слайд 41)ХИЙЛ - хүний ​​бүтээсэн хамгийн дур булаам, хамгийн үзэсгэлэнтэй зэмсэг. (Би хийл тоглодогАВЕ МАРИАБах-Гунод)

(Слайд 42)Эртний хөгжмийн зэмсгүүд маш их өөрчлөгдсөн: Бяцхан хоолой нь Хатан лимбэ тэргүүтэй үлээвэр хөгжмийн бүхэл бүтэн гэр бүл болж өөрчлөгдсөн. (слайд 43 - 46). Манай эртний найз Бөмбөрчин (слайд 47)мөн олон төрөл төрөгсөдтэй болсон: эдгээр нь янз бүрийн хэнгэрэг, хэнгэрэг, том-том, цан, тимпани, ксилофон, металлофон болон бусад олон зүйл байв. Дуут нум нь нэгэн зэрэг хоёр том гэр бүлийн өвөг дээдэс болжээ (слайд 48, 49)- чавхдас татдаг, нумтай чавхдастай хөгжмийн зэмсэг. (Слайд 50)Чавхдаст хөгжмийн өөр нэг гэр бүл бол гар (цохилт, сэтэрхий, үлээвэр) хөгжмийн зэмсгүүд - ятга, төгөлдөр хуур, баян хуур гэх мэт.

(Слайд 51, 52)Тэд бүгд бие биетэйгээ, хүмүүстэй нөхөрлөсөн хэвээр байна. Тэд хамтдаа ардын болон симфони найрал хөгжимд, хуучин ардын болон сонгодог хэлбэрээр, орчин үеийн болон поп хөгжим. (Слайд 53) Би хийл С.Жоплин "Эстрадын зураач" тоглодог.

(Слайд 54 - 56)Хүмүүс хөгжмийн зэмсгийн улам олон шинэ хэлбэрийг гаргаж ирсээр байгаа ч тэд бүгд Little Pipe, түүний найз Бөмбөрчин болон тэдний найз Little Sounding Bowstring-ийн шууд үр удам юм.

Залуус аа, бидний өнөөдрийн аялал гайхалтай улсхөгжим ба түүний үнэнч зарц нар - хөгжмийн зэмсэг. Ямар хэрэгслүүд танд танил биш байсан бэ? (хүүхдийн хариулт), та тэдгээрийн алийг нь илүү санаж байна вэ? (хүүхдийн хариулт), таны нэрлэсэн хэрэгслүүд аль гэр бүлд хамаарах вэ? (хүүхдийн хариулт). Сайн байна залуусаа! Манайх таалагдсан уу ид шидийн аялал? (хүүхдийн хариулт) Надад ч гэсэн үнэхээр таалагдсан. Та миний яриаг маш анхааралтай сонсож, бидний ярианд идэвхтэй оролцлоо. Хөгжмийн зэмсгийн үзэсгэлэнгээ дахин нэг үзээд хэсэгхэн хугацаанд үдье.

(дуулах)- Баяртай, хүүхдүүд ээ!

Хүүхдүүд: (дуулах)"Баяртай!"

Хөгжмийн дуугаар хүүхдүүд хөгжмийн өрөөнөөс гарна.

Зорилтот:

Хүүхдүүдийн бүтээлч үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх, хөгжмийн ертөнцийг өргөжүүлэх, бүх төрлийн хөгжмийн үйл ажиллагаанд сонирхлыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх.

Боловсролын:
Даалгаврыг зөв гүйцэтгэхэд хүүхдүүдийг татан оролцуулж, тэдгээрийг дуусгахад байнгын анхаарлыг хөгжүүлэх.
Зөв нэрлэх чадварыг хөгжүүлэх дуу чимээний хэрэгсэл, тэдгээрийг хэмнэлээр тоглуулж, бие биенээ сонс.
Баяжуулах толь бичигхүүхдүүд.

Татаж авах:


Урьдчилан үзэх:

Хөгжимтэй танилцах хэрэгсэл

Зорилтот:
Дуу чимээний хэрэгсэл тоглох замаар хөгжмийн чадварыг хөгжүүлэх.
Хүүхдүүдийн бүтээлч үйл ажиллагааг нэмэгдүүлэх, хөгжмийн ертөнцийг өргөжүүлэх, бүх төрлийн хөгжмийн үйл ажиллагаанд сонирхлыг бий болгох нөхцлийг бүрдүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:
Даалгаврыг зөв гүйцэтгэхэд хүүхдүүдийг татан оролцуулж, тэдгээрийг дуусгахад байнгын анхаарлыг хөгжүүлэх.
Дуу чимээний хэрэгслийг зөв нэрлэх, хэмнэлээр тоглох, бие биенээ сонсох чадварыг бий болгох.
Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.

Арга:
Амаар (оньсого, харилцан яриа).
Үзүүлэн (танилцуулга, дуу чимээний хэрэгсэл).
Практик (халбагаар тоглох, хэнгэрэгээр тоглох, шажигнаж бүжиглэх, дуу бүжиглэх).
Тоглоом (хэнгэрэгтэй тоглоом).

Хүүхдүүд хөгжимд танхимд орж, ерөнхий тойрог дээр зогсдог.

"Сайн уу" хөгжмийн мэндчилгээ.
Хүүхдүүд бас мэндчилгээ дуулдаг.

"Сайн уу" ХАРИЛЦАН ТОГЛООМ

Сайн уу, гар алга - алга таших - алга таших
Сайн байна уу хөл - дээд - дээд - дээд
Сайн уу тэдгээр нүд - Мирг, Мирг, Мирг
Сайн уу миний хамар - beep - beep - beep
Сайн уу чих - өө - өө - өө
Сайн байна уу хүүхдүүд ээ, сайн уу!

Хөгжмийн найруулагч: Залуус аа, та хөгжмийн зэмсгийн хотхоноор аялмаар байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сайн байна. Аялалд явахын тулд бид хэмнэлтэй халаалт хийх ёстой. Чи бэлэн? Маш анхааралтай байх, хөгжмийн дагалдан сонсох, хөдөлгөөнийг хэмнэлтэй хийх.

ХЭМНЭЛТЭЙ ХАЛААЛТ

Хэмнэлтэй халаалт хийсний дараа хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Хөгжмийн найруулагч.

Залуус аа, бид Хөгжмийн зэмсгийн хотхонд ирлээ.

Та ямар хэрэгслийг мэддэг вэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Яагаад ч юм хэн ч биднийг хардаггүй. Бүжиглэцгээе, тоглоцгооё. Магадгүй хэн нэгэн гэрээс гарч ирэх болов уу?

Бүжиг үзүүл.

Эхний байшинг тогшье, энэ байшинд хэн амьдардаг болохыг олж мэдье. Багш нь хэмнэлийн хэв маягийг тогтоодог, хүүхдүүд давтдаг. Нэг байшингаас оньсого гарч ирдэг.

Би нар шиг дугуй, зөвхөн хонхтой
Би маш чанга дуугарч байна, та өөрөө сонсох болно,
Чи намайг гартаа атгахдаа алгаараа цохи
Би чанга дуугарах болно
Би хэн бэ?

Хэнгэрэг

Хүүхдүүдийн хариулт.

Зөв шүү, залуус аа, энэ бол хэнгэрэг юм. Хэнгэрэг бол цохиур хөгжим, учир нь бид түүнийг цохиж, эгшиглэнт дуугаараа бидэнд хариулдаг. Хэнгэрэгээр тоглоцгооё.

Хэнгэрэгтэй ТОГЛООМ

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гурван хүүхэд хэнгэрэгтэй тойрог дээр зогсож байна. Хэнгэрэгтэй хүүхдүүд хэнгэрэг дор хэмнэлээр цохино хөгжмийн дагалдан, үлдсэн хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр хөдөлдөг. Хөгжмийн хоёрдугаар хэсэгт хүүхдүүд суугаад "унтдаг" бөгөөд хэнгэрэгтэй хүүхдүүд тойргоос чимээгүйхэн гарч, нөхдийнхөө ард хэнгэрэгээ тавьж, тэдний хажууд сууна. Чанга дуугаар хүүхдүүд сэрж, эргэн тойрноо хараад, хэнгэрэг олоод, тойрог дээр зогсож, тоглоом үргэлжилнэ.

Сайн байна уу залуусаа, суудалдаа суу. Ямар хөгжилтэй хэнгэрэг вэ, тэр бүр бидэнтэй тоглодог. Хажуугийн байшинд хэн амьдардаг юм бол оо? Тогшъё.

Хоёр найз охин алслагдсан, будсан, Хохлома Ганцаараа байх боломжгүй, найзуудаа та биднийг таньсан уу?

халбага

Зөв шүү, залуус аа, эдгээр нь халбага юм. Тэд ямар үзэсгэлэнтэй, тод, будсан, модоор хийгдсэн болохыг хараарай. Тэд халбагаар нуруугаараа тоглодог - овойж, илбэнэ. Үүнийг яаж хийхийг хичээцгээе.

ХАЛБАГИЙН дуу

Сайн байна, чи бид хоёр халбаганы чуулгатай. "халбага чуулга" -ыг давтан хэлье. Сайн байна. Халбагаа буцаан саванд хийж, амраана. Тэгээд бид өөр байшинг хайж, тэнд хэн амьдардагийг олж мэдэх үү?

Хөгжмийн найруулагч хэмнэлийн хэв маягийг тогтоодог бөгөөд хүүхдүүд үүнийг давтдаг. Гэрээс оньсого гарч ирдэг.

Би хүүхдийн гарт унах болно
Би чанга тоглох болно - чангаар
Энэ нь хөгжилтэй тоглоом гэдэгт гайхах зүйл алга
Тэгээд намайг дууддаг ...
Буурцагны уут

Зөв шүү залуусаа, шажигнаж байна.

Гартаа шажигнуурууд авав
Тэд чанга дуугарав
Шажигнах нь хөгжилтэй байдаг
Хөдөлгөөнгүй сууж болохгүй
Бүгдээрээ тойрогтоо бос
Тэдэнтэй бүжиглэж эхлээрэй!

ШИНЖЭЭТЭЙ БҮЖИГЛЭЭ

Сайн байна залуусаа. Тэд чин сэтгэлээсээ бүжиглэсэн. Гэтэл бидэнд онгойлгоогүй нэг байшин байна. Тэнд хэн амьдардаг вэ? Одоо бид олж мэдэх болно.

Хөгжмийн найруулагч хэмнэлийн хэв маягийг тогтоодог бөгөөд хүүхдүүд үүнийг давтдаг. Гэрээс оньсого гарч ирдэг.

Хүн бүрт зориулсан хэрэгсэл
Хараач - нүдэнд зориулсан найр
Тэд шош, гоймонтой - зүгээр л амттай
Тэд яаж дуугардаг вэ? Бид мэдэхгүй
Би үнэхээр мэдмээр байна
Бид тэднийг зоригтойгоор гартаа авах ёстой
Мөн хүн бүр хамтдаа тоглох боломжтой!

Залуус аа, эдгээр нь ямар хэрэгсэл вэ? Мөн бид энд цээжтэй байна. Үүнд юу байгааг мэдмээр байна уу? Одоо бид үүнийг нээх болно. Өө, зарим танил бус хэрэгслүүд. Эдгээр хэрэгслүүдийн талаар оньсого байсан уу? Хараач, энд шош, энд гоймон, энд будаа, вандуй ... Тэдэн дээр тоглож, хэрхэн сонсогдож байгааг сонсоцгооё.

Залуус өөрсдийн хэрэгцээгүй зүйлсийнхээ зэмсгүүдийг тоглож, дараа нь сэтгэгдлээ ярина.

Сайн байна уу залуусаа, анхааралтай хараарай, бүх байшин нээлттэй байна уу?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Залуус аа, аялал танд таалагдсан уу?

Бид хаана байсан бэ? Та ямар хэрэгсэлтэй танилцсан бэ?

Та Хөгжмийн зэмсгийн хотхон руу явмаар байна уу?

Өнөөдөр тантай хамт аялахдаа баяртай байсан. Гэхдээ бид баяртай гэж хэлэх цаг болжээ.

Хөгжмийн найруулагч "Баяртай" дууг дуулдаг.

Хүүхдүүд "Баяртай" дууг дуулаад хамтлаг руу явна.


Анастасия Саввина
Хийсвэр хөгжмийн анги"Хэрэгслийн танилцуулга"

Төрөлт хөгжим

Тэргүүлж байна:

Сайн байна уу эрхэм залуусаа! Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц янз бүрийн зүйлээр дүүрэн байдаг дуугарна: энэ бол горхины чимээ, навчны чимээ, буцалж буй данхны шуугиан, тээврийн чимээ, аянга, шувууны шуугиан, давалгаа цацрах, салхины ууртай орилох чимээ юм. Бидний эргэн тойронд ямар олон янзын дуу чимээ гарч байгааг хараарай.

Дуу чимээ гэж юу вэ? Дуу нь аливаа объект, амьд организм, тэр дундаа хүний ​​биед нөлөөлдөг чичиргээ юм.

Дуу чимээг чимээ шуугиан ба гэж хуваадаг мюзикл.

Дэлхийн бүх хүүхдүүд мэддэг:

Дуу нь өөр.

Тогоруунууд салах ёс гүйцэтгэх хашгирч,

Онгоцны чанга чимээ.

Хашаанд машинуудын шуугиан,

Үржлийн газарт хуцаж буй нохой

Дугуйны чимээ, машины чимээ,

Чимээгүй салхи.

Эдгээр нь чимээ шуугиан юм.

Зөвхөн бусад нь бий:

Шаржигнахгүй, тогшихгүй -

Мюзикл дуу чимээтэй байдаг.

Дуу чимээ орно: хаалга чичигнэх, борооны чимээ, хөдөлгүүрийн архирах гэх мэт. Мюзиклдуу чимээ нь хүний ​​дуу хоолой үүсгэдэг ба Хөгжмийн зэмсэг. Тэгээд одоо бид түүхийн гүн рүү орж, анхных нь яаж байгааг олж мэдэх болно хэрэгсэл.

Хүмүүс эртнээс санаа зовж байна асуулт: "Байсан үед хөгжим. Эрт дээр үед ч гарал үүслийн тухай олон домог байдаг хөгжим. Эртний Грекчүүд үүнд итгэдэг байв бурхдын тэдэнд өгсөн хөгжим. Эрдэмтэд археологи, угсаатны зүйн судалгааны үндсэн дээр үүнийг тогтоожээ хөгжим-д гарч ирэв анхдагч нийгэм. Эртний хүмүүст энэ нь тэднийхтэй холбоотой байв өдөр тутмын амьдрал. Эмэгтэйчүүд дуулж, хүүхдүүдийг өлгийдөж, дайчинхүмүүсийн хашгираан дайснаа айлгав. Хөгжим, түүний хэмнэл, аялгуу нь хүчтэй байсан сэтгэл хөдлөлийн нөлөө. Эх нь юу байсан юм хөгжим, бид мэдэхгүй, гэхдээ магадгүй тийм ч таатай биш байна. Түүнд их зүйл байсан ономатопея: дуунуудад анхдагч хүмүүсТэдний эргэн тойрон дахь ертөнцийн дуу чимээ - зэрлэг амьтан, шувуудын хашгирах чимээ давтав. Командын үндсэн элемент хөгжим нь хэмнэлтэй байсан. Эртний хүмүүс галын эргэн тойронд бүжиглэхдээ чулуун дээр чулуу цохиж бүжгийн хэмнэлийг тохируулдаг байв. Дараа нь хүмүүс чулууг алх, шажигнуур, хатаасан жимсний шажигнуураар сольж, дотор нь жижиг хайрга байрлуулсан байв. Тэднээс бөмбөр гарч ирэв хэрэгсэл - бөмбөр, хэнгэрэг, гурвалжин, хонх, цан, ксилофон, тимпани. Эдгээрт дуу чимээ гардаг гар багаж, металл саваа эсвэл тусгай алх. Цан цохиж, хэнгэрэгийг сэгсрэх ёстой.

Тэр үед хүмүүс нум сумаар зэрлэг ан амьтдыг агнаж байхдаа чанга сунгасан нумын утсыг хуруугаараа хөнгөхөн хүрвэл тэр нь дуугарч, сайхан дуугардаг болохыг анзаарсан. Тэр үед л анхны утсыг татав хэрэгсэл: цитара, лир, босоо ятга.

Эдгээр утсыг татсан хэрэгсэл гэж нэрлэдэг, учир ньТэд хатуу байна гэж сунгасан утаснуудхэн эхлэх "дуулах", хэрэв тэдгээрт хүрч эсвэл хуруугаараа чимхсэн бол. IN Эртний Орос хөгжимчидНоёдын танхимд болсон баяр ёслолын үеэр тэд ятга, балалайка, домра тоглодог байв. Гурван зуун жилийн өмнө Испанид шинэ чавхдаст хөгжим гарч ирэв хэрэгсэл, өнөө үед маш алдартай, хайртай бол гитар юм. Хийл, виолончель, контрабас чавхдастай хэрэгсэл, гэхдээ дууг хуруугаараа гаргаж авдаггүй, харин нумын тусламжтайгаар. Нум нь урт таягтай а морины үс. Нумыг баруун гартаа барьж, утсаар жолооддог.

Эрт дээр үед тосгоны хоньчид хэд хэдэн нүхтэй жирийн зэгсээр хийсэн гаанс дээр тоглодог байв. Ийм хоолойны чимээ нь хаврын урсгалын шуугиантай төстэй уянгалаг, зөөлөн байдаг. Хожим нь хоолойнуудыг хийж эхэлсэн өөр өөр үүлдэрмод. Лимбэ, гобой, кларнет ингэж гарч ирсэн. Ийм хөгжмийн зэмсгийг үлээвэр хөгжим гэж нэрлэдэг.

Оросын ардын найрал хөгжимд хэрэгсэлта өрөвдөхийг сонсож чадна - мод эсвэл зэгсээр хийсэн жижиг хоолой. Жалейкагийн хажуугийн хананд нүхнүүд байдаг. Тэдгээрийг хуруугаараа чимхэх замаар та өөр өөр дуу чимээг гаргаж чадна.

Цаг хугацаа өнгөрчээ.... Хүмүүс шинэ зүйл зохион бүтээсээр л байдаг хэрэгсэл.

Төгөлдөр хуур - хэрэгсэлгарны утас-алх. Энэ хэрэгсэлмагадгүй дэлхийн хамгийн алдартай нь. Тэр бол зайлшгүй туслах, дуучин, хөгжмийн зохиолч юм. Томоохон концертын танхимуудыг ихэвчлэн концертын төгөлдөр хуураар чимэглэдэг. Төгөлдөр хуур нь төгөлдөр хууртай төстэй боловч түүнээс илүү масстай. Эрхтэн нь хамгийн том нь юм хэрэгсэл. Товчнууд дээр дарснаар яг л төгөлдөр хуур шиг тоглодог. Зүгээр л энэ хэрэгсэл чавхдаст биш, гэхдээ салхи. Эрхтэний өвөг дээдсийг эртний гэж үзэж болно хэрэгсэл, эгнээ эсвэл тойрог хэлбэрээр холбогдсоноос бүрдэнэ хоолой: амаар үлээлгэсэн агаар. Эрхтэн нь тэгдэггүй энгийн хувь тавилан. Византид үүнийг эзэн хааны ордонд, циркт тоглодог байв. Дараа нь сүм хийдийг хориглов. Энэ түгжээг гурван зуун жилийн турш ажиллуулсан. Эрхтэн бүр өвөрмөц бөгөөд тусгай төслийн дагуу баригдсан байдаг. Дотор нь өрөөнүүд, шат, таазтай. Зуун жилийн өмнө ажилчид концертын үеэр эдгээр өрөөнд ажилладаг байсан бөгөөд үслэг эдлэлийг гараар сэгсэрдэг байв. Өнөө үед энэ ажлыг цахилгаан хөдөлгүүрээр гүйцэтгэдэг. Орчин үеийн эрхтэнүүд олон мянган хоолойтой байдаг. Хамгийн том нь арав гаруй метр, хамгийн жижиг нь арван миллиметр юм. Эрхтэн тоглоход маш хэцүү байдаг. Жүжигчин урт вандан сандал дээр суудаг, ихэвчлэн ойролцоох туслах байдаг. Органистын өмнө олон товчлуур, бариул, унтраалга, хэд хэдэн гар гар, нэг хөлийн дөрөө байдаг. Эрхтэний дуу чимээ нь мартагдашгүй сэтгэгдэл төрүүлдэг. хөгжимОлон хөгжмийн зохиолч уг эрхтэнд зориулж зохиол бичжээ. Хамгийн гайхалтай бүтээлүүдийг Ж.С.Бах бүтээсэн.

Мөн цахилгаан гарч ирснээр цахилгаан байсан Хөгжмийн зэмсэг: синтезатор, цахилгаан гитар гэх мэт.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Эх орон хамгаалагчдын өдрийн өмнөхөн бид хайртай аав, өвөө нартаа юу өгөх талаар бодсон. Бид тэднийг аль хэдийн "цамц" өмсөж, тэднийг явуулсан.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан хөгжмийн зэмсэгтэй танилцах тоглоом Хөгжмийн зэмсэг. Тоглоом - бага насны хүүхдүүдэд зориулсан хөгжмийн зэмсэгтэй танилцах сургуулийн нас. Тоглоомын тайлбар: Хүүхдүүд зогсож байна.

"Хөгжмийн зэмсэг ба тэдгээрийн дуу чимээний танилцуулга" илтгэлийг ашиглан GCD хураангуй.Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Хөгжмийн зэмсгийн танилцуулга.

"Хөгжмийн хэрэглүүртэй ярианы тоглоом" багш нарт зориулсан зөвлөгөө"ЯРИА БА ХӨГЖИМ" ДАХЬ өнгөрсөн жилХарамсалтай нь хэл ярианы бэрхшээлтэй хүүхдүүдийн тоо нэмэгдэж байна. Сайн үр дүнд хүрэхийн тулд.

Хүндэт мэргэжил нэгтэнгүүдээБи та бүхний анхааралд хүргэхийг хүсч байна боловсролын үйл ажиллагаабидний энэ жил ахлах бүлэгт тэргүүлж байгаа төслийн талаар.

Хичээлийн мөчлөг нь сургуулийн өмнөх болон бага сургуулийн насны хүүхдүүдэд зориулагдсан бөгөөд хүүхдүүдийг симфони, хөгжмийн зэмсгээр танилцуулдаг. ардын найрал хөгжим. Цэцэрлэгийн хөгжмийн захирал, хөгжмийн сургуулийн багш нар ашиглахад чиглэгдсэн нэмэлт боловсрол, гэр бүлээрээ үзэх боломжтой.

Хүүхдийн сэтгэл зүй нь сонирхолтой, ойлгомжтой бүрхүүлээр хувцасласан тохиолдолд тоглоомын хэлбэрээр илүү сайн хүлээн авдаг.

Хүүхдийг хэрхэн танилцуулах вэ симфони найрал хөгжимэсвэл найрал хөгжим ардын хөгжмийн зэмсэгтэгэхээр тэд уйдахгүй гэж үү? Хөгжмийн зэмсгийг тембрээр нь ялгаж сурахын тулд тэдгээрийн олон тооны нэр, бүлгүүдэд андуурч болохгүй гэж үү?

Харамсалтай нь найрал хөгжмийн зэмсгийг амьдаар үзүүлэх, сонсох нь ялангуяа сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд хөгжим сонсох, биеэ авч явах соёлыг төлөвшүүлсээр байгаа нь нэлээд бэрхшээлтэй байдаг. концертын танхим. Тиймээс хүүхдүүд хөгжмийн зэмсгүүдтэй тоглоомын хэлбэрээр танилцах циклийн тухай санаа гарч ирэв. Юуны өмнө би хүүхдүүдэд хөгжмийн зэмсгүүдийг ер бусын, гайхалтай орчинд харахыг хүссэн. Би Сергей Волковын "Хөгжмийн тухай хүүхдүүдэд зориулсан" шүлгүүдэд үлгэрийг ашиглахаар шийдсэн. Санал болгож буй видеонууд нь зохиогчийн эрхээр хамгаалагдсан. Видео бичлэгийн үргэлжлэх хугацаа богино, 2-оос 3.5 минут байна. Энэ нь сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд ч анхаарлаа төвлөрүүлэх боломжийг олгодог бөгөөд ядрахгүй.

Зорилтот:МХХТ-ийн технологийг ашиглан хүүхдүүдийг симфони, ардын найрал хөгжмийн зэмсгүүдтэй танилцуулах.

Даалгаварууд:

  • хүүхдийн тембрийн сонсгол, хөгжмийн ерөнхий мэдлэгийг хөгжүүлэх;
  • чихээр сурч, симфони, ардын найрал хөгжмийн үндсэн бүлгүүдийг нүдээр ялгах;
  • хөгжмийн зэмсгийн бүтэц, дуу чимээ гаргах, тоглох арга барилын үндсэн шинж чанаруудын талаар ойлголт өгөх.

Нөөц:Мультимедиа систем эсвэл DVD тоглуулагчтай ТВ; хэвлэмэл дидактик хэрэгсэл, будах ном (хүүхдийн тоогоор); К.Орффын хүүхдийн хөгжмийн зэмсгийн багц, хөгжмийн тоглоом.

Сэдэвчилсэн төлөвлөгөө

  • Аравдугаар сар- Гар, үлээвэр хөгжмийн зэмсэгтэй танилцах (баян хуур, товч баян хуур, баян хуур).
  • Арваннэгдүгээр сар- Гарны тухай танилцуулга цохивор хөгжим(төгөлдөр хуур, төгөлдөр хуур).
  • Арванхоёрдугаар сар-тай танилцах утсан хөгжмийн зэмсэг(хийл, хийл, контрбасс).
  • Нэгдүгээр сар- Цохилтот хөгжим (тимпани, цан, басс бөмбөр) -тэй танилцах.
  • Хоёрдугаар сар- гуулин зэмсэг (бүрээ, тромбон, туба) -тай танилцах.
  • Гуравдугаар сар-тай танилцах суга татсан чавхдаст хөгжмийн зэмсэг(ятга, гитар, балалайка).
  • Дөрөвдүгээр сар- Модон үлээвэр хөгжмийн зэмсгийн танилцуулга (лимбэ, саксофон, фагог).
  • Тавдугаар сар- хамрагдсан материалыг давтах, нэгтгэх.

Хичээлийн ойролцоо бүтэц:

  1. Хөгжмийн мэндчилгээ
  2. Видео үзэх
  3. Асуултуудын хариултууд
  4. Бүтээлч даалгавар, дидактик тоглоом
  5. Хөгжмийн тоглоом, хүүхдийн хөгжмийн зэмсгийн найрал хөгжимд тоглох
  6. Гэрийн даалгавар
  7. Тусгал

Санал болгож байна дидактик материалболон бүтээлч даалгаварЗохиогчийн видео бичлэг (7 хэсэг), симфони болон ардын найрал хөгжмийн тоглолтын видео бичлэг, чимэглэл, боловсролын мэдээлэл (хэмжээ хэрхэн ажилладаг; хөгжмийн зэмсгийн түүх, хэрхэн ашиглагддаг); даалгавруудыг боловсруулах ("Алга болсон зүйлийг зурах", "Дөрөв дэх нэмэлт", "Санах ойноос зурах", "Загварын дагуу будах"); зураг хуваах, мюзикл "Лотто", дидактик тоглоомуудтембрийг хөгжүүлэхэд зориулагдсан.

Үр дүн:Хүүхдүүд ой санамж, сэтгэхүй, төсөөлөл, анхаарал, бүтээлч байдлыг хөгжүүлж, хөгжүүлдэг хөгжмийн чадвар, сониуч зан.

Үйл ажиллагааныхаа төлөө урамшууллын рубль аваарай!

-тай холбоотой

Ангийнхан

Сэтгэгдэл (19)

2011.04.17-ны 12:40 цагт

Оксана Анатольевна, өдрийн мэнд! Илтгэл мэдээж СУПЕР!!! Та ухаалаг байна!!! Ороорой цэцэрлэгмаш бүтээлч хөгжмийн найруулагчзүгээр л аз жаргал! Гэхдээ миний бодлоор, амтаараа фонтын өнгийг өөрчлөх байсан. Хар бол гашуудал, уйтгар гунигийн өнгө, чи тэнд ийм үзэсгэлэнтэй юм!!! Тэр ийм өнгөлөг видеонуудад ямар нэгэн байдлаар багтдаггүй. Гэхдээ энэ бол миний бодол!!! Таны ажилд маш их баярлалаа, энэ үнэхээр гайхалтай! Би танд 100 оноо өгөхдөө баяртай байна.
Танд бүтээлч урам зориг, тэмцээнд амжилт хүсье!
Хүндэтгэсэн, Ирина Николаевна

2011 оны 4-р сарын 17-ны өдрийн 14:12 цагт

2011.04.17 21:00 цагт

Ирина Николаевна, тийм ээ, би өөрөө үүнийг хүсч байсан. Тэгээд ч уралдаанд нэг бүтээл оролцож байгаа, хангалттай. Миний бүтээлийг нийтлэх нь аль хэдийн маш сайн болсон, Елена Вячеславовнад маш их баярлалаа! Хэдий завгүй байсан ч миний уралдаанаас гадуурх бүтээлийг маш хурдан хэвлүүлсэн. Дахин баярлалаа!

2011-04-21 08:34

Байнгын, чадварлаг, практик ач холбогдолтой ажил! Хүүхдүүд ийм "флорид" фонтыг сайн ойлгодоггүй, ялангуяа ихэнх нь дөнгөж уншиж сурч байгаа бол би өөрийн туршлагаас мэддэг. Төгс төгөлдөрт хязгаар байхгүй, зохиогчид амжилт хүсье, шинэ бүтээлч санаанууд! Хүндэтгэсэн...

2011.04.21 10:18

Анна Николаевна, баярлалаа! Тэмдэглэл дэх текстийг унших зөвлөмжийг би өгөх ёстой байсан бөгөөд ингэснээр зөрүү гарахгүй байх болно. Текст нь багшийн илэрхийлэлтэй уншихад зориулагдсан бөгөөд энэ нь зөвхөн түүнд зориулсан зөвлөмж юм. Нэгэнт зохиол нь хөгжимд тод өөрчлөгддөг болохоор хүүхдүүд ямар ч байсан уншиж амжихгүй. Ахлах сургуулийн өмнөх насны 5 настай, миний таван настай хүүхдүүд ( ахлах бүлэг) таашаалтайгаар үзэж, би уншиж, үзэж байхдаа товч тайлбар өгсөн. Сургуулийн доод ангид видеог ашиглахын тулд та зөв, үсгийн фонтыг өөрчилж болно. Баярлалаа!

2011.04.28-ны 15:16 цагт

Людмила Алексеевна, сэтгэгдэл бичсэнд баярлалаа. Би үргэлж шүүмжлэлд зохих ёсоор хариу өгөхийг хичээдэг, гэхдээ би таны юу гэж хэлснийг сайн ойлгохгүй байна (би иш татсан) - энэ насны хүүхдүүдэд текст маш хэцүү байдаг. Унших, ойлгоход хэцүү байна уу? Тодруулж өгөөч. Уншихын тулд - Би энэ бичвэрийг багш уншихад зориулагдсан гэж дээр дурдсан, хэрэв ойлгохын тулд .... Сергей Юрьевич Волков "Хөгжмийн тухай хүүхдүүд" шүлгийн номоо ялангуяа хүүхдүүдэд зориулж бичсэн. Үүнийг Вячеслав Михайлович Котеночкиний зурсан зургаар дүрсэлсэн болно. Би өөрийнхөөрөө, хөгжмийн хэлбэрээр ямар нэгэн зүйл хийхийг хүссэн. Харамсалтай нь сэтгэгдэл дээр хэн ч эдгээр видеонуудад зориулагдсан хөгжмийн үүргийн талаар яриагүй - эцэст нь энд зөвхөн багаж хэрэгсэлтэй харааны танил биш, бас сонсголтой танилцах болно! Миний бичлэгүүдийг С.Волков яруу найрагчийн хувьд өндрөөр үнэлсэнд би маш их баяртай байна. Тийм ээ, тэд төгс биш, гэхдээ төгс төгөлдөрт хязгаар гэж үгүй! Сэтгэгдэл үлдээсэн, хүссэн бүх хүмүүстээ маш их баярлалаа! Би видеог эцсийн байдлаар гаргах болно, магадгүй би дуу хоолойгоо хүргэх болно. Хэрэв хэн нэгэн YouTube-ээс видео татах талаар асуух зүйл байвал бичээрэй! Би туслахдаа баяртай байх болно! Миний хувьд гол зүйл бол миний ажил "тавиур дээр хэвтэх" биш, харин хүүхдүүдэд хөгжмийн зэмсэгтэй тоглоомын хэлбэрээр танилцахад тусалдаг бол. Баярлалаа!

2011 оны 4-р сарын 30-ны өдрийн 00:16 цагт

Оксана Анатольевна, сайн уу. Би чиний бүх ажилд үнэхээр дуртай. Ялангуяа энэ талаар: маш сайн видео, хөгжмийн маш сайн сонголт, өрнөл, интерактив. Нэгдүгээр ангийн хүү баяртай байна, надтай харан, манай ангид татаж авахыг хүсч байна. Тиймээс та бүхний зөвшөөрлөөр хүүхдүүдийг хөгжмийн зэмсгийн бүлгүүд, тэдгээрийн гадаад төрх, дуу чимээтэй танилцуулах материалыг ашиглахыг хүсч байна. Би татаж авахад үнэхээр асуудалтай байсан. Би танаас тусламж хүсч байна. Хүндэтгэсэн, Ирина Владимировна.

2011 оны 4-р сарын 30-ны 08:02 цагт

Ирина Владимировна, зөвхөн танд төдийгүй таны хүүд видео таалагдсанд би маш их баяртай байна! Би туслахыг хичээхдээ баяртай байх болно.
1. Суурилуулсан видео тоглуулагч дээрх You Tube дүрс дээр дарж байршуулсан хуудас руу очно уу.
2. Хөтөчийн хаягийн мөрөнд youtube гэдэг үгийн өмнө ss хоёр үсгийг оруулаад (энэ холбоос дараах байдалтай харагдана: www.ssyoutube.com/watch?v=RcIlB3z1wb4&feature=player_embedded), Enter дарна.
3. Та татаж авах боломжтой хуудас руу очсон - SaveFrom.net
4. Дараа нь видеог татаж авах форматаа сонгоно уу - FLV HQ, FLV эсвэл MP4. Би үргэлж mp4 форматыг сонгодог, учир нь Бусад форматууд нь зургийн чанарыг маш ихээр сүйтгэдэг.
5. Татаж авах ажиллагаа эхэлнэ. Хэрэв та компьютер дээрээ видео үзэх эсвэл диск рүү бичих гэж байгаа бол тоглуулагчийнхаа дэмждэг бусад видео формат руу татаж авсны дараа дахин форматлах нь дээр. Би Format Factory-г санал болгож чадна - үнэ төлбөргүй боловч олон үйлдэлт медиа хөрвүүлэгч. Үүнийг эндээс татаж авах боломжтой үнэгүй нэвтрэхИнтернетэд.
Эдгээр нь "баррель дээрх бэрхшээлүүд" ... татаж авах, дахин форматлах ... гэхдээ энэ нь YouTube-ээс ялгаатай ажиллахгүй. Гэхдээ нэг удаа сурсан тэрээр танд гайхалтай видео ертөнцийн хаалгыг нээх болно!

2012 оны 05-р сарын 12-ны 23:38 цагт

Оксана Анатольевна! Хичээлийн мөчлөг өргөн хүрээний үзэгчдийн сонирхлыг татна гэдэгт итгэлтэй байна. Юуны өмнө мэргэжлийн хөгжимчид. Мэдээлэлтэй, хөгжиж буй, сэтгэл татам, бэлэн практик материал! Техникийн хувьд эдгээр нь сурган хүмүүжүүлэх ухааны оргил үе юм. Эцэст нь хэлэхэд энэ нь хүүхдүүдэд зориулсан гайхалтай бэлэг юм. Сайн олдворууд: хөгжмийн зэмсгийн чимээ нь байгалийн дуу чимээнээс өмнө байдаг - энэ нарийн тааруулах сонсголын мэдрэмж; хөгжмийн зэмсгүүд нь тусдаа, бусадтай нийцдэг; тайван аялал, нарийн үзлэгбагажийн биеийн нарийн ширийн зүйлс дээр үүнийг сайн харах боломжийг танд олгоно. Видеог хуулбарлах гэж бүү яараарай: текст нь хөгжмийн зэмсгийн дуутай зэрэг сонсогдохгүй гэж үү? Та шүлэг уншиж болно, эсвэл дээр нь бичиж болно урилга картуудТоглолтод очиж сур... Гол нь хүүхдүүд тухайн хөгжмийн зэмсгийн дууг сонсож, санаж, дараа нь дуэт, дөрвөл, эцэст нь найрал хөгжимд дууны тембрийг нь ялгаж чаддаг байх ёстой. Таны ач холбогдол өндөртэй сонирхолтой туршлагахэрэглээгээ аль хэдийн олсон уу? Хүндэтгэсэн, Наталья Павловна.


Топ